Egy Kádár-kocka felújításának tapasztalatai

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 лип 2023
  • Az ún. Kádár-kockák felújítása, felújítási, megújítási lehetőségei napjaink egyik legaktuálisabb témájának számít Magyarországon, több százezer embert érint közvetlenül.
    Felújítható-e egyáltalán egy ilyen ház? Érdemes egyáltalán belevágni? Mivel jár? Milyen eredmény érhető el? Melyek lesznek várhatóan a legnagyobb problémák, kihívások?
    Veres Zoltán egy Kádár-kocka általa vezetett felújításának részleteibe avatott be mindenkit a 2023. májusi Tervcafén.
    A videóban szó esik - többek között - az állapotfelmérés fontosságáról, az utólagos vízszigetelés lehetőségeiről, falak átvágásáról, a lábazat, a födém és a tető megújításáról, hő- és vízszigetelésről.
    Az építő közösséget azért hoztuk létre, hogy az első gondolat megszületésétől kezdve, az előkészítésen és a kivitelezésen keresztül, egészen az elkészült otthon fenntartásáig segítsünk a családi házat építőknek és felújítóknak.
    Honlap: www.epitemahazam.hu/
    Építem a házam könyvek: konyvaruhaz.epitemahazam.hu/
    Facebook-oldal: / epitokozosseg
    Zárt Facebook-csoport: / 525263750909021

КОМЕНТАРІ • 43

  • @nagylaszlo137
    @nagylaszlo137 11 місяців тому +7

    A videohoz eszrevetelkent majd kesobbi helyzetjavitas celjabol irom, hogy ha lehetne ugy megvalositani a videot, h amikor a beszelo magyarazza a rajzon levo helyzetet mi innen a videobol nem latjuk amit akkor az eloado az eloadason valoszinu palcikaval bemutatott.
    2. a rajz is csak n.homalyosan latszik.

    • @zoltanveres7675
      @zoltanveres7675 11 місяців тому

      Valóban vannak csúszások a videóban kissé és egy kis felbontás probléma, ami valószínű a videóvágásnál történt a felbontással, az előadáson természetesen tudtam fizikailag is támogatni a képanyagot. :)

  • @mopsz17
    @mopsz17 11 місяців тому +6

    23:51 a bitumenes lemez és a beütő ék közé kellene egy acél lemez darab amin elcsúszik az ék anélkül hogy szétgyűrné vagy széttépné a bitumenes lermezt

    • @zoltanveres7675
      @zoltanveres7675 11 місяців тому +1

      Kedves Mopsz! Jó gondolat, ki kell próbálni, köszönöm!

  • @Sabeeucb
    @Sabeeucb 3 місяці тому

    Érdekes volt, az kivitelezőnek amíg van pénz a,projektre nem rossz, az építettőnek gazdasági totalkár, kb 10 évig lehet még ülni a soha be nem fejezett projektbe és kezdődik előlről, sajnálatkos😢

  • @peterraj5088
    @peterraj5088 Місяць тому

    Jó látni, hogyan építettek elődeink, mert, ha valaki hozzá akar nyúlni egy ilyenhez, tudja mi a pálya. Maradt eredeti darab a házból? Ez egy műemlék kádár kocka lehet, mert ki az a... aki ennyi pénzt eléget erre? :)

  • @Ca-ls8sq
    @Ca-ls8sq 11 місяців тому

    Üdv, a légifelvételeket honnan lehet beszerezni?

    • @vetexim
      @vetexim 11 місяців тому +3

      foldhivatal. vagy önkormányzat. szeretnek kukkolni...

    • @Ca-ls8sq
      @Ca-ls8sq 11 місяців тому

      @@vetexim hát ez az önkormányzat teljesen alkalmatlan, földhivatalnál mennyire macerás megszerezni?

  • @andsaa4642
    @andsaa4642 11 місяців тому +6

    A lényeget nem tudtuk meg, hogy mennyibe került a felújítás.
    A lapos tető, divatos , de kb15évente újitandó, és veszélyes hulladék, semmiképpen nem csináltattam volna.

    • @zoltanveres7675
      @zoltanveres7675 11 місяців тому

      Terveim szerint és ahogy a videó végén is említem, a költség összesítés a végén fog történni. Valóban lehet divatos a lapostető, de úgy gondolom, ez egy közhely, abban a tekintetben, hogy évtizedek óta használunk lapostetőket, modern kori középületeink 90 % lapostetővel készülnek és nincsen probléma velük. Felújítás tekintetben nem releváns a 15 év, ennél a tetőnél a műanyag szigetelő nem veszélyes hulladék, teljes mértében újrahasznosítható egy koncepció - konstrukció váltás esetén, akárhány évtized múlva. Én inkább építés-szocializáció miatti fenntartásokat látok a magyar lakóépület építésben a lapostetővel szemben. Műszakilag egy jól elkészített tetővel nincsen gond és semmivel nem drágább, mint egy magastető.

