Jest filmik pt. "Świadczenie wspierające i nowe świadczenie pielęgnacyjne.. " na kanale 'Należy się' na yt /sprzed 7 miesięcy/ jakie są widełki ciężkie w tej ocenie potrzeby wsparcia.. Bardzo niekorzystne.. Więc kto może niech raczej zostaje na starym lepszym rozwiązaniu dotychczasowym
Extra. Nie masz rąk, nóg, masz ew.opiekuna. Wtedy można rozważyć plusy i minusy tego czegoś. W necie pełno porad, jak, czy i w ogóle czy warto lub nie. A co mają zrobić osoby jak ja. Orzeczenie. Brak Jakichkolwiek świadczeń- zbyt zdrowy. Brak możliwości zatrudnienia, nawet w tzw.zakł.tak zwanej pracy tak zwanej"chronionej"(cudzysłów bo większość chronionych to podpucha by ssać z PFRON). A ty załóż firmę i... jedz ciastka jak nie masz na chleb. Gratuluję ustawodawcy oraz"panienkom z okienek" dobrego samopoczucia. Pozdrawiam. Zdrowy Inaczej.
Jak osoba nie mogącą samodzielnie wypełnić kwestionariusza samooceny może szczegółowo napisać dlaczego tego nie może zrobić. Tu jest brak jakiejkolwiek logiki! Jeżeli ktoś za nią wypełni formularz to jest to błąd, bo to osoba na wypełnić i już jest czynność niedopuszczalna/oszustwo. Jeżeli ktoś nie potrafi chleba posmarować masłem bo nawet mentalnie nie ogarnia, że to jest chleb a to jest masło to ma napisać, zd nie potrafi wypełnić formularza🤨
Procedura ma swoje braki. Według informacji z ministerstwa, w tym roku mają być wprowadzone zmiany w świadczeniu wspierającym. Ale kiedy i jakie? Nie wiadomo.
W sobotę do mnie sami przyjadą chociaż napisałem że mógłbym sam tam dojechać z osobą towarzyszącą. Wysoka krótkowzroczność zwyrodnieniowa postępująca. Już widzę jak otwieram im drzwi i pach 10 punktów mniej na dzień dobry że potrafię te drzwi obsługiwać i utrzymać się na nogach. Następnie 10 punktów za to że oddycham i kolejne że śmiałem w ogóle składać wniosek o te świadczenie.
Witam, dziękuję za filmik instruktażowy. Mojemu synowi kończy się orzeczenie w kwietniu (wiem, że automatycznie czas został wydłużony). Czy orientuje się Pan na ile jest przyznaeane świadczenie wspierające? Ma związek z terminem ważności orzeczenia?
Świadczenie jest przyznawane maksymalnie na 7 lat. Jeśli syn złoży wniosek o świadczenie np. dzisiaj, może nie otrzymać decyzji do momentu wygaśnięcia orzeczenia.
@@pawelgrzegorziwaniuk jestem opiekunem prawnym ubezwlasnowolnionej siostry kiedy powinnam złożyć o decyzję jeśli prawdopodobnie dopiero w kwietniu będzie orzeczenie(występuje pierwszy raz o orzeczenie)
@@ewakowalczyk7517 wniosek o wypłatę świadczenia można złożyć dopiero po otrzymaniu decyzji i potrzebie wsparcia. W 2024 roku świadczenie otrzymają osoby, które otrzymają co najmniej 87 punktów.
A ja mam pytanie. Czy ktoś z Państwa składał przez EPUAP? Bo dla mnie Empatia jest nieczytelna przy moim uszkodzeniu narządu wzroku, ze względu na niemobilność i brak dostępu do poczty nie mogłam złożyć papierowo, a EPUAP już drugi miesiąc: a) zwraca informację, że nie ma takiej skrzynki, jak podaje WZON mojego urzędu wojewódzkiego, b) w katalogu spraw nie ma możliwości złożenia wniosku. Ostatecznie udało mi się złożyć dzisiaj przez zakładkę pisma ogólne, ale czy to będzie uznane za formalne, zobaczymy. Dziękuję za pomoc i ze swojej strony obiecuję wkrótce odwdzięczyć się. Jak tylko siły pozwolą, dokończę filmik o świadczeniu wspierającym z perspektywy prawnej i komunikacyjnej, tj. gdzie są błędy w formularzu i o co należy walczyć, gdy Wam komisja zacznie pisać, jacy jesteście zdrowi (chodzi zwłaszcza o realny zakres specjalnych technologii oraz funkcjonalności po zaopatrzeniu p/bólowym). Postaram się jeszcze w marcu.
Co do empatii to jeśli ma pani kogoś zaufanego to może niech go pani poprosi żeby wszedł na pani konto i złożył ten wniosek nie wiem jak z ePUAP bo nie składałam ale jeśli chodzi o empatię to chyba tylko jest możliwość poprosić kogoś widzącego o pomoc oczywiście jeśli się mu ufa
Witam. Jeśli niepełnosprawny nie jest w stanie wypełnić formularza samooceny to zaznaczyć - "tak" i zostawić niewypełniony, albo opiekun prawny ma wypełnić ten formularz.
Jeśli OzN nie może wypełnić kwestionariusza, wtedy zgodnie z moim rozumieniem procedury, opiekun powinien zaznaczyć wspomniane "tak" i wypełnić pole nt. przyczyny. Co do opiekuna prawnego to według mojego rozumienia, w przypadku osób, które nie są ubezwłasnowolnione wystarczy zwykłe pełnomocnictwo.
@@pawelgrzegorziwaniukwitaj, ZUS nie uznaje pełnomocnictwa do potwierdzenia profilu ZUS PUE, a bez tego nie podejmie korespondencji. Może tylko beneficjent potwierdzić osobiście , wizyta elektroniczną, kontem bankowym lub podpisem elektronicznym. Dla większości to bariery nie do pokonania. Według mnie ZUS łamie prawo nie uznając pełnomocnictwa i stosując dyskryminacje cyfrową aby jak najmniej wypłacić. Pozdrawiam
@@patryknazwisko3124 Możesz napisać więcej o tej procedurze dyskryminacji? Przekażę fundacji, z którą współpracuję, a która zajmuje się prawami osób z niepełnosprawnościami wykluczonymi systemowo.
@@didsociety Już piszę: Dyskryminacja osób starszych polega przede wszystkim na tym , że jeśli osoba taka nie może się osobiście stawić do ZUS, co jest wymagane do potwierdzenia z dowodu osobistego tożsamości zakładającego tzw. elektroniczny ZUS PUE ( konto na portalu ZUS do korespondencji z ZUS) to ZUS unieważnia to konto. ZUS PUE jest potrzebne np. do załatwienia wypłaty świadczenia wspierającego. ZUS nie przyjmuje w tej sprawie dokumentów w formie papierowej. Jak poszedłem do ZUS za mojego ojca który nie był w stanie tam pójść, to pomimo tego że dał mi pełnomocnictwo notarialne do reprezentowania go przed ZUS oraz swój dowód osobisty - nie załatwiłem nic, bo oni nie uznają żadnych pełnomocnictw. Poradzono mi abym się umówił na spotkanie przez videorozmowę z ZUS na ich portalu , co się ledwo udało, bo trzeba mieć najnowszy sprzęt aby ona zadziałała. Mi dopiero się udało na pożyczonym najnowszym laptopie, na starszych i na smarfonie- nie działał videoczat. Starsza osoba nie ma szans na przeprowadzenie tych technologicznych operacji z którymi nawet ja miałem problemy. Obecnie zostałem zmuszony przez ZUS do przeprowadzenia długotrwałej i kosztownej rozprawy ubezwłasnowolnienia mojej mamy w sądzie, bo ona jest już osobą niewidzącą i niemal niesłyszącą, przez co rozmowa video była nieskuteczna bo nie była w stanie odpowiedzieć twierdząco na zapytania urzędniczki ZUS w celu założenia konta ZUS PUE. Podsumowując, osoby starsze i ze znacznym upośledzeniem - bez ustanowienia opiekuna prawnego nie mają co szukać w ZUS. Choć duża część osób starszych była by to w stanie załatwić tradycyjnymi papierowymi metodami, to nie, ZUS musi być ,,ekologiczny i nowoczesny". I odsyła staruszków na cmentarz. Pozdrawiam
Panie Pawle, gdzie dolaczyc Formularz dla zespolu orzekajacego (tabele)? Jest on wymieniany jako 1 z 3 drukow, aby ubiegac sie o swiadczenie wspierajace
Witam Panie Pawle. Czy osoba pobierająca rentę socjalną ale mająca umiarkowany stopień niepełnosprawności może w ogóle ubiegać się o ustalenie potrzeby wsparcia a następnie o świadczenie wspierające czy doręczy to li tylko i wyłącznie osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam. Paweł
Panie Pawle, tak jak rozumiem cały proces, aby uzyskać uprawnienie do świadczenia wspierającego należy uzyskać decyzję o potrzebie wsparcia na minimum 70 punktów. Jak Pan widzi w nagraniu, wniosek przewiduje sytuację, że można w ogóle nie posiadać orzeczenia o niepełnosprawności. Dlatego proszę złożyć wniosek.
