166 MMX 8 MB SDRAM, S3 Trio 2MB, Yamaha sound system, dysk chyba 200-240MB, CDx20 i Windows 95. To był szał i NFS 1, czy Rally Championship i Coli 1 w 13 klatkach, potem przyszło dysk 500MB i Voodoo2 - NFS2, RALLY CHAMPIONSHIP 2000, QUAKE, czy Screamery 1,2,Rally, ochów i achów nie było końca...
Miałem Optimus Young P133 w roku 1997 :) Normalnie nie mogłem spać nocami tak człowiek był pod jarany taką maszyną na tamte czasy - jaka była to radość z kompletnego zestawu z monitorem, klawiaturą, myszką który przepięknie się prezentował na biurku w pokoju nie jak wcześniejsza Amiga 500+ podłączona do TV.
Mój pierwszy PC jaki rodzice kupili mi w 8 klasie to był Pentuim 233MMX z kartą grafiki 6MB i VooDoo 3Dfx oraz 64MB ramu. HDD jaki miałem w tym kompie miał pojemność 4,3GB:) Wspomnienia wracają:)
Dostałem zestaw "Optimusa" w 1995 (Blaszak 5P75 + klawiatura Optimus i myszka Microsoft). Do tego monitor Sony Trinitron - Jarałem się :) Kiedyś może znowu taka maszyna zagości pod moim dachem.
Bardzo fajny sprzęt, bardzo lubiłem tą obudowę. Mój pierwszy PC to P75 od Optimusa w wersji Optimus Harvard. Odbudowa niemal identyczna z dodatkiem brązowo złotych grafik na froncie. Podkręcałem sprzęt do 90MHz, dodałem również dodatkową pamięć na karcie graficznej Cirrus Logic (chyba do 2MB). Potem dokupiłem Awe32 ta wersja z dodatkowymi miejscami na pamięć. Czasy podmienienia banków midi i sprawdzania brzmień. Karta przetrwała do dnia dzisiejszego, jest używana w moim retro PC Pentium II MMX. Pozdrawiam :)
Fajny materiał, pełna nostalgia. Na początku 1997 miałem Pentium 133 i 16 mb RAM, pierwszy komputer kupiony przez rodziców za prawdziwą fortunę na tamte czasy (ok. 4 tysiące zł przy czym w 1997 średnia krajowa wynosiła 1.131,14 zł brutto, a obecnie wynosi 6644zł, także jest to po prostu przepaść.) Jednak mimo tak wielkich nakładów $$ potwornie szybko to się zestarzało. Tylko rok później kolega kupował już pentium 2 266, który był o wiele bardziej wydajny. W 2000 roku mój 133 mhz mógł mi robić tylko za podstawkę na kwiaty i musiałem wymienić na coś mocniejszego.(np. nie dało się obejrzeć American Pie na tym 133, bo strasznie cięło divxy, o graniu w nowości to nawet nie było mowy, mimo voodoo 2). Wymiana była chyba na Celerona 366. Ogólnie to były ciekawe czasy, było bardzo drogo i bardzo słabo jeżeli chodzi o użyteczność w czasie. Dzisiaj można na 15 letnim intel quad q6600 + dysk ssd spokojnie jeszcze podziałać w biurze lub nawet trochę pograć z jakimś 1050ti. Wtedy to było nie do pomyślenia, żeby maszyna o stażu powyżej 5 lat mogła się jeszcze do czegokolwiek nadać. pozdrawiam serdecznie
Święta prawda. Lata 95-2000, to były czasy kosmicznych przyrostów wydajności. Kolejna dekada była już bardziej łaskawa, aczkolwiek w momencie pojawienia się procesorów dual-core / quad-core też nastąpił szybki "przeskok" w zakresie tego, co jest ok, a co już historią... Tak naprawdę wszystko nieco wyhamowało od czasów słynnego i5-2500K, którego wydajność odpowiada temu, co dziś prezentują najtańsze laptopy z procesorami niskoprądowymi intela (np. i3/i5 do 10tej generacji włącznie). I choć istnieją modele o 4--6 krotnie większej wydajności, to nawet w tym niskim pułapie da się tego używać. Jeśli zaś chodzi o gry - przez te dwie dekady pojawiło się tyle produkcji, że nawet mają tylko intelowską integrę da się znaleźć coś, przy czym można się fajnie pobawić. W latach 90tych sensownych produkcji 3D było tyle, co kot napłakał, a ktoś, kto został z kompem o 3-4 lata do tyłu był ograniczony do zaledwie kilku dostępnych tytułów. Pamiętam jak ludzie pisali do gazet aby wrzucali propozycje gier na starszy sprzęt, takich nieoczywistych, bo zwyczajnie wszystko, co poszło na ich maszynach zdążyli ograć...
Dokładnie tak wtedy było. Komputery starzały się błyskawicznie. Zmieniłem P166MMX na 400MHz K6-2 i się rozczarowałem, bo też słabo sobie radził z DivX'ami i programowym odtwarzaniem MPEG-2 (DVD) - w porównaniu do P2 400MHz to była przepaść. Ratowałem się specjalną dystrybucją Linuxa - MoviX.
Świetny materiał, masa wspomnień. Przy okazji takich filmów warto wspominać ile taki komputer kosztował w tamtych czasach w kontekście najniższej i średniej krajowej.
@@TekTesters Nieraz jak przeglądam stare Bajtki czy inną prasę komputerową to dopada mnie zdumienie jak ten sprzęt był kosztowny w stosunku do zarobków. Pamiętam jak w 1998 roku sprzedawałem podzespoły z mojego 486 (DX4/100, płyta główna Zida 4DVS, grafika Cirrus Logic GD5428 VLB) to za to wszystko mogłem sobie kupić zaledwie używany procesor...Cyrix PR200+ :) Co ciekawe 2 lata później w 2000 roku kupiłem już konkretną maszynę na raty, bo inaczej się nie dało (Celeron 466Mhz, Voodoo 3 2000, 64MB RAM, HDD - kosmiczny jak na tamten czas IBM 20,5GB 7200RPM, SB Live 5.1) to sam dysk kosztował wtedy około 970zł. Dlatego w kontekście najniższej krajowej z tego okresu - około 700zł to taki zakup był ogromnym wydatkiem.
