@@elektryka-elektronika Mam pytanko, zrobiłem swoj pierwszy pakiet z 18650 do hulajnogi. Oryginalnie bylo 14 ogniw po 2000mha a ladowarka oryginalna to 29,4v 1A kupilem ogniwa 21szt 3000mha i obecna ładowarka ładuje hulajnoge do 80 procent. Jaka musze miec ladowarke zeby mi ladowala do pełna ogniwa? Z gory dzieki za odpowiedz
@@howtomake2130 Jeśli napięcie jest takie samo jak poprzedniej - to ładowarka powinna ładować do pełna. Być może gdzieś w elektronice masz zapisaną pojemność, albo wskazania są błędne. Ogniwa firmowe i odpowiednie do takiej baterii?
@@elektryka-elektronika stare ogniwa sprawdzalem na przenosnej ladowarce i ladowalo 4.2v do 1500mha mimo ze bylo napisane na ogniwach 2000mha niektóre miały po 2100. A nowe maja po okolo 3100mha i ładowały 3.6v niektóre pod 3.9v. na starych ogniwach hulajnoga robila do 2km a teraz robi 4,5km. A moze blad tkwi w wyswietlaniu wskazan naladowania baterii? Czy powinna zrobic wiecej km? Aha i tamte stare ogniwa ladowało 2A a nowe 1A
@@howtomake2130 3.9V to mało jak na 18650. Nie wiem co to za hulajnoga, ale 4,5km to raczej słaby wynik, moja 6-letnia bez problemu 10-14km na max wydajności (350W/500W), na mniejszej wydajności pod 20km, na najniższej jeszcze nie sprawdzałem :). Jak chcesz mieć dobry zasięg i przyspieszenie to ogniwa muszą być też dobre.
@@elektryka-elektronika The end of the charge occurs on the value of the current according to what is always written in the datasheet The integrated 4056 automatically terminates the charge cycle when the charge current drops to 1/10th the programmed value after the final float voltage is reached"
7 місяців тому+9
Ótimo vídeo amigo, muito obrigado (To jest brazylijski portugalski. Kliknij na "TŁUMACZ NA POLSKI" poniżej.). Uma dica: 1 - Se você apertar e segurar por 4 ou 5 segundos o PRIMEIRO botão, ele entra em MODO AUTOMÁTICO operando as quatro baterias ao mesmo tempo com os mesmos parâmetros para todas, ou seja, vai carregar, descarregar e carregar de novo as quatro baterias ao mesmo tempo. Esse processo NÃO pode ser programado em loop, só faz uma vez. Se quiser fazer mais vezes, tem que repetir. 2 - Se você apertar e segurar o TERCEIRO botão, ele entra em modo de CARREGAR, também operando as quatro baterias ao mesmo tempo, com os mesmos parâmetros. 3 - Se você apertar e segurar o QUARTO botão, ele entra em modo de DESCARREGAR, também operando as quatro baterias ao mesmo tempo, com os mesmos parâmetros.
Świetna wskazówka. Czy mógłbyś napisać tutaj wszystkie możliwości tego urządzenia. Byłoby to przydatne dla wielu entuzjastów elektroniki. Z góry bardzo dziękuję!
7 місяців тому
@@ЛеонидАбдрахманов-в6й Na verdade, só tinha mesmo esses 3 recursos a mais. Todo o resto que eu sei você já ensinou, e muito bem. Abraço.
Mierzenie rezystancji wewnętrznej ogniw to temat sam w sobie i także techniczna metoda jest niedoskonała, ale informacja że napięcie pod obciążeniem spadło wyraźnie, pokazuje że jest wiarygodniejsza jak w prezentowanym urządzeniu dlatego dobrze było by pokazać naładowane akusy w tym urządzeniu i obciążyć wszystkie np.1 A ( albo większym) przy okazji patrząc na spadek napięcie i odczyt rezystancji, poza tym bardzo dobra prezentacja.
Na filmie tego dobrze nie widać - przyspieszyłem i wyciąłem fragmenty (chodziło mi o porównanie wyników) - ale tak właśnie to było sprawdzane - naładowanie do pełna, (tym testerem, ale sprawdzałem też ładowanie Xtarem i pomiar starszą wersją testera - wyniki podobne), odczekanie 1 dnia i obciążenie prądem od 1,18-1,25A i na ogniwie nr 2 napięcie spadało z 4,16V do 3,83V (przy prądzie 1,18V). Różnica to odczyt prądu po kilku sekundach, jak się ustabilizował - prąd spadał w tym czasie, a tester podaje Rw od razu - tu może być źródło błędu - wynikające z charakterystyki czasowej spadku napięcia pod obciążeniem.
@@Tab7.6.Tab7.6 Mój egzemplarz podaje pojemność dla ładowania, przy rozładowywaniu jest tylko Rw, po rozładowaniu i rozpoczęciu ładowania "nalicza" pojemność. Ale mój egzemplarz już nowy nie jest i mogło się wiele w międzyczasie zmienić.
Czy mogę np połączyć bieguny obu wejść aby zwiększyć wydajność ładowania, np podłączyć pod zasilacz komputerowy. Masa na obu jest wspólna, ale plusy nie.
To zależy głównie od samej wkrętarki i trudno to szacować - raczej szukałbym nowych z prądem 30A - np. US18650VTC4. Co do Rw to raczej max 30 mOhm, im mniej tym lepiej, a jak mocna wkrętarka to może nawet poniżej 20 mOhm.
Taka Rw - 90 - wpływa na wydajność prądową - nie do wszystkiego będą się nadawały. Trudno jednak tylko po tym parametrze coś więcej powiedzieć. Można sprawdzić jaką mają pojemność, czy utrzymują napięcie pod obciążeniem lub po czasie.
Taki pomysł przyszedł mi do głowy. Czy byłaby możliwość, po wyprowadzeniu przewodami połączeń ogniw, testowania jednocześnie po 4 sztuki pakietu do baterii roweru elektrycznego? Oczywiście sprawdzając pojedyncze ogniwo nie widzę przeciwskazań, ale czy równocześnie przy czterech, nie będzie zwarć lub innych przeciwskazań?
Podejrzewam że masy są wspólne dla ogniw - łatwo to sprawdzić multimetrem - teraz nie mam testera pod ręką, ale mogę sprawdzić po południu - jeśli są wspólne, to ogniw łączonych szeregowo nie sprawdzisz, zrobisz zwarcie i pewnie popalisz albo przewody, albo tester, albo jedno i drugie.
Co dokładnie chcesz testować w takim pakiecie? Np. Rw to chyba najlepiej metodą techniczną - od tego bym zaczął sprawdzanie baterii - to może pozwolić na wytypowanie ogniw do innych testów.
@@elektryka-elektronika To co chciałbym testować, to już wiem, że w pakiecie bez częściowego demontażu jest niemożliwe. Mam jeszcze pytanie, czym funkcjonalnie różni się ten tester od ładowarki Lii-600 ? Czy jest jakaś przewaga nad ładowarką, która także w zasadzie wszystko testuje? Pozdrawiam.
Lii-600 obsługuje także inne rodzaje i rozmiary ogniw, pewnie też poradzi sobie z ogniwami 0V. Nie wiem czy można ustawiać napięcie do którego rozładowuje ogniwa. Nie miałem okazji porównać wskazań - a to może być istotna kwestia - szczególnie Rw gdzie tester może mieć duży błąd. P.S. bez rozpakietowania też wiele można sprawdzić - ale to kwestia celu - czy się szuka uszkodzenia czy ocenia stan baterii.
