elektryczna maszynka do mielenia - ZELMER 586.8

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 тра 2023
  • Elektryczne maszynki do mielenia. Czym różni się starsza konstrukcja, od najnowszej. Ponadto drobna naprawa i prezentacja działania.
    -
    muzyka: Joel Cummins Andy Farag, josh pan, Mini Vandals, Amulets.
    Film nie jest przedmiotem pozyskiwania przeze mnie, ani inne nieupoważnione podmioty, jakichkolwiek korzyści finansowych.
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 43

  • @ZygmuntKiliszewski
    @ZygmuntKiliszewski Рік тому +3

    Piękny niezniszczalny Zelmer, gratulacje za przypomnienie tego potrzebnego w domu urządzenia (!).

  • @ZPDU
    @ZPDU Рік тому +3

    Pańskie filmy są fantastyczne. Połączenie elementów kulinarnych z techniką wychodzi fantastycznie.
    Ogląda się doskonale, a rys historyczny to odrobina dobrze dobranej przy[rawy.
    Podziwiam i pozdrawiam

  • @miecionoz
    @miecionoz Рік тому +4

    Jak zawsze dobra produkcja

  • @pde385e
    @pde385e Рік тому +7

    Film jak zawsze pierwsza klasa 🎉 ale mam pewne zastrzeżenia. Otóż troszkę tych maszynek naprawiłem w życiu i nie jest prawdą że między modelami 86/186 a 586 rónice są jedynie w umiejscowieniu wyłącznika. Ponieważ wyłącznik u szczytu obudowy również pojawił się maszynkach 86 i 186 w seriach wyprodukowanych po 1984 roku. Równolegle produkowali do 89 roku w dwóch różnych obudowach typu 86 (wyłącznik na plecach) i typ 586 (wyłącznik u góry). Ponad to, co uważam za najważniejsze, maszynkę 86 i 586 dzieli zupełnie inny układ napędowy, stojan, wirnik oraz korpus silnika. Dla maszynek 86/186 układ napędowy jest typu 87.5000 z przekładnią o zębach prostych (oprócz wieńca zębatego napędzanego przez wirnik). Sam wirnik jest innej konstrukcji gdyż podpierają go dwa łozyska 6000zz. Maszynki 586 mają zupełnie inny napęd typu 187, przekładnię o zębach skośnych, wirnik typu 187 podparty od strony komutatora łożyskiem ślizgowym, a od strony napędu 6000zz. Co ciekawe sposób zestopniowania przekładni modeli 186/86 a 586 jest inny. I co może zauważyć użytkownik obu, maszynki 186/86 są głośniejsze i cięższe. Porada: plomby gwarancyjnie można wyjąć bez ich destrukcji. Wystarczy wcisnać je głebiej (wsuną sie na 5mm), odtłuścić alkoholem i przy pomocy kleju na gorąco ze sztyftami o mniejszej średnicy niż plomba. Wystarczy przykleić ten sztyft kropelką kleju na gorąco do plomby. Odczekać aż zastygnie i zdecydowanym, szybkim ruchem pociągnąć. Wyskoczy przyklejony do sztyfu, po oderwaniu oczyścić z kleju. A po skończonej naprawie "zaplombować" na nowo 😊

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому +4

      No cóż. Rzeczywiście potraktowałem wszystkie te napędy dość ogólnie, nie zastanawiając się nad szczegółami, podczas gdy dla wielu mogą być one dość istotne. Mówiąc o nieróżniących się maszynkach, miałem na myśli raczej budowę napędu, wygląd, wyposażenie, bez zagłębiania się w ułożyskowanie wirnika silnika, czy rodzaj "uzębienia" kół przekładni. Jeśli natomiast zachęca to moich widzów do dzielenia się wiedzą którą aż kipią, to dobrze! :) O to mi chodziło! Dziękuję za zainteresowanie się prezentacją i niezwykły komentarz, który inspiruje mnie do przygotowywania filmów bardziej adekwatnych do poziomu wiedzy moich widzów.

    • @Radauskas
      @Radauskas 8 місяців тому

      Panowie, mam taką 86-ke i to jak sie okazuje najstarszą bo z włacznikiem z tyłu. Wciąż w uzyciu choć robi się nieco "rzęchowata". Ale po tym filmie zastanawiam się czy nie dac jej drugiego zycia. Warto? Widzę, że są części do niej na rynku. Co należałoby w niej "dopieścić" ( poza tym co jest pękniete lub wybrakowane, a więc widoczne ) ?

