Razem z ojcem lubilśmy programy historyczne. Pewnego dnia, oglądając jakiś program (nie pamiętam jaki), dotyczący naszej historii, mój ojciec powiedział "Nasza historia jest taka przykra." Panowie, wasze odcinki dotyczące naszej historii w okresie międzywojennym szczególnie to uwydatniają. Bardzo dobra praca z waszej strony.
W istocie bardzo smutny odcinek. Oby jak najwięcej naszych polityków go wysłuchało. Myślę, że śmiało można go zadeklarować wszystkim którzy marzą o naszej obecnej „mocarstwowej” pozycji i tak rozumianej „suwerenności”. Produkujemy około 1% światowego GDP i taką właśnie figurą na tej szachownicy jesteśmy.
Tylko że po 2 wojnie światowej i upadku zsrr wiele państw pojawiło się na mapie, a wiele innych skurczyło- zobacz, do czego upadła Rosja. Polska po 2 wojnie dostała fajne ziemie po Niemcach, i no przez komunę gospodarka cierpiała ale teraz ma się dobrze. Czasy się zmieniły
Uszanowanie! Jako urodzony w mieście Gdańsku, chciałbym kiedyś doswiadzyć... nie tyle konfrontacji... a merytorycznej jak na Panów ( oblicza XX wieku - Podkast Wojenne Historie ) przystało, dyskusji o mieście Gdańsku. Zarówno jedna jak i druga strona wypowiada się wedle własnych badań naukowych, dokumentów, zapisków oraz własnych przemyśleń... chciałbym poznać każdą ze stron... czasem połączenie sił oraz odmienne spojrzenie może rzucić inne światło na daną sprawę. Dziękuję ;)
Jest taki serial "Pogranicze w ogniu". Całkiem ciekawie pokazuje politykę międzywojenną. Szkoda, że mało tam jest słów o realnych postaciach w rządzie Polskim.
Z perspektywy 80 lat mowi się łatwiej a zyjac w tamtych czasach było naprawdę trudno teraz wiemy co było a w 39 pozycja polski nastroje społeczne układ polityczny mogło być różnie
@@peterk.608 niemcy nas napadli z tym nie ma co dyskutować polska nie parłado wojny ale teraz łatwo nam oceniać nie żyliśmy w tamtych czasach ale było dużo złych wyborów
Fajny odcinek ,niejako tłumaczący czemu w drugiej połowie lat 30- tych nie mogliśmy się doprosić u sojuszników licencji na silnik do naszych samolotów, czy samych samolotów
Czyli musimy sobie uświadomić, że sytuacja Polski w dwiudziestoleciu międzywojennym to było jak w Wiedzminie 3 któryś żołdak odpowiedział "jak to gdzie?! w czarnej dooopie koorwa jesteśmy!"
Położenie Polski przypomina sytuację cywilizacji z serialu 3 Body Problem. Co zrobić jeżeli cywilizację ciągle nawiedzają nieprzewidywalne katastrofy? W serialu odpowiedzią była przeprowadzka. Polski nie da się niestety przenieść w inne miejsce jak to żartobliwie proponował Bohdan Smoleń i ciągle będziemy ścierani między kamieniami mocarstw albo Rosji albo Niemiec. Choć w obecnym układzie jesteśmy razem z Niemcami i mam nadzieję, że to uchroni nas przed kolejnymi powtórkami z historii.
Cały czas mówię że w tym miejscu Europy w którym żyjemy możemy istnieć jedynie jako mocarstwo. Wszystkie inne przypadki prowadzą prosto do lizania czterech liter jednej bądź drugiej stronie. Albo będziemy się wazelinować Niemcom albo Rosji albo będziemy przedmiotem handlu między nimi.
A jakie byłyby możliwości, gdybyśmy zawarli sojusz z ZSRR, bez wejścia wojsk sowieckich przed wybuchem wojny? Czy Hitler zawahałby sie, nie mając podpisanego paktu Ribbentrop-_Mołotow? Granie na możliwości przyjścia z pomocą armii ZSRR na zasadzie "wielkiego szu". Chciałbym podcastu na ten temat.
@@BlackR65 I naprawdę myślisz że Niemcy albo Ruscy zgodziliby się na sojusz na minimum 5 lat przed wybuchem wojny? XD Poza tym, zawieranie sojuszów z oprawcami jest synonimem kurwienia się za pieniądze.
Znów, jeden z najważniejszych odcinków na tym kanale. Rozprawienie się z mitem, że gdybyśmy obrali inne kierunki dyplomatyczne, to mogliśmy wojnę odwlec albo jej uniknąć i w sojuszu pokonać Hitlera albo Stalina. W świadomości powszechnej nie uświadamiamy sobie, że nasz pole manewru mieliśmy bardzo niewielkie albo prawie żadne.
zachód pomógł nam tak jak my pomagamy teraz Ukrainie. przypomnij sobie wszystkie nasze Polskie wymówki których pełno na forach wojskowych jak mamy jakiś sprzet dać Ukrainie ( bo już pomogliśmy dosyć, bo niech inni (niemcy) dadza więcej, bo nas rosja zaatakuje, bo Ukraincy sa sobie sami winni, bo co nas to obchodzi u nas nie ma wojny, bo bedziemy biedniejsi, bo nasze wosjko sie rozbroi, bo jeszcze zginą nasi zołnierze...)
@@radosawsmulski5171 no tak bo przeca polska bogata(ba nawet bogatsza niż zachód) jest i może przyjmować jeszcze więcej socjal emigrantów oraz wysyłać jeszcze wiecej sprzętu ukrom bo właśnie bogata jest, a powodzie i inne problemy to nie ważne bo to nie system :) i sama polska sobie winna jest.
@@kramer9265nie są sobie sami winni... Ale czego oczekujesz? Nikt nie chce wysyłać na cudzy front swoich obywateli. Dopóki wojna nie dotyka ich bezpośrednio i nie jest o surowce to nikt chwalebnie nie polegnie na ołtarzu obrony słabego kraju. Twoja logika jest ciekawa, jak Nas biją, to wszyscy powinni pomóc, ale jak u innych się pali to my nie pchamy się tam dalej bo jesteśmy za biedni :) Zajebiście naiwne myślenie xD
@UniiFAN Polacy walczyli na wszystkich frontach... to mało? No i po wojnie "podziękował" zachód Polsce w swoim stylu, a teraz spójrz ile już pomagaliśmy upadlincom... może to też mało? Równie "dobrze" nam za to dziękują. Zachód gdyby nie był tak naiwny i odpowiednio Polske wspierał jeszcze przed 1939(bo dobrze wiedzieli co będzie) to sami by nie musieli potem walczyć na swojej ziemi. Pewnie myślisz, że Polska to przeca bogaty kraj i musi bardziej się starać xD twoja logika jeszcze ciekawsza haa. Hipokryzja, pomijanie niewygodnych faktów.
