Dzięki za poradę. To ode mnie porada za poradę - 3:14 "małe cyfry, czy liczby". Jeżeli ktoś ma z tym problem, to najlepiej pomysleć przez analogię - cyfry to "litery" a liczby to "słowa". Liczby są budowane z cyfr. Cyfry to nie są po prostu liczby od 0 do 9 - chociaż w systemie dziesiętnym tak samo wyglądają. To budulce dla liczb. Np. w systemie szesnastkowym mamy 16 cyfr. Jak litery dla słów. Litera "a" czy "i" jest też przy okazji słowem. Ale funkcja litery i słowa jest trochę inna :-)
Świetne uwagi. Biorąc wyobraźnia już wcześniej na to wpadłem, ale świetnie, ze o tym mówisz, nie każdy musi to wiedzieć. Zawsze gdy zmieniam przełożenia zmniejszam nacisk adekwatnie do prędkości i przełożeń, coś w stylu sprzęgła w aucie.
Dzięki !!! Najlepsze wyjaśnienie,konkretne z numercją przerzutek.Tego właśnie szukałam.Wreszcie mój rowerek nie będzie cierpiał,biedaczek.😀❤🍀 Pozdrawiam🚴♀️
Sporo pomocnych informacji. Zaliczyłbym to do rowerowej ekojazdy. Eko dla naszego osprzętu. Ale dbanie o rower i równoległe prowadzenie łańcucha znacznie ogranicza nam realny wachlarz przełożeń i możliwości ich doboru w określonych sytuacjach na trasie. No i zawodowcy raczej często nie mają czasu na zastanawianie się czy teraz może czy nie zmienić przełożenie pod obciążeniem.
Dzięki,bardzo ważne informacje,najbardziej zgubnym myśleniem jest fakt u Kowalskiego który mówi to tylko rower a na tym każdy frajerzyna potrafi jeździć;:-)))otóż frajerem jest właśnie taki oto Kowalski;:-)))żeby jeździć prawidłowo trzeba się nauczyć.Wielkie brawa za film,wyczekujemy innych i pozdrawiamy...
W niektórych manetkach np. Deore (gdzie nie ma oznaczeń liczbowych), liniami zaznaczone są przedziały w których łańcuch się nie krzyżuje. Bardzo przemyślane rozwiązanie.
Ja mam zawsze ustalone, że przód 1:tył 123, Przód2:tył456,przód3:789. Bo ogólnie to latam na tej 2 przód bo się uczę na mtb bo przełażę na dyscyplinę mtbDH/FR gorąco polecam
Poruszam się rowerem do pracy. Dziennie ok. 25 km. Rocznie ok. 6000km. Jazda 12 miesięcy w roku. Pierwszy rower Merida z napędem 3x7. Łańcuchy padały po ok. 2000 km, a tryby były zużyte tylko w 50%. Połowa zębatek nieruszona od 28 do 20. Po przemyśleniach zmieniłem rower na jednobiegowy. Hamulec torpedo. Mało serwisu, mało problemów, duża wytrzymałość. Łańcuch pracuje prosto. Pozdrawiam.
Hmm. Jakieś 12 lat temu jeździłem a biegu 2/6 rowerem który był zrobionym praktycznie ze złomu jaki pozostał po innych rowerach, nawet łańcuch był sztukowany i nie zauważyłem żeby łańcuch jakoś mocno oberwał, a tym bardziej zębatki. Może miałem szczęście, albo solidne zębatki i łańcuch. A była tez sytuacja raz, że musiałem kasete wymieniać bo nieraz łańcuch przeskakiwał, ale oczywiście też była używana i w nie najlepszym stanie. Fajne były czasy gdy składało się rower z tego co było pod ręką i aby działało, a potem okazywało się, że rower jest nie do zajechania.
Ja od małego jeździłem tak: przód 1 tył 1,2 (maksymalnie), przód 2 tył 3,4 (maksymalnie), przód 3 tył 5,6. Tata mnie tak na uczył jak jeszcze internety nie były w prawie każdym domu i sprawę brał na zdrowy chłopski rozum no bo przecież najlepiej jest jak łańcuch chodzi na prosto a nie krzywo. Nie bez powodu łańcuch w zwykłym składaku jest prosto a nie na skos. Kwestia myślenia wchodzi w grę :-)
Dzięki za miłe słowa :) Cóż, jazda na środkowej tarczy z przodu i najmniejszej zębatce z tyłu (domyślam się, że masz kasetę 9-rzędową), też daje w tyłek napędowi. Da się tak jeździć, ale musisz się liczyć z trochę szybszym zużyciem napędu.
Piotr Pawlak Sam tak trochę jeździłem, gdy miałem napęd 3x9. Ale potem starałem się zwiększać kadencję i jeździć na 3x7. Czyli w tamtym czasie na zębatkach 36-13.
8 років тому+1
Warto dodać Łukasz, że nie zmienianie przełożeń pod obciążeniem tyczy się jazdy turystycznej i rekreacyjnej. Kiedy wchodzimy na grunt wyścigowy sprawa się ma nieco inaczej. Czasem, podczas sprintu np pod górę okazuje się, że kadencja jest za wysoka i nie ma jak odpuścić moc przed zmianą przełożenia, groziłoby to nawet kraksą w peletonie. Trzeba zrzucić na obciążeniu. Wyższe grupy napędów znoszą takie obciążenia bez problemu (mam na myśli XT oraz 105 5701 bo akurat takie w swoich rowerach mam).
Przez chwile myślałem że źle zmieniam przełożenia a po prostu mam kasetę 9 rzędową przeważnie mam na ustawieniu przód 2 tył od 5,6,7, ostatnio często jeżdżę miejskimi drogami więc nie mam potrzeby zmieniać na cięższe przełożenia z którymi miałem problemy w pierwszym rowerze co prawda był odkupiony ale z jazdy tylko na najcięższych zajechałem wtedy wolno bieg później łańcuch i korbę koniec końcem sprzedałem na części sam rower do niczego się nie nadawał teraz z wyczuciem zmieniam przełożenia co do stawania na światłach to polecam jak już zaistniała taka sytuacja to warto zrzucić kilka przełożeń stojąc kilka metrów przed w momencie ruszania z miejsca tylko lekko zakręcić korbą jednocześnie odpychając się nogą do przodu to zminimalizuje napięcie łańcucha i w miarę bezboleśnie dla ucha ruszenie :-)
Do jazdy miejskiej w zasadzie przednia 3 jest zbędna i jeździ się z w zakresie 2-3 do 2-6. Chyba że ktoś stwarza zagrożenie, wymusza pierwszeństwo itp. to może wrzucać z przodu 3.
