OZD w STUDIO (13) Porównanie wydajności DAW / DAW Perfomance test

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 жов 2024
  • W tym odcinku testuję dla Was kilka programów DAW, pod kątem ich wydajności w wykorzystaniu zasobów procesora CPU. W przyszłości zrobię testy dodatkowych programów DAW.
    Zapraszam do oglądania :)
    I'm starting with a series of benchmarks made in all DAW's. The idea is to make an identical test project on all of them and compare how different HOSTs deal with the same type of tasks. Next videon will be including more DAWs on Windows. Also, I'm preparing to make a comparison how performance DAWs offer on Windows and MacOS.
    To see the results, watch my video. Video has polish subtitles, so you can turn on translation to your language.
    Test projects: lukasdrozd.com/...
    open.spotify.c....
    / mamamusicstu. .
    lukasdrozd.com/
    / ozd.official

КОМЕНТАРІ • 26

  • @bilik4902
    @bilik4902 17 днів тому +1

    1,5 tempa i bardzo fajnie sie ogląda

  • @andrzejgoda8324
    @andrzejgoda8324 15 днів тому

    Kurde odkryłem Twój kanał święte filmy robisz !

  • @SantaAgain77
    @SantaAgain77 Рік тому +3

    Dziękujemy za te badania. To naprawdę interesujące, że tak doświadczeni wydawcy aplikacji nie poprawili jeszcze swojej optymalizacji. Дякую !

    • @OZD_Official
      @OZD_Official  Рік тому

      Paradoksalnie, z czasem te problemy rozwiązują się same. Robi się to poprzez zmiany generacyjne procesorów CPU. Stary niezoptymalizowany software działa szybciej na nowszych procesorach co po przekroczeniu pewnego pułapu wydajności nie ma znaczenia dla większości użytkowników. Powoli dochodziny do tego momentu w świecie komputerów. Przynajmniej jeśli chodzi o programy DAW. Naturalnym ograniczeniem jest muzyka, która jest naturalnie ograniczona ilością ścieżek. Nie tak jak w grafice 3D, że zawsze można wykorzystywać moc do szybszego renderu w czasie rzeczywistym. W audio to tak nie działa, wykorzystywane jest tylko tyle ile potrzeba.

  • @maddhousepro7659
    @maddhousepro7659 Рік тому +5

    ❤ Nice test!! Thanks for taking the time and effort to explain the test!! Very useful information!

  • @leshfatbass8568
    @leshfatbass8568 Рік тому +2

    Kolejny świetny materiał Lukas. Temat mega interesujący. Czekam na kolejne filmy.

  • @peterpeper4837
    @peterpeper4837 Рік тому +2

    Great presentation.

  • @BartekEVH
    @BartekEVH Рік тому +2

    Dlaczego nie sprawdziłeś Pro Toolsa w pełnej wersji po prostu jako demo? To duża strata. Wszystkie użyte wtyczki użyłbyś w PT, bo mają swoje wersje AAX. To jest istotna sprawa, bo ponoć ich silnik AAX64 pracuje dużo lepiej od standardu VST, tym się kiedyś mocno chwalili i pamiętam, że znajomy sam to potwierdzał już nawet porównując pracę do RTAS. Zrób taki film jeszcze z tymi samymi wtyczkami i sesją, które tu użyłeś, ale w Pro Tools. Na pewno sporo luda także chce się dowiedzieć, jak on wypadnie vs konkurencja. :)

    • @OZD_Official
      @OZD_Official  Рік тому

      Jak tylko będzie czas, na pewno taki test zrobię. Sam jestem ciekaw efektów. Niemniej takie testy wymagają dużo czasu i przygotowań. Z pewnością wrócę z tematem.

