Siemaneczko :) Znowu urzeźbiłem długiego kloca zamiast filmu XD EDIT: Sprostowania do filmu, które nadeszły w Waszych komentarzach: 1. AGP. Karty graficzne, które wsadzałem do złącza nie chciały działać, ponieważ jak się okazuje samo AGP posiada kilka standardów. Tu AGP PRO 50 www.evga.com/articles/archive/60.asp 2. SDI. Być może źle to zakomunikowałem ale oferowany przez m.in. TP, internet SDI, realizowany za pomocą HIS to coś innego niż internet wdzwaniany. SDI/HIS korzystało z linii telefonicznej ale działało inaczej. Ponownie polecam link do artykułu PCWorld z opisu :) Gdybyście czuli, że przynudzam, można skoczyć do kolejnego fragmentu :) 00:00 WSTĘP 02:04 ŁĄCZE SDI 03:17 JESZCZE WSTĘP :) 04:24 ZEWNĘTRZE 05:56 PORZĄDKI 07:50 PODZESPOŁY 12:16 URUCHAMIANIE 16:25 SKŁADANIE 18:26 KONFIGURACJA SCSI 19:31 FORMA OSTATECZNA 21:07 BIOS 21:39 WINDOWS 2000 27:23 PODSUMOWANIE 29:38 DZIĘKUJĘ WSPIERAJĄCYM :) Dobrego weekendu! :)
Dopiero dziś wpadłem na ten film . Rewelacja ! Sprzęt z lat młodości i do tego działa . W mojej pierwszej pracy taki komp robił za serwer i to na linuxie !
Kur codegen spalił mi kartę graficzną że straciła połowę pojemności wymieniłem na chiefteca, jak tylko widzę ten napis od razu przypomina mi się spalony komp
Między połączeniem DSL (które było wykorzystywane przez TP do usługi Stałego Dostępu do Internetu) a wdzwanianym jest duża różnica. Ta pierwsza przez kabel telefoniczny wysyła dane w paśmie ultradźwięków, i umożliwia jednoczesne prowadzenie połączeń telefonicznych. W domu potrzebowaliśmy małego filtra żeby nie zakłócać transmisji; A w centrali najpierw sygnał docierał do urządzeń cyfrowych, potem filtrowany docierał do normalnych central telefonicznych. A dial-up z kolei wykorzystuje pasmo fonii, i uniemożliwia prowadzenia połączeń (choć AT&T opracowało technologię które na to pozwalała, to potrzebne były kompatybilne z nią modemy).
No tu bym się nie do końca zgodził, epka DSL (ADSL itd.......) to zupełnie inna bajka niż PPP, na PPP musiałeś być wpięty do numeracji PSTN aby się wdzwonić , a w technologii DSL wszystkim zarządzały DSL'amy , filtry (te małe) służyły tylko do bezproblemowego oddzielenia częstotliwości transmisji. PPP działał na parze miedzianej z MAX przepływnością 56Kbps ale nie można też zapominać o ISDN (to już rozwiązanie cyfrowe) które korzystało z 2 par miedzi , do internetu w innej enkapsulacji z max przepływnością do 128Kbps a przy połączeniu telefonicznym 64Kbps.
to w teorii w praktyce DSL nie umożliwiało rozmów i używania telefonu tzn. po odłożeniu słuchawki rozłączało internet... walczyliśmy z tym w domu do wprowadzenia aDSL - po wprowadzeniu u mnie w wiosce utrata pakietów wzrosła z 1/4 do 2/4 i ping z 1000ms do 3000ms ale chociaż nie zrywa :D ORANGE "no nic się z tym zrobić nie da"
Miałem płytę Abit BP6 z dwoma Celeronami 500 (PPGA). Strony są już martwe, ale były poradniki, jak fizycznie przedrutować złącza, żeby poszły tam dwa PIII (FCPGA).
O kuzwa IRC o tym juz zapomnieli nawet najstarsi indianie:). Na mIRC-u siedzialo sie za gowniaka w kawiarenkach internetowych grubo jeszcze przed powstaniem Gadu-Gadu:)
SCSCI to taki mix USB i SATA w latach przed wejściem USB i SATA, wykorzystywane w serwerach i stacjach roboczych. Teoretycznie obsługiwało dowolne sprzęty, można było oprócz dysków podpiąć np. skaner.
Miałem tez kompa z 2xP3 1000Mhz, ale już na płaskich. Płyta 2-procesorowa Asusa, komputer nie sprawiał tak dużych problemów bo to był generalnie zwykły desktop a nie konstrukcja serwerowa. Złożyłem go z ciekawości, ale 2 procesowy na winXP to gerenalnie za wiele nie dały.
film jest zajebisty i długość nie przeszkadza. szkoda że Janek Zasilacz padł, ale jeśli kiedyś ogarniesz coś lepszego niż ta codegenowa bomba to będzie ciekawa maszynka. Do tego jakiś mniej klekotliwy dysk, niekoniecznie na SCSI, karta Voodoo 5 5500 żeby były dwa procesory zarówno graficzne jak i na płycie głównej i sprzęt do UT99 albo Quake III jak marzenie (z tamtych lat). Ciekawe czy są jakieś gry z tamtych właśnie lat wykorzystujące wieloprocesorowość. Pozdro i miłego weekendu :D
@@SaperElektroZłomiarz Przerabiałem większość "okienek" poza serwerem czy nt i żaden tak "miło" nie wspominam :-) To taki Fiat Multipla. Jakieś plusy niby ma. Niby.
