Normy same z siebie nie są źródłami prawa: Konstytucja RP art 87 [źródła Prawa] "1. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia. 2. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są na obszarze działania organów, które je ustanowiły, akty prawa miejscowego. Art. 88. 1. Warunkiem wejścia w życie ustaw, rozporządzeń oraz aktów prawa miejscowego jest ich ogłoszenie. 2. Zasady i tryb ogłaszania aktów normatywnych określa ustawa. 3. Umowy międzynarodowe ratyfikowane za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie są ogłaszane w trybie wymaganym dla ustaw. Zasady ogłaszania innych umów międzynarodowych określa ustawa." Wśród różny podziałów norm możemy wymienić podział na normy obowiązujące lub nieobowiązujące. Co do zasady w Polsce już od 1993 roku norma jest "sugestią" do której można się stosować. Takie podejście umożliwia np. dalszy rozwój techniczny. Może jednak zdarzyć się, że norma w całości lub w części jest normą obowiązującą. Dzieje się tak, gdy: 1) norma jest rozporządzeniem (tekst normy jest tekstem rozporządzenia), 2) Gdy norna jest załącznikiem do rozporządzeń, 3) przez wymienienie numerów i tytułów norm w załącznikach do rozporządzeń. W interesującej nas sprawie powierzchni mammy wiele niejasności wynikających właśnie z braku jednoznacznych definicji i/lub niewskazywaniu odwołań do konkretnych norm. Przykładem może być: USTAWA O PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG (O VAT) w artykule 41 określa, co można zaliczyć do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, czyli dla jakiego budownictwa można stosować obniżoną stawkę VAT, więc z pewnością ma istotny wpływ na nasze pieniądze. Szkoda, tylko że ustawa nie określa którą z definicji powierzchni użytkowej należy przyjąć. Zgodnie z Wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 maja 2013 r. I FSK 852/12 w związku z niejasnym stanem prawnym, do obliczania powierzchni użytkowej można przyjąć dowolną z istniejących definicji. “Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego brak definicji powierzchni użytkowej w ustawie o VAT, przy jednoczesnym braku odesłania do którejkolwiek z istniejących definicji tego pojęcia, sprawia że możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT zależy w istocie od dokonania możliwie racjonalnego wyboru jednej z już istniejących definicji. Skoro ustawodawca nie zadbał o zdefiniowane pojęcia “powierzchnia użytkowa” na potrzeby stosowania obniżonej stawki podatku od towarów i usług, to tym samym zaakceptował sytuację, że tego wyboru będą dokonywać podatnicy, z użyciem dostępnych im środków i wskazówek, także - norm stosowanych w budownictwie, co do których ustawodawca ma świadomość, iż nie są obligatoryjne.”
Gmina w której buduje dom wyróżnia jeszcze pojęcie powieżchni zainwestowania w odróżnieniu do powierzchni zabudowy. W efekcie parking przed domem utwardzony i pokryty w 100% trawą dalej jest liczony jako powierzchnia zainwestowania.
proszę nie wprowadzać widzów w błąd. Normy przywołane w aktach prawnych typu rozporządzenia, czy ustawy są wykładnikiem prawa w zakresie przywołanym w tych aktach prawnych. W ustawie może być tylko jeden punkt takiej normy
Dziękuję za komentarz jednak nie wprowadzam nikogo w błąd. Normy same z siebie nie są źródłami prawa: Konstytucja RP art 87 [źródła Prawa] "1. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia. 2. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są na obszarze działania organów, które je ustanowiły, akty prawa miejscowego. Art. 88. 1. Warunkiem wejścia w życie ustaw, rozporządzeń oraz aktów prawa miejscowego jest ich ogłoszenie. 2. Zasady i tryb ogłaszania aktów normatywnych określa ustawa. 3. Umowy międzynarodowe ratyfikowane za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie są ogłaszane w trybie wymaganym dla ustaw. Zasady ogłaszania innych umów międzynarodowych określa ustawa." Wśród różny podziałów norm możemy wymienić podział na normy obowiązujące lub nieobowiązujące. Co do zasady w Polsce już od 1993 roku norma jest "sugestią" do której można się stosować. Takie podejście umożliwia np. dalszy rozwój techniczny. Może jednak zdarzyć się, że norma w całości lub w części jest normą obowiązującą. Dzieje się tak, gdy: 1) norma jest rozporządzeniem (tekst normy jest tekstem rozporządzenia), 2) Gdy norna jest załącznikiem do rozporządzeń, 3) przez wymienienie numerów i tytułów norm w załącznikach do rozporządzeń. W interesującej nas sprawie powierzchni mammy wiele niejasności wynikających właśnie z braku jednoznacznych definicji i/lub niewskazywaniu odwołań do konkretnych norm. Przykładem może być: USTAWA O PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG (O VAT) w artykule 41 określa, co można zaliczyć do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, czyli dla jakiego budownictwa można stosować obniżoną stawkę VAT, więc z pewnością ma istotny wpływ na nasze pieniądze. Szkoda, tylko że ustawa nie określa którą z definicji powierzchni użytkowej należy przyjąć. Zgodnie z Wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 maja 2013 r. I FSK 852/12 w związku z niejasnym stanem prawnym, do obliczania powierzchni użytkowej można przyjąć dowolną z istniejących definicji. “Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego brak definicji powierzchni użytkowej w ustawie o VAT, przy jednoczesnym braku odesłania do którejkolwiek z istniejących definicji tego pojęcia, sprawia że możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT zależy w istocie od dokonania możliwie racjonalnego wyboru jednej z już istniejących definicji. Skoro ustawodawca nie zadbał o zdefiniowane pojęcia “powierzchnia użytkowa” na potrzeby stosowania obniżonej stawki podatku od towarów i usług, to tym samym zaakceptował sytuację, że tego wyboru będą dokonywać podatnicy, z użyciem dostępnych im środków i wskazówek, także - norm stosowanych w budownictwie, co do których ustawodawca ma świadomość, iż nie są obligatoryjne.”