Tak może Pan się ubiegać o w/w świadczenie z tym że dla przykładu jeżeli jest Pan w stanie zrobić sobie śniadanie i korzystać z telefonu komórkowego to szanse na uzyskanie w/w świadczenia są bardzo nikłe co wynika z pytań kwestionariusza samooceny który później sprawdzany jest przez specjalnie do tego celu powołaną komisję i obserwację takiego niepełnosprawnego, sam proces weryfikacji dla osoby niepełnosprawnej jest rygorystyczny i sam w sobie upodlający. Samo świadczenie powinno nosić nazwę świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, trzeba pisać uczciwie jak jest! Czy powinien Pan składać tego typu wniosek? myślę że mimo wszystko warto spróbować ponieważ jak wiadomo żadna władza nie ma swoich pieniędzy czyli to są również Pana pieniądze jak i innych podatników, władza tylko i wyłącznie generuje koszty, straty i zadłużenie tak to właśnie wygląda o żadnej pomocy też nie ma mowy ponieważ jak pomagają to przez te wszystkie lata pokazali wszyscy bez wyjątku a doskonałym na to przykładem jest sprawa z zasiłkiem pielęgnacyjnym który od wielu wielu lat nie jest waloryzowany a część niepełnosprawnych ma tylko (jeśli ma) skromną rentę i właśnie ten zapomniany przez wszystkich zasiłek i nie oszukujmy się nie mają najmniejszych szans otrzymać świadczenia o którym tutaj mowa. Pozdrawiam.
@@Witt1981 Dziękuję za tak wspaniałą i merytoryczną odpowiedź. Wiem Panie Pawle i ma Pan rację całkowicie... Ja mam znaczny z tytułu wzroku ale widzę jednym okiem sporo. Jestem nauczycielem angielskiego dyplomowanym i 11 przepracowane w szkole. Teraz pracuję i uczę aby w OHP, radzę sobie więc to rzeczywiście jest dla takich jak Pan mówi. Mam rentę na stałe i to 500 świadczenie uwielbiające dla niepełnosprawnych ale tylko dla tego że mam to stare orzeczenie sprzed 97 roku podobnie jak moi niewidomi koledzy. Rozumie Pan o co chodzi i jakie to były wtedy te orzeczenia. Dziś o niezdolności do samodzielnej egzystencji bym nie dostał na pewno bo funkcjonuję normalnie. Pozdrawiam. Paweł z Lublina.
@@Witt1981 Tak, ale proszę pamiętać, że zgodnie z obowiązującym obowiązującym orzecznictwem sądowym zdolność do zrobienia sobie śniadania NIE ŚWIADCZY o zdolności do samodzielnego zaspokojenia potrzeb żywieniowych.
Cześć Grzegorz.W filmie mówisz,że trzeba tylko składać elektronicznie. A ja dostałam dokumenty do wypełnienia. Ale film pomocny .Dziękuję W ogóle więcej stron to już nie mogli dać do wypełnienia . I tak nie wiem co tam wpisywać
Film jest z 1 stycznia. Informacja o wersji elektronicznej to pomyłka. Na przełomie roku nie było jasne, że wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia i wniosek o wypłatę świadczenia, to dwie różne rzeczy. Pierwsze faktycznie dostępne jest również w wersji papierowej. Ale drugie dostępne jest jedynie w wersji elektronicznej.
@@joannawozniak4154 zgadza się. Jest tylko wniosek elektroniczny, który wymaga profilu zaufanego. Wniosek o wypłatę może również złożyć osoba upoważniona (np, członek rodziny) za pośrednictwem własnego profilu zaufanego.
Takich mamy orzecznikow którzy wszystkie dodatki które były przyznane są pozabierane człowiek nie zdolny do pracy i samodzielnej egzystencji został przez rzecznika uzdrowiony po jaka cholere latamy po specjalistach jak orzecznik ciebie nie widzi na oczy jak można orzeknac czy chory czy zdrowy coś chcieli zrobić ale im się to nie udało
Dzień dobry panie Pawle , ja mam pytanie moja mama jest niepełnosprawna , ja nie pobieram żadnego zasiłku . Zatrudniam panie do opieki . Czy mogę się w takiej sytuacji starać się o to świadczenie ? Pozdrawiam
Świadczenie wspierające dedykowane jest osobie z niepełnosprawnością. Dlatego to Pani mama może się o nie ubiegać, ewentualnie Pani z upoważnienia mamy.
Dzięki za dokładną instrukcję i mam pytanie: zapomniałem załączyć Orzeczenie, ale wysłałem im używając opcji "Koresponduj w sprawie' . Myśli Pan, że to wystarczy? Pozdrowionka. Krzysiek
Nie miałem takiego przypadku wśród klientów dlatego ciężko mi coś poradzić. W związku z tym, że rozpatrywanie tych wniosków trwa dość długo, jak bym próbował dodzwonić się do WZOON, aby upewnić się, że wniosek wpłynął prawidłowo. Szkoda byłoby gdyby za kilka miesięcy okazało się, że trzeba zaczynać od nowa z powodu błędu.
Witam, dziękuję za filmik świetnie wszystko wyjaśniajacy. Złożyłam wniosek 3 miesiące temu i dostałam wtedy odpowiedź, że został przesłany do gminnego organu. Myślałam, że to trafi do Wojewódzkiego organu. Nie wiem w związku z tym czy wszystko zrobiłam dobrze, bo od tamtej pory nic się nie dzieje. Czy mam czekać dalej? Czy może powinnam się skontaktować (tylko teraz nie wiem) czy z gmina czy z urzędem wojewodzkim? Pozdrawiam.
@@pawelgrzegorziwaniuk wniosek trafil do gminnego organu właściwego ze wzgledu na miejsce zamieszkania. Nie ma nic o Zespole ds. orzekania o niepełnosprawności.
@@ketokari9833 w takim razie trzeba skontaktować się z Wojewódzkim Zespołem ds. Orzekania o Niepełnosprawności, do którego pierwotnie trafił wniosek i tam dowiedzieć się gdzie dokładnie go przekazali.
Dziękuję za pomocne instrukcje, chcialam zapytać, dlaczego nie udalo mi się załączyć kwestionariusza, dostalam komunikat, ze suma zalacznikow przekracza 7 MB, a zalaczylam wczesniej zdjecia oswiadczenia i orzeczenia. Pozdrawiam serdecznie
Witam, chciałem dopytać, posiadam orzeczenie o niepełnosprawności (stopień znaczny) jestem na rencie pobieram świadczenie z ZUS, czy w takim przypadku mogę złożyć wniosek o świadczenie wspierające?, czy fakt pobierania renty ma tu jakieś znaczenie?, pozdrawiam.
Panie Pawle, chcę złożyć wniosek w imieniu ojca poprzez swoj profil. Czy upoważnienie do reprezentowanie ojca może być napisane przez nas czy musi być potwierdzone przez prawnika? A co z podpisem elektronicznym ojca,jeśli będę wysyłać ze swojego profilu?Pozdrawiam
Proszę spróbować ze zwykłym upoważnieniem. Według mnie to powinno wystarczyć, bo decyzja o potrzebie wsparcia nie generuje żadnych zobowiązań wobec osoby, której dotyczy. Zespół może jednak poprosić o dokument potwierdzony notarialnie gdyby miał jakieś wątpliwości.
Witam mam pytanie jak wypełnić wniosek o byciu upoważnionym do wypełnienia wniosku o samoocenie świadczenia wspierającego? Bo chcę z Babcią wypełnić ale babcia nie widzi i nie wiem ja tan wniosek wypełnić żebym mógł ją reprezentować czy powinienem wydrukować i wypełnić pisemnie ???
Proszę złożyć wniosek poprzez swój profil zaufany i skorzystać z opcji w sekcji "rola wnioskodawcy". Tutaj proszę wybrać opcję trzecią "jako osoba upoważniona...". Następnie proszę załączyć do wniosku skan upoważnienia, w którym Babcia wyznacza Pana do złożenia wniosku w jej imieniu. Resztę czynności wykonuje Pan tak jak pokazuję na filmie.