3:00 mój stary by wiedział, zaczynał dawno temu w telekomunikacji i pamięta jak samsung opole kolonizował (czy coś takiego, nie pamiętam dokładnie), więc by wiedział, ale wiadomo jak jest z ojcem i współczesnym internetem
Ostatnio na kompie z Xp zainstalowałem przegladarke internetu na Mypal 29.3.0. internet działa jak na nowszym systemie :) mozliwe ze na win2000 ruszy jestem ciekaw jak bedzie wygladac przegladanie neta na tym sprzecie :)
🤔😉😀😀👍👍👌👌👍👍 Ale szalejesz na tym kanale! Choć ogląda się doskonale! Ja też ostatnio zaszalałem! I coś tam wyprodukowałem! Ot tak mi się zrymowało... 🤔😉😀😀👍👍👌👌👍👍
Gdybyś dopatrzył się jakiegoś szczegółu to powiedziałbym :"sokole oko!" No ale dosłuchałeś się gruzu w pierdzie. To co mam powiedzieć? Sokole ucho? XD 😁
Miałem podobnego ale od Della model Workstation 420. Również były dwa Pentium III 1Ghz do tego Rambusy, karta Radeon 9800 Pro, kontroler SATA na PCI i bardzo fajnie to działało. Niestety już go nie mam...
@@SaperElektroZłomiarz Mój egzemplarz to był wypas. Kupiłem go za 30zł w czasach kiedy o retro PC nikt nie myślał tylko stare złomy się...złomowało, albo odsprzedawało za bezcen. Przez pewien czas był moim głównym na co dzień używanym komputerem. Trudno dziś znaleźć ten model, nawet na jebaju go nie ma. Kurde balans chyba zdałem sobie sprawę, że za nim tęsknie.
Mam taki zasilacz, HP workstationy na takich latają, mam taką 475w nawet w domu. Ot taki ATX że zmienionym pinoutem i możliwością sterowania wentylatorami. Fajnie się to ogląda bo mam swoje lata i znam te sprzęty, ale mogłes się bardziej przyłożyć bo o braki w wiedzy letkie są 😁. Pozdro
Dzięki uprzejmie :) Braki widać, bo ich nie ukrywam- tak sobie to wymyśliłem, żeby uczyć się na gratach. :) Jak spojrzeć na moje stare filmy to tam dopiero są braki. Co do starania to nie czuję, żebym coś olał. Raczej poświęciłem pięć dni na przygotowanie filmu. Może powinienem poświęcić dziesięć- chyba tak, skoro już planuję powrót do tego komputera i kolejny odcinek. :) Pozdrawiam :)
Mozesz podac link albo konkretna nazwe tapety Matrix na poczatku filmu? te "znaczki" ktore tam sie same wyswietlaja byly najlepsze! Niby wygladaja troche jak chinskie, ale tworza piekne unikalne symbole ktore swietnie razem komponuja
O kurde tą kartę MX440 miałem w pierwszym PC po dosowym :D Mega wkurw gdy u kolegów na nowszych sprzętach GTA3 miało normalny render śmigła helikoptera u mnie był kwadrat :(
Mam pytanie bo wyleciało z blowy widziałem na którymś odcinku jak Saper ma taką wielka bibliotekę sterowników do wszystkiego. Gdzie można pobrać takie cuda?
sdi-tool.org SDI Full pobiera całą bazę, SDI Lite pobiera tylko program i decydujesz czy pobrać całość czy tylko sterowniki da komputera, na którym uruchomiono. Nie pobieraj z tej strony niczego co nazywa się inaczej niż powyższe :)
Niestety pod dwa procki klasy Pentium III powstało mało oprogramowania (czytaj gry), które potrafią z nich korzystać. IMO Wielowątkowość zaczęto traktować serio w PC-tach gdzieś tak w okolicach Pentium 4 HT. Pamiętam te dyskusje z tamtego okresu, że po co to, że nic nie daje itp ... Jedyna realna korzyść, że procesy w tle nie obciążają procka na którym jest gra jednowątkowa. Czasem coś to dawało.
Należy tutaj odróżnić wielowątkowość od wieloprocesorowości. Wielowątkowość to dwa rdzenie, które współdzielą szynę oraz pamięć podręczną, tworząc - użyjmy tu dużego skrótu - wspólną przestrzeń. W przypadku konstrukcji wieloprocesorowych każdy procesor miał osobny dostęp do szyny, osobne, niezależne pamięci podręczne, co dawało potężne opóźnienia. Dla przykładu: jeśli w Procku dwurdzeniowym rdzeń numer 1 wykonał działanie, a rdzeń numer dwa potrzebował wyniku tego działania dla siebie, to wystarczy, że rdzeń numer jeden umieścił go we wspólnej pamięci cache, do której dostęp mają oba rdzenie ( to duży skrót, pamiętajmy ). Natomiast w przypadku dwóch fizycznych procesorów osobnych, procesor numer jeden zapisuje wynik w pamięci RAM ( na co potrzeba kilka cykli procesora ), a następnie procesor numer dwa dopiero z tej pamięci może go dla siebie pobrać, na co też potrzeba kilku taktów procesora ). Duży skrót, ale wiadomo o co chodzi. Dlatego wieloprocesorowość to zupełnie inne coś niż wielowątkowość. Dopiero integracja kilku rdzeni ze wspólną pamięcią i szyną pozwoliła rozwinąć skrzydła aplikacjom wielowątkowym.
@@WojciechMikula Tak czy siak P4 było jednordzeniowe ale pod koniec produkcji z HT, a AMD wyskoczyło z dwoma rdzeniami, niższą ceną i x86_64. P4 umarło a Athlony XP o konstrukcji lepszej niż P3, i tańszej niż P4 królowały. A RAMBUS umarł zanim się na dobre pojawił. No i x86_64 zniszczyło P4, gdy tylko pierwszy jeszcze jednordzeniowy Athlon64 się pojawił.
