Tomek jesteś dla mnie inspiracją i motywacją do tego żeby też w miarę możliwości robić jak najwięcej rzeczy samemu i bardzo często wracam do Twoich filmów. Zastanawiam mnie jedna rzecz i jestem ciekaw jakie masz zdanie na ten temat. Chodzi o separację przewodów niskopradowych od przewodów zasilania. Widzę, ze u Ciebie czesto się krzyżują i chyba w wielu przypadkach prowadzone są w bliskiej odległości, rownolegle do przewodów zasilania.
Cześć! Dziękuję za komentarz :) Ogólnie to starałem się nie prowadzić przewodów sygnałowych z elektrycznymi i w 95% udało mi się. Czasem nie unikniesz krzyżowania. Natomiast czytałem i z kimś rozmawiałem, nie pamiętam, że jeśli krzyżować to pod kątem 90 stopni. Oraz żeby faktycznie przewód elektryczny miał wpływ na sygnałowy to musiałby być gruby i pracować na dużych prądach, a nie zasilać pojedyncze gniazdka w ścianie. Tak samo prowadziłem sieciowe. Z dala od elektrycznych, ale gdy się krzyżowały, to pod kątem 90 stopni. Gdzieś widziałem dokument, że sieciowe można prowadzić z elektrycznymi chyba do 15 metrów równolegle, a jak jest te 10 cm odstępu to już jest luksus. Ale najlepiej gdzieś to potwierdzić z elektrykiem czy coś.
W domach problemem nie jest duży prąd płynący w kablach zasilających (no chyba że ktoś skrętkę prowadzi przy kablu siłowym do płyty indukcyjnej ;) ), ale to, że coraz więcej urządzeń elektronicznych pracuje na zasilaczach impulsowych, a te wprowadzają dużo zakłóceń do sieci i obciążają sieć elektryczną mocą bierną (nie dotyczy porządnych certyfikowanych zasilaczy impulsowych z filtrami po stronie pierwotnej, ale z tym bywa różnie, bo to są duże koszty komponentów w skali przemysłowej). Właśnie owe zakłócenia mogą wpływać na jakość sygnałów i tym samym np. spada prędkość LAN z 1Gbps na 700Mbps lub mniej i ty się potem głowisz "ale jak, nie oszczędzałem na kablu i sprzęcie sieciowym. Po szczegóły zapraszam tutaj (j. ang.): www.nwengineeringllc.com/article/switching-power-supply-noise-radiated-emi-and-emc.php Ten problem rozwiąże właśnie utrzymanie odpowiedniego dystansu, stosowanie kabli z parami sygnałowymi skręconymi, krzyżowanie kabli pod kątem prostym lub "niesławny" kabel ekranowany (zakładając, że same urządzenia mają ekranowanie, szczególnie dotyczy to urządzeń telekomunikacyjnych). Dlaczego niesławny? Gdyż trzeba zachować ciągłość ekranowania także w odpowiednich gniazdach, wtyczkach, urządzeniach. W przeciwnym wypadku taki ekran zadziała jak antena wielokierunkowa, zbierająca wszelkie zakłócenia z eteru i będzie jeszcze gorzej jak bez ekranu. Z tego powodu często można przeczytać, że odradza się stosowanie kabli ekranowanych w domu właśnie z obawy o błędy wykonawcze i większe koszty inwestycji. Zrobione porządnie będzie działać elegancko. Sieciowe można prowadzić równolegle z elektrycznymi do 15 metrów, ale to dotyczy prędkości do 10Mbps (tu ważne są częstotliwości pracy sygnałów). Ten dystans nie może być większy niż długość połówki fali, np. w standardzie LAN 1Gbps, gdy korzysta z pełnego dupleksu (99,9999% przypadków), to pracuje na 2-bitowej magistrali szeregowej, czyli częstotliwość wynosi 100MHz. Długość fali tej częstotliwości wynosi ok. 3 m, czyli można równolegle prowadzić maksymalnie 1,5 m, choć najlepiej tego unikać całkowicie (trzymać odstęp). Im wyższa prędkość transmisji (wyższa częstotliwość pracy magistrali), tym krótsza fala, a za tym idzie, nie powinno się już prowadzić kabli równolegle blisko siebie w ogóle. W cat6a i wyższych nie bez powodu stosuje się już nawet osobne ekrany na każdą parę sygnałową. Podsumowując, w nowoczesnym budownictwie stosowałbym już standard cat. 6a w skrętce S/FTP jeżeli chodzi o sieć domową. Wtedy kable można prowadzić tak jak jest wygodnie, ale nadal nie mogą być dłuższe niż 100m i trzeba koniecznie stosować gniazda, wtyczki i urządzenia sieciowe wspierające ten standard. Wiem, będzie drożej, ale technologia cały czas zasuwa do przodu, a kable w ścianie są "na zawsze". Kto wie, może będzie już istnieć symulacja rzeczywistości wymagająca bardzo szybkiego łącza, a ty akurat dałeś "stare" kable cat.5e ;)
Cześć Magda! Niebawem będę liczył, sam jestem ciekaw bo przestałem zliczać, tylko zapisuje ile dokupowaliśmy tych przewodów. Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
Cześć Bartłomiej! Dzięki za radę. Najpierw nocowałem na trytki bo je miałem pod ręką i trzymały fajnie do czasu wichury. Tej taśmy to już nic nie rusza, wytrzyma do właściwych rur spustowych. Elektrykę nadal zgłębiam tylko muszę się rozdwajać też na hydraulikę, ale jakoś idzie :) jeszcze będzie chwila do studiowania elektryki, chociaż wtedy też będą inne nowe tematy na głowie. Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
@@adamkapica728 Cześć Adam! Raczej z internetu i dwóch książek, chociaż jedną jestem w trakcie czytania bo mało czasu na cokolwiek. "Z Poradnika Elektryka" to najprzyjaźniejszy kanał na UA-cam i grupa na Facebooku dla amatorów. Masa pomocnych ludzi i można się od nich uczyć. Mam też znajomego, który jest już za tym etapem i też służy mi wiedzą. Pozdrawiam!
Cześć! Dobrze zrozumiałem, że do wszystkich paneli dotykowych, kontaktronów oraz czujników pociągnąłeś UTP? Kat 5e? Będziesz to robił jako POE czy jakoś inaczej? Na naszym kanale wspomniałeś, że chcesz robić AMPIO, a oni wykorzystują moduły CAN. Możesz opisać jak to zrealizujesz, żeby panel dotykowy przekazywał sygnały dalej?
Cześć! Wykonałem instalację w gwiazdę, ale również między panelami przeciągnąłem dodatkową skrętkę by stworzyć magistralę CAN między panelami. Magistrala może być na skrętce i właśnie tak będę realizował. Do panelu podłączę skrętkę przychodzącą i skrętkę wychodząca do następnego panelu. Panele można tez podłączyć w gwiazdę i również będzie to działać. Producent dołącza kostkę czteropinową, do której podłącza się żyły. Magistrala CAN doprowadza napięcie 12V, a przyciski działają poprzez zwieranie do masy. Panele nie przekazują informacji „dalej” tylko wysyłają sygnał przycisnięcia do magistrali i on jest odbierany przez zainteresowane moduły. W Ampio nie ma jednostki centralnej, wiec każdy moduł odbiera ten sygnał i przetwarza. Pozdrawiam!