Nie wspomniałeś jeszcze o możliwości zrzucenia dwóch biegów z tyłu na raz np. w przerzutkach XT. Aby uniknąć dużego spadku kadencji przy wrzucaniu z przodu na największą zębatkę należy jednocześnie popchnąć obie manetki na raz do samego końca, co powoduje wrzucenie z przodu na dużą a z tyłu wrzucenie o dwie do góry (lżejsze przełożenie). To samo można robić przy redukcji. Moim zdaniem jest to bardzo pomocne, przełożenie ma płynny przeskok, łańcuch nie jest krzyżowany przy tym. Polecam :)
Witam. Przekosy w napędzie 1/x będą takie same jak w napędzie 3/x ze środkowej zębatki. Pomijając ocieranie łańcucha o prowadnik przedniej przerzutki i zakładając taką sama rozpiętość kasety oczywiście. Troszkę inaczej wygląda sprawa napędu 2/x bo tam linię łańcucha wypada pomiędzy zębatkami na korbie. Niestety jest to temat rzeka i raczej teoria nie odpowiada praktyce. Od czasów napędów x/6 do czasów x/11 czy 12 nawet przekoszenia łańcucha na biegach użytkowych ciągle się zwiększają. Trzeba się poprostu z tym liczyć. Sprzęt jest dla ludzi i trzeba z niego korzystać mając świadomość tego że się zużywa i trzeba co jakiś czas wymienić. Co za przyjemność jest z jazdy na "niewygodnych" biegach w celu oszczędzania napędu. Zgadzam się jak najbardziej z ogólnymi zasadami przedstawionymi przez Łukasza ale świadomie ich nie stosuje. :) Pozdrawiam...
Zgadzam się z Tobą w pełni. Jak ktoś się boi zużywania napędu i posługuje się przerzutkami jak z jajkiem, to niech lepiej od razu sprawi sobie napęd 1x1 niczym w dawnych składakach. Może kiedyś gdy części do napędów z przerzutkami były drogie i mało dostępne(niech ktoś ze starszego rocznika mi podpowie czy tak było), to przedłużenie żywotności napędu o 20-30% było na wagę złota - wtedy może miało to sens. Obecnie wystarczy nie dopuszczać do skrajności w przekosach i nie stawać całą siłą na pedały podczas zmiany przełożeń i tyle wystarczy żeby nie załatwić napędu nazbyt przedwcześnie. A tak to normalnie wymieniać, dbać i korzystać ;)
Nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Dziwi mnie jak można jeździć przy ustawieniu 1x7 :x. To normalne, że tak się nie jeździ rzekł bym, że naturalne...
Sam taką technikę stosuję jeśli chodzi o podjazdy i skrzyżowania to zrzucam biegi na lżejszy przed. Jak jeżdżę na 1 przód i 1-3 tył, 2 przód i 2-4 tył to chyba może być ;) Kiedyś zerwałem łańcuch próbując właśnie zmienić bieg z przodu z 2 na 1 .
Ah, ja używam przednich przerzutek jak reduktora w aucie terenowym. Krzyżowanie najbardziej mogłem zauważyć na F1R7 (czyli i przód i tył najmniejsza zębatka), bo był za luźny i przeskakiwał
Ja przeważnie - jak jadę i zbliżam się do wzniesienia to sobie zmniejszam bieg wcześniej, a jak jadę już po stromym wzniesieniu i chcę zmniejszyć bieg to po prostu obracam się o 180 stopni i jadąc w dół te kilka metrów zmieniam bieg i potem o 180 stopni i jadę dalej do góry
Łukaszu uwielbiam Twoje filmy i porady bo je po prostu rozumiem.doradź na jakich przełożeniach śmigać po Łodzi.mam 40 lat i niestety120kg hehe.rower diamant 3 z przodu 8 z tyłu.pozdrawiam
Jedno pytanie - jade na 3 - 678 to mi dziwne odgłosy łańcuch wydaje jakby o coś się ocierał albo chciał przeskoczyc , czemu? Co zrobić aby to cicho chodziło
Tak. Co nie zmienia faktu, że przednia zębatka w (Narrow Wide) nadaje dużej sztywności łańcucha w kompilacji (wąska, szeroka) zapobiegającą zrzucanie go z przedniej tarczy no, więc linia łańcucha w np. takiej kompilacji 1x11 to mit. No chyba, że łańcuchy w tym systemie mają specjalne właściwości a może jakiś inny smar jest używany? Interesuje mnie także żywotność tego typu rozwiązania, bo zastosowanie np. 1x11 wydaje mi się, że powoduje skrócić czasookresu w działaniu o 1/3. Czy jestem w błędzie? Pozdrawiam.
Bardzo podoba mi się Twój kanał, ale ten film to trochę przerost formy nad treścią. Z większością rzeczy się zgadzam, ale nie dlatego, żeby nie przeciążać napędu tylko, żeby było wygodniej. Jak wjeżdżam pod górę to już na początku wzniesienia zrzucam biegi, bo wtedy wygodniej mi się jeździ. Jak się zatrzymuję to zrzucam na niski bieg, żeby wygodniej mi się ruszało. Jak zmieniam biegi to zmiejszam nacisk na pedały, bo wtedy łatwiej się przełączają. Czy krzyżowanie łańcucha rzeczywiście ma wpływ na napęd to nie wiem. Ale ja mówię o zwykłym napędzie w zwykłym rowerze. Jak masz jakiś lepszy napęd to pewnie trzeba na niego uważać.
Ok, ale co jak w rowerze 27 rzedowym najlepiej mi sie jezdzi na z przodu 3 i tyl 4-5? 2 i 6-7 jest dla mnie niekomfortowo. Niszcze wtedy szybciej łancuch? Czy cos jeszcze?
@@roweroweporady trenuje tak od 10 lat już wiem że to niepoprawne ale nie odczulem jakiś specjalnych kontuzji czy dyskomfortu na zawodach jeżdżę normalnie kwestia pewnie przyzwyczajenia
Mam mocno zużyty łańcuch i wolnobieg, korbę możliwe, że też, najszybciej mi się jedzie na 2,7 i najczęściej używam tego przełożenia, na 3,5 lub 3,6 jedzie mi się wolniej, możliwe, że na 2,7 przerzutki mi się starły najbardziej. Warto jeździć na 3,5-3,7(rzadko używane) czy dotrzeć do końca części i wymienić?
Dziękuję za odpowiedź. Ja staram się jak najmniej używać 2 biegu z przodu gdyż on się zawsze najbardziej zużywa. Natomiast jeszcze nigdy nie widziałem największego blatu zjechanego ,,na gładko". Ale to tylko taki mój mały odchył. ;-)
Miałem rower 8 lat, po tym czasie kupiłem nowy myśląc że ten stary jest w całkiem dobrym stanie, oddałem go kumplowi. Okazało się że przez 8 lat zajeździłem cały napend tak że kasety są do wymiany i łańcuch jest wyciągnięty.... Właśnie uświadomiłeś mi co zjebałem że w 8 lat zajeździłem rower z salonu, tego już nie zniszcze😁
Ja zauważyłam, że czasem przy zmianie biegów łańcuch mi hałasuje a nie przeskakuje na inną zębatkę. Jako laik rowerowy zastanawiam się czy to bardziej moja wina, że coś źle zmieniam czy raczej łańcuch/przekładnie/rower dają znać, że wkrótce wyzioną ducha
A jaki wpływ ma na napęd jednoczesna zmiana biegów przód i tył? Np. przód 2--->3 | tył 6--->5 w tym samym momencie albo na odwrót P: 3--->2 T: 5--->6, lub P: 3--->2 T: 6--->4.
