Archiwum Historii Mówionej: Jerzy Matula - reżyser, kompozytor i aktor

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 лют 2025
  • Jerzy Matula - reżyser, kompozytor i aktor filmowy. Urodzony w Lwowie w 1924 roku. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Pracę w kinematografii rozpoczął jako II reżyser przy produkcji filmów, m.in. „Nie ma mocnych” (1974) i „Kochaj albo rzuć” (1977) w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, „Głosy” (1980) w reżyserii Janusza Kijowskiego, „Pierścień i róża” (1986) w reżyserii Jerzego Gruzy. Jako reżyser zrealizował filmy telewizyjne: „Jeździec na ogniu” (1985) i „Polowanie na Króla Lira” (1987), które były częścią cyklu fabularnego „Zdaniem obrony” (1984-1987). Od lat 70. kompozytor muzyki filmowej przy takich tytułach, jak „Wściekły” (1979) w reżyserii Romana Załuskiego, „Był jazz” (1981) w reżyserii Feliksa Falka, „Wilczyca” (1982) w reżyserii Marka Piestraka, czy „Yesterday” (1984) w reżyserii Radosława Piwowarskiego. Od czasów studenckich występuje także jako aktor epizodyczny. Grał w takich filmach, jak „Przepraszam, czy tu biją?” (1976) w reżyserii Marka Piwowskiego, „Wolne chwile” (1979) i „Kawalerskie życie na obczyźnie” (1992) w reżyserii Andrzeja Barańskiego, „Vabank II czyli riposta” (1984) w reżyserii Juliusza Machulskiego, „Łabędzi śpiew” (1988) w reżyserii Robert Gliński, „Lawstorant” (2005) w reżyserii Mikołaja Haremskiego, „Fucking Bornholm” (2022) w reżyserii Anna Kazejak oraz serialu „Gang Zielonej Rękawiczki” (2024). Od 1998 wykładowca PWSFTviT w Łodzi.
    Realizacja: Anna Michalska, Mikołaj Zacharow, Wojciech Wojtysiak
    Opracowanie tekstów: Oliwia Kalinowska-Andrzejczak, Damian Kardacki
    Nagranie zrealizowano 16 sierpnia 2024 roku w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
    AD
    Czarna plansza. Na górze pośrodku logotyp Muzeum Kinematografii w Łodzi w postaci czarnej taśmy filmowej. Rozwija się od dołu ku górze, do dołu i znów zakręca do góry i do dołu. Tworzy literę ‘M’. Po prawej stronie, wzdłuż litery ‘M’ w trzech rzędach, jeden pod drugim, czarny napis prostą czcionką. ‘Muzeum’, ‘Kinematografii’, ‘w Łodzi’. Pierwsze litery słów ‘Muzeum’, ‘Kinematografii’ i ‘Łodzi’ są wielkie.
    Poniżej logotypu biały napis:
    Jerzy Matula, Reżyser, Kompozytor i aktor
    Plansza znika, na ekranie pojawia się mężczyzna w starszym wieku, siedzący fotelu kinowym z szarym obiciem. W tle trzy rzędy foteli kinowych. Mężczyzna pokazany jest od pasa w górę. Ubrany jest w oliwkową kamizelkę oraz białą koszulę w szare podłużne pasy. Mężczyzna nosi okulary w czarnych oprawkach. Na lewym nadgarstku ma srebrny zegarek.
    Rozmowa kończy się czarną planszą z napisami.
    Od góry w siedmiu rzędach białe napisy prostą czcionką:
    Archiwum Historii Mówionych
    Rozmowa z Jerzym Matulą
    Prowadzenie: Anna Michalska
    Zdjęcia i montaż: Mikołaj Zacharow, Wojciech Wojtysiak
    Opracowanie tekstów: Oliwia Kalinowska-Andrzejczak, Damian Kardacki
    Muzeum Kinematografii w Łodzi, 16 sierpnia 2024
    Copyright Muzeum Kinematografii w Łodzi
    Od lewej flaga Polski, napis w dwóch rzędach Rzeczpospolita Polska, godło Polski. Następnie logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, logotyp Muzeum Kinematografii w Łodzi w postaci nazwy i czarnej taśmy filmowej w kształcie litery ‘M’, logotyp Miasta Łódź, logo Łódź Miasto Filmu Unesco.
  • Фільми й анімація

КОМЕНТАРІ •