Materiał jak zwykle merytoryczny 👌👌👌 przy prasowaniu łożysk w otworach nie przelotowych lepiej smarować olejem nie smarem bo zrobi się nam poduszka powietrzna i łożysko będzie odbijało 😉
Spoko materiał. Nie ze wszystkim się zgodzę. Tzn. zgodzę się i nie, zależy od sytuacji. Chodzi mi o wyprasowywanie łożysk naciskając na wewnętrzną bieżnię. Jeśli łożysko wychodzi gładko i nie robimy tego nerwowo, to takie łożysko spokojnie można otworzyć z obu stron, porządnie wypłukać, nasmarować i użyć ponownie. Robiłem tak wielokrotnie aby klient mógł zaoszczędzić i nie miałem żadnej reklamacji. Testowałem taką metodę również we własnych rowerach i nie zauważyłem problemów. Oczywiście warunkiem jest aby łożyska były w dobrym stanie. W przeciwnym razie tylko wymiana na nowe. Co do młota bezwładnościowego mam podobne odczucia jak Twoje. Czasem potrafi uratować sytuację, ale jak tylko mogę użyć zwykłej praski to oczywiście młot zostaje w szufladzie. Nie wiem czy próbowałeś metody z rozgrzewaniem i chłodzeniem. Miałem kilka przypadków gdzie gniazdo na łożysko zostało źle wyfrezowane i było zbyt ciasne aby bezpiecznie wprasować łożysko. Wtedy takie łożysko trzymam w zamrażarce aż porządnie zmarznie. Następnie rozgrzewam gniazdo w ramie i osadzam łożysko. Fizyka robi swoje :) Co do podwójnych łożysk to nie spotkałem takiego rozwiązania o którym opowiadasz. Z tym ząbkiem między łożyskami. Spotkałem się wiele razy z takim kołnierzem między łożyskami. Widuje też podwójnie łożyskowane elementy w ogóle bez żadnego elementu dzielącego. Np. w ramach Dartmoor Blackbird. Ale dobrze wiedzieć że coś takiego występuje. Jak na to trafię to dwa razy pomyślę zanim zacznę tłuc młotem na pałę :D
Te wcięcia w tulejach to chyba nie do końca są po to aby było coś widać, a po to by pasowały do niektórych ram i wahaczy, które tak mają ukształtowany rant otworu z łożyskami. Ale to, że coś przy okazji widać przy stosowaniu w innych rozwiązaniach to dodatkowa zaleta . Fajny film. Dobrze, że robisz te materiały. Dziękuję.
Idealnie w punkt :) Akurat miałem, po czyszczeniu, montować zawias. Dzięki Tobie sprawdzam dokładnie łożyska i na głównej osi z jedne strony lekki luz. I już wiem jak to ogarnąć. DZIĘKI WIELKIE!!!
"Na jakieś 6 łożysk"🤣🤣🤣🤣 Powiedz to właścicielom Gianta reigna😅 Film merytorycznie na bardzo wysokim poziomie, bardzo dużo można się nauczyć! Przy tych bliźniaczych łożyskach to pewnie bym walił młotem albo wypychał na chama aż by rama walnęła, dzięki za film😉
Powiem tak, ja od lat delikatnie wyprasowywuje lozyska z zawiasów ramy i często wprasowywuje na nowo stare, jak i tak mają luz ale jakoś chodzą to można je wykorzystać do końca. Kolejna sprawa to to że wiele ram przecież ma tak zbudowany insert ze nie da się zdjąć pokrywki z drugiej strony a w takim wypadku nigdy się takiego lozyska dobrze nie wymyje. Następnie, do zawieszenie stosuje się łożyska właśnie VRS z maksymalna ilością kuleczek, niepowinno się stosować tych normalnych, gdyż o wiele gorzej wytrzymują obciążenia, nie raz miałem tak ze łożysko pękało w ramie czy wahaczu gdyż ktoś dał zwykłe łożysko, niestety ja wiem ze te lozyska są drogie bo.od 40 do 60 zl za 1 łożysko ale sorry, jak się ma ramę full to się z tym liczy i trzeba być tego świadomym. Ja zawsze lozyska do zawieszenia wprasowywuje na smar gesty, nigdy ma kleje montażowe, wyjątek jest wtedy gdy łożysko wchodzi bardzo lekko to wtedy tak.
