Osteoporoza: fizička aktivnost smanjuje mogućnost preloma kostiju

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 жов 2024
  • Osteoporoza: fizička aktivnost smanjuje mogućnost preloma kostiju
    produzizivot.co...
    ***
    Pratite nas na društvenim mrežama:
    Facebook: / budizdravproduzizivot
    Twitter: / produzi_zivot
    Instagram: / budizdravproduzizivot
    Pinterest: / produzizivot
    Linkedin: / budizdravproduzizivot
    ***
    Deo teksta:
    Osteoporoza je oboljenje karakterisano gubitkom koštane mase i tkiva, koje može dovesti do oslabljenog i krhkog stanja kostiju. Osobe sa osteoporozom imaju i povećani rizik od preloma kostiju, i to uglavnom kuka, kičme i ručnog zgloba. Osteoporoza najčešće zahvata starije osobe ženskog pola, iako sam proceš oštećenja počinje mnogo ranije. Izuzetno je bitno jačanje kostiju do 25-te godine života jer tada kosti dostižu svoju najveću gustinu. Adekvatan unos i doziranje kalcijuma u organizam igra esencijalnu ulogu u jačanju kostiju.
    Rizik je primećen u svim etničkim grupama jednako, ali je možda bitno izdvojiti belu i azijsku ljudsku rasu kao grupu sa povišenim rizikom za razvoj oboljenja.
    Koji su uzroci osteoporoze?
    Osteoporoza se javlja kada dođe do disbalansa između formiranja nove kosti i resorpcije starog koštanog tkiva. Greške se javljaju prilikom formiranju nove kosti, resorpcije stare ili tokom oba procesa. Dva najbitnija faktora za proizvodnju nove koštane strukture su minerali kalcijum i fosfat. Njihova funkcija se ogleda u procesu formiranja, sazrevanja i rasta kostiju.
    Kalcijum ima višestruku ulogu u organizmu. Reguliše ispravno funkcionisanje srca, mozga i drugih organa. U cilju održanja normalne funkcije ovih organa, kalcijum se resorbuje iz kostiju i prebacuje u krvotok, gde vrši ostatak svoje funkcije i krvnom strujom se prenosi do ciljnih organa, za čiju funkciju je potreban. Pri sniženom nivou kalcijuma u organizmu ili pri deficitarnoj apsorpciji iz namirnica dolazi do deficitarne ili oštećene izgradnje kosti i koštanog tkiva. Posledično tome, kosti gube svoju gustinu, postaju krhke, gube čvrstinu i postaju podložnije prelomima.
    Gubitak kosti se uglavnom dešava kroz par godina. Osoba će često prvo doživeti prelom kosti, pa tek onda otkriti da ima ovo oboljenje. Do tada, bolest može biti u svom uznapredovalom stadijumu i oštećenje može biti ozbiljno.
    Vodeći uzrok osteoporoze je manjak određenih hormona, naročito estrogena kod žena i androgena kod muškaraca. Žene, najčešće starije od 60 godina, oboljevaju od osteoporoze. Menopauza (period kada ženi prestaje menstrualni ciklus) je često praćena sniženim nivoima estrogena i samim tim postoji veća mogućnost nastanka osteoporoze. Drugi faktori koji mogu doprineti gubitku gustine kostiju u grupi ovog životnog doba uključuju i neadekvatan unos kalcijuma i vitamina D, nedostatak fizičke aktivnosti i ostale endokrine promene (manjak estrogena) koje pogađaju ovu grupu osoba.
    Ostala stanja koja mogu dovesti do osteoporoze uključuju i prekomernu upotrebu kortikosteroida (Kušingov sindrom), probleme sa tireoidnom žlezdom, manjak mišićne aktivnosti, karcinom kostiju, određeni genetski poremećaji, upotreba određenih lekova i problemi poput ishrane sa manjkom kalcijuma.
    Koji su faktori rizika osteoporoze?
    Faktori rizika osteoporoze su:
    Ženski pol je rizičnija grupa od muškog pola, posebno mršave, sitne i starije žene;
    Ženske osobe koje su bele kože ili azijskog porekla, posebno one sa pozitivnom porodičnom istorijom osteoporoze;
    Žene u post-menopauzi koje su hirurškim putem izazvale menopauzu ili imaju abnormalni ili potpuni gubitak menstrualnog ciklusa;
    Pušenje cigareta, poremećaji ishrane poput anoreksije ili bulimije, fizička neaktivnost i upotreba kortikosterioida i antikonvulziva;
    Reumatioidni artritis;
    Roditelj koji je imao osteoporozu;
    Hrana koja bi trebala da se izbegava kod osoba sa osteoporozom:
    Hrana sa visokom koncentracijom natrijuma (soli) - uzrokuje gubitak kalcijuma iz organizma i može dovesti do gubitka koštane mase;
    Povišene količine alkohola mogu dovesti do gubitka koštane mase;
    Kofein u kafi, čaju i sokovima, smanjuje apsorpciju kalcijuma i dovodi do gubitka koštane mase;
    Koji su simptomi i znaci osteoporoze?
    U početku oboljenja, osteoporoza možda neće dovesti do pojave simptoma ili znaka. U tom slučaju, kasnije može da izazove gubitak visine ili tup bol u kostima i mišićima, osobito bol u donjem delu leđa (sakralni deo) i bol u vratu. Kasnijim tokom bolesti, oštriji bolovi se mogu pojaviti iznenadno.
    Bol se ne mora biti širiti i može se pogoršati ukoliko neki teret naleže na predeo bola. Bol se može zadržati duže od 3 meseca.
    ***
    #Osteoporoza #Menopauza #Estrogen #produzizivot
    ***
    Informativno edukativni portal iz oblasti medicine i zdravlja.
    Budi zdrav, produži život.
    produzizivot.com/

КОМЕНТАРІ • 2

  • @budizdravproduzizivot
    @budizdravproduzizivot  4 роки тому

    Osteoporoza: fizička aktivnost smanjuje mogućnost preloma kostiju
    produzizivot.com/osteoporoza-fizicka-aktivnost-smanjuje-mogucnost-preloma-kostiju/

  • @NedaRnic-v9w
    @NedaRnic-v9w 3 місяці тому

    Pre nego što čitate u videu, ne bi bilo loše da se upoznate sa tekstom i bar jednom ga naglas pročitate