Vicces, hogy most még azért nem tud terjedni a szigetüzem, mert kevés az elhasználódott akkumulátor. Persze lehet külön is gyártani tárolásra, de akkor meg az autókba nem jut akku.
Igen ez egy érdekes dolog az elektromosság kapcsán hogy tökjo átállni rá csak kvávi nincs kapacitás rá mer a litium ritkafém és vagy elektromos közlekedés vagy tároloakku.ut videoötlet akkuk ujrahasznositása.szerintem érdekes téma hogy mi lessz egy litium ion akkuval ha tönkremegy
@@Tordai_David13 én multkor jártam ugy hogy barkácsoltam egy 18650 meg egyébb akku töltésére tárolására valo falat mer 5db 2akkus e cigi pörög a házba és mondhatni igény van egy ilyen falra és ahogy szögeltem össze a polcokat az egyik akku elkezdett fustolni majd pukk egy izmos detonálcioval gyujtost csinált az addigi munkámbol.nos visszacsatolva a okfejtéseddel mi van az akkukal ha karambolozik az auto? Mert benzines autonál van kb 7perced mig ha ég a kocsi kimentsd az utasait.ezt sajna tapasztalat. De ha a litium ion akku sérül meg és olyan gyors a reakcio mint esetemben és párr mp alatt kiég a kocsi a faszba benne veled a terhes feleségeddel meg a lányoddal és bár az ütközés nem volt komoly de az akku kijukadt timeg hát az nem nyitott koporsos temetés inkabb urnás. Nos hogy akkor ezzel az akku dologgal mivan?
@@Handras Már régóta foglalkoztat, és tudom, hogy Magyarországon még Szaldó elszámolás van, viszont Szlovákiában jelenleg úgy működik, hogy amennyit elhasználsz, annyi van ingyen, a többit beszolgáltatod és nem fizetnek érte, és el se számolhatod.. Nálunk olyan eset van jelen, hogy két hetes ciklusokban vagyunk otthon, így az akkumulátoros rendszer szintén nem lenne kifizetődő, mert két hét alatt fogyasztás hiányában megint csak túltermelnénk. Ha felteszem, hogy nem akarok beszolgáltatni, hanem fel akarok használni mindent, és nem feleslegesen, mit tudnál javasolni ezügyben? Gondolkodtam szerver üzemeltetésen és kriptovaluta bányászatban is csúcsidőben, hogy inkább a bányászgép használja el az áramot, mint az államnak szolgáltassam be ingyen. Magyarországon szintén ez várható, és szerintem ha valaki nincs otthon huzamosabb ideig, annak nem fogja megérni a napelem, még jelenleg a szaldó elszámolásban, minél kevesebbet vagy otthon, annál jobban megéri. Mi a véleményed erről? Én neten kerestem, de magyar oldalakon mindenhol az van, hogy visszafizeti a szolgáltató és az angol oldalakon is többnyire, meg hogy nappal moss és főzz, ne este. Ami érthető a fenntarthatóság szellemében, de ha két hétig nincs otthon valaki, akkor a megtermelt áram feleslgebe megy...
Egy hangyafasznyit az akkukról : 1998(!)-ban vásároltam egy új Sony Cmdx-1000-es mobilt.. AKKOR Li-ion akkuval szerelték 1300mAh ..sokszor csont lemerülve állt hónapokig (elvileg ettöl megdöglik) de a mai napig tölthető és 3-4 napig elvan ,utána merül le mert még talán 2019-ben talált GSM900-as hálózatot H Westel logóval bejelentkezve ..mostmár csak keresgél szegény . 23 évesen köszöni jólvan.. A legjobb mikor 18 évesek vitatkoznak dolgok tartósságáról DDDDDDDD
Remélem 2023-ra teljesen kiforrott lesz a technológia, mert ha megszűnik a szaldó elszámolás lehet, hogy sokan tárolnák a megtermelt napenergiát maguknak, akár hasonló megoldással. Jó innovatív és környezet hatékony kezdeményezés hajrá! 😁👍
@@Handras ha lesz follow-up videó innen, akkor a kukákat is majd kihagyjátok a frame-ből? :D nem kötekedésből, de egy H-András videóba ma már nem menő :D ...vagy az a Marci ötlete volt, hogy legyen benne kuka is? :P Emlékszem, 10 éve egyszer beszóltam egy fotós csajnak, hogy ha már a kezét fényképezi, akkor a körmét kipucolhatta volna... cserébe majdnem megevett, pedig szerintem fontos a részletekre való odafigyelés :D (a jótanács pedig úgy az igazi, ha kéretlen) ;)
Sziasztok! Minap gondolkodtam a felvetett problémán, hogy nincs elegendő használt akkumulátor. Sajnos nem értek ennyire hozzá, de a szikra az agyamban van. A telefonok akkumulátorjait nem lehetne itt hasznosítani? Igen, nyilván a kapacitásuk jóval, gyöngébb, mint egy e-kocsinak, viszont gyakrabban cseréljük telefonjainkat mint az "alsónkat". Persze tisztelet kivételek. De rengeteg telefon akkumulátor adott. Lenne rá esetleg megoldás? Vagy egyszerűen nem reális annyi telefon aksit össze kötni? Üdv: bolhás kigyó
Szia András! Már egy ideje foglalkoztat a gondolat, hogy ha sikerülne építkezni, akkor ilyet szeretnék beépíteni. A kérdés csak az, hogy nappal termel-e annyi energiát, ami 1-2 napra elegendő egy háztartás számára (esős időszak stb beleszámításával)? Mekkora akkupakk kell hozzá, mennyibe kerülne kb?
Rossz ötlet teljesen lekapcsolódni hálózatról. Hibrid rendszer egyszerre termel szolgáltatónak és aksiba nappal. Utána fogyasztod amennyi van aksiban. Elfogyott automatán átvált szolgáltatóra. Ha leteszel egy 14 kWh-s aksit akkor napi fogyasztásod ennyivel csökkented. Árra meg egyharmada a napelemes rendszerednek. És még szünetmentes is a házad.
Hé! Én ott töltöttem nagyon sok időt kifejezetten ebben az épületben. Egyrészt belülről meglepődnél mennyire felszerelt és kultúrált, másrészt rengeteg olyan laboratóriummal van tele ahol villamos gépeket mérünk. Aki ismeri ezeket a gépeket tudja, hogy nem kell neki tökéletes körülmény. Aktív hallgatóként tényleg azt mondanám, hogy az épülettel nincsen semmi baj a vakolaton kívül, ami az épület szerepét tekintve abszolút elhanyagolható.
Elege nem szabadott volna az ország fővárosában egy felsőoktatási intézménynek idáig romlania. A gépek belül valószínűleg valamilyen pályázat eredményei, ha a kormányon múlna, lehet nem így lenne. De meg lehet nézni több magyar intézményt, nem ez az első amelyet egzakt vagy absztrakt módon lerohasztottak és nem is ez lesz az utolsó.
@@MidnightSky69 nem feltétlen a vidéki egyetemekről beszélek, hanem minden másról és minden más vidékről. Mellesleg ha jól tudom óriási százalékban eus pályázati pénzek, amiből talán ezek a régiók többet is kapnak. De ez akkor sem legitimálja azt, hogy a fővárosban egy felsőoktatási intézmény (nem ez az egyetlen) így működik, vagy épp nem működik. Az SZFE Vas utcai épületét most adják el.
10 év, és 1 hónap után, 58%-os az akkum. Most a hidegben, 90-100km hatótávot mutat, de az első 20km alatt, 30-at számol vissza, de az utolsó 20km, közel 30-at napi szinten, hatótáv para nélkül megyek vele! Amúgy nekünk is a napelem rendszerhez megy a 2. 10 évére! Most bruttó 14,X kWh kapacitású. Egy 300m2 házat is elbir délutántól, reggelig, fűtés, százitógép, hajnalban sütés, (friss pék árú) 300L hűtő/fagyasztó, TV, WiFi, telefon töltés, és minden egyéb készenlétben zárt világítások mellett.. Vagy fele ekkora ház, és Finn szauna 3 naponta. :)
Egyre jobban tetszenek a videók András :) Régóta feliratkozó vagyok, nem mindig volt szimpatikus ahogy lereagálod a dolgokat magad körül. Viszont az utóbbi időben olyannyira hasznos, érdekes és hiánypótló tartalmak vannak, hogy le a kalappal. Csak így tovább! Senki mással nem kell foglalkozni, csak azzal hogy legalább ilyen jó legyen a tartalom. Respect!
Aksi kültéren megoldható, de dolgozni kell vele. Lítium cellákat 0 fok alatt tölteni tilos. Valamint 45 fok felett csak csökkentett mértékben üríthető, 55 fok felett meg semennyire sem. BMS-nek tudnia kell Low Temp Disconnect, High Temp. Disconnect. Illetve külön fűtő/hűtő egység beszerelhető mellé. Az első Leaf pont ezért volt egy eszméletlen beégés Ausztráliában. Hatalmas botrány lett belőle, hogy 1-2 éves kocsik már eredeti hatótávjuk 30-50%-át sem képesek megtenni. Amúgy Leaf cellák nem rosszak, LG Chem gyártja. Viszont NMC kémiás zacsis, azaz extrém tűz és thermal runaway veszélyes. Be nem vinném egy házba pl ház UPS-nek. Pláne, hogy alig drágábban lehet LiFePO4 cellákat vásárolni zsír újat, prizmatikus kivitelben.
@@Handras Alapszabály lítium esetén !!! Meríteni lehet -20 fokig, de ha 0 fok alatt töltöd azzal irreverzibilis degradációt okozol. Van pár speciális lítium aksi amit lehet -10-ig tölteni, de az aranyárban van. Kérsz linkeket ?
Három megoldás van: 1, hibrid rendszer. Ugyanúgy tölti napelemes rendszer aksikat, ahogy termel szolgáltatónak is (egyszerre) Van magyar engedélyezett ilyen inverter 5 és 10kW. Engedélyeztetése mint bármely más termelő napelem rendszernek 2, szigetüzem nem jó szó rá, inkább online szigetüzem (off-grid with grid support). Ekkor szolgáltatónak nem termelsz, csak a saját házadnak és az aksiba. Túltermelés elvész. De nem kell rá engedély. 3, vegyes: egy szolgáltatónak termelő rendszer, és egy ház UPS rendszer. A fenti kettő elegye kb.
2 роки тому
@@Handras Már igen..... :)
3 роки тому+7
Azt lehet tudni, hogy ez árban nagyjából mennyibe fog kerülni? (csak hogy be tudjuk lőni egy Powerwall-hoz képest)
@@petertakacs3402 A Powerwall már évek óta kapható, de akkora a kereslet, hogy nehéz hozzájutni. És viszonylag drága is. Remélhetőleg az új cellák ezen is segíteni fognak.
3 роки тому+3
@@petertakacs3402 A Tesla Powerwall már kapható, csak nehéz hozzájutni. Ráadásul akit ismerek, neki Ausztriában forintba átszámítva 3,5 millió volt, és telepítéssel együtt már 4,2 millió lett a vége. Azért remélem, hogy ha itt használt akkut építenek bele, lehet sokkal olcsóbb is.
3 роки тому+2
@@sinenomine4540 Nem tudom, hogy a többi bontott autóakkuból készülő tároló mibe kerül. Egyáltalán ki gyárt még ilyet? És mi köze van az árának a hátrányaihoz? Hátrányok nélkül drágább?
András, mutasd be a vendégeidet. Ez valahogy sok tartalmadból kimarad. A videó végén derült ki számomra, hogy Levente a Nissantól jött. Az elején elmondod a keresztnevét, hogy hol találkoztatok és hogy Levente koordinálta ezt a projektet, amiben többek közt a Nissan is részt vett, de éppenséggel lehetne ő az egyetemtől, solar oldalról vagy lényegében bárhonnan. Sokat segít, ha tudom "kinek" a hangját hallom.. Máskülönben hajrá! A téma érdekes.
Hiánypótló. Legalább most már lehet betölteni a sok write only módban lévő űberzseni megaszondóember agyába a hogymivant. (sok foganatja nem lesz, de legalább lehet)
3 роки тому+4
Én arra lennék kíváncsi, hogy mennyi akkumulátor kell, hogy teljesen függetlennek lehessen maradni a hálózattól. Tehát csak napelemmel termelni.
www.napi.hu/nemzetkozi_vallalatok/olcso-otthon-hidrogen-megujulo-energia-rezsicsokkentes-onallo-energiatarolas.679801.html Erről olvastam eddig. Csak még elég drága technológia.
Nem csak az aksin múlik, hanem a napelemen is. Ha sok a napelemed, akkor kevesebb napsütés mellett is fel tudod tölteni az aksit, így gyakorlatilag csak éjjelre kell energiát tárolni, amikor meg nem fogyasztassz sokat. Ha kevés a napelemed, akkor viszont egy felhősebb napon már aksiról kell üzemelned egész nap, amihez sokkal nagyobb kapacitás kell. Aztán ott a tél, amikor folyamatosan kevés a napsütés. Itt egy friss elemzés a témáról : ua-cam.com/video/6zgwiQ6BoLA/v-deo.html Bár ez országos szintet néz, és Amerikát, azért iránymutatónak jó. Eszerint a legolcsóbb megoldás 3-4-szer több napelemet venni, mint az átlagos fogyasztásod, mert az aksi sokkal drágább, mint a napelem. Egyéni szinten ez ma még nem gazdaságos, de országos szinten már az. Azt, hogy ez aksi kapacitásban és árban mit jelent, azt meg tudod becsülni a villanyszámládból, amin rajta van a havi fogyasztásod. A napelem méretezése bonyolultabb, mert sok szempontot kell figyelembe venni, ha komolyan érdekel, akkor szakértővel fel kell méretni.
