Archiwum Historii Mówionej: Piotr Dumała - reżyser filmowy

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 лют 2025
  • Piotr Dumała - reżyser, scenarzysta i autor oprawy plastycznej filmów animowanych. Urodzony w warszawie w 1956 roku. W 1982 ukończył studia Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Początkowo realizował w łódzkim studiu Se-Ma-For, w którym powstały „Lykantropia” (1981), „Czarny Kapturek” (1983), „Latające włosy” (1984), „Nerwowe życie kosmosu” (1986) , „Ściany” (1987) i „Wolność nogi” (1988). Od 1984 związany ze SMF w Warszawie, gdzie zrealizował wielokrotnie nagradzane filmy animowane: „Łagodna” (1985) i „Franz Kafka” (1991). W 2009 pełnometrażowym debiutował filmem fabularnym „Las”, potem wyreżyserował fabuły „Ederly” (2015) i „Fin del Mundo?”. Wykładowca PWSFTviT w Łodzi.
    Realizacja: Anna Michalska. Mikołaj Zacharow, Wojciech Wojtysiak
    Opracowanie tekstów: Oliwia Kwapiszewska, Oliwia Kalinowska-Andrzejczak, Anna Michalska
    Nagranie zrealizowano 29 października 2024 w Łodzi.
    AD
    Czarna plansza. Na górze pośrodku logotyp Muzeum Kinematografii w Łodzi w postaci czarnej taśmy filmowej. Rozwija się od dołu ku górze, do dołu i znów zakręca do góry i do dołu. Tworzy literę ‘M’. Po prawej stronie, wzdłuż litery ‘M’ w trzech rzędach, jeden pod drugim, czarny napis prostą czcionką. ‘Muzeum’, ‘Kinematografii’, ‘w Łodzi’. Pierwsze litery słów ‘Muzeum’, ‘Kinematografii’ i ‘Łodzi’ są wielkie.
    Poniżej logotypu biały napis:
    Piotr Dumała
    Reżyser filmowy
    Plansza znika, na ekranie pojawia się mężczyzna w średnim wieku, siedzący na krześle. W tle rysunki za szybami. Mężczyzna pokazany jest od pasa w górę. Ubrany jest w czarną bluzę. Ma krótkie popielate włosy. Nosi okulary w srebrnych oprawkach.
    Rozmowa kończy się czarną planszą z napisami.
    Od góry w siedmiu rzędach białe napisy prostą czcionką:
    Archiwum Historii Mówionych
    Rozmowa z Piotrem Dumałą
    Prowadzenie: Anna Michalska
    Zdjęcia i montaż: Mikołaj Zacharow, Wojciech Wojtysiak
    Opracowanie tekstów: Oliwia Kwapiszewska, Oliwia Kalinowska-Andrzejczak, Anna Michalska
    Muzeum Kinematografii w Łodzi, 29 października 2024
    Copyright Muzeum Kinematografii w Łodzi
    Od lewej flaga Polski, napis w dwóch rzędach Rzeczpospolita Polska, godło Polski. Następnie logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, logotyp Muzeum Kinematografii w Łodzi w postaci nazwy i czarnej taśmy filmowej w kształcie litery ‘M’, logotyp Miasta Łódź, logo Łódź Miasto Filmu Unesco. Plansza znika.
    Czarna plansza. Pośrodku planszy od góry w pięciu rzędach białe napisy: Zadanie Powiększenie kolekcji nagrań audiowizualnych oraz zwiększenie dostępności Archiwum Historii Mówionej zostało sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.
    Od lewej logo w postaci ścian sześcianu złożonego z czerwono-białych pasków, po lewej stronie niebieski napis w trzech rzędach Krajowy Plan Odbudowy. Następnie flaga Polski i napis w dwóch rzędach Rzeczpospolita Polska. Po prawo napis w trzech rzędach Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU oraz flaga Unii Europejskiej.

КОМЕНТАРІ •