To jest jeszcze nic. Bloki sa ciekawe 😂 Ustryjka kiedys bylem pomoc z instalacja przy remoncie. Odkrylismy po skuciu tynku w salonie ze na skos leci sobie przewodi znika w scianie do sasiada. Dlugo nie myslac w koncu instalacje i tak mialem wymieniac wiec odcialem kabel po upewnieniu sie ze podlaczony jest dowujka instalacji. Kilka godzin pozniej orzyszedl z pretensjami sasiad bo mu popsulismy cos w mieszkaniu wiertarką. Pytam sie co? A on na to ze pradu w salonie pod telewizorem nie ma😂😂😂😂 40lat wujek placil za sasiada telewizor😂
@@twojelektryktrojmiasto nie ma co rozwijać, skończyłoby się na zamknięciu tematu - bo było tysiąc razy. W międzyczasie wytknęli by ci te dwa druty, złą wysokość gniazdka i kazali wymienić wszystko - oczywiście na raz, bo po kawałku jest karygodne etc, może by się trafił jakiś obrońca uciśnionych których jest tam jak na lekarstwo.
@@twojelektryktrojmiasto Ja tam nawet moderatorem jestem, ale do działu elektrycznego boję się zaglądać. Ilekroć mi się zdarzy, źle się to kończy i zawsze tego żałuję.
Mega ciekawy kanał , duży plus za filmy pomagają mi w zdobywaniu wiedzy a jednak Ty posiadasz jej ogrom ! :) . ps mógłbyś polecić jakieś fajne materiały do nauki ?:) Pozdrawiam :)
Klej gipsowy jest świetny, ja jak potrzebuje osadzić kilka puszek a nie chce długo czekać mieszam klej gipsowy z gipsem budowlanym, mam wtedy okolo 10-20 minut zaleznie od propozycji
U mnie też była pewna awaria w kuchni, lub innym połączeniu, bo nie wiem dokładnie jak instalacja leci. Byli ze spółdzielni i też doczepili się do braku uziemienia. Jakby nie wiedzieli jakie instalacje są w tych budynkach od ponad 40 lat. Wymusili zrobienie zerowanie. Problem chyba nawet nie sporadyczny w bloku. Bo robili kontrole w całym bloku z tego co pamiętam. Sam muszę coś zrobić z jednym gniazdkiem. Najlepiej go przenieść nieco dalej i wyżej - łóżko przeszkadza. A w starym miejscu zrobić jakieś miejsce łączenia starej instalacji z dalszą po nowemu. Chyba jest taka możliwość. Od dawna szukam jakiegoś lokalizatora w ścianie. Gdyby był jakiś w miarę nie drogi... Samym Fazerem raczej nie jestem w stanie tego zrobić, mimo podłączenie czegoś do gniazdka. Parkiet raczej nie pomoże.
Pewnie dlatego większość elektryków (do ktorej też się zaliczam) naklanialaby klienta na wymianę całej instalacji na 3-przewodową... Rozumiem że właściciel lokalu nie jest przygotowany na to w tym momencie i nie przewiduje generalnego remontu w najbliższym czasie. Wiec zalecę pozostawienie starego w ścianie a puszczenie nowych kabli do gniazdek w listwach przypodłogowych by ograniczyć ilość kucia tylko do podejsc do gniazdek. Ale to trzeba by było dokładnie omówić z inwestorem
Właśnie tu jest plus instalacji angielskich w których wiadomo że jedyna droga przewodu do gniazdka jest pionowo od sufitu w dół do gniazdka. Takie są regulacje i nawet jak łączysz gniazdka na tej samej ścianie to przewód idzie go góry przez sufit i w dół do nastepnego gniazdka 😊 Nie jestem pewien czy takie same regulacje są w Polsce bo już ładnych parę lat mieszkam w Anglii. Pozdrawiam, fajny kanał
żyłą się z-oksydowała (utleniła) zmniejsza to przewodnictwo elektryczne (ten nalot) Musiałeś rzeźbić w guanie więc się nie dziwę że po partaczu trzeba było poprawić Dobry ,materiał oby więcej takich i uświadamiaj o Poprawności podłączeń (L U N ) ( L PE N ), a co jeśli będzie trzeba podłączyć do gniazdka lustrzanego tego odbitego w gniazdku dwu-wtykowym, tym na górze gniazdka (niektóre urządzenia wymagają fazy po lewej stronie) w gniazdku dwu-wtykowym 9górny port jest odwrócony o 180 stopni)
Ja znam kilku elektrykow z ukrainy i sa bardzo solidni i bardzo dobrzy. Wiec pisalnie takiego tytulu troche im nie sprzyja, tzn ja ich nie bronie ale doskonale wiemy że polacy tez tak robia i trzeba po nich poprawiać. Bardziej sesnsowne byloby napisać Elektryka wedlug partacza 😅
ukraińcy na budowach w Polsce to jak polacy na budowach w UK 15 lat temu. Nie zawodowcy, tylko tania siła robocza. Za ich robotę powinien odpowiadać ich pracodawca- właściciel firmy budowlanej- skoro zatrudnia tanią siłę roboczą, powinien ich sprawdzać, poprawiać i edukować.
Odkryłem twój kanał całkiem przypadkiem ale uważam że robisz mega dobra robotę aktualnie nie mam doświadczenia w elektryce ciągle się uczę amatorsko oglądając np twoje filmy i sprawdzając różne zagadnienia i terminologie.
Jeśli upali się przewód Niebieski (zerowy) na tablicy, przy trafo lub na klatce instalator kablówki go przewierci, to na obudowie Lodówki, pralki czy innych urządzeniach które są "uziemione", pokaże się pełne 230V bo faza przejdzie na zero choćby nawet przez żarówkę.
Obwód przerwany od strony neutrala. Potencjał fazy idzie przez wszystkie impedancje po drodze. Plus taki że prąd jaki popłynie w stronę porażonego będzie ograniczony impedancją np. lodówki. Jednak pamiętajmy, że dużo tego prądu nie trzeba, żeby trafić na drugą stronę tęczy.
@@Jot_Pe Tak, na powietrzu i dodatkowo narażona na opady miedź zielenieje. Natomiast ta w przewodach powietrza ma mało, i dodatkowo jest "pod prądem" i wtedy właśnie na takie ciemne czarno-brązowe kolory się utlenia. Lecz to nadal tlenek miedzi.
Tak łapka w górę się należy, lecz jeśli chodzi o zagipsowanie to totalnie fatalnie. Wiem elektryk to nie gipsiarz lub malarz , który też musi umieć położyć gładź gipsową. Dobrym zwyczajem jest posprzątanie po sobie - brawo , a jeszcze lepszym jest zabezpieczenie podłogi folią i zebranie wszelkich odpadów za jednym razem. Taka moja jeszcze uwaga, stare instalacje aluminiowe , wiadomo utleniają się, oczyszczone końcówki pokrył bym jeszcze cyną. Tak w temacie prądu i lokalizacji przewodów wszystko dobrze. Pozdrowienia 😀
Robota mi się podoba, zalecam natomiast zakup szerokiej pacy lub szerokiej szpachelki (min 30 cm) wyrównasz ładnie, a estetyka też się liczy. Choc w tym przypadku gipsu sporo, nie masz czasu na schniecie, a pewnie i tak go wciągnie lub peknie. Ja ostatnio położyłem przewody w piatek to w poniedziałek budowlańcy przecieli i połaczyli dokladnie w ten sam sposób. Jak juz przestałem mięsiem rzucać to spytałem czy ktoś popatrzył za ścianę, bo może go tam troszeczkę zbywa i nie trzeba łączyć. Odpowiedzieli że nie więc zaprowadziłem z drugiej strony ściany (do przejścia mieli trzy kroki, wystarczyło wyglądnąc za drzwi. Tam zwisał przewód 5 m za długi bo mi taka końcówka została, miałem odciąć przy łączeniu, oni potrzebowali 50 cm ( wystarczyło go pociagnąć).
@@twojelektryktrojmiasto dla mnie może być i ELEKTRYKÓW. Aczkolwiek kwestia dogadania oczywiście z wyrazami szacunku dla naszego ukochanego zawodu :)) kolegów i koleżanek.
Mam pytanko z pewnego forum. "W domku są dwa piętra. Dolne piętro ma L,N oraz ochronny w gniazdkach. Wszystko wychodzi z rozdzielnicy głównej. Natomiast górne piętro z jakiegoś powodu ma gniazda tylko z L oraz N. Nie ma trzeciego przewodu ochronnego. Moje pytanie brzmi czy można zrobić mostek między ochronnym a N w gniazdach na górnym piętrze czy trzeba robić remont generalny instalacji elektrycznej? Dodam, że nie ma żadnej różnicówki w układzie."
Co do starego przewodu. To nie koniecznie "nagar" (śniedź). Były przewody, w których żyły miedziane miały dodatkową izolację, coś jak drut nawojowy w silnikach czy transformatorach. Nie wiem, czy to ze względu na siarkę w materiale izolacji... czy po prostu taki drut mieli i taki szedł...🙃 W każdym razie, do wszelkich połączeń, trzeba to dokładnie oczyścić...
pozdrawiam kolege 🙂 mialem podobne sytuacje w blokach coz zycie...dziasiaj Pani chciala abym podlaczyl kuchenke 10kW pod gnaizdko 230V...sasiad tak ma i jest dobrze...pomodle sie za nia..
A to ja przebije kW 😂 płyta indukcyjna 7,4kw piekarnik 2,8 i mikrofala, mocy już nie pamiętam ale załóżmy że 1,2kw. I to wszytko wtyczkami wpięte do przedłużacza a przedłużacz do gniazdka. Ale mieszkanie ładne po remoncie: nowe kolory, piękne meble w kuchni 😂
no hej obejrzalem filmik.Jest tylko chyba pewien problem.Na tym gniazdku nie na kazdym gniezdzie bedzie z lewej strony faza.Czy cos umknelo mojej uwadze?
