W latach 80-tych obiekty były w znaczne lepszym stanie: posiadały kompletne pancerne drzwi, kopuły Grussona, schody oraz zasieki na podejściu do obiektu.
Nie rozwodziłem się nad wątkiem kradzieży, bo to raczej dla programu interwencyjnego. W każdym razie urzędy wydały zgodę na demontaż w celu zabezpieczenia konkretnemu człowiekowi - tak przynajmniej wyczytałem - a dziwnym zbiegiem okoliczności sprzęt znalazł się w Niemczech. Na wieżach miały stanąć atrapy itd. Jak widać nic się nie zadziało. Z tego co wyczytałem, to człowiek odpowiedzialny za demontaż i wywiezienie tych działek jest znanym w Polsce kolekcjonerem broni. Organizuje zloty militarne itd. Więc sprawa jest podrzędnie złożona. Tyle można dowiedzieć się z sieci. W każdym razie jest to bardzo dziwne.
Panie Przemku życzę dużo zdrowia i szczęścia. Pana działalność jest świetna. Godnie Pan zastąpił sensację xx wieku. Popularyzatorzy historii powinni się od Pana uczyć!!! Na tym kanale powinno być 2 mln subskrypcji, udostępniajcie filmy gdzie tylko można!!
Największa szkoda, że tamte działka Grusona pojechały do Drezna, sprzęt jest unikatem w polskich muzeach. O ile dobrze pamiętam można obejrzeć taki w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie przy Powsińskiej. Albo poczytać w Wikipedii pod hasłem Fahrpanzer.
Miłe, ale osobiście nie lubię porównań, bo myślę, że Łukasz to zupełnie inna liga, inny sposób realizacji, możliwości itd. My jesteśmy tylko amatorami nakręconymi pasją poznawania. Z drugiej strony lubię oglądać History Hiking, tak samo jak Poszukiwaczy Historii, nie mówiąc już o programach pana Wołoszańskiego (mógłbym jeszcze kilka wymienić😉). Wszystkie te programy podgrzewają moją osobistą pasję :)
@@MAZURSKIETAJEMNICE też nie lubię porównań, ale tu pozwoliłem sobie postawić Cię wyżej od kanału ktory jest dobry. Cd Wołoszańskiego (tak tak, jak zwykle poleje się hejt na mnie) to mógłby Ci po wyprawach buty czyścić. Nie ja jeden wielokrotnie złapałem go na konfabulacjach. Ty zaś jesteś prawdziwy i szczery. Bogusław sieje sensację, Ty zaś informacje i wiedzę.
Na linii kolejowej Olsztyn _. Iława są te bunkry w 2 miejscowościach...jak ksiadzu zauważył te w Tomarynach są naprawdę pięknie zachowane,bo w mojej miejscowości są bardzo Zdewastowane....ciekawa historia...bardzo pozdrawiam całą ekipę....👍👍👍👍👍👍👍
@@MAZURSKIETAJEMNICE Zobaczyme jaka będzie sytuacja przez lato.. Chętnie bym się przejechał. W Polsce jest sporo ciekawych miejsc, nie tylko na Mazurach :)
Świetny odcinek i moje ulubione fortalicje kolejowe. Brakowało mi tylko dwóch elementów. Na wejściu była szykana ze strzelnicą, o której nie wspomniałeś. Szkoda też, że nie dodałeś podobnych znajdujących się w Samborowie. A tak świetny materiał. I tylko szkoda tych Grussonów. Ciskają się na usta same przekleństwa.
Dzięki wielkie Księdzu za ten film. Chciałem tylko dodać, że jeśli ktoś chciałby zwiedzić coś podobnego, to w miejscowości Samborowo (około 30km dalej na zachód) stoją również bliźniaczo podobne wieże obronne jak te z dzisiejszego filmu, tylko nie w tak dobrym stanie. Pozdrawiam!
Wiele razy byłem na Pasłęką ale, O dziwo w tym miejscu nie! Już wiem gdzie w kwietniu pojadę. Nawiązując do konstrukcji budowlanej to ciekawy epizod, zamysł powstał w Grudziądzu a ja sam pochodzę z Grudziądza. Pozdrawiam autora filmu. ( świetne robisz programy)
Dziekuję za film dowiedzialem sie poprzez niego nowych rzeczy a nie które mi się potwierdziły . Miło było powspominać wypad w to miejsce po obejrzeniu materiału .
Wszystkich zainteresowanych odwiedzinami bunkrów ostrzegam przed sokistami. Dość często patrolują te okolice i czekają aż ktoś wejdzie na wiadukt. Sam niestety zostałem złapany na gorącym uczynku :)
Kolejny znakomity odcinek, tak trzymać! Wadą tych okienek strzelniczych jest ich gładkie wykończenie na zewnątrz - nadlatujący w czasie walki pocisk mógł się ześlizgnąć i wpaść do wnętrza.
Świetne obiekty-żałuję tylko że nie wiedziałem o nich w latach dziewięćdziesiątych gdy służyłem w wojsku na Mazurach lub nie miałem takiego przewodnika jak Przemek-jak zwykle super robota. Mniejszych rozmiarów jednak podobnej konstrukcji bunkry ceglane ochraniające linie kolejowe widziałem na Dolnym Śląsku dzięki Andrzejowi z Kulawej Eksploracji-także ekstra gość który mimo choroby i tak odwiedza i przedstawia ciekawe miejsca.Pozdrawiam:)
W Dreźnie? Żenujące praktyki polskich władz. Śmieszne i zarazem przygnębiające. Natomiast film świetny. Jeden z najlepszych kanałów o takiej tematyce, na pewno lata świetlne przed aktualnie przesadnie zachwalanym. Bardzo dziękuję za ciekawą wycieczkę.
