@@Wiewiurkaris Oczywiście, że tak. Sam fakt jak przygotowuje obydwie płcie do spełnienia swojej roli biologicznej (rozmnażanie). Niektóre zachowania mogą być niejako wdrukowane przez genetykę. Nie tylko rodzina i społeczeństwo to determinuje. Pewien zestaw bazowy zachowań mamy niejako w prezencie od genów
Niesamowite jest to że gdyby Darwin nie wymyślił ewolucji , to rzecz oczywista ewolucja by nie istniała, a więc byśmy nie wyewoluowałi , a gdybyśmy nie wyewoluowałi, to byśmy nie istnieli. To naprawdę niesamowite że gdyby nie Darwin to całe życie by nie istniało.
Dawno nie obejrzałem odcinka POP Science w całości bez żadnej przerwy. Tak mnie ten temat zaciekawił i tak przyjemnie się was słucha 🙂👍👏 Dziękuję za ten materiał! Pobudziliście we mnie chęć dokończenia czytania pewnej książki w temacie genetyki człowieka którą niechlubnie porzuciłem miesiące temu.
Panowie, jeszcze przypominam o ghrelinie - Hormonie odpowiedzialnym za poczucie sytości. Ma ona 15-20 minutowe opóźnienie. Więc zanim osiągnie odpowiednie stężenie, żeby poinformować mózg, że już jesteśmy pełni, my się jeszcze przez 20 minut przeżeramy. DZIĘKUJEMY EWOLUCJO!
Ale co dziękujemy, ewolucja działała w warunkach permanentnego niedoboru. Dożeranie było korzystne, była szansa na wytworzenie zapasów tłuszczu. W efekcie przeżycie w warunkach głodu.
@@MK-tv3sr Tak, masz rację, umiejętność gromadzenia tłuszczu była cechą, która zwiększyła nasze szanse na przeżycie. Dodatkowo nadmiar protein przy postawie wyprostowanej kierowany był do mózgu, co spowodowało jego wzrost, kończąc na rozwiniętych płatach czołowych. Tylko w naszych czasach, w krajach gdzie nie grozi głód ghrelina nie jest pożądana. Trafne spostrzeżenie 👍
Niezwykle ciekawy odcinek, jeśli wziąć pod uwagę, ze powstaliśmy z pyłu gwiezdnego, to medycyna i kosmos są jak najbardziej w zależności. Ewolucja to przystosowanie do warunków, wiec jeśli nas wyprostowało, to chyba kiedyś reszta podaży za postawa 🧐 powoli, powoli i się wszystko dostosuje 😁 ja uwielbiam medycynę i wszystko o działaniu organizmu ludzkiego, wiec morda mi się aż uśmiecha oglądając 😁😁 a goscia waszego uwielbiam za ogrom wiedzy, mogłabym go słuchać godzinami, dziękuje i pozdrawiam! 😘
Dziękuję. Jak zawsze mądrze, dostępnie i zabawnie. Wygląda na to że nie jesteśmy ostateczną formą człowieka. Albo tworzenie ekspresji ciała jest dla nas formą ewolucji.
Szczerze to ogladajac piewrsze odcinki z panem Leszkiem to nie lubilem formatu, w jakim przedstawia wiedze. Teraz odpalam tylko filmiki jak pan Leszek ma cos do powiedzenia. Taki wujek na imprezie w kuchni :) Pozdrawiam z Suwałk.
A czy to nie jest tak, że my dzięki rozwojowi technologicznemu w tym medycyny, przeszkadzamy ewolucji? Ewolucja działa na zasadzie selekcji naturalnej. Wadliwe egzemplarze umierają, a te lepiej dostosowane rozmnażają się. Jeśli w naszym przypadku tak silne jak i słabe egzemplarze gatunku przerzucają i rozmnażają się, słabe geny przedostają się dalej i zaburzają prawidłowy bieg ewolucji?
1:20:50 widzę tutaj jeden mały problem. Witamina C była produkowana w 4 etapach u naszych przodków. U nas zepsuty jest ten ostatni. Ale cały ten proces wciąż działa, wciąż nasze ciało wykorzystuje na to energię, lecz na ostatnim etapie nie jest już produkowana witamina C tylko jakiś inny związek. Ale każdy etap dalej tam jest. Sam outsourcing byłby spoko konceptem i by się kleił jakby cały proces się w ogóle już nie odbywał, a się odbywa i nasze ciała dalej marnują na niego energię.
Świetny materiał, uwielbiam jak robicie je w tym trio, oby w przyszłości nadal trafiały się takie popscience 😁 Chciałem też podziękować że mamy coraz więcej długich materiałów, popscience, bs3s, nawet ostatni hejtpark, jest ciekawie, zabawnie i zaskakująco, super się tego słucha 🤩 Gdyby jeszcze trochę poprawić ten nieszczęsny dźwięk (w samochodzie mocno wchodzi w basy przez co ciężko odpowiednio dopasować głośność) to będzie idealnie 👌
Super książka, Piotrunia 👍 Czyta się lekko i przyjemnie. Na pewno przeczytam z czasem jeszcze ze dwa razy. Fajnie skacze się między fabułą a częścią merytoryczną.