Jeśli osoba niepełnosprawna z orzeczeniem, która nie może ocenić swojego stanu zdrowia ma wypełnić kwestionariusz (brak umiejętności czytania i pisania)? Proszę podać, jesli to możliwe treść upoważnienia dla opiekuna.
Są 2 opcje: 1. w kwestionariuszu można zaznaczyć, że ze względu na stan zdrowia osoba nie może wypełnić kwestionariusza i podać przyczynę - sekcja nr 2 2. można wypełnić i złożyć wniosek w imieniu osoby na podstawie pełnomocnictwa. Przykładowy wzór: www.cro.ichp.pl/files/1129618909/file/pelnomocnictwo2.pdf PS. Proszę jednak skonsultować się z radcą prawnym, np. w ramach bezpłatnych porad prawnych w swoim okolicznym urzędzie gminy/miasta/starostwie, aby przeanalizował która forma jest prawidłowa w Waszym przypadku.
Bardzo dziękuję. Znalazłam też wzór, gdzie wypełnia się jedynie pierwszą stronę z danymi osobowymi...ale ze względu na brak możliwości pisania resztę dokumentu samooceny nie jest wypełniona
Witam, Ile czasu oczekuje się na określenie tych pkt a później po złożeniu wniosku o świadczenie na decyzje o przyznaniu świadczenia? Składam elektronicznie.
Na komisję ws. wydania decyzji o potrzebie wsparcia, w której przyznane są punkty, oczekuje się według przepisów, do 3 miesięcy. Po komisji około 1-1,5 miesiąca oczekuje się na decyzję.
Po uzyskaniu decyzji należy złożyć wniosek o wypłatę świadczenia wspierającego. Można to zrobić tylko przez internet, poprzez profil zaufany, platformę ZUS lub bankowość internetową.
Panie Pawle a kwestionariusz samooceny to ma około 2 MB . W instrukcji wypełnienia wniosku jest komunikat że max rozmiar jednego pliku nie może przekroczyć 1 MB. Wniosek już wysłałem przez emp@tie i teraz myślę czy będzie dobrze. Osoby na forum dla niepełnosprawnych piszą że taki wniosek nie przechodzi w całości przez ścieżkę platformy i trzeba go uzupełnić papierowo {kwestionariusz}. Czy to prawda?
Przed chwilą wszedłem we wniosek i udało mi się załączyć kwestionariusz o wielkości 2 MB. Jeśli byłby jakiś limit to plik by się nie wgrał i nie można byłoby wysłać wniosku.
@@pawelgrzegorziwaniuk Niestety coś jest nie tak. Wniosek złożony ponad tydzień temu, potwierdzony UPP, dzisiaj pytałem w WZOON, Pani sprawdziła po peselu i nazwisku i mojego wniosku nie ma w systemie.
PDF ze strony Empatiia powinien być edytowalny. Można w nim pisać. Natomiast aby go zapisać, trzeba skorzystać z opcji Print to PDF w drukowaniu. Wtedy zamiast wydruku otrzymamy plik z naniesionymi treściami.
Wniosek o wypłatę świadczenia wspierającego można złożyć dopiero po otrzymaniu decyzji o poziomie potrzeby wsparcia, przy założeniu, że otrzyma się minimum 70 punktów. W 2024 roku świadczenie otrzymają osoby, które otrzymały co najmniej 87 punktów. Więcej tutaj: ua-cam.com/video/lAQiVR6GhSE/v-deo.html
Witam serdecznie mam 66 lat jestem po wypadku samochodowym przez kierowcę,mam 72 procent uszczerbku na zdrowiu itrwalego zgubiłam orzeczenie,wydane przez PZU i Samopomoc chłopska pisałam do nich pismo o wydaniu kopi orzeczenia ,ale nie chcą mi wydać co mam zrobić dalej proszę o pomoc Anna.
Czy dobrze rozumiem…jeżeli osoba niepełnosprawna nie jest w stanie wypełnić kwestionariusza samooceny i do tego jest ubezwłasnowolniona całkowicie to w takim razie opiekun prawny zaznacza kwadracik tak i opisuje przyczynę a resztę kwestionariusza zostaje niewypełniony? Czy jednak opiekun prawny wypełnia całość?
.mam pytanie co.mozna zrobić jeżeli mój tato ma 85 lat był kowalem ciężko pracował dziś jest na wózku inwalidzkim i nie posiada orzeczenia lekarskiego i grupy inwidztwa nie jesteśmy w stanie to zawieź nie posiadamy samochodu a nawet nie chce się zgodzić żeby o to się starać wynajmujemy osoby do opieki a emerytura 1900 zł C,y orzecznik może przyjechać do domu żeby ustalić grupę inwal. proszę o odpowiedz, dziękuję
Jeśli Tato nie chce się zgodzić, a nie jest osobą ubezwłasnowolnioną to nic nie można zrobić. Trzeba uszanować jego decyzję. Gdyby jednak Tato się zgodził, wtedy trzeba zacząć od uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności. Orzecznik ze względu na stan zdrowia może przyjechać do domu. Tato może również zostać orzeczony zaocznie, na podstawie dokumentacji medycznej. Ostatecznie, o formie orzekania zdecyduje lokalny Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Po uzyskaniu orzeczenia można zacząć starać się o świadczenie wspierające.
Jak wygląda proces wystawienia upoważnienia, w sytuacji kiedy osoba niepełnosprawna nie jest w stanie wypełnić wniosku samodzielnie (demencja, wiek 91 lat). ?
Wydaje mi się, że w takim wypadku konieczne jest ubezwłasnowolnienie i uzyskanie statusu przedstawiciela prawnego, który posiada upoważnienie sądowe. Proszę udać się do bezpłatnych porad prawnych i skonsultować się z radcą, co do procedury.
Witam mam nowe orzeczenie o niepełnosprawności ponowne umiarkowane poprzednie miałam od2019 to sierpnia 2024, to czy jak nowe orzeczenie od2019rna stałe a od września tego roku mi dali i na orzeczeniu niepełnosprawności piszę 2019r na stałe ,to czy ponownie muszę składać wniosek o orzeczenie wsparcia? W tym roku dali mi74, punkty orzeczenie wsparcia ważne do 2027
@@magorzata9929 w takim razie proszę spokojnie czekać do 2027 roku i nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanej decyzji, złożyć kolejny wniosek wraz z aktualnym orzeczeniem.
Jeśli masz na myśli decyzję o potrzebie wsparcia to wtedy zapraszam do obejrzenia tego wideo: ua-cam.com/video/0gDx5tna0v0/v-deo.htmlsi=YwY6a9PD8LWzlVru
Według mnie zaznaczenie tego oświadczenia nie gwarantuje tego, ale na pewno otwiera do tego drogę. Ważniejsze jest opisanie w kwestionariuszu powodu, dla którego osobiste przybycie do WZOON jest niemożliwe.
@@pawelgrzegorziwaniuk osobiście nie zależy mi na tym czy komisja odbędzie się w domu czy nie, ponieważ nie mam problemu stawienia się w WZOON. Jednak zastanawiam się czy mam oznaczyć że wyrażam zgodę czy nie. Co do samego kwestionariusz to również mam trochę uwag i zastrzeżeń, co do jakości sformułowanych pytań a szczególnie co do punktacji, która tak naprawdę jest niewiadoma i na jakiej zasadzie komisja będzie przydzielać punkty
Jak to w końcu jest, kto ma podpisać wniosek PPW oraz PPW-K jeśli upoważniam moją córkę do reprezentowania mnie w tej sprawie bo sama nie dam rady. Pomóżcie
Ja oprocz innej choroby mam takze chorobe Meniere'a. Jak dostane ataku to kilka dni mam z glowy te życie. Czy jak wyznacza mi termin stawienia sie na komisje WZON a w tym dniu dostane ataku to jak to usprawierliwic?
Dzień dobry, jestem na etapie wypełnienia formularza. Nie widzę tam możliwości dodania orzeczenia o niepełnosprawności a w instrukcji jest napisane by jeśli ktoś ma wydane orzeczenie przed 2007 to trzeba dołączyć a nie ma gdzie. Na Pana filmiku też nie ma. Jak to rozumieć?
Od momentu złożenia wniosku o wydanie decyzji o potrzebie wsparcia, Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności ma 90 dni na wyznaczenie terminu komisji. Następnie 3 tygodnie na wydanie decyzji.
Chodzi o decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia czy wniosek o wypłatę świadczenia? Jeśli o decyzję to osoba z niepełnosprawnością, może upoważnić osobę trzecią do złożenia za nią wniosku o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia. Wtedy upoważniony składa wniosek przez swój profil zaufany. W sekcji "rola wnioskodawcy" należy wybrać "osoba upoważniona" i dołączyć skan upoważnienia podpisane przez męża.