Problem jest taki że w dwudziestoleciu międzywojennym Czechosłowacja nie chciała sojuszu z takim autorytarnym i niedemokratycznym państwem jak Polska. W mojej ocenie był to spory błąd Masaryka. Potem było już za późno, Warszawa nie mogła narażać się na konflikt z Rzeszą by bronić nielubianej Pragi. Czechosłowacja była wtedy po prostu zbyt słaba na ewentualny konflikt. Ważnym problemem była również kwestia Zaolzia, podsycała ona stronę polską do nacisku i w ostateczności do aneksji spornych ziem. Wydarzenia z września, października i listopada 1938r. oraz z marca 1939r. zostały odebrane w kraju nad Wisłą raczej z zadowoleniem, w szczególności rewizję węgierskich granic i utworzenia wspólnej granicy polsko-węgierskiej
Mam pytanie: Czemu wgl Anglicy w 1939 bez naszej zgody nie zawarli porozumień z ZSRR? Mogli nas wystawić i dać Stalinowi Polskę wschodnią, tego chciał. My byliśmy słabi, bez znaczenia, właściwie to akwarelista bez sensu o nas zabiegał i że my odmówiliśmy to na plus mu wyszło (to za Panem Norbertem). Byliśmy tylko obciążeniem niezdolnym dla Niemców do prowadzenia wojny. Dlaczego więc nie pchnęli nas w ramiona III Rzeszy żeby przyspieszyć sojusz z ZSRR? Chyba, że nie byliśmy tak bez znaczenia i jednak opłacało się nas jako frajera pchnąć pod pociąg żeby zyskać trochę czasu dla siebie. Czekam na odcinek o przedwojennej Jugosławii. Pan Norbert nam wytłumaczy, że zgraja serbskich generałów którzy zrobili pucz i dołączyli do aliantów zamiast siedzieć cicho w osi to wszystko super zrobiła. Jugosławia wygrała przecież na końcu wojnę, nie? Błyskawicznie przegrali wojnę i zniszczyli swój kraj ale "ich kalkulacja była jedyną słuszną" XDDDD Anglicy swoimi notami pomogli im wręcz bardziej niż by wypadało. Ooooo patrzcie jacy super sojusznicy jaka zdrada niby, tak nie wolno mówić XDDD
@@peterk.608 Tak sobie myślę: czy jeśli niektórzy siedząc dziś na kanapie, po tym jak poświecili całą karierę historii opowiadają, że w 1921 obie strony przegrały, to myślenie zgodne z elementarnymi zasadami logiki odpowiada ich mentalności? Nie, to jest po prostu głupota a nie kwestia usposobienia. Nasze władze działały wtedy głupio. Nasze władze dziś działają mądrze - dają broń i cudzymi rękami walczą z naszym wrogiem(nie pisze, że tak się wtedy dało).
Bo taka sytuacja była niemożliwa, a Polska od początku była w pro alianckiej strefie sojuszy i miała zwady terytorialne z Rzeszą. Nie wiem skąd to wpychanie swoich słów w usta Pana Norberta
@@janys6502 Niemożliwe było zgodzić się na gdański i korytarz, żeby akwarelista rzucił się na Francję? W tej kwestii zarówno autor jak i inni historycy są zgodni. Była taka możliwość. W wielu odcinkach na tym kanale się wprost to mówi. Niezgodności pojawiają się w kwestii implikacji tego rozwiązania. "My byliśmy słabi, bez znaczenia, właściwie to akwarelista bez sensu o nas zabiegał i że my odmówiliśmy to na plus mu wyszło (to za Panem Norbertem)" to autor mówi w odcinku o potencjalnym mariażu z iii rzeszą, też nie moje słowa.
@@mikol0158 eh dobrze no to załóżmy że się zgodziliśmy. Niemcy w końcu pójdą na wschód (ideologia+ gospodarka) i będą musieli mieć Polskę albo pod butem albo sprzymierzoną. Sprzymierzyć Polska się nie mogła bo ludność patrzyła na Niemców jak bandytów i by cyt 'pozrzucali nas ze stołków'. No więc pozostaje but
Mam bardzo ważne przesłanie, ale tylko do tej niewielkiej myślącej części Polaków. Często na tym kanale podkreśla się znaczenie systemu, zwłaszcza w sferze militarnej. Na przykład ostatnio w odcinku o radarze. I to jest bardzo istotna prawda, czasami można posiadać mniejszy potencjał, ale osiągnąć przewagę dzięki jego lepszemu wykorzystaniu. Obecnie istnieje pewien temat tabu, a wręcz funkcjonuje celowa dezinformacja w temacie dronów. Głównie podkreśla się ich znaczenie i poziom zaawansowania. Jest to jednak daleka nieprawda. Zarówno Rosja, jak i Ukraina nie posiadają systemu. Nawet ostatnie ataki Iranu, były tylko masowymi fajerwerkami. I to jest nic, w porównaniu do tego jaką skuteczność może mieć ta broń gdyby zbudować z niej system. Istnieje mnóstwo strategii roju, które mogłyby sprawić, że wspomniany atak Iranu zamienił by się w skomplikowany system niestandardowych, ale skoordynowanych zachowań, podnoszący skuteczność ataku o dziesiątki tysięcy procent! Tak pokazują szacunki oraz symulacje. Państwo polskie, nie jest zainteresowane rozwijaniem systemu. Wręcz przeciwnie, walczy z ludźmi którzy chcą podejmować temat. Osobiście znam przypadek człowieka z którego zrobili kogoś poniżej zwierzęcia i ten wyjechał na Białoruś, która zyskała dobrze zmotywowanego pracownika pracującego z zapałem po 12h dziennie, nad bronią która cytuję "zniszczy polskich faszystów".
No dobrze po obejrzeniu filmów z Twojego lub waszego kanało napisał byś film czy Polska w dzisiejszych czasach miała by szansę być jakims podmiotem wobec dzisiejszej rzeczywistości tzw. Nato USA Rosjia Chiny ?
Hiszpania była rozwalona przez wojnę domową, a Włochy o ile były większym zagrożeniem to jednak nie traktowano ich(ani wtedy ani dziś) nie były postrzegane jako wielka potęga, więc ich interesy nie były brane pod uwagę(nie w takim stopniu jak niemieckie)
niekoniecznie, nie wszystkie reżimy mają na celu dobrobyt własnych obywateli, handel z nimi nieskłonni ich do zmiany własnej polityki na pokojową a jedynie da im możliwość zmodernizowania armii i rozpoczęcia nowych wojen, przykład rosja. Dlatego z barbarzyńskimi reżimami nie należy handlować.
A czy byłby możliwy cichy scenariusz Czechosłowacki - w sensie po cichu nieoficjalnie podporządkować się Niemcom, dawać im zasoby i te paniewageny ale oficjalnie być neutralnym państwem i nie wysyłać żołnierzy no chyba że przebranych w niemieckie mundury. Wiem, że naszemu społeczeństwu by się to nie podobało ale może to była kwestia ogarnięcia tego propagandowo - szczególnie po Monachium mieliśmy pretekst aby się wypiąć na zachód i pokazać jak sprzedał swego sojusznika ( Francji w sensie). A w miarę możliwości przystąpić do wojny przeciwko Niemcom zanim by do nas wpadła armia ZSRR ( trzeba by mieć swoich DeGaulle -ów na zachodnich dworach aby lobbowali za uznaniem polski za ofiarę a nie sojusznika Niemiec - chyba by w 1944 alianci nie powiedzieli by nam nie na jakiś układ Sikorski-Majski i dodanie sobie kolejnego sojusznika - może się dało skończyć w PRL-u ale bez wymordowania tylko Polaków przez nazistów?
