Jaká je návratnost fotovoltaiky

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 99

  • @panektonda
    @panektonda 4 дні тому

    Super video :)
    Ještě mi tam chybělo, kolik jste za elektřinu zaplatili v minulých letech bez fotovoltaiky.
    To je za mě klíčový údaj - platba před, platba po.

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  4 дні тому

      Platíme jenom 4 měsíce v roce a menší částku než od tím.
      Cena elektřiny se hodně měnila. Taky významně stoupla naše spotřeba po instalaci FVE. Třeba na jaře když svítí, si pustím troubu jak topení. Prostě elektřina zadarmo. Elektromobil spotřebu ještě zdvojnásobil.

  • @MirekSzkandera
    @MirekSzkandera Місяць тому +9

    Hezké video, mám Fve už 2roky, k tomu teď už 3 elektromobily a taky sem tak chvíli trochu bilancoval, ale uvažování o návratnosti ztratilo smysl. Mě se totiž zásadně zvýšil komfort a zásadně se změnilo uvažování. Elektrárnu mám bez dotací a mám ji už zaplacenou, dvě auta budu ještě splácet, ale najezdíme cca 30 tkm ročně a komplet za energie, včetně vytápění RD a přidružené spotřeby a nabíjení EV na dovolených dáme do 30 000,-Kč ročně. Než byla FVE měli jsme naftová auta a dávali jsme jen za naftu 5000,- měsíčně a faktura za elektřinu byla 35 000,- ročně, takže je těžké říct co šetří více, jestli auto nebo FVE. Každopádně FVE, tepelná čerpadla a kombinace s elektrickými vozy je z hlediska návratnosti nejlepší investice. Otázka zda se mi investice vrátí za 8, nebo za 10 let ztratí smysl, v momentě, když se mě někdo zeptá jestli bych ještě sednul zpatky do dieselového auta?

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому

      Skvělé, já to vidím stejně, občas to dám do Excelu abych si to procvičil a jinak to neřešíme.

  • @jaroslavzapletal8490
    @jaroslavzapletal8490 Місяць тому +2

    Děkuji za podcast, jste super.

  • @tomasvaclavik8756
    @tomasvaclavik8756 Місяць тому +4

    Já mám doma FVE 3,6 kWp. Cena po dotaci 85 tisíc Kč. Návratnost 3 roky. Systém Solax X3 Hybrid G4 10kW asymetrie fází. Vše řídím automatizovaně přes SunnyHome (ohřev TUV). Náročné spotřebiče zapínám mezi 9-15 hod.

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому +1

      dobrá cena, máte to pěkně zařízené.

  • @pctechnik5299
    @pctechnik5299 Місяць тому +2

    Mohu umístit měnič+baterie na chodbu v RD? může tam časem vzniknout nějaký problém? hluk, zápach atd, nemám s tím zkušenost, děkuji

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому +1

      baterie chtějí pokojovou teplotu. Pokud tam není mráz nebo vlhko, může být. Hluk ani zápach nedělají. Měnič může hřát a často má i větrák, který se spouští když má velký odběr. Nejen ve dne, když svítí, ale třeba i večer když se vybíjí baterie, protože se vaří a podobně. Zápach není.

    • @pctechnik5299
      @pctechnik5299 Місяць тому

      @@tygrinaceste myslel jsem na chodbu v obytném postoru RD kde jsou cca 1m od toho místnosti, ložnice atd

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому +1

      V létě začne svítit v 6:00 a bude to hlučet. Zápach to nedělá.
      Existují měniče které jdou dát ven, vevnitř mít jen baterie. Dobrá firma vám poradí.
      Já doporučuji greenwatt.

  • @demeterdantis2127
    @demeterdantis2127 9 днів тому

    K baterii by bylo dobré uvést, jak velkou kapacitu z oné deklarované můžete využívat (15%-100%=85%), jak dlouhá je na ni záruka (15 let do poklesu 90%) abyste viděl, kolik za životnost baterie uloží energie a na kolik vyjde uložení jedné kWh (1,80Kč). Jo a ukládáte 1,2 kWh a baterie vrátí 1 kWh. Potom je krásně vidět, že se nevyplatí na SPOTu nakupovat v minimech a prodávat nakoupené ve špičkách.