A mi házunk november-február (4 hónap) időszakban 1.440kwh-t fogyaszt, a 4.2-es rendszerünk ebben az időszakban kb 600kwh-t termel. Esélytelen 800kwh plusz tárolókapacitás kiépítése, hogy nyárról áthidaljam a telet. A 2,5x-ös napelemszám emelés sem megoldás mert egyrészt nincs hely, másrészt mivel a termelésben nincs télen egyenletesség (decemberben csak 74kwh termeltem, azt is 5-6 nap alatt), ez esetben is nagy akkupakk kellene. A nyári irgalmatlan túltermeléssel meg semmit se tudnék kezdeni. Szóval a szigetüzem egyenlőre nem jáccik. Hibrid rendszerben gondolkodok, de ezt meg a szolgáltatók nem engedik.
Jó volt ez a videó! 7:20-nál nyilvánvaló, hogy az egyre több hálózatra kapcsolt napelem növeli az instabilitást. 7:53-nál, világosítsatok fel, hogy egy töltés alatt álló autó (akkumulátora), vissza tud termelnia hálózatra? Mert szerintem jelenleg ez kizárt... olyan autót még nem gyártottak. Vagy csak fogalomzavarban vagyok, és félreértettem valamit? :D
@@Handras mit balanszol egy feltöltött autó? Mert ugye, a BMS az akku, illetve cellák túltöltése, túlmerítése és túlterhelése ellen véd. De egy feltöltött autó, ami a hálózaton van, semmi funkciója nincs a hálózat irányába. Mert 7:53-nál mintha úgy értenéd, hogy a hálózaton lévő autók akkujai tárolhatnak energiát. De ebből szerintem kivenni nem lehet... arra alkalmatlan.
Nem igazán változik. Az öreg akku kevesebbet képes tárolni, emiatt csökken a hatótáv, azt meg amikor már nem tolerálja a tulajdonos akkor cseréltet. Ha nem zavarja és elég neki, akkor cserélnie se kell feltétlenül.
@@sinenomine4540 Nem mondod, hogy valakire rá tudtad sózni EZT? És ennyiért ? Az APC UPS részlege rég elindult a lejtőn (magam is tucatnyit dobtam már ki), de hogy ilyen csináljanak, az szánalmas. Ha értenél hozzá, már a specifikációja alapján felszökik a szemöldököd, hogy ezt aki tervezte, az nooooormáááááális ? LiFePO4 aksi. Ez eddig ok, még lehetne jó is. DE, csak 66 Wh-ás (azaz 0,066 kWh). Miért is érdekes ez? LiFePO4-et MAX csak 1C-vel szabad mind meríteni, mind tölteni (inkább 0,5C ... ugye tudod mi az a C ? ... nem, nem Celsius, olvass utána). És mellé tettek egy 1,35 kW (1350W) invertert. Azaz teljes terhelésen (ok APC icipici kis inverterei ritkán bírják a rájuk hazudott terhelés akár 70%-át is, de mondjuk hátha ez igen) az 1350W a 66Wh-s aksit 20C-vel meríti !!! (még ha pici cellákból 6p van benne is több mint 3C amit minden cella kap) Ennyit max egy LTO (lítium titán) bír el, egy LiFePO4 ebbe annak rendje és módja szerint belepusztul ! Örülj, hogy nem NMC, mert akkor égne és robbanna is. Szóval ha ennek a karbantartásából élsz, akkor megnyugtatlak, lesz munkád. Nem fogsz unatkozni. Ha ez alapján ítéled meg a LiFePO4 aksikat, hát akkor nem enyhén szűklátókörű vagy.
Na itt a válasz azoknak is, akik azt mondják, hogy a megújuló energiának azért nincs létjogosultsága, mert a termelése nem szabályozható, avagy kiszámíthatatlan. Az akkumlátorokkal ez a probléma is megoldható!!! Ettől fogva szerintem el kéne végre már felejteni a fosszilis tüzelőanyagokat, sőt még az atomot (uránt) is, mint energiaforrást!!! ;-)
@@sinenomine4540 Én nem mondanám azért fosnak. A mai akkumulátor technológia 2-szer olyan jó, mint az 5-10 évvel ezelőtti. Szerintem Te nem vagy tisztában a számokkal. Hogy mennyi autó jár manapság, és hogy mennyi akku kerül ki belőlük 20, 30 vagy 50 év múlva! (Egyre több az elektromos és hibrid autók száma.) De itt az áttörés akár már idén, ami a Te negatív szemléleted szerint persze "kétséges"!!! ;-) www.autoblog.hu/hirek/mar-jovore-johet-a-toyota-szilardtest-akkumulatora/
@@sinenomine4540 Miért is kéne napokra elegendő tárolókapacitás? Miért csak 3-4 évig bírná a (haszált) akkupakk (is)? Az akku arra kell, hogy kiegyenlítse a termelés és a fogyasztás közötti különbséget (ha és amikor ilyen fellép). Annyira északon azért nem vagyunk, hogy több napig egyáltalán ne süssön a nap, de sok helyen szél is van, sőt Magyaroszág geotermikus energiában is egész jó lehetne, ha Orbán nem húzna annyira Putyinhoz és a Roszatomhoz!!! Itt egy másik pozitív példa. A "fos akkumulátor technológia" már évek óta egész jól működik. : www.google.com/amp/s/villanyautosok.hu/2018/09/25/elkepesztoen-gyorsan-megterul-a-del-ausztraliai-tesla-akkutelep/amp/
@@sinenomine4540 Miért ne lehetne skálázható az akkupakk?? Csak hozzá kell adni, vagy el kell venni belőle és már meg is van. Viszont a "teljesen mindegy, hogy" kifejezés legtöbbször a konstruktív, értelmes viták végét jelenti. Sajnálom, hogy így ér véget beszélgetésünk! ;-)
Savas akksikat nem lehet ilyenre fogni? Gondolok arra, hogy 1 targoncában is 10-15 évig megy egy savas munka akksi, utána meg megy a bontóba. Igaz, 1 tonna, és nem annyira hatékonyak mint ezek az akkuk, de a bontóba szánt darabok fele még elég jó állapotban van, max nem bírja ki az egész műszakot, és viszonylag olcsóak. (én 80ezerért vettem egy bontóba szántat, 600 ah, és magáncélra tehát nem folyamatosan dolgozva vele, de 1 hétig eltargoncázgatok 1 töltéssel) Anno mikor megvettem a telephelyem, volt az épülethez 4 db asztal méretű rack, amiben savas akksik biztosították az épület áramellátását áramszünet esetén. Azok nyílván már full döglöttek voltak, tudom, hogy hamar végük ha nincsenek gondozva, meg 50 éves technológia, de mégis.. ha nincs elég akksi, és nappal tölt a napelem, és kb csak éjszakára kell megőriznie, vagy max pár napra a powert, ha még van önkisülés is csak kibírja. Nem értek a témakörhöz, csak egy kérdés.
Lehet használni savas aksikat is, de szerencsére már kihalófélben vannak. Tűz és robbanásveszélyes. A lítium (ajánlott a LiFePO4 azaz lítium vas kémiájú) aksik nem termelnek sem hidrogént, sem bármi egyéb gázt. A savas aksit továbbá max 50%-ig szabad meríteni. Az alatt degradáció, csökken a kapacitása. (azaz 2-3x akkora kell). És nem csak kapacitásra, súlyra is 3x olyan nehéz mint azonos lítium. Azaz közel 10x akkora súlya van ugyanannyit használható savasnak, mint lítium. A savas rövid élettartamát, erős degradációját és állás közbeni önkisülését nem részletezném.
@@mrzed6597 köszi Zed! Igen, értem hogy rosszak, környezetkárosító meg nehéz, de ha van egy tanya ahol napelemeznek, simán elfér 10 tonnányi akku, hogy este arról menjen a power, míg fel nem kel a nap. Valamit ki kell találni erre, mert ha még ez is berobbantja a modern akksik keresletét, (hisz ahhoz, hogy minden háznál legyen egy autónyi kapacitás, kukázni kell annyi autót mint amennyi ház van) szóval nagyon felnyomja az akksi árakat..
@@tamasbarna4522 A savassal csak a baj van. Felejtsd el, múlt századi technológia. Ha ingyen hozzád vágják ... inkább ugorj félre mert agyonüt :D A lítium aksi gyártás nagyon felpörgőben van. Amiket mi rendeltünk 3,2V (x16 = 48V) 280Ah-s cellák (14 kWh) azok 1,5-2 éve jöttek ki, és csak az egyik nemzetközi fórumon mi együtt úgy kb 800-1200 darabot rendeltünk belőlük. De pl USA-ba már van nagyker ahol raktár tele velük, helyben onnan árulják. Az ára annyira nevetséges, hogy a fenti használt Leaf celláknál talán 30%-al drágább ugyanakkora kapacitás (és zsír új, és jobb kémiájú). Szóval ez ha még jobban felpörög, akkor még olcsóbb lesz.
Bírja a savas is, csak ki kell számolni hogy a napi, töltés beleférjen, és nap vége előtt elérje a maxot Pl 12,8v és 10,5 v között van a kapacitás olomaksinál az 2,3v Pl. Ha aksid csak 100ah-es, akkor kb 230W -t energiát fogad be, egy napsütéses napon egy 320W napelemhez kicsi, Ha csak nem tudol belőle elfogyasztani minimum egyszer, hogy legyen helyed a többihez Ha használt akkor meg persze lehet hogy csak 200-210W fogad, Mint pl. Lithiumos is ilyen
Azért azt hozzá kell tenni, hogy egy házhoz került ilyen 15kwh akkupakk a továbbiakban gyorsabban fog degradálódni, mint előtte az autóban. 2-3 naponta tölthették, házi powerbankként, pláne télen, minden éjjél lemerül.
@@sinenomine4540 Az akkumulátort leginkább a meleg teszi tönkre. Itt nincs nagy terhelésnek kitéve. Nyilván a ciklusok is számítanak, de nem meríted naponta nullára, mint ahogy az autók sem.
Valóban jó lenne tudni hogy a videóban is mutatott degradációs grafikon hány töltési ciklussal volt kalkulálva. Mert nem mindegy hogy 8 év alatt 2400 vagy csak 800 alkalommal töltenek... Egy ilyen sziget üzemű rendszer esetén gondolom úgy méreteznek hogy a napi fogyasztást tudja biztosítani. Amúgy télen nyilván többet van lemerült állapotban mint nyáron. Lehetne itt még sok kérdést feltenni....
Egy zsír új aksipakk (ennél jobb LiFePO4) az 3500 TELJES ciklus (100-0-100%) után is még legalább 80%-át tárolja eredetinek. Az pedig majdnem 10 év. Ha pedig csak 90-10% vagy 80-20% között használod, akkor kb örök élet ...
Sziasztok András vagy akinek van információja írhatna ezzel kapcsolatban, hogy hogyan, vagy hogyan nem lehet jelenleg akkumlátoros kapacitást a hálózatba építeni. PL: TESLA Pwerwall Ismereteim szerint magyarországont nem lehetséges az aktív hálózattal együttműködő akkumlátor telepítés. Erről tud valaki valami konkrét információt, hasznos lenne.
Ahhoz, hogy az elektromos autó biztosítsa a háztartás energiaszükségletét, szükség van valamilyen szpeciális berendezésre, vagy pedig elég a fali töltő?
Ennél bonyolultabb a dolog. 1, vagy a kocsiba lévő inverter kell előállítsa 230V-ot, vagy külső inverter. (szaknyelven AC kapcsolt rendszer) 2, EU-ban és idehaza engedélyeztetettnek kell lennie, mint minden hálózatra termelő inverternek. Nem számít, hogy limiterrel monitorozva csak belső fogyasztásra elegendőt termelsz, akkor is. 3, Rendelkeznie kell ún. anti-islanding védelemmel. Azaz ha elmegy az áram TILOS szolgáltató felé áramot küldeni. Szünetmentes megoldás ilyenkor, hogy teljesen leválassza a házat a szolgáltató rendszeréről egy relé/PLC. Azaz a saját ház rendszered is át kell alakítani hozzá hogy szünetmentesen ellássa a házadat. És még van pár apróság.
@@mrzed6597 Köszi! Gondolom, sziget-üzemmódban lenne értelme autóról táplálni a háztartást, hisz hálózati rendszerben többnyire "kéznél" van a szolgáltató áramja.