@@szponiasty no właśnie z tą wielordzeniowością od AMD to bym nie był taki pewny. Należy pamiętać jednak, że jeszcze w 2005 roku Intel wypuścił Pentium D z jądrem Smithfield ( czyli dwa rdzenie Prescott w jednej kostce ), oraz na układzie Presler ( czyli dwa rdzenie Cedar Mill ), i o ile mnie pamięć nie zawodzi to były to pierwsze dwujajowe procesory na rynku konsumenckim. I oba były już 64-bitowe, zestaw instrukcji nazywał się EMT64. Plus oczywiście liderzy stawki, czyli Pentium 4 Extreme Edition ( EE ), które taktowały się do ponad 3,7 GHz i posiadały już Hyper-Threading. No i mówimy tu o rynku konsumenckim, bo równolegle tworzyły się przecież Xeony MP z dwoma rdzeniami i obsługą 64-bitów dla rynku serwerów. Fakt, że były i tak wolniejsze od serwerowych Opteronów od AMD, ale przewaga Athlona 64 nad 64-bitowym Pentium D to nieprawda - miałem oba układy o porównywalnych zegarach i szczerze to Athlon 64 praktycznie w niczym nie był lepszy niż Pentium D, a w wielu zadaniach był zauważalnie gorszy. Już trochę lepiej było z Athlonem X2, ale tylko trochę :)
75A, 30V, 0.011 Ohm, N-Channel, Logic Level UltraFET Power MOSFETs ...........czas w filmie : 8:49 tych tranzystorów to: nota katalogowa HUF76132P to od Intersil stare lata na pv mogę podesłać pdf
*Jak dobrze pamiętam jeżeli działał internet z telefonu stacjonarnego nie można było dzwonić. Było to naliczanie impulsowe jak za rozmowę i rachunki były wysoki. Wiem to z praktyki jak zaprosiłem kolegę by zobaczyć nagie panie w necie. To że strona otwierała się koło 15 minut to jedno a drugie że cały system był w reklamach xxx i do tego wysoki rachunek. Oczywiście też kara na komputer i podwórko stare dobre czasy. Pozdrawiam rocznik 76 r*
Jak widzę Obudowe z Cisco Epc 3208 to aż mnie trzęsie, dużo tego montowałem u klientów myślę że z 3tysiace uruchomiłem ich u klientów. A ile miałem zgłoszeń/usterek związanych z nimi to glowa mała. Ich jedna zaleta to led z sygnalizacją DS"Dosył" i US"zwrotny" Przynajmniej człowiek wiedział na instalacji czego modemu brakuje bo nastepcy modemów w kablówce już nie miały sygnalizacji czego bardzo brakowało.
Można przesuwać okna bez myszy/touchpada. Wybrać okno Alt+Tab, Alt+Space i z pull down menu wybrać Move/Przesuń i ustawić strzałami gdzie się chce. Jak padał gryzoń to się tak robiło jeszcze na win95 😁. Pewnie na win3.11 też działało.
Ziom jak mój stary kupił w 2000 pentiuma III, to zdecydowanie nie mogłem uwierzyć w jedno. Skoro neozdrade, a właściwie jeszcze nie było neozdrady, daliśmy radę podłączyć że słupa, to dlaczego jak używam internetu to już nie mogę dzwonić.... Nie wierzyłem moim osiedlowym specjalistom, że się nie da. To ile ten Ericsson kosztował? To mógłby problem
Ostatnie dyski twarde 5,25' czyli wielkości cegły to były jak dobrze pamiętam Big Foot'y firmy Quantum. Co ciekawe ten format powrócił w chyba 96 roku po wielu latach nieobecności na rynku. Big Footy miały wysoki transfer liniowy i bardzo długi czas dostępu. Najbardziej popularne były w wielkościach 13,2 do 16 GB.
A to ciekawe. Myślałem że największe dyski 5,25" miały najwyżej kilkaset MB pojemności. Zwłaszcza że dyski 3,5" pojawiły się w czasach gdy dyski 5,25" miały zaledwie 16 MB
Ehhh łezka się w oku kręci , fajna stacja robocza, i mój pierwszy produkcyjny serwer www z 2001 roku. To były piękne czasy. Tylko darczyńca to chyba po bandzie poleciał bo IPv6 nie istniało jeszcze za czasów SDI i Tego WorkStation.
Nie wiem w czym rzecz. Odpowiedz pisałem 2 krotnie, dalej jej nie widzę. Nie ważne. Nim coś powiesz sprawdź proszę od jak dawna dostawcy oferowali tunelowanie ipv6. Po szczegóły zapraszamy na priv...
Sapcio, jestem w ch zawiedziony, ale tak w ch, że aż mi przykro :D Nie no, tak na serio, ja mam na socket 370 płytę główną na dwa p3. Niestety spaliłem ją przy pierwszym uruchomieniu ;) Ale do rzeczy: najważniejsza ciekawostka, a więc dwa p3 to rzadkość i z AGP to już w ogóle. Nie wiem czy wiesz ile takie płyty główne kosztują, ja z ebay zamówiłem taką za 800zł, niestety, jak wspomniałem padła. Ale sprzedający zwrócił kasę. No dobra, ale do rzeczy, bo już spamuję historią życia. Gdzie najważniejsze testy, dual cpu z tamtych czasów, jak działało, obciążenia, jak gry się zachowują, np mafia przy takim dual cpu, czy jest jakiś wzrost wydajności, jakieś testy. Może by dysk ssd na takie cudo? Mniej jeb***a z tym wszystkim. Jeszcze W2000 vs XP. Nie przykładasz się i dobrze :D
@@SaperElektroZłomiarz Przeglądarkę :D YT, w ogóle mam wrażenie, że yt jest dobrym benchmarkiem, czy 240p pójdzie? Soft wiesz, można pomyśleć nad w10 na tym cudzie, zobaczyć czy coś pójdzie. Musisz sprawić sobie lepsze GPU. Może 9800 jakieś albo X800 czy tam 6800 na AGP, ale do tego trzeba zasilacz z białej listy. JA tu rzucam co mi do pustego łba przyjdzie. Niedługo mi przyjdzie Medion z P4 HT i Radeonem 9800XT, zobaczę co da się z tym gównem zrobić, docelowo Barton trzeba
kiedys byly przejsciowki z atx 20 na chyba atx-e 24 jak sie nie myle moze taka jest tam potrzebna, co do dysku to jeszcze maly te na mfm hdd na ide isa to dopiero cegly jak sie zapuszczalo kalibracje to cale biurko sie trzeslo jak szejker no ale dysk mial jakies 70 mb i pracowal z 286 xt 12mhz wielkosci 2cm na 2cm to byly czasy prehistoryk smigal karta trident chyba na slot isa
W części to prawda. Chociaż inni mówią, że w takiej sytuacji aplikacje w tle miały jednego proca a pierwszoplanowa drugiego i to dodawało trochę sensu :)
Tak na ogół postrzegam powiększanie ust XD A sam obrazek to przeróbka Mony Lisy chyba i dostałem go razem z kartką urodzinową od Oliwiera (jego poczucie humoru XD).