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  9 днів тому

      Děkuji za komentář, ano nemusí se to vždy vyplatit.
      Někdy je rozdíl ceny během dne i víc než 4 kč. Také by baterie mohla vydržet delší dobu než se udává, i s menší kapacitou je pořád užitečná.

  • @pv-lo6uw
    @pv-lo6uw Місяць тому +1

    Jen bych tam přidal to, že z těch výdajů mohly být výnosy třeba 3-5% p.a., tedy klidně 40tKč ročně (kdybyste tu částku 800tKč investoval) , dále náklady na případné opravy a servis (myslet si, že to bude fungovat 20 let je naivní) a pak je celá návratnost v háji. Na druhou stranu cena elektřiny třeba v Praze je 10Kč/kWh a bude růst, tím by se zase návratnost zkrátila. A to nemluvím o spotových cenách a nabíjení EV a klidně i baterie ze sítě v poledne i bez FVE. Sám mám FVE a spotové ceny a úplné nadšení z toho není:-)

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому

      Děkuji za komentář, výnosům nerozumím, nemůžu mluvit o něčem s čím nemám zkušenosti. Stejně tak zatím neznám opravy a servis. Ale rozhodně nebudu platit 10.000 ročně za jakési revize, jak si někdo myslí. Viděl jsem fotky zapárášených victronů po 10 letech někde na lodi na moři, takže uvidíme. V jižních čechách je distribuce 2,50 Kč, takže levný spot je jen několik hodin denně, kdy je náhodou NT, a ten je levný vždycky když je spot drahý. Je možné že ceny ještě porostou.

    • @pv-lo6uw
      @pv-lo6uw Місяць тому +1

      No právě...když něčemu nerozumím, tak se k tomu nevyjadřuji, protože někdo by se podle toho mohl zařídit...

  • @zdeneksobotka8419
    @zdeneksobotka8419 Місяць тому +3

    Velmi se vyplatí rozšíření FVE. Nejprve jsem pořídil FVE 15Kwp (Spotřeba domu 3MWh/ročně) Záměrně jsem to od samého počátku se snažil co nejvíce předimenzovat ( Východ/ západ / jih) cena po odečtení dotace 360tis (15kwp, 15kw střídač, 1x wallbox a 11.6kwp lfp baterie)
    Následně jsem pořídil EV. Mám vysoký nájezd km a tedy Ev bylo zcela logickou volbou. Nyní řeším rozšíření na 30Kwp a FLP bateriemi 23,2kwh. Budu objednávat druhý EV (Renault 5) a nebojím se o návratnost investice. Všem doporučuji. Velmi výhodné s kombinací spotovych cen. Zatím jsem s Fve velmi nadšený. Panely jsou velmi levné a vyplatí se osadit maximální plochu. Je však důležité umět s energiemi pracovat a co nejvíce spotrebovavat 😂 děkuji za Vaše videa

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому +1

      Skvělé, díky za sdílení.

    • @pctechnik5299
      @pctechnik5299 Місяць тому +1

      mám povolenou fve do 10 kwh a mám zákaz přetoků a sdílení, za přetoky bude EGD účtovat pokuty. Jak mohu zajistit výrobu bez přetoků? Děkuji

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому

      @pctechnik5299 nastavení měniče. Pokud budete mít victron, můžu vám poradit, nebo instalační firma. Některé značky jsou prý měně vhodné na provoz bez přetoků, ale ty neznám, victron to umí dobře.

    • @zdeneksobotka8419
      @zdeneksobotka8419 Місяць тому

      @@pctechnik5299 V případě Solaxu mohu poradit.