Kocham te retro tematy. O razu się całe życie komputerowe przypomina. Był 1998 zaraz po komunii. Czerwiec. Pamiętam że z kasy uzbierałem około 1850z. Rodzice dołożyli później coś od siebie i dostałem swojego pierwszego (jak i ostatniego) Optimusa. Już wtedy byłem gangsterem dzielnicy i w szkole, bo chłopaki posiadali albo stare 386 i 486 czy Pentium 166. Ja byłem szczęśliwym posiadaczem Pentium200MX z dolozonym 32MB Ram na dwóch 16MB. Grafika 2MB, dźwiekowa SB2.0 (chyba jakiś Realtek) i 2GB dysk na 2 partycjach z oryginalnym Win95. Ta konfiguracja potrafiła oddalać Quake2 na płynnym 320x240 i NFS3 i 4 też w 320x240. Na monitorze LG 15 cali. Ale człowiek tak grał i był zajarany że płynnie chodzi. W ogóle ciekawa sprawa bo rodzaj dźwiękowi najbardziej miał wpływ w grach jak Doom, Duke Nukem 3D czy Blood. Jest nawet porównywarka intra Grabbag że względu na kartę dźwiękową. Polecam obejrzenie. Potem jakoś w 2000 roku dostałem Voodoo2 i wtedy skok technologiczny osiągnął apogeum, bo dało radę płynnie w Quake2 na 800x600 płynnie grać jak i NFS3 i 4. Na 1024x768 miało już lekkie zwiechy. Ale co najważniejsze mogłem zagrać w NFS5 porche 2000. To były zajebiste czasy. Potem w 2002 przyszedł czas na nowego kompa kupowany w dzisiejszym sklepie Cooller w Gdyni, który do dziś istnieje. A w Optimusie po jakiejś awarii. Zwarcie czy coś była wymiana płyty głównej i karty dźwiękowej na jakąś gówniana byle dzialala Tam już był AMD Duron 1200, 128 MB RAM, grafika chyba GTX220, dysk chyba 20 lub 40GB. Co pozwalało grać już w GTA 3 co było ewenementem. Młodszy brat pozostał na starym Optimusie, który był z nami do 2005 roku. Wtedy nastal Pentium4 2,4GHz. 256 MB RAM, ATI Radeon 256MB (chyba) i już WinXP. Co dało odpalić GTA SA, grywalność była póki się samochodem nie rozpędzalo do vmax bo wtedy gra cięła. Po otrzymaniu tego Pentiuma 4, Tata zabrał już styranego Optimusa do swojej roboty i potem słuch po tym kompie zaginął nad czym dziś straszni ubolewam. Wtedy jako nastolatek to sobie myślał. Dobrze że się tego złoma pozbyliśmy bo teraz na LANie na 2 nowszych kompach będzie można grać w lepsze gry, a dziś po prawie 15 latach człowiek żałuje, że nie wstawiliśmy do piwnicy, bo dziś miałoby fajna wartość kolekcjonerską. Tym bardziej że komputery Optimusa dziś to jest skarb na miarę złota. Wszyscy wiemy co za tamtych czasów rząd SLD zrobił z Panem Romanem Kluską i firma Optimus.
Kurde eee miałem takiego 90 MHz na którym odpalałem Quake 3 Arena Demo z Cd-Action, było ze 5 klatek haha ale sie grało z bananem na ryju. Nostalgiczne filmy są najlepsze. Brakowało abyś uruchomił gre Shogo czy Heretic 2, to były klimaty.
Skad sie biorą te rozbierznosci w nazwie? Jest msi mag b660m bazooka, o ktorej nie ma informaxji, a jest tez wersja mortar, o ktorej jest sporo. Dlaczego o bazooka nie ma info???
Jak kolega wyżej pisze, TNT ma 16mb, dopiero różne wersje TNT2 mają 32mb. Wtedy chyba każda grafa miała swoją wersje PCI (oprócz tych ISA oczywiście ;p), ale nie przypominam sobie, żeby GF256 występuje w wersji PCI, dopiero praktycznie tej samej wydajności GF2 mx/200/400 takową wersje posiada.
Chyba że Windows wypuścił zrąbaną aktualizację 🤣 taki żarcik. Ja proponowałbym do tego pc system Linux Antix 19. Odpali te same gry co stary Windows, jest wspierany, po dziś dzień, zajmuje mniej miejsca, wymagania sprzętowe ma naprawdę fajne, i skorzystasz, z internetu. To prawdziwy powrót. Dodatkowo, to Debian, więc chwila konfiguracji w wyglądzie, i masz Wygląd Windows 95 taki, jakbyś miał go faktycznie. I office działa. Dobrodziej, Pan Bartek, na swoim kanale, Świat Linuxa, nagrał filmik, o tym i o innych systemach. Recenzuje je, i pokazuje, uczy, od a do z, wszystkiego na temat Linuxa, i nie tylko. Naprawdę, propsy, subiki, i lajki, w górę, dla niego, za to, co robi. Tektesters i Zmaslo, również wielkie dzięki, za pracę i serce, które wkładacie, w swoje poradniki. Wspierajmy ich kanały
W tamtych czasach to rzadko kto miał komputer PC z Pentium. Jak ktoś miał jakiegoś 386, to już było coś, bo dla większości wtedy z przyczyn finansowych musiała wystarczyć A500, czy C64. W tym czasie jeszcze nie było tak mało 8-bitowców w Polsce. Byliśmy mocno zacofani, a z tego co pokazywano na kanałach retro to w prasie o grach komputerowych nawet jeszcze z 1997 roku, były TOP listy gier na 8-bitowce. A na Voodoo to naprawdę mogli sobie pozwolić bardzo bardzo nieliczni, ułamek społeczeństwa. Jednak z perspektywy czasu zamożność społeczeństwa poprawiła się. Dzisiaj większość ludzi stać na sprzęt odpowiadający m.w. współczesnym standardom. Owszem jedni mają sprzęt trochę lepszy, inni trochę gorszy, ale takich różnic, że jedni mają ledwo 8-bitowca, a inni Voodoo to nie ma, a wtedy ta dysproporcja to była przepaść.
z 3dfx'em w nfs2 nie mialo sie widoku od środka, przynajmniej ja nie miałem. ale tak nostalgia pierwszy komputer optimus young p133 drugi taki jaki testujesz
Gravis Ultrasound to była potęga. Najlepsze próbkowanie dźwięku..no ale (jak się z czasem okazało) Creative tak w łapę dawał,że sterowniki późniejsze do gier Gravisa nie dawały niekiedy rady.
@@TekTesters tja...najsłynniejsza to chyba wyłączność dźwięku przestrzennego. Do tej pory bez creativa EAX w Call of Duty (1 część) nie ma szans emulować. Przynajmniej mi się nie udało. Nawet biblioteka Dolby Atmos nie daje rady tego odpalić. No ale cóż...w tamtych czasach jeśli nie miałeś Creative Soundblaster w kompie to byłeś biedakiem.