Marcin (Sergiusz) powiedział, żeby posłuchać, to posłuchałem. I posłuchałem. Dzięki, odcinek był świetny. Mam kilka uwag: 1. Zatoki. Trzeba wypróżniać nos. Zaleganie wydzieliny w nosie jest najczęstszą przyczyną pojawiania się polipów (zresztą, zaleganie innych zanieczyszczeń też do tego prowadzi, na przykład pyłu drzewnego - stolarze bardzo często mają polipy nosa i strun głosowych, zwłaszcza pracujący w mniejszych, słabiej wyposażonych stolarniach). Ciekawostka jeszcze taka - u Azjatów, zwłaszcza Koreańczyków i Japończyków katar czy zapalenie zatok występuje ekstremalnie rzadko. 2. Nie tylko człowiek potrzebuje pełnej palety mikro- i makroelementów. Akurat rok temu zrobiłem podyplomowe rolnictwo na jedynie słusznej uczelni (znaczy, na tej, na której wykłada Leszek) i pamiętam tabele ukazujące, co dzieje się z różnymi roślinami, gdy jakiegoś mikro- lub makro- zabraknie, lub będzie za dużo. Ze zwierzętami hodowlanymi jest podobnie, choć tu akurat może być przyczyną mono-dieta. I tak w sumie to tyle. Czekam na kontynuację i kwestie odporności.
A najgorzej to naturze wyszły zęby. Dlaczego nie mogą sobie odrastać w nieskończoność? Zamiast borować, leczyć, robić kanałówkę, to po prostu wyrywasz i po miesiącu masz nowego zęba.
@@bozon9239 Niby tak, ale już takie gady, płazy czy ryby mają zęby odrastające wielokrotnie. Ludzie (czy ssaki w ogóle) są pod tym względem wybrakowani.
Rewelacja rewelacja rewelacja, slucham audiobooka Gamedec dzieki Waszej serii z Panem Marcinem Sergiuszem pierwszym tych imion. Zaczynam trzeci tom, absolutna rewelacja. Fantastyka z ciekawostkami oraz trzymająca w napięciu i pełna akcji. Dzisiejszy materiał to sztos i kwiat zdobiący ten kanał. Pozdrawiam
Słusznie Pan Marcin (dwojga imion 🙂) zwrócił uwagę, że Ewolucja kieruje się innymi i słuszniejszymi zasadami. My ludzie patrzymy na życie przez inny pryzmat. Nie ruszajmy genów. Może coś poprawimy, ale możemy bardzo dużo zepsuć. Przykład prostej ingerencji w przyrodę: gdzieś w Kanadzie wytępiono wilki i od tego czasu zaczęły usychać olbrzymie połacie lasów 😲. Czemu ? Rozrosła się populacja łosi i zaczęły ogryzać drzewa ! Czy ktoś to wcześniej przewidział ?
inteligentny człowiek nawet nie jest w stanie zmierzyć wszystkich procesów biologicznych, nie mówiąc o ich synergii działania i dynamicznego dostosowywania do warunków zewnętrznych. Człowiek to partacz, bo ten konstrukt którego sam jest przykładem wykracza poza jego percepcję.
A może miało być tak "spartaczone" abyśmy byli nie idealni właśnie to jest nasz atut a nie wada to wpływa na nasz sposób "doceniania" co skłania do kolejnych przemyśleń
Z tego co wiem to wzrok się psuje przez szybki wzrost. Przez co czaszka i gałka nie mogą się dobrze usadzić. To jest pewnie spowodowane dzisiejszym dobrobytem można powiedzieć, i dużo lepszym odżywianiem, przez co dużo szybciej dorastamy.
1:02:52 Z więzadłem krzyżowym jest chyba trochę inaczej. Ono nie pracuje przy wyprostowanym kolanie. Nienaturalny duży przyrost wiadomo że zniszczy wszytko w kolanie, ale najczęściej spotykanym mechanizmem urazu ACL jest uraz skrętny, przy ustabilizowanej stopie i lekko ugiętym kolanie - zazwyczaj jest to nagły skręt ciała. Jak coś to ja Ci to mówię;)
Jeśli chodzi o oczy to na UNB był też poruszany temat: światło słoneczne ma pozytywny wplyw na rozwój wzroku jesli chodzi o dzieci. Więc dzieci spędzające za mało czasu na dworze będą miały gorszy wzrok. Tak to zapamiętałem.
