Część umnie kociołek Bosch Condesacyjny gdy spadła temperatura do -20 to podniósł sobie do 48st grzania automatycznie i w domu cały czas 23st pozdrawiam
Panie Waldemarze z całą sympatią dla Pana - przekleństwa są zupełnie zbędne, dokładają chamstwa ( którego w publicznej przestrzeni jest i tak zbyt wiele) i nie wnoszą żadnej merytorycznej treści. Pozdrawiam.
Dziękuję Ci Waldku. Lubię konkrety.Niemam pompy ciepła ale ogrzewam dom kotłem elektrodowym.Dom 130m2 zużycie prądu jest podobne raz większe raz mniejsze.We wrześniu założyłem fotowoltaikę. I czekam na rachunek . Pozdrawiam Wszystkich Krzysztof
Witam Waldku. U mnie w Opolskim, dało trochę popalić bo przez 3 dni było po - 20 w nocy. Pompa dała radę lecz bez grzałek się nie obyło, stary nie ocieplony dom 200 m2. Zużycie 190 kwh na dobę, lecz nie będę narzekał bo nie mam do tego podstaw. Wiedziałem jakie będzie zużycie w tak zimne dni ale termo modernizacja w planie. Nie dała rady natomiast elektrownia bo napięcie wieczorami około 19 tak spadało że pompa ciepła po załączeniu grzałek wyłączała sprężarkę z powodu błędu inwertera i tu tkwił problem w braku ciepła. Nie wyobrażam sobie na razie sytuacji że większość osób zmieni piece węglowe na pompy na mojej linii od transformatora a jestem na samym końcu, to już chyba nawet sama sprężarka nie ruszy. A co będzie jak 90 procent wymieni? To transformatory się sfajczą razem z kablami przesyłowymi😂 . Pozdrawiam i oby do wiosny😊.
U nas na wsi 90% domów ma fotowoltaike a 65% pompe ciepła bo reszta ma gazowe i w sobotę przed Wigilia jak dużo ludzi bylo w domach gotowało i zużywało prąd zapalił się transformator właśnie, szczęście takie ze mamy elektrownie Bełchatów 15km od nas i pogotowie energetyczne działa naprawdę sprawnie to usterkę usunęli w 3 godziny.
Problem jest taki że w lecie mamy nadwyżki prądowe a w zimie niedobory. A do tego nie zmodernizowana sieć dostawcza. Nasi wielcy rządzący zafundowali nam - heja wszyscy na fotowoltaike a trakcję to jakoś będzie. Jak najbardziej jestem za indywidualnymi źródłami energii ale zrobić to mądrze.. w tym -Waldka czy twoim przypadku - odpowiednio dobrany generator.
Unia już to dawno wie że to gówno. Dlatego dodali furtkę że będzie można domontowac wspomagacz gazowy olejowy lub pelletowy. Dlatego te wszystkie oszczędności teraz przeznaczycie na drugi piec 🤪. Poza tym przy dużych spadkach temp za 5 lat planują wprowadzić zakaz używania pompy bo zielona energetyka. Nie da rady. Ale i tak gadam głupoty jak 5 lat temu jak wam mówiłem że skończy się opłacalność pv. Tak jak teraz mówię że ludzie z pv będą mieli dodatkową opłatę. Ehhh obudźcie sie
No właśnie.Przy okazji wymiany uziomów słupów energetycznych uciąlem sobie pogawędkę z monterem.Pytał czy mam zamiar założyć pompę ciepła i jaką.Bo on ma z tym ustrojstwem do czynienia na co dzień.Spalone łącza na słupach to chleb powszedni a przecież dopiero ok.10% domów w mojej okolicy ma PC.Jak będzie 50% i wyżej to stwierdził,że siec po prostu padnie całkowicie.Jeszcze gdyby to były GWC to pół biedy ale u nas królują pompy powietrze -woda.
@@andrzejci6530 miało być dobrze a wyszło jak zwykle. Rekordowe ceny za prąd a inwestycji w sieć zero. I tu będzie problem. Jestem zwolennikiem indywidualnych instalacji aby korporacje nie dobijały łudzi cenami. Trzeba jednak zdywersyfikować źródła energii aby zimą też produkować. Wierzę że Polacy coś wymyślą. Właściwie to sposób jest tylko rządzących trzeba doprowadzić do porządku.
Zimy mroźne wrócą! Bo takie są cykle pogodowe! Cykle 30/40 lat! 1941 adik malarz trafił na zmianę cyklu pod Moskwą minus 40!.Sa cykle chłodne kilkusetletnie! Ja tam jestem staroświecki! Kominek musi być! Bo wrazie czego braku zasilanie kilku dni ugotuje obiad i kawę w popiele i ciepło w domu! Pozdro!
Mądrego zawsze warto posłuchać.Panie Waldku najważniejsze, to żeby nie chodzić w ciasnych butach.Ciekawe kiedy zaczną się kontrole kopciuchów,to wtedy się pośmiejemy😊.Ja tak sobie myślę, że może wyrzucę klucz do maszynowni i nie będę odbierał korespondencji z PGE😅? Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!
Witam, pompa kołton w wykresie energi pobranej nie zlicza grzalek, czy jest Pan pewien ,ze grzalka sie nia załączyła w te mroźne dni? Bardziej wiarygodne bylyby dane z podlicznika.Pozdrawiam.
Niestety praw fizyki się nie zmieni. Temperatura powietrza minus 20 st . Przy mojej gruntowej pompie ciepła temperatura gruntu na głębokości kolektora teraz ma plus 5 st. Więc wszystko jasne.
Cop styczniowe 2,6. Nowy dom 93mkw. Grzałkę mam ustawioną od -15 stopni i chyba chodziła, bo widać to na zużyciach. Ale max dzienny był 34kWh, więc luz. Dopiero się uczę tematu, raptem miesiąc mieszkam poza blokiem :)
Jak na buforze jest ustawiona temp przykładowo 45st i po uruchomieniu sprezarki po histerezie przykladowo 7st to pompa co minute zchodzi z tysiaca(jeżeli mamy ustawione tysiac stopniominut do uruchomienia pierwszej grzalki) co minute o 7 st .To sie zmienia w zaleznosci ile brakuje ci na buforze do zadanej teperatury bufora to o tyle ci pompa odlicza w dół az do zera i wtedy zalacza grzalki
Witam mam maty na podczerwień i nie marudze a biora 1:1 w domu 23 stopnie bo tak lubie dom 125m2 uzycie rok temu za cały sezon 5800 kilowatow do tego instalacja 10kw i wystarczy ze ogrzalem dom za 0zl a wiara płaciła za węgiel po 3k.
U mnie przy -19 chodziły same grzałki okazalo się, że trzeba w sterowniku przestawic pracę sprezarki i pompa ciepła bez problemu pracowala z 70% mocy nominalnej co wystarczyło do ogrzania domu bez grzałki. Tak więc do dnia dzisiejszego grzałka przez dwa lata zużyła 30 kw (jest opomiarowana oddzielnym licznikiem). Dobrze, że walczysz z mitami, które najczęściej wynikaja z błędów instalacji i ustawienia pompy ciepła.
Moc pompy ciepła jest podawana przy średnio +7 stopni więc to normalne że wzrośnie zużycie prądu. Mój Aermec 9.5kw nie dał rady w te mrozy jak dla mnie bo na patrerze co prawda było 21 stopni bez grzałek ale na piętrze gdzie jest 100% podłogówka było 19 stopni + - 200m2. Zasilanie na pompie 45 stopni, na podłogówke max 43 stopnie mogę puścić. Dodam też że na 100m2 mam ponad 900m rury w podłodze więc troche wody tam raczej jest. Bufor 300l był dobierany zanim piętro powstało. Dom ocieplony tylko 5cm styropianu. Odpaliliśmy piec na ekogroszek który jest podłączony tylko do bufora C.O. bo jednak ekogroszek jeszcze leży od kilku lat na działce i pompa nie nabija prądu bo grzeje tylko wodę. Kopciuch ma 20kw i raz na tydzien wystarczy dosypać do podajnika. Myślę że dobrze zrobiliśmy zostawiając kopciucha na czasy ciężkich mrozów lub tzw blackoutu jak by się miał kiedyś wydarzyć, pompę obiegową można zasilić z fotowoltaiki gdyż posiadam tzw PV point czy nawet podłączyć jakiś akumulator z przetwornicą, jednak dobrze mieć tę drugą opcje w razie w. Pozdrawiam
Temat ciekawy i przydatny przy doborze pompy ciepła typu powietrze woda. W komentarzu technicznym zabrakło czegoś o roli rozmiaru bufora dla ograniczenia ryzyka wysokiego zużycia energii przez grzałki. Jeśli bufor jest wystarczająco duży oraz sterownik pompy potrafi z niego skorzystać to pompa może nie uruchomić grzałki nawet gdy temperatura powietrza spadnie poniżej -30 C nawet na całą dobę bo skorzysta z mocy cieplnej i pojemności bufora zamiast z grzałki. Jeśli bufor będzie maleńki to pompa ciepła typu powietrze woda będzie zmuszona dużo wcześniej skorzystać przy -30 C z grzałek i to pełną mocą.
czesc!:) wiec tak moj budynek: lata 70-te izolacja tamte czasy, okna wspolczesne 100% grzejniki wspolczesce alu srednie polka. od 13-10-20213 4100kwh na liczniku zliczajacym zasilanie pompy ciepla. nie reklamujac nikogo ale inaczej sie nie da moja pompa to T-Cap 12kW. W domu utrzymije ok 21st. Przy -15st przez ok 2dni temperatura w domu "siadla" ok 1st w tym czasie pompa zjadla 113kWh ale grzalki sa zablokowane. Gdyby byl mroz przez dluzszy czas to byc moze trzeba by bylo grzalki wlaczyc. Wczesniej w domu byl kociol weglowy zasypowy, ktry srednio zjadal 4t wegla a temp w domu skakala miedzy 15st a 25st. Przy slabo wyizolowanym budynku nie zaluje zamiany smiecucha na pompe ciepla. W=g cieplo wlasciwie w tej chwili budynek ma zapotrzebowanie przy -22st 19kW powierzchnia grzewcza ok170m
Witam wszystkich mam dwa lata pompę ciepła i nic innego bym nie zamontował.Pompa 17 KW na 160 metrowy dom.Dla niektórych mądrych jest przesacowana.W domu zwykłe grzejniki stalowe 15 sztuk pompa nastawiona na 48 stopni i tyle na grzejniki podane i zużycie prądu przy minus 19 stopni na dobę było 57 kw.Temperatura w domu jest 23 stopnie.
Nie bój nie bój, zabiorą ci ten węgiel. My z wyboru ty z przymusu. Pojedziemy na jednym wózku. Ciesz się że ktoś przeciera ci szlaki i w razie czego będziesz mógł sobie zobaczyć ponownie te filmiki i nie będziesz musiał sam eksperymentować. Jeszcze podziękujesz i docenisz.
