National Geographic, Discovery czy inne tego typu programy chowają się przy Waszych produkcjach. Fakty historyczne, trochę legend, piękne ujęcia i genialna narracja stawia Wasz kanał na najwyższym poziomie. Dziękuję za świetny film i pozdrawiam serdecznie ekipę Mazurskich Tajemnic.
Warto jeszcze dodać, że zamek w Szymbarku, odegrał jedną z głównych ról w filmie "Król Olch" z Johnem Malkovichem. Z tego, co pamiętam, ostatnie sceny filmu rozgrywają się właśnie w płonącym zamku. Pamiątką po filmie są nadal widoczne ramy okienne.
To kolejny obiekt, który odwiedziłem i poznałem, po obejrzeniu tej uczty dla ciekawych nazej ziemi, jaką są ,,Mazurskie Tajemnice,, Obsolutny szacunek, dla (i tu niestety nie wiem, jak poprawnie się zwrócić...) ojca, za ta niesamowitą podróż w dzieje naszej ziemi. Ogromne dziękuję!!!
Brawo. Jestem pod wrażeniem. Do końca słuchałem każdego słowa z wielką uwagą. Jestem fanem Mazurskich tajemnic. Jest Pan sztukmistrzem słowa i obrazu. Wojtek.
Pan to potrafi tak przedstawić wszystko Panie Przemku że człowiek nabiera ochoty aby to wszystko zobaczyć Jeszcze raz.dlatego w drodze do Jerzwaldu po raz kolejny odwiedzę Szymbark. Może uda się wejść do środka 😂.. bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam 👏👏👏👏👍 czekamy na następne programy edukacyjno naukowe..
Monumentalna budowla ,z barzdo ciekawą historią ,ile te mury musiały widzieć przez te setki lat ,wyobraznia ma tu co robić .Super odcinek jak zawze,pozdro Ludki🙂
Witam. Pierwszy raz byłem w tym zamku ok. 30 lat temu. Pilnował go starszy pan i po namowie wpuścił mnie i kolegę do środka (na dziedziniec ). Opowiadał że po wyjeździe rosjan zostawili jednego do pilnowania, a że mu było zimno to rozpalił sobie ognisko w jednej z sal. Rusek ten był pod wpływem i przysną na chwile, jak się przebudził to już się paliło, nie zdołał ognia ugasić. Wiedząc że go rozstrzelają zdezerterował i uciekł do lasu. Jeszcze opowiadał że w latach 70 przyjechała ekipa kilkunastu Niemców ( mieli ciężarówki) i wykopali kilkanaście skrzyń z dziedzińca , załadowali i wyjechali ( ponoć było zapłacone żeby nic nie widzieli co widzieli ). Ot taka to historia. Pozdrawiam.
Bylam tam kilka lat temu.Piekne miejsce, zachwycajace.I mam nadzieje ze w przyszlosci nie zaczna tego odbudowywac.Tak jak jest jest dobrze.To piekne miejsce.
Jeszcze parę lat temu pilnował zamku pewien starszy pan. Można było z nim tam wejść i oglądać . Opowiadał i pokazywał naprawdę ciekawe rzeczy np. loch czy oryginalne średniowieczne malowidła. Widzę że WKZ jak zwykle nie działa , co tam się odwaliło na tym mostku wjazdowym czyżby asfalt ???
Może wie Pan więcej coś np o Jamielniku ? Istniał tutaj kościół, który został zniszczony podczas wojny 13letniej . Kamień do wody święconej (jak podają źródła, bardzo gustowny) został przewieziony do kościoła w Radomnie .