Dokładnie, łożyska nie są zrobione z papieru żeby po bezpiecznym demontażu się zniszczyły od naporu wewnętrznej bierzni. Podczas zjazdu tam są dużo większe siły.
wbijałem młotkiem w ramę i wlazło krzywo tzn. środkowa bieżnia lekko się wypchnęła i łożysko chodziło ciężko ale cos się kręciło. Rama złożona, pierwszy skok i trzask. posypało się. Kupiłem nowe i podjechałem do serwisu żeby mi to włożyli prasą. 😅
Warto dodać że możemy się pobawić temperaturą żeby ułatwić sobie robotę. Wsadzenie łożysk do zamrażarki pomaga ale żeby to miało sens temperatura przynajmniej -20℃, należy odczekać aż całe łożysko osiągnie niską temperaturę, w zależności od gabarytu zajmie to różną ilość czasu (~0,5dnia), cierpliwość popłaca. Warto moim zdaniem łożyska czymś przesmarować i wsadzić do zamrażarki w woreczku bo po wyjęciu zacznie się na nich kondensować woda. Należy też działać dosyć szybko(ale rozważnie) bo niestety mrozić trzeba długo a nagrzać idzie je bardzo szybko. Dlatego polecam zminimalizować kontakt z dłońmi lub użycie rękawiczek które choć trochę je odizolują od ciepła, praskę, tulejki itd. których użyjemy można wstępnie schłodzić lub zamrozić już gotowe do procesu montażu razem z łożyskami, kupimy tym trochę czasu ponieważ narzędzia nie będą ogrzewały łożysk. Przy samym wprasowywaniu wszystko musimy działać stanowczo i pewnie bo minimalny przestój znów spowoduje że łożyska się bardzo szybko nagrzeją, aluminium bardzo dobrze przewodzi ciepło dlatego im szybciej uda nam się łożysko zamontować tym lżej cały ten proces przebiegnie(pośpiech jest tu potrzebny ale naprawdę nalży uważać żeby nie popełnić błędu). W drugą stronę jest już prościej, aluminium ma większą rozszerzalność termiczną od stali więc jeśli mamy czym, możemy rozgrzać cały zespół do ~200℃ (jeśli elementy i gabaryt na to pozwalają) a łożyska same wypadną lub wpadną, może będą potrzebowały niewielkiej pomocy. Przy nie dużych elementach możemy skorzystać z lutownicy o większej mocy (np. lutownicy do rynien), przy nieco większych z piekarnika. Przy elementach których nie zmieścimy już do piekarnika szczerze nie mam pomysłu mówimy wtedy już o całych wahaczach itp. jest tam masa metalu która świetnie odprowadza temperaturę przez co punktowe grzanie praktycznie w ogóle nie zdaje egzaminu. Odradzałbym korzystanie z jakichkolwiek palników bo szybko można uszkodzić lakier lub co gorsza ramę.
Sam korzystam z prasek od good mood bike tylko z modelu BR-1:) Zakupiłem je rok temu do wymiany łożysk w Cube Stereo 150. Do tych prasek można byłoby wprowadzić małe ulepszenie w postaci podkładek gumowych pod tuleje z wycięciami by nie uszkadzać elementów karbonowych. Przy wymianie łożyska w przednim trójkącie napotkałem mały problem. Między łożyskami była wsadzona tulejka metalowa. Praską nie szło tego wyciągnąć. Z pomocą przyszła tuleja rozporowa mosiężna wsadzona w łożysko. Następnie wkręciłem w tą tuleję śrubę by rozeprzeć ją w łożysku. Ostatnim narzędziem był młotek i wybijanie z drugiej strony.
