@@Berciol kolejna radziecka kalka. Od 1942 roku Armia Czerwona żyła na amerykańskich konserwach (legendarna radziecka tuszonka), amerykańskiej fasoli i amerykańskim dżemie.
A był już może - albo czy będzie - odcinek o funkcjonowaniu ludzi w stanie wojny? Zwłaszcza jeśli chodzi o czas pracy w fabrykach, kto pracował, jak długo, ile jadł, czy coś zarabiał czy dostawał jakieś przydziały? Jak to się zmieniało w czasie trwania wojny i czy był to sposób na uniknięcie poboru? To takie pierwsze pytania jakie mi się pojawiają.
Te logistyczno gospodarcze tematy, to moje ulubione. Wczoraj rozmawiałem z ojcem nt. rozwoju USA w latach 50-tych no i przeoczyliśmy kwestię, USA były światowym liderem w wydobyciu ropy co ich gigantycznie wtedy napędzało - teraz wydaje się to takie oczywiste. Dzięki, świetny odcinek.
Jak zwykle bardzo interesujące, ale osobiście czuję pewien niedosyt. Mianowicie nic nie zostało powiedziane na temat złóż ropy w Iraku i Iranie. Przecież to było bezpośrednie zaplecze brytyjskiej armii walczącej z Rommlem. Jeszcze wcześniej dochodzi do mało znanej sytuacji. Mianowicie ZSRR wspólnie z Wielką Brytanią bierze udział w rozbiorze Iranu. Anglicy zajmują złoża roponośne a Rosjanie zajmują tereny na Wschód. Czy to było w odpowiedzi ma "Moralne embargo" USA wobec Sowietów? To jest bardzo ciekawa operacja i zdecydowanie zasługuje na oddzielną audycje. Buduje się tam linię kolejową, która jest główną magistralą zaopatrującą Rosję w materiały z Lend-Lease Act. Mało tego Hitler zdaje się dążył do przerwania tej magistrali. I tu ciekawą role odgrywa Armia Andersa ewakuowana w ten rejon. Czy to było wykonaniem jakiegoś Brytyjsko Sowieckiego porozumienia co do ochrony tych złóż roponośnych i magistrali kolejowej? Moim zdaniem jest coś na rzeczy. Pozdrowienia.
Fajny odcinek (jak zwykle z resztą :). Dobrze obrazuje jaką potęgom gospodarczą, technologiczną i militarną był ówczesny Zachód. Niestety ten stan rzeczy odchodzi do lamusa. Reszta świata już nie chodzi na bosaka.
Bardzo proszę o zrobienie materiału o bitwie Rżewskiej tzn.operacja Mars. Tam walczyła 102 dywizja Śląska w której służył mój dziadek. Pozdrawiam wierny słuchacz
Panowie, wybaczcie ze sie czepam ale ropa to bardziej zrodlo ENERGII ktorą jakiś mechanim zamienia dopiero w pracę ktora w jednostce czasu jest MOCą :). Pozdrawiam i tak trzymajcie!
Rosja zarówno z Napoleon em jak i Hitlerem wygrała na ilość żołnierzy i wielkość kraju. Są pamiętniki żołnierzy niemieckich że zabili jedna dywizje to za kilka dni pojawiła się kolejna ttlko Niemcy już nie mieli amunicji.
Często ropa szła na dno razem z tankowcem:(( To katastrofa ekologiczna przesunięta w czasie. Dziś ruda już mocno przetrzebiła zbiorniki zatopionych zbiornikowców i ładunek powoli wycieka z nich:( Przykład zatoce Gdańskiej zagraża wrak zbiornikowca Franken. Wyciek paliwa ze statku Studgard zniszczył już 40 hektarów dna. A na Franken ilość paliwa jest znacznie większa.
@@pawmal1988 kto wie, kto wie. Może jeszcze nikt na to nie wpadł tylko ja, bo jestem taki genialny, ale dzielę się tą wiedzę z Wami bo was lubię. Musimy się spieszyć, niedługo będą same elektryki i pozostanie nam tylko przerobić towar na wazelinę.