@@elektryka-elektronika Dzięki za szybką odpowiedź. Mi bardziej przydało by się do aku Ni-MH. Bo praktycznie testerów do tego typu akumulatorów na rynku nie ma. Jeśli są to inteligentne ładowarki które trochę kosztują. Będę musiał sobie sam taki miernik pojemność zbudować z płytki ZB2L3.
Jak rozładujesz - np. przez rezystor z ograniczeniem napięcia rozładowania diodami to ładując np. xtarem vc4 też zmierzysz pojemność. A metodą techniczną zmierzysz Rw. ZB2L3 to też dobry pomysł i wygodny.
@@elektryka-elektronika Może przy ładowaniu dać zasilacz z ograniczonym prądem np. 250-400 mA, wówczas to ograniczy prąd ładowania. A na rozładowywanie kompletnie nie ma wpływu :( I tak ze stałą rezystancją nie jest w stanie utrzymać stałego prądu.
@@elektryka-elektronika Stara zasada prosta i na wieki - powiedział mi to inżynier elektronik: "Dla każdej baterii czym mniejszy prąd ładowania, tym bardziej wydłuża jej żywotność". Dalsze opowieści że w USA zrobili badania, które jako jedyne na świecie usiłują udowodnić że dla baterii LIxx większy prąd ładowania wydłuża życie baterii, to jak mistrzowie do walki z ociepleniem - jak przychodzi sroga zima, wtedy walczą ze zmianami klimatu, a nie z ociepleniem. Więc to jedno proste zdanie tego inżyniera wystarczy za resztę marketingu. Poza tym chciałbym mieć możliwość obserwacji jak zachowują się ogniwa ładowane mniejszym prądem. Samo rozładowywanie 0.5 a 1A daje dużą różnicę w powrotnym wzroście napięcia baterii LIxx po rozładowaniu. Przy 0.5 A napięcie nie podbija się aż tak do góry. Także gdy mam baterię 0.8Ah to internet zaleca ładowanie 1/10 tej wartości, czyli 800 mAh. Generalnie chodzi o możliwość kontroli tego co się robi. pzdr
@@wegi9621 Z tymi wszystkimi teoriami lepiej ostrożnie - nawet jeśli są w 100% prawdziwe to często przesadne ich stosowanie przynosi więcej szkód niż korzyści - a przez wieki to zmienia się technologia i podejście producentów (celowe ograniczanie żywotności) - i też to mówię to jako inżynier, i jako elektronik :). Chcesz kontrolować prąd - możesz zbudować własne urządzenie (bo to się raczej nie nadaje - z założenia ma testować ogniwa, a nie je ładować i jeszcze ma być tanie) czy kupić ładowarkę z regulacją, tylko czy ma to sens? Przy setkach ogniw pewnie tak, masz tyle? Warto poświęcać czas na myślenie o tym? Czy szybciej je zużyć i kupić następne - może dużo lepsze? To już sam musisz ocenić. Mam ogniwa z ponad 20-letniej baterii z laptopa, laptop był użytkowany przez kilkanaście lat, potem kilka lat leżał na półce, ogniwa po rozebraniu baterii - 0V. W ramach eksperymentu reanimowałem je i nadal działają - używam ich w czymś na podobieństwo powerbanku od ponad roku, zazwyczaj leżą w bagażniku w samochodzie - więc zmian temperatur mają dużo. I nadal mają około 70% pierwotnej pojemności. Przez 20 lat straciły 30% - czy warto było zastanawiać się co zrobić aby to ograniczyć? Czy może nakłady (finansowe i czasowe) na zmniejszenie efektu utraty pojemności byłyby większe niż zyski z tego tytułu? Dodam że te ogniwa oryginalnie miały 1200mAh - nawet z oryginalną pojemnością ich wartość użytkowa nie powala... Warto by było?
Kupiłem ten "tester" na Ali za 47,26 zł. Przyszedł po tygodniu w wersji 5.4 na powitaniu. Poza pomiarem rezystancji obarczonej dużym błędem, co z założenia należy z góry zaakceptować, nie można tego uczynić dla trudności z włożeniem baterii do koszyczków. Istny koszmar!!! Jeżeli uda się wcisnąć ogniwa 18650 z płaskim plusem (wysokość 65 mm) i jakoś wyjąć przy pomocy dostarczonego "pomocnika", to o badaniu ogniw 18650 z wystającym "+" (67,7 lub 69 mm) można zapomnieć. Co prawda można te wyższe ogniwa podłączyć chociażby w sensowniejszych koszyczkach zewnętrznych, ale wówczas traci sens funkcja tych zamontowanych koszyczków. Ciekawe, czy będzie możliwy pomiar i ładowanie innych ogniw niż Li-ion? Skorzystałem z posiadanego koszyczka i podłączyłem dwa AAA Ni-Hm połączone szeregowo, których napięcie wg multimetru wynosiło 2,60 V, a wg rzeczonego "testera" - 2,59 V. Próba ładowania: 2,69 V i 0,10 A, króciutka, tylko dla sprawdzenia funkcjonowania "testera". Brak wskazań wielkości rezystancji. Próby rozładowania, do ustawionego minimalnego napięcia 2,5 V, trwają ok. 10 sek. przy parametrach 2,13 V i 0,53 A. "Tester", po kilku rozładowaniach, pokazuje napięcie 2,52 V.
Ja kupiłem 2 szt - w jednym koszyczki były ok, w drugim szczypcami podginałem i można normalnie ogniwa wstawiać. Te większe - tu jest gorzej, ale też wchodzą. Na szczęście są wyprowadzenia na dodatkowe koszyki.
Witam, trochę poniżej 2,7V tak, 2,3V ładowało, ale nie wiem gdzie jest granica - nie miałem bardziej wyładowanych. Ogniw 0V nie udało się naładować testerem, a VC4 już tak.
W instrukcji pisze że mogę ustawić napięcie ładowania kiedy ma się wyłączyć ładowanie. Ale wrzeczywistosci nie ma tej opcji. I tester ładuje ogniwo jedno do 4.19v a i nie do 4.16v , 4.17v
To ja miałem chyba inne tłumaczenie instrukcji :). Można ustawiać napięcie do którego rozładowuje, a zakończenie ładowania chyba jest określane na podstawie pobieranego prądu - ale to tylko moje obserwacje.
Panasonic CGR18650 CE wyciągnięty z laptopa chyba w 2018 r. (27.12.2008 data produkcji ogniwa), orany ładowarką UltraFire WF-188 i latarką UltraFire C8 Cree XM-L2 U3, poddany testowi - odcięcie 2,6V. Tester w cyklu auto: - pojemność 517 mAh - naładował się do 4,15V - moc 1690 mWh - rezystancja 67 mΩ - prąd ład. i rozł. 1A, czyli grubo po danych producenta. Jak skończę ładować inne ogniwa na SkyRC Q200 Neo to podłączę tego Panasonica i będziecie mieli obraz rozbieżności.
Mam trochę ogniw wyciąganych z laptopowych baterii - niektóre po 20 lat działają i niewiele straciły z pojemności. Niestety wydajność prądowa i pojemność na miarę czasów produkcji, wiec i zakres zastosowań mniejszy.
Polecam wszystkim żeby do kupili sobie termostat z sondą np. W1209 i podłączyli szeregowo do zasilania a snoda do koszyczka gdzie ekperymenujecie. Ustawicie sobie z 40 stopni i w razie czego nie spalicie sobie domów!