@@zb1065 Igen, és nem. Szünetmentes áramforrás jó dolog. Az áram minősége (sajnos vannak helyek ahol) közel sem jó. Nemrég cikk is volt róla, hogy több Bp környéki település polgármestere kereste fel ELMÜ-t annyi panasz volt a körzetükben. Sorozatosan voltak 1-2 mp-es áramkimaradások. És amikor volt egymás után több az sorra nyírta ki az arra lakók gépeit mint hűtő, tv, számítógép. Szigetüzemhez kiváló olcsó lítium aksik kaphatók. Senki se pazarolná erre az autója drága aksiját. És ha elmegy a boltba kocsival leáll a hűtő meg a TV amit a gyerek épp nézett ? Nem lenne nyerő :D
Itt mondja a Levente, hogy a sok napelemtől instabil lesz a rendszer, tegnapelőtt meg arra hogy a szaldós méretezésedtől instabil lesz a rendszer, azt válaszoltad, hogy ez nem igaz, mert a szomszédban el lesz fogyasztva. Legközelebb ér gondolkodni mielőtt lehurrogod a nézőidet.
@@Handras Paksot csak minimálisan, és már volt rá példa hogy le kellett annyira túltermeltek a napelemek. Ez azért gond, mert a szolgáltatónak kellene nagy aksi parkokat építeni (mint a Tesla tette 130 MWh-s Hornsdale) ahova ilyenkor napelemes túltermelést el lehetne tenni. Ami ráadásul stabilizálja is az elektromos hálózatot hirtelen kiugró terhelések esetén. E nélkül igen, izzadni fog a Paksiak feje.
A fronius inverter nekem is a szabadban van a napelemek alatt. tökéletes a hűtése mivel árnyékban van. Van benne ventilátor ami felpörög a nyári negyven fokban, és tudja hűteni magát. Esőben pedig vízálló. Úgy tervezték ezeket hogy kibírják az időjárást. Bocsi hogy hozzászóltam, de nem bírtam ki.
Bennem felvet pár kérdést. Pl; mi van a napelem melegedésével, kémény effektus hiánya? Hova kerül az optimalizáló? Persze másik oldalon feltudnám sorolni az előnyeit, hogy könnyen cserélhető a sérült elem, bár a sok mögötte levő vezeték miatt ebben sem vagyok biztos, és ugyanezt a hátrányának is feltudnám sorolni, hogy lecsúszott cserepek problémája hogy oldható meg, vagy meg sem történik mert a vezeték is odatartja? Aztán ott van az hogy ügye a cserepek fedésben vannak egymáshoz képest, vagyis a fentebbi cserép árnyékot vethet az alatta levő cserépre. De mondom ezek nem vélemények csak kérdések amik felvetődtek bennem mint laikusban. De teljesítmény garanciát adnak 20 évre szóval... :)
Ez nem újrahasznosítás, csupán a még működő akksik másra használása... Jöhet videó a tényleges újrahasznosításról és annak energia igényéről/CO kibocsátásáról.
Nem esett szo arrol, hogy az akku feltöltése után ha még van napelemes termelés az elvész? vagy másnap már nemlehet hova tenni a megtermelt áramot, igy nincs kihasználva a napelem? ha lehet erről is kellene video.
Vissza lehet tölteni a hálózatba. Most még nem sok pénzt adnak érte, de már van ahol piaci alapon lehet kereskedni a megtermelt árammal, sőtt az aksi kapacitásoddal is. És a Teslának van rá szoftvere is, ami teljesen automatikusan intézi az egészet.
@@Handras azt aligha lehet megoldani. Nyári max-ra méretezni vagy mire? Nyilván az akku méret a szűk keresztmetszet. Arra lehet méretezni, de ha éjjel nem fogyasztok nyáron akkor reggel 70%-os akku hamar tele lesz megint. Szóval itt nincs ideális helyzet. Legjobb az lenne ha a felesleg simán a hálózatba küldhető, de ez sziget rendszernél nem engedélyezett sajnos.
Hibrid rendszer. Amíg termel tölti aksit, meg megy fel hálózatba. Utána amíg van aksiban arról megy a ház. Ha lemerült visszakapcsol szolgáltatói áramra. Ennél jobb rendszert nem tudsz kitalálni se.
Cellavédelem van minden rendszerben, hogy ne gyulladjon ki. Mondjuk egy monbiltelefonban van egyetlen cella, ott nagyon nem is értelmezhető a BMS, aminek az lenne a feladata, hogy a cellatömböt menedzselje, garantálja a cellák kiegyenlített töltését.
@@zoltanberkes8559 Li akkumulátorban a cella feszültséget nagyon pontosan tartani kell, mert a Li nagyon reaktív kémiai elem, és hőmegfutásnál hamar kigyullad. Lemeríteni sem lehet teljesen, mert akkor vége van a cellának, többet nem töltöd fel "háztáji" módszerekkel.
Szia András, szerinted a gyártók miért a luxus kategóriában erőltetik a megjelenő új modelleket? Miért nem mer bevállalni senki egy népautót? Ikonikus autók azért váltak legendává (VW Bogár, Fiat500, Mini, Ford Mustang) mert elérhetőek voltak sok ember számára. Egy VW id.3 15 millió forintért hogy lesz népautó? A Tesla ha már van Model3, tervez szerinted Model2-t és Model1-et? Ami megfizethető?
Egy 25-30-40 millió Ft-os autón sokkal nagyobb a profit, mint egy kisautón. Nézd meg, a Porsche Taycanból nem tudnak eleget gyártani, pedig bőven 100 ezer euro felet van az ára. (Taycanból 2020-ban 20 ezer darabot sikerült eladni, míg ID3-ból (igaz csak szeptemberben indult az értékesítés) 50 000 db-ot. ). VW ID3 hogy lesz népautó? Úgy, hogy ne a magyar helyzetből indulj ki. Németországban támogatások levonása után annyiba kerül mint egy alap Golf (22 000 euro) így egy német önerő nélkül havi 220 euróért tudja 4 évig lízingelni. Azt meg még a leghülyébb is ki tudja fizetni (8 órás melóval). Lesz kisebb Tesla kb 25 000 dollár körül. 2022-re saccolják a megjelenését.
Pont most telepítünk napelemet, van inverter ami kezeli az akkumulátort azonban a magyar szabályozás nem engedi a kettős üzemet (sziget és hálózat), illetve a cég elmondása szerint ezek az inverterek hamarabb kimerülnek. A szaldó miatt jelenleg persze ez mindegy, de ha 2023-tól megszűnik az akksis rendszereké a jövő.
@@Handras Szia. Én nem szeretnék kötekedni. Csak én sosem szerettem azokat, akik egy dologra hitték azt, hogy a világ összes baját megoldja. Te úgy nézel ki, mintha az elektromosságra hinnéd ezt. A lítumot biztosan nem könnyű kibányászni és biztosan nem áll korlátlanul rendelkezésre. Az elektromos mobilitás ökolábnyomába ez is beletartozik. Muszáj beszélni a bányászatról. És beszélni kéne a közösségi autókról, mert például városban sosem lesz helye az egyéni autós közlekedésnek. És az energiatakarékosságról is beszélni kéne, függetlenül attól, hogy hogyan termelem az energiát.
@@Handras Városon belül nincs mit megoldani az autózáson. Városon belül az a megoldás az autóra, hogy nem használunk autót. Legalábbis mindennapos egyéni célokra nem. Persze alkalmi jelleg az más, meg akinek tényleg munkaeszköz az más meg ecetera. És ez akkor is igaz, ha a kocsi elektromos meg hibrid meg gázos meg akármi. Persze ha már egy autónak muszáj menni a városban, mert futár, mert taxi, mert orvos, akkor legyen elektromos. De például egy busz igazán lehetne troli is. De városok között is számolni kéne a közösségi közlekedéssel.
@@ubul8616 az autogyartoknak is mondd ezt, meg annak az 40 millio embernek aki az autoiparban dolgozik. Milyen egyszeru megoldas: ne legyenek autok... Szerintem TV se legyen, meg filmek se legyenek, az is egy csomo co2. Sot, hazakat se epitsunk, az meg tobb co2. Lakhatnank satrakban pl. Mobiltelefon is minek, abba is akkumulator kell.
Egy 76% kapacitással rendelkező akkumulátor mitől elhasználódott, eleve miért kerülne ki egy autóból (azon túl h totálkáros lett)? A releváns kérdés az, hogy mi történik azokkal az akkumulátorokkal, amiknek gyakorlatilag 0 az áramtároló képességük, mert annyira elhasználódtak. Esetleg már meg is járták a szélerőmű farmokat, vagy a videóban szereplő hálózatokat, mert ugyebár az, hogy tovább passzoljuk a savas cellákat az nem megoldás, csak a probléma tovább tolása. Az ilyen használhatatlan savas cellákkal amennyire én tudom semmit sem lehet kezdeni, max. elrakni, amíg ki nem marja a tárolóját.
@@janosdaru Ja, hidegben nem romlik el, mint a hús. (irónia OFF) Valójában a lítium akkumulátorok ha nincs rajtuk terhelés akkor fél év alatt is max 5-10%-ot veszítenek töltésükből.
@@mrzed6597 " Temperature likewise impacts the cell’s self-discharge. One can expect the self-discharge to typically double for every 10 oC rise" www.designnews.com/electronics/measuring-lithium-ion-cell-self-discharge
@@janosdaru " and it has a very low self-discharge rate (3% a month or less)." www.solacity.com/how-to-keep-lifepo4-lithium-ion-batteries-happy/ Battleborn LFP cellás aksi. Másiknál van grafikon is (gyári spec): www.batteryspace.com/prod-specs/9444.pdf Nem romlik meg, ha nincs melege :)
Teljesen szigetüzemű napelemes rendszer mikorra lesz elérhető technológiailag?Teljes függetlenség az áramszolgáltatótól. A mi éghajlatunkon...a téli időszak a szűk keresztmetszet. Egy családi ház fogyasztásának tekintetében. Esetleg egy jó öreg belsőégésű motorú aggregátorral kombóban? 🤔😁
Nagyon jók a bakik a videó végén, egyrészt viccesek, másrészt lehet látni mennyi macera van egy videó felvételénél, nem csak kikocogunk, aztán 20 perc alatt megvan az anyag.
Mert nem tud elmondani egy egyszerű mondatot elsőre, csak a vendégei, az nem a nagy információtömeg miatt van, hanem a szellemi és kommunikációs képességek miatt. Én megnézetném egy szakemberrel miért van ez a probléma, és nem égetném magam ezzel. Ez pont olyan mint a Polgár Jenős: ua-cam.com/video/vXrs5FVEhsI/v-deo.html
Telóakksiról:most vettem elő újra az n95 nokiát egy kis retrozás kedvéért,nem tudom már pontosan mikor vettem 2009,2010 . Egy év használat után letettem most elővettem ....köszi szépen jól van,ugyan úgy megy mint újkorában
Szia András, fox csinálni mostanában motorkerékpáros videót? Egy kérdésem az lenne, hogy a nagy motorgyártók (Honda, Yamaha, Suzuki, Piaggio, stb.) miért nem gyártanak elektromos motorokat? Az elegendő kis hatótáv miatt például a robogóknál, miért nem terjedt még el futótűzként az elektromos meghajtás? Mint látható, például szuperszopó, lehet csinálni ilyeneket... Mire várnak a nagy motorkerékpár gyártók?
Az autó akku újrahasznosítás szuper, de jó volna ha valódi újrahasznsítás, illetve kármentesítés is lenne. Pl.: toochee.reblog.hu/de-mi-lesz-az-elektromos-autok-akkumulatoraival
@@Handras Valóban az első körű újra hasznosításra példát is mutattok. Ez nagyon remek és felkeltette érdeklődésem. Ezt köszönöm. Viszont a végleges tönkremenetel után az újrahasznosításról csak annyi hangzik el, hogy jelenleg még nagyon drága, de létezik. A linkben pedig a féltve őrzött technológiák miatt a ráállt cégek fekete dobozkét nyúlnak hozzá. Ezen cégek tiszta alapanyagok visszanyeréséhez a technológiákat kellene kiadni. Amúgy már többször felmerült bennem a kérdés, hogy az akkuk élettartamát a rendszeres gyorstöltés (amit sok alkalommal hangoztattok) mennyire rontja?
az érem másik oldala, hogy a most max. 8 éves autókat elbontani nem túl környezetbarát. A régebbi hagyományos autóim a lekérdezés alapján 15-25 évesen is egytől egyig forgalomban vannak a sokadik tulajnál. Nagy baj lesz és óriási környezeti terhelés-növekedés, ha az autók életciklusa érdemben lerövidül -lásd 6-8 éves Nissan hirdetésekben jellemző 50-70%-os akkupakk.
@@i3fanatic úgy tudom, hogy nincsenek akkucsere programok. Jelenleg 7-10 éves koruk miatt főként a Leaf és az iON (+2 klón) érintett. A Leafnél a japánoknál volt/van érdemi akkucsere program. Nálunk hivatalos biztos nincs, az iON-nál meg semmi. Tehát ha bedöglik az akku jelen állás szerint megy a bontóba. Vagy rosszul tudom?