Nie, jeżeli zjeżdżasz z górki, to śmiało można ustawić na najtwardsze przełożenie. Pod wzniesienie oczywiście na odwrót też można, po to te przełożenia są :)
W rowerze szosowym można użyć trymowania (był o tym odcinek), który pozwoli na nieocieranie się łańcucha o wózek przedniej przerzutki na skrajnym przekosie. No ale to i tak będzie przekos, więc lepiej unikać skrajnych 2-3 biegów na kasecie przy jeździe na przekosie.
A może masz patent, jak zmieniać biegi przy wjeżdżaniu pod bardziej strome podjazdy? Niedawno zmieniłem rower i po 35 latach jazdy na rowerach uczę się rzeczy, których niedawno nie miałem szansy zrobić. Problem pojawia się jak jest mocno stromo, a mi już brakuje pary na danym przełożeniu. Jak odpuszczę choćby na moment, żeby zmienić bieg na lżejszy, to albo się zatrzymam (i będzie ciężko ruszyć znowu), albo nawet zacznę się staczać do tyłu. A jak przerzucam bez odpuszczenia, to bardzo brzydko przeskakuje łańcuch. Czy to jest kwestia wyregulowania przerzutek, czy jakiejś specjalnej techniki?
Jest to kwestia praktyki. Czasem trzeba po prostu trochę wcześniej zmienić bieg, gdy jeszcze jest taka możliwość. A z czasem dojdziesz do wprawy w zmienianiu przełożeń, z lekkim odpuszczeniem. To nie chodzi o to, aby przestać kręcić, po prostu trzeba trochę zmniejszyć nacisk. Oczywiście czysty i odpowiednio nasmarowany napęd to podstawa.
Nie pamiętam już gdzie ją kupiłem, to była jakaś sieciówka odzieżowa. Generalnie jak od czasu do czasu wybiorę się na zakupy, to zawsze wracam z jakąś z rowerowym motywem :)
Ok. A co jeżeli mam z tyłu kasetę z 11 zębatkami a z przodu korbę 2. rzędową? Należy wtedy rezygnować z przełożeń jedynie najbardziej skrajnych, czyli 34:11 i 50:32, czy jazda z 34:12 i 34:13 też jest wysoce niewskazana (mi akurat często się zdarza używać 34:12 i 34:13).
W rowerach szosowych pozwala na to trymowanie, o czym opowiem niebawem. Przypatrz się jak układa się łańcuch na tych przełożeniach. Dość mocno już się wtedy odgina. Praca na tych przełożeniach nie jest zalecana. Oczywiście da się tak jeździć, ale trzeba się liczyć z szybszym zużyciem napędu. Poza tym zębatki 34:13, dają to samo przełożenie co 50:19, gdzie łańcuch powinien się trochę mniej kosić (zależy jeszcze jakiej rozpiętości jest kaseta).
Cześć Łukasz, zawsze dodawaj cichą muzykę do filmu by eleminować szumy z mikrofonu. Myślę że będziesz tego używał by twoje materiały oglądało się jeszcze lepiej. :)
+iHEMI Nie przemawia do mnie koncepcja muzyki w tle. Tym bardziej, że nie znajdę takiej, która by wszystkim odpowiadała. A szumy z mikrofonu? To w ogóle słychać?
Pema Tak to Talon 4. Cóż, jego osprzęt jest w porządku, ale 2300 zł to sporo, jak za taki osprzęt. Ale można go kupić za ok. 1800 zł i to już jest rozsądna cena: www.ceneo.pl/Rowery_i_akcesoria;szukaj-talon+4;0192.htm#crid=86836&pid=7269
W napędzie 1x na skrajnych przełożeniach (z obu stron lub z jednej, w zależności od linii łańcucha) zawsze lekko łańcuch będzie się kosił, ale trzeba się z tym pogodzić.
Ja miałem taką sytuacje że gdy podjeżdżałem pod górkę i chciałem zmienić przerzutkę na lżejszą to niestety cały ten system wkręcił się w szprychy :( Dlatego nie polecam zmiany przerzutek gdy podjeżdża się pod górkę. Pozdrawiam :)
Z 1-1 to ruszać możesz gdzieś w trudnym terenie albo pod bardzo stromą górę. W normalnych warunkach nic to nie daje a wręcz spowalnia rozpędzanie. Ja normalnie startuję z 2-4. Można nawet pokusić się o start z 3-5 ale tylko na płaskiej twardej nawierzchni.
@@Wv4616 Jeżeli chcesz jechać w dół wolniej, to używa się hamulca :) Pedałowanie podczas jazdy w dół na przełożeniu 1-1 (czyli tym najlżejszym) nic nie da, bo rower i tak będzie sam przyspieszał dzięki grawitacji. Natomiast tak czy siak, możesz używać lekkich przełożeń - jeżeli tylko będzie Ci wygodnie, to pewnie, że tak.
Co do zmieniania przełożeń przed górką to oczywiście zgodzę się takie taktowanie jest dobre dla napędu ale strasznie nie dobre dla jazdy . Ja redukuje przełożenie w ostatnim momencie . Praktycznie pół obrotu korby przed spodziewanym oporem na pedałach . W ten sposób nie wytracam prędkości i utrzymuje płynną kadencje . A co do reszty filmiku dzisiejsze napędy mają w D.... krzyżowanie łańcucha . Trochę go wyprofilowali , spłaszczyli i witajcie napędy 1x12 😂
Witam! W swoim rowerze mam napęd 3x6 i zastanawiam się w takim układzie jak tutaj dobrze dobierać przelożenia. Doradzisz coś? Środkowe przełożenie z przodu, więc z tyłu od 3 do 5? Dobrze rozumiem? Pozdrawiam :)
Cześć, mam jedno podstawowe pytanie bo nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi, wiem, że krzyżowanie łańcucha skraca życie napędu, ale czy przy tak skrajnych przełożeniach łańcuch musi obcierać o wózek (prowadnicę) przednich przeżutek ?
Nie musi, zależy od typu przerzutki, budowy ramy itd. Ale zazwyczaj jednak nie da się napędu wyregulować tak, żeby na każdym możliwym przełożeniu pracował, bez ocierania łańcuchem o przerzutkę. Jest to do zrobienia w niektórych przypadkach w napędach z dwiema tarczami z przodu, ale z trzema - raczej nie.
zaskakuje mnie ta liczba 'rowerzystów' która teraz pisze "o matko o kurcze tyle lat w błędzie' bo to dość podstawowy błąd wyjaśniony chyba nawet w instrukcji obsługi dołączonej do roweru ("a co ja będę instrukcję czytał, co to ja nie wiem jak na rowerze jeździć?!!"). Ale w sumie co tu się dziwić jak mijam rowerzystów i ponad połowie z nich łańcuch po prostu świszczy i szeleści, taki jest suchy.
