Це відео не доступне.
Перепрошуємо.

Test zużycia paliwa - zaskakujące wyniki przy 90, 100, 130 i 140 km/h

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 кві 2023
  • Czy zawsze na autostradzie opłaca się jechać 140 km/h? Przeprowadziłem kilka prób, gdzie głównymi wyznacznikami była średnia prędkość, czas i zużycie paliwa.
    Przypominam również o promocji na stacjach Shell,, dzięki której mieliśmy ułatwione zadanie w drodze do miliona, poprzez przekazane bony na tankowanie: www.shell.pl/k...
    Zapisz się na szkolenie do Akademii Moto Doradcy :
    - WWW : motodoradca.tv...
    Zajrzyj do mnie na sociale :
    - INSTAGRAM : motodoradca.tv/...
    - FACEBOOK : motodoradca.tv/...
    Subskrybuj kanał :
    - MOTO DORADCA : motodoradca.tv/...
    Wszelkie pytania związane z poradami, zakupem auta i eksploatacją proszę kierować w komentarzach pod filmem, lub poprzez stronę : motodoradca.tv...
    Komercyjne działania : wspolpraca@motodoradca.tv

КОМЕНТАРІ • 642

  • @Xard1000
    @Xard1000 Рік тому +276

    można było dla polepszenia wiarygodności pomiarów - z każdą prędkością zrobić z 2-3 przejazdy - wtedy czynniki losowe miały by o wiele mniejsze znaczenie.

    • @nielubieyoutuba
      @nielubieyoutuba Рік тому +40

      wystarczyło by próbę 140 powtórzyć już by było bardziej wiarygodne.

    • @RaV600
      @RaV600 Рік тому +17

      Ale może właśnie chodziło o osiągnięcie takich proporcji w wynikach...
      Generalnie przedstawione dane są bardzo niskiej jakości z powodu wykonania tylko po 1 próbie. A zwłaszcza z powodu nie powtórzenia przejazdu 140 km/h.
      Różnica spalania (1,5l) jest też niewiarygodnie wysoka jak dla różnicy w średnich prędkościach 2 km/h.
      Oczywiście mógł uzyskać takie wyniki ale nie można ich ekstrapolować dla jazdy przez godzinę lub kilka godzin.
      Pozdrawiam.
      I życzę materiałów wyższej jakości.

    • @black1985
      @black1985 Рік тому

      za kazdym razem jak tankuje mam przejechane okolo 400km i srednie spalanie waha sie miedzy 10 a 11 l glownie miasto wiec nie ma co patrzec sredniej predkosci a ciekawa kwestia jest to ze srednie spalanie z 9 tys km to 8,5 jak by patrzec na srednia z kazdego tankowania wychodzi 10.5 wiec skad 8,5 z 9 tys ?? ( musze zerknac jaka w obu przypadkach wychodzi srednia predkosc ) pozdro
      sprawdziolem :
      400km po miescie srednia predkosc 35 km/h
      po przejechaniu 9tys km srednia 36 km/h (ze 2 tys km trasa 90-130)

    • @Xard1000
      @Xard1000 Рік тому +1

      @@black1985 ja mam podobnie - 45l gazu zatankowane i przejechane 450km - czyli średnio 10l na 100km
      kilka prób z każdą prędkością byłoby znacznie bardziej miarodajnymi.

    •  Рік тому +1

      @@RaV600 Tak czy siak, powyżej 120km/h (do tej pory myślałem, że raczej 110-115) spalanie wzrasta w sposób drastyczny a różnica w dojeździe do celu nie jest drastyczna.

  • @piotrnapora6549
    @piotrnapora6549 Рік тому +29

    10 minut to stanowczo za krótko , ale rozumiem , że test miał pokazać drogę i zachęcić zainteresowanych tematem spalania do przeprowadzenia własnych testów w zależności jakie odcinki pokonują zazwyczaj. Osobiście liczę i sprawdzam spalanie od jakichś 20 lat wszystkim czym tylko przyjdzie mi jeździć :) Przede wszystkim zachęcam do skonfrontowania wyniku rzeczywistego policzonego przy dystrybutorze z wynikiem z komputera pokładowego aby być świadomym ewentualnego przekłamania.
    Pozdrawiam

  • @marcinmendyk3549
    @marcinmendyk3549 Рік тому +5

    Swego czasu dojeżdżałem codziennie do pracy do innej miejscowości i w ramach eksperymentu (albo nudy) testowałem różne sposoby jazdy, poniżej moje obserwacje:
    Astra J 2.0 CDTI 165KM
    Trasa Gniezno - Poznań - 65km (w tym 30/40km na S5 + 15km na A2)
    1. Prędkość przelotowa 120kmh, spalanie 5,5l do 6l /100km, czas dojazdu 50 minut, koszt paliwa w skali miesiąca to około 1200zł
    2. Prędkość przelotowa 90kmh (z tirami), spalanie 4,5l do 5l /100km, czas dojazdu 60 minut, koszt paliwa w skali miesiąca to około 900zł
    Początek i koniec trasy w obu przypadkach to to samo - śr prędkość w przedziale 30/40kmh (osiedla, miasto)
    W ramach ciekawostki dodam że ta sama podróż (dom - biuro) ale pociągami, trwała w jedną stronę blisko 2 godziny i finansowo wychodziła miesięcznie w okolicach 800zł (bilet okresowy 400zł + pełen bak miesięcznie żeby dojechać na dworzec)
    Pozdrawiam :)

  • @qwpz
    @qwpz Рік тому +29

    Dla wszystkich osób piszących w komentarzach o "zrób to, zrób tamto" - pewnie macie i super pomysły, ale chciałbym dać wam wszystkim znać że możecie takie testy zrobić samodzielnie, bez większego wysiłku, i to jeszcze skalibrowane pod konkretnie Wasz samochód, Wasze opony, Wasz załadunek, Waszą wagę, Wasz styl jazdy.

    • @medureczek
      @medureczek Рік тому +1

      Waldek może se to wrzucić w koszty, my niekoniecznie

    • @qwpz
      @qwpz Рік тому +2

      @@medureczek wrzucenie w koszty jedynie oznacza że nie zapłacisz od tej kwoty PIT-u ani VAT-u (ale jeśli to jest wydatek samochodowy to nawet część pitu/vatu).
      Co oznacza że przy kupnie czegoś (np. paliwa) do samochodu za 100 zł (w tym VAT) "na firmę" oszczedzisz 25,60 zł (zakładając liniówka, samochód używany również prywatnie, 23% VAT).
      Nie oznacza to jak popularny mit że jest to darmowe.
      (to nie jest porada prawna/podatkowa).

    • @pazera66
      @pazera66 Рік тому

      Ok, to powiedz Waldkowi że niepotrzebnie robił teb materiał w takim razie xD

    • @jolantapotocka8899
      @jolantapotocka8899 Рік тому +1

      możemy, tym bardziej, że 10 minut to za mało i jak nie jedziesz cały czas z jednostajną prędkością, taki test jest niewiarygodny

    • @stalkermalina9494
      @stalkermalina9494 Рік тому +1

      to jest pierolenie dla lemingów. prawda jest jedna- ile wlejesz tyle spali

  • @maarcin570
    @maarcin570 Рік тому +105

    Raczej miało być "Długo zbierałem się na taki odcinek, ale czekałem na nawiązanie współpracy z jakąś stacją benzynową" 😂 Oczywiście z humorem 😉 Bardzo fajny odcinek 🚗💨

    • @marcomarco5056
      @marcomarco5056 Рік тому

      Dokładnie, BIOTAD PLUS Team💪💪

    • @TheKkronin
      @TheKkronin Рік тому +13

      Akurat współprace z Shellem ma dość długo (czyt. chyba jeszcze przed pandemią)

  • @kamalik512
    @kamalik512 Рік тому +3

    Test można do kosza wyrzucić, szczególnie przykład 140km/h z tirami. Po co robić takie próby, gdzie każda inna jest różna? Wystarczyło zrobić go w nocy, między 1:00 a 4:00, wtedy autostrady są całkowicie puste. Test spalania względem pokonanego dystansu przy danej prędkości miałby wtedy większy sens. Ten test pokazuje bardziej jak wygląda jazda po naszych autostradach z daną prędkością. Robię co tydzień trasę Rybnik > Jarocin , Jarocin > Rybnik, śmigam w nocy kiedy ruch jest totalnie minimalny, zapinam 160km/h na tempomacie i nie pamiętam kiedy mi ktoś wyjechał. Cisza, spokój. Wymarzone warunki na taki test.

    • @zygmunttes9489
      @zygmunttes9489 Рік тому +1

      Prawda, ale to zupełnie inny test by był. Ten pokazuje, że w naszych realiach, przy takim natężeniu ruchu (i takim stylu jazdy) w szczycie/za dnia jaki jest, często nie warto się spieszyć. Zawsze znajdzie się ktoś kto cię "podwiezie", a tak częsta jazda na zderzaku jest tylko dowodem na frustratów za kółkiem którzy dojrzewają do tej konkluzji. Pozdrawiam.

  • @hovardlee
    @hovardlee Рік тому +8

    1. Kolega kiedyś opowiadał, że jego koledzy z Poznania do Łodzi A2 jechali w jedną stronę ile fabryka dała a w drugą z limitem 140 chyba. Wynik - 15 min różnicy, bo pasy są 2 i mimo, że się jedzie szybko, to i tak trafia się choćby na wyścigi słoni albo inne spowolnienia. To jest normalność na drodze w długiej trasie i nigdy praktycznie nie będzie czystej jazdy z max-em, bo zawsze jest coś.
    2. Mnie wkurza, że jadę na S ok 120 i na A ok 140 i znajdują się idioci, którzy utrudniają mi jazdę jak wyprzedzam i siedzą na zderzaku. Takie są limity i są niemałe.
    3. Bardziej mnie wkurzają takie jazdy w mieście. Niby 50, a co niektórzy twierdzą, że wiedzą lepiej i jadą 70-100, żeby na skrzyżowaniu czekać ze mną prawie równo.
    4. Zdaje się, że Maps czas orientacyjny podaje na podstawie wartości, które mają z pomiarów i natężenia ruchu.
    5. Ja za ciężarówką lubiłem jeździć na krajówkach jak była ograniczona widoczność / trudne warunki.

    • @pwolkowicki
      @pwolkowicki Рік тому +3

      Ad.3 a mnie wkurza, że jak jest w mueście na dwupasmówce 50, 60, 70, to i tak trzeba jechać 90-100, żeby przejechać na zielonej fali. Mam wrażenie, że to celowe prowokowanie do szybszej, niż przepisy, jazdy, żeby wlepiać mandaty. Na prawdę jazda w wielu miejscach w Warszawie zgodnie z wyznaczonym limitem, to pistój na każdych światłach!

    • @Skandaliczny8
      @Skandaliczny8 Рік тому

      Zauważyłem, że lubisz się wkurzać.

    • @hovardlee
      @hovardlee Рік тому +1

      @@Skandaliczny8
      Cóż, nie lubię... :)
      Po prostu rodzimi kierowcy potrafią skutecznie podnosić ciśnienie bezmyślnymi zachowaniami, wciskaniem się, żeby wygrać wyścig do świateł, jazdą na zderzaku. A finalnie i tak jesteśmy w tym samym miejscu plus minus.

  • @Wolskyy
    @Wolskyy Рік тому +4

    Świetny początek, aż przypomniał mi jedną sytuację.
    Jechałem z Domaniewic do Zgierza. Za Bratoszewicami wyprzedził mnie jeden chłop... Tylko po to, żeby potem zwolnić, skręcić w lewo na najbliższym skrzyżowaniu i mnie spowolnić.

    • @krzysiekkrzysiek8234
      @krzysiekkrzysiek8234 Рік тому +6

      Niektórzy kierowcy mają coś takiego że jak widzą większy odstęp to od razu myślą* że jedziesz wolniej i go hamujesz dlatego mają takie parcie a że zaraz skręca w bok to nie myśli już o innych tylko o sobie swoim czubku nosa.