Szia András. Sokszor sokat beszéltek a napelemekről. Hogy éjjel nem süt a nap akkor nem termel meg ilyenek. Na de mi a helyzet a szélerőművekről? Biztos hogy jóval költségesebb egy szélerőmű telepítése de a szél éjjel is fúj. Erről van valami infó? Esetleg elérhető házi szélerőmű? Erről is lehetne esetleg egy két videót csinálni? Köszönöm
6:04 naná, hogy nem fektetnek bele pénzt, mivel arra már nem akarnak költeni, mert az nem hoz jövedelmet és így is mennek oda tölteni... pedig a Tesla-nak épp van napelemes cserepe is, és azokat szépen felszerelhetnè a töltői fölé és persze ez lehetne egy jó kis reklám is nekik... mondjuk egy nyilvános monitoron látná mindenki, hogy mennyit termelnek a napelemek, esetleg még azt is mutatná, hogy még mennyi idő múlva térül meg a rendszer... :-)
Sziasztok, bocs, de más is tapasztalja ezt: kapok e-mail-t, hogy a korábbi kommentemhez válasz jött, de itt az oldalon nincs REPLY a bejegyzésem alatt... ti is találkoztatok már ezzel? (Nem minden esetben fordul elő, szóval nem hiszem, hogy valami beállítási hiba részemről. Vagy de?)
A Renault Fluence ze -mben lévő gyári Nissan Leaf akkupak 60% alatti kapacitással bír. Egy 80% körüli pakkért oda adnám oktatási célra szívesen és valamennyit rá is fizetnék! :)
Én bírom ezt a csatornát. András sokat fejlődött, én is egyre komolyabban veszem Önt, ez eleinte nem volt így. A bakiparádé is nagyon jó a végén, de az a sok trágárság elveszi az élét a korábban mondottaknak. Valahogy a komolytalankodás és káromkodásözön itt nekem nem tetszett.
Ez nekem nagyon tetszik! Remélem nagyon sikeres lesz az a vállalkozás. Nem lesz olcsó, de idővel biztos elérhető lesz olyanoknak akik meg tudnak fizetni egy elektromos autót.
0:13 Si amorf (vékonyréteg vagy angolul thin film) napelem. Amit színesnek látsz az a hordozó polimer réteg, lehetne akár más színű is, vagy akár fénykép vagy kijelző is mögötte. Ezek hazánkban ritkák, de pl. Szlovákiában, Csehországban, Dubajban épületek üvegfelületein gyakran előfordulnak. Alacsonyabb a teljesítményük, nagyobb a területigényük mint a Si kristályos napelemeké, de sokkal jobb a hőfokfüggésük, és hajlékonyak, üvegfelületekre (vagy bármilyenre) ragaszthatóak. Konkrétan ezek itt: industry.panasonic.eu/energy-building/amorphous-solar-cells A szerkezet meg amin fent vannak, egy napkövető mechanika. A Villamosenergetika intézet laborjában a napelemes modulon végeznek a hallgatók laboratóriumi méréseket, azokhoz használják. Úgy emlékszem Siemens és ABB inverterek vannak a laborban, de lehet hogy tévedek már.
Az lenne a jó ha meg lehetne oldani ezt nagyobb naperőműveknél hogy éjszakai üzemben is tudjanak áramot szolgáltatni nem csak rövid ideig mert ez lenne a kulcsa a teljes megújuló energiának.
Azért azt senki ne felejtse el hogy egy akkumulátor amortizációját főként az effektív használat és töltésszám határozza meg nem pedig az idő. Pl. (8 év 70000km 70%) (5 év 250000km 30% vagy kuka) Ha egy akkumulátor állapotát csak az eltelt időhöz viszonyítunk az megtévesztés. "Hiszen ha valamit nem használunk csak áll nem megy tönkre."
És télen mi a megoldás? Márciustól októberig szerintem működhet, de télen nem igazán. Én arra lennék kíváncsi, hogy a legnagyobb szmogszezonba hogyan lássuk el magunkat tiszta energiával. Ha otthonra sincs elég akkumulátor akkor nyáron biztosan nem lehet télire termelni napelemről. A hidrogénes tárolás nagy veszteségekkel jár. Déli import vagy mi lehet a megoldás? Az ITER lehet még, de azért azzal várni kell.
Hosszabb távon tervben vannak kontinensközi távvezetékek. Latitudinálisan (kelet-nyugat) a nappal-éjszaka, longitudinálisan (észak-dél) a tél-nyár kompenzálható ki. A technológia már létezik (UHVDC), de mire megvalósulhat, talán már a fúzió is befut.
Tegnapi hír: Abu Dzabi rááll a naperőművek telepítésére (hely van a sivatagban és homok is a szilíciumhoz, ha esetleg ott is gyártanák), a termelt villamosenergiával hidrogént állítanak elő (még ha kicsi is a hatékonyság, a Nap ingyen süt, csak a megtérülési idő kérdéses), amit Európába és máshová exportálnak majd, amit itt úgymond vissza lehet alakítani elektromos árammá. Más környező országok is követhetik a példájukat, felkészülve arra az esetre, ha kifogyna az olaj vagy a kereslet csökkenne le drasztikusan.
@@dezz00002 Lehet a nap lesz az új olaj. De minden országnak törekedni kell a diverzifikációra és nem lehet csak arra támaszkodni. Valószínűleg a Paks II segíti a CO2 kibocsátás csökkentését, de lehet hogy pl: a geotermikus erőművek ára csökken és egyszerűbb lesz a visszaszikkasztás. Nem azt mondom, hogy a napelem nem megoldás, csak nem lehet teljesen arra támaszkodni egy zöld jövőben. András jól kielemezte ezt a perspektívát de a teljes képet kell néznünk.
Klassz videó és jó hír, hogy a hazai felsőoktatás is aktívan foglalkozik a témával. Ugyancsak Nissan akkumulátorokkal megvalósítva a Lille-i egyetemen nem csak autótöltést de az épületek energiaellátásának optimalizálását is energiatároló rendszerrel oldották meg: ua-cam.com/video/Jf6CIt6Jf-s/v-deo.html
Úgy megnèznèk veled meg a Puzsèrral egy 3 órás hardtalkot! Az nagyon nagy szám lenne! Ha legyőznèd vitában vagy csak megszorongatnád sok embert megtudnál győzni az elektromos energia előnyeiről.🙂
@Guess Who Akkor nem hallgattad a vèlemènyèt ebben a kèrdèskörben. Az elektromos autózás kèrdèsèben pl. teljesen mást gondol mint Handrás. A zöld energia kèrdèsben igazad van, rosszul fogalmaztam meg. A Sètáló Budapestet nem vèletlenül kèpviselte.
Hát, ha belegondolsz, a 90-es években kiadót számológépekben is volt egy pici napelem csík. És valószínű, hogy akkoriban nem az volt a terv a napelem gyártáskor, hogy egy pici számológépet üzemeltessen! Biztos, hogy volt üzemi szintű felhasználás is, és csak utána került a átlag felhasználókhoz!
Nyilván régebbi a technológia, Einstein 1921-ben kapta a Nobel díjat a fényelektromos jelenséggel kapcsolatos munkájáért, amin a technológia alapul(nem, nem a relativitás elméletért kapta). Nem tudom mikori az első nem csak kísérleti felhasználású napelem, de pl a '70-es évek elején a NASA Skylab űrállomásán már napelemek termeltek energiát. A 30 évet nyilván arra értette, hogy a '90-es években kezdett elterjedni a lakossági használatuk.
Nagyon szép munka, kiváló megoldás ami fényt jelenthet az alagút végén. Azonban nekem továbbra is az árral van a problémám, hogy az elektromos világ csak a gazdagok úri passzioja, még egy közepes anyagi szinten lévő ember sem engedheti meg maganak a napelemet, elektromos autót, vagy egy ilyen sziget üzemű rendszert.
Vicces, hogy most még azért nem tud terjedni a szigetüzem, mert kevés az elhasználódott akkumulátor. Persze lehet külön is gyártani tárolásra, de akkor meg az autókba nem jut akku.
Igen ez egy érdekes dolog az elektromosság kapcsán hogy tökjo átállni rá csak kvávi nincs kapacitás rá mer a litium ritkafém és vagy elektromos közlekedés vagy tároloakku.ut videoötlet akkuk ujrahasznositása.szerintem érdekes téma hogy mi lessz egy litium ion akkuval ha tönkremegy
@@Tordai_David13 én multkor jártam ugy hogy barkácsoltam egy 18650 meg egyébb akku töltésére tárolására valo falat mer 5db 2akkus e cigi pörög a házba és mondhatni igény van egy ilyen falra és ahogy szögeltem össze a polcokat az egyik akku elkezdett fustolni majd pukk egy izmos detonálcioval gyujtost csinált az addigi munkámbol.nos visszacsatolva a okfejtéseddel mi van az akkukal ha karambolozik az auto? Mert benzines autonál van kb 7perced mig ha ég a kocsi kimentsd az utasait.ezt sajna tapasztalat. De ha a litium ion akku sérül meg és olyan gyors a reakcio mint esetemben és párr mp alatt kiég a kocsi a faszba benne veled a terhes feleségeddel meg a lányoddal és bár az ütközés nem volt komoly de az akku kijukadt timeg hát az nem nyitott koporsos temetés inkabb urnás. Nos hogy akkor ezzel az akku dologgal mivan?
@@roycroft8585 Rengeteg li van.
Polgár Jenő szerint ez is átverés.😁
@@Handras Már régóta foglalkoztat, és tudom, hogy Magyarországon még Szaldó elszámolás van, viszont Szlovákiában jelenleg úgy működik, hogy amennyit elhasználsz, annyi van ingyen, a többit beszolgáltatod és nem fizetnek érte, és el se számolhatod.. Nálunk olyan eset van jelen, hogy két hetes ciklusokban vagyunk otthon, így az akkumulátoros rendszer szintén nem lenne kifizetődő, mert két hét alatt fogyasztás hiányában megint csak túltermelnénk. Ha felteszem, hogy nem akarok beszolgáltatni, hanem fel akarok használni mindent, és nem feleslegesen, mit tudnál javasolni ezügyben? Gondolkodtam szerver üzemeltetésen és kriptovaluta bányászatban is csúcsidőben, hogy inkább a bányászgép használja el az áramot, mint az államnak szolgáltassam be ingyen. Magyarországon szintén ez várható, és szerintem ha valaki nincs otthon huzamosabb ideig, annak nem fogja megérni a napelem, még jelenleg a szaldó elszámolásban, minél kevesebbet vagy otthon, annál jobban megéri. Mi a véleményed erről? Én neten kerestem, de magyar oldalakon mindenhol az van, hogy visszafizeti a szolgáltató és az angol oldalakon is többnyire, meg hogy nappal moss és főzz, ne este. Ami érthető a fenntarthatóság szellemében, de ha két hétig nincs otthon valaki, akkor a megtermelt áram feleslgebe megy...
Nagyon érdekes jó videó lett @András. Várom Polgárék reakcióvideóját a témában. 🙈
:D
Epp levest eszek, majdnem kikoptem 😅
Polgár Jenő a napelem hivatalban? :)
nekem 2011 ota mukkodik az aksim es koszoni szepen jol van.
Egy hangyafasznyit az akkukról : 1998(!)-ban vásároltam egy új Sony Cmdx-1000-es mobilt.. AKKOR Li-ion akkuval szerelték 1300mAh ..sokszor csont lemerülve állt hónapokig (elvileg ettöl megdöglik) de a mai napig tölthető és 3-4 napig elvan ,utána merül le mert még talán 2019-ben talált GSM900-as hálózatot H Westel logóval bejelentkezve ..mostmár csak keresgél szegény . 23 évesen köszöni jólvan.. A legjobb mikor 18 évesek vitatkoznak dolgok tartósságáról DDDDDDDD
Remélem 2023-ra teljesen kiforrott lesz a technológia, mert ha megszűnik a szaldó elszámolás lehet, hogy sokan tárolnák a megtermelt napenergiát maguknak, akár hasonló megoldással. Jó innovatív és környezet hatékony kezdeményezés hajrá! 😁👍
Ha beszólnak meg van a videó amit linkelni lehet XD Nagyon jó lett!!! ;)
linkelni mondjuk nem lehet mar🤣
Én si igy vagyok vele. :)
Nagyon érdekes videó lett! Feliratkoztam.
hah az épület meg összeomlik a szép új töltőállomás körül 😄 a videó király lett!
mondtam a videóban, hogy fel lesz újítva az épület
@@Handras ha lesz follow-up videó innen, akkor a kukákat is majd kihagyjátok a frame-ből? :D nem kötekedésből, de egy H-András videóba ma már nem menő :D ...vagy az a Marci ötlete volt, hogy legyen benne kuka is? :P
Emlékszem, 10 éve egyszer beszóltam egy fotós csajnak, hogy ha már a kezét fényképezi, akkor a körmét kipucolhatta volna... cserébe majdnem megevett, pedig szerintem fontos a részletekre való odafigyelés :D (a jótanács pedig úgy az igazi, ha kéretlen) ;)
Hajrá ÓE, (hajrá Bánki🔧📐).
Nagyon jó lett a videó, remélem a jövőben még több karon és egyetemen jelennek meg hasonló innovációk.
Jo lett volna a napelem tipusat, emg a hasonlo infolinkeket valahova kitolni. Koszike!
András, írtad, hogy ezek a napelemek még jobbak a tiédnél is, hol találok róluk leírást? Előre is köszi! Nagyon jó videó!