Odpisywałem już na to pytanie w komentarzu, który napisał +PandeX X Sam kiedyś może pomyślę nad przetestowaniem takiego napędu, bo mnie korci pozbycie się przedniej przerzutki :)
Witam ja zapytam trochę z innej strony mianowicie jak w krótkim czasie wyciągnąć łańcuch nie zużywając zbytnio zębatek? Jeśli się zastanawiasz dlaczego chcę tak zrobić to powiem tyle, że trochę zapomniało mi się zmienić łańcuch. Pozdrawiam
Nie za bardzo łapię co chcesz uzyskać. Łańcuch szybciej wyciąga się gdy jest brudny. Ale wtedy będzie szybciej niszczyć zębatki. Jeżeli nie wymieniałeś łańcucha, a teraz kaseta nie chce przyjąć nowego, to możesz po prostu dojeździć obecny łańcuch z kasetą i gdy zacznie przeskakiwać (a niedługo zacznie), założyć nowy łańcuch i kasetę.
+WIATER Mx Ale wtedy będziesz szybciej zużywać tarcze na korbie, chyba, że je też wymieniasz. Obejrzyj też kółka tylnej przerzutki. No i podczas jazdy zapiaszczony łańcuch będzie niemiłosiernie hałasować.
Mniej więcej tak, aczkolwiek nie stanie się nic złego, jeżeli trochę rozszerzysz ten zakres, np. 1) 1-5 2) 3-8 3) 6-9 Generalnie chodzi o to, aby unikać największych przekosów, czyli 1) 6-9 2) 1 i 9 3) 1-4
Ano nic, tam trzeba się po prostu pogodzić z tym, że na skrajnych przełożeniach łańcuch będzie się trochę kosił. Ale zalety takiego napędu (jeżeli komuś taki pasuje) przekraczają tę niedogodność. Poza tym, to nie będzie aż tak ekstremalne koszenie, jakie można osiągnąć przy napędzie z trzema tarczami na korbie.
Najbardziej pomocny film jaki obejrzałem na youtube podczas ostatnich 5 lat.
Aż tak dobrze? :) Cieszę się :)
Za dużo ogladasz filnow na redtube
Szycu XDDD
@@szycu5595 XDDDD
Ja tylko chciałem powiedzieć że bardzo obrazowo oddałeś dźwięk maltretowanego napędu :D
+Roman S. Dzięki :) Starałem się zrobić to jak najwierniej :)
Dzięki za poradę. To ode mnie porada za poradę - 3:14 "małe cyfry, czy liczby". Jeżeli ktoś ma z tym problem, to najlepiej pomysleć przez analogię - cyfry to "litery" a liczby to "słowa".
Liczby są budowane z cyfr. Cyfry to nie są po prostu liczby od 0 do 9 - chociaż w systemie dziesiętnym tak samo wyglądają. To budulce dla liczb. Np. w systemie szesnastkowym mamy 16 cyfr. Jak litery dla słów. Litera "a" czy "i" jest też przy okazji słowem. Ale funkcja litery i słowa jest trochę inna :-)
Świetne uwagi. Biorąc wyobraźnia już wcześniej na to wpadłem, ale świetnie, ze o tym mówisz, nie każdy musi to wiedzieć. Zawsze gdy zmieniam przełożenia zmniejszam nacisk adekwatnie do prędkości i przełożeń, coś w stylu sprzęgła w aucie.
Okzauje się że przez ostatnie lata popełniałem chyba wszystkie możliwe błędy, dzięki za filmik
Ja też. 2x7 jak jechałem i źle mi się jechało. Teraz już wiem dlaczego :)
Wychodzi na to, że ja popełniałem te błędy tak długo, że rower powinien mi się rozpaść, a jednak nadal działa i ma się dobrze...
Dzięki !!! Najlepsze wyjaśnienie,konkretne z numercją przerzutek.Tego właśnie szukałam.Wreszcie mój rowerek nie będzie cierpiał,biedaczek.😀❤🍀
Pozdrawiam🚴♀️
Kiedy po oglądaniu randomowego syfu, główna mówi ci że pora na rowery.
Destruktor Nie andersteduję… 🤪
Mi tam ceny paliw powiedziały, że pora na rower :-)
Mega jasno wyjaśnione super żałuje że dopiero teraz tutaj trafiłem
Super wytłumaczone.Ja niedawno kupiłem sobie nowego sprzęta i fajnie posłuchać jak prawidłowo eksploatować maszynę. 👍🏻👍🏻
No właśnie, mi serwis graty też wymienił. Teraz już wiem, jak zmieniać biegi.
Całe życie w błędzie :D
Całe życie człowiek czegoś się uczy i to jest piękne :)
Dziękuję za podanie informacji konkretnych z liczbami, najbardziej pomocne wyjaśnienie ❤️
Sporo pomocnych informacji. Zaliczyłbym to do rowerowej ekojazdy. Eko dla naszego osprzętu. Ale dbanie o rower i równoległe prowadzenie łańcucha znacznie ogranicza nam realny wachlarz przełożeń i możliwości ich doboru w określonych sytuacjach na trasie. No i zawodowcy raczej często nie mają czasu na zastanawianie się czy teraz może czy nie zmienić przełożenie pod obciążeniem.
Super film! Prosto wytłumaczone, a przy tym wszystko powiedziałeś!
Po 30 latach dowiedziałem się że źle zmieniałem przełożenia.
Człowiek uczy się całe życie
To mi się bardzo przyda przy nowym roweryku który kupiłem.
Dzięki,bardzo ważne informacje,najbardziej zgubnym myśleniem jest fakt u Kowalskiego który mówi to tylko rower a na tym każdy frajerzyna potrafi jeździć;:-)))otóż frajerem jest właśnie taki oto Kowalski;:-)))żeby jeździć prawidłowo trzeba się nauczyć.Wielkie brawa za film,wyczekujemy innych i pozdrawiamy...
Pytałam w sklepie po kupnie roweru jak te przerzutki ogarnąć. "Pani sobie wypróbuje podczas jazdy". Dziękuję. Więcej tam moja noga nie postanie.
W niektórych manetkach np. Deore (gdzie nie ma oznaczeń liczbowych), liniami zaznaczone są przedziały w których łańcuch się nie krzyżuje. Bardzo przemyślane rozwiązanie.
Witam kolejny ciekawy temat, czekam na kolejne. Pozdrawiam Andrzej.
U siebie mam 3x7 i jeżdżę: 1x1-4, 2x3-6 oraz 3x4-7. Przełożenie startowe- to, z którego ruszam - 2x4.
Też mam 3x7 ale używam tylko 2x3-5 Głownie jeżdżę na 4-czce. W sumie to mi te całe przerzutki nie są zbytnio potrzebne.
@@leaf427 używam podobnie, ale startuję z 2x2.. jest super start, ale szybko trzeba wbić te 3 biegi z tyłu i często już z przodu zarzucić wyższe coś
Ja start robię z 2x3 i w sumie zawsze operuję tylko przód 2 a tył od 3 do 6 i mi tyle biegów wystarcza.
Ja też "jedynkę" mam 2 z przodu, 3 z tyłu.
Bardzo dobry poradnik pozdrawiam
Ja mam zawsze ustalone, że przód 1:tył 123,
Przód2:tył456,przód3:789. Bo ogólnie to latam na tej 2 przód bo się uczę na mtb bo przełażę na dyscyplinę mtbDH/FR gorąco polecam
Dzięki, Łukasz. Niedawno zmieniałem sporo gratów w rowerze i okazuje się, że źle zmieniałem biegi.