100 oktanowa benzyna lotnicza dla Związku Radzieckiego szła głównie z największej wtedy na świecie brytyjskiej rafinerii w irańskim Abadanie pracującej na amerykańskiej technologii. Fajnie że Pan Norbert wspomniał o "Big Inch" nawiasem mówiąc pracującum do dzisiej jako rurociąg gazowy. Koszt przesyłu rurociągiem był taki sam jak tankowcem. Podczas gdy koleją ok 10 razy większy. Przedwojenna cena baryłki ropy to było 1.50$. W czasie wojny dobiła 2.00$. Fracht okrętowy z Teksasu do Nowego Jorku 0.18. To samo rurociąg. A koleją 1.85$.
Przy takiej dysproporcji można stwierdzić, że USA było jedynym państwem na świecie zdolnym do prowadzenia samodzielnie wielkiej wojny. Brytyjczycy i ZSRR na surowcach z USA, Niemcy, Japonia, Włochy niemal bez ropy naftowej.
Ciekawy odcinek. Nawet nie wiedziałem, że ZSRR miał tak skromne wydobycie, wielokrotnie mniejsze niż USA i musiał importować ropę z USA. Niemcy i Japonia były śmieszne, rozpocząć wojnę nie mając dostępu do ropy, gdzie jeden tylko ich przeciwnik, USA, wydobywały 70% całej ropy na świecie... :)
czy możecie w jakimś odcinku powiedzieć coś więcej o tym dlaczego mimo tak wielkiej potęgi jaką zbudowali amerykanie w czasie wojny i oczywistej przewagi przemysłowej i technologicznej nie zdecydowali się wyprzeć komunistów z europy ?
Jedna uwaga. Nie wystarczy wypowiedzieć "wojna to system" - trzeba jeszcze rozumieć złożoność którą ze sobą niesie to zdanie. Łatwo powiedzieć "wprowadzono system konwojów" traktując to jak magiczne zaklęcie. W rzeczywistości konwoje oznaczają spadek produkcji - bo statki muszą czekać na redzie na zebranie się grupy, a to oznacza zaburzenie naturalnej ciągłości dostaw. Szacunki po pierwszej wojnie mówiły o spadku produkcji nawet do poziomu 1/3 (oczywiście dla kraju takiego jak Wielka Brytania). Podkreślam, bez zatopienia czegokolwiek, to tylko efekt samego wprowadzenia konwojów. Jeżeli spojrzeć na zimno i wziąć pod uwagę ilość i rodzaj dostępnych jednostek, moment wojny, możliwości ataku - Paukenschlag się broni. Zaangażowanie tych od kilku do kilkanastu dużych (przewaznie) ubotów rozpatrywane w kategoriach koszt - efekt było jak najbardziej sensowne. A z punktu widzenia wygrania wojny czy skierowano by je na północny Atlantyk czy nie - było bez znaczenia.
Czyli Japonia wykonała skok na główkę nie do pustego basenu ale do wkopanej dziury pod basen. Ale skoro rzadzili ją tępi wojskowi ktorzy pewnie uznawali wydanie polecania za równoznaczne z jego wykonaniem to cóż
Nie do końca. Wojna to system prawda Kamilu 😂 samo odkrycie nowych złóż gdzieś na pustyni niewiele dawała. Musieliby zbudować rafinerie rurociągi tankowce, gdzie jak by gdzieś w Libii mieli to zrobić.... Te złoża musiałyby się pojawić gdzieś w Rzeszy
@@Bugslick tak może mówić tylko ktoś kto nie zna Hitlera prawda Kamilu 😁 Hitler od samego początku koncentrował się na wschodzie i pewnie nawet najbogatsze złoża ropy złota gdzieś w Libii na pustyni go nie przekonają
No tak to wygląda... Rozpoczęła wojnę z deficytem. Liczyli na gruszki na wierzbie. Swoją drogą, to się tak zastanawiam czy Amerykanie nie czyli pisma nosem. To nie był wówczas kraj (Japonia), aż tak nieznany. Zamknięty, ale nie do końca jednak...
Wydobycie ropy na Morzu Pólnocnym zaczeło się dopiero w latach 60tych. Wczesniej nie posiadano technologi ktora by to umożliwiała, tylko bardzo blisko brzegu.
