Dzięki Pana twórczości i śp. Pana Kudlińskiego zacząłem zbierać grzyby, robić przeciery, kompoty zbierać różne owoce i przyprawy. Dziękuję za kanał który jest naszpikowany wiedzą :)
Gdzieś tam głęboko serducho podpowiada, że to już czas, ostatnie chwile na tę wiedzę i zapasy? Bardzo dobrze! Tak, to ten czas, a nawet lepiej- "TE CZASY" nastały. Pozdrawiam serdeczne
A jak tam słynny obiekt na który Kudliński zbierał pieniądze? Został już wybudowany? Została sformalizowana prawna możliwość korzystania z tego obiektu dla osób które wpłacały pieniądze? Zebrał ogromne sumy i spadkobiercy mają obowiązek rozliczyć się z tego. Sam wpłaciłem bardzo dużo i czuję się oszukany tym wszystkim.
Polski Profesor popularyzuje pomarańczowe pyszne pieprzniki,przechadzając po polach,pagórkach.Przekazuje przeciekawe prelekcje. Posłuchałam ,polubiłam ...polecam :)
Bardzo dużo z pana filmiku się pamięta bo bardzo dobrze przekazane informacje które napewno się przydadzą...dziękuję...zawsze miło się słucha niech pan długo żyje żeby zdrowie dopisywało...
Dziękuję Panie Profesorze że, chce się dzielić Pan swoją drogocenną mądrością i wiedząna yt..Zwrócił Pan moją uwagę na drzewa, rośliny, które są dla człowieka jadalne i pomagają przetrwać w czasie głodu. Nasz Bóg Żywy stworzył wszystko dla człowieka i a jego samego umieścił w samym centrum, a my w swoim pędzie niszczymy wszystko. Pan z wielkim szacunkiem pochyla się nad przygodą i przekazuje nam tyle wiadomości. Zbierałam grzyby jadalne które mają Hymenofor rurkowaty, teraz odważę się zbierać kurki. Pozdrawiam.❤
Każdy powinien mieć takiego nauczyciela😊 ciekawie opowiada nie zamula nie nudzi jak by było głosowanie na nauczyciela roku dekady stulecia głosował bym za nogami i rękami 👍
W Szwecji ten ostatni grzyb też jest uważany za pychote i jest zjadany .Wczoraj sama ich nazbieralam .polecam bo są smaczne .pozdrawiam i życzę smacznego.
Profesorze Łukaszu a może by tak odcinek poświęcony Psilocybe semilanceata. Tak od strony Taksonomii, jak i praktycznych porad. Myślę że wielu miłośników "czapki wolności" z radością posłuchało by Pana doświadczeń tak w szukaniu, zbieraniu, rozpoznawaniu właściwych Łysolek. Zebrane samodzielnie dzięki Pana doskonałym poradom i wiedzy, sprawiły by pełno radości i pięknych doznań smakowych u wielu zwolenników tego niepozornego a skrywającego wiele nieograniczonych i niemalże Baśniowych czy transcendentnych możliwości Grzybów, jako takich w ogóle, A tych maluszków - w szczególe. Pozdrawiam serdecznie, kolega z tylnej ławki. Chętnie bym się wybrał na grzyby w ogóle, ale odkąd mój Papa przeniósł się eksplorować nowe obszary łowiecko - zbierackio - wędkarskie. Po prostu, tak moja wiedza, czy raczej rozpoznawalność jadalnych grzybów od tych mniej jadalnych, aż po Grzyby z obszernych łubianek Ponurych Żniwiarzy, okryły u mnie z czasem, mgły niepamięci i opar snujący się z rana po Puszczach i łąkach. Byłbym dozgonnie wdzięczny, mogąc zostać uczniem Pana Profesora - Mistrzu. RS.IV "D". :-)
Dziekuje za wspaniala lekcje. Jesli chodzi o rydze to zbieralam tylko rydza ktory kapelusz ma w zielonawe kregi i ktory po lekkim uszkodzeniu barwi sie na zielono. Kolczaka oblaczastego poznalam w Norwegii, jest bardzo popularny, Bardzo smaczne sa mlode owocniki. Swietnie nadaja sie do marynowania. Serdecznie pozdrawiam z Trondheim.
Ło Panie Łukasz! Kurki nie mają robaków? To ja od dziecka wiem, że mają i podczas obierania nie raz i nie dwa robale z nich wyrzucałem. Robale są wielkie, pomarańczowe i podobne do larw mącznika. Pozdrawiam.