    • @pde385e
      @pde385e 8 місяців тому

      @@Radauskas Hej, powiem tak warto wymienić łożyska na nowe rozmiar 6000ZZ szczególnie od strony komutatora. Konstrukcja maszynek 86/186 z napędem typu 87 jest tu niedopracowana co inżynierowie Zelmera zmienili w późniejszych modelach. Mianowicie podczas chwilowych obciążeń napędu wirnik zostaje "odsuwany" od pierwszego koła zębatego, co powoduje działanie sił wzdłużnych na łożyska, o ile od strony przekładni jest ono zamontowane przez spręzystą podkładkę, to od strony komutatora niema niczego co mogłoby amortyzować te obciązenia (później w napędach 187 i 189 montowano tam mosiężne łozysko ślizgowe i podkładkę spręzystą). Możesz wymienić przekładnię tylko podróbki bywają poprostu krzywe i chałasują gorzej niż wypracowany oryginał. Ja mogę polecić marki Zelmotor nigdy nie bylo z nimi problemu, dostępne w sklepie firmowym online lub na aukcjach wiadomo gdzie. Jeśli podkładki miedziane lub sprężyste są wytarte/złamane też wymień, oryginały ma zelmotor i to bardzo tanio. Jeśli przekładnia nowa to i plastikowa pokrywa przekładni wraz z nowym oringiem uszczelniającym. Warto wymienić uszelkę miedzy mocowaniem a obudową. Oczyść dokładnie korpus gdzie pracują tryby ze starego smaru np. benzyną ekstrakcyjną. Smar, osie kół można delikatnie przesmarować smarem grafitowym, wieńce kół zębatych ŁT 4S3 , a oring uszczelniający wazeliną techniczną. To wsumie tyle jeśli chcesz zrobić stan fabryczny. Co mogę od siebie dodać, pamiętaj by trzpień blokady komory włożyć w otwór pokrywy przekładni przed montażem i unieruchomić jakoś. Po zmontowaniu całości jest to niemożliwe. Pozatym warto operację wykonywać na wyjętych szczotkach by ich nie uszkodzić, a dwa po skręceniu jeszcze bez szczotek warto sprawdzić czy się coś nie klinuje, czy wszystko jest dobrze spasowane, nie obciera i czy wirnik toczy się bez oporów. Powodzenia.

    • @Radauskas
      @Radauskas 8 місяців тому

      @@pde385e Dzieki za obszerny opis. Idą długie zimowe wieczory więc znajdzie się czas na dłubanie :)

    • @522halina
      @522halina 5 місяців тому

      @@ARQ-TONTECH Mam taką prosbę-czy nie mógłby Pan pokazać czynność skręcania wnętrza maszynki,a przede wszystkim umiejscowienia czarnego przycisku.Mam staruszkę "5",zmieniłam jeden trybik i nie wiem jak teraz złożyć.

  • @OskarGor
    @OskarGor Рік тому +2

    Dzień doberek

  • @23345az
    @23345az Рік тому +1

    Jak zwykle Super film.

  • @kubanaprawia1259
    @kubanaprawia1259 Рік тому +1

    Te maszynki to też nie do zajechania. Moi dziadkowie mają do dzisiaj Zelmera Dorotę i śmiga od samego początku jak szalona :)
    Pozdrowienia

  • @kuba13567
    @kuba13567 Рік тому +1

    Świetny film
    Pozdrawiam 😃

  • @Trunt87
    @Trunt87 Рік тому +2

    Mam cały czas taką maszynkę od kiedy pamiętam, ma chyba z 50 lat, chodzi głośno jak odrzutowiec ale cały czas działa ha ha ha

  • @janektrol8327
    @janektrol8327 Рік тому +1

    Babcia do dziś taką ma, rocznik 1994, pomimo tego, że wszystkie inne sprzęty dawno wymieniła :D

  • @beltonator
    @beltonator Рік тому +3

    Używam takiej i mam silnik w zapasie. Dla mnie bomba, stara sprawdzona konstrukcja nie do zajechania

  • @ayanoaishi71432
    @ayanoaishi71432 Рік тому

    tym starsze tym lepsze

  • @jankaminski768
    @jankaminski768 Рік тому +2

    Ciekawe,czy to ten sam Dreis,który wymyślił drezynę?

  • @pawepieniak7443
    @pawepieniak7443 Місяць тому

    Witam - mam pytanie: czym różni się zelmer 586.5 od zelmera 686.5?

  • @nowheremanjk8624
    @nowheremanjk8624 Рік тому +1

    Pionowy dozownik musi być dłuższy od statystycznie najdłuższego palca. W maszynkach ręcznych niekoniecznie ;-}

  • @krystianmierzwa575
    @krystianmierzwa575 Рік тому

    Bardoz fajnie film pierwsza klasa ale mam pytanie co to jest za pasta kturej pan urzywa

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому

      Lekkościerna pasta polerska do karoserii samochodowych.