@@Tomasz_Lebiedz znam orzecznictwa tylko chodzi mi o to że jak mówimy ze normy da powołane w innych dokumentach to są obowiązujące. Część ludzi popełnia skrót myślowy jak w Pana wypowiedzi i udowadnia coś innego.
Przepraszam, jeśli moja wypowiedź mogła Pana wprowadzić w błąd. Niestety - znacznie gorsze jest to, że polskie prawo jest źle napisane w zakresie stosowania pojęcia powierzchni w budownictwie, a w szczególności "powierzchni użytkowej. P.S. Jako inżynier pracujący w biurze projektów (kiedyś) oraz na budowach dobrze znam zastosowanie norm ;-) , które co do zasady w Polsce od 1993 NIE są źródłem prawa. Co najwyżej mogą być "obowiązujące", ale - jak napisałem w poprzedniej odpowiedzi - z wyroków sądów okazuje się, że nawet to nie zawsze "działa jak powinno działać". I to stanowi sedno problemu.
Normy same z siebie nie są źródłami prawa:
Konstytucja RP art 87 [źródła Prawa]
"1. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia.
2. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są na obszarze działania organów, które je ustanowiły, akty prawa miejscowego.
Art. 88.
1. Warunkiem wejścia w życie ustaw, rozporządzeń oraz aktów prawa miejscowego jest ich ogłoszenie.
2. Zasady i tryb ogłaszania aktów normatywnych określa ustawa.
3. Umowy międzynarodowe ratyfikowane za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie są ogłaszane w trybie wymaganym dla ustaw. Zasady ogłaszania innych umów międzynarodowych określa ustawa."
Wśród różny podziałów norm możemy wymienić podział na normy obowiązujące lub nieobowiązujące. Co do zasady w Polsce już od 1993 roku norma jest "sugestią" do której można się stosować. Takie podejście umożliwia np. dalszy rozwój techniczny.
Może jednak zdarzyć się, że norma w całości lub w części jest normą obowiązującą. Dzieje się tak, gdy:
1) norma jest rozporządzeniem (tekst normy jest tekstem rozporządzenia),
2) Gdy norna jest załącznikiem do rozporządzeń,
3) przez wymienienie numerów i tytułów norm w załącznikach do rozporządzeń.
W interesującej nas sprawie powierzchni mammy wiele niejasności wynikających właśnie z braku jednoznacznych definicji i/lub niewskazywaniu odwołań do konkretnych norm. Przykładem może być:
USTAWA O PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG (O VAT)
w artykule 41 określa, co można zaliczyć do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, czyli dla jakiego budownictwa można stosować obniżoną stawkę VAT, więc z pewnością ma istotny wpływ na nasze pieniądze. Szkoda, tylko że ustawa nie określa którą z definicji powierzchni użytkowej należy przyjąć.
Zgodnie z Wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 maja 2013 r. I FSK 852/12 w związku z niejasnym stanem prawnym, do obliczania powierzchni użytkowej można przyjąć dowolną z istniejących definicji.
“Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego brak definicji powierzchni użytkowej w ustawie o VAT, przy jednoczesnym braku odesłania do którejkolwiek z istniejących definicji tego pojęcia, sprawia że możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT zależy w istocie od dokonania możliwie racjonalnego wyboru jednej z już istniejących definicji.
Skoro ustawodawca nie zadbał o zdefiniowane pojęcia “powierzchnia użytkowa” na potrzeby stosowania obniżonej stawki podatku od towarów i usług, to tym samym zaakceptował sytuację, że tego wyboru będą dokonywać podatnicy, z użyciem dostępnych im środków i wskazówek, także - norm stosowanych w budownictwie, co do których ustawodawca ma świadomość, iż nie są obligatoryjne.”