Świetna robota, możesz podpowiedzieć jak rozłożyć instalację aby przygotować się pod smart dom? Szukam po Twoich filmikach ale nie mogę się doszukać.. zastanawiam się czy do wszystkiego trzeba dociągać kable w gwieździe i jakimi przewodami..a do czego i w jakiej topologii dociągać skrętkę UTP.. im dłużej czytam tym większy mętlik ;p
Cześć Mateusz! Hmm, być może jakoś przeoczyłem tą sprawę i niezbyt dużo czasu poświęciłem na przedstawienie koncepcji okablowania. Myślę, że dogram jeszcze taki film, gdy będę bliżej montażu automatyki w rozdzielnicy, a tymczasem podrzucam link do niepublicznego filmu, który nagrałem dla jednego z widzów jakiś czas temu, może to ci trochę rozjaśni sprawę. ua-cam.com/video/PTJS0IvsAOc/v-deo.html - w skrócie, do automatyki skrętka, najlepiej w gwiazdę jeśli nie wiesz jeszcze jaki system, gwiazda działa ze wszystkim i w przyszłości można wymienić system w miarę bez problemu. Jeśli pójdziesz w bardziej specyficzne architektury jak magistrala czy drzewo, to później może być trudniej, albo instalacja będzie wymagała przeróbek. W uproszczeniu: Skrętka do włączników; oświetlenie 3x1,5 lub 4x1,5 (żyrandole zapalane na dwie opcje) lub 5x1,5 (ledy rgbw); każdy punkt oświetleniowy osobno w gwiazdę; gniazda sterowalne osobno 3x2,5 w gwiazdę; gniazda niesterowalne można grupować w jeden lub więcej obwodów per pomieszczenie w zależności ile ich tam planujesz; alarm przewodem ytdy, ja zrobiłem 8x0,5. w gwiazdę, natomiast gdy czegoś zabraknie to zawsze mogę przeciąć przewód, odejść od niego innym przewodem typu 4x0,5 i podłączyć coś. Zostawiłem również skrętkę na jakieś dziwne innowacyjne przyszłościowe czujki 360 w suficie gdyby się okazało że chciałbym takie mieć i podłączyć do automatyki - będą czekać na lepsze czasy. Pozdrawiam!
Cześć Rafał! Z tą rozdzielnicą trochę się stresuje, będzie sporo pracy, jeszcze się dokształcam. CWU będzie Kan-Therm Ultraline na rozdzielaczu Kan-Therm RVV, CO to będzie mosiądz tam gdzie będą podłączane filtry, zawory itp + Ultraline, ogrzewanie podłogowe pewnie Kan-Therm Blue Floor, więc raczej taki standard. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie pamiętaj że niema zeczy niemożliwych jak dla mnie przepraszam za wyrażenie jestes prze hujem na płaskie dachy generalnie rura kan therm blue floor to Rura bez wkładki dedykowana tylko i wyłącznie do ogrzewania podłogowego posiadam różne opinie z różnych niezależnych źródeł n ten temat co do wody bardzo odradzam w systemie rozdzielaczowym jeśli chcesz jakisch szczegółowych informacji co do średnic rur na danym z systemuw potrzebowal bym rysunek techniczny z rzutem parteru i postarał bym Ci się wyrysować trasę z przeliczeniami średnic bo w zależności od systemu czy to bd press czy systemy oring czy PPR czy tece średnicę rur bd się ruznic jak jesteś zainteresowany dogłębniejszymi informacjami najlepszy kontakt na mesengerze
@@rafalus Rafale będzie system rozdzielaczowy na PeRT/Al/PeRT Ultraline, wszystko mam pokupowane. Mam projekt całkiem sensowny zrobiony w projekcie domu jeśli chodzi o przekroje rur. Blue floor to tylko na ogrzewanie podłogowe oczywiście.
Cześć, jestem nowym widzem, super kanał! Byc może te pytania już padły, ale nie znalazłem odpowiedzi. 1. Czy pracujesz na pełen etat jako programista? 2. Ile średnio dziennie spędzasz na budowie? 3. Miałeś jakies doświadczenia w budowalance zanim zacząłeś, czy wszystkiego uczysz się na bieżąco? Skąd czerpiesz wiedzę?
Cześć Krzysztof! Witam na kanale :) Poniżej odpowiedzi. 1) Tak, pracuję 8 godzin dziennie, zamykam komputer i mnie nic nie interesuje później. 2) Wcześniej w tygodniu 4 godzin, w wekeendy 8, czyli wychodziło te 5 godzin dziennie średnio. Przyznam, że ta zima jest dla mnie ciężka, jest bardzo zimno i pracuję gdzieś 3 godziny w tygodniu i 6 w weekend czyli średnio 4 godziny dziennie. Jak się ociepli to wracam na stare tory do poprzedniego harmonogramu żeby przyspieszyć trochę. 3) Doświadczenia w budowlance nie miałem. Uczę się i pytam ludzi, rozmawiam, oglądam jak wykonują. Gdybym się budował jeszcze raz to zacząłbym się uczyć rok wcześniej, a nie pól roku, to pewnie bym się lepiej przygotował, ale nie jest źle. Pozdrawiam!
Witam. Mam takie pytanko - robię klasyczną instalację elektryczną, ale pomyślałem że zrobię przyszłościowo, żeby można było w przyszłości rozbudować na inteligentną - czy skrętkę komputerową należy ciągnąć z punktu oświetleniowego do punktu oświetleniowego, czy może do każdego punktu oświetleniowego musi być osobna skrętka z rozdzielnicy? Czy orientujesz się może, czy jak się zrobi kurs uprawnień elektrycznych SEP G1, to można sobie samemu odebrać instalację elektryczną?
Cześć! Skrętkę musisz doprowadzić z rozdzielnicy do włącznika na ścianie, bo skrętka tylko przekazuje sygnał od twojej ręki do modułu, że coś chcesz zrobić, oraz przewód elektryczny, który masz teraz od włącznika do obwodu oświetleniowego musisz doprowadzić z rozdzielnicy do obwodu oświetleniowego, ponieważ moduł wysyła prąd do odbiornika, czyli żarówki. Co do uprawnień, to żeby odbierać instalacje trzeba mieć chyba D lub E albo D+E, dokładnie się nie orientuję. Pozdrawiam!
No ceny materiałów w górę, ale robocizna też w górę. Więc przynajmniej na tym jesteś do przodu. Jeśli w budżecie zakładałeś jakaś cenę np styropianu to czemu nie kupisz od razu? Masz miejsce na działce
Cześć! Trzymanie 45 m3 styropianu (150 paczek) na działce to musiałbym jakoś porządnie zabezpieczyć i liczyć, że nikt się nie zainteresuje przez 6-9 miesięcy. Będzie wylewka to pomyśle czy nie zamówić. Pozdrawiam!
Nie rób wody systemem trójnikowym - jest jedna, święta zasada, zero łączeń w podłodze, czy w ścianie. Nie wierz w cudowne, nowoczesne złączki jakie one by nie były. Rób wodę na rozdzielaczach z nierdzewki - większe przepływy w środku rozdzielacza niż w wersji mosiężnej. Dobieraj też markowe mosiężne rzeczy, najlepiej grubościenne, heavy duty. Badziewny mosiądz lubi pękać. Wybór KAN-therma to bardzo dobry wybór 👍. BTW, jeździsz nowym Civicem? :) W niektórych momentach było widać samochód. Przed zamknięciem sufitu nie chcesz tam zrobić mini strychu? Nawet strych techniczny, żeby w razie czego wejść tam i na kolanach łazić po deskach, czy po płycie OSB. Mimo, że to wiązary to miejsca trochę jest na mini stryszek - nawet coś tam wrzucić, żeby leżało, walizki, pudełka i inne rzeczy. W korytarzu właz w suficie.
Cześć! Rozdzielacz zamówiłem dziś, więc będzie na rozdzielaczu, w przyszłym tygodniu finalizuję zamówienie, styropian też już się produkuje, więc za jakiś czas będzie można zająć się kolejnym ciekawym etapem. Tak jest, jeżdżę Hondą Civic X 1.5T Sport +. Chociaż nowa to ona była jak nią wyjeżdżałem z salonu w 2017. Auto nadal można powiedzieć nowe, bo nie widać zużycia prócz tego, że jest brudna, ale jeszcze przyjdzie czas na solidne pranie :) Stryszki będą dwa. One są dosyć duże, bo jeden ma zdaje się 12 m2, a drugi 36 m2. Będą niezależne wejścia z uwagi na wysoki strop w salonie. Strychy wysokie na 230, więc można swobodnie chodzić. Planujemy tam właśnie trzymać walizki i inne takie rzeczy. Pozdrawiam!
@@EmiNetworks Do CO też jakiś tam z Kan-Thermu będzie, jeszcze nie patrzałem bo nie zamawiałem jeszcze nic na CO, czekam na projekt podłogówki, który mam dostać gdzieś za tydzień-dwa i będę wiedział ile rury, pętli itp.
Cześć, pięknie Ci to idzie wszystko😃 powiedz mi ten projekt na ogrzewanie podłogowe i wody to pisałeś gdzieś na stronie kanthermu czy do przedstawiciela koło Twojej miejscowości? Masz w planach zakładać PV i czy przemyślałeś już temat pompy ciepła jaką byś wziął?