@@TekTesters z najlepszym bym napisał. Przecież właśnie o ten system opiera się Dolby Atmos dla słuchawek. Właśnie tak Creative uwaliło na wyłączność i swoim eaxem smarowali swego czasu gry na pc. A co do Gravis Ultrasound to dźwięki zapisane na procesorze były przez nich nagrywane w studio. Quake 1 był niesamowity w dźwiękach. Ponadto można było kartę rozbudowywać o pamięć i taką jako goowniak miałem okazję testować. Na kilku kanałach już prosiłem o testy kart muzycznych ale w większości było,że po co skoro teraz większość posiada zintegrowane na płycie głównej. Ja pomimo dobrego układu na B550 Aorus pro V2 i tak wolę korzystać z DAC'a Calyx Coffee. Chciałem kupić Asus Xonar ale nie mam już miejsca dla niej,bo moja krowa od aorusa rtx 3070 zabrała.
@@emerwian83 a to nie wiedziałem, że atmos na tym systemie siedzi. Tego Gravisa na pewno będę testował na kanale, tylko uczę się jeszcze z niego korzystać - pierwszy raz mam styczność. A jeśli chodzi o testy współczesnych kart, to bardzo chętnie bym zrobił, ale budżetowo jest trochę problematyczne, bo ciężko o sample, a poza tym, zrobiłem kiedyś taki test - integra vs dedykowana karta i większości się podobał, ale krytyka też poszła straszna. Dźwięk jest w dużej mierze subiektywny niestety w odczuciu. a jakąś konkretną recenzję albo porównanie masz na myśli?
Problem z uruchomieniem może być albo w CMOS Bios, albo to Zasilacz, odkrytego napięcie nie dochodzi, w pełni. Może być to też płyta albo ram, ale lepiej żeby nie. W sumie nic w tym pc tanie nie jest.
Ło qrde, miałem 5P90 z prockiem NexGen 90, kupiony gdzieś w 1996r. Procek był niby w czymś tam szybszy od Pentium 90, ale problem w tym, że nie miał koprocesora. Nowsze gry wymagały wówczas 486, i niektóre nie działały, bo przez brak koprocka, wykrywały to dziwo jako 386 z jakimś niewiarygodnym zegarem ~140MHz, czy wyższym. Do tego miałem w tym kartę graficzną niekompatybilną z DirectX (jakiś Powercolor 1MB), a że Windows 95 powoli stawał się standardem również w grach, to nie wszystko tam mi działało. A i jeszcze dysk twardy (potężne 520MB) padł po pół roku, jak oddałem do sklepu, zrobili low level format, po dwóch miesiącach padł i znów low level i dopiero po trzecim padnięciu dali nowy. Po roku zmieniłem płytę, procka na AMD 133, kartę S3 Virge DX, potem po kolei dokupowałem kartę dźwiękową, CD-ROM, RAM, na koniec 3DFX'a, czym rujnowałem moje kieszonkowe. Mój zestaw kupiony przez rodziców jako niespodzianka oceniam jako tragiczny, ale i tak byłem im wdzięczny :-) To były czasy... Btw... co się stało, że dopiero po 7-miu miesiącach trafiam na ten materiał?
Były już pentiumy 166mhz z MMX, więc taki powinien zostac użyty do upgrad'u. Pentium 166 mhz to chyba pierwszy procesor z technologią MMX. Występował w obu wersjach. Ta jest bez MMX
Noooo łezka się kręci w oku. Kurde mój pierwszy komp [nie licząc k64]. K6 200mhz mmx + s3 trio + voodoo 1 + soundblaster. Mam pytanie w s3 trio mialem wyciągnięte pamięci z tych slocików". Tzn ile wtedy miałem pamięci w tej karcie 2d ?🙃
Ciekawi mnie, czy ta płyta wstanie z 200MMX ;> Mnożnik 3x dla Pentium to OS, czyli ustawić trzeba OOS. Czasami trafiają się odblokowane MMX, to wtedy ustawiasz OOO i będzie 233MHz. Można też poszukać zaginionych FSB, bo sporo kombinacji zostało OOO, OSO, SOO, SSO, kto wie, może 75 się zagubiło :D Jakby coś, to sprawdzone, że MMX normalnie działa na 3.3v, gdyby płyta nie miała regulacji napięcia według wymagań socket 7.
jest regulacja napięcia na płycie, ale biorąc pod uwagę, jak niestabilna była do tej pory, wątpię i nie wiem, czy chcę próbować. Tzn. ciekawi mnie też w sumie :)
@@TekTesters Sprawdziłem w instrukcji i sorki, ale wybór między 3.52v a 3.38v to żadna regulacja. To taki typowy socket 5, bo socket 7 to minimum powinien mieć jeszcze 2.8v (dla MMX), 2.9v (dla MX i K6), opcjonalnie 3.2v (dla K6 233) i często bonus, czasem ukryty 2.5v dla przyszłych proców w 250nm, co okazało się kiepskim przewidywaniem, gdyż te pracowały na 2.1-2.4v, a późniejsze na niższych. Jednak to nie ważne, taki MMX jak już pisałem chodzi na 3.3v (czyli tym 3.38v), może nawet stary bios na tej płycie powinien pozwolić go uruchomić (pewnie znalezienie najnowszego do takiej płyty jest mało możliwe). Jeżeli by to poszło, to wyszedłby ciekawy materiał o działaniu sprzętu, który teoretycznie nie powinien działać. Moja MS-5143 bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, ale ogólnie ze starszymi chipsetami jest zazwyczaj łatwiej o kompatybilność niż np. z i430TX, ktory potrafi rozczarować, jeżeli producent płyty nie postarał się.
wszystko pieknie tylko monitor taki mało oldskulowy pamietam swoj pierwszy komp na chacie, pentiumek 100, 16 mb ramu - diablo1, heroesy 1-2, jakis nfs, warcraft 2 smigały :)
Szkoda, że to nie płyta główna na CHIPsecie Intela. Wtedy sprzęt może być jeszcze szybszy. SIS nie robił szaleństwa na lata 90. Ogólnie uwielbiam komputery retro, pozdrawiam Kamilu.
barwy na miniaturce mają na celu jedynie przyciągnąć uwagę widza. nie ma w nich żadnej ukrytej symboliki, a jeśli Ty wszędzie widzisz podtekst jakiś, to już nie moja wina. to jest kanał o tematyce technologicznej.
