waga magnetyczna oszukuje.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 64

  • @marlech120
    @marlech120 6 місяців тому +6

    Zaczynam się o Pana bać. Wszystkie filmy pesymistyczne, ma nadzieję że to zabieg marketingowy. Pozdrawiam

    • @bizuteriazbliska6810
      @bizuteriazbliska6810  6 місяців тому +1

      Dziękuje za troskę. A co było pesymistycznego w materiale prezentującym działanie wagi? Proszę mi wyjaśnić.

  • @PawełNoga-q8j
    @PawełNoga-q8j 6 місяців тому +3

    Dziękuję za dzielenie się wiedzą, to co robić z pieniędzmi jak się nie znam na inwestowaniu.

    • @bizuteriazbliska6810
      @bizuteriazbliska6810  6 місяців тому +2

      Po pierwsze proszę o nie inwestowanie w wagę ani inny sprzęt laboratoryjny ,którego nie do końca się rozumie.

  • @a__________2390
    @a__________2390 23 дні тому

    Czy magnes zakłóca pracę wagi ? Magnes nie leży na środku. Czy odległość magnesu od talerza wagi jest wystarczająco duża dla tego egzemplarza magnesu ? Co się stanie jeżeli wolfram położymy odwrotnie (czy wolfram na magnesował się i odpycha magnes?) proszę o takie testy dodatkowe.

  • @jacekbak2484
    @jacekbak2484 6 місяців тому +4

    Dziękuję. Ciekawe i pożyteczne. Pozdrawiam. KDZ.

  • @sawomir5873
    @sawomir5873 5 місяців тому +4

    Waga magnetyczna to jest tylko jeden z testów. Przy sprawdzeniu złotych monet powinno się sprawdzić się wymiary, wagę, ale od 10 lat są już falsy z wolframem trzymajace i wymiary i wagę. Dlatego robi się koniecznie test dźwięku i test zjeżdżalni magnetycznej porównując się z monetą kupioną w zaufanym sklepie. Żaden fals z wolframem nie przejdzie pozytywnie wszystkich testów. Nawet falsy z platyną jako wypełnieniem nie przechodzą testu zjeżdżalni magnetycznej.

  • @marekbystrzewski385
    @marekbystrzewski385 5 місяців тому +2

    Ale czy nie zrobił Pan podstawowego błędu, wybierając tak duży kawałek wolframu? Myślę, że test powinien być maksymalnie zbliżony do ważenia podrobionej monety, to jest z zatopionymi wolframowymi pręcikami. Należało na tej monecie położyć kilka takich drutów wolframowych, i wtedy zobaczyć, czy metoda to wykrywa, a nie stawiać na monecie dużej i ciężkiej próbki wolframowej.

    • @bizuteriazbliska6810
      @bizuteriazbliska6810  5 місяців тому +2

      Proszę uzasadnić dlaczego tak sie Panu wydaje?

    • @marekbystrzewski385
      @marekbystrzewski385 5 місяців тому +1

      @@bizuteriazbliska6810 Czy nie jest tak, że pole magnetyczne od magnesu wytwarza większą siłę, gdy wolfram jest rozłożony poziomo, na całej/na większości powierzchni monety?
      Czyli, że powierzchnia przekroju poprzecznego wolframowego walca ma znaczenie?
      W Pańskim doświadczeniu ta próbka wolframowa ma małą powierzchnię przekroju poprzecznego w stosunku do powierzchni monety, i w sumie tym to doświadczenie różni się od badania fałszowanych monet.