Poruszam się rowerem do pracy. Dziennie ok. 25 km. Rocznie ok. 6000km. Jazda 12 miesięcy w roku. Pierwszy rower Merida z napędem 3x7. Łańcuchy padały po ok. 2000 km, a tryby były zużyte tylko w 50%. Połowa zębatek nieruszona od 28 do 20. Po przemyśleniach zmieniłem rower na jednobiegowy. Hamulec torpedo. Mało serwisu, mało problemów, duża wytrzymałość. Łańcuch pracuje prosto. Pozdrawiam.
Bardzo dobrze opisany temat.
Czekałem na ten materiał super dzięki Łukasz pozdrawiam ;-)
Hmm. Jakieś 12 lat temu jeździłem a biegu 2/6 rowerem który był zrobionym praktycznie ze złomu jaki pozostał po innych rowerach, nawet łańcuch był sztukowany i nie zauważyłem żeby łańcuch jakoś mocno oberwał, a tym bardziej zębatki. Może miałem szczęście, albo solidne zębatki i łańcuch. A była tez sytuacja raz, że musiałem kasete wymieniać bo nieraz łańcuch przeskakiwał, ale oczywiście też była używana i w nie najlepszym stanie. Fajne były czasy gdy składało się rower z tego co było pod ręką i aby działało, a potem okazywało się, że rower jest nie do zajechania.
Ja od małego jeździłem tak: przód 1 tył 1,2 (maksymalnie), przód 2 tył 3,4 (maksymalnie), przód 3 tył 5,6. Tata mnie tak na uczył jak jeszcze internety nie były w prawie każdym domu i sprawę brał na zdrowy chłopski rozum no bo przecież najlepiej jest jak łańcuch chodzi na prosto a nie krzywo. Nie bez powodu łańcuch w zwykłym składaku jest prosto a nie na skos. Kwestia myślenia wchodzi w grę :-)
Świetnie i obrazowo przedstawione.
Super odcinek.
Najlepszy blog,wiele się nauczyłem, ps ja nie zmieniam,w 90 procentach jeżdżę 2/9
Dzięki za miłe słowa :) Cóż, jazda na środkowej tarczy z przodu i najmniejszej zębatce z tyłu (domyślam się, że masz kasetę 9-rzędową), też daje w tyłek napędowi. Da się tak jeździć, ale musisz się liczyć z trochę szybszym zużyciem napędu.
Hmm,poprostu tak mi wygodnie,ale jeżeli mówisz że mogę szybciej zużyć to muszę coś zmienić😂
Piotr Pawlak
Sam tak trochę jeździłem, gdy miałem napęd 3x9. Ale potem starałem się zwiększać kadencję i jeździć na 3x7. Czyli w tamtym czasie na zębatkach 36-13.
Warto dodać Łukasz, że nie zmienianie przełożeń pod obciążeniem tyczy się jazdy turystycznej i rekreacyjnej. Kiedy wchodzimy na grunt wyścigowy sprawa się ma nieco inaczej. Czasem, podczas sprintu np pod górę okazuje się, że kadencja jest za wysoka i nie ma jak odpuścić moc przed zmianą przełożenia, groziłoby to nawet kraksą w peletonie. Trzeba zrzucić na obciążeniu. Wyższe grupy napędów znoszą takie obciążenia bez problemu (mam na myśli XT oraz 105 5701 bo akurat takie w swoich rowerach mam).
oczywiście, tak samo sprzęt używany przez amatora, a profesjonalistę różni się zasadniczo swoimi parametrami i ceną.
Przez chwile myślałem że źle zmieniam przełożenia a po prostu mam kasetę 9 rzędową przeważnie mam na ustawieniu przód 2 tył od 5,6,7, ostatnio często jeżdżę miejskimi drogami więc nie mam potrzeby zmieniać na cięższe przełożenia z którymi miałem problemy w pierwszym rowerze co prawda był odkupiony ale z jazdy tylko na najcięższych zajechałem wtedy wolno bieg później łańcuch i korbę koniec końcem sprzedałem na części sam rower do niczego się nie nadawał teraz z wyczuciem zmieniam przełożenia co do stawania na światłach to polecam jak już zaistniała taka sytuacja to warto zrzucić kilka przełożeń stojąc kilka metrów przed w momencie ruszania z miejsca tylko lekko zakręcić korbą jednocześnie odpychając się nogą do przodu to zminimalizuje napięcie łańcucha i w miarę bezboleśnie dla ucha ruszenie :-)
Do jazdy miejskiej w zasadzie przednia 3 jest zbędna i jeździ się z w zakresie 2-3 do 2-6. Chyba że ktoś stwarza zagrożenie, wymusza pierwszeństwo itp. to może wrzucać z przodu 3.
Dziekuje, podstawy o ktorych niebmialem pojecia
Wszystko prawda prawidłowa instrukcja 100%
Rewelacja! Uwielbiam tak rzetelne filmy! Chętnie bym dał kilka lajków, a mogę tylko jeden.
Łukasz jak ktoś ma dużo samozaparcia to ustawi tak przednią przerzutkę, że nawet w skrajnym położeniu tylnej ta z przodu nie będzie ocierać :)
W niektórych przypadkach można, ale to nie zmienia faktu, że łańcuch będzie skoszony.
+Rowerowe Porady Owszem
Bardzo ciekawe filmiki robisz.Wszystkie juz obejrzalem dzieki.Tak dalej
Ja jeżdżę 1/1 tylko muszę szybko kręcić
Nie wspomniałeś jeszcze o możliwości zrzucenia dwóch biegów z tyłu na raz np. w przerzutkach XT. Aby uniknąć dużego spadku kadencji przy wrzucaniu z przodu na największą zębatkę należy jednocześnie popchnąć obie manetki na raz do samego końca, co powoduje wrzucenie z przodu na dużą a z tyłu wrzucenie o dwie do góry (lżejsze przełożenie). To samo można robić przy redukcji. Moim zdaniem jest to bardzo pomocne, przełożenie ma płynny przeskok, łańcuch nie jest krzyżowany przy tym. Polecam :)
Witam.
Przekosy w napędzie 1/x będą takie same jak w napędzie 3/x ze środkowej zębatki. Pomijając ocieranie łańcucha o prowadnik przedniej przerzutki i zakładając taką sama rozpiętość kasety oczywiście. Troszkę inaczej wygląda sprawa napędu 2/x bo tam linię łańcucha wypada pomiędzy zębatkami na korbie. Niestety jest to temat rzeka i raczej teoria nie odpowiada praktyce. Od czasów napędów x/6 do czasów x/11 czy 12 nawet przekoszenia łańcucha na biegach użytkowych ciągle się zwiększają. Trzeba się poprostu z tym liczyć. Sprzęt jest dla ludzi i trzeba z niego korzystać mając świadomość tego że się zużywa i trzeba co jakiś czas wymienić. Co za przyjemność jest z jazdy na "niewygodnych" biegach w celu oszczędzania napędu. Zgadzam się jak najbardziej z ogólnymi zasadami przedstawionymi przez Łukasza ale świadomie ich nie stosuje. :) Pozdrawiam...