Nie poświęcałem sprawie demontażu tych wieżyczek zbyt wiele czasu, bo to raczej temat dla programu interwencyjnego, ale w interenecie można łatwo znaleźć opis całej sytuacji.Pozdrawiam!
@@MarcinXIX No niestety. Takie numery tylko w Polsce [i w innych republikach bananowych typu Meksyk, Ukraina, Argentyna]. Wszystko niepotrzebne, nierentowne, zniszczyć i zaorać, sprzedać za bezcen albo zostawić na pożarcie dla złomiarzy :-((( Tylko w moim mieście było wiele zakładów pracy, których nie zniszczyły obie wojny. Zrobiła to dopiero """""wolna""""" Polska, lata 90 i 2000. Po wszystkim została sterta gruzu. Coś w tym jest, że Polacy nie potrafią się rządzić.
po zwiedzaniu tomaryńskich wież zapraszam do wstąpienia do lokalnego schroniska dla zwierząt w Tomarynach i zabraniu jednego z piesków na spacer po pięknym lesie :)
Wspominam parokrotne wycieczki w to miejsce.....jakieś 37 lat temu.Wtedy jeszcze obiekt ten wyglądał zupełnie inaczej. Były wspomniane kopuły,kręcone schody wewnątrz,nawet muszle ustepowe.Nie były osprejowane......Niestety nic w tym kraju nie może zachować się w przyzwoitym stanie dla potomnych.Szkoda.
Na lini kolejowej Toruń-Olsztyn była jeszcze jedna para wież obrony mostu. Na rzece Lutrynie, obok Jabłonowa Pom. Ale zostały rozebrane podczas rozbudowy mostu kolejowego.
21:45 - Gdzie koniec kultury, tam zaczynają się Mazury ;] To nie są "filmiki na YouTubie, które lubie" - to jest od dawna "Akcja Edukacja". Kozacki odcinek. W Samborowie też są takie wieże ale w dużo gorszym stanie...
Zdaję sobie z tego sprawę,że wieże na dzień dzisiejszy nie stanowią żadnych obiektów szczególnych ,a już z pewnością nie wojskowych,ale uważam je za bardzo ciekawe. Nawet lokalizacja nie wyklucza możliwości adoptowania ich na bazę noclegową czy też inne przeznaczenie turystyczne. Szkoda,bo jak widać na filmie, wieże ulegają dewastacji ,choćby ich górna część.
jest to wspanialy obiekt wielka mysl architektoniczno inzynieryjna . W tamtych czasach mysle ,ze to nowatorskie rozwiazanie dlatego budowa trwala az tak dlugo.
Pan Przemek jest jak zwykle klasa. Bunkry w tomarynach są bardzo ciekawym miejscem. Szkoda że niektórzy ludzie nie rozumieją tego... Tacy ludzie zniszczyli np blokhauzy w Drogoszczach. Mam nadzieję że ten kanał będzie dobrze się rozwijał. Polecam dla Pana podziemia w okolicach starych Juch. Całość instrukcji ma Pan na stronie starostwa ełckiego. 😉😉😉
..16;40, to tu właśnie powstało powiedzenie "strzelać z dupy" he he ..sorka, nie mogłem się powstrzymać !.. i wiadomo przecież, że otwory strzelnicze są za wysoko, więc i tak by nie dało rady tego zrobić !!... (choć mogli by cegieł podłożyć, żeby się bardziej wypiąć !).. bardzo przepraszam, nie wiem co mnie opętało.. ale prawdopobnie co druga osoba o tym pomyślała :)
@@rrysiekk Alez, skądże takie myśli???--)) Jesteś człowiekiem,któremu można pozazdrościć poczucia humoru i mimo wszystko dystansu. To bardzo cenne, zwłaszcza teraz, kiedy jest tak mało rzeczy do śmiechu. Kolego, pozdrawiam z uśmiechem! Serdeczności!👍💚🌞
Dla czego ten kanał ma tak mało subskrypcji ?? Na moje oko 200 000 /300 000 tys powinien miec a nie 21 tys ... To znaczy bardzo dobry materiał dobrze się ogląda
Ludzie lubią ładnie opakowaną pustkę, dlatego. Tu jest za dużo naturalnej pasji, chęci, treści i talentu. Bez błagań o suby, dzwoneczki i sypanie z sakiewki.
Kibel w twierdzy to nie szczegół! To jedn z najważniejszych elementów wyposażenia! Bez tego nie da się walczyć, ani funkcjonować w takim miejscu. A swoją drogą, prowadzić ostrzał siedząc na kiblu, to ciekawa koncepcja 🤣🤔😳
Ciekawe jak i czy wogole w tamtym czasie zolnierze chronili w jakis sposob swoj sluch przy strzelaniu? Bo w takim pomieszczeniu jeden karabin swoje juz narobi a co dopiero przy kazdym otworze strzelniczym, na kazdym pietrze plus na szczycie wali armata. Bylo ciekawie czuje...Pozdrawiam, bardzo ciekawy film, jak zwykle zreszta.T.