4:03 "(...) Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Niemcy. To były państwa zachodniej Europy." To też jest uproszczenie i nieprecyzyjność, bo Stany nie leżą w Europie, a każdy jednak wie co ma autor na myśli. Tak tylko się czepiam, to nic wiążącego :p
XDDDD, ten kanał w skrócie to: Polska - wszystko źle, słabo , niedobrze, nic nie działa, gorzej niż Etiopia (my rozmontowaliśmy sojusze Francuskie w Europie, nie żeby oni sami mieli je w d....) . Anglia - wszystko super elegancko dobrze chłopaki robią, Niemcy to potęga nie do pokonania w 1939, ale jednak musieli przegrać wojnę o patrzcie tak z liczb wychodzi Panu Norbertowi. Surowców nie mieli, ZSRR nie pogli podbić (tzn. mogli ale nie mogli wg kryteriów które im postawił Pan Norbert więc już udowodnione, że nie mogli pora na CS'a)
@@mikol0158szkoda że nie obejrzałeś większej ilości odcinków ze zrozumieniem. Polska (2 rp)- no nie działało nam, widać ładnie nasze iluzje sensownej armii w filmach kampania wrześniowa godzina po godzinie Francuski system sojuszy- to że Francja słabo grała w grę pt szachowanie Niemiec to nie znaczy, że Polska im w tym nie przeszkadzała Anglia- Pan Norbert wspomina w którymś odcinku, że w Niemczech gotowy był przewrót i to Chamberlain zaprzedał pokój za własną sławę pojedynawcy. Niemcy to potęga w 1939- no tak, i to widać w tym, co robili. Pomagał im w tym system logistyczny w Europie. No i faktycznie musieli przegrać wojnę i tak wychodzi z liczb- 🎉jeśli przechodzimy w wojnę na wyczerpanie, ponieważ wojna błyskawiczna (po chłopsku ale wiadomo) nie może przynieść rozwiązania wojny, to wygra ten, kto będzie w stanie wystawiać więcej wojska i lepiej je nasycać wartością bojową (artyleria i amunicja, samoloty, czołgi, pojazdy opancerzone). Ja nie wiem skąd ty widzisz tu tyle zaprzeczeń, ale jeśli chcesz to spróbuj odpisać i coś wymyślić, choć nie masz wiedzy o temacie i chyba więcej możesz opowiedzieć o csie.
@@janys6502 1 w jaki sposób Polska przeszkadzała Francji która Czechów chciała sprzedać zanim negocjacje się zaczęły. 2 przewrót w niemczech? Ja pamiętam taką próbę w wilczym szańcu i nic z tego nie wyszło więc pisanie gdyby nie Chamberlain wszystko by się udało jest podobnr do myślenia "no gdyby nie sowieci to latami byśmy się przed Niemcami bronili" 3 czy niemcy musieli przegrać wojnę. Oczywiście że nie ale na szczęście tak się stało. Kluczowa była wojna o związek radziecki. Niemcy chcieli rzucić związek radziecki na kolana wojskiem a niestety Rosje można pokonać tylko od wewnątrz. Można było grać w grę na pokonanie komunistów a nie toaji jako takiej. Po przejęciu jej zasobów sam pan Norbert kiedyś powiedział, nie było by mowy o zwycięstwie aliantow. Na koniec krótki komentarz. Analitycy dzisiaj kiedy mówią o wojnie na Ukrainie, że ktoś by im przedstawił taki scenariusz kilka lat przed wojną mówią, że uważaliby że ktoś z psychiatryka uciekł. Dziś to jest rzeczywistość. Tak samo jak wojna finów z rosją. Tak samo jak powstanie Polski w 1918 (prędzej miała się odrodzić na księżycu wg wielu). Takie były liczby a jednak te rzeczy się wydarzyły. Dlaczego? Żeby stwierdzić, że coś może /mogło się wydarzyć trzeba mieć świadomość posiadania calej wiedzy o wszystkim. Pan Norbert jej nie ma i nikt jej nie ma. Tak samo jak Alan Greenspan jej nie mial przed kryzysem w 2008r. A uważał, że wszystko będzie super i stała za nim potężna instytucja z zastepami analityków a nie pan Norbert który coś tam sobie czyta. Alan Greenspan totalnie nie miał racji. Pan Norbert też jej nie ma bo zwyczajnie nie może. Pytanie podstawowe. Dlaczego skoro byliśmy tak słabi i tylko sojusz z zsrr się liczył Anglia nie wepchnęła nas w ręce Hitlera żeby szybciej wciągnąć ZSRR do wojny i walczyć od razu z potężnym sojusznikiem u boku. Stalin dał warunek, 6 chce Polski wschodniej. Mogli przecież dać pół tej złej Polski ZSRR czemu by nie?
@@janys6502 co do kampani wrześniowej. Przegraliśmy z wrogiem który wyprzedzał uwczesnych o długości w prowadzeniu wojny. Lata później pomimo nauki i wyciągania wniosków armia angielska nie potrafiła sobie z niemcami poradzić. Więc nasza porażka to tak jakby wystawić lecha na real. Dostaną 5:0 i mówić, że o widzicie jacy słabi. Na każdym polu. Wniosek(tzw z dupy): ta drużyna spadnie z ekstraklasy. Nasza armia w dwudziestoleciu szykowała się głównie na wojnę z ZSRR i takie gry wojenne, przygotowania terenu ect były prowadzone głównie co jasno pokazuje profesor Wieczorkiewicz. Mieliśmy walczyć z innym wrogiem w innej wojnie na innym terenie. Robiliśmy coś zupełnie innego i o zgrozo nie wyszło. Natomiast prawdziwe oblicze autora ukazuje się kirdy mówi, że w 1921 roku my wojnę przegraliśmy. Czy trzeba na prawdę powiedzieć, "każdy trochę gwa..." żeby ludzie ogarnęli, że coś tam się odkleja?
A niby w lepszej sytuacji przed 2 wojną była Rumunia, czy Węgry? A tak pokierowali swoim państwem, że mniej strat ponieśli. O Włochach nawet nie wspomnę. Nawet Francja „zbratała się” czasowo z Niemcami dla własnego interesu czyli społeczeństwa.
Tak, oba kraje dysponowały silniejszymi fundamentami, bazą przemysłową i surowcami. Niemcy nazistowskie w związku z tym uzależniali takie kraje gospodarczo. Zwłaszcza Rumunię i jej pola naftowe. Póki byli przydatni, pozwalali im żyć. I robili to wiedząc doskonale, że robią źle. Premier Węgier po pójściu na ustępstwa z Niemcami i w praktyce wstąpienie do Osi niedługo później się zastrzelił. W Rumunii doszło do przewrotu pałacowego, a nie żadnego pokierowania. Problemem Polski było wiele rzeczy, ale również to, że ponad 100 lat temu w zasadzie odebrano nam prawo do istnienia i ten pogląd utrzymywał się również po 1918 roku.
Trudno strescic w kilkadziesiat minut dylemary polskiej polityki zagranicznej .Pan Norbert jedynie zasygnaluzowal pewne zafadnienia a dla bardziej dociekliwych goraco pokecam cykl IPN na yt dylematy pokskiej polityki zagranicznej gdzie prof Wołos jako moderator zaprasza gosci (innych profesorów )i tam rozkladaja polska polityke 20lecia na czynniki pierwsze
To wyjątkowo pesymistyczny odcinek, ale nie wierzę, że w XX wieku nie mógł nas spotkać lepszy los-takie twierdzenie oznacza bycie adwokatem czarnego lub czerwonego diabła. Dlaczego Panowie jeszcze nie zrobili odcinka o potencjalnym lądowaniu aliantów na Bałkanach latem 1943? Albo operacji "Pika" planowanej przez Francuzów i Anglików na rok 1940? Akcji Kontynentalnej Jana Kowalewskiego? Dlaczego nie powstał odcinek specjalny o możliwościach obronienia niepodległości Białorusi i Ukrainy w 1920? Wreszcie-dlaczego nie ma odcinka poświęconego znaczeniu operacji "Fall Blau" bez wzniecania bitwy stalingradzkiej lub samej bitwie o Stalingrad i potencjalnemu układowi sił po pokonaniu Niemiec np. atakiem nuklearnym (nieunikniona klęska hitlerowskich Niemiec nie oznacza przecież, że musiało jednocześnie dojść do zajęcia Europy Środkowej przez Armię Czerwoną i podziału Starego Kontynentu na strefy wpływów)? Dobrze byłoby usłyszeć na kanale więcej o bardziej optymistycznych wariantach.