Mam Pentium 200 MHz i załączone mam chłodzenie od Celerona 466MHz i bez wentylatora dość mocno się grzał sam byłem zdziwiony, że tak duży radiator się mocno grzeje i trzeba było zamontować wiatraczek. Ja mam mój retro z P200, 64Mb RAM, karta grafiki S3 Trio 1mb, voodoo 1 4mb, i że 3 dyski twarde, karta muzyczna Yamaha i CD 52x I Win 95
Ciężko stwierdzić konkretnie, ale stawiałbym na wyczerpującą baterię, bądź nie do końca sprawny zasilacz, którąś kość ram. Płyta procek, akcelerator, grafika i dźwiękowa, raczej nie
Duke Nukem dla płynności w małym okienku ? Chyba na 386 .. na Pentiumach to już szalał jak wariat na sterydach na dowolnej karcie graficznej : ] Było tych gier w 1998 .. masa. Tak się człowiekowi chciało grać .. a internet był jeszcze w pieluchach .. żadnych internetów, żadnych gier online a człowiek nie chciał oderwać się od maszyny .. ilu to ludzi wtedy symulowało choroby żeby nie iśc do szkoły itd. Dzisiaj to już wszystko znudzone wszystkim : ]
i bardzo dobrze byś zrobił. Generalnie do filmów nie myślę o tym, ale jeśli jakikolwiek sprzęt ma zostać na dłużej, trafia na serwis kondensatorów. Będę o tym mówił w następnym materiale na kanale.
dwa procesory pentium pro na jednej płycie głównej karta dźwiękowa audio roland lapc1 karta graficzna rage mach32 podłączona do 3dfx voodoo1 pamięć fpm dram 256 megabajtów dysk hdd quantum fireball nagrywarka cd rw stacja dyskietek 5calowych monitor kineskopowy sony pvm 1354Q klawiatura mechaniczna przewodowa myszka kólkowa przewodowa głośniki microlab B77 system komputerowy linux red hat 4.0 enterprise
Śmieciowa karta... Przecież to było normalne - 2mb graficzka do p100 W 90latach progress był kosmiczny, ból dupy że nowe gry nie chodzą bolesny, chęć kupna nowego sprzętu ogromna a możliwości nierealne bo pensja przeciętna pod koniec 90 chyba 500zł a komp nowy taki żeby troche poodpalać nowy soft 3k pln... jaknie 5k... Duke sprawiał największą radochę po kafejkach a redakcje miewały problemy z poskładaniem numeru na czas ;-)
Łezka się w oku kręci z nostalgii jak ogląda się takie materiały :) jedyna uwaga to: WINCYJ TEGO TYPU MATERIAŁÓW KAMIL, WINCYJ!!! :D
Dziękuję za film. Sama przyjemność z oglądania, no i masa wspomnień ;)
W 1997 roku miałem dokładnie taką konfigurację, wtedy 3DFX robił ogromne wrażenie :-)
3dfx'a miał ziomek to cała wioska pożyczała 🤣🤣🤣
166 MMX 8 MB SDRAM, S3 Trio 2MB, Yamaha sound system, dysk chyba 200-240MB, CDx20 i Windows 95. To był szał i NFS 1, czy Rally Championship i Coli 1 w 13 klatkach, potem przyszło dysk 500MB i Voodoo2 - NFS2, RALLY CHAMPIONSHIP 2000, QUAKE, czy Screamery 1,2,Rally, ochów i achów nie było końca...
Miałem Optimus Young P133 w roku 1997 :) Normalnie nie mogłem spać nocami tak człowiek był pod jarany taką maszyną na tamte czasy - jaka była to radość z kompletnego zestawu z monitorem, klawiaturą, myszką który przepięknie się prezentował na biurku w pokoju nie jak wcześniejsza Amiga 500+ podłączona do TV.
To był powrót do przeszłości
;)
Zdrowia i powodzenia...
Pozdro.
Przemo (1979)
Oooo Panie ale będzie oglądane, juz wiem, że bedzie kozacki film
3dFX marzenie ktore mi się nigdy nie spełniło pamiętam jak z kolegami czytaliśmy o tym w gazetach(wtedy jeszcze nie było internetu)to były czasy.
Też tylko w gazetach widziałem za dzieciaka i kumpel jeden miał w klasie 🙂
Spokojnie. Jak tak będzie dalej z kartami to jeszcze doczekamy się powrotu akceleratorów
Pracowałem w Optimusie w serwisie w latach 1996-1997. Pamiętam te komputery :) Pozdrawiam
Świetny materiał! pozdrawiam :)
Dzięki, również pozdrawiam!
Ciebie zawsze dobrze się słucha. Pozdrawiam🖖
Również pozdrawiam!
Świetna maszyna, w tamtych czasach marzyłem o takiej konfiguracji :)
Mój pierwszy PC jaki rodzice kupili mi w 8 klasie to był Pentuim 233MMX z kartą grafiki 6MB i VooDoo 3Dfx oraz 64MB ramu. HDD jaki miałem w tym kompie miał pojemność 4,3GB:) Wspomnienia wracają:)
To nie moje czasy, byłem za młody. Ale czuć, że ten sprzęt ma w sobie dusze. Szacun, ze pomimo tylu lat na karku sprzęt nadal nie zawodzi.
Z tym "nie zawodzi" to różnie bywa.. działa, fakt, ale strasznie się namęczyłem z tym kompem. Bardzo niestabilny był z jakiegoś powodu.
Dostałem zestaw "Optimusa" w 1995 (Blaszak 5P75 + klawiatura Optimus i myszka Microsoft). Do tego monitor Sony Trinitron - Jarałem się :)
Kiedyś może znowu taka maszyna zagości pod moim dachem.
