Witam Dzisiaj zamontowałem ten zapłon do swojego ogara z silnikiem 023. Już po otwarciu opakowania wiedziałem że będzie dobrze . Samo spakowanie do wysyłki mówi wszystko o sprzedającym . Jak to mówią " Jesteś dokładny w małej robicie , to tym bardziej będziesz dokładny w dużej " Maszyna pali na dwa ząbki . Dobra robota . Warta tych pieniędzy
Ja tam ustawiłem cztery lata temu co ja mówię to już chyba ponad pięć. I dalej śmiga. Mój pięcio letni syn odpala dłonią 💪 Pozdrowienia z UK. Zapłon tylko i wyłącznie z Turbo Zabytki. Dzięki za pomoc przy Hondzie. Motorek śmiga aż miło.
Tutaj jest film Inzyniera / silnikowca o Oktanach i wyprzedzeniu zaplonu - warto sie bardzo skupic od 23/24 minuty filmu, bo ta wiedza o cyklach spalania / szybkosci spalania paliw, w zaleznosci od LO - zaginela niestety ok. 30 lat temu - po zakonczeniu produkcji benzyn niskooktanowych 78 / 86 : ua-cam.com/video/HS_zHD1XWWI/v-deo.html Pozdrawiam.
Witam, chyba jest 'problem' - bo wyprzedzenie zaplonu '3mm przed ZZ tloka', dotyczylo w latach 60/70/80-tych benzyn : 74 - 76 - 78 / 86 Oktan [ na ostatniej 86 - trzeba bylo juz przyspieszac zaplon do ok. 5mm przed ZZ, z powodu duzej ilosci alkoholi w paliwe i bardzo powolnego jego spalania, nawet przy sprezaniu 7 : 1 ]. Natomiast motorowery Rys / 1957, o stopniu sprezania 6,5 : 1 / mialy wyprzedzenie zaplonu 4 - 4,5mm przed ZZ i to do bardzo eksplozyjnej, krotko spalajacej sie benzyny 72/73 Oktany. Taka benzyna spalala sie w komorze glowicy Rysia / tylko do pozycji tloka 10 - 12 / 13 stopni po ZZ - cykl spalania byl zakonczony i zaczynal sie suw pracy. Niestety - Rys okazal sie 'zbyt silny i szybki' / moc 1,65 - 1,7 KM / 5000 obr./min. i predkosc 53 - 55 km/h...Nie 'pasowal do przepisow ruchu drogowego', dlatego w Komarach - zmniejszono wyprzedzenie zaplonu do '3mm przed ZZ' i tym samym zmniejszono ich moc i osiagi / do 40 - 45 km/h. Caly czas - dotyczylo to jednak benzyn 72 - 74 / 76 Oktan maksymalnie. Dzisiaj jest tak : znajomy odpalil Zaka z silnikiem w idealnym stanie, nowy gaznik / na benzynie 95 Oktan - osiagi 25 / 26 km/h max..? Po przyspieszeniu zaplonu do 4,5mm przed ZZ - osiagi zwiekszyly sie do 32/33 km/h, po kolejnym przyspieszeniu o 1,5mm - jechal juz 40 km/h, ale dopiero po przyspieszeniu 'do konca fasolek' - jezdzi 53 / 55 km/h, czyli tyle - co Rys na benzynie 73/74 Oktan sprzed ponad 60 lat...Teraz jest w nim ok. 7 - 7,5 / 8 mm wyprzedzenia i ani razu silnik nie odkopnal przez 3 lata jazdy / 53 - 55 km/h... I wlasnie tu jest 'gwozdz programu' : 70 / 60 lat temu - paliwa ponad 80 - do 98 Oktan, mialy zastosowanie wylacznie w silnikach o sprezaniu 9 - 9,5 - 10 - 11 : 1, czyli sportowych / wyczynowych, a gdy ktos zastosowal takie benzyny w zwyklych, uzytkowych silnikach sprezonych 6 - 7 : 1 - to moc spadala do 55 / 60% z instrukcji [ silnik wkrecal sie maksymalnie do 2/3 obrotow z instrukcji ], silnik bardzo sie przegrzewal [ 3 - krotnie dluzszy cykla spalania benz. wysokooktanowej / przy niskim sprezaniu - siegajacy nawet do polowy suwu pracy tloka / do 80-90 stopni po ZZ ], skutkiem czego dochodzilo czesto nawet do stopienia tloka... Z badan firm produkujacych paliwa wynika, ze jesli silnik byl skonstruowany w latach 50/60-tych na benzyne 72 - 74 Oktan [ stopien sprezania 6 - 7 : 1 ], a dzisiaj wlewa sie do zbiornika 95 Okt. - to zaplon musi byc przyspieszony przy tak duzej roznicy / od 3 do 6 stopni - na kazde '5 Oktan ponad' LO paliwa fabrycznego... Pozdrawiam.