@@robertregua5140 Pan Pawłowski bardzo fajną publikację o historii alternatywnej napisał pt. Sowieci nie wchodzą: Polacy mogli wygrać w 1939 roku : fakty, a nie historia alternatywna
@boniek11101988 mamy szczęście używać bardzo precyzyjnego języka jako naszej mowy ojczystej. Niestety wiele osób sprawia wrażenie jakby nie miały pojęcia o znaczeniu wielu słów które używamy w mowie potocznej. Z tego powodu całe piękno naszego języka idzie w przysłowiowy kibel. Historia alternatywna to to samo co fantastyka. Ot bajanie pisarza takiego czy innego. To, że ktoś napisze w tytule słowo fakty, nie znaczy, że wie, co to słowo oznacza. To, że ktoś w ogóle coś napisze, nie oznacza, że warto taką pozycję użyć gdzie indziej niż w toalecie. Nie chodzi o zamykanie się w swojej bańce światopoglądowej, ale jeśli ktoś nie zna znaczenia słów, których używa, być może w ogóle nie ma pojęcia, o czym tak naprawdę chce napisać. A potem jeszcze znajdzie sobie takie indywiduum publikę, która ma podobny poziom rozumienia języka i sukces w komunikacji mamy murowany. Z językiem polskim jest jak z transportem, it is a very precise business.
@@robertregua5140 Tu nie chodzi o pisanie baśni, ale o to, żeby uświadomić sobie narodowe interesy. W naszym interesie narodowym było powstanie przed 1939 rokiem bloku państw sojuszniczych od Zatoki Fińskiej do Morza Egejskiego- polecam przeczytać np. książkę prof. Grzegorza Górskiego "Wrzesień'39. Nowe spojrzenie". A od 1942 roku było w naszym interesie, by Wehrmacht trzymał Armię Czerwoną jak najdalej od Wolnego Świata jednocześnie samemu się przy tym jak najbardziej wyniszczając. Jeżeli przyjmujemy, że musiało wszystko być tak jak było, to znaczy, że naszym przeznaczeniem jest bycie prześladowanym przez los, a to nie buduje ducha narodowego, przeciwnie.
Niech ten odcinek będzie nauką, że tylko własna potęga zapewni nam bezpieczeństwo. Sojusze są dobre, ale historia świata to historia zdrady, pisana przez Judaszów.
W takim razie ja polecam się jednak ocknąć, bo na "własną potęgę" jest już daaawno za późno. Jak chcemy awansować w rozwoju jako ludzkość ogółem, to musimy wreszcie się zacząć dogadywać. Nie kombinować jakby się tutaj wytłuc nawzajem w jeszcze większej ilości. Pozdrawiam.
No pod koniec 1 wojny światowej też „zachód” chciał hybrydy z Rosją czy tam ZSRR i dobrze że Piłsudski się nie posłuchał. Wyszło to nam na zdrowie. Przed 2 wojną „zachód” chciał podobnie i też nie dla naszego dobra.
14:19 relacja między USA a Stanami Zjednoczonymi?
Cóż, zdarza się najlepszym. I tak lubię Panów słuchać.
Prosimy o odcinek o wywiadzie i kontrwywiadzie polski lat 1918 - 1939 r. Odcinek jak większość Pana Kamila i Pana Norberta genialne.
14:15 dobrze wiedzieć że USA miało dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi xD
Masz rację Kamilu
Czasem to nie jest takie oczywiste ;)
Podwójne Stany Zjednoczone to system.
@@Alcatur I tak, i nie.
przejęzyczenie :)
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
Społeczność HOI4 się cieszy na taki materiał.
Jakiś poradnik jak zacząć? Bo ilość zakładek i opcji lekko przeraża.
@@MrBrzosti1989Tak.
Razem z ojcem lubilśmy programy historyczne. Pewnego dnia, oglądając jakiś program (nie pamiętam jaki), dotyczący naszej historii, mój ojciec powiedział "Nasza historia jest taka przykra." Panowie, wasze odcinki dotyczące naszej historii w okresie międzywojennym szczególnie to uwydatniają.
Bardzo dobra praca z waszej strony.
Paradoksalnie z perspektywy 80 lat po II wojnie, jest to szokujące jak uniknęliśmy całkowitej zagłady i przecierpieliśmy do takiego prosperity.
@@EemmEMMprosperity 😅😅 nono
@@karolm7361 Tak, +270% PKB w 24 lata to jest prosperity.
@@karolm7361uważasz że w PGR były "prosperity"?
@@EemmEMM zagłada postępuje
Dziękuję za odcinek. Ciekawie posłuchać historii, tak poddanej bez dodatkowych emocji.
Pozdrawiam Panów 😊Pozdrawiam serdecznie wszystkich 😊 niech moc będzie z nami👍
Lubię sposób w jaki Pan Norbert omawia kwestie sytuacji strategicznej i politycznej.
Teraz sie okazuje ze dojście do wojny światowej to też system
Hi hi
@@Ahythfhhdjc My żyjemy w jednym wielkim systemie, dlatego jak ktoś mówi że jest niezależny albo wolny to musi posłuchać podcastu 😅
Wiadomo ;)
Xd
system to system
Kolejny ciekawy i nieoczywisty odcinek. Wysłuchałem z ogromną przyjemnością.
Świetnie się mi tego słuchało. Wyborne materiały prezentujecie!
Jak zawsze świetnie się tego słuchało. To że dziś jesteśmy (prawie) suwerennym państwem to w kontekście naszej historii prawdziwy cud
Genialny odcinek. Dziękuję za ten przekrój sytuacji z uwypukleniem didaskaliow.
Chętnie bym posłuchał o bitwie pod Verdun
Dzień dobry jak zwykle w poniedziałkowy poranek.
Dziękuję 🎉
Bardzo ciekawy odcinek
Jak co tydzień.. ciekawie i wnikliwie
W istocie bardzo smutny odcinek. Oby jak najwięcej naszych polityków go wysłuchało. Myślę, że śmiało można go zadeklarować wszystkim którzy marzą o naszej obecnej „mocarstwowej” pozycji i tak rozumianej „suwerenności”. Produkujemy około 1% światowego GDP i taką właśnie figurą na tej szachownicy jesteśmy.
Tylko że po 2 wojnie światowej i upadku zsrr wiele państw pojawiło się na mapie, a wiele innych skurczyło- zobacz, do czego upadła Rosja. Polska po 2 wojnie dostała fajne ziemie po Niemcach, i no przez komunę gospodarka cierpiała ale teraz ma się dobrze. Czasy się zmieniły
Cudownie się ma teraz xD w końcu bańka pęknie i się wszyscy posramy.
@@janys6502 Gospodarka ma się teraz dobrze? XDDDDD
@@janmos5178ja nie pisałem że jesteśmy imprerium
@@itp1134tak, szczególnie w porównaniu z przeszłością i biorąc pod uwagę to, że mamy recesję
Uszanowanie! Jako urodzony w mieście Gdańsku, chciałbym kiedyś doswiadzyć... nie tyle konfrontacji... a merytorycznej jak na Panów ( oblicza XX wieku - Podkast Wojenne Historie ) przystało, dyskusji o mieście Gdańsku. Zarówno jedna jak i druga strona wypowiada się wedle własnych badań naukowych, dokumentów, zapisków oraz własnych przemyśleń... chciałbym poznać każdą ze stron... czasem połączenie sił oraz odmienne spojrzenie może rzucić inne światło na daną sprawę. Dziękuję ;)
Zarąbisty odcinek!!! 👍
Jest taki serial "Pogranicze w ogniu". Całkiem ciekawie pokazuje politykę międzywojenną. Szkoda, że mało tam jest słów o realnych postaciach w rządzie Polskim.
Świetny materiał!
Zawsze lubię jak Kamil ma rację.
Ja jednak wolę gdy jest i tak i nie.