Siemaneczko :) Znowu urzeźbiłem długiego kloca zamiast filmu XD
EDIT: Sprostowania do filmu, które nadeszły w Waszych komentarzach:
1. AGP. Karty graficzne, które wsadzałem do złącza nie chciały działać, ponieważ jak się okazuje samo AGP posiada kilka standardów. Tu AGP PRO 50 www.evga.com/articles/archive/60.asp
2. SDI. Być może źle to zakomunikowałem ale oferowany przez m.in. TP,
internet SDI, realizowany za pomocą HIS to coś innego niż internet wdzwaniany. SDI/HIS korzystało z linii telefonicznej ale działało inaczej. Ponownie polecam link do artykułu PCWorld z opisu :)
Gdybyście czuli, że przynudzam, można skoczyć do kolejnego fragmentu :)
00:00 WSTĘP
02:04 ŁĄCZE SDI
03:17 JESZCZE WSTĘP :)
04:24 ZEWNĘTRZE
05:56 PORZĄDKI
07:50 PODZESPOŁY
12:16 URUCHAMIANIE
16:25 SKŁADANIE
18:26 KONFIGURACJA SCSI
19:31 FORMA OSTATECZNA
21:07 BIOS
21:39 WINDOWS 2000
27:23 PODSUMOWANIE
29:38 DZIĘKUJĘ WSPIERAJĄCYM :)
Dobrego weekendu! :)
A zrobisz film z win 2000 z extended kernelem ?
@@pawewtyko7061 Dzięki za podpowiedź, zanotowałem sobie :)
@@pawewtyko7061 Miałem napisać to samo. Tylko jest jedna uwaga, ponieważ działa on jedynie z angielską wersją Win2000.
@@FFlynn no wsm tak, ale słyszałem, że ktoś ją przetłumaczył ale nie jestem pewny a 100%
zawsze gdy mam doła to wtedy włączam sobie twoje filmy i odrazu mi się humor poprawia.
sam lubię sobie w taki starych sprzętach lubię pogrzebać
Dziękuweczka, miło "słyszeć" :)
Dobrej zabawy z gratami!
Ja też lubię oglądać twoje filmy saper
Dopiero dziś wpadłem na ten film . Rewelacja ! Sprzęt z lat młodości i do tego działa . W mojej pierwszej pracy taki komp robił za serwer i to na linuxie !
Dziękuweczka :)
Też cieszę się, z działania :)
Cholera! Gigantyczny wysiłek i jeszcze większe samozaparcie autora! Wielki podziw!!!
Dziękujemy.
Dziękuweczka :D
@@SaperElektroZłomiarz jestem zainteresowany tym sprzętem, pozdro
Very Informative, helpful and Educational video! Thx for the tutorial man!
Wspaniały jest ten komppp! Retro jest zajebiste ❤️ też myślę nagrać teraz parę filmów o retro 😎💪 a swoją drogą zajebisty odcinek w starym klimacie! 😎
Haha zajebisty materiał. A ten list to chyba po pijaku pisałem 🤣 Pozdrowionka...
Również pozdrawiam :)
List był w porządku a grat zajebisty, także dziękuję ponownie :)
Kur codegen spalił mi kartę graficzną że straciła połowę pojemności wymieniłem na chiefteca, jak tylko widzę ten napis od razu przypomina mi się spalony komp
Zasilacz z czarnej listy
DZIĘKI! W końcu dałeś z siebie więcej niż Walaszek ;p
Ale zajebisty filmik🙂 Pozdrawiam🖐️
Dziękuweczka, również pozdrawiam :)
Między połączeniem DSL (które było wykorzystywane przez TP do usługi Stałego Dostępu do Internetu) a wdzwanianym jest duża różnica.
Ta pierwsza przez kabel telefoniczny wysyła dane w paśmie ultradźwięków, i umożliwia jednoczesne prowadzenie połączeń telefonicznych. W domu potrzebowaliśmy małego filtra żeby nie zakłócać transmisji; A w centrali najpierw sygnał docierał do urządzeń cyfrowych, potem filtrowany docierał do normalnych central telefonicznych.
A dial-up z kolei wykorzystuje pasmo fonii, i uniemożliwia prowadzenia połączeń (choć AT&T opracowało technologię które na to pozwalała, to potrzebne były kompatybilne z nią modemy).
No tu bym się nie do końca zgodził, epka DSL (ADSL itd.......) to zupełnie inna bajka niż PPP, na PPP musiałeś być wpięty do numeracji PSTN aby się wdzwonić , a w technologii DSL wszystkim zarządzały DSL'amy , filtry (te małe) służyły tylko do bezproblemowego oddzielenia częstotliwości transmisji. PPP działał na parze miedzianej z MAX przepływnością 56Kbps ale nie można też zapominać o ISDN (to już rozwiązanie cyfrowe) które korzystało z 2 par miedzi , do internetu w innej enkapsulacji z max przepływnością do 128Kbps a przy połączeniu telefonicznym 64Kbps.
to w teorii w praktyce DSL nie umożliwiało rozmów i używania telefonu tzn. po odłożeniu słuchawki rozłączało internet... walczyliśmy z tym w domu do wprowadzenia aDSL - po wprowadzeniu u mnie w wiosce utrata pakietów wzrosła z 1/4 do 2/4 i ping z 1000ms do 3000ms ale chociaż nie zrywa :D
ORANGE "no nic się z tym zrobić nie da"
Zajebista lampka z gniazdkiem Cisco :D
25:26 widzę też się oglądało. Ja tą grę mam do tej pory "pudełku" kopertowym czy jak to się zwie.