Nie nagrzewa sie zbytnio silnik po takich nastawach ? Ja u siebie przyspiszylem do okolo 4 mm i mam wrazenie ze skrzynia korbowa jest duzo bardziej goraca po jezdzie niz jak ustawilem ksiazkowo 3 mm
Jestem świeżo po montażu (częściowym) Twojego zapłonu w motorynce. Mam kilka uwag: nie rozumiem dlaczego do zestawu dajesz śrubki M5 z łbem na wkrętak krzyżakowy. Odbiera to możliwość regulacji zapłonu po zamontowaniu koła magnesowego. Ja założyłem śruby z łbem sześciokątnym. Po montażu koła magnesowego, można wówczas co do 0,1mm ustawić sobie wyprzedzenie poprzez obracanie podstawą nie ruszając koła magnesowego - kluczem płaskim można śruby mocujące podstawę poluzować i ja obracać. Gdybym założył śrubki z zestawu to nie byłoby takiej możliwości - chyba żeby w kole magnesowym był otwór pozwalający włożyć wkrętak - ale takiego otworu nie ma. Druga sprawa - w instrukcji napisałeś że przerwa między garbikiem a impulsatorem ma wynosić ~0,2mm. U mnie po zamontowaniu było 0,4mm. Chciałem poluzować nakrętki i zbliżyć impulsator, ale okazuje się że całość kręci się w kółko! Trzeba zrzucać koło magnesowe, odkręcać podstawę, od spodu łapać śrubki maleńkim imbusem i regulować na czuja. Można było w podstawie dać tam więcej mięsa, nagwintować i wkręcić śrubki na klej - tak żeby regulacja była możliwa na założonym zapłonie. W każdym razie dosunąłem na maksa i szczelina jest nieco ponad 0,3mm. Nie da się tak wyregulować żeby była mniejsza. Powinieneś zaznaczyć w instrukcji żeby regulacja szczeliny nastąpiła na początku, po wstępnym zamocowaniu koła magnesowego. Na ten moment w instrukcji jest na odwrót (najpierw 3mm a później szczelina -> powodzenia). Ostatnia rzecz - w instrukcji jest wyraźny szkic pokazujący żeby 3mm odliczać od momentu kiedy krawędź garbika jest na styku z pinem impulsatora i tak zrobiłem. Natomiast tutaj na filmie odliczasz od momentu kiedy garbik jest praktycznie w połowie swojej długości nad pinem impulsatora - który sposób jest poprawny? W każdym razie po montażu odpaliła praktycznie od strzała :) Nie testowałem jazdy bo zimno a do tego połączenie jest na pająka, muszę teraz pokombinować gdzie w motorynce zmieścić całe to ustrojstwo zewnętrzne, to będzie największe wyzwanie.