  • @user-nn6zs2ox2i
    @user-nn6zs2ox2i Рік тому +8

    Musisz wziasc pod uwage ze aerodynamika tego auta to lecaca ceglowka. I ma znaczenie przelozenie skrzyni. Bo mozesz miec przy 140 3000obrotow a mozesz miec 4500tys gdzie spalanie bedzie bardzo widoczne. Moim zdaniem spalanie bedzie zalezne od auta jego oporow toczenia i silnika w jakim zakresie obrotow pracuje... Na moim przykladzie pomiedzy 110 a 130kmh roznica w spalaniu wynosi 0.5l
    Pozdrawiam Cie serdecznie

  • @Kamil-jo2xd
    @Kamil-jo2xd Рік тому +9

    Bardziej bym się sugerował obrotami silnika na ostatnim biegu bo w zależności czy skrzynia biegów jest 5 czy 6 stopniowa spalanie może być większe. W zależności od samochodu, mój ford 2.0 tivct optymalne spalanie ma przy ok. 2700rpm na ostatnim biegu 👍

  • @mmgg0608
    @mmgg0608 Рік тому +26

    7:20 tak się nie robi przecież. Ciężarówka nie spada z nieba przed nosem, tylko ją widać z takiej odległości, że puszczam sobie gaz dużo wczesniej-> czekam na lukę i kita😊

    • @michaltatka
      @michaltatka Рік тому +2

      ja robie inaczej dojezdzam do zderzaka i jak zjedzie to gaz do dechy ;)

  • @mmiotk19
    @mmiotk19 Рік тому +3

    Waldku, sam jestem kierowcą tira, jak ktoś do mnie dojeżdża, to zwalniam do 80km/h, wyprzedzanie zajmuje z 30 sek i na odcinku około 1 km. Zdarza się czasami jakiś ślepy glonojad, który nie patrzy w lusterka, że jak go wyprzedzasz to dopiero jak jestem na wysokości jego kabiny, to on mnie zauważa i przyhamuje. Czasami zajmuje to z 5-6km.
    Przepisy mówią w prost, że podczas wyprzedzania, pojazd wyprzedzany ma ułatwić manewr wyprzedzania, a jak trzeba to i zmniejszyć prędkości w celu ułatwienia menewru. Manewr wyprzedzania ma zajmować jak naj mnie czasu. Policja powinna się wziąść za tych szoferów co utrudniają wyprzedzanie. No chyba że coś pozmieniali w zapisach i tego już tam nie ma. Choć sama kultura tego wymaga.

    • @2NJx4hiR
      @2NJx4hiR Рік тому +3

      "pojazd wyprzedzany ma ułatwić manewr wyprzedzania" ciekawa teza. Wskaż proszę podstawę prawną jak twierdzisz, że przepisy mówią "wprost".

    • @jacekb9719
      @jacekb9719 Рік тому +1

      Przepisy w kwesti wyprzedzania 99% ograniczeń kierują do prowadzącego pojazd wyprzedzający i nie ma w nich mowy o jakichkolwiek ułatwieniach ze strony pojazdu wyprzedzanego. Pojazd wyprzedzany ma tego manewru nie utrudniać. Nie zmieniać toru jazdy i nie przyspieszać. Zdarza mi się mi się zwalniać i wpuszczać na swój pas ruchu takich baranów co mają pięć km/godz zapasu i decydują się na 10cio km wyprzedzanie tylko nie obligują mnie do tego przepisy a jedynie zdrowy rozsądek. Ty najwyraźniej zaliczasz się do tego stada. Mogłeś nie pogrążać się bardziej niż już to zrobiłeś i nie wspominać że jesteś kierwcą "tira" Ps. TIR em się nie jeździ. Można co najwyżej jeździć w TIR Transport International Routier.

  • @marcinq24
    @marcinq24 Рік тому +8

    Jak dla mnie najlepszą opcją na jak najniższe spalanie jest taka jazda, aby jak najmniej używać hamulca, bo wtedy cała energia jaką użyjemy w rozpędzenie samochodu idzie w powietrze

    • @ipodman1910
      @ipodman1910 Рік тому

      Zgadza sie - to tzw. Eco driving. Dzieki temu ostatnio wymieniłem tarcze i klocki (po raz pierwszy) przy 100000 km przebiegu!

  • @audifan8093
    @audifan8093 Рік тому +45

    Po kilku już latach obserwacji 130 to moja ulubiona prędkość przelotowa. Oszczędnie i w miarę szybko.

    • @Booyamakashi
      @Booyamakashi Рік тому

      Dla samochodów z 6 biegami tak. Ja mam 5 i zauważyłem że 110 bardziej odpowiada (hałas również)

  • @kpinc8898
    @kpinc8898 Рік тому +1

    A ja powiem coś od siebie jako uczestnik ruchu robiący 70-80k rocznie głównie po trasach i krajówkach. BMW z benzynowym 2.0turbo, moc 280 koni mechanicznych, 8 biegowy automat.
    Przy prędkości 90kmh spalanie 4.9L
    Przy 130kmh spalanie 7-7.5L
    Przy 180kmh spalanie 9-9.2L
    Patrząc że trasy wykonuję głównie startując w nocy i wracając rano albo przed wieczorem to unikam januszowego ruchu z ludźmi jadącymi 110 lewym pasem bo rzekomo cały czas wyprzedzają chociaż nikogo nie ma na prawym, unikam ludzi którzy skaczą między pasami cały czas i nie wiedzą co robią itd więc moje wyniki spalania jasno pokazują mi że jazda 180 jest dla mnie najefektywniejsza gdyż oszczędzam dużo czasu i mam wcale nie takie duże spalanie :)
    W ciągu dnia najoptymalniej jechać trochę ponad stówkę mając moc pod nogą. W każdej chwil przyspieszysz i wyprzedzasz a potem puszczasz gaz aż auto same wydryfuje do wcześniejszej prędkości i takie dryfowanie w moim przypadku daje spalanie rzędu 5.5L ale też znacznie przyspiesza czas względem 90kmh więc w ciągu dnia 100-110 a w nocy tylko 180 ;)

  • @donniasty
    @donniasty Рік тому +18

    Ja ostatnie 3 lata bardzo często (2-3x/tydzień) pokonywałem trasę Zgorzelec - Poznań. Sporo trasami lokalnymi, potem S3 i A2. Jadąc zgodnie z przepisami vs jadąc na "wariata" (tzn. na autostradzie ile fabryka dała w Golfa, na lokalnych drogach w miarę rozsądnie). Oczywiście teren zabudowany w obu przypadkach święte było 40-50 wg znaków. I porównując te 2 różne typy przejazdów okazywało się, że zaoszczędziłem... 15-20 minut w wersji na "wariata". Właśnie ze względu na dynamiczność ruchu innych uczestników. Często jadąc S3/A2 - 120-140 km/h widząc TIRy z daleka nawet nie musiałem nogi ściągać z gazu. Miały czas się wyprzedzić, a ja jechałem dalej (oczywiście nie zawsze tak było). Przy wyższych prędkościach często musiałem zwalniać do tych 90 km/h i czekać aż się wyprzedzą. No i taka jazda była bardzo męcząca. Rozglądanie się po lusterkach, na Yanosika, ograniczone zaufanie do innych kierowców których wyprzedzałem itp. Ogólnie - nie warto.

    • @jjaaccoobb000
      @jjaaccoobb000 Рік тому +5

      Tez duzo zalezy od drogi i natezenia ruchu. Ja potrafilem w wakacje na A4 od Katowic do Wrocławia po za bramkami jechac ciagle na tempomacie 170 km/h bo droga pusta ale to bylo poznym wieczorem bo we Wrocku bylem na 22-23 jakos. Na S8 to samo. A znowu sa dni lub pory, gdzie odpuszczam i jadę 120-130 bo szkoda wlasnie nerwów i spalania przez ciagle hamowanie przed innymi.

    • @Succuub
      @Succuub Рік тому +5

      @@jjaaccoobb000 Ta, zgadzam się. U nas to w ogóle na większości tras ciężko jechać 140. Trzeba albo się ślumoczyć za tirem, albo 170.

    • @misda1982
      @misda1982 Рік тому +1

      @@jjaaccoobb000 Czasami jest tak że lewy pas jedzie 110km/h i trwa to pól godziny, potem na 10 minut można to 130 się rozpędzić i znowu 110.

    • @misda1982
      @misda1982 Рік тому +2

      @@Succuub za wolno jak się jedzie to też źle. Co chwilę trzeba na prawy bo inni chcą szybciej a jak zjedziesz na prawy to jadąc 110-120 nie możesz się wbić na lewy i trzeba zwalniać do 90 i czekać aż się miejsce na lewym zrobi. Jadąc 140 dużo łatwiej wjechać na lewy. A jak jest dużo ciężarówek to tacy co jadą 110, cały czas są na lewym bo jak zjadą to już nie będą w stanie wrócić. I potem są takie akcje że kolumna pojazdów na 20km długości i na lewym jadą 110. Ale za 10 lat się ma poprawić bo A4 z Tarnowa do Legnicy ma mieć 3 pasy.

    • @DJBURN3D
      @DJBURN3D Рік тому

      Oprócz tych 15-20 minut jak spalanie koleżko? Pytam oczywiście z ciekawości 🎉
      Pozdrawiam ❤

  • @jacekd1230
    @jacekd1230 Рік тому +2

    Focus 1.5 EcoBlue. Pomiary średnie na dystansach 400-500km
    120km/h 5.0 komputer (realne z tankowania 5,2)
    140km/h 6,5 komputer (realne z tankowania 6,7)
    mieszane krajówka 90 i zabudowany na dystansie 400km
    średnia prędkość 75km z 400km
    spalanie 4,4 komputer (realne z tankowania 4,5)
    Średnie resetowane co 10 000km wychodzi 5,7 z komputera. 85% trasy szybkiego ruchu w tym 50% ekspresówki i 50 % autostrady
    Średnia prędkość z 10 000km 97km

  • @norczi
    @norczi Рік тому +1

    Ten pierwszy test bym powtorzyl "90", jadac przed ciezarowka. Zeby zobaczyc rzeczywiste spalanie bez pomocy aerodynamicznej od wiekszego pojazdu. Wydaje mi sie ze to dalo ten duzy przeskok w spalaniu, aczkolwiek fajnie wiedziec ze jadac za czyms wiekszym mozemy jeszcze ekonomiczniej jechac. Bardzo fajny filmik, przyjemnie sie ogladalo :)

  • @konel83
    @konel83 Рік тому +3

    A teraz jeszcze uwzględnijmy czas potrzebny na tankowanie - u mnie jadąc 140km/h bak starcza na około 450km a jadąc 90 starcza na 800, więc było nie było trzeba zrobić "międzytankowanie" co wydłuży czas i w istotny sposób obniży średnią prędkość...

    • @robert3928
      @robert3928 Рік тому +2

      Co to za samochód który pali 2x tyle przy 140? taki samochód nie nadaje się na trasy..

    • @crims5000
      @crims5000 Рік тому

      ​@@robert3928 coś wymyśla, szczerze to nie spotkałem się z zadym autem które miałoby takie rozbieżności w spalaniu. Co więcej jedno z aut którymi jeździłem paliło 0,5 do 1 litra/100km mniej przy 160km/h względem 100km/h😅

    • @stefanbaterejko1847
      @stefanbaterejko1847 27 днів тому

      A szczanie?

