W MZOoN w Gliwicach poświadczają nieprawdę w orzeczeniu (dokumencie urzędowym)! To sitwa, która wspólnie z MOPS-em kombinują jak najmniej wydawać orzeczeń o niepełnosprawności i zasiłków. Sprawę kieruję do Prokuratury. Najwyższa Izba Kontroli powinna niezwłocznie skontrolować wszystkie zespoły orzekające i OPS-y na terenie Śląska (a nawet całego kraju), bo przewałki tam występujące wołają o pomstę do nieba! Mam cukrzycę typu 1 z licznymi powikłaniami ostrymi w postaci hipoglikemii, zaburzenia metaboliczne i polineuropatię cukrzycową. Mam chory kręgosłup do poważnej operacji neurochirurgicznej, która jest odkładana z powodu przewlekłych stanów podgorączkowych i gorączkowych o nieznanej przyczynie... Mam podejrzenie raka trzustki... Mam podejrzenie rozwijającej się białaczki i skierowanie na hematologię... Mam zdiagnozowane zaburzenia adaptacyjne, osobowość nieprawidłową... Mam poświadczone (kartami szpitalnymi) utraty przytomności z powodu silnego stresu... Mam kłopoty w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi a w ogólę to ich unikam, lepiej się czuję w kontaktach ze zwięrzętami... 25.12.2021 r. zmarła mi mama (na raka trzustki) - dokument dołączyłem do wniosku o przyznanie niepełnosprawności, bo nie wiedziałem, że będą orzekać matoły, które nie wiedzą, że mogę chorować na raka trzustki (mam takie same objawy jakie miała mama a ct1 zdiagnozowano u mnie w wieku 52 lat co może nasuwać podejrzenie, że ct1 może być skutkiem raka trzustki)... Jestem bez środków do życia, sam zostałem z wszystkimi kłopotami, w bardzo dużym dołku psychicznym a przewlekłe bóle kręgosłupa uniemożliwiają mi normalne funkcjonowanie. Silny przewlekły stres mnie paraliżuje. I proszę sobie wyobrazić, że przewodnicząca zespołu orzekającego z Gliwic (psychiatra) orzekła, że nie ma podstaw do zaliczenia mnie do osób niepełnosprawnych i że jestem zdolny do każdej pracy na wolnym rynku! Tej przewodniczącej nieźle walnęło na dekiel!
Należy się odwołać od decyzji Komisji .Ma Pan na to 14 dni od jej wydania . Może dokumentacja medyczna jest niekompletna ? Wydaje mi się że podejrzenie chorej trzustki to za mało by mówić o chorobie . Życzę dużo zdrowia !!!
Wszystko fajnie, ale moje oryginały zostały mi zabrane do teczki lekarskiej i ponoć zostaną mi oddane po konsylium lekarskiego. Badań wykonanych u nich w ogóle nie dali mi do ręki! Ani ich USG ani Mammografii. Blokuje mi to teraz zlożenie jakiego kolwiek wniosku.. Gdybym wiedziała o tym wcześniej to wykluciłabym sie lepiej o te oryginały. DZIĘKI LIDKA ZA KAWAŁ DOBREJ ROBOTY!
Cześć Gosia! Powinni dawać Ci kopie wyników na wizytach tzn wydruki z systemu z opisami badan obrazowych, przynajmniej u nas tak jest. Jeżeli chcesz to przyspieszyć, to udaj się do sekretariatu medycznego placówki i tam możesz poprosić o dokumentację ze swojej teczki. Każdy pacjent ma do tego prawo. Możesz poprosić o pełną dokumentację, a możesz też sprecyzować co dokładnie byś chciała. (Wypełnia sie wniosek). Jedyny minus to taki, że to może potrwać z tydzień. Powodzenia! :)
Odpowiedz od pana Spychały: Od 2014 roku zaostrzyły się przepisy dotyczące wydawania kart parkingowych. Jedyną instytucja, która ma uprawnienia do ich wydawania są Miejskie/Powiatowe Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Wydają je na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika {nie z ZUS-U} i symbolu orzeczenia 15-R {niepełnosprawność z tyt. narządu ruchu}, bądź współistniejące z chorób neurologicznych bądź narządu wzroku. Orzeczenia z ZUS-u mają takie same uprawnienia jak z Powiatowego Zespołu ds Orzekania o Niepełnosprawności poza przyznaniem karty parkingowej.