Wyjaśniłem to we wcześniejszych komentarzach. Wniosek o wydanie decyzji o potrzebie wsparcia faktycznie można złożyć w wersji papierowej. Jednak wniosek o wypłatę świadczenia można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną przy użyciu profilu zaufanego. Ostatecznie trzeba będzie więc mieć profil zaufany, aby skorzystać ze świadczenia wspierającego.
No, właśnie nie do końca, bo formularz jest źle sformułowany prawnie i językowo (i tak samo załącznik do ustawy), poza tym ustawa i formularz są SPRZECZNE z orzeczeniami Sądów o samodzielnej egzystencji. Wskutek czego DA się uzyskać świadczenie, ale trzeba trochę pokopać się z koniem, ostatecznie na poziomie sądowym. Jak napisałam, przygotowuję materiał na konto na YT na ten temat, tylko pogorszone zdrowie jeszcze nie pozwoliło mi dokończyć.
Teoretycznie tak, ale uzyskać ponad 70 pkt. przy lekkim stopniu to już będzie wyższa szkoła prawniczej jazdy. Ale jak chcesz sprawdzić, odezwij się do mnie po 15.03, może coś się uda zrobić...
Czy jak mam z Zusu rentę z całkowitą niezdolnością do pracy ,to mogę składać dokumenty ?? Z orzecznictwa mam stopień umiarkowany ,dostałam na trzy lata
Właśnie nie możemy. A trzeba z czegoś zapłacić za wynajem mieszkania, jak się własne sprzedało na poczet leczenia ratującego życie, oraz za usługi opiekuńcze, za leki ratujące życie, które są droższe niż miesięczna renta. Nie musielibyśmy się starać o świadczenie, gdybyś nie zajumał via poprzedni rząd na swoje 500+ pieniędzy z naszego funduszu solidarnościowego, z którego miały być opłacane nasze asysty, mieszkania i rehabilitacje.
@@popkulturalnasciana7818Jak nie wiesz to Ty idz do pracy ale bez 800 plus. Chcesz aby dziecko cos miało to idz na dodatkowy etat a nie brac 800 plus.
Jak to uzdrawiają, masz np. umiarkowany, jedziesz na komisję wojewódzką wzon celem ustalenia wsparcia, a tam zmieniają Ci z tego umiarkowanego na lekki ?
JAK MOZNA STARAC SIE O WSPARCIE WSPIERAJACE JAK ORZECZNICY NIE WIDZA PACJETA I ICH UZDRAWIAJA ZABIERAJA IM STOPIEN ZNACZNY PO JAKA CHOLERE GANIAMY PO LEKARZACH TO JEST USTAWKA TO NIE JEST NORMALNE
Dziękuję panie Pawle za dobry film instruktażowy i poświęcony czas ażeby nam wszystkim ułatwić proces składania wniosku.
Dziękuję za obszerne i szczegółewe wyjaśnienie. Bardzo przydatne informacje. Jeszcze raz dziękuję.
Jest filmik pt. "Świadczenie wspierające i nowe świadczenie pielęgnacyjne.. " na kanale 'Należy się' na yt /sprzed 7 miesięcy/ jakie są widełki ciężkie w tej ocenie potrzeby wsparcia.. Bardzo niekorzystne.. Więc kto może niech raczej zostaje na starym lepszym rozwiązaniu dotychczasowym
Ogrom wdzięczności za przekazaną wiedzę,to naprawdę bardzo pomocne:) pozdrawiam z całego serca
Dziękuję serdecznie :)
Bardzo dziękuję. Sporo ten film wyjaśnił. Pozdrawiam i życzę siły cierpliwości i zdrowia :)
Mega! Dzieki wielkie za wsparcie i filmik/1!
Extra. Nie masz rąk, nóg, masz ew.opiekuna. Wtedy można rozważyć plusy i minusy tego czegoś. W necie pełno porad, jak, czy i w ogóle czy warto lub nie.
A co mają zrobić osoby jak ja.
Orzeczenie. Brak Jakichkolwiek świadczeń- zbyt zdrowy. Brak możliwości zatrudnienia, nawet w tzw.zakł.tak zwanej pracy tak zwanej"chronionej"(cudzysłów bo większość chronionych to podpucha by ssać z PFRON).
A ty załóż firmę i... jedz ciastka jak nie masz na chleb.
Gratuluję ustawodawcy oraz"panienkom z okienek" dobrego samopoczucia.
Pozdrawiam. Zdrowy Inaczej.
A jaki masz problem?
Jak osoba nie mogącą samodzielnie wypełnić kwestionariusza samooceny może szczegółowo napisać dlaczego tego nie może zrobić. Tu jest brak jakiejkolwiek logiki! Jeżeli ktoś za nią wypełni formularz to jest to błąd, bo to osoba na wypełnić i już jest czynność niedopuszczalna/oszustwo. Jeżeli ktoś nie potrafi chleba posmarować masłem bo nawet mentalnie nie ogarnia, że to jest chleb a to jest masło to ma napisać, zd nie potrafi wypełnić formularza🤨
Procedura ma swoje braki. Według informacji z ministerstwa, w tym roku mają być wprowadzone zmiany w świadczeniu wspierającym. Ale kiedy i jakie? Nie wiadomo.
PAWEŁ GADASZ JAK PRAWNIK, CIĘŻKO TO ZROZUMIEĆ
Wybacz😂🤣
Jak Pan myśli osoba słabowdziąca może składać z różnymi chorobami? Czy będą kolejne etapy.
To nowe świadczenie, dlatego nie sposób dzisiaj powiedzieć kto może liczyć na wsparcie.
Jestem w podobnej sytuacji. Jak to wygląda na chwilę obecną?
W sobotę do mnie sami przyjadą chociaż napisałem że mógłbym sam tam dojechać z osobą towarzyszącą. Wysoka krótkowzroczność zwyrodnieniowa postępująca. Już widzę jak otwieram im drzwi i pach 10 punktów mniej na dzień dobry że potrafię te drzwi obsługiwać i utrzymać się na nogach. Następnie 10 punktów za to że oddycham i kolejne że śmiałem w ogóle składać wniosek o te świadczenie.
Witam, dziękuję za filmik instruktażowy. Mojemu synowi kończy się orzeczenie w kwietniu (wiem, że automatycznie czas został wydłużony). Czy orientuje się Pan na ile jest przyznaeane świadczenie wspierające? Ma związek z terminem ważności orzeczenia?
Świadczenie jest przyznawane maksymalnie na 7 lat. Jeśli syn złoży wniosek o świadczenie np. dzisiaj, może nie otrzymać decyzji do momentu wygaśnięcia orzeczenia.
@@pawelgrzegorziwaniuk jestem opiekunem prawnym ubezwlasnowolnionej siostry kiedy powinnam złożyć o decyzję jeśli prawdopodobnie dopiero w kwietniu będzie orzeczenie(występuje pierwszy raz o orzeczenie)
@@ewakowalczyk7517 wniosek o wypłatę świadczenia można złożyć dopiero po otrzymaniu decyzji i potrzebie wsparcia. W 2024 roku świadczenie otrzymają osoby, które otrzymają co najmniej 87 punktów.
Witam, co zrobic w przypadku, jesli zapomnialem zalaczyc orzeczenie wraz z kwstionariuszem?
Proponuję po prostu złożyć wniosek jeszcze raz.
A ja mam pytanie. Czy ktoś z Państwa składał przez EPUAP? Bo dla mnie Empatia jest nieczytelna przy moim uszkodzeniu narządu wzroku, ze względu na niemobilność i brak dostępu do poczty nie mogłam złożyć papierowo, a EPUAP już drugi miesiąc:
a) zwraca informację, że nie ma takiej skrzynki, jak podaje WZON mojego urzędu wojewódzkiego,
b) w katalogu spraw nie ma możliwości złożenia wniosku.
Ostatecznie udało mi się złożyć dzisiaj przez zakładkę pisma ogólne, ale czy to będzie uznane za formalne, zobaczymy.
Dziękuję za pomoc i ze swojej strony obiecuję wkrótce odwdzięczyć się. Jak tylko siły pozwolą, dokończę filmik o świadczeniu wspierającym z perspektywy prawnej i komunikacyjnej, tj. gdzie są błędy w formularzu i o co należy walczyć, gdy Wam komisja zacznie pisać, jacy jesteście zdrowi (chodzi zwłaszcza o realny zakres specjalnych technologii oraz funkcjonalności po zaopatrzeniu p/bólowym). Postaram się jeszcze w marcu.
