Jaworzno mało znane - Kocia czy Sienkiewicza?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 вер 2024
  • Wychodząc naprzeciw zapytaniom telewidzów i internautów zajmujemy się dzisiaj nazewnictwem jaworznickich ulic, części miasta, osiedli czy dzielnic. Niektóre z nich przeszły do lamusa, część starych funkcjonuje równolegle z nowymi, pozostałe natomiast bądź uległy zapomnieniu, zacierając się w zbiorowej tożsamości, bądź zastąpione zostały, nie zawsze formalnie, przez te, które upodobali sobie mieszkańcy.
    Jak najbardziej zasadnym jest więc zacząć od ulicy Kociej w ścisłym centrum miasta. Czy to aby na pewno ulica Kocia, co ma wspólnego z kotami oraz z polskim noblistą? O tym więc wątku dzisiaj oraz o kilku innych tego typu subtelnościach opowiada historyk Jarosław Sawiak.
    Materiał pochodzi ze strony www.jaw.pl
    #jaworzno #jawpl

КОМЕНТАРІ • 7

  • @irenarodziewicz2793
    @irenarodziewicz2793 3 роки тому +2

    WITAM I DZIĘKI # Mój Śp.TATUŚ ziemianin z Jaworzna Teodor Alojzy Tadeusz Sikora urodził się w Jaworznie 9 lipca 1921 r.ul.Leśna 57 tam mieszkał # walczył ZWZ # zakładał Wolne Związki Ģórników#jestem jego córcia Ex Skarbnik Gminy Chrzanów mgr Irena Stefania Rodziewicz ZD.SIKORA # pozdrawiam 50.03.50....urodziłam się w Sosnowcu ul.Daleka "familok" # Technikum Ekonomiczne # Osiedle Stałe ukończyłam w 1969 r.potem studia ekonomiczne w Krakowie 1969 do 1973 roku# pozdrawiam serdecznie Wszystkich SZCZĘŚĆ BOŻE WSZYSTKIM

  • @KulturalnyNihilista
    @KulturalnyNihilista 3 роки тому +3

    Było też słynne Merino. Rodzice i babcie do dzisiaj mówią, że coś było koło Merino. Albo inny przykład, też do dzisiaj funkcjonujący, to "stare kino", gdzie obecnie znajduje się sklep Złocień. Często można usłyszeć, że ktoś idzie do starego kina albo przechodzi koło starego kina. Kino nie istnieje od wielu lat, a nazwa pozostała w świadomości ludzi. Albo i Geosfera - do tej pory usłyszeć można, że ktoś nie idzie na Geosferę, tylko na kamieniołomy i większość ludzi słysząc tę nazwę doskonale wie, o jakie miejsce chodzi.

  • @mikolajsynowiec8220
    @mikolajsynowiec8220 3 роки тому

    Ulica Żukowa, na dzień dzisiejszy, odnosi się właśnie do żuka jako owada. Była to ulica sowieckiego generała Żukowa do 2017, aż do czasu jaworznickiej dekomunizacji ulic ;)

    • @jaroslawsawiak1652
      @jaroslawsawiak1652 3 роки тому +2

      Dziękuję za dopowiedzenie. Wiem że nazwy jako takiej nie zmieniono choć sens jest już zupełnie inny.

  • @marek40b
    @marek40b 3 роки тому

    Nie jestem z Jaworzna. Raz tam przechodziłem z rynku. To najbardziej syfiaste miejsce w całym kraju jakie widziałem. Tragedia w centrum miasta.

    • @33rath
      @33rath 3 роки тому +1

      a w sosnowcu, albo Mysłowicach byłeś? 😃 to byś się zdziwił, a sienkiewicza zawsze tak wyglądała, zatrzymała się w czasach 2000, i tyle każde miasto ma taką ulice, i co miasto ma zrobić, miasto wiele razy próbowało handel targowy przerzucić na plac, ale nikt tam nie chodził, więc handel szybko wrócił na sienkiewicza

    • @henrykszwajcowski9410
      @henrykszwajcowski9410 2 роки тому +1

      Na ul. Sienkiewicza pewnie sprawy majątkowe nieruchomości nie są uporządkowane. Właścicielami niektórych kamienic pewnie byli Żydzi których Niemcy wysłali do Auschwitz a potem na tamten świat. Miasto nic nie może zrobić. Mogą się nagle pojawić prawdziwi lub fałszywi spadkobiercy... No i stąd jest jak jest.