Bardzo dobry materiał. Pozdrawiam
Mega ciekawy temat👍
Z perspektywy 80 lat mowi się łatwiej a zyjac w tamtych czasach było naprawdę trudno teraz wiemy co było a w 39 pozycja polski nastroje społeczne układ polityczny mogło być różnie
@@peterk.608 niemcy nas napadli z tym nie ma co dyskutować polska nie parłado wojny ale teraz łatwo nam oceniać nie żyliśmy w tamtych czasach ale było dużo złych wyborów
Witam i dziękuję za prace i ten w zasadzie smutny odcinek
Bardzo ciekawy i pouczający odcinek
Wołoszański zaraził mnie historia ale z wami to w ogóle inny level dzieki
Dzień dobry systemowcy.😀
Tak, masz rację Kamilu - bezcenne 😅
"I tak, i nie" :D
😅@@ukaszrak5748
Super!
Świetny materiał, na bardzo ciekawy temat.
Fajny odcinek ,niejako tłumaczący czemu w drugiej połowie lat 30- tych nie mogliśmy się doprosić u sojuszników licencji na silnik do naszych samolotów, czy samych samolotów
Jakieś tematy o początkach formowania się Armii Andersa?
Czyli musimy sobie uświadomić, że sytuacja Polski w dwiudziestoleciu międzywojennym to było jak w Wiedzminie 3 któryś żołdak odpowiedział "jak to gdzie?! w czarnej dooopie koorwa jesteśmy!"
BRAWO PANOWIE!
Poranny taktyczny komentarz dla zasięgów, jako że youtube to system
Jak taktyczny to Ja też 😅
Najlepszy komentarz:)
Rzeczywiście @pawenowak8642 masz rację.
Dzień dobry
Położenie Polski przypomina sytuację cywilizacji z serialu 3 Body Problem. Co zrobić jeżeli cywilizację ciągle nawiedzają nieprzewidywalne katastrofy? W serialu odpowiedzią była przeprowadzka. Polski nie da się niestety przenieść w inne miejsce jak to żartobliwie proponował Bohdan Smoleń i ciągle będziemy ścierani między kamieniami mocarstw albo Rosji albo Niemiec. Choć w obecnym układzie jesteśmy razem z Niemcami i mam nadzieję, że to uchroni nas przed kolejnymi powtórkami z historii.
Cały czas mówię że w tym miejscu Europy w którym żyjemy możemy istnieć jedynie jako mocarstwo. Wszystkie inne przypadki prowadzą prosto do lizania czterech liter jednej bądź drugiej stronie. Albo będziemy się wazelinować Niemcom albo Rosji albo będziemy przedmiotem handlu między nimi.
Rosja już nie jest mocarstwem
@@pankracymozejko4876a czy my pamiętamy o Kresach? No pamiętamy, ale nie płaczemy, tak jak oni
@@pankracymozejko4876co ma poza gazem? Bomb atomowych nie użyje, tak samo jak nie użyje ich zachód. A militarnym? No nie wiem, Ukraina???
@@pankracymozejko4876myślę że dla osób czytających już wiadomo z kim mamy do czynienia i nie trzeba pisać nic więcej
Wtedy nie było dobrego wyjścia
no niestety nie , nie będąc pomiędzy dwoma totalitaryzmami
Sztos💪
Super podkasty. Przydało by się o umowie Andersa ze Stalinem
Świetny wykład, bardzo pouczający. Jednak patrząc na niektóre komentarze, gawiedź za wiele nie zrozumiała.
"między USA a Stanami Zjednoczonymi"
pewnikiem przejęzyczenie :)
@@satarelloalbo przypadkowo i niefortunnie zmontowane
Może jakiś odcinek o sojusznikach Niemiec?
A jakie byłyby możliwości, gdybyśmy zawarli sojusz z ZSRR, bez wejścia wojsk sowieckich przed wybuchem wojny?
Czy Hitler zawahałby sie, nie mając podpisanego paktu Ribbentrop-_Mołotow?
Granie na możliwości przyjścia z pomocą armii ZSRR na zasadzie "wielkiego szu".
Chciałbym podcastu na ten temat.
Od 20 min, mówią o tym, nie było takiej opcji.
jest chyba omyłka mniej więcej w 14 minucie: "Między USA a stanami zjednoczonymi" ? Chyba między Niemcami a Stanami zjednoczonymi ?
A co jest w historii trudne do zrozumienia u większości ludzi na wiele tematów można powiedzieć i Tak i Nie.
Nic się nie zmieniło…
14:08 między USA a Stanami Zjednoczonymi
specjalnie tu wszedłem poszukać tego komentarza 😅
Wiedziałem że ktoś się przyczepi😂 życie
Pozdrawiam
Wyklad dobry ale nie przekonal mnie do tezy ze wyjscia nie bylo. Byl zle postawiony cel strategiczny. Wszystko albo nic.
A jakie było wyjście?
@@BlackR65 I naprawdę myślisz że Niemcy albo Ruscy zgodziliby się na sojusz na minimum 5 lat przed wybuchem wojny? XD Poza tym, zawieranie sojuszów z oprawcami jest synonimem kurwienia się za pieniądze.
Niestety mieliśmy pecha 😢
Skazany na klęskę w wojnie mocarstw komentarz taktyczny celem promocji wartościowych i ciekawych treści.
Dziękuję pięknie za kolejny ciekawy odcinek
Dopiero słucham ale już wiem, że... i tak i nie 😊
Hi hi
Tak masz rację Kamilu
DZIEŃ DOBRY PANOWIE
Nie było drugiego Cudu nad Wisłą ,ale to jest nasza wina .
Powiem tak historia lubi się powtarzać My Polacy zawsze mamy pod górkę
Może w końcu coś o Wietnamie ? 🤗
Znów, jeden z najważniejszych odcinków na tym kanale. Rozprawienie się z mitem, że gdybyśmy obrali inne kierunki dyplomatyczne, to mogliśmy wojnę odwlec albo jej uniknąć i w sojuszu pokonać Hitlera albo Stalina. W świadomości powszechnej nie uświadamiamy sobie, że nasz pole manewru mieliśmy bardzo niewielkie albo prawie żadne.
Mam ciekawy pomysł na podcast myślę
Historia
Wersję
Wykorzystanie w boju
Reakcja "Wrogów"
Reakcja Posiadaczy
Samolot Fw 190 (Ta 152)
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu
Do Watykanu....
do Wąchocka
14:19 wkradł się ewidentny błąd, przejęzyczenie.
bywa
Zachód usprawiedliwiony, Polacy sami sobie winni bo choojowe położenie na mapie i chcieli żyć. No... taki to system.
zachód pomógł nam tak jak my pomagamy teraz Ukrainie. przypomnij sobie wszystkie nasze Polskie wymówki których pełno na forach wojskowych jak mamy jakiś sprzet dać Ukrainie ( bo już pomogliśmy dosyć, bo niech inni (niemcy) dadza więcej, bo nas rosja zaatakuje, bo Ukraincy sa sobie sami winni, bo co nas to obchodzi u nas nie ma wojny, bo bedziemy biedniejsi, bo nasze wosjko sie rozbroi, bo jeszcze zginą nasi zołnierze...)
@@radosawsmulski5171 no tak bo przeca polska bogata(ba nawet bogatsza niż zachód) jest i może przyjmować jeszcze więcej socjal emigrantów oraz wysyłać jeszcze wiecej sprzętu ukrom bo właśnie bogata jest, a powodzie i inne problemy to nie ważne bo to nie system :) i sama polska sobie winna jest.
@@kramer9265nie są sobie sami winni...
Ale czego oczekujesz? Nikt nie chce wysyłać na cudzy front swoich obywateli. Dopóki wojna nie dotyka ich bezpośrednio i nie jest o surowce to nikt chwalebnie nie polegnie na ołtarzu obrony słabego kraju.
