Za to w jaki sposób przedstawiasz cały temat należą Ci sie wielkie słowa uznania. Łatwo przyswajalnie, z poczuciem humoru. Oby tak dalej. Z przyjemnością będę śledził Twój kanał. Widać,że masz potężna wiedzę. Pozdrawiam
Dziękuję za ten film. Bo zaplanowałem sobie ekranowanie gitary i wszystko podkręcałem. A później jeden ekspert z serwisów na yt mówi że jak się zdejmie sprężyny to na bank już ich się nie wyreguluje odpowiednio. No i byłem trochę w stresie. Ale po tym filmie wiem że to nie prawda i że da się je wyregulować. I chyba tak też strasznie to nie wygląda. No i wielu wielu innych ważnych rzeczy człowiek się dowiedział. Właśnie np. jak dobrze równo założyć struny i tu na prawdę nawijanie eleganckie i strój będzie trzymał. Jeszcze raz dzięki!
w ogóle miło z twojej strony, ze tak na prawde dzielisz sie taką wiedza, przeciez lutnicy biorą za taki setup podstawowy 150zł, a tutaj serio mozna to ogarnąć samemu, to chyba tez pomaga w zrozumieniu gitary jak sie pare razy ustawi, ma sie wtedy chyba z nią też większą więź. Pozdrawiam serdecznie :)
Super instruktarz! Też kupiłem takiego Fendera i czeka mnie regulacja bo poza nastrojeniem nic jeszcze nie robiłem, już widzę że te same rzeczy muszę ogarnąć! Pozdrawiam!
Naprawdę jestem pod wrażeniem. Same konkrety, żadnej filozofii. Bardzo cenne wskazówki dotyczące dbałości o instrument. O wirtuozowskich umiejętnościach nie wspomnę. 😁 Wielkie ŁAŁ!!!
Super filmik, człowiek sie zawsze dowie coś więcej. Brakowało mi jednak na filmie ustawienia wysokości strun w tym stracie, pomimo wyjaśnienie tego na filmiku z Ibanezem. Pozdrawiam;)
Wiesz, w Ibanezie i Fenderze ogólne zasady ustawiania wysokości strun są w zasadzie te same, więc zrobiłem odwołanie do filmu o ustawianiu wysokości strun, zakładając, że jest to wystarczające. Dzięki za odwiedziny!
Wszystko pięknie. Mam tylko małą uwagę. Chyba najlepiej zawsze zaczynać od wymiany strun i dopiero wtedy sprawdzić czy gdzieś brzeczą. No chyba że coś trzeba zrobić przed wymianą 😉
Co zrobić w przypadku, kiedy nie mogę wyregulować menzury? Używam strun 10-52, skala gitary 25,5'', krzywizna gryfu poprawna. Mam przesunięte szyny maksymalnie w lewo, w stronę gryfu, mimo to menzura dalej nie jest poprawna na 12 progu, dzieje się tak tylko na cienkich strunach. Co robić?
Obniżyć przetworniki, zobacz link to filmu w opisie o wysokości przetworników - to jest przyczyna. No i nie ustawiać menzury na tuner oczywiście, tylko na ucho :)
@@brzytownik Dzięki bardzo, zaraz dam znać jak poszło. Jeśli chodzi o struny, to są to nowiutkie Ernie Balle, więc myślę, że problem faktycznie może leżeć po stronie przetworników.
@@brzytownik Niestety dało to tylko lekką poprawę. Na wszystkich strunach (nie licząc grubego E i A), na 12 progu tuner pokazuje o 3-7Hz za dużo,, w odniesieniu do flażoletu. Gdzie jeszcze może leżeć problem? Jest szansa, że wpłynął na to brak regulacji gryfu? - Nigdy jej nie robiłem, a struna nad progiem szóstym miała odpowiednią przerwę od progu, więc wolałem nie kombinować i nie ruszać pręta.
Dodam też, że stroiłem na ucho, jednak szczególnie dwie ostatnie struny strasznie fałszują na 12progu, więc porównałem sobie wynik tych górnych z dolnymi na tunerze.
Czy da się coś zrobić jak osie magnesów pipaków nie są centralnie pod poszczególnymi strunami ? W moim playerze jest tak przy pipaku gryfowym, przy mostkowym jest już w porządku. To musi wpływać na poziom sygnału.
Podobnie, jak w tym przypadku - też paragonik się przyda - zasada ta sama - ustawiasz 2 skrajne śrubki, potem dokręcasz pozostałe cztery minimalnie lżej, niż te skrajne.
Miło się oglądało przy kawce ☕. Co do smarowania strun, jakie masz porównanie tego olejku do takiego np GHS fast fret? Sam staram się dosyć czesto smarować, żeby dbać o te progi. Skąd masz takie ładne podkładki pod drzewka? Ja u siebie bezczelnie mam małą nakrętkę haha. Z moich patentów jakie mogę Ci podpowiedzieć to akurat siodełko i drzewka smaruje wazeliną techniczną, oraz jeżeli chodzi o połączenie gryfu z korpusem to uważam, że w korpusie gwintu być nie powinno, śruba powinna wpadać i wtedy gryf zawsze będzie dociągnięty jak należy. Warto też przed finalnym dokręceniem gryfu naciągnąć 2-4 struny i wtedy dokręcić, dociąga to gryf do tylnej ściany na tyle ile to możliwe 🙂 Z tymi podkładkami to są chyba seryjnie w wielu gitarach. Sam również je wyrzucam i jeżeli to konieczne szlifuje kieszeń gryfu pod odpowiedni kąt. Fender ma nawet patent zwany micro tilt, jednak dla psychicznego spokoju wolę mieć możliwie największą powierzchnię styku.
Ta podkładka pod gryf to nieudana konstrukcja i Fender się z niej wycofał. A podkładki pod drzewko pochodzą z kompletu chińskich docisków za 5 zł - jeden ma 2,5 mm, drugi 5mm. Prosty temat. Odnośnie do olejku, obydwa są tak samo dobre, bo przecież o to samo chodzi :) Ten z pasmanterii jest łatwo dostępny, nie brudzi i nie ma zapachu.
Smarujesz oliwką struny gołe i siodełko. Struny po to, by zmniejszyć tarcie o progi i w ten sposób, by się nie wycierały progi, a siodełko smarujesz po to, by struny się przy wajchowaniu dobrze ślizgały po siodełku i gitara trzymała strój.
cześć, właśnie podkradłem patent z krzywo ustawionym gryfem i zrobiłem to w telecasterze bo struna e spadała. co prawda logicznie mi się to nie układało w ogóle bo przecież otwory w korpusie nie są odpowiednio większe aby można było regulować gryf i zakładałem że śruby po takim przesunięciu bedą szły pod kątem i w końcu wyprostują gryf do pozycji pierwotnej. ale ostatecznie się udało. dzięki.
To są tak minimalne różnice przy miejscu zamontowania, że to nie ma znaczenia dla stabilności połączenia gryfu z korpusem. Cieszę się, że Ci się udało to ogarnąć - powodzenia!
Jeszcze jedno pytanie po przerwie;) Obecnie mam floating tremolo na 3 sprężynach fendera black ale po ostatnim graniu gdzie puściła struna chcę je docisnąć do deski i chciałbym uzyskać jednostronne vibrato. Nie chcę blokować klockiem. Ile musze dodac sprezyn żeby docisnac mostek? (Gitara: Fender usa standard 2015) Gdy dokrecam sruby z tylu mam za duże napięcie więc myślałem o 5 sprezynach
@@gs7788 Napięcie reguluje się odległością grzebienia. Sprężyny po skosie mają troszkę inne częstotliwości rezonansowe w stosunku do tej środkowej, co idzie na wprost i to wszystko.
Jak regulować mostek w starszych gitarach, taki na 6 śrub? Jest na to jakiś sposób? Walczę z Gotohem 510, ale mam problem, bo jak mam założone struny to nie chce się położyć do deski przy strunie E6 i nie przechodzi testu kartki, co wiadomo że nie będzie potem trzymało stroju bo nie wraca po prostu do deski. Jest jakiś sposób na kolejność kręcenia śrubami, czy raczej siodełko będzie tu winowajcą i gdzieś te struny się przycinają?
Wiesz, zasadniczo zasady są te same, spróbuj wkręty dać wyżej, po naciągnięciu sprężyn mostek powinien się oprzeć o korpus od strony przeciwnej do przetworników z pozostawieniem niewielkiej szpary od strony przetworników, jeśli to nie pomaga, trzeba sprawdzić, czy blat mostka nie jest zdeformowany, albo sam korpus.