Z tego co się doczytałem, raczej nie za bardzo się tym przejmowano. Znalazłem informacje, że 1/3 żołnierzy Unii walczących w wojnie secesyjnej miała problem ze słuchem, a ok 20 procent francuskich żołnierzy walczących w I wojnie światowej miało wypłacane renty z powodów ubytków słuchu. W UK Sir Ronald Ross wymyślił coś w rodzaju stoperów połączonych metalowym pałąkiem, ale nie spotkało się to z zainteresowaniem. Pierwsze nowoczesne stopery opracował niemiecki farmaceuta Max Negwer. Sprzedawał je pod marką Ohropax(istnieje do dziś), ale potrzebował wielu lat, żeby je wypromować i nie wiem jak bardzo były popularne wśród żołnierzy. W 1928 były już dostępne w 42 krajach.
Jaz zwykle ciekawy odcinek.Można było w sumie pokusić się jeszcze o jedno dodatkowe, ale dosyć karkołomne ujęcie z drona we wnętrzu szybu klatki schodowej, o ile byłoby tam w miarę dużo światła z otworu w dachu i cug powietrza nie byłby zbyt silny. Chociaż i tak pod względem fotograficznym odcinki nagrywane wiosną i latem mają specyficzny i bardzo dobry klimat charakterystyczny dla całej serii
Wspominałem już w którymś z komentarzy, że dopiero po powrocie do domu i przeglądaniu zdjęć pomyślałem o tym samym, że w sumie mogliśmy polatać w środku. Ale wtedy było ze 30 stopni w cieniu, wiec myślenie było dość trudne :)
Bardzo blisko mojego miejsca zamieszkania. Jakie znaczenie militarne miała miejscowość Łukta? Jeszcze przed ustawą "poszukiwaczy" Dużo fantów,aby stwierdzić że na mojej ziemi, było wiele działań.
Może była przez chwilę czyjąś własnością, ale teraz jest to chyba pod opieką Sołectwa albo Gminy. Ten napis zresztą jest w takim miejscu, że stawiam raczej na czyjąś radosną twórczość :)
Z tego co pamiętam to tam są dwa Blokhauzy - jeden przy torach, drugi przy moście nad kanałem (zaraz za stacją paliwową Orlenu). Bogusław Wołoszański opowiada chwilę o tych umocnieniach w którymś ze swoich filmów. Może kiedyś tam dotrzemy.
Panie Przemku mam pytanie-czy w czasie I wojny światowej na terenie Prus Wschodnich w walkach brały udział jednostki z południowej Wielkopolski ? W mojej rodzinie krążą opowieści jakoby brat mojego pradziadka walczył na tych terenach.Moja rodzina mieszka na terenie dawnego powiatu Odolanów
Tak. Teraz dokładnie nie pamiętam konkretnych faktów, ale kojarzy mi się sytuacja z dworca w Olsztynie, gdzie w oczekiwaniu na pociąg pruscy żołnierze - ku niezadowoleniu przełożonych - śpiewali polskie pieśni religijne. I to byli chyba właśnie Poznaniacy. ua-cam.com/video/GFhv8GBUe4Y/v-deo.html&ab_channel=MAZURSKIETAJEMNICE Tu chyba 13:30 jest opowiedziana ta sytuacja.
Fajnie prowadzisz te filmiki. I masz naturalny dar (taki niewyuczony) gestykulacji. Głos też pasuje do tematów historycznych (tak jak i Twoja wiedza). Może idź do jakiejś TV ?
Oczywiście informacja, którą Pan podaje jest prawdziwa, ale proszę jeszcze sprawdzić jak wyglądało to w pruskiej armii w czasie kiedy powstawały te konkretne umocnienia. W kilku komentarzach już o tym pisałem 😉 Pozdrawiam!
😉To nie była kradzież z tzw. partyzanta. To był oficjalny demontaż w celu zabezpieczenia. Robili to mega profesjonaliści. Na wieżach miały znaleźć się atrapy itd. Efekt ostateczny widać w filmie :)
Nie będę kadzić - materiał super. I na tym bym skończył. Brakuje mnie tylko omówienia, a widać to na wielu ujęciach, "stropów Kleina" - bo to bardzo ciekawa historia, to bym jeszcze to kolanem dopchał ;-)
zawsze sie zastanawiałem dlaczego nie usypali po prostu wzgórza koło torów i na nim bunkra tylko wybudowali takie wielkie wieże od poziomu ziemii ileż to musiało kosztować ...
to iż stare obiekty sakralne , są położone jakby w jednej linii , nie jest przypadkiem . są tzw . ley lines , czyli ciągi pozytywnej energii . w jęz. polskim , tą wiedzę nazywamy geomancją .
Coś jest na rzeczy. W tym wypadku stawiam na wrażliwość estetyczną i duchową fundatora kapliczki. Miejsce wybrał przezacne. Swoją drogą chętnie dowiedziałbym się kto i dlaczego postawił ją w tym miejscu. Życia mało na znalezienie tych wszystkich odpowiedzi :)
Nawet dość czysto w środku. Brak puszek , butelek i śmieci aż dziwne jak na nasze uwarunkowania kulturowe. Ciekawy obiekt jedyny w swoim rodzaju. Powinni go odrestaurować i udostępnić do zwiedzania.
A o jaka lokalizacje Pan pyta, to moze bedzie prosciej odpowiedziec. Bo blokhauzy budowano tez na Szczycienskiej Pozycji Lesnej w okolicach Szczytna, ale zachowal sie tylko jeden w Sasku Wielkim
W latach 80-tych obiekty były w znaczne lepszym stanie: posiadały kompletne pancerne drzwi, kopuły Grussona, schody oraz zasieki na podejściu do obiektu.