Jak zwykle fajny materiał, chociaż przy wprasowywaniu łożysk zabrakło mi metody "pośredniej" czyli użycia nasadek oraz podkładek. Da się z powodzeniem w ten sposób wprasować łożyska, trzeba tylko pokombinować z rozmiarami i robić to z głową. Oczywiście nie będzie tak precyzyjnie jak dedykowaną praską, ale wciąż lepiej niż młotkiem :)
dokładnie tego samego mi zabrakło. Nasadki, podkładki, nakrętki, śruby czy nawet pręt gwintowany i można coś podziałać, chyba że mamy nasadki nieprzelotowe bo takie też widziałem.
Naszczescie w moim Trance 2 wymienialem tylko 4 lozyska ale problemu zadnego mlotek , parę srub i podkladek z pracy i wszystko wyszło u weszło bez problemu, ale material fajny
U chińczyka za niewiele ponad 100,- można kupić zestaw z praską do różnych łożysk także myślę że warto. Ja taki zestaw kupiłem że 4 lata temu i ceny były dużo wyższe spisuje się bardzo dobrze.
Brak zdania, ale jeśli dorobię się wystarczająco precyzyjnych przyrządów pomiarowych, to sprawdzę. (jeśli mam strzelać, to spadek o 30-40st nie robi wielkiej różnicy)
Niską temperaturę ok -60stopni można uzyskać poprzez wyziębienie elementu w zamrażarce, a następnie spryskanie sprężonym powietrzem w puszce. (8zl w action) temat znam z innej branży ale może komuś się przyda ;)
Nie jestem pewien, ale chyba ostatnio widziałem taką sytuację w filmiku od TheYorkshirebikemechanic (najnowszy film o ściągaczach i praskach do łożysk z września 2023). Edycja: Pod koniec filmu, od 28 minuty ;)
Hej. A ja mam pytanie odnosnie lozysk. Wiadomo, do niektorych ram mozna kupic cale zestawy, wraz z tulejami podkladkami, itp. Ale jak to robia serwisy, kupują lozyska w hurtowniach? Jakiego rodzaju lozyska? Jakosciowo mozna kupic przerozne.. Hmm, ciekawe 😅
W moim Full'u Cube AMS Ltd 125 pro posiadam łożyska bliźniacze w zawiasie ale na szczęście nie ma tych "ząbków" blokujących łożyska i właśnie wypychałem kiedyś jedno przez drugie. Rower już ma z lekko ponad 10 lat to może wtedy nie mieli takich pomysłów żeby je blokować takimi rozwiązaniami :)
Witam, czy w tylnym karbonowym trójkącie po wyjęciu starych łożysk i instalacji nowych można dać smar do gwintów (locktite) na metalową obudowę łożysk i je wyprasować? Czy lepiej nie kombinowac i kupić klej do łożysk?
Jaki rozmiar tych knipexów oraz jaki to model? Tylko tego mi brakuje do mojego garażowego dłubania i nie wiem na jaki rozmiar się zdecydować, a tanie nie są ;)
Mam może proste pytanie żeby rozebrać zawieszenie fulla muszę spuścić powietrze z dampera ? Czy na coś zwrócić trzeba uwagę przy tulejach i dokręcaniu z odpowiednią siłą Nm ?
Nie zawsze jest konieczne spuszczanie powietrza, to zależy od konstrukcji zawiasu (jak nie będzie chciał wyjść to wtedy spuścisz). Drugie pytanie zawiera w sobie odpowiedź.
@@unbrokenreed dzięki za odp poprostu obawiam się czy po odkręceniu go ciśnienie go wystrzeli jak rakieta To mój będzie pierwszy serwis zawieszenia mojego fulla Tuleje rozumiem też przesmarować przed montażem ? Pozdrawiam serdecznie
Hej ,wyjaśni mi ktoś czym tak naprawdę różnią się oleje do amortyzatorów (mineralny,polsynt i synt)? Fox 20WT to syntetyk czy zamiast niego mogę zalać amorka mineralnym elfem 20W, który ma identyczne niemalże lepkości itd ale jest mineralny bo zrobiłem 2 serwisy i brakło mi foxa 20WT odlanego z 100ml, więc kupiłem tego a nie spojrzałem że to mineral...