Wieś po raz pierwszy wzmiankowana w roku 1320 (Myspelwalde). Nazwa Jamielnik używana jest od roku 1570. Od XIV wieku istniał tu kościół, zniszczony prawdopodobnie podczas wojny trzynastoletniej. W roku 1670, podczas wizytacji kanonika Strzesza. widoczne były jeszcze jego fundamenty oraz mury cmentarza. Ten sam wizytator informuje, że "kamień do święconej wody, dość wielki i gustownie wyrobiony, niedawno temu zawieziono do Radomna". Od roku 1570 wieś jest własnością królewską wchodzącą w skład starostwa bratiańskiego
Byłem przy tym zamku w tym roku. Wygląda imponująco. Dziękuję też Panu, za bardzo ciekawy materiał, pełen ciekawostek historycznych. Słuchając tych relacji historycznych, można zauważyć, że już od wieków władza (taka czy inna) związana była za religią. Religia była wykorzystywana do wymuszania posłuszeństwa i mieszania ludziom w głowach. To co Zakon Krzyżacki głosił przez kilka wieków, po Reformacji stało się nic nie warte. A Niemcy, poprzez Krzyżaków, i we współpracy z Papiestwem, dokonywali najazdów na inne kraje (krainy) i ludy (bo wtedy jeszcze pojęcie 'naród' nie istniało), rzekomo aby nawracać na Chrześcijaństwo. A później sami odwrócili się od Papieża.
Ciekawa opinia, jednakże mamy tu do czynienia z bardziej złożonymi kwestiami. To, co Zakon Krzyżacki osiągnął, zawdzięczał przede wszystkim swojemu ethosowi wynikającemu z przekonań religijnych. Ich dorobek stał się fundamentem dla powstania pierwszego państwa protestanckiego w Europie. W moim przekonaniu, wiara nie była jedynie narzędziem manipulacji, ale często stanowiła główny napęd rozwoju ekonomicznego, społecznego i kulturalnego. Ten wpływ jest wyjątkowo dobrze widoczny podczas podróży po terenach Warmii i Mazur.
Ciekawie opowiedziana historia. . Szkoda że nie są prowadzone żadne , choć by zabezpieczające pracę w tym pięknym zamku. Nie każdemu samorządowi zależy na pielęgnowaniu pomników przeszłości . Wielka szkoda.
Aktualnie zamek jest własnością fundacji i zgodnie z moim stanem wiedzy sąprowadzone różne prace zabezpieczające. Jak byliśmy tam latem trwały prace przy moście prowadzącym do zamku.
Ta budowla od zawsze mnie fascynowała i nigdzie nie potrafię znaleźć tego, jak wyglądała kiedyś, za nim stała się ruiną. Do tego, czy to prawda, że Zamek jest w prywatnych rękach i podobno ktoś chce go odbudować? Takie plotki słyszałem. P.S. Ten odcinek skłonił mnie do kliknięcia Subskrybuj, a do tego (przez Twój odcinek) w następny weekend wybieram się na Pseudomegalityczny cmentarz pod Morągiem
Osobiście uważam, że takie obiekty powinny zostać w stanie w jakim się znajdują - oczywiście zabezpieczone przed dalszą dewastacją. Takie obiekty mają w sobie pewną magię i nie zabierajmy im tego.
Dobrze że nie decydowałeś po zakończeniu II wojn,y mielibyśmy morza malowniczych ruin no defolintem pryskanych aby nie zarosły. Alem magia defilady wśród riun Warszawy duda gadający z pagóra cegieł
Taką trochę mamy konwencję, aby nie korzystać z materiałów archiwalnych. Pokazujemy stan aktualny, reszta powinna załatwić opowieść, ale może nam się zmieni. Pozdrawiam!
Ja od dawna wiedziałem że zamek w Marienwerder to nie jest zamek stolicy kapituły pomezańskiej ani też decezji pomezańskiej ani też zamek biskupi tylko coś mi dzwoniło w jakimś kościele że to może być pierwsza stolica państwa zakonnego Niemieckiego na terenach dzisiejszej Polski
Zgodnie z moim stanem wiedzy, aktualnie właścicielem zamku jest Fundacja - można łatwo znaleźć ich stronę. Pomysł jest chyba taki, aby na ten moment zamek pozostał trwałą ruiną - oczywiście wyremontowaną i zabezpiczoną. Na terenie dawnego majątku ma powstać baza hotelowa.
Robiliśmy tam już podejście, ale pewnie jeszcze trzeba trochę poczekać na naszą wyprawę do Radzynia Chełmińskiego - budowla bardzo imponująca i miła dla oka.
@@MAZURSKIETAJEMNICE Moim zdaniem, największym po Marienburgu zamkiem krzyżackim był zamek w Człuchowie. Przynajmniej na pewno czytałem o tym, w którejś z książek.