Świetny film. To nie nagar tylko metal się utlenił zwilgotnego tynku łup powietrza przez nie umiejetne zaizolowanie przewodu ,aluminiowymi jest jeszcze gorsze bo dosłownie się kruszy lub wręcz rozpada Pozdrawiam 😊
Puszki lepiej osadza się na kleju gipsowym niż na gipsie budowlanym. Gips budowlany zbyt szybko wiąże i trzeba często dorabiać mniejsze porcje, aby nie było odpadów, a klej gipsowy wiąże wolniej, ale cienkie warstwy już szybciej, więc do osadzania puszek jest idealny.
Co do "oznaczania taśmą dla potomności" to jakiego typu/koloru taśmę się powinno używać do jakiego przewodu? Bo są w sklepach różne kolorki taśm, od jednolitych aż po mieszane (np. zielono-żółta). Czy mają one jakieś specjalne znaczenie, tj. powinny być używane w jednoznaczny sposób?
10:10 - Wymieniając gniazda na nowsze w niektórych miejscach też widziałem takie osmolone. Dlaczego? Teorię mam taką, że z powodu mostkowania neutralnego z środkowym/bolcowym gdzie powinien być przewód żółto-zielony, a nie niebieski. Ale! też no właśnie, może dlatego, że często wywalało korki bo mogły być zamienione pary. Wymieniłem kilka gniazd nie podpinając nic na uziemienie (skoro nie ma trzeciego kabla tj. żółto-zielonego) - od tamtej pory ani nie wywaliło korków (szczególnie gdy odkurzacz był uruchamiany) ani żadne urządzenie nie zostało uszkodzone. Teraz widzę, że jednak będzie potrzebna wizyta elektryka aby zweryfikować tą całą elektrykę, która nie była ruszana od 1999 roku + przy okazji sprawdzenie jeszcze jednego tematu. Po tym materiale z ciekawości za dnia próbówką sprawdzę każde gniazdo w domu czy w którymś nie jest właśnie na odwrót (na niebieskim faza zamiast brązowym) mogące być powodem wcześniejszych problemów. 12:34 - Co myślę? Warto było obejrzeć :D
Jak zwykle dobra robota, profesjonalne podejście. Ciekaw jestem czy znajdzie się odważny , który pokaże "sieczkę" w instalacjach teletechnicznych. Pozdrawiam wszystkich. Herbert
Jaki sens ma robienie rozdziału PEN na 10mm2 w momencie gdy zasilanie dochodzi kablem 2x2.5mm2 (lub jak u mnie do spawarki o zgrozo 2x1mm2)? Przy okazji, mam taką sytuację powoli robię remont instalacji elektrycznej i pojawił się u mnie problem że PE jest odłączony, jak mogę go wyzerować aby później przy głównej rozdzielni nie zapomnieć to tym zerowaniu i żeby różnicówka nie wywalała?
Ten 'nagar', to bardziej oksydacja. Bo to tlenek miedzi. Osobiście też nienawidzę gipsowania i wszelkich innych prac budowlanych. Bruzdy wytnę/wykuję, ale później już nie gipsuję ich. Od tego jest murarz, który zrobi to lepiej i szybciej. W tej chwili walczę z instalacją w mieszkaniu po zalaniu. Wymiana starej dwuprzewodowej na nową. W trakcie powychodziły takie kwiatki, jak puszki pod półtora centymetrowym tynkiem, skręcane kostki owinięte taśmą i łączące aluminium z miedzią zamurowane w ścianach, przewody 1.5 mm do gniazdek...
Ale tu chodzi o czas wiązania, więc gips budowlany w takiej sytuacji się sprawdzi, tylko nie wyrabiać dużej ilości, gdy są większe odcinki do zalepienia, a w miarę małymi porcjami. No i nie licować z tynkiem, zostawić miejsce na gładź.
Pen 10mm2 😅 wytłumacz to wszystkim użytkownikom 2 żyłowych instalacji gdzie wlz to 4mm2 jeżeli jest w miedzi a instalacja w mieszkaniu to maks 2,5mm2 aluminium a więc nie ma rady trzeba "zerować" żeby chociaż trochę bylo lepiej😀👍 tak trzymaj nie zawsze się da według książki😀
W starych dytach często stosowano przy produkcji przewodów miedz nawojową pokrytą emalią. Nie wiadomo czy miało to znaczenie wprodukcji przewodu czy nie ale świetnie zabezpieczało miedź przed właśnie korozją i utlenianiem. Jednak warstwe tą trzeba było faktycznie zdzierać by uzyskać przewodzenie. Czasem zdarzało się, ze plastik z którego wykonano izolacje żyły wchodził w reakcję chemiczną z miedzia i żyła patynowała.
Ale narobiłeś sobie roboty. Ja w momencie znalezienia tego połączenia nie wymkuwałbym nowej puszki, tylko polutowałbym nowy przewód dwużylowy do istniejącej puszki i tam zrobił zerowanie. Lutownica, koszulki termokurczliwe z klejem i troszkę gipsu i mniej bałaganu i roboty i puszek. P.S. Te czarne przewody (szkoda że nie trzyżyłowe) to stara, twarda, pożądna miedziawa..., nie to co teraz. Moja mama ma taką w mieszkaniu z 89'
Tak wiem. Talbot wygląda . Ale caly czas było uzgadniane z klientem i cały czas wierzyliśmy ze przewód dojdzie do puszki i wymienimy cały odcinek na nowy a okazalo się że centymetr przed puszka przewód skręcił. Gdybym to wiedział nie kułbym dalej niż kostka
Heh. u mnie kilka lat temu elektryk z osiedla wymieniał instalacje aluminiową, kilka dni później robiłem remonty i porządnie popieściły mnie stare przewody w ścianie, teraz już wiem dlaczego. Wezwałem go do poprawy i niby naprawił ale rachunki za prąd były większe. Jako elektronik coś tam potrafię wiec sam posprawdzałem puszki i wszędzie były poodcinane żyły od uziemienia. Poprawiłem ale i tak rachunki były zbyt duże i często wywalało korki, po latach wpadłem na pomysł aby pomierzyć potencjał na samych ścianach bo przyszło mi na myśl że jest przebicie i okazało się że na jednym suficie w piwnicy względem przewodu zerowego miałem około 150v, prawdopodobnie przez rezystancje samego gipsu. Bym się sam za to zabrał ale brakuje mi narzędzi a zakup sondy itd tylko po to aby raz użyć jest nieopłacalny. Teraz czekam kiedy członkowie rodziny będą robić ogólny remont, to wypruje pół tej instalacji i sam zrobię. Gdybym miał normalne ściany to już bym to dawno zrobił, ale w większości są pokryte bardzo drogimi zaprawami i innymi ozdobnymi rzeczami. Same przewody od licznika do pierwszych puszek są w cegle zagipsowane, na to dany karton gips i zrobiona na stałe ścianka głośnikowa pokryta żywicą aby karton gips się nie rozsypał przez wibracje i oklejona drogim materiałem. Dostanie się do tych przewodów wymagało by rozwalenia tej ścianki a to koszt całej mojej wypłaty, a to tylko kawałeczek instalacji. Jedyne co mi przychodzi na myśl to zostawienie tych przewodów w spokoju i poprowadzić całkiem nowe gdzieś po kątach w jakiś listwach ozdobnych czy coś tak aby było jak najmniej rozwalania
Hej, dopiero zaczynam w elektryce, może głupie pytanie, ale dlaczego wszystkie operacje wykonujesz pod napięciem? Chyba, że to magia montażu i pomiędzy pomiarami, a dotykaniem żył wyłączasz/załączasz bezpieczniki, tylko nie widać tego na filmie? Bo jeśli całość była pod napięciem, to dlaczego nie kopnął cię prąd jak dotykałeś żył?
Po pierwsze magia montażu - nie nagrywam każdorazowo jak spuszczam eski. Po drugie bardzo często pracuje się pod napięciem i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Od tego jest się elektrykiem żeby umieć pracować pod napięciem . Gdy pracujesz pod napięciem szybciej i łatwiej diagnozujesz awarie
Nie jest to tajemnica, zwykle na filmach pokazuje nawet faktury. Tu temat był złożony bo to co jest na filmie to jedna z wielu rzeczy które wykonywałem w tym mieszkaniu. W sumie byłem tam dwa czy trzy razy bo tak podzieliliśmy prace. Ciężko mi teraz powiedzieć ile kosztuje to co konkretnie widzisz na filmie. powiedzmy 1000 jak jest to przyjazd tylko do tego.
Nie jestem elektrykiem ale lubię oglądać taką tematykę, między innymi Twój kanał. Mam więc pytanko , co Ci przeszkadzało aby zrobić takie połączenie jak w puszce dolnej w górnej, a gniazdko zostawić tam gdzie było, wówczas gość miałby gniazdka na jednej wysokości, a nie jedno z nich tak ni w pięć ni w dziewięć?
Przewód odchodzący do dalszych gniazd kończył się w dolnej puszcze dlatego połączenie wykonałem w tym miejscu. Gniazdko górne doszło głównie dlatego że wcześniej przewód od mikrofalówki na lodówce nie dostał do dolnego i konieczny był przedłużacz. Tego też oczekiwał klient
taka mala sugestia ,przydala by ci sie jakas mala rzecz do zabespieczenia w przyszlosci podlogi zeby tynk nie sypal sie besposrednio na podloge tylko na np kawalek dektury z pudelka lub kup przyktycia moze byc folia plastykowa lub z materialu ktory stosuja malarze
ja u siebie w domu tez musiałem krótkie kawałki dać bez białej izolacji, wszystko przez to że ktoś chciał wyburzyc kawałek sciany w którum akurat szła instalacja. Aby być zlosliwym wszystko szło przy konstrukcji plyt kartongips i należało improwizowac
Jeszcze nie spotkałem porządnego elektryka, podobno są na emigracji bądź ukrywają się. Nie bez powodu nazywam wszystkich elektryków z którymi miałem do czynienia "rewelka".