To bardzo ciekawe. Kiedy USA nakładało embargo, na ropę z Wenezueli, to Rosja sprzedawała w USA ropę z Wenezueli jako własną. Kiedy embargo wprowadzono na ropę z Rosji, a zdjęto z Wenezueli, to Wenezuela sprzedawała USA rosyjską ropę jako własną. Wenezuela wyszła na tym tak, że była hiperinflacja i totalny upadek. A na koniec złoto Wenezueli samolotami wywiozły Rosyjskie służby i zdeponowały w Niemczech.
Z calym szacunkiem ale w czasie II wojny Amerykanie nie budowali zadnych nowych linii kolejowych. One juz dawno byly a szczyt dlugosci linii kolejowych w USA przypada na rok 1916. Zwiekszono tylko liczbe wagonow towarowych w tym cystern ponadto przemysl mogl budowac tylko lokomotywy towarowe i wagony towarowe. Nie wolno bylo budowac nowych lokomotyw pasazerskich i wagonow pasazerskich (bylo kilka nieliczacych sie wyjatkow). Nad tym czuwal Zarzad Produkcji Wojennej. Malo tego najwieksze firmy budowy lokomotyw mogly budowac tylko lokomotywy parowe. Natomiast zezwolono firmie Electro Motive Corporation na budowe towarowych lokomotyw spalinowych. Ale tylko towarowych.
@@jerzyserwata2516 kolega mi kiedyś powiedział - Ty idioto, nigdy nie mów, że nauka języka polskiego jest Ci niepotrzebna. Jeśli my nie zadbamy o nasz język ojczysty, Niemcy za nas tego nie zrobią. To były bardzo mądre słowa.
2500 prób atomowych podczas zimnej wojny, a też się o tym nie mówi, jaki wpływ to miało na klimat, a aktywiści klimatyczny, świry będą się dziś do dróg przyklejać, zamiast do takiej bomby xd
Może kiedyś zrobicie odcinek o logistyce żywieniowej podczas II wojny światowej. W końcu bez jedzenia czy wody żadna ofensywa się nie uda.
ZSRR całą wojnę udowadniał że to nieprawda!:D
@@Berciol ZSRR nie liczymy zwierzęta zjedzą nawet padlinę.
@@Berciol kolejna radziecka kalka. Od 1942 roku Armia Czerwona żyła na amerykańskich konserwach (legendarna radziecka tuszonka), amerykańskiej fasoli i amerykańskim dżemie.
@@rzabcia17 Ciekawi mnie , ile tej amerykańskiej tuszonki otrzymała ACz?
@@tadeuszrym5396 tak
A był już może - albo czy będzie - odcinek o funkcjonowaniu ludzi w stanie wojny? Zwłaszcza jeśli chodzi o czas pracy w fabrykach, kto pracował, jak długo, ile jadł, czy coś zarabiał czy dostawał jakieś przydziały? Jak to się zmieniało w czasie trwania wojny i czy był to sposób na uniknięcie poboru? To takie pierwsze pytania jakie mi się pojawiają.
33:20 Wojna to system
Gdy patrzy się na wojnę od tej strony, to aż dziwne, że trwała ona tak długi i jak daleko zaszły Niemcy w jej czasie.
Ropa to system.
Dziękuję, już chciałem słuchać odcinka a teraz nie muszę.
Słuchanie odcinka wiedząc, że ropa to system, a wojna to też system, to też system.
Wstaje rano a tutaj taka niespodzianka. Będzie co słychać w drodze na wykłady z historii dwudziestolecia między wojennego:))
Podobnie też się cieszę. Jako student pamiętaj, żeby "międzywojenny -m, -ego" pisać łącznie ;)
Jaka niespodzianka? Co poniedziałek i czwartek jest nowy odcinek. Ja dzięki temu wiem kiedy spodziewać się piątku
Te logistyczno gospodarcze tematy, to moje ulubione. Wczoraj rozmawiałem z ojcem nt. rozwoju USA w latach 50-tych no i przeoczyliśmy kwestię, USA były światowym liderem w wydobyciu ropy co ich gigantycznie wtedy napędzało - teraz wydaje się to takie oczywiste. Dzięki, świetny odcinek.
Skoro lubisz takie klimaty to polecam Cena zniszczenia Adama Tooze.
Jak zwykle podcast na najwyższym poziome. Szacun!