Zgadzam się z Tobą w pełni. Jak ktoś się boi zużywania napędu i posługuje się przerzutkami jak z jajkiem, to niech lepiej od razu sprawi sobie napęd 1x1 niczym w dawnych składakach. Może kiedyś gdy części do napędów z przerzutkami były drogie i mało dostępne(niech ktoś ze starszego rocznika mi podpowie czy tak było), to przedłużenie żywotności napędu o 20-30% było na wagę złota - wtedy może miało to sens. Obecnie wystarczy nie dopuszczać do skrajności w przekosach i nie stawać całą siłą na pedały podczas zmiany przełożeń i tyle wystarczy żeby nie załatwić napędu nazbyt przedwcześnie. A tak to normalnie wymieniać, dbać i korzystać ;)
dzięki takim filmom wiem jak żyć
Nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Dziwi mnie jak można jeździć przy ustawieniu 1x7 :x. To normalne, że tak się nie jeździ rzekł bym, że naturalne...
@Maciej Jan Długosz xD?
Sam taką technikę stosuję jeśli chodzi o podjazdy i skrzyżowania to zrzucam biegi na lżejszy przed.
Jak jeżdżę na 1 przód i 1-3 tył, 2 przód i 2-4 tył to chyba może być ;)
Kiedyś zerwałem łańcuch próbując właśnie zmienić bieg z przodu z 2 na 1 .
Ah, ja używam przednich przerzutek jak reduktora w aucie terenowym. Krzyżowanie najbardziej mogłem zauważyć na F1R7 (czyli i przód i tył najmniejsza zębatka), bo był za luźny i przeskakiwał
mądrze gada :)
to takie prawidłowe jeżdżenie będzie na każdych biegach tak samo
A ja zawsze z przodu największe przełożenie i tylko tylnim operuje rzadko przednim ^^
Ja przeważnie - jak jadę i zbliżam się do wzniesienia to sobie zmniejszam bieg wcześniej, a jak jadę już po stromym wzniesieniu i chcę zmniejszyć bieg to po prostu obracam się o 180 stopni i jadąc w dół te kilka metrów zmieniam bieg i potem o 180 stopni i jadę dalej do góry
Łukaszu uwielbiam Twoje filmy i porady bo je po prostu rozumiem.doradź na jakich przełożeniach śmigać po Łodzi.mam 40 lat i niestety120kg hehe.rower diamant 3 z przodu 8 z tyłu.pozdrawiam
+Jan Nowak Poszukaj mojego odcinka, w którym mowiłem o kadencji. Tam powinieneś znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Dobrze wiedzieć.
Fajne dziabki!! :D
W imieniu Moniki, bo to są jej - dziękuję :)
Ja chcę swoje Alivio zajechać :D
Jazda 1/7 okrutnie obciąża łańcuch na rozciąganie i daje po zębach, bo z przodu i z tyłu są najmniejsze zębatki
Dzięki
Jedno pytanie - jade na 3 - 678 to mi dziwne odgłosy łańcuch wydaje jakby o coś się ocierał albo chciał przeskoczyc , czemu? Co zrobić aby to cicho chodziło
Wymienić napęd.
Chrobocze ci ponieważ łańcuch jest już rozcianiety. 😉
Tak.
Co nie zmienia faktu, że przednia zębatka w (Narrow Wide) nadaje dużej sztywności łańcucha w kompilacji (wąska, szeroka) zapobiegającą zrzucanie go z przedniej tarczy no, więc linia łańcucha w np. takiej kompilacji 1x11 to mit. No chyba, że łańcuchy w tym systemie mają specjalne właściwości a może jakiś inny smar jest używany?
Interesuje mnie także żywotność tego typu rozwiązania, bo zastosowanie np. 1x11 wydaje mi się, że powoduje skrócić czasookresu w działaniu o 1/3.
Czy jestem w błędzie?
Pozdrawiam.
Bardzo podoba mi się Twój kanał, ale ten film to trochę przerost formy nad treścią. Z większością rzeczy się zgadzam, ale nie dlatego, żeby nie przeciążać napędu tylko, żeby było wygodniej. Jak wjeżdżam pod górę to już na początku wzniesienia zrzucam biegi, bo wtedy wygodniej mi się jeździ. Jak się zatrzymuję to zrzucam na niski bieg, żeby wygodniej mi się ruszało. Jak zmieniam biegi to zmiejszam nacisk na pedały, bo wtedy łatwiej się przełączają. Czy krzyżowanie łańcucha rzeczywiście ma wpływ na napęd to nie wiem. Ale ja mówię o zwykłym napędzie w zwykłym rowerze. Jak masz jakiś lepszy napęd to pewnie trzeba na niego uważać.
Ok, ale co jak w rowerze 27 rzedowym najlepiej mi sie jezdzi na z przodu 3 i tyl 4-5? 2 i 6-7 jest dla mnie niekomfortowo. Niszcze wtedy szybciej łancuch? Czy cos jeszcze?
dzięki :)
Ja podczas treningu ustawiam sb przełożenie dość duże i jadę tak cały czas z górki pod górę czaly czas z jednm obciążeniem
Załatwisz sobie kolana w ten sposób.
@@roweroweporady trenuje tak od 10 lat już wiem że to niepoprawne ale nie odczulem jakiś specjalnych kontuzji czy dyskomfortu na zawodach jeżdżę normalnie kwestia pewnie przyzwyczajenia
Mam mocno zużyty łańcuch i wolnobieg, korbę możliwe, że też, najszybciej mi się jedzie na 2,7 i najczęściej używam tego przełożenia, na 3,5 lub 3,6 jedzie mi się wolniej, możliwe, że na 2,7 przerzutki mi się starły najbardziej. Warto jeździć na 3,5-3,7(rzadko używane) czy dotrzeć do końca części i wymienić?
A jeżeli mamy 8 biegów,to można używać 3 i 3?
Ustaw łańcuch na tym przełożeniu i zobacz czy mocno odchyla się od linii prostej. Tak czy owak, ja bym się trzymał 3 z przodu i 5/6/7/8 z tyłu.
Dziękuję za odpowiedź. Ja staram się jak najmniej używać 2 biegu z przodu gdyż on się zawsze najbardziej zużywa. Natomiast jeszcze nigdy nie widziałem największego blatu zjechanego ,,na gładko". Ale to tylko taki mój mały odchył. ;-)
Miałem rower 8 lat, po tym czasie kupiłem nowy myśląc że ten stary jest w całkiem dobrym stanie, oddałem go kumplowi.
Okazało się że przez 8 lat zajeździłem cały napend tak że kasety są do wymiany i łańcuch jest wyciągnięty.... Właśnie uświadomiłeś mi co zjebałem że w 8 lat zajeździłem rower z salonu, tego już nie zniszcze😁
Okazało się że nie do tej pory nie umiałem jeździć na rowerze (dbać o układ napędowy) I PEWNIE NIE TYLKO JA xDDD
Tiaaa :) Witaj w klubie :)
Ja zauważyłam, że czasem przy zmianie biegów łańcuch mi hałasuje a nie przeskakuje na inną zębatkę. Jako laik rowerowy zastanawiam się czy to bardziej moja wina, że coś źle zmieniam czy raczej łańcuch/przekładnie/rower dają znać, że wkrótce wyzioną ducha
To może być kwestia regulacji przerzutek. Albo łańcuch jest już tak wyciągnięty, że przeskakuje po trybach.