Cześć Grzegorz! Projekt wody to mam w projekcie domu, ale i tak trochę inaczej robię choć podobnie. Projekt ogrzewania to napisałem do firmy, która zajmuje się projektami instalacji podłogowej. Zasadniczo zajmuje się tym specjalista od instalacji sanitarnych. Fotowoltaiki nie będzie. Pompa ciepła będzie. Czekam na dwie oferty i mam spotkanie w przyszłym tygodniu z jedną firmą instalacyjną. Będzie pompa, jeszcze nie wiem jaka. Pozdrawiam!
Hej. Dodam komentarz trochę od czapy i po fakcie. Czy nie rozważałeś wykonania głównych tras kablowych np korytkami metalowymi (np Baks, siatkowe OBO) a same zejścia do punktów już rurką/peszlem. Wydaje mi się że przy tak rozbudowanej instalacji oszczędziłbyś dużo pracy, nawet elektryka upraszcza się w ten sposób bo nie robisz ciągów na ścianach przewód po przewodzie tylko wiązka w koryto i ogień. Wiem że korytka trochę kosztują, trzeba robić trasę x 2 bo niskie prądy osobno itd. Pozdro :)
Cześć Piotr! Właśnie Artur trochę niżej zadał bardzo podobne pytanie. Rozważałem przez chwilę, a później zobaczyłem zdaje się u sąsiada lub u kolegi rurki i pomyślałem, że zrobię tak samo. Jedna rzecz mi wyszła dobrze, to że mam 4 peszle na podłodze, więc łatwiej będzie ze styropianem. Może gdybym miał układać jeszcze raz przewody to bym zaczął duuuużo wcześniej planowanie ich prowadzenia, a tak to się wielu tematów w tym zakresie uczyłem na gorąco, a elektryka u mnie naprawdę rozległa i nie wyszło idealnie z tym rozprowadzaniem. Ale też nie wyszło najgorzej, bo jest dosyć schludnie. Pozdrawiam!
Cześć! Tam wyżej źle napisałem, chodziło mi o UTP. FTP to ekranowana. Ja kładłem osobno, minimum chyba 15 cm od przewodu elektrycznego. W niektórych miejscach przecinają się z elektrycznymi pod katem 90 stopni. To podobno nie przeszkadza, ale najlepiej podpytac lub doczytać.
Cześć Michał! Zadzwoniłem bezpośrednio do producenta i zamówiłem. Ciekaw jestem jak ona się sprawdzi, chociaż w sumie to nie mam porównania, więc jak będzie się trzymać w ścianie, zamykać i otwierać, to będę zadowolony. Firma Polska, o typowo polskiej nazwie: Zenex :) Rozdzielnica podtynkowa 10x35 o wymiarach 80x160x16, podtynkowa. Handlują na allegro mniejszymi rozdzielnicami i mają pozytywne opinie. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie tak właśnie myślę, tylko zastanawiam się czy nie wystarczy mi skrętka UTP dwuprzewodowa, aczkolwiek jeszcze trzeba doprowadzić zasilanie :)
w jakim sklepie zamawiasz te rurki do przewodów i przewody? Przewody w górnej części są w rurach bo korzystniej wychodzą cenowo niż takie metalowe korytka/trasy kablowe również podwieszane? Czy inny powód?
Cześć Michał! Zamawiam w internecie, tam gdzie znajdę najtaniej, najmniej drogo, bo tanio to już było. Przewody w warstwie izolacji prowadzę w rurkach, choć teoretycznie nie są one wymagane, ponieważ sam przewód elektryczny jest już podwójnie zaizolowany - izolacja żyły oraz izolacja przewodu. Więc teoretycznie mógłbyś złapać te przewody na gwoździa do wiązarów i też byłoby okej. Natomiast przewody są przyczepiane do wiązarów, a suche drewno łatwo podpalić. Zatem dla własnego spokoju prowadzę w rurkach. Korytka z pewnością będą droższe w przeliczeniu na metr, ale więcej do nich upchasz przewodów. Nie wiem natomiast ile bo nawet tego nie sprawdzałem. Trzeba by policzyć. Być może lepiej byłoby zrobić w korytkach. Jeśli pozostaną otwarte to zawsze można jakiś przewód poprawić po wprowadzeniu do korytka. W przypadku rurki to już nie jest takie proste. Też nie miałem aż tak dużo czasu na przygotowanie się do tego etapu, więc wziąłem z polecenia rurki. Ogólnie to jestem zadowolony bo instalacja już praktycznie rozprowadzona, więc się udało. Pozdrawiam!
Cześć Michał! Ja rysuję wszystko w zwykłym programie do grafiki wektorowej. Po prostu trzymam wymiary obiektów i jakoś to tam się sprawdza, ale sporo przy tym roboty. Na maku korzystam z aplikacji Sketch, ale to też dałoby radę zrobić w Inkscape tylko trzeba się zapoznać z programem. A takich profesjonalnych programów to nie mam, więc to co robię to tylko w sumie jakieś szkice, ale się sprawdzają :) Pozdrawiam!
A w czym ten rysunek aparatów w rozdzielnicy robiłeś? Jestem na etapie składania swojej rozdzielni i brakuje mi takiego softu wiem że Legrand coś ma ale nie można tam wstawić złączek wago czy czegokolwiek innego niż legrand
Cześć! No te ich oprogramowania nie umożliwiają takiej zabawy. To zwykły program do grafiki wektorowej 2D. Narysowałem sobie moduły w rzeczywistej skali i przesuwam sobie po mojej makiecie rozdzielnicy. Sketch, Inkscape czy jakiś Corel, cokolwiek użyjesz co ma wektorową grafikę to się nada, tylko trzeba trochę porysować samemu. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Ja kupiłem 9x35 firmy Lamel i się okazała za mała :( muszę zmieniać na 9x45 żeby mieć jakiś zapas. 80x160cm i 350 modułów nieźle upchane, mój Lamel ma 190x72 i tylko 315 modułów, napisz proszę producenta bo może lepszą będzie miał ofertę niż Lamel a muszę kupić na dniach.
Cześć! Niestety żadnego takiego programu nie posiadam. Sam sobie narysowałem te moduły z zachowaniem ich rozmiarów i po prostu przesuwałem na planie rozdzielnicy żeby to miało sens. Sporo miałem z tym roboty. Są tam jakieś programy od Hagera czy Legranda, ale one są dosyć toporne w obsłudze i nie ma w nich wszystkiego. Pozdrawiam!
Cześć, wiem, że już po fakcie, czy brałeś pod uwagę stosowanie metalowych tras kablowych np. typu BAKS zamiast tylu rurek? Wydaje się, że mogłyby znacznie przyspieszyć układanie przewodów i łatwiej do nich coś dorzucić. Pozdrawiam
Cześć Artur! Gdzieś tam przez myśl mi przeszły takie korytka, coś tam czytałem o nich, ale już nie pamiętam czemu zdecydowałem się na rurki. Czy bym wybrał teraz korytka czy rurki, to nie wiem. Może dla sprawdzenia i wtedy bym wiedział :) Ogólnie dobrze mi się te przewody prowadzi, jakby była druga osoba do wiercenia to byłoby dużo szybciej. Do rurek już nic nie dorzucę, to prawda, ale wydaje mi się, że nie trudno byłoby dodać nową rurkę. Jak już będzie podłoga na stropie to w obu przypadkach i tak trzeba rwać podłogę i przesuwać wełnę, która będzie tam leżała żeby coś więcej dodać. Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
Cześć :) jaka będzie grubość tynku żeby przykryć wszystkie przewody? Jaki tynk? Ktoś gdzieś mi tłumaczył że jak będzie za mała ilość tynku na przewodzie to będą przebarwienia na ścianie
Cześć! Gdzieś tam chyba dyskutowaliśmy pod jednym z poprzednich filmów. Żeby przykryć taką wiązkę przewodów, ogólnie powyżej 4 przewodów, nie mówiąc już o 17 tak jak u mnie, to trzeba dać klej, siatka, klej na przewody, wiec się robi górka i trzeba dołożyć jeszcze tynku trochę. Więc grubość się robi w okolicach 2,5-3 cm podobno. Minimalnie to tak 1 cm powinno być na przewodzie, choć po taniości to i 5 mm można zrobić wg. jakiejś normy. W kotłowni będę próbował przyklejać płyty GK na ścianę. Jeśli pomysł mi podejdzie i moje wykonanie będzie okej, to wtedy kupuję płytę na kolejne pomieszczenia i będę przyklejał. Widziałem u sąsiada, wygląda bardzo fajnie ściana, gładka, elegancka, nie ma się do czego przyczepić. Jeśli nie spodoba mi się moje wykonanie, to będę szukał ekipy do tynkowania, wtedy zobaczymy, ale chyba gipsowe tynki. Miejmy nadzieję, że z laserem i łatą to jednak wyjdzie to w porządku. Czas pokaże. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Tak to prawda, kiedyś dyskutowaliśmy ale na jakiś inny temat :) obserwuje na bieżąco prawie od początku budowy :) Też myślałem o płycie GK (cały garaż tak zrobiłem) samodzielnie można łatwo i szybko wykonać ale na FB na grupach przekonywali, że takie rozwiązanie jest mnie trwałe niż tynki cementowo wapienne. Będę dalej obserwował jak Ci wyjdzie. Powodzenia :)
Cześć! Wszędzie stosowałem puszki S60DF. Bardzo dobrze się je łączy i pozostają stabilne po złączeniu. Mają takie ząbki na przodzie, które łączą puszki ze sobą. Nie miałem problemu z zamocowaniem pięciu puszek, a nawet dziwiłem się, że tak łatwo się to robi. Pozdrawiam!
