Archiwum Historii Mówionej: Jan Jakub Kolski - reżyser filmowy

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 гру 2024
  • Jan Jakub Kolski - reżyser filmowy, scenarzysta i producent. Urodzony we Wrocławiu w 1956 roku. W 1985 ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi. W latach 1983-1988 związany z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi, gdzie nakręcił kilkanaście filmów dokumentalnych, m.in. „Najpiękniejsza jaskinia świata” (1983) oraz „Jak mnie kochasz?” (1985). Jego debiut fabularny nastąpił w 1990, wówczas zrealizował film „Pogrzeb kartofla”, po którym nakręcił takie dzieła, jak „Jańcio Wodnik” (1993), „Historia kina w Popielawach” (1998), „Pornografia” (2003) czy „Jasminum” (2006). Wielokrotnie wyróżniany za działalność twórczą. W 2019 uzyskał tytuł Profesora Sztuki. Odznaczony w 2020 Złotym Medalem „Gloria Artis - Zasłużony Kulturze”.
    Realizacja: Krzysztof Jajko, Józef Romasz
    Opracowanie tekstów: Oliwia Kalinowska-Andrzejczak, Julia Błażyńska, Damian Kardacki
    Nagranie zrealizowano 30 października 2017 roku w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
    AD
    Czarna plansza. Na górze pośrodku logotyp Muzeum Kinematografii w Łodzi w postaci czarnej taśmy filmowej. Rozwija się od dołu ku górze, do dołu i znów zakręca do góry i do dołu. Tworzy literę ‘M’. Po prawej stronie, wzdłuż litery ‘M’ w trzech rzędach, jeden pod drugim, czarny napis prostą czcionką. ‘Muzeum’, ‘Kinematografii’, ‘w Łodzi’. Pierwsze litery słów ‘Muzeum’, ‘Kinematografii’ i ‘Łodzi’ są wielkie.
    Poniżej logotypu biały napis:
    Jan Jakub Kolski, Reżyser filmowy
    Plansza znika, na ekranie pojawia się mężczyzna w średnim wieku. W tle fragment wystawy w Muzeum Kinematografii w Łodzi: „Kinomaszyna” z filmu Historia kina w Popielawach. Mężczyzna pokazany jest od klatki piersiowej w górę. Ubrany jest w szarą koszulkę z krótkim rękawem. Ma siwą brodę i wąsy. Nosi okulary w czarnych oprawkach. Na nadgarstkach nosi skórzane bransoletki z ćwiekami.
    Rozmowa kończy się czarną planszą. Od góry w dziewięciu rzędach białe napisy prostą czcionką:
    Projekt „Rozmowy o HollyŁodzi”
    Rozmowa z Janem Jakubem Kolskim
    Kierownik projektu: Krzysztof Jajko
    Koordynatorka zadania: Bogusława Bronowicka
    Prowadzenie: Zuzanna Woźniak, Michał Dondzik, Emil Sowiński
    Zdjęcia: Józef Romasz
    Montaż: Zbigniew Stencel
    Muzeum Kinematografii w Łodzi, 30 października 2017
    Copyright Muzeum Kinematografii w Łodzi
    Od lewej logotyp Muzeum Historii Polski w Warszawie w postaci żółtej korony, szarych skrzydeł husarskich oraz biało-czerwonej flagi w kształcie litery „P”. Na prawo od logotypu, po środku czarny napis prostą czcionką: Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Po prawej stronie logotyp w postaci białej litery „P” z obramowaniem w kształcie czarnych prostokątów. Po prawej stronie od logotypu, w czterech rzędach, jeden pod drugim, czarny napis prostą czcionką „Pa”, „Trio”, „Tyzm”, „Jutra”. Plansza znika.
    Czarna plansza. Od góry w pięciu rzędach białe napisy prostą czcionką:
    Archiwum Historii Mówionych
    Opracowanie tekstów: Oliwia Kalinowska-Andrzejczak, Julia Błażyńska, Damian Kardacki
    Edycja materiałów video: Wojciech Wojtysiak
    2024
    Copyright Muzeum Kinematografii w Łodzi
    Od lewej flaga Polski, napis w dwóch rzędach Rzeczpospolita Polska, godło Polski. Następnie logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, logotyp Muzeum Kinematografii w Łodzi w postaci nazwy i czarnej taśmy filmowej w kształcie litery ‘M’, logotyp Miasta Łódź, logo Łódź Miasto Filmu Unesco.

КОМЕНТАРІ •