Pewnie już ktoś zauważył i wspomniał ale czuję wewnętrzny imperatyw 😅 złamanie Collesa to złamanie nasady dalszej kości promieniowej. Złamania kości nadgarstka - swoją drogą są stosunkowo rzadkimi złamaniami 😁 Odcinek i tak świetny! Pozdrawiam
Właśnie to duża korzyść dla naszego gatunku, że widzimy więcej kolorów, ponieważ nasza dominacja zawsze opierała się na informacji. Bogactwo kolorów natomiast zwiększa zagęszczenie informacji, które można nanieść na dane pole oraz jesteśmy w stanie precyzyjniej niż koty odczytać język natury. Gdyby nie to, to z wieloma roślinami i grzybami byłoby jak z ruską ruletką. Z tego powodu też kobiety mają szersze spektrum widzenia kolorów niż mężczyźni; ponieważ przez 99 proc czasu istnienia homosapiens przypadała im rola zbieraczek. Bez szerokiej gamy kolorów nie ewoluowaby metalurgia. W kowalstwie odcień koloru stopu był informacją o temperaturze i zawartości węgla. Ciekawą rzeczą jest że kowale plemion iberyjskich zrozumieli to lepiej niż Rzymianie. Medycyna byłaby znacznie mniej wydajna w starożytnosci, nie tylko przez brak ziół ale również przez nieumiejętną diagnostykę, gdzie rozpoznanie odcienia krwi, ropy i innych płynów ustrojowych decydowało np o odcięciu kończyny i metodzie leczenia. Dziedzin aktywności człowieka, w którym nie tylko odróżnienie koloru ale jego odcienia było i jest dużo wiecej. Właściwie nie przetrwalibyśmy bez tej zdolności. EDIT Marcinie, bo ja tak komentuję na bieżąco - Dlatego powiedziałem o starożytnej medycynie. W średniowieczu Kościół zgodnie ze swoją sadysryczno-psychotycznym podejściem do cielesnosci skutecznie wyrugował wszystkie liczące tysiace lat zdobycze medycyny. Niedługo po upadku Cesarstwa Zachodniego medycyna na zachodzie praktycznie przestała istnieć. Niewielkie postępy zrobili arabowie. U nas medycyna zaczęła się odradzać dopiero w połowie XIX w. Jeśli czytałeś "Stulecie Chirurgów" to na pewno o tym wiesz. Jeśli nie, to polecam.
No nie. W Chinach robili badania. W miastach jest zdecydowanie wiecej krotkowidzow niz na wsiach. Wnioski byly zgola odmienne. Nie chodzi o ewolucje w takim stopniu ale o naswietlanie oka przez promieniowanie sloneczne na etapie wzrostu galki ocznej. W Grecj Italii Hiszpanii itp nie ma tylu okularnikow
Też o tym czytałam. Brak elastyczności gałki ocznej poprzez brak naświetlenia słońcem, a szczególnie w młodym wieku. Dzieci za dużo czasu spędzają wewnątrz nad książkami i komputerami, oraz w okularach słonecznych
średnio ogarnięty człowiek, wypowiada się na tematy ewolucyjne nie znając się na tym, co powoduje szereg skutków błędnie logicznych typu wspólny przodek człowieka i małp mimo, że takiego organizmu nigdy nie odnaleziono @@slawek2928
tu nie ma czego tłumaczyć tylko uświadamiać, żezałożenie jest fundamentalnie bzdurne - faktem jest, że nie istniał żadne wspólny przodek człowieka i małp z bardzo prostej przyczyny, nigdy takiego gatunku nie odnaleziono. To postać fikcyjna pokroju LUCA, spidermana i krasnoludków.@@ReligiaToBzduraReligiaToBzdura
To nie ewolucja "zepsuła" nam wzrok tylko cywilizacja przedłużyła znacząco czas życia człowieka. Czterdziestolatek, czyli człowiek który zaczyna mieć problemy ze wzrokiem, w zamierzchłych czasach był ewenementem. Większość ludzi umierała lub ginęła zanim mieli szansę aby doświadczyć jakiejkolwiek wady wzroku.
Mylisz się. Problem ze wzrokiem i okiem dotyczy dzieci i jeśli podczas wczesnego etapu nie zadbasz o dobre okulary to masz wadę wzroku i okulary do końca życia pogarszający się wzrok itd...
Można powiedzieć że ogólnie ludzie po 40 tce już są dla natury do wymiany. Co mieli zrobić to zrobili, mogą odejść Dla natury najważniejsze jest stworzenie i wychowanie potomstwa. Wszystko można zakończyć do 40 roku życia. Później jest tylko starość. Można się oszukiwać i jeszcze żyć ale lepiej już nie będzie. Co nam po tym że dłużej żyjemy?
Biologia w Astrofazie. Rzecz tak rzadka a jak cieszy. Wspaniały odcinek panowie
Lubię oglądać tego młodego zaangażowanego człowieka.
Ci Łysi też są fajni.
😎❤️
*łysi ale z brodą
Łysy z Brazzers jest spoko😳
@@coronajohnny7429 Pokazują nią, że nie są rudymi ch...łopakami ;)
@@BeyerBrown a co ty masz coś do rudych?
Jeden z lepszych odcinków .... Mega informacje
Fenomenalny temat i opracowanie.
raczej dramat
Jeden z najlepszych programów jakie widzialem na yt. Pięknie potraficie dorzucić żarty do tak poważnego wydawałoby się na pierwszy rzut oka tematu ;p
Marzyłem o takim temacie. Dziękuję. Trzebaby się pochylić jeszcze nad tym jak ewolucja ukształtowała naszą psychikę i dlaczego akurat tak.
Ja myśle że nasza psychika jest warunkowana czynnikami kulturowymi. Zależna jest od środowiska w jakim się kształtowała.