Cześć Rafał! W ten weekend lub przyszłym tygodniu będę starał się jakoś zweryfikować mniej więcej czas potrzebny do wykonania podłóg w domu na gotowo. Planowaliśmy przeprowadzić się w lutym przyszłego roku, ale nie wiem na ile jest to realne. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Dziekuje za odpowiedz i tez pozdrawiam i podziwiam Ja bym nie wytrzymal na pewno cos bym sie staral sie zlecic chociaz te bardziej czasochlone prace zeby przyspieszyc z reszta ja jestem przeciwienstwem pana bo ja sam nic nie zrobilem tylko wszystko zlecilem
@@Raf1037 Akurat z elektryką to warto przemyśleć, bo mam wrażenie, że zapłaciłem tyle co bym zapłacił z robocizną... Ale nie wiem do końca, bo zakres prac też jest dużo większy. Jak będzie elektryk u mnie odbierać to wtedy się zapytam ile by mnie za to skasował.
Cześć Patryk! Same przewody elektryczne jakieś 200 godzin - 100 obwodów. Mniej więcej, bo tam jakieś święta były w trakcie i dni wolne gdzie nie pracowałem na budowie. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie dzięki! Pocieszyłes mnie bo u mnie jest około 40 bez automatyki więc tak myślę na tej podstawie, że jak urlopik wezmę to z 2 tygodnie :D
Cześć Paweł! Rozważałem. Korytka moim zdaniem by się u mnie nie sprawdziły. Dlaczego? Ponieważ mam tylko 12 cm styropianu na posadzce i nie sądzę że udało by mi się sensownie bez mijania to wszystko rozprowadzić, chociaż może by dało radę jakbym miał więcej czasu na obmyślanie planu działania. Ewentualnie chodziłbym tylko po korytkach w korytarzu bo podłogi by nic nie zostało. Tak samo z peszlami, gdybym wyjechał z rozdzielnicy peszlami to miałbym tylko dywan peszli i po nich ciągle chodził. Dodatkowo na obecnym poziomie niebawem będę montował instalację odkurzacza centralnego. Mijanka rur odkurzacza centralnego z korytkami... To nie wyszłoby dobrze. Być może źle to oceniam, ale tak mi się wydaje że u mnie by się te korytka i peszle mogłby nie sprawdzić. Ogólnie to mi się podoba, że mam tylko 4 peszle w domu, można swobodnie się poruszać. Dla mnie to plus. Dodatkowo może nie potrafię, ale wkładanie przewodów do peszli należało podczas tego etapu do najmniej przyjemnych zajęć. Odkryłem jedynie że nawiniecie taśmy izolacyjnej na początek przewodu ułatwia wciąganie. Zdecydowałem się na prowadzenie po wiązarach by nie prowadzić po podłodze. Starałem się schodzić z sufitu w jednym miejscu daną wiązką a dalej robiłem już po ścianie. Może gdybym nie robił w rurkach tylko po prostu mocował przewód do wiązara to nie było by problemu żeby schodzić gdzieś dalej z wiązara na ścianę docelowo do puszki, ale w wykonaniu z rurkami to tak mi było po prostu wygodniej. Nie uważam tego za błąd, ponieważ zachowałem wszelkie standardy co do umiejscowienia przewodów na ścianie. Jedyne co zrobiłem źle to w korytarzu mam 17 przewodów jeden pod drugim i trzeba będzie się tam robić grubszy tynk. Należało robić jakiś odstęp rzędu 12 cm co 4 przewody żeby to było jak trzeba, ale wtedy nie zmieściłbym tylu przewodów. Sprawę też skomplikowało dla mnie prowadzenie przewodów między końcem a początkiem domu przez strefę z podniesionym sufitem. Uparłem się, żeby przewody szły w warstwie przyszłej izolacji stropu, a nie nad nią i to spowodowało, że miałem tam mało miejsca tak naprawdę. Chociaż jak tak myślę, to dałoby się to rozwiązać sensownie dokładając izolację w miejscu przejścia z normalnego sufitu na skośny. Wtedy bym nie miał tej wiązki 17 przewodów na ścianie w korytarzu. Może o tym opowiem na filmie jak będę pokazywał ostateczną realizację i podsumowanie etapu. Pozdrawiam!
Cześć, bardzo porządna robota, ty robisz to lepiej niż większość firm z "doświadczeniem". Brawo 😊😊
Cześć! Są fachowcy na tych internetach tylko trzeba dobrze poszukać :) Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
Tomek jesteś dla mnie inspiracją i motywacją do tego żeby też w miarę możliwości robić jak najwięcej rzeczy samemu i bardzo często wracam do Twoich filmów. Zastanawiam mnie jedna rzecz i jestem ciekaw jakie masz zdanie na ten temat. Chodzi o separację przewodów niskopradowych od przewodów zasilania. Widzę, ze u Ciebie czesto się krzyżują i chyba w wielu przypadkach prowadzone są w bliskiej odległości, rownolegle do przewodów zasilania.
Cześć! Dziękuję za komentarz :) Ogólnie to starałem się nie prowadzić przewodów sygnałowych z elektrycznymi i w 95% udało mi się. Czasem nie unikniesz krzyżowania. Natomiast czytałem i z kimś rozmawiałem, nie pamiętam, że jeśli krzyżować to pod kątem 90 stopni. Oraz żeby faktycznie przewód elektryczny miał wpływ na sygnałowy to musiałby być gruby i pracować na dużych prądach, a nie zasilać pojedyncze gniazdka w ścianie. Tak samo prowadziłem sieciowe. Z dala od elektrycznych, ale gdy się krzyżowały, to pod kątem 90 stopni. Gdzieś widziałem dokument, że sieciowe można prowadzić z elektrycznymi chyba do 15 metrów równolegle, a jak jest te 10 cm odstępu to już jest luksus. Ale najlepiej gdzieś to potwierdzić z elektrykiem czy coś.
W domach problemem nie jest duży prąd płynący w kablach zasilających (no chyba że ktoś skrętkę prowadzi przy kablu siłowym do płyty indukcyjnej ;) ), ale to, że coraz więcej urządzeń elektronicznych pracuje na zasilaczach impulsowych, a te wprowadzają dużo zakłóceń do sieci i obciążają sieć elektryczną mocą bierną (nie dotyczy porządnych certyfikowanych zasilaczy impulsowych z filtrami po stronie pierwotnej, ale z tym bywa różnie, bo to są duże koszty komponentów w skali przemysłowej). Właśnie owe zakłócenia mogą wpływać na jakość sygnałów i tym samym np. spada prędkość LAN z 1Gbps na 700Mbps lub mniej i ty się potem głowisz "ale jak, nie oszczędzałem na kablu i sprzęcie sieciowym. Po szczegóły zapraszam tutaj (j. ang.): www.nwengineeringllc.com/article/switching-power-supply-noise-radiated-emi-and-emc.php
Ten problem rozwiąże właśnie utrzymanie odpowiedniego dystansu, stosowanie kabli z parami sygnałowymi skręconymi, krzyżowanie kabli pod kątem prostym lub "niesławny" kabel ekranowany (zakładając, że same urządzenia mają ekranowanie, szczególnie dotyczy to urządzeń telekomunikacyjnych). Dlaczego niesławny? Gdyż trzeba zachować ciągłość ekranowania także w odpowiednich gniazdach, wtyczkach, urządzeniach. W przeciwnym wypadku taki ekran zadziała jak antena wielokierunkowa, zbierająca wszelkie zakłócenia z eteru i będzie jeszcze gorzej jak bez ekranu. Z tego powodu często można przeczytać, że odradza się stosowanie kabli ekranowanych w domu właśnie z obawy o błędy wykonawcze i większe koszty inwestycji. Zrobione porządnie będzie działać elegancko.