@@brzytownik Może za słabo dokręciłem sprężyny, sprawdzę to jutro, mostek kładzie się bez strun bez problemu, dopiero po naciągnięciu strun jest problem więc to pewnie za słaby naciąg lub coś blokuje struny. Trochę dziwne bo początkowo użyłem 3 sprężyn z kompletu (mostek jest nowy), a jak dodałem czwartą to było lepiej ale to jeszcze nie to. Powalczę, to się nauczę i zrozumiem lepiej jak to działa. Fajne te filmy jak tłumaczysz to bezpośrednio, jakby ojciec synowi tłumaczył 😉
Dobry wieczór :) czy w gitarze Stratocaster na gryf klonowy można nałożyć cream of carnauba tak jak do korpusu i wypolerować ? Do pickguardu też się nada czy sama szmatka żeby wyczyścić?
To jest świetne pytanie! Tak, na napiętych, bo inaczej nie będą nacięcia w blacie mostka dobrze siedziały we wcięciach śrub od regulacji wysokości. W sumie to samo się tyczy mostka mocowanego na 6 śrub.
@@brzytownik ustawiłem wszystko ale nie mogę wkręcić wajchy ociera się o Korpus. Mostek do deski tak jak na filmie. Czy winowajcą jest za mocne przykrecenie tych dwóch srub? Bo musialem ustawiać wysoko siodełka no i druga rzecz po teście paragonowym musiałem ustawic stronę cienkich strun dużo wyżej niż basową stąd trochę dziwne ulozonie siodełek.
@@brzytownik rozumiem tylko zasadniczo chciałem się dowiedzieć czy robi to Pan intuicyjnie czy za pomocą innych metod (narzędzi) bo na filmiku jest to "na oko"
Witam ponownie. Czyli pickup powinien "leżeć" płasko w gitarze, tak? Nie przy strunach powiedzmy cieńszych wyżej a przy grubszych niżej.. To nie ma żadnego wpływu na brzmienie? Pozdrawiam
Tak, powinien być poziomo. Takie ustawienie ma oczywiście korzystny wpływ na brzmienie, o ile przetwornik jest odpowiednio dobrany do strun, albo struny odpowiednio są dobrane do przetwornika. Szeroko ten temat rozwijam w filmie "Tajemnica struny G" - link masz w opisie.
Muszę zastosować tą podkładkę pod docisk :-) Bartoszu mam do Ciebie pytanie bo planuje wymienić siodełko ze strata Playera na mosiężne sygnowane nazwiskiem Malmsteena, czy to siodełko pasuje do Playerów bo teoretycznie z opisu i wymiarów wychodziłoby że tak :-) Czy wymaga do szlifowani nacinania rowków itp ? Pozdrawiam Serdecznie . Wartościowy odcinek
Pasuje. Profil łuku i szerokość jest zunifikowana go wszystkich Stratocasterów i Telecasterów. Zwykle siodełko ma zapas wysokości do indywidualnego ustawienia. Wiesz, jak masz progi medium, to trzeba głębiej naciąć, jak są progi jumbo, to płyciej. Dlatego siodełko wymaga indywidualnego dopasowania. A może szkoda kupować za 150 zł siodełko? Można z kawałka mosiądzu wycięć je samemu :)
Mam tanią gitarkę, którą traktuję bardziej jak obiekt doświadczalny nowicjusza, niż potencjał na wspaniały instrument na przyszłość... Ale co w przypadku, gdy 6 śrubowy mostek (a nie 2 śrubowy jak tutaj) mimo kombinowania z naprężeniem sprężyn oraz różnym poziomem dokręcenia, nie zdaje testu paragonu? O ile przy wajsze docisk jest w porządku, o tyle przy E6 blat mostka nie powraca do płaszczyzny korpusu -> paragon wchodzi bez żadnego oporu?
Może nie jest aż tak źle? Podejrzewam, że ktoś spierniczył ustawienie fabryczne już na etapie, kiedy gitara opuściła fabrykę, by "uszczęśliwić" ewentualnego nabywcę. Tak się czasem (znaczy się często) zdarza :(
@@brzytownik mam playera. Fabryczne ustawienia są dobre chyba do nauki chwytów bo struny prawie leżą na gryfie. Na wysokich progach magnesy drą struny aż gitara jęczy, menzura oczywiście była ustawiona jako tako więc do ustawiania. Coś jeszcze... A no tak siodełko było za ciasne na .52 ale to detal. Ostatecznie w stracie najlepiej mi gra 9-46 więc nie było problemu. A i krzywizna gryfu jest dobra od razu. Nawet przy zmianie strun na twardsze prawie się nie zmienia. W mojej drugiej gitarze przejście na inny rozmiar to od razu banan na gryfie.
@@brzytownik no ale one przechodzą fatalnie ustawione. Squiery są robione w Chinach i przychodzą w zdecydowanie lepszym ustawieniu. Prosto z pudła jest w miarę ok. Zresztą to przecież też Fender. Nawet ma małe logo Fendera. Więc skoro Chińczycy potrafią ustawić gitarę przy takiej masówce to i Meksykanie powinni
@@K-CHOMA Ja bym sie cieszył z tego faktu, ponieważ ustawienie niskiej akcji gry to sztuka. Ustawienie wysokiej to pestka. Dlatego 99% gitar w sklepach nie ma ustawienia na niska akcje jak i zarówno nie wyregulowanego siodełka co jest krytyczne, Pan z klipu wyregulował ja super widzę, doskonała wiedza , aż cieszy oko i uszy ale prawdziwe wyzwanie to zejście na promieniu 7.5 tak nisko jak możliwe.
Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie ustawienia osi gryfu. Czy mimo podszlifowania przez Pana korpusu gitary, gryf nie wrócił na swoje miejsce po dokręceniu śrub i dalej nie jest w osi korpusu? bo przecież nie było korekcji położenia śrub. Czy nie jest tak, że nierówna odległość skrajnych strun od brzegu gryfu na całej jego długości jest wynikiem nierównych nacięć siodełka (co jest częstą przypadłością playerów). Po prostu może pewniej jest wymienić siodełko z równymi odległościami nacięć. Serdecznie pozdrawiam. Świetny materiał szkoleniowy.👍👏
Nie, ustawienie mostka i siodełka to jedno, a ustawienie osi gitary to drugie. Korekta osi gitary jest tak niewielka, że nie wymaga żadnej korekty otworów na śruby.
Pytanie o vibrato, znaczy o wajchę. Nie cierpię jak wajcha "opada" podczas grania, trzeba po nią nisko sięgać, zwisa luźno jak sznurek. Czy jest opcja, żeby jej wysokość regulować, znaczy, żeby w trakcie gry nie sięgać po nią tak nisko, tylko, żeby była bliżej strun? Nie tak całkiem przy strunach, ale w wygodnym zasięgu dłoni. Reguluje się to w jakiś sposób?
Tak. są mostki, które jak się głęboko dokręci ramię mostka tremolo, to siedzi dość stabilnie w gwincie i nie lata. Są mostki, że odpowiednią śrubką się opór latającej dźwigni reguluje np. we Floydach, są tez mostki, gdzie sama nakrętką od mocowania dźwigni ustala się jej sztywność. Są też mostki bez tych opcji i wtedy dupa :( Ale można podjanuszować to uszczelniając gwint np. samoprzylepną miedzianą folią ekranizującą.