Sziasztok! Minap gondolkodtam a felvetett problémán, hogy nincs elegendő használt akkumulátor. Sajnos nem értek ennyire hozzá, de a szikra az agyamban van. A telefonok akkumulátorjait nem lehetne itt hasznosítani? Igen, nyilván a kapacitásuk jóval, gyöngébb, mint egy e-kocsinak, viszont gyakrabban cseréljük telefonjainkat mint az "alsónkat". Persze tisztelet kivételek. De rengeteg telefon akkumulátor adott. Lenne rá esetleg megoldás? Vagy egyszerűen nem reális annyi telefon aksit össze kötni?
Üdv: bolhás kigyó
Szia András! Már egy ideje foglalkoztat a gondolat, hogy ha sikerülne építkezni, akkor ilyet szeretnék beépíteni. A kérdés csak az, hogy nappal termel-e annyi energiát, ami 1-2 napra elegendő egy háztartás számára (esős időszak stb beleszámításával)? Mekkora akkupakk kell hozzá, mennyibe kerülne kb?
Most még nem éri meg.
Rossz ötlet teljesen lekapcsolódni hálózatról. Hibrid rendszer egyszerre termel szolgáltatónak és aksiba nappal. Utána fogyasztod amennyi van aksiban. Elfogyott automatán átvált szolgáltatóra. Ha leteszel egy 14 kWh-s aksit akkor napi fogyasztásod ennyivel csökkented. Árra meg egyharmada a napelemes rendszerednek.
És még szünetmentes is a házad.
Azt meglehet tudni, hogy a fa szerkezetet ki készítette?
Szégyen, hogy így néz ki egy magyar egyetem.. a videó szuper, mellesleg!
Mostanában lesz felújítva, asszem mondtam is a videóban.
Hé! Én ott töltöttem nagyon sok időt kifejezetten ebben az épületben. Egyrészt belülről meglepődnél mennyire felszerelt és kultúrált, másrészt rengeteg olyan laboratóriummal van tele ahol villamos gépeket mérünk. Aki ismeri ezeket a gépeket tudja, hogy nem kell neki tökéletes körülmény. Aktív hallgatóként tényleg azt mondanám, hogy az épülettel nincsen semmi baj a vakolaton kívül, ami az épület szerepét tekintve abszolút elhanyagolható.
Elege nem szabadott volna az ország fővárosában egy felsőoktatási intézménynek idáig romlania. A gépek belül valószínűleg valamilyen pályázat eredményei, ha a kormányon múlna, lehet nem így lenne. De meg lehet nézni több magyar intézményt, nem ez az első amelyet egzakt vagy absztrakt módon lerohasztottak és nem is ez lesz az utolsó.
Ez így nekem nem európai, ez így nekem erősen balkán. Mégegyszer, ez az ország fővárosa. Vidéken drasztikusan romlik a helyzet.
@@MidnightSky69 nem feltétlen a vidéki egyetemekről beszélek, hanem minden másról és minden más vidékről. Mellesleg ha jól tudom óriási százalékban eus pályázati pénzek, amiből talán ezek a régiók többet is kapnak. De ez akkor sem legitimálja azt, hogy a fővárosban egy felsőoktatási intézmény (nem ez az egyetlen) így működik, vagy épp nem működik. Az SZFE Vas utcai épületét most adják el.
10 év, és 1 hónap után, 58%-os az akkum.
Most a hidegben, 90-100km hatótávot mutat, de az első 20km alatt, 30-at számol vissza, de az utolsó 20km, közel 30-at napi szinten, hatótáv para nélkül megyek vele!
Amúgy nekünk is a napelem rendszerhez megy a 2. 10 évére! Most bruttó 14,X kWh kapacitású. Egy 300m2 házat is elbir délutántól, reggelig, fűtés, százitógép, hajnalban sütés, (friss pék árú) 300L hűtő/fagyasztó, TV, WiFi, telefon töltés, és minden egyéb készenlétben zárt világítások mellett..
Vagy fele ekkora ház, és Finn szauna 3 naponta. :)
Egyre jobban tetszenek a videók András :) Régóta feliratkozó vagyok, nem mindig volt szimpatikus ahogy lereagálod a dolgokat magad körül. Viszont az utóbbi időben olyannyira hasznos, érdekes és hiánypótló tartalmak vannak, hogy le a kalappal. Csak így tovább! Senki mással nem kell foglalkozni, csak azzal hogy legalább ilyen jó legyen a tartalom. Respect!
Aksi kültéren megoldható, de dolgozni kell vele. Lítium cellákat 0 fok alatt tölteni tilos. Valamint 45 fok felett csak csökkentett mértékben üríthető, 55 fok felett meg semennyire sem. BMS-nek tudnia kell Low Temp Disconnect, High Temp. Disconnect. Illetve külön fűtő/hűtő egység beszerelhető mellé.
Az első Leaf pont ezért volt egy eszméletlen beégés Ausztráliában. Hatalmas botrány lett belőle, hogy 1-2 éves kocsik már eredeti hatótávjuk 30-50%-át sem képesek megtenni. Amúgy Leaf cellák nem rosszak, LG Chem gyártja. Viszont NMC kémiás zacsis, azaz extrém tűz és thermal runaway veszélyes. Be nem vinném egy házba pl ház UPS-nek.
Pláne, hogy alig drágábban lehet LiFePO4 cellákat vásárolni zsír újat, prizmatikus kivitelben.
ez hulyeseg, hogy 0 fok alatt tilos tolteni. lassan lehet tolteni nyugodtan.
@@Handras Alapszabály lítium esetén !!!
Meríteni lehet -20 fokig, de ha 0 fok alatt töltöd azzal irreverzibilis degradációt okozol.
Van pár speciális lítium aksi amit lehet -10-ig tölteni, de az aranyárban van.
Kérsz linkeket ?
Hasznos és érdekes videó lett!
Arra lennék kíváncsi, hogy otthonra az ilyen energiatárolókat mikortól és milyen feltétellel engedélyezik ?!
Most is lehet sziget üzemet építeni, de még nem éri meg.
Három megoldás van:
1, hibrid rendszer. Ugyanúgy tölti napelemes rendszer aksikat, ahogy termel szolgáltatónak is (egyszerre) Van magyar engedélyezett ilyen inverter 5 és 10kW. Engedélyeztetése mint bármely más termelő napelem rendszernek
2, szigetüzem nem jó szó rá, inkább online szigetüzem (off-grid with grid support). Ekkor szolgáltatónak nem termelsz, csak a saját házadnak és az aksiba. Túltermelés elvész. De nem kell rá engedély.
3, vegyes: egy szolgáltatónak termelő rendszer, és egy ház UPS rendszer. A fenti kettő elegye kb.
@@Handras Már igen..... :)
Azt lehet tudni, hogy ez árban nagyjából mennyibe fog kerülni? (csak hogy be tudjuk lőni egy Powerwall-hoz képest)
nem tudom sajnos. igazabol meg nem kaphato
@@Handras Tesláé mikor jelenik meg? (Amerikában)
@@petertakacs3402
A Powerwall már évek óta kapható, de akkora a kereslet, hogy nehéz hozzájutni. És viszonylag drága is. Remélhetőleg az új cellák ezen is segíteni fognak.
@@petertakacs3402 A Tesla Powerwall már kapható, csak nehéz hozzájutni. Ráadásul akit ismerek, neki Ausztriában forintba átszámítva 3,5 millió volt, és telepítéssel együtt már 4,2 millió lett a vége. Azért remélem, hogy ha itt használt akkut építenek bele, lehet sokkal olcsóbb is.
@@sinenomine4540 Nem tudom, hogy a többi bontott autóakkuból készülő tároló mibe kerül. Egyáltalán ki gyárt még ilyet? És mi köze van az árának a hátrányaihoz? Hátrányok nélkül drágább?
András, mutasd be a vendégeidet. Ez valahogy sok tartalmadból kimarad. A videó végén derült ki számomra, hogy Levente a Nissantól jött. Az elején elmondod a keresztnevét, hogy hol találkoztatok és hogy Levente koordinálta ezt a projektet, amiben többek közt a Nissan is részt vett, de éppenséggel lehetne ő az egyetemtől, solar oldalról vagy lényegében bárhonnan.
Sokat segít, ha tudom "kinek" a hangját hallom.. Máskülönben hajrá! A téma érdekes.
Hiánypótló. Legalább most már lehet betölteni a sok write only módban lévő űberzseni megaszondóember agyába a hogymivant. (sok foganatja nem lesz, de legalább lehet)
Én arra lennék kíváncsi, hogy mennyi akkumulátor kell, hogy teljesen függetlennek lehessen maradni a hálózattól. Tehát csak napelemmel termelni.
www.napi.hu/nemzetkozi_vallalatok/olcso-otthon-hidrogen-megujulo-energia-rezsicsokkentes-onallo-energiatarolas.679801.html
Erről olvastam eddig. Csak még elég drága technológia.
A tisztaenegiák.hu segít kiszámolni.
Nem csak az aksin múlik, hanem a napelemen is. Ha sok a napelemed, akkor kevesebb napsütés mellett is fel tudod tölteni az aksit, így gyakorlatilag csak éjjelre kell energiát tárolni, amikor meg nem fogyasztassz sokat. Ha kevés a napelemed, akkor viszont egy felhősebb napon már aksiról kell üzemelned egész nap, amihez sokkal nagyobb kapacitás kell. Aztán ott a tél, amikor folyamatosan kevés a napsütés.
Itt egy friss elemzés a témáról : ua-cam.com/video/6zgwiQ6BoLA/v-deo.html Bár ez országos szintet néz, és Amerikát, azért iránymutatónak jó. Eszerint a legolcsóbb megoldás 3-4-szer több napelemet venni, mint az átlagos fogyasztásod, mert az aksi sokkal drágább, mint a napelem. Egyéni szinten ez ma még nem gazdaságos, de országos szinten már az.
Azt, hogy ez aksi kapacitásban és árban mit jelent, azt meg tudod becsülni a villanyszámládból, amin rajta van a havi fogyasztásod. A napelem méretezése bonyolultabb, mert sok szempontot kell figyelembe venni, ha komolyan érdekel, akkor szakértővel fel kell méretni.
A mi házunk november-február (4 hónap) időszakban 1.440kwh-t fogyaszt, a 4.2-es rendszerünk ebben az időszakban kb 600kwh-t termel. Esélytelen 800kwh plusz tárolókapacitás kiépítése, hogy nyárról áthidaljam a telet. A 2,5x-ös napelemszám emelés sem megoldás mert egyrészt nincs hely, másrészt mivel a termelésben nincs télen egyenletesség (decemberben csak 74kwh termeltem, azt is 5-6 nap alatt), ez esetben is nagy akkupakk kellene. A nyári irgalmatlan túltermeléssel meg semmit se tudnék kezdeni. Szóval a szigetüzem egyenlőre nem jáccik. Hibrid rendszerben gondolkodok, de ezt meg a szolgáltatók nem engedik.
+ szélgenerátor??? Télen nálam szépen fúj mindig a szél.
Jó volt ez a videó!
7:20-nál nyilvánvaló, hogy az egyre több hálózatra kapcsolt napelem növeli az instabilitást.
7:53-nál, világosítsatok fel, hogy egy töltés alatt álló autó (akkumulátora), vissza tud termelnia hálózatra?
Mert szerintem jelenleg ez kizárt... olyan autót még nem gyártottak.
Vagy csak fogalomzavarban vagyok, és félreértettem valamit? :D
Már feltöltött autó balance-ol.
@@Handras mit balanszol egy feltöltött autó?
Mert ugye, a BMS az akku, illetve cellák túltöltése, túlmerítése és túlterhelése ellen véd.
De egy feltöltött autó, ami a hálózaton van, semmi funkciója nincs a hálózat irányába.
Mert 7:53-nál mintha úgy értenéd, hogy a hálózaton lévő autók akkujai tárolhatnak energiát.
De ebből szerintem kivenni nem lehet... arra alkalmatlan.
@@matyascsaba A Leaf ChaDeMo csatlakozója tudja a V2G-t (Vehicle to Grid). A CCS későbbi verziója is tudni fogja.
@@dezz00002 Köszi!
vicces volt ez a baki-összevágás a videó végén. :D
Ilyet láttam már régebben is Szolnokon a MÁV korház autóparkolójában 10 szer akkora mint ez, meg a tiszaligeti főiskola parkolójában is.
Sőt, asszem ez is ilyesmi: goo.gl/maps/wDHMbuJccZzMbKnP6
Egy fontos KÉRDÉS, ha öregszik az aksi akkor ugyanannyi kilowatt felvételével kevesebb lesz a hatótáv, tehát nő a fogyasztás ?
Kevesebb kilowattórát (kWh), vagyis energiát tud tárolni.
Nem igazán változik. Az öreg akku kevesebbet képes tárolni, emiatt csökken a hatótáv, azt meg amikor már nem tolerálja a tulajdonos akkor cseréltet. Ha nem zavarja és elég neki, akkor cserélnie se kell feltétlenül.
@@sinenomine4540 Ez az ólom-savas aksiknál volt így. Lítium esetében NEM !
@@sinenomine4540 Kedvesem, felvilágosítanálak, hogy az UPS-ekben IGEN, SAVAS akkumulátor van !
Szeretnéd még égetni magad ? Na rajta !