Co do empatii to jeśli ma pani kogoś zaufanego to może niech go pani poprosi żeby wszedł na pani konto i złożył ten wniosek nie wiem jak z ePUAP bo nie składałam ale jeśli chodzi o empatię to chyba tylko jest możliwość poprosić kogoś widzącego o pomoc oczywiście jeśli się mu ufa
Dziwne jest to, ze w warmińsko-mazurskim nie wybiera się Olsztyna, a Elbląg. Na liście jest tylko Elbląg.
Co się wybiera? O co chodzi?
Witam panie Pawle😊 bardzo dziękuję za przydatny filmik😊
Witam. Jeśli niepełnosprawny nie jest w stanie wypełnić formularza samooceny to zaznaczyć - "tak" i zostawić niewypełniony, albo opiekun prawny ma wypełnić ten formularz.
Jeśli OzN nie może wypełnić kwestionariusza, wtedy zgodnie z moim rozumieniem procedury, opiekun powinien zaznaczyć wspomniane "tak" i wypełnić pole nt. przyczyny. Co do opiekuna prawnego to według mojego rozumienia, w przypadku osób, które nie są ubezwłasnowolnione wystarczy zwykłe pełnomocnictwo.
@@pawelgrzegorziwaniuk Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
@@pawelgrzegorziwaniukwitaj, ZUS nie uznaje pełnomocnictwa do potwierdzenia profilu ZUS PUE, a bez tego nie podejmie korespondencji. Może tylko beneficjent potwierdzić osobiście , wizyta elektroniczną, kontem bankowym lub podpisem elektronicznym. Dla większości to bariery nie do pokonania. Według mnie ZUS łamie prawo nie uznając pełnomocnictwa i stosując dyskryminacje cyfrową aby jak najmniej wypłacić. Pozdrawiam
@@patryknazwisko3124 Możesz napisać więcej o tej procedurze dyskryminacji? Przekażę fundacji, z którą współpracuję, a która zajmuje się prawami osób z niepełnosprawnościami wykluczonymi systemowo.
@@didsociety Już piszę: Dyskryminacja osób starszych polega przede wszystkim na tym , że jeśli osoba taka nie może się osobiście stawić do ZUS, co jest wymagane do potwierdzenia z dowodu osobistego tożsamości zakładającego tzw. elektroniczny ZUS PUE ( konto na portalu ZUS do korespondencji z ZUS) to ZUS unieważnia to konto. ZUS PUE jest potrzebne np. do załatwienia wypłaty świadczenia wspierającego. ZUS nie przyjmuje w tej sprawie dokumentów w formie papierowej.
Jak poszedłem do ZUS za mojego ojca który nie był w stanie tam pójść, to pomimo tego że dał mi pełnomocnictwo notarialne do reprezentowania go przed ZUS oraz swój dowód osobisty - nie załatwiłem nic, bo oni nie uznają żadnych pełnomocnictw. Poradzono mi abym się umówił na spotkanie przez videorozmowę z ZUS na ich portalu , co się ledwo udało, bo trzeba mieć najnowszy sprzęt aby ona zadziałała. Mi dopiero się udało na pożyczonym najnowszym laptopie, na starszych i na smarfonie- nie działał videoczat.
Starsza osoba nie ma szans na przeprowadzenie tych technologicznych operacji z którymi nawet ja miałem problemy.
Obecnie zostałem zmuszony przez ZUS do przeprowadzenia długotrwałej i kosztownej rozprawy ubezwłasnowolnienia mojej mamy w sądzie, bo ona jest już osobą niewidzącą i niemal niesłyszącą, przez co rozmowa video była nieskuteczna bo nie była w stanie odpowiedzieć twierdząco na zapytania urzędniczki ZUS w celu założenia konta ZUS PUE. Podsumowując, osoby starsze i ze znacznym upośledzeniem - bez ustanowienia opiekuna prawnego nie mają co szukać w ZUS. Choć duża część osób starszych była by to w stanie załatwić tradycyjnymi papierowymi metodami, to nie, ZUS musi być ,,ekologiczny i nowoczesny". I odsyła staruszków na cmentarz. Pozdrawiam
Czy można zaliczyć do technologii wspierających np. Protezę oczną ?
Według mnie tak. Każda proteza ma charakter rehabilitacyjny czyli ma funkcję przywracającą przynajmniej częściowo, utraconą sprawność.
Panie Pawle, gdzie dolaczyc Formularz dla zespolu orzekajacego (tabele)? Jest on wymieniany jako 1 z 3 drukow, aby ubiegac sie o swiadczenie wspierajace
W którym miejscu trzeba załączyć orzeczenie o niepełnosprawności ?
Orzeczenie należy załączyć w części, w której załącza się kwestionariusz samooceny.
To jest dziwne mi też powiedzieli że Mogę wysłać w formie papierowej i wysłałem
Jeśli jest taka możliwość i taka forma Panu bardziej odpowiada, wtedy należy z niej skorzystać. Ja odnosiłem się do informacji z grudnia.
A skąd pobrać taki wniosek do wysłania?
@@rafalzawicki7983proszę zapytać w lokalnym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Witam Panie Pawle. Czy osoba pobierająca rentę socjalną ale mająca umiarkowany stopień niepełnosprawności może w ogóle ubiegać się o ustalenie potrzeby wsparcia a następnie o świadczenie wspierające czy doręczy to li tylko i wyłącznie osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam. Paweł
Panie Pawle, tak jak rozumiem cały proces, aby uzyskać uprawnienie do świadczenia wspierającego należy uzyskać decyzję o potrzebie wsparcia na minimum 70 punktów. Jak Pan widzi w nagraniu, wniosek przewiduje sytuację, że można w ogóle nie posiadać orzeczenia o niepełnosprawności. Dlatego proszę złożyć wniosek.
Tak może Pan się ubiegać o w/w świadczenie z tym że dla przykładu jeżeli jest Pan w stanie zrobić sobie śniadanie i korzystać z telefonu komórkowego to szanse na uzyskanie w/w świadczenia są bardzo nikłe co wynika z pytań kwestionariusza samooceny który później sprawdzany jest przez specjalnie do tego celu powołaną komisję i obserwację takiego niepełnosprawnego, sam proces weryfikacji dla osoby niepełnosprawnej jest rygorystyczny i sam w sobie upodlający. Samo świadczenie powinno nosić nazwę świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, trzeba pisać uczciwie jak jest! Czy powinien Pan składać tego typu wniosek? myślę że mimo wszystko warto spróbować ponieważ jak wiadomo żadna władza nie ma swoich pieniędzy czyli to są również Pana pieniądze jak i innych podatników, władza tylko i wyłącznie generuje koszty, straty i zadłużenie tak to właśnie wygląda o żadnej pomocy też nie ma mowy ponieważ jak pomagają to przez te wszystkie lata pokazali wszyscy bez wyjątku a doskonałym na to przykładem jest sprawa z zasiłkiem pielęgnacyjnym który od wielu wielu lat nie jest waloryzowany a część niepełnosprawnych ma tylko (jeśli ma) skromną rentę i właśnie ten zapomniany przez wszystkich zasiłek i nie oszukujmy się nie mają najmniejszych szans otrzymać świadczenia o którym tutaj mowa. Pozdrawiam.
@@Witt1981 Dziękuję za tak wspaniałą i merytoryczną odpowiedź. Wiem Panie Pawle i ma Pan rację całkowicie... Ja mam znaczny z tytułu wzroku ale widzę jednym okiem sporo. Jestem nauczycielem angielskiego dyplomowanym i 11 przepracowane w szkole. Teraz pracuję i uczę aby w OHP, radzę sobie więc to rzeczywiście jest dla takich jak Pan mówi. Mam rentę na stałe i to 500 świadczenie uwielbiające dla niepełnosprawnych ale tylko dla tego że mam to stare orzeczenie sprzed 97 roku podobnie jak moi niewidomi koledzy. Rozumie Pan o co chodzi i jakie to były wtedy te orzeczenia. Dziś o niezdolności do samodzielnej egzystencji bym nie dostał na pewno bo funkcjonuję normalnie. Pozdrawiam. Paweł z Lublina.
@@Witt1981 Tak, ale proszę pamiętać, że zgodnie z obowiązującym obowiązującym orzecznictwem sądowym zdolność do zrobienia sobie śniadania NIE ŚWIADCZY o zdolności do samodzielnego zaspokojenia potrzeb żywieniowych.
@@pawemandziarz8267 Absolutnie nie jest to funkcjonowanie normalne. Tak mówią przepisy i orzecznictwo sądowe.
a w załączniku nie dołączyć orzeczenia o niepełnosprawności ?
Dołączyć🙂
Dziękuję za to co robisz dobrego dla ludzi.