Witam czy mogl bys podpowiedziec jak zmienic jezyk na angielski bo jakos nie moge tego ogarnac i drugie pytanie po przytrzymaniu ok 5s jednego z trzech przyciskow cos tam sie robi czy to kalibracja czy poprostu mieli sie 😂 z gory dziękuję
Fragment z instrukcji: "Press and hold the "M" key to power on, release the key after the screen is lit, and power off after 10 seconds ② Power on and start again to complete the switch." Co do przytrzymania klawisza - są różne funkcje - opisał je Zé Francisco w swoim komentarzu
Probowalem tak jak na filmiku z podwójnym koszykiem i nic z tego bo w tym moim niema przelacznika od zasilania on-off. Próbowałem na rozne sposoby lecz niestety brak rezultatów @@elektryka-elektronika
@@elektryka-elektronika Dziekuje dobry czlowieku juz mi przychodzily mysli abym zaczął sie uczyć chińskiego. A ja źle to robilem bo podlaczalem najpierw zasilanie i dopiero przytrzymywałem przycisk jeszcze raz dzięki
Test byłby ciekwy gdyby było podane doładne oznaczenie albo przynajmniej link do sklepu. Nie podane jest też nawet co znaczy "tani" Aliexpress to przecież miejsce gdzie sprzedają podróbki podróbek i trzeba mieć przynajmniej jakiekolwiek dane aby mieć choć szansę je odróźnić
Ten z filmu to najtańszy tak wyglądający :). Szukałem po zdjęciach i z najniższą ceną. Nie doszukałem się dokładniejszych oznaczeń, ale nie znam mandaryńskiego i tych znaczków nie rozszyfrowywałem - może jakieś jest. W międzyczasie miałem w ręce jeszcze 3 takie - jeden kupiony w PL - ponad 110 zł (ale dostawa następnego dnia) i 2 z Ali - też wybierane "na oko" - cena - 58 i 59 zł z wysyłką, ten z filmu prawie 60 zł z wysyłką. Nie znalazłem różnic pomiędzy nimi - chciałem głównie porównać wskazania rezystancji wewnętrznej (prawie takie same) i nie rozpoznałbym który jest mój.
Można też wymienić na inny ale mnie irytuje nie tyle sam wentylator co monotonny szum powietrza przez dłuższy czas. Oliwka jakoś mnie nie przekonuje - może spowodować zmniejszenie obrotów i przepływu powietrza, a nie o to mi chodzi. Ostatecznie znalazłem miejsce, skąd nie słyszę tego dźwięku... Proste i skuteczne :). Ale myślę, że warto o tym poinformować - może ktoś planował postawić obok i spoglądać co jakiś czas oglądając TV, tak jak ja - to nie polecam.
Napięcie mieści się w granicach przydatności, ale dla Rw różnice są tak duże, że nie widzę sensu liczyć błędu pomiarowego - widać to najlepiej na wykresie, dodatkowo zależnie od ogniwa różnica może być nawet trzykrotna - przy dokładności multimetru dla prądu ± (1,0% + 2) i napięcia ± (0,8% + 1). Sprawdzałem to kilka razy przed publikacją - moim zdaniem pomiar Rw przez ten tester jest obarczony zbyt dużym błędem, aby był użyteczny.
halo halo przeciez tam nie ma rezystencji w megaomach tylko milirentgenach, jednostka miar sie kłania , proszę nie wprowadzać w błąd, 4 bateria ma około 128 megaom nawet deko więcej
Tylko głupi się nie kapnie, że z tymi milirentgenami to żartował 😁. Nie ważne, czy dokładny, czy nie, skoro wszystkie aku poddajemy tej samej procedurze nawet błędnej to i tak mamy obraz tego, które akumulatory mają jeszcze sens, a które nie. Posiadam też SkyRC Q200 Neo, a tester kupiłem po to by sprawdzić, czy ogniwa z aliexpress mają tyle ile deklarują producenci. Niestety w lepszych ładowarkach w tym ww. SkyRC nie ma możliwości naładowania ogniw do 4,2V i rozładowania do 2,5V. Ciekawiło mnie również to, czy pojemność aku z testera sprawi, że latarka będzie świeciła dłużej niż z aku ładowanego SkyRC. Przepaść jest ogromna, bo 3900 mAh z testera vs 2500 mAh ze SkyRC (ład. 4,1V, rozład. 3,2V) Na logikę i fizykę 😁 powinna świecić zdecydowanie dłużej, ale w elektronice, czasami logiki brakuje 😁. Jeśli tak będzie to mamy coś za coś. SkyRC dłuższa żywotność ogniw, mniejsza pojemność faktyczna VS zdecydowane dłuższe świecenie latarki i krótsza żywotność ogniw (testery i ładowarki typu Opus, LiitoKala, etc.) Tylko czy z tą degradacją ogniw niektórzy nie przesadzają. Mam nowe Samsungi, Panasoniki, Sanyo, LG nisko i wysokoprądowe i stare wyciągnięte z laptopów oraz nowe przeleżałe od nowości 10 lat ogniwa z aliexpress niby oryginalne Samsungi, Panasoniki i Sanyo,, LG i latarka Convoy C8+ XHP70.3 świeci prawie podobnie. Samsung ICR18650-26A z laptopa 2008 r. - 48 min. Samsung INR18650-35E nowy oryg. 1h 25 min. LG INR18650 MJ1 nowy oryg. 1h 23 min. Samsung ICR18650-32A z ali, od nowości nieładowany, leżał tak 10 lat i 1h 11 min. Powiem szczerze, że zastanawiam się, czy zamiast tej SkyRC za pierdyliard zł, nie trzeba było kupić tego testera za 40 zł (tyle dalem) lub Opusa, czy LiitoKala, a za resztę w przeciągu lat 20 kg ogniw. Wydaje mi się, że finansowo wyszedłbym na tym zdecydowanie lepiej 😁🤷♂️, a i w przypadku Opusa etc., praktyczniej niż SkyRC 😁. No chyba, że zacznę robić lub ładować pakiety 😁.
@@bleblebleblablabla9602 Nie raz byłem przekonany że ktoś żartuje, a jednak okazało się że faktycznie tak myśli :). Ładowarki typu SkyRC Q200 Neo z założenia raczej nie służą do testowania ogniw, więc i brak takich opcji. Trudno też porównywać pojemności obliczone dla tak różnych warunków pomiaru - na moją logikę jak rozładował do 3,2V to jeszcze sporo tam zostało - np. te 1400 mAh różnicy. A w praktyce urządzenia i tak rozładowują do różnych napięć. Jeśli chodzi o degradację to myślę że niektóre opinie są grubo przesadzone - a w amatorskich czy domowych zastosowaniach nie ma sensu się tym przejmować - np. mam około 20 letnie ogniwa z laptopowych baterii - o wartości rynkowej pewnie żadnej - od pewnie z 10 lat "katowane" i nadal żyją i mają się całkiem dobrze.
Totalne gówno, wiem bo mam. Wylutuj ten zielony rezystor 3.9R, włącz rozładowanie a na wyświetlaczu będzie widać coś koło 1A prądu rozładowania i normalnie urządzenie będzie to zliczać, pomimo że bateria nie będzie się rozładowywać. To samo przy ładowaniu, jako że moduł bazuje na układzie TP4056 to podmień rezystor 1k na 2k a prąd ładowania spadnie o połowę z 1A do 0.5A, a wyświetlacz dalej będzie pokazywał ok 1A. Dzieje się tak ponieważ procek nie mierzy faktycznie płynącego prądu a jedynie napięcie akumulatorka. Znając napięcie i rezystancje z prawa ohma można wyliczyć wartość prądu. Niestety obliczenia a fizyczny pomiar to spora różnica. Po tygodniu testów wyrzuciłem do kosza. Dla mnie to bezużyteczne.
To tani tester - taki sposób pomiaru ma swoje wady, ale też nie oczekujmy zbyt wiele od taniego urządzenia. Natomiast jeśli ktoś chce poznać tylko szacunkową wartość pojemności - taki błąd może mu nie przeszkadzać. Jak ktoś oczekuje dużej dokładności - to raczej nie ten poziom cenowy...