  • @Kur4n
    @Kur4n Рік тому +43

    Tak naprawdę dużo zależy od samochodu i silnika. Clarkson też kiedyś w TG zrobił test, gdzie M3 czy M5 miała lepsze zużycie niż Prius.. jadący na maksa ;)

    • @pppnnn2281
      @pppnnn2281 Рік тому +4

      Takie testy są całkowicie bez sensu. Udowadnianie na siłe czegoś. Czyli szukanie jakiejś wady i podkreślanie jej zapominając o innych. Prius jest znakomity w swoich warunkach. Na autostradzie do 140 tez jest znośny

    • @Kur4n
      @Kur4n Рік тому +5

      @@pppnnn2281 przecież doskonale o tym wiem, dlatego właśnie dałem komentarz

    • @slav535
      @slav535 Рік тому +5

      @@pppnnn2281 Prius przy 140? Pali jak smok! 0 ekonomi.

    • @pppnnn2281
      @pppnnn2281 Рік тому +3

      @@slav535 pali jak smok? 8l lpg w prius plus przy 140 to duzo?

    • @krzysiekkrzysiek8234
      @krzysiekkrzysiek8234 Рік тому +1

      ​@@slav535 pali jak smok przy ticu w gazie 6 l 😄

  • @piotrmaslak2617
    @piotrmaslak2617 Рік тому +17

    Powinieneś porównać pomiary z typową benzyną 1,6 w podobnych warunkach. Każde auto ma swoje optymalne warunki pracy.

    • @dawidkoras8850
      @dawidkoras8850 Рік тому

      Dokładnie fajnie z jakimś mniejszym autem benzynowym, bo tam przy wyższych prędkościach mogą być większe różnice w spalaniu między 90 a 140 kmh

    • @Ikazuki
      @Ikazuki Рік тому

      No to ja wam przykład dam Skoda Citigo 1.0 60 KM, masa 850 kg, w trasie do 90 km/h spalanie 3,8. Na autostradzie (cała A2) przy normalnej prędkości przelotowej 140 km/h, spalanie 5,5. Proszę się nie śmiać, to poważne sprawy są ;)

  • @taith2
    @taith2 Рік тому +1

    Ja tam lubię ustawiać się za jak największą ciężarówką w bezpiecznej odległości i lecieć w cieniu aerodynamicznym
    Małe spalanie, spokojna jazda, jedyna wada to mała widoczność bezpośrednio od przodu więc nagle zdarzenia i bufor odległości to konieczność, zdarza się że nawet 2 samochody się przede mną ustawią z zamiarem wyprzedzania

  • @Zenobiusz.
    @Zenobiusz. Рік тому +1

    Po jednym przejeździe z każdą prędkością to kpina z nauki a nie badanie, wnioski można wyrzucić do kosza.
    Z każdą prędkością przejedź 20 razy, wylicz średnie oraz mediany i wtedy możemy rozmawiać poważnie.

  • @horator5995
    @horator5995 Рік тому +6

    Kiedy dojeżdżałem do pracy ekspresówką na odcinku ok. 20km zdziwiło mnie, dlaczego kolega, z którym dojeżdżałem, nie przekracza 90km/h, ale bardzo szybko zrozumiałem dlaczego - niewielka różnica w czasie, a wyraźny spadek spalania

    • @SekretyZdrowiapl
      @SekretyZdrowiapl Рік тому +2

      Wszystko zależy od samochodu, bo u mnie 6 bieg wrzuca się przy 110 km/h, a optymalna prędkość to ok. 120 km/h

  • @oszoosa1273
    @oszoosa1273 Рік тому +1

    Dobrze że zwlekałeś tyle z odcinkiem, bo ceny paliw 2-3 lata temu były by już nie aktualne 😂, co do prędkości preferuje okolice 110-120 w założeniu że na długie dystanse się często nie jeździ ale i nie ma co się spieszyć żeby być z parę sekund przed kimś.
    Pozdrawiam 😊, fajny i pożyteczny odcinek

  • @tomekbiess905
    @tomekbiess905 Рік тому +4

    Na zlotowki przejazd z miasta do miasta 95km, z czego 65km autostrady, przy predkosci 90km/h kosztowalo mnie 29.25zl i zajelo mi 1:13,
    przy 130km/h koszt to 42zl i 1:09 godziny.
    7minut szybciej i prawie 13zl drozej

  • @borch7459
    @borch7459 Рік тому +5

    Waldek tak jak mówisz wszystko zależy od warunków drogowych, ale założony Twój dystans 10 min jest za krótki do sprawdzenia spalania. Z moich obserwacji powinno to być ok 100 km wtedy było by ok. Jeżdżę kilka razy w roku dystans 1600 km na raz. Auto Skoda Octavia kombi 2.0 diesel z 2013 r. czas przejazdu z tankowaniem i posiłkiem to ok 14 do 16 godzin. spalanie od 6,5 do 7,3 l. prędkość staram się utrzymać w przedziale 130 -150 km/h według nawigacji . Szybciej ,to moim zdaniem realnie strata paliwa, a wcale nie szybciej będziemy na miejscu. Podsumowując zgadzam się że najlepsza prędkość do przejazdów to ok 130 - 140 km/h wtedy nie blokuje się dróg i jedzie się fajnie. Co do niemieckich autostrad to już nie jest tak kolorowo. Na mojej trasie przejazdu z Danii, jest mnóstwo ograniczeń prędkości i nie da się szybko jechać. ruch jest też bardzo duży. A i jeszcze jedno, google map jak podaje czas przejazdu na moim dystansie , to w miarę się zgadza.

    • @marcinmasazysta
      @marcinmasazysta Рік тому

      Zgodzę się z Tobą najlepiej jechać tak koło 100 km/h. Ja przy moim "dziadkowozie" z silnikiem aż 1.1 i 54 kucykami z taką prędkością mi się najlepiej podróżuje. Nie mówię tu że 100 jest magiczną liczbą jak trzeba przyspieszę i do 120-130 ale też zwolnię do 90 jak nie mam gdzie i jak wyprzedzić "marudera". Spalanie wychodzi mi ok 6.00 l/100 km (rekord latem to 5,2).

  • @jednoreki666
    @jednoreki666 Рік тому +1

    No właśnie. Taka jazda z prędkością ile fabryka dała, miałaby sens na pustej drodze, kiedy tylko sporadycznie trzeba by było kogoś wyprzedzić. Ja już dawno zauważyłem, że w normalnym ruchu tylko podwyższa spalanie. No i nigdy się nie przewidzi, co się na drodze wydarzy. Może remont, może jakiś wypadek. A odnośnie Twojej sytuacji z wyprzedzającymi się ciężarówkami. Jednego dnia się przejedzie całą trasę i sporadycznie się taka sytuacja zdarzy, a innego dnia na tej samej trasie co chwila można się na nią natykać. Jak sam powiedziałeś, trzeba po prostu się dostosować do warunków na drodze, bo i tak nic nie nadgonimy, kiedy na drodze panuje choćby średnie natężenie ruchu. Z tego względu lubię wyjechać w trasę na ten przykład o godz 5 rano. Wtedy z miasta wyjeżdżam przed wszystkimi korkami, a i na trasie pokonam już pokaźny dystans, zanim ruch zacznie się zagęszczać. Wtedy na dystansie 400 - 500 km ta średnia prędkość jednak mocno rośnie, bo przez pierwsze 2 - 3 godziny praktycznie nie wyłączam tempomatu...

  • @marekem11
    @marekem11 Рік тому +23

    Waldek. To dla odmiany zrób test przy prędkościach miejskich i poza miejskich. Czyli 30, 50, 70 i 90 km/h. Ja niedawno zrobiłem sobie taki test jadąc nocą, praktycznie przy zerowym ruchu samochodów. Mniejsze prędkości testowałem kilka razy jadąc przez wioski, wyższe prędkości testowałem dużo dłużej. Jechałem sam, ilość bagażu około 80 kg. Samochód to Peugeot 307 1,6 HDI. Podkreślam że były to stałe prędkości, bez hamowania i przyspieszania. Spalanie wyszło mi odpowiednio 3,1 , 3,3 , 3,8 i 4,1 l/100 km.

    • @Pan_Shaka
      @Pan_Shaka Рік тому +1

      1.6 HDI

    • @jakubm5042
      @jakubm5042 Рік тому +2

      Test przy prędkości 30 nie ma sensu. 70 tak samo

    •  Рік тому +4

      @@jakubm5042 a czemu 70 nie ma sensu ? Jadąc po drogach krajowych/gminnych i tak zawsze wychodzi średnia 60-65. Nie ma się co czarować, na spalanie wpływa głównie opór powietrza.

    • @jakubm5042
      @jakubm5042 Рік тому +2

      @ bo bedziesz blokować innych. A drog z ograniczeniami do 70 jest niewiele.

    • @kubastachu9860
      @kubastachu9860 Рік тому

      @@jakubm5042 czy ja wiem? Trasa Włocławek-Płock to obecnie praktycznie cały czas 50km/h. Z kilkoma miejscami gdzie masz 90 (może jakieś 10% trasy) i 70km/h (jakieś 3% trasy).

  • @user-vu7my6kd4g
    @user-vu7my6kd4g Рік тому +33

    Zrób proszę identyczny test kosztów dla auta elektrycznego ale ładowanego na stacji komercyjnej. Wyniki na pewno będą ciekawe;).

    • @pppnnn2281
      @pppnnn2281 Рік тому +2

      Po co. Wiadomo ze drogo. Elektryk tylko dla osob ktorzy maja dom

    • @wojciechkruzel6569
      @wojciechkruzel6569 Рік тому

      A której stacji? Bo może tej z 1,85pln za 1 kWh czy tej co ma 3,66pln za 1 kWh?

    • @mariusz07
      @mariusz07 Рік тому +1

      Jak ktoś kupił elektryka to raczej nie po to żeby ładować się na najdroższych stacjach. Tu jest inny sposób użytkowania auta, więc nie ma co porównywać.

    • @user-vu7my6kd4g
      @user-vu7my6kd4g Рік тому +2

      @@mariusz07 od 2035 będzie można kupić tylko elektryki. Dwa - połowa Polaków mieszka w blokach i nie będzie mogła ładować w domu. Trzy - jadąc w trasę będzie trzeba ładować na komercyjnych, i koszt przejechania 100km wychodzi drożej niż koszt benzyny, że o dieslu nie wspomnę.
      Cztery, nie jestem przeciwnikiem elektryków jako takich, ale przeciwnikiem zmuszania przez UE wszystkich do drogich elektryków pod pozorem ekologii. Wybór nie zakaz.

    • @mariusz07
      @mariusz07 Рік тому +2

      @@user-vu7my6kd4g , a teraz mamy 2023 i komentuje to co jest teraz. A co do obaw o elektryki, to według GUS populacja Polski mocno nam się kurczy i mocno rośnie ilość emerytów. Także nie ma co nawet porównywać tego co jest teraz, do tego co będzie za kilkanaście lat. Za 20 lat będzie kilka milinów Polaków mniej i pewnie kilka milionów aut mniej.

  • @a.w.3632
    @a.w.3632 6 місяців тому

    Zgadza się, ja staram się jechać płynnie (jak najmniej hamowania, obserwuję zachowania innych) z tempomatem ustawionym na 120. 80-90 jest ok na pozostałych drogach. Obojętnie jaki rodzaj paliwa, z hybryda to samo. Najniższe spalanie 80-90, optymalna prędkość po autostradzie 115-120-125

  • @mate9300
    @mate9300 Рік тому +1

    Niskie spalanie przy najniższej (TIR-owej) prędkości wcale nie musi dziwić - sam, Waldku, wspomniałeś, że uczepiłeś się ciężarówki i jechałeś spokojnie za nią, a jazda nawet z bezpiecznym dystansem za takim klocem daje wyraźnie mniejsze opory aerodynamiczne, a za tym idzie mniejsze spalanie.

  • @RonRPL
    @RonRPL Рік тому +2

    Niestety w tym kraju na drogach szybkiego ruchu mamy tylko 2 pasy: prawy na którym optymalnie jeździ się z prędkością ok. 88 km/h i lewy na którym należy utrzymywać prędkość 140 + km. Ci co chcą jechać pomiędzy tymi prędkościami muszą ciągle lawirować między pasami...