    • @BartekEVH
      @BartekEVH Рік тому

      @@OZD_Official też czekam

  • @Artek604
    @Artek604 Рік тому +1

    Świetny test, ale niekompletny :)
    Zabrakło tutaj bowiem informacji dlaczego niektóre DAW - w tym teście Live i Bitwig - nie mają podwójnego bufora? Otóż jest to świadoma decyzja deweloperów, wynikająca ze specyfiki tych DAW. Jeżeli DAW używa podwójnego bufora, to ten "większy" bufor jest stosowany do ścieżek, które nie są uzbrojone do nagwyania ("record armed"). W praktyce taki DAW przed rozpoczęciem odtwarzania i w "wolnych chwilach" przelicza sobie audio z tych ścieżek do przodu, bo tam się nic nie może zmienić.
    Natomiast w takim np. Bitwig-u jest wiele elementów, które mogą zmienić to co jest odtwarzane:
    - clip launcher może zmienić kompletnie i w dowolnej chwili aranżację na pojedynczych ścieżkach lub na całym projekcie, niezależnie od tego czy ścieżki są uzbrojone do nagrywania czy nie; w tym może się to odbywać losowo (tzw. "next actions")
    - parametry natywnych urządzeń i wtyczek innych deweloperów mogą być zmieniane za pomocą modulatorów (obwiednie ADSR, LFO, sekwencery krokowe, MSEG, fomuły matematyczne, kluczowanie z audio i MIDI, itp), z których bardzo wiele jest losowych i/lub zależnych od stanu innych modulatorów, sygnałów MIDI i audio również z innych ścieżek
    - ww. modulatory w Bitwigu chodzą w częstotliwości audio projektu, w tym wiele z nich może śledzić nuty MIDI co umożliwia np. modulację cześtotliwościową filtra (filter FM) czy dowolnego innego parametru, który ma sens (lub nie ma, ale fajnie brzmi :D)
    - jest cała masa natywnych urządzeń, które w sposób stochastyczny uwalniają MIDI i sample audio, co jest idealne do muzyki generatywnej i/lub deterministycznej (np. jakaś nuta się pojawia losowo, ale jej stan determinuje kolejną sekwencję)
    - w wersji 5 (obecnie w becie) pojawiły się modulatory działające na poziomie całego projektu, które np. mogą zmieniać wysyłki czy ...tempo projektu
    To wszystko powoduje, że wdrożenie podwójnego bufora w DAW takim jak Bitwig jest bardzo trudne, o ile w ogóle możliwe. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że jeżeli w Bitwig-u nie korzysta z clip launchera, z modulatorów, z losowych narzędzi do wyzwalania audio i MIDI to powinien mieć taką samą wydajność jak Reaper czy Cubase. Ale 1) zapewne trudno jest śledzić które i ile z tych funkcji dany projekt wykorzystuje i dynamicznie modyfikować silnik audio i - co ważniejsze - 2) jeżeli ktoś nie używa tych rzeczy, to nie wiem po co używa Bitwig-a. Tradycyjne DAW-y są o wiele lepsze do liniowej, powtarzalnej (w sensie zawsze brzmiącej tak samo) muzyki ;) :D
    A co do słabego wyniku Live'a - to tu niestety pokutuje dodatkowo baza kodu sprzed 20+ lat oraz połączenie z Max For Live, który jest potężny, ale bardzo CPU-chłonny. Robiłem kiedyś prosty test, z którego mi wyszło że zwykłe LFO z sinusoidą w Live zjada mniej więcej tyle CPU, co 30-40 LFO w Bitwigu.

    • @OZD_Official
      @OZD_Official  Рік тому +1

      Dziękuję Ci za ten informatywny komentarz. Mój test jest prosty, nie ruszający specyfiki jednego programu DAW. Nie włączyłem nawet automatyki. Chciałem sprawdzić czy tak proste ścieżki audio/MIDI wykażą różnicę generowane w różnych hostach. I jak się okazuje, nawet bez złożonych układów te różnice są. W przyszłości zrobię bardziej zaawansowany projekt, podobny tradycyjnej piosenki z mixem. Jestem ciekaw czy procentowe poziomy różnić zostaną zachowane lub w jakim stopniu się zmienią. Pozdrowienia :)

    • @Artek604
      @Artek604 Рік тому

      @@OZD_Official Spoko. To nie miała być krytyka, tylko uzupełnienie informacji przez dodanie kontekstu. Uwierz mi, że wiele osób na codzień używających Bitwig-a czy Live-a nie rozumie tych niuansów (bo w sumie nie musi).
      Świetny test i wideo :)

    • @OZD_Official
      @OZD_Official  Рік тому

      @@Artek604 Zgadza się. Zauważyłem, że większość użytkowników nie interesuje się kwestiami technicznymi, które stoją za wydajnością danego programu. Jest to domena raczej starych wyjadaczy, którzy wraz z rozwojem technologii uczyli się jej od podstaw. Ta wiedza naprawdę czasami się przydaje, aby poprawnie skonfigurować sobie narzędzia do pracy. Dzięki za cenne komentarze.

  • @Phenomenum_One
    @Phenomenum_One Рік тому +1

    One more thing: if you want to do retest, please, show every DAW's internal preferences (internal buffers and so on), show plugin's preferences (multithreading on/off). Without this data on video, there are wide field for mistakes and manipulations (of course i did not blame you for anything right now)
    Thanxx, regardless.

    • @OZD_Official
      @OZD_Official  Рік тому

      Thanks for watching. Your suggestion is resonable and easy to realise. In next tests I will include setup screens to make them more informative and transparent. I did the tests with no favorisung any of DAW .