    • @zdeneksobotka8419
      @zdeneksobotka8419 Місяць тому

      @@pctechnik5299 V případě Solaxu Vám mohu sdělit nastavení střídače. Pokud máte Victron ( poradí pan Muller) nebo je možné koupit od Delta Green zařízení na ovládání FVE, které umí zakázat přetoky. Stojí 600kč - Umějí Solax, Victron nebo Goodwe

  • @PetrLANDSFELD
    @PetrLANDSFELD Місяць тому +5

    rád vás sleduju, byť nejsem třeba příznivcem EV, tak FVE také vlastním. Váš nenásilný způsob prezentace se mi líbí, kdy nikomu nic nenutíte.
    Udivila mě poměrně vysoká cena za Victron (mám taky Victron). To máte 3x 3000VA Multiplusy nebo 5000VA?
    A jinak to video mi docela drásalo nervy, protože jak jsem tam viděl ty chlapy neuvázané, kdy to měli za pasem, ale vlastně k ničemu, to bylo ukázkové hazardování se životem.
    Ať vám elektrárna slouží ke spokojenosti.

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому

      Děkuji, mám 5000VA.
      Já jsem jim říkal že se mají přivázat, aspoň kvůli videu, ale prý je to dolů jenom kousek 🤷‍♂️

    • @glottis512
      @glottis512 Місяць тому

      cena byla asi jeste pred zlevnenim victron komponent ale i tak je to brutalne napaleme kvuli dotaci :) Pokud je clovek schopen udelat si to sam, i s dotaci ho to vyjde draz. Pokud toho schopen neni, s dotaci mozna lehce usetri. Zaplatit to za tu nedotacni cenu je nesmysl.

  • @qmo975
    @qmo975 Місяць тому +1

    2015-do dnes: 16kWp/8kW 1f měnič/42kWh LFP/ ze svého proinvestováno 390 320Kč vše již letos zaplaceno a vše hlavně spotřebováno v domě( 55MWh),začínal jsem s 4kWp panelů :-) .

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому

      1f nemůžete připojit do sítě?
      Jinak skvělá cena.

    • @qmo975
      @qmo975 Місяць тому

      @@tygrinaceste Proč bych to dělal?

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому

      Já jsem vzal dotaci a kvůli autu v zimě musím dokupovat, takže mě DS nemine.
      Stavěl jste si to sám?

    • @qmo975
      @qmo975 Місяць тому

      @@tygrinaceste Ano sám,dotace byly vždy jen zneužity k znásobení skutečné ceny realizace a lidé by si měli uvědomit,že to jde z jejich kapes a všechny odmítat.EV mám také a elektřinu dokoupím z DS v zimě to je jasné.

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому

      Aha takže máte přepínač sítí. Já jsem se toho bál, elektrice nerozumím. Český soběstačný dům má 1f systém a funguje dobře.

  • @Ondra88
    @Ondra88 Місяць тому

    Docela předražené, v loni nás stala 10kwp FVE s 11,8kw baterii 310 tis, po dotaci.

    • @martinsmolka
      @martinsmolka Місяць тому +1

      A máte tam Victrony a 2 dotační wallboxi?

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому

      Jaká technologie?
      Já jsem to měl včetně úpravy rozvaděče.. ostatní nabídky byly třeba i dražší

  • @Vanama
    @Vanama Місяць тому

    Teď zrovna řeším fotovoltaiku a zatím mám jednu nabídku 10kwp, 10 kwh, panely aiko, ale střídač Goodwe. Cena je 190 tisíc po dotaci, takže o dost méně, ale ty victrony jsou drahé no. Otázka je v čem jsou lepší. To je to co nevím. Navíc tvrdil, že ty aiko panely zvládnou i zastínění, což tam celkem mám. Asi si zkusím nechat vypracovat více nabídek, nevím.

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому

      Já jsem viděl goodwe, hrozné API. Už jenom instrukce jak to propojit. Komunikuje jenom s jedním zařízením.
      Victron se dá krásně automatizoval přes homeassistant

    • @Vanama
      @Vanama Місяць тому +1

      @@tygrinaceste Je ale otázkou jestli se vyplatí si připlatit cca 200 tisíc navíc kvůli tomu.