Teraz robią napędy 1x12 :D Jak tu nie robić przekoszenia łańcucha?
A jaki wpływ ma na napęd jednoczesna zmiana biegów przód i tył?
Np. przód 2--->3 | tył 6--->5 w tym samym momencie albo na odwrót P: 3--->2 T: 5--->6, lub P: 3--->2 T: 6--->4.
myślę, że zmiana w tym samym czasie jest najlepszym rozwiązaniem - chyba Szajbajk to tłumaczył gdzieś
Jak szybko zjeżdżam i mam ustawione najtwardsze, czyli największa-najmniejsza, to popełniam błąd?
Tak samo pod dużą górę odwrotne ustawienie?
Nie, jeżeli zjeżdżasz z górki, to śmiało można ustawić na najtwardsze przełożenie. Pod wzniesienie oczywiście na odwrót też można, po to te przełożenia są :)
No wlasnie mialem pytac czy to oznacza ze nie nalezy jezdzic na np 1-7 badz 3-1
Cześć a jak zmieniać przełożenia w korbie z 2 blatami z przodu i np. z 11 z tyłu czy nie robi się za duży przekoz łańcucha?
W rowerze szosowym można użyć trymowania (był o tym odcinek), który pozwoli na nieocieranie się łańcucha o wózek przedniej przerzutki na skrajnym przekosie. No ale to i tak będzie przekos, więc lepiej unikać skrajnych 2-3 biegów na kasecie przy jeździe na przekosie.
A może masz patent, jak zmieniać biegi przy wjeżdżaniu pod bardziej strome podjazdy? Niedawno zmieniłem rower i po 35 latach jazdy na rowerach uczę się rzeczy, których niedawno nie miałem szansy zrobić. Problem pojawia się jak jest mocno stromo, a mi już brakuje pary na danym przełożeniu. Jak odpuszczę choćby na moment, żeby zmienić bieg na lżejszy, to albo się zatrzymam (i będzie ciężko ruszyć znowu), albo nawet zacznę się staczać do tyłu. A jak przerzucam bez odpuszczenia, to bardzo brzydko przeskakuje łańcuch. Czy to jest kwestia wyregulowania przerzutek, czy jakiejś specjalnej techniki?
Jest to kwestia praktyki. Czasem trzeba po prostu trochę wcześniej zmienić bieg, gdy jeszcze jest taka możliwość. A z czasem dojdziesz do wprawy w zmienianiu przełożeń, z lekkim odpuszczeniem. To nie chodzi o to, aby przestać kręcić, po prostu trzeba trochę zmniejszyć nacisk. Oczywiście czysty i odpowiednio nasmarowany napęd to podstawa.
Bardzo pomocny film. Gdzie mogę kupić takie koszulki z nadrukami rowerów.
Nie pamiętam już gdzie ją kupiłem, to była jakaś sieciówka odzieżowa. Generalnie jak od czasu do czasu wybiorę się na zakupy, to zawsze wracam z jakąś z rowerowym motywem :)
3:54 Atak zespołu Touretta
Zasada redukcji przełożeń identyczna jak w czasie jazdy samochodem.
Ok. A co jeżeli mam z tyłu kasetę z 11 zębatkami a z przodu korbę 2. rzędową? Należy wtedy rezygnować z przełożeń jedynie najbardziej skrajnych, czyli 34:11 i 50:32, czy jazda z 34:12 i 34:13 też jest wysoce niewskazana (mi akurat często się zdarza używać 34:12 i 34:13).
W rowerach szosowych pozwala na to trymowanie, o czym opowiem niebawem. Przypatrz się jak układa się łańcuch na tych przełożeniach. Dość mocno już się wtedy odgina. Praca na tych przełożeniach nie jest zalecana. Oczywiście da się tak jeździć, ale trzeba się liczyć z szybszym zużyciem napędu.
Poza tym zębatki 34:13, dają to samo przełożenie co 50:19, gdzie łańcuch powinien się trochę mniej kosić (zależy jeszcze jakiej rozpiętości jest kaseta).
Witam jak mam łańcuch w dużej korbie na 2 to ile mogę 234
Cześć Łukasz, zawsze dodawaj cichą muzykę do filmu by eleminować szumy z mikrofonu. Myślę że będziesz tego używał by twoje materiały oglądało się jeszcze lepiej. :)
+iHEMI Nie przemawia do mnie koncepcja muzyki w tle. Tym bardziej, że nie znajdę takiej, która by wszystkim odpowiadała.
A szumy z mikrofonu? To w ogóle słychać?
Rowerowe Porady Niestety tak
Rowerowe Porady Chociaż może to być spowodowane 7.1 w moich słuchawkach.
+iHEMI Chyba, że chodzi Ci o pogłos pomieszczenia. Mam na razie praktycznie gołe ściany w tym pokoju, ale będę kombinował, żeby ten pogłos zmniejszyć.
A gdzie mowa o trymowaniu przerzutki ? możecie podlinkować było by fajnie
ua-cam.com/video/s3tnGg1MDmM/v-deo.html
Witam chciałbym zapytać Pana o zdanie na temat roweru Giant Talon 27,5 L. Jak Pan ocenia jego oprzyrządowanie? :D
+Pema Talon z którym numerem? I żaden ze mnie pan, po prostu Łukasz :)
z numerem 4 najprawdopodobniej. Dla pewności to link do zdjęcia dokładnie tego roweru. screenshooter.net/102651540/gwlmpln
Pema
Tak to Talon 4. Cóż, jego osprzęt jest w porządku, ale 2300 zł to sporo, jak za taki osprzęt. Ale można go kupić za ok. 1800 zł i to już jest rozsądna cena: www.ceneo.pl/Rowery_i_akcesoria;szukaj-talon+4;0192.htm#crid=86836&pid=7269
Dziękuję za pomoc. :D
a jak to sie ma do napędu 1x10? rozumiem że dwie najmniejsze i dwie najwieksze mija sie z celem ale środkowa obsługuje całość i na 3x7 i 3x9
W napędzie 1x na skrajnych przełożeniach (z obu stron lub z jednej, w zależności od linii łańcucha) zawsze lekko łańcuch będzie się kosił, ale trzeba się z tym pogodzić.
Czy falujaca kaseta ma wpływ na chaotyczne zmienianie przełożenia. Napęd 2x11
W koncu się dokopalam sensownego wyjasnienia )
Ja miałem taką sytuacje że gdy podjeżdżałem pod górkę i chciałem zmienić przerzutkę na lżejszą to niestety cały ten system wkręcił się w szprychy :( Dlatego nie polecam zmiany przerzutek gdy podjeżdża się pod górkę. Pozdrawiam :)
Cały "ten system" to łańcuch, a wkręcił Ci się w szprychy zapewne z tego powodu, że miałeś niewyregulowaną przerzutkę.