Dzięki za komentarz. Namontowałem się tych zapłonów sporo o nigdy nie regulowałem podstawą, zawsze magnetem. Niestety śruba przy samym impulsatorze jest na tyle niewygodna, że i tak nie dojdziemy tam kluczem płaskim. Co do przerwy na impulsatorze, z jednej strony racja że gdyby było tam więcej mięsa to można by lecieć z gwintami (tak wyglądały pierwsze partie podstawek), natomiast w praktyce wartość luzu nie jest tak istotna jak na przerywaczu. Czujnik zbiera od 0 do 1mm - zupełnie nieintuicyjnie jeśli weźmiemy pod uwagę przyzwyczajenia z przerywacza 😉. Muszę o tym wspomnieć w instrukcji tak, żeby się ludziska nie stresowali tym faktem nadmiernie.
Witam zakupiłem od was taki zaplon i mam problem w ustawieniu, motor odpala "do tyłu" co może być przyczyną, 3mm ustawiane zegarem oraz lampa stroboskopową
Jeśli jest ustawione lampą stroboskopową na 3mm przed GMP to nie ma prawa odpalać do tyłu. Myślę, że najzwyczajniej w świecie ustawiłeś na 3mm PO GMP. Przestaw względem aktualnych nastawów przeciwnie do ruchu wskazówe zegara o około 30* kątowych i sprawdź jak się będzie miało.
Jeatem ciekawy jak to w praktyce bo mój na org. zapłonie pali ręką a ty kopnoles jak by miał z ramy wyleciec ...rometa jak tak bedziesz kopał to nóżki pogniesz albo uchwyty do ramy popękają
Nie sposób na filmie wspomnieć o wszystkim, ale fakt - dotarcie stożków to dobry nawyk przy składaniu silnika. W naszym magnecie zastosowaliśmy co najmniej dwa razy dłuższy stożek niż ten fabryczny, stąd problem nie występuje nawet na niedotartych stożkach.
zgadza się - używamy słów z których najczesciej korzystają klienci :) konkretnie to wpust czułenkowy Woodroofa czy jak mu tam było... uczyli mnie na polibudzie :)
Witam
Dzisiaj zamontowałem ten zapłon do swojego ogara z silnikiem 023.
Już po otwarciu opakowania wiedziałem że będzie dobrze .
Samo spakowanie do wysyłki mówi wszystko o sprzedającym . Jak to mówią " Jesteś dokładny w małej robicie , to tym bardziej będziesz dokładny w dużej "
Maszyna pali na dwa ząbki .
Dobra robota . Warta tych pieniędzy
Ja tam ustawiłem cztery lata temu co ja mówię to już chyba ponad pięć. I dalej śmiga. Mój pięcio letni syn odpala dłonią 💪 Pozdrowienia z UK. Zapłon tylko i wyłącznie z Turbo Zabytki. Dzięki za pomoc przy Hondzie. Motorek śmiga aż miło.
wspaniale!
Tutaj jest film Inzyniera / silnikowca o Oktanach i wyprzedzeniu zaplonu - warto sie bardzo skupic od 23/24 minuty filmu, bo ta wiedza o cyklach spalania / szybkosci spalania paliw, w zaleznosci od LO - zaginela niestety ok. 30 lat temu - po zakonczeniu produkcji benzyn niskooktanowych 78 / 86 : ua-cam.com/video/HS_zHD1XWWI/v-deo.html
Pozdrawiam.
Pamietaj że jak nie znamy momentu dokrecenia to zawsze dokrecamy pół obrotu przed zerwaniem😊 a jak znamy moment to moment plus 5Nm. od siebie😉
Witam, chyba jest 'problem' - bo wyprzedzenie zaplonu '3mm przed ZZ tloka', dotyczylo w latach 60/70/80-tych benzyn : 74 - 76 - 78 / 86 Oktan [ na ostatniej 86 - trzeba bylo juz przyspieszac zaplon do ok. 5mm przed ZZ, z powodu duzej ilosci alkoholi w paliwe i bardzo powolnego jego spalania, nawet przy sprezaniu 7 : 1 ].