Dobre że powiedziałeś o ścierkach od jabłka bo o nich nawet zapomniałem🤣😂
Miałem płytę Abit BP6 z dwoma Celeronami 500 (PPGA). Strony są już martwe, ale były poradniki, jak fizycznie przedrutować złącza, żeby poszły tam dwa PIII (FCPGA).
Kiedyś drutowanie (i czasem ołówkowanie) to była norma. Np. AMD Duron można było łatwo przerobić na AMD Athlon XP za pomoca ołówka...
Szczerze powiem to myślałem że są tylko zasilacze AT i ATX. Jak zawsze Saper zrobiłeś super materiał
@KABAKOKSEK ITX też znam, ale tych innych typów nie znałem
Nawymyślają... :D
@@SaperElektroZłomiarz no zawsze wymyślają jakieś standardy przewodów, zasilaczy itp i to się szybko zmienia
Jest ich masa ale to nisza więc nie dziwne że nie kojarzy
podziwiam twoją cierpliwość do tego grzebania .Ja już nie mam na to nerwów
Z chęcią bym przytulił taki sprzęcik , przypominają mi się czasy liceum.
Ja pierdole szukałem tej gry z 26:00 kilka lat dziena byku
0:18 😂😂😂😂😂😂😂😂
To są sprzęty, coś pięknego :)
Ogladam pozdrawiam 👍
O kuzwa IRC o tym juz zapomnieli nawet najstarsi indianie:). Na mIRC-u siedzialo sie za gowniaka w kawiarenkach internetowych grubo jeszcze przed powstaniem Gadu-Gadu:)
Dobry material :D
Dziękuweczka :)
Te dwa sterczące układy w 8:44 to mosfety produkcji Intersil, HUF76132P3 ;)
Super procesory, ideolo do mojej płyty 😀
9:11 te kondensatory pomiędzy 2 pentium`ami musiały mieć naprawde przerąbane jeśli chodzi o ciepło
Pewnie zastosowano całkiem dobre te kondensatory, skoro dalej żyją :)
Najbardziej mi się podobało jak powiedziałeś, że od dupy strony znajdziemy dziurę XD
Brzmi sensownie XD
SCSCI to taki mix USB i SATA w latach przed wejściem USB i SATA, wykorzystywane w serwerach i stacjach roboczych. Teoretycznie obsługiwało dowolne sprzęty, można było oprócz dysków podpiąć np. skaner.
No to masz przyjacielu kolejnego widza :p z tym samym zamiłowaniem do komputerów jak ty :) sub jest i like jest
Dziękuweczka, dobrej zabawy przy oglądaniu moich wypocin i samych dobrych gratów życzę :D
Saper ElektroZłomiarz nie wypociny a spoko materiały ;) nagraj coś o serwerze FreeNas żebym mógł sobie zrobić ;D
Ej saper, jak wyślesz jakiś telefon/palmtop, to odwdzięczę się Sony Ericssonem T630, bo mam takie dwa, ok?
3:55 "Spalić tego komputera raczej nie spalimy [...]" - tym czasem ta zapalniczka w tle xD
Ciekawostka jest taka, że nawet tego nie zaplanowałem :D
co to za muza @saper 0:00
Miałem tez kompa z 2xP3 1000Mhz, ale już na płaskich. Płyta 2-procesorowa Asusa, komputer nie sprawiał tak dużych problemów bo to był generalnie zwykły desktop a nie konstrukcja serwerowa. Złożyłem go z ciekawości, ale 2 procesowy na winXP to gerenalnie za wiele nie dały.
A Propo Tej Obudowy modemu Cisco Epc3208. Czy są tu instalatorzy kablówki? Docsis 2.0 3.0 3.1 itp?
film jest zajebisty i długość nie przeszkadza. szkoda że Janek Zasilacz padł, ale jeśli kiedyś ogarniesz coś lepszego niż ta codegenowa bomba to będzie ciekawa maszynka. Do tego jakiś mniej klekotliwy dysk, niekoniecznie na SCSI, karta Voodoo 5 5500 żeby były dwa procesory zarówno graficzne jak i na płycie głównej i sprzęt do UT99 albo Quake III jak marzenie (z tamtych lat). Ciekawe czy są jakieś gry z tamtych właśnie lat wykorzystujące wieloprocesorowość.
Pozdro i miłego weekendu :D
Dzięki, również pozdrawiam :)
Windows 2000 SP4 był/jest super systemem. Stabilny, funkcjonalny. Zupełne przeciwieństwo Me, który tylko wqrwiał :-)
No właśnie muszę sięgnąć kiedyś wreszcie po tego ME i spróbować go wywalić na ryj :D
@@SaperElektroZłomiarz Przerabiałem większość "okienek" poza serwerem czy nt i żaden tak "miło" nie wspominam :-) To taki Fiat Multipla. Jakieś plusy niby ma. Niby.
@@SaperElektroZłomiarz Me to tylko odświerzone Win98SE
26:54 - I ten Pasjans na Pocket PC... Piękne
3:00 mój stary by wiedział, zaczynał dawno temu w telekomunikacji i pamięta jak samsung opole kolonizował (czy coś takiego, nie pamiętam dokładnie), więc by wiedział, ale wiadomo jak jest z ojcem i współczesnym internetem
To zapytaj, czy powiedziałby coś takiemu głupkowi z UA-cam :D
saper super film edukacyjny Np. Taśmy IDE Ata
W zasadzie to film rozrywkowy :)
@@SaperElektroZłomiarz ale też super
Ach internet na kablu telefonicznym piękne czasy xD
Dźwięk wdzwaniania i negocjacji szybkości połączenia.........ehhhh ding ding ding pfffffffffffffffffffff :D
W przypiętym komentarzu trochę sprostowałem to wzdzwanianie. Ten HIS korzystał z linii telefonicznej ale działał trochę inaczej :)
Ostatnio na kompie z Xp zainstalowałem przegladarke internetu na Mypal 29.3.0. internet działa jak na nowszym systemie :) mozliwe ze na win2000 ruszy jestem ciekaw jak bedzie wygladac przegladanie neta na tym sprzecie :)
Kiedy druga część mac mini?