@@unbrokenreed co innego jak jest w przednim trójkącie, ale najczęściej są w linkach czy w tylnym wahaczu, który też często jest złożony z dwóch części. U mnie np zmiana łożysk w ramie wiąże się z rozebraniem roweru na części pierwsze więc jest wygodjie
Materiał jak zwykle merytoryczny 👌👌👌 przy prasowaniu łożysk w otworach nie przelotowych lepiej smarować olejem nie smarem bo zrobi się nam poduszka powietrzna i łożysko będzie odbijało 😉
Dziękuję za wartościowy komentarz! Miło mi, że mój wkład w rozwój serwisowo-rowerowy naszego grona jest doceniany 😉
Znajomy mechanik (co prawda samochodowy) wprasowuje tuleje na moto doktora :) Gęsty i bardzo śliski więc faktycznie może się sprawdzać.
Spoko materiał. Nie ze wszystkim się zgodzę. Tzn. zgodzę się i nie, zależy od sytuacji. Chodzi mi o wyprasowywanie łożysk naciskając na wewnętrzną bieżnię. Jeśli łożysko wychodzi gładko i nie robimy tego nerwowo, to takie łożysko spokojnie można otworzyć z obu stron, porządnie wypłukać, nasmarować i użyć ponownie. Robiłem tak wielokrotnie aby klient mógł zaoszczędzić i nie miałem żadnej reklamacji. Testowałem taką metodę również we własnych rowerach i nie zauważyłem problemów. Oczywiście warunkiem jest aby łożyska były w dobrym stanie. W przeciwnym razie tylko wymiana na nowe.
Co do młota bezwładnościowego mam podobne odczucia jak Twoje. Czasem potrafi uratować sytuację, ale jak tylko mogę użyć zwykłej praski to oczywiście młot zostaje w szufladzie.
Nie wiem czy próbowałeś metody z rozgrzewaniem i chłodzeniem. Miałem kilka przypadków gdzie gniazdo na łożysko zostało źle wyfrezowane i było zbyt ciasne aby bezpiecznie wprasować łożysko. Wtedy takie łożysko trzymam w zamrażarce aż porządnie zmarznie. Następnie rozgrzewam gniazdo w ramie i osadzam łożysko. Fizyka robi swoje :)
Co do podwójnych łożysk to nie spotkałem takiego rozwiązania o którym opowiadasz. Z tym ząbkiem między łożyskami. Spotkałem się wiele razy z takim kołnierzem między łożyskami. Widuje też podwójnie łożyskowane elementy w ogóle bez żadnego elementu dzielącego. Np. w ramach Dartmoor Blackbird. Ale dobrze wiedzieć że coś takiego występuje. Jak na to trafię to dwa razy pomyślę zanim zacznę tłuc młotem na pałę :D
Dzięki za obszerny komentarz 😉👌
Te wcięcia w tulejach to chyba nie do końca są po to aby było coś widać, a po to by pasowały do niektórych ram i wahaczy, które tak mają ukształtowany rant otworu z łożyskami. Ale to, że coś przy okazji widać przy stosowaniu w innych rozwiązaniach to dodatkowa zaleta .
Fajny film. Dobrze, że robisz te materiały. Dziękuję.
@@pawep.6287 I ja dziękuję, za komentarz :)
Jak zawsze w punkt! temat omówiony konkretnie i rzeczowo! Pozdrawiam!
Idealnie w punkt :) Akurat miałem, po czyszczeniu, montować zawias. Dzięki Tobie sprawdzam dokładnie łożyska i na głównej osi z jedne strony lekki luz. I już wiem jak to ogarnąć. DZIĘKI WIELKIE!!!
"Na jakieś 6 łożysk"🤣🤣🤣🤣 Powiedz to właścicielom Gianta reigna😅
Film merytorycznie na bardzo wysokim poziomie, bardzo dużo można się nauczyć!