Sieciowe można prowadzić równolegle z elektrycznymi do 15 metrów, ale to dotyczy prędkości do 10Mbps (tu ważne są częstotliwości pracy sygnałów). Ten dystans nie może być większy niż długość połówki fali, np. w standardzie LAN 1Gbps, gdy korzysta z pełnego dupleksu (99,9999% przypadków), to pracuje na 2-bitowej magistrali szeregowej, czyli częstotliwość wynosi 100MHz. Długość fali tej częstotliwości wynosi ok. 3 m, czyli można równolegle prowadzić maksymalnie 1,5 m, choć najlepiej tego unikać całkowicie (trzymać odstęp). Im wyższa prędkość transmisji (wyższa częstotliwość pracy magistrali), tym krótsza fala, a za tym idzie, nie powinno się już prowadzić kabli równolegle blisko siebie w ogóle. W cat6a i wyższych nie bez powodu stosuje się już nawet osobne ekrany na każdą parę sygnałową.
Podsumowując, w nowoczesnym budownictwie stosowałbym już standard cat. 6a w skrętce S/FTP jeżeli chodzi o sieć domową. Wtedy kable można prowadzić tak jak jest wygodnie, ale nadal nie mogą być dłuższe niż 100m i trzeba koniecznie stosować gniazda, wtyczki i urządzenia sieciowe wspierające ten standard. Wiem, będzie drożej, ale technologia cały czas zasuwa do przodu, a kable w ścianie są "na zawsze". Kto wie, może będzie już istnieć symulacja rzeczywistości wymagająca bardzo szybkiego łącza, a ty akurat dałeś "stare" kable cat.5e ;)
@@kovuscar Dzięki za podzielenie się wiedzą! Niech przydaje się czytającym komentarze :)
pięknie równo ułożone kabelki, miło się patrzy : )
Cześć! Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
tak chce się oglądać :)
Cześć Yevhen! Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
Hej ! Nooo tych kabelków jakby zliczyć do finiszu to półmaraton się uzbiera
So : „run Tomek run” ☺️
Elegancko 👏🏻👏🏻👏🏻
Cześć Magda! Niebawem będę liczył, sam jestem ciekaw bo przestałem zliczać, tylko zapisuje ile dokupowaliśmy tych przewodów. Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie czekam zatem na podsumowanie
I Powodzenia życzę na kolejnych etapach !!! Pozdrawiam również
14:13 polecam opaski stalowe;)
Co do instalacji to szacun, ze chciało Ci się zgłębiać tematykę elektryki :)
Cześć Bartłomiej! Dzięki za radę. Najpierw nocowałem na trytki bo je miałem pod ręką i trzymały fajnie do czasu wichury. Tej taśmy to już nic nie rusza, wytrzyma do właściwych rur spustowych. Elektrykę nadal zgłębiam tylko muszę się rozdwajać też na hydraulikę, ale jakoś idzie :) jeszcze będzie chwila do studiowania elektryki, chociaż wtedy też będą inne nowe tematy na głowie. Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie rozdzielnie tez sam montujesz?
@@TrotyL99 tak, taki jest plan.
Zglebiarz wiedzę z ogolno dostępnych portali, grup, książek? Czy od znajomych "fachowców"? :)
@@adamkapica728 Cześć Adam! Raczej z internetu i dwóch książek, chociaż jedną jestem w trakcie czytania bo mało czasu na cokolwiek. "Z Poradnika Elektryka" to najprzyjaźniejszy kanał na UA-cam i grupa na Facebooku dla amatorów. Masa pomocnych ludzi i można się od nich uczyć. Mam też znajomego, który jest już za tym etapem i też służy mi wiedzą. Pozdrawiam!
No jest wreszcie ktoś ze Szczecina na budowie 😀 pozdrawiam sub I zostaje
Cześć! Dzięki za komentarz i subskrypcję :) Pozdrawiam!
Cześć! Dobrze zrozumiałem, że do wszystkich paneli dotykowych, kontaktronów oraz czujników pociągnąłeś UTP? Kat 5e?
Będziesz to robił jako POE czy jakoś inaczej? Na naszym kanale wspomniałeś, że chcesz robić AMPIO, a oni wykorzystują moduły CAN.
Możesz opisać jak to zrealizujesz, żeby panel dotykowy przekazywał sygnały dalej?
Cześć! Wykonałem instalację w gwiazdę, ale również między panelami przeciągnąłem dodatkową skrętkę by stworzyć magistralę CAN między panelami. Magistrala może być na skrętce i właśnie tak będę realizował. Do panelu podłączę skrętkę przychodzącą i skrętkę wychodząca do następnego panelu. Panele można tez podłączyć w gwiazdę i również będzie to działać. Producent dołącza kostkę czteropinową, do której podłącza się żyły. Magistrala CAN doprowadza napięcie 12V, a przyciski działają poprzez zwieranie do masy. Panele nie przekazują informacji „dalej” tylko wysyłają sygnał przycisnięcia do magistrali i on jest odbierany przez zainteresowane moduły. W Ampio nie ma jednostki centralnej, wiec każdy moduł odbiera ten sygnał i przetwarza. Pozdrawiam!
Świetna robota, możesz podpowiedzieć jak rozłożyć instalację aby przygotować się pod smart dom? Szukam po Twoich filmikach ale nie mogę się doszukać.. zastanawiam się czy do wszystkiego trzeba dociągać kable w gwieździe i jakimi przewodami..a do czego i w jakiej topologii dociągać skrętkę UTP.. im dłużej czytam tym większy mętlik ;p
Cześć Mateusz! Hmm, być może jakoś przeoczyłem tą sprawę i niezbyt dużo czasu poświęciłem na przedstawienie koncepcji okablowania. Myślę, że dogram jeszcze taki film, gdy będę bliżej montażu automatyki w rozdzielnicy, a tymczasem podrzucam link do niepublicznego filmu, który nagrałem dla jednego z widzów jakiś czas temu, może to ci trochę rozjaśni sprawę. ua-cam.com/video/PTJS0IvsAOc/v-deo.html - w skrócie, do automatyki skrętka, najlepiej w gwiazdę jeśli nie wiesz jeszcze jaki system, gwiazda działa ze wszystkim i w przyszłości można wymienić system w miarę bez problemu. Jeśli pójdziesz w bardziej specyficzne architektury jak magistrala czy drzewo, to później może być trudniej, albo instalacja będzie wymagała przeróbek. W uproszczeniu: Skrętka do włączników; oświetlenie 3x1,5 lub 4x1,5 (żyrandole zapalane na dwie opcje) lub 5x1,5 (ledy rgbw); każdy punkt oświetleniowy osobno w gwiazdę; gniazda sterowalne osobno 3x2,5 w gwiazdę; gniazda niesterowalne można grupować w jeden lub więcej obwodów per pomieszczenie w zależności ile ich tam planujesz; alarm przewodem ytdy, ja zrobiłem 8x0,5. w gwiazdę, natomiast gdy czegoś zabraknie to zawsze mogę przeciąć przewód, odejść od niego innym przewodem typu 4x0,5 i podłączyć coś. Zostawiłem również skrętkę na jakieś dziwne innowacyjne przyszłościowe czujki 360 w suficie gdyby się okazało że chciałbym takie mieć i podłączyć do automatyki - będą czekać na lepsze czasy. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Ogromna pomoc! Bardzo dziękuję :)!!!