  • @maciejmalinowski4212
    @maciejmalinowski4212 Рік тому

    No to dorzucę swoje obserwacje. Często robię trasę dom-teść. Odległość 202km. W tym: ok. 10km dojazdu/zjazdu do A4/S3. Połowa trasy wg przepisów to dozwolone 110km/h, druga połowa 120km/h. Pojazd - Peugeot 307SW 1.6HDI 110KM. Trasa zawsze pokonywana w 4 osoby (2+2). Czas przejazdu tej trasy zajmuje mi przeważnie 2h05m +/- 5min. Oczywiście o ile akurat nie trafię na wypadek/korek na A4 :) Spalanie to ok. 6,4. Dla porównania sporadycznie pokonywana trasa do Krakowa po A4 (ok.260km) z przelotową prędkością 130km/h oznacza spalanie ok. 7-7,3 l/100km.

  • @kszkszwrrrr
    @kszkszwrrrr Рік тому +2

    Zmeczenie zalezy od czlowieka, czesto jezdze polska-holandia zazwyczaj z predkoscia 200+ I mimo spalania ponad 13 (silnik diesel) to duzo mniej meczy mnie ta podroz jak przy poruszaniu sie z "normalna" predkoscią, a wynika to z tego ze jednak czas podrozy spada niesamowicie.

  • @mateuszkolodziejczyk1190
    @mateuszkolodziejczyk1190 Рік тому +1

    W polsce tego nie widzialem ale w uk zauwazylem jezdzac 15 km od wioski do wioski ze nie oplaca sie wyprzedzac, bo jesli wyprzedzasz to i tak dojezdzajac do wioski widzisz w lusterku te auta ktore wyprzedzales . Fajny odcinek , pozdrawiam

    • @szatanmg
      @szatanmg Рік тому

      A najbarziej wqrwiajacy są kierowcy robiący wszedzie 40mph,nie ważne czy jest speed limit 30 czy 60mph

    • @mateuszkolodziejczyk1190
      @mateuszkolodziejczyk1190 Рік тому

      No tak jest, unas zwlaszcza turysty jak przyjezdzaja to jada 40mph na 60 bo niewidza znakow zakanczajacych ograniczenia

  • @nixnet83
    @nixnet83 Рік тому

    Fajny test, cieszę się ze wspomniałeś o tym by nie blokować innych jak wyprzedzamy. Nie wiem jak na to patrza inni, ale ja w każdym aucie włączam widok chwilowego spalania i szukam prędkości która jest rozsądna w stosunku do spalania. Jezeli np. +10km/h dodaje +1L/100km spalania to już dla mnie za dużo, ale każdy ma inne zdanie.
    Niro FL HEV 2020: 110-130km/h daje 5.1-5.7L/100km.
    Qashqai II 1.5 Diesel Manual - 130km/h = 5.5L/100km.
    W hybrydzie patrzę na stopień naładowania baterii i staram sie przyspieszać wtedy jak jest naładowana używając silnika elektrycznego, dlatego prędkość się ciągle zmienia. Jeżeli tiry sie wyprzedzają to odpuszczam gaz z daleka, a jak musze się wstrzelić w szybko jadące auta w "kolumnie" to szybko przyspieszam. Pod górkę też odpuszczam aby spalanie nie ucierpiało za bardzo.

  • @Foton0154
    @Foton0154 Рік тому

    Zrobiłem test u siebie otóż 2015 Fiesta 1.0 L3 / 140KM / 1046 kg (mniej niż połowa tego Audi) / 17" na tempomacie 120 km/h licznikowe (licznik zawyża o 5 km/h po obd 115 i wg kompa auta też) trzy osoby, dystans 44km (A1 34 Częstochowa Crab - Pyrzowice E75 i dalej S1 do Wojkowic), śr. prędkość 112km/h, śr. spalanie 6,4L, temperatura 7-8*C, jedno wyprzedzanie takie ze spadkiem do 90 i przyspieszeniem do 140 i powrót do 120. Przy 130 na liczniku co prawda z mniejszego odcinka i było litr więcej na 100km. Wychodzi że w moim optymalne to 120 skrzynia 5 biegów, obroty ok. 3220 przy 120km/h jeszcze znośne na dłużej, nie trzeba podnosić głosu zbytnio a i prędkość nie męcząca. Fiesta to jednak nie nowe Q8 z 8-biegowym automatem, w konfiguratorze te 22" felgi to pół mojej Fiesty 🥲

  • @jerek80
    @jerek80 Рік тому

    Osobiście jadąc w długie trasy ustawiam tempomat na 115 - 120 km/h. Jednak przy wyprzedzaniu nierzadko dobijam do 140 km/h, żeby wyprzedanie trwało jak najkrócej. Średnia spalania z takich tras to 7.6 do 8.2 litra na 100 km... A samochód to Mazda 6 1.8 benzyna z 2006 roku. Nieraz sprawdziłem średnia spalania na 100 km i wyszło mi, że różnica między 90 km/h a 115 km/h wyniosła 0.8 litra na 100 km średnio. Wiec dla mnie to żadna różnica. TYLKO JAK Sprawdzałem warunek był jeden. Nie zmieniałem prędkości nawet przy wyprzedzaniu ciężarówek. Ale to tylko podczas testów.

  • @PK-pt3qq
    @PK-pt3qq Рік тому

    16:46 - Albo ten troszkę szybszy zdąży wyprzedzić ciężarówkę przed "wyścigiem żółwi", a Ciebie zablokuje ten "wyścig żółwi" i potem różnica czasu będzie bardzo duża.. :)
    - Teraz zobaczmy co się dzieje na dalszej trasie - załóżmy, że masz do przejechania 700 kilometrów - jadąc 100 na godzinę - jedziesz przez 7 godzin, a jadąc 150 na godzinę - jedziesz 4 godziny i 40 minut - załóżmy, że jazda potrafi zmęczyć w ciągu 6 godzin - czyli - w pierwszym przypadku jedziesz przez 100 kilometrów zmęczony i albo musisz zrobić postój na odpoczynek, albo ryzykujesz wypadek ze zmęczenia, natomiast w drugim przypadku masz jeszcze godzinę zapasu - dojeżdżasz do celu "wypoczęty" i jeszcze masz zapas sił i energii... ..Prędkość, która męczy, myślę, że zależy od różnych czynników - od tego, jakie trasy robi kierowca i z jakimi prędkościami jeździ, oraz od warunków na drodze itd... ..Dla mnie 170 na godzinę nie jest jeszcze męczące, za to 100 na godzinę lub wolniej - jest męczące, oraz szybsza jazda jest już "męcząca"...
    - Szkoda, że nie zrobiłeś jeszcze testu jazdy 50 na godzinę - czyli przepisowej w terenie zabudowanym - do porównania z tą szybsza jazdą.. :)

  • @LelekKozodoj69
    @LelekKozodoj69 Рік тому +7

    No to teraz należałoby zrobić kolejne wydanie testu. Oprócz średniej prędkości, liczyć też odchylenie standardowe. Wiem, roboty z tym by było pełno. Odchylenie to opisywałoby ilościowo płynność jazdy. Wtedy można by wyciągnąć wnioski jaki wpływ ma na spalanie prędkość, a jaki płynność. Może sam się pokuszę o zrobienie takiego testu.

    • @Przemas79
      @Przemas79 Рік тому +3

      Śmiem twierdzić, że płynność jazdy, przewidywanie ma dużo większe znaczenie niż nasza "prędkość przelotowa" na drogach szybkiego ruchu. To wszystko wpisuje się w tzw. eco-driving. Interesuje mnie też jeszcze jeden parametr. Mianowicie przy jakiej prędkości dla auta o znanym współczynniku oporu powietrza, zużycie paliwa jeszcze uzasadnia jazdę z daną prędkością, a po przekroczeniu której (załóżmy próg 10 km/h), znacznie wyższe zużycie paliwa to skutek nie tyle podwyższonych obrotów silnika, co właśnie przełamywanie coraz większych oporów powietrza. Nie pamiętam, ale pewnie skala zmian jest logarytmiczna.

    • @misda1982
      @misda1982 Рік тому +1

      @@Przemas79 zależy od samochodu, jeden przy 140 ma 2 tys obr a inny 6tys obr. To akurat łatwo sprawdzić. Wystarczy przejechać ten sam odcinek drogi z różnymi prędkościami najlepiej pomiędzy jakimiś dwoma rondami. Po zjechaniu z ronda rozpędzasz się do danej prędkości i potem sprawdzasz chwilowe. Zafira przy 160 - 10l a przy 200 - 14l. Focus 100-5l, 140-5,5l, 160-6,5l. Tylko to nie oddaje realnego spalania przy długich trasach bo jadąc szybciej trzeba częściej hamować. Jak się zobaczy że ciężarówka wbija się na lewy to jadąc 100 wpuszcza się tylko gaz a jadąc szybciej trzeba hamować i całe paliwo zużyte na rozpędzenie idzie w klocki.

    • @Zenobiusz.
      @Zenobiusz. Рік тому +1

      @@Przemas79 Nawiązując do tego co napisałeś - nie ma znaczenia czy prędkość pojazdu rośnie bardziej, mniej czy tak samo proporcjonalnie jak jego spalanie, a wygląda na to, że tego właśnie szukasz i ja od tego również wyszedłem.
      Decydująca jest tu relacja wartości kosztów podróży do zaoszczędzonego czasu ale ujętego wartościowo, a nie ilościowo. Przykłady: Jeżeli wraz ze wzrostem prędkości spalanie wzrosło o 10% a czas przejazdu zmalał o 5%, to ujmując ilościowo - jest to nieopłacalne, lepiej jechać wolniej. Licząc wartościowo może się okazać, że koszt wzrósł o 3 zł, a czas podróży spadł o 3 minuty każdemu z 5 jadących osób. Czyli masz łącznie 15 minut oszczędzonego czasu, co przy płacy minimalnej netto wynosi ponad 4 zł, a przy średniej krajowej netto grubo ponad 7 zł. Już nie czepiajmy się samych kwot - gdyby ktoś Ci dawał 3 zł lub 15 minut pracy to Twoim zdaniem opłaca się brać te 3 zł czy nie? I tak to należy liczyć, sama efektywność aerodynamiki czy oporów toczenia opon ma w praktyce marginalne znaczenie na wyniki i jest jedynie techniczną ciekawostką.
      Robiłem dla zabawy takie obliczenia, dość mocno rozbudowane, z wieloma wykresami. Koszty podróży zależą głównie od ceny paliwa (i rodzaju: LPG, ON, PB95, PB98) ale też np. od tego czy jazda z daną prędkością nie jest dla auta katorgą i nie wpływa istotnie na jego awaryjność i koszty obsługi (oczywiście wpływa, kwestia tego jakie to auto i do jakich prędkości zużycie jest normalne, a od jakiej już ponadnormatywne). Osobiście opierałem się tu o % wykorzystywanej mocy pojazdu. Nie jest to banalne do policzenia, ale można przyjąć pewne schematy. Wyniki i tak rozbiły się nie o wycenę kosztów podróży, a o "wycenę" czasu. Zależy ona od ilości osób w pojeździe, ich stawki płacy za godzinę. Ale jak liczyć taki czas dla kogoś kto nie pracuje albo dla dzieci? Czy nie jest on nic warty? Nie do końca. Ogólnie wychodziło tak, że 5 osób pracujących za średnią krajową czy ktoś zarabiający bardzo dużo jadący samotnie to w zasadzie gaz w podłodze i nawet bardzo wysokie wartości spalania oraz koszty obsługi nie przebijały tego, ile kosztuje czas tych osób. Dopiero przy 2-3 osobach na pokładzie optymalna prędkość zaczynała być racjonalna. Dla kierowcy podróżującego samotnie wychodziły mi wyniki w okolicach optymalnego spalania samochodu, czyli 90-100 km/h.
      Liczyłem to dla dużo niższych kosztów w relacji do zarobków niż panują obecnie, więc pewnie licząc na dziś prędkości "optymalne" wyszłyby trochę niższe.