@@elektryka-elektronikaSkoro rezystancja jest tak błędnie pokazywana, a jak kolega tutaj zauważył wszystko na niej jest oparte, to jakim cudem mierzy prawidłowo pojemność?
@@Tita_007 To dwa zupełnie osobne pomiary - rezystancje masz od razu, a do pomiaru pojemności tester musi wykonać cykl. Moim zdaniem problemem jest krótki czas obciążenia i pomiaru Rw, stąd błędy. Znacznie lepiej mierzyć impedancję ogniw - impedancję podają producenci, wiec można porównać i jest mniej zależna od np. stopnia naładowania ogniwa. Każdy pomiar jest obarczony błędem - zależy jaka dokładność jest nam potrzebna - nie każdy potrzebuje dużej.
To stary film i ceny się zmieniły. Można taniej kupić tylko trzeba poczekać - ja dałem 59 z wysyłką i zwrócił się szybko - na tej podstawie oceniam co jest tanie a co nie :). Pomiar Rw działa słabo, to fakt - ale Rw i tak jest mało użyteczne i lepiej mierzyć Zw, a do wstępnych pomiarów pojemności nadaje się całkiem dobrze.
@@Tab7.6.Tab7.6 W tej chwili najtaniej na Ali znalazłem wersję na 4 ogniwa za 58,79. W PL za 89,00 z dostawą następnego dnia roboczego. Kto ma czas i nie ceni sobie gwarancji to może oszczędzić. Czy to rzeczywiście będzie oszczędność - to już kwestia indywidualna i każdy sam musi ocenić. Ja kupiłem w PL, po 4 miesiącach padł i dostałem nowy - kupując na Ali straciłbym czas i pieniądze. Dodatkowo potrzebowałem szybko - zwrócił się i jeszcze zarobił dla mnie zanim kupiony na Ali by do mnie dotarł. To już każdy musi sam ocenić co mu się bardziej opłaca.
Super film i omówienie PS zmieniłbym jednak tytuł bo jednak słowo "tester" wprowadza trochę nieporozumienia, bardziej prawidłowo powinno byś uniwersalna ładowarka ...
Dziękuję. Urządzenie sprzedawane jest pod nazwą tester - dlatego taka nazwa. Chociaż bardziej rozbudowane ładowarki też mają pomiar pojemności, a wartość rezystancji wewnętrznej wskazywana przez to urządzenie może mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością... Ale też o to w tym filmie chodziło, aby pokazać, że "tester" w tym przypadku to mocno naciągana nazwa, ale ocenę już pozostawiam widzom.
Witam w kwestji dokladnosci i pomiaru pojemności ten tester to taki sam shit jaki ta ładowarka poopisuj ogniwa i pozamieniaj je w koszykach w testerze czy ładowarce za każdym razem bedziesz mieć inne wyniki dla ogniw o pojemnosci 2000mAh będa róznice nawet do ponad 120 mAh bład pomiarowy 6% jasno daje do zrozumienia że jedyne przeznaczenie tego niby testerka to zajęcie honorowego miejsca na dnie kosza na śmieci . Pozdrawiam
6% przy tej cenie testera i takim przeznaczeniu to dobry wynik. Myślę, że nawet 15% za tą cenę byłoby akceptowalne - kto potrzebuję większej dokładności kupuje inne sprzęty za zupełnie inną cenę.
@elektryka-elektronika przy 6% błedu zbudowałbyś pakiet do baterii jakiejś typowej 5s 2p 4Ah gdzie różnice by były na celach np 4000 mAh do 3880 mAh już słabo to wyglada a przy błedzie 15% byłoby 4000 mAh do 3700 mAh zbyt długo by się ktoś taka baterią np do wkretarki nie pocieszył . No ale do jakichś tam pogladowych testów mniej istotnych to ok zgodze się z Tobą . Pozdrawiam
Witam mam pytanie na jakie maksymalne napięcie jest zasilany tester z zewnętrznego zasilania np. zasilacz pozdrawiam miłego dnia jeszcze nie napisałem jaki to model to tyle
Film był przydatny, pomocny lub po prostu dobrze się oglądało? Możesz postawić wirtualną kawę: buycoffee.to/elektryka-elektronika ☕
Super prezentacja. Bardzo mi się przydała. Pozdrawiam autora
Dziękuję i też pozdrawiam.
@@elektryka-elektronika Mam pytanko, zrobiłem swoj pierwszy pakiet z 18650 do hulajnogi. Oryginalnie bylo 14 ogniw po 2000mha a ladowarka oryginalna to 29,4v 1A kupilem ogniwa 21szt 3000mha i obecna ładowarka ładuje hulajnoge do 80 procent. Jaka musze miec ladowarke zeby mi ladowala do pełna ogniwa? Z gory dzieki za odpowiedz
@@howtomake2130 Jeśli napięcie jest takie samo jak poprzedniej - to ładowarka powinna ładować do pełna. Być może gdzieś w elektronice masz zapisaną pojemność, albo wskazania są błędne. Ogniwa firmowe i odpowiednie do takiej baterii?
@@elektryka-elektronika stare ogniwa sprawdzalem na przenosnej ladowarce i ladowalo 4.2v do 1500mha mimo ze bylo napisane na ogniwach 2000mha niektóre miały po 2100. A nowe maja po okolo 3100mha i ładowały 3.6v niektóre pod 3.9v. na starych ogniwach hulajnoga robila do 2km a teraz robi 4,5km. A moze blad tkwi w wyswietlaniu wskazan naladowania baterii? Czy powinna zrobic wiecej km? Aha i tamte stare ogniwa ladowało 2A a nowe 1A
@@howtomake2130 3.9V to mało jak na 18650. Nie wiem co to za hulajnoga, ale 4,5km to raczej słaby wynik, moja 6-letnia bez problemu 10-14km na max wydajności (350W/500W), na mniejszej wydajności pod 20km, na najniższej jeszcze nie sprawdzałem :).
Jak chcesz mieć dobry zasięg i przyspieszenie to ogniwa muszą być też dobre.
Konkretna prezentacja akurat rozpoczynam przygodę z tym urządzeniem
Dzięki i mam nadzieję ze będzie przydatny - szczególnie przy ocenie rezystancji wewnętrznej starych ogniw.
@@elektryka-elektronika, szkoda że niema możliwości ustawienia górnego napięcia ładowania to taki minus ;)
Podejrzewam, że to działa na zasadzie sprawdzania pobieranego prądu i kończy poniżej ustawionej (przez producenta) wartości.
@@elektryka-elektronika The end of the charge occurs on the value of the current according to what is always written in the datasheet
The
integrated 4056 automatically terminates the charge cycle when the charge current drops to 1/10th the programmed value after the final float voltage is reached"
Ótimo vídeo amigo, muito obrigado (To jest brazylijski portugalski. Kliknij na "TŁUMACZ NA POLSKI" poniżej.).
Uma dica:
1 - Se você apertar e segurar por 4 ou 5 segundos o PRIMEIRO botão, ele entra em MODO AUTOMÁTICO operando as quatro baterias ao mesmo tempo com os mesmos parâmetros para todas, ou seja, vai carregar, descarregar e carregar de novo as quatro baterias ao mesmo tempo. Esse processo NÃO pode ser programado em loop, só faz uma vez. Se quiser fazer mais vezes, tem que repetir.
2 - Se você apertar e segurar o TERCEIRO botão, ele entra em modo de CARREGAR, também operando as quatro baterias ao mesmo tempo, com os mesmos parâmetros.