@@brzytownik Właśnie w Playerach mamy do czynienia chyba właśnie z mostkiem bez opcji ustalania dźwigni. Do dupy, ta opadająca wajcha doprowadza mnie do szewskiej pasji. Kiedyś próbowałem ratować sytuację, wsadzając kawałek styropianu do otworu z tremolo. Dawało to trochę rady, ale jak się styropian ubił, to było znowu klasyczne gówno :) Innym razem wsadziłem do środka sprężynę, to też dawało radę, tylko trzeba znaleźć sprężynkę o dobrym rozmiarze pasującym do otworu. Może nagraj o tym osobny film, jak sobie radzić w takich przypadkach. Mogłoby być ciekawie i pewnie wiele "gówna" by padło :)
@@brzytownik dobra jeszcze raz obejrzałem. Z ciekawości sprawdziłem jeszcze raz u siebie jak to wygląda. Mam ten sam model tylko w HSS. I podle wskazań mojego miksera struna G nie jest głośniejsza. Jednakowoż chyba gra jakoś tak "najwyraźniej". Dźwięk struny G na tej gitarze jest taki wyrazisty. Ale moim zdaniem to nadaje charakteru. Osobiście bym nie polecił początkującym owijanej G bo wiele utworów w których będą podciągnięcia będzie je miało na G i biedna dziewczyna będzie to próbowała naciągać. A i wielkie dzięki za wyjaśnienie jak ustawić te śruby w mostku. To była jeszcze jedna rzecz do poprawienia po sklepie który "ustawił gitarę pod 10-52". Klient się jednak rozmyślił i się nie dziwię. Jedną śrubę wkręcili tak mocno że mostek był przechylony mimo że niby obydwie śruby były dokręcone. Skompensowali to na sprężynach na ile mogli ale sprężyny wymieniłem na inne bo chciałem wsadzić 5 i kupiłem te niby lepsze - od razu mówię nic nie zmieniają... Dopiero po Pana filmie rozwiązałem zagadkę. Do tego pickupy najwyżej jak się dało i pod skosem, akcja zjechana tak że gitara prawie straciła sustain. Siodełko E6 wjechane na max w stronę gryfu bo faktycznie tak wskazywał tuner a realnie struna była ściągana przez magnes... Pewnie się Pan zastanawia dlaczego ją kupiłem. Nie mam pojęcia. Grałem 2h na czarnym stracie SSS i Tele. Na kilku innych też... Tego strata ściągnąłem z wieszaka i po 15 minutach stałem przy kasie. Drewno rezonuje w tej gitarze jak głupie. Czasami siedzę i gram wieczorem bez wzmacniacza. Ale setup spieprzyli po całości. Chyba muszę im podesłać Pana film może się chłopaki nauczą robić coś za co w sumie biorą pieniądze... :D
Witaj, jesteś największym specem od setup gitary. Mam podróbę Fender Stratocaster Den Marley. Decha lita z wydrążonym basenem, niestety. Tani osprzęt zamieniłem na Wilkinson. Most z kopytem ciężkim, wajcha tremolo wciskana. Tam był zamontowana blacha z wkrętami. W komplecie, mam nową blachę. Czy należy to zmienić na oryginał Wilkinson i wiercić nowe otwory. Nie mogę ustawić mostu tak by dotykał dechy. 2 pytanie czy wiercić to pod skosem, czy łączyć kopyto że starą blachą. Jeśli to jak ustawić ta blachę od kopyta.Czy wkładać tłumiki do sprężyn od Kozieł Guitars. Mam Telecaster brumi bardzo, czy ekranować folią, bo tego Den Marleya wyekranowałem. Czy ekranować Epiphone Les Paul standard. Będę wdzięczny za pomoc. Poza tym wielki szacunek dla Twoich umiejętności. Serdecznie pozdrawiam Bartek.
Trzeba pomierzyć najpierw komorę mostka i rozstaw dziur i to tego dodrać nowy mostek. Czasem trudno istniejąca komorę mostka zaadoptować do nietypowego. Ja sprężyn nie wytłumiam, ale to kwestia gustu. A gitarę zawsze warto dobrze wyekranizować.
Mam pytanie z innej beczki Albert King grał na gitarze tak jakby Hendrix grał na praworęcznej gitarze bez przekładania strun a więc grube struny u dołu a cienkie u góry. Czy jako sprawny technicznie gitarzysta próbował pan kiedyś grać w ten sposób, jeśli nie to czy dałby pan radę się przestawić oczywiście w miarę szybko powiedzmy dostaje pan leworęczną gitarę i musi coś na niej zagrać np po półgodzinnym przygotowaniu i nie ma to być wlazł kotek na płotek 😄?
Wiesz, to nie jest takie trudne, gra się mózgiem, a nie rękami na gitarze. Jak w głowie siedzi Ci ta muzyka, to ręce szybko zaadoptują się do nowej sytuacji. Jestem w końcu miłośnikiem Jacka Kaczmarskiego.
Panie Brzytkownik chce kupic gitare by byla szklanka jak w fender budzet maly takie czasy pytanie place za gitare 3000 zl player stratocaster i trzeba ja poprawiac nie znam sie na tym kupowac player czy nie
To już drugi filmik, na którym widzę dziwną podkładkę pod gryf w fenderze, żeby zachować kąt. Co się dzieje z tym fenderem? Czemu robią takie barachło? Sztuka druciarstwa z fabryki fender 😢
To raczej robota anty-setupowa uszczęśliwiaczy na siłę już poza fabryką. Wynika to z podstawowego niezrozumienia instrumentu. Teraz nawet w sklepach muzycznych są przypadkowi ludzie bez pojęcia.
Cóż, jak nagrywasz live, nie widzisz, co kamerka sobie w danej chwili wymyśli. Ale mam nadzieję, że i tak da się obczaić, o co chodzi :) Dzięki za odwiedziny!
Używanego, starego Meksykańca, mimo, że będzie mniej dokładnie wykonany i trzeba będzie mu zapewne wymienić kopyto w mostku montowanym na 6 śrub, ale ... ma to coś :)
Witam. Czy ściągając wszystkie struny, ale luzując powoli wszystkie jednocześnie w celu wyczyszczenia podstrunnicy i dodatkowo podkładając pod mostek twarde karty żeby się nie przestawił może się coś złego stać z prętem regulacyjnym? Struny przeważnie później zakładam od najgrubszej do najcieńszej, ale tylko lekko nawijam, a później jak mam wszystkie założone to stroję do właściwego naciągu od E1 do E6.
@@mateuszhoub5577 Jak zmieniam struny, obcinam obcęgami i jest spokój. Zakładam nowe. Prętowi nic nie będzie. Co innego Floyd Rose, gdzie trzeba po jednej strunie zmieniać.
@@vanguardvag738 No kumam. To pilniczkiem takim - kupuje się zwykle komplet iglaków. Trzeba uważać, by za głęboko nie wciąć, bo struna będzie dzwoniła o pierwszy próg.
Super robota! PS Mam pytanie bo będę ustawiał gitarę harley benton junior takiego małego elektryka dla dzieci. Jaki tam rozmiar strun wstawić żeby były w miarę napięte?
@@brzytownik a rozumiem już. Chodzi o bardzo krótkie dla dzieci :) A faktycznie racja - naciąg będzie zbyt niski. Wtedy 10 będą lepsze. Przy menzurze gibsonowskiej 9 jeszcze dają radę.
Struny 10 wiszą jak makarony w E standard. Dopiero doczytałem, że strojenie fabryczne przy tej małej gitarze harley benton junior to A-D-G-C-E-a. Więc chyba nic z tm nie da się zrobić aby to w standardzie grało...
mistrzu ta podkładka którą wyrzuciłeś to stary patent ,stosowany przez wielu gitarzystów i lutników ,żadna fucha to nie jest ,nie wiem czy we wszystkich amerykańskich stratach jest ten piąty otwór służący do regulacji nachylenia gryfu ,ale w niektórych jest ,też mam meksykana i też mam taką podkładkę założoną ,w bardzo znacznym stopniu jest akcja strun poprawiona
Świetny komentarz napisałeś - dzięki! Ten piąty otwór w płytce jest ślepą linią ewolucji Fendera i się z niego wycofano, bo okazał się niepotrzebny. Po 2000 roku Fender się z tego wycofał, bo i tak przykręcało się gryfy na sztywno, a potem dopiero lekko się dokręcało tę piątą śrubkę - piąte koło u wozu. Niby miało wpływać na leprze przenoszenie wibracji pomiędzy gryfem , a korpusem, a nie zmieniało nic. Odnośnie zaś samych podkładek - to jak się dobrze ustawi instrument, nie są potrzebne i to kończy temat, a jeśli gitara jest źle wycięta w czasie jej budowy, to podkładka jest jedynie desperacką, prowizoryczną próbą ratowania sytuacji, kiedy gitarę należałoby przebudować np. przez doklejenie forniorka grubości w siodle gryfu na korpusie. Podkładka psuje brzmienie, bo gryf nie opiera się o korpus całą powierzchnią. Podkładka (zrobiona z gumy) ma sens w rozwiązaniach specjalnych, jak tutaj: ua-cam.com/video/8XpIBffAmes/v-deo.html
Z tym ustawianiem Pickupów to się nie zgadzam widział pan choćby jak Hendrix miał ustawione pickupy, nie mogę znaleźć tego nagrania ale było widać, że basową stronę ma wyżej . Wszyscy amerykańscy macherzy zalecają bass side 1/8" treble side 5/32 lub 1/16", a Joe Walsh poleca (dla siebie) dać je jak najbliżej strun. Więc ja uważam by ustawiać tak jak ci gitara brzmi najlepiej.