@@pszk93 powinna być kultura pracy i to widzimy niejednokrotnie na nagraniach. Ale jak słusznie ktoś zauważył, to jak oglądać por*o pokazują zupełnie inaczej w rzeczywistości)
A propos zerowania praktyka pokazuje ze przy dorabianiu gniazdka z PE czesto mostkuje sie N z PE a nie PE z N bo czesc instalacji ALu ma wyliczona glugosc kabli o jak naciagniesz to trafi szlag. Drugi temat tocpozorna oszczednosc kiedy 20 lat temu ojciec podlaczal kuchenke to wpiol kabel bezposrednio do kuchni 4L+1N + pe bez pe oczywiscie. Czy mozna zerowac na odbiorniku czy dac RF i na RF wyzerowac?
Polecam przerzucić się na klej do płyt GK zamiast gipsu budowlanego. Więcej czasu na ustawianie gniazda i ładniejsza obróbka, szarak jak ściągnie to tylko problemy.
Kiedyś spotkałem się z taką sytuacją, że z rodzielni wszystkie przewody PE i N schodziły się do do takiej małej rozdzielni obok gdzie było 5 śrubowych złączek na każdy obwód w mieszkaniu. Cała instalacja była poprowadzona w mieksznaiu nowymi przewodami trójżyłowymi, pomimo że do rozdzielni wchodził przewód zasilający dwużyłowy. I właśnie wszystkie przewody N i PE były spięte na tych śrubowych złączkach i powiedziano mi że dzięki temu nie trzeba już zerować gniazd w tym mieszkaniu i żebym łączył gniaca tak jak normnalne pod instalacje trójżyłową. Aktualnie uczę się do zawodu elektryka i nie jestem pewien czy to prawda, że ta instalacja jest podłączona poprawnie. Czy byłby ktoś w stanie coś na to poradzić?
Tak, to jest poprawne i tak jest wykonywane od lat, bo z WLZ na klatce schodowej administracja nie zmodernizowała instalacji do mieszkań. Powszechnie spotykana sytuacja.
@@stefanokrzeja001 No ale rozumiem, że problem pojawienia się napięcia na bolcu znów może wystąpić jeżeli między skrzynką w mieszkaniu a licznikiem na zewnątrz zostanie uszkodzona / przerwana żyła N. Wówczas faza, poprzez odbiorniki może pojawić się na N. Punkt rozdziału PEN na PE i N powinien być zapewne dodatkowo uziemiony np: do bednarki czy jakoś tak. Co jest pewnie nie do zrealizowania. Nie od wczoraj mówi się, że N traktujemy jako żyłę roboczą.
@@ryszardadamus4241To zależy gdzie jest wykonany podział PEN. W blokach, gdzie WLZ w pionie technicznym jest w układzie TN-C, to być może jest minimalne ryzyko, ale to jest w skali tylu takich instalacji rzadkością. Tylko raz się spotkałem w starej kamienicy z przerwą PEN, a raczej plywajacym, bo styk w złączu kablowym był słaby, ale do ZK było doprowadzone uziemienie, bo WLZ od złącza był już w TN-S, a mimo to doszło do uszkodzeń urządzeń w mieszkaniach spowodanych asymetrią napięć. Większe ryzyko istnieje na przerwanie PEN w sieci elektroenergetycznej na liniach napowietrznych po wichurach, oblodzeniach itd.
Za "zerowanie" powinieneś dostać takiego kopa w tylną część ciała że wylądowałbyś właśnie na Ukrainie. Nie wiem czy wiecie ale jeśli jakiś "elektryk" zrobi "zerowanie" to w przypadku uszkodzenia żyły neutralnej: na bolcu uziemiającym czyli np na obudowie pralki czy lodówki może pojawić się napięcie (może ale nie musi). GENIUSZ.
@@JanKowalski-dw9qwObwód przerwany od strony neutrala. Potencjał fazy idzie przez wszystkie impedancje po drodze. Plus taki że prąd jaki popłynie w stronę porażonego będzie ograniczony impedancją np. lodówki. Jednak pamiętajmy, że dużo tego prądu nie trzeba, żeby trafić na drugą stronę tęczy.
@@donmarciano1981 Spoko, tyle to raczej każdy elektryk wie co powoduje uszkodzenie PEN obwodu przy rozdzielnicy, ale co to zmienia ? Tzn. że już przy starej instalacji TN nie będziemy "zerować" bolca w gniazdkach ? :)
Rozumiem, że nie lubisz gipsu budowlanego, ale ja ze względu na czas wiązania stosuje, tylko że nigdy nie licuje ze ścianą, żeby zostawić miejsce na gładź lub inne wykończenie, a wtedy nie musi być ładnie i gdy ktoś będzie wyrównywał, to ułatwi mu to pracę, bo nie musi skuwać nadmiaru gipsu. Pozdrawiam.👍
@@andrewchilderness9291 Co? Mostek to po prostu połączenie. "Nie do przyjęcia" i "Nigdy nie wiesz kiedy cię zabije" nie jest "mostek bolca z zerem" tylko równoległy mostek bolca z zerem (przewodem neutralnym). Szeregowy jest ok.
Witam pana mam takie pytanko mam całą instalację elektryczną pociągiem do pod oknem do skrzynki z bezpiecznikami która jest na zewnątrz chciałbym w tym miejscu gdzie jest okno wstawić drzwi i te kable zamiast zrobić nad drzwiami czy ja mogę te kable przedłużyć czy co z tym zrobić
raz byłem w polsce w spawalni którą kupili goście z ukrainy i porobili elektrykę po swojemu. To znaczy dali na zasilania spawarek 50kW 3 fazy o przekroju 50m^2 czyli spoko, ale na neutralny i uziemienie 1.5mm^2 :). Majster automatyk od nich mówił że w niebieskim prąd nie płynie wiec może być
A jeżeli spawarki wymagały zasilania 3x400V i do tego podłaczone na stałe, a przy tak dużej mocy na 99,99% tak musiały być podłączone, więc neutralny jest niepotrzebny. A teraz pytanie po co w tej sytuacji był doprowadzony neutralny, a PE nie musi mieć przekroju jak przewody czynne, ale przy tak dużych przekrojach oblicza się i wykonuje potwierdzenie pomiarami, żeby spełniał wymóg SWZ, czyli musi zapewnić IPZ i podczas zwarcia ma wytrzymać prąd zwarciowy w określonym czasie np. do 5s. Tak czy siak, czegoś majstry nie dopilnowały, bo 1,5 mm2, to stanowczo za mało, a dla przekroju przewodów czynnych 16-35 mm2 minimalny przekrój PE, to 16 mm2, więc tu powinien być jeszcze większy, czyli minimum 25 mm2.
No to na ich przepisy może być ale to wygląda niby działa naszych norm to nie spełnia. Przewody 1,5mm^2 a prąd zwarciowe L-PE zweryfikuje tezy tego uczonego że prąd nie płynie. Majster-Automatyk się zdziwi jak ulegną spaleniu elementy sterowania pracujące na zasilaniu 230V gdy zwarcie przepali przewód neutralny 1,5mm^2 przy zwarciu L-N.
Co do wklejania puszek na gips. Ja napierw wklejam całą puszkę, a później jak zaschnie się w nią wwiercam po skosie od strony bruzd, dzięki temu puszka jest czysta w środku. Co do samego gipsu to też trzeba uważać bo jak damy go za dużo to bedzie widoczny pod farbą, trzeba zostawić minimum 3mm od powierzchni ściany na gładź.
Fajnie, elektrycznie fachowo, ale... klient byłby wdzięczny za zabezpieczenie podłogi i listwy przypodłogowej przed kuciem. Rozwiązaniem jest folia budowlana, tapeciak i taśma tynkarska. Po pierwsze nie szkodzić 😀
Ostatnio widziałem nową instalację Ukraińca. Dwie rozdzielnice na dwa piętra gdzie górna podłączona przed wyłącznikiem głównym dolnej. Do tego Ska 32A na piec, gdzie w ZK 20A i ciągle tam biegali podnosić 😜
@@jjaaccoobb000 gościu nie gadaj, pracuje w nl i nie bez powodu Polacy mają branie na roboty techniczne, część Holendrów woli zatrudnić Polaka niż holendra nawet za większą stawkę.
@@droseralasianth6692 ale wiesz, ze Pan Wiesio nie pojedzie na UK, NL, DE, itd za robota tylko pojedzie ktos kto ogarnia tematy i robi to dobrze dlatego maja branie a zostaja u nich tacy ich "fachowcy"
@@jjaaccoobb000 tak, Polacy też nie jesteśmy wyjątkiem tym bardziej że u nas elektrykiem często jest piekarz czy fryzjer. Jednak chciałem zwrócić uwagę na pewien trend - tańsi goście z UKR mający albo blade pojęcie o fachu, albo inne dziwne normy (obstawiam pierwsze).