Twoja logika jest ciekawa, jak Nas biją, to wszyscy powinni pomóc, ale jak u innych się pali to my nie pchamy się tam dalej bo jesteśmy za biedni :)
Zajebiście naiwne myślenie xD
@UniiFAN Polacy walczyli na wszystkich frontach... to mało? No i po wojnie "podziękował" zachód Polsce w swoim stylu, a teraz spójrz ile już pomagaliśmy upadlincom... może to też mało? Równie "dobrze" nam za to dziękują. Zachód gdyby nie był tak naiwny i odpowiednio Polske wspierał jeszcze przed 1939(bo dobrze wiedzieli co będzie) to sami by nie musieli potem walczyć na swojej ziemi. Pewnie myślisz, że Polska to przeca bogaty kraj i musi bardziej się starać xD twoja logika jeszcze ciekawsza haa. Hipokryzja, pomijanie niewygodnych faktów.
@@UniiFAN no przykro mi(a w sumie to nie haa) ale twój kolejny komentarz się nie wyświetla xD pewnie cie zablokowali
Czy to system czy nie ja chetnie tego slucham...
Trzeci to też podium.
Ciekawe jak długo teraz będziemy na mapie świata ? :(
Dopóki NATO będzie spełniało swoją funkcję.
Jednak III RP nie odbiega tak gospodarczo i organizacyjnie od reszty świata jak jej obie poprzedniczki.
Ciekawe czy sojusz z Czechosłowacją coś by zmienił?
Problem jest taki że w dwudziestoleciu międzywojennym Czechosłowacja nie chciała sojuszu z takim autorytarnym i niedemokratycznym państwem jak Polska. W mojej ocenie był to spory błąd Masaryka. Potem było już za późno, Warszawa nie mogła narażać się na konflikt z Rzeszą by bronić nielubianej Pragi. Czechosłowacja była wtedy po prostu zbyt słaba na ewentualny konflikt. Ważnym problemem była również kwestia Zaolzia, podsycała ona stronę polską do nacisku i w ostateczności do aneksji spornych ziem. Wydarzenia z września, października i listopada 1938r. oraz z marca 1939r. zostały odebrane w kraju nad Wisłą raczej z zadowoleniem, w szczególności rewizję węgierskich granic i utworzenia wspólnej granicy polsko-węgierskiej
Mam pytanie: Czemu wgl Anglicy w 1939 bez naszej zgody nie zawarli porozumień z ZSRR? Mogli nas wystawić i dać Stalinowi Polskę wschodnią, tego chciał. My byliśmy słabi, bez znaczenia, właściwie to akwarelista bez sensu o nas zabiegał i że my odmówiliśmy to na plus mu wyszło (to za Panem Norbertem). Byliśmy tylko obciążeniem niezdolnym dla Niemców do prowadzenia wojny. Dlaczego więc nie pchnęli nas w ramiona III Rzeszy żeby przyspieszyć sojusz z ZSRR? Chyba, że nie byliśmy tak bez znaczenia i jednak opłacało się nas jako frajera pchnąć pod pociąg żeby zyskać trochę czasu dla siebie. Czekam na odcinek o przedwojennej Jugosławii. Pan Norbert nam wytłumaczy, że zgraja serbskich generałów którzy zrobili pucz i dołączyli do aliantów zamiast siedzieć cicho w osi to wszystko super zrobiła. Jugosławia wygrała przecież na końcu wojnę, nie? Błyskawicznie przegrali wojnę i zniszczyli swój kraj ale "ich kalkulacja była jedyną słuszną" XDDDD Anglicy swoimi notami pomogli im wręcz bardziej niż by wypadało. Ooooo patrzcie jacy super sojusznicy jaka zdrada niby, tak nie wolno mówić XDDD
Więc bez sensu pchaliśmy się pod pociąg zamiast siedzieć cicho i czekać.
@@peterk.608 Tak sobie myślę: czy jeśli niektórzy siedząc dziś na kanapie, po tym jak poświecili całą karierę historii opowiadają, że w 1921 obie strony przegrały, to myślenie zgodne z elementarnymi zasadami logiki odpowiada ich mentalności? Nie, to jest po prostu głupota a nie kwestia usposobienia. Nasze władze działały wtedy głupio. Nasze władze dziś działają mądrze - dają broń i cudzymi rękami walczą z naszym wrogiem(nie pisze, że tak się wtedy dało).
Bo taka sytuacja była niemożliwa, a Polska od początku była w pro alianckiej strefie sojuszy i miała zwady terytorialne z Rzeszą.
Nie wiem skąd to wpychanie swoich słów w usta Pana Norberta
@@janys6502 Niemożliwe było zgodzić się na gdański i korytarz, żeby akwarelista rzucił się na Francję? W tej kwestii zarówno autor jak i inni historycy są zgodni. Była taka możliwość. W wielu odcinkach na tym kanale się wprost to mówi. Niezgodności pojawiają się w kwestii implikacji tego rozwiązania. "My byliśmy słabi, bez znaczenia, właściwie to akwarelista bez sensu o nas zabiegał i że my odmówiliśmy to na plus mu wyszło (to za Panem Norbertem)" to autor mówi w odcinku o potencjalnym mariażu z iii rzeszą, też nie moje słowa.
@@mikol0158 eh dobrze no to załóżmy że się zgodziliśmy. Niemcy w końcu pójdą na wschód (ideologia+ gospodarka) i będą musieli mieć Polskę albo pod butem albo sprzymierzoną. Sprzymierzyć Polska się nie mogła bo ludność patrzyła na Niemców jak bandytów i by cyt 'pozrzucali nas ze stołków'. No więc pozostaje but
Dzisisj do niemieckiego pochodzenia przyznaje sie 51% bialych Amerykanów
Skąd to wiesz?
@@Melon1410-k7h z dostepnych statystyk
To dajesz te statystyki z odnośnikiem
To prawda. Poniekąd te wojny światowe to wojny domowe były między niemiaszkami😂
Łapka
Mam bardzo ważne przesłanie, ale tylko do tej niewielkiej myślącej części Polaków.
Często na tym kanale podkreśla się znaczenie systemu, zwłaszcza w sferze militarnej. Na przykład ostatnio w odcinku o radarze. I to jest bardzo istotna prawda, czasami można posiadać mniejszy potencjał, ale osiągnąć przewagę dzięki jego lepszemu wykorzystaniu. Obecnie istnieje pewien temat tabu, a wręcz funkcjonuje celowa dezinformacja w temacie dronów. Głównie podkreśla się ich znaczenie i poziom zaawansowania. Jest to jednak daleka nieprawda. Zarówno Rosja, jak i Ukraina nie posiadają systemu. Nawet ostatnie ataki Iranu, były tylko masowymi fajerwerkami. I to jest nic, w porównaniu do tego jaką skuteczność może mieć ta broń gdyby zbudować z niej system. Istnieje mnóstwo strategii roju, które mogłyby sprawić, że wspomniany atak Iranu zamienił by się w skomplikowany system niestandardowych, ale skoordynowanych zachowań, podnoszący skuteczność ataku o dziesiątki tysięcy procent! Tak pokazują szacunki oraz symulacje.
Państwo polskie, nie jest zainteresowane rozwijaniem systemu. Wręcz przeciwnie, walczy z ludźmi którzy chcą podejmować temat. Osobiście znam przypadek człowieka z którego zrobili kogoś poniżej zwierzęcia i ten wyjechał na Białoruś, która zyskała dobrze zmotywowanego pracownika pracującego z zapałem po 12h dziennie, nad bronią która cytuję "zniszczy polskich faszystów".
Co XD ale schiza
No dobrze po obejrzeniu filmów z Twojego lub waszego kanało napisał byś film czy Polska w dzisiejszych czasach miała by szansę być jakims podmiotem wobec dzisiejszej rzeczywistości tzw. Nato USA Rosjia Chiny ?
To wyszło miesiąc temu, a jest najważniejszym materiałem dla mnie na tym kanale.
Ależ fascynujący odcinek, chłodne spojrzenie na polityczne uwarunkowania tamtych czasów.