Odrazu dzień jest lepszy ,dziękujemy Jaśnie Panie
Dzięki za film. Wasze podcasty dają bardzo ciekawe perspektywę do obserwacji i oceny naszej współczesnej rzeczywistości.
Niesamowita historia z tą ropą. Doskonała rozmowa.
Mój dziadek podczas okupacji posiadał ciężarówkę napędzaną gazem drzewnym, tzw holzgas. Po jakimś czasie Niemcy mu ja zarekwirowali
Dziękuję bardzo za poruszenie tego tematu. Algorytmowi mówimy stanowcze być może 💪😃
Dziękuję za ten ciekawy materiał. Pozdrawiam autorów I słuchaczy 🖐😄
Dziekuje Panom za bardzo dobry odcinek
Ja już o 5 wstałem i nie mogłem się doczekać kolejnego odcinka😊😊😊Dziękujemy😊
Jest system, jest wojna!
Bardzo ciekawy odcinek. Bardzo mało mówiło się zawsze o skali i problemach związanych z paliwem.
Ciekawa zmana tematu, dzięki za materiał!
ŹRÓDŁO MOCY imo najlepsza jak dotąd nazwa odcinka
superancki materiał
Świetny odcienek,dziękuję.
Ekstra materiał
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
Jak zwykle bardzo interesujące, ale osobiście czuję pewien niedosyt. Mianowicie nic nie zostało powiedziane na temat złóż ropy w Iraku i Iranie. Przecież to było bezpośrednie zaplecze brytyjskiej armii walczącej z Rommlem. Jeszcze wcześniej dochodzi do mało znanej sytuacji. Mianowicie ZSRR wspólnie z Wielką Brytanią bierze udział w rozbiorze Iranu. Anglicy zajmują złoża roponośne a Rosjanie zajmują tereny na Wschód. Czy to było w odpowiedzi ma "Moralne embargo" USA wobec Sowietów? To jest bardzo ciekawa operacja i zdecydowanie zasługuje na oddzielną audycje. Buduje się tam linię kolejową, która jest główną magistralą zaopatrującą Rosję w materiały z Lend-Lease Act. Mało tego Hitler zdaje się dążył do przerwania tej magistrali. I tu ciekawą role odgrywa Armia Andersa ewakuowana w ten rejon. Czy to było wykonaniem jakiegoś Brytyjsko Sowieckiego porozumienia co do ochrony tych złóż roponośnych i magistrali kolejowej? Moim zdaniem jest coś na rzeczy.
Pozdrowienia.
Fajny odcinek (jak zwykle z resztą :). Dobrze obrazuje jaką potęgom gospodarczą, technologiczną i militarną był ówczesny Zachód. Niestety ten stan rzeczy odchodzi do lamusa. Reszta świata już nie chodzi na bosaka.
Dla zasięgu, super odcinek. Oby tak dalej
Dzięki za ten materiał. Inne spojrzenie na 2 wojnę światową.
Dobry odcinek ekonomiczno systemowy hehe. Nadal czekamy na Market Garden.
Super odcinek
Ekstra!
Bardzo proszę o zrobienie materiału o bitwie Rżewskiej tzn.operacja Mars. Tam walczyła 102 dywizja Śląska w której służył mój dziadek. Pozdrawiam wierny słuchacz
Panowie, świetny podcast. Może kiedyś zrobicie jakieś Q&A z pytaniami od słuchaczy? Pozdrawiam
Super chłopaki 😂👍👍👍
Super materiał :)
Panowie, wybaczcie ze sie czepam ale ropa to bardziej zrodlo ENERGII ktorą jakiś mechanim zamienia dopiero w pracę ktora w jednostce czasu jest MOCą :). Pozdrawiam i tak trzymajcie!
Uprzejmie dziękuję.
PS. Najlepszy podcast. Chyba sie szarpne kawe
Taktyczny komentarz dla zasięgów.
Jakość panzer 3, ilość t-34 - taki to podcast :)
W punkt!
Rosja zarówno z Napoleon em jak i Hitlerem wygrała na ilość żołnierzy i wielkość kraju.
Są pamiętniki żołnierzy niemieckich że zabili jedna dywizje to za kilka dni pojawiła się kolejna ttlko Niemcy już nie mieli amunicji.