Łaża teraz ci sie kudlińskiego naglądali, zjadają wszystko, niszczą, śmiecą, a tfuuu na was nowo-lasy. Teraz nagle wielka moda i każdy do lasu, każdy jakiś amerykański buszkraft robi, won z mojego lasu zarazo jedna!!!!
Super by było jakby Pan profesor zrobił więcej takich filmików edukacyjnych "od podstaw". Wprowadzających nie tylko w kulinaria ale i szerzej biologię i teorie ewolucji.
Kolczaka obłączastego od dawna znam, zbieram i jadam. Dobry grzyb, ciężki i masywny, wyrasta dość duży. Nigdy nie robaczywieje, przypomina kurkę w rozmiarze XXL, tylko hymenofor ma nie listwowany a kolczasty. Jest mięsisty, twardy i zwarty, pachnie i smakuje podobnie do kurki...
Pana wiedza jest niesamowicie imponująca aż przykro się robi że takie kanały jak Pana są tak mało znane a jakieś debilne kanały o bzdurach mają po miliony wyświetleń.
Myślę, że filmik jest dobry, jako pierwsza porada, od czego zacząć zbiory grzybów pomarańczowych, ALE tylko w ten sposób. "Teraz do lasu" po tak krótkim opisie jest zbytnim pośpiechem. W opisie filmu powinny się pojawić linki do filmików ze szczegółowym poradnikiem dla każdego jednego z wymienionych gatunków. Dopiero wtedy można próbować. A i wtedy pierwsze X razy lepiej komuś swoje zbiory pokazać.
Panie Profesorze, trochę ponad miesiąc temu byłem na Podkarpaciu w gm. Brzozow. Ze znajomym zbieraliśmy cale gromady kurek. Niestety 90% było "robaczywe". Czy to możliwe? Jeżeli nie, to proszę o podpowiedź co zbieraliśmy:) Dodam, że te zdrowe jedliśmy - żyjemy. Pozdrawiam z Opolszczyzny!
Też do niedawna myślałem, że kurki nie mogą być robaczywe. Aż w zeszłym roku zdarzyła mi się jedna spora, zmoknięta sztuka, która po rozkrojeniu miała drobne kanaliki w okolicy środka kapelusza. Ale w 99% przypadkach są rzeczywiście zdrowe. Ot wyjątek potwierdzający regułę.
mleczaj wełnianka jest dużo smaczniejszym grzybem od rydza, potrzebuje jednak więcej troski, należy go bowiem, celu pozbycia się ostrego smaku albo wymaczać w bieżącej wodzie przez trzy dni, co 12 godzin zmieniając wodę, ewentualnie można go dwukrotnie obgotować, ale wtedy traci walory smakowe. Z mleczajem paskudnikiem jest podobnie z tym, że trzeba go moczyć przez co najmniej 5 dni, a następnie zakisić, dając 40 gram soli na kilogram grzybów plus koper plus czosnek. Mleczaje to cudowne grzyby.
Paskudnika moczy się kilka godzin i to wystarcza. Można też w zastępstwie tylko obgotować 10-12 minut. Wełnianki tylko dokładnie obsmażone, bez moczenia i gotowania nie są złe.
Żółciaki nie zawsze są takie bardzo bardzo żółto-pomarańczowe i jaskrawe, ale i tak pomylić ich się nie da po zapachu. U mnie na cmentarzu żyje sobie od lat taki jeden, i jak tam patrze to co roku puszcza owocnik w innym kokorze. Może odzwierciedla jakieś stężenie trupich mocy, czy coś :>
Rydz jak nie jesteś pewien natni i zobacz czy sinieje 😉😉 Jak włochaty lepiej nie ruszaj 🤣🤣 Tak mi dziadek tłumaczył jak jeszcze żył pamiętam jak mnie ciągał po lasach tak mi się nie chciało a byłem smarkacz około 6lat i pamiętam do tej pory 😂😂 Ale powiem szczerze że chciałbym z nim teraz pochodzić po lesie znał się jak mało kto , sam nieraz idę na grzyby i kojarzę niektóre co on zbierał lecz sam nie jestem pewien danych osobników 🙂
Inspiryjąc się tym filmikiem, znazlem rydza na działce, ale nie odwarzyłem sìę go sporzyć ze wględu na obawę przed grzybami blaszkowymi. Osoby które znałem kiedyś zbierały rydze, kojarzyly rydze jako chyba bardziej jako mleczaje świerkowe, ten miał trochę bialego w środku po odkrojeniu więc mi odradziły.
W tym rydzu widzialam pusty trzon... czy mi sie wydawalo ? Ten ostatni... slabo bylo widac czy ma blaszki i jakie te blaszki ? Ja zbieram tylko te co dobrze znam czyli... Kurki, kanie, podgrzybki, prawdziwki i maslaki.