Witam mam pompę vissemann 13 kw przy -22 pompa pobrała 115 kwh dom 180 metrów średnio docieplony z czego grzałki zalaczaja się przy -20 stopni i pobrały 30 kwh
Panie na wenglu . Bylo - 15 na dworze i zużyłem na dzień 20 kilo a w domku 23 . Lazienka 20 metrów 28 stopni . Jak goscie przyjda to otwieraja okna bo za gorąco .TOTALNE BZDURY TE POMPY . dom oczywiście 170 m2. Wentylator sporadycznie działa także prod to głównie pompka obiegową 1 szt na wszystko wraz podłogówka na 2 piętra. Wystarczy zawor trojdrorzny z termostatem i dodatkowo wymuszony obieg i starczy 1 pompka aby podlogowka dzialala jak należy. No ale na koniec fajnie info o uszczelkach i kamerze termo aby sprawdzić ogólne spoko filmik
Potrzebuje aby ktoś doradził. Dom parterowy 180m2 + garaż 44m2. Beton komórkowy 24cm i styropian 20cm, w wiązarach 30cm wełna całość ogrzewania na podłogówce. Jaka moc i marka pompy aby nie wtopić? Zimy w zachodniopomorskim są lekkie i jak w zimę wystepuje -10 to każdy zdziwiony 🤣
Liczymy: Potrzebna moc do ogrzewania tego domu to: 180m2 x 80W/m2 = 14,4kW Taką moc musi ci dać pompa przy 0 stopni C. Pompa powinna więc mieć moc przy 20 stopni C minimum 1,5 x 14,4 = 21,6 kW bo tak pompy reklamują. Musi być to inwerterowa pompa, żeby mogła jechać też z 30% swojej maksymalnej mocy. Moc sprężarki powinna być ok 5 kW bo to wynika z sCOP,. Ogólnie sCOP pompy jest zawsze ok. 3 więc moc sprężarki wychodzi 14,4/3= 4,8kW. Ogólnie 20kW pompa (przy +20C) powinna dać radę. Są przypadki że nawet 12kW daje radę ale jest to ryzykowne. Lepiej mieć nadwyżkę mocy którą sprężarka z inwerterem będzie odpowiednio modulowała do zapotrzebowania. A musisz wiedzieć, że jeszcze 10% więcej mocy potrzeba na grzanie c.w.u. więc to co wyliczyłem to jest takie minimum żeby nie wtopić.
Ja w domu tzw. kostce z lat 70 , docieplony ,ale to zupełnie inna technologia budowy niż teraz, używam T-capa 9kW na te 170m2 i przy -19 jeszcze się grzałka nie włączyła, więc wydaje mi się że kolega za dużą moc proponuje.
Fajny film, ostatnio interesowałem się PC z R290 i zauważyłem że mają lepszą sprawność w niskich temperaturach (ok.-20) od PC z R32 czy R410, dlatego chciałem to zobaczyć w praktyce. Dobrze że w filmie były pokazane wykresy zużycia oraz temperatury, bo temperatura w tym okresie była podobna u mnie, dlatego mogłem porównać COP mojej PC (R410, inwetorowa, grzejniki), z PC z R290, oto wyniki: w dniach 8-9.01 moje COP 2,5;2,3 do 2,6; styczeń moje COP 2,99 do 2,96; za to grudzień moje COP 4,2 do 3,2.
Witam, u mnie w grudniu pobór energii 786kWh. Okres wrzesień - grudzień 1728kWh. Styczeń już 453kWh, szałas 200m2, podłogówka 100% plus CWU 5 osób. Pierwszy sezon PC powietrze-woda. Najniższa temperatura 8 stycznia -15, średnia dobowa -13,3 Grzałka jeszcze się nie załączyła. Wewnątrz temperatura stabilnie powyżej 22 stopni. Narazie jeżdżę obserwuję😂. Dziękuję za ciekawy materiał. Pozdrawiam
PC Kołton ma taki zawór bezpieczeństwa w środku w trakcie napełniania rostworem glikolu łatwo to sprawdzić czy zawór otworzył więc w razie nieszczelności wymiennika tam poleci a to jest na zewnątrz. Drugi zawór mam na grupie bezpieczeństwa w kotłowni pietro niżej w piwnicy jeśli by nawet tam gaz poleciał to znajdzie się w kanalizacji a ta ma też odpowietrzenie więc jak to pstryk rozumieć, można spać spokojnie
Cześć Waldku, mam pompę ciepła R...o i u mnie działa pompa ciepła podobnie ustawiam czas w menu np. jeżeli pompa ciepła nie osiągnie temp. zadanej w założonym przedziale czasu załączy wspomaganie grzałkami . Ale mam system złożony z kilku źródeł zasilania w ciepło i wspomagam się gazem. Co do braków energii , mieszkam na wsi w zachodniopomorskim, mam czasami braki prądu , i wtedy podtrzymanie 1 fazy dla podgrzewacza gazowego jest zbawienne ok. 200w wspomnę jeszcze że pompę ciepła którą mam jest to pompa 3 fazowa więc zanik prądu na jednej z 3 faz skutkuje brakiem ogrzewania. ps. trochę u mnie sprawa się komplikuje przez to że ogrzewam dwa osobne budynki wspólnymi źródłami ciepła i jeden budynek to 100% podłogówka a drugi to 100% grzejniki żeliwne. Zużycie przez pompę ciepła mam do 100kWh w mroźne dni < -10, budynki ocieplone jeden 100 m2 podłogówka i 120 m2 grzejniki ale w tym budynku parter jest grzany i piętro tylko podtrzymywane. Co do okien popieram to co mówisz robiąc całkowity termos musimy myśleć o rekuperacji (następne koszty które trzeba przeliczać w latach inwestycja w okna rekuperację ) Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego w 2024.
W marcu minie dwa lata jak mieszkam w nowym domu mam 7kW pompę i 7 kW na dachu w całym pełnym roku rozliczeniowym do płaciłem 900 zł w skali roku ząb prąd gzie wszystko w domu na prąd a w poprzednim domu eko groszek 4-5 ton na zimę nie wnikam jest zajebiście i tyle
Cytat z twojej wypowiedzi w 10 minucie " jesli ktoś wyliczył zapotrzebowanie na cieplo na podstawie ekoroszku czy czegos ...". To źle ????? Jesli ktoś ma ze wczesniejszych okresow grzewcsych zapotrzebowanie wyliczone na podstawie zuzytego gazu, ekogroszku, prądu do pompy ciepla itd to chyba mie ma lepszego bardziej miarodajnego wyniku tej kalkulacji. Zakladam że wyliczanie na podstawie zastosowanych mateialow budowlanych, przegród okien drzwi, wentylacji itd to takie wyliczemie jest mniej wiarygodne bo nie bierze pod uwage pewnych przyzwyczajeń urzytkowników w tym ilości zuzywanej wody, wietrzenia pomiesczeń, temp w kazdym pomiszczeniu itd...
U mnie też 200 m i panasonic 9kw ale praca grzałek wciągu ostatnich 4 lat to 2 godziny, zużycie roczne 3500kwh (z podlicznika bo pompa liczy że 3100kwh) sama podłogówka bez grzejników i bufora.
Podoba mi się takie Twoje podejście - na luzie. Co ludzie sobie pomyślą niech sobie myślą. Widocznie lubią się oszukiwać i być oszukiwanym. Polacy zaczęli się zachowywać jak te dwie kaczki górnolotne - takim podejściem nie będzie pięknej Polski, szanujących się rodaków, chyba, że przyjdą bardzo bardzo trudne czasy podobne do tych 80 lat temu i obudzi się duch narodowy. Prowadzą nas kaczki jak prowadzą bo się boją tego ducha obudzić bo to będzie koniec kaczek. Pzdr widzimy się w Kielcach - od której startujecie?
Jeżeli znikną tarcze na prąd i żywność to inflacja podskoczy o 5% Na gaz to bez znaczenia bo jest tańszy niż cena regulowana. Tak więc tarcze raczej nie znikną ale coś będą musieli zrobić by produkowany u nas w kraju prąd był tańszy. Czy mogę prosić o porównanie COP że starą pompa i koszty montażu jednej i drugiej. Bo skoro i tak je docelowo będziemy musieli mieć to może lepiej porównać i kupić dobrą jakość w rozsądnej cenie? Pozdrawiam
U mnie przy - 17 grzałki już się załączały, tak szalało ,że wybiło bezpieczniki w pionie,kolejnej nocy wyłączyłem grzałki i pompa nie dała rady,ale mam w intalacje włączony piec węglowy, zostawilem go i rano zapaliłem bo szkoda drastycznego poboru kwh Pozdrawiam
@@grzegorzbaut7032 Grzałki mają wspomóc o taką moc jaka brakuje między dostarczaną przez sprężarkę, a potrzebną. Jak wyłączy się sprężarka, to będzie ogrzewanie elektryczne a nie pompą ciepła więc dobrze że sprężarka nadal działa ;-)
@@grzegorzbaut7032 Nie zrozumieliśmy się. Grzałki (jeżeli już) załączane są w trakcie działania sprężarki - i to jest ok. Dodatkowo jeżeli z jakiegoś powodu sprężarka nie mogłaby pracować, to albo domyślnie albo można sobie tak ustawić żeby pompa ratowała się załączeniem grzałki - w takim wypadku działać będzie sama grzałka bez pracy sprężarki. Ale praca sprężarki jest tutaj podstawowym sposobem działania. Dołączenie grzałki to epizodyczne wyjątki, a praca tylko samej grzałki musi oznaczać (przeważnie) jakąś awarię - np. brak fazy przy 3f urządzeniu.
COP się pogarsza (a zatem i koszt energii - większy rachunek), ale temperatura w domu w pomieszczeniach nie spada (podgrzewa wodę grzewczą) a urządzenie jest mniej eksploatowane i dłużej powinno nam działać bez awarii.
W moim regionie, który jest najchłodniejszą częścią Polski, popularne są pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym. Są one wyposażone w odwierty i funkcjonują niezależnie od temperatury, czy to -5°C, czy -20°C, i nie wymagają dodatkowych grzałek, nawet one nie są montowane. Osobiście uważam, że pompy z wymiennikiem powietrznym nie są najlepszym rozwiązaniem dla polskiego klimatu. Poszukajcie na UA-cam filmów użytkowników pomp z wymiennikami gruntowymi którzy przy niskich temperaturach siedzą przy licznikach i kwiczą... nie ma takich, bo COP w takich pompach jest stabilny, bez względu na panujące temperatury zewnętrzne. Także przyszli inwestorzy, zastanówcie się czy by nie dołożyć trochę kasy na odwierty i zapomnieć, że ma się pompę ciepła.
W powietrznych pompach jest ten problem, że przy niższych temp. Pompa sporo prądu zużywa na ogrzanie samej siebie (defrosty) . Waldek jeżeli robiłbyś porównania z gruntówkami to sporo osób decydowałoby się na gruntowe mimo wyższego kosztu początkowego 🤔 mi przy 330m2 na dobę co+cwu wychodzi 22kwh pc gruntowa nibe 10kw f1145
Gdyby wszyscy mieli gruntowe to bylaby naprawdę klęska ekologiczna. Nie ta ściemniana, prawdziwa. Spójrzmy naprawdę krytycznie na te PC dziwadła. Moim zdaniem drogie upierdliwe zabawki do ok minus 2 stopnie. Zimą niejednokritnie zasniezone, bezuzyteczne panele i pompa, ktira przy minus 25 nie ma skąd przetwarzać ciepła. Czy moglibysmy powoli przejrzeć na oczy?
@@MrCzuczw naturalnych warunkach gleba zamarza ok do 20 cm. Gdyby każdy ciągnął z gruntówki to po pierwsze nie wiadomo czy dla każdego starczyłoby ciepła. Jeden drugiemu by zabierał. Po drugie nie wiemy jakich szkód narobilibysmy bo człowiek najpierw zaswini a potem się zastanawia. Pompa ciepła ma najgorszy współczynnik energetyczny w przeliczeniu na powierzchnię zabudowy.
@@antonmika-57 kolektory pionowe robi się na ok. 90mb w odległości 12mb średnio 3 odwierty dla każdego starczy ciepła chociaż czy 4 , 5 stopni C to takie średnie ciepło
Panie Waldku, mam pc pow. 7 rok i na razie nic nie zmienia faktu że powietrzne są dla małych lub średniomałych domów tak gdzieś do 130 m2 , przy jakieś super pompie może do 140. Przy większych to naprawde nie ma sensu. Pan spojrzy nawet na karty katalogowe pc - im większa tym niższa wydajność. No i linia Wisły - na wschód od niej tylko pompy gruntowe.
Normalna sytuacja, mój kocioł na ekogroszek też w tym tygodniu spalił zamiast 140kg ekogroszek 180kg. Na tydzień. Dom ocieplony z 80roku piętrowy 180m2.