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому

      Ano je to na zvážení.
      Taky by mělo být údajně větší životnost a lepší opravitelnost.

    • @MirekSzkandera
      @MirekSzkandera Місяць тому

      Já si dělal FVE na Victronu sám, a byl sem překvapeny, jak je ten systém modulární a neskutečně robustní, už sem ten systém několikrát rozšiřoval a není s tím vůbec žádný problém. Když přidám panely, tak musím přidat MPPT, to je vše, nemám omezený počet stringů jako u jiných systémů. Systém má plný back up bez výpadku, každý měnič má v sobě jedno silové relé a jedno trošku slabší, obě jdou programovat, ač nejsem vzděláním v IT, tak je to blbuvzdorné. Ovládat se s tím dá nahřívání boileru, já s tím ovládám silový DC propojovač baterií, mám totiž kombinaci 20kWh Li-On a 10kWh LiFePO a postupně podle napětí na bateriích je mezi sebou propojuji, to umí jenom Victron. Dále umí neskutečné věci, dlouhou dobu jsem jel pouze se dvěma meniči na 2 fáze ze 3, pootočení 120°, zvládá krátkodobě i větší přetížení a je kolem něj celkem velká komunita lidí, od kterých se dá získat hodně informací a ten systém na dálku updatovat apod. Navíc šel teď s cenou hooodně dolů, má každou chvíli updaty softwaru, přičemž už teď umí dynamické ceny, v aplikaci vidím ceny OTE apod.

  • @kiaceed5966
    @kiaceed5966 Місяць тому +1

    Návratnost v případě EV je poněkud zavádějící - musí se počítat se 100% nabíjením z FVE, tzn. bez distribuce a silovky. S tím rozšířením FVE asi ano a samozřejmě pokud to uhlídáš - i v zimě?

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому +1

      Děkuji za komentář. Spotřeboval jsem víc elektřiny, byl tam dokup, který jsem do návratnosti nepočítal.
      Co se týče EV tak jsem počítal 80% dobíjení doma, což u mě platí.
      Na hlídání mám automatizaci v jiných videích.
      V zimě to bylo těžké, teď po rozšíření by to mělo být lepší.

  • @pavelsuchy5149
    @pavelsuchy5149 Місяць тому

    Kde jste zapocital ztratu uroku z vynaložených investic cca10-15tisic rok plus dotaca tu platíme všichni.

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому +1

      Děkuji za komentář, Toto je moje investice. Neznám nic jiného co mi vrátí tisíce měsíčně za uspořený benzín.
      Dotace se platí z emisních povolenek, které musí platit uhelné elektrárny za to že už desítky let beztrestně devastují přírodu. Uhlí se nedá recyklovat, ty jedy z ovzduší vrátit zpět pod zem neumíme.

  • @Mates70
    @Mates70 Місяць тому +3

    Prima výpočet. Je v tom hodně pravdy - nejlepší je vždy elektřinu zpracovat pro sebe - co se týče nynějších výkupních cen (i na SPOTu) -- prodejem nikdy nezaplatíte ani amortizaci. Moje verze - ostrovní - 10kWp 2x 6 kW paralelně jednofázové střídače - 15kWh - baterie - FVE mne stála 200.000kč - (více se mi na střechu nevešlo) auto 500.000kč a nájezd mám 40 až 45.000km - takže moje FVE se zaplatila za dva roky - a nyní se splácí EV. Plánuji pergolu - jihovýchod) kde mohu ještě cca 4 až 5 kWp přidat - takže plánuji rozšíření - hlavně pro zimní provoz. Takže bude možné i třífázové zapojení - ale zatím je pro mne výhodnější jednofázový provoz ( Kona nabíjí jednofázově) 😀 A vše to bylo bez dotací......- ---- ----- Ty ceny za Vaši FVE - to je opravdu síla....

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому

      Měl jsem i výrazně dražší nabídky. Nevím proč je to tak drahé.
      Jednofázovou Konu jsem měl, pěkné auto.