Bardzo fajny sprzęt, bardzo lubiłem tą obudowę. Mój pierwszy PC to P75 od Optimusa w wersji Optimus Harvard. Odbudowa niemal identyczna z dodatkiem brązowo złotych grafik na froncie. Podkręcałem sprzęt do 90MHz, dodałem również dodatkową pamięć na karcie graficznej Cirrus Logic (chyba do 2MB). Potem dokupiłem Awe32 ta wersja z dodatkowymi miejscami na pamięć. Czasy podmienienia banków midi i sprawdzania brzmień. Karta przetrwała do dnia dzisiejszego, jest używana w moim retro PC Pentium II MMX. Pozdrawiam :)
Optimus ❤ więcej OPTIMUSA tego i innych 😄
Fajny materiał, pełna nostalgia. Na początku 1997 miałem Pentium 133 i 16 mb RAM, pierwszy komputer kupiony przez rodziców za prawdziwą fortunę na tamte czasy (ok. 4 tysiące zł przy czym w 1997 średnia krajowa wynosiła 1.131,14 zł brutto, a obecnie wynosi 6644zł, także jest to po prostu przepaść.) Jednak mimo tak wielkich nakładów $$ potwornie szybko to się zestarzało. Tylko rok później kolega kupował już pentium 2 266, który był o wiele bardziej wydajny. W 2000 roku mój 133 mhz mógł mi robić tylko za podstawkę na kwiaty i musiałem wymienić na coś mocniejszego.(np. nie dało się obejrzeć American Pie na tym 133, bo strasznie cięło divxy, o graniu w nowości to nawet nie było mowy, mimo voodoo 2). Wymiana była chyba na Celerona 366. Ogólnie to były ciekawe czasy, było bardzo drogo i bardzo słabo jeżeli chodzi o użyteczność w czasie. Dzisiaj można na 15 letnim intel quad q6600 + dysk ssd spokojnie jeszcze podziałać w biurze lub nawet trochę pograć z jakimś 1050ti. Wtedy to było nie do pomyślenia, żeby maszyna o stażu powyżej 5 lat mogła się jeszcze do czegokolwiek nadać.
pozdrawiam serdecznie
Święta prawda. Lata 95-2000, to były czasy kosmicznych przyrostów wydajności. Kolejna dekada była już bardziej łaskawa, aczkolwiek w momencie pojawienia się procesorów dual-core / quad-core też nastąpił szybki "przeskok" w zakresie tego, co jest ok, a co już historią... Tak naprawdę wszystko nieco wyhamowało od czasów słynnego i5-2500K, którego wydajność odpowiada temu, co dziś prezentują najtańsze laptopy z procesorami niskoprądowymi intela (np. i3/i5 do 10tej generacji włącznie). I choć istnieją modele o 4--6 krotnie większej wydajności, to nawet w tym niskim pułapie da się tego używać. Jeśli zaś chodzi o gry - przez te dwie dekady pojawiło się tyle produkcji, że nawet mają tylko intelowską integrę da się znaleźć coś, przy czym można się fajnie pobawić. W latach 90tych sensownych produkcji 3D było tyle, co kot napłakał, a ktoś, kto został z kompem o 3-4 lata do tyłu był ograniczony do zaledwie kilku dostępnych tytułów. Pamiętam jak ludzie pisali do gazet aby wrzucali propozycje gier na starszy sprzęt, takich nieoczywistych, bo zwyczajnie wszystko, co poszło na ich maszynach zdążyli ograć...
Dokładnie tak wtedy było. Komputery starzały się błyskawicznie. Zmieniłem P166MMX na 400MHz K6-2 i się rozczarowałem, bo też słabo sobie radził z DivX'ami i programowym odtwarzaniem MPEG-2 (DVD) - w porównaniu do P2 400MHz to była przepaść. Ratowałem się specjalną dystrybucją Linuxa - MoviX.
1 socket na kilka procesory różnych firm coś pięknego
Świetny materiał, masa wspomnień. Przy okazji takich filmów warto wspominać ile taki komputer kosztował w tamtych czasach w kontekście najniższej i średniej krajowej.
Teams uwaga. Właśnie myślałem o tym, żeby zrobić jakieś takie porównanie cenowe.
@@TekTesters
Nieraz jak przeglądam stare Bajtki czy inną prasę komputerową to dopada mnie zdumienie jak ten sprzęt był kosztowny w stosunku do zarobków. Pamiętam jak w 1998 roku sprzedawałem podzespoły z mojego 486 (DX4/100, płyta główna Zida 4DVS, grafika Cirrus Logic GD5428 VLB) to za to wszystko mogłem sobie kupić zaledwie używany procesor...Cyrix PR200+ :)
Co ciekawe 2 lata później w 2000 roku kupiłem już konkretną maszynę na raty, bo inaczej się nie dało (Celeron 466Mhz, Voodoo 3 2000, 64MB RAM, HDD - kosmiczny jak na tamten czas IBM 20,5GB 7200RPM, SB Live 5.1) to sam dysk kosztował wtedy około 970zł. Dlatego w kontekście najniższej krajowej z tego okresu - około 700zł to taki zakup był ogromnym wydatkiem.
@@TekTesters Napisałem pracę licencjacka, w której próbuję coś takiego zrobic, moze przydała by się do materiału.
Jak ja dobrze wspominam Pentium 150 z S3 VIRGE 4MB... Dopóki kolega nie pokazał mi swojego Voodoo... To był koniec mojego szczęścia buehehe. Dzięki!
haha. tak to było wówczas. sprzęt w domu był spoko, dopóki nie poszliśmy do kumpla :D
Super
Kocham te retro tematy. O razu się całe życie komputerowe przypomina.
Był 1998 zaraz po komunii. Czerwiec. Pamiętam że z kasy uzbierałem około 1850z. Rodzice dołożyli później coś od siebie i dostałem swojego pierwszego (jak i ostatniego) Optimusa. Już wtedy byłem gangsterem dzielnicy i w szkole, bo chłopaki posiadali albo stare 386 i 486 czy Pentium 166.
Ja byłem szczęśliwym posiadaczem Pentium200MX z dolozonym 32MB Ram na dwóch 16MB. Grafika 2MB, dźwiekowa SB2.0 (chyba jakiś Realtek) i 2GB dysk na 2 partycjach z oryginalnym Win95.
Ta konfiguracja potrafiła oddalać Quake2 na płynnym 320x240 i NFS3 i 4 też w 320x240. Na monitorze LG 15 cali. Ale człowiek tak grał i był zajarany że płynnie chodzi.
W ogóle ciekawa sprawa bo rodzaj dźwiękowi najbardziej miał wpływ w grach jak Doom, Duke Nukem 3D czy Blood. Jest nawet porównywarka intra Grabbag że względu na kartę dźwiękową. Polecam obejrzenie.
Potem jakoś w 2000 roku dostałem Voodoo2 i wtedy skok technologiczny osiągnął apogeum, bo dało radę płynnie w Quake2 na 800x600 płynnie grać jak i NFS3 i 4. Na 1024x768 miało już lekkie zwiechy. Ale co najważniejsze mogłem zagrać w NFS5 porche 2000. To były zajebiste czasy.