3 - Se você apertar e segurar o QUARTO botão, ele entra em modo de DESCARREGAR, também operando as quatro baterias ao mesmo tempo, com os mesmos parâmetros.
Dziękuję za przydatną informację. Nie znalazłem tego w instrukcji obsługi. Ta porada może być przydatna dla wielu osób. 👍
Świetna wskazówka. Czy mógłbyś napisać tutaj wszystkie możliwości tego urządzenia. Byłoby to przydatne dla wielu entuzjastów elektroniki. Z góry bardzo dziękuję!
@@ЛеонидАбдрахманов-в6й Na verdade, só tinha mesmo esses 3 recursos a mais. Todo o resto que eu sei você já ensinou, e muito bem. Abraço.
merci
Mierzenie rezystancji wewnętrznej ogniw to temat sam w sobie i także techniczna metoda jest niedoskonała, ale informacja że napięcie pod obciążeniem spadło wyraźnie, pokazuje że jest wiarygodniejsza jak w prezentowanym urządzeniu dlatego dobrze było by pokazać naładowane akusy w tym urządzeniu i obciążyć wszystkie np.1 A ( albo większym) przy okazji patrząc na spadek napięcie i odczyt rezystancji, poza tym bardzo dobra prezentacja.
Na filmie tego dobrze nie widać - przyspieszyłem i wyciąłem fragmenty (chodziło mi o porównanie wyników) - ale tak właśnie to było sprawdzane - naładowanie do pełna, (tym testerem, ale sprawdzałem też ładowanie Xtarem i pomiar starszą wersją testera - wyniki podobne), odczekanie 1 dnia i obciążenie prądem od 1,18-1,25A i na ogniwie nr 2 napięcie spadało z 4,16V do 3,83V (przy prądzie 1,18V).
Różnica to odczyt prądu po kilku sekundach, jak się ustabilizował - prąd spadał w tym czasie, a tester podaje Rw od razu - tu może być źródło błędu - wynikające z charakterystyki czasowej spadku napięcia pod obciążeniem.
czy na AUTO i jedna seria wyłącza się po ładowaniu rozładowaniu i naładowaniu?
Zatrzymuje się, wyłącza się wentylator, ale wyświetlacz pokazuje - przynajmniej w moim egzemplarzu.
@@elektryka-elektronika Dobrze rozumiem, że w trybie Auto wynik pojemności podawany jest tylko dla rozładowania?
@@Tab7.6.Tab7.6 Mój egzemplarz podaje pojemność dla ładowania, przy rozładowywaniu jest tylko Rw, po rozładowaniu i rozpoczęciu ładowania "nalicza" pojemność.
Ale mój egzemplarz już nowy nie jest i mogło się wiele w międzyczasie zmienić.
@@elektryka-elektronika Uhm, dzięki za informację. Oj tam, stary czy nowy... Do domowych testów 18650 w zupełności wystarczy 🙂
@@Tab7.6.Tab7.6 Miałem na myśli to że w międzyczasie mogli sporo w budowie czy działaniu pozmieniać i nie wszystkie informacje będą aktualne.
Czy mogę np połączyć bieguny obu wejść aby zwiększyć wydajność ładowania, np podłączyć pod zasilacz komputerowy. Masa na obu jest wspólna, ale plusy nie.
Można - ja podłączałem do jednego zasilacza serwisowego. Ważna aby napięcie było takie samo i odpowiednie wydajność prądowa.
Witam.Czy po teście bateri ona jest w pełni naładowana czy do wartości 2.7v?Pozdr.
Po pełnym teście jest naładowana. Najpierw jest rozładowywana, a potem ładowana.
Przykładowe napięcie 2,7V jest wartością dla rozładowania. Ładowanie oparte jest na TP4056, co w praktyce oznacza ok. 4,2V.
Jaka jest rezystancja takiego ogniwa nadającego się jeszcze do użytku czyli chcę założyć takie ogniwo do wkrętarki przykładowo?
To zależy głównie od samej wkrętarki i trudno to szacować - raczej szukałbym nowych z prądem 30A - np. US18650VTC4. Co do Rw to raczej max 30 mOhm, im mniej tym lepiej, a jak mocna wkrętarka to może nawet poniżej 20 mOhm.
A ja mam ogniwa samsunga Q30 i na jednym mam 11mR a na drugim mam 18mr czy to dobre parametry ?
@@DawidTrus-iy2cq Parametry mają dobre tylko duża rozbieżność może składaj te o podobnej rezystancji przykładowo 18 +2 -2 coś takiego
A jak mam 90 rezystancji albo więcej na paru bateriach mam 999
Taka Rw - 90 - wpływa na wydajność prądową - nie do wszystkiego będą się nadawały. Trudno jednak tylko po tym parametrze coś więcej powiedzieć. Można sprawdzić jaką mają pojemność, czy utrzymują napięcie pod obciążeniem lub po czasie.
Taki pomysł przyszedł mi do głowy. Czy byłaby możliwość, po wyprowadzeniu przewodami połączeń ogniw, testowania jednocześnie po 4 sztuki pakietu do baterii roweru elektrycznego? Oczywiście sprawdzając pojedyncze ogniwo nie widzę przeciwskazań, ale czy równocześnie przy czterech, nie będzie zwarć lub innych przeciwskazań?
Podejrzewam że masy są wspólne dla ogniw - łatwo to sprawdzić multimetrem - teraz nie mam testera pod ręką, ale mogę sprawdzić po południu - jeśli są wspólne, to ogniw łączonych szeregowo nie sprawdzisz, zrobisz zwarcie i pewnie popalisz albo przewody, albo tester, albo jedno i drugie.
@@elektryka-elektronika Szkoda, a już chciałem kupować tester. Pozdraeiam.
Co dokładnie chcesz testować w takim pakiecie? Np. Rw to chyba najlepiej metodą techniczną - od tego bym zaczął sprawdzanie baterii - to może pozwolić na wytypowanie ogniw do innych testów.
@@elektryka-elektronika To co chciałbym testować, to już wiem, że w pakiecie bez częściowego demontażu jest niemożliwe. Mam jeszcze pytanie, czym funkcjonalnie różni się ten tester od ładowarki Lii-600 ? Czy jest jakaś przewaga nad ładowarką, która także w zasadzie wszystko testuje? Pozdrawiam.
Lii-600 obsługuje także inne rodzaje i rozmiary ogniw, pewnie też poradzi sobie z ogniwami 0V. Nie wiem czy można ustawiać napięcie do którego rozładowuje ogniwa. Nie miałem okazji porównać wskazań - a to może być istotna kwestia - szczególnie Rw gdzie tester może mieć duży błąd.
P.S. bez rozpakietowania też wiele można sprawdzić - ale to kwestia celu - czy się szuka uszkodzenia czy ocenia stan baterii.
Witam. Czy da radę przerobić to urządzenie by badało pojemność akumulatorów Ni-MH?
Teoretycznie pewnie tak, ale raczej nie będzie to proste - nie próbowałem, nie miałem takiej potrzeby. Podejrzewam, że nieopłacalne.
@@elektryka-elektronika Dzięki za szybką odpowiedź. Mi bardziej przydało by się do aku Ni-MH. Bo praktycznie testerów do tego typu akumulatorów na rynku nie ma. Jeśli są to inteligentne ładowarki które trochę kosztują. Będę musiał sobie sam taki miernik pojemność zbudować z płytki ZB2L3.
Jak rozładujesz - np. przez rezystor z ograniczeniem napięcia rozładowania diodami to ładując np. xtarem vc4 też zmierzysz pojemność. A metodą techniczną zmierzysz Rw. ZB2L3 to też dobry pomysł i wygodny.