Niby niedawno ale to już 40 lat minęło od lat 80 .
Jak oni zaj... li ta kopule? Ciekawe. Polak potrafi
@@mareksobkiewicz5512 O kopułach i działach była mowa że za zgodą urzędowa wyjechały do Drezna.
@@zibi457 Tak. W latach 90tych Polska była rozkradana na legalu.
Nie rozwodziłem się nad wątkiem kradzieży, bo to raczej dla programu interwencyjnego. W każdym razie urzędy wydały zgodę na demontaż w celu zabezpieczenia konkretnemu człowiekowi - tak przynajmniej wyczytałem - a dziwnym zbiegiem okoliczności sprzęt znalazł się w Niemczech. Na wieżach miały stanąć atrapy itd. Jak widać nic się nie zadziało. Z tego co wyczytałem, to człowiek odpowiedzialny za demontaż i wywiezienie tych działek jest znanym w Polsce kolekcjonerem broni. Organizuje zloty militarne itd. Więc sprawa jest podrzędnie złożona. Tyle można dowiedzieć się z sieci. W każdym razie jest to bardzo dziwne.
Zdecydowanie jeden z najlepszych kanałów historycznych i mega pozytywny prowadzący. Pozdrawiam
Nie idzie oglądać tego kanału bez banana na twarzy 😁
Dałem łapkę, zgadzam się!
Panie Przemku życzę dużo zdrowia i szczęścia. Pana działalność jest świetna. Godnie Pan zastąpił sensację xx wieku. Popularyzatorzy historii powinni się od Pana uczyć!!! Na tym kanale powinno być 2 mln subskrypcji, udostępniajcie filmy gdzie tylko można!!
Kolejny super odcinek . Kciuk leci w gòrę. 👍 Pozdrawiam serdecznie wszystkich. Trzymajcie się.
Największa szkoda, że tamte działka Grusona pojechały do Drezna, sprzęt jest unikatem w polskich muzeach. O ile dobrze pamiętam można obejrzeć taki w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie przy Powsińskiej. Albo poczytać w Wikipedii pod hasłem Fahrpanzer.
Props dla Przemka, zawsze nawet w ciemno. Świetny jest w tym co robi i bezkonkurencyjny nawet dla Łukasza Kazka.
Miłe, ale osobiście nie lubię porównań, bo myślę, że Łukasz to zupełnie inna liga, inny sposób realizacji, możliwości itd. My jesteśmy tylko amatorami nakręconymi pasją poznawania. Z drugiej strony lubię oglądać History Hiking, tak samo jak Poszukiwaczy Historii, nie mówiąc już o programach pana Wołoszańskiego (mógłbym jeszcze kilka wymienić😉). Wszystkie te programy podgrzewają moją osobistą pasję :)
@@MAZURSKIETAJEMNICE też nie lubię porównań, ale tu pozwoliłem sobie postawić Cię wyżej od kanału ktory jest dobry. Cd Wołoszańskiego (tak tak, jak zwykle poleje się hejt na mnie) to mógłby Ci po wyprawach buty czyścić. Nie ja jeden wielokrotnie złapałem go na konfabulacjach. Ty zaś jesteś prawdziwy i szczery. Bogusław sieje sensację, Ty zaś informacje i wiedzę.
Na linii kolejowej Olsztyn _. Iława są te bunkry w 2 miejscowościach...jak ksiadzu zauważył te w Tomarynach są naprawdę pięknie zachowane,bo w mojej miejscowości są bardzo Zdewastowane....ciekawa historia...bardzo pozdrawiam całą ekipę....👍👍👍👍👍👍👍
Ta druga miejscowość to Samborowo ?
Byłem tam na biwaku harcerskim w 2009r. Fajnie sobie przypomnieć :)
Też byłem, fajne podziemne przejscie z wieży 1 do wieży 2.
Bardzo ciekawy obiekt. Szkoda, że nie wiedziałem o nim wcześniej. Pozdrawia rowerzysta z Brna (CZ)
Jest okazja, aby znowu sie przejechac 😉
@@MAZURSKIETAJEMNICE Zobaczyme jaka będzie sytuacja przez lato.. Chętnie bym się przejechał. W Polsce jest sporo ciekawych miejsc, nie tylko na Mazurach :)
Świetny odcinek i moje ulubione fortalicje kolejowe. Brakowało mi tylko dwóch elementów. Na wejściu była szykana ze strzelnicą, o której nie wspomniałeś. Szkoda też, że nie dodałeś podobnych znajdujących się w Samborowie. A tak świetny materiał. I tylko szkoda tych Grussonów. Ciskają się na usta same przekleństwa.
Samborowo mialo wystapic, ale upal znacznie spowolnil tempo. Kiedys zrobimy niezalezny odcinek. Mam tam nawet pewien pomysl 😉Pozdrawiam!
Ciekawy film ,szkoda że niema takiego archiwalnego zdjęcia z tymi wieżami-pozdrawiam
Jesteście nie samowici. Tyle filmom w ciągu kwarty ,.poDrawiam was serdecznie....niewaZne że prezent,. Skaczy się za 3 h....