@@sinenomine4540 Nem mondod, hogy valakire rá tudtad sózni EZT? És ennyiért ? Az APC UPS részlege rég elindult a lejtőn (magam is tucatnyit dobtam már ki), de hogy ilyen csináljanak, az szánalmas.
Ha értenél hozzá, már a specifikációja alapján felszökik a szemöldököd, hogy ezt aki tervezte, az nooooormáááááális ?
LiFePO4 aksi. Ez eddig ok, még lehetne jó is.
DE, csak 66 Wh-ás (azaz 0,066 kWh). Miért is érdekes ez?
LiFePO4-et MAX csak 1C-vel szabad mind meríteni, mind tölteni (inkább 0,5C ... ugye tudod mi az a C ? ... nem, nem Celsius, olvass utána).
És mellé tettek egy 1,35 kW (1350W) invertert. Azaz teljes terhelésen (ok APC icipici kis inverterei ritkán bírják a rájuk hazudott terhelés akár 70%-át is, de mondjuk hátha ez igen) az 1350W a 66Wh-s aksit 20C-vel meríti !!! (még ha pici cellákból 6p van benne is több mint 3C amit minden cella kap)
Ennyit max egy LTO (lítium titán) bír el, egy LiFePO4 ebbe annak rendje és módja szerint belepusztul ! Örülj, hogy nem NMC, mert akkor égne és robbanna is.
Szóval ha ennek a karbantartásából élsz, akkor megnyugtatlak, lesz munkád. Nem fogsz unatkozni.
Ha ez alapján ítéled meg a LiFePO4 aksikat, hát akkor nem enyhén szűklátókörű vagy.
Na itt a válasz azoknak is, akik azt mondják, hogy a megújuló energiának azért nincs létjogosultsága, mert a termelése nem szabályozható, avagy kiszámíthatatlan. Az akkumlátorokkal ez a probléma is megoldható!!!
Ettől fogva szerintem el kéne végre már felejteni a fosszilis tüzelőanyagokat, sőt még az atomot (uránt) is, mint energiaforrást!!! ;-)
@@sinenomine4540
Én nem mondanám azért fosnak. A mai akkumulátor technológia 2-szer olyan jó, mint az 5-10 évvel ezelőtti.
Szerintem Te nem vagy tisztában a számokkal. Hogy mennyi autó jár manapság, és hogy mennyi akku kerül ki belőlük 20, 30 vagy 50 év múlva! (Egyre több az elektromos és hibrid autók száma.)
De itt az áttörés akár már idén, ami a Te negatív szemléleted szerint persze "kétséges"!!! ;-)
www.autoblog.hu/hirek/mar-jovore-johet-a-toyota-szilardtest-akkumulatora/
@@sinenomine4540
Miért is kéne napokra elegendő tárolókapacitás? Miért csak 3-4 évig bírná a (haszált) akkupakk (is)?
Az akku arra kell, hogy kiegyenlítse a termelés és a fogyasztás közötti különbséget (ha és amikor ilyen fellép). Annyira északon azért nem vagyunk, hogy több napig egyáltalán ne süssön a nap, de sok helyen szél is van, sőt Magyaroszág geotermikus energiában is egész jó lehetne, ha Orbán nem húzna annyira Putyinhoz és a Roszatomhoz!!!
Itt egy másik pozitív példa. A "fos akkumulátor technológia" már évek óta egész jól működik. :
www.google.com/amp/s/villanyautosok.hu/2018/09/25/elkepesztoen-gyorsan-megterul-a-del-ausztraliai-tesla-akkutelep/amp/
@@jokotyolomo a napelem ősztől tavaszig alig termel. Ennek az áthidalása sziget üzemben óriási akkuparkot igényelne.
@@zoltantoth5962
Szerencsére a napon kívül más megújuló energiaforrások is vannak! ;-)
@@sinenomine4540
Miért ne lehetne skálázható az akkupakk?? Csak hozzá kell adni, vagy el kell venni belőle és már meg is van.
Viszont a "teljesen mindegy, hogy" kifejezés legtöbbször a konstruktív, értelmes viták végét jelenti.
Sajnálom, hogy így ér véget beszélgetésünk! ;-)
Én szívesen látnék videót és véleményt a super soco ts street hunter-ről
Savas akksikat nem lehet ilyenre fogni? Gondolok arra, hogy 1 targoncában is 10-15 évig megy egy savas munka akksi, utána meg megy a bontóba. Igaz, 1 tonna, és nem annyira hatékonyak mint ezek az akkuk, de a bontóba szánt darabok fele még elég jó állapotban van, max nem bírja ki az egész műszakot, és viszonylag olcsóak. (én 80ezerért vettem egy bontóba szántat, 600 ah, és magáncélra tehát nem folyamatosan dolgozva vele, de 1 hétig eltargoncázgatok 1 töltéssel) Anno mikor megvettem a telephelyem, volt az épülethez 4 db asztal méretű rack, amiben savas akksik biztosították az épület áramellátását áramszünet esetén. Azok nyílván már full döglöttek voltak, tudom, hogy hamar végük ha nincsenek gondozva, meg 50 éves technológia, de mégis.. ha nincs elég akksi, és nappal tölt a napelem, és kb csak éjszakára kell megőriznie, vagy max pár napra a powert, ha még van önkisülés is csak kibírja. Nem értek a témakörhöz, csak egy kérdés.
Igen. Jelenleg munka aksikat is használnak sziget üzemre.
Lehet használni savas aksikat is, de szerencsére már kihalófélben vannak. Tűz és robbanásveszélyes. A lítium (ajánlott a LiFePO4 azaz lítium vas kémiájú) aksik nem termelnek sem hidrogént, sem bármi egyéb gázt. A savas aksit továbbá max 50%-ig szabad meríteni. Az alatt degradáció, csökken a kapacitása. (azaz 2-3x akkora kell). És nem csak kapacitásra, súlyra is 3x olyan nehéz mint azonos lítium. Azaz közel 10x akkora súlya van ugyanannyit használható savasnak, mint lítium. A savas rövid élettartamát, erős degradációját és állás közbeni önkisülését nem részletezném.
@@mrzed6597 köszi Zed! Igen, értem hogy rosszak, környezetkárosító meg nehéz, de ha van egy tanya ahol napelemeznek, simán elfér 10 tonnányi akku, hogy este arról menjen a power, míg fel nem kel a nap. Valamit ki kell találni erre, mert ha még ez is berobbantja a modern akksik keresletét, (hisz ahhoz, hogy minden háznál legyen egy autónyi kapacitás, kukázni kell annyi autót mint amennyi ház van) szóval nagyon felnyomja az akksi árakat..
@@tamasbarna4522 A savassal csak a baj van. Felejtsd el, múlt századi technológia. Ha ingyen hozzád vágják ... inkább ugorj félre mert agyonüt :D
A lítium aksi gyártás nagyon felpörgőben van. Amiket mi rendeltünk 3,2V (x16 = 48V) 280Ah-s cellák (14 kWh) azok 1,5-2 éve jöttek ki, és csak az egyik nemzetközi fórumon mi együtt úgy kb 800-1200 darabot rendeltünk belőlük. De pl USA-ba már van nagyker ahol raktár tele velük, helyben onnan árulják.
Az ára annyira nevetséges, hogy a fenti használt Leaf celláknál talán 30%-al drágább ugyanakkora kapacitás (és zsír új, és jobb kémiájú).
Szóval ez ha még jobban felpörög, akkor még olcsóbb lesz.
Bírja a savas is, csak ki kell számolni hogy a napi, töltés beleférjen, és nap vége előtt elérje a maxot
Pl 12,8v és 10,5 v között van a kapacitás olomaksinál az 2,3v
Pl. Ha aksid csak 100ah-es, akkor kb 230W -t energiát fogad be, egy napsütéses napon egy 320W napelemhez kicsi,
Ha csak nem tudol belőle elfogyasztani minimum egyszer, hogy legyen helyed a többihez
Ha használt akkor meg persze lehet hogy csak 200-210W fogad,
Mint pl. Lithiumos is ilyen
neztem is az elején milyen jol lett időzítve pont a mondat végére ersz oda. hát ezér. 😀
Azért azt hozzá kell tenni, hogy egy házhoz került ilyen 15kwh akkupakk a továbbiakban gyorsabban fog degradálódni, mint előtte az autóban. 2-3 naponta tölthették, házi powerbankként, pláne télen, minden éjjél lemerül.
Forrás? Referencia? Csak mert ez nem feltétlen igaz. Háznál sokkal alacsonyabb teljesítményen üzemel és a teljes lemerüléstől is megvédi a rendszer.
Lassabbab fog degeradálódni.
@@sinenomine4540 Az akkumulátort leginkább a meleg teszi tönkre. Itt nincs nagy terhelésnek kitéve. Nyilván a ciklusok is számítanak, de nem meríted naponta nullára, mint ahogy az autók sem.
Valóban jó lenne tudni hogy a videóban is mutatott degradációs grafikon hány töltési ciklussal volt kalkulálva. Mert nem mindegy hogy 8 év alatt 2400 vagy csak 800 alkalommal töltenek... Egy ilyen sziget üzemű rendszer esetén gondolom úgy méreteznek hogy a napi fogyasztást tudja biztosítani. Amúgy télen nyilván többet van lemerült állapotban mint nyáron. Lehetne itt még sok kérdést feltenni....
Egy zsír új aksipakk (ennél jobb LiFePO4) az 3500 TELJES ciklus (100-0-100%) után is még legalább 80%-át tárolja eredetinek. Az pedig majdnem 10 év.
Ha pedig csak 90-10% vagy 80-20% között használod, akkor kb örök élet ...
Miért nincs kiírva a videóban az úriember neve, és hogy melyik cégnél, szervezetnél dolgozik?
Sziasztok
András
vagy akinek van információja írhatna ezzel kapcsolatban, hogy hogyan, vagy hogyan nem lehet jelenleg akkumlátoros kapacitást a hálózatba építeni.
PL: TESLA Pwerwall
Ismereteim szerint magyarországont nem lehetséges az aktív hálózattal együttműködő akkumlátor telepítés.
Erről tud valaki valami konkrét információt, hasznos lenne.
Ahhoz, hogy az elektromos autó biztosítsa a háztartás energiaszükségletét, szükség van valamilyen szpeciális berendezésre, vagy pedig elég a fali töltő?
sima falitolto nem tud oda vissza taplalni
És sajnos a leggyakoribb, főleg európai CCS töltő csatlakozós autó nem is képes rá. A chademo rendszer viszont elviekben igen.
Ennél bonyolultabb a dolog.
1, vagy a kocsiba lévő inverter kell előállítsa 230V-ot, vagy külső inverter. (szaknyelven AC kapcsolt rendszer)
2, EU-ban és idehaza engedélyeztetettnek kell lennie, mint minden hálózatra termelő inverternek. Nem számít, hogy limiterrel monitorozva csak belső fogyasztásra elegendőt termelsz, akkor is.
3, Rendelkeznie kell ún. anti-islanding védelemmel. Azaz ha elmegy az áram TILOS szolgáltató felé áramot küldeni. Szünetmentes megoldás ilyenkor, hogy teljesen leválassza a házat a szolgáltató rendszeréről egy relé/PLC. Azaz a saját ház rendszered is át kell alakítani hozzá hogy szünetmentesen ellássa a házadat.
És még van pár apróság.
@@mrzed6597
Köszi! Gondolom, sziget-üzemmódban lenne értelme autóról táplálni a háztartást, hisz hálózati rendszerben többnyire "kéznél" van a szolgáltató áramja.
@@zb1065 Igen, és nem. Szünetmentes áramforrás jó dolog. Az áram minősége (sajnos vannak helyek ahol) közel sem jó. Nemrég cikk is volt róla, hogy több Bp környéki település polgármestere kereste fel ELMÜ-t annyi panasz volt a körzetükben. Sorozatosan voltak 1-2 mp-es áramkimaradások. És amikor volt egymás után több az sorra nyírta ki az arra lakók gépeit mint hűtő, tv, számítógép.
Szigetüzemhez kiváló olcsó lítium aksik kaphatók. Senki se pazarolná erre az autója drága aksiját. És ha elmegy a boltba kocsival leáll a hűtő meg a TV amit a gyerek épp nézett ? Nem lenne nyerő :D
Itt mondja a Levente, hogy a sok napelemtől instabil lesz a rendszer, tegnapelőtt meg arra hogy a szaldós méretezésedtől instabil lesz a rendszer, azt válaszoltad, hogy ez nem igaz, mert a szomszédban el lesz fogyasztva. Legközelebb ér gondolkodni mielőtt lehurrogod a nézőidet.
Azt mondtam, hogy le lehet tekerni az erőműveket nyáron. Ne kötözködj, fáradt vagyok ehhez.
@@Handras Paksot csak minimálisan, és már volt rá példa hogy le kellett annyira túltermeltek a napelemek.
Ez azért gond, mert a szolgáltatónak kellene nagy aksi parkokat építeni (mint a Tesla tette 130 MWh-s Hornsdale) ahova ilyenkor napelemes túltermelést el lehetne tenni. Ami ráadásul stabilizálja is az elektromos hálózatot hirtelen kiugró terhelések esetén.
E nélkül igen, izzadni fog a Paksiak feje.