Замок Поморского капитула в Шимбарке - четырнадцативековой замок в деревне Шимбарк (Варминско-Мазурское воеводство), построенный Поморской капитулой, затем ставший родовым имением. Он был сожжен в 1946 году Красной Армией и с тех пор остается в руинах.
@@MAZURSKIETAJEMNICE jakie sa dowody na to ze został spalony przez Armie czerwoną.i jaki ich byłby cel podpalenia . niewiadomo kto podpalił a winę na kogoś trzeba zgonic najlepiej na siwietów
Może w tych piwnicach znajdują się też skarby i dzieła sztuki polskie które Niemcy jak to mają w zwyczaju wykradli ,czego nie zniszczyli to rabowali i jak nie Niemcy do ruscy cóż takie sąsiedztwo
....nie ma fundatora, nie ma planow zamku, nie ma dokladnej daty budowy, jest choc cegielnia w poblizu do wyrobu cegiel?..zgodzi sie pan na alternatywna wersje budowy zamku?....ok , to sprobujmy , caly dziedziniec to usypana sztuczna wyspa otoczona murami...mury pierwotne powstaly wtedy, gdy jezioro okalalo zamek, czyli stal na sztucznej wyspie, a mury staly w wodzie....teraz wystarczy pobadac kiedy jezioro tworzylo nie jezioro, lecz sztuczny kanal przeplywowy, strasznie wazny handlowo i o wiele dluzszy (widac z gory nie jezioro , lecz dawny kanal, jezioro to pozostalosc dawnego kanalu)....i na srodku tego kanalu stoi zamek do pobierania cel i obrony,,,,wtedy ten zamek ma sens i jego budowa... inaczej to budowla malo istotna i dziwna...jest tylko maly problem, trzeba by do datowanie zamku dodac kilka tysiecy lat, bo proces osuszania kanalu to proces dlugofalowy...to tylko teoria , nikt nie musi w nia wierzyc
@@maro8399 dziekuje, jest jeszcze jeden zamek pilnujacy kanalu przeplywowego, ktory tez wysechl....to zamek w Siewierzu ma Gornym Slasku...kto wie jakie tajemnice skrywaja polskie zamki jeszcze?...a moze byl kanal laczacy morze Czarne z Baltykiem? ...i to tysiace lat temu kiedy powstaly te zamki
National Geographic, Discovery czy inne tego typu programy chowają się przy Waszych produkcjach. Fakty historyczne, trochę legend, piękne ujęcia i genialna narracja stawia Wasz kanał na najwyższym poziomie. Dziękuję za świetny film i pozdrawiam serdecznie ekipę Mazurskich Tajemnic.
Nareszcie, ileż to można czekać... 👍
To kosztuje
dobry wieczór! Dziękuję, że znajdujesz czas dla odkrywania tajemnic mazurskich- świetna forma filmowej opowieści!
Piękny materiał pobudzający wyobraźnię.
Warto jeszcze dodać, że zamek w Szymbarku, odegrał jedną z głównych ról w filmie "Król Olch" z Johnem Malkovichem. Z tego, co pamiętam, ostatnie sceny filmu rozgrywają się właśnie w płonącym zamku. Pamiątką po filmie są nadal widoczne ramy okienne.
Piękna opowieść.
Cudze chwalicie swego nie znacie.
Dziękuję ❤❤❤❤❤❤❤
Genialny kanał👏👏👏
Brawa dla całej ekipy realizacyjnej👏👍
Aż się micha sama cieszy😀 przy oglądaniu każdego następnego odcinka.
Wróciły wspomnienia z młodości. W latach 80 tych odbyła się w tych ruinach jedna z edycji przeglądu piosenki turystycznej Bazuna.
To kolejny obiekt, który odwiedziłem i poznałem, po obejrzeniu tej uczty dla ciekawych nazej ziemi, jaką są ,,Mazurskie Tajemnice,,
Obsolutny szacunek, dla (i tu niestety nie wiem, jak poprawnie się zwrócić...) ojca, za ta niesamowitą podróż w dzieje naszej ziemi. Ogromne dziękuję!!!