Skąd wzięły się grzyby ?, po co one w ogóle rosną?dlaczego tak a nie inaczej poprzez zarodniki się rozmnażają ?,skąd ludzie zainteresowali się nimi i po co je zbierać ? Dlaczego na czy po grzyby jechać trzeba do lasu?Czy na łące rosną purchawki?....Super Pozdrawiam.
Najbliższe kurki rosną mi ok. 1,5m przed oknem od zachodniej strony, a rydze 3-4m dalej, natomiast od południa, gdzieś od 5m od domu maślaki i zieleniaczki (gołąbki), a od wschodniej strony, od samej ściany domu zaczynają się podgrzybki i prawdziwki. Po kozaki muszę robić _dalszą wyprawę,_ gdzieś ponad 20m od domu :).
Witam prof. a ja mam inny problem. Otóż wyczytałam, że czarny bez hebd, czy hebda (piszą roznie) , jest niejadalny. Myślę, że, jak będzie kwitl to potrafię odróżnić po kolorze precikow ale nie wiem, czy jest możliwość odróżnić teraz, czy lepiej nie zrywać? Co pan o tym myśli? Bardzo proszę o odpowiedź. Okazuje się, że więcej ludzi ma z tym problem i tez o tym nie wiedzieli. Pozdrawiam serdecznie.
Panie Łukaszu na moim terenie zdarzają się kurki z lokatorem tzn robaczywe z jednym najczęściej robakiem grubym twardym dł ok 1-2 cm w kolorze pomarańczowo brązowym
Czy kolczak może być bardzo podobny do kurki czyli pieprznika kształtem kolorem. Intensywny ciepły ciemny żółty. Miałam okazję spotkać miejsca z kilkoma dorodnymi okazami. Wzięłam, je za kurki jednak pod spodem nie miał blaszek a takie drobne delikatne kolce i nie miał charakterystycznego zapachu kurek. Zostawiłam w lesie, bo mam zasadę, czego nie znam, nie zbieram. Jednak jak słyszę tutaj, jest grzybem jadalnym🤔
mam problemy z gąskami, nie mam pewności czy te szarawe co spotykam są jadalne, czy mozna polegać na tescie smakowym tzn.czy trujące sa piekące...poczekam na filmik o gąskach, pozdrawiam.
Znalazłam żółciaka siarkowego, czy jest jadalny? Wikipedia mówi że trujący. Może po jakiejś specjalnej obróbce można zjeść, wygląda apetycznie 😋. Łukaszu, za tę serię należy Ci się super nagroda.
Żółciak jest jadalny, lecz podczas zbioru jego owocniki muszą być młode. Im większy i starszy owocnik tym jest on coraz bardziej twardy i zdrewniały, przez co przestaje nadawać się do spożycia.
@@tonikogorkowy dziękuję serdecznie za tę podpowiedź. Dopytam tylko, czy młode owocniki są jeszcze" obecne", czy to już za późno na nie? Pozdrawiam i miłego dnia życzę
Jako dziecko zbierałem żółte grzyby ( wyglądem przypominają pieczarkę ) są bardzo często widoczne w lasach - soliłem i na kuchni je obsmażałem_ są bardzo smaczne. Czy może Pan pokazać taki grzyb , i je nazwać bo nie ma o tych grzybach informacji .
pomarańczowym jadalnym grzybem jest MAŚLAK PSTRY, zwany też JAKUBKIEM. Są momenty, że bardzo licznie występuje w okolicznych lasach -Nowa Dęba, Bojanów na podkarpaciu
Witam, mam pytanie dzisiaj znalazłem "uchówkę oślą" czy wg Pana jest to grzyb jadalny różne źródła podają różne informacje. Oraz czy nadaje się np do jajecznicy ?
Zawsze jest wyjątek od reguły.Owszem ale ogólnie nie żerują.Podobno są wspaniałym sposobem odrabaczania.Takie mają właściwości jak głosi medycyna ludowa.
@@kruczek4646 Ja wczoraj znalazłem 4 obok siebie które miały w sobie drutowce. Na szczęście takiego to wystarczy wywalić z grzyba i nie ma problemu. Nie są trujące przez to czy coś, może kogoś to obrzydzać, ale mnie nie.