A może Madagaskar zamienił by się z nami na terytoria?
Madagaskar jakoś nie ma szczęśliwszej historii :(
Niemcy ale też i wlosi i hiszpanie nie sami niemcy jako panstwo zachodnie jie byly same przeciwko francuzom brytyjczyka i amerykana
Hiszpania była rozwalona przez wojnę domową, a Włochy o ile były większym zagrożeniem to jednak nie traktowano ich(ani wtedy ani dziś) nie były postrzegane jako wielka potęga, więc ich interesy nie były brane pod uwagę(nie w takim stopniu jak niemieckie)
Jugosławia to była Wielka Serbia
Trzeba handlować ze wszystkimi. Wtedy unikniemy konfliktów
Trzeba mieć czym handlować, coś na czym innym naprawdę będzie zależeć, a co my obecnie takiego mamy?
@@monikapycinska9978 artykuły spożywcze między innymi.
@@browning1397 powiedz to Szwajcarom
niekoniecznie, nie wszystkie reżimy mają na celu dobrobyt własnych obywateli, handel z nimi nieskłonni ich do zmiany własnej polityki na pokojową a jedynie da im możliwość zmodernizowania armii i rozpoczęcia nowych wojen, przykład rosja. Dlatego z barbarzyńskimi reżimami nie należy handlować.
@@ulyanov17 rozwiń swoją tezę
A czy byłby możliwy cichy scenariusz Czechosłowacki - w sensie po cichu nieoficjalnie podporządkować się Niemcom, dawać im zasoby i te paniewageny ale oficjalnie być neutralnym państwem i nie wysyłać żołnierzy no chyba że przebranych w niemieckie mundury. Wiem, że naszemu społeczeństwu by się to nie podobało ale może to była kwestia ogarnięcia tego propagandowo - szczególnie po Monachium mieliśmy pretekst aby się wypiąć na zachód i pokazać jak sprzedał swego sojusznika ( Francji w sensie). A w miarę możliwości przystąpić do wojny przeciwko Niemcom zanim by do nas wpadła armia ZSRR ( trzeba by mieć swoich DeGaulle -ów na zachodnich dworach aby lobbowali za uznaniem polski za ofiarę a nie sojusznika Niemiec - chyba by w 1944 alianci nie powiedzieli by nam nie na jakiś układ Sikorski-Majski i dodanie sobie kolejnego sojusznika - może się dało skończyć w PRL-u ale bez wymordowania tylko Polaków przez nazistów?
4:03 "(...) Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Niemcy. To były państwa zachodniej Europy."
To też jest uproszczenie i nieprecyzyjność, bo Stany nie leżą w Europie, a każdy jednak wie co ma autor na myśli. Tak tylko się czepiam, to nic wiążącego :p
I tak i nie nie geograficznie tak kulturowo politycznie ekonomicznie
@@kubabrzyk2428dokładnie
Najprościej powiedzieć i tak i nie, a biorąc pod uwagę, że przynależność do "Europy zachodniej" to też system już tym bardziej nic nie wiadomo.
Bo dojscie do wojny swiatowej to byl system
co by było gdyby Hitrer nie doszedł do władzy ,
czy by była wojna ,
i czy stalin by zatakował polskę w 1942r.
Co by było gdyby było (, idż do wróżki.
🙂👍
Fragment o tym, jakie państwa powstały po I WŚ jest kuriozalny: Polska i Czechosłowacja 😅 Nawet z późniejszymi dodatkami Pana Norberta
XDDDD, ten kanał w skrócie to: Polska - wszystko źle, słabo , niedobrze, nic nie działa, gorzej niż Etiopia (my rozmontowaliśmy sojusze Francuskie w Europie, nie żeby oni sami mieli je w d....) . Anglia - wszystko super elegancko dobrze chłopaki robią, Niemcy to potęga nie do pokonania w 1939, ale jednak musieli przegrać wojnę o patrzcie tak z liczb wychodzi Panu Norbertowi. Surowców nie mieli, ZSRR nie pogli podbić (tzn. mogli ale nie mogli wg kryteriów które im postawił Pan Norbert więc już udowodnione, że nie mogli pora na CS'a)
@@mikol0158szkoda że nie obejrzałeś większej ilości odcinków ze zrozumieniem.
Polska (2 rp)- no nie działało nam, widać ładnie nasze iluzje sensownej armii w filmach kampania wrześniowa godzina po godzinie
Francuski system sojuszy- to że Francja słabo grała w grę pt szachowanie Niemiec to nie znaczy, że Polska im w tym nie przeszkadzała
Anglia- Pan Norbert wspomina w którymś odcinku, że w Niemczech gotowy był przewrót i to Chamberlain zaprzedał pokój za własną sławę pojedynawcy.
Niemcy to potęga w 1939- no tak, i to widać w tym, co robili. Pomagał im w tym system logistyczny w Europie. No i faktycznie musieli przegrać wojnę i tak wychodzi z liczb- 🎉jeśli przechodzimy w wojnę na wyczerpanie, ponieważ wojna błyskawiczna (po chłopsku ale wiadomo) nie może przynieść rozwiązania wojny, to wygra ten, kto będzie w stanie wystawiać więcej wojska i lepiej je nasycać wartością bojową (artyleria i amunicja, samoloty, czołgi, pojazdy opancerzone). Ja nie wiem skąd ty widzisz tu tyle zaprzeczeń, ale jeśli chcesz to spróbuj odpisać i coś wymyślić, choć nie masz wiedzy o temacie i chyba więcej możesz opowiedzieć o csie.
@@janys6502 1 w jaki sposób Polska przeszkadzała Francji która Czechów chciała sprzedać zanim negocjacje się zaczęły.
2 przewrót w niemczech? Ja pamiętam taką próbę w wilczym szańcu i nic z tego nie wyszło więc pisanie gdyby nie Chamberlain wszystko by się udało jest podobnr do myślenia "no gdyby nie sowieci to latami byśmy się przed Niemcami bronili"
3 czy niemcy musieli przegrać wojnę. Oczywiście że nie ale na szczęście tak się stało. Kluczowa była wojna o związek radziecki. Niemcy chcieli rzucić związek radziecki na kolana wojskiem a niestety Rosje można pokonać tylko od wewnątrz. Można było grać w grę na pokonanie komunistów a nie toaji jako takiej. Po przejęciu jej zasobów sam pan Norbert kiedyś powiedział, nie było by mowy o zwycięstwie aliantow.
Na koniec krótki komentarz. Analitycy dzisiaj kiedy mówią o wojnie na Ukrainie, że ktoś by im przedstawił taki scenariusz kilka lat przed wojną mówią, że uważaliby że ktoś z psychiatryka uciekł. Dziś to jest rzeczywistość. Tak samo jak wojna finów z rosją. Tak samo jak powstanie Polski w 1918 (prędzej miała się odrodzić na księżycu wg wielu). Takie były liczby a jednak te rzeczy się wydarzyły.
Dlaczego? Żeby stwierdzić, że coś może /mogło się wydarzyć trzeba mieć świadomość posiadania calej wiedzy o wszystkim. Pan Norbert jej nie ma i nikt jej nie ma. Tak samo jak Alan Greenspan jej nie mial przed kryzysem w 2008r. A uważał, że wszystko będzie super i stała za nim potężna instytucja z zastepami analityków a nie pan Norbert który coś tam sobie czyta. Alan Greenspan totalnie nie miał racji. Pan Norbert też jej nie ma bo zwyczajnie nie może.
Pytanie podstawowe. Dlaczego skoro byliśmy tak słabi i tylko sojusz z zsrr się liczył Anglia nie wepchnęła nas w ręce Hitlera żeby szybciej wciągnąć ZSRR do wojny i walczyć od razu z potężnym sojusznikiem u boku. Stalin dał warunek, 6 chce Polski wschodniej. Mogli przecież dać pół tej złej Polski ZSRR czemu by nie?