    • @andsaa4642
      @andsaa4642 11 місяців тому

      @@zoltanveres7675 Én azzal vitatkoznék, hogy nem kell felújítani, ugyanis nekem van ilyen épületem, igaz azt nem tudtam, hogy a kátrányos szigetelésen kívül, van más megoldás is, ami nem számít most még veszélyes hulladéknak.
      A festékek között is van vizes bázisú, de olyan is, lehet kb 3évente újra kenni külső felületeken, szóval nem tudom milyen anyag az ami bírja az időjárást, és nem számít veszélyes hulladék szerintem ilyen nem létezik.

  • @janoslorincz3118
    @janoslorincz3118 11 місяців тому +1

    A lapos tető mennyivel került kevesebbe, mintha cseréptető készült volna?

    • @antaltamasi9944
      @antaltamasi9944 11 місяців тому +1

      Egy jól megcsinált lapostető semmivel sem olcsóbb

    • @zoltanveres7675
      @zoltanveres7675 11 місяців тому +1

      Egy lényeges - pontosabban kettő különbség történik a két tető esetében, mégpedig a fedés típusa és annak tartószerkezete. Lapostető esetén a tartószerkezet egyben a födém, magastető esetén kell egy fedélszerkezet is. Ennek anyagköltsége és munkadíja egy ehhez hasonló , nagyságrendű épületnél 5-6 millió ft is lehet, és ebben még nincsen benne a fedés. Kis szerencsével talán. És ekkor még nem beszéltünk az ácsmunka minőségéről, a szörnyű fakötésekről, nem megfelelő átszellőzésről, csúnya eresz és csatorna nyomvonalakról, a szakmai szabályait felrúgó bádogos munkáról. Műszaki ellenőrként sajnos ezek az általános tapasztalatok, hiszen tisztelet a kivételnek és még a jó szakembereknek, de tény és nem szabad elfelejeteni, hogy ilyen szakmai képzések és szakemberek már nincsenek és egyre kevesebben. Minden más szerkezeti réteget magastető esetén is meg kell csinálni, úgymint párazárás és hőszigetelés, és annak padlástér felőli védelme, esetleges raktározási cél-funkció esetén. Tehát ezekkel nem lehet spórolni. A lapostető vízszigetelésének ára töredéke volt a komplett magastetőnek. Összegszerűen a következő videóban kiemelem.

  • @peterpeter5620
    @peterpeter5620 11 місяців тому +5

    szerintem egyszerűbb és talán olcsóbb is lett volna újat építeni....

    • @CsezmiczeiJ
      @CsezmiczeiJ 11 місяців тому +1

      Ez attól függ, hogy építési telket mennyiért lehetett volna a környéken venni, mert sokszor már a telkek is olyan árban mennek amiből az ember tud venni egy felújítandó házat, arról nem is beszélve, hogy telket sok esetben csak a települések határában talál az ember, amíg felújítandó házat szerencsével lehet település központban is találni

    • @jonatanrobertnemeth2790
      @jonatanrobertnemeth2790 11 місяців тому +4

      Sokkal olcsobb felujjitani mint ujjat epiteni egy a titka...magadnak kell csinalni...

    • @zoltanveres7675
      @zoltanveres7675 11 місяців тому +2

      Azt nem szabad elfelejteni illetve számításba venni, hogy manapság egy épület bontási folyamata milyen költséggel jár. Tapasztalatok alapján sajnos azt kell-lehet mondani, hogy egy komplett épület teljes elbontása már nem olcsó. Több millió ft-os tétel. Nem beszélve a hulladék kezelésről, szelektálásról, bizonyos építőanyagok újrahasznosításának lehetőségéről és azok kezeléséről. A meglévő beton alapok kiszedéséről és a megmaradó talaj konszolidációjáról, ami ebben az esetben teljesen fellazul és új épületet lazult talajra, alapozás nyomvonal egybeesések esetén nem lesz statikus, aki vállalja érte a felelősséget. Ennél a felújításnál, csak a meglévő telken a cca. 50-60 év alatt lebetonozott felületek és különböző "kerti segédszerkezetek" mennyisége, azok elbontása, kvázi kitakarítsa 14-15 tiszta 7 m3 konténert jelentett, cca 500E Ft ért. És ebben még nem volt benne a fedélszék elbontása és az épület többi részének bontása, úgy hogy a cserepek 60-70 % értékmentéssel el lettek téve későbbi melléképületek, szaletlik fedéséhez és a fedélszék hasznosítható faanyagai is.