To jest bardzo dobre pytanie, bo chyba nikt tego nie wie? 🤷♂️ Niestety wygląda na to, że nie ma jasnych kryteriów decyzyjnych przynajmniej od zewnątrz patrząc. Planuję rozmowę z lekarzem orzecznikiem. Jak się zgodzi, to jest szansa, że się dowiemy! ;) Pozdrawiam!
Witam Ja zachorowałam w 2019 roku, ale nie musiałam brać chemii, miałam radioterapię, operacja oszczędzająca a teraz mam hormonoterapię czy ja też się mogę starać o stopień niepełnosprawności czy nie? Pozdrawiam
Myślę, że jeżeli odczuwa Pani uboczne efekty leczenia to warto spróbować. Proszę pamiętać jednak, że po wyleczeniu - często mierzonym orientacyjnie jako okres 5 lat od zakończonego leczenia - przyznany wcześniej stopień niepełnosprawności może zostać cofnięty. Pozdrawiam i życzę powodzenia!
pomocny odcinek dziękuję ,nie słyszę z lewego ucho kompletny nic,a z prawej ucho 30 procent,od dzieciństwa po prostu wypadek,czy można starać się o jakaś grupa inwalida,ja nie wiem i nie zorienuję się,jeśli tak,proszę o pomoc jak i gdzie tego można załatwić,dżiękuję z góry za odpowież i pozdrawiam serdecznie
Trzeba zgłosić się do Miejskiego lub Powiatowego Zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności i wypełnić wniosek oraz dołączyć wymagane załączniki. Na miejscu Panią pokierują.
Na jak długo przyznawany jest taki stopień niepełnosprawności? Czy tylko do końca leczenia, czy dłużej? I czy po zakończeniu leczenia zmienia się ten stopień niepełnosprawności ze znacznego na niższy?
Zazwyczaj znaczny stopień w trakcie trwania terapii onkologicznej przyznawany jest na 1-3 lat. Potem można ponownie składać wniosek (ten sam) o przyznanie stopnia niepełnosprawności. W zależności od rozległości terapii onkologicznej zazwyczaj stopień zostaje zredukowany na umiarkowany bądź lekki.
Odsyłam do odcinka nr 86. Tam więcej o tym o jakie ulgi i przywileje możemy starać się analizując każdy z trzech stopni niepełnosprawności. Pozdrawiam.
@@onkofitkalidka co mi odsyłanie od lat mam stopień umiarkowany a chorób mnóstwo w tym po zawale udarze tarczycy POCHP.dyskopatia kręgosłupa nadciśnienie,niedokrwistość serca i mózgu do tego schorzenia prostaty itd leczony też psychiatrycznie Nie mam nic oprócz obecnie emerytury 805 zł z tego opłaty leki i wyżywić się Takie to umiarkowane stopnie
Jeżeli miałam rentę inwalidzką stałą i po osiągnięciu wieku przeszłam na emeryturę !A takich ludzi jest sporo co z nimi ?Czy nic im się nie należy od ZUS ?
Dzień dobry Pani Barbaro! :) Odpowiedź od eksperta, pana Arkadiusza Spychały: „W Pani przypadku przejście na emeryturę jest tylko zmianą świadczenia, ponieważ jest korzystniejsze dla Pani. Napisała Pani, że rentę miała Pani przyznaną na stałe, więc orzeczenie lekarza orzecznika jest w mocy i posiada Pani status osoby niepełnosprawnej. Ma Pani prawo do wystąpienia z wnioskiem o prawo do przyznania dodatku pielęgnacyjnego z tyt. stanu zdrowia przed 75 rokiem życia. Tak naprawdę w tej sytuacji ZUS nie oferuje innych świadczeń.”
Zarôwno onkolog jak i lekarz POZ mogą wypełnić wniosek, aczkolwiek sugerowałabym lekarza POZ, bo na wizycie może mieć więcej czasu niż onkolog i dzięki temu wniosek może zostać wypełniony bardziej szczegółowo. Jeżeli jednak wolisz u onkologa, to proponowałabym chociaż część wniosku wypełnić, żeby lekarz miał jak najmniej rzeczy do wypełniania, niestety :(
@tonieja8628 ale to jest TWOJE prywatne zdanie. Choroba onkologiczna jest bardzo indywidualna i osoby z tym samym profilem biologicznym mogą czuć się diametralnie różnie, dlatego wstrzymałabym się od stwierdzeń komu co przysługuje, a raczej odwołała się do przyzwoitości i zdrowego rozsądku chorych onkologicznie. Niech każdy decyduje za siebie czy chce się ubiegać o stopień czy nie. I tak w tej kwestii rozstrzyga lekarz orzecznik. Pozdrawiam.