    • @Mates70
      @Mates70 Місяць тому

      @@tygrinaceste Protože dotace - .........

    • @Mates70
      @Mates70 Місяць тому +2

      @@tygrinaceste Já vím že jste měl Konu - přivezl jsem si ji také sám. A musím uznat, Vaše video mi pomohlo. Hodně už jsem věděl, ale o COC listu jsem slyšel poprvé. A tak nějak celkem to bylo fajn video - stejně jako většina Vaší tvorby. Ne se vším souhlasím, ne vše je dokonalé, ale ruku na srdce - kdo je dokonalý?--- nikdo.

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому +1

      Dělala vám to firma, nebo vy sám? Nechápu jak by mohla ta samá firma to udělat za 700 na dotaci a bez dotace za 200, leda že by byly jiné komponenty.

    • @Mates70
      @Mates70 Місяць тому

      @@tygrinaceste Stavěl jsem to sám, koupil jsem si komponenty přímo od výrobce v Číně - vzdálený servis 24/7 - záruky v poho, po dvou letech vše perfektně funkční - výhoda je - kompletní kompatibilita - koupeno vše od jednoho výrobce.
      Vzhledem k tomu, že obchodujeme s Čínou, tak jsem si nechal doporučit (od Čínských kolegů) společnost s dobrou cenou, ale nejnovější technologií. (Cena opravdu nebyla na spodní hranici - ale chtěl jsem to nejlepší co vyrábí) -- ---
      V dnešní době bych to byl schopen pořídit o 30% levněji. Ale nechci se tím zabývat. Rozšíření každopádně pořídím u nich.

  • @petrsynek574
    @petrsynek574 Місяць тому

    Nevím kolik najezdíte v zimě, ale předpokládám, že 3 měsíce v roce se FVE prakticky pro nabíjení auta použít nedá. To je 1/4 roku.

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому +1

      Ano, fotovoltaika funguje skvěle 3/4 roku, kdy vyrobí 80% svého výnosu.
      Naopak větrné elektrárny vyrobí 80% výnosu v zimě.

    • @petrsynek574
      @petrsynek574 Місяць тому +1

      @@tygrinaceste To chápu. Jen pokud tedy počítáte ve vzorečku návratnost FVE, že auto dobíjíte 80% doma z FVE a 20% mimo domov jak jsem to pochopil, tak byste kilometrový nájezd v zimě neměl počítat do celkových ujetých km.
      V zimě předpokládám nenabijete z FVE do auta téměř nic, tím pádem z FVE nabijete za celý rok o něco méně než 80%.

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому

      Elektřinu kterou nakupují nepočítám do návratnosti, tu bych nakupoval stejně. V zimě jezdím autem minimálně.

  • @Jarec96
    @Jarec96 Місяць тому +1

    Pěkné video. Chápu Vás, taky bych chtěl svoji FVE rozšířit, co to jen půjde. Dovolím si drobnou kritiku a to sice, že ve Vašem výpočtu je jedna chyba. Nepočítá se s vlastní spotřebou zařízení FVE. Ta je u Victronu o něco vyšší, než u all-in-one řešení a je to zhruba 1 MWh ročně, čili by se alespoň tato hodnota měla z výroby odečíst. Cena 700k za 10kWp + 10kWh baterie 700k je značně vysoká, ale odpovídá to začátku roku 2023, kdy byl po FVE značný hlad a firmy značně zvedly svoje marže. Pro srovnání dnes se dají podobné sestavy Victron (tedy tzv. 10+10) od renomovaných instalačních firem sehnat za 240k-300k po dotaci, takže dnes vycházejí návratnosti o něco lépe.

  • @Pojizdny-kurnik
    @Pojizdny-kurnik Місяць тому +1

    To jsou šílené částky za tu fotovoltariku. Jsem si do teď myslel, že stojí 10kwp kolem 200k s dotací 😔

    • @martinsmolka
      @martinsmolka Місяць тому

      10kWp je za ~200 i bez dotace :-), jen si k tomu nesmíte koupit 10kWh LFP 😀.