Tam jeszcze nie byłem a mam blisko z Olsztyna, czas zwiedzić te obiekty, dziękuję za kolejną przygodę
Dzięki wielkie Księdzu za ten film. Chciałem tylko dodać, że jeśli ktoś chciałby zwiedzić coś podobnego, to w miejscowości Samborowo (około 30km dalej na zachód) stoją również bliźniaczo podobne wieże obronne jak te z dzisiejszego filmu, tylko nie w tak dobrym stanie. Pozdrawiam!
Tam mieliśmy jechać, ale był to czas największych upałów, więc zostawiliśmy Samborowo na tzw. "przy następnej okazji".
Oho, znowu lato zawita w moim domu. Serdeczne pozdrowienia!
Jak wzykle super film, na uwage zasluguje tez muzyka , pozdrawiam.
Swietna obiekt na muzeum regionalne w szlaku dzialan 1 I 2 ws
jak zawsze bardzo interesujace - polecam wczesna wiosna krecic mateiral np z ruin bedzie wszystko lepiej widac bo mniej krzaczorków :)
To wiemy, ale nie zawsze jest to możliwe 😉
Mega ciekawy odcinek, uwielbiam okolice Gietrzwałdu, Biesala, Unieszewa
Jak zawsze bardzo ciekawa podróż historyczna. Pozdrowienia dla całego zespołu.
Mieszkam w Ostródzie i bardzo często widzę te obiekty z pociągu.
Wiele razy byłem na Pasłęką ale, O dziwo w tym miejscu nie! Już wiem gdzie w kwietniu pojadę.
Nawiązując do konstrukcji budowlanej to ciekawy epizod, zamysł powstał w Grudziądzu a ja sam pochodzę z Grudziądza.
Pozdrawiam autora filmu. ( świetne robisz programy)
Ooo nie mogę się doczekać :) Tyle razy przejeżdżałem obok pociągiem i zastanawiałem się co tam jest ciekawego :D
Lubię te filmy, brakowało mi tego tematu. Z każdym filmem, lepiej się ogląda. Pozdrawiam
Jak zawsze super👍🏻 latem z pewnością odwiedzę, pozdrawiam 😉
Szczęśliwego, Zdrowego Roku!!
I zapału do nowych filmików!
Zdrowia życzę na cały rok!
Jak zwykle ciekawie!!!...nie znałem tego miejsca
No i elegancko. Zabieram się za oglądanie 😊 pozdrawiam serdecznie
Dziekuję za film dowiedzialem sie poprzez niego nowych rzeczy a nie które mi się potwierdziły . Miło było powspominać wypad w to miejsce po obejrzeniu materiału .
19:30 - przepiękne miejsce na wzgórzu (PS: w latach 80-tych łowiłem ryby na pobliskim jez. Łęguty, jeszcze PGR tam był)
Wszystkich zainteresowanych odwiedzinami bunkrów ostrzegam przed sokistami. Dość często patrolują te okolice i czekają aż ktoś wejdzie na wiadukt. Sam niestety zostałem złapany na gorącym uczynku :)
A ja się zastanawiałem dlaczego nie zagnieździli się tam bezdomni, teraz już wiem dlaczego
Świetny film i znalazłem w pobliżu kilka gospodarstw agroturystycznych, pokażę rodzinie, to może będzie okazja samemu zwiedzić blokhauzy:)
Kolejny znakomity odcinek, tak trzymać! Wadą tych okienek strzelniczych jest ich gładkie wykończenie na zewnątrz - nadlatujący w czasie walki pocisk mógł się ześlizgnąć i wpaść do wnętrza.
Świetne obiekty-żałuję tylko że nie wiedziałem o nich w latach dziewięćdziesiątych gdy służyłem w wojsku na Mazurach lub nie miałem takiego przewodnika jak Przemek-jak zwykle super robota. Mniejszych rozmiarów jednak podobnej konstrukcji bunkry ceglane ochraniające linie kolejowe widziałem na Dolnym Śląsku dzięki Andrzejowi z Kulawej Eksploracji-także ekstra gość który mimo choroby i tak odwiedza i przedstawia ciekawe miejsca.Pozdrawiam:)
Andrzeja też oglądam! 😉
W Dreźnie? Żenujące praktyki polskich władz. Śmieszne i zarazem przygnębiające. Natomiast film świetny. Jeden z najlepszych kanałów o takiej tematyce, na pewno lata świetlne przed aktualnie przesadnie zachwalanym. Bardzo dziękuję za ciekawą wycieczkę.
Nie poświęcałem sprawie demontażu tych wieżyczek zbyt wiele czasu, bo to raczej temat dla programu interwencyjnego, ale w interenecie można łatwo znaleźć opis całej sytuacji.Pozdrawiam!
@@MAZURSKIETAJEMNICE Zaraz poszukam. Dziękuję serdecznie za informację i odpowiedź. Również pozdrawiam!
Kolejny dowód na to ze nie mamy żadnej niepodległości i jesteśmy kolonia i wszystko można z Polski wywieźć wykupić nie rzadko za bezcen.
Tak. Karmieni bzdurami np. o odzyskanej "suwerenności". Obłuda, fałsz i tragedia.
@@MarcinXIX No niestety. Takie numery tylko w Polsce [i w innych republikach bananowych typu Meksyk, Ukraina, Argentyna]. Wszystko niepotrzebne, nierentowne, zniszczyć i zaorać, sprzedać za bezcen albo zostawić na pożarcie dla złomiarzy :-((( Tylko w moim mieście było wiele zakładów pracy, których nie zniszczyły obie wojny. Zrobiła to dopiero """""wolna""""" Polska, lata 90 i 2000. Po wszystkim została sterta gruzu. Coś w tym jest, że Polacy nie potrafią się rządzić.