Natomiast motorowery Rys / 1957, o stopniu sprezania 6,5 : 1 / mialy wyprzedzenie zaplonu 4 - 4,5mm przed ZZ i to do bardzo eksplozyjnej, krotko spalajacej sie benzyny 72/73 Oktany. Taka benzyna spalala sie w komorze glowicy Rysia / tylko do pozycji tloka 10 - 12 / 13 stopni po ZZ - cykl spalania byl zakonczony i zaczynal sie suw pracy. Niestety - Rys okazal sie 'zbyt silny i szybki' / moc 1,65 - 1,7 KM / 5000 obr./min. i predkosc 53 - 55 km/h...Nie 'pasowal do przepisow ruchu drogowego', dlatego w Komarach - zmniejszono wyprzedzenie zaplonu do '3mm przed ZZ' i tym samym zmniejszono ich moc i osiagi / do 40 - 45 km/h. Caly czas - dotyczylo to jednak benzyn 72 - 74 / 76 Oktan maksymalnie.
Dzisiaj jest tak : znajomy odpalil Zaka z silnikiem w idealnym stanie, nowy gaznik / na benzynie 95 Oktan - osiagi 25 / 26 km/h max..? Po przyspieszeniu zaplonu do 4,5mm przed ZZ - osiagi zwiekszyly sie do 32/33 km/h, po kolejnym przyspieszeniu o 1,5mm - jechal juz 40 km/h, ale dopiero po przyspieszeniu 'do konca fasolek' - jezdzi 53 / 55 km/h, czyli tyle - co Rys na benzynie 73/74 Oktan sprzed ponad 60 lat...Teraz jest w nim ok. 7 - 7,5 / 8 mm wyprzedzenia i ani razu silnik nie odkopnal przez 3 lata jazdy / 53 - 55 km/h...
I wlasnie tu jest 'gwozdz programu' : 70 / 60 lat temu - paliwa ponad 80 - do 98 Oktan, mialy zastosowanie wylacznie w silnikach o sprezaniu 9 - 9,5 - 10 - 11 : 1, czyli sportowych / wyczynowych, a gdy ktos zastosowal takie benzyny w zwyklych, uzytkowych silnikach sprezonych 6 - 7 : 1 - to moc spadala do 55 / 60% z instrukcji [ silnik wkrecal sie maksymalnie do 2/3 obrotow z instrukcji ], silnik bardzo sie przegrzewal [ 3 - krotnie dluzszy cykla spalania benz. wysokooktanowej / przy niskim sprezaniu - siegajacy nawet do polowy suwu pracy tloka / do 80-90 stopni po ZZ ], skutkiem czego dochodzilo czesto nawet do stopienia tloka...
Z badan firm produkujacych paliwa wynika, ze jesli silnik byl skonstruowany w latach 50/60-tych na benzyne 72 - 74 Oktan [ stopien sprezania 6 - 7 : 1 ], a dzisiaj wlewa sie do zbiornika 95 Okt. - to zaplon musi byc przyspieszony przy tak duzej roznicy / od 3 do 6 stopni - na kazde '5 Oktan ponad' LO paliwa fabrycznego...
Pozdrawiam.
Nie nagrzewa sie zbytnio silnik po takich nastawach ? Ja u siebie przyspiszylem do okolo 4 mm i mam wrazenie ze skrzynia korbowa jest duzo bardziej goraca po jezdzie niz jak ustawilem ksiazkowo 3 mm
Łooo bardzo fajnie że podzieliłeś się tą wiedzą i co lepsze jest ona w sumie bardzo logiczna i przydatna. Dzieki❤
Bardzo ciekawa teoria. Sprawdzę to w praktyce bo mam 3 zabytki.
Jestem świeżo po montażu (częściowym) Twojego zapłonu w motorynce.