    • @martinsmolka
      @martinsmolka Місяць тому

      I když těch 700 za tu první je trochu darda, pravda je tam Victron, ten je drahej jak... A je to rok staré, tehdy byli komponenty raz tak drahé... Ale i tak mi to vychazí tak za ~500 a né 700... Ale fakturu jsem neviděl (a ani nechci), tak nebudu spekulovat... Možná tam budou optimizery a možná i jiné mašinky a vlastně ještě 2 wallboxy...

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому

      Děkuji za komentář, Victron je drahý.

    • @tomasvaclavik8756
      @tomasvaclavik8756 Місяць тому +1

      @@martinsmolka Já si tento týden skládám 3kWh LFP za 8 tisíc Kč. Není to drahé, když člověk umí zapojit BMS a LiFePo4 články sám a napojit to na střídač přes COM port. 10kWh vás vyjde na 30 tisíc Kč cca. Ty komerční baterie jsou brutálně předražené, přitom když to rozeberete, tak tam jsou úplně stejné součástky, jako když si to postavíte sám.

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому +2

      Výborně, a jenom dejte si prosím pozor ať o vás není reportáž na tv, zatím všechny požáry byly domorobo baterie.

  • @vyrobaleosnovak
    @vyrobaleosnovak Місяць тому

    Já mám pro členy mého kanálu baterie do 3000kWh , doma 40 kWh a dotace jsou blbost jedu ostrov zálohovaný siti

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому

      díky za tip, dávám odběr a podívám se.

    • @vyrobaleosnovak
      @vyrobaleosnovak Місяць тому

      @@tygrinaceste díky něco mám doma na prodej pro potřebné, spíše to šetřim není nutnost prodat

  • @jakub83967
    @jakub83967 18 днів тому

    Já bych moc nefandil té životnosti 20+let. Ona to nejspíš FVE vydrží, ale třeba po 10 letech nebude mít pro Vás význam. Sám říkáte, že pořád máte větší spotřebu než vyrobí a máte pokrytou celou střechu. Za těch 10 let nebude mít smysl tyhle panely provozovat když budou výkonější. Baterce klesne kapacita (10;20;30%?) a stejně velká za těch 10let bude mít třeba jednou takovou kapacitu. Bude to jako by jste dnes měl ty panely z prvních elektráren. Zaplatí se, ale o nějakém zisku bych moc neuvažoval.
    Fronius je rakouská firma co dlouhé roky vyrábí svářečky. Sám bych možná taky zvolil je.

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  18 днів тому

      Baterie můžu snadno přidat. Panely buď vyměním, nebo mi klesne procento soběstačnosti a budu víc nakupovat. Nebo dám ještě na garáž. Uvidíme taky co ceny x DS.

    • @jakub83967
      @jakub83967 15 днів тому

      @@tygrinaceste Somozřejmě není nutné měnit, ale přidávat. Dnes máte návratnost 7,5let a pak narvete do FVE dalších X desítek tisíc na rozšíření. Samozřejmě jak víme pro Vás bude to zas free energy 🤣

  • @majkyrs5448
    @majkyrs5448 Місяць тому

    Osobne si myslim, ze zivotnost by se mela pocitat na dobu zaruky - jestli ze vyrobce treba rekne, ze dava zaruku na 5 let = sam vyrobce veri, ez to vydrzi 5 let.... - vetsinou se uvadi, ze stridac da 10 let :(

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому

      Na auto je taky záruka mnohem kratší než praktická životnost. Mobil to samé.

    • @majkyrs5448
      @majkyrs5448 Місяць тому

      @@tygrinaceste A tim je to vyreseno - ja myslel ze resime fotovoltaiku a ne auto, mobil,...

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому

      @majkyrs5448 jestli si chcete potvrdit svoji domněnku, že FVE špatná, tak musíte jít na jiný kanál. Většina mých kamarádů ji už má nebo ji staví a všichni jsou spokojeni.