A ja dziękuję za dobre słowo❤
Cześć Grzegorz.W filmie mówisz,że trzeba tylko składać elektronicznie. A ja dostałam dokumenty do wypełnienia. Ale film pomocny .Dziękuję
W ogóle więcej stron to już nie mogli dać do wypełnienia . I tak nie wiem co tam wpisywać
Film jest z 1 stycznia. Informacja o wersji elektronicznej to pomyłka. Na przełomie roku nie było jasne, że wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia i wniosek o wypłatę świadczenia, to dwie różne rzeczy. Pierwsze faktycznie dostępne jest również w wersji papierowej. Ale drugie dostępne jest jedynie w wersji elektronicznej.
@@pawelgrzegorziwaniuk Hejka. Tzn.,że do ZUS -u nie złoże w wersji papierwiej?😲
@@joannawozniak4154 zgadza się. Jest tylko wniosek elektroniczny, który wymaga profilu zaufanego. Wniosek o wypłatę może również złożyć osoba upoważniona (np, członek rodziny) za pośrednictwem własnego profilu zaufanego.
Takich mamy orzecznikow którzy wszystkie dodatki które były przyznane są pozabierane człowiek nie zdolny do pracy i samodzielnej egzystencji został przez rzecznika uzdrowiony po jaka cholere latamy po specjalistach jak orzecznik ciebie nie widzi na oczy jak można orzeknac czy chory czy zdrowy coś chcieli zrobić ale im się to nie udało
Dzień dobry panie Pawle , ja mam pytanie moja mama jest niepełnosprawna , ja nie pobieram żadnego zasiłku . Zatrudniam panie do opieki . Czy mogę się w takiej sytuacji starać się o to świadczenie ?
Pozdrawiam
Świadczenie wspierające dedykowane jest osobie z niepełnosprawnością. Dlatego to Pani mama może się o nie ubiegać, ewentualnie Pani z upoważnienia mamy.
Dzięki za dokładną instrukcję i mam pytanie: zapomniałem załączyć Orzeczenie, ale wysłałem im używając opcji "Koresponduj w sprawie' . Myśli Pan, że to wystarczy?
Pozdrowionka.
Krzysiek
Nie miałem takiego przypadku wśród klientów dlatego ciężko mi coś poradzić. W związku z tym, że rozpatrywanie tych wniosków trwa dość długo, jak bym próbował dodzwonić się do WZOON, aby upewnić się, że wniosek wpłynął prawidłowo. Szkoda byłoby gdyby za kilka miesięcy okazało się, że trzeba zaczynać od nowa z powodu błędu.
Witam, dziękuję za filmik świetnie wszystko wyjaśniajacy. Złożyłam wniosek 3 miesiące temu i dostałam wtedy odpowiedź, że został przesłany do gminnego organu. Myślałam, że to trafi do Wojewódzkiego organu. Nie wiem w związku z tym czy wszystko zrobiłam dobrze, bo od tamtej pory nic się nie dzieje. Czy mam czekać dalej? Czy może powinnam się skontaktować (tylko teraz nie wiem) czy z gmina czy z urzędem wojewodzkim? Pozdrawiam.
A czy w informacji jest wzmianka do jakiego organu trafił wniosek? Czy był to Powiatowy lub Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności?
@@pawelgrzegorziwaniuk wniosek trafil do gminnego organu właściwego ze wzgledu na miejsce zamieszkania. Nie ma nic o Zespole ds. orzekania o niepełnosprawności.
@@ketokari9833 w takim razie trzeba skontaktować się z Wojewódzkim Zespołem ds. Orzekania o Niepełnosprawności, do którego pierwotnie trafił wniosek i tam dowiedzieć się gdzie dokładnie go przekazali.
@@pawelgrzegorziwaniuk Dziękuję bardzo za odpowiedź, skontaktuję się w takim razie z nimi. Wszystkiego dobrego życzę. Pozdrawiam.
Ogrom nawijania i kręcenia😢😢😢 pozdrawiam serdecznosci ❤️🇵🇱
Dziękuję za pomocne instrukcje, chcialam zapytać, dlaczego nie udalo mi się załączyć kwestionariusza, dostalam komunikat, ze suma zalacznikow przekracza 7 MB, a zalaczylam wczesniej zdjecia oswiadczenia i orzeczenia. Pozdrawiam serdecznie
Pliki zdjęć, które Pani załączyła są zapewne zbyt duże. Musi Pani zmniejszyć ich rozmiar np. w programie Zdjęcia w Windows.
@pawelgrzegorziwaniuk dziękuję ślicznie za szybką odpowiedź, spróbuję wg wskazówki
Witam, chciałem dopytać, posiadam orzeczenie o niepełnosprawności (stopień znaczny) jestem na rencie pobieram świadczenie z ZUS, czy w takim przypadku mogę złożyć wniosek o świadczenie wspierające?, czy fakt pobierania renty ma tu jakieś znaczenie?, pozdrawiam.
Pobieranie renty nie stanowi przeszkody.
Bardzo dziękuję, pozdrawiam :)@@pawelgrzegorziwaniuk
Panie Pawle, chcę złożyć wniosek w imieniu ojca poprzez swoj profil. Czy upoważnienie do reprezentowanie ojca może być napisane przez nas czy musi być potwierdzone przez prawnika? A co z podpisem elektronicznym ojca,jeśli będę wysyłać ze swojego profilu?Pozdrawiam
Proszę spróbować ze zwykłym upoważnieniem. Według mnie to powinno wystarczyć, bo decyzja o potrzebie wsparcia nie generuje żadnych zobowiązań wobec osoby, której dotyczy. Zespół może jednak poprosić o dokument potwierdzony notarialnie gdyby miał jakieś wątpliwości.
@@pawelgrzegorziwaniuk dziękuję bardzo
Witam mam pytanie jak wypełnić wniosek o byciu upoważnionym do wypełnienia wniosku o samoocenie świadczenia wspierającego? Bo chcę z Babcią wypełnić ale babcia nie widzi i nie wiem ja tan wniosek wypełnić żebym mógł ją reprezentować czy powinienem wydrukować i wypełnić pisemnie ???
Proszę złożyć wniosek poprzez swój profil zaufany i skorzystać z opcji w sekcji "rola wnioskodawcy". Tutaj proszę wybrać opcję trzecią "jako osoba upoważniona...". Następnie proszę załączyć do wniosku skan upoważnienia, w którym Babcia wyznacza Pana do złożenia wniosku w jej imieniu. Resztę czynności wykonuje Pan tak jak pokazuję na filmie.
Jeśli osoba niepełnosprawna z orzeczeniem, która nie może ocenić swojego stanu zdrowia ma wypełnić kwestionariusz (brak umiejętności czytania i pisania)? Proszę podać, jesli to możliwe treść upoważnienia dla opiekuna.
Są 2 opcje:
1. w kwestionariuszu można zaznaczyć, że ze względu na stan zdrowia osoba nie może wypełnić kwestionariusza i podać przyczynę - sekcja nr 2
2. można wypełnić i złożyć wniosek w imieniu osoby na podstawie pełnomocnictwa. Przykładowy wzór: www.cro.ichp.pl/files/1129618909/file/pelnomocnictwo2.pdf
PS. Proszę jednak skonsultować się z radcą prawnym, np. w ramach bezpłatnych porad prawnych w swoim okolicznym urzędzie gminy/miasta/starostwie, aby przeanalizował która forma jest prawidłowa w Waszym przypadku.
Bardzo dziękuję. Znalazłam też wzór, gdzie wypełnia się jedynie pierwszą stronę z danymi osobowymi...ale ze względu na brak możliwości pisania resztę dokumentu samooceny nie jest wypełniona
Można też wysłać kwestionariusz pocztą nie tylko przez internet
Mam pytanie , gdzie można dostać taki kwestionariusz żeby wysłać go poczta ?
@@EdytaWeißing W Zusie a o pełnomocnictwo idź do Mopsu.
Panie Pawle, czy mógłby Pan podpowiedzieć co wybrać w kwestionariuszu w punkcie o języku migowym, jeżeli nie mam problemu z mówieniem? Z góry dziękuję
Proszę nic nie wybierać.
Witam mam pytanie kiedy decyzja staje się ostateczna która została wydana z wzon
Witam. Liczy się przede wszystkim 14 dni od odebrania decyzji.
Witam mając stopień niepełnosprawności umiarkowany i pobierajac zasilek staly z MOPS mogę składać o ten zasilek
Nie sposób powiedzieć. To nowe świadczenie. Brak historii orzekania.