Nie wiem może tak było :) Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.
Wiem, że materiał ma już parę miesięcy, ale mam takie pytanie: z jakich przełożeń powinno się ruszać 1-1 niczym w samochodzie, czy np. 2-3 jest ok?
Dzięki ;)
Z 1-1 to ruszać możesz gdzieś w trudnym terenie albo pod bardzo stromą górę. W normalnych warunkach nic to nie daje a wręcz spowalnia rozpędzanie. Ja normalnie startuję z 2-4. Można nawet pokusić się o start z 3-5 ale tylko na płaskiej twardej nawierzchni.
Niczego nowego się nie dowiedziałem czego sam bym nie zaobserwował
No bo tam nie ma żadnej kosmicznej technologii :)
@@Wv4616 Jeżeli chcesz jechać w dół wolniej, to używa się hamulca :) Pedałowanie podczas jazdy w dół na przełożeniu 1-1 (czyli tym najlżejszym) nic nie da, bo rower i tak będzie sam przyspieszał dzięki grawitacji.
Natomiast tak czy siak, możesz używać lekkich przełożeń - jeżeli tylko będzie Ci wygodnie, to pewnie, że tak.
Co do zmieniania przełożeń przed górką to oczywiście zgodzę się takie taktowanie jest dobre dla napędu ale strasznie nie dobre dla jazdy .
Ja redukuje przełożenie w ostatnim momencie . Praktycznie pół obrotu korby przed spodziewanym oporem na pedałach . W ten sposób nie wytracam prędkości i utrzymuje płynną kadencje .
A co do reszty filmiku dzisiejsze napędy mają w D.... krzyżowanie łańcucha . Trochę go wyprofilowali , spłaszczyli i witajcie napędy 1x12 😂
Witam! W swoim rowerze mam napęd 3x6 i zastanawiam się w takim układzie jak tutaj dobrze dobierać przelożenia. Doradzisz coś? Środkowe przełożenie z przodu, więc z tyłu od 3 do 5? Dobrze rozumiem? Pozdrawiam :)
Ja bym trzymał się układu: mała tarcza z przodu, z tyłu - 1-3, średnia tarcza: 3-5, duża tarcza: 4-6
Cześć, mam jedno podstawowe pytanie bo nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi, wiem, że krzyżowanie łańcucha skraca życie napędu, ale czy przy tak skrajnych przełożeniach łańcuch musi obcierać o wózek (prowadnicę) przednich przeżutek ?
Nie musi, zależy od typu przerzutki, budowy ramy itd. Ale zazwyczaj jednak nie da się napędu wyregulować tak, żeby na każdym możliwym przełożeniu pracował, bez ocierania łańcuchem o przerzutkę. Jest to do zrobienia w niektórych przypadkach w napędach z dwiema tarczami z przodu, ale z trzema - raczej nie.
@@roweroweporady i wszystko w temacie, dziękuję za odpowiedź
Ten moment kiedy masz Sram Eagle i z przodu masz 1 zębatkę, a z tyłu 12 😂👌
Ten moment, kiedy masz xtra m9100 i masz 1x12, tylko, że z większym zakresem przełożeń, bo 510%
zaskakuje mnie ta liczba 'rowerzystów' która teraz pisze "o matko o kurcze tyle lat w błędzie' bo to dość podstawowy błąd wyjaśniony chyba nawet w instrukcji obsługi dołączonej do roweru ("a co ja będę instrukcję czytał, co to ja nie wiem jak na rowerze jeździć?!!"). Ale w sumie co tu się dziwić jak mijam rowerzystów i ponad połowie z nich łańcuch po prostu świszczy i szeleści, taki jest suchy.
fajna koszulka!
:) Staram się zawsze nagrywać w jakiejś rowerowej :)
gdzie można taką dostać ?:)
teetres.com/szukaj?s=wiggry
dzięki ;)
Witam.
A co kolega powie na napęd np 1x11 Narrow Wide ???
Pozdrawiam :-)
Odpisywałem już na to pytanie w komentarzu, który napisał +PandeX X Sam kiedyś może pomyślę nad przetestowaniem takiego napędu, bo mnie korci pozbycie się przedniej przerzutki :)
Witam ja zapytam trochę z innej strony mianowicie jak w krótkim czasie wyciągnąć łańcuch nie zużywając zbytnio zębatek? Jeśli się zastanawiasz dlaczego chcę tak zrobić to powiem tyle, że trochę zapomniało mi się zmienić łańcuch. Pozdrawiam
Nie za bardzo łapię co chcesz uzyskać. Łańcuch szybciej wyciąga się gdy jest brudny. Ale wtedy będzie szybciej niszczyć zębatki. Jeżeli nie wymieniałeś łańcucha, a teraz kaseta nie chce przyjąć nowego, to możesz po prostu dojeździć obecny łańcuch z kasetą i gdy zacznie przeskakiwać (a niedługo zacznie), założyć nowy łańcuch i kasetę.
Jeśli i tak będę musiał kupić nowy napęd to przynajmniej przysłużę się dla nauki :) i jutro wykąpię łańcuch w piachu
+WIATER Mx Ale wtedy będziesz szybciej zużywać tarcze na korbie, chyba, że je też wymieniasz. Obejrzyj też kółka tylnej przerzutki. No i podczas jazdy zapiaszczony łańcuch będzie niemiłosiernie hałasować.
A jak mam 3 z przodu i 9 z tyłu to jak najlepiej?
Przód 1) tył 1-4
Przód 2) tył 4-7
Przód 3) tył 7-9
???
Mniej więcej tak, aczkolwiek nie stanie się nic złego, jeżeli trochę rozszerzysz ten zakres, np.
1) 1-5
2) 3-8
3) 6-9
Generalnie chodzi o to, aby unikać największych przekosów, czyli
1) 6-9
2) 1 i 9
3) 1-4
Ktoś mi wytłumaczy co to są najtwardsze i miękkie przełożenia?
Dobre
Pomocny film, jednak nke dla mnie bo mam napęd 1x11
Ja zawsze krzyżowałem łańcuch i nic mi się nigdy jeszcze stało z napędem o ile się go serwisuje, zresztą istnieją napędy 1x12 i też problemów nie ma.
O ile się orientuję takie napędy mają specjalne łańcuchy dedykowane do tego.
Uff na szczęście mam już w każdym rowerze napęd z jedną tarczą z przodu. Strasznie męczące jest to ciągłe staroświeckie dbanie o odpowiedni bieg.
Ale lancuch sie szybciej zuzywa. I caly zespol napedowy do wymiany. Ale ile krotsze zycie 5, 10, 30% to nie doszlem
@@jankasz4995 nie doszłem? Nie dziwne że nie doszłeś bo pisze się nie doszedłem 😅
No dobrze, ale co z napędami 1x11?
Ano nic, tam trzeba się po prostu pogodzić z tym, że na skrajnych przełożeniach łańcuch będzie się trochę kosił. Ale zalety takiego napędu (jeżeli komuś taki pasuje) przekraczają tę niedogodność. Poza tym, to nie będzie aż tak ekstremalne koszenie, jakie można osiągnąć przy napędzie z trzema tarczami na korbie.