Archiwum Historii Mówionej: Zbigniew Wichłacz - operator filmowy
Вставка
- Опубліковано 8 лют 2025
- Zbigniew Wichłacz - operator filmowy. Urodzony w Łodzi w 1947 roku. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Autor zdjęć do filmów dokumentalnych, m.in. „Uwaga len!” (1972) w reżyserii Aleksandra Domalewskiego, „Fotoplastykon” (1978) w reżyserii Piotra Andrejewa, „Próba materii” (1981) w reżyserii Kazimierza Karabasza, „Ze snu sen” (1998) w reżyserii Adama Kuczyńskiego, „Witajcie w mroku” (2009) w reżyserii Henryka Dederko oraz takich spektakli telewizyjnych, jak „Jezioro Bodeńskie” (1992) w reżyserii Jerzego Markuszewskiego, „Balladyna” (1993) w reżyserii Janusza Wiśniewskiego, „Tango” (1999) w reżyserii Macieja Englerta, „Bracia Karamazow” (2012) w reżyserii Janusza Opryńskiego. Jako operator pracował przy realizacji filmów fabularnych, m.in. „Klincz” (1979) w reżyserii Piotra Andrejewa, „Bluszcz” (1982) w reżyserii Hanki Włodarczyk, „Dom wariatów” (1984) w reżyserii Marka Koterskiego, „Białe małżeństwo” (1992) w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz, „Legenda Tatr” (1994) w reżyserii Wojciecha Solarza, „Requiem” (2001) w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, „Piąta pora roku” (2012) w reżyserii Jerzego Domaradzkiego. W 2006 otrzymał tytuł naukowy profesora sztuki filmowej. Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC). Wykładowca Wydziału Operatorskiego PWSFTviT, w latach 2005-2008 i 2016-2020 jego dziekan. W 2018 został uhonorowany Złotym Medalem „Gloria Artis - Zasłużony Kulturze”.
Realizacja: Anna Michalska, Mikołaj Zacharow, Wojciech Wojtysiak
Opracowanie tekstów: Oliwia Kalinowska-Andrzejczak, Damian Kardacki
Nagranie zrealizowano 21 października 2024 roku w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
AD
Czarna plansza. Na górze pośrodku logotyp Muzeum Kinematografii w Łodzi w postaci czarnej taśmy filmowej. Rozwija się od dołu ku górze, do dołu i znów zakręca do góry i do dołu. Tworzy literę ‘M’. Po prawej stronie, wzdłuż litery ‘M’ w trzech rzędach, jeden pod drugim, czarny napis prostą czcionką. ‘Muzeum’, ‘Kinematografii’, ‘w Łodzi’. Pierwsze litery słów ‘Muzeum’, ‘Kinematografii’ i ‘Łodzi’ są wielkie.
Poniżej logotypu biały napis:
Zbigniew Wichłacz, Operator filmowy
Plansza znika, na ekranie pojawia się mężczyzna w średnim wieku, siedzący na krześle. W tle plansze z czarno-białymi zdjęciami. Mężczyzna pokazany jest od pasa w górę. Ubrany jest w granatową koszulę w białe paski. Na lewym nadgarstku nosi srebrny zegarek. Ma krótkie białe włosy.
Rozmowa kończy się czarną planszą z napisami.
Od góry w siedmiu rzędach białe napisy prostą czcionką:
Archiwum Historii Mówionych
Rozmowa ze Zbigniewem Wichłaczem
Prowadzenie: Anna Michalska
Zdjęcia i montaż: Mikołaj Zacharow, Wojciech Wojtysiak
Opracowanie tekstów: Oliwia Kalinowska-Andrzejczak, Damian Kardacki
Muzeum Kinematografii w Łodzi, 21 października 2024
Copyright Muzeum Kinematografii w Łodzi
Od lewej flaga Polski, napis w dwóch rzędach Rzeczpospolita Polska, godło Polski. Następnie logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, logotyp Muzeum Kinematografii w Łodzi w postaci nazwy i czarnej taśmy filmowej w kształcie litery ‘M’, logotyp Miasta Łódź, logo Łódź Miasto Filmu Unesco. Plansza znika.
Czarna plansza. Pośrodku planszy od góry w pięciu rzędach białe napisy: Zadanie Powiększenie kolekcji nagrań audiowizualnych oraz zwiększenie dostępności Archiwum Historii Mówionej zostało sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.
Od lewej logo w postaci ścian sześcianu złożonego z czerwono-białych pasków, po lewej stronie niebieski napis w trzech rzędach Krajowy Plan Odbudowy. Następnie flaga Polski i napis w dwóch rzędach Rzeczpospolita Polska. Po prawo napis w trzech rzędach Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU oraz flaga Unii Europejskiej.