@@jjaaccoobb000 Tyle że pan wiesio w UK powinien wystawić certyfikat. Ja odbieram czasami prace po naszych elektrykach....co odwalają nie da się opisać. I tacy fschowcy z PL bez znajomości przepisów psują nam opinię. Większośc wie jaki kabel dobrać do max prądu...ale już żaden nie wiedział że maksymalne obciążenie jest zmienne przy odmiennych sposobach kablowania. I tak kabel ułożony w izolacni ma sporo mniejsze obciążenie niż taki pakowany bezpośrednio pod tynkiem. Chodzi o odprowadzanie ciepła. A potem się dziwią dlaczego proszę o fotki z kablowania - bo sposób kablowania jest podany w certyfikacie i na tej podstawie dobiera się zabezpieczenia. Niestety pan czesio przeliczył w wielu przypadkach maksymalne obciążenie kabla....ale nie uwzględnił jaką "rezerwę przeliczamy....zwłaszcza że kabel idzie w izolacji....... I tu zaczynają się jaja.... obwód był dla grzejników ...... według mocy.....kabel dosłownie obciążony w 100 procentach....i zonk. A uznawanie że Polacy są najlepsi to zwykły idiotyzm! Może i są pracowici, ale co do jakości pracy mam sporo zastrzeżeń. Żygać mi się chce na widok tych posranych rasistowskich tematów.
Pytanie z innej beczki kiedy można zamontować zabezpiecznie nadprądowe 4p. Przykład na strych mam położony przewód 5 żyłowy 2,5mm. Na strychu rozdzieliłem fazy na kilkanaście odbiorników 240v czyli do każdego odbiornika podłączyłem 1 fazę i neutral. Wiadomo, że przy symetrycznym obciążeniu rezystancyjnym na każdej fazie np 16A to na neutralu będzie 0A ale przy niesymetrycznym obiążeniu na neutralu może pojawić się większy prąd niż 16 A nie mówiąc o i nnych odbiornikach typu silniki, elektronika (harmoniczne). Czy w tym przypadku nie powinno się zastosować zabezpieczenia nadprądowego 4 p by chronić neutral (oczywiście zabezpieczenie zespolone 4 p by gdy pojawi się na neutralu np 20A wywaliło całe zasilanie a nie tylko neutral).??
Zgadzam się. Też z takimi mam do czynienia od czasu do czasu. Nawet jednożyłowe druty poza izolacją z tworzywa sztucznego są pokryte "lakierem" izolującym. Jest to według mnie bardzo dobre rozwiązanie.
Dlatego wolę instalację elektryczną w Belgii. W obu kablach jest prąd. A uziemienie zielono żółty. I bez żadnych kombinacji wiadomo że w jednym i drugim jest napięcie
Ten nalot na tych żyłach to takzwana patyna czyli tlenki materiałów użytych do produkcji żyły . A co do czyszczenia to najlepiej chemią , bo mechaniczne czyszczenie osłabia żyłę i nie dokładnie czyści.
Mam nadzieję, że ktoś kiedyś się weźmie za takie fuszery robione przez "fahofcuf". Mnie aż trzęsie jak widzę taki gnój. Kiedy ludzie zrozumieją, że jak położysz krzywo kafelki to będzie brzydko. Ale jak źle zrobisz elektrykę to może zabić.
Dlaczego nie można było po prostu zamienić tych złych wago na dobre, zamienić przewodów i zostawić gniazda tam gdzie jest (podłączając oczywiście przewód do bolca i stamtąd na dziurkę)?
filmiki bardzo fajnie montujesz, na robocie się znasz, ale jak dla mnie trochę nudna ta robota ale grunt że Ty się w niej chyba odnajdujesz, Pozdrawiam
@@twojelektryktrojmiastoJakie to wspaniałe że są osoby chętne do pomocy ;) Muszą prowadzić codzienną walkę i dbać o to by była robota zamiast siedzieć na wygodnym etacie
Bardzo fajnie opowiadasz. Extra filmy.
Dziękuję 😀
To jest jeszcze nic. Bloki sa ciekawe 😂
Ustryjka kiedys bylem pomoc z instalacja przy remoncie. Odkrylismy po skuciu tynku w salonie ze na skos leci sobie przewodi znika w scianie do sasiada. Dlugo nie myslac w koncu instalacje i tak mialem wymieniac wiec odcialem kabel po upewnieniu sie ze podlaczony jest dowujka instalacji. Kilka godzin pozniej orzyszedl z pretensjami sasiad bo mu popsulismy cos w mieszkaniu wiertarką. Pytam sie co? A on na to ze pradu w salonie pod telewizorem nie ma😂😂😂😂 40lat wujek placil za sasiada telewizor😂
Czyli kiedyś to były połączone mieszkania, ale zapewne zmniejszali, bo często miały po 100-150m2
@neativ13 nie, sąsiad pierwszy odbierał mieszkanie i chciał dodatkowe gniazdko.
dobra robota szefie świetnie i z pasja opisujesz swoją pracę pozdrawam cię 😀🙃🤚
Miła odmiana po elektrodowych elektrykach-radykałach.
Rozwiń swoją myśl ;-)
@@twojelektryktrojmiasto nie ma co rozwijać, skończyłoby się na zamknięciu tematu - bo było tysiąc razy. W międzyczasie wytknęli by ci te dwa druty, złą wysokość gniazdka i kazali wymienić wszystko - oczywiście na raz, bo po kawałku jest karygodne etc, może by się trafił jakiś obrońca uciśnionych których jest tam jak na lekarstwo.
Czyli widzę nic się nie zmieniło na tym forum. Kiedyś miałem tam konto. W liceum jeszcze 😂
@@twojelektryktrojmiasto Ja tam nawet moderatorem jestem, ale do działu elektrycznego boję się zaglądać. Ilekroć mi się zdarzy, źle się to kończy i zawsze tego żałuję.
Bo tam raczej siedzi sama dzieciarnia co ma gowno pojecia o zyciu i rzeczywistosci takie mam przeczucie
Zajebista robota. Często mam tak samo. Super że zrobiłeś to zerowanie
Fajnie się ogląda. Słuszna krytyka poprzednika :)
Mega ciekawy kanał , duży plus za filmy pomagają mi w zdobywaniu wiedzy a jednak Ty posiadasz jej ogrom ! :) . ps mógłbyś polecić jakieś fajne materiały do nauki ?:)
Pozdrawiam :)
Nagar: śniedź, patyna... a do czyszczenia czyścik do rur miedzianych - poleruje na czysto i nie degraduje przekroju
Polecam klej gipsowy do obsadzenia puszek elektrycznych. To złoty środek między goldbandem a gipsem budowlanym którego notabene nie lubię. Pozdrawiam
Klej gipsowy jest świetny, ja jak potrzebuje osadzić kilka puszek a nie chce długo czekać mieszam klej gipsowy z gipsem budowlanym, mam wtedy okolo 10-20 minut zaleznie od propozycji
Gipsu budowlanego nie wolno mieszać trzeba tylko zalać zimną wodą i tylko wzruszyć ze dwa, trzy razy żeby namókł.
@@StephieCopper1985 klej do plyt kg i tak jest lepszy, duzo latwiej sie z nim pracuje.
@@StephieCopper1985bzdura
@@alex103033 robiłeś porównanie.
Bardzo fajnie ogląda się Twoje filmy,chyba już to pisałem 😅
Dzięki ☺️
U mnie też była pewna awaria w kuchni, lub innym połączeniu, bo nie wiem dokładnie jak instalacja leci. Byli ze spółdzielni i też doczepili się do braku uziemienia. Jakby nie wiedzieli jakie instalacje są w tych budynkach od ponad 40 lat. Wymusili zrobienie zerowanie. Problem chyba nawet nie sporadyczny w bloku. Bo robili kontrole w całym bloku z tego co pamiętam.
Sam muszę coś zrobić z jednym gniazdkiem. Najlepiej go przenieść nieco dalej i wyżej - łóżko przeszkadza. A w starym miejscu zrobić jakieś miejsce łączenia starej instalacji z dalszą po nowemu. Chyba jest taka możliwość. Od dawna szukam jakiegoś lokalizatora w ścianie. Gdyby był jakiś w miarę nie drogi... Samym Fazerem raczej nie jestem w stanie tego zrobić, mimo podłączenie czegoś do gniazdka. Parkiet raczej nie pomoże.
Pewnie dlatego większość elektryków (do ktorej też się zaliczam) naklanialaby klienta na wymianę całej instalacji na 3-przewodową... Rozumiem że właściciel lokalu nie jest przygotowany na to w tym momencie i nie przewiduje generalnego remontu w najbliższym czasie. Wiec zalecę pozostawienie starego w ścianie a puszczenie nowych kabli do gniazdek w listwach przypodłogowych by ograniczyć ilość kucia tylko do podejsc do gniazdek. Ale to trzeba by było dokładnie omówić z inwestorem
Właśnie tu jest plus instalacji angielskich w których wiadomo że jedyna droga przewodu do gniazdka jest pionowo od sufitu w dół do gniazdka. Takie są regulacje i nawet jak łączysz gniazdka na tej samej ścianie to przewód idzie go góry przez sufit i w dół do nastepnego gniazdka 😊 Nie jestem pewien czy takie same regulacje są w Polsce bo już ładnych parę lat mieszkam w Anglii. Pozdrawiam, fajny kanał
Nie pracowałem w Angli więc nie mam jak się wypowiedzieć . Pozdrawiam 👋 dziękuję 🙏
W Anglii masz obwod pierscieniowy, inna topologia przewodow.