@@pawelgrzegorziwaniuk dzięki
Ja mam zasiłek stały z Mops i dostałam wspierający można się ubiegać ale wszystko zależy od lekarza orzecznika ,ja miałam komisję w domu
Witam, Ile czasu oczekuje się na określenie tych pkt a później po złożeniu wniosku o świadczenie na decyzje o przyznaniu świadczenia? Składam elektronicznie.
Na komisję ws. wydania decyzji o potrzebie wsparcia, w której przyznane są punkty, oczekuje się według przepisów, do 3 miesięcy. Po komisji około 1-1,5 miesiąca oczekuje się na decyzję.
witam, mam w sobotę komisję w sprawie świadczenia wspierającego, jakie są dalsze kroki z mojej strony po takiej wizycie komisji? Pozdrawiam Marek
Po uzyskaniu decyzji należy złożyć wniosek o wypłatę świadczenia wspierającego. Można to zrobić tylko przez internet, poprzez profil zaufany, platformę ZUS lub bankowość internetową.
@@pawelgrzegorziwaniuk ale przez Empatię? dziękuję i pozdrawiam
@@marekjanulek poprawka. Wniosek można złożyć przez: Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia, bankowość elektroniczną. Więcej: www.zus.pl/-/%C5%9Awiadczenie-wspieraj%C4%85ce-6
Panie Pawle a kwestionariusz samooceny to ma około 2 MB . W instrukcji wypełnienia wniosku jest komunikat że max rozmiar jednego pliku nie może przekroczyć 1 MB. Wniosek już wysłałem przez emp@tie i teraz myślę czy będzie dobrze. Osoby na forum dla niepełnosprawnych piszą że taki wniosek nie przechodzi w całości przez ścieżkę platformy i trzeba go uzupełnić papierowo {kwestionariusz}. Czy to prawda?
Przed chwilą wszedłem we wniosek i udało mi się załączyć kwestionariusz o wielkości 2 MB. Jeśli byłby jakiś limit to plik by się nie wgrał i nie można byłoby wysłać wniosku.
@@pawelgrzegorziwaniuk Ślicznie dziękuję za odpowiedź. Uspokoił mnie Pan.
@@77rtt Cieszę się🙂 Wesołych świąt!
@@pawelgrzegorziwaniuk Niestety coś jest nie tak. Wniosek złożony ponad tydzień temu, potwierdzony UPP, dzisiaj pytałem w WZOON, Pani sprawdziła po peselu i nazwisku i mojego wniosku nie ma w systemie.
@@77rtt UPP jest dowodem, że wpłynął.
Witam serdecznie. Mam pytanie jak zrobić aby można było pisać w kwestionariuszu samoceny jeśli jest on otwarty w PDF??
PDF ze strony Empatiia powinien być edytowalny. Można w nim pisać. Natomiast aby go zapisać, trzeba skorzystać z opcji Print to PDF w drukowaniu. Wtedy zamiast wydruku otrzymamy plik z naniesionymi treściami.
Mam jeszcze pytanie czy po wysłaniu tego pierwszego wniosku czekamy na odpowiedź i dopiero później składamy ten drugi wniosek?
Wniosek o wypłatę świadczenia wspierającego można złożyć dopiero po otrzymaniu decyzji o poziomie potrzeby wsparcia, przy założeniu, że otrzyma się minimum 70 punktów. W 2024 roku świadczenie otrzymają osoby, które otrzymały co najmniej 87 punktów. Więcej tutaj: ua-cam.com/video/lAQiVR6GhSE/v-deo.html
Czyli jeśli dostanę mniej niż 87 punktów to czy wniosek świadczenie wspierające wysyłać w tym roku czy dopiero w przyszłym@@pawelgrzegorziwaniuk
@@oliwiaselewoniuk trzeba zadzwonić do ZUS i zapytać.
Witam serdecznie mam 66 lat jestem po wypadku samochodowym przez kierowcę,mam 72 procent uszczerbku na zdrowiu itrwalego zgubiłam orzeczenie,wydane przez PZU i Samopomoc chłopska pisałam do nich pismo o wydaniu kopi orzeczenia ,ale nie chcą mi wydać co mam zrobić dalej proszę o pomoc Anna.
A czy ma Pani orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności?
Czy osoba pracująca ze stopniem umiarkowanym ruchowe pracująca bez renty socjalnej i bez opiekuna też może?
Jeśli ma orzeczenie generalnie jest uprawniona do świadczenia. Praca zawodowa nie wpływa na uprawnienia.
Czy dobrze rozumiem…jeżeli osoba niepełnosprawna nie jest w stanie wypełnić kwestionariusza samooceny i do tego jest ubezwłasnowolniona całkowicie to w takim razie opiekun prawny zaznacza kwadracik tak i opisuje przyczynę a resztę kwestionariusza zostaje niewypełniony? Czy jednak opiekun prawny wypełnia całość?
Opiekun prawny wypełnia całość i składa wniosek poprzez własny profil zaufany.
Czy pełnomocnik składa wnioski przez swój profil zaufany, czy osoby, którą reprezentuje?
Tak, osoba z upoważnieniem składa wniosek przez swój profil.
@@pawelgrzegorziwaniukDziękuję
Witam. Co to znaczy pełnomocnictwo zwykłe?
Pełnomocnictwo zwykłe to takie przegotowane samodzielnie bez notariusza.
.mam pytanie co.mozna zrobić jeżeli mój tato ma 85 lat był kowalem ciężko pracował dziś jest na wózku inwalidzkim i nie posiada orzeczenia lekarskiego i grupy inwidztwa nie jesteśmy w stanie to zawieź nie posiadamy samochodu a nawet nie chce się zgodzić żeby o to się starać wynajmujemy osoby do opieki a emerytura 1900 zł C,y orzecznik może przyjechać do domu żeby ustalić grupę inwal. proszę o odpowiedz, dziękuję
Jeśli Tato nie chce się zgodzić, a nie jest osobą ubezwłasnowolnioną to nic nie można zrobić. Trzeba uszanować jego decyzję. Gdyby jednak Tato się zgodził, wtedy trzeba zacząć od uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności. Orzecznik ze względu na stan zdrowia może przyjechać do domu. Tato może również zostać orzeczony zaocznie, na podstawie dokumentacji medycznej. Ostatecznie, o formie orzekania zdecyduje lokalny Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Po uzyskaniu orzeczenia można zacząć starać się o świadczenie wspierające.
Na adres @ mail powinno przyjść potwierdzenie wysłania wniosku ?
Tak, powinno przyjść UPO czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.
Mam pytanie czy opikun posiadający świadczenie pielęgnacyjne może ubiegać się o świadczenie wspierające
To świadczenie wspierajace niepełnosprawnych a nie dla opiekunow. Jesli jesres opiekunem tzn, ze jestes zdrowy.
Jak wygląda proces wystawienia upoważnienia, w sytuacji kiedy osoba niepełnosprawna nie jest w stanie wypełnić wniosku samodzielnie (demencja, wiek 91 lat). ?
Wydaje mi się, że w takim wypadku konieczne jest ubezwłasnowolnienie i uzyskanie statusu przedstawiciela prawnego, który posiada upoważnienie sądowe. Proszę udać się do bezpłatnych porad prawnych i skonsultować się z radcą, co do procedury.
@@pawelgrzegorziwaniuk Dziękuję bardzo za odpowiedź 👍
Witam mam nowe orzeczenie o niepełnosprawności ponowne umiarkowane poprzednie miałam od2019 to sierpnia 2024, to czy jak nowe orzeczenie od2019rna stałe a od września tego roku mi dali i na orzeczeniu niepełnosprawności piszę 2019r na stałe ,to czy ponownie muszę składać wniosek o orzeczenie wsparcia? W tym roku dali mi74, punkty orzeczenie wsparcia ważne do 2027
Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem. Czy wcześniej miała Pani orzeczenie na stałe, a teraz ma Pani czasowe?
@pawelgrzegorziwaniuk w tym roku dali mi na stałe,w poprzednich latach miałam czasowe ale zawsze umiarkowane od urodzenia
@@magorzata9929 a decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia (punktacja do świadczenia wspierającego) ma Pani ważną do 2027 roku?
@pawelgrzegorziwaniuk tak 74 punkty w tym roku dali
@@magorzata9929 w takim razie proszę spokojnie czekać do 2027 roku i nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanej decyzji, złożyć kolejny wniosek wraz z aktualnym orzeczeniem.
Po wypełnieniu tego otrzymam ilość punktów i co dalej? Tzn jeszcze składam to do ZUS?
Jeśli masz na myśli decyzję o potrzebie wsparcia to wtedy zapraszam do obejrzenia tego wideo: ua-cam.com/video/0gDx5tna0v0/v-deo.htmlsi=YwY6a9PD8LWzlVru
@pawelgrzegorziwaniuk dziękuję bardzo❤️
Paweł jak długo czekałeś na decyzje? z wojewódzkiego?