Brawo. Jestem pod wrażeniem. Do końca słuchałem każdego słowa z wielką uwagą. Jestem fanem Mazurskich tajemnic. Jest Pan sztukmistrzem słowa i obrazu. Wojtek.
Dzięki odcinkowi odwiedziłem ten zamek. 😊
Pan to potrafi tak przedstawić wszystko Panie Przemku że człowiek nabiera ochoty aby to wszystko zobaczyć Jeszcze raz.dlatego w drodze do Jerzwaldu po raz kolejny odwiedzę Szymbark. Może uda się wejść do środka 😂.. bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam 👏👏👏👏👍 czekamy na następne programy edukacyjno naukowe..
Monumentalna budowla ,z barzdo ciekawą historią ,ile te mury musiały widzieć przez te setki lat ,wyobraznia ma tu co robić .Super odcinek jak zawze,pozdro Ludki🙂
Miałeś rację Przemku, byłam dziś, zobaczyłam! To są majestatyczne ruiny, kryją jakąś tajemnicę która przyciąga. Warto zobaczyć.
Takiego opowiadania historii można słuchać bez końca!
Jak zawsze bardzo ciekawy film 👍👍👍 .
Świetny materiał byłem tam wiele razy, o kortach nawet bym nie pomyślał... zabrakło mi tylko tych wspomnianych zdjęć z czasów świetności zamku😢
No w końcu się doczekałam! Pozdrawiam i proszę częściej!
Księże Przemku...prośba...więcej filmów :) Z Bogiem.
Piękny przekaz.
super prowadzenie programu, ogląda się z przyjemnością .
Świetny materiał i prowadzący. Pozdrawiam serdecznie.
Super program i wspaniały człowiek prowadzący 😮😮😮
Bardzo dziękuję za odcinek. Pozdrawiam 🙂
Witam. Pierwszy raz byłem w tym zamku ok. 30 lat temu. Pilnował go starszy pan i po namowie wpuścił mnie i kolegę do środka (na dziedziniec ). Opowiadał że po wyjeździe rosjan zostawili jednego do pilnowania, a że mu było zimno to rozpalił sobie ognisko w jednej z sal. Rusek ten był pod wpływem i przysną na chwile, jak się przebudził to już się paliło, nie zdołał ognia ugasić. Wiedząc że go rozstrzelają zdezerterował i uciekł do lasu. Jeszcze opowiadał że w latach 70 przyjechała ekipa kilkunastu Niemców ( mieli ciężarówki) i wykopali kilkanaście skrzyń z dziedzińca , załadowali i wyjechali ( ponoć było zapłacone żeby nic nie widzieli co widzieli ). Ot taka to historia. Pozdrawiam.
Opowieść o Noemcach też słyszałem. Jak kiedyś wyjdziemy do zamku opowiemy o skarbach i tych historiach.
jak zwykle kapitalny historyczny odcinek , okruchy historii której nie znamy
Bylam tam kilka lat temu.Piekne miejsce, zachwycajace.I mam nadzieje ze w przyszlosci nie zaczna tego odbudowywac.Tak jak jest jest dobrze.To piekne miejsce.
Następny świetny materiał, dziękuję i do znów 👍
Łapsko w górę 👍👍👍
Czekałem z utęsknieniem na filmik Przemazura!
Moje okolice. Szymbark. Znam dobrze te mury. I to wysokie mury. Pozdrawiam
Piękne majestatyczne ruiny.Nie to co u nas w Szczytnie 😢
Swietny odcinek , czekamy na wiecej 👏
Warto roweren tam pojechać, to rzut beretem od Iławy. Żeby ocenić ogrom tej budowli trzeba ją zobaczyć na żywo. Kolos
Świetny odcinek...jak zawsze..dziękujemy!
Dziękuję za komentarz kolejny ciekawy odcinek 😊
Hej super że jesteś nie odpuszczaj pozdrawiam👍👏👏👏
Jeszcze parę lat temu pilnował zamku pewien starszy pan. Można było z nim tam wejść i oglądać . Opowiadał i pokazywał naprawdę ciekawe rzeczy np. loch czy oryginalne średniowieczne malowidła. Widzę że WKZ jak zwykle nie działa , co tam się odwaliło na tym mostku wjazdowym czyżby asfalt ???
