Klobouk dolů, dobrá práce, skvělá instruktáž. Líbí se mi hláška v 6:40 "vo takovymhle jištění je nutný uvažovat jako vo morálovým a podle toho se chovat" :-) Jinak UFOuny používám a moc chválím, funguje to skvěle.
Ahoj, teoretický dotaz. Co se v pravidlech přesně kvalifikuje jako textilní materiál? Dneska se smyce dělají z UHDPE, PA, polyesteru, nylonu a možná mnoha dalších. Pro mě jsou to všechno polymery. Dalo by se tedy chápat, že textilními materiály se v pravidlech rozumí polymery? Protože v takovém případě by bylo naprosto v souladu s pravidly udělat jádro/klín UFORINGu z polykarbonátu. Ten má vysokou tvrdost, je houževnatý, no prostě se mi jeví jako ideální kandidát, a nebo jej pravidla vylučují jiným nařízením? Jsem inženýr a mám prostě v povaze vymýšlet nové přístupy - tradici rozhodně měnit nechci.
No textilním se podle mě v tomto kontextu myslí měkký a nejde o to "z čeho" to je. Pokud bych to měl nějak upřesnit, tak řeknu, vezmi textilní vlákno a upleť z něj co umíš. Jsme holt konzervy a myslím, že to tu dohrajem s textilem a posunovat hranice způsobů jištění v trad stylu na písku necháme jinejm. Technicky si dovedu představit zařízení, který bude mít pevný klín a kolem přiměřeně měkký obal, který bude skálu šetřit. Další tech rozměr je, pracovat s tím, kolik energie zařízení pohltí a kolik přenese do skály a v jakém směru. Čim měkčí písek, tím víc tohle hraje... Ale jak píšu výše, já jsem takhle spokojenej. Hore Zdar
Jen mi není moc jasné proč ten klín nemá tvrdé jádro. Látková kapsa a v ní tvrdý klín zabaleným do látky by měl určitě lepší vlastnosti, bezpečnost, a i dostatečnou šetrnost ke skále.
Pískařský styl, tradice a pravidla jsou za jedno v tom že k jištění lze použít pouze textilní smyčky. V dnešní době je těžko přesně definovat hranice pojmu smyčka. My jsme to pojali tak že dodržujeme použití čistě textilních materiálů a co z nich ušijeme nebo umotáme je fér vůči pravidlům i tradici. Když řešili ufa v Sasku tak nezávisle na nás dospěli ke stejnému závěru a je to důvod k tomu že v Sasku jsou ufa oficiálně povolený, kdežto uforingy které jsou lepené a mají gumu nejsou. Pokud odmyslíš omezení s materiálem tak je jasné že by bylo možné vymyslet ledacos co by fungovalo a bylo i šetrné ke skále, ale byl by to posun vzhledem k pravidlům a stylu a to třeba já měnit nechci.
Klobouk dolů, dobrá práce, skvělá instruktáž. Líbí se mi hláška v 6:40 "vo takovymhle jištění je nutný uvažovat jako vo morálovým a podle toho se chovat" :-) Jinak UFOuny používám a moc chválím, funguje to skvěle.
Dobrý nápad i provedení...
Velmi Dobri !!!
good work :o)
Ahoj, teoretický dotaz.
Co se v pravidlech přesně kvalifikuje jako textilní materiál? Dneska se smyce dělají z UHDPE, PA, polyesteru, nylonu a možná mnoha dalších. Pro mě jsou to všechno polymery. Dalo by se tedy chápat, že textilními materiály se v pravidlech rozumí polymery? Protože v takovém případě by bylo naprosto v souladu s pravidly udělat jádro/klín UFORINGu z polykarbonátu. Ten má vysokou tvrdost, je houževnatý, no prostě se mi jeví jako ideální kandidát, a nebo jej pravidla vylučují jiným nařízením? Jsem inženýr a mám prostě v povaze vymýšlet nové přístupy - tradici rozhodně měnit nechci.
No textilním se podle mě v tomto kontextu myslí měkký a nejde o to "z čeho" to je. Pokud bych to měl nějak upřesnit, tak řeknu, vezmi textilní vlákno a upleť z něj co umíš. Jsme holt konzervy a myslím, že to tu dohrajem s textilem a posunovat hranice způsobů jištění v trad stylu na písku necháme jinejm.
Technicky si dovedu představit zařízení, který bude mít pevný klín a kolem přiměřeně měkký obal, který bude skálu šetřit. Další tech rozměr je, pracovat s tím, kolik energie zařízení pohltí a kolik přenese do skály a v jakém směru. Čim měkčí písek, tím víc tohle hraje... Ale jak píšu výše, já jsem takhle spokojenej. Hore Zdar
Ahoi! Please add English subtitles! :)
@Robin Nemeth Thank you so much!
Thank you so much!
Dobrý, Prosím o přidání anglických titulků, děkuji.
Odra německy
Jen mi není moc jasné proč ten klín nemá tvrdé jádro. Látková kapsa a v ní tvrdý klín zabaleným do látky by měl určitě lepší vlastnosti, bezpečnost, a i dostatečnou šetrnost ke skále.
Pískařský styl, tradice a pravidla jsou za jedno v tom že k jištění lze použít pouze textilní smyčky. V dnešní době je těžko přesně definovat hranice pojmu smyčka. My jsme to pojali tak že dodržujeme použití čistě textilních materiálů a co z nich ušijeme nebo umotáme je fér vůči pravidlům i tradici.
Když řešili ufa v Sasku tak nezávisle na nás dospěli ke stejnému závěru a je to důvod k tomu že v Sasku jsou ufa oficiálně povolený, kdežto uforingy které jsou lepené a mají gumu nejsou.
Pokud odmyslíš omezení s materiálem tak je jasné že by bylo možné vymyslet ledacos co by fungovalo a bylo i šetrné ke skále, ale byl by to posun vzhledem k pravidlům a stylu a to třeba já měnit nechci.
no asi 10x som si prvych 6sekund poustil ..i tak zafrasa neviem ako sa vola..
Vorel z ObrWorks. Vorel = Honza Obročník, Bobr = David Obročník. Začínali jsme jako indiáni a zůstalo nám to :)