Dzięki za ciekawy komentarz. By dobrze ustawić przetworniki, trzeba je rozumieć. Trzeba też rozumieć ich fizykę. Skądże Hendrix miał to wiedzieć, on nawet nie znał nut. Hendrix był tylko genialny :) A może do zrozumienia przetwornika trzeba dojrzeć? Młodzi ludzie często ustawiają przetworniki za wysoko i po skosie :)
@@brzytownik no cóż magia przetwornika jak dla mnie to raczej dobór materiałów bo zasada jest jedna zmienne pole magnetyczne wywoływane przez strunę indukuje prąd w cewce odwzorowujący drgania struny, ale właśnie diabeł w szczegółach bo jaki magnes, jaka cewka, ile zwojów , jaki gruby drut i te warianty z nawijanymi przeciwnie uzwojeniami i jeszcze wiele innych drobiazgów. Co do zaś Hendrixa to wiem na pewno, że uczył się grać na gitarze u nauczyciela i ćwiczył bardzo pilnie pentatoniki, to opowiadał jego brat gdzieś w jakimś dokumencie, więc myślę, że może nie grał z nut ale je znał podobnie jak trochę teorii muzyki, a przetworniki ustawiali mu ludzie, bo wiem, że miał chody u Findera i chcieli mu robić gitary pod niego ale on nie chciał bo nie dbał o to, wolał imprezować, co mu na zdrowie nie wyszło i zdaje się skorzystał na tym Clapton.
Widzę że Fender Player wymaga tyle samo( a w zasadzie więcej) pracy co Harley Benton, Cort, czy inne "gówniane gitary" w przedziale 800-1500zł. To mnie w sumie bardzo nie zaskoczyło, ale zaskoczyło mnie że doradzałeś tylko zakup "porządnych gitar" z wysokiej półki, wspominając G i F. Toż ten Player, bez wizyty u lutnika, byłby tragedią dla początkującego/średniozaawansowanego gracza, i niejednego wyleczyłby z grania, może nawet z wiary we własne siły. Niemniej jednak dzięki za niuanse techniczne, znalazłem w Twoich filmach drobiazgi o których nikt nie wspomina, a zsumowane wynoszą moje gitary(i wiedzę o nich) na wyższy poziom. Pozdrawiam,
To nie tak. Podejrzewam, że ten egzemplarz był dobrze ustawiony fabrycznie, tylko jakiś pseudolutnik poczynił sabotaż, aby nie dało się grać. Wszystko jednak da się ogarnąć :)
Brzytewka to jak zwykle równo pojedzie intelektualnie po indolentach ,, sztuki antylutniczej''. Czyli film dotyczy przywrócenia optymalnego ustawienia fabrycznego instrumentu po sabotażu, jakim został dotknięty na trasie fabryka - klient.
Coś nie chce mi się wierzyć że oryginalna gitara fender wymaga tego żeby ją szlifować regulować tak jak on robi A zardzewiale struny to jakaś masakra zwykła podróbka i to nędzna 😂
Rozumiem że film ma być instruktażem jak zrobić podstawowy setup we własnym zakresie... a nie postępowaniem po zakupie nowej gitary w e-sklepie. Inaczej nie miała by sensu gwarancja i prawa klienta do wymagania jakości zakupionego towaru. Ja kupiłem Tele Fender Player i zakwestionowałem luźne gniazdo.. Producent zaproponował obniżkę 10% wartości instrumentu ! Korzystajmy z naszych praw a nie jak w PRL-u - Polak wszystko potrafi i słynne "...kto panu to robił ? " (gładzie, płytki , instalację el., auto-serwis, itd.) Pozdrawiam
Czyli Fender po 70 latach robienia gitar popelnia tak widoczne bledy w konstrukcji? Bledy nie wymagajace nakladow finansowych. Troche bez sensu z ich strony. Zwykle gorsza jakosc wynika z oszczednosci na jakosci materialow. Zle ustawienie? Bez sensu. Po co psuc sobie marke zlym ustawieniem. Ustawienie gitary jest bardzo proste, po 2 dniach pracy pracownik powinien to robic dobrze. Jakim cudem taka firma dopuszcza do pracy ludzi ktorzy robia to zle.
Za to w jaki sposób przedstawiasz cały temat należą Ci sie wielkie słowa uznania. Łatwo przyswajalnie, z poczuciem humoru. Oby tak dalej. Z przyjemnością będę śledził Twój kanał. Widać,że masz potężna wiedzę. Pozdrawiam
Dzięki, staram się dla Ciebie!
Potrzebne jak trupowi opatrunek- dobre! 😀
:)
Dziękuję za pouczający materiał. Dzięki Twojemu kanałowi zdecydowałem się na Playera hsh, świetnie mi leży i o dziwo nie rozstraja się.
To cieszę się. Zadowolenie z własnego instrumentu to jest istotna komponenta odczuwania radości z życia :)
Dziękuję za ten film. Bo zaplanowałem sobie ekranowanie gitary i wszystko podkręcałem. A później jeden ekspert z serwisów na yt mówi że jak się zdejmie sprężyny to na bank już ich się nie wyreguluje odpowiednio. No i byłem trochę w stresie. Ale po tym filmie wiem że to nie prawda i że da się je wyregulować. I chyba tak też strasznie to nie wygląda. No i wielu wielu innych ważnych rzeczy człowiek się dowiedział. Właśnie np. jak dobrze równo założyć struny i tu na prawdę nawijanie eleganckie i strój będzie trzymał. Jeszcze raz dzięki!
Pewnie, że to nic strasznego :) Dzięki za dobre słowo!
w ogóle miło z twojej strony, ze tak na prawde dzielisz sie taką wiedza, przeciez lutnicy biorą za taki setup podstawowy 150zł, a tutaj serio mozna to ogarnąć samemu, to chyba tez pomaga w zrozumieniu gitary jak sie pare razy ustawi, ma sie wtedy chyba z nią też większą więź. Pozdrawiam serdecznie :)
Tak, zrozumienie instrumentu pozwala go wykorzystać w pełnym zakresie możliwości :) Dzięki za odwiedziny i komentarz!
Super instruktarz! Też kupiłem takiego Fendera i czeka mnie regulacja bo poza nastrojeniem nic jeszcze nie robiłem, już widzę że te same rzeczy muszę ogarnąć! Pozdrawiam!
No to powodzenia! Niechaj Ci gra!
Naprawdę jestem pod wrażeniem. Same konkrety, żadnej filozofii. Bardzo cenne wskazówki dotyczące dbałości o instrument. O wirtuozowskich umiejętnościach nie wspomnę. 😁 Wielkie ŁAŁ!!!
Dzięki :)
Super filmik, człowiek sie zawsze dowie coś więcej. Brakowało mi jednak na filmie ustawienia wysokości strun w tym stracie, pomimo wyjaśnienie tego na filmiku z Ibanezem.
Pozdrawiam;)
Wiesz, w Ibanezie i Fenderze ogólne zasady ustawiania wysokości strun są w zasadzie te same, więc zrobiłem odwołanie do filmu o ustawianiu wysokości strun, zakładając, że jest to wystarczające. Dzięki za odwiedziny!
No pięknie. Film się przyda bo gitara w drodze. Dzięki za Twoją robotę ❤️
No to powodzenia :)
Wszystko pięknie. Mam tylko małą uwagę. Chyba najlepiej zawsze zaczynać od wymiany strun i dopiero wtedy sprawdzić czy gdzieś brzeczą. No chyba że coś trzeba zrobić przed wymianą 😉
Wiesz, każde przestawianie troszkę psuje struny, więc należy je zakładać jak już jest gitara z grubsza ustawiona jedynie do małych korekt.
Co zrobić w przypadku, kiedy nie mogę wyregulować menzury? Używam strun 10-52, skala gitary 25,5'', krzywizna gryfu poprawna. Mam przesunięte szyny maksymalnie w lewo, w stronę gryfu, mimo to menzura dalej nie jest poprawna na 12 progu, dzieje się tak tylko na cienkich strunach. Co robić?
Obniżyć przetworniki, zobacz link to filmu w opisie o wysokości przetworników - to jest przyczyna. No i nie ustawiać menzury na tuner oczywiście, tylko na ucho :)
Czasem też bardzo kiepskie struny powodują ten problem.
@@brzytownik Dzięki bardzo, zaraz dam znać jak poszło. Jeśli chodzi o struny, to są to nowiutkie Ernie Balle, więc myślę, że problem faktycznie może leżeć po stronie przetworników.