Jakim cudem kocioł gazowy kondensacyjny przy -22 jest ustawiony na zasilaniu na 26 st ,na wyjściu łapie 28 a na powrocie 25 ,w domu ciepło ok 22st 100% Podlogowka. Kocioł non stop w trybie niskotemperaturowym bez żadnych pogodowek nawet nie wie co na dworze ,moduluje z mocą 2KW! Pobór gazu dobowy około 3.7m3 Wsadźcie se panu te wiatraczki w cztery litery 😂
Ja mam LG 9 kw 160m² pompa jest załączona na pracę stałą . Grzałki włączają się tylko do defrostu. Pierwszy rok pracy zużycie do dzisiaj z ciepłą wodę 2200 kWh. Temperatura w domu 22 ⁰C . Co o tym sądzicie. Ostrów Wielkopolski. Pozdrawiam
Polecam czysty spirytus za 2 zl litr do grzania i lania do baku, czysto przyjemnie tanio i bardzo łatwo dostepne dla kazdego, można wyprodukować w domu z piku południowej produkcji pv 😅
Witam, Pozdrawiam Wszystkich i Ciebie Waldku. Wierzę w ciebie, robisz super robotę. :) Dasz radę :) U mnie dom w budowie od 2014 roku. 240 m2 z piwnicą, dom ocieplony od północy i od zachodu. Ocieplenie ścian parteru, bez piętra od południa i wschodu ( nie zdążyłem ocieplić przed zimą ). Ocieplenie dachu 28 cm wełną mineralną. Rekuperacja w trakcie prac, wietrzenie poprzez uchylanie okien. Okna 3 szybowe + rolety zewnętrzne. U mnie okolice Krakowa - Balice w kilka mroźnych dni, pobór energii z e-licznik Tauron, wraz z cwu. Podłogówka 100 %. Temperatura w domu 22,8. Histeryza 0,2 stopnia. Domownicy 2+2. COP=1. Bytowe jakieś 10 % zużycia. Taryfa G12W. 7 stycznia = 96,5 kwhprzy - 8 stopni w nocy. 8 stycznia = 114,9 kwh przy - 14 stopni w nocy. 9 stycznia = 115,2 kwh przy - 20 stopni w nocy. 10 stycznia = 113,8 kwh przy - 20 stopni w nocy. 11 stycznia = 92,9 kwh przy - 14 stopni w nocy. Zauważyłem że w ciągu dnia we wsi napięcie wynosiło około 213-218V. W nocy około 235V 4 lat temu chciałem montować PC Panasonica T-cap. Zdecydowaliśmy z żoną ze poczekamy aż zamieszkamy. Mieszkam od sierpnia 2023 i jeszcze się nie zdecydowaliśmy. Na razie moja pompa to w sferze marzeń. Jakby się jakieś fajne dofinansowanie trafiło byłoby bliżej do decyzji i założenia. Dożo słońca i ciepłych dni życzę. Pozdrawiam
A ja miałem wrażenie ze moja grzalka 2kv w buforze PC przy ostatnich mrozach miała ciężko podnieść temp to zaraz kupiłem nowa 9kv . Teraz to lux. 😁 pozdrawiam wszystkich
Tylko co zrobić z szumem generowanym przez pompę jak działki są małe i ciasne koło siebie to jest problem niektórzy ludzie są wrażliwi na takie buczenie jak to rozwiązać jak wyciszyć
każdy kto ma pompę ciepla w mroźną zimę biega do licznika i sprawdza pobór energiii czy tak ma wygladać to dobro , a samo eco to już dyskusja , elektrownie pracują na weglu , nie mamy czystych elektrowni , nie mamy magazynów energii , nie zmodernizowanie elektrowni grozi wrzucaniu do sieci nadwyżki i mamy nie 220 tylko wyższy prąd , czas na mądre zmiany i wtedy mówmy o eco bo jak do tej pory to tylko widać mniej zadymienia a coraz wiecej ogłupiania ludzi i wcale nie trzeba być głąbem żeby to widzieć
Ogolnie każdy robi jak uważa ale pompy są nie na nasz kimat to powie pan jak bedzie przez 2 miesiące po🎉 -20 jakie koszty grzania i temperatura w domu pozdrawiam
Waldek , przecież linie energetyczne nie uciągną takiego obciążenia. Po zamontowaniu 5 pomp na linii zaczął niedomagać transformator i nie jest to taki prosty problem dla energetyki, bo poprosili ludzi o zmianę nastawienia temperatury na 20 stopni dopóki nie zmienią starego transformatora z lat 70-tych na większy/nowszy.
Tak, natomiast będzie to wymuszało na energetyce szybką modernizacje a to wszystkim nam tylko przyniesie korzyści. Zyski np PGE są kosmiczne a jakoś inwestycji nie przybywam jak im pieniędzy.
Witam, szczerze powiem że teraz zbaraniałem ,gdy zakładałem pompę sunier 12 prawie dwa lata temu, mój instalator powiedział mi żeby obliczyć COP to trzeba dodać ilość pobranej energii plus ilosć wyprodukowanej i sumę podzielić przez pobraną,i tak robiłem,ale po twoim filmie widzę że to błąd, według twojego wyliczenia mój COP to w styczniu 1.7, wydlug tamtego obliczenia 2.7, jutro jadę robić dym. Pobór energii odczyt przed chwilą 641, produkcja 1096, chyba coś nie halo.
No u mnie do czasu gdy na zewnątrz było do -10 temperatury w pomieszczeniach gdzie jest podlogówka utrzymywały się na zadane 21-22 stopnie natomiast przy niższych temperaturach czyli od. - 15 i niżą niestety podlogówka ustawiona na około 25 stopni niestety nie wyrabia ale nie podnosiłem temperatury na niej - mrozy minęły i już dobija temperaturę do zadanej w pomieszczeniu .
Dom 6 letni. 90m2 powierzchnia.09.01 zużycie według aplikacji 62kwh. Pompa parę lat temu sprowadzona z Chin za 14 tys złotych. Grzałki wyłączone od samego początku. Ani raz ich nie używałem. Tyle w temacie🤷
Z tym wyjaśnieniem stopniominut to chyba trochę nie trafiłeś w sedno. Otóż stopniominuty obliczane są następująco: co minutę system wylicza różnicę między aktualną temperaturą czynnika grzewczego na zasilaniu c.o. a temperaturą obliczoną przez sterownik np. na podstawie krzywej grzewczej. Ta różnica jest następnie dodawana do stopniominut, np: aktualna liczba stopniominut wynosi - 90 temperatura zasilania 28C temperatura obliczona 35C 28C-35C= -7C wobec tego w kolejnej minucie liczba stopniominut wyniesie - 97 Jeżeli sumaryczna liczba stopniominut osiągnie próg ustawiony jako "załączenie sprężarki", wówczas sprężarka zaczyna pracować i "zbija" ujemne stopniominuty, aż osiągnie 0.
Jak będziesz miał zrobione porządnie to będziesz mega zadowolony. Moja rada elewacja porządnie zrobiona, żadnego grzejnika, piana na poddaszu, regulatory temp. w każdym pomieszczeniu, rekuperacja, dobra pompa ja mam nibe i później tylko oglądasz Waldka filmiki i myślisz sobie jak to inni muszą się pierd.....😀
@@rado1593 - fakt, NIBE - to premiership 😊 ja nie mam ale wiem bo miałem ofertę no ale zim już nie będzie (wielu tak mówi) a wystarczy 2 czy 3 dni delikatnej bestii ze Wschodu (nie 2 -3 tygodnie) i te pompy zewnętrzne zaczynają "puchnąć" i nabijać licznik
No i dobrze, ze tak komentują. 100 kWh na dobę i 19,5 st w domu to wszystko co sie dało uciagnąć (na pietrze z grzejnikami to jeszcze mniej). Był groszek, było 23 st. Grzałki od... -1 st. Chce ktoś kupić pompę na H.?
Mi grzałki załączały się jak grzała cwu , to w tym czasie na buforze temperatura spadała o 8 stopni i wtedy wspomagała się grzałkami do momentu podbicia temperatury ps nie mam podlicznika ma pompę i jest mi z tym dobrze 😂
Jak jest zimno i pompa nie daje rady dogrzac do zadanej to zalacza grzałkę(jak ma wlaczona taka opcje). Taka grzalka nigdy nie chodzi caly czas, po kilkunastu minutach czesto tem. osiągnie zadana i grzalka sie wylacza. Cykl sie powtarza , ale wiecej niż 50-70% czasu dzialania pompy grzalka nie bedzie pracować. Przy obecnych mrozach sytuacja potrwa 3-4 dni. Grzalka 3kw nabije dziennie okolo 50kwh, co daje okolo 200-300 kwh za okres mrozów, czyli jakies 180-250zl przy obecnych taryfach. Tyle doplacicie za grzalki,...... nirmalnie nic tylko sie powiesic takie to koszty. Dodam ze sam abonament za 0 zuzycie gazu to okolo 500zl na rok.
Panie Waldku mam pytanie czy dołożenie paneli fotowoltaicznych będzie skutkowało zmianą umowy z dostawcą energii. Umowa jest na strych zasadach. Pozdrawiam .
Hej. Mam pompę od 04.01.24 podczas pierwszych mrozów przy -15 pompa się wyłączyła. Wezwany pan z firmy Warm która montowała urządzenie powiedział że ich pompa nie ma grzałki. Jest to możliwe?
Nic się nie stało kochanie. Wprawdzie pompa nie daje ciepła ale licznik tak szybko się obraca, że się poce od samego patrzenia a sprzedawca mówi, że wszystko jest w pożądku.
Zgadzam się z panem że to barany ale wsumie to takie Polskie żeby 2było gorzej:) Ale także ubolewam nad oszukiwaniem ludzi przez firmy które sprzedają pompy i fotowoltaike.Jako że pracuję powiedzmy w temacie uważam że na dzień dzisiejszy dla przeciętnego zjadacza chleba jest nie opłacalne zakładanie paneli jak i pompy no chyba że ktoś jest wstanie wykonać to na własną rękę.Bo tak naprawdę nikt tych ludzi nie informuję że panele zimą dają jedynie ułamek procentowy energii w porównaniu do wiosna lato połowa jesienii nikt nie informuję że panele trzeba raz na jakiś czas myć bo tracą sprawność. Że na pompę trzeba mieć naprawdę dobrze docieplony dom i najlepiej ogrzewanie podłogowe.Nie stety w Polsce ceny energii są bardzo wysokie i mam troszkę inny klimat od większości Europy i u nas pompa raczej średnio się sprawdza oczywiście jest to moje zdanie.A na końcu i tak jesteśmy oszukiwani przez dostawcę energii.Pozdrawiam
Na pierwszym miejscu stoi szantaż elektryka(weryfikowany odbiór specjalisty). Jak sobie sam zamontujesz to znajdź takiego co ci tylko pod fazy podlaczy i skontroluje. Drugi to montażysta, który za parę przykręconych śrubek i przyciętych fachowo kabelków z "ktyminalnymi" MC4 zażąda 20 albo 30 tysięcy. Ja planuję, dla zabawy, 8 paneli (100% off grid) czyli ok 3,4 kWp do ogrzewania bojlera 1,6 kW i ładowania Powerstation (2 kW solar Eco Play 3,8 kWh i 3600 W output) Powerstation i tak kupujemy na awarie i do ogrodu altanki. Systemowy elektryk namawiał mnie do spalinowego generatora. No chyba , że ten dymek i stukot pasowałby do cygara i whisky na werandzie. Moja decyzja opiera się na braku zaufania dla rozliczania w polskiej dystrybucji i nie lubię poprostu specjalistów szantażystow.