Potem w 2002 przyszedł czas na nowego kompa kupowany w dzisiejszym sklepie Cooller w Gdyni, który do dziś istnieje. A w Optimusie po jakiejś awarii. Zwarcie czy coś była wymiana płyty głównej i karty dźwiękowej na jakąś gówniana byle dzialala
Tam już był AMD Duron 1200, 128 MB RAM, grafika chyba GTX220, dysk chyba 20 lub 40GB. Co pozwalało grać już w GTA 3 co było ewenementem. Młodszy brat pozostał na starym Optimusie, który był z nami do 2005 roku.
Wtedy nastal Pentium4 2,4GHz. 256 MB RAM, ATI Radeon 256MB (chyba) i już WinXP. Co dało odpalić GTA SA, grywalność była póki się samochodem nie rozpędzalo do vmax bo wtedy gra cięła.
Po otrzymaniu tego Pentiuma 4, Tata zabrał już styranego Optimusa do swojej roboty i potem słuch po tym kompie zaginął nad czym dziś straszni ubolewam. Wtedy jako nastolatek to sobie myślał. Dobrze że się tego złoma pozbyliśmy bo teraz na LANie na 2 nowszych kompach będzie można grać w lepsze gry, a dziś po prawie 15 latach człowiek żałuje, że nie wstawiliśmy do piwnicy, bo dziś miałoby fajna wartość kolekcjonerską. Tym bardziej że komputery Optimusa dziś to jest skarb na miarę złota. Wszyscy wiemy co za tamtych czasów rząd SLD zrobił z Panem Romanem Kluską i firma Optimus.
Kurde eee miałem takiego 90 MHz na którym odpalałem Quake 3 Arena Demo z Cd-Action, było ze 5 klatek haha ale sie grało z bananem na ryju. Nostalgiczne filmy są najlepsze. Brakowało abyś uruchomił gre Shogo czy Heretic 2, to były klimaty.
Skad sie biorą te rozbierznosci w nazwie? Jest msi mag b660m bazooka, o ktorej nie ma informaxji, a jest tez wersja mortar, o ktorej jest sporo. Dlaczego o bazooka nie ma info???
Była też na rynku opcja PCI Riva TNT 32Mb i szczerze mówiąc robiła wrażenie ;)
Sama nazwa już robiła wrażenie 😁
Najpierw była Riva 128. Potem pojawiła się TNT z 16 MB.
Jak kolega wyżej pisze, TNT ma 16mb, dopiero różne wersje TNT2 mają 32mb. Wtedy chyba każda grafa miała swoją wersje PCI (oprócz tych ISA oczywiście ;p), ale nie przypominam sobie, żeby GF256 występuje w wersji PCI, dopiero praktycznie tej samej wydajności GF2 mx/200/400 takową wersje posiada.
@@krzysztofmechanik4029 Zgadza się, TNT2 była pod AGP i zwykłe PCI z 32 MB na pokładzie. Nie czepiajmy się szczegółów :)
Miałem podobnego Optimusa mój pierwszy pc od wujka odkupiliśmy a miał już wtedy z 6 lat
Chyba że Windows wypuścił zrąbaną aktualizację 🤣 taki żarcik. Ja proponowałbym do tego pc system Linux Antix 19. Odpali te same gry co stary Windows, jest wspierany, po dziś dzień, zajmuje mniej miejsca, wymagania sprzętowe ma naprawdę fajne, i skorzystasz, z internetu. To prawdziwy powrót. Dodatkowo, to Debian, więc chwila konfiguracji w wyglądzie, i masz Wygląd Windows 95 taki, jakbyś miał go faktycznie. I office działa. Dobrodziej, Pan Bartek, na swoim kanale, Świat Linuxa, nagrał filmik, o tym i o innych systemach. Recenzuje je, i pokazuje, uczy, od a do z, wszystkiego na temat Linuxa, i nie tylko. Naprawdę, propsy, subiki, i lajki, w górę, dla niego, za to, co robi. Tektesters i Zmaslo, również wielkie dzięki, za pracę i serce, które wkładacie, w swoje poradniki. Wspierajmy ich kanały
Taki chłodzenie jak od 1:44 i kabelek do chłodzenia o którym mowa mam gdzieś chyba na strychu mogę wysłać go Wam jak coś.
Jeśli jest niepotrzebne faktycznie, to chętnie się zaopiekuję. Napisz proszę mail na info@tektesters.pl
@@TekTesters Ok, właśnie znalazłem na strychu, zaraz się odezwę.
W tamtych czasach to rzadko kto miał komputer PC z Pentium. Jak ktoś miał jakiegoś 386, to już było coś, bo dla większości wtedy z przyczyn finansowych musiała wystarczyć A500, czy C64. W tym czasie jeszcze nie było tak mało 8-bitowców w Polsce. Byliśmy mocno zacofani, a z tego co pokazywano na kanałach retro to w prasie o grach komputerowych nawet jeszcze z 1997 roku, były TOP listy gier na 8-bitowce. A na Voodoo to naprawdę mogli sobie pozwolić bardzo bardzo nieliczni, ułamek społeczeństwa. Jednak z perspektywy czasu zamożność społeczeństwa poprawiła się. Dzisiaj większość ludzi stać na sprzęt odpowiadający m.w. współczesnym standardom. Owszem jedni mają sprzęt trochę lepszy, inni trochę gorszy, ale takich różnic, że jedni mają ledwo 8-bitowca, a inni Voodoo to nie ma, a wtedy ta dysproporcja to była przepaść.
z 3dfx'em w nfs2 nie mialo sie widoku od środka, przynajmniej ja nie miałem. ale tak nostalgia pierwszy komputer optimus young p133 drugi taki jaki testujesz
moj tata mial kiedys komputer z pentiumem 166 i nvidia riva tnt2, bardzo dobrze go wspomina
Dobry komp! Pozdrów tatę 🙂
Gravis Ultrasound to była potęga. Najlepsze próbkowanie dźwięku..no ale (jak się z czasem okazało) Creative tak w łapę dawał,że sterowniki późniejsze do gier Gravisa nie dawały niekiedy rady.
Creative to w ogóle w tamtych czasach "ciekawe" taktyki stosowali..
@@TekTesters tja...najsłynniejsza to chyba wyłączność dźwięku przestrzennego. Do tej pory bez creativa EAX w Call of Duty (1 część) nie ma szans emulować. Przynajmniej mi się nie udało. Nawet biblioteka Dolby Atmos nie daje rady tego odpalić. No ale cóż...w tamtych czasach jeśli nie miałeś Creative Soundblaster w kompie to byłeś biedakiem.