Przy tych bliźniaczych łożyskach to pewnie bym walił młotem albo wypychał na chama aż by rama walnęła, dzięki za film😉
Dokładnie tak jak mówisz. Nawet delikatne luzy mogą spowodować np pękniecie ramy
Naprawdę szacunek za wyjaśnienie techniczny w sposób jak najbardziej z możliwych.pozrawiam
Czeka mnie taki serwis.
Użycie do "wprasowania"nowego łożyska starym łożyskiem wydaje się zasadne.
Zależy od metody jaką użyjesz.
super materiał i dzięki za pokazanie tych narzędzi
Ta prasa od good mood bike jest zajebista. Mam, używałem i polecam 😊
Dzięki za potwierdzenie!
Też jestem fanem tego sprzętu 😊
Super porada dobre narzędzia to podstawa pozdrawiam
Dobrze wyjaśnione👍👍👍. Jakiego kleju używasz?
Świetny film. A powiedz, jest jakiś sposób na wprasowanie takich łożysk bliznaczych w canyonie właśnie? Czy tu nie ma jakiejś specjalnej filozofii?
Dziękuję bardzo za materiał. Pozdrawiam
A ja dziękuję za komentarz, również pozdrawiam!
Powiem tak, ja od lat delikatnie wyprasowywuje lozyska z zawiasów ramy i często wprasowywuje na nowo stare, jak i tak mają luz ale jakoś chodzą to można je wykorzystać do końca. Kolejna sprawa to to że wiele ram przecież ma tak zbudowany insert ze nie da się zdjąć pokrywki z drugiej strony a w takim wypadku nigdy się takiego lozyska dobrze nie wymyje. Następnie, do zawieszenie stosuje się łożyska właśnie VRS z maksymalna ilością kuleczek, niepowinno się stosować tych normalnych, gdyż o wiele gorzej wytrzymują obciążenia, nie raz miałem tak ze łożysko pękało w ramie czy wahaczu gdyż ktoś dał zwykłe łożysko, niestety ja wiem ze te lozyska są drogie bo.od 40 do 60 zl za 1 łożysko ale sorry, jak się ma ramę full to się z tym liczy i trzeba być tego świadomym. Ja zawsze lozyska do zawieszenia wprasowywuje na smar gesty, nigdy ma kleje montażowe, wyjątek jest wtedy gdy łożysko wchodzi bardzo lekko to wtedy tak.
Dokładnie, łożyska nie są zrobione z papieru żeby po bezpiecznym demontażu się zniszczyły od naporu wewnętrznej bierzni. Podczas zjazdu tam są dużo większe siły.
wbijałem młotkiem w ramę i wlazło krzywo tzn. środkowa bieżnia lekko się wypchnęła i łożysko chodziło ciężko ale cos się kręciło. Rama złożona, pierwszy skok i trzask. posypało się. Kupiłem nowe i podjechałem do serwisu żeby mi to włożyli prasą. 😅
Dzięki za materiał, to jest petarda 😎
Dartmoor Blackbird ma te łożyska wprasowane bliźniaczo obok siebie, masakra 😅
W blackbirds są łożyska umieszczone obok siebie, ale czy przypadkiem nie są one wprasowanie z jednej strony? Czy nie usuwa się ich w jednym kierunku?
@@maciejd1323 tak, pan ma rację, jednak wyprasować je nie jest łatwą piłką 🥲
Warto dodać że możemy się pobawić temperaturą żeby ułatwić sobie robotę.