    • @bizuteriazbliska6810
      @bizuteriazbliska6810  5 місяців тому +2

      @marekbystrzewski385 czyli Pan chciałby wykonać kompozyt taki jak zdawkowe monety srebrne w USA. Że względu na właściwości wolframu nie jest to możliwe w warunkach warsztatu fałszerza. Pręty wolframowe nie wypełnią monety tak jak blacha o średnicy monety. W programie z przed kilku lat pokazywałem, jaką ilość złota kompensuje podatność magnetyczną wolframu. Tak jak pokazałem na powyższym materiale jeżeli umieścimy wolfram obok złota wtedy odczyty będą takie jak obiecują konstruktorzy wagi. Fałszerze wiedząc to mogą wykonać kompozyt w takim stosunku ilościowym wolframu do złota, że osobie sprawdzającej i nie posiadającej wzorców będzie się wydawało, że badany walor nie jest kompozytem. A o to chodziło fałszerzowi .

    • @marekbystrzewski385
      @marekbystrzewski385 5 місяців тому +3

      @@bizuteriazbliska6810 Czyli jak można zbadać taką monetę w sklepie, przy zakupie, jako klient? Co by Pan proponował? Wagę magnetyczną + pomiary wymiarów suwmiarką i ważenie + badanie dźwięku aplikacją w telefonie?

    • @bizuteriazbliska6810
      @bizuteriazbliska6810  5 місяців тому +2

      @marekbystrzewski385 obawiam się, że to nie zadziała. Jedynie pomiary efektu Lenza były by tu pomocne.

  • @poszukiwacz_0134
    @poszukiwacz_0134 6 місяців тому +3

    A złote walory...to z Pana prywatnej kolekcji? Czy tylko rekwizyty? Ale temat ciekawy...

    • @bizuteriazbliska6810
      @bizuteriazbliska6810  6 місяців тому +1

      Zwykle proszę klientów, żeby przynosili mi materiał do pokazywania. jak bym chciał to wszystko kupić co pokazuje na filmach to miał bym gigantyczna kolekcję. ;)

    • @dadant1214
      @dadant1214 6 місяців тому +1

      @@poszukiwacz_0134 ale ciekawskie pytanie .

    • @bizuteriazbliska6810
      @bizuteriazbliska6810  6 місяців тому

      :)

  • @a__________2390
    @a__________2390 23 дні тому

    Mam jeszcze uwagę dotyczącą odmiany jednostek miar. Nie mówimy 20 gram tylko dwadzieścia gramów. Doświadzyłem, że w wielu mennicach sprzedawcy nie odmieniają jednostek miar. A przecież na stronie NOT można znaleźć artykuł o tym że jednostki miar kilogramy, gramy, metry i inne odmieniamy na przykład kupiłem dwadzieścia dekagramów sera, odległość z z Warszawy do Łodzi wynosi 120 kilometrów a nie 120 kilometr. To nawet nie brzmi.

  • @rbibrowski
    @rbibrowski 6 місяців тому +3

    Dzien dobry.I wszystko jasne.W poprzednim odcinku miałem podobne zdanie na temat tego dziadostwa .Daje do myslenia !!!

    • @bizuteriazbliska6810
      @bizuteriazbliska6810  6 місяців тому

      Jak się używa z głową to jest to bardzo dobre narzędzie. Tylko to nie jest codowny lek na wszystkie bolączki.

    • @rbibrowski
      @rbibrowski 6 місяців тому +1

      @@bizuteriazbliska6810 Tak jak ze wsztstkim.:-)

    • @bizuteriazbliska6810
      @bizuteriazbliska6810  6 місяців тому

      :)

  • @kpop_stan748
    @kpop_stan748 3 місяці тому +1

    Przecież jak jest SŁABY MAGNES w wadze to i nie wiele pokaże.. musi być SILNY MAGNES i wtedy wyjdą wyniki konkretne.. czy się myle?

  • @12345dariusz
    @12345dariusz 6 місяців тому +4

    Ciekawy materiał

  • @abe9261
    @abe9261 6 місяців тому +2

    No to teraz zes zalatwil🤨. Nie ladnie. Dobrze chyba nie ogladales tamtego filmu. Przeciez ten uprzejmy pan wyraznie powiedzial ze ( 6:34 min.). ... Zapraszam do sprzedazy hurtowej... Bo jemu tylko chodzi zeby ta branza byla uczciwa. To uczciwy czlowiek chce kilka "zlotych" na chleb zarobic, a ty tak....?....