Fajna seria. Zabrakło mi opieńki, z której oznaczeniem mam problem. Ciekawostka, w Irlandii lisówka pomarańczowa występuje często i w dużych ilościach, natomiast kurki są rzadkie
Dzięki Pana twórczości i śp. Pana Kudlińskiego zacząłem zbierać grzyby, robić przeciery, kompoty zbierać różne owoce i przyprawy. Dziękuję za kanał który jest naszpikowany wiedzą :)
Gdzieś tam głęboko serducho podpowiada, że to już czas, ostatnie chwile na tę wiedzę i zapasy?
Bardzo dobrze!
Tak, to ten czas, a nawet lepiej- "TE CZASY" nastały.
Pozdrawiam serdeczne
Z tą różnicą, że Śp. Adolf Kudliński nigdy by się nie zaszczypawkował dla wygody podróżowania.
@@izabelam6308 bo był pierdolnięty
@@izabelam6308 takich oswieconych jest mniejszosc bo wiekszosc wierzy w TV... 😂
A jak tam słynny obiekt na który Kudliński zbierał pieniądze? Został już wybudowany? Została sformalizowana prawna możliwość korzystania z tego obiektu dla osób które wpłacały pieniądze? Zebrał ogromne sumy i spadkobiercy mają obowiązek rozliczyć się z tego. Sam wpłaciłem bardzo dużo i czuję się oszukany tym wszystkim.
Polski Profesor popularyzuje pomarańczowe pyszne pieprzniki,przechadzając po polach,pagórkach.Przekazuje przeciekawe prelekcje. Posłuchałam ,polubiłam ...polecam :)
Cóż za aliteracja! Gratulacje :D
Pieprznikow raczej popularyzować nie trzeba, po pieczarce drugi najpopularniejszy grzyb w Polsce..
Idealnie .
Dzięki Panu poznałem lejkowce dęte ,gołąbki ,szmaciaki. Bardzo za to z żoną dziękujemy
Serdeczne dzięki. Dobrze że Pan nie straszy przed zbieraniem grzybów i.otruciem tylko przekazuje swoją ogromną więdzę.
Dziękuję, super pomysł z takimi filmikami. Kolejna przydatna lekcja 🌿
Bardzo dużo z pana filmiku się pamięta bo bardzo dobrze przekazane informacje które napewno się przydadzą...dziękuję...zawsze miło się słucha niech pan długo żyje żeby zdrowie dopisywało...
Mistrz! Forma i treść na pięć.
Jak dobrze,że nie pojechał Pan do Stanów bo od kogo ja bym się uczyła.Dziękuje za lekcje ,życzę wszystkiego najlepszego 😃
Tworzy Pan bardzo wartościowe treści. Podziwiam i dziękuję!
Bardzo prosto,przystępnie i życzliwie wytłumaczone 👍
Swietny pomysł z tymi filmikami. Te grzyby znam . Nie mniej z niecierpliwością czekam na dalsze vlogi .Pozdrawiam cieplutko z Podlasia.
Dziękuję Panie Profesorze że, chce się dzielić Pan swoją drogocenną mądrością i wiedząna yt..Zwrócił Pan moją uwagę na drzewa, rośliny, które są dla człowieka jadalne i pomagają przetrwać w czasie głodu. Nasz Bóg Żywy stworzył wszystko dla człowieka i a jego samego umieścił w samym centrum, a my w swoim pędzie niszczymy wszystko. Pan z wielkim szacunkiem pochyla się nad przygodą i przekazuje nam tyle wiadomości. Zbierałam grzyby jadalne które mają Hymenofor rurkowaty, teraz odważę się zbierać kurki. Pozdrawiam.❤
Bardzo przydatna seria :) Można się wiele nauczyć i rozróżnić grzyby jadalne od niejadalnych. Więcej poprosimy :D Dziękuję :P
Dziękuję bardzo. Poproszę o więcej odcinków z kolejnymi grzybami.
Cudownie się od Pana uczy:) dziękuję 🙏❤️
Każdy powinien mieć takiego nauczyciela😊 ciekawie opowiada nie zamula nie nudzi jak by było głosowanie na nauczyciela roku dekady stulecia głosował bym za nogami i rękami 👍
Lekcja jak najbardziej przydatna .👍
Dziękuję!
Super że kręcisz o tych grzybach, teraz !!!
Super fajny materiał. Dziękujemy Łukaszu
W Szwecji ten ostatni grzyb też jest uważany za pychote i jest zjadany .Wczoraj sama ich nazbieralam .polecam bo są smaczne .pozdrawiam i życzę smacznego.
Takze w Danii ten ostatni grzyb jest uwazany za dobry i smaczny
Po francusku Pied-de-mouton czyli stopa owcy.