Bóg zapłać za materiał 👍🙏
po zwiedzaniu tomaryńskich wież zapraszam do wstąpienia do lokalnego schroniska dla zwierząt w Tomarynach i zabraniu jednego z piesków na spacer po pięknym lesie :)
Na Ukrainie nie ma schronisk- psiuny są wspólne (zaden psiun laski nie potrzebuje- sam se spaceruje)!🤨
Wspominam parokrotne wycieczki w to miejsce.....jakieś 37 lat temu.Wtedy jeszcze obiekt ten wyglądał zupełnie inaczej. Były wspomniane kopuły,kręcone schody wewnątrz,nawet muszle ustepowe.Nie były osprejowane......Niestety nic w tym kraju nie może zachować się w przyzwoitym stanie dla potomnych.Szkoda.
Na lini kolejowej Toruń-Olsztyn była jeszcze jedna para wież obrony mostu. Na rzece Lutrynie, obok Jabłonowa Pom. Ale zostały rozebrane podczas rozbudowy mostu kolejowego.
Tyle razy miałem w podróży ... Dziękuję za ten odcinek..
21:45 - Gdzie koniec kultury, tam zaczynają się Mazury ;]
To nie są "filmiki na YouTubie, które lubie" - to jest od dawna "Akcja Edukacja".
Kozacki odcinek. W Samborowie też są takie wieże ale w dużo gorszym stanie...
Zdaję sobie z tego sprawę,że wieże na dzień dzisiejszy nie stanowią żadnych obiektów szczególnych ,a już z pewnością nie wojskowych,ale uważam je za bardzo ciekawe. Nawet lokalizacja nie wyklucza możliwości adoptowania ich na bazę noclegową czy też inne przeznaczenie turystyczne. Szkoda,bo jak widać na filmie, wieże ulegają dewastacji ,choćby ich górna część.
jest to wspanialy obiekt wielka mysl architektoniczno inzynieryjna . W tamtych czasach mysle ,ze to nowatorskie rozwiazanie dlatego budowa trwala az tak dlugo.
Cześć. Jestem i pozdrawiam wszystkich
Masz bardzo dobrze prowadzacego kamere, co w polaczeniu z toba robi bardzo ciekawe opowiadanie. Gratuluje wam !
Pan Przemek jest jak zwykle klasa. Bunkry w tomarynach są bardzo ciekawym miejscem. Szkoda że niektórzy ludzie nie rozumieją tego... Tacy ludzie zniszczyli np blokhauzy w Drogoszczach. Mam nadzieję że ten kanał będzie dobrze się rozwijał. Polecam dla Pana podziemia w okolicach starych Juch. Całość instrukcji ma Pan na stronie starostwa ełckiego. 😉😉😉
O tych podziemiach nie słyszałem. Dzięki!
Zaiste piękny macie Styczeń na Mazurach 😎
Ekstra prowadzący, konkretna wiedzą, bez gwiazdorstwa. Pozdrawiam serdecznie
Witam, dzięki za naprowadzenie na ciekawe info w tematyce 🙂 melduje się na stałe na kanale 🫡 pozdro 🫡
Pozdrawiam serdecznie!👍
@@abc-ng8vt
Cześć Achim, pozdrawiam!💚
@@abc-ng8vt Achim, trzymaj się...jeśli będziecie potrzebować wsparcia, to pisz. Dobrej nocy!💚
W Samborowie są podobne, niemal identyczne, tyle że mniejsze
Bardzo dobry kanał, świetnie się ogląda, oby tak dalej!
Witam. Czekam na odcinek .Pozdrawiam serdecznie
Super obiekty 👍😁🤝
jak zwykle świetne... pozdrowienia
Dziękuję za odpowiedź.Kolejna legenda rodzinna okazała się prawdziwą🙂
..16;40, to tu właśnie powstało powiedzenie "strzelać z dupy" he he ..sorka, nie mogłem się powstrzymać !.. i wiadomo przecież, że otwory strzelnicze są za wysoko, więc i tak by nie dało rady tego zrobić !!... (choć mogli by cegieł podłożyć, żeby się bardziej wypiąć !).. bardzo przepraszam, nie wiem co mnie opętało.. ale prawdopobnie co druga osoba o tym pomyślała :)
😂😜No ja na to nie wpadłem, ale nie ukrywam, że choć przaśne to ubawiłem się Pana komentarzem do łez :)
Nie jestem ta druga, ale komentarz zabawny 🤣 Pozdrawiam!👍
@@annaPosluszny ..a e tam :) .. pokreślenie "przaśny", jakby zrównało mnie z tym o czym napisałem !.. no cóż, czasami lepiej siedzieć cicho....
@@rrysiekk
Alez, skądże takie myśli???--))
Jesteś człowiekiem,któremu można pozazdrościć poczucia humoru i mimo wszystko dystansu. To bardzo cenne, zwłaszcza teraz, kiedy jest tak mało rzeczy do śmiechu.
Kolego, pozdrawiam z uśmiechem! Serdeczności!👍💚🌞
@@rrysiekk
Na kanale, gdzie często bywam, ktoś napisał kiedyś tak...
,, miau durzo siły i heci do rzycia!,,🤣🤧
Jeśli chodzi o ilość załogi to np. połowa pełniła służbę, a druga połowa wtedy odpoczywała.