Ewolucja kształtuje psychikę ???? xD heheheh roz bawiło mnie to
@@Wiewiurkaris Oczywiście, że tak. Sam fakt jak przygotowuje obydwie płcie do spełnienia swojej roli biologicznej (rozmnażanie). Niektóre zachowania mogą być niejako wdrukowane przez genetykę. Nie tylko rodzina i społeczeństwo to determinuje. Pewien zestaw bazowy zachowań mamy niejako w prezencie od genów
@@Thorspitfire Ahaaa, bardzo ciekawe spostrzeżenie, masz rację
Jak myślisz?
No nie, to najlepszy film na Astro.Rozmowa błyskotliwa , pełna wiedzy i dowcipu ! Brawo.!!!! Proszę przekazać wyrazy uznania Waszemu rozmówcy👍
Też pochodzisz od pstrągą ??
Szczerze to bardzo dawno żaden materiał nie zrobił na mnie tak dużego wrażenia. Mega wartościowe treści. Dziękuję!
"Dziękujemy Ewolucjo" , takie motto powinno znajdować się na każdej placówce medycznej.
...i edukacyjnej.
@@pawesadowski6813 A to czemu ?
Niesamowite jest to że gdyby Darwin nie wymyślił ewolucji , to rzecz oczywista ewolucja by nie istniała, a więc byśmy nie wyewoluowałi , a gdybyśmy nie wyewoluowałi, to byśmy nie istnieli. To naprawdę niesamowite że gdyby nie Darwin to całe życie by nie istniało.
A najbardziej niesamowite jest to że gdyby Darwin nie wymyślił ewolucji, to on sam by nie istniał. No bo przecież by nie wyewoluował
@@mobbydysk A ty taki przekorny jesteś, zrobiłeś wszystkich w uja i nie wyewoluowałeś.
Dawno nie obejrzałem odcinka POP Science w całości bez żadnej przerwy. Tak mnie ten temat zaciekawił i tak przyjemnie się was słucha 🙂👍👏 Dziękuję za ten materiał!
Pobudziliście we mnie chęć dokończenia czytania pewnej książki w temacie genetyki człowieka którą niechlubnie porzuciłem miesiące temu.
Wielki spektakl wszechświata?
@@edck. nie bardzo rozumiem pytanie. Możesz je bardziej doprecyzować?
"Człowiek jest niedoskonały ale radzi sobie z tym doskonale"
Swietne
Tak zwłaszcza kiedy skacze z 10 piętra.
Włączyłam sobie was do spania a odcinek jest tak fantastyczny że leżę i was oglądam 😅
Dokładnie tak samo u mnie 😅
Panowie, jeszcze przypominam o ghrelinie - Hormonie odpowiedzialnym za poczucie sytości. Ma ona 15-20 minutowe opóźnienie. Więc zanim osiągnie odpowiednie stężenie, żeby poinformować mózg, że już jesteśmy pełni, my się jeszcze przez 20 minut przeżeramy. DZIĘKUJEMY EWOLUCJO!
Ale co dziękujemy, ewolucja działała w warunkach permanentnego niedoboru. Dożeranie było korzystne, była szansa na wytworzenie zapasów tłuszczu. W efekcie przeżycie w warunkach głodu.
@@MK-tv3sr Tak, masz rację, umiejętność gromadzenia tłuszczu była cechą, która zwiększyła nasze szanse na przeżycie. Dodatkowo nadmiar protein przy postawie wyprostowanej kierowany był do mózgu, co spowodowało jego wzrost, kończąc na rozwiniętych płatach czołowych. Tylko w naszych czasach, w krajach gdzie nie grozi głód ghrelina nie jest pożądana. Trafne spostrzeżenie 👍
Najciejawszy odcinek od daaawna. 10/10🎉!
I co ciekawe, jakos malo o kosmosie
Mistrzowski odcinek Panowie. Jesteście jedynym kanałem który mógł bym oglądać non stop. Czapki z głów!!!
Niezwykle ciekawy odcinek, jeśli wziąć pod uwagę, ze powstaliśmy z pyłu gwiezdnego, to medycyna i kosmos są jak najbardziej w zależności. Ewolucja to przystosowanie do warunków, wiec jeśli nas wyprostowało, to chyba kiedyś reszta podaży za postawa 🧐 powoli, powoli i się wszystko dostosuje 😁 ja uwielbiam medycynę i wszystko o działaniu organizmu ludzkiego, wiec morda mi się aż uśmiecha oglądając 😁😁 a goscia waszego uwielbiam za ogrom wiedzy, mogłabym go słuchać godzinami, dziękuje i pozdrawiam! 😘
Całkiem duzo fajnych ciekawostek o naszym ciele tutaj padło.
Miło się pracowało słuchając tej rozmowy. 😌 Dziękuję.
Chyba jedna z Waszych najfajniejszych pogaworek. Dziękuję:) Michał
oglądam od dawna...jednak dziś daję łapke i suba..mega program.podziwiam i dzięki
Dziękuję. Jak zawsze mądrze, dostępnie i zabawnie. Wygląda na to że nie jesteśmy ostateczną formą człowieka. Albo tworzenie ekspresji ciała jest dla nas formą ewolucji.