Dziękuję za wykład. Świetnie przekazana wiedza. Polecam kanał.
super rady.
ostatniego grzyba nieznałam.
pozdrawiam p.Łukasza😎
Super film, dużo fajnych informacji, u mnie teraz wysyp prawdziwków, pozdrawiam ! :)
Ja generalnie znam dobrze grzyby, ale filmik świetny dla początkujących !
Super filmik Panie Łukaszu. I rady😉🙃👌👍
Profesorze Łukaszu a może by tak odcinek poświęcony Psilocybe semilanceata. Tak od strony Taksonomii, jak i praktycznych porad. Myślę że wielu miłośników "czapki wolności" z radością posłuchało by Pana doświadczeń tak w szukaniu, zbieraniu, rozpoznawaniu właściwych Łysolek. Zebrane samodzielnie dzięki Pana doskonałym poradom i wiedzy, sprawiły by pełno radości i pięknych doznań smakowych u wielu zwolenników tego niepozornego a skrywającego wiele nieograniczonych i niemalże Baśniowych czy transcendentnych możliwości Grzybów, jako takich w ogóle, A tych maluszków - w szczególe. Pozdrawiam serdecznie, kolega z tylnej ławki. Chętnie bym się wybrał na grzyby w ogóle, ale odkąd mój Papa przeniósł się eksplorować nowe obszary łowiecko - zbierackio - wędkarskie. Po prostu, tak moja wiedza, czy raczej rozpoznawalność jadalnych grzybów od tych mniej jadalnych, aż po Grzyby z obszernych łubianek Ponurych Żniwiarzy, okryły u mnie z czasem, mgły niepamięci i opar snujący się z rana po Puszczach i łąkach. Byłbym dozgonnie wdzięczny, mogąc zostać uczniem Pana Profesora - Mistrzu. RS.IV "D". :-)
Dziekuje za wspaniala lekcje. Jesli chodzi o rydze to zbieralam tylko rydza ktory kapelusz ma w zielonawe kregi i ktory po lekkim uszkodzeniu barwi sie na zielono. Kolczaka oblaczastego poznalam w Norwegii, jest bardzo popularny, Bardzo smaczne sa mlode owocniki. Swietnie nadaja sie do marynowania. Serdecznie pozdrawiam z Trondheim.
Dzięki Pana filmom zainteresowałem się rydzami i zebrałem swoje pierwsze :D Mama zdziwiona, bo nigdy nie zbierała, a ja ją nauczyłem rozpoznać
Дякую, вітання з Волині. Я зрозумів усе
Dobrze ze ktoś takie rzeczy mówi.
Super czekałem na ten cykl Pana Luczaja 👍
Interesujący film. Pozdrawiam 👍
uwielbiam Pana, Panie doktorze!
super. dzięki za prosty wykład.
Super seria 👍 pozdrawiam.
Super, bardzo mi się podobają Pana filmy, ale chyba wcześniej nie komentowałem 😁
Lubie 👍👊💪
Ciekawy temat,tych 2 ostatnich nie zbierałam - nie znałam,a widziałam.Pozdtawiam.🤗
Rydz to najsmaczniejszy grzyb z naszych lasów, polecam spróbować.
Ło Panie Łukasz!
Kurki nie mają robaków?
To ja od dziecka wiem, że mają i podczas obierania nie raz i nie dwa robale z nich wyrzucałem.
Robale są wielkie, pomarańczowe i podobne do larw mącznika.
Pozdrawiam.
Dziekuje I Pozdrawiam serdecznie zycze Pieknego dnia
Kurka pachnie jak guma turbo 😉 uwielbiam 🥰😂
Powiem tak....po kolorze fioletowym przestanę się bać ! A przed fioletowym proszę o dużo filmów z innymi kolorami 😁😁😁 .
Parę dni temu udało mi się pierwszy raz w życiu znaleźć kolczaka rudawego. Ten grzyb jest przesmaczny!
Łaża teraz ci sie kudlińskiego naglądali, zjadają wszystko, niszczą, śmiecą, a tfuuu na was nowo-lasy. Teraz nagle wielka moda i każdy do lasu, każdy jakiś amerykański buszkraft robi, won z mojego lasu zarazo jedna!!!!
@@zamenislongissimus3687 Co?
@@Goldenka chłop chyba za dużo amanity przyjął i się odkleiła papa z dachu
Super by było jakby Pan profesor zrobił więcej takich filmików edukacyjnych "od podstaw". Wprowadzających nie tylko w kulinaria ale i szerzej biologię i teorie ewolucji.