Zajebiscie mega inteligentny jestes pewno rozdzielnice złożysz sam czekam na tą hydraulikę myślałeś już nad systemem cwu czy c.o
Cześć Rafał! Z tą rozdzielnicą trochę się stresuje, będzie sporo pracy, jeszcze się dokształcam. CWU będzie Kan-Therm Ultraline na rozdzielaczu Kan-Therm RVV, CO to będzie mosiądz tam gdzie będą podłączane filtry, zawory itp + Ultraline, ogrzewanie podłogowe pewnie Kan-Therm Blue Floor, więc raczej taki standard. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie pamiętaj że niema zeczy niemożliwych jak dla mnie przepraszam za wyrażenie jestes prze hujem na płaskie dachy generalnie rura kan therm blue floor to Rura bez wkładki dedykowana tylko i wyłącznie do ogrzewania podłogowego posiadam różne opinie z różnych niezależnych źródeł n ten temat co do wody bardzo odradzam w systemie rozdzielaczowym jeśli chcesz jakisch szczegółowych informacji co do średnic rur na danym z systemuw potrzebowal bym rysunek techniczny z rzutem parteru i postarał bym Ci się wyrysować trasę z przeliczeniami średnic bo w zależności od systemu czy to bd press czy systemy oring czy PPR czy tece średnicę rur bd się ruznic jak jesteś zainteresowany dogłębniejszymi informacjami najlepszy kontakt na mesengerze
@@ProgramistaNaBudowie no to po tym komentarzu z wielką niecierpliwiscia czekam na hydraulike!!!!
@@rafalus Rafale będzie system rozdzielaczowy na PeRT/Al/PeRT Ultraline, wszystko mam pokupowane. Mam projekt całkiem sensowny zrobiony w projekcie domu jeśli chodzi o przekroje rur. Blue floor to tylko na ogrzewanie podłogowe oczywiście.
Cześć, jestem nowym widzem, super kanał!
Byc może te pytania już padły, ale nie znalazłem odpowiedzi.
1. Czy pracujesz na pełen etat jako programista?
2. Ile średnio dziennie spędzasz na budowie?
3. Miałeś jakies doświadczenia w budowalance zanim zacząłeś, czy wszystkiego uczysz się na bieżąco? Skąd czerpiesz wiedzę?
Cześć Krzysztof! Witam na kanale :) Poniżej odpowiedzi.
1) Tak, pracuję 8 godzin dziennie, zamykam komputer i mnie nic nie interesuje później.
2) Wcześniej w tygodniu 4 godzin, w wekeendy 8, czyli wychodziło te 5 godzin dziennie średnio. Przyznam, że ta zima jest dla mnie ciężka, jest bardzo zimno i pracuję gdzieś 3 godziny w tygodniu i 6 w weekend czyli średnio 4 godziny dziennie. Jak się ociepli to wracam na stare tory do poprzedniego harmonogramu żeby przyspieszyć trochę.
3) Doświadczenia w budowlance nie miałem. Uczę się i pytam ludzi, rozmawiam, oglądam jak wykonują. Gdybym się budował jeszcze raz to zacząłbym się uczyć rok wcześniej, a nie pól roku, to pewnie bym się lepiej przygotował, ale nie jest źle.
Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Bardzo zdolny, pracowity, skromny i ambitny chlopak z Ciebie :) Powodzenia
@@pistacja93 Cześć! Dzięki za dobre słowo, pozdrawiam!
Witam. Mam takie pytanko - robię klasyczną instalację elektryczną, ale pomyślałem że zrobię przyszłościowo, żeby można było w przyszłości rozbudować na inteligentną - czy skrętkę komputerową należy ciągnąć z punktu oświetleniowego do punktu oświetleniowego, czy może do każdego punktu oświetleniowego musi być osobna skrętka z rozdzielnicy? Czy orientujesz się może, czy jak się zrobi kurs uprawnień elektrycznych SEP G1, to można sobie samemu odebrać instalację elektryczną?
Cześć! Skrętkę musisz doprowadzić z rozdzielnicy do włącznika na ścianie, bo skrętka tylko przekazuje sygnał od twojej ręki do modułu, że coś chcesz zrobić, oraz przewód elektryczny, który masz teraz od włącznika do obwodu oświetleniowego musisz doprowadzić z rozdzielnicy do obwodu oświetleniowego, ponieważ moduł wysyła prąd do odbiornika, czyli żarówki. Co do uprawnień, to żeby odbierać instalacje trzeba mieć chyba D lub E albo D+E, dokładnie się nie orientuję. Pozdrawiam!
No ceny materiałów w górę, ale robocizna też w górę. Więc przynajmniej na tym jesteś do przodu. Jeśli w budżecie zakładałeś jakaś cenę np styropianu to czemu nie kupisz od razu? Masz miejsce na działce
Cześć! Trzymanie 45 m3 styropianu (150 paczek) na działce to musiałbym jakoś porządnie zabezpieczyć i liczyć, że nikt się nie zainteresuje przez 6-9 miesięcy. Będzie wylewka to pomyśle czy nie zamówić. Pozdrawiam!
Hej, jakiego rozmiaru peszli używałeś do schowania przewodu 3x2,5? Pozdro
Cześć! To musiał być peszel 25 mm. W 20 mm wchodzą dwa przewody na styk. Pozdrawiam!
Nie rób wody systemem trójnikowym - jest jedna, święta zasada, zero łączeń w podłodze, czy w ścianie. Nie wierz w cudowne, nowoczesne złączki jakie one by nie były. Rób wodę na rozdzielaczach z nierdzewki - większe przepływy w środku rozdzielacza niż w wersji mosiężnej. Dobieraj też markowe mosiężne rzeczy, najlepiej grubościenne, heavy duty. Badziewny mosiądz lubi pękać. Wybór KAN-therma to bardzo dobry wybór 👍. BTW, jeździsz nowym Civicem? :) W niektórych momentach było widać samochód. Przed zamknięciem sufitu nie chcesz tam zrobić mini strychu? Nawet strych techniczny, żeby w razie czego wejść tam i na kolanach łazić po deskach, czy po płycie OSB. Mimo, że to wiązary to miejsca trochę jest na mini stryszek - nawet coś tam wrzucić, żeby leżało, walizki, pudełka i inne rzeczy. W korytarzu właz w suficie.
Cześć! Rozdzielacz zamówiłem dziś, więc będzie na rozdzielaczu, w przyszłym tygodniu finalizuję zamówienie, styropian też już się produkuje, więc za jakiś czas będzie można zająć się kolejnym ciekawym etapem.
Tak jest, jeżdżę Hondą Civic X 1.5T Sport +. Chociaż nowa to ona była jak nią wyjeżdżałem z salonu w 2017. Auto nadal można powiedzieć nowe, bo nie widać zużycia prócz tego, że jest brudna, ale jeszcze przyjdzie czas na solidne pranie :)
Stryszki będą dwa. One są dosyć duże, bo jeden ma zdaje się 12 m2, a drugi 36 m2. Będą niezależne wejścia z uwagi na wysoki strop w salonie. Strychy wysokie na 230, więc można swobodnie chodzić. Planujemy tam właśnie trzymać walizki i inne takie rzeczy.
Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Jaki rozdzielacz? Co do nowego Civica miałem na myśli nowy model.
@@EmiNetworks Będzie rozdzielacz z serii InoxFlow RVV z zaworami odcinającymi.
@@ProgramistaNaBudowie To do wody użytkowej a do CO jaki?
@@EmiNetworks Do CO też jakiś tam z Kan-Thermu będzie, jeszcze nie patrzałem bo nie zamawiałem jeszcze nic na CO, czekam na projekt podłogówki, który mam dostać gdzieś za tydzień-dwa i będę wiedział ile rury, pętli itp.
Cześć, pięknie Ci to idzie wszystko😃 powiedz mi ten projekt na ogrzewanie podłogowe i wody to pisałeś gdzieś na stronie kanthermu czy do przedstawiciela koło Twojej miejscowości? Masz w planach zakładać PV i czy przemyślałeś już temat pompy ciepła jaką byś wziął?
Cześć Grzegorz! Projekt wody to mam w projekcie domu, ale i tak trochę inaczej robię choć podobnie. Projekt ogrzewania to napisałem do firmy, która zajmuje się projektami instalacji podłogowej. Zasadniczo zajmuje się tym specjalista od instalacji sanitarnych. Fotowoltaiki nie będzie. Pompa ciepła będzie. Czekam na dwie oferty i mam spotkanie w przyszłym tygodniu z jedną firmą instalacyjną. Będzie pompa, jeszcze nie wiem jaka. Pozdrawiam!