  • @blazeblaut99
    @blazeblaut99 5 місяців тому +1

    No ale gdyby wolfram był wsadzony do środka to moneta miała by inną objętość i tego się nie da fizycznie przeskoczyć. To co daje pewność weryfikacji to zbadanie zależności pomiędzy objętością a oddziaływaniem w polu magnetycznym, te dwie zmienne są współzależne (są ze sobą permanentnie sprzęgnięte).
    Mówienie o wpływie pola magnetycznego na odczyty wagi jednocześnie pomijając objętość nie ma sensu.
    ps: Ale mogłem czegoś nie zrozumieć i nie zajmuje się handlem monetami

    • @bizuteriazbliska6810
      @bizuteriazbliska6810  5 місяців тому

      Wolfram ma prawie taka samą gęstość jak złoto. Raczej nie będziemy mówić o objętości tylko o czymś co ja nazwał bym roboczo przekrojem czynnym.

    • @blazeblaut99
      @blazeblaut99 5 місяців тому +1

      ​@@bizuteriazbliska6810 Dokładnie ma bardzo podobną gęstość więc jeżeli zamienimy nim część złota tak żeby zachować proporcje oryginalnej monety to będzie musiało się zmienić oddziaływanie w polu magnetycznym takiej nowej monety. Bo nowy fragment monety będzie inaczej oddziaływał z polem magnetycznym.
      Wszystkie pierwiastki względem złota różnią się istotnie przynajmniej jednym parametrem fizycznym i nie ma takiego który byłby podobny w obu aspektach do złota czyli w domenie gęstości i oddziaływania w polu magnetycznym jednocześnie. Gdyby cos umiało udawać złoto idealnie w tych aspektach to po prostu było by złotem.
      Więc jeżeli umiemy zmierzyć gęstość i siłę z jaką na pierwiastek działa pole magnetyczne to jesteśmy w stanie określić czy to ten pierwiastek, czy nie.
      Rozumiem, chciał Pan zwrócić uwagę na to, że urządzenie bez zrozumienia jak działa i jak można je wykorzystać prawidłowo jest bezużyteczne ale moim zdaniem mógł Pan również zwrócić uwagę w filmie na to dlaczego tak jest, bo samo krytykowanie wagi za to że zwraca te same cyfry dla mieszanin różnych metali jest moim zdaniem słabą jakościowo krytyką :P

    • @bizuteriazbliska6810
      @bizuteriazbliska6810  5 місяців тому

      A super stopy? Rozważał Pan to w ogóle.

    • @blazeblaut99
      @blazeblaut99 5 місяців тому +1

      @@bizuteriazbliska6810 Nie rozważałem, rozumiem że są to mieszanki różnorodnych metali. Dobrane tak żeby i gęstość i objętość i właściwości magnetyczne były podobne do złota?

    • @bizuteriazbliska6810
      @bizuteriazbliska6810  5 місяців тому

      Podobne albo takie same. Właśnie najpierw warto popatrzyć na całość zagadnienia, a potem robić jakieś głębsze rozkminy bo inaczej wychodzi tak średnio.

  • @toom34
    @toom34 5 місяців тому +1

    Po pierwsze to nie masz wagi magnetycznej a chcesz udowodnić że waga magnetyczna nie działa...
    A więc: brak oryginalnej wagi, byle jaki magnes o niewiadomej sile - tak się złota nie rozpoznaje, tutaj trzeba dodatkowo weryfikować...
    Do oryginalnej wagi wystarczy sobie wydrukować karteczkę z prawidłowymi wskazaniami i nie ma możliwości żeby waga się pomyliła.