Wsadzenie łożysk do zamrażarki pomaga ale żeby to miało sens temperatura przynajmniej -20℃, należy odczekać aż całe łożysko osiągnie niską temperaturę, w zależności od gabarytu zajmie to różną ilość czasu (~0,5dnia), cierpliwość popłaca. Warto moim zdaniem łożyska czymś przesmarować i wsadzić do zamrażarki w woreczku bo po wyjęciu zacznie się na nich kondensować woda. Należy też działać dosyć szybko(ale rozważnie) bo niestety mrozić trzeba długo a nagrzać idzie je bardzo szybko. Dlatego polecam zminimalizować kontakt z dłońmi lub użycie rękawiczek które choć trochę je odizolują od ciepła, praskę, tulejki itd. których użyjemy można wstępnie schłodzić lub zamrozić już gotowe do procesu montażu razem z łożyskami, kupimy tym trochę czasu ponieważ narzędzia nie będą ogrzewały łożysk. Przy samym wprasowywaniu wszystko musimy działać stanowczo i pewnie bo minimalny przestój znów spowoduje że łożyska się bardzo szybko nagrzeją, aluminium bardzo dobrze przewodzi ciepło dlatego im szybciej uda nam się łożysko zamontować tym lżej cały ten proces przebiegnie(pośpiech jest tu potrzebny ale naprawdę nalży uważać żeby nie popełnić błędu).
W drugą stronę jest już prościej, aluminium ma większą rozszerzalność termiczną od stali więc jeśli mamy czym, możemy rozgrzać cały zespół do ~200℃ (jeśli elementy i gabaryt na to pozwalają) a łożyska same wypadną lub wpadną, może będą potrzebowały niewielkiej pomocy. Przy nie dużych elementach możemy skorzystać z lutownicy o większej mocy (np. lutownicy do rynien), przy nieco większych z piekarnika. Przy elementach których nie zmieścimy już do piekarnika szczerze nie mam pomysłu mówimy wtedy już o całych wahaczach itp. jest tam masa metalu która świetnie odprowadza temperaturę przez co punktowe grzanie praktycznie w ogóle nie zdaje egzaminu. Odradzałbym korzystanie z jakichkolwiek palników bo szybko można uszkodzić lakier lub co gorsza ramę.
Hej, będzie kiedyś filmik jak serwisować amorki z jak najmniejszą ilością narzędzi?
Oczywiście, że tak 🙂
Sam korzystam z prasek od good mood bike tylko z modelu BR-1:) Zakupiłem je rok temu do wymiany łożysk w Cube Stereo 150. Do tych prasek można byłoby wprowadzić małe ulepszenie w postaci podkładek gumowych pod tuleje z wycięciami by nie uszkadzać elementów karbonowych. Przy wymianie łożyska w przednim trójkącie napotkałem mały problem. Między łożyskami była wsadzona tulejka metalowa. Praską nie szło tego wyciągnąć. Z pomocą przyszła tuleja rozporowa mosiężna wsadzona w łożysko. Następnie wkręciłem w tą tuleję śrubę by rozeprzeć ją w łożysku. Ostatnim narzędziem był młotek i wybijanie z drugiej strony.
Niestety tulejki też są problematyczne. Czasami da się je "przesunąć na bok". Oznacza niestety to wtedy wybijanie młotkiem.
Witam, kiedy filmik z przerobienia hamulców w rowerze elektrycznym? Pozdrawiam serdecznie
Na przełomie roku się zapowiada.
Jak zwykle fajny materiał, chociaż przy wprasowywaniu łożysk zabrakło mi metody "pośredniej" czyli użycia nasadek oraz podkładek.
Da się z powodzeniem w ten sposób wprasować łożyska, trzeba tylko pokombinować z rozmiarami i robić to z głową. Oczywiście nie będzie tak precyzyjnie jak dedykowaną praską, ale wciąż lepiej niż młotkiem :)
Zostawiłem to na osobny materiał o "domowej roboty praskach".
dokładnie tego samego mi zabrakło. Nasadki, podkładki, nakrętki, śruby czy nawet pręt gwintowany i można coś podziałać, chyba że mamy nasadki nieprzelotowe bo takie też widziałem.
@@unbrokenreedi wszystko jasne ;)
Naszczescie w moim Trance 2 wymienialem tylko 4 lozyska ale problemu zadnego mlotek , parę srub i podkladek z pracy i wszystko wyszło u weszło bez problemu, ale material fajny
U chińczyka za niewiele ponad 100,- można kupić zestaw z praską do różnych łożysk także myślę że warto. Ja taki zestaw kupiłem że 4 lata temu i ceny były dużo wyższe spisuje się bardzo dobrze.