Łoo kurwa ale mi chcice Saper narobiłeś na bawienie sie w robienie retro sieci komputerowej tym duetem pentiumów xD
Dobrej zabawy więc :)
🤔😉😀😀👍👍👌👌👍👍 Ale szalejesz na tym kanale! Choć ogląda się doskonale! Ja też ostatnio zaszalałem! I coś tam wyprodukowałem! Ot tak mi się zrymowało... 🤔😉😀😀👍👍👌👌👍👍
Co zjebałeś? Najpierw obudowa. później CD/DVD nie wiem jak te pentiumy. Ale same chłodzenie można było obrócić.
00:18 ten głos nie był podłożony. Poszło z farszem ewidentnie
Gdybyś dopatrzył się jakiegoś szczegółu to powiedziałbym :"sokole oko!"
No ale dosłuchałeś się gruzu w pierdzie. To co mam powiedzieć? Sokole ucho? XD 😁
@@SaperElektroZłomiarz to wynika z doświadczenia 😁 nic nie musisz mówić Saper. Super film!
Miałem podobnego ale od Della model Workstation 420. Również były dwa Pentium III 1Ghz do tego Rambusy, karta Radeon 9800 Pro, kontroler SATA na PCI i bardzo fajnie to działało. Niestety już go nie mam...
Za to jak widzę masz dobre wspomnienie :)
@@SaperElektroZłomiarz
Mój egzemplarz to był wypas. Kupiłem go za 30zł w czasach kiedy o retro PC nikt nie myślał tylko stare złomy się...złomowało, albo odsprzedawało za bezcen. Przez pewien czas był moim głównym na co dzień używanym komputerem. Trudno dziś znaleźć ten model, nawet na jebaju go nie ma. Kurde balans chyba zdałem sobie sprawę, że za nim tęsknie.
Mam taki zasilacz, HP workstationy na takich latają, mam taką 475w nawet w domu. Ot taki ATX że zmienionym pinoutem i możliwością sterowania wentylatorami. Fajnie się to ogląda bo mam swoje lata i znam te sprzęty, ale mogłes się bardziej przyłożyć bo o braki w wiedzy letkie są 😁. Pozdro
Dzięki uprzejmie :)
Braki widać, bo ich nie ukrywam- tak sobie to wymyśliłem, żeby uczyć się na gratach. :)
Jak spojrzeć na moje stare filmy to tam dopiero są braki.
Co do starania to nie czuję, żebym coś olał. Raczej poświęciłem pięć dni na przygotowanie filmu. Może powinienem poświęcić dziesięć- chyba tak, skoro już planuję powrót do tego komputera i kolejny odcinek. :)
Pozdrawiam :)
Mozesz podac link albo konkretna nazwe tapety Matrix na poczatku filmu? te "znaczki" ktore tam sie same wyswietlaja byly najlepsze!
Niby wygladaja troche jak chinskie, ale tworza piekne unikalne symbole ktore swietnie razem komponuja
@@PolskieStareKino program nazywa się lively wallpaper, do znalezienia w sklepie Microsoft
O kurde tą kartę MX440 miałem w pierwszym PC po dosowym :D Mega wkurw gdy u kolegów na nowszych sprzętach GTA3 miało normalny render śmigła helikoptera u mnie był kwadrat :(
no i git :)
supcio!
Mam pytanie bo wyleciało z blowy widziałem na którymś odcinku jak Saper ma taką wielka bibliotekę sterowników do wszystkiego. Gdzie można pobrać takie cuda?
sdi-tool.org
SDI Full pobiera całą bazę, SDI Lite pobiera tylko program i decydujesz czy pobrać całość czy tylko sterowniki da komputera, na którym uruchomiono.
Nie pobieraj z tej strony niczego co nazywa się inaczej niż powyższe :)
Niestety pod dwa procki klasy Pentium III powstało mało oprogramowania (czytaj gry), które potrafią z nich korzystać. IMO Wielowątkowość zaczęto traktować serio w PC-tach gdzieś tak w okolicach Pentium 4 HT.
Pamiętam te dyskusje z tamtego okresu, że po co to, że nic nie daje itp ...
Jedyna realna korzyść, że procesy w tle nie obciążają procka na którym jest gra jednowątkowa.
Czasem coś to dawało.
Należy tutaj odróżnić wielowątkowość od wieloprocesorowości. Wielowątkowość to dwa rdzenie, które współdzielą szynę oraz pamięć podręczną, tworząc - użyjmy tu dużego skrótu - wspólną przestrzeń. W przypadku konstrukcji wieloprocesorowych każdy procesor miał osobny dostęp do szyny, osobne, niezależne pamięci podręczne, co dawało potężne opóźnienia. Dla przykładu: jeśli w Procku dwurdzeniowym rdzeń numer 1 wykonał działanie, a rdzeń numer dwa potrzebował wyniku tego działania dla siebie, to wystarczy, że rdzeń numer jeden umieścił go we wspólnej pamięci cache, do której dostęp mają oba rdzenie ( to duży skrót, pamiętajmy ). Natomiast w przypadku dwóch fizycznych procesorów osobnych, procesor numer jeden zapisuje wynik w pamięci RAM ( na co potrzeba kilka cykli procesora ), a następnie procesor numer dwa dopiero z tej pamięci może go dla siebie pobrać, na co też potrzeba kilku taktów procesora ). Duży skrót, ale wiadomo o co chodzi. Dlatego wieloprocesorowość to zupełnie inne coś niż wielowątkowość. Dopiero integracja kilku rdzeni ze wspólną pamięcią i szyną pozwoliła rozwinąć skrzydła aplikacjom wielowątkowym.
Aż miło poczytać :)
@@WojciechMikula Tak czy siak P4 było jednordzeniowe ale pod koniec produkcji z HT, a AMD wyskoczyło z dwoma rdzeniami, niższą ceną i x86_64. P4 umarło a Athlony XP o konstrukcji lepszej niż P3, i tańszej niż P4 królowały. A RAMBUS umarł zanim się na dobre pojawił. No i x86_64 zniszczyło P4, gdy tylko pierwszy jeszcze jednordzeniowy Athlon64 się pojawił.