    • @ipodman1910
      @ipodman1910 Рік тому

      Straszne bzdury… to wszystko jest relatywne. Dla niektórych istotna jest cena jaka zapłacą za podróż - dla innych czas w jakim pokonają dany dystans a co do ceny - sa bardzo elastyczni.

  • @martinusstrucker1521
    @martinusstrucker1521 Рік тому +1

    W DE na odcinkach bez ograniczen jezdze nie ograniczajac sie i mam gdzies spalanie. Jezdze czerpiac przyjemnosc z jazdy.
    Wciska sie gaz nie tyle zeby byc szybciej ale zeby miec przyjemnosc z jazdy😎

  • @robertklimowicz5008
    @robertklimowicz5008 Рік тому +1

    ciekawy temat,
    sam ostatnio mocno sie tym interesowalem w kontekscie regularnych tras Londyn Lublin
    u mnie przy BMW F10 530D wyniki mniej wiecej:
    130-140km/h - podobnie jak u Ciebie, 8.5-9.5l/100km, dosc sprawnie, czas oszczedzony, ale drozej, napewno tez hamulce mocniej zuzyte
    wracajac sprobowalem mega 'luznego ryszarda', balem sie wrecz zamulania, jechalem ok 70-75 mil/h (110-115km/h) i spalanie wyszlo ok 5.2l /100km (potwierdzone tankowaniem, nie tylko na komputerze), ale co ciekawsze, wcale nie bylo az takiego zamulania, duzo mniej hamowania i 'starsi' pasazerowie duzo szczesliwsi
    zaskoczeniem dla mnie bylo, ze gdy byla momentami jazda dosc szarpana, ale jednak w nizszych predkosciach, spalanie zostawalo mimo wszystko niskie

  • @dajkam
    @dajkam Рік тому

    Jeżdże dużo po trasie niemcy - Polska. Mam kilka własnych wniosków którymi chciałbym się podzielić. Wg. mnie największym błędem było nie uwzględnienie prędkości (licznikowej) 120km/h. Mnóstwo kierowców takiej używa. Czasem nawet 125km/h (GPS -120km/h) nie jest najlepsze bo trzeba hamować przed wyprzedaniem a same manewry nie wiele różnią się od ciężarówek. Wg mnie najlepsze prędkości jakie mogłeś wziąć do testów to 90-100-120-140km/h. Dużo też zależy od tego jaki jest ruch na autostradzie oraz czy mamy dostępne 2 lub 3 pasy. Jeśli lewy jest zawsze wolny a samochody jadące 120km/h zajmują go chwilowo wtedy 140km/h jest ok. Jeśli natomiast mamy 2 pasy i co 10 minut się coś wyprzedza i musimy hamować (czy to przez tirem czy innym autem) wtedy jazda z maksymalną dozwoloną prędkością jest i męcząca i nieekonomiczna. Sam stwierdziłeś że przy 115km/h musiałeś przyspieszać (pewnie wyprzedałeś osoby jadące 100km/h), a i osoby jadące szybciej za Tobą, zbliżały się w szybszym tempie. Wg mnie 120km/h jest idealną prędkością jeśli chodzi o zużycie paliwa oraz płynność jazdy. Mało kiedy trzeba przyspieszać bo różnica vs ciężarówka jest wystarczająca a i hamować też mało kiedy trzeba bo 70% ludzi na autostradzie jedzie właśnie z tą prędkością. O ile to czy ktoś jedzie 120km/h a Ty 130km/h nie robi wielkiej różnicy, ot takie tam dohamowanie czy lekkie przyspieszenie o tyle jeśli ktoś (tak jak ja) jedzie A4 przez całą Polskę, mając 2 pasy do dyspozycji i 1000km za sobą takie utraty płynności jazdy co chwilę są na prawdę irytujące.

  • @MrTasmansky
    @MrTasmansky Рік тому +20

    Warto tez wspomniec ze w SUVach( ktore maja aerodynamike budki z kebabem) spalanie dosc drastycznie rosnie przy przekroczeniu tych 110 km/h.
    Najwazniejsze jest to ze jak do tego mamy pod maska silniczek malej pojemnosci (eko-sreko😂) to kreci sie on juz na takich obrotach ze spalanie moze spokojnie dojsc do 12 litrow na 100.
    Proponuje wykonac taki test downsizingowy jakims SUVem. Wyniki naprawde obnaza prawde o tej ,,ekologii''

    • @marekoskarek6337
      @marekoskarek6337 Рік тому

      a gdyby wziac najmocniejszy diesel jaki wychodzi w danym aucie i go zchipowac. Niuty rosna tak mocno (w stosunku do fabrycznego malego silnika), ze przy powiedzmy 140km/h 2x mocniejszy silnik moze spalic mniej niz slabszy.

    • @MrMarek41
      @MrMarek41 Рік тому

      Moje obserwacje nie pasują do tych wyników, ale moje auto też. To amerykańska zabytkowa terenówka z benzynowym V-8 , zasilana gaźnikiem i trzybiegowym automatem. O aereodynamice cegły . Gdy była produkowana, maksymalna dozwolona prędkość w stanach to było 55 mil/godz. Testowałem ją na niemieckich autostradach. I co ciekawe. Przy takiej prędkości, zużywała najmniej paliwa. Paliła więcej, przy mniejszej, jak i większej prędkości. Ciekawe, czy dzisiejsze auta, też są tak sprytnie budowane?

    • @MrTasmansky
      @MrTasmansky Рік тому +1

      @@MrMarek41
      Ok 90km/h zawsze bedzie najekonomiczniejsze, wysoki bieg, opor powoetrza nie az rak duzy.
      Natomiast problem pojawia sie gdy w SUVie jest maly silniczek typu 1,2 litra turbo. Powyzej 120 potrafi zezrec sporo wiecej niz takie V8 czy nawet jakas 2 litrowka, nie wspominajac o duzym dieslu.
      W miescie tez d.. to nie urywa spalajac ok7. Zaden ekstra wynik.
      Po prostu downsizing jeszcze bardziej zanieczyszcza srodowisko. Nie dosc ze palą więcej w wiekszosci przypadkow (lub tyle samo co jakis wolnossak typu 1,8 - 2.0) to jeszcze o wiele szybciej sie sypia. I o to chodzilo producentom. Wsadzimy silnik z kosiarki i bedzie wieksza sprzedaz bo krocej wytrzymaja.

    • @MrMarek41
      @MrMarek41 Рік тому

      @@MrTasmansky Z 1,2 mój by chyba nawet nie ruszył .Nawet z włączoną klimatyzacją, spalanie nie wzrasta. W innych pojazdach, wyraźnie czułem, kiedy włączała się jej sprężarka.

    • @MrTasmansky
      @MrTasmansky Рік тому +2

      @@MrMarek41
      Prawda jest taka ze nawet turbina nie zastapi pojemnosci. Z pojemnosci bierze sie moment obrotowy. Turbina tez to daje ale w dosc waskim zakresie, dlatego zeby to chcialo jakos jechac turbin musi byc conajmniej dwie.
      Nieraz sie smiali z amerykanskich silnikow ze co to za moc 200 KM z 4,2 litra V8. Tylko ze jak ktos sie nie zna to chrzani takie dyrdymaly. Bo w takim silniczku soedzo sobie moment obrotowy na poziomie ok 400-500 Nm dostepny od samego dolu az po koniec obrotomierza. A to wlasnie moment a nie moc w koniach powoduje ,,kopa'' i nie wysilenie silnika. Konie mechaniczne przekladaja sie zas bardziej na predkosc maksymalną.
      Dlatego jeden silnik z moca 200 koni chce jechac a drugi niezabardzo. Do tego dochodzi wykres tego momentu, gdzie jest przy danych obrotach, nie tylko sama wartosc.
      Oczywiscie wplyw ma masa, aerodynamika i przelozenia skrzyni i mostu (o ile jest)
      Ale to takie tam podstawy ;)

  • @bynio113q
    @bynio113q Рік тому +7

    Ostatni pomiar powinieneś powtórzyć mając taką sytuację z tirami. Wtedy realny czas przejazdu byłby krótszy, spalanie większe, średnia prędkość przelotowa znacznie wieksza

    • @Micha-mk9bp
      @Micha-mk9bp Рік тому

      Nie byłbym taki pewnien. Im szybciej jedziesz tym mniej płynnie się przemieszczasz, bo większość aut jedzie zgodnie z przepisami. Częściej hamujesz, częściej przyspieszysz, średnia prędkość rośnie bardzo powoli, a spalanie jest znacznie większe. Poza samą większą średnią prędkością, do jej utrzymania potrzebujesz często przyspieszać przy już dość dużym obciążeniu a to już znacznie podbija spalanie.

  • @ekorych
    @ekorych Рік тому +9

    I tak spotykamy się na następnych światłach z mistrzami skakania po pasach. Kompletnie nie wiem w jakim celu tak skaczą po miejskiej drodze jak pchła, podjeżdżają, zajeżdżają i kierunkowskaz oszczędzają.

    • @2NJx4hiR
      @2NJx4hiR Рік тому

      Skakanie po pasach akurat i mnie irytuje, ale fakt faktem, że w mieście zmiana pasa w odpowiednim momencie daje bardzo dużo. Różnica jest taka, że ja znając trasę i wiedząc gdzie i kiedy się ustawić pewien odcinek w godzinach szczytu robiłem około 15-18min, zaś kolega mieszkający w tym mieście od zawsze ten odcinek jechał 40min.
      Także jazda jednym pasem "bo i tak do celu dojadę" jest tak samo nieoptymalna jak skakanie, choć w mieście czasem przemyślana i zaplanowana zmiana pasów może wyglądać na "skakanie". Z tą jedną różnicą, że tego co to przemyślał na następnych światłach nie spotkasz.

    • @krzysiekkrzysiek8234
      @krzysiekkrzysiek8234 Рік тому +1

      ​@@2NJx4hiR ale to się odbija na innych to jest po prostu brak kultury,

    • @2NJx4hiR
      @2NJx4hiR Рік тому

      @@krzysiekkrzysiek8234 Jakoś bycia "pchłą pasową" zupełnie nie utorżsamiam jakkolwiek z kulturą. Z drugiej strony - bycie chamem, bucem itd. u nas jest w pełni legalne i dopuszczalne.

  • @steflag1
    @steflag1 Рік тому +13

    Bardzo prymitywny test.
    Czas testu zdecydowanie za krótki. Sensowne byłoby przeprowadzenie testu na odległości min. 200km.
    Dojechanie do ciężarówki i hamowanie swiadczy jedynie o problemach kierowcy z przewidywaniem.
    Umiejetnw przewidywanie sytuacji na drodze może miec bardzo duzy wplyw na spalanie jak i komfort podróży.
    Moim zdaniem test nic nie wnosi z uwagi na krotki odcinek testowy.
    Zrobić test na odległości min. 200km + 150km drogą krajową. Wtedy będą to realne warunki testowe.

    • @xonic5025
      @xonic5025 Рік тому

      Jak wyślesz Waldkowi pieniądze na paliwo, to możliwe, że zrobiłby taki test.