@@elektryka-elektronikadzięki za info.
Powodzenia w budowie! Może sam się skuszę i powstanie jakiś film na temat ZB2L3 :).
Czy można ustawiać prąd ładowania i rozładowywania?
Niestety nie - trzeba by było rezystory wymieniać.
@@elektryka-elektronika Może przy ładowaniu dać zasilacz z ograniczonym prądem np. 250-400 mA, wówczas to ograniczy prąd ładowania. A na rozładowywanie kompletnie nie ma wpływu :( I tak ze stałą rezystancją nie jest w stanie utrzymać stałego prądu.
Jak ograniczysz prąd zasilający to raczej uzyskasz spadki napięć uniemożliwiające działanie. Po co chcesz ograniczać prąd ładowania?
@@elektryka-elektronika Stara zasada prosta i na wieki - powiedział mi to inżynier elektronik: "Dla każdej baterii czym mniejszy prąd ładowania, tym bardziej wydłuża jej żywotność". Dalsze opowieści że w USA zrobili badania, które jako jedyne na świecie usiłują udowodnić że dla baterii LIxx większy prąd ładowania wydłuża życie baterii, to jak mistrzowie do walki z ociepleniem - jak przychodzi sroga zima, wtedy walczą ze zmianami klimatu, a nie z ociepleniem. Więc to jedno proste zdanie tego inżyniera wystarczy za resztę marketingu. Poza tym chciałbym mieć możliwość obserwacji jak zachowują się ogniwa ładowane mniejszym prądem. Samo rozładowywanie 0.5 a 1A daje dużą różnicę w powrotnym wzroście napięcia baterii LIxx po rozładowaniu. Przy 0.5 A napięcie nie podbija się aż tak do góry. Także gdy mam baterię 0.8Ah to internet zaleca ładowanie 1/10 tej wartości, czyli 800 mAh. Generalnie chodzi o możliwość kontroli tego co się robi. pzdr
@@wegi9621 Z tymi wszystkimi teoriami lepiej ostrożnie - nawet jeśli są w 100% prawdziwe to często przesadne ich stosowanie przynosi więcej szkód niż korzyści - a przez wieki to zmienia się technologia i podejście producentów (celowe ograniczanie żywotności) - i też to mówię to jako inżynier, i jako elektronik :).
Chcesz kontrolować prąd - możesz zbudować własne urządzenie (bo to się raczej nie nadaje - z założenia ma testować ogniwa, a nie je ładować i jeszcze ma być tanie) czy kupić ładowarkę z regulacją, tylko czy ma to sens? Przy setkach ogniw pewnie tak, masz tyle? Warto poświęcać czas na myślenie o tym? Czy szybciej je zużyć i kupić następne - może dużo lepsze? To już sam musisz ocenić.
Mam ogniwa z ponad 20-letniej baterii z laptopa, laptop był użytkowany przez kilkanaście lat, potem kilka lat leżał na półce, ogniwa po rozebraniu baterii - 0V. W ramach eksperymentu reanimowałem je i nadal działają - używam ich w czymś na podobieństwo powerbanku od ponad roku, zazwyczaj leżą w bagażniku w samochodzie - więc zmian temperatur mają dużo. I nadal mają około 70% pierwotnej pojemności.
Przez 20 lat straciły 30% - czy warto było zastanawiać się co zrobić aby to ograniczyć? Czy może nakłady (finansowe i czasowe) na zmniejszenie efektu utraty pojemności byłyby większe niż zyski z tego tytułu? Dodam że te ogniwa oryginalnie miały 1200mAh - nawet z oryginalną pojemnością ich wartość użytkowa nie powala... Warto by było?
Jaki jest rodzaj ładowarki do tego testera, ładowarka 45 Watów od Samsunga niestety nie pasuje.
5V, 2A kabelek USB-C - stare ładowarki i QC3.0 u mnie działają bez problemu.
Ładowarki Samsunga bywają problematyczne i nie wszystkie urządzenia mają ochotę z nimi współpracować. Między innymi ładowarka Xtar VC4SL.
@@Tab7.6.Tab7.6 @andkra7664 Ogólnie lepsze są "proste" ładowarki, 2A, bez szybkiego ładowania, detekcji, automatyki.
Kupiłem ten "tester" na Ali za 47,26 zł. Przyszedł po tygodniu w wersji 5.4 na powitaniu. Poza pomiarem rezystancji obarczonej dużym błędem, co z założenia należy z góry zaakceptować, nie można tego uczynić dla trudności z włożeniem baterii do koszyczków. Istny koszmar!!! Jeżeli uda się wcisnąć ogniwa 18650 z płaskim plusem (wysokość 65 mm) i jakoś wyjąć przy pomocy dostarczonego "pomocnika", to o badaniu ogniw 18650 z wystającym "+" (67,7 lub 69 mm) można zapomnieć. Co prawda można te wyższe ogniwa podłączyć chociażby w sensowniejszych koszyczkach zewnętrznych, ale wówczas traci sens funkcja tych zamontowanych koszyczków. Ciekawe, czy będzie możliwy pomiar i ładowanie innych ogniw niż Li-ion? Skorzystałem z posiadanego koszyczka i podłączyłem dwa AAA Ni-Hm połączone szeregowo, których napięcie wg multimetru wynosiło 2,60 V, a wg rzeczonego "testera" - 2,59 V. Próba ładowania: 2,69 V i 0,10 A, króciutka, tylko dla sprawdzenia funkcjonowania "testera". Brak wskazań wielkości rezystancji. Próby rozładowania, do ustawionego minimalnego napięcia 2,5 V, trwają ok. 10 sek. przy parametrach 2,13 V i 0,53 A. "Tester", po kilku rozładowaniach, pokazuje napięcie 2,52 V.
Ja kupiłem 2 szt - w jednym koszyczki były ok, w drugim szczypcami podginałem i można normalnie ogniwa wstawiać. Te większe - tu jest gorzej, ale też wchodzą. Na szczęście są wyprowadzenia na dodatkowe koszyki.
Wystarczy trochę ścisnąć styki w koszyczkach plaskoszczypami i beda wchodzić akusy z dużym plusem i plaskie
Witaj. Czy prezentowanym testerem można naładować ogniwo rozładowane ponizej 2,7V.
Witam, trochę poniżej 2,7V tak, 2,3V ładowało, ale nie wiem gdzie jest granica - nie miałem bardziej wyładowanych. Ogniw 0V nie udało się naładować testerem, a VC4 już tak.
@MarekAndrzej-j7n Ładowałem ogniwo co miało 1,1v
W instrukcji pisze że mogę ustawić napięcie ładowania kiedy ma się wyłączyć ładowanie. Ale wrzeczywistosci nie ma tej opcji. I tester ładuje ogniwo jedno do 4.19v a i nie do 4.16v , 4.17v
To ja miałem chyba inne tłumaczenie instrukcji :).
Można ustawiać napięcie do którego rozładowuje, a zakończenie ładowania chyba jest określane na podstawie pobieranego prądu - ale to tylko moje obserwacje.
Panasonic CGR18650 CE wyciągnięty z laptopa chyba w 2018 r. (27.12.2008 data produkcji ogniwa), orany ładowarką UltraFire WF-188 i latarką UltraFire C8 Cree XM-L2 U3, poddany testowi - odcięcie 2,6V.
Tester w cyklu auto:
- pojemność 517 mAh
- naładował się do 4,15V
- moc 1690 mWh
- rezystancja 67 mΩ
- prąd ład. i rozł. 1A, czyli grubo po danych producenta.
Jak skończę ładować inne ogniwa na SkyRC Q200 Neo to podłączę tego Panasonica i będziecie mieli obraz rozbieżności.