Dziękuję:)
obecność p.Przybyłka podwaja wartość odcinków
Pan MSP super! Będzie hit!
Widać włożoną pracę w przygotowanie tematu.
Jeden z najciekawszych odcinków. Samo się słucha.
Odcinek genialny. Zwykle słucham "przy okazji", tym razem 100 % uwagi Wam poświęciłem :). Wciągnęło od samego początku. Pozdrawiam
Niesamowity odcinek! Dziękuję! No po prostu odlot. Więcej więcej
Zdecydowanie, to jest odcinek, przy którym się najbardziej uśmiałem
Świetny odcinek, rzadko komentuje ale musiałam coś napisać bo nie dość że się uśmiałem to wiele ciekawych rzeczy się dowiedziałem.
Genialne! „Wspaniałe trio” i jakie zabawne. Panowie przychodzicie samych siebie😂😀👍!!!
Najlepszy odcinek serii. Prosimy o kontynuację tego tematu z tym gościem.
Jest pewnie wiele do dorośnie
To jest tak wspaniały materiał, że nie mogę wyjśc z zachwytu
Jeden z najlepszych odcinków POP !!! Dziękuję
Jeden z najgorszych niestety. To wszystko nieprawda. Ewolucja jest ok, popsuła nas cywilizacja, szczególnie siedzący tryb życia.
Kocham słuchać Pana Przybyłka - proszę o częstsze zapraszanie!
Mądrego to i dobrze posłuchać, tak mało spotykam ludzi z którymi da się tak porozmawiać jak wy rozmawiacie . Dzięki za te wasze " rozkminy".
Szczerze to ogladajac piewrsze odcinki z panem Leszkiem to nie lubilem formatu, w jakim przedstawia wiedze. Teraz odpalam tylko filmiki jak pan Leszek ma cos do powiedzenia. Taki wujek na imprezie w kuchni :)
Pozdrawiam z Suwałk.
Pan Leszek jest super
Od początku do teraz
Mi niestety caly czas przeszkadzaja jego glupkowte wtracenia…
Przed obejrzeniem miałem całkiem dobry humor, potem dowiedziałem się że jestem całkowicie spapranym projektem...Dziękujemy Astrofazo😉
Jestem takim przykładem. Włosy rosną mi wszędzie, ale tylko z głowy wypadają na stałe.
Klasyczny polak.
Patrz teraz na Piotra i Leszka brody jak u arabów, głowy łyse jak księżyc i co oni mają powiedzieć? Błąd ewolucji?
U mnie odwrotnie 🤣🤣🤣
@@unsolved___Leszek jest łysy?
@@ClintDempsey-dh1iv Przepraszam, pomyliłem się Sergiuszem Przybyłkiem.
Święta trójca pop science, mega ciekawy odcinek panowie, dziękuję I pozdrawiam 👊💪
Tyle wiedzy. Człowiek uczy sie całe życie. Dlaczego takiej wiedzy o naszym ciele nie uczy sie dzieci w szkołach podstawowych?
Bardzo przyjemnie się was słucha. Dzięki za świetne podziały na pytania w odcinku.
Uwielbiam ten format plus wasz humor, wieeecej !
O! Takich rozmów więcej, - proszę, dobrze się tego słucha.
Kolejny odcinek który będę odsłuchiwał kilka razy❤
Najlepszy odcinek z Przybyłkiem do tej pory. Znakomite. Leszek w wybornym humorze, dziękuję
Żarty Pana Leszka są the best. Lycanotropia rozwiązaniem na problemy z zatokami xD
Minister zdrowia jakiego potrzebujemy 😂
Doskonały odcinek. Dziękuję serdecznie Panowie.
Zmowu Marcin Przybylek - juz ogladam ! Widze ze Marcin jest juz waszym stalym gosciem, co mnie bardzo cieszy.
Parafrazując Veni, vidi, vici: Przybyłek, Dyskutowałek, Zafascynowałek. 😂
Brakuje czwartego do Astrobrydża :)
Jednym słowem nie jesteśmy kompatybilni z tą planetą. Podoba mi się wtrącany humor.Fajnie się Was słucha.
Witam fillm jest ŚWIETNY mam nadzieję że wstawicie więcej w podobnej tematyce 🤌💞💞
Pan Leszek rozbraja system hahahh :D mega gość
A czy to nie jest tak, że my dzięki rozwojowi technologicznemu w tym medycyny, przeszkadzamy ewolucji? Ewolucja działa na zasadzie selekcji naturalnej. Wadliwe egzemplarze umierają, a te lepiej dostosowane rozmnażają się. Jeśli w naszym przypadku tak silne jak i słabe egzemplarze gatunku przerzucają i rozmnażają się, słabe geny przedostają się dalej i zaburzają prawidłowy bieg ewolucji?
No ta
❤️
Tak ale nie pomógł byś swojemu dziecku podając lek?
No nie ze wszystkim to działa. Przykład Wit C i to że człowiek nie wytwarza jej - nic tu już nie da eliminacja, bo nikt jej nie wytwarza.
Jeden z lepszych odconków 💪
Też lubię ten odconek 😀
Świetny temat i świetny skład. Dziękujemy ewolucjo.
najlepszy odcinek od dawna :O GENIALNY!