  • @lunatyk2299
    @lunatyk2299 Рік тому +4

    Wsp przyczepności n (tarcia opony o jezdnie) od 0.8 do 1 na suchej nawierzchni
    Fr wsp oporów toczenia, to nie to samo
    Fr zależy od p, V, Gt
    Zi - zapłon iskrowy, benzyna
    Zs - zapłon samoczynny, dizel
    Mju=Nwy/Nwe=(M*OMEGA) /(W*Q z kropko*m)
    (na kole zamachowym / wartość opałowa paliwa)
    ETA =84/Ge
    Moc potrzebna silnika dla 10km/h I 50km/h
    Troll=M*g*fr=1300*9.81*0.01=127.5N
    Opory powietrzna to 1/2*1,2*2.1*0.3*(10/3.6)^2=2,9N
    N=(F+F)*v=()*(10/3,6)=1304W=1,3kW - - >Ns=Np/mju tr =1,3/0,9=1.5kW
    Dla 50km/h
    Troll=... *0,012=153N
    Fair=73N
    Ns=((153+73)*(50/3,6))/0.9=3,5kW
    Opor bezwładności pochłania większość mocy
    M=9550-(1,5/1000)=15Nm z wykresu 800g/kWh
    10proc sprawności
    M=9550 * (3.5/1800)=19Nm
    20proc sprawności
    Najekonomiczniej jechsc 70km/h,fizyki nie oszukasz

    • @kacper123450
      @kacper123450 Рік тому

      Może i najekonomiczniej ale nie polecam jechać 70kmh na autostradzie

    • @lunatyk2299
      @lunatyk2299 Рік тому

      ​@@kacper123450 ale jak nie zależy Ci na czasie, to bocznymi drogami, wychodzi mniej km i mniejsze spalanie ;)

    • @jjaaccoobb000
      @jjaaccoobb000 Рік тому

      ​@@lunatyk2299 czy ja wiem czy mniejsze spalanie. Jak masz co 2-5 km wioske i ciagle zwalniabie, przyspieszanie, przejscia dla pieszych. Jak masz dlugie proste miedzy wioskami to spalanie wyjdzie ok inaczej to bez sensu.

  • @marcinp4769
    @marcinp4769 Рік тому

    Sporo ma tu do powiedzenia aero dynamika, ilu biegowa skrzynia, ruch na drodze,
    Kilka razy jechałem autostradą przy silnych wiatrach prędkością poniżej dopuszczalnej (115-125km/h) 6 bieg i 2000rpm. A średnie spalanie rosło i to nie mało. Gdy wiatru nie ma lub wiele od tyłu to średnie spalanie spada.
    Jak mamy spory ruch gdzie po prawej co chwila spowalniacze po 80-85km/h a na lewym dla wielu 140-150km/h to zbyt mało, to jeżdzisz od prawego do lewego, masz 150km/h ale widzisz rakietę co mruga, to na prawy i zwalniasz, aż masz spowalniacza i musisz odpowiedniu szybko przyspieszyć, by w lewy się wstrzelić. A sa dni co masz te 120 +/-5km/h i prawym spokojnie, jak trzeba to spokojnie lewym go wyprzedzasz i wracasz na prawy bez żadnej gonitwy.

  • @artkie76
    @artkie76 Рік тому +2

    Na przykładzie firmowej octavii 1.4 benzyna juz na pasku. Przy 90km/h pali w granicach 6.5l/100, przy 110-120, 7,5-8., przy 140, 10-11l/100km. Przy prędkości tak od 180 i więcej (maks wg gps 220), prędkość ÷10 wychodzi spalanie w litrach

    • @kamskam908
      @kamskam908 Рік тому +1

      ÷10?

    • @xonic5025
      @xonic5025 Рік тому +2

      @@kamskam908 Prędkość ÷10 czyli jak jechał 220 to spalanie wyszło 22 litry. Tak to zrozumiałem.

    • @patryciusz1
      @patryciusz1 Рік тому

      Takie a4 b9 2.0d pali przy 90 koło 5l a przy 140 6,5-6,7l

    • @artkie76
      @artkie76 Рік тому

      @@patryciusz1 Mój Espace 2.0 DCI zrobiony na 200KM, przy 90 pali w granicach 5l, ale przy 140 to juz 9-10, tyle ze bydle niemal 2 tony waży i aerodynamika cegły.

  • @YouTubePL666
    @YouTubePL666 Рік тому +2

    w przypadku wiekszych gabarytowo samochodow spalania rosnie duzo bardziej im wzrasta predkosc... optymalne spalanie do predkosci w suvach jest zazwyczaj w okolicach licznikowych 120 a ekonomonia przy okolo 80 - 90

  • @supergracz2985
    @supergracz2985 Рік тому +1

    Dla mnie i tak najlepiej jechać 140km/h a jechanie za ciężarówką to po prostu pech który może się zdarzyć. Jechać 90km/h autostradą jest strasznie usypiające i nie daje poczucia że jadę lepszą drogą, wręcz przeciwnie sprawia że jazda jest nudna.

  • @tifjosi
    @tifjosi Рік тому +5

    Z tym spalanie to magiczną liczba jest 55mph. Dlatego też przy kryzysie paliwowym pojawił się ten znak ;)
    Oczywiście 'thermal efficiency' silników się poprawił od tamtych lat, ale generalnie zasada jest ta sama.
    Przy czym chyba najwięcej oszczędza się używając technik motorsportowych, tj. lift and coast. Tylko to wymaga patrzenia dalej niż koniec własnej maski.

    • @DIMON13585
      @DIMON13585 Рік тому

      Chodziło Ci o coast in gear czy coast in neutral?

    • @tifjosi
      @tifjosi Рік тому

      @@DIMON13585 Najnowsze skrzynie ZF rozłączają napęd w trybie ECO.

  • @hubertbakowski3311
    @hubertbakowski3311 Рік тому +1

    Ja bazując na moich podróżach Polska UK muszę powiedzieć że prędkośc ma znaczenie jak chodzi o spore dystanse. Dodatkowo wiadomo ze decyduje ilość aut na drodze i zdarzenia losowe. Oczywiście w Polsce gdzie dominują 2 pasy ruchu ciężej jest nadrobić czas. Natomiast ja dużo nadrabiam jadąc przez Niemcy ( plus Oczywiście brak limitów na autobanach) . Podobnie to wygląda np na autostradzie M1 do Londynu która bardzo często jeżdżę. Gdy jest dużo pojazdow- to ciężko jest nadrabiać czas. Ale jak mam te 3- 4 pasy drogi to ciężarówki nie robią mi różnicy. I staram się trzymać prędkośc około 74mil /h co daje mi nadal całkiem dobre spalanie a jazda jest dynamiczna

    • @piotrbachanowicz6329
      @piotrbachanowicz6329 Рік тому

      Prędkość na dużym dystansie ma sens tylko wtedy jak się jedzie bez dzieci... Bo tutaj game gangerem jest to ile razy usłyszy się z tyłu wołanie " Tata kupa!" 😂😂😂

  • @mayksiaze696
    @mayksiaze696 Рік тому

    Kiedyś testowałem jazdę 100-120 oraz przyspieszanie do 160 przy wyprzedzaniu i wyszło, że prawdą jest, że na zużycie paliwa najwięcej wpływa hamowanie czyli mus przyspieszania po hamowaniu. Okazuje się, że ściąganie nogi z gazu całkowite na tyle zmniejsza spalanie, że spalanie jest podobne jak byśmy jechali na tempomacie.

  • @mkpl2006
    @mkpl2006 Рік тому +1

    Śmigam starym 1.6 w automacie. Jeździłem ta samą trasą 15/35km miasto autostrada. Przy 90 spaliło 8.2l a przy 125km/h 8.6l... stary oplowski 1.8 115km/h. Co poszło nie tak w tych nowych konstrukcjach ?

  • @semimatt
    @semimatt Рік тому +20

    Wczoraj trasa 90/h spalanko 3.7L 1.6 tdci na 400 kilometrach .. no niech mnie elektryk pobije z kosztem ladowania na ladowarce.

    • @mmgg0608
      @mmgg0608 Рік тому +4

      Wg komputera czy wg dystrybutora?

    • @zgredzi1
      @zgredzi1 Рік тому

      To moja mazda pali też w takich trasach 90km/h 6.7 LPG po 3zł czyli 20.1zł czyli jeszcze taniej. Polecam założenie najnowszch instalacji gazowych np. STAG są bardzo oszczędne w porównaniu ze starymi instalacjami

    • @stanbielecki3000
      @stanbielecki3000 Рік тому

      ​@@zgredzi1nierząd kombinuje z homologacjami dla aut z LPG również tymi które mają już instalacje założone warto się tym zainteresować
      Obawa była taka że mogą jednym rozporządzeniem zdjac homologację że wszystkich aut tj.3mln
      Oczywiście chodzi o kasę z benzyny jest wyższy podatek

    • @Skandaliczny8
      @Skandaliczny8 Рік тому

      @@zgredzi1Skoda 1.6 tdi 2016 - komputer pokazał 4,4 trasa 140km/h, uważam, że warto dopłacić te 7zł na 100km
      Ale przy 90/h spala 3.2, niesamowity samochód.

    • @mmgg0608
      @mmgg0608 Рік тому +1

      ​@@Skandaliczny8u mnie Audi A4 Avant 2.0 TDI 150 KM spalił w temp 25'C na trasie 250km (powiedzmy) Wieluń - Poznań wg komputerka 3,8 l, a buda dość ciężka przecież

  • @ore4619
    @ore4619 Рік тому

    Jezdziłem Audi 100Tdi z ręczną skrzynią, która miała 8 biegów do przodu (!).
    Biegi były krótkie i trzeba było utrzymywać pow. 2000 tys. obrotów bo poniżej była dziura w turbo i silnik słabo pracował. Za to na 8 biegu (nadbieg) na autostradzie spokojnie przejezdzałem ponad 1200 km (zbiornik 80 l) przy średniej 140 km/h.
    Ciekawy to był samochodzik i dobrze go wspominam.

  • @Zduneqq
    @Zduneqq Рік тому

    Laguna 3, 2.0dci + 4 osoby na pokładzie+palny bagażnik+pełny pack.
    Trasa ok.1100km, z czego ok
    .450 km drogi międzypowiatowe (xxx),średnia, 76.5km/, spalanie 7.0l, na autostradzie 130 na tempomacie.

  • @RooiGevaar19
    @RooiGevaar19 Рік тому

    Się dziwić, że Niemcy dalej jeżdżą głównie 130, mimo braku limitu - niedość, że za dnia mało jest okazji, by sie rozpędzić, to jeszcze oni umieją liczyć pieniądz i wiedzą, że jazda powyżej 130 im się totalnie nie opyla, dodatkowo lepiej zaoszczędzić trochę wachy, zamiast stać co 250 km na stacji.

  • @obserwatorjeden6121
    @obserwatorjeden6121 Рік тому +1

    Zasada jazdy przy dieslu, obroty od minimum 1700 do 2500, gdzie ideał to okolice 2000-2100, a ponad 3000 tylko przy rozpędzaniu i aby obudzić dpf.

  • @jarosawfxsx1738
    @jarosawfxsx1738 Рік тому +6

    Hej, jeżdżę bardzo często że Zgorzelca do Wrocławia,(na LPG) Ja tez zrobię taki test , ale odpuszczę sobie te 90 km/h i dam Ci znać jak było.

  • @grzegorzkudelski6983
    @grzegorzkudelski6983 Рік тому +4

    Dokładnie 👍👍 robiłem z nudów taki test ale tylko z komputera w aucie t avensis d4d i mi wyszlo że wzrost prędkości od 100-110 do 120-130/h nie powiększa strasznie spalania i raczej różnica była poniżej litra i jazda była przyjemna ale zwiększenie prędkości do 140 i więcej podniosło spalanie o ok 2l i po dłuższej drodze w nocy musiałem zatrzymać się na krótki reset więc sensu to nie miało, możnaby jechać dalej ale poniekąd to ryzyko a i odpokutowałoby się następnego dnia brakiem koncentracji i ogólnym zmęczeniem, myślę też że najlepiej to dopacować się do aktualnych warunków na drodze żeby jazda była najpłynniejsza, pozdrawiam 💪😎👍

    • @2NJx4hiR
      @2NJx4hiR Рік тому +4

      Fakt, że prędkość należy dopasować do warunków na drodze, żeby choćby nie musieć co chwila hamować. Jednak to, że następnego dnia trzeba "odpokutować brakiem koncentracji i ogólnym zmęczeniem" świadczy jedynie o tym, że dany samochód do takiej jazdy się nie nadaje. Są auta, które przy prędkościach rzędu 140 wymagają maksymalnego skupienia kierowcy, ale są też takie, które przy 200 tego nie wymagają.