@@onkofitkalidka nie wiem czy wiesz ale lekarzowi orzecznikowi nie trzeba wcale naopowiadać nie wiadomo czego żeby dostać stopień znaczny, a co do choroby onkologicznej to tak, są osoby którym choroba faktycznie odbiera samodzielne życie, ale samo leczenie nie jest powodem i nie powinno się wtedy przyznawać żadnych stopni
Szanowna Pani. A to dziwne,bo ja jestem po prostatektomii radykalnej i RT otrzymałem umiarkowany stopień na 2 lat. Pani cały czas mówi o znacznym stopniu .umiarkowany stopień już tego w większej części nie ma. A lekki to już wcale. 10 fni urlopu tylko flasz znacznym i umiarkowanym. Lekki już nie. Nic nowego.
pomocny odcinek dziękuję ,nie słyszę z lewego ucho kompletny nic,a z prawej ucho 30 procent,od dzieciństwa po prostu wypadek,czy można starać się o jakaś grupa inwalida,ja nie wiem i nie zorienuję się,jeśli tak,proszę o pomoc jak i gdzie tego można załatwić,dżiękuję z góry za odpowież i pozdrawiam serdecznie
W MZOoN w Gliwicach poświadczają nieprawdę w orzeczeniu (dokumencie urzędowym)!
To sitwa, która wspólnie z MOPS-em kombinują jak najmniej wydawać orzeczeń o niepełnosprawności i zasiłków. Sprawę kieruję do Prokuratury.
Najwyższa Izba Kontroli powinna niezwłocznie skontrolować wszystkie zespoły orzekające i OPS-y na terenie Śląska (a nawet całego kraju), bo przewałki tam występujące wołają o pomstę do nieba!
Mam cukrzycę typu 1 z licznymi powikłaniami ostrymi w postaci hipoglikemii, zaburzenia metaboliczne i polineuropatię cukrzycową.
Mam chory kręgosłup do poważnej operacji neurochirurgicznej, która jest odkładana z powodu przewlekłych stanów podgorączkowych i gorączkowych o nieznanej przyczynie...
Mam podejrzenie raka trzustki...
Mam podejrzenie rozwijającej się białaczki i skierowanie na hematologię...
Mam zdiagnozowane zaburzenia adaptacyjne, osobowość nieprawidłową...
Mam poświadczone (kartami szpitalnymi) utraty przytomności z powodu silnego stresu...
Mam kłopoty w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi a w ogólę to ich unikam, lepiej się czuję w kontaktach ze zwięrzętami...
25.12.2021 r. zmarła mi mama (na raka trzustki) - dokument dołączyłem do wniosku o przyznanie niepełnosprawności, bo nie wiedziałem, że będą orzekać matoły, które nie wiedzą, że mogę chorować na raka trzustki (mam takie same objawy jakie miała mama a ct1 zdiagnozowano u mnie w wieku 52 lat co może nasuwać podejrzenie, że ct1 może być skutkiem raka trzustki)...
Jestem bez środków do życia, sam zostałem z wszystkimi kłopotami, w bardzo dużym dołku psychicznym a przewlekłe bóle kręgosłupa uniemożliwiają mi normalne funkcjonowanie. Silny przewlekły stres mnie paraliżuje.
I proszę sobie wyobrazić, że przewodnicząca zespołu orzekającego z Gliwic (psychiatra) orzekła, że nie ma podstaw do zaliczenia mnie do osób niepełnosprawnych i że jestem zdolny do każdej pracy na wolnym rynku! Tej przewodniczącej nieźle walnęło na dekiel!
Należy się odwołać od decyzji Komisji .Ma Pan na to 14 dni od jej wydania .
Może dokumentacja medyczna jest niekompletna ?
Wydaje mi się że podejrzenie chorej trzustki to za mało by mówić o chorobie .
Życzę dużo zdrowia !!!
Bardzo pomocny odcinek. Profesjonalna i rzetelna wiedza. Bardzo dziękuję ❤️
Witam. Ciężko słuchać. Dziękuję za pracę.
Co daje ulgi w przejazdach i nabicie kasy pracodawcy. Jeśli ktoś pracuje. I parkowanie na koperte.. Ja to wiem ale mało kto się stosuje.
Wszystko fajnie, ale moje oryginały zostały mi zabrane do teczki lekarskiej i ponoć zostaną mi oddane po konsylium lekarskiego. Badań wykonanych u nich w ogóle nie dali mi do ręki! Ani ich USG ani Mammografii. Blokuje mi to teraz zlożenie jakiego kolwiek wniosku.. Gdybym wiedziała o tym wcześniej to wykluciłabym sie lepiej o te oryginały. DZIĘKI LIDKA ZA KAWAŁ DOBREJ ROBOTY!