@@brzytownik Niestety dało to tylko lekką poprawę. Na wszystkich strunach (nie licząc grubego E i A), na 12 progu tuner pokazuje o 3-7Hz za dużo,, w odniesieniu do flażoletu. Gdzie jeszcze może leżeć problem? Jest szansa, że wpłynął na to brak regulacji gryfu? - Nigdy jej nie robiłem, a struna nad progiem szóstym miała odpowiednią przerwę od progu, więc wolałem nie kombinować i nie ruszać pręta.
Dodam też, że stroiłem na ucho, jednak szczególnie dwie ostatnie struny strasznie fałszują na 12progu, więc porównałem sobie wynik tych górnych z dolnymi na tunerze.
Cześć piękna robota super się ogląda Twoje prezentacje 👍👏👏 pozdrawiam 😀
Dzięki i z wzajemnością!
Witam, super filmik. Pytanie z mojej strony, jak nawijać struny w sytuacji, gdy mamy blokowane klucze, jak np. w Fender Deluxe (też meksykaniec)?
Dokładnie tak samo :) Zablokować pokrętłem, które jest z tyłu i kręcić :)
Kawał dobrej roboty. Fajno. Dzięki za filmik Wodzu. Pozdrowienia.👌🎸👊
Dzięki, wzajemnie!
Dzięki, świetny materiał, dla mnie szczególnie, bo na takiej gram, tyle, że HSS
HSS vs SSS - baza ta sama :)
Dobry z Ciebie fachowiec!
Dzięki za dobre słowo!
Czy da się coś zrobić jak osie magnesów pipaków nie są centralnie pod poszczególnymi strunami ? W moim playerze jest tak przy pipaku gryfowym, przy mostkowym jest już w porządku. To musi wpływać na poziom sygnału.
Tak właśnie ma być! Ta konstrukcja to gest na rzecz tradycji :)
Witam pana jak wyregulować mostek ale z 6 srobami zeby ladnie plynnie chodzil ? Chodzi o fendera Meksyk stratokastera
Podobnie, jak w tym przypadku - też paragonik się przyda - zasada ta sama - ustawiasz 2 skrajne śrubki, potem dokręcasz pozostałe cztery minimalnie lżej, niż te skrajne.
Dla zasięgu Mistrzu! :)
Dzięki!
To jak ja ustawiłem most na dwie karty kredytowe czyli działa dwustronnie to jest źle?
@@sztifan No chyba 2 karty kredytowe są za grube?
Miło się oglądało przy kawce ☕. Co do smarowania strun, jakie masz porównanie tego olejku do takiego np GHS fast fret? Sam staram się dosyć czesto smarować, żeby dbać o te progi. Skąd masz takie ładne podkładki pod drzewka? Ja u siebie bezczelnie mam małą nakrętkę haha.
Z moich patentów jakie mogę Ci podpowiedzieć to akurat siodełko i drzewka smaruje wazeliną techniczną, oraz jeżeli chodzi o połączenie gryfu z korpusem to uważam, że w korpusie gwintu być nie powinno, śruba powinna wpadać i wtedy gryf zawsze będzie dociągnięty jak należy. Warto też przed finalnym dokręceniem gryfu naciągnąć 2-4 struny i wtedy dokręcić, dociąga to gryf do tylnej ściany na tyle ile to możliwe 🙂 Z tymi podkładkami to są chyba seryjnie w wielu gitarach. Sam również je wyrzucam i jeżeli to konieczne szlifuje kieszeń gryfu pod odpowiedni kąt. Fender ma nawet patent zwany micro tilt, jednak dla psychicznego spokoju wolę mieć możliwie największą powierzchnię styku.
Ta podkładka pod gryf to nieudana konstrukcja i Fender się z niej wycofał. A podkładki pod drzewko pochodzą z kompletu chińskich docisków za 5 zł - jeden ma 2,5 mm, drugi 5mm. Prosty temat. Odnośnie do olejku, obydwa są tak samo dobre, bo przecież o to samo chodzi :) Ten z pasmanterii jest łatwo dostępny, nie brudzi i nie ma zapachu.
@@brzytownik nie dziwię się, widziałem że ludziom potrafiły na pół gryfy pęknąć 🤣
sztos :)
Dzięki! Staram się dla Ciebie!
W jaki sposób śliskie siodełko może wpływać na wycieranie się progów? Że siła potrzebna do podciągania się zmniejsza czy jak?
Smarujesz oliwką struny gołe i siodełko. Struny po to, by zmniejszyć tarcie o progi i w ten sposób, by się nie wycierały progi, a siodełko smarujesz po to, by struny się przy wajchowaniu dobrze ślizgały po siodełku i gitara trzymała strój.
Część. Brzytownik. Genialne patenty serwisowe. 🔥🤘🔥👍🔥
Dzięki :)
cześć, właśnie podkradłem patent z krzywo ustawionym gryfem i zrobiłem to w telecasterze bo struna e spadała. co prawda logicznie mi się to nie układało w ogóle bo przecież otwory w korpusie nie są odpowiednio większe aby można było regulować gryf i zakładałem że śruby po takim przesunięciu bedą szły pod kątem i w końcu wyprostują gryf do pozycji pierwotnej. ale ostatecznie się udało. dzięki.
To są tak minimalne różnice przy miejscu zamontowania, że to nie ma znaczenia dla stabilności połączenia gryfu z korpusem. Cieszę się, że Ci się udało to ogarnąć - powodzenia!
Jeszcze jedno pytanie po przerwie;)
Obecnie mam floating tremolo na 3 sprężynach fendera black ale po ostatnim graniu gdzie puściła struna chcę je docisnąć do deski i chciałbym uzyskać jednostronne vibrato. Nie chcę blokować klockiem. Ile musze dodac sprezyn żeby docisnac mostek? (Gitara: Fender usa standard 2015) Gdy dokrecam sruby z tylu mam za duże napięcie więc myślałem o 5 sprezynach
Jak grasz na 9-kach, albo 10-kach to 3 sprężyny wystarczą. Klasyczny test paragonowy i wszystko gra :)
@@brzytownikok super. Czy do vibrato w jedną stronę dawać sprezyny po skosie czy równolegle? Bo chyba po skosie będę miał większe naprężenie strun...
@@gs7788 Napięcie reguluje się odległością grzebienia. Sprężyny po skosie mają troszkę inne częstotliwości rezonansowe w stosunku do tej środkowej, co idzie na wprost i to wszystko.
Jak regulować mostek w starszych gitarach, taki na 6 śrub? Jest na to jakiś sposób? Walczę z Gotohem 510, ale mam problem, bo jak mam założone struny to nie chce się położyć do deski przy strunie E6 i nie przechodzi testu kartki, co wiadomo że nie będzie potem trzymało stroju bo nie wraca po prostu do deski. Jest jakiś sposób na kolejność kręcenia śrubami, czy raczej siodełko będzie tu winowajcą i gdzieś te struny się przycinają?
Wiesz, zasadniczo zasady są te same, spróbuj wkręty dać wyżej, po naciągnięciu sprężyn mostek powinien się oprzeć o korpus od strony przeciwnej do przetworników z pozostawieniem niewielkiej szpary od strony przetworników, jeśli to nie pomaga, trzeba sprawdzić, czy blat mostka nie jest zdeformowany, albo sam korpus.
@@brzytownik Może za słabo dokręciłem sprężyny, sprawdzę to jutro, mostek kładzie się bez strun bez problemu, dopiero po naciągnięciu strun jest problem więc to pewnie za słaby naciąg lub coś blokuje struny. Trochę dziwne bo początkowo użyłem 3 sprężyn z kompletu (mostek jest nowy), a jak dodałem czwartą to było lepiej ale to jeszcze nie to. Powalczę, to się nauczę i zrozumiem lepiej jak to działa. Fajne te filmy jak tłumaczysz to bezpośrednio, jakby ojciec synowi tłumaczył 😉
Dobry wieczór :) czy w gitarze Stratocaster na gryf klonowy można nałożyć cream of carnauba tak jak do korpusu i wypolerować ? Do pickguardu też się nada czy sama szmatka żeby wyczyścić?
Do klonowego gryfu nadaje się oczywiście :)
Dziekujemy
Ja też dziękuję :)
Haha, właśnie identyczną kupiłem w tym tygodniu. Idealnie 😁😁😁
No to się cieszę :)
Test paragonowy na napietych strunach czy rozllusnionych?