Kolczaka obłączastego od dawna znam, zbieram i jadam. Dobry grzyb, ciężki i masywny, wyrasta dość duży. Nigdy nie robaczywieje, przypomina kurkę w rozmiarze XXL, tylko hymenofor ma nie listwowany a kolczasty. Jest mięsisty, twardy i zwarty, pachnie i smakuje podobnie do kurki...
Fajna sprawa ,klikam i słucham mądrych rad i mądrego człowieka,coś jak P.Kudlinski.)Dziękuję.🍄🌲🍄🌲🍄🌳🍄🌲🍄🌳🍄🌲🍄🌲🌲🌳🌲🌲👍🏼👍🏼🍂🍂🍂🍂
Pana wiedza jest niesamowicie imponująca aż przykro się robi że takie kanały jak Pana są tak mało znane a jakieś debilne kanały o bzdurach mają po miliony wyświetleń.
Kiedyś słyszałem, że czarownice jedzą purchawki, i od tego mają "czarodziejskie" moce. Mm tofu z purchawek. Te spojrzenia... Bezcenne. Mniam 😉
Ja zbieram purchawki teraz wiem z ląd te czarodziejskie moce.
@@barbarazak2826 Dałem kiedyś komuś skosztować suszaczka, i pomylił z prawdziwkiem :]
Jak zwykle świetny filmik. Dziekuję!
Ps. tak ważne są te szczegóły na tych grzybach a ich nie widać bo Pan Łukasz filmuje pod słońce. 😉
Kurki są wyśmienite na surowo i najwięcej właściwości wówczas pozostaje, bardzo zdrowe na wątrobę.
Można przepis na takie danie?
Wiedzy o grzybach nigdy nie za mało ;)
Myślę, że filmik jest dobry, jako pierwsza porada, od czego zacząć zbiory grzybów pomarańczowych, ALE tylko w ten sposób. "Teraz do lasu" po tak krótkim opisie jest zbytnim pośpiechem. W opisie filmu powinny się pojawić linki do filmików ze szczegółowym poradnikiem dla każdego jednego z wymienionych gatunków. Dopiero wtedy można próbować. A i wtedy pierwsze X razy lepiej komuś swoje zbiory pokazać.
Mega seria !!!
Profesor z głodu nie zginie 🤣
Panie Profesorze, trochę ponad miesiąc temu byłem na Podkarpaciu w gm. Brzozow. Ze znajomym zbieraliśmy cale gromady kurek. Niestety 90% było "robaczywe". Czy to możliwe? Jeżeli nie, to proszę o podpowiedź co zbieraliśmy:) Dodam, że te zdrowe jedliśmy - żyjemy. Pozdrawiam z Opolszczyzny!
Kurki nigdy nie są robaczywe
Też do niedawna myślałem, że kurki nie mogą być robaczywe. Aż w zeszłym roku zdarzyła mi się jedna spora, zmoknięta sztuka, która po rozkrojeniu miała drobne kanaliki w okolicy środka kapelusza. Ale w 99% przypadkach są rzeczywiście zdrowe. Ot wyjątek potwierdzający regułę.
Bardzo panu dziękuję!
😃 Pozdrawiam z Gór Świętokrzyskich 🖐️
mleczaj wełnianka jest dużo smaczniejszym grzybem od rydza, potrzebuje jednak więcej troski, należy go bowiem, celu pozbycia się ostrego smaku albo wymaczać w bieżącej wodzie przez trzy dni, co 12 godzin zmieniając wodę, ewentualnie można go dwukrotnie obgotować, ale wtedy traci walory smakowe. Z mleczajem paskudnikiem jest podobnie z tym, że trzeba go moczyć przez co najmniej 5 dni, a następnie zakisić, dając 40 gram soli na kilogram grzybów plus koper plus czosnek. Mleczaje to cudowne grzyby.
Paskudnika moczy się kilka godzin i to wystarcza.
Można też w zastępstwie tylko obgotować 10-12 minut.
Wełnianki tylko dokładnie obsmażone, bez moczenia i gotowania nie są złe.
Nowa fryzurka ;)
Żółciaki nie zawsze są takie bardzo bardzo żółto-pomarańczowe i jaskrawe, ale i tak pomylić ich się nie da po zapachu. U mnie na cmentarzu żyje sobie od lat taki jeden, i jak tam patrze to co roku puszcza owocnik w innym kokorze. Może odzwierciedla jakieś stężenie trupich mocy, czy coś :>
Rydz jak nie jesteś pewien natni i zobacz czy sinieje 😉😉 Jak włochaty lepiej nie ruszaj 🤣🤣 Tak mi dziadek tłumaczył jak jeszcze żył pamiętam jak mnie ciągał po lasach tak mi się nie chciało a byłem smarkacz około 6lat i pamiętam do tej pory 😂😂 Ale powiem szczerze że chciałbym z nim teraz pochodzić po lesie znał się jak mało kto , sam nieraz idę na grzyby i kojarzę niektóre co on zbierał lecz sam nie jestem pewien danych osobników 🙂
Dzięki za info
Super film!