żyłą się z-oksydowała (utleniła) zmniejsza to przewodnictwo elektryczne (ten nalot) Musiałeś rzeźbić w guanie więc się nie dziwę że po partaczu trzeba było poprawić Dobry ,materiał oby więcej takich i uświadamiaj o Poprawności podłączeń (L U N ) ( L PE N ), a co jeśli będzie trzeba podłączyć do gniazdka lustrzanego tego odbitego w gniazdku dwu-wtykowym, tym na górze gniazdka (niektóre urządzenia wymagają fazy po lewej stronie) w gniazdku dwu-wtykowym 9górny port jest odwrócony o 180 stopni)
Ja znam kilku elektrykow z ukrainy i sa bardzo solidni i bardzo dobrzy. Wiec pisalnie takiego tytulu troche im nie sprzyja, tzn ja ich nie bronie ale doskonale wiemy że polacy tez tak robia i trzeba po nich poprawiać. Bardziej sesnsowne byloby napisać Elektryka wedlug partacza 😅
ukraińcy na budowach w Polsce to jak polacy na budowach w UK 15 lat temu. Nie zawodowcy, tylko tania siła robocza. Za ich robotę powinien odpowiadać ich pracodawca- właściciel firmy budowlanej- skoro zatrudnia tanią siłę roboczą, powinien ich sprawdzać, poprawiać i edukować.
Odkryłem twój kanał całkiem przypadkiem ale uważam że robisz mega dobra robotę aktualnie nie mam doświadczenia w elektryce ciągle się uczę amatorsko oglądając np twoje filmy i sprawdzając różne zagadnienia i terminologie.
Krzywdy sobie nie zrób bo czasami głupoty pokazuje :P
@@twojelektryktrojmiasto spokojnie jeżeli najdzie mnie ochota na zabawę z prądem najpierw udam się na szkolenie i zrobienie uprawnień 😃
@@WestLight95 idz lepiej do roboty za pomocnika elektryka wiecej sie dowiesz bo sepy i inne gowna se mozna w 4 litery wsadzic
@@zino7945 bo bycie pomocnikiem coś nauczy. Prędzej trafi na robotę gdzie będzie tylko bruzdy robił i przewody przeciągał.
@@itall87z dnia na dzień fachowcem nie zostanie, na skróty się nie da
Jeśli upali się przewód Niebieski (zerowy) na tablicy, przy trafo lub na klatce instalator kablówki go przewierci, to na obudowie Lodówki, pralki czy innych urządzeniach które są "uziemione", pokaże się pełne 230V bo faza przejdzie na zero choćby nawet przez żarówkę.
przy zerowaniu? niby jak? chyba że piszesz o tym podwójnym gniazdku, które na 99% w górnym ma odwrotnie L z N.
Obwód przerwany od strony neutrala. Potencjał fazy idzie przez wszystkie impedancje po drodze. Plus taki że prąd jaki popłynie w stronę porażonego będzie ograniczony impedancją np. lodówki. Jednak pamiętajmy, że dużo tego prądu nie trzeba, żeby trafić na drugą stronę tęczy.
Co z bzdura...
Dzięki
Tlenek miedzi to Patyna
Nagar to w silniku
Patyna jest zielonkawa i nie jest tlenkiem miedzi - poczytaj np. na wikipedii.
@@Jot_Pe gówno prawdą
barwnik z izolacji na nich zostal.... w koncu to komunistyczny stary kabel miala prawo żyła się zabarwić..
@@kilerek3 hahahhha
@@Jot_Pe Tak, na powietrzu i dodatkowo narażona na opady miedź zielenieje. Natomiast ta w przewodach powietrza ma mało, i dodatkowo jest "pod prądem" i wtedy właśnie na takie ciemne czarno-brązowe kolory się utlenia. Lecz to nadal tlenek miedzi.
Dziękuję, świetny film.
Tak łapka w górę się należy, lecz jeśli chodzi o zagipsowanie to totalnie fatalnie. Wiem elektryk to nie gipsiarz lub malarz , który też musi umieć położyć gładź gipsową. Dobrym zwyczajem jest posprzątanie po sobie - brawo , a jeszcze lepszym jest zabezpieczenie podłogi folią i zebranie wszelkich odpadów za jednym razem. Taka moja jeszcze uwaga, stare instalacje aluminiowe , wiadomo utleniają się, oczyszczone końcówki pokrył bym jeszcze cyną. Tak w temacie prądu i lokalizacji przewodów wszystko dobrze. Pozdrowienia 😀
Robota mi się podoba, zalecam natomiast zakup szerokiej pacy lub szerokiej szpachelki (min 30 cm) wyrównasz ładnie, a estetyka też się liczy. Choc w tym przypadku gipsu sporo, nie masz czasu na schniecie, a pewnie i tak go wciągnie lub peknie. Ja ostatnio położyłem przewody w piatek to w poniedziałek budowlańcy przecieli i połaczyli dokladnie w ten sam sposób. Jak juz przestałem mięsiem rzucać to spytałem czy ktoś popatrzył za ścianę, bo może go tam troszeczkę zbywa i nie trzeba łączyć. Odpowiedzieli że nie więc zaprowadziłem z drugiej strony ściany (do przejścia mieli trzy kroki, wystarczyło wyglądnąc za drzwi. Tam zwisał przewód 5 m za długi bo mi taka końcówka została, miałem odciąć przy łączeniu, oni potrzebowali 50 cm ( wystarczyło go pociagnąć).
gips budowlany nie zmienia wymiarów po wyschnięciu.
Super robota. Pozdrawiam
Ja też nie lubię gipsu, i robię tak samo jak Ty.
Pozdrawiam, subskrybuję, i jak to mówią elektrycy: "Będziemy w kontakcie" 😀 🍀👍
Pozdrowionka dla wszystkich Elektryków :))
elektryków czy Elektryków ? ;-)
@@twojelektryktrojmiasto dla mnie może być i ELEKTRYKÓW. Aczkolwiek kwestia dogadania oczywiście z wyrazami szacunku dla naszego ukochanego zawodu :)) kolegów i koleżanek.
Mam pytanko z pewnego forum. "W domku są dwa piętra. Dolne piętro ma L,N oraz ochronny w gniazdkach. Wszystko wychodzi z rozdzielnicy głównej. Natomiast górne piętro z jakiegoś powodu ma gniazda tylko z L oraz N. Nie ma trzeciego przewodu ochronnego. Moje pytanie brzmi czy można zrobić mostek między ochronnym a N w gniazdach na górnym piętrze czy trzeba robić remont generalny instalacji elektrycznej? Dodam, że nie ma żadnej różnicówki w układzie."
Świetna robota 👍🏻
Kiedy powiedzenie "elektryka to czarna magia" staje sie faktem, a bardzo często się to zdarza 😂
Co do starego przewodu. To nie koniecznie "nagar" (śniedź). Były przewody, w których żyły miedziane miały dodatkową izolację, coś jak drut nawojowy w silnikach czy transformatorach.
Nie wiem, czy to ze względu na siarkę w materiale izolacji... czy po prostu taki drut mieli i taki szedł...🙃
W każdym razie, do wszelkich połączeń, trzeba to dokładnie oczyścić...
pozdrawiam kolege 🙂 mialem podobne sytuacje w blokach coz zycie...dziasiaj Pani chciala abym podlaczyl kuchenke 10kW pod gnaizdko 230V...sasiad tak ma i jest dobrze...pomodle sie za nia..
Jeżeli sąsiad używa w jednym momencie tylko jednego pola albo piekarnika to będzie działać. Pytanie tylko jaka jest instalacja, bo oby nie aluminiowa.
sa jeszcze kuchenki w których można ograniczyć moc pobraną
A to ja przebije kW 😂 płyta indukcyjna 7,4kw piekarnik 2,8 i mikrofala, mocy już nie pamiętam ale załóżmy że 1,2kw. I to wszytko wtyczkami wpięte do przedłużacza a przedłużacz do gniazdka. Ale mieszkanie ładne po remoncie: nowe kolory, piękne meble w kuchni 😂
@@jangol7431 jak markowy z AliExpress to pewnie ma China Export. Głowa do góry. Dopóki się nie zepsuje podziała.
@@jangol7431 I pewnie ku zdziwieniu obserwatorów działa ;)
Wszystko baja , sam jestem elektrykiem. Ale lubie oglądać twoje filmy.
Fachowcy❤ zawsze spierdolone
no hej obejrzalem filmik.Jest tylko chyba pewien problem.Na tym gniazdku nie na kazdym gniezdzie bedzie z lewej strony faza.Czy cos umknelo mojej uwadze?
Świetny film. To nie nagar tylko metal się utlenił zwilgotnego tynku łup powietrza przez nie umiejetne zaizolowanie przewodu ,aluminiowymi jest jeszcze gorsze bo dosłownie się kruszy lub wręcz rozpada
Pozdrawiam 😊
O, tego właśnie nie wiedziałem ;-)
Te żyły miedziane mogą być polakierowane lakierem izolacyjnym. Pozdrawiam.
@@AdamAdam-pw2lt Lakier pod izolacją?
Miedź korodując pokrywa się patyną/śniedzią która jest pasywna i nie przewodzi prądu, przez co korozja nie rozwija się w głąb.
Brakowało żył do produkcji kabli to stosowano przewody nawojowe od silnikow sam tak produkowałam
Puszki lepiej osadza się na kleju gipsowym niż na gipsie budowlanym. Gips budowlany zbyt szybko wiąże i trzeba często dorabiać mniejsze porcje, aby nie było odpadów, a klej gipsowy wiąże wolniej, ale cienkie warstwy już szybciej, więc do osadzania puszek jest idealny.
mnie gipsowanie zawsze wnerwia. Nie lubię:) tylko czyste ręce i czyste styki :)
Co do "oznaczania taśmą dla potomności" to jakiego typu/koloru taśmę się powinno używać do jakiego przewodu?
Bo są w sklepach różne kolorki taśm, od jednolitych aż po mieszane (np. zielono-żółta). Czy mają one jakieś specjalne znaczenie, tj. powinny być używane w jednoznaczny sposób?