To jest świetne pytanie! Tak, na napiętych, bo inaczej nie będą nacięcia w blacie mostka dobrze siedziały we wcięciach śrub od regulacji wysokości. W sumie to samo się tyczy mostka mocowanego na 6 śrub.
@@brzytownik ustawiłem wszystko ale nie mogę wkręcić wajchy ociera się o Korpus.
Mostek do deski tak jak na filmie. Czy winowajcą jest za mocne przykrecenie tych dwóch srub? Bo musialem ustawiać wysoko siodełka no i druga rzecz po teście paragonowym musiałem ustawic stronę cienkich strun dużo wyżej niż basową stąd trochę dziwne ulozonie siodełek.
@@gs7788 Bo pewnie masz mostek, który powinien iść po skosie i nie opierać się o blat korpusu.
Proszę mi powiedzieć szanowny Brzytowniku czy radius na mostku ustawia Pan intuicyjnie zgodnie z radiusem gryfu czy ma Pan jakieś inne metody?
Radius ustawiam wg radiusa podstrunnicy zasadniczo :)
@@brzytownik rozumiem tylko zasadniczo chciałem się dowiedzieć czy robi to Pan intuicyjnie czy za pomocą innych metod (narzędzi) bo na filmiku jest to "na oko"
@@baranina1986 Na oko nie ma sensu :) Zdecydowanie lepiej jest ustawiać instrument na ucho :)
❤@@brzytownik
Ciekawy ten patent z nawijaniem struny E i A do góry, nie w dół* Jaka jest grubość (wysokość) tej podkładki pod drzewko dociskające struny?
5 mm.
Dzięki Pozdrowionka*
Witam ponownie. Czyli pickup powinien "leżeć" płasko w gitarze, tak? Nie przy strunach powiedzmy cieńszych wyżej a przy grubszych niżej.. To nie ma żadnego wpływu na brzmienie? Pozdrawiam
Tak, powinien być poziomo. Takie ustawienie ma oczywiście korzystny wpływ na brzmienie, o ile przetwornik jest odpowiednio dobrany do strun, albo struny odpowiednio są dobrane do przetwornika. Szeroko ten temat rozwijam w filmie "Tajemnica struny G" - link masz w opisie.
@@brzytownik dzięki serdeczne
Muszę zastosować tą podkładkę pod docisk :-) Bartoszu mam do Ciebie pytanie bo planuje wymienić siodełko ze strata Playera na mosiężne sygnowane nazwiskiem Malmsteena, czy to siodełko pasuje do Playerów bo teoretycznie z opisu i wymiarów wychodziłoby że tak :-) Czy wymaga do szlifowani nacinania rowków itp ? Pozdrawiam Serdecznie . Wartościowy odcinek
Pasuje. Profil łuku i szerokość jest zunifikowana go wszystkich Stratocasterów i Telecasterów. Zwykle siodełko ma zapas wysokości do indywidualnego ustawienia. Wiesz, jak masz progi medium, to trzeba głębiej naciąć, jak są progi jumbo, to płyciej. Dlatego siodełko wymaga indywidualnego dopasowania. A może szkoda kupować za 150 zł siodełko? Można z kawałka mosiądzu wycięć je samemu :)
@@brzytownik dziękuję za rzeczową odpowiedź, niestety ale z narzędzi to ja mam młotek i parę śrubokrętów :p
@@Berkovicz Spoko :)
Mam tanią gitarkę, którą traktuję bardziej jak obiekt doświadczalny nowicjusza, niż potencjał na wspaniały instrument na przyszłość... Ale co w przypadku, gdy 6 śrubowy mostek (a nie 2 śrubowy jak tutaj) mimo kombinowania z naprężeniem sprężyn oraz różnym poziomem dokręcenia, nie zdaje testu paragonu? O ile przy wajsze docisk jest w porządku, o tyle przy E6 blat mostka nie powraca do płaszczyzny korpusu -> paragon wchodzi bez żadnego oporu?
To znaczy, że prawdopodobnie te 6 śrub mocujących za mocno przykręciłeś.
wszystko fajnie tylko czemu ostrość poszła na stół a nie na gitare która powinna być w centrum, czy może się mylę ??? 🤔
Bo aparat na statywie był poza moja kontrolą. Nie wykazał się inteligencja przy próbie samodzielności :(
Jakie szczęście że nie kupiłem fendera, bo jeśli każdy nowy fender jest tak spier...... NY to dziękuję😘💕
Może nie jest aż tak źle? Podejrzewam, że ktoś spierniczył ustawienie fabryczne już na etapie, kiedy gitara opuściła fabrykę, by "uszczęśliwić" ewentualnego nabywcę. Tak się czasem (znaczy się często) zdarza :(
@@brzytownik mam playera. Fabryczne ustawienia są dobre chyba do nauki chwytów bo struny prawie leżą na gryfie. Na wysokich progach magnesy drą struny aż gitara jęczy, menzura oczywiście była ustawiona jako tako więc do ustawiania. Coś jeszcze... A no tak siodełko było za ciasne na .52 ale to detal. Ostatecznie w stracie najlepiej mi gra 9-46 więc nie było problemu. A i krzywizna gryfu jest dobra od razu. Nawet przy zmianie strun na twardsze prawie się nie zmienia. W mojej drugiej gitarze przejście na inny rozmiar to od razu banan na gryfie.
@@K-CHOMA No wiadomo, że każdy instrument trzeba ustawić pod siebie, jak fotel w samochodzie i lusterka :)
@@brzytownik no ale one przechodzą fatalnie ustawione. Squiery są robione w Chinach i przychodzą w zdecydowanie lepszym ustawieniu. Prosto z pudła jest w miarę ok. Zresztą to przecież też Fender. Nawet ma małe logo Fendera. Więc skoro Chińczycy potrafią ustawić gitarę przy takiej masówce to i Meksykanie powinni
@@K-CHOMA Ja bym sie cieszył z tego faktu, ponieważ ustawienie niskiej akcji gry to sztuka. Ustawienie wysokiej to pestka. Dlatego 99% gitar w sklepach nie ma ustawienia na niska akcje jak i zarówno nie wyregulowanego siodełka co jest krytyczne, Pan z klipu wyregulował ja super widzę, doskonała wiedza , aż cieszy oko i uszy ale prawdziwe wyzwanie to zejście na promieniu 7.5 tak nisko jak możliwe.
Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie ustawienia osi gryfu. Czy mimo podszlifowania przez Pana korpusu gitary, gryf nie wrócił na swoje miejsce po dokręceniu śrub i dalej nie jest w osi korpusu? bo przecież nie było korekcji położenia śrub. Czy nie jest tak, że nierówna odległość skrajnych strun od brzegu gryfu na całej jego długości jest wynikiem nierównych nacięć siodełka (co jest częstą przypadłością playerów). Po prostu może pewniej jest wymienić siodełko z równymi odległościami nacięć. Serdecznie pozdrawiam. Świetny materiał szkoleniowy.👍👏
Nie, ustawienie mostka i siodełka to jedno, a ustawienie osi gitary to drugie. Korekta osi gitary jest tak niewielka, że nie wymaga żadnej korekty otworów na śruby.
@@brzytownik dziękuje za odpowiedź bardzo mi to pomogło
Pytanie o vibrato, znaczy o wajchę. Nie cierpię jak wajcha "opada" podczas grania, trzeba po nią nisko sięgać, zwisa luźno jak sznurek. Czy jest opcja, żeby jej wysokość regulować, znaczy, żeby w trakcie gry nie sięgać po nią tak nisko, tylko, żeby była bliżej strun? Nie tak całkiem przy strunach, ale w wygodnym zasięgu dłoni. Reguluje się to w jakiś sposób?
Tak. są mostki, które jak się głęboko dokręci ramię mostka tremolo, to siedzi dość stabilnie w gwincie i nie lata. Są mostki, że odpowiednią śrubką się opór latającej dźwigni reguluje np. we Floydach, są tez mostki, gdzie sama nakrętką od mocowania dźwigni ustala się jej sztywność. Są też mostki bez tych opcji i wtedy dupa :( Ale można podjanuszować to uszczelniając gwint np. samoprzylepną miedzianą folią ekranizującą.
@@brzytownik Właśnie w Playerach mamy do czynienia chyba właśnie z mostkiem bez opcji ustalania dźwigni. Do dupy, ta opadająca wajcha doprowadza mnie do szewskiej pasji. Kiedyś próbowałem ratować sytuację, wsadzając kawałek styropianu do otworu z tremolo. Dawało to trochę rady, ale jak się styropian ubił, to było znowu klasyczne gówno :) Innym razem wsadziłem do środka sprężynę, to też dawało radę, tylko trzeba znaleźć sprężynkę o dobrym rozmiarze pasującym do otworu. Może nagraj o tym osobny film, jak sobie radzić w takich przypadkach. Mogłoby być ciekawie i pewnie wiele "gówna" by padło :)
@@Murmeniusz Wiesz, docelowo w mostkach Fendera ramię mostka ma luźno spadać :) Tak jest to pomyślane.