Tam trwają jakieś prace zabezpieczające i dlatego nie mogliśmy wejść do środka.
Arcyciekawy materiał 👍
Zabrakło mi zdjęć z czasów świetności zamku a wielka szkoda! Pozdrawiam.
Bardzo ciekawy materiał... oczywiście piękna okolica !
Piękna budowla . Dziękuję za film . Bardzo dobrze się go ogląda . Super mi się tam latało , piękna okolica. Pozdrawiam
Super materiał. W tym roku jesienią jest w planie Szymbark
I jak zawsze materiał pierwsza klasa
Uwielbiam
Piękne ruiny i ciekawa historia :)
Dziękuję za kolejny odcinek.
Wspanialy program ❤
...no ale ten asfalt na moscie?! Gratuluje! P.S. Zaczynam sie w Was "wciagac".
Przekonał mnie Pan, jutro tam jadę.
Ładna koszulka Fred 😊
Też mi się podoba 😉
Dzękuję i pozdrawiam
Pozdrawiam 👍
Gdzie można zobaczyć zdjęcia zamku,które przed opuszczeniem zrobiono??? 😮
Trzeba chwilę pogrzebać w sieci i można znaleźć
Wg dr Franza Zalewskiego ruiny zamków szlaku Orlich Gniazd sa na ruinach sprzed 12 tys lat czyli poprzedniej cywilizacji. 😊
Teraz czas na Kamieniec ;-)
Już zrobiony. Czeka na montaż
Super informacja. 😊
ciekawy odcinek jak zawsze :)
Rewelacja
Dziękuję.
Zdrowia i powodzenia życzę.
(A Tannenberg chyba obejrzę po raz trzeci)
Ja też często do tej serii wracam. 😊
Poezja (:
Moj Szymbark❤
Może wie Pan więcej coś np o Jamielniku ?
Istniał tutaj kościół, który został zniszczony podczas wojny 13letniej . Kamień do wody święconej (jak podają źródła, bardzo gustowny) został przewieziony do kościoła w Radomnie .
Wieś po raz pierwszy wzmiankowana w roku 1320 (Myspelwalde). Nazwa Jamielnik używana jest od roku 1570. Od XIV wieku istniał tu kościół, zniszczony prawdopodobnie podczas wojny trzynastoletniej. W roku 1670, podczas wizytacji kanonika Strzesza. widoczne były jeszcze jego fundamenty oraz mury cmentarza. Ten sam wizytator informuje, że "kamień do święconej wody, dość wielki i gustownie wyrobiony, niedawno temu zawieziono do Radomna". Od roku 1570 wieś jest własnością królewską wchodzącą w skład starostwa bratiańskiego
Jamielnik znam tylko z przejazdów, ale kiedyś muszę się zatrzymać na dłużej😉
@@MAZURSKIETAJEMNICEczekam !!!! 🙂 I trzymam za słowo! 😊
ach znow nowy odcinek😊
pozdro
Byłem przy tym zamku w tym roku. Wygląda imponująco. Dziękuję też Panu, za bardzo ciekawy materiał, pełen ciekawostek historycznych. Słuchając tych relacji historycznych, można zauważyć, że już od wieków władza (taka czy inna) związana była za religią. Religia była wykorzystywana do wymuszania posłuszeństwa i mieszania ludziom w głowach. To co Zakon Krzyżacki głosił przez kilka wieków, po Reformacji stało się nic nie warte. A Niemcy, poprzez Krzyżaków, i we współpracy z Papiestwem, dokonywali najazdów na inne kraje (krainy) i ludy (bo wtedy jeszcze pojęcie 'naród' nie istniało), rzekomo aby nawracać na Chrześcijaństwo. A później sami odwrócili się od Papieża.
Ciekawa opinia, jednakże mamy tu do czynienia z bardziej złożonymi kwestiami. To, co Zakon Krzyżacki osiągnął, zawdzięczał przede wszystkim swojemu ethosowi wynikającemu z przekonań religijnych. Ich dorobek stał się fundamentem dla powstania pierwszego państwa protestanckiego w Europie. W moim przekonaniu, wiara nie była jedynie narzędziem manipulacji, ale często stanowiła główny napęd rozwoju ekonomicznego, społecznego i kulturalnego. Ten wpływ jest wyjątkowo dobrze widoczny podczas podróży po terenach Warmii i Mazur.