Raczej tak na chłopski rozum:
- żółto-zielona PE lub PEN
- niebieska - N
- inne kolorki - R, S, T, L1, L2, L3
@@twojelektryktrojmiasto😂😂😂😂 myślisz że typ wie co to R, S, T???
10:10 - Wymieniając gniazda na nowsze w niektórych miejscach też widziałem takie osmolone. Dlaczego? Teorię mam taką, że z powodu mostkowania neutralnego z środkowym/bolcowym gdzie powinien być przewód żółto-zielony, a nie niebieski. Ale! też no właśnie, może dlatego, że często wywalało korki bo mogły być zamienione pary.
Wymieniłem kilka gniazd nie podpinając nic na uziemienie (skoro nie ma trzeciego kabla tj. żółto-zielonego) - od tamtej pory ani nie wywaliło korków (szczególnie gdy odkurzacz był uruchamiany) ani żadne urządzenie nie zostało uszkodzone. Teraz widzę, że jednak będzie potrzebna wizyta elektryka aby zweryfikować tą całą elektrykę, która nie była ruszana od 1999 roku + przy okazji sprawdzenie jeszcze jednego tematu.
Po tym materiale z ciekawości za dnia próbówką sprawdzę każde gniazdo w domu czy w którymś nie jest właśnie na odwrót (na niebieskim faza zamiast brązowym) mogące być powodem wcześniejszych problemów.
12:34 - Co myślę? Warto było obejrzeć :D
Myślę że nie masz bladego pojęcia o elektryce więc nic nie grzeb. Twoje teorie nie mają nic wspólnego z wiedzą.
Jak zwykle dobra robota, profesjonalne podejście. Ciekaw jestem czy znajdzie się odważny , który pokaże "sieczkę" w instalacjach teletechnicznych. Pozdrawiam wszystkich. Herbert
Ale podłogę to bym zabezpieczył :D super robota
Ale nie musiałem ;-)
zabezpieczył przed czym, chyba przed grubym co się spocił montując gniazdko
Jaki sens ma robienie rozdziału PEN na 10mm2 w momencie gdy zasilanie dochodzi kablem 2x2.5mm2 (lub jak u mnie do spawarki o zgrozo 2x1mm2)?
Przy okazji, mam taką sytuację powoli robię remont instalacji elektrycznej i pojawił się u mnie problem że PE jest odłączony, jak mogę go wyzerować aby później przy głównej rozdzielni nie zapomnieć to tym zerowaniu i żeby różnicówka nie wywalała?
Mufa na wago pod tynkiem mistrzostwo nic dodać nic ująć nic ujac
Ten 'nagar', to bardziej oksydacja. Bo to tlenek miedzi. Osobiście też nienawidzę gipsowania i wszelkich innych prac budowlanych. Bruzdy wytnę/wykuję, ale później już nie gipsuję ich. Od tego jest murarz, który zrobi to lepiej i szybciej.
W tej chwili walczę z instalacją w mieszkaniu po zalaniu. Wymiana starej dwuprzewodowej na nową. W trakcie powychodziły takie kwiatki, jak puszki pod półtora centymetrowym tynkiem, skręcane kostki owinięte taśmą i łączące aluminium z miedzią zamurowane w ścianach, przewody 1.5 mm do gniazdek...
Ostatnio byłem na molo w Międzyzdrojach. Połączenia lamp na kostkę oprawione taśmą izolacyjną. Konkret 😮
Jak bardzo nie lubisz gipsu budowlanego to możesz spróbować wklejać na klej gipsowy lub uniflot 😊
Ale tu chodzi o czas wiązania, więc gips budowlany w takiej sytuacji się sprawdzi, tylko nie wyrabiać dużej ilości, gdy są większe odcinki do zalepienia, a w miarę małymi porcjami. No i nie licować z tynkiem, zostawić miejsce na gładź.
Jak zwykle świetny materiał, jak zawsze merytoryczny
Pen 10mm2 😅 wytłumacz to wszystkim użytkownikom 2 żyłowych instalacji gdzie wlz to 4mm2 jeżeli jest w miedzi a instalacja w mieszkaniu to maks 2,5mm2 aluminium a więc nie ma rady trzeba "zerować" żeby chociaż trochę bylo lepiej😀👍 tak trzymaj nie zawsze się da według książki😀
Nie zawsze według książki a PEN 10 to zapis odnoszący się nowych instalacji - nie tych jakie były kiedyś 😉
„zaśniedziałe” ….a tak od siebie to jestem w szoku jakie roboty przyjmujesz gorszych już chyba nie ma. I Szok że „różczka” Sonel-a zadziałała.
I Pięknie ! Miedź stara ale jara !
W starych dytach często stosowano przy produkcji przewodów miedz nawojową pokrytą emalią. Nie wiadomo czy miało to znaczenie wprodukcji przewodu czy nie ale świetnie zabezpieczało miedź przed właśnie korozją i utlenianiem. Jednak warstwe tą trzeba było faktycznie zdzierać by uzyskać przewodzenie. Czasem zdarzało się, ze plastik z którego wykonano izolacje żyły wchodził w reakcję chemiczną z miedzia i żyła patynowała.
Super.
Ale narobiłeś sobie roboty. Ja w momencie znalezienia tego połączenia nie wymkuwałbym nowej puszki, tylko polutowałbym nowy przewód dwużylowy do istniejącej puszki i tam zrobił zerowanie. Lutownica, koszulki termokurczliwe z klejem i troszkę gipsu i mniej bałaganu i roboty i puszek.
P.S. Te czarne przewody (szkoda że nie trzyżyłowe) to stara, twarda, pożądna miedziawa..., nie to co teraz. Moja mama ma taką w mieszkaniu z 89'
Tak wiem. Talbot wygląda . Ale caly czas było uzgadniane z klientem i cały czas wierzyliśmy ze przewód dojdzie do puszki i wymienimy cały odcinek na nowy a okazalo się że centymetr przed puszka przewód skręcił. Gdybym to wiedział nie kułbym dalej niż kostka
Witam, są może jakieś tańsze mierniki, którymi można szukać uszkodzonych kabli w ścianie?
Szukacz par UNiT pogooglaj 😉
Heh. u mnie kilka lat temu elektryk z osiedla wymieniał instalacje aluminiową, kilka dni później robiłem remonty i porządnie popieściły mnie stare przewody w ścianie, teraz już wiem dlaczego. Wezwałem go do poprawy i niby naprawił ale rachunki za prąd były większe. Jako elektronik coś tam potrafię wiec sam posprawdzałem puszki i wszędzie były poodcinane żyły od uziemienia. Poprawiłem ale i tak rachunki były zbyt duże i często wywalało korki, po latach wpadłem na pomysł aby pomierzyć potencjał na samych ścianach bo przyszło mi na myśl że jest przebicie i okazało się że na jednym suficie w piwnicy względem przewodu zerowego miałem około 150v, prawdopodobnie przez rezystancje samego gipsu. Bym się sam za to zabrał ale brakuje mi narzędzi a zakup sondy itd tylko po to aby raz użyć jest nieopłacalny. Teraz czekam kiedy członkowie rodziny będą robić ogólny remont, to wypruje pół tej instalacji i sam zrobię. Gdybym miał normalne ściany to już bym to dawno zrobił, ale w większości są pokryte bardzo drogimi zaprawami i innymi ozdobnymi rzeczami. Same przewody od licznika do pierwszych puszek są w cegle zagipsowane, na to dany karton gips i zrobiona na stałe ścianka głośnikowa pokryta żywicą aby karton gips się nie rozsypał przez wibracje i oklejona drogim materiałem. Dostanie się do tych przewodów wymagało by rozwalenia tej ścianki a to koszt całej mojej wypłaty, a to tylko kawałeczek instalacji. Jedyne co mi przychodzi na myśl to zostawienie tych przewodów w spokoju i poprowadzić całkiem nowe gdzieś po kątach w jakiś listwach ozdobnych czy coś tak aby było jak najmniej rozwalania
Zerowac można jeśli sieć jest tnc. Jeśli jest tt choćby kolory były poprawne to nie wolno. Jaki był tam?
Hej, dopiero zaczynam w elektryce, może głupie pytanie, ale dlaczego wszystkie operacje wykonujesz pod napięciem? Chyba, że to magia montażu i pomiędzy pomiarami, a dotykaniem żył wyłączasz/załączasz bezpieczniki, tylko nie widać tego na filmie? Bo jeśli całość była pod napięciem, to dlaczego nie kopnął cię prąd jak dotykałeś żył?
Po pierwsze magia montażu - nie nagrywam każdorazowo jak spuszczam eski. Po drugie bardzo często pracuje się pod napięciem i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Od tego jest się elektrykiem żeby umieć pracować pod napięciem . Gdy pracujesz pod napięciem szybciej i łatwiej diagnozujesz awarie
Pytanie z czystej ciekawości. Ile kosztuje taka robótka? Jesli to tajemnica zawodowa to nie bede naciskal. Dzieki i pozdrawiam
Nie jest to tajemnica, zwykle na filmach pokazuje nawet faktury. Tu temat był złożony bo to co jest na filmie to jedna z wielu rzeczy które wykonywałem w tym mieszkaniu. W sumie byłem tam dwa czy trzy razy bo tak podzieliliśmy prace. Ciężko mi teraz powiedzieć ile kosztuje to co konkretnie widzisz na filmie. powiedzmy 1000 jak jest to przyjazd tylko do tego.
Nie jestem elektrykiem ale lubię oglądać taką tematykę, między innymi Twój kanał. Mam więc pytanko , co Ci przeszkadzało aby zrobić takie połączenie jak w puszce dolnej w górnej, a gniazdko zostawić tam gdzie było, wówczas gość miałby gniazdka na jednej wysokości, a nie jedno z nich tak ni w pięć ni w dziewięć?