Hej. Dodam komentarz trochę od czapy i po fakcie. Czy nie rozważałeś wykonania głównych tras kablowych np korytkami metalowymi (np Baks, siatkowe OBO) a same zejścia do punktów już rurką/peszlem. Wydaje mi się że przy tak rozbudowanej instalacji oszczędziłbyś dużo pracy, nawet elektryka upraszcza się w ten sposób bo nie robisz ciągów na ścianach przewód po przewodzie tylko wiązka w koryto i ogień. Wiem że korytka trochę kosztują, trzeba robić trasę x 2 bo niskie prądy osobno itd. Pozdro :)
Cześć Piotr! Właśnie Artur trochę niżej zadał bardzo podobne pytanie. Rozważałem przez chwilę, a później zobaczyłem zdaje się u sąsiada lub u kolegi rurki i pomyślałem, że zrobię tak samo. Jedna rzecz mi wyszła dobrze, to że mam 4 peszle na podłodze, więc łatwiej będzie ze styropianem. Może gdybym miał układać jeszcze raz przewody to bym zaczął duuuużo wcześniej planowanie ich prowadzenia, a tak to się wielu tematów w tym zakresie uczyłem na gorąco, a elektryka u mnie naprawdę rozległa i nie wyszło idealnie z tym rozprowadzaniem. Ale też nie wyszło najgorzej, bo jest dosyć schludnie. Pozdrawiam!
Witaj , jakiej kat.skretki ciagłes po domu i czy ekranowane ?
Pozdrawiam
Cześć! Używałem nieekranowanej, *UTP* kat 6. Pozdrawiam!
FTP to chyba ekranowana?
Zastanawiam sie czy nieekranowana UTP może isc razem z elektryka?
Pozdro.
Cześć! Tam wyżej źle napisałem, chodziło mi o UTP. FTP to ekranowana. Ja kładłem osobno, minimum chyba 15 cm od przewodu elektrycznego. W niektórych miejscach przecinają się z elektrycznymi pod katem 90 stopni. To podobno nie przeszkadza, ale najlepiej podpytac lub doczytać.
Tomku, można wiedzieć jaki model rozdzielnicy zamówiłeś i w jakim sklepie? Pozdrawiam
Cześć Michał! Zadzwoniłem bezpośrednio do producenta i zamówiłem. Ciekaw jestem jak ona się sprawdzi, chociaż w sumie to nie mam porównania, więc jak będzie się trzymać w ścianie, zamykać i otwierać, to będę zadowolony. Firma Polska, o typowo polskiej nazwie: Zenex :) Rozdzielnica podtynkowa 10x35 o wymiarach 80x160x16, podtynkowa. Handlują na allegro mniejszymi rozdzielnicami i mają pozytywne opinie. Pozdrawiam!
Hej :)
Sporo przewodów YTDY, a do czego użyłeś i jak to się spięło z ampio?
Pozdrawiam :)
Hej. Sporo przewodów jest od instalacji alarmowej, około 60 przewodów. Jeszcze nie spiąłem niczego, ale kiedyś przyjdzie na to czas. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie a czemu do włączników świateł doprowadziłeś utp? Z tego co widzę to wybrany smart home używa CAN. Czy to dwu-przewodowe utp?
@@tomaszkowalski8820 magistrala can może być realizowana no. za pomocą skrętki.
@@ProgramistaNaBudowie tak właśnie myślę, tylko zastanawiam się czy nie wystarczy mi skrętka UTP dwuprzewodowa, aczkolwiek jeszcze trzeba doprowadzić zasilanie :)
Muszą być minimum 4 żyły.
w jakim sklepie zamawiasz te rurki do przewodów i przewody? Przewody w górnej części są w rurach bo korzystniej wychodzą cenowo niż takie metalowe korytka/trasy kablowe również podwieszane? Czy inny powód?
Cześć Michał! Zamawiam w internecie, tam gdzie znajdę najtaniej, najmniej drogo, bo tanio to już było. Przewody w warstwie izolacji prowadzę w rurkach, choć teoretycznie nie są one wymagane, ponieważ sam przewód elektryczny jest już podwójnie zaizolowany - izolacja żyły oraz izolacja przewodu. Więc teoretycznie mógłbyś złapać te przewody na gwoździa do wiązarów i też byłoby okej. Natomiast przewody są przyczepiane do wiązarów, a suche drewno łatwo podpalić. Zatem dla własnego spokoju prowadzę w rurkach. Korytka z pewnością będą droższe w przeliczeniu na metr, ale więcej do nich upchasz przewodów. Nie wiem natomiast ile bo nawet tego nie sprawdzałem. Trzeba by policzyć. Być może lepiej byłoby zrobić w korytkach. Jeśli pozostaną otwarte to zawsze można jakiś przewód poprawić po wprowadzeniu do korytka. W przypadku rurki to już nie jest takie proste. Też nie miałem aż tak dużo czasu na przygotowanie się do tego etapu, więc wziąłem z polecenia rurki. Ogólnie to jestem zadowolony bo instalacja już praktycznie rozprowadzona, więc się udało.
Pozdrawiam!
Gratuluję. Fajny kanał i praca. Powodzenia w dalszej budowie.
@@Zie1u Dziękuję i pozdrawiam!
Siemanko, wspominałeś ostatnio o programie w którym sobie projektujesz instalacje, zdradzisz jaki to program ?
Cześć Michał! Ja rysuję wszystko w zwykłym programie do grafiki wektorowej. Po prostu trzymam wymiary obiektów i jakoś to tam się sprawdza, ale sporo przy tym roboty. Na maku korzystam z aplikacji Sketch, ale to też dałoby radę zrobić w Inkscape tylko trzeba się zapoznać z programem. A takich profesjonalnych programów to nie mam, więc to co robię to tylko w sumie jakieś szkice, ale się sprawdzają :) Pozdrawiam!
A w czym ten rysunek aparatów w rozdzielnicy robiłeś? Jestem na etapie składania swojej rozdzielni i brakuje mi takiego softu wiem że Legrand coś ma ale nie można tam wstawić złączek wago czy czegokolwiek innego niż legrand
Cześć! No te ich oprogramowania nie umożliwiają takiej zabawy. To zwykły program do grafiki wektorowej 2D. Narysowałem sobie moduły w rzeczywistej skali i przesuwam sobie po mojej makiecie rozdzielnicy. Sketch, Inkscape czy jakiś Corel, cokolwiek użyjesz co ma wektorową grafikę to się nada, tylko trzeba trochę porysować samemu. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie A jaką rozdzielnice wybrałeś na ile modułów?
Rozdzielnica polskiej produkcji. Pokażę w przyszłości na kolejnych filmach. 80x160 cm, 10x35 modułów.
@@ProgramistaNaBudowie Ja kupiłem 9x35 firmy Lamel i się okazała za mała :( muszę zmieniać na 9x45 żeby mieć jakiś zapas.
80x160cm i 350 modułów nieźle upchane, mój Lamel ma 190x72 i tylko 315 modułów, napisz proszę producenta bo może lepszą będzie miał ofertę niż Lamel a muszę kupić na dniach.
@@YouMarshalTube firma Zenex. Oni nie robią większej jak 10x35.
Witam , jaki to program do tej rozdzielnicy ? A moze jest jakis program do projektu okablowania elektrycznego i teletechnicznego :)
Cześć! Niestety żadnego takiego programu nie posiadam. Sam sobie narysowałem te moduły z zachowaniem ich rozmiarów i po prostu przesuwałem na planie rozdzielnicy żeby to miało sens. Sporo miałem z tym roboty. Są tam jakieś programy od Hagera czy Legranda, ale one są dosyć toporne w obsłudze i nie ma w nich wszystkiego. Pozdrawiam!
Cześć, wiem, że już po fakcie, czy brałeś pod uwagę stosowanie metalowych tras kablowych np. typu BAKS zamiast tylu rurek? Wydaje się, że mogłyby znacznie przyspieszyć układanie przewodów i łatwiej do nich coś dorzucić. Pozdrawiam
Cześć Artur! Gdzieś tam przez myśl mi przeszły takie korytka, coś tam czytałem o nich, ale już nie pamiętam czemu zdecydowałem się na rurki. Czy bym wybrał teraz korytka czy rurki, to nie wiem. Może dla sprawdzenia i wtedy bym wiedział :) Ogólnie dobrze mi się te przewody prowadzi, jakby była druga osoba do wiercenia to byłoby dużo szybciej. Do rurek już nic nie dorzucę, to prawda, ale wydaje mi się, że nie trudno byłoby dodać nową rurkę. Jak już będzie podłoga na stropie to w obu przypadkach i tak trzeba rwać podłogę i przesuwać wełnę, która będzie tam leżała żeby coś więcej dodać. Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
Cześć :) jaka będzie grubość tynku żeby przykryć wszystkie przewody? Jaki tynk? Ktoś gdzieś mi tłumaczył że jak będzie za mała ilość tynku na przewodzie to będą przebarwienia na ścianie
Cześć! Gdzieś tam chyba dyskutowaliśmy pod jednym z poprzednich filmów. Żeby przykryć taką wiązkę przewodów, ogólnie powyżej 4 przewodów, nie mówiąc już o 17 tak jak u mnie, to trzeba dać klej, siatka, klej na przewody, wiec się robi górka i trzeba dołożyć jeszcze tynku trochę. Więc grubość się robi w okolicach 2,5-3 cm podobno. Minimalnie to tak 1 cm powinno być na przewodzie, choć po taniości to i 5 mm można zrobić wg. jakiejś normy.