Ciekawie opowiedziana historia.
.
Szkoda że nie są prowadzone żadne , choć by zabezpieczające pracę w tym pięknym zamku.
Nie każdemu samorządowi zależy na pielęgnowaniu pomników przeszłości .
Wielka szkoda.
Aktualnie zamek jest własnością fundacji i zgodnie z moim stanem wiedzy sąprowadzone różne prace zabezpieczające. Jak byliśmy tam latem trwały prace przy moście prowadzącym do zamku.
Ta budowla od zawsze mnie fascynowała i nigdzie nie potrafię znaleźć tego, jak wyglądała kiedyś, za nim stała się ruiną. Do tego, czy to prawda, że Zamek jest w prywatnych rękach i podobno ktoś chce go odbudować? Takie plotki słyszałem. P.S. Ten odcinek skłonił mnie do kliknięcia Subskrybuj, a do tego (przez Twój odcinek) w następny weekend wybieram się na Pseudomegalityczny cmentarz pod Morągiem
Jest fundacja, który ma pomysł na hotel, ale raczej nie na Zamku, tylko gdzieś obok, a zamek ma pozostać trwałą ruiną - odpowiednio zabezpieczoną itd.
Widziałam ten zamek, piękny, chyba wybiorę się w weekend. Czy coś się zmieniło? Ostatnio rok temu trwały remonty, a teraz?
Trwa remont
Pozdro MT !!!
👊👊👊
Osobiście uważam, że takie obiekty powinny zostać w stanie w jakim się znajdują - oczywiście zabezpieczone przed dalszą dewastacją. Takie obiekty mają w sobie pewną magię i nie zabierajmy im tego.
Dobrze że nie decydowałeś po zakończeniu II wojn,y mielibyśmy morza malowniczych ruin no defolintem pryskanych aby nie zarosły. Alem magia defilady wśród riun Warszawy duda gadający z pagóra cegieł
Jak ludzie mogli doprowadzić do takiego stanu, szabrownicy!
👍👍👍
Pomezanka !!!
Szkoda, że prowadzący nie pokazał żadnych zdjęć z czasów jak zamek był cały na przebitkach. Trzeba przyznać, że pięknie wyglądał.
Taką trochę mamy konwencję, aby nie korzystać z materiałów archiwalnych. Pokazujemy stan aktualny, reszta powinna załatwić opowieść, ale może nam się zmieni. Pozdrawiam!
Gdzie dalsza część o Bitwie o Grunwaldzie? Pozdrawiam z Łodzi
W opracowaniu. Do końca roku powinniśmy wrzucić.
Witam , czy mogę wkleić link do opisu tego obiektu na stronie niemieckiej ?
Jasne
Ja od dawna wiedziałem że zamek w Marienwerder to nie jest zamek stolicy kapituły pomezańskiej ani też decezji pomezańskiej ani też zamek biskupi tylko coś mi dzwoniło w jakimś kościele że to może być pierwsza stolica państwa zakonnego Niemieckiego na terenach dzisiejszej Polski
👍👂🤝
Witam wszystkich
pytanie o te korty tenisowe - powiedziałeś że były tartanowe ?
Tak wyczytałem
Gdyby ten zamek ocalał w całości jaka to byłaby atrakcja turystyczna
Czy wiadomo jakie będzie miał przeznaczenie zamek. Chyba jeszcze niedawno był wystawiony na licytację komorniczą. Czy ktoś go nabył?
Zgodnie z moim stanem wiedzy, aktualnie właścicielem zamku jest Fundacja - można łatwo znaleźć ich stronę. Pomysł jest chyba taki, aby na ten moment zamek pozostał trwałą ruiną - oczywiście wyremontowaną i zabezpiczoną. Na terenie dawnego majątku ma powstać baza hotelowa.
👍
Radzyń Chełmiński to drugi Malbork. Tym bardziej, że związał się tam Związek Pruski. (związek Jaszczurczy).