Zastanawiam się jak to było z katastrofami ekologicznymi jeżeli tonęły seryjnie tankowce?
Często ropa szła na dno razem z tankowcem:((
To katastrofa ekologiczna przesunięta w czasie.
Dziś ruda już mocno przetrzebiła zbiorniki zatopionych zbiornikowców i ładunek powoli wycieka z nich:(
Przykład zatoce Gdańskiej zagraża wrak zbiornikowca Franken.
Wyciek paliwa ze statku Studgard zniszczył już 40 hektarów dna. A na Franken ilość paliwa jest znacznie większa.
@@piotrbabkiewicz3812 to byłby biznes wypompować taki wrak (?)
@@pawmal1988 kto wie, kto wie. Może jeszcze nikt na to nie wpadł tylko ja, bo jestem taki genialny, ale dzielę się tą wiedzę z Wami bo was lubię. Musimy się spieszyć, niedługo będą same elektryki i pozostanie nam tylko przerobić towar na wazelinę.
Taka ciekawostka - W USA w tym czasie Kalifornia dawała więcej ropy niż Teksas.
100 oktanowa benzyna lotnicza dla Związku Radzieckiego szła głównie z największej wtedy na świecie brytyjskiej rafinerii w irańskim Abadanie pracującej na amerykańskiej technologii.
Fajnie że Pan Norbert wspomniał o "Big Inch" nawiasem mówiąc pracującum do dzisiej jako rurociąg gazowy. Koszt przesyłu rurociągiem był taki sam jak tankowcem. Podczas gdy koleją ok 10 razy większy. Przedwojenna cena baryłki ropy to było 1.50$. W czasie wojny dobiła 2.00$. Fracht okrętowy z Teksasu do Nowego Jorku 0.18. To samo rurociąg. A koleją 1.85$.
Łapka dla zasięgów
33:20
"Wojna to system"
Dzięki, teraz nie muszę słuchać całości.
Wy powinniście robić czapki i koszulki z napisem "Wojna to system" a nawet na swoim banerze dać właśnie ten slogan "Wojna to system"
Komentarz taktyczny dla zasięgów na min 7 słów oraz like po min 60 sek filmiku bo algorytmy to lubią 😉
Ciekawy ale nie przełomowy odcinek:)
Zdecydowanie jednak wolę tematy bitewne, kampanie itp
Pozdrawiam!
😊❤
Przy takiej dysproporcji można stwierdzić, że USA było jedynym państwem na świecie zdolnym do prowadzenia samodzielnie wielkiej wojny. Brytyjczycy i ZSRR na surowcach z USA, Niemcy, Japonia, Włochy niemal bez ropy naftowej.
Na pewno do prowadzenia nowoczesnej wojny, a pozostałe państwa mogły ją prowadzić na wielką skalę ale na piechotę.
Fantastyczny materiał ❤
10/10
Ciekawy odcinek. Nawet nie wiedziałem, że ZSRR miał tak skromne wydobycie, wielokrotnie mniejsze niż USA i musiał importować ropę z USA.
Niemcy i Japonia były śmieszne, rozpocząć wojnę nie mając dostępu do ropy, gdzie jeden tylko ich przeciwnik, USA, wydobywały 70% całej ropy na świecie... :)
czy możecie w jakimś odcinku powiedzieć coś więcej o tym dlaczego mimo tak wielkiej potęgi jaką zbudowali amerykanie w czasie wojny i oczywistej przewagi przemysłowej i technologicznej nie zdecydowali się wyprzeć komunistów z europy ?
przejechaliby się tak samo jak Niemcy.
Zmęczenie wojną po wojnie z Osią i Japonią.