Mam trochę ogniw wyciąganych z laptopowych baterii - niektóre po 20 lat działają i niewiele straciły z pojemności. Niestety wydajność prądowa i pojemność na miarę czasów produkcji, wiec i zakres zastosowań mniejszy.
1:25 Kurde jak się zapala wyświetlacz, to lepiej uciekać.😉
Koniecznie, i to szybko :).
Polecam wszystkim żeby do kupili sobie termostat z sondą np. W1209 i podłączyli szeregowo do zasilania a snoda do koszyczka gdzie ekperymenujecie. Ustawicie sobie z 40 stopni i w razie czego nie spalicie sobie domów!
Przy eksperymentowaniu - szczególnie z niepewnymi ogniwami zawsze warto mieć nadzór.
Дякую дуже за пояснення ,
всього найкращого .
👍
Jeżeli zrobię w pętli loop więcej niż jeden pomiar to wynik będzie podany jakoś uśredniony czy ostatni?
Ostatni.
Witam czy mogl bys podpowiedziec jak zmienic jezyk na angielski bo jakos nie moge tego ogarnac i drugie pytanie po przytrzymaniu ok 5s jednego z trzech przyciskow cos tam sie robi czy to kalibracja czy poprostu mieli sie 😂 z gory dziękuję
Można sprawdzić sposób z testera z dwoma koszykami - jest film na kanale. Tego dostałem już z angielskim, ale jutro mogę spróbować.
Fragment z instrukcji: "Press and hold the "M" key to power on, release the key after the screen is lit, and power off after 10 seconds
② Power on and start again to complete the switch."
Co do przytrzymania klawisza - są różne funkcje - opisał je Zé Francisco w swoim komentarzu
Probowalem tak jak na filmiku z podwójnym koszykiem i nic z tego bo w tym moim niema przelacznika od zasilania on-off. Próbowałem na rozne sposoby lecz niestety brak rezultatów @@elektryka-elektronika
Sprawdziłem - Trzymając "S" (drugi od lewej) podłączasz zasilanie i startuje z angielskim. To samo z "M" i wracasz do "krzaków".
@@elektryka-elektronika Dziekuje dobry czlowieku juz mi przychodzily mysli abym zaczął sie uczyć chińskiego. A ja źle to robilem bo podlaczalem najpierw zasilanie i dopiero przytrzymywałem przycisk jeszcze raz dzięki
Test byłby ciekwy gdyby było podane doładne oznaczenie albo przynajmniej link do sklepu. Nie podane jest też nawet co znaczy "tani"
Aliexpress to przecież miejsce gdzie sprzedają podróbki podróbek i trzeba mieć przynajmniej jakiekolwiek dane aby mieć choć szansę je odróźnić
Ten z filmu to najtańszy tak wyglądający :). Szukałem po zdjęciach i z najniższą ceną. Nie doszukałem się dokładniejszych oznaczeń, ale nie znam mandaryńskiego i tych znaczków nie rozszyfrowywałem - może jakieś jest.
W międzyczasie miałem w ręce jeszcze 3 takie - jeden kupiony w PL - ponad 110 zł (ale dostawa następnego dnia) i 2 z Ali - też wybierane "na oko" - cena - 58 i 59 zł z wysyłką, ten z filmu prawie 60 zł z wysyłką.
Nie znalazłem różnic pomiędzy nimi - chciałem głównie porównać wskazania rezystancji wewnętrznej (prawie takie same) i nie rozpoznałbym który jest mój.
a jesli by podac 5V z zasilacza 10A....? fajny test...ciekawy sprzet od naszych dalekich przyjaciol...juz sa 8 kanalowe wow
Można podać na oba gniazda napięcie z jednego zasilacza np. 4A czy 5A - z tego co wiem tester i tak więcej nie pobiera i szybciej ładował nie będzie.
@@elektryka-elektronika rozumiem, dzieki
Około 10A jest potrzebne do wersji 8-kanałowej. Dla 4 kanałów potrzeba nieco ponad 4A, czyli 4x1A + 0,25-03A dla wentylatora.
Wystarczy wymontować silnik wpuścić 1 kroperkę oliwki i nie słychac go wcale .przetestowałem.
Można też wymienić na inny ale mnie irytuje nie tyle sam wentylator co monotonny szum powietrza przez dłuższy czas. Oliwka jakoś mnie nie przekonuje - może spowodować zmniejszenie obrotów i przepływu powietrza, a nie o to mi chodzi.
Ostatecznie znalazłem miejsce, skąd nie słyszę tego dźwięku... Proste i skuteczne :). Ale myślę, że warto o tym poinformować - może ktoś planował postawić obok i spoglądać co jakiś czas oglądając TV, tak jak ja - to nie polecam.
Nie podałeś jaką tolerancję ma twój multimetr a błąd pomiaru zapewne mieści się w tolerancji samego miernika.
Napięcie mieści się w granicach przydatności, ale dla Rw różnice są tak duże, że nie widzę sensu liczyć błędu pomiarowego - widać to najlepiej na wykresie, dodatkowo zależnie od ogniwa różnica może być nawet trzykrotna - przy dokładności multimetru dla prądu ± (1,0% + 2) i napięcia ± (0,8% + 1).
Sprawdzałem to kilka razy przed publikacją - moim zdaniem pomiar Rw przez ten tester jest obarczony zbyt dużym błędem, aby był użyteczny.
halo halo przeciez tam nie ma rezystencji w megaomach tylko milirentgenach, jednostka miar sie kłania , proszę nie wprowadzać w błąd, 4 bateria ma około 128 megaom nawet deko więcej
🤣🤣🤣Mega Ohm 😂😂 mili rentgeny 🤣🤣Ale popłynąłeś, proponuję się do uczyć /doczytać o jednostkach..
128 megaohm czyli to izolator?
@@karoldronuje Milirentgeny to był żart zapewne, bo taka jest [mR] wg układu SI
Tylko głupi się nie kapnie, że z tymi milirentgenami to żartował 😁.
Nie ważne, czy dokładny, czy nie, skoro wszystkie aku poddajemy tej samej procedurze nawet błędnej to i tak mamy obraz tego, które akumulatory mają jeszcze sens, a które nie.
Posiadam też SkyRC Q200 Neo, a tester kupiłem po to by sprawdzić, czy ogniwa z aliexpress mają tyle ile deklarują producenci.
Niestety w lepszych ładowarkach w tym ww. SkyRC nie ma możliwości naładowania ogniw do 4,2V i rozładowania do 2,5V.
Ciekawiło mnie również to, czy pojemność aku z testera sprawi, że latarka będzie świeciła dłużej niż z aku ładowanego SkyRC. Przepaść jest ogromna, bo 3900 mAh z testera vs 2500 mAh ze SkyRC (ład. 4,1V, rozład. 3,2V) Na logikę i fizykę 😁 powinna świecić zdecydowanie dłużej, ale w elektronice, czasami logiki brakuje 😁.
Jeśli tak będzie to mamy coś za coś. SkyRC dłuższa żywotność ogniw, mniejsza pojemność faktyczna VS zdecydowane dłuższe świecenie latarki i krótsza żywotność ogniw (testery i ładowarki typu Opus, LiitoKala, etc.)
Tylko czy z tą degradacją ogniw niektórzy nie przesadzają.
Mam nowe Samsungi, Panasoniki, Sanyo, LG nisko i wysokoprądowe i stare wyciągnięte z laptopów oraz nowe przeleżałe od nowości 10 lat ogniwa z aliexpress niby oryginalne Samsungi, Panasoniki i Sanyo,, LG i latarka Convoy C8+ XHP70.3 świeci prawie podobnie.