Mam kilka uwag: nie rozumiem dlaczego do zestawu dajesz śrubki M5 z łbem na wkrętak krzyżakowy. Odbiera to możliwość regulacji zapłonu po zamontowaniu koła magnesowego. Ja założyłem śruby z łbem sześciokątnym. Po montażu koła magnesowego, można wówczas co do 0,1mm ustawić sobie wyprzedzenie poprzez obracanie podstawą nie ruszając koła magnesowego - kluczem płaskim można śruby mocujące podstawę poluzować i ja obracać. Gdybym założył śrubki z zestawu to nie byłoby takiej możliwości - chyba żeby w kole magnesowym był otwór pozwalający włożyć wkrętak - ale takiego otworu nie ma.
Druga sprawa - w instrukcji napisałeś że przerwa między garbikiem a impulsatorem ma wynosić ~0,2mm. U mnie po zamontowaniu było 0,4mm. Chciałem poluzować nakrętki i zbliżyć impulsator, ale okazuje się że całość kręci się w kółko! Trzeba zrzucać koło magnesowe, odkręcać podstawę, od spodu łapać śrubki maleńkim imbusem i regulować na czuja. Można było w podstawie dać tam więcej mięsa, nagwintować i wkręcić śrubki na klej - tak żeby regulacja była możliwa na założonym zapłonie. W każdym razie dosunąłem na maksa i szczelina jest nieco ponad 0,3mm. Nie da się tak wyregulować żeby była mniejsza. Powinieneś zaznaczyć w instrukcji żeby regulacja szczeliny nastąpiła na początku, po wstępnym zamocowaniu koła magnesowego. Na ten moment w instrukcji jest na odwrót (najpierw 3mm a później szczelina -> powodzenia).
Ostatnia rzecz - w instrukcji jest wyraźny szkic pokazujący żeby 3mm odliczać od momentu kiedy krawędź garbika jest na styku z pinem impulsatora i tak zrobiłem. Natomiast tutaj na filmie odliczasz od momentu kiedy garbik jest praktycznie w połowie swojej długości nad pinem impulsatora - który sposób jest poprawny?
W każdym razie po montażu odpaliła praktycznie od strzała :) Nie testowałem jazdy bo zimno a do tego połączenie jest na pająka, muszę teraz pokombinować gdzie w motorynce zmieścić całe to ustrojstwo zewnętrzne, to będzie największe wyzwanie.
Dzięki za komentarz. Namontowałem się tych zapłonów sporo o nigdy nie regulowałem podstawą, zawsze magnetem. Niestety śruba przy samym impulsatorze jest na tyle niewygodna, że i tak nie dojdziemy tam kluczem płaskim. Co do przerwy na impulsatorze, z jednej strony racja że gdyby było tam więcej mięsa to można by lecieć z gwintami (tak wyglądały pierwsze partie podstawek), natomiast w praktyce wartość luzu nie jest tak istotna jak na przerywaczu. Czujnik zbiera od 0 do 1mm - zupełnie nieintuicyjnie jeśli weźmiemy pod uwagę przyzwyczajenia z przerywacza 😉. Muszę o tym wspomnieć w instrukcji tak, żeby się ludziska nie stresowali tym faktem nadmiernie.
w motorynce to najlepiej w schowku, wtedy nie widać
Podejdzie kluczyk 8 jak zeszlifujesz kluczyk, tak robię. A jeśli chodzi o motorynkę to są za krótkie kable żeby upchać to w schowku.
Czy ten zapłon pasuje do komara z silnikiem jajko i jaki najlepiej wał zastosować
@savierwsk dlaczego nie macie oferty na allegro..?
Ziomek to był mój ogar ;D
Po czym poznales?