Panie Łukaszu, a co z muchomorem? Wiele się o nim słyszy i pisze. Pozdrawiam ciepło 🙏🌎
Ten grzyb z kolcami jest bardzo lubiany w Szwecji. Jest bardzo smaczny.
dziękuję 🤣😂🤣😁🤗
Inspiryjąc się tym filmikiem, znazlem rydza na działce, ale nie odwarzyłem sìę go sporzyć ze wględu na obawę przed grzybami blaszkowymi. Osoby które znałem kiedyś zbierały rydze, kojarzyly rydze jako chyba bardziej jako mleczaje świerkowe, ten miał trochę bialego w środku po odkrojeniu więc mi odradziły.
to mógł być mleczaj wełianka rosnący pod brzozami
W tym rydzu widzialam pusty trzon... czy mi sie wydawalo ? Ten ostatni... slabo bylo widac czy ma blaszki i jakie te blaszki ? Ja zbieram tylko te co dobrze znam czyli... Kurki, kanie, podgrzybki, prawdziwki i maslaki.
Jeden z niewielu ludzi którym wierzę.
Skąd wzięły się grzyby ?, po co one w ogóle rosną?dlaczego tak a nie inaczej poprzez zarodniki się rozmnażają ?,skąd ludzie zainteresowali się nimi i po co je zbierać ? Dlaczego na czy po grzyby jechać trzeba do lasu?Czy na łące rosną purchawki?....Super Pozdrawiam.
Jaki atlas grzybow Pan poleca?
Najbliższe kurki rosną mi ok. 1,5m przed oknem od zachodniej strony, a rydze 3-4m dalej, natomiast od południa, gdzieś od 5m od domu maślaki i zieleniaczki (gołąbki), a od wschodniej strony, od samej ściany domu zaczynają się podgrzybki i prawdziwki. Po kozaki muszę robić _dalszą wyprawę,_ gdzieś ponad 20m od domu :).
Jak jest się bardziej zaawansowanym to można jeść trujące?
Pewnie, ja już mam level 763 i normalnie muchomory mogę jeść. Na levelu 1245 można już pociąg zatrzymać własnym ciałem.
Można. Kwestia ile razy 😆
Witam prof. a ja mam inny problem. Otóż wyczytałam, że czarny bez hebd, czy hebda (piszą roznie) , jest niejadalny. Myślę, że, jak będzie kwitl to potrafię odróżnić po kolorze precikow ale nie wiem, czy jest możliwość odróżnić teraz, czy lepiej nie zrywać? Co pan o tym myśli? Bardzo proszę o odpowiedź. Okazuje się, że więcej ludzi ma z tym problem i tez o tym nie wiedzieli. Pozdrawiam serdecznie.
Panie Łukaszu na moim terenie zdarzają się kurki z lokatorem tzn robaczywe z jednym najczęściej robakiem grubym twardym dł ok 1-2 cm w kolorze pomarańczowo brązowym
Czy kolczak może być bardzo podobny do kurki czyli pieprznika kształtem kolorem. Intensywny ciepły ciemny żółty. Miałam okazję spotkać miejsca z kilkoma dorodnymi okazami. Wzięłam, je za kurki jednak pod spodem nie miał blaszek a takie drobne delikatne kolce i nie miał charakterystycznego zapachu kurek.
Zostawiłam w lesie, bo mam zasadę, czego nie znam, nie zbieram. Jednak jak słyszę tutaj, jest grzybem jadalnym🤔
mam problemy z gąskami, nie mam pewności czy te szarawe co spotykam są jadalne, czy mozna polegać na tescie smakowym tzn.czy trujące sa piekące...poczekam na filmik o gąskach, pozdrawiam.
gąski są trudne
I dlatego ich nie zbieram, bo łatwo się pomylić
Znalazłam żółciaka siarkowego, czy jest jadalny? Wikipedia mówi że trujący. Może po jakiejś specjalnej obróbce można zjeść, wygląda apetycznie 😋. Łukaszu, za tę serię należy Ci się super nagroda.
Żółciak jest jadalny, lecz podczas zbioru jego owocniki muszą być młode.
Im większy i starszy owocnik tym jest on coraz bardziej twardy i zdrewniały, przez co przestaje nadawać się do spożycia.