Samsung ICR18650-26A z laptopa 2008 r. - 48 min.
Samsung INR18650-35E nowy oryg. 1h 25 min.
LG INR18650 MJ1 nowy oryg. 1h 23 min.
Samsung ICR18650-32A z ali, od nowości nieładowany, leżał tak 10 lat i 1h 11 min.
Powiem szczerze, że zastanawiam się, czy zamiast tej SkyRC za pierdyliard zł, nie trzeba było kupić tego testera za 40 zł (tyle dalem) lub Opusa, czy LiitoKala, a za resztę w przeciągu lat 20 kg ogniw. Wydaje mi się, że finansowo wyszedłbym na tym zdecydowanie lepiej 😁🤷♂️, a i w przypadku Opusa etc., praktyczniej niż SkyRC 😁. No chyba, że zacznę robić lub ładować pakiety 😁.
@@bleblebleblablabla9602 Nie raz byłem przekonany że ktoś żartuje, a jednak okazało się że faktycznie tak myśli :).
Ładowarki typu SkyRC Q200 Neo z założenia raczej nie służą do testowania ogniw, więc i brak takich opcji. Trudno też porównywać pojemności obliczone dla tak różnych warunków pomiaru - na moją logikę jak rozładował do 3,2V to jeszcze sporo tam zostało - np. te 1400 mAh różnicy. A w praktyce urządzenia i tak rozładowują do różnych napięć.
Jeśli chodzi o degradację to myślę że niektóre opinie są grubo przesadzone - a w amatorskich czy domowych zastosowaniach nie ma sensu się tym przejmować - np. mam około 20 letnie ogniwa z laptopowych baterii - o wartości rynkowej pewnie żadnej - od pewnie z 10 lat "katowane" i nadal żyją i mają się całkiem dobrze.
Totalne gówno, wiem bo mam. Wylutuj ten zielony rezystor 3.9R, włącz rozładowanie a na wyświetlaczu będzie widać coś koło 1A prądu rozładowania i normalnie urządzenie będzie to zliczać, pomimo że bateria nie będzie się rozładowywać. To samo przy ładowaniu, jako że moduł bazuje na układzie TP4056 to podmień rezystor 1k na 2k a prąd ładowania spadnie o połowę z 1A do 0.5A, a wyświetlacz dalej będzie pokazywał ok 1A. Dzieje się tak ponieważ procek nie mierzy faktycznie płynącego prądu a jedynie napięcie akumulatorka. Znając napięcie i rezystancje z prawa ohma można wyliczyć wartość prądu. Niestety obliczenia a fizyczny pomiar to spora różnica. Po tygodniu testów wyrzuciłem do kosza. Dla mnie to bezużyteczne.
To tani tester - taki sposób pomiaru ma swoje wady, ale też nie oczekujmy zbyt wiele od taniego urządzenia.
Natomiast jeśli ktoś chce poznać tylko szacunkową wartość pojemności - taki błąd może mu nie przeszkadzać.
Jak ktoś oczekuje dużej dokładności - to raczej nie ten poziom cenowy...
@@elektryka-elektronikaSkoro rezystancja jest tak błędnie pokazywana, a jak kolega tutaj zauważył wszystko na niej jest oparte, to jakim cudem mierzy prawidłowo pojemność?
@@Tita_007 To dwa zupełnie osobne pomiary - rezystancje masz od razu, a do pomiaru pojemności tester musi wykonać cykl. Moim zdaniem problemem jest krótki czas obciążenia i pomiaru Rw, stąd błędy. Znacznie lepiej mierzyć impedancję ogniw - impedancję podają producenci, wiec można porównać i jest mniej zależna od np. stopnia naładowania ogniwa.
Każdy pomiar jest obarczony błędem - zależy jaka dokładność jest nam potrzebna - nie każdy potrzebuje dużej.
To kosztuje ok 100 a ty piszesz ze to tanio !!’ Gdyby jeszcze działało jak należy to byłby dobry drogi tester.
To stary film i ceny się zmieniły. Można taniej kupić tylko trzeba poczekać - ja dałem 59 z wysyłką i zwrócił się szybko - na tej podstawie oceniam co jest tanie a co nie :). Pomiar Rw działa słabo, to fakt - ale Rw i tak jest mało użyteczne i lepiej mierzyć Zw, a do wstępnych pomiarów pojemności nadaje się całkiem dobrze.
Ja dziś kupiłem za 30 zł
100zł? Eee no... Cena z dzisiaj (31.12.2024) 39,78zł po rabacie. Oczywiście na chińskim portalu, nie ma sensu przepłacać na Aledrogo.
@@Tab7.6.Tab7.6 W tej chwili najtaniej na Ali znalazłem wersję na 4 ogniwa za 58,79. W PL za 89,00 z dostawą następnego dnia roboczego. Kto ma czas i nie ceni sobie gwarancji to może oszczędzić. Czy to rzeczywiście będzie oszczędność - to już kwestia indywidualna i każdy sam musi ocenić. Ja kupiłem w PL, po 4 miesiącach padł i dostałem nowy - kupując na Ali straciłbym czas i pieniądze. Dodatkowo potrzebowałem szybko - zwrócił się i jeszcze zarobił dla mnie zanim kupiony na Ali by do mnie dotarł. To już każdy musi sam ocenić co mu się bardziej opłaca.
Super film i omówienie
PS
zmieniłbym jednak tytuł bo jednak słowo "tester" wprowadza trochę nieporozumienia,
bardziej prawidłowo powinno byś uniwersalna ładowarka ...
Dziękuję.
Urządzenie sprzedawane jest pod nazwą tester - dlatego taka nazwa.
Chociaż bardziej rozbudowane ładowarki też mają pomiar pojemności, a wartość rezystancji wewnętrznej wskazywana przez to urządzenie może mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością...
Ale też o to w tym filmie chodziło, aby pokazać, że "tester" w tym przypadku to mocno naciągana nazwa, ale ocenę już pozostawiam widzom.
Witam w kwestji dokladnosci i pomiaru pojemności ten tester to taki sam shit jaki ta ładowarka poopisuj ogniwa i pozamieniaj je w koszykach w testerze czy ładowarce za każdym razem bedziesz mieć inne wyniki dla ogniw o pojemnosci 2000mAh będa róznice nawet do ponad 120 mAh bład pomiarowy 6% jasno daje do zrozumienia że jedyne przeznaczenie tego niby testerka to zajęcie honorowego miejsca na dnie kosza na śmieci . Pozdrawiam
6% przy tej cenie testera i takim przeznaczeniu to dobry wynik. Myślę, że nawet 15% za tą cenę byłoby akceptowalne - kto potrzebuję większej dokładności kupuje inne sprzęty za zupełnie inną cenę.
@elektryka-elektronika przy 6% błedu zbudowałbyś pakiet do baterii jakiejś typowej 5s 2p 4Ah gdzie różnice by były na celach np 4000 mAh do 3880 mAh już słabo to wyglada a przy błedzie 15% byłoby 4000 mAh do 3700 mAh zbyt długo by się ktoś taka baterią np do wkretarki nie pocieszył . No ale do jakichś tam pogladowych testów mniej istotnych to ok zgodze się z Tobą . Pozdrawiam
Takie testery nadają się raczej do wstępnej segregacji ogniw - do pakietowania to już nie ten sprzęt.
Witam mam pytanie na jakie maksymalne napięcie jest zasilany tester z zewnętrznego zasilania np. zasilacz pozdrawiam miłego dnia jeszcze nie napisałem jaki to model to tyle
Producent podaje 5V, nie sprawdzałem wyższego.
@@elektryka-elektronika dzięki za odpowiedź pozdrawiam