  • @TomH519
    @TomH519 Місяць тому +5

    Argumentačně to trochu nedává smysl. Na jednu stranu tvrdit, že prodej elektřiny na Spotu z FVE je za strašně málo peněz a pak si nastavit cenu elektřiny ze Spotu na 5Kč. 😀
    Na skutečnou úsporu je potřeba vzít hodinové ceny na Spotu vůči hodinové výrobě FVE a spočítat, kolik by to stálo nakoupit na Spotu. A 5 či 8kč to opravdu není.Sám jsem si udělal podobný výpočet na rozšíření mé FVE 10,8kWp a prakticky návratnost byla nikdy, protože využitelnost dalších kWp výrazně klesá.

    • @PetrLANDSFELD
      @PetrLANDSFELD Місяць тому +2

      @@TomH519 musíte si připočítat všechny náklady.... Distribuce, jističe....

    • @martinsmolka
      @martinsmolka Місяць тому

      Když počítáte kWh za 5kč se vším všudy, máte to na kWh silovky tak za 2kč... Pokud takhle prodáte za 2kč třeba 5% produkce, tak to asi moc vliv na návratnost mít nebude, ni? A proto tuto marginalitu ve výpočtu zanedbal...
      Ano když se někomu bude chtít, může třeba 70% energie prodat (= vybít baterii) na spotu ve špičkách za ~150€, tedy ~3,50 a pak ji samozřejmě bude započítávat do návratnosti...

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому

      Počítal jsem cenu za jakou bych nakupoval bez spotu, bez FVE. Ano pro rozšíření to asi není směrodatné.

    • @TomH519
      @TomH519 Місяць тому

      @@PetrLANDSFELD Ano počítám. Je třeba připočítat cca 1,5Kč za kWh. Ale zrovna platbu za "jističe" nepočítám, protože tu platím i když nic neodeberu.

    • @TomH519
      @TomH519 Місяць тому +1

      @@martinsmolka Nepochopil. Problém je, že výroba z FVE není ojedinělá událost, která nastane pouze u tebe. V EU už je tak velký instalovaný výkon, který neustále ještě narůstá, že výroba ze slunce zásadně ovlivňuje cenu elektřiny.Proto také FIX výkupní ceny padly na dno(většinou desítky haléřů). A pokud někdo nabízí více, tak většinou na zimní období, kdy prakticky nic navíc nevyrobíš. Jen aby nalákal zákazníky.

  • @Tomaszlitomysle
    @Tomaszlitomysle Місяць тому

    Já jsem nedávno pořídil FVE na Victronu po dotaci za rovných 200k ( 7,6 kWp , 10.65 kWh, 3x MPII 3000V). Co se týče počítání návratnosti, tak to dokážu spočítat na 6 let, ale i na 12 let. Těch proměnných je tam spousta a záleží na tom, co všechno se tam započte. Např. to, že po pořízení FVE máme výrazně větší spotřebu elektřiny. Bazénové čerpadlo jede celý den, do altánu jsem koupil další lednici apod. Mohu tuto zvýšenou spotřebu pokrytou ze solárů vynásobit běžnou cenou elektřiny a opticky tím snížím návratnost. Nicméně, faktem je, že pokud bychom neměli FVE, tak bychom tuto zvýšenou spotřebu neměli :-) Stejně tak se tam dají započíst náklady ušlé příležitosti a tím návratnost výrazně prodloužit.

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому

      Děkuji za komentář, měl jsem 1f auto a MPII3000 by mi nestačilo, tak jsem musel jít do 5000