Złote Trio.
Bardzo przyjemnie się słucha i ogląda.
Był super duet a teraz mamy super trio. Pozdrawiam w sumie to pozdrawiam całą czwórkę 😊. Czeka na następne odcinki świetnie się was słucha
Świetny materiał! Ogląda się to naprawdę świetnie!
Bomba!
Temat super.
Słucha sie tego przednie!
Mega dobry odcinek, we trzech jesteście jeszcze lepsi ❤❤❤
1:20:50 widzę tutaj jeden mały problem. Witamina C była produkowana w 4 etapach u naszych przodków. U nas zepsuty jest ten ostatni. Ale cały ten proces wciąż działa, wciąż nasze ciało wykorzystuje na to energię, lecz na ostatnim etapie nie jest już produkowana witamina C tylko jakiś inny związek. Ale każdy etap dalej tam jest. Sam outsourcing byłby spoko konceptem i by się kleił jakby cały proces się w ogóle już nie odbywał, a się odbywa i nasze ciała dalej marnują na niego energię.
czaderski odcinek :) Wasza trójka razem wymiata :) wasza dwójka też wymiata :) Uwielbiam was w każdej konfiguracji :D
Świetny materiał, uwielbiam jak robicie je w tym trio, oby w przyszłości nadal trafiały się takie popscience 😁
Chciałem też podziękować że mamy coraz więcej długich materiałów, popscience, bs3s, nawet ostatni hejtpark, jest ciekawie, zabawnie i zaskakująco, super się tego słucha 🤩
Gdyby jeszcze trochę poprawić ten nieszczęsny dźwięk (w samochodzie mocno wchodzi w basy przez co ciężko odpowiednio dopasować głośność) to będzie idealnie 👌
Dźwięk dudni basem już w którymś filmie z rzędu - filtr górnoprzepustowy załużcie na audio przy zgrywaniu, pozdrawiam, jak zawsze super robota.
alleluja, nie tylko ja to słyszę xD
Super książka, Piotrunia 👍 Czyta się lekko i przyjemnie. Na pewno przeczytam z czasem jeszcze ze dwa razy. Fajnie skacze się między fabułą a częścią merytoryczną.
Ale material panowie dzieki❤❤
Świetny odcinek. Dużo interesującej wiedzy i humoru.
Więcej odcinków z Przybyłkiem 👍
Marcin (Sergiusz) powiedział, żeby posłuchać, to posłuchałem. I posłuchałem. Dzięki, odcinek był świetny.
Mam kilka uwag:
1. Zatoki. Trzeba wypróżniać nos. Zaleganie wydzieliny w nosie jest najczęstszą przyczyną pojawiania się polipów (zresztą, zaleganie innych zanieczyszczeń też do tego prowadzi, na przykład pyłu drzewnego - stolarze bardzo często mają polipy nosa i strun głosowych, zwłaszcza pracujący w mniejszych, słabiej wyposażonych stolarniach).
Ciekawostka jeszcze taka - u Azjatów, zwłaszcza Koreańczyków i Japończyków katar czy zapalenie zatok występuje ekstremalnie rzadko.
2. Nie tylko człowiek potrzebuje pełnej palety mikro- i makroelementów. Akurat rok temu zrobiłem podyplomowe rolnictwo na jedynie słusznej uczelni (znaczy, na tej, na której wykłada Leszek) i pamiętam tabele ukazujące, co dzieje się z różnymi roślinami, gdy jakiegoś mikro- lub makro- zabraknie, lub będzie za dużo. Ze zwierzętami hodowlanymi jest podobnie, choć tu akurat może być przyczyną mono-dieta.
I tak w sumie to tyle. Czekam na kontynuację i kwestie odporności.
A to, że żyją nad morzem( w klimacie morskim) i jedzą dużo ryb i morskich dziwnych rzeczy to już wpływu na katar nie ma?
@@wal70ful Mieszkańcy Helu też chorują na katar. Albo Islandczycy. Albo Irlandczycy czy inni zamieszkujący Wyspy Brytyjskie. Więc chyba nie ma.
@@ilcattivo13 oki
A najgorzej to naturze wyszły zęby. Dlaczego nie mogą sobie odrastać w nieskończoność? Zamiast borować, leczyć, robić kanałówkę, to po prostu wyrywasz i po miesiącu masz nowego zęba.
U ssaków coś się zablokowało tak samo z ilością kręgów szyjnych.
Spokojnej już są hodowane zarodki zębowe i będzie można nowe zęby przeszczepić 😂
@@figarybka1393 No akurat w tym kierunku współczesna medycyna podąża, aby można było rozmnażać poszczególne organy z naszych własnych tkanek :)
Bo ząb to kość ktorej miescimy 2 sztuki w czaszcze. Mleczny i stały. Zobacz jak wyglada rtg szczeki dziecka
@@bozon9239 Niby tak, ale już takie gady, płazy czy ryby mają zęby odrastające wielokrotnie. Ludzie (czy ssaki w ogóle) są pod tym względem wybrakowani.