    • @grzegorzkudelski6983
      @grzegorzkudelski6983 Рік тому +1

      @@2NJx4hiR masz rację 👍 jednak najsłabszym ogniwem jest kierowca i jego doświadczenie oraz aktualna sprawność danego dnia, bo inaczej jedzie się w trasę w poniedziałek po wypoczynkowym weekendzie a inaczej w piątek wieczorem po ciężkim tygodniu pracy, również trzeba brać to pod uwagę, można być świetnym kierowcą ale po dwóch nieprzespanych nockach trzeba raczej uważać bo organizm reaguje inaczej, zmęczony mózg, przebodźcowany musi odpocząć następnego dnia i to ta pokuta 😉

    • @h_ellevetor
      @h_ellevetor Рік тому

      @@grzegorzkudelski6983 współczuje jak męczy cię taka droga albo jak nie jesteś w stanie prowadzić po dniu pracy... kiedyś po mega ciężkim tygodniu leciałem do domu rodzinnego vw lupo który nie zalicza się do pożeraczy km po 170km/h i nie czułem się zmęczony, a wręcz przeciwnie, dzięki temu że przyjechałem szybciej mogłem wcześniej odpocząć już w mieszkaniu a nie na trasie. jechałem bite 8h i jedyna przerwa to była na żarcie w kfc na końcu trasy bo byłem głodny. Nic w tym nadzwyczajnego ani trudnego. jeśli ktoś się boi takich tras czy męczy się przy 130km/h to może powinien sie zastanowić czy może prowadzić :)?

    • @grzegorzkudelski6983
      @grzegorzkudelski6983 Рік тому

      @@h_ellevetor ooooj no nie, trzeba jeździć tylko dostosować się do aktualnych możliwości, z mojej opowiastki nie wynika że nie mogę i nie daję rady tylko że czasem jest inaczej a komfort jest inny na różnych prędkościach, kiedyś irytowała mnie prędkość bo auto mi pogłaśniało audio wraz ze wzrostem prędkości i je wyłączałem, ja się ścigam więc prędkość mi nie przeszkadza -źle zrozumiałeś 😉, opisywałem komfort podróży i optymalizację mojej - nie Twojej podróży, aaa 170km nie zaliczam do dalekich podróży a lupo to fajne autko 👍 pozdro 🙂

  • @docutech69
    @docutech69 Рік тому

    2 razy w miesiącu - trasa Warszawa-Bydgoszcz. 2002 Honda Jazz 1.4 bęzyna. Jadąc 100km/h = 5.5l/100km. Jadąc 120km/h = 6.5l/100km. Szybciej nie ma ssensu. Zdecydowanie taniej jechać wolniej. 7 lat jeżdżę A2/A1 i dziwi mnie jak szybko ludzie jeżdżą. Być może, że nie płacą ani za eksploatację ani za paliwo, więc wolna amerkanka 🤔

  • @SuperCas05
    @SuperCas05 Рік тому

    Gdy już jestem zmęczony to wybieram dynamiczną jazdę by nie zasnąć przy monotonnej jeździe... Tak że nie dziwię się że ktoś jak tylko może bezpiecznie to wyprzedza... A gdyby nie jazda za tirem to pewnie spalanie było by większe w pierwszej próbie... Co pokazuje ten test ze nadal autostrad nie mamy (czyli ekonomiczna jazda z wyzsza prędkością bo tiry lub elektryki tamują ruch - dla mnie lewy pas na autostradzie powinien być z minimalną prędkością 130km (zmniejszybo by to powolna jazdę na lewym pasie i hamowania tych którzy jadą lewa stroną - a Ci co jeżdżą wolniutko niech trzymają się prawego pasa , chcą powoli wyprzedzać niech czekają na 3 pasy...- bo cały czas są poszkodowani Ci na lewym pasie a autostrada chyba po to była zrobiona... Oczywiście może się ktoś zemną nie zgadzać, tak uważam, pozdro za chęci zrobienia takiego testu!

  • @ZimnyPiwosz
    @ZimnyPiwosz Рік тому

    Jazda osobówką za ciężarówką po autostradzie to jest utrudnianie ruchu dla innych. Jedzie osobówka za ciężarówką która ma na liczniku np. 88 kmh, inna ciężarówka chce jechać 90 i wtedy dłużej musi jechać lewym pasem by wyprzedzić zawalidrogę w osobówce i ciężarówkę przed nią.

  • @marcini4117
    @marcini4117 Рік тому +3

    Wnioski słuszne, ale 17 minut gadania po to, żeby dojść do wniosku, że im szybciej jedziemy, tym auto spali więcej? Można by to streścić 3x szybciej. Nie każdy ma tyle wolnego czasu na oglądanie. Pozdrawiam 😅

  • @FaraonAtryda
    @FaraonAtryda Рік тому +3

    Prawda jest taka, rozsądną jazda, wypośrodkowanie I umiar

  • @emit673
    @emit673 Рік тому

    Z moich doświadczeń na szosach wynika, że jazda na zderzaku i ciągłe wyprzedzanie na odcinku drogi około 100 km jest bez sensu.
    Można zyskać kilka minut i stracić sporo na kosztach paliwa.
    Jadąc prędkością około 90 km, często znacznie mniej przejeżdżając przez wsie i miasteczka prawie nie zużywam hamulców i paliwa.
    Na autostradzie można zyskać kilka minut i stracić dużo paliwa.

  • @janjasinski8347
    @janjasinski8347 Рік тому

    Takie spalanie wynika z konstrukvjii silnika i ogólnej nauce o budowie siln⁰ików.
    Spalanie efektywne jest najbardziej optymalne w przedziale obrotów między maksymalnym momentem a mocą maksymslną. Niezależnie od typu auta. Kierowca odczuwa to że samochód "ciągnie". I to by było na tyle...

  • @Dondriver12345
    @Dondriver12345 Рік тому +1

    Jeszcze można zrozumieć jazdę na autostradzie. Ale jak zrozumieć rozpędzanie się do 50-60-70 km/h w mieście, gdy za 200 metrów świeci się czerwone i wpychanie się przed tymi, kto do tych świateł dojeżdża z prędkością np 30 km/h? Czy to robi taką różnicę: stanąć te 20-30 sekund na światłach lub wolniej doechać do nich za ten samy czas?

    • @krzysiekkrzysiek8234
      @krzysiekkrzysiek8234 Рік тому

      Są pewne zalety takich zachowań , układ hamulcowy się nie zapiecze 😁

  • @rzymski89
    @rzymski89 Рік тому +8

    od jakiegoś czasu zacząłem jeździć 120 szkoda nerwów na ciągłe przyspieszanie i zwalnianie :) a spalanie na poziomie 10l LPG to prawie jak za free :D

    • @kamskam908
      @kamskam908 Рік тому +1

      Trzeba bylo.kupic diesla to by Ci przy 120.spalal 6.

    • @DanyWay
      @DanyWay Рік тому +9

      @@kamskam908 Albo nie czytasz ze zrozumieniem albo nie potrafisz liczyć. Te 6 litrów ON to tyle co 12 litrów LPG. Tyle w temacie oszczędności. Ja mam średnie spalanie LPG 11-12 litrów (średnia z 30 tys km) i 270 KM pod maską.

    • @poznajaximum4955
      @poznajaximum4955 Рік тому

      @@DanyWay jaki silnik?

    • @FreeZer33
      @FreeZer33 Рік тому +1

      @@DanyWay Osobiście dojeżdzam do pracy 50km, prawie cały czas jadąc ok. 90km/h Spalanie w granicach 9-10l lpg. Jadąc 120km/h spalanie wzrasta do ok 11l, ale to pewnie przez krótką skrzynię która przy 80km/h ma 2k obrotów

    • @DanyWay
      @DanyWay Рік тому +1

      @@poznajaximum4955 F4RT

  • @tv.silesia-info
    @tv.silesia-info Рік тому

    Witam Pana Redaktora. Od ponad dwóch lat oglądam Pana materiały.Mam 52 lata . Na praktykach w technikum samochodowy uczono nas jeszcze o jednym powodzie wzrostu zużycia paliwa . Jest to tak zwana dodatkowa dawka ,podawanego paliwa w każdorazowym depnienciu na pedał gazu . Tego efektu przy jeździe na Gaz LPG ... Nie ma .

  • @Booyamakashi
    @Booyamakashi Рік тому

    Polecam zapisywanie tankowania w aplikacji fuelio. Ja po 6 latach jazdy jednym autem wiem dokładnie ile pali gdzie i kiedy i na jakiej benzynie (podpowiem że w Polsce jest chrzczona benzyna w porównaniu do zachodu). Przy okazji fajne wykresy ma i statystyki.

  • @szymonk1741
    @szymonk1741 6 місяців тому

    Na codzień jeżdżę ciężarówkami. Ale jak mi się osobówką nie śpieszy to na dwupasmówce walę 90-100 a jak się śpieszy to 120-140. Czasy gdzie się jeździło po 240 km/h i tak przez 100 km to się nie opłaca ze względu na spalanie, wysokie obroty silnika i cholernie wysokie mandaty

  • @haem5649
    @haem5649 Рік тому

    Gdyby to auto miało baterie i napęd elektryczny zużywałoby około 3,5 raza mniej energii. Energia potrzebna do poruszania auta jest taka sama niezależnie od napędu. Natomiast sprawności napędów robią różnicę. Z przeliczenia 1 litr diesel ~= 10kWh to przykładowe auto z silnikiem spalinowym zużywa odpowiednio na 100km: 62kWh(90km/h), 79kWh(115km/h), 85kWh(130km/h), 97kWh(140km/h) z elektrycznym napędem odpowiednio byłoby: 18kWh(1,8litra diesel)/100km, 23kWh(2,3litra diesel)/100km, 24kWh(2,4 litra diesel)/100km, 28kWh(2,8litra diesel)/100km. Mam KIA EV6 o podobnych parametrach technicznych i mogę potwierdzić te wyliczenia. Gdyby liczniki aut spalinowych były skalowane w złotówkach to prawdopodobnie ich kierowcy jeździli by wolniej.

  • @kamskam908
    @kamskam908 Рік тому +4

    Walduś Google Maps nie liczy żadnej średniej tylko pokazuje dokładny czas w zależności do natężenia ruchu. Oczywiście nie przewidzi ile będzie trwał wypadek i spowolnienie. Ale na pewno nie liczy średniej. On zaklada ze bedziesz jechal.przepisowo.

    • @pwolkowicki
      @pwolkowicki Рік тому

      Nie wiem, jak liczy google maps, ale w moim przypadku liczy zawsze baaaardzo optymistycznie.

    • @misda1982
      @misda1982 Рік тому

      @@pwolkowicki U mnie bardzo dobrze podaje czas przejazdu. Jadąc autostradą 500km jestem 15min szybszy. Na pozostałych drogach jest bardziej dokładna. Ale ja sobie ustawiłem swoje parametry jazdy.

    • @misda1982
      @misda1982 Рік тому

      Przecież to się konfiguruje poprzez średnią prędkość dla każdego typu drogi. Dopiero jak są jakieś utrudnienia to dodaje dodatkowy czas do tego co wychodzi z obliczeń.

    • @pwolkowicki
      @pwolkowicki Рік тому

      @@misda1982 gdzie się ustawia te parametry jazdy? Bo nie widzę.

    • @misda1982
      @misda1982 Рік тому

      @@pwolkowicki Kiedyś było w ustawieniach ale to parę lat temu. Teraz już nie ma tego.