@@szponiasty no właśnie z tą wielordzeniowością od AMD to bym nie był taki pewny. Należy pamiętać jednak, że jeszcze w 2005 roku Intel wypuścił Pentium D z jądrem Smithfield ( czyli dwa rdzenie Prescott w jednej kostce ), oraz na układzie Presler ( czyli dwa rdzenie Cedar Mill ), i o ile mnie pamięć nie zawodzi to były to pierwsze dwujajowe procesory na rynku konsumenckim. I oba były już 64-bitowe, zestaw instrukcji nazywał się EMT64. Plus oczywiście liderzy stawki, czyli Pentium 4 Extreme Edition ( EE ), które taktowały się do ponad 3,7 GHz i posiadały już Hyper-Threading. No i mówimy tu o rynku konsumenckim, bo równolegle tworzyły się przecież Xeony MP z dwoma rdzeniami i obsługą 64-bitów dla rynku serwerów. Fakt, że były i tak wolniejsze od serwerowych Opteronów od AMD, ale przewaga Athlona 64 nad 64-bitowym Pentium D to nieprawda - miałem oba układy o porównywalnych zegarach i szczerze to Athlon 64 praktycznie w niczym nie był lepszy niż Pentium D, a w wielu zadaniach był zauważalnie gorszy. Już trochę lepiej było z Athlonem X2, ale tylko trochę :)
75A, 30V, 0.011 Ohm, N-Channel, Logic
Level UltraFET Power MOSFETs ...........czas w filmie : 8:49 tych tranzystorów to: nota katalogowa HUF76132P to od Intersil stare lata na pv mogę podesłać pdf
fajny film
Z deszczu pod rynnę z tym zasilaczem, zastąpić Compaqa jeszcze gorszym Codegenem :D
To prawda ale nie było wyjścia :/
Oooo a czemu zdjęcie Pani Saperowej do kąkutera serwisowego przyczepione?
Ja Ci dam! XD
chyba windows nt 3.1, 3.5 lub 4.0
*Jak dobrze pamiętam jeżeli działał internet z telefonu stacjonarnego nie można było dzwonić. Było to naliczanie impulsowe jak za rozmowę i rachunki były wysoki. Wiem to z praktyki jak zaprosiłem kolegę by zobaczyć nagie panie w necie. To że strona otwierała się koło 15 minut to jedno a drugie że cały system był w reklamach xxx i do tego wysoki rachunek. Oczywiście też kara na komputer i podwórko stare dobre czasy. Pozdrawiam rocznik 76 r*
Compaq z RIMMEM i 2xslot A - miód !!!
Można powiedzieć że to taki komputer z pentiumem VI
Jak widzę Obudowe z Cisco Epc 3208 to aż mnie trzęsie, dużo tego montowałem u klientów myślę że z 3tysiace uruchomiłem ich u klientów. A ile miałem zgłoszeń/usterek związanych z nimi to glowa mała. Ich jedna zaleta to led z sygnalizacją DS"Dosył" i US"zwrotny" Przynajmniej człowiek wiedział na instalacji czego modemu brakuje bo nastepcy modemów w kablówce już nie miały sygnalizacji czego bardzo brakowało.
dobry film
Dziękuweczka :)
9:46 Ale cwaniak, teraz zamienił się w płytkę.
:D
56 - awaria cpu
71 - inicjalizacja pch
A0 - normalna praca
4E - PSA failure
d4 - problem z urządzeniem PCI
Dziękuweczka :)
Ta płyta główna obsługuje wyłącznie karty AGP PRO i tu był problem.
26:06 To działa też w windows 11. Ale od razu można strzałkami przesuwać okno aplikacji, tylko nie może być zmaksymalizowane.
Nie mieli powodu usuwać tego ficzera ;)
Można przesuwać okna bez myszy/touchpada. Wybrać okno Alt+Tab, Alt+Space i z pull down menu wybrać Move/Przesuń i ustawić strzałami gdzie się chce. Jak padał gryzoń to się tak robiło jeszcze na win95 😁. Pewnie na win3.11 też działało.
4:50 najlepsze
Ziom jak mój stary kupił w 2000 pentiuma III, to zdecydowanie nie mogłem uwierzyć w jedno.
Skoro neozdrade, a właściwie jeszcze nie było neozdrady, daliśmy radę podłączyć że słupa, to dlaczego jak używam internetu to już nie mogę dzwonić.... Nie wierzyłem moim osiedlowym specjalistom, że się nie da.
To ile ten Ericsson kosztował? To mógłby problem
Z tego co pamiętam w artykule na PCWorld wspominano o cenach usługi. Teraz nie chce mi się sprawdzać :)
Neozdrada XD
marzenie każdego studenta u schyłku millenium 😄😄😄
3:55 zawiodłem się 😕
co to za klawiatura?
Wujek miał kompa z 2x Pentium Pro, śmieszne wynalazki. A dyski SCSI bardzo szybkie były w porównaniu z IDE.
Ostatnie dyski twarde 5,25' czyli wielkości cegły to były jak dobrze pamiętam Big Foot'y firmy Quantum. Co ciekawe ten format powrócił w chyba 96 roku po wielu latach nieobecności na rynku. Big Footy miały wysoki transfer liniowy i bardzo długi czas dostępu. Najbardziej popularne były w wielkościach 13,2 do 16 GB.
A to ciekawe. Myślałem że największe dyski 5,25" miały najwyżej kilkaset MB pojemności. Zwłaszcza że dyski 3,5" pojawiły się w czasach gdy dyski 5,25" miały zaledwie 16 MB
@@wlocek369 a jednak Big Foot Quantum dobrze namieszały pod koniec lat 90' . Miały dobra cenę. Pzdr.