Podziel się linkiem
@@mateuszklepacki4047 jest tego tyle że nie ma sensu wpisz prasa do łożysk i się wysypie od koloru do wyboru
@@cezaro2336czy ta którą posiadasz ma możliwość usuwania łożysk?
@@maciejd1323 nie to jest typowy zestaw do wprasowywania nowych łożysk. Ze starymi można sobie poradzić na różne sposoby i tak są do wymiany ;)
Ściągacz tanim kosztem- Kołek rozporowy mosiężny m5, m6, śruby, nakrętki i nasadki.
Czyżby moja prośba na temat serwisu łożysk w zawieszeniu tylnym została spełniona? Dzięki!
Chwilę mi zeszło 😋
Co myslisz, o wlozeniu łożysk do zamrazarki przed montażem?
Brak zdania, ale jeśli dorobię się wystarczająco precyzyjnych przyrządów pomiarowych, to sprawdzę. (jeśli mam strzelać, to spadek o 30-40st nie robi wielkiej różnicy)
@@unbrokenreed dzięki, rób dalej te filmiki. Inspirujesz i pozwalasz zaoszczędzić cebuliony ;)
@@unbrokenreed jak zamrozisz łożysko a część włożysz do piekarnika na 90-100st. to elegancko wpada.
Niską temperaturę ok -60stopni można uzyskać poprzez wyziębienie elementu w zamrażarce, a następnie spryskanie sprężonym powietrzem w puszce. (8zl w action) temat znam z innej branży ale może komuś się przyda ;)
Mam ten zestaw i tez polecam ale brakuje rączki jakiejś
Rączka jest dostępna osobno z tego co rozumiem 🙂
@@unbrokenreed chyba ze tak, ja akurat uzywam rączek od prasy od Chłopakow z Bitula
a z innej beczki - podobna sytuacja jak w ta, gdzie są dwa łożyska obok siebie, z tym, że u mnie są trzy :3 Jak to rozebrać? Jest do driver z bmx.
Nie jestem pewien, ale chyba ostatnio widziałem taką sytuację w filmiku od TheYorkshirebikemechanic (najnowszy film o ściągaczach i praskach do łożysk z września 2023). Edycja: Pod koniec filmu, od 28 minuty ;)
Hej. A ja mam pytanie odnosnie lozysk. Wiadomo, do niektorych ram mozna kupic cale zestawy, wraz z tulejami podkladkami, itp. Ale jak to robia serwisy, kupują lozyska w hurtowniach? Jakiego rodzaju lozyska? Jakosciowo mozna kupic przerozne.. Hmm, ciekawe 😅
W moim Full'u Cube AMS Ltd 125 pro posiadam łożyska bliźniacze w zawiasie ale na szczęście nie ma tych "ząbków" blokujących łożyska i właśnie wypychałem kiedyś jedno przez drugie. Rower już ma z lekko ponad 10 lat to może wtedy nie mieli takich pomysłów żeby je blokować takimi rozwiązaniami :)
Na Twoje szczęście 💪🙂
Co do ściagaczy wewnętrznych good mood bike ma je już w ofercie . Korzystalem z jego pras i są naprawde fajne za dobre pieniądze
Masz już może końcówki do tej smarowniczki?
Były, ale się rozeszły. Kilka sobie zostawiłem. Ale plik do wydruku dodałem w opisie jednego z filmów.
Witam, czy w tylnym karbonowym trójkącie po wyjęciu starych łożysk i instalacji nowych można dać smar do gwintów (locktite) na metalową obudowę łożysk i je wyprasować? Czy lepiej nie kombinowac i kupić klej do łożysk?
@@flowbike4487 Klej do osadzania łożysk jeśli potrzebny, też może być tej marki :)
@@unbrokenreed jeśli potrzebny? A to nie jest tak że zawsze lepiej trochę go dać by była pewność, że dobrze siedzieć będzie ?