Musieli mieć swojego arcy wroga xd
Handicap to znaczy ograniczenie a nie przewagę 😉
Jedna uwaga. Nie wystarczy wypowiedzieć "wojna to system" - trzeba jeszcze rozumieć złożoność którą ze sobą niesie to zdanie. Łatwo powiedzieć "wprowadzono system konwojów" traktując to jak magiczne zaklęcie. W rzeczywistości konwoje oznaczają spadek produkcji - bo statki muszą czekać na redzie na zebranie się grupy, a to oznacza zaburzenie naturalnej ciągłości dostaw. Szacunki po pierwszej wojnie mówiły o spadku produkcji nawet do poziomu 1/3 (oczywiście dla kraju takiego jak Wielka Brytania). Podkreślam, bez zatopienia czegokolwiek, to tylko efekt samego wprowadzenia konwojów. Jeżeli spojrzeć na zimno i wziąć pod uwagę ilość i rodzaj dostępnych jednostek, moment wojny, możliwości ataku - Paukenschlag się broni. Zaangażowanie tych od kilku do kilkanastu dużych (przewaznie) ubotów rozpatrywane w kategoriach koszt - efekt było jak najbardziej sensowne.
A z punktu widzenia wygrania wojny czy skierowano by je na północny Atlantyk czy nie - było bez znaczenia.
Ropa odhaczona. To może teraz kauczuk/guma. :)
Ciekawi mnie temat obozów żołnierzy polskich w Anglii chyba na wyspie wezowej
ktoś wie o co chodzi z ropą i pancerzem? o logistykę przy produkcji, czy jakąś chemię do samego procesu produkcji pancerza???
W dużym skrócie, koks naftowy o dużej zawartości węgla. Resztę, jak i ja, możesz znaleźć w necie 😉
Skoro ropa byla tak wazna i skoro os miala jej tak malo to czemu nie plywali na weglu ?
Tak jak jeszce 20 lat wczwsniej
Było elektryki robić
Robili, linia maginota miała wózki elektryczne, tak samo uboty miały silniki spalinowe i elektryczne, torpedy też miały silniki elektryczne.
Czyli Japonia wykonała skok na główkę nie do pustego basenu ale do wkopanej dziury pod basen. Ale skoro rzadzili ją tępi wojskowi ktorzy pewnie uznawali wydanie polecania za równoznaczne z jego wykonaniem to cóż
A co mieli robić jak USA ich prawie wykończyło gospodarczo embargiem. Japonia nje miała wyboru.
- "Ropa to nie paliwo"
M. Suski - 2024.
Co powiedziec? Tylko to, że to kapitalny dla mnie odcinek.
Znaczy, gdyby hitler wiedzial o ropie w Libii to historia moglaby sie potoczyc zupelnie inaczej.
Nie do końca. Wojna to system prawda Kamilu 😂 samo odkrycie nowych złóż gdzieś na pustyni niewiele dawała. Musieliby zbudować rafinerie rurociągi tankowce, gdzie jak by gdzieś w Libii mieli to zrobić.... Te złoża musiałyby się pojawić gdzieś w Rzeszy
@@alistairbolkowski701 Mozliwe, chodzi mi o to, ze wtedy Niemcy mogli sie skoncentrowac na Afryce zamiast rosji.
@@Bugslick tak może mówić tylko ktoś kto nie zna Hitlera prawda Kamilu 😁 Hitler od samego początku koncentrował się na wschodzie i pewnie nawet najbogatsze złoża ropy złota gdzieś w Libii na pustyni go nie przekonają
bez ropy to i salomon nie pojedzie
Kornwalia slucha 🇵🇱🙂
Ok
Koszty wojen najczęściej podaje się w ofiarach. Ciekawe ile kosztują w złocie. Już nie mówiąc jak drenują planetę.
- Ropa to system?
- I tak, i nie.
Masz rację Kamilu
W minuty od publikacji i trzeba obejrzec XD
Czyli Japonia popelnila samobojstwo?! Tak to wyglada.
No tak to wygląda... Rozpoczęła wojnę z deficytem. Liczyli na gruszki na wierzbie. Swoją drogą, to się tak zastanawiam czy Amerykanie nie czyli pisma nosem. To nie był wówczas kraj (Japonia), aż tak nieznany. Zamknięty, ale nie do końca jednak...
Przydałby się odcinek o ,,dziwadłach Hobarta".
O rany pierwszy lajk
A co z Norwegia? Jej zloza na morzu północnym nie były tak eksploatowane w tamtym czasie?
To dopiero po wojnie chyba.
Wydobycie ropy na Morzu Pólnocnym zaczeło się dopiero w latach 60tych. Wczesniej nie posiadano technologi ktora by to umożliwiała, tylko bardzo blisko brzegu.