    • @bizuteriazbliska6810
      @bizuteriazbliska6810  5 місяців тому +1

      Wagę magnetyczną wykonałem sam. Absolwenci kierunków takich jak chemia czy fizyka są przygotowywani do tego żeby budować sprzęt laboratoryjny samemu. Wskazania wagi magnetycznej są błędne dla niektórych rodzajów fałszerstw i dotyczy to wszystkich rozwiązań. Jeżeli twierdzi Pan że jest to jedyną skuteczną i wystarczająca metoda weryfikacji monet to życzę żeby nie trafiły się Panu porządne falsyfikaty. Bo jak dostanie Pan takie do weryfikacji to za naukę zapłaci Pan znacznie więcej niż chwila czasu poświęcona na posłuchanie mądrzejszego od siebie.

  • @bogdanwozniczka8439
    @bogdanwozniczka8439 4 місяці тому +1

    reasumując- nic nie kupujmy.....nie testujmy-bo i tak żadna metoda nie działa...a jak nam sie wydaje że działa to pojawi się świeże info które obali nasz świat....p.s. strasznie to wszystko mocno smierdzi- cała branża zdaje się być mocno umoczona i chyba nie ma takiego miejsca na świecie może wprost poza mennicami producenckimi żęby mieć choc 80 % pewności że kupimy naprawde złoto..pozdrawiam

  • @dadant1214
    @dadant1214 6 місяців тому +3

    Szefie coś ty narobił udowodniłeś że JJTester nie jest wcale jedynym najważniejszym sprawdzeniem złota w takim razie monety i sztabki trzeba kroić na połowe i pod spektometr w miejscu przecięcia bo już nie widze innego wyjścia albo krojenie i kwasy , czy według ciebie jest jakiś sposób na pewne
    monety i sztabki złote czy nie z tego filmu wynika że nie do sprawdzenia jest złoto.

    • @bizuteriazbliska6810
      @bizuteriazbliska6810  6 місяців тому +1

      Jest do sprawdzenia, bez obaw. Trzeba z głową korzystać z wielu metod badawczych. Na kanale są o nich filmy. To już dosyć stare produkcje.

    • @dadant1214
      @dadant1214 6 місяців тому +1

      @@bizuteriazbliska6810 jak najbardziej odlądałem i subskrybuje twoj kanał filmy twoje o złocie są trochę taką kontrą do tych wszystkich co naganiają na złoto bardzo je lubię i doceniam.

    • @bizuteriazbliska6810
      @bizuteriazbliska6810  6 місяців тому

      @dadant1214 dziękuję

  • @beata1480
    @beata1480 6 місяців тому +3

    👍 Pozdrawiam

  • @Marcus-jx9pn
    @Marcus-jx9pn 5 місяців тому +1

    Przeciąć i bedzie widać

    • @bizuteriazbliska6810
      @bizuteriazbliska6810  4 місяці тому

      HiHi metoda stosowana w Tavex do sprawdzania numizmatów.

    • @kewin0534
      @kewin0534 4 місяці тому +1

      O co chodzi z tym tavex 🤔 jacyś oszuści to są?

    • @bizuteriazbliska6810
      @bizuteriazbliska6810  4 місяці тому

      Niedawno kilka tygodni temu pytałem ich o to w @ do tej pory nie odpowiedzieli. Widocznie boją się, że ludzie dowiedzą się prawdy.

    • @kewin0534
      @kewin0534 4 місяці тому

      @@bizuteriazbliska6810 niedawno od nich kupiłem pare monet i sam nie wiem czy są prawdziwe siedzę i moczę je w wodzie na nitce 😅

    • @MarcinekFras
      @MarcinekFras 2 місяці тому

      @@kewin0534 Na co Ci moczenie w wodzie?

  • @jaja1596
    @jaja1596 6 місяців тому +1

    🤔

  • @adamroszko9781
    @adamroszko9781 6 місяців тому +3

    Grubo i to jest zajebisty temat by omówić.
    Jakoś nagrania jest dobra