@@antonmika-57 Tak naprawdę montaż paneli jest prosty jak budowa cepa i uważam że nie jest tu potrzebna super specjalistyczna wiedza jak nie którzy przedstawiają. Nie znam się na przepisach i nie śledzę tego jakoś specjalnie.I 2 rzecz że firmy przez dotację windują sobię jakieś chore stawki za montaż. Jak sobie popatrzyłem nie dawno na ceny 10kw to ja jako zwykły zjadacz chleba kupił bym 10kw i sobie zamontował zaoszczędził bym ok 10tys zł. I ja rozumiem że nikt nie pracuję w czynię społecznym ale bez przesady.
Witam, moja pompa Panasonic split 7kw i grzalki mam wylaczone na stale. Temperatura spadala u mnie ponizej 20 stopni i nie bylo żadnego problemu i juz tak ponad 2 lata dziala,ale bufor ma 220l.
Jeżdżę do pracy kawałek, za krótko na podcast radia nie słucham to sobie tak rozkminiam ostatnio, a może pompa i wiatrak? Mam na to miejsce i chyba kiedyś przyjdzie na to czas, taki offgrid na poziomie w domkach z działką rolną pod miastem. Chyba że te wiatraki zawsze szkodzą, nawet jak mają pionowy wirnik czy jakieś inne rozwiązania, bo te wielkie z łopatami to chyba nie bardzo korzystne dla zdrowia są.
Witam prowadzącego. Pomimo iż nie jestem fanem ogrzewania przez pomy ciepła... Pierwsze 90 sekund tego nagrania Bardzo mi się Podobało... Zobaczę dalszą część i może będę miał potrzebę ustosunkowania się do tego co usłyszę
Witam serdecznie Dobranoc mi pompę ciepła do wymogów mojego budynku jest słabo ocieplony Czy jeśli w przyszłym roku do cieple budynek wymienia okna to będę musiał wymienić też pompę ponieważ będzie przewymiarowana serdecznie dziękuję za wskazówki
@@PompaCiepłaiPV chodzi mi o całościowe porównanie COP, zużycia energii (prądu i wytworzenia energii czyli ciepła) pomiędzy pompami czyli w danym dniu miały to samo COP a jakie miały zużycie czy coś w tym stylu
Wartość opałowa węgla kamiennego także może jednak przyjmować różne wartości - od ok. 5,5 kWh/kg (20 MJ/kg) do nawet 8,4 kWh/kg (30 MJ/kg). tak można wyliczyć w przybliżeniu zapotrzebowanie domu w energię cieplną po zużyciu określonej masy węgla.wyrazona w kw energii jak w pompach. Aby pompy się opłacały ich COP musiał by mieć 5.5 aby zrównać się z 1kg węgla=1 kWh energii elektrycznej
@@PompaCiepłaiPV mam pomysł jak byś w jeden dzień teraz odpalił stara pompę i porównał zużycia do on/off-a powiedzmy że z prognozy pogody wybierzesz 2 podobne dni i zrobisz przełączenie będzie jakieś porównanie?
Poczekajcie, jak więcej osób założy te przeklęte pompy ciepła (tfu, kasy z kieszeni...) i walnie tydzień mrozu -20. Jak rąbnie blackoutem, to wszyscy będziemy gwizdać...
@@edwardfrydryczek7895 - defrost przy niektórych pompach sam sobie określasz ile będzie trwał, do jakiej temperatury nagrzeje się wymiennik powietrzny oraz co najważniejsze co jaki okres czasu będzie się robił (zwykle co 50 min.). Jak to zaprogramujesz, to możesz sprawdzić ilość energii potrzebną do tego przez porównanie wyziębienia zbiorniczka buforowego który otwierasz tylko dla pompy ciepła.
Może i tańszy jest gaz kiedyś też opalałem gazem ale od czasów gdzie można zakupić dobrą PC na R290 to lepiej zrezygnować z gazu ,są zatrucia i jak już wybuchnie to potrafi narozrabiać a przy PC jest ekologia i spokojne życie
Waldek może ty się dowiesz w temacie Split na R290. Wyszukaj na PAP topowy model klimatyzatora A+++ EffiClima split AC, który jest na R290. Poza Midea kolejne 2 marki mają. Ale kiedy chcesz się zapytać to słyszysz nie ma, nie da się, zabronione itp. Liczę, że powiesz nie wiem ale się dowiem. Od pewnego czasu można kupić Klimatyzator Kaisai ścienny - seria #290 (3,5 kW). Czekamy na lepsze jak Midea. Można z klimą to pewnie można z pompą ciepła powietrze-woda.
Pogadaj z Krzyśkiem (o PC Boscha) to ci wyjaśni jak ustawić grzałki Bosch zaleca ustawic na 0st. Moja PC (Bosch Compres 7000) wlączyla sie raz i wzięła 4kWh mogę je opożnić max.do 500st.k( teraz mam na 300st.k)WALDEK gdybym nie miał o tym pojęcia to nie zalapał bym o czym TŁUMACZYSZ
Zubadan przy -24 pobrał przez 24 godziny 60 kWh dom 140 m2 Oczywiście cały czas bez wsparcia grzałek. Temp na dom przy -24 szło 40 stopni, w domu 22 stopnie. Szkoda że nie było -30 😁
z tego co pamientam to zubadan przy -26/-28 wyłancza spreżarkę i jedzie dalej na samych grzałkach. Natomiast jeżeli przy -24 pc jeszczepracowała bez kozystania z pomocy grzałek to najprawdopodobniej masz ją o dwa rzedy wielkości przewymiarowaną albo ręcznie wyłączyłes możliwośc użycia grzałki lub ustawiłes tak że może być użyta dopiero poniżej temperatury która wystąpiła
@@piotrp3909 pompa ma ustawiony 120 min opóźnienia na grzałki, temp nie da się ustawić. Pompa 8 kW, 140 metrawo kaloryfery i podłogowa z buforek 130 litrów. To czy za duża to raczej nie, spokojnie schodzi do 700 watów jak jest 5 stopni.
Pompa ciepla w moim przypadku to strzał w dziesiątkę roczne zuzycie kosztowo mniejsze niż na ekogroszku , przy tym odpada smród popiół ,balagan w kotłowni. Jedyna robota to kontrola zużycia z ciekawości .
Witam bardzo lunie Panskie filmy, bo sa prowadzone na luzie, ale mam do tego odcinka kilka uwag. 1. Komentarze beż przeklenst będą mile widziane 😊 2. Sednem tego odcinka jest BEZWLADNOSC SYSTEMU GRZEWCZEGO i to powinno byc wyraznie powiedziane. Natomiast COP jest tylko wskaźnikiem który jest nie współmierny do ilości zużywanej energii bo nieuwzglednia indywidualnych warunków, co zresztą Pan powiedział w.materiale. 3. O ile luzne rozmowy i mysli rozmiem w Panskich wypowiedziach, o tyle jak sie coś tlumaczy jak dziala, to material MUSI BYC UPORZADKOWANY. Ja się zmuszałem żeby nadążyć za ciągła zmiana wątków. 4.Dobrze by było żeby merytoryczna cześć miała jakąś spójność i odpowiednią kolejność. Będzie to latwiejsz do zrozumienia a przez to może argumenty trafią do szerszego grona. Na koniec fajnie ze chce się Panu prowadzić takie dyskusje. Czekam na więcej. 😊
Cześć, jesli będziesz w okolicach kielc zapraszam na krótkie spotkanie przy mojej pompie. Nibe 8kW split, w maszynowni bufor 400L, dom 135m2 podłogówka 100%, może coś fajnego dla widzów tutaj nagrasz. zużycie przy -18/-19 stopniach wyszło 35kWh, bez grzałek.
Część umnie kociołek Bosch Condesacyjny gdy spadła temperatura do -20 to podniósł sobie do 48st grzania automatycznie i w domu cały czas 23st pozdrawiam
Panie Waldemarze z całą sympatią dla Pana - przekleństwa są zupełnie zbędne, dokładają chamstwa ( którego w publicznej przestrzeni jest i tak zbyt wiele) i nie wnoszą żadnej merytorycznej treści. Pozdrawiam.
Poziom wiedzy merytorycznej adekwatny do poziomu języka.I wszystkie w tym temacie.
Dziękuję Ci Waldku. Lubię konkrety.Niemam pompy ciepła ale ogrzewam dom kotłem elektrodowym.Dom 130m2 zużycie prądu jest podobne raz większe raz mniejsze.We wrześniu założyłem fotowoltaikę. I czekam na rachunek .
Pozdrawiam Wszystkich Krzysztof
Witam Waldku. U mnie w Opolskim, dało trochę popalić bo przez 3 dni było po - 20 w nocy. Pompa dała radę lecz bez grzałek się nie obyło, stary nie ocieplony dom 200 m2. Zużycie 190 kwh na dobę, lecz nie będę narzekał bo nie mam do tego podstaw. Wiedziałem jakie będzie zużycie w tak zimne dni ale termo modernizacja w planie. Nie dała rady natomiast elektrownia bo napięcie wieczorami około 19 tak spadało że pompa ciepła po załączeniu grzałek wyłączała sprężarkę z powodu błędu inwertera i tu tkwił problem w braku ciepła. Nie wyobrażam sobie na razie sytuacji że większość osób zmieni piece węglowe na pompy na mojej linii od transformatora a jestem na samym końcu, to już chyba nawet sama sprężarka nie ruszy. A co będzie jak 90 procent wymieni? To transformatory się sfajczą razem z kablami przesyłowymi😂 . Pozdrawiam i oby do wiosny😊.
U nas na wsi 90% domów ma fotowoltaike a 65% pompe ciepła bo reszta ma gazowe i w sobotę przed Wigilia jak dużo ludzi bylo w domach gotowało i zużywało prąd zapalił się transformator właśnie, szczęście takie ze mamy elektrownie Bełchatów 15km od nas i pogotowie energetyczne działa naprawdę sprawnie to usterkę usunęli w 3 godziny.
Problem jest taki że w lecie mamy nadwyżki prądowe a w zimie niedobory. A do tego nie zmodernizowana sieć dostawcza. Nasi wielcy rządzący zafundowali nam - heja wszyscy na fotowoltaike a trakcję to jakoś będzie. Jak najbardziej jestem za indywidualnymi źródłami energii ale zrobić to mądrze.. w tym -Waldka czy twoim przypadku - odpowiednio dobrany generator.
Unia już to dawno wie że to gówno. Dlatego dodali furtkę że będzie można domontowac wspomagacz gazowy olejowy lub pelletowy. Dlatego te wszystkie oszczędności teraz przeznaczycie na drugi piec 🤪. Poza tym przy dużych spadkach temp za 5 lat planują wprowadzić zakaz używania pompy bo zielona energetyka. Nie da rady. Ale i tak gadam głupoty jak 5 lat temu jak wam mówiłem że skończy się opłacalność pv. Tak jak teraz mówię że ludzie z pv będą mieli dodatkową opłatę. Ehhh obudźcie sie
No właśnie.Przy okazji wymiany uziomów słupów energetycznych uciąlem sobie pogawędkę z monterem.Pytał czy mam zamiar założyć pompę ciepła i jaką.Bo on ma z tym ustrojstwem do czynienia na co dzień.Spalone łącza na słupach to chleb powszedni a przecież dopiero ok.10% domów w mojej okolicy ma PC.Jak będzie 50% i wyżej to stwierdził,że siec po prostu padnie całkowicie.Jeszcze gdyby to były GWC to pół biedy ale u nas królują pompy powietrze -woda.
@@andrzejci6530 miało być dobrze a wyszło jak zwykle. Rekordowe ceny za prąd a inwestycji w sieć zero. I tu będzie problem. Jestem zwolennikiem indywidualnych instalacji aby korporacje nie dobijały łudzi cenami. Trzeba jednak zdywersyfikować źródła energii aby zimą też produkować. Wierzę że Polacy coś wymyślą. Właściwie to sposób jest tylko rządzących trzeba doprowadzić do porządku.