Rewelacja rewelacja rewelacja, slucham audiobooka Gamedec dzieki Waszej serii z Panem Marcinem Sergiuszem pierwszym tych imion. Zaczynam trzeci tom, absolutna rewelacja. Fantastyka z ciekawostkami oraz trzymająca w napięciu i pełna akcji.
Dzisiejszy materiał to sztos i kwiat zdobiący ten kanał. Pozdrawiam
Słusznie Pan Marcin (dwojga imion 🙂) zwrócił uwagę, że Ewolucja kieruje się innymi i słuszniejszymi zasadami. My ludzie patrzymy na życie przez inny pryzmat. Nie ruszajmy genów. Może coś poprawimy, ale możemy bardzo dużo zepsuć. Przykład prostej ingerencji w przyrodę: gdzieś w Kanadzie wytępiono wilki i od tego czasu zaczęły usychać olbrzymie połacie lasów 😲. Czemu ? Rozrosła się populacja łosi i zaczęły ogryzać drzewa ! Czy ktoś to wcześniej przewidział ?
ewolucja nie kieruje sie zadnymi zasadami, jest jak woda ktora szuka drogi na nizsza wysokosc
Mógłbyś wyjaśnić dlaczego zaburzenie łańcucha pokarmowego na tym przykładzie miało wpływ na ewolucję? Bo próbuję łączyć kropki i ni mi to pasuje.
Najlepszy odcinek Pop Science jaki oglądałem 😮 megaaaa Panowie ❤
Bosze ogorki kiszone w ciazy! To bylo moje marzenie. Ambrozja.
Bardzo fajna i ciekawa rozmowa. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
Fajne są te odcinki z Marcinem Przybyłkiem. Nie przestawajcie :)
Z Marcinem Sergiuszem Przybyłkiem
Swietny odcinek. Leszek w topowej formie, usmialem sie dzisiaj
DZIĘKUJEMY EWOLUCJO! 🎉
Biologia łopatologicznie mega łatwe do zrozumienia dzięki!
Najlepszy odcinek 😉 super ciekawy i zabawny. Oby tak dalej 💪
bardzo interesująca tematyka :) dzięki, pozdro
super odcinek, fajny humor, ciekawa tematyka i i informacje. Pozdrawiam
Gdyby był rzeczywiście jakiś świadomy konstruktor człowieka, to był strasznym partaczem. Dziękuję za świetny odcinek.
inteligentny człowiek nawet nie jest w stanie zmierzyć wszystkich procesów biologicznych, nie mówiąc o ich synergii działania i dynamicznego dostosowywania do warunków zewnętrznych. Człowiek to partacz, bo ten konstrukt którego sam jest przykładem wykracza poza jego percepcję.
A może miało być tak "spartaczone" abyśmy byli nie idealni właśnie to jest nasz atut a nie wada to wpływa na nasz sposób "doceniania" co skłania do kolejnych przemyśleń
Dziękuję , pragnę więcej 😉
Niezwykle ciekawy odcinek.
Chyba najlepszy odcinek pop 👏🏿👏🏿👏🏿👏🏿
Świetny odcinek . Dzieki za uprzejemnienie mi nocki :)
Idealnie podana dawka wiedzy. Jestem fanem Leszka, ale także Lema ;) Mam pytanie, gdzie kupić taką koszulkę ?
Z tego co wiem to wzrok się psuje przez szybki wzrost. Przez co czaszka i gałka nie mogą się dobrze usadzić.
To jest pewnie spowodowane dzisiejszym dobrobytem można powiedzieć, i dużo lepszym odżywianiem, przez co dużo szybciej dorastamy.
1:02:52 Z więzadłem krzyżowym jest chyba trochę inaczej. Ono nie pracuje przy wyprostowanym kolanie. Nienaturalny duży przyrost wiadomo że zniszczy wszytko w kolanie, ale najczęściej spotykanym mechanizmem urazu ACL jest uraz skrętny, przy ustabilizowanej stopie i lekko ugiętym kolanie - zazwyczaj jest to nagły skręt ciała. Jak coś to ja Ci to mówię;)
Jeśli chodzi o oczy to na UNB był też poruszany temat: światło słoneczne ma pozytywny wplyw na rozwój wzroku jesli chodzi o dzieci. Więc dzieci spędzające za mało czasu na dworze będą miały gorszy wzrok. Tak to zapamiętałem.
Pewnie już ktoś zauważył i wspomniał ale czuję wewnętrzny imperatyw 😅 złamanie Collesa to złamanie nasady dalszej kości promieniowej. Złamania kości nadgarstka - swoją drogą są stosunkowo rzadkimi złamaniami 😁 Odcinek i tak świetny! Pozdrawiam
Dziękuję Panie Leszku za komentarze:) Więcej Pana Leszka.
Jeszcze nie obejrzałem, ale daje lajka w ciemno i bardzo dziękuję za Waszą pracę, jesteście świetni!
Zapowiada się świetny film biorę się za oglądanie 🎉
Fantastyczna seria, mega odcinek 😊
Właśnie to duża korzyść dla naszego gatunku, że widzimy więcej kolorów, ponieważ nasza dominacja zawsze opierała się na informacji. Bogactwo kolorów natomiast zwiększa zagęszczenie informacji, które można nanieść na dane pole oraz jesteśmy w stanie precyzyjniej niż koty odczytać język natury.