Dzięki za audycję !🍁
Gmina w której buduje dom wyróżnia jeszcze pojęcie powieżchni zainwestowania w odróżnieniu do powierzchni zabudowy. W efekcie parking przed domem utwardzony i pokryty w 100% trawą dalej jest liczony jako powierzchnia zainwestowania.
proszę nie wprowadzać widzów w błąd. Normy przywołane w aktach prawnych typu rozporządzenia, czy ustawy są wykładnikiem prawa w zakresie przywołanym w tych aktach prawnych.
W ustawie może być tylko jeden punkt takiej normy
Dziękuję za komentarz jednak nie wprowadzam nikogo w błąd.
Normy same z siebie nie są źródłami prawa:
Konstytucja RP art 87 [źródła Prawa]
"1. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia.
2. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są na obszarze działania organów, które je ustanowiły, akty prawa miejscowego.
Art. 88.
1. Warunkiem wejścia w życie ustaw, rozporządzeń oraz aktów prawa miejscowego jest ich ogłoszenie.
2. Zasady i tryb ogłaszania aktów normatywnych określa ustawa.
3. Umowy międzynarodowe ratyfikowane za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie są ogłaszane w trybie wymaganym dla ustaw. Zasady ogłaszania innych umów międzynarodowych określa ustawa."
Wśród różny podziałów norm możemy wymienić podział na normy obowiązujące lub nieobowiązujące. Co do zasady w Polsce już od 1993 roku norma jest "sugestią" do której można się stosować. Takie podejście umożliwia np. dalszy rozwój techniczny.
Może jednak zdarzyć się, że norma w całości lub w części jest normą obowiązującą. Dzieje się tak, gdy:
1) norma jest rozporządzeniem (tekst normy jest tekstem rozporządzenia),
2) Gdy norna jest załącznikiem do rozporządzeń,
3) przez wymienienie numerów i tytułów norm w załącznikach do rozporządzeń.
W interesującej nas sprawie powierzchni mammy wiele niejasności wynikających właśnie z braku jednoznacznych definicji i/lub niewskazywaniu odwołań do konkretnych norm. Przykładem może być:
USTAWA O PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG (O VAT)
w artykule 41 określa, co można zaliczyć do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, czyli dla jakiego budownictwa można stosować obniżoną stawkę VAT, więc z pewnością ma istotny wpływ na nasze pieniądze. Szkoda, tylko że ustawa nie określa którą z definicji powierzchni użytkowej należy przyjąć.
Zgodnie z Wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 maja 2013 r. I FSK 852/12 w związku z niejasnym stanem prawnym, do obliczania powierzchni użytkowej można przyjąć dowolną z istniejących definicji.
“Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego brak definicji powierzchni użytkowej w ustawie o VAT, przy jednoczesnym braku odesłania do którejkolwiek z istniejących definicji tego pojęcia, sprawia że możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT zależy w istocie od dokonania możliwie racjonalnego wyboru jednej z już istniejących definicji.
Skoro ustawodawca nie zadbał o zdefiniowane pojęcia “powierzchnia użytkowa” na potrzeby stosowania obniżonej stawki podatku od towarów i usług, to tym samym zaakceptował sytuację, że tego wyboru będą dokonywać podatnicy, z użyciem dostępnych im środków i wskazówek, także - norm stosowanych w budownictwie, co do których ustawodawca ma świadomość, iż nie są obligatoryjne.”
@@Tomasz_Lebiedz znam orzecznictwa tylko chodzi mi o to że jak mówimy ze normy da powołane w innych dokumentach to są obowiązujące. Część ludzi popełnia skrót myślowy jak w Pana wypowiedzi i udowadnia coś innego.
Przepraszam, jeśli moja wypowiedź mogła Pana wprowadzić w błąd. Niestety - znacznie gorsze jest to, że polskie prawo jest źle napisane w zakresie stosowania pojęcia powierzchni w budownictwie, a w szczególności "powierzchni użytkowej.
P.S. Jako inżynier pracujący w biurze projektów (kiedyś) oraz na budowach dobrze znam zastosowanie norm ;-) , które co do zasady w Polsce od 1993 NIE są źródłem prawa. Co najwyżej mogą być "obowiązujące", ale - jak napisałem w poprzedniej odpowiedzi - z wyroków sądów okazuje się, że nawet to nie zawsze "działa jak powinno działać". I to stanowi sedno problemu.
@@Tomasz_Lebiedz dziękuję za rozmowę. Z naszego dialogu i orzecznictwa wynika że raz jest tak a raz tak w zależności od sądu. 🤫 I z tym jest ból.
Dokładnie tak ;-)
miłego dnia ;-)