Zimy mroźne wrócą! Bo takie są cykle pogodowe! Cykle 30/40 lat! 1941 adik malarz trafił na zmianę cyklu pod Moskwą minus 40!.Sa cykle chłodne kilkusetletnie! Ja tam jestem staroświecki! Kominek musi być! Bo wrazie czego braku zasilanie kilku dni ugotuje obiad i kawę w popiele i ciepło w domu! Pozdro!
Mądrego zawsze warto posłuchać.Panie Waldku najważniejsze, to żeby nie chodzić w ciasnych butach.Ciekawe kiedy zaczną się kontrole kopciuchów,to wtedy się pośmiejemy😊.Ja tak sobie myślę, że może wyrzucę klucz do maszynowni i nie będę odbierał korespondencji z PGE😅? Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!
Witam, pompa kołton w wykresie energi pobranej nie zlicza grzalek, czy jest Pan pewien ,ze grzalka sie nia załączyła w te mroźne dni? Bardziej wiarygodne bylyby dane z podlicznika.Pozdrawiam.
👍🔋🙂 Super panie Waldku!!!
Niestety praw fizyki się nie zmieni. Temperatura powietrza minus 20 st . Przy mojej gruntowej pompie ciepła temperatura gruntu na głębokości kolektora teraz ma plus 5 st. Więc wszystko jasne.
Cop styczniowe 2,6. Nowy dom 93mkw. Grzałkę mam ustawioną od -15 stopni i chyba chodziła, bo widać to na zużyciach. Ale max dzienny był 34kWh, więc luz. Dopiero się uczę tematu, raptem miesiąc mieszkam poza blokiem :)
Trochę z niski cop miałes. Ja za styczeń mam cop 3,5
Jak na buforze jest ustawiona temp przykładowo 45st i po uruchomieniu sprezarki po histerezie przykladowo 7st to pompa co minute zchodzi z tysiaca(jeżeli mamy ustawione tysiac stopniominut do uruchomienia pierwszej grzalki) co minute o 7 st .To sie zmienia w zaleznosci ile brakuje ci na buforze do zadanej teperatury bufora to o tyle ci pompa odlicza w dół az do zera i wtedy zalacza grzalki
Witam mam maty na podczerwień i nie marudze a biora 1:1 w domu 23 stopnie bo tak lubie dom 125m2 uzycie rok temu za cały sezon 5800 kilowatow do tego instalacja 10kw i wystarczy ze ogrzalem dom za 0zl a wiara płaciła za węgiel po 3k.
U mnie przy -19 chodziły same grzałki okazalo się, że trzeba w sterowniku przestawic pracę sprezarki i pompa ciepła bez problemu pracowala z 70% mocy nominalnej co wystarczyło do ogrzania domu bez grzałki. Tak więc do dnia dzisiejszego grzałka przez dwa lata zużyła 30 kw (jest opomiarowana oddzielnym licznikiem).
Dobrze, że walczysz z mitami, które najczęściej wynikaja z błędów instalacji i ustawienia pompy ciepła.
Moc pompy ciepła jest podawana przy średnio +7 stopni więc to normalne że wzrośnie zużycie prądu. Mój Aermec 9.5kw nie dał rady w te mrozy jak dla mnie bo na patrerze co prawda było 21 stopni bez grzałek ale na piętrze gdzie jest 100% podłogówka było 19 stopni + - 200m2. Zasilanie na pompie 45 stopni, na podłogówke max 43 stopnie mogę puścić. Dodam też że na 100m2 mam ponad 900m rury w podłodze więc troche wody tam raczej jest. Bufor 300l był dobierany zanim piętro powstało. Dom ocieplony tylko 5cm styropianu. Odpaliliśmy piec na ekogroszek który jest podłączony tylko do bufora C.O. bo jednak ekogroszek jeszcze leży od kilku lat na działce i pompa nie nabija prądu bo grzeje tylko wodę. Kopciuch ma 20kw i raz na tydzien wystarczy dosypać do podajnika. Myślę że dobrze zrobiliśmy zostawiając kopciucha na czasy ciężkich mrozów lub tzw blackoutu jak by się miał kiedyś wydarzyć, pompę obiegową można zasilić z fotowoltaiki gdyż posiadam tzw PV point czy nawet podłączyć jakiś akumulator z przetwornicą, jednak dobrze mieć tę drugą opcje w razie w. Pozdrawiam
Temat ciekawy i przydatny przy doborze pompy ciepła typu powietrze woda.
W komentarzu technicznym zabrakło czegoś o roli rozmiaru bufora dla ograniczenia ryzyka wysokiego zużycia energii przez grzałki.
Jeśli bufor jest wystarczająco duży oraz sterownik pompy potrafi z niego skorzystać to pompa może nie uruchomić grzałki nawet gdy temperatura powietrza spadnie poniżej -30 C nawet na całą dobę bo skorzysta z mocy cieplnej i pojemności bufora zamiast z grzałki.
Jeśli bufor będzie maleńki to pompa ciepła typu powietrze woda będzie zmuszona dużo wcześniej skorzystać przy -30 C z grzałek i to pełną mocą.
czesc!:) wiec tak moj budynek: lata 70-te izolacja tamte czasy, okna wspolczesne 100% grzejniki wspolczesce alu srednie polka. od 13-10-20213 4100kwh na liczniku zliczajacym zasilanie pompy ciepla.
nie reklamujac nikogo ale inaczej sie nie da moja pompa to T-Cap 12kW. W domu utrzymije ok 21st. Przy -15st przez ok 2dni temperatura w domu "siadla" ok 1st w tym czasie pompa zjadla 113kWh ale grzalki sa zablokowane. Gdyby byl mroz przez dluzszy czas to byc moze trzeba by bylo grzalki wlaczyc. Wczesniej w domu byl kociol weglowy zasypowy, ktry srednio zjadal 4t wegla a temp w domu skakala miedzy 15st a 25st. Przy slabo wyizolowanym budynku nie zaluje zamiany smiecucha na pompe ciepla. W=g cieplo wlasciwie w tej chwili budynek ma zapotrzebowanie przy -22st 19kW powierzchnia grzewcza ok170m
Witam wszystkich mam dwa lata pompę ciepła i nic innego bym nie zamontował.Pompa 17 KW na 160 metrowy dom.Dla niektórych mądrych jest przesacowana.W domu zwykłe grzejniki stalowe 15 sztuk pompa nastawiona na 48 stopni i tyle na grzejniki podane i zużycie prądu przy minus 19 stopni na dobę było 57 kw.Temperatura w domu jest 23 stopnie.
Nie miał chłop problemu to se kupił pompę ciepła i całą zimę będzie filmy kręcił. Załączy czy nie załączy. 😂😂😂
Ja to z pasji nagrywam...
ludzie się jarają paleniem w kominku i co w tym zlego
No nie ma co robić to se pompę kupie zamiast telewizora
Nie bój nie bój, zabiorą ci ten węgiel. My z wyboru ty z przymusu. Pojedziemy na jednym wózku. Ciesz się że ktoś przeciera ci szlaki i w razie czego będziesz mógł sobie zobaczyć ponownie te filmiki i nie będziesz musiał sam eksperymentować. Jeszcze podziękujesz i docenisz.
Nie musisz oglądać.
Witam mam pompę vissemann 13 kw przy -22 pompa pobrała 115 kwh dom 180 metrów średnio docieplony z czego grzałki zalaczaja się przy -20 stopni i pobrały 30 kwh
Waldek Super umnie podobne zuzycia a suma sumarum potrzeba czasu na zrozumienie miedzyldzkie .Jestes Super Gosc Pozdrawiam
Dzięki, pozdrawiam 👌
Panie na wenglu . Bylo - 15 na dworze i zużyłem na dzień 20 kilo
a w domku 23 . Lazienka 20 metrów 28 stopni . Jak goscie przyjda to otwieraja okna bo za gorąco .TOTALNE BZDURY TE POMPY . dom oczywiście 170 m2. Wentylator sporadycznie działa także prod to głównie pompka obiegową 1 szt na wszystko wraz podłogówka na 2 piętra. Wystarczy zawor trojdrorzny z termostatem i dodatkowo wymuszony obieg i starczy 1 pompka aby podlogowka dzialala jak należy. No ale na koniec fajnie info o uszczelkach i kamerze termo aby sprawdzić ogólne spoko filmik
Mój dom 180 m pompa 10 w tych dniach pobrała 71 i 69 kwh w szczycie było - 23.5 pompa dala rady
Pompa Stiebel Eltron 10 kW, dom 150m, przy - 16 na dobę pobór ok 80 kW z CUW. POZDRAWIAM 😊
Potrzebuje aby ktoś doradził. Dom parterowy 180m2 + garaż 44m2. Beton komórkowy 24cm i styropian 20cm, w wiązarach 30cm wełna całość ogrzewania na podłogówce. Jaka moc i marka pompy aby nie wtopić? Zimy w zachodniopomorskim są lekkie i jak w zimę wystepuje -10 to każdy zdziwiony 🤣
Thermatex 15 kw R290
Liczymy: Potrzebna moc do ogrzewania tego domu to: 180m2 x 80W/m2 = 14,4kW
Taką moc musi ci dać pompa przy 0 stopni C.
Pompa powinna więc mieć moc przy 20 stopni C
minimum 1,5 x 14,4 = 21,6 kW bo tak pompy reklamują. Musi być to inwerterowa pompa, żeby mogła jechać też z 30% swojej maksymalnej mocy. Moc sprężarki powinna być ok 5 kW bo to wynika z sCOP,. Ogólnie sCOP pompy jest zawsze ok. 3 więc moc sprężarki wychodzi 14,4/3= 4,8kW.
Ogólnie 20kW pompa (przy +20C) powinna dać radę. Są przypadki że nawet 12kW daje radę ale jest to ryzykowne. Lepiej mieć nadwyżkę mocy którą sprężarka z inwerterem będzie odpowiednio modulowała do zapotrzebowania. A musisz wiedzieć, że jeszcze 10% więcej mocy potrzeba na grzanie c.w.u. więc to co wyliczyłem to jest takie minimum żeby nie wtopić.
Ja w domu tzw. kostce z lat 70 , docieplony ,ale to zupełnie inna technologia budowy niż teraz, używam T-capa 9kW na te 170m2 i przy -19 jeszcze się grzałka nie włączyła, więc wydaje mi się że kolega za dużą moc proponuje.
Fajny film, ostatnio interesowałem się PC z R290 i zauważyłem że mają lepszą sprawność w niskich temperaturach (ok.-20) od PC z R32 czy R410, dlatego chciałem to zobaczyć w praktyce. Dobrze że w filmie były pokazane wykresy zużycia oraz temperatury, bo temperatura w tym okresie była podobna u mnie, dlatego mogłem porównać COP mojej PC (R410, inwetorowa, grzejniki), z PC z R290, oto wyniki: w dniach 8-9.01 moje COP 2,5;2,3 do 2,6; styczeń moje COP 2,99 do 2,96; za to grudzień moje COP 4,2 do 3,2.
Witam, u mnie w grudniu pobór energii 786kWh. Okres wrzesień - grudzień 1728kWh. Styczeń już 453kWh, szałas 200m2, podłogówka 100% plus CWU 5 osób. Pierwszy sezon PC powietrze-woda. Najniższa temperatura 8 stycznia -15, średnia dobowa -13,3 Grzałka jeszcze się nie załączyła. Wewnątrz temperatura stabilnie powyżej 22 stopni. Narazie jeżdżę obserwuję😂. Dziękuję za ciekawy materiał. Pozdrawiam
Bardzo proszę. Pozdrawiam.