Nagyon jó lett, köszönjük. 🖖 A végén a baki parádé a legjobb 😂
Nagyon jó volt, köszönöm!
Csak egy kérdés, hogy tudsz ennyit guggolni?😄
Köszönöm ezt a videót is! Az inverter ott elég szabadon van, és nem is esztétikus. Esetleg nagyon melegszik? Azért nincs eltakarva semmivel?
A fronius inverter nekem is a szabadban van a napelemek alatt. tökéletes a hűtése mivel árnyékban van. Van benne ventilátor ami felpörög a nyári negyven fokban, és tudja hűteni magát. Esőben pedig vízálló. Úgy tervezték ezeket hogy kibírják az időjárást. Bocsi hogy hozzászóltam, de nem bírtam ki.
Köszi a videót! 🔆👷
@HAndrás Szerintem ez az üveg-üveg napelem teljesen jó lenne neked a házadhoz a terasz fölé....IMHO.
Mit gondolsz a napelemes tetőcserépről?
Pl. terran-generon.hu/
Bennem felvet pár kérdést. Pl; mi van a napelem melegedésével, kémény effektus hiánya? Hova kerül az optimalizáló? Persze másik oldalon feltudnám sorolni az előnyeit, hogy könnyen cserélhető a sérült elem, bár a sok mögötte levő vezeték miatt ebben sem vagyok biztos, és ugyanezt a hátrányának is feltudnám sorolni, hogy lecsúszott cserepek problémája hogy oldható meg, vagy meg sem történik mert a vezeték is odatartja? Aztán ott van az hogy ügye a cserepek fedésben vannak egymáshoz képest, vagyis a fentebbi cserép árnyékot vethet az alatta levő cserépre. De mondom ezek nem vélemények csak kérdések amik felvetődtek bennem mint laikusban. De teljesítmény garanciát adnak 20 évre szóval... :)
Ez nem újrahasznosítás, csupán a még működő akksik másra használása...
Jöhet videó a tényleges újrahasznosításról és annak energia igényéről/CO kibocsátásáról.
Ez a videó visszahozta a gyerekkori élményemet amikor sokat voltam apukám villamos mérnökeinél.
14:50😂😂😂
Nem esett szo arrol, hogy az akku feltöltése után ha még van napelemes termelés az elvész? vagy másnap már nemlehet hova tenni a megtermelt áramot, igy nincs kihasználva a napelem? ha lehet erről is kellene video.
Betolod a szomszédnak a hálózatba a felesleget. De nyilván lehet úgy méretezni, hogy ne legyen felesleg.
Vissza lehet tölteni a hálózatba. Most még nem sok pénzt adnak érte, de már van ahol piaci alapon lehet kereskedni a megtermelt árammal, sőtt az aksi kapacitásoddal is. És a Teslának van rá szoftvere is, ami teljesen automatikusan intézi az egészet.
@András Bíró te most tényleg egy lokális fájl elérési útvonalat osztottál meg? :))
@@Handras azt aligha lehet megoldani. Nyári max-ra méretezni vagy mire? Nyilván az akku méret a szűk keresztmetszet. Arra lehet méretezni, de ha éjjel nem fogyasztok nyáron akkor reggel 70%-os akku hamar tele lesz megint. Szóval itt nincs ideális helyzet. Legjobb az lenne ha a felesleg simán a hálózatba küldhető, de ez sziget rendszernél nem engedélyezett sajnos.
Hibrid rendszer. Amíg termel tölti aksit, meg megy fel hálózatba. Utána amíg van aksiban arról megy a ház. Ha lemerült visszakapcsol szolgáltatói áramra. Ennél jobb rendszert nem tudsz kitalálni se.
Én úgy tudom, minden Lithiumos rendszerben van BMS, legyen az egy akkus fúró, vagy telefon.
Cellavédelem van minden rendszerben, hogy ne gyulladjon ki. Mondjuk egy monbiltelefonban van egyetlen cella, ott nagyon nem is értelmezhető a BMS, aminek az lenne a feladata, hogy a cellatömböt menedzselje, garantálja a cellák kiegyenlített töltését.
@@zoltanberkes8559 Li akkumulátorban a cella feszültséget nagyon pontosan tartani kell, mert a Li nagyon reaktív kémiai elem, és hőmegfutásnál hamar kigyullad. Lemeríteni sem lehet teljesen, mert akkor vége van a cellának, többet nem töltöd fel "háztáji" módszerekkel.
Szia András, szerinted a gyártók miért a luxus kategóriában erőltetik a megjelenő új modelleket? Miért nem mer bevállalni senki egy népautót? Ikonikus autók azért váltak legendává (VW Bogár, Fiat500, Mini, Ford Mustang) mert elérhetőek voltak sok ember számára. Egy VW id.3 15 millió forintért hogy lesz népautó? A Tesla ha már van Model3, tervez szerinted Model2-t és Model1-et? Ami megfizethető?
Egy 25-30-40 millió Ft-os autón sokkal nagyobb a profit, mint egy kisautón. Nézd meg, a Porsche Taycanból nem tudnak eleget gyártani, pedig bőven 100 ezer euro felet van az ára. (Taycanból 2020-ban 20 ezer darabot sikerült eladni, míg ID3-ból (igaz csak szeptemberben indult az értékesítés) 50 000 db-ot. ). VW ID3 hogy lesz népautó? Úgy, hogy ne a magyar helyzetből indulj ki. Németországban támogatások levonása után annyiba kerül mint egy alap Golf (22 000 euro) így egy német önerő nélkül havi 220 euróért tudja 4 évig lízingelni. Azt meg még a leghülyébb is ki tudja fizetni (8 órás melóval). Lesz kisebb Tesla kb 25 000 dollár körül. 2022-re saccolják a megjelenését.
Többet lehet keresni a SUV-okon
Skoda Citigo - volt,
Dacia Spring - lesz. :)
Itt siklik ki a környezetvédelem.
Pont most telepítünk napelemet, van inverter ami kezeli az akkumulátort azonban a magyar szabályozás nem engedi a kettős üzemet (sziget és hálózat), illetve a cég elmondása szerint ezek az inverterek hamarabb kimerülnek. A szaldó miatt jelenleg persze ez mindegy, de ha 2023-tól megszűnik az akksis rendszereké a jövő.
Szia András, a napelem pontos típusát megtudhatjuk ? Köszönöm Laci
Li ion
A leg tartósabb --biztonsági áramkörrel.
Arról mikor lesz videó, hogy a lítiumot hogyan és hol bányásszák?
Azokat a videókat szerencsére nem kell megcsinálnom, mert megcsinálják a dízelmotor mérnökök...
@@Handras Szia. Én nem szeretnék kötekedni. Csak én sosem szerettem azokat, akik egy dologra hitték azt, hogy a világ összes baját megoldja. Te úgy nézel ki, mintha az elektromosságra hinnéd ezt. A lítumot biztosan nem könnyű kibányászni és biztosan nem áll korlátlanul rendelkezésre. Az elektromos mobilitás ökolábnyomába ez is beletartozik. Muszáj beszélni a bányászatról. És beszélni kéne a közösségi autókról, mert például városban sosem lesz helye az egyéni autós közlekedésnek. És az energiatakarékosságról is beszélni kéne, függetlenül attól, hogy hogyan termelem az energiát.
@@ubul8616 Nem. Van errol is tobb videom. Az autozas az egy dolog a sok kozul, amit meg kell oldani.
@@Handras Városon belül nincs mit megoldani az autózáson. Városon belül az a megoldás az autóra, hogy nem használunk autót. Legalábbis mindennapos egyéni célokra nem. Persze alkalmi jelleg az más, meg akinek tényleg munkaeszköz az más meg ecetera. És ez akkor is igaz, ha a kocsi elektromos meg hibrid meg gázos meg akármi. Persze ha már egy autónak muszáj menni a városban, mert futár, mert taxi, mert orvos, akkor legyen elektromos. De például egy busz igazán lehetne troli is. De városok között is számolni kéne a közösségi közlekedéssel.
@@ubul8616 az autogyartoknak is mondd ezt, meg annak az 40 millio embernek aki az autoiparban dolgozik. Milyen egyszeru megoldas: ne legyenek autok... Szerintem TV se legyen, meg filmek se legyenek, az is egy csomo co2. Sot, hazakat se epitsunk, az meg tobb co2. Lakhatnank satrakban pl. Mobiltelefon is minek, abba is akkumulator kell.
Egy 76% kapacitással rendelkező akkumulátor mitől elhasználódott, eleve miért kerülne ki egy autóból (azon túl h totálkáros lett)? A releváns kérdés az, hogy mi történik azokkal az akkumulátorokkal, amiknek gyakorlatilag 0 az áramtároló képességük, mert annyira elhasználódtak. Esetleg már meg is járták a szélerőmű farmokat, vagy a videóban szereplő hálózatokat, mert ugyebár az, hogy tovább passzoljuk a savas cellákat az nem megoldás, csak a probléma tovább tolása. Az ilyen használhatatlan savas cellákkal amennyire én tudom semmit sem lehet kezdeni, max. elrakni, amíg ki nem marja a tárolóját.
A Tesla PowerWallja is ilyesmi?
Igen
Azért szigetelést rettem volna az akku szekrenyre.
És mennyi ideig képesek az aksik eltárolni az energiát?
erossen homerseklet-fuggo. De ha hidegben van akar honapokig is kepes tarolni.
@@janosdaru Ja, hidegben nem romlik el, mint a hús. (irónia OFF)
Valójában a lítium akkumulátorok ha nincs rajtuk terhelés akkor fél év alatt is max 5-10%-ot veszítenek töltésükből.
@@mrzed6597 " Temperature likewise impacts the cell’s self-discharge. One can expect the self-discharge to typically double for every 10 oC rise"
www.designnews.com/electronics/measuring-lithium-ion-cell-self-discharge
@@janosdaru " and it has a very low self-discharge rate (3% a month or less)."
www.solacity.com/how-to-keep-lifepo4-lithium-ion-batteries-happy/
Battleborn LFP cellás aksi.
Másiknál van grafikon is (gyári spec):
www.batteryspace.com/prod-specs/9444.pdf
Nem romlik meg, ha nincs melege :)
Gratula, szép munka!
Teljesen szigetüzemű napelemes rendszer mikorra lesz elérhető technológiailag?Teljes függetlenség az áramszolgáltatótól. A mi éghajlatunkon...a téli időszak a szűk keresztmetszet. Egy családi ház fogyasztásának tekintetében. Esetleg egy jó öreg belsőégésű motorú aggregátorral kombóban? 🤔😁
Nagyon jók a bakik a videó végén, egyrészt viccesek, másrészt lehet látni mennyi macera van egy videó felvételénél, nem csak kikocogunk, aztán 20 perc alatt megvan az anyag.
Mert nem tud elmondani egy egyszerű mondatot elsőre, csak a vendégei, az nem a nagy információtömeg miatt van, hanem a szellemi és kommunikációs képességek miatt. Én megnézetném egy szakemberrel miért van ez a probléma, és nem égetném magam ezzel. Ez pont olyan mint a Polgár Jenős: ua-cam.com/video/vXrs5FVEhsI/v-deo.html
Énis kiváncsi vagyok a polgárék reakciojára.
Nagyon jó video‼️ Levente szuper srác 👍🏻 a sok kételkedő meg nyúljon sót!
Telóakksiról:most vettem elő újra az n95 nokiát egy kis retrozás kedvéért,nem tudom már pontosan mikor vettem 2009,2010 . Egy év használat után letettem most elővettem ....köszi szépen jól van,ugyan úgy megy mint újkorában
Kedves András!
A nissan leaf-nek van akkumulátor fűtése és hűtése is van.
A legújabbaknak igen, a régieknek nem volt. És ha jól tudom, az újakban is csak léghűtés van.
Levegős... Folyadékhűtés fűtés nincs.
11:55 igen, most 95%-ban lehet újrahasznosítani az aksikat, de mondjuk 30 év múlva már valószínűleg 100%-ban is, mert olyan fejlett lesz a technika...
Szia András, fox csinálni mostanában motorkerékpáros videót? Egy kérdésem az lenne, hogy a nagy motorgyártók (Honda, Yamaha, Suzuki, Piaggio, stb.) miért nem gyártanak elektromos motorokat? Az elegendő kis hatótáv miatt például a robogóknál, miért nem terjedt még el futótűzként az elektromos meghajtás? Mint látható, például szuperszopó, lehet csinálni ilyeneket... Mire várnak a nagy motorkerékpár gyártók?