Czekamy ❤️👌.
Dla czego ten kanał ma tak mało subskrypcji ?? Na moje oko 200 000 /300 000 tys powinien miec a nie 21 tys ...
To znaczy bardzo dobry materiał dobrze się ogląda
No też się zastanawiamy! :) Ale kropla drąży skałę!
Jesteśmy elitą, Szanowny Panie. W momencie kiedy pojawia się masowość zaczyna się upadek obyczajów.
Ludzie lubią ładnie opakowaną pustkę, dlatego. Tu jest za dużo naturalnej pasji, chęci, treści i talentu. Bez błagań o suby, dzwoneczki i sypanie z sakiewki.
Bardzo fajny materiał, pozdrawiam!
Dobra robota z resztą jak zwykle!
Pozdrawiam 🙂
Kibel w twierdzy to nie szczegół! To jedn z najważniejszych elementów wyposażenia! Bez tego nie da się walczyć, ani funkcjonować w takim miejscu.
A swoją drogą, prowadzić ostrzał siedząc na kiblu, to ciekawa koncepcja 🤣🤔😳
W większości podobnych obiektów były otwory strzelnicze w toaletach,pozdrawiam
Ciekawe jak i czy wogole w tamtym czasie zolnierze chronili w jakis sposob swoj sluch przy strzelaniu? Bo w takim pomieszczeniu jeden karabin swoje juz narobi a co dopiero przy kazdym otworze strzelniczym, na kazdym pietrze plus na szczycie wali armata. Bylo ciekawie czuje...Pozdrawiam, bardzo ciekawy film, jak zwykle zreszta.T.
Z tego co się doczytałem, raczej nie za bardzo się tym przejmowano. Znalazłem informacje, że 1/3 żołnierzy Unii walczących w wojnie secesyjnej miała problem ze słuchem, a ok 20 procent francuskich żołnierzy walczących w I wojnie światowej miało wypłacane renty z powodów ubytków słuchu. W UK Sir Ronald Ross wymyślił coś w rodzaju stoperów połączonych metalowym pałąkiem, ale nie spotkało się to z zainteresowaniem. Pierwsze nowoczesne stopery opracował niemiecki farmaceuta Max Negwer. Sprzedawał je pod marką Ohropax(istnieje do dziś), ale potrzebował wielu lat, żeby je wypromować i nie wiem jak bardzo były popularne wśród żołnierzy. W 1928 były już dostępne w 42 krajach.
Jaz zwykle ciekawy odcinek.Można było w sumie pokusić się jeszcze o jedno dodatkowe, ale dosyć karkołomne ujęcie z drona we wnętrzu szybu klatki schodowej, o ile byłoby tam w miarę dużo światła z otworu w dachu i cug powietrza nie byłby zbyt silny. Chociaż i tak pod względem fotograficznym odcinki nagrywane wiosną i latem mają specyficzny i bardzo dobry klimat charakterystyczny dla całej serii
Wspominałem już w którymś z komentarzy, że dopiero po powrocie do domu i przeglądaniu zdjęć pomyślałem o tym samym, że w sumie mogliśmy polatać w środku. Ale wtedy było ze 30 stopni w cieniu, wiec myślenie było dość trudne :)
Witam!! Jak zawsze superowo i ciekawie!! Pozdrowki hej!
Bardzo blisko mojego miejsca zamieszkania. Jakie znaczenie militarne miała miejscowość Łukta? Jeszcze przed ustawą "poszukiwaczy" Dużo fantów,aby stwierdzić że na mojej ziemi, było wiele działań.
Na jednej wieży zauważyłem napis 'własność prywatna',czy ktoś wykupił te obiekty,do kogo obecnie należą ?👍
Może była przez chwilę czyjąś własnością, ale teraz jest to chyba pod opieką Sołectwa albo Gminy. Ten napis zresztą jest w takim miejscu, że stawiam raczej na czyjąś radosną twórczość :)
Bardzo profesionalnie zrobiony materiał..kiedy następne?
Ciekawy materiał.
Też prowadzę kanał o historii regionu ( Gorzowa wielkopolskiego) ale widzę jak mi jest jeszcze daleko do profesjonalistów. Pozdrawiam.
Przemku dziękuję, jak zawsze oczekiwałem z niecierpliwością.
W kwestii sanitariatów- powiedzieć "idę strzelić klocka" brzmi tam szczególnie :)
Jak zawsze świetny odcinek ;)
wpierw myślałem że to jakieś spichlerze ,piękne budowle
Widzialem betonowybunkier przy torch kolejowych w Ruciane - Nida w kierunku na Pisz. Moze zrobiciefilm o tym?
Rucianem-Nidzie.
Z tego co pamiętam to tam są dwa Blokhauzy - jeden przy torach, drugi przy moście nad kanałem (zaraz za stacją paliwową Orlenu). Bogusław Wołoszański opowiada chwilę o tych umocnieniach w którymś ze swoich filmów. Może kiedyś tam dotrzemy.