A dlaczego G dał pan owijaną? Niepopularna konfiguracja
Tak, gdyż te przetworniki są zrównoważone pod owijaną strunę G, czyli przetworniki są "niepopularne" :)
@@brzytownik jak pan to stwierdził? Żaden strat nie przychodzi z owijaną G. Nie wiem czy mają takie w ofercie.
@@K-CHOMA Zobacz mój film "Tajemnica struny G" - link masz w opisie, tam wszystko tłumaczę wyczerpująco.
@@brzytownik a widziałem go chyba tylko mi wyparowało z głowy co nieco :)
@@brzytownik dobra jeszcze raz obejrzałem. Z ciekawości sprawdziłem jeszcze raz u siebie jak to wygląda. Mam ten sam model tylko w HSS. I podle wskazań mojego miksera struna G nie jest głośniejsza. Jednakowoż chyba gra jakoś tak "najwyraźniej". Dźwięk struny G na tej gitarze jest taki wyrazisty. Ale moim zdaniem to nadaje charakteru.
Osobiście bym nie polecił początkującym owijanej G bo wiele utworów w których będą podciągnięcia będzie je miało na G i biedna dziewczyna będzie to próbowała naciągać. A i wielkie dzięki za wyjaśnienie jak ustawić te śruby w mostku. To była jeszcze jedna rzecz do poprawienia po sklepie który "ustawił gitarę pod 10-52". Klient się jednak rozmyślił i się nie dziwię. Jedną śrubę wkręcili tak mocno że mostek był przechylony mimo że niby obydwie śruby były dokręcone. Skompensowali to na sprężynach na ile mogli ale sprężyny wymieniłem na inne bo chciałem wsadzić 5 i kupiłem te niby lepsze - od razu mówię nic nie zmieniają... Dopiero po Pana filmie rozwiązałem zagadkę. Do tego pickupy najwyżej jak się dało i pod skosem, akcja zjechana tak że gitara prawie straciła sustain. Siodełko E6 wjechane na max w stronę gryfu bo faktycznie tak wskazywał tuner a realnie struna była ściągana przez magnes...
Pewnie się Pan zastanawia dlaczego ją kupiłem. Nie mam pojęcia. Grałem 2h na czarnym stracie SSS i Tele. Na kilku innych też... Tego strata ściągnąłem z wieszaka i po 15 minutach stałem przy kasie. Drewno rezonuje w tej gitarze jak głupie. Czasami siedzę i gram wieczorem bez wzmacniacza. Ale setup spieprzyli po całości. Chyba muszę im podesłać Pana film może się chłopaki nauczą robić coś za co w sumie biorą pieniądze... :D
Witaj, jesteś największym specem od setup gitary. Mam podróbę Fender Stratocaster Den Marley. Decha lita z wydrążonym basenem, niestety. Tani osprzęt zamieniłem na Wilkinson. Most z kopytem ciężkim, wajcha tremolo wciskana. Tam był zamontowana blacha z wkrętami. W komplecie, mam nową blachę. Czy należy to zmienić na oryginał Wilkinson i wiercić nowe otwory. Nie mogę ustawić mostu tak by dotykał dechy. 2 pytanie czy wiercić to pod skosem, czy łączyć kopyto że starą blachą. Jeśli to jak ustawić ta blachę od kopyta.Czy wkładać tłumiki do sprężyn od Kozieł Guitars. Mam Telecaster brumi bardzo, czy ekranować folią, bo tego Den Marleya wyekranowałem. Czy ekranować Epiphone Les Paul standard. Będę wdzięczny za pomoc. Poza tym wielki szacunek dla Twoich umiejętności. Serdecznie pozdrawiam Bartek.
Trzeba pomierzyć najpierw komorę mostka i rozstaw dziur i to tego dodrać nowy mostek. Czasem trudno istniejąca komorę mostka zaadoptować do nietypowego. Ja sprężyn nie wytłumiam, ale to kwestia gustu. A gitarę zawsze warto dobrze wyekranizować.
Mam pytanie z innej beczki Albert King grał na gitarze tak jakby Hendrix grał na praworęcznej gitarze bez przekładania strun a więc grube struny u dołu a cienkie u góry. Czy jako sprawny technicznie gitarzysta próbował pan kiedyś grać w ten sposób, jeśli nie to czy dałby pan radę się przestawić oczywiście w miarę szybko powiedzmy dostaje pan leworęczną gitarę i musi coś na niej zagrać np po półgodzinnym przygotowaniu i nie ma to być wlazł kotek na płotek 😄?
Wiesz, to nie jest takie trudne, gra się mózgiem, a nie rękami na gitarze. Jak w głowie siedzi Ci ta muzyka, to ręce szybko zaadoptują się do nowej sytuacji. Jestem w końcu miłośnikiem Jacka Kaczmarskiego.
Panie Brzytkownik chce kupic gitare by byla szklanka jak w fender budzet maly takie czasy pytanie place za gitare 3000 zl player stratocaster i trzeba ja poprawiac nie znam sie na tym kupowac player czy nie
Lepiej kupić dobrą, stara używkę :) W starych Meksykach są kijowe, ceramiczne przetworniki, ale ... to tylko przetworniki :)
To już drugi filmik, na którym widzę dziwną podkładkę pod gryf w fenderze, żeby zachować kąt. Co się dzieje z tym fenderem? Czemu robią takie barachło? Sztuka druciarstwa z fabryki fender 😢
To raczej robota anty-setupowa uszczęśliwiaczy na siłę już poza fabryką. Wynika to z podstawowego niezrozumienia instrumentu. Teraz nawet w sklepach muzycznych są przypadkowi ludzie bez pojęcia.
super film. dobrze że tu trafiłem. jedynie ogarnąć żeby kamera łapała ostrość na instrument a nie na tło lub Ciebie i będzie git. powodzenia.
Cóż, jak nagrywasz live, nie widzisz, co kamerka sobie w danej chwili wymyśli. Ale mam nadzieję, że i tak da się obczaić, o co chodzi :) Dzięki za odwiedziny!
@@brzytownik tak tak. po prostu na przyszłość jakoś to polepszyć bo naprawdę potężna dawka fachowej wiedzy. pozdrawiam.
Dzięki, pozdrawiam wzajemnie!
pytanie lepiej kupic uzywanego mekasyka niz ten nowy player
Używanego, starego Meksykańca, mimo, że będzie mniej dokładnie wykonany i trzeba będzie mu zapewne wymienić kopyto w mostku montowanym na 6 śrub, ale ... ma to coś :)
Witam. Czy ściągając wszystkie struny, ale luzując powoli wszystkie jednocześnie w celu wyczyszczenia podstrunnicy i dodatkowo podkładając pod mostek twarde karty żeby się nie przestawił może się coś złego stać z prętem regulacyjnym? Struny przeważnie później zakładam od najgrubszej do najcieńszej, ale tylko lekko nawijam, a później jak mam wszystkie założone to stroję do właściwego naciągu od E1 do E6.
Dobry sposób czy jakoś inaczej postępować? Gitara Fender Stratocaster
@@mateuszhoub5577 Jak zmieniam struny, obcinam obcęgami i jest spokój. Zakładam nowe. Prętowi nic nie będzie. Co innego Floyd Rose, gdzie trzeba po jednej strunie zmieniać.
A jakim pilnikiem przyciąć sloty w siodełku aby struny lepiej tam leżały?
trójkątnym iglakiem do metalu - łatwo go kupisz w sklepie metalowym.
@@brzytownik I potem jeszcze zgiąć papier ścierny i w środku tych rowków nim przejechać ?
Bo mi chodzi o siodełko te plastikowe przy główce
@@vanguardvag738 No kumam. To pilniczkiem takim - kupuje się zwykle komplet iglaków. Trzeba uważać, by za głęboko nie wciąć, bo struna będzie dzwoniła o pierwszy próg.
@@vanguardvag738 Nie, w środku rowków już nie.
dobry patent z cynowaniem strun,do floyda też można użyć ten patent puszczalska struna?
Nie, przy Floydzie struna jest zblokowana blokadą strun i imadłowym mocowaniem w mostku, więc to jest bezcelowe.