Hej. Do 90 dni, ale to było na początku roku. Teraz, zgodnie z informacjami od osób z różnych części kraju, terminy są dużo dłuższe.
Jeśli "wyrażam zgodę na ustalenie poziomu wsparcia w miejscu stałego pobytu" czy to oznacza że komisja odbędzie się w domu wnioskodawcy ?
Według mnie zaznaczenie tego oświadczenia nie gwarantuje tego, ale na pewno otwiera do tego drogę. Ważniejsze jest opisanie w kwestionariuszu powodu, dla którego osobiste przybycie do WZOON jest niemożliwe.
@@pawelgrzegorziwaniuk osobiście nie zależy mi na tym czy komisja odbędzie się w domu czy nie, ponieważ nie mam problemu stawienia się w WZOON.
Jednak zastanawiam się czy mam oznaczyć że wyrażam zgodę czy nie. Co do samego kwestionariusz to również mam trochę uwag i zastrzeżeń, co do jakości sformułowanych pytań a szczególnie co do punktacji, która tak naprawdę jest niewiadoma i na jakiej zasadzie komisja będzie przydzielać punkty
Myślę, że wiem o co chodzi. W tym wideo co prawda o tym nie wspominam, ale np. określenie wsparcia jako "wyręczanie" po prostu mi się nie podoba.
czy jak ktoś wyśle w formie papierowej to nie jest ważne?
Wniosek można złożyć tylko przez internet.
dzięki
@@pawelgrzegorziwaniuk to jest nieprawda
@@Amandka007 wyjaśniłem to wielokrotnie w komentarzach. Proszę sprawdzić.
Jeżeli składam w wersji papierowej i wypełniam za osobę niepełnosprawną wniosek to ja mam podpisać te wnioski?
podbijam pytanie
Jak długo trzeba czekać na odpowiedź? Wysłałem wniosek 2 tygodnie temu i zero odzewu.
Na odpowiedź WZON ma do 90 dni.
Jak to w końcu jest, kto ma podpisać wniosek PPW oraz PPW-K jeśli upoważniam moją córkę do reprezentowania mnie w tej sprawie bo sama nie dam rady. Pomóżcie
Wniosek powinna podpisać córka poprzez swój profil zaufany.
Ja oprocz innej choroby mam takze chorobe Meniere'a. Jak dostane ataku to kilka dni mam z glowy te życie. Czy jak wyznacza mi termin stawienia sie na komisje WZON a w tym dniu dostane ataku to jak to usprawierliwic?
Należy uzasadnić okresowym pogorszeniem stanu zdrowia występującym w przebiegu wspomnianej choroby.
Dzień dobry, jestem na etapie wypełnienia formularza. Nie widzę tam możliwości dodania orzeczenia o niepełnosprawności a w instrukcji jest napisane by jeśli ktoś ma wydane orzeczenie przed 2007 to trzeba dołączyć a nie ma gdzie. Na Pana filmiku też nie ma. Jak to rozumieć?
Na empatii można załączyć w formie skanu
czesc dzięki Paweł
Służę uprzejmie😀
Jak długo czeka się na odpowiedź po wysłaniu ja złożyłem wniosek 5 stycznia i do tej pory nie mam decyzii
Od momentu złożenia wniosku o wydanie decyzji o potrzebie wsparcia, Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności ma 90 dni na wyznaczenie terminu komisji. Następnie 3 tygodnie na wydanie decyzji.
@@pawelgrzegorziwaniuk Dziękuję ci bardzo za odpowiedź spokojnej nocy
Dziwne to wszystko.Ja zlozylam 2 stycznia.Do tej pory cisza.Nawet potwierdzenie ze dostali nie przyszlo.
Czy mogę wysłać wniosek męża przez swój profil zaufania
Chodzi o decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia czy wniosek o wypłatę świadczenia? Jeśli o decyzję to osoba z niepełnosprawnością, może upoważnić osobę trzecią do złożenia za nią wniosku o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia. Wtedy upoważniony składa wniosek przez swój profil zaufany. W sekcji "rola wnioskodawcy" należy wybrać "osoba upoważniona" i dołączyć skan upoważnienia podpisane przez męża.
Po pierwsze nie musisz mieć profilu zaufanego po drugie na tej stronie tego wniosku nie ma O której informujesz więc wprowadzasz w błąd
Wyjaśniłem to we wcześniejszych komentarzach. Wniosek o wydanie decyzji o potrzebie wsparcia faktycznie można złożyć w wersji papierowej. Jednak wniosek o wypłatę świadczenia można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną przy użyciu profilu zaufanego. Ostatecznie trzeba będzie więc mieć profil zaufany, aby skorzystać ze świadczenia wspierającego.
Będziemy wezwani na komisje po wysłaniu wniosku?do Bydgoskiego Wojewódzkiego zespołu orzekania stopnia niepełnosprawności?
Jeśli nie zaznaczono "trudności z dotarciem do siedziby wojewódzkiego zespołu do spraw
orzekania o niepełnosprawności", wtedy zespół powinien wezwać.
Jakie ludzie bajki wypisują w tych kwestionariuszach to głowa mała.Prawie nie żyją
Huj cię to obchodzi 😘
Chyba orzeczenie mówi samo za siebie
Te świadczenie jest dla Hartwig i spółka, a nie dla normalnych biednych ludzi.
A co gdy ktoś cierpi na autyzm i stwierdzają ostre zaburzenia schizofremi. A jest samodzielna ruchowo , je sama , ubiera się .... To nie dostanie nic.
Nie sposób dzisiaj powiedzieć. Nie ma jeszcze historii orzekania.
No, właśnie nie do końca, bo formularz jest źle sformułowany prawnie i językowo (i tak samo załącznik do ustawy), poza tym ustawa i formularz są SPRZECZNE z orzeczeniami Sądów o samodzielnej egzystencji. Wskutek czego DA się uzyskać świadczenie, ale trzeba trochę pokopać się z koniem, ostatecznie na poziomie sądowym. Jak napisałam, przygotowuję materiał na konto na YT na ten temat, tylko pogorszone zdrowie jeszcze nie pozwoliło mi dokończyć.
Czy osoby z lekkim stopniem też mogą się starać
Nie mogą.
Teoretycznie tak, ale uzyskać ponad 70 pkt. przy lekkim stopniu to już będzie wyższa szkoła prawniczej jazdy. Ale jak chcesz sprawdzić, odezwij się do mnie po 15.03, może coś się uda zrobić...
Czy jak mam z Zusu rentę z całkowitą niezdolnością do pracy ,to mogę składać dokumenty ??
Z orzecznictwa mam stopień umiarkowany ,dostałam na trzy lata
9o
A po co komu świadczenie wspierające? Jak możecie to idźcie do roboty, na cholerę komu to wszystko.
Właśnie nie możemy. A trzeba z czegoś zapłacić za wynajem mieszkania, jak się własne sprzedało na poczet leczenia ratującego życie, oraz za usługi opiekuńcze, za leki ratujące życie, które są droższe niż miesięczna renta. Nie musielibyśmy się starać o świadczenie, gdybyś nie zajumał via poprzedni rząd na swoje 500+ pieniędzy z naszego funduszu solidarnościowego, z którego miały być opłacane nasze asysty, mieszkania i rehabilitacje.
@@didsociety Nie wiem kto może iść do pracy a kto nie.
@@popkulturalnasciana7818Jak nie wiesz to Ty idz do pracy ale bez 800 plus. Chcesz aby dziecko cos miało to idz na dodatkowy etat a nie brac 800 plus.
NIEMA SWIADCZENIA WSPIERAJACEGO TO JEST PIC NA MUCHY ZADKO KTO SIE ZALAPIE ORZECZNICY UZDRAWIAJA
Jak to uzdrawiają, masz np. umiarkowany, jedziesz na komisję wojewódzką wzon celem ustalenia wsparcia, a tam zmieniają Ci z tego umiarkowanego na lekki ?
JAK MOZNA STARAC SIE O WSPARCIE WSPIERAJACE JAK ORZECZNICY NIE WIDZA PACJETA I ICH UZDRAWIAJA ZABIERAJA IM STOPIEN ZNACZNY PO JAKA CHOLERE GANIAMY PO LEKARZACH TO JEST USTAWKA TO NIE JEST NORMALNE
Komisja nie ma prawa zmienić stopnia niepełnosprawności
Jak masz opiekuna to jest taka biurokracja niedługo będą wpapierach pływać
Piszą takie bzdury aż głowa boli
Jakie bzdury?