PC Kołton ma taki zawór bezpieczeństwa w środku w trakcie napełniania rostworem glikolu łatwo to sprawdzić czy zawór otworzył więc w razie nieszczelności wymiennika tam poleci a to jest na zewnątrz. Drugi zawór mam na grupie bezpieczeństwa w kotłowni pietro niżej w piwnicy jeśli by nawet tam gaz poleciał to znajdzie się w kanalizacji a ta ma też odpowietrzenie więc jak to pstryk rozumieć, można spać spokojnie
Cześć Waldku, mam pompę ciepła R...o i u mnie działa pompa ciepła podobnie ustawiam czas w menu np. jeżeli pompa ciepła nie osiągnie temp. zadanej w założonym przedziale czasu załączy wspomaganie grzałkami . Ale mam system złożony z kilku źródeł zasilania w ciepło i wspomagam się gazem.
Co do braków energii , mieszkam na wsi w zachodniopomorskim, mam czasami braki prądu , i wtedy podtrzymanie 1 fazy dla podgrzewacza gazowego jest zbawienne ok. 200w wspomnę jeszcze że pompę ciepła którą mam jest to pompa 3 fazowa więc zanik prądu na jednej z 3 faz skutkuje brakiem ogrzewania.
ps. trochę u mnie sprawa się komplikuje przez to że ogrzewam dwa osobne budynki wspólnymi źródłami ciepła i jeden budynek to 100% podłogówka a drugi to 100% grzejniki żeliwne.
Zużycie przez pompę ciepła mam do 100kWh w mroźne dni < -10, budynki ocieplone jeden 100 m2 podłogówka i 120 m2 grzejniki ale w tym budynku parter jest grzany i piętro tylko podtrzymywane.
Co do okien popieram to co mówisz robiąc całkowity termos musimy myśleć o rekuperacji (następne koszty które trzeba przeliczać w latach inwestycja w okna rekuperację )
Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego w 2024.
W marcu minie dwa lata jak mieszkam w nowym domu mam 7kW pompę i 7 kW na dachu w całym pełnym roku rozliczeniowym do płaciłem 900 zł w skali roku ząb prąd gzie wszystko w domu na prąd a w poprzednim domu eko groszek 4-5 ton na zimę nie wnikam jest zajebiście i tyle
Cytat z twojej wypowiedzi w 10 minucie " jesli ktoś wyliczył zapotrzebowanie na cieplo na podstawie ekoroszku czy czegos ...". To źle ????? Jesli ktoś ma ze wczesniejszych okresow grzewcsych zapotrzebowanie wyliczone na podstawie zuzytego gazu, ekogroszku, prądu do pompy ciepla itd to chyba mie ma lepszego bardziej miarodajnego wyniku tej kalkulacji. Zakladam że wyliczanie na podstawie zastosowanych mateialow budowlanych, przegród okien drzwi, wentylacji itd to takie wyliczemie jest mniej wiarygodne bo nie bierze pod uwage pewnych przyzwyczajeń urzytkowników w tym ilości zuzywanej wody, wietrzenia pomiesczeń, temp w kazdym pomiszczeniu itd...
Ja tam mam panasa tcap 9kW na 200 m2, na wygwizdowie i grzałki za 4 sezony to 23 godziny przepracowały, tylko podczas defrosów
U mnie też 200 m i panasonic 9kw ale praca grzałek wciągu ostatnich 4 lat to 2 godziny, zużycie roczne 3500kwh (z podlicznika bo pompa liczy że 3100kwh) sama podłogówka bez grzejników i bufora.
Podoba mi się takie Twoje podejście - na luzie. Co ludzie sobie pomyślą niech sobie myślą. Widocznie lubią się oszukiwać i być oszukiwanym. Polacy zaczęli się zachowywać jak te dwie kaczki górnolotne - takim podejściem nie będzie pięknej Polski, szanujących się rodaków, chyba, że przyjdą bardzo bardzo trudne czasy podobne do tych 80 lat temu i obudzi się duch narodowy. Prowadzą nas kaczki jak prowadzą bo się boją tego ducha obudzić bo to będzie koniec kaczek. Pzdr widzimy się w Kielcach - od której startujecie?
Pozdrawiam. Waldek rób swoje i do przodu 😂😂
Panie Waldku 91 kWh na dobę. U mnie tego dnia było 128 kWh.
Mój szałas jest ciut gorszy 😂.
Pozdrawiam
Chociaż raz 😜 ale czy to pocieszające 🤔😉
Dogrzewać kominkiem, będzie 1/3 mniej zużycia.
@@PompaCiepłaiPV Jak się nie cieszysz że ktoś ma gorzej to Ty chyba nie jesteś prawdziwym Polakiem. 🤨
U mnie na dwa bydynki domek 180 m2 szałas plus budynek firmowy 120 m2 szałas na jednej pompie ciepła 150 kWh było -20
ile to węgla trzeba było dodatkowo spalić
Jeżeli znikną tarcze na prąd i żywność to inflacja podskoczy o 5% Na gaz to bez znaczenia bo jest tańszy niż cena regulowana. Tak więc tarcze raczej nie znikną ale coś będą musieli zrobić by produkowany u nas w kraju prąd był tańszy. Czy mogę prosić o porównanie COP że starą pompa i koszty montażu jednej i drugiej. Bo skoro i tak je docelowo będziemy musieli mieć to może lepiej porównać i kupić dobrą jakość w rozsądnej cenie? Pozdrawiam
U mnie przy - 17 grzałki już się załączały, tak szalało ,że wybiło bezpieczniki w pionie,kolejnej nocy wyłączyłem grzałki i pompa nie dała rady,ale mam w intalacje włączony piec węglowy, zostawilem go i rano zapaliłem bo szkoda drastycznego poboru kwh
Pozdrawiam
Może ci się włącza naraz sekcja grzałek 5kW zamiast 3kW albo 2kW. Trzeba sobie to ustawić przełącznikami a wtedy nie będzie ci wybijało zabezpieczeń.
@@magnetek5171 nie wiem czy to dobrze,ale sprężarka pracowała razem z grzałkami
@@grzegorzbaut7032 Grzałki mają wspomóc o taką moc jaka brakuje między dostarczaną przez sprężarkę, a potrzebną. Jak wyłączy się sprężarka, to będzie ogrzewanie elektryczne a nie pompą ciepła więc dobrze że sprężarka nadal działa ;-)
@@mabakay to znaczy że mogłoby dojść do jakiegoś uszkodzenia?
@@grzegorzbaut7032 Nie zrozumieliśmy się. Grzałki (jeżeli już) załączane są w trakcie działania sprężarki - i to jest ok. Dodatkowo jeżeli z jakiegoś powodu sprężarka nie mogłaby pracować, to albo domyślnie albo można sobie tak ustawić żeby pompa ratowała się załączeniem grzałki - w takim wypadku działać będzie sama grzałka bez pracy sprężarki. Ale praca sprężarki jest tutaj podstawowym sposobem działania. Dołączenie grzałki to epizodyczne wyjątki, a praca tylko samej grzałki musi oznaczać (przeważnie) jakąś awarię - np. brak fazy przy 3f urządzeniu.
Waldek jak wszyscy byli by tak pozytywnie nastawieni to nie potrzeba by nam rządzących :)
Tak z ciekawosci. Ta grzalka odpala po to zeby fizycznie grzac wode do ogrzewania czy po to ze przez odpalenie grzalki poprawia sie cop
COP się pogarsza (a zatem i koszt energii - większy rachunek), ale temperatura w domu w pomieszczeniach nie spada (podgrzewa wodę grzewczą) a urządzenie jest mniej eksploatowane i dłużej powinno nam działać bez awarii.
@@papuciowy1465 nie odpowiedziales na pytanie.
W moim regionie, który jest najchłodniejszą częścią Polski, popularne są pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym. Są one wyposażone w odwierty i funkcjonują niezależnie od temperatury, czy to -5°C, czy -20°C, i nie wymagają dodatkowych grzałek, nawet one nie są montowane. Osobiście uważam, że pompy z wymiennikiem powietrznym nie są najlepszym rozwiązaniem dla polskiego klimatu. Poszukajcie na UA-cam filmów użytkowników pomp z wymiennikami gruntowymi którzy przy niskich temperaturach siedzą przy licznikach i kwiczą... nie ma takich, bo COP w takich pompach jest stabilny, bez względu na panujące temperatury zewnętrzne. Także przyszli inwestorzy, zastanówcie się czy by nie dołożyć trochę kasy na odwierty i zapomnieć, że ma się pompę ciepła.
ale przecież każdy widzi cenę a nie widzi co taka pompa daje
u mnie taka pompa pracuje od 2012 - REWELACJA
W powietrznych pompach jest ten problem, że przy niższych temp. Pompa sporo prądu zużywa na ogrzanie samej siebie (defrosty) . Waldek jeżeli robiłbyś porównania z gruntówkami to sporo osób decydowałoby się na gruntowe mimo wyższego kosztu początkowego 🤔 mi przy 330m2 na dobę co+cwu wychodzi 22kwh pc gruntowa nibe 10kw f1145
Gdyby wszyscy mieli gruntowe to bylaby naprawdę klęska ekologiczna. Nie ta ściemniana, prawdziwa. Spójrzmy naprawdę krytycznie na te PC dziwadła. Moim zdaniem drogie upierdliwe zabawki do ok minus 2 stopnie. Zimą niejednokritnie zasniezone, bezuzyteczne panele i pompa, ktira przy minus 25 nie ma skąd przetwarzać ciepła. Czy moglibysmy powoli przejrzeć na oczy?
@@antonmika-57 widać trochę, że nie bardzo wiesz o czym piszesz, przy gruntowych klęska ekologiczna,? nie rozumiem😕
@@rado1593 pompy gruntowe czyli tak jak panele... na gruncie 😉
@@MrCzuczw naturalnych warunkach gleba zamarza ok do 20 cm. Gdyby każdy ciągnął z gruntówki to po pierwsze nie wiadomo czy dla każdego starczyłoby ciepła. Jeden drugiemu by zabierał. Po drugie nie wiemy jakich szkód narobilibysmy bo człowiek najpierw zaswini a potem się zastanawia. Pompa ciepła ma najgorszy współczynnik energetyczny w przeliczeniu na powierzchnię zabudowy.
@@antonmika-57 kolektory pionowe robi się na ok. 90mb w odległości 12mb średnio 3 odwierty dla każdego starczy ciepła chociaż czy 4 , 5 stopni C to takie średnie ciepło
Mądre słowa Waldku ..Pozdrawiam
Dzięki 👌
Panie Waldku, mam pc pow. 7 rok i na razie nic nie zmienia faktu że powietrzne są dla małych lub średniomałych domów tak gdzieś do 130 m2 , przy jakieś super pompie może do 140. Przy większych to naprawde nie ma sensu. Pan spojrzy nawet na karty katalogowe pc - im większa tym niższa wydajność. No i linia Wisły - na wschód od niej tylko pompy gruntowe.
9 i 10 grudnia po 33kw na dobę
dom 140 m2
temperatura na zewnątrz-23,5
w domu 21 pompa Vailant odwierty 2x100 m
Grunt to grunt, tylko cena x2 od powietrznej...
witam jak masz zabezpieczenie przed zamrożeniem w przypadku braku napiecia???
Normalna sytuacja, mój kocioł na ekogroszek też w tym tygodniu spalił zamiast 140kg ekogroszek 180kg. Na tydzień. Dom ocieplony z 80roku piętrowy 180m2.
Jakim cudem kocioł gazowy kondensacyjny przy -22 jest ustawiony na zasilaniu na 26 st ,na wyjściu łapie 28 a na powrocie 25 ,w domu ciepło ok 22st 100% Podlogowka. Kocioł non stop w trybie niskotemperaturowym bez żadnych pogodowek nawet nie wie co na dworze ,moduluje z mocą 2KW! Pobór gazu dobowy około 3.7m3
Wsadźcie se panu te wiatraczki w cztery litery 😂
Ja mam LG 9 kw 160m² pompa jest załączona na pracę stałą .