@@janys6502 co do kampani wrześniowej. Przegraliśmy z wrogiem który wyprzedzał uwczesnych o długości w prowadzeniu wojny. Lata później pomimo nauki i wyciągania wniosków armia angielska nie potrafiła sobie z niemcami poradzić. Więc nasza porażka to tak jakby wystawić lecha na real. Dostaną 5:0 i mówić, że o widzicie jacy słabi. Na każdym polu. Wniosek(tzw z dupy): ta drużyna spadnie z ekstraklasy.
Nasza armia w dwudziestoleciu szykowała się głównie na wojnę z ZSRR i takie gry wojenne, przygotowania terenu ect były prowadzone głównie co jasno pokazuje profesor Wieczorkiewicz. Mieliśmy walczyć z innym wrogiem w innej wojnie na innym terenie. Robiliśmy coś zupełnie innego i o zgrozo nie wyszło.
Natomiast prawdziwe oblicze autora ukazuje się kirdy mówi, że w 1921 roku my wojnę przegraliśmy. Czy trzeba na prawdę powiedzieć, "każdy trochę gwa..." żeby ludzie ogarnęli, że coś tam się odkleja?
@@mikol0158dodać trzeba jeszcze to że ta wielka potęga z armią och ach w 39 dogadała się ze swoim największym wrogiem by Polskę najechać .
Tradycyjnie pesymistycznie ale niestety realnie, szkoda 😔
A niby w lepszej sytuacji przed 2 wojną była Rumunia, czy Węgry? A tak pokierowali swoim państwem, że mniej strat ponieśli. O Włochach nawet nie wspomnę. Nawet Francja „zbratała się” czasowo z Niemcami dla własnego interesu czyli społeczeństwa.
Tak, oba kraje dysponowały silniejszymi fundamentami, bazą przemysłową i surowcami. Niemcy nazistowskie w związku z tym uzależniali takie kraje gospodarczo. Zwłaszcza Rumunię i jej pola naftowe. Póki byli przydatni, pozwalali im żyć.
I robili to wiedząc doskonale, że robią źle.
Premier Węgier po pójściu na ustępstwa z Niemcami i w praktyce wstąpienie do Osi niedługo później się zastrzelił. W Rumunii doszło do przewrotu pałacowego, a nie żadnego pokierowania.
Problemem Polski było wiele rzeczy, ale również to, że ponad 100 lat temu w zasadzie odebrano nam prawo do istnienia i ten pogląd utrzymywał się również po 1918 roku.
Oj dana dana, komentarzyk z rana...
Trudno strescic w kilkadziesiat minut dylemary polskiej polityki zagranicznej .Pan Norbert jedynie zasygnaluzowal pewne zafadnienia a dla bardziej dociekliwych goraco pokecam cykl IPN na yt dylematy pokskiej polityki zagranicznej gdzie prof Wołos jako moderator zaprasza gosci (innych profesorów )i tam rozkladaja polska polityke 20lecia na czynniki pierwsze
To wyjątkowo pesymistyczny odcinek, ale nie wierzę, że w XX wieku nie mógł nas spotkać lepszy los-takie twierdzenie oznacza bycie adwokatem czarnego lub czerwonego diabła. Dlaczego Panowie jeszcze nie zrobili odcinka o potencjalnym lądowaniu aliantów na Bałkanach latem 1943? Albo operacji "Pika" planowanej przez Francuzów i Anglików na rok 1940? Akcji Kontynentalnej Jana Kowalewskiego? Dlaczego nie powstał odcinek specjalny o możliwościach obronienia niepodległości Białorusi i Ukrainy w 1920? Wreszcie-dlaczego nie ma odcinka poświęconego znaczeniu operacji "Fall Blau" bez wzniecania bitwy stalingradzkiej lub samej bitwie o Stalingrad i potencjalnemu układowi sił po pokonaniu Niemiec np. atakiem nuklearnym (nieunikniona klęska hitlerowskich Niemiec nie oznacza przecież, że musiało jednocześnie dojść do zajęcia Europy Środkowej przez Armię Czerwoną i podziału Starego Kontynentu na strefy wpływów)? Dobrze byłoby usłyszeć na kanale więcej o bardziej optymistycznych wariantach.
Ale historycy nie piszą baśni.... Norbert parę razy już to wyjaśniał.
@@robertregua5140 Pan Pawłowski bardzo fajną publikację o historii alternatywnej napisał pt. Sowieci nie wchodzą: Polacy mogli wygrać w 1939 roku : fakty, a nie historia alternatywna
@boniek11101988 mamy szczęście używać bardzo precyzyjnego języka jako naszej mowy ojczystej. Niestety wiele osób sprawia wrażenie jakby nie miały pojęcia o znaczeniu wielu słów które używamy w mowie potocznej. Z tego powodu całe piękno naszego języka idzie w przysłowiowy kibel. Historia alternatywna to to samo co fantastyka. Ot bajanie pisarza takiego czy innego.
To, że ktoś napisze w tytule słowo fakty, nie znaczy, że wie, co to słowo oznacza. To, że ktoś w ogóle coś napisze, nie oznacza, że warto taką pozycję użyć gdzie indziej niż w toalecie.
Nie chodzi o zamykanie się w swojej bańce światopoglądowej, ale jeśli ktoś nie zna znaczenia słów, których używa, być może w ogóle nie ma pojęcia, o czym tak naprawdę chce napisać. A potem jeszcze znajdzie sobie takie indywiduum publikę, która ma podobny poziom rozumienia języka i sukces w komunikacji mamy murowany.
Z językiem polskim jest jak z transportem, it is a very precise business.
@@boniek11101988Marcin Ciszewski też napisał fajny cykl książek o 1939 roku. Dostępny jest w dziale beletrystyka.
@@robertregua5140 Tu nie chodzi o pisanie baśni, ale o to, żeby uświadomić sobie narodowe interesy. W naszym interesie narodowym było powstanie przed 1939 rokiem bloku państw sojuszniczych od Zatoki Fińskiej do Morza Egejskiego- polecam przeczytać np. książkę prof. Grzegorza Górskiego "Wrzesień'39. Nowe spojrzenie". A od 1942 roku było w naszym interesie, by Wehrmacht trzymał Armię Czerwoną jak najdalej od Wolnego Świata jednocześnie samemu się przy tym jak najbardziej wyniszczając. Jeżeli przyjmujemy, że musiało wszystko być tak jak było, to znaczy, że naszym przeznaczeniem jest bycie prześladowanym przez los, a to nie buduje ducha narodowego, przeciwnie.
Niech ten odcinek będzie nauką, że tylko własna potęga zapewni nam bezpieczeństwo. Sojusze są dobre, ale historia świata to historia zdrady, pisana przez Judaszów.
warto się zbroić ale potencjał jest ograniczony. 36 milionów i wymieramy w zastraszającym tempie.
W takim razie ja polecam się jednak ocknąć, bo na "własną potęgę" jest już daaawno za późno.
Jak chcemy awansować w rozwoju jako ludzkość ogółem, to musimy wreszcie się zacząć dogadywać. Nie kombinować jakby się tutaj wytłuc nawzajem w jeszcze większej ilości.
Pozdrawiam.
+
3
Dobra relacja między USA, a Stanami Zjednoczonych.... 😅
XDDDDD
❤@@Hubert-Winczewski
No pod koniec 1 wojny światowej też „zachód” chciał hybrydy z Rosją czy tam ZSRR i dobrze że Piłsudski się nie posłuchał. Wyszło to nam na zdrowie. Przed 2 wojną „zachód” chciał podobnie i też nie dla naszego dobra.
Kiedy to konkretnie Hitler chciał odzyskania swojego terytorium kosztem Polski?
No kiedy konkretnie i w jakiej wypowiedzi?