Panie Przemku mam pytanie-czy w czasie I wojny światowej na terenie Prus Wschodnich w walkach brały udział jednostki z południowej Wielkopolski ? W mojej rodzinie krążą opowieści jakoby brat mojego pradziadka walczył na tych terenach.Moja rodzina mieszka na terenie dawnego powiatu Odolanów
Tak. Teraz dokładnie nie pamiętam konkretnych faktów, ale kojarzy mi się sytuacja z dworca w Olsztynie, gdzie w oczekiwaniu na pociąg pruscy żołnierze - ku niezadowoleniu przełożonych - śpiewali polskie pieśni religijne. I to byli chyba właśnie Poznaniacy. ua-cam.com/video/GFhv8GBUe4Y/v-deo.html&ab_channel=MAZURSKIETAJEMNICE Tu chyba 13:30 jest opowiedziana ta sytuacja.
Świetny montaż i zdjęcia. Czy mogę prosić o jakiś kontakt do Pana montażysty? Nie podbiorę ;)
Prosze odezwac sie na priv to podamy
Podobne, jeśli nie takie same są w ciągu tej linii kolejowej w samborowie koło ostródy
Bardzo podobne, ale chyba trochę mniejsze z tego co kojarzę. Do Samobrowa jeszcze nie dojechałem :)
Teraz po obejrzeniu potwierdzam, te w samborowie są mniejsze i zdecydowanie gorzej zachowane. Pozdrawiam 😎
Fajnie prowadzisz te filmiki. I masz naturalny dar (taki niewyuczony) gestykulacji. Głos też pasuje do tematów historycznych (tak jak i Twoja wiedza). Może idź do jakiejś TV ?
Schody były obłożone drewnem kilka udało się przy nasypie odkopać podczas prac przy modernizacji lini kolejowej
Pluton to od 2 do 5 drużyn a drużyna to maxymalnie 6 żołnierzy. Zatem dwa plutony to około 60 osób .
Oczywiście informacja, którą Pan podaje jest prawdziwa, ale proszę jeszcze sprawdzić jak wyglądało to w pruskiej armii w czasie kiedy powstawały te konkretne umocnienia. W kilku komentarzach już o tym pisałem 😉 Pozdrawiam!
Przyznam , że Ksiądz dobrodziej prawie jak Pan Wołoszański opowiada !!
Ekstra.
3 to nowa kopule zajumali. Mistrzostwo swiata.
😉To nie była kradzież z tzw. partyzanta. To był oficjalny demontaż w celu zabezpieczenia. Robili to mega profesjonaliści. Na wieżach miały znaleźć się atrapy itd. Efekt ostateczny widać w filmie :)
Nie będę kadzić - materiał super. I na tym bym skończył. Brakuje mnie tylko omówienia, a widać to na wielu ujęciach, "stropów Kleina" - bo to bardzo ciekawa historia, to bym jeszcze to kolanem dopchał ;-)
zawsze sie zastanawiałem dlaczego nie usypali po prostu wzgórza koło torów i na nim bunkra tylko wybudowali takie wielkie wieże od poziomu ziemii ileż to musiało kosztować ...
POZDRAWIAM
Wlazłem tam na dach i bałem się zejść :)
Jak wlazłeś? Bo siedzę i rozkminiam jak to zrobić 😅
@@ewelinadrezek9206 jest tam taka metalowa drabinka :)
@@michal8743 😍 Dzięki 😁
Też prowadzę oszczał w kiblu. : )
Fajna muza
to iż stare obiekty sakralne , są położone jakby w jednej linii , nie jest przypadkiem . są tzw . ley lines , czyli ciągi pozytywnej energii . w jęz. polskim , tą wiedzę nazywamy geomancją .
Coś jest na rzeczy. W tym wypadku stawiam na wrażliwość estetyczną i duchową fundatora kapliczki. Miejsce wybrał przezacne. Swoją drogą chętnie dowiedziałbym się kto i dlaczego postawił ją w tym miejscu. Życia mało na znalezienie tych wszystkich odpowiedzi :)
Nawet dość czysto w środku. Brak puszek , butelek i śmieci aż dziwne jak na nasze uwarunkowania kulturowe. Ciekawy obiekt jedyny w swoim rodzaju. Powinni go odrestaurować i udostępnić do zwiedzania.
Władze lokalne i mieszkańcy dbają, więc jest dobrze :)
Dzień dobry. Czy między jeziorami na Mazurach są podobne blokhauzy?
Przy mostach kolejowym i drogowym w Rucianem-Nidzie.
A o jaka lokalizacje Pan pyta, to moze bedzie prosciej odpowiedziec. Bo blokhauzy budowano tez na Szczycienskiej Pozycji Lesnej w okolicach Szczytna, ale zachowal sie tylko jeden w Sasku Wielkim
@@MAZURSKIETAJEMNICE Dziękuję za odpowiedź! Pan ma dobry kanał. Witam z Brześcia!
Jeździłem obok nich od 1975 do 1998 zawsze chciałem tam zerknąć ale jakoś tak zeszło że nie doszło do tego
Podobne są w Samborowie lecz w bardziej opłakanym stanie
Aż na chwilę dzięki Tobie zapomniałem o bólu 🦷. Wiesz ile dla mnie zrobiłeś ? 😉🙃🥺
Mazurskie Tajemnice - zapomnisz o bólu! (Dobre 😉)
@@MAZURSKIETAJEMNICE Twoja skromność jest piękna. Wielkość jest cicha.
jak mozna dotrzec do tych wież z miejscowosci Tomaryny czy są jakies znaki itp.
W miejscowosci trzeba pilnowac torow i juz. Kazdy mieszkaniec pokaze droge.
Jak mozna dopuscic do takie go zlodziejstwa. Taki zabytek. Wynajac chocby za 1zl to dzierzawca bedzie to chronil
Cholera, wyglada dobrze