Ehhh łezka się w oku kręci , fajna stacja robocza, i mój pierwszy produkcyjny serwer www z 2001 roku. To były piękne czasy. Tylko darczyńca to chyba po bandzie poleciał bo IPv6 nie istniało jeszcze za czasów SDI i Tego WorkStation.
początki ipv6 to okolice 2000 roku, jeśli ten serwer nie był używany kilkanaście lat to mógł jeszcze być w okolicach 2007
Nie wiem w czym rzecz. Odpowiedz pisałem 2 krotnie, dalej jej nie widzę. Nie ważne. Nim coś powiesz sprawdź proszę od jak dawna dostawcy oferowali tunelowanie ipv6. Po szczegóły zapraszamy na priv...
26:15 na win10 też tak działa, nie znałem tego :D
26:50 misja super xD
Cała gra jest w tym klimacie :)
Sapcio, jestem w ch zawiedziony, ale tak w ch, że aż mi przykro :D Nie no, tak na serio, ja mam na socket 370 płytę główną na dwa p3. Niestety spaliłem ją przy pierwszym uruchomieniu ;) Ale do rzeczy: najważniejsza ciekawostka, a więc dwa p3 to rzadkość i z AGP to już w ogóle. Nie wiem czy wiesz ile takie płyty główne kosztują, ja z ebay zamówiłem taką za 800zł, niestety, jak wspomniałem padła. Ale sprzedający zwrócił kasę.
No dobra, ale do rzeczy, bo już spamuję historią życia. Gdzie najważniejsze testy, dual cpu z tamtych czasów, jak działało, obciążenia, jak gry się zachowują, np mafia przy takim dual cpu, czy jest jakiś wzrost wydajności, jakieś testy. Może by dysk ssd na takie cudo? Mniej jeb***a z tym wszystkim. Jeszcze W2000 vs XP. Nie przykładasz się i dobrze :D
Jakie oprogramowanie miałbym użyć? :)
Gry nie były programowane pod wielowątkowość wtedy.
rambusy 2GB i procki o najwyższym taktowaniu jak pamiętam to po 1.4ghz miały. Jeszcze dać radeon 3850 na agp, kontroler sata pod pci i ssd
@@SaperElektroZłomiarz Przeglądarkę :D YT, w ogóle mam wrażenie, że yt jest dobrym benchmarkiem, czy 240p pójdzie? Soft wiesz, można pomyśleć nad w10 na tym cudzie, zobaczyć czy coś pójdzie. Musisz sprawić sobie lepsze GPU. Może 9800 jakieś albo X800 czy tam 6800 na AGP, ale do tego trzeba zasilacz z białej listy. JA tu rzucam co mi do pustego łba przyjdzie. Niedługo mi przyjdzie Medion z P4 HT i Radeonem 9800XT, zobaczę co da się z tym gównem zrobić, docelowo Barton trzeba
Łącze SDI bardzo ciekawe Snappy Driver Installer? XD
Miałem gdzieś schemat adaptera z AGP(3v) na PCI jak bylbys zainteresowany mógłbym przysłać na maila
Zajebisty grat. Pamiętam, jak za gnoja marzyłem o dwuprocesorowym "potworze" z dwoma pentiumami pro... xD
W 2000 r miałem 2*PII 400mhz dobrze to działało.
@@sylwester300hp4 z ciekawości spytam o os, jaki siedział w Twoim "potworku". :)
@@cyjamonowalewatywa2043Win NT, były jeszcze próby na win2000 później. Dość długo miałem ten zestaw.
Ja mialem komp w ktory ram mi wybuchl i plyte glowna zniszczyl
26:42 cel misji: Dowieźć szybko teściową do mięsnego
Cała gra tak wygląda XD
kiedys byly przejsciowki z atx 20 na chyba atx-e 24 jak sie nie myle moze taka jest tam potrzebna, co do dysku to jeszcze maly te na mfm hdd na ide isa to dopiero cegly jak sie zapuszczalo kalibracje to cale biurko sie trzeslo jak szejker no ale dysk mial jakies 70 mb i pracowal z 286 xt 12mhz wielkosci 2cm na 2cm to byly czasy prehistoryk smigal karta trident chyba na slot isa
Zasilacz nie jest ani AT ani ATX 20 czy 24 ani WTX :)
Mała podpowiedź to złącze to nie zwykłe AGP tylko AGP PRO. są specialne karty pod złącze AGP PRO. Ale karty z złączem AGP też działają. Pozdrawiam.
O kurde, dziękuweczka :)
ja go nie chcę ja takie jednostki miewałem ale firmę COMPAQ szanuję za budowę jednostek za to EVGA to shity!
ja mam laptopa czy tam notebook'a z pentium III
22:12 22:19 dobry moment😂😂😂😂😂😂
Ja pamiętam, że chodziła taka fama, że te maszyny dwuprocesorowe nie mają sensu, ponieważ programy nie byle pisane na dwa procki...
W części to prawda. Chociaż inni mówią, że w takiej sytuacji aplikacje w tle miały jednego proca a pierwszoplanowa drugiego i to dodawało trochę sensu :)
Saper windows tn 4.0 workstation obsuguje 2 procesory
Windows NT 4 workstation, najlepiej z ostatnią łatką. Sporo wnosiła.
@@Globigal jakoś daje radę windows tn 4.0 workstation na starych pc np na tym serwerze co saper nagrał
To pc serwer lub płyta serwerowa w obudowie pc
00:14 Godlewska?
Tak na ogół postrzegam powiększanie ust XD
A sam obrazek to przeróbka Mony Lisy chyba i dostałem go razem z kartką urodzinową od Oliwiera (jego poczucie humoru XD).
Ten modem SDI to w ogule jak widzę z naklejki to był wyprodukowany w radomskiej wytwórni telefonów xD
Nawet nie zwróciłem uwagi :)
300W Codegen. Widzę, że lubisz Pan balansować na krawędzi :D
Owszem:) ten zasilacz jest lżejszy niż niejeden schabowy, którego zjadłem :)
Saper, dawaj kaczuchę xD
Siema. Wyślij mi ten zasilacz. Zerknę!
Kiedyś może będzie internet o nazwie "nasieniowód"
"...Dlatego mogę miejscami pierniczyć od rzeczy..." Panie Złoty bardziej zachęcać do oglądania nie musisz :D
:D