Cześć Gosia! Powinni dawać Ci kopie wyników na wizytach tzn wydruki z systemu z opisami badan obrazowych, przynajmniej u nas tak jest. Jeżeli chcesz to przyspieszyć, to udaj się do sekretariatu medycznego placówki i tam możesz poprosić o dokumentację ze swojej teczki. Każdy pacjent ma do tego prawo. Możesz poprosić o pełną dokumentację, a możesz też sprecyzować co dokładnie byś chciała. (Wypełnia sie wniosek). Jedyny minus to taki, że to może potrwać z tydzień. Powodzenia! :)
Czy przy lekkim stopniu tez można starać się o renty ?
a co z orzeczeniem z ZUS-u? nie ma żadnych uprawnień? dlaczego nie jest honorowane i nie może otrzymać karty parkingowej
Odpowiedz od pana Spychały: Od 2014 roku zaostrzyły się przepisy dotyczące wydawania kart parkingowych. Jedyną instytucja, która ma uprawnienia do ich wydawania są Miejskie/Powiatowe Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Wydają je na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika {nie z ZUS-U} i symbolu orzeczenia 15-R {niepełnosprawność z tyt. narządu ruchu}, bądź współistniejące z chorób neurologicznych bądź narządu wzroku. Orzeczenia z ZUS-u mają takie same uprawnienia jak z Powiatowego Zespołu ds Orzekania o Niepełnosprawności poza przyznaniem karty parkingowej.
Jestem po mastektomii piersi i mi przyznali lekki stopień. Od czego to zależy?
To jest bardzo dobre pytanie, bo chyba nikt tego nie wie? 🤷♂️ Niestety wygląda na to, że nie ma jasnych kryteriów decyzyjnych przynajmniej od zewnątrz patrząc. Planuję rozmowę z lekarzem orzecznikiem. Jak się zgodzi, to jest szansa, że się dowiemy! ;) Pozdrawiam!
@@onkofitkalidka dziękuję za odpowiedź i czekam z niecierpliwością na filmik
Witam
Ja zachorowałam w 2019 roku, ale nie musiałam brać chemii, miałam radioterapię, operacja oszczędzająca a teraz mam hormonoterapię czy ja też się mogę starać o stopień niepełnosprawności czy nie?
Pozdrawiam
Myślę, że jeżeli odczuwa Pani uboczne efekty leczenia to warto spróbować. Proszę pamiętać jednak, że po wyleczeniu - często mierzonym orientacyjnie jako okres 5 lat od zakończonego leczenia - przyznany wcześniej stopień niepełnosprawności może zostać cofnięty. Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam i podziwiam że jesteś taka silna. :)
pomocny odcinek dziękuję ,nie słyszę z lewego ucho kompletny nic,a z prawej ucho 30 procent,od dzieciństwa po prostu wypadek,czy można starać się o jakaś grupa inwalida,ja nie wiem i nie zorienuję się,jeśli tak,proszę o pomoc jak i gdzie tego można załatwić,dżiękuję z góry za odpowież i pozdrawiam serdecznie
Trzeba zgłosić się do Miejskiego lub Powiatowego Zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności i wypełnić wniosek oraz dołączyć wymagane załączniki. Na miejscu Panią pokierują.
@@onkofitkalidka Pani wygrała walkę z rakiem?
jestem po operacji radykalnej i czekam na chemię, gdzie mogę się zgłosić i złożyć wniosek ? jestem ze Szczecina
Powiatowy zespol ds orzekania o niepelnosprawnosci. Chyba na Starzynskiego w Szczecinie. Pozdrawiam
Poza tymi milionami na koncie z renty kompletnie bez wartości papier. Wręcz wszystko co się da tylko utrudnia
Cześć Ula. Mam odmienne zdanie, ale szanuję Twoje. Pozdrawiam :)
Na jak długo przyznawany jest taki stopień niepełnosprawności? Czy tylko do końca leczenia, czy dłużej? I czy po zakończeniu leczenia zmienia się ten stopień niepełnosprawności ze znacznego na niższy?
Zazwyczaj znaczny stopień w trakcie trwania terapii onkologicznej przyznawany jest na 1-3 lat. Potem można ponownie składać wniosek (ten sam) o przyznanie stopnia niepełnosprawności. W zależności od rozległości terapii onkologicznej zazwyczaj stopień zostaje zredukowany na umiarkowany bądź lekki.