@@emerwian83 a była firma Aureal, z lepszym IMO dźwiękiem przestrzennym.. ale Creative ich uwaliło XD
@@TekTesters z najlepszym bym napisał. Przecież właśnie o ten system opiera się Dolby Atmos dla słuchawek. Właśnie tak Creative uwaliło na wyłączność i swoim eaxem smarowali swego czasu gry na pc.
A co do Gravis Ultrasound to dźwięki zapisane na procesorze były przez nich nagrywane w studio. Quake 1 był niesamowity w dźwiękach. Ponadto można było kartę rozbudowywać o pamięć i taką jako goowniak miałem okazję testować.
Na kilku kanałach już prosiłem o testy kart muzycznych ale w większości było,że po co skoro teraz większość posiada zintegrowane na płycie głównej.
Ja pomimo dobrego układu na B550 Aorus pro V2 i tak wolę korzystać z DAC'a Calyx Coffee. Chciałem kupić Asus Xonar ale nie mam już miejsca dla niej,bo moja krowa od aorusa rtx 3070 zabrała.
@@emerwian83 a to nie wiedziałem, że atmos na tym systemie siedzi.
Tego Gravisa na pewno będę testował na kanale, tylko uczę się jeszcze z niego korzystać - pierwszy raz mam styczność.
A jeśli chodzi o testy współczesnych kart, to bardzo chętnie bym zrobił, ale budżetowo jest trochę problematyczne, bo ciężko o sample, a poza tym, zrobiłem kiedyś taki test - integra vs dedykowana karta i większości się podobał, ale krytyka też poszła straszna. Dźwięk jest w dużej mierze subiektywny niestety w odczuciu. a jakąś konkretną recenzję albo porównanie masz na myśli?
super bo ja już zapomiałęm
Problem z uruchomieniem może być albo w CMOS Bios, albo to Zasilacz, odkrytego napięcie nie dochodzi, w pełni. Może być to też płyta albo ram, ale lepiej żeby nie. W sumie nic w tym pc tanie nie jest.
Ło qrde, miałem 5P90 z prockiem NexGen 90, kupiony gdzieś w 1996r. Procek był niby w czymś tam szybszy od Pentium 90, ale problem w tym, że nie miał koprocesora. Nowsze gry wymagały wówczas 486, i niektóre nie działały, bo przez brak koprocka, wykrywały to dziwo jako 386 z jakimś niewiarygodnym zegarem ~140MHz, czy wyższym. Do tego miałem w tym kartę graficzną niekompatybilną z DirectX (jakiś Powercolor 1MB), a że Windows 95 powoli stawał się standardem również w grach, to nie wszystko tam mi działało. A i jeszcze dysk twardy (potężne 520MB) padł po pół roku, jak oddałem do sklepu, zrobili low level format, po dwóch miesiącach padł i znów low level i dopiero po trzecim padnięciu dali nowy. Po roku zmieniłem płytę, procka na AMD 133, kartę S3 Virge DX, potem po kolei dokupowałem kartę dźwiękową, CD-ROM, RAM, na koniec 3DFX'a, czym rujnowałem moje kieszonkowe. Mój zestaw kupiony przez rodziców jako niespodzianka oceniam jako tragiczny, ale i tak byłem im wdzięczny :-) To były czasy... Btw... co się stało, że dopiero po 7-miu miesiącach trafiam na ten materiał?
ale materiał super
Miałem praktycznie taka sama konfiguracje. Ale troszke pozniej niz w 97 :p nie robila juz wtedy wielkiego wrazenia
13:44 dziś nie do pomyślenia płyta główna z gniazdem do którego pasuje i procek amd i intel.
Brakuje mi prezentacji z NVidia Riva 128
Były już pentiumy 166mhz z MMX, więc taki powinien zostac użyty do upgrad'u. Pentium 166 mhz to chyba pierwszy procesor z technologią MMX. Występował w obu wersjach. Ta jest bez MMX
Fajnie, fajnie. A zasilacz wymieniłeś?
Oczywiście że nie 😁
@@TekTesters No to teraz zasnę w spokoju 🙂
A bateria CMOS trzyma odpowiednie napięcie?
Chyba tak. A czemu?
Noooo łezka się kręci w oku. Kurde mój pierwszy komp [nie licząc k64]. K6 200mhz mmx + s3 trio + voodoo 1 + soundblaster. Mam pytanie w s3 trio mialem wyciągnięte pamięci z tych slocików". Tzn ile wtedy miałem pamięci w tej karcie 2d ?🙃
1mb
Ciekawi mnie, czy ta płyta wstanie z 200MMX ;> Mnożnik 3x dla Pentium to OS, czyli ustawić trzeba OOS. Czasami trafiają się odblokowane MMX, to wtedy ustawiasz OOO i będzie 233MHz. Można też poszukać zaginionych FSB, bo sporo kombinacji zostało OOO, OSO, SOO, SSO, kto wie, może 75 się zagubiło :D
Jakby coś, to sprawdzone, że MMX normalnie działa na 3.3v, gdyby płyta nie miała regulacji napięcia według wymagań socket 7.
jest regulacja napięcia na płycie, ale biorąc pod uwagę, jak niestabilna była do tej pory, wątpię i nie wiem, czy chcę próbować. Tzn. ciekawi mnie też w sumie :)
@@TekTesters Sprawdziłem w instrukcji i sorki, ale wybór między 3.52v a 3.38v to żadna regulacja. To taki typowy socket 5, bo socket 7 to minimum powinien mieć jeszcze 2.8v (dla MMX), 2.9v (dla MX i K6), opcjonalnie 3.2v (dla K6 233) i często bonus, czasem ukryty 2.5v dla przyszłych proców w 250nm, co okazało się kiepskim przewidywaniem, gdyż te pracowały na 2.1-2.4v, a późniejsze na niższych.
Jednak to nie ważne, taki MMX jak już pisałem chodzi na 3.3v (czyli tym 3.38v), może nawet stary bios na tej płycie powinien pozwolić go uruchomić (pewnie znalezienie najnowszego do takiej płyty jest mało możliwe). Jeżeli by to poszło, to wyszedłby ciekawy materiał o działaniu sprzętu, który teoretycznie nie powinien działać. Moja MS-5143 bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, ale ogólnie ze starszymi chipsetami jest zazwyczaj łatwiej o kompatybilność niż np. z i430TX, ktory potrafi rozczarować, jeżeli producent płyty nie postarał się.
wszystko pieknie tylko monitor taki mało oldskulowy
pamietam swoj pierwszy komp na chacie, pentiumek 100, 16 mb ramu - diablo1, heroesy 1-2, jakis nfs, warcraft 2 smigały :)
No nareszcie Wujo nie zapomniał ;) Pozdro
jest taka płyta pod tego proca dokładnie fic {first internatonial computers} va 503+
jest jedna na allegro za 1750zł XD
@@TekTesters ale ludzie szaleją bo ta inflacja
Cyrix 2 200mhz@233 80mb edo ram, matrox millennium 8mb i voodoo2 12mb.moj pierwszy komputer, dzieki voodoo ogrywalo sie na tym wszystko
ja do teraz mam napęd optyczny, mało tego mam kilka napędów dyskietek :D
Dyskietki zamiast pendrive'a? 😁
Po co doposażać skoro optimus jak sama nazwa wskazuje ma optymalne parametry.