  • @racemeter9047
    @racemeter9047 Місяць тому +1

    Pán je trošku demagog. Pojďme to spočítat bez dotací (tedy parazitování na ostatních). Bohužel si to pan Muller nakoupil (už tu základní sestavu) docela draho.
    Takže když vydělíme cenu (bez odečtené dotace) cca 700 tisíc jeho enormní spotřebou při ceně 5Kč za kWh - 7.5 MWh ročně - to úplně normální není a je to dáno tím elektromobilem. Tak dostaneme návratnost 18.9 roku.
    A když si vezmeme normálnější spotřebu (ale spíš vyšší) - např. 3.5MWh za rok tak dostaneme bez dotací dobu návratnosti 40 let. Když vezmeme cenu po odečtení dotace při spotřebě 3.5MWh za rok, tak dostaneme dobu návratnosti 24 let.
    V případě úspory pro elektromobil by bylo správné započíst i rozdíl ceny normálního auta a elektromobilu ve stejné kategorii a tuto částku připočíst ještě k ceně elektrárny. To může být i 400 a více tisíc.
    Takže bez dotací - tedy parazitování na ostatních a započtení zvýšených nákladů na pořízení elektromobilu vychází jeho kombinovaná návratnost na (700+400)/57=19.2 roku
    A po započtení dotací to vychází (422+400)/57=14.4 roku
    Obojí je je velmi pravděpodobně už za dobou životnosti baterie v elektromobilu.
    Bez intervencí - tedy dotací (a parazitování) tato zelená legranda nefunguje - nevyplácí se. A to by to energeticky dopadlo mnohem hůře, ale využíváme toho, že se panely vyrábějí v Číně, kde je cena elektrické energie mnohem nižší. Kdyby se panely, baterie a vše ostatní vyrábělo v Evropě - tedy by se k jejich výrobě používala drahá evropská elektrická energie, tak by to nevycházelo vůbec.
    Jen abyste si nemysleli, sám jsem si 10kW elektrárnu s FV panely na 3 světové strany a 20kWh bateriemi zprovoznil sám a to zhruba za cenu 250 - 280 tisíc bez dotace. Snížil jsem roční spotřebu z cca 3.5MWh na 160kWh. Ale ani to by se při normálním tempu růstu cen elektrické energie - tedy nenavyšování cen díky emisním povolenkám a dotovaným cenám elektrické energie, nevyplatilo. Já to mám to hlavně kvůli nezávislosti.

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому +1

      Děkuji za komentář, zapomněl jste počítat dům na kterém je fotovoltaika.
      Jinak je to nesmysl, emisní povolenky nejsou parazitování. Jenom pokuta za špinavost uhelným baronům. Stejně to jsou nejbohatší Češi, hold budou mít o jedno Ferrari méně.

    • @racemeter9047
      @racemeter9047 Місяць тому +2

      @@tygrinaceste Ne - bez započítání rozdílu ceny mezi normálním autem a elektromobilem to nedává smysl. Ten nápad se střechou je jen ukázkou Vašich demagogií. Stejně jako porovnávat produkci CO2 u normálního auta a elektromobilů bez započtení celé výroby. Na to už taky ti trošku chytřejší přišli, ale k Vám to asi ještě nedorazilo. Ano dotace jsou zlo a ti co je využívají parazitují na ostatních.

    • @tygrinaceste
      @tygrinaceste  Місяць тому +2

      Výborně, dostáváme se k emisím. Jakou cenu stanovíte za emise, které vypouští uhelná elektrárna, nebo auto na fosilní paliva? Kdo ji bude platit a komu? Kam se ztratí benzín nebo nafta z nádrže, když auto jezdí?

    • @racemeter9047
      @racemeter9047 Місяць тому

      @@tygrinaceste Proč? Komu platí za emise Čína. Čím to zase nesmyslně argumentujeme. Bez dotací a umělého navyšování cen energií by se ty zelené srandy nevyplácely. A ani nejsou zelené. Jen se na jedné straně planety, tam, kde se emisní povolenky neplatí, vyrobí z levnější energie něco (panely, baterie, ...), co se odveze do Evropy a tam to pak sotva vyprodukuje odpovídající energii - ale tu drahou a lepší - tedy “zelenou".

    • @racemeter9047
      @racemeter9047 Місяць тому +2

      @@tygrinaceste Asi byste se měl léčit. Proč by měl někdo jen v některé části světa jen od někoho vybírat nějaké poplatky za nějaké emise?