Grzałki włączają się tylko do defrostu. Pierwszy rok pracy zużycie do dzisiaj z ciepłą wodę 2200 kWh. Temperatura w domu 22 ⁰C . Co o tym sądzicie. Ostrów Wielkopolski. Pozdrawiam
Polecam czysty spirytus za 2 zl litr do grzania i lania do baku, czysto przyjemnie tanio i bardzo łatwo dostepne dla kazdego, można wyprodukować w domu z piku południowej produkcji pv 😅
Witam,
Pozdrawiam Wszystkich i Ciebie Waldku. Wierzę w ciebie, robisz super robotę. :) Dasz radę :)
U mnie dom w budowie od 2014 roku. 240 m2 z piwnicą, dom ocieplony od północy i od zachodu. Ocieplenie ścian parteru, bez piętra od południa i wschodu ( nie zdążyłem ocieplić przed zimą ). Ocieplenie dachu 28 cm wełną mineralną. Rekuperacja w trakcie prac, wietrzenie poprzez uchylanie okien. Okna 3 szybowe + rolety zewnętrzne.
U mnie okolice Krakowa - Balice w kilka mroźnych dni, pobór energii z e-licznik Tauron, wraz z cwu. Podłogówka 100 %. Temperatura w domu 22,8. Histeryza 0,2 stopnia. Domownicy 2+2. COP=1. Bytowe jakieś 10 % zużycia. Taryfa G12W.
7 stycznia = 96,5 kwhprzy - 8 stopni w nocy.
8 stycznia = 114,9 kwh przy - 14 stopni w nocy.
9 stycznia = 115,2 kwh przy - 20 stopni w nocy.
10 stycznia = 113,8 kwh przy - 20 stopni w nocy.
11 stycznia = 92,9 kwh przy - 14 stopni w nocy.
Zauważyłem że w ciągu dnia we wsi napięcie wynosiło około 213-218V. W nocy około 235V
4 lat temu chciałem montować PC Panasonica T-cap. Zdecydowaliśmy z żoną ze poczekamy aż zamieszkamy. Mieszkam od sierpnia 2023 i jeszcze się nie zdecydowaliśmy.
Na razie moja pompa to w sferze marzeń. Jakby się jakieś fajne dofinansowanie trafiło byłoby bliżej do decyzji i założenia.
Dożo słońca i ciepłych dni życzę.
Pozdrawiam
Świetny film
A ja miałem wrażenie ze moja grzalka 2kv w buforze PC przy ostatnich mrozach miała ciężko podnieść temp to zaraz kupiłem nowa 9kv . Teraz to lux. 😁 pozdrawiam wszystkich
U mnie przy duzych mrozach to minimym 100kwh/dzien , grzeje 3 splitami powietrznymi, w starym prosuemncie nie ma problemu , niech pobiera ile chce.
Tylko co zrobić z szumem generowanym przez pompę jak działki są małe i ciasne koło siebie to jest problem niektórzy ludzie są wrażliwi na takie buczenie jak to rozwiązać jak wyciszyć
każdy kto ma pompę ciepla w mroźną zimę biega do licznika i sprawdza pobór energiii czy tak ma wygladać to dobro , a samo eco to już dyskusja , elektrownie pracują na weglu , nie mamy czystych elektrowni , nie mamy magazynów energii , nie zmodernizowanie elektrowni grozi wrzucaniu do sieci nadwyżki i mamy nie 220 tylko wyższy prąd , czas na mądre zmiany i wtedy mówmy o eco bo jak do tej pory to tylko widać mniej zadymienia a coraz wiecej ogłupiania ludzi i wcale nie trzeba być głąbem żeby to widzieć
Ogolnie każdy robi jak uważa ale pompy są nie na nasz kimat to powie pan jak bedzie przez 2 miesiące po🎉 -20 jakie koszty grzania i temperatura w domu pozdrawiam
dlaczego w Skandynawii daja rade ?
dobra pompa nie załączy grzałki ja jest minus 20
Waldek , przecież linie energetyczne nie uciągną takiego obciążenia.
Po zamontowaniu 5 pomp na linii zaczął niedomagać transformator i nie jest to taki prosty problem dla energetyki, bo poprosili ludzi o zmianę nastawienia temperatury na 20 stopni dopóki nie zmienią starego transformatora z lat 70-tych na większy/nowszy.
Tak, natomiast będzie to wymuszało na energetyce szybką modernizacje a to wszystkim nam tylko przyniesie korzyści. Zyski np PGE są kosmiczne a jakoś inwestycji nie przybywam jak im pieniędzy.
Witam, czy istnieje taryfa G12as w Tauronie? Pozdrawiam
Witam, szczerze powiem że teraz zbaraniałem ,gdy zakładałem pompę sunier 12 prawie dwa lata temu, mój instalator powiedział mi żeby obliczyć COP to trzeba dodać ilość pobranej energii plus ilosć wyprodukowanej i sumę podzielić przez pobraną,i tak robiłem,ale po twoim filmie widzę że to błąd, według twojego wyliczenia mój COP to w styczniu 1.7, wydlug tamtego obliczenia 2.7, jutro jadę robić dym. Pobór energii odczyt przed chwilą 641, produkcja 1096, chyba coś nie halo.
No u mnie do czasu gdy na zewnątrz było do -10 temperatury w pomieszczeniach gdzie jest podlogówka utrzymywały się na zadane 21-22 stopnie natomiast przy niższych temperaturach czyli od. - 15 i niżą niestety podlogówka ustawiona na około 25 stopni niestety nie wyrabia ale nie podnosiłem temperatury na niej - mrozy minęły i już dobija temperaturę do zadanej w pomieszczeniu .
Dom 6 letni. 90m2 powierzchnia.09.01 zużycie według aplikacji 62kwh. Pompa parę lat temu sprowadzona z Chin za 14 tys złotych. Grzałki wyłączone od samego początku. Ani raz ich nie używałem. Tyle w temacie🤷
Z tym wyjaśnieniem stopniominut to chyba trochę nie trafiłeś w sedno.
Otóż stopniominuty obliczane są następująco: co minutę system wylicza różnicę między aktualną temperaturą czynnika grzewczego na zasilaniu c.o. a temperaturą obliczoną przez sterownik np. na podstawie krzywej grzewczej. Ta różnica jest następnie dodawana do stopniominut, np:
aktualna liczba stopniominut wynosi - 90
temperatura zasilania 28C
temperatura obliczona 35C
28C-35C= -7C
wobec tego w kolejnej minucie liczba stopniominut wyniesie - 97
Jeżeli sumaryczna liczba stopniominut osiągnie próg ustawiony jako "załączenie sprężarki", wówczas sprężarka zaczyna pracować i "zbija" ujemne stopniominuty, aż osiągnie 0.
Na nastepna zime uruchamiam gruntową pompę ciepła w nowym budynku. Bede napewno to obserwował i analizował. Pozdro.👍
po max. dwóch latach zapomnisz obserwować - bo to nudzi
gdyby nie podlicznik i raz na miesiąc spisanie danych
to nie ma co sprawdzać i tak 12 sezon😊
Jak będziesz miał zrobione porządnie to będziesz mega zadowolony. Moja rada elewacja porządnie zrobiona, żadnego grzejnika, piana na poddaszu, regulatory temp. w każdym pomieszczeniu, rekuperacja, dobra pompa ja mam nibe i później tylko oglądasz Waldka filmiki i myślisz sobie jak to inni muszą się pierd.....😀
Jakie firmy pomp gruntowych polecacie? I np jaki jest koszt wymiennika gruntowego dla pompy 10kw?
@@rado1593 - fakt, NIBE - to premiership 😊
ja nie mam ale wiem bo miałem ofertę
no ale zim już nie będzie (wielu tak mówi)
a wystarczy 2 czy 3 dni delikatnej bestii ze Wschodu (nie 2 -3 tygodnie)
i te pompy zewnętrzne zaczynają "puchnąć" i nabijać licznik
@@predator9870 wg mnie rozejrzyj się za szwedzkimi (nibe, thermia) kiedyś ivt teraz bosch
No i dobrze, ze tak komentują. 100 kWh na dobę i 19,5 st w domu to wszystko co sie dało uciagnąć (na pietrze z grzejnikami to jeszcze mniej). Był groszek, było 23 st. Grzałki od... -1 st. Chce ktoś kupić pompę na H.?
Mi grzałki
załączały się jak grzała cwu , to w tym czasie na buforze temperatura spadała o 8 stopni i wtedy wspomagała się grzałkami do momentu podbicia temperatury ps nie mam podlicznika ma pompę i jest mi z tym dobrze 😂
Jak jest mróz to wszystko żre. Każde źródło
U mnie grzałka w pompie się załączyła przy -22.. Kwestia doboru urządzenia i punktu K.
Stopniominuty, czy zastosowany regulator np. PID, lub LQR.
Gdy pompa nie może to grzałka dopomoże 😁 grzałka jest po to by utrzymać komfort ciepła na jednakowym poziomie.
Jak jest zimno i pompa nie daje rady dogrzac do zadanej to zalacza grzałkę(jak ma wlaczona taka opcje). Taka grzalka nigdy nie chodzi caly czas, po kilkunastu minutach czesto tem. osiągnie zadana i grzalka sie wylacza. Cykl sie powtarza , ale wiecej niż 50-70% czasu dzialania pompy grzalka nie bedzie pracować. Przy obecnych mrozach sytuacja potrwa 3-4 dni. Grzalka 3kw nabije dziennie okolo 50kwh, co daje okolo 200-300 kwh za okres mrozów, czyli jakies 180-250zl przy obecnych taryfach. Tyle doplacicie za grzalki,...... nirmalnie nic tylko sie powiesic takie to koszty. Dodam ze sam abonament za 0 zuzycie gazu to okolo 500zl na rok.
Panie Waldku mam pytanie czy dołożenie paneli fotowoltaicznych będzie skutkowało zmianą umowy z dostawcą energii. Umowa jest na strych zasadach. Pozdrawiam .
Nie. Zostaniesz na starych zasadach tylko zgłoś rozbudowę, a nie nową instalację.
Hej. Mam pompę od 04.01.24 podczas pierwszych mrozów przy -15 pompa się wyłączyła. Wezwany pan z firmy Warm która montowała urządzenie powiedział że ich pompa nie ma grzałki. Jest to możliwe?
Nic się nie stało kochanie. Wprawdzie pompa nie daje ciepła ale licznik tak szybko się obraca, że się poce od samego patrzenia a sprzedawca mówi, że wszystko jest w pożądku.
Zgadzam się z panem że to barany ale wsumie to takie Polskie żeby 2było gorzej:) Ale także ubolewam nad oszukiwaniem ludzi przez firmy które sprzedają pompy i fotowoltaike.Jako że pracuję powiedzmy w temacie uważam że na dzień dzisiejszy dla przeciętnego zjadacza chleba jest nie opłacalne zakładanie paneli jak i pompy no chyba że ktoś jest wstanie wykonać to na własną rękę.Bo tak naprawdę nikt tych ludzi nie informuję że panele zimą dają jedynie ułamek procentowy energii w porównaniu do wiosna lato połowa jesienii nikt nie informuję że panele trzeba raz na jakiś czas myć bo tracą sprawność. Że na pompę trzeba mieć naprawdę dobrze docieplony dom i najlepiej ogrzewanie podłogowe.Nie stety w Polsce ceny energii są bardzo wysokie i mam troszkę inny klimat od większości Europy i u nas pompa raczej średnio się sprawdza oczywiście jest to moje zdanie.A na końcu i tak jesteśmy oszukiwani przez dostawcę energii.Pozdrawiam
Na pierwszym miejscu stoi szantaż elektryka(weryfikowany odbiór specjalisty). Jak sobie sam zamontujesz to znajdź takiego co ci tylko pod fazy podlaczy i skontroluje.
Drugi to montażysta, który za parę przykręconych śrubek i przyciętych fachowo kabelków z "ktyminalnymi" MC4 zażąda 20 albo 30 tysięcy.