Przewód odchodzący do dalszych gniazd kończył się w dolnej puszcze dlatego połączenie wykonałem w tym miejscu. Gniazdko górne doszło głównie dlatego że wcześniej przewód od mikrofalówki na lodówce nie dostał do dolnego i konieczny był przedłużacz. Tego też oczekiwał klient
taka mala sugestia ,przydala by ci sie jakas mala rzecz do zabespieczenia w przyszlosci podlogi zeby tynk nie sypal sie besposrednio na podloge tylko na np kawalek dektury z pudelka lub kup przyktycia moze byc folia plastykowa lub z materialu ktory stosuja malarze
ja u siebie w domu tez musiałem krótkie kawałki dać bez białej izolacji, wszystko przez to że ktoś chciał wyburzyc kawałek sciany w którum akurat szła instalacja. Aby być zlosliwym wszystko szło przy konstrukcji plyt kartongips i należało improwizowac
Dawniej byly produkowane przewody "dyt" w pojedynczej izolacji i normalnie dawalo sie je pod tynk i i nikomu nie przeszkadzalo
Prace budowalne to zdecydowanie najmniej przyjemna część elektryki, też bym kręcił nosem.
Jeszcze nie spotkałem porządnego elektryka, podobno są na emigracji bądź ukrywają się.
Nie bez powodu nazywam wszystkich elektryków z którymi miałem do czynienia "rewelka".
Elektryk to ktoś z uprawnieniami i doświadczeniem. Niestety większość to ciarachy i wszystko w temacie.
Piszta do mnie ja wszystko robię sam. Nawet mi dwa zera w żerandolu wyskoczyły. Ach czego to człowiek nie potrafi 😵💫
Co jak co ale kto to widział aby elektryk po sobie sprzątał, po za miedzią
@@michawroblewski5837 nie mieliśmy przyjemności więc podziękuję
@@pszk93 powinna być kultura pracy i to widzimy niejednokrotnie na nagraniach. Ale jak słusznie ktoś zauważył, to jak oglądać por*o pokazują zupełnie inaczej w rzeczywistości)
A propos zerowania praktyka pokazuje ze przy dorabianiu gniazdka z PE czesto mostkuje sie N z PE a nie PE z N bo czesc instalacji ALu ma wyliczona glugosc kabli o jak naciagniesz to trafi szlag.
Drugi temat tocpozorna oszczednosc kiedy 20 lat temu ojciec podlaczal kuchenke to wpiol kabel bezposrednio do kuchni 4L+1N + pe bez pe oczywiscie. Czy mozna zerowac na odbiorniku czy dac RF i na RF wyzerowac?
Polecam przerzucić się na klej do płyt GK zamiast gipsu budowlanego. Więcej czasu na ustawianie gniazda i ładniejsza obróbka, szarak jak ściągnie to tylko problemy.
Kiedyś spotkałem się z taką sytuacją, że z rodzielni wszystkie przewody PE i N schodziły się do do takiej małej rozdzielni obok gdzie było 5 śrubowych złączek na każdy obwód w mieszkaniu. Cała instalacja była poprowadzona w mieksznaiu nowymi przewodami trójżyłowymi, pomimo że do rozdzielni wchodził przewód zasilający dwużyłowy. I właśnie wszystkie przewody N i PE były spięte na tych śrubowych złączkach i powiedziano mi że dzięki temu nie trzeba już zerować gniazd w tym mieszkaniu i żebym łączył gniaca tak jak normnalne pod instalacje trójżyłową.
Aktualnie uczę się do zawodu elektryka i nie jestem pewien czy to prawda, że ta instalacja jest podłączona poprawnie. Czy byłby ktoś w stanie coś na to poradzić?
Nie widzę błędu w wykonaniu jakie opisujesz. To miejsce, w którym z PEN odzdzielasz PE i N nazywa się "punkt rozdziału" - doczytaj sobie o nim więcej.
Tak, to jest poprawne i tak jest wykonywane od lat, bo z WLZ na klatce schodowej administracja nie zmodernizowała instalacji do mieszkań. Powszechnie spotykana sytuacja.
@@stefanokrzeja001 No ale rozumiem, że problem pojawienia się napięcia na bolcu znów może wystąpić jeżeli między skrzynką w mieszkaniu a licznikiem na zewnątrz zostanie uszkodzona / przerwana żyła N. Wówczas faza, poprzez odbiorniki może pojawić się na N. Punkt rozdziału PEN na PE i N powinien być zapewne dodatkowo uziemiony np: do bednarki czy jakoś tak. Co jest pewnie nie do zrealizowania. Nie od wczoraj mówi się, że N traktujemy jako żyłę roboczą.
@@ryszardadamus4241To zależy gdzie jest wykonany podział PEN. W blokach, gdzie WLZ w pionie technicznym jest w układzie TN-C, to być może jest minimalne ryzyko, ale to jest w skali tylu takich instalacji rzadkością. Tylko raz się spotkałem w starej kamienicy z przerwą PEN, a raczej plywajacym, bo styk w złączu kablowym był słaby, ale do ZK było doprowadzone uziemienie, bo WLZ od złącza był już w TN-S, a mimo to doszło do uszkodzeń urządzeń w mieszkaniach spowodanych asymetrią napięć. Większe ryzyko istnieje na przerwanie PEN w sieci elektroenergetycznej na liniach napowietrznych po wichurach, oblodzeniach itd.
Za "zerowanie" powinieneś dostać takiego kopa w tylną część ciała że wylądowałbyś właśnie na Ukrainie. Nie wiem czy wiecie ale jeśli jakiś "elektryk" zrobi "zerowanie" to w przypadku uszkodzenia żyły neutralnej: na bolcu uziemiającym czyli np na obudowie pralki czy lodówki może pojawić się napięcie (może ale nie musi). GENIUSZ.
Do rafas... Ta żyła neutralna to przewód PEN, więc nie rozumiem o co ci chodzi ?
@@JanKowalski-dw9qwObwód przerwany od strony neutrala. Potencjał fazy idzie przez wszystkie impedancje po drodze. Plus taki że prąd jaki popłynie w stronę porażonego będzie ograniczony impedancją np. lodówki. Jednak pamiętajmy, że dużo tego prądu nie trzeba, żeby trafić na drugą stronę tęczy.
@@donmarciano1981 Spoko, tyle to raczej każdy elektryk wie co powoduje uszkodzenie PEN obwodu przy rozdzielnicy, ale co to zmienia ? Tzn. że już przy starej instalacji TN nie będziemy "zerować" bolca w gniazdkach ? :)
Rozumiem, że nie lubisz gipsu budowlanego, ale ja ze względu na czas wiązania stosuje, tylko że nigdy nie licuje ze ścianą, żeby zostawić miejsce na gładź lub inne wykończenie, a wtedy nie musi być ładnie i gdy ktoś będzie wyrównywał, to ułatwi mu to pracę, bo nie musi skuwać nadmiaru gipsu. Pozdrawiam.👍
Hmmm tak sie zastanawiam czy powinno się używać sformułowania polaryzacja czy bardziej kierunek...gdyż nie mamy tutaj biegunów
Spoko. Dzięki za garść fachowej wiedzy
*Wow !!* Prad na niebieskim !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Polarycacja moze być w prądzie stałym nie przemiennym. Powinieneś powiedzieć że ktoś zamienił fazę z przewodem neutralnym.
Mostek bolca z zerem też jest nie do przyjęcia. To jest jak krzesło elektryczne. Nigdy nie wiesz kiedy cię zabije 😂
No i te żyły co to te żyły?
Myślę że na pewno w Bangladeszu dal byś radę
@@andrewchilderness9291 Co? Mostek to po prostu połączenie. "Nie do przyjęcia" i "Nigdy nie wiesz kiedy cię zabije" nie jest "mostek bolca z zerem" tylko równoległy mostek bolca z zerem (przewodem neutralnym). Szeregowy jest ok.
Witam pana mam takie pytanko mam całą instalację elektryczną pociągiem do pod oknem do skrzynki z bezpiecznikami która jest na zewnątrz chciałbym w tym miejscu gdzie jest okno wstawić drzwi i te kable zamiast zrobić nad drzwiami czy ja mogę te kable przedłużyć czy co z tym zrobić
Nie wiem, nie widzę - wezwij elektryka 😉
Polecam osadzanie puszek na piano-klej cx10 szybko i czysto... a trzymaja lepiej niż na masach...
Ten pianoklej jest ognio?
raz byłem w polsce w spawalni którą kupili goście z ukrainy i porobili elektrykę po swojemu. To znaczy dali na zasilania spawarek 50kW 3 fazy o przekroju 50m^2 czyli spoko, ale na neutralny i uziemienie 1.5mm^2 :). Majster automatyk od nich mówił że w niebieskim prąd nie płynie wiec może być
W idealnym świecie prąd przez neutral nie płynie w instalacji 3faz, ale spawarki jako obciążenie mają daleko od ideału
może mieli spawarki bez neutralnego
A jeżeli spawarki wymagały zasilania 3x400V i do tego podłaczone na stałe, a przy tak dużej mocy na 99,99% tak musiały być podłączone, więc neutralny jest niepotrzebny. A teraz pytanie po co w tej sytuacji był doprowadzony neutralny, a PE nie musi mieć przekroju jak przewody czynne, ale przy tak dużych przekrojach oblicza się i wykonuje potwierdzenie pomiarami, żeby spełniał wymóg SWZ, czyli musi zapewnić IPZ i podczas zwarcia ma wytrzymać prąd zwarciowy w określonym czasie np. do 5s. Tak czy siak, czegoś majstry nie dopilnowały, bo 1,5 mm2, to stanowczo za mało, a dla przekroju przewodów czynnych 16-35 mm2 minimalny przekrój PE, to 16 mm2, więc tu powinien być jeszcze większy, czyli minimum 25 mm2.