Fajny komp, mam podobny w szafie, P166MMX, 128MB RAM EDO, 2,5GB Quantum Bigfoot 5'25, Ati Rage 2C, Voodoo 2, Sound Blaster Ave 64.
Ale kozak specyfikacja. Trzeba go odpalić!
Szkoda, że to nie płyta główna na CHIPsecie Intela. Wtedy sprzęt może być jeszcze szybszy. SIS nie robił szaleństwa na lata 90. Ogólnie uwielbiam komputery retro, pozdrawiam Kamilu.
Na tego P200 MMX trzeba będzie jakiejś fajnej płyty poszukać 🙂
czy musiałeś naprawdę na miniaturce ustawić takie barwy???.
barwy na miniaturce mają na celu jedynie przyciągnąć uwagę widza. nie ma w nich żadnej ukrytej symboliki, a jeśli Ty wszędzie widzisz podtekst jakiś, to już nie moja wina. to jest kanał o tematyce technologicznej.
Posiadam trochę starego sprzętu do przekazania jako darowizna na jaki adres to wysłać.
jeśli faktycznie nie jest Ci potrzebny ten sprzęt, napisz proszę na info@tektesters.pl - chętnie przyjmę i jeszcze coś o tym nagram pewnie.
Kamil, a w Panzer Generall grałeś?
Panie, mam na dyskietkach cały czas 😳
@@TekTesters to wybornie. Kurde, ile czasu to zjadło. Szlifowanie jednostek, save, load, haha. Obsesja. Ale major victory musiało być.
znalazłem płytę fic va 502
2x sd-ram 4x edo 4x pci 3x isa to jest pod mmx 200 lub 233 mmx
Mam Pentium 200 MHz i załączone mam chłodzenie od Celerona 466MHz i bez wentylatora dość mocno się grzał sam byłem zdziwiony, że tak duży radiator się mocno grzeje i trzeba było zamontować wiatraczek. Ja mam mój retro z P200, 64Mb RAM, karta grafiki S3 Trio 1mb, voodoo 1 4mb, i że 3 dyski twarde, karta muzyczna Yamaha i CD 52x I Win 95
uu, ta Yamaha brzmi ciekawie :)
Ciężko stwierdzić konkretnie, ale stawiałbym na wyczerpującą baterię, bądź nie do końca sprawny zasilacz, którąś kość ram. Płyta procek, akcelerator, grafika i dźwiękowa, raczej nie
Może już kondensatory by trzeba wymienić wiek działa na nie korzyść..
Przydałoby się na pewno.
A gdzie reszta zakupionych kiedyś komputerów na pchlim targu ?
Zrobimy następnym razem 🙂
Ta płyta nie obsługuje procesorów MMX , no chyba że Overdrive MMX.
Duke Nukem dla płynności w małym okienku ? Chyba na 386 .. na Pentiumach to już szalał jak wariat na sterydach na dowolnej karcie graficznej : ]
Było tych gier w 1998 .. masa. Tak się człowiekowi chciało grać .. a internet był jeszcze w pieluchach .. żadnych internetów, żadnych gier online a człowiek nie chciał oderwać się od maszyny .. ilu to ludzi wtedy symulowało choroby żeby nie iśc do szkoły itd. Dzisiaj to już wszystko znudzone wszystkim : ]
Procki ibm działają na tej płycie 133 mhz
6:00 Ja bym zaczął od sprawdzenia kondensatorów.
i bardzo dobrze byś zrobił. Generalnie do filmów nie myślę o tym, ale jeśli jakikolwiek sprzęt ma zostać na dłużej, trafia na serwis kondensatorów. Będę o tym mówił w następnym materiale na kanale.
nagraj z nową płytą pentiuma mmx 200 lub 233 stary
nie mam właśnie dobrej płyty do tego proca..
Your channel seems to be very interessesting, too bad they aren’t any english subtiles yet, but i hope some days...
U nas w szkole ostatnio wywozili te komputery
Dla jednych śmieci, dla innych skarby 🙂
@@TekTesters ale niestety były w takim stanie że nie dało się z nick korzystać a sam monitor ważył koło 20 kg i miał metr szerokości
Super pc
O takie same mam głośniki z małym subuferem creative
i jak ten subek gra?
Sidirom😘
Idealnie to by tu pasował Pentium 166mmx
polecam ci oglądanie kanału stare pecety
Wyncej Retro ;)
Windows 98?! Zwariowales? Bez urazy ale win98 to za nowy system na pentium 166. Lepiej by win95 osr2 dzialal
Spróbuj odpalić gorthica
dwa procesory pentium pro na jednej płycie głównej karta dźwiękowa audio roland lapc1 karta graficzna rage mach32 podłączona do 3dfx voodoo1 pamięć fpm dram 256 megabajtów dysk hdd quantum fireball nagrywarka cd rw stacja dyskietek 5calowych monitor kineskopowy sony pvm 1354Q klawiatura mechaniczna przewodowa myszka kólkowa przewodowa głośniki microlab B77 system komputerowy linux red hat 4.0 enterprise
Śmieciowa karta... Przecież to było normalne - 2mb graficzka do p100
W 90latach progress był kosmiczny, ból dupy że nowe gry nie chodzą bolesny, chęć kupna nowego sprzętu ogromna a możliwości nierealne bo pensja przeciętna pod koniec 90 chyba 500zł a komp nowy taki żeby troche poodpalać nowy soft 3k pln... jaknie 5k...
Duke sprawiał największą radochę po kafejkach a redakcje miewały problemy z poskładaniem numeru na czas ;-)
Windows 98 ❤❤
Komputer w sam raz do Hugo
Brawo fachowiec, nie dotykam komputera moze bedzie dzlalal.
Wut?
B
a internet dupa :( na tym sprzęcioże
w sumie śmiesznie byłoby dać tu jakiś stary modem, ale nawet nie miałbym gdzie go podłączyć. sieciówka jest :)