Ja planuję, dla zabawy, 8 paneli (100% off grid) czyli ok 3,4 kWp do ogrzewania bojlera 1,6 kW i ładowania Powerstation (2 kW solar Eco Play 3,8 kWh i 3600 W output)
Powerstation i tak kupujemy na awarie i do ogrodu altanki. Systemowy elektryk namawiał mnie do spalinowego generatora. No chyba , że ten dymek i stukot pasowałby do cygara i whisky na werandzie. Moja decyzja opiera się na braku zaufania dla rozliczania w polskiej dystrybucji i nie lubię poprostu specjalistów szantażystow.
@@antonmika-57 Tak naprawdę montaż paneli jest prosty jak budowa cepa i uważam że nie jest tu potrzebna super specjalistyczna wiedza jak nie którzy przedstawiają. Nie znam się na przepisach i nie śledzę tego jakoś specjalnie.I 2 rzecz że firmy przez dotację windują sobię jakieś chore stawki za montaż. Jak sobie popatrzyłem nie dawno na ceny 10kw to ja jako zwykły zjadacz chleba kupił bym 10kw i sobie zamontował zaoszczędził bym ok 10tys zł. I ja rozumiem że nikt nie pracuję w czynię społecznym ale bez przesady.
Spokojnie przez dostawcę gazu, węgla i innych źródeł również jesteśmy oszukiwani 😜
@@PompaCiepłaiPV Jasne że tak tylko jeszcze długo nic. Nie zastąpi węgla
@@pantdeusz7438 a czemu tak uważasz, bo twierdzę, że źle kombinujesz...
Proponuję po taniości okleić folią okna od zewnątrz i zatkać wentylację starymi szmatami!? A powietrze Świeże?
Witam, moja pompa Panasonic split 7kw i grzalki mam wylaczone na stale. Temperatura spadala u mnie ponizej 20 stopni i nie bylo żadnego problemu i juz tak ponad 2 lata dziala,ale bufor ma 220l.
Ja Tobie wierzę, bo zapewne masz małe zapotrzebowanie cokolwiek tam ogrzewasz. Ale z pewnością nie jest to zasługa tego buforka ;-)
Jeżdżę do pracy kawałek, za krótko na podcast radia nie słucham to sobie tak rozkminiam ostatnio, a może pompa i wiatrak? Mam na to miejsce i chyba kiedyś przyjdzie na to czas, taki offgrid na poziomie w domkach z działką rolną pod miastem. Chyba że te wiatraki zawsze szkodzą, nawet jak mają pionowy wirnik czy jakieś inne rozwiązania, bo te wielkie z łopatami to chyba nie bardzo korzystne dla zdrowia są.
Witam mówiłeś o wymianie okien ale lepiej jest zamontować rolety zewnętrzne
Schowane w ociepleniu (przez co stworzą większe mostki niż będzie z zysku) czy odstające na elewacji? :-)
Jakie jest źródło danych dla energii wprodukowanej i pobranej ? Podliczniki i ciepłomierz ? czy dane z PC ?
I licznik i ciepłomierz fizyczny.
Witam prowadzącego. Pomimo iż nie jestem fanem ogrzewania przez pomy ciepła... Pierwsze 90 sekund tego nagrania Bardzo mi się Podobało... Zobaczę dalszą część i może będę miał potrzebę ustosunkowania się do tego co usłyszę
może kiedyś doczekamy sie idealnej dwuhybrydowej pompy ciepła tzn. majacej dwa wewnętrzne i dwa zewnętrzne wymienniki
Witam serdecznie Dobranoc mi pompę ciepła do wymogów mojego budynku jest słabo ocieplony Czy jeśli w przyszłym roku do cieple budynek wymienia okna to będę musiał wymienić też pompę ponieważ będzie przewymiarowana serdecznie dziękuję za wskazówki
Jak się okaże, że jest za mocna to dołożenie bufora powinno rozwiązać sprawę. Gorzej jakby było odwrotnie.
Zależy jaką pompę masz i jak dużo będzie przewymiarowane, ale zawsze bufor rozwiąże problem. Bufor, lek na prawie każde zło 👌
chcialbym pocieszyc pompiarzy ze ekogroszku tez poszlo dwa razy wiecej niz normalnie my tez czekamy na ocieplenie klimatu
Gazu tyz poszlo
Porównaj pompy kołtona i tę starą czy inwenterowa jest ok ciszej chodzi czy jednak kołton
Kołton trochę głośniejszy. Tylko to są dwa różne dźwięki, zupełnie inne
@@PompaCiepłaiPV chodzi mi o całościowe porównanie COP, zużycia energii (prądu i wytworzenia energii czyli ciepła) pomiędzy pompami czyli w danym dniu miały to samo COP a jakie miały zużycie czy coś w tym stylu
@@leon-im2vs i jak mam Ci to pokazać, jak chodzi jedną, a każdy dzień nie równy drugiemu...
Wartość opałowa węgla kamiennego także może jednak przyjmować różne wartości - od ok. 5,5 kWh/kg (20 MJ/kg) do nawet 8,4 kWh/kg (30 MJ/kg). tak można wyliczyć w przybliżeniu zapotrzebowanie domu w energię cieplną po zużyciu określonej masy węgla.wyrazona w kw energii jak w pompach. Aby pompy się opłacały ich COP musiał by mieć 5.5 aby zrównać się z 1kg węgla=1 kWh energii elektrycznej
@@PompaCiepłaiPV mam pomysł jak byś w jeden dzień teraz odpalił stara pompę i porównał zużycia do on/off-a powiedzmy że z prognozy pogody wybierzesz 2 podobne dni i zrobisz przełączenie będzie jakieś porównanie?
Da się Ciebie lubić 😂 ❤
Poczekajcie, jak więcej osób założy te przeklęte pompy ciepła (tfu, kasy z kieszeni...) i walnie tydzień mrozu -20. Jak rąbnie blackoutem, to wszyscy będziemy gwizdać...
Druty na słupach będą świecić a w Połańcu węgiel ładować będą wagonami .
A kto je przeklął 🤔 Nie znam gościa...
Jest następny temat do liva bo nawet pan Slawek uwaza że przy niskich temperaturach tańszy jest gaz
Panie Edwardzie, a czy Pan obejrzał do końca mój film ??? Bo wnioskuję że nie...
Wychodzi na to że trzeba mieć kilka źródeł. Pompa ciepła do -5 (największe COP) i np gaz dla temperatur poniżej -5. Tylko zapłać za to wszystko.
Czy oprócz COP producenci mogli by podać ile ciepla potrzeba na defrosty bo przecież jest to zmiana stanu skupienia która wymaga dużej ilości energii
@@edwardfrydryczek7895 - defrost przy niektórych pompach sam sobie określasz ile będzie trwał, do jakiej temperatury nagrzeje się wymiennik powietrzny oraz co najważniejsze co jaki okres czasu będzie się robił (zwykle co 50 min.). Jak to zaprogramujesz, to możesz sprawdzić ilość energii potrzebną do tego przez porównanie wyziębienia zbiorniczka buforowego który otwierasz tylko dla pompy ciepła.
Może i tańszy jest gaz kiedyś też opalałem gazem ale od czasów gdzie można zakupić dobrą PC na R290 to lepiej zrezygnować z gazu ,są zatrucia i jak już wybuchnie to potrafi narozrabiać a przy PC jest ekologia i spokojne życie
Waldek może ty się dowiesz w temacie Split na R290. Wyszukaj na PAP topowy model klimatyzatora A+++ EffiClima split AC, który jest na R290. Poza Midea kolejne 2 marki mają. Ale kiedy chcesz się zapytać to słyszysz nie ma, nie da się, zabronione itp.
Liczę, że powiesz nie wiem ale się dowiem.
Od pewnego czasu można kupić Klimatyzator Kaisai ścienny - seria #290 (3,5 kW). Czekamy na lepsze jak Midea. Można z klimą to pewnie można z pompą ciepła powietrze-woda.
Styczeń dom 140 m t cap 9 zuzycie 350kw do tej pory 😉
Pogadaj z Krzyśkiem (o PC Boscha) to ci wyjaśni jak ustawić grzałki Bosch zaleca ustawic na 0st. Moja PC (Bosch Compres 7000) wlączyla sie raz i wzięła 4kWh mogę je opożnić max.do 500st.k( teraz mam na 300st.k)WALDEK gdybym nie miał o tym pojęcia to nie zalapał bym o czym TŁUMACZYSZ
Zubadan przy -24 pobrał przez 24 godziny 60 kWh dom 140 m2 Oczywiście cały czas bez wsparcia grzałek. Temp na dom przy -24 szło 40 stopni, w domu 22 stopnie. Szkoda że nie było -30 😁
z tego co pamientam to zubadan przy -26/-28 wyłancza spreżarkę i jedzie dalej na samych grzałkach. Natomiast jeżeli przy -24 pc jeszczepracowała bez kozystania z pomocy grzałek to najprawdopodobniej masz ją o dwa rzedy wielkości przewymiarowaną albo ręcznie wyłączyłes możliwośc użycia grzałki lub ustawiłes tak że może być użyta dopiero poniżej temperatury która wystąpiła
@@piotrp3909 pompa ma ustawiony 120 min opóźnienia na grzałki, temp nie da się ustawić. Pompa 8 kW, 140 metrawo kaloryfery i podłogowa z buforek 130 litrów. To czy za duża to raczej nie, spokojnie schodzi do 700 watów jak jest 5 stopni.
stara therma v (3razy tańsza) dała radę a fabrycznie nie ma grzałek, więc za co ta cena kołtona?
Therma v nie ma grzałek ? mam 2 split 16 kw one mają
Monoblok 9 nie ma i ona nie potrzebuje
Za jakość 👌
👌
@@PompaCiepłaiPV co miałeś na myśli ?
A jak tam zasięgi samochodu na baterię?
Pompa ciepla w moim przypadku to strzał w dziesiątkę roczne zuzycie kosztowo mniejsze niż na ekogroszku , przy tym odpada smród popiół ,balagan w kotłowni. Jedyna robota to kontrola zużycia z ciekawości .
Fajny odcinek. Wraca subik :)
Subik mało ważny, ważne że i tak cały czas oglądasz 😜
Witam bardzo lunie Panskie filmy, bo sa prowadzone na luzie, ale mam do tego odcinka kilka uwag.
1. Komentarze beż przeklenst będą mile widziane 😊
2. Sednem tego odcinka jest BEZWLADNOSC SYSTEMU GRZEWCZEGO i to powinno byc wyraznie powiedziane. Natomiast COP jest tylko wskaźnikiem który jest nie współmierny do ilości zużywanej energii bo nieuwzglednia indywidualnych warunków, co zresztą Pan powiedział w.materiale.
3. O ile luzne rozmowy i mysli rozmiem w Panskich wypowiedziach, o tyle jak sie coś tlumaczy jak dziala, to material MUSI BYC UPORZADKOWANY. Ja się zmuszałem żeby nadążyć za ciągła zmiana wątków.
4.Dobrze by było żeby merytoryczna cześć miała jakąś spójność i odpowiednią kolejność. Będzie to latwiejsz do zrozumienia a przez to może argumenty trafią do szerszego grona.
Na koniec fajnie ze chce się Panu prowadzić takie dyskusje. Czekam na więcej. 😊
Cześć,
jesli będziesz w okolicach kielc zapraszam na krótkie spotkanie przy mojej pompie.
Nibe 8kW split, w maszynowni bufor 400L, dom 135m2 podłogówka 100%, może coś fajnego dla widzów tutaj nagrasz.
zużycie przy -18/-19 stopniach wyszło 35kWh, bez grzałek.
U mnie było 9stycznia 92kw i 270 mkw i - 16 temperatura na zewnątrz ,w domu 22 stopni
Mam małe pytanko. Nie masz przypadkiem grzałek wyłączonych?
Nie mam już 😜
Waldek, ja Ty mnie zaimponowałeś tym odcinkiem. Konkretnie, rzeczowo...