@majorsuchodolski68 no stary ;)) miałem dwa takie i motorynkę,ojebalem to za bezcen gościowi wszystko w jednym. Żałuję jak chuy
Akumulator jak podłączyć i jakich parametrach
Witam, podejdzie to do silnika 025??
oczywiscie
Witam zakupiłem od was taki zaplon i mam problem w ustawieniu, motor odpala "do tyłu" co może być przyczyną, 3mm ustawiane zegarem oraz lampa stroboskopową
Jeśli jest ustawione lampą stroboskopową na 3mm przed GMP to nie ma prawa odpalać do tyłu. Myślę, że najzwyczajniej w świecie ustawiłeś na 3mm PO GMP. Przestaw względem aktualnych nastawów przeciwnie do ruchu wskazówe zegara o około 30* kątowych i sprawdź jak się będzie miało.
Jeatem ciekawy jak to w praktyce bo mój na org. zapłonie pali ręką a ty kopnoles jak by miał z ramy wyleciec ...rometa jak tak bedziesz kopał to nóżki pogniesz albo uchwyty do ramy popękają
Jaka jest różnica pomiędzy zapłonem CDI a zwykłym?
Lepsza praca silnika, lepsze wkręcanie, ale przede wszystkim bezawaryjność i dobre swiatła.
Jaka cena?
Ile wynosi moc tego zapłonu jeśli chodzi o cewki świetlne i ładowanie akumulatora
100-110W/12V. W praktyce bez problemu ciągnie H4 w Komarku.
@@savierwsk Ok a czy zapłony sprzed 4--6 lat mają taką samą moc czy ją zwiększyliście przez ostatnie kilka lat.
@@kiepskiferdynand9939 jeśli jest taki sam stator - moc taka sama
@@savierwskOk a do silnika Dezamet 023 ten zapłon w wersji 3 fazowej o mocy 200W nie występuje i występował nie będzie
@@kiepskiferdynand9939 zrobilismy takie 2 zapłony, ale komarek ledwo to radził :) :)
Zapłon podejdzie do pony?
tak, jak najbardziej :)
Fajny ten zaplon ale przy sztywniaku nie ma jak tych kabli upchac :/
podeslij link ktory zaplon do s19 "jajko"
s19? s38? 019?
Zakładałeś klin czy nie?
Nie, w tym zapłonie nie zakładamy klina :)
Cena takiego zaplonu do motorynki ??
turbozabytki.pl/produkt/kompletny-zaplon-cdi-romet-komar/
Hej Czy tarcie magneta o cewki może być przyczyną braku iskry?
Tak, musi być przerwa między cewkami, a magnetem. Nie za duża, nie za mała, zazwyczaj 0.3mm
@@Kanc1erzzakładał Pan ten zapłon u siebie?
Jak proponujesz zakładanie magneta bez klina, to zasugeruj dotarcie ze sobą stożków. W większości stożki są już styrane życiem i mogą nie trzymać
Nie sposób na filmie wspomnieć o wszystkim, ale fakt - dotarcie stożków to dobry nawyk przy składaniu silnika. W naszym magnecie zastosowaliśmy co najmniej dwa razy dłuższy stożek niż ten fabryczny, stąd problem nie występuje nawet na niedotartych stożkach.
Impulsator to raczej słabo się mieści????
Biały przewod to też pradowy-z impulsatora to bialoniebieski
mieści się normalnie
@@savierwsk no to git
Tu nie ma klina tylko wpust czółenkowy 😀
zgadza się - używamy słów z których najczesciej korzystają klienci :) konkretnie to wpust czułenkowy Woodroofa czy jak mu tam było... uczyli mnie na polibudzie :)
Na tym zapłonie mój Ogar odpala na na dotyk
dla mnie to bez sensu zakładać cdi
Mi się opłaca
spk każdyma swoje zdanie@@Asfalt77
W starym zapłonie jest dst kondensator napięcia taki okrągły podłużny jego przepalenie powoduje brak iskry i tyle w temacie
A co do zasady korzystania przez cały dzień na zakładzie pracy i polityki społecznej znana jest beybe nał 🚽🚽💯
Puszki zadkie a Ci wierca.. Jest inny sposob..