@@flowbike4487 W mojej ocenie nie. Bardzo często łożyska osadzałem na samej paście montażowej bez kleju i było świetnie.
Jaki rozmiar tych knipexów oraz jaki to model? Tylko tego mi brakuje do mojego garażowego dłubania i nie wiem na jaki rozmiar się zdecydować, a tanie nie są ;)
Wyszukaj materiał: "Tworzymy warsztat od zera!"
Skoro lakieru do włosów można użyć jako alternatywa to równie dobrze kleju do gwintów.
To narzedzie ktorym podwazasz uszczelnienie łozyska to co to?
@@maciej4881 ua-cam.com/video/GNYKz6JXoGQ/v-deo.html
Najpopularniej chyba pick.
Ma zasadzie "tulipana" działają kotwy do betonu.... Awaryjnie daka radę insa tanie jak barszcz ;)
ja w robocie mam wersje xxl do tulei belki w autach i sam ten zestaw waży ok 20 kg
Heh, to pewnie kosztuje też nieźle;)
Mam może proste pytanie żeby rozebrać zawieszenie fulla muszę spuścić powietrze z dampera ? Czy na coś zwrócić trzeba uwagę przy tulejach i dokręcaniu z odpowiednią siłą Nm ?
Nie zawsze jest konieczne spuszczanie powietrza, to zależy od konstrukcji zawiasu (jak nie będzie chciał wyjść to wtedy spuścisz). Drugie pytanie zawiera w sobie odpowiedź.
@@unbrokenreed dzięki za odp poprostu obawiam się czy po odkręceniu go ciśnienie go wystrzeli jak rakieta To mój będzie pierwszy serwis zawieszenia mojego fulla Tuleje rozumiem też przesmarować przed montażem ? Pozdrawiam serdecznie
@@msbajk8157 Nie wystrzeli. Amortyzator trzyma się jako całość sam, nawet pod dużym ciśnieniem.
@@unbrokenreed dzięki za dobry filmik i info o prasce goodmoodbike Pozdrawiam
jak się nazywa ta mała srebrna smarownica?
Mała smarownica, to jest smarowniczka 😅
@@unbrokenreed xD ale jak ją znaleźć w sieci? jak wpiszesz smarowniczka to nie znajdziesz tej :)
@@sklepaminismarowniczka
Hej ,wyjaśni mi ktoś czym tak naprawdę różnią się oleje do amortyzatorów (mineralny,polsynt i synt)? Fox 20WT to syntetyk czy zamiast niego mogę zalać amorka mineralnym elfem 20W, który ma identyczne niemalże lepkości itd ale jest mineralny bo zrobiłem 2 serwisy i brakło mi foxa 20WT odlanego z 100ml, więc kupiłem tego a nie spojrzałem że to mineral...
A co jeśli łozysko ma luz C3 ??
Jak to co? To znaczy że ma "luz większy niż normalny".
Dobrym narzędziem do wprasowania łożysk gdy są zdemontowane elementy jest imadło. Wchodzi równo z wykorzystaniem wspomnianego starego łożyska.
Łożyska do zawieszenia najlepiej bez koszyka na kulki.
Czyszczenie bez wyjęcia to zazwyczaj katastrofa pezynajmniejbw poskładanym rowerze ...
nasadki + imadlo = prasa do lozysk
Z jednej strony tak, ale z drugiej weź obracaj całym rowerem jak chcesz wyprasować łożysko w ramie.
@@unbrokenreed co innego jak jest w przednim trójkącie, ale najczęściej są w linkach czy w tylnym wahaczu, który też często jest złożony z dwóch części. U mnie np zmiana łożysk w ramie wiąże się z rozebraniem roweru na części pierwsze więc jest wygodjie
Jak po domowemu zrobić prasę do łożysk w kołach ewentualnie pressfit ?
W materiale o serwisie łożysk na kanale "Dominik z onthebike" znajdziesz super wyjaśnienie. Polecam 🙂
Siema odpisujesz na ig?
Jak mam czas. Jasne, że tak🙂