Może i miał rację do czasu jak zginął jak saper
:)
No to na ich przepisy może być ale to wygląda niby działa naszych norm to nie spełnia. Przewody 1,5mm^2 a prąd zwarciowe L-PE zweryfikuje tezy tego uczonego że prąd nie płynie. Majster-Automatyk się zdziwi jak ulegną spaleniu elementy sterowania pracujące na zasilaniu 230V gdy zwarcie przepali przewód neutralny 1,5mm^2 przy zwarciu L-N.
10:35 nie nagar, tylko miedz oksyduje, spotkanie z kwasem solnym lub jego roztworem przywraca jej dawny blask. To tyle. Sprobuj kiedys.
łapka dla zasięgu :)
Spasiba :P
@@twojelektryktrojmiasto Niedawno trafiłem na ten kanał. Bardzo przyjemnie i pozytywne filmy robisz. Tylko tak dalej 🤩
te, ruski przek, dziakuju się mówi
Jest dobrze..też bym tak ogarnął bo co innego zrobić...rozjebac wszystko nie sztuka😉
Najlepsze jest to że w rozdzielnicy też nowe kable ;-)
Co myślę o Twojej pracy ?
Podoba mi się.
Dziękuję
Masz super sprzęt zazdroszczę, pozdrawiam
To się bierz za robotę i też będziesz taki mieć ;-)
@@twojelektryktrojmiasto mam taki sam tylko chciałem żeby komentarz lepiej wyglądał 🤣
Co do wklejania puszek na gips. Ja napierw wklejam całą puszkę, a później jak zaschnie się w nią wwiercam po skosie od strony bruzd, dzięki temu puszka jest czysta w środku. Co do samego gipsu to też trzeba uważać bo jak damy go za dużo to bedzie widoczny pod farbą, trzeba zostawić minimum 3mm od powierzchni ściany na gładź.
Fajnie, elektrycznie fachowo, ale... klient byłby wdzięczny za zabezpieczenie podłogi i listwy przypodłogowej przed kuciem. Rozwiązaniem jest folia budowlana, tapeciak i taśma tynkarska. Po pierwsze nie szkodzić 😀
Zgadza się ale w tym przypadku nie musiałem tego robić 😉 pzdr
Cieszy oko taka praca!
Patyna, śniedź, grynszpan szlachetny - produkt korozji atmosferycznej miedzi i jej stopów w wilgotnym powietrzu.
Mądrego to miło posłuchać 😉
i dlatego do vago jest pasta by nie korodowały
Ostatnio widziałem nową instalację Ukraińca. Dwie rozdzielnice na dwa piętra gdzie górna podłączona przed wyłącznikiem głównym dolnej. Do tego Ska 32A na piec, gdzie w ZK 20A i ciągle tam biegali podnosić 😜
Polacy tez maniane odwalają jak Pan Wiesio. Nie ma co podkreśla jakiej narodowości jest autor danego tworu.
@@jjaaccoobb000 gościu nie gadaj, pracuje w nl i nie bez powodu Polacy mają branie na roboty techniczne, część Holendrów woli zatrudnić Polaka niż holendra nawet za większą stawkę.
@@droseralasianth6692 ale wiesz, ze Pan Wiesio nie pojedzie na UK, NL, DE, itd za robota tylko pojedzie ktos kto ogarnia tematy i robi to dobrze dlatego maja branie a zostaja u nich tacy ich "fachowcy"
@@jjaaccoobb000 tak, Polacy też nie jesteśmy wyjątkiem tym bardziej że u nas elektrykiem często jest piekarz czy fryzjer. Jednak chciałem zwrócić uwagę na pewien trend - tańsi goście z UKR mający albo blade pojęcie o fachu, albo inne dziwne normy (obstawiam pierwsze).
@@jjaaccoobb000 Tyle że pan wiesio w UK powinien wystawić certyfikat. Ja odbieram czasami prace po naszych elektrykach....co odwalają nie da się opisać. I tacy fschowcy z PL bez znajomości przepisów psują nam opinię. Większośc wie jaki kabel dobrać do max prądu...ale już żaden nie wiedział że maksymalne obciążenie jest zmienne przy odmiennych sposobach kablowania. I tak kabel ułożony w izolacni ma sporo mniejsze obciążenie niż taki pakowany bezpośrednio pod tynkiem. Chodzi o odprowadzanie ciepła. A potem się dziwią dlaczego proszę o fotki z kablowania - bo sposób kablowania jest podany w certyfikacie i na tej podstawie dobiera się zabezpieczenia. Niestety pan czesio przeliczył w wielu przypadkach maksymalne obciążenie kabla....ale nie uwzględnił jaką "rezerwę przeliczamy....zwłaszcza że kabel idzie w izolacji....... I tu zaczynają się jaja.... obwód był dla grzejników ...... według mocy.....kabel dosłownie obciążony w 100 procentach....i zonk. A uznawanie że Polacy są najlepsi to zwykły idiotyzm! Może i są pracowici, ale co do jakości pracy mam sporo zastrzeżeń. Żygać mi się chce na widok tych posranych rasistowskich tematów.
Pytanie z innej beczki kiedy można zamontować zabezpiecznie nadprądowe 4p. Przykład na strych mam położony przewód 5 żyłowy 2,5mm. Na strychu rozdzieliłem fazy na kilkanaście odbiorników 240v czyli do każdego odbiornika podłączyłem 1 fazę i neutral. Wiadomo, że przy symetrycznym obciążeniu rezystancyjnym na każdej fazie np 16A to na neutralu będzie 0A ale przy niesymetrycznym obiążeniu na neutralu może pojawić się większy prąd niż 16 A nie mówiąc o i nnych odbiornikach typu silniki, elektronika (harmoniczne). Czy w tym przypadku nie powinno się zastosować zabezpieczenia nadprądowego 4 p by chronić neutral (oczywiście zabezpieczenie zespolone 4 p by gdy pojawi się na neutralu np 20A wywaliło całe zasilanie a nie tylko neutral).??
Zajmij się kowalstwem.
@@piotr-tq7bf Jak byś miał jakieś pojęcie o elektryce to nie odpisał byś tak.
Można się spytać na ile wycenił Pan tą robotę ? Ew jakieś widełki cenowe pozdro 🫡
Można.
A nie lepiej ze zlaczki wyjsc na pe i n? Zamiast mostka?
Żył są emaliowane. Też ostatnio trafiłem na takie przewody w domku z lat 70.
Zgadzam się. Też z takimi mam do czynienia od czasu do czasu. Nawet jednożyłowe druty poza izolacją z tworzywa sztucznego są pokryte "lakierem" izolującym. Jest to według mnie bardzo dobre rozwiązanie.
@@marcinmarcinkowski2332 Na pewno dobrze zabezpiecza żyły przed korozją i wilgocią. Wtedy jedyne słabe ogniwa to puszki.
Dlatego wolę instalację elektryczną w Belgii.
W obu kablach jest prąd. A uziemienie zielono żółty. I bez żadnych kombinacji wiadomo że w jednym i drugim jest napięcie
😂😂😂😂😂😂😂 ty to choć wiesz gdzie Belgia leży?
W obu przewodach jest prąd 😂😂😂😂😂😂
@@jarosawme5108 prąd to zawsze będzie w obu, w końcu co wpłynęło musi odpłynąć. Z napięciem to już trochę inaczej.
Stosując takie gniazda ,, podwójne ,, powoduje przestawienie fazy i ,,n,, . Staram się likwidować takie gniazda i stosować gniazda obok siebie.
Ten nalot na tych żyłach to takzwana patyna czyli tlenki materiałów użytych do produkcji żyły . A co do czyszczenia to najlepiej chemią , bo mechaniczne czyszczenie osłabia żyłę i nie dokładnie czyści.
Mam nadzieję, że ktoś kiedyś się weźmie za takie fuszery robione przez "fahofcuf". Mnie aż trzęsie jak widzę taki gnój. Kiedy ludzie zrozumieją, że jak położysz krzywo kafelki to będzie brzydko. Ale jak źle zrobisz elektrykę to może zabić.
Nigdy. Każdy patrzy przez pryzmat pieniądza
Do zerowania musi być żyła PEN wtedy możemy też rozdzielić punk uziomu w rozdzielnicy na PE i N ?
Dlaczego nie można było po prostu zamienić tych złych wago na dobre, zamienić przewodów i zostawić gniazda tam gdzie jest (podłączając oczywiście przewód do bolca i stamtąd na dziurkę)?
Na dolnym Gnieźnie łączyć na gnieździe, są podwójne zaciski nie na wago
filmiki bardzo fajnie montujesz, na robocie się znasz, ale jak dla mnie trochę nudna ta robota ale grunt że Ty się w niej chyba odnajdujesz, Pozdrawiam
A idż ty panie😂
Rozsądny klient.
Ocho! Widzę ktoś spore zakupy w Schracku robi ;)
Dlaczego ? Nic tam nie kupowałem 😂
@@twojelektryktrojmiastoo... Taka skrzynkę i większość narzędzi, których używasz można tam odebrać jako nagrody za zakupy.
A to fajnie wiedzieć ale nie 😉
Czy ja dobrze widzę 1,5mm2 łączysz z 2.5mm2 ??
elektryka po polsku
Fajny ten sonel
Kocham to cięzkie westchnięcie 😂😂😂
To taka trochę bezradność jest ;-)
@@twojelektryktrojmiastoJakie to wspaniałe że są osoby chętne do pomocy ;) Muszą prowadzić codzienną walkę i dbać o to by była robota zamiast siedzieć na wygodnym etacie