Do czasu uformowania OPEC ceny były na tyle niskie że nie opłacało się próbować tak trudnych rzeczy jak pełnomorskiej eksploatacji złóż.
Wenezuela ma złoża i wydobycie, ale nie ma rafinerii, więc jest i tak paliwowo w czarnej.
Wenezuela ma złoża inne dużo gorszej ropy niż Arabowie
To bardzo ciekawe. Kiedy USA nakładało embargo, na ropę z Wenezueli, to Rosja sprzedawała w USA ropę z Wenezueli jako własną. Kiedy embargo wprowadzono na ropę z Rosji, a zdjęto z Wenezueli, to Wenezuela sprzedawała USA rosyjską ropę jako własną.
Wenezuela wyszła na tym tak, że była hiperinflacja i totalny upadek. A na koniec złoto Wenezueli samolotami wywiozły Rosyjskie służby i zdeponowały w Niemczech.
Z calym szacunkiem ale w czasie II wojny Amerykanie nie budowali zadnych nowych linii kolejowych. One juz dawno byly a szczyt dlugosci linii kolejowych w USA przypada na rok 1916. Zwiekszono tylko liczbe wagonow towarowych w tym cystern ponadto przemysl mogl budowac tylko lokomotywy towarowe i wagony towarowe. Nie wolno bylo budowac nowych lokomotyw pasazerskich i wagonow pasazerskich (bylo kilka nieliczacych sie wyjatkow). Nad tym czuwal Zarzad Produkcji Wojennej. Malo tego najwieksze firmy budowy lokomotyw mogly budowac tylko lokomotywy parowe. Natomiast zezwolono firmie Electro Motive Corporation na budowe towarowych lokomotyw spalinowych. Ale tylko towarowych.
Liczba żołnierzy, Szanowni Państwo, nie ilość żołnierzy.
Liczba tankowców.
Struś Pędziwiatr
A merytorycznie? I tak wszyscy wiedzą o co chodzi. To program historyczny a nie o poprawnej polszczyźnie. Następny Miodek się znalazł.
@@jerzyserwata2516 Jeśli chcą Państwo popełniać błąd używając własnego języka, to bardzo proszę - droga wolna.
@@jerzyserwata2516 kolega mi kiedyś powiedział - Ty idioto, nigdy nie mów, że nauka języka polskiego jest Ci niepotrzebna. Jeśli my nie zadbamy o nasz język ojczysty, Niemcy za nas tego nie zrobią.
To były bardzo mądre słowa.
Mam pytanie. Tylko Niemcy używali wspomagania?
Komentarz taktyczny celem promocji ciekawych i pożytecznych treści.
Komenrarz taktyczny
Zaczynam myśleć, że wplatacie błędy językowe celowo by dostać więcej komentarzy. . Wasz sztandarowy zwrot 'nie spracowało' powrócił !
👍
i nagle jakoś łatwiej się wstaje
I benzyna po 5 złotych 😂
Źródłem są raczej gwiazdy, ropa to tylko nośnik
+
Dajcie odcinek o wymordowaniu jencow amerykanskich
te zatapiane tankowce były wypełnione ropą tak? to musiało strasznie zanieczyścić ocean a nigdzie sie o tym nie mowi
2500 prób atomowych podczas zimnej wojny, a też się o tym nie mówi, jaki wpływ to miało na klimat, a aktywiści klimatyczny, świry będą się dziś do dróg przyklejać, zamiast do takiej bomby xd
@@skwaryskwaryskwary832Przyklejają się do tego, do czego mogą. Nie każdy może się przykleić do wszystkiego, a i prób się już nie prowadzi ;)
Ropa Amerykanom spracowała jak nic innego
Nie Aruba a Curacao.
A właśnie ze Aruba
Gdzie Karaiby, a gdzie Holenderskie Indie Wschodnie?😮
@@hubertstepniak478 Aruba i Curacao leżą na karaibach i dzieli je może 100/200 km
Aruba, Jamaica, ooh, I wanna take ya Bermuda, Bahama, come on pretty mama xD
Jankesi się od nas uczyli.....
Historia sie powtarza u rusów technologie zablokowane ...awarie i starzejacy sie system
Przyciszyć tego kawalca, za głośno gada.