@@ukaszchilinski8337 bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź, pozdrawiam
uzupełniając wypowiedź Łukasza Chilińskiego - jak już uzbierasz młode owocniki, to warto je jednak trochę obgotować, dopiero pozniej przerabiać :)
@@tonikogorkowy dziękuję serdecznie za tę podpowiedź. Dopytam tylko, czy młode owocniki są jeszcze" obecne", czy to już za późno na nie? Pozdrawiam i miłego dnia życzę
kurki są jadalne na surowo, niew iem ile trzeba zjeść żeby zaszkodziło. zjadamy najczęśćiej suszone, przeciwpasożytniczo :)
Ja też jem na surowo po kilka-kilkanaście naraz 😊
Chwila. Dlaczego pieprznik nie jest atakowany przez owady? Chodzi o kolor, czy skład chemiczny?
I dla takich rzeczy trzymam konto na YT. To powinno być promowane a nie głupota.
Czy istnieją jakieś grzyby które posiadają kalorie i którymi można się najeść w sytuacji głodu?
Huby jadalne mają dużo białka ponoć więcej niż kurczak.
@@justka4444 dziękuję. W szkole uczyli mnie że grzyby nie dostarczają kalorii :)
Czy tylko ja widzę na prezentowanym rydzu jakieś kosmki jak u wełnianki? Może film porównujący te 2 grzyby?
Jako dziecko zbierałem żółte grzyby ( wyglądem przypominają pieczarkę ) są bardzo często widoczne w lasach - soliłem i na kuchni je obsmażałem_ są bardzo smaczne.
Czy może Pan pokazać taki grzyb , i je nazwać bo nie ma o tych grzybach informacji .
Kupiłbym książkę o grzybach w Polsce napisaną przez Łukasza :)
Dziękuję
Mistrzu proszę o przebitki w wersji foto w trakcie pokazywania lub na koniec filmu. Dziękuję Amator Grzybowy
Czy mógłbym prosić o kontakt w kwestii rozróżnienia rydza. Przeslalbym foty dot zebranych osobników u mnie jest kiepsko z rozroznianiem kolorów
Nie wiem gdzie szanowny pan trzymał te grzyby ale zaśmiałem się kiedy przy wełniaku mówił pan że widać na nich owlosienie i owo się pokazało.
pomarańczowym jadalnym grzybem jest MAŚLAK PSTRY, zwany też JAKUBKIEM. Są momenty, że bardzo licznie występuje w okolicznych lasach -Nowa Dęba, Bojanów na podkarpaciu
Jednego roku było ich bardzo dużo u mnie w okolicy na Mazowszu, lubią willgotne miejsca i nazywa się je nawet bagniaki
U mnie maślaka pstrego nazywa się hubanką - okolice Kłobucka
Witam, mam pytanie dzisiaj znalazłem "uchówkę oślą" czy wg Pana jest to grzyb jadalny różne źródła podają różne informacje. Oraz czy nadaje się np do jajecznicy ?
Niech was nie zmyli obraz ten . Na żywo to bardzo elegancki gość .
O to coś dla mnie.
To nie prawda że żadne larwy owadów nie żerują na kurkach, czasami znajduje w nich drutowca.
Zawsze jest wyjątek od reguły.Owszem ale ogólnie nie żerują.Podobno są wspaniałym sposobem odrabaczania.Takie mają właściwości jak głosi medycyna ludowa.
@@leszekjedryk391 i prof Tombak
@@lucjanmarosik hahaha dzięki za uznanie 😅
Dziś znalazłam kurkę z drutowcem, ale znajdował się on w części podziemnej grzyba, przegryzał się na wylot😀 pierwszy raz widziałam "robaczywą" kurkę.🙄
@@kruczek4646 Ja wczoraj znalazłem 4 obok siebie które miały w sobie drutowce. Na szczęście takiego to wystarczy wywalić z grzyba i nie ma problemu. Nie są trujące przez to czy coś, może kogoś to obrzydzać, ale mnie nie.
🍀🍀🍀🍀
witam i pozdrawiam
Dzięki
p.profesorze czy grzyb(rydz) jeśli nóżka pusta to właśnie rydz?
A mleczaj jodłowy?
Kurki nie nalezy myc bo robi sie gorza! Czy to prawda?
👍
Fajna seria. Zabrakło mi opieńki, z której oznaczeniem mam problem. Ciekawostka, w Irlandii lisówka pomarańczowa występuje często i w dużych ilościach, natomiast kurki są rzadkie
Trochę za wcześnie na opieńki.