  • @michaltatka
    @michaltatka Рік тому

    z grubsza to co pamiętam:
    E38 5.4l v12 - miasto: 26l/100, autostrada 11l@60km/h, 8.5l@90km/h, 12l@120km/h , 14l@200km/h, 31l@280km/h
    Vel Satis 3.5l v6- miasto 19l/100, autostrada: 5.8l@60km/h, 11l@120km/h, 17@200km/h, 32@270km/h
    Safrane 2.9 v6 - miasto 20l/100, autostrada: 7l@60km/h, 12l@120km/h, 20l@200km/h, 32l@258km/h
    BMW E39 2.5 M57 r6 - miasto 8l/100, autostrada: 4.8l@60km/h, 7.5l@120km/h, 12.5@200km/h, 15l@225km/h

  • @szymonad1
    @szymonad1 Рік тому

    ja robiłem taki test wyszło mi z niego że auto najmniej spala mi przy 50 kmh (około 3.3l/100km). jadąc ciągle prosto raz nie hamując.
    przy
    90 kmh 3.8l/100
    110 kmh 4.2 l/100
    130 kmh 4.5l/100
    150 kmh 5.5l/100
    średnie spalanie deklarowane przez producenta to:
    4 l trasie
    4.5 l w cyklu mieszanym
    5l w mieście
    testy były robione przeważnie na odcinkach około 100km
    testy robiłem wielokrotnie auto pewnie wymaga czyszczenia układu dolotowego ponieważ około 40 kkm egr się zapchał i tylko on został wyczyszczony. testy robiłem kiedy auto zaczęło więcej palić. w samochodzie w którym nic nie dolega pewnie by się dało utargać po 0.3 lub 0.4 spalania. :)
    auto reno megane 1.5 dci (najmocniejsza wersja nie pamiętam ile dokładnie koni) 2007 rok przebieg około 280 tys km.

    • @szymonad1
      @szymonad1 Рік тому

      spalanie według komputera pokładowego. tankuje zawsze do pełna i zawsze myli się o niecałe 10 %
      pokazywał że spaliłem 55l a wchodziło 58l do baku

  • @jackm3458
    @jackm3458 Рік тому +2

    U mnie ok 17-20L/100 przy prędkości ok 270-300km/h na autostradzie 😅 i poniżej 4L/100 przy trasie widokowej przy ok 80km/h a silnik zaledwie 1.3 litra pojemności 😊

  • @tomaszkwiatkowski4068
    @tomaszkwiatkowski4068 Рік тому +5

    Kolejny ciekawy i interesujący odcinek👍👏👍🙏🙂
    Ciekawe eksperyment i wyniki🤔🙄👏👍🙏🙂❤

  • @jacekjankowski3819
    @jacekjankowski3819 Рік тому

    "król jest nagi" - fantastom zawsze pali przy 140 jakieś 8 litrów - tyle ze mierzone na jakimś małym kawałku wg kompa.
    Ale gdyby policzyć jaką mają średnią dla kilkuset km to wyjdzie ze max. 120 i spalanie właśnie 8.
    To jest ta subtelna różnica pomiędzy testem a życiem.

  • @pawez4052
    @pawez4052 Рік тому +2

    Najlepszy stosunek komfortu do kosztów,czasu i płynności jazdy daje licznikowe 120 km/h

    • @marcinp4769
      @marcinp4769 Рік тому

      W Fiacie 126p to rzeczywiście komfort przy tej prędkości i nie każdy egzemplarz tyle osiągał :D Ale kiedyś to jak juz miałeś jakiś samochód to było coś.

  • @mmgg0608
    @mmgg0608 Рік тому +1

    Optymalna prędkość jazdy to 120 km/h. Przy wyższych robi się wir w baku i pojawia różnica szybkości +50 względem ciężarówek, a więc mamy rwaną jazdę, zmarnowane paliwo i niepotrzebne nerwy

    • @Succuub
      @Succuub Рік тому +3

      120 to jak jeździsz klockiem. Przy normalnych autach - sedan/kombi - nie ma większej różnicy między 120 a 140.

  • @karoljakoniuk6696
    @karoljakoniuk6696 Рік тому

    Jechalem przez Europe Honda accord tourer 2.2 ICTDI 112km/h SPALANIE 5.9 l 100 km/h po Polsce do 150 km/h 7.3 l po Niemczech 150-180 km/h spalanie 6.7 w Niemczech jazda o wiele plynniejsza Jak w Polsce mimo wyzszej predkosci spalanie przy 112 km dosc wysokie 🙂

  • @sebastian9440
    @sebastian9440 Рік тому +7

    Zrób taki test spalania z corvettą ❤️😁

  • @xerpenta
    @xerpenta Рік тому

    To potwierdza moje odczucia, że nie da się w Polsce sensownie jechać 140 km/h. Dla mnie problemem jest to, że za szybko dojeżdża się do aut jadących 90-110 na prawym i jest za mało czasu, żeby się sensownie wcisnąć na lewy, gdzie standardowa prędkość to 160 raczej niż 140. Finalnie i tak się zwalnia do 100 a potem znowu trzeba się rozpędzać. W moim doświadczeniu (a nie doświadczeniach), najlepiej jeździ się ok. 120. 130 sobie pozwalam, jak prawa strona jest wyjątkowo pusta. Dzięki za eksperyment.

    • @MM-qq9wc
      @MM-qq9wc Рік тому

      Jako uczestnik ruchu masz prawo korzystać z jezdni w ramach prawa o ruchu drogowym. To, że inny uczestnik chce go łamać nie oznacza, że Ty masz jechać z prędkością 100 km/h by on mógł łamać dozwoloną prędkość.😉 Nauczmy się w końcu, ze drogi są dla wszystkich.

  • @WladyslawStasiak
    @WladyslawStasiak Рік тому

    foresterem z silnikiem 2.0 najwieksze zasiegi na jednym baku robilem przy przelotach 170km/h.
    dobra jest jazda w tunelu aerodynamicznym, za tirem najwiekszy - dlatego proba za tirem jest niemiarodajna - trzeba by porównać 90/h za ciężarówką i bez - ogółem najlepiej za bardziej kwadratowym busem najszybciej, jak za tymi oplywowymi bmw/mb to juz takiego tunelu nie ma i to widac na wskaznikach obecnego spalania.

  • @rafalrafalski7617
    @rafalrafalski7617 Рік тому +1

    Niestety wskaznik zuzycia paliwa w samochodach bardzo zaniżaja zużycie, tak aby polepszyc samopoczucie kierujacego. Przy tankowaniu do pełna widac to radykalnie.U mnie zużycie faktycze jest wieksze o 20-23%.

  • @krzysztof-ratajczyk
    @krzysztof-ratajczyk Рік тому +1

    Trasa jak trasa. W mieście moim zdaniem jest znacznie gorzej. Mieszkam w niemczech naszpikowanych do bólu ekologicznymi strefami 30kmh oraz fotoradarami. Przy takiej prędkości spalanie rośnie do absurdalnych poziomów pomnożonych przez kilkaset tysięcy aut dziennie - to nijak się ma do ochrony środowiska

  • @kolo4079
    @kolo4079 Рік тому +8

    Mi na trasie 940 km poszło 54 litry 1.9 tdi 105hp😅 Prędkość okolicach 115-120 km/h Tak na trasie na baku robię prawie 1000 km 120/ kmh

    • @mariogravity7114
      @mariogravity7114 Рік тому +1

      Mam 1.6 TDI, u mnie spalanie przy średniej prędk. 115 kmh = 4.6. Trasa 530 kilometrów.

    • @DIMON13585
      @DIMON13585 Рік тому +2

      U mnie Superb 2.0TDI (140 koni) 6-manual przy 120-140km/h bierze 6.4L/100km. Przy jeździe spokojniejszej udało się zejść do 5.4L.

    • @boniek5227
      @boniek5227 Рік тому +1

      2.0 tdci Mondeo mk5 180ps przy tempomacie na 140 km/h z googlowskiej navi, na trasie 950km średnia spalania to 6,4 l
      Natomiast poprzednio jeździłem tę samą trasę Mondeo mk4 2,2tdci 175ps z taką samą prędkością na tempomacie i tu średnia była około 6,9 l

    • @krzysiekkrzysiek8234
      @krzysiekkrzysiek8234 Рік тому +1

      A bierzecie kierunek wiatru pod uwagę ? Potrafi literkę dodać przy 100 km/h 😏

    • @kolo4079
      @kolo4079 Рік тому +2

      @@krzysiekkrzysiek8234 masz rację śmigam po Skandynawii a tu prawie wieje codziennie ☹️

  • @lrogalinski
    @lrogalinski Рік тому +2

    Ciekawe zestawienie czasu przejazdu powino uwzględniać czas na przejechanie 1000 km uwzględniajac czas tankowania. Kolega kiedyś przeliczył że trasa Szczecin - Warszawa optymalnie wychodzi przy jakiś 120 kmph

    • @Booyamakashi
      @Booyamakashi Рік тому

      Tak, jeszcze powinno uwzględniać hot doga na Orlenie i kupę w lesie. Kolega lubi jeszcze kawkę więc +5 minut.

  • @Koki1oki
    @Koki1oki Рік тому +2

    Dla kogoś kogo stać na nowe Audi, czas jest ważniejszy niż spalanie. W Suzuki ile by nie cisnąć to spalanie okolice 7 litrów.

  • @andrzejkrakow8606
    @andrzejkrakow8606 Рік тому

    Usłyszałem taką motywację dla spokojnej wolnej jazdy, I po co pędzisz, przyjedziesz pół godziny wcześniej z trasy tylko po to żeby dłużej wysłuchiwać zrzędzenia żony.

  • @arkadiuszweiss
    @arkadiuszweiss Рік тому +1

    Dla małej pojemności silnika różnice będą znacznie wyższe. Zatem zamożny jak zwykle oszczędza.

  • @adambielski2743
    @adambielski2743 Рік тому +1

    Każdy kierowca mający więcej niż dwie szare komórki wie, że taka jazda nie ma żadnego sensu. Ale bardzo fajnie, że pokazałeś to czarno na białym. Chociaż na drogach niewiele to zmieni niestety.

    • @krzysiekkrzysiek8234
      @krzysiekkrzysiek8234 Рік тому

      Co miałeś na myśli że niewiele się zmieni 🙄 chodzi że ludzie i tak nie będą jechać 130 albo 90 tylko 100-160 😄

  • @homemade73
    @homemade73 Рік тому +1

    Waldek, zrób film o "tirowcach", którzy zagrażają innym użytkownikom autostrady. Bardzo często jeżdżę autostradą A1 między węzłem Bełk i Sośnica. Teren aglomeracji śląskiej. W tym rejonie autostrada ma 3 pasy ruchu. Jedzie sobie prawym pasem ciężarówka czy TIR z szybkością ok.90km/h. Na tym samym pasie jedzie drugi taki jegomość i zaczyna go wyprzedzać z szybkością ok. 92km/h. Reasumując, czy to jest bezpieczne? Jak dla mnie to nie , bo co ten drugi kierowca zyska? Ten drugi kierowca zyska to,że jest pierwszy a jakie zagrożenie sprawia? Ano takie, że dwa tiry blokują dwa pasy ruchu. A są odcinki, gdzie są tylko 2 pasu ruchu i robią tak samo a pretensje mają do kierowców osobówek. Na pewno to jest temat na kolejny materiał. Pozdrawiam.

    • @MM-qq9wc
      @MM-qq9wc Рік тому

      Jak będziesz robił rocznie po 120tys km i więcej to odczujesz te 2-3 km/h😉. Czas to jedyna twarda waluta jaka była, jest i będzie. 🤷‍♂️

  • @MarcinvRS
    @MarcinvRS Рік тому +1

    Passat b7 2.0TDI 140KM 4motion spalanie z trasy ~1050km 9.5L/100km a audi a3 1.9TDI 130KM (FWD) które jechało tę samą trasę za passatem pokazało 7.3L/100km. 😀

  • @Daniox93
    @Daniox93 Рік тому

    Posiadalem kiedy VW Bore kombi 2.8 vr6 204 konie 4 motion. Płyną jazda w granicach 90/120 średnie spalanie 6.8. Jazda autostradową w granicach 140/160 14.7. Średnie spalanie jazdy na codzień do pracy i sklepu 11.7l