  • @labaznikov
    @labaznikov Рік тому +1

    Was the Asio Guard switched on in Cubase? It's similar to Anticipate Processing, VIP Buffer, etc...

    • @OZD_Official
      @OZD_Official  Рік тому +1

      Thanks Anton. As I made more detailed research in terms of Asio Guard, I found that ASIO Guard was active (normal lvl). So my table shows wrong info. Cubase did not work on 512 ASIO, it worked on higher secured buffer (So with no AG, Cubase reaches significantly lower results). In my new video, I will correct that info and I will add results for non-AG mode, and AG modes levels separately.

    • @Phenomenum_One
      @Phenomenum_One Рік тому

      @@OZD_Official If you want to switch off ASIO Guard for testing, then you should switch Samplitude VIP-Biffer to minimal value. Because VIP-buffer do the same thing (in a different ways of course). And Studio One have some kind of built-in "ASIO Guard" feature, but they didn't make ON/OFF option.
      Don't know about Reaper and Ableton.
      So your testing becomes a little more complicated)

    • @OZD_Official
      @OZD_Official  Рік тому

      Hi. I found your comment right now. In Samplitude, no VIP buffer was used. There was ASIO 512 sample buffer in this test. Same for rest DAWs. If extra buffer were used, there is note in the table. Exception is a Cubase. It worked with extra buffer called ASIO Guard, which is my oversight and there is no note about that. With no ASIO Guard result for Cubase would be significantly lower. I will make new test with all this details included. ✌️

  • @schalkdb4533
    @schalkdb4533 Рік тому

    Hey man in the sampltude example I see 44.1 at the top, is that supposed to be like that?

    • @OZD_Official
      @OZD_Official  Рік тому +1

      Hi. Thanks for comment. The 44.1 that is visible is only active for video take recordings with commentary. Because capturing software does not accept changing clock during recordings. All tests were made before video recordings with 96k, with no other, CPU's loading app in background.

  • @ugliestpartofyrbody
    @ugliestpartofyrbody Рік тому +1

    Ciekawy test i masa włożonej pracy. Jako fan tego rodzaju treści, dziękuję. Zastanawia mnie natomiast to czy wyniki byłyby podobne w przypadku użycia ścieżek unikatowych, czyli wariantu typowo życiowego. Niestety podejrzewam, że zarówno wyniki skuteczność trybu antycypacyjnego w Reaperze jak i testu podstawowych wydajności mogły zostać zachwiane poprzez ciągłą multiplikację ścierzek. Gdyż to że dany DAW lepiej optymalizuje zasoby podczas multiplikacji, niekoniecznie przekłada się na wykorzystanie surowej mocy obliczeniowej podczas codziennej pracy. Nie jestem programistą, ale z tego co kojarzę to wydajność kodu bierze się w dużym stopniu z odpowiedniego wykorzystania powtórzeń / pętli, by niepotrzebnie nie obliczać tego co już raz zostało policzone

    • @OZD_Official
      @OZD_Official  Рік тому +1

      Dzięki za ciekawy komentarz. Trudno na 100% powiedzieć jak dany program rozwiązuje kwestię obliczeń. Jednak z moich obserwacji wynika, że nie ma tu żadnej wielkiej magii. Procesy na ścieżkach są zwyczajnie przetwarzane w większym buforze, zanim trafią do wspólnego sumowania danych gdzie są sumowane dane z bufora o niskim buforze (równym ASIO). Dzieje się to w czasie wcześniejszym niż to co słyszymy na bieżąco, więc de facto DAW ma cały czas bufor czasowy na dokonanie obliczeń. Co skutkuje tym że nie traci ramki bufora. A dźwięk jest nieprzerwany i bez glitch'y. Druga sprawa, nie zaważyłem niczego podobnego w żadnym DAW aby ten redukował dane do przeliczeń odtwarzając je jakoby z pamięci podręcznej wcześniej wygenerowanej na podstawie poprzednich odtworzeń. Można podobne zachowanie włączyć w programach do edycji wideo (Resolve), gdzie po jednym pełnym odtworzeniu generuje on w pamięci RAM gotowe dane do otworzenia offline. A programach DAW audio nie spotakałe się z tym. Dlatego, pomimo multiplikacji danych nie powinno takie zjawisko występować i moim zdaniem oddają one dobrze to co robimy z dzwiekiem w prawdziwych projektach. Druga sprawa, każda ścieżka jest jednak trochę inna - każdy VSTi generuje losowo pewne zachowania krzywych w syntezie. Nie można więc ich "zamrozić". Byłoby to oszustwo ze strony DAW :)