@@onkofitkalidka bardzo dziękuję za odpowiedź :)
Daje Tylko stopień znaczny Tyle w temacie
Odsyłam do odcinka nr 86. Tam więcej o tym o jakie ulgi i przywileje możemy starać się analizując każdy z trzech stopni niepełnosprawności. Pozdrawiam.
@@onkofitkalidka co mi odsyłanie od lat mam stopień umiarkowany a chorób mnóstwo w tym po zawale udarze tarczycy POCHP.dyskopatia kręgosłupa nadciśnienie,niedokrwistość serca i mózgu do tego schorzenia prostaty itd leczony też psychiatrycznie Nie mam nic oprócz obecnie emerytury 805 zł z tego opłaty leki i wyżywić się Takie to umiarkowane stopnie
@@piotrmarkowski605 dziekuje za porade bardzo cenna wypowiedz
Tylko zyska pracodawca
A lekki to zdrowa
A co z przyznaniem renty
Polecam odcinki nr 86 i 88 z Arkiem Spychałą, niezwykle profesjonalnym i zaangażowanym pracownikiem socjalnym.
Jeżeli miałam rentę inwalidzką stałą i po osiągnięciu wieku przeszłam na emeryturę !A takich ludzi jest sporo co z nimi ?Czy nic im się nie należy od ZUS ?
Dzień dobry Pani Barbaro! :) Odpowiedź od eksperta, pana Arkadiusza Spychały: „W Pani przypadku przejście na emeryturę jest tylko zmianą świadczenia, ponieważ jest korzystniejsze dla Pani. Napisała Pani, że rentę miała Pani przyznaną na stałe, więc orzeczenie lekarza orzecznika jest w mocy i posiada Pani status osoby niepełnosprawnej. Ma Pani prawo do wystąpienia z wnioskiem o prawo do przyznania dodatku pielęgnacyjnego z tyt. stanu zdrowia przed 75 rokiem życia. Tak naprawdę w tej sytuacji ZUS nie oferuje innych świadczeń.”
Który lekarz powinien wypełnić wniosek? POZ czy onkolog?
Zarôwno onkolog jak i lekarz POZ mogą wypełnić wniosek, aczkolwiek sugerowałabym lekarza POZ, bo na wizycie może mieć więcej czasu niż onkolog i dzięki temu wniosek może zostać wypełniony bardziej szczegółowo. Jeżeli jednak wolisz u onkologa, to proponowałabym chociaż część wniosku wypełnić, żeby lekarz miał jak najmniej rzeczy do wypełniania, niestety :(
a ja uważam, że samo leczenie onkologiczne nie powinno być powodem do ubiegania się o orzeczenie
Na szczęście każdy ma prawo do swojego zdania! ;)
@@onkofitkalidka tu nie chodzi o moje zdanie tylko widzisz, przyznają np. karte parkingową osobom które wcale jej nie potrzebują
@tonieja8628 ale to jest TWOJE prywatne zdanie. Choroba onkologiczna jest bardzo indywidualna i osoby z tym samym profilem biologicznym mogą czuć się diametralnie różnie, dlatego wstrzymałabym się od stwierdzeń komu co przysługuje, a raczej odwołała się do przyzwoitości i zdrowego rozsądku chorych onkologicznie. Niech każdy decyduje za siebie czy chce się ubiegać o stopień czy nie. I tak w tej kwestii rozstrzyga lekarz orzecznik. Pozdrawiam.
@@onkofitkalidka nie wiem czy wiesz ale lekarzowi orzecznikowi nie trzeba wcale naopowiadać nie wiadomo czego żeby dostać stopień znaczny, a co do choroby onkologicznej to tak, są osoby którym choroba faktycznie odbiera samodzielne życie, ale samo leczenie nie jest powodem i nie powinno się wtedy przyznawać żadnych stopni
To jakiś żart
7
Szanowna Pani. A to dziwne,bo ja jestem po prostatektomii radykalnej i RT otrzymałem umiarkowany stopień na 2 lat. Pani cały czas mówi o znacznym stopniu .umiarkowany stopień już tego w większej części nie ma. A lekki to już wcale. 10 fni urlopu tylko flasz znacznym i umiarkowanym. Lekki już nie. Nic nowego.
pomocny odcinek dziękuję ,nie słyszę z lewego ucho kompletny nic,a z prawej ucho 30 procent,od dzieciństwa po prostu wypadek,czy można starać się o jakaś grupa inwalida,ja nie wiem i nie zorienuję się,jeśli tak,proszę o pomoc jak i gdzie tego można załatwić,dżiękuję z góry za odpowież i pozdrawiam serdecznie