5:25 już myślałem, że zagrasz dr dre still dre
Nie można, bo zardzewiałe struny niszczą progi :)
,,, super robota,,
Dzięki! Staram się dla Ciebie :)
Super robota! PS Mam pytanie bo będę ustawiał gitarę harley benton junior takiego małego elektryka dla dzieci. Jaki tam rozmiar strun wstawić żeby były w miarę napięte?
To zależy od menzury. Jak jest normalna menzura, to normalne struny, a jak krótsza, to troszkę grubsze struny można dać.
Ja dla dziecka bym dał 9-42 nawet przy krótkiej menzurze. Max 9-46.
@@K-CHOMA Przy krótkiej menzurze nie będzie stroić cienka struna.
@@brzytownik a rozumiem już. Chodzi o bardzo krótkie dla dzieci :) A faktycznie racja - naciąg będzie zbyt niski. Wtedy 10 będą lepsze. Przy menzurze gibsonowskiej 9 jeszcze dają radę.
Struny 10 wiszą jak makarony w E standard. Dopiero doczytałem, że strojenie fabryczne przy tej małej gitarze harley benton junior to A-D-G-C-E-a. Więc chyba nic z tm nie da się zrobić aby to w standardzie grało...
Wszystko gra😂
mistrzu ta podkładka którą wyrzuciłeś to stary patent ,stosowany przez wielu gitarzystów i lutników ,żadna fucha to nie jest ,nie wiem czy we wszystkich amerykańskich stratach jest ten piąty otwór służący do regulacji nachylenia gryfu ,ale w niektórych jest ,też mam meksykana i też mam taką podkładkę założoną ,w bardzo znacznym stopniu jest akcja strun poprawiona
Świetny komentarz napisałeś - dzięki! Ten piąty otwór w płytce jest ślepą linią ewolucji Fendera i się z niego wycofano, bo okazał się niepotrzebny. Po 2000 roku Fender się z tego wycofał, bo i tak przykręcało się gryfy na sztywno, a potem dopiero lekko się dokręcało tę piątą śrubkę - piąte koło u wozu. Niby miało wpływać na leprze przenoszenie wibracji pomiędzy gryfem , a korpusem, a nie zmieniało nic. Odnośnie zaś samych podkładek - to jak się dobrze ustawi instrument, nie są potrzebne i to kończy temat, a jeśli gitara jest źle wycięta w czasie jej budowy, to podkładka jest jedynie desperacką, prowizoryczną próbą ratowania sytuacji, kiedy gitarę należałoby przebudować np. przez doklejenie forniorka grubości w siodle gryfu na korpusie. Podkładka psuje brzmienie, bo gryf nie opiera się o korpus całą powierzchnią. Podkładka (zrobiona z gumy) ma sens w rozwiązaniach specjalnych, jak tutaj: ua-cam.com/video/8XpIBffAmes/v-deo.html
Z tym ustawianiem Pickupów to się nie zgadzam widział pan choćby jak Hendrix miał ustawione pickupy, nie mogę znaleźć tego nagrania ale było widać, że basową stronę ma wyżej . Wszyscy amerykańscy macherzy zalecają bass side 1/8" treble side 5/32 lub 1/16", a Joe Walsh poleca (dla siebie) dać je jak najbliżej strun. Więc ja uważam by ustawiać tak jak ci gitara brzmi najlepiej.
Dzięki za ciekawy komentarz. By dobrze ustawić przetworniki, trzeba je rozumieć. Trzeba też rozumieć ich fizykę. Skądże Hendrix miał to wiedzieć, on nawet nie znał nut. Hendrix był tylko genialny :) A może do zrozumienia przetwornika trzeba dojrzeć? Młodzi ludzie często ustawiają przetworniki za wysoko i po skosie :)
@@brzytownik no cóż magia przetwornika jak dla mnie to raczej dobór materiałów bo zasada jest jedna zmienne pole magnetyczne wywoływane przez strunę indukuje prąd w cewce odwzorowujący drgania struny, ale właśnie diabeł w szczegółach bo jaki magnes, jaka cewka, ile zwojów , jaki gruby drut i te warianty z nawijanymi przeciwnie uzwojeniami i jeszcze wiele innych drobiazgów. Co do zaś Hendrixa to wiem na pewno, że uczył się grać na gitarze u nauczyciela i ćwiczył bardzo pilnie pentatoniki, to opowiadał jego brat gdzieś w jakimś dokumencie, więc myślę, że może nie grał z nut ale je znał podobnie jak trochę teorii muzyki, a przetworniki ustawiali mu ludzie, bo wiem, że miał chody u Findera i chcieli mu robić gitary pod niego ale on nie chciał bo nie dbał o to, wolał imprezować, co mu na zdrowie nie wyszło i zdaje się skorzystał na tym Clapton.
coś dla mnie :-)
No to cieszę się :) Dzięki!
Ile to rzeczy człowiek musi się w życiu nauczyć film zaje..... i to jest tak że jak sam sobie nie zrobisz o nikt Ci tak nie zrobi
To prawda, jak coś się samodzielnie zrobi, dużo się człowiek uczy - nawet jeśli coś popsuje :)
@@brzytownik u mnie jest w player dokładnie to samo gryf też muszę wyśrodkować
@@piotrkarbowiak1894 Warto - powodzenia!
Widzę że Fender Player wymaga tyle samo( a w zasadzie więcej) pracy co Harley Benton, Cort, czy inne "gówniane gitary" w przedziale 800-1500zł. To mnie w sumie bardzo nie zaskoczyło, ale zaskoczyło mnie że doradzałeś tylko zakup "porządnych gitar" z wysokiej półki, wspominając G i F. Toż ten Player, bez wizyty u lutnika, byłby tragedią dla początkującego/średniozaawansowanego gracza, i niejednego wyleczyłby z grania, może nawet z wiary we własne siły.
Niemniej jednak dzięki za niuanse techniczne, znalazłem w Twoich filmach drobiazgi o których nikt nie wspomina, a zsumowane wynoszą moje gitary(i wiedzę o nich) na wyższy poziom.
Pozdrawiam,
To nie tak. Podejrzewam, że ten egzemplarz był dobrze ustawiony fabrycznie, tylko jakiś pseudolutnik poczynił sabotaż, aby nie dało się grać. Wszystko jednak da się ogarnąć :)
Brzytewka to jak zwykle równo pojedzie intelektualnie po indolentach ,, sztuki antylutniczej''. Czyli film dotyczy przywrócenia optymalnego ustawienia fabrycznego instrumentu po sabotażu, jakim został dotknięty na trasie fabryka - klient.
He, he! No bywa :)
Coś nie chce mi się wierzyć że oryginalna gitara fender wymaga tego żeby ją szlifować regulować tak jak on robi A zardzewiale struny to jakaś masakra zwykła podróbka i to nędzna 😂
Nie wymaga, ale warto pewne rzeczy dopracować, by zamiast dobrze, było bardzo dobrze. A struny korodują z czasem, jak są nieużywane - normalna sprawa.
Rozumiem że film ma być instruktażem jak zrobić podstawowy setup we własnym zakresie... a nie postępowaniem po zakupie nowej gitary w e-sklepie. Inaczej nie miała by sensu gwarancja i prawa klienta do wymagania jakości zakupionego towaru. Ja kupiłem Tele Fender Player i zakwestionowałem luźne gniazdo.. Producent zaproponował obniżkę 10% wartości instrumentu ! Korzystajmy z naszych praw a nie jak w PRL-u - Polak wszystko potrafi i słynne "...kto panu to robił ? " (gładzie, płytki , instalację el., auto-serwis, itd.) Pozdrawiam
Jasne :) Dzięki za ciekawy komentarz :)
Czyli Fender po 70 latach robienia gitar popelnia tak widoczne bledy w konstrukcji? Bledy nie wymagajace nakladow finansowych. Troche bez sensu z ich strony. Zwykle gorsza jakosc wynika z oszczednosci na jakosci materialow. Zle ustawienie? Bez sensu. Po co psuc sobie marke zlym ustawieniem. Ustawienie gitary jest bardzo proste, po 2 dniach pracy pracownik powinien to robic dobrze. Jakim cudem taka firma dopuszcza do pracy ludzi ktorzy robia to zle.
Myślę, że jakiś patałach na etapie już po wyjściu z fabryki "uszczęśliwił" na siłę tym ustawieniem :)
Tzw. "oryginalna" gitara za 3000 zl? Strach pomyśleć o takich za 500 zl.
Bój się nawet pomyśleć!