W kotłowni będę próbował przyklejać płyty GK na ścianę. Jeśli pomysł mi podejdzie i moje wykonanie będzie okej, to wtedy kupuję płytę na kolejne pomieszczenia i będę przyklejał. Widziałem u sąsiada, wygląda bardzo fajnie ściana, gładka, elegancka, nie ma się do czego przyczepić. Jeśli nie spodoba mi się moje wykonanie, to będę szukał ekipy do tynkowania, wtedy zobaczymy, ale chyba gipsowe tynki. Miejmy nadzieję, że z laserem i łatą to jednak wyjdzie to w porządku. Czas pokaże.
Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Tak to prawda, kiedyś dyskutowaliśmy ale na jakiś inny temat :) obserwuje na bieżąco prawie od początku budowy :) Też myślałem o płycie GK (cały garaż tak zrobiłem) samodzielnie można łatwo i szybko wykonać ale na FB na grupach przekonywali, że takie rozwiązanie jest mnie trwałe niż tynki cementowo wapienne.
Będę dalej obserwował jak Ci wyjdzie. Powodzenia :)
@@unitra Dzięki, temat tynków będę jeszcze zgłębiał bo mam trochę czasu. Zobaczymy na co tam padnie ostatecznie. Pozdrawiam!
Wszędzie dawałeś puszki pojedyncze i później łączyłeś je w grupy? Czy gdzieś masz od razu podwójne/potrójne? :)
Cześć! Wszędzie stosowałem puszki S60DF. Bardzo dobrze się je łączy i pozostają stabilne po złączeniu. Mają takie ząbki na przodzie, które łączą puszki ze sobą. Nie miałem problemu z zamocowaniem pięciu puszek, a nawet dziwiłem się, że tak łatwo się to robi. Pozdrawiam!
Pomału do celu ;)
Jest to prawda. Jeszcze ze 150 mb skrętki zabrakło i trzeba dokupić... Pozdrawiam!
👍😁
Cześć Krzysztof! Dzięki za komentarz, pozdrawiam!
Na jakiej wysokości robiłeś włączniki?
Cześć! 120 cm od gotowej podłogi, pozdrawiam!
Tak z ciekawosci zapytam Jak mysliszy (uwazasz) ile czasu ci ta budowa zajmie zanim pojdziecie mieszkac( mniej wiecej)
Cześć Rafał! W ten weekend lub przyszłym tygodniu będę starał się jakoś zweryfikować mniej więcej czas potrzebny do wykonania podłóg w domu na gotowo. Planowaliśmy przeprowadzić się w lutym przyszłego roku, ale nie wiem na ile jest to realne. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Dziekuje za odpowiedz i tez pozdrawiam i podziwiam Ja bym nie wytrzymal na pewno cos bym sie staral sie zlecic chociaz te bardziej czasochlone prace zeby przyspieszyc z reszta ja jestem przeciwienstwem pana bo ja sam nic nie zrobilem tylko wszystko zlecilem
@@Raf1037 Akurat z elektryką to warto przemyśleć, bo mam wrażenie, że zapłaciłem tyle co bym zapłacił z robocizną... Ale nie wiem do końca, bo zakres prac też jest dużo większy. Jak będzie elektryk u mnie odbierać to wtedy się zapytam ile by mnie za to skasował.
@@ProgramistaNaBudowie Moze warto najpierw cos wycenic a potem decydowac robie sam albo zlecam
@@Raf1037 Tak robię, natomiast przeliczyłem się co do zakresu pracy i czasu trwania :)
cześć szefie ;)
Cześć, witam i pozdrawiam!
I masz pytani Miszczu odnośnie hydrauliki zadawaj posiadam 8 lat doświadczenia służę rada
Dzięki Rafale! Będę podpytywał jak coś.
Ile Ci to czasu zajeło bez automatyki :)?
Cześć Patryk! Same przewody elektryczne jakieś 200 godzin - 100 obwodów. Mniej więcej, bo tam jakieś święta były w trakcie i dni wolne gdzie nie pracowałem na budowie. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie dzięki! Pocieszyłes mnie bo u mnie jest około 40 bez automatyki więc tak myślę na tej podstawie, że jak urlopik wezmę to z 2 tygodnie :D
@@patrykklimas4398 Powinieneś dać radę w te dwa tygodnie.
To już nie dom, to jednostka centrala :D Zrobiłeś z tego domu komputer hah
Ostatnio oglądałem film na jednym kanale, gdzie w domu było 15 km przewodów. U nas jeszcze trochę brakuje do tego wyniku :) Pozdrawiam!
Rozważałeś prowadzenie przewodów po podłodze w peszlach lub korytkach? Co zadecydowało o prowadzeniu przewodów po ścianach i wiązarach?
Cześć Paweł! Rozważałem. Korytka moim zdaniem by się u mnie nie sprawdziły. Dlaczego? Ponieważ mam tylko 12 cm styropianu na posadzce i nie sądzę że udało by mi się sensownie bez mijania to wszystko rozprowadzić, chociaż może by dało radę jakbym miał więcej czasu na obmyślanie planu działania. Ewentualnie chodziłbym tylko po korytkach w korytarzu bo podłogi by nic nie zostało. Tak samo z peszlami, gdybym wyjechał z rozdzielnicy peszlami to miałbym tylko dywan peszli i po nich ciągle chodził.
Dodatkowo na obecnym poziomie niebawem będę montował instalację odkurzacza centralnego. Mijanka rur odkurzacza centralnego z korytkami... To nie wyszłoby dobrze. Być może źle to oceniam, ale tak mi się wydaje że u mnie by się te korytka i peszle mogłby nie sprawdzić. Ogólnie to mi się podoba, że mam tylko 4 peszle w domu, można swobodnie się poruszać. Dla mnie to plus.
Dodatkowo może nie potrafię, ale wkładanie przewodów do peszli należało podczas tego etapu do najmniej przyjemnych zajęć. Odkryłem jedynie że nawiniecie taśmy izolacyjnej na początek przewodu ułatwia wciąganie.
Zdecydowałem się na prowadzenie po wiązarach by nie prowadzić po podłodze. Starałem się schodzić z sufitu w jednym miejscu daną wiązką a dalej robiłem już po ścianie. Może gdybym nie robił w rurkach tylko po prostu mocował przewód do wiązara to nie było by problemu żeby schodzić gdzieś dalej z wiązara na ścianę docelowo do puszki, ale w wykonaniu z rurkami to tak mi było po prostu wygodniej. Nie uważam tego za błąd, ponieważ zachowałem wszelkie standardy co do umiejscowienia przewodów na ścianie. Jedyne co zrobiłem źle to w korytarzu mam 17 przewodów jeden pod drugim i trzeba będzie się tam robić grubszy tynk. Należało robić jakiś odstęp rzędu 12 cm co 4 przewody żeby to było jak trzeba, ale wtedy nie zmieściłbym tylu przewodów.
Sprawę też skomplikowało dla mnie prowadzenie przewodów między końcem a początkiem domu przez strefę z podniesionym sufitem. Uparłem się, żeby przewody szły w warstwie przyszłej izolacji stropu, a nie nad nią i to spowodowało, że miałem tam mało miejsca tak naprawdę. Chociaż jak tak myślę, to dałoby się to rozwiązać sensownie dokładając izolację w miejscu przejścia z normalnego sufitu na skośny. Wtedy bym nie miał tej wiązki 17 przewodów na ścianie w korytarzu. Może o tym opowiem na filmie jak będę pokazywał ostateczną realizację i podsumowanie etapu.
Pozdrawiam!
🖐👍👍👍
Cześć! Dzięki za komentarz i pozdrawiam :)