Harley gyárt :)
Yamahanak mar van, EC-05. Gogoro hajtasat hasznalja. Mult evben indult volna a forgalmazas, de covid kozbe szolt :(
Nagyon tuti lett ez a videó
Amíg nincs használt akku, addig lehet újat is használni, ami biztos hogy drága, viszont akkor 30 év garantált :)
Egyetlen egy gondom van a videóval, mégpedig hogy nincs hozzá angol felirat. Nagyon sok más anyanyelvü munkatársamnak eltudám küldeni....
köszönjük meg a youtubenak, hogy mostmár nem lehet a közösségnek feliratokat beküldeni
8:04 fel fogják újítani...szuper :-)
Az autó akku újrahasznosítás szuper, de jó volna ha valódi újrahasznsítás, illetve kármentesítés is lenne. Pl.: toochee.reblog.hu/de-mi-lesz-az-elektromos-autok-akkumulatoraival
valodi ujrahasznositast is elmondtuk
@@Handras Valóban az első körű újra hasznosításra példát is mutattok. Ez nagyon remek és felkeltette érdeklődésem. Ezt köszönöm. Viszont a végleges tönkremenetel után az újrahasznosításról csak annyi hangzik el, hogy jelenleg még nagyon drága, de létezik. A linkben pedig a féltve őrzött technológiák miatt a ráállt cégek fekete dobozkét nyúlnak hozzá. Ezen cégek tiszta alapanyagok visszanyeréséhez a technológiákat kellene kiadni.
Amúgy már többször felmerült bennem a kérdés, hogy az akkuk élettartamát a rendszeres gyorstöltés (amit sok alkalommal hangoztattok) mennyire rontja?
az érem másik oldala, hogy a most max. 8 éves autókat elbontani nem túl környezetbarát. A régebbi hagyományos autóim a lekérdezés alapján 15-25 évesen is egytől egyig forgalomban vannak a sokadik tulajnál. Nagy baj lesz és óriási környezeti terhelés-növekedés, ha az autók életciklusa érdemben lerövidül -lásd 6-8 éves Nissan hirdetésekben jellemző 50-70%-os akkupakk.
Miért kellene egy 8-10 éves autót bontani? Csak akku csere lesz benne. Akár nagyobb kapacitással, lesz egy majdnem új autód.
@@i3fanatic úgy tudom, hogy nincsenek akkucsere programok. Jelenleg 7-10 éves koruk miatt főként a Leaf és az iON (+2 klón) érintett. A Leafnél a japánoknál volt/van érdemi akkucsere program. Nálunk hivatalos biztos nincs, az iON-nál meg semmi. Tehát ha bedöglik az akku jelen állás szerint megy a bontóba. Vagy rosszul tudom?
Szia András. Sokszor sokat beszéltek a napelemekről. Hogy éjjel nem süt a nap akkor nem termel meg ilyenek. Na de mi a helyzet a szélerőművekről? Biztos hogy jóval költségesebb egy szélerőmű telepítése de a szél éjjel is fúj. Erről van valami infó? Esetleg elérhető házi szélerőmű? Erről is lehetne esetleg egy két videót csinálni? Köszönöm
itthon nem lehet szeleromuvet telepiteni.
@@Handras értem én azt. De más országokban hogy van ez?
Nagyon jo a video! Nekem is kell akksi! 😁
6:04 naná, hogy nem fektetnek bele pénzt, mivel arra már nem akarnak költeni, mert az nem hoz jövedelmet és így is mennek oda tölteni... pedig a Tesla-nak épp van napelemes cserepe is, és azokat szépen felszerelhetnè a töltői fölé és persze ez lehetne egy jó kis reklám is nekik... mondjuk egy nyilvános monitoron látná mindenki, hogy mennyit termelnek a napelemek, esetleg még azt is mutatná, hogy még mennyi idő múlva térül meg a rendszer... :-)
3:55 ha fém szerkezetet használnak az is megújuló, mert be lehet olvasztani és pl nem kell hozzá fát kivágni... :-)
Azt nem megújulásnak hanem újrahasznosításnak nevezik
Nekem olyan kérdés jutott eszembe, hogy a maradék 5%-kal, amit nem tudnak újrahasznosítani, azzal mi lesz?
2025-re 99 szazalekot ujra lehet hasznositani. 1 szazalek kuka.
@@Handras Köszi a választ. :) Jól hangzik.
Sziasztok, bocs, de más is tapasztalja ezt: kapok e-mail-t, hogy a korábbi kommentemhez válasz jött, de itt az oldalon nincs REPLY a bejegyzésem alatt... ti is találkoztatok már ezzel? (Nem minden esetben fordul elő, szóval nem hiszem, hogy valami beállítási hiba részemről. Vagy de?)
bena a kommentrendszer
A Renault Fluence ze -mben lévő gyári Nissan Leaf akkupak 60% alatti kapacitással bír. Egy 80% körüli pakkért oda adnám oktatási célra szívesen és valamennyit rá is fizetnék! :)
Keressen a Google képében a kobaltbányákra. Főleg gyerek rabszolgamunka Kongóban. De hé... Megmented a bolygót.
Én bírom ezt a csatornát. András sokat fejlődött, én is egyre komolyabban veszem Önt, ez eleinte nem volt így. A bakiparádé is nagyon jó a végén, de az a sok trágárság elveszi az élét a korábban mondottaknak. Valahogy a komolytalankodás és káromkodásözön itt nekem nem tetszett.
Ez nekem nagyon tetszik! Remélem nagyon sikeres lesz az a vállalkozás. Nem lesz olcsó, de idővel biztos elérhető lesz olyanoknak akik meg tudnak fizetni egy elektromos autót.
Mi ez a rengeteg random vágókép? Elveszett az A-roll?
Marci vágta, neki mondd :)
@@Handras Koszi Andras, egybol kiloksz az elso sor ele a harcvonalban! 😂
Nagyon jok azok a vagokepek kerem szepen! 😀
A tetőn mi az a rózsaszínű napelemnek látszó tárgy? Ha az minek látszik, akkor miért ilyen a színe?
0:13 Si amorf (vékonyréteg vagy angolul thin film) napelem. Amit színesnek látsz az a hordozó polimer réteg, lehetne akár más színű is, vagy akár fénykép vagy kijelző is mögötte. Ezek hazánkban ritkák, de pl. Szlovákiában, Csehországban, Dubajban épületek üvegfelületein gyakran előfordulnak. Alacsonyabb a teljesítményük, nagyobb a területigényük mint a Si kristályos napelemeké, de sokkal jobb a hőfokfüggésük, és hajlékonyak, üvegfelületekre (vagy bármilyenre) ragaszthatóak. Konkrétan ezek itt: industry.panasonic.eu/energy-building/amorphous-solar-cells
A szerkezet meg amin fent vannak, egy napkövető mechanika. A Villamosenergetika intézet laborjában a napelemes modulon végeznek a hallgatók laboratóriumi méréseket, azokhoz használják. Úgy emlékszem Siemens és ABB inverterek vannak a laborban, de lehet hogy tévedek már.
Az lenne a jó ha meg lehetne oldani ezt nagyobb naperőműveknél hogy éjszakai üzemben is tudjanak áramot szolgáltatni nem csak rövid ideig mert ez lenne a kulcsa a teljes megújuló energiának.
Azért azt senki ne felejtse el hogy egy akkumulátor
amortizációját főként az effektív használat és töltésszám határozza meg nem
pedig az idő. Pl. (8 év 70000km 70%) (5 év 250000km 30% vagy kuka) Ha egy
akkumulátor állapotát csak az eltelt időhöz viszonyítunk az megtévesztés.
"Hiszen ha valamit nem használunk csak áll nem megy tönkre."
Teljesen rosszak a számaid: www.teslarati.com/tesla-battery-life-80-percent-capacity-840km-1-million-km/tesla-battery-degradation-data-points-chart/
@@Handras Én ezt egy első generációs leaf akkumulátorról szóló videóra írtam nem pedig a legújabb tesla akkumulátorról. Videó 1:55 8év 76%.
@@polgarjozsef5 A mostani meg a jöbőbeli aksik 1 millió km felett fognak bírni.
Király videó volt!
Imádom a bakikat a végén annyira jók :D
Régi filmeknél is ezt imádtam a jó kis bakikat a végén, tartsd meg őket örökre ;)
Vitatkoznék a "fa" mint megújuló alapanyag maikor egyre kevesebb a fa. Akkor lenne megújuló, ha nem lenne kevesebb erdő évről évre.
mondtam, hogy ultetni kell es akkor megujulo
nálunk rendelhető hozzá BMS ua-cam.com/video/G0jbUktfMDQ/v-deo.html
Jé! Akkor ezt csak össze legózták és kész?
Az a fa lehet jól nézne ki ,de ebből a környezetből nagyon kilóg főleg ilyen festéssel.
mondtam a videóban, hogy fel lesz újítva az épület
Informatív adás, kösz András! Jövőbe mutató, Musknak megint igaza lett...
Gordon Gekko is megmondta evekkel hamarabb. Az uj buborek forradalomnak zold szive van...
És télen mi a megoldás? Márciustól októberig szerintem működhet, de télen nem igazán. Én arra lennék kíváncsi, hogy a legnagyobb szmogszezonba hogyan lássuk el magunkat tiszta energiával. Ha otthonra sincs elég akkumulátor akkor nyáron biztosan nem lehet télire termelni napelemről. A hidrogénes tárolás nagy veszteségekkel jár. Déli import vagy mi lehet a megoldás? Az ITER lehet még, de azért azzal várni kell.
Hosszabb távon tervben vannak kontinensközi távvezetékek. Latitudinálisan (kelet-nyugat) a nappal-éjszaka, longitudinálisan (észak-dél) a tél-nyár kompenzálható ki. A technológia már létezik (UHVDC), de mire megvalósulhat, talán már a fúzió is befut.
Tegnapi hír: Abu Dzabi rááll a naperőművek telepítésére (hely van a sivatagban és homok is a szilíciumhoz, ha esetleg ott is gyártanák), a termelt villamosenergiával hidrogént állítanak elő (még ha kicsi is a hatékonyság, a Nap ingyen süt, csak a megtérülési idő kérdéses), amit Európába és máshová exportálnak majd, amit itt úgymond vissza lehet alakítani elektromos árammá. Más környező országok is követhetik a példájukat, felkészülve arra az esetre, ha kifogyna az olaj vagy a kereslet csökkenne le drasztikusan.
@@dezz00002 Lehet a nap lesz az új olaj. De minden országnak törekedni kell a diverzifikációra és nem lehet csak arra támaszkodni. Valószínűleg a Paks II segíti a CO2 kibocsátás csökkentését, de lehet hogy pl: a geotermikus erőművek ára csökken és egyszerűbb lesz a visszaszikkasztás.
Nem azt mondom, hogy a napelem nem megoldás, csak nem lehet teljesen arra támaszkodni egy zöld jövőben. András jól kielemezte ezt a perspektívát de a teljes képet kell néznünk.
megveszed a hálózatból zöld energia felárral :D :D :D
Klassz videó és jó hír, hogy a hazai felsőoktatás is aktívan foglalkozik a témával.
Ugyancsak Nissan akkumulátorokkal megvalósítva a Lille-i egyetemen nem csak autótöltést de az épületek energiaellátásának optimalizálását is energiatároló rendszerrel oldották meg: ua-cam.com/video/Jf6CIt6Jf-s/v-deo.html
El tudjuk tárolni az áramot... Balczó, Dén, Badacsonyi együtt sikít fel.
Miközben meg vezetsz sugárzik Akár cska a mobil is ...
Az agyad sugárzik...
@@Handras Ez nem érv...de nem hiszem hogy le mered mérni...
Úgy megnèznèk veled meg a Puzsèrral egy 3 órás hardtalkot! Az nagyon nagy szám lenne! Ha legyőznèd vitában vagy csak megszorongatnád sok embert megtudnál győzni az elektromos energia előnyeiről.🙂
@Guess Who Akkor nem hallgattad a vèlemènyèt ebben a kèrdèskörben. Az elektromos autózás kèrdèsèben pl. teljesen mást gondol mint Handrás. A zöld energia kèrdèsben igazad van, rosszul fogalmaztam meg. A Sètáló Budapestet nem vèletlenül kèpviselte.
És miről vitatkoznának? Mindegyik műkedvelő és a saját hitvilágát erőlteti.
mi ez a kábelezés? :D ua-cam.com/video/CXvJiwqjV1g/v-deo.html
30 éves a legrégebbi napelem?!
Azta.
Van az több is. Kb. 50 éves a technológia.
Hát, ha belegondolsz, a 90-es években kiadót számológépekben is volt egy pici napelem csík. És valószínű, hogy akkoriban nem az volt a terv a napelem gyártáskor, hogy egy pici számológépet üzemeltessen!
Biztos, hogy volt üzemi szintű felhasználás is, és csak utána került a átlag felhasználókhoz!
Nyilván régebbi a technológia, Einstein 1921-ben kapta a Nobel díjat a fényelektromos jelenséggel kapcsolatos munkájáért, amin a technológia alapul(nem, nem a relativitás elméletért kapta). Nem tudom mikori az első nem csak kísérleti felhasználású napelem, de pl a '70-es évek elején a NASA Skylab űrállomásán már napelemek termeltek energiát. A 30 évet nyilván arra értette, hogy a '90-es években kezdett elterjedni a lakossági használatuk.
Eugene Citizen és a felesége vajon nézi ezt? :D Őket biztos érdekelné!
A Polgár Jenőre gondolsz😂??
Hol vannak a 300 E farados kondi?
Nagyon szép munka, kiváló megoldás ami fényt jelenthet az alagút végén. Azonban nekem továbbra is az árral van a problémám, hogy az elektromos világ csak a gazdagok úri passzioja, még egy közepes anyagi szinten lévő ember sem engedheti meg maganak a napelemet, elektromos autót, vagy egy ilyen sziget üzemű rendszert.