Gdyby nie to, to z wieloma roślinami i grzybami byłoby jak z ruską ruletką. Z tego powodu też kobiety mają szersze spektrum widzenia kolorów niż mężczyźni; ponieważ przez 99 proc czasu istnienia homosapiens przypadała im rola zbieraczek.
Bez szerokiej gamy kolorów nie ewoluowaby metalurgia. W kowalstwie odcień koloru stopu był informacją o temperaturze i zawartości węgla. Ciekawą rzeczą jest że kowale plemion iberyjskich zrozumieli to lepiej niż Rzymianie.
Medycyna byłaby znacznie mniej wydajna w starożytnosci, nie tylko przez brak ziół ale również przez nieumiejętną diagnostykę, gdzie rozpoznanie odcienia krwi, ropy i innych płynów ustrojowych decydowało np o odcięciu kończyny i metodzie leczenia. Dziedzin aktywności człowieka, w którym nie tylko odróżnienie koloru ale jego odcienia było i jest dużo wiecej. Właściwie nie przetrwalibyśmy bez tej zdolności.
EDIT Marcinie, bo ja tak komentuję na bieżąco - Dlatego powiedziałem o starożytnej medycynie. W średniowieczu Kościół zgodnie ze swoją sadysryczno-psychotycznym podejściem do cielesnosci skutecznie wyrugował wszystkie liczące tysiace lat zdobycze medycyny. Niedługo po upadku Cesarstwa Zachodniego medycyna na zachodzie praktycznie przestała istnieć. Niewielkie postępy zrobili arabowie. U nas medycyna zaczęła się odradzać dopiero w połowie XIX w. Jeśli czytałeś "Stulecie Chirurgów" to na pewno o tym wiesz. Jeśli nie, to polecam.
Rewelacja! Rewelacja! Ogrom wiedzy w świetnej formie i oprawie. Dziękuję!
No nie. W Chinach robili badania. W miastach jest zdecydowanie wiecej krotkowidzow niz na wsiach. Wnioski byly zgola odmienne. Nie chodzi o ewolucje w takim stopniu ale o naswietlanie oka przez promieniowanie sloneczne na etapie wzrostu galki ocznej. W Grecj Italii Hiszpanii itp nie ma tylu okularnikow
Też o tym czytałam. Brak elastyczności gałki ocznej poprzez brak naświetlenia słońcem, a szczególnie w młodym wieku. Dzieci za dużo czasu spędzają wewnątrz nad książkami i komputerami, oraz w okularach słonecznych
Jak dla mnie pan Marcin Sergiusz Przybyłek całkowicie by wystarczył .
Zdecydowanie.
średnio ogarnięty człowiek, wypowiada się na tematy ewolucyjne nie znając się na tym, co powoduje szereg skutków błędnie logicznych typu wspólny przodek człowieka i małp mimo, że takiego organizmu nigdy nie odnaleziono @@slawek2928
@@pees9082 Kreacjonistyczny foliarz będzie "tłumaczył" na czym polega fakt ewolucji biologicznej? :D
tu nie ma czego tłumaczyć tylko uświadamiać, żezałożenie jest fundamentalnie bzdurne - faktem jest, że nie istniał żadne wspólny przodek człowieka i małp z bardzo prostej przyczyny, nigdy takiego gatunku nie odnaleziono. To postać fikcyjna pokroju LUCA, spidermana i krasnoludków.@@ReligiaToBzduraReligiaToBzdura
@@pees9082 Ale rozumiesz już, że ewolucja biologiczna jest faktem, a kreacjonizm bzdurą?
Panowie, to była fascynująca rozmowa.
Dziękuję. Bardzo dziękuję!🖤
To nie ewolucja "zepsuła" nam wzrok tylko cywilizacja przedłużyła znacząco czas życia człowieka. Czterdziestolatek, czyli człowiek który zaczyna mieć problemy ze wzrokiem, w zamierzchłych czasach był ewenementem. Większość ludzi umierała lub ginęła zanim mieli szansę aby doświadczyć jakiejkolwiek wady wzroku.
Mylisz się. Problem ze wzrokiem i okiem dotyczy dzieci i jeśli podczas wczesnego etapu nie zadbasz o dobre okulary to masz wadę wzroku i okulary do końca życia pogarszający się wzrok itd...
Można powiedzieć że ogólnie ludzie po 40 tce już są dla natury do wymiany. Co mieli zrobić to zrobili, mogą odejść
Dla natury najważniejsze jest stworzenie i wychowanie potomstwa. Wszystko można zakończyć do 40 roku życia. Później jest tylko starość.
Można się oszukiwać i jeszcze żyć ale lepiej już nie będzie.
Co nam po tym że dłużej żyjemy?
Hahahaha nie prawda ewolucja pokaż mi małpę podobną do człowieka i mały ewolucja stanęła w miejscu????
WOW!😮😮😮😮 fantastyczny kanał! Tyle ciekawych informacji i jeszcze w humorystycznej formie 😀👍👍👍