  • @maciekduszak
    @maciekduszak Рік тому

    Witam panie Arku! fajna ta twoją maszynka i mam takie pytanie czy masz u siebie Polsat?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому +1

      Czemu o to pytasz?
      Jestem ciekaw, ale od razu chętnie odpowiem.
      Obecnie nie mam żadnej TV. Dekoder który posiadam od 10 lat, służy obecnie jako odtwarzacz USB. Z kanałów odbiera tylko Wirtualną. Natomiast jestem fanem DVD - mam pokaźną kolekcję i nadal VHS :)

  • @oktokote7834
    @oktokote7834 Рік тому

    Mam podobną ale boję się rozebrać żeby wyjąć silnik i mechanizm bo plastik strasznie pęka a chciałbym wymyć obudowę osobno bo jest strasznie zaleziona szkoda że nie pokazałeś jak rozebrać, da sie takie nowe nóżki dokupić?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому +1

      Tak. Stopka, nóżka, amortyzator maszynka 86 zelmer.

  • @jankowalski5368
    @jankowalski5368 Рік тому +4

    Nie wierzę, Tontech zamieścił film z rana, a nie w środku nocy jak zwykle.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому +3

      Wynika to z ulepszenia aparatury przesyłowej, z którą łączy się mój komputer. Jeszcze nie tak dawno, potrzebna była cała noc. Obecnie wystarczą trzy kwadranse :)

  • @kornelgadomski9074
    @kornelgadomski9074 4 місяці тому

    Mam taką z lat 80 i używam szatkownicy, ale od jakiegoś czasu po włączeniu maszynka zwalnia gdy nie ma obciążenia mimo iż "na ucho" silnik pracuje dobrze, muszę ją wtedy wyłączyć i ponownie włączyć i tak w kółko, cóż to może być? Chce ją uratować

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  4 місяці тому

      Pierwszą możliwą przyczyną mogą być zużyte szczotki komutatora. Słabiej dociskające, powodują mikro przerwy i silnik zwalnia obroty. Sam komutator również należy zweryfikować pod kątem zużycia - starcia się lamelek. Ponadto pomiędzy lamelkami, może dochodzić do zwarć, ze względu na zabrudzenie opiłkami i pyłem węglowym ze szczotek. Komutator, jeśli nie jest całkowicie zużyty, należy oczyścić i wyszczotkować zabrudzenia spomiędzy lamelek. Szczotki również należy wymienić. Chyba że są jeszcze na tyle długie, że sprężyny dociskające mają jeszcze spory odcinek rozprężania a tym samym należytego docisku szczotek do komutatora. O co chodzi z komutatorem, pokazałem na przykładzie remontu silnika w odkurzaczu 451.

    • @kornelgadomski9074
      @kornelgadomski9074 4 місяці тому

      @@ARQ-TONTECH w wolnej chwili pokombinuje! Dziękuję bardzo, a tak zapytam +/- jaka powinna być długość szczotek ?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  4 місяці тому +1

      Nowa ma około 20mm. Są to szczotki o symbolu L94F12 i wymiarach: 6 x 8 x 20mm. Jeśli ma połowę długości, to jest zużyta w 50% i jeszcze może służyć. Jeśli jednak zużycie przekracza 80%, to dla dalszej eksploatacji, kwalifikuje się do wymiany.

  • @jaco3305
    @jaco3305 Рік тому

    Zdziwiłem się jak w mojej krajalnicy Zelmera Alexis zobaczyłem ten silnik prądu stałego, stojan z magnesów. Zastanawiam się czy gdyby napięcie za prostownikiem wygładzić trochę jakimś kondensatorem elektrolitycznym to żywotność szczotek bylaby większa?

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому +1

      Nie sądzę. Ale jeśli teorię tę uznasz za sprawdzoną w praktyce, zastosuj to rozwiązanie. Eksperymentuj, notuj wyniki obserwacji, opatentuj. Tak rodzą się dobre pomysły i dobre produkty. Choć pewnie nie zostaną wdrożone na szeroką skalę, to w domu zawsze można coś udoskonalić.

  • @user-zp4kb4od2m
    @user-zp4kb4od2m 8 місяців тому

    A co tom maszynkom mieliłeś

  • @techniczny84
    @techniczny84 Рік тому +2

    Zelmer naprawiałem to kiedyś. Były proste i fajne w naprawie ☺️ kawałek wspomnień z praktyk zawodowych jeśli chodzi o AGD.
    Dobry film. Pozdrawiam serdecznie techniczny84 pingwinista 😊

  • @user-zp4kb4od2m
    @user-zp4kb4od2m 8 місяців тому

    Tszeba smarować pszekładńz zebatom w maszyncze bo śię morze zatszeć

  • @perezo8886
    @perezo8886 Рік тому

    Poprzednicy byli nie do zdarcia ale niestety, w tych nowszych maszynkach z silnikiem prądu stałego dość często lubią się przepalać warystory, ogólnie ten układ na płytce potrafi być dość upierdliwy.

  • @wojtas-4
    @wojtas-4 Рік тому

    Do tej pory na każdym targowisku czy jarmarku są sprzedawane RĘCZNE maszynki do mielenia mięsa. Żaden masaż * nie robi domowych wyrobów na elektrycznych plastikowych zabaweczkach.

  • @admineu07
    @admineu07 Рік тому +1

    Dzisiejsze maszynki elektryczne niczym sie z wyglądu nie różnią od tych z PRL-u.