  • @zoltanvamosi8112
    @zoltanvamosi8112 11 місяців тому

    Udv, mikor varhato a masodik resz?
    Koszonom szepen elore is

    • @epitokozosseg
      @epitokozosseg  11 місяців тому +1

      Ősszel! :-)

    • @zoltanveres7675
      @zoltanveres7675 11 місяців тому

      Tervek szerint várhatóan ősszel készül el a második rész, ezt még befolyásolhatja az épület készenléti állapota. Elképzelésem szerint a teljes homlokzat elkészültekor lenne ez az állapot, meglátjuk hogyan alakul vagyis épül. :)

  • @endrekecsmarik6275
    @endrekecsmarik6275 11 місяців тому +6

    Ahogy autókból is, házakból is vannak pénztemetők.....nah ez pont egy ilyen ház projekt. Ezzel a födémmel és a lapostetővel sikerült még több pénzt elégetni. Két féle lapostető van, ami már ázik és ami majd ázni fog.....+ egy gondolat: kaptunk egy utcára néző nappali-konyhát?

    • @zoltanveres7675
      @zoltanveres7675 11 місяців тому

      Kedves Endre! Köszönöm hozzászólását, a felújítás és a teljes rehabilitációval tisztában voltunk. A ház erős rekonstrukciós példa és ennek következtében tanulságos, annak a maradék 800 E épülettulajdonosnak, aki ilyen épületben él. Azt lehet mondani, hogy a lakóépületeink állapota sajnos tragikus. :( Nem csak építészetileg, hanem társadalmilag is. Sajnos mindig kevés pénzük volt az embereknek felújítani, házi módszerekkel, építőanyagban, ennek ez a vége. A tető egyelőre még nem ázik. :) A födém sajnos szükséges volt. Igen utcára néző nappali - konyha lett, de szerencsére az utcában az utolsó épület és szinte zsákutca lévén a napi autóforgalom 2. Így ezt nem kellett fenntartásként kezelni az tulajdonosnak. A konyhából szinte közvetlen megközelíthető a belső védett 50 m2 -es terasz.

  • @gergelykis11
    @gergelykis11 11 місяців тому +1

    Lekell lökni ezeket az a legjobb

    • @zoltanveres7675
      @zoltanveres7675 11 місяців тому +4

      Kedves Kis Gergely! Mindenképpen építő jellegű a hozzászólása. Hálás köszönet érte, persze azt nem tudtuk meg, hogy miket vagy kiket kell lelökni, honnan - hová. :)

    • @gergelykis11
      @gergelykis11 11 місяців тому

      @@zoltanveres7675 Lelökés=ásni a kert végébe egy nagy árkot és egy dózerrel belekell tolni az egész házat úgy ahogy van a helyére pedig mehet az új

  • @RipMe
    @RipMe 11 місяців тому +10

    Nem lett volna olcsóbb és értelmesebb megoldás az egészet elbontani? Vagy inkább eleve egy üres telket venni?

    • @Ca-ls8sq
      @Ca-ls8sq 11 місяців тому +2

      nemtom de a video érdekes lett

    • @PPOOPP33FREEMAIL
      @PPOOPP33FREEMAIL 11 місяців тому +9

      rökéletes kérdés! Maradt a házból egy szirszar téglafal, aminek kb zéró értéke van. Valószinű a bank nem adott kölcsönt új építésre csak felújításra és akkor maradni kell a régi falaknak. Számomra pénzpocsékolásnak tűnik.

    • @74gaber
      @74gaber 11 місяців тому

      @@PPOOPP33FREEMAIL pont ezt akartam írni. Ennek kb semmi értelme. Maga az utólagos fal átvágás még a fal árának egy jelentős részét is elvitte. Szerkezetileg SEMMI értékeset nem sikerült megtartani, cserébe meg kellett tartani a teljesen primitív, sem a telek tájolására sem a lakók igényére nem megfelelő építészeti "koncepciót". Ez utóbbi erős túlzás hisz tudjuk ezeket a terveket szakmányban másolták bármilyen telekre, bármilyen családnak az írni-olvasni tudó kőműves mesterek.

    • @jonatanrobertnemeth2790
      @jonatanrobertnemeth2790 11 місяців тому +3

      ​@@PPOOPP33FREEMAILna a ma epulo hazak sem eppen a tokeletes megoldas...a legtobb osszecsapott hulladek es majd 10-15ev mulva amikor reped potyog akkor radobbennek...

    • @PPOOPP33FREEMAIL
      @PPOOPP33FREEMAIL 11 місяців тому

      @@jonatanrobertnemeth2790 na de ma már vannak jó minőségű építőanyagok, aki magának építkezik az tud igényes lenni. A 70-es években semmi nem volt csak hiány mindenből. Persze ha vállalkozó eladásra épít házat az rakás szar lesz manapság is, igen.

  • @vetexim
    @vetexim 11 місяців тому +3

    még egy közgazdász kellett volna az építész mellé, ugy aztán igazi agyatlanság lett volna. az előadása is elárulja hogy alkalmat volt a feladatra.

    • @zoltanveres7675
      @zoltanveres7675 11 місяців тому +1

      A hozzászólása egész egyszerűen méltatlan.

  • @mlaszlo3792
    @mlaszlo3792 11 місяців тому +7

    Ki volt az a hülye aki ezt kifizette?🤔Jól behúztátok a kuncsaftot ,a csőbe.