Robiliśmy tam już podejście, ale pewnie jeszcze trzeba trochę poczekać na naszą wyprawę do Radzynia Chełmińskiego - budowla bardzo imponująca i miła dla oka.
@@MAZURSKIETAJEMNICE Moim zdaniem, największym po Marienburgu zamkiem krzyżackim był zamek w Człuchowie. Przynajmniej na pewno czytałem o tym, w którejś z książek.
Podobno są tam 3 kondycję piwnicę
Kondygnacje, nie: kondycje.
@@JOLINAE masz rację literówka...
Teraz rezydują jaskółki ))
W tym roku pustułki mają gniazdo. W lewej rogowej wierzy , patrząc od bramy wjazdowej. Pozdrawiam.
@@jacekmacko2320 Aż przykro żem w mazowszu. Tu od dawna nie gniazdują Poz
czemu Fred Perry? skinhead?
Bo lubię. A skinhedzi to chyba taka subkultura z lat 80- tych? 😎
Это тевтонский замрк в мазурии?
Точнее говоря, это замок, принадлежащий епископам.
@@MAZURSKIETAJEMNICE какого века?
Замок Поморского капитула в Шимбарке - четырнадцативековой замок в деревне Шимбарк (Варминско-Мазурское воеводство), построенный Поморской капитулой, затем ставший родовым имением. Он был сожжен в 1946 году Красной Армией и с тех пор остается в руинах.
@@MAZURSKIETAJEMNICE jakie sa dowody na to ze został spalony przez Armie czerwoną.i jaki ich byłby cel podpalenia . niewiadomo kto podpalił a winę na kogoś trzeba zgonic najlepiej na siwietów
Może w tych piwnicach znajdują się też skarby i dzieła sztuki polskie które Niemcy jak to mają w zwyczaju wykradli ,czego nie zniszczyli to rabowali i jak nie Niemcy do ruscy cóż takie sąsiedztwo
Finck von Finckenstein
jakie zwraca nasza uwage🤦🤦🤦 blagam
....nie ma fundatora, nie ma planow zamku, nie ma dokladnej daty budowy, jest choc cegielnia w poblizu do wyrobu cegiel?..zgodzi sie pan na alternatywna wersje budowy zamku?....ok , to sprobujmy , caly dziedziniec to usypana sztuczna wyspa otoczona murami...mury pierwotne powstaly wtedy, gdy jezioro okalalo zamek, czyli stal na sztucznej wyspie, a mury staly w wodzie....teraz wystarczy pobadac kiedy jezioro tworzylo nie jezioro, lecz sztuczny kanal przeplywowy, strasznie wazny handlowo i o wiele dluzszy (widac z gory nie jezioro , lecz dawny kanal, jezioro to pozostalosc dawnego kanalu)....i na srodku tego kanalu stoi zamek do pobierania cel i obrony,,,,wtedy ten zamek ma sens i jego budowa... inaczej to budowla malo istotna i dziwna...jest tylko maly problem, trzeba by do datowanie zamku dodac kilka tysiecy lat, bo proces osuszania kanalu to proces dlugofalowy...to tylko teoria , nikt nie musi w nia wierzyc
Bardzo ciekawa teoria!warta zbadania, pozdrawiam.
@@maro8399 dziekuje, jest jeszcze jeden zamek pilnujacy kanalu przeplywowego, ktory tez wysechl....to zamek w Siewierzu ma Gornym Slasku...kto wie jakie tajemnice skrywaja polskie zamki jeszcze?...a moze byl kanal laczacy morze Czarne z Baltykiem? ...i to tysiace lat temu kiedy powstaly te zamki
Majestatyczne?, zamki powinny zostać odbudowane, a nie zachwycamy się kupą ceglanego gruzu
Niektóre mogą pozostać trwała ruiną, ważne, aby była zadbana, zabezpieczona i udostępniona do zwiedzania.
Узнаёшь что то... А потом спать не можешь... И трясутся рукн... И нельзя никому ничего рассказывать... Может быть ЧЕЛОВЕК не готов это слышать....
Moj Szymbark❤
Moj Szymbark❤
Moj Szymbark❤