ItalYOLO: Czy warto studiować filologię obcą (włoską)?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 52

  • @emiliamazur5039
    @emiliamazur5039 7 місяців тому

    Dziękuję za ten film!

  • @joannao9969
    @joannao9969 6 років тому +8

    Uwielbiam Cie sluchac! Widac, ze bardzo duzo wiesz i ze potrafisz przekazac wiedze. Chcialabym sie nauczyc wloskiego, wiec bede Cie ogladac! Pozdrawiam :)

  • @fastravel9097
    @fastravel9097 5 років тому +7

    Bardzo przydatny i mądry film. Dziękuję

  • @juliabojar
    @juliabojar 3 роки тому +1

    Super filmik! Właśnie takiej dawki informacji potrzebowałam. Twoje słowa bardzo mi pomogły i rozjaśniły moje plany co do studiowania filologii hiszpańskiej. Dziękuję

  • @olak.7799
    @olak.7799 6 років тому +6

    I po takim filmiku jeszcze bardziej nie mogę sie doczekać października...

    • @italyolo
      @italyolo  6 років тому +1

      a są już wyniki, Ola? ;)

    • @olak.7799
      @olak.7799 6 років тому +3

      Tak :D udało się i jestem studętę :P

  • @giorgioblume7755
    @giorgioblume7755 4 роки тому +1

    Bardzo sympatyczna, pokorna dziewczyna z Ciebie! Uwielbiam takich ludzi :-).

  • @idylla5972
    @idylla5972 3 роки тому +2

    Skończyłem 1. rok romanistyki na UW i zdecydowanie zgadzam się z tym, co powiedziałaś. Rok temu miałem rozterkę, czy rekrutować na romanistykę, czy na bardziej praktyczną lingwistykę eng+fr. Zdecydowałem się na romę, bo jestem kulturowym freakiem. Ten rok filologii mnie baaaardzo rozwinął jako humanistę - ze względu na samą treść studiów, jak i specyficzne środowisko (wrażliwe, z dużą kulturą osobistą i, tak jak powiedziałaś, inteligentne).
    Po pierwszym semestrze odpadli ci, co chcieli się "prześliznąć" i zostało dosyć kameralne grono pasjonatów. Rzeczywiście trzeba pracować na bieżąco i na każde konwersatorium coś przygotować, ale w moim odczuciu potem było luźniej w sesji. Dzięki temu też szybko odczuwa się progres w znajomości języka.
    A i co ciekawe, w dużych miastach rzeczywiście jest dużo ofert pracy dla studentów filologii obcych, którzy są dobrzy w komunikację. Korporacje związane z copywritingiem, obsługą klienta, call-center etc bardzo chętnie ich przyjmują :)

    • @reasel87
      @reasel87 Рік тому

      Ach, czyli moje spostrzeżenia co do kulturalnych, inteligentnych ludzi na filologiach, to nie przypadek!❤

    • @idylla5972
      @idylla5972 Рік тому

      Kilka wniosków po skończeniu filologii:
      1. Nikt się za ciebie nie nauczy języka.
      2. Na studiach filologicznych najprawdopodobniej spotkasz się z konserwatywnymi profesorami, którzy uważają, że wkuwanie dat na pamięć ma sens w XXI wieku. (Choć u mnie było równie dużo progresywnych profesorów)
      3. Osoby, które znają już na jakimś poziomie język obcy, będą miały łatwiej nie tylko na starcie ale i przez cały tok studiów.
      4. Osoby początkujące MOGĄ nadrobić tę lukę, leczy wymaga to od nich dużo samozaparcia.
      5. Zajęcia z praktycznej nauki języka są DLA CIEBIE a nie przeciwko tobie, więc dobrze jest je wykorzystać do tego, żeby .... nauczyć się języka.
      6. Można skończyć te studia i nie potrafić się komunikować w języku docelowym. Pytanie czy warto.

  • @ewanowak4986
    @ewanowak4986 5 років тому +7

    Potwierdzam każde słowo, które Pani powiedziała na temat filologii. Moje czteroletnie studia na UW oprócz wszystkich gramatyk - opisowej, historycznej, leksyki, fonetyki, historii literatury, SCS, lektorat j.niemieckiego, łacina obfitowały w tak do niczego później nieprzydatne przedmioty jak: wojsko!!!, logika, ekonomia polityczna, pedagogika, psychologia, filozofia, nauki polityczne, wszystko skumulowane w 4 lata, zajęcia 8-20 codziennie, z małymi okienkami, potem biblioteka do 23. Całe swoje zawodowe życie przepracowałam jako tłumacz tekstowy, uwielbiałam moją pracę. Biegła znajomość drugiego języka dała mi olbrzymią satysfakcję poznania innej kultury, sztuki a przede wszystkim literatury, którą uwielbiam. Teraz, mając dużo wolnego czasu zaczęłam intensywnie uczyć się języka włoskiego co sprawia mi wielką przyjemność.Gdyby nie było ograniczeń wiekowych na studiach po raz drugi zaczęłabym naukę na UW. Serdecznie Panią pozdrawiam i wszystkich wielbicieli nauki języków obcych.

    • @giorgioblume7755
      @giorgioblume7755 4 роки тому

      Niesamowicie mnie rozśmieszyłaś tym przedmiotem "Wojsko". Nie mogę w to uwierzyć...

  • @michalinaskiba3353
    @michalinaskiba3353 5 років тому +2

    Ja od października wybieram się na filologię włoską na UŁ i już nie mogę się doczekać! Jestem podekscytowana bo tak naprawdę nigdy nie miałam styczności z językiem włoskim ale stwierdziłam że zaryzykuję i z bezpiecznej filologii romańskiej (która była moim pierwszym wyborem) "przeskoczę" na filologię włoską 😉 a po pani filmiku, jeszcze bardziej chcę już zacząć

  • @italyolo
    @italyolo  5 років тому +1

    @Magnum Dominus Cornelius Optimus podrzucam tekst Locandiery Goldoniego, którą, tak!, czyta się w oryginale na studiach, na drugim roku. Jako komedia, która za miejsce akcji ma Florencję, jest oczywiście bardzo bliska językowo florenckiemu mówionemu, który jak pamiętamy, jest szkielet dla współczesnego włoskiego. Polecam ;) Zajrzyjcie - naprawdę da się zrozumieć! www.letteraturaitaliana.net/pdf/Volume_7/t334.pdf

  • @patrycjat.9364
    @patrycjat.9364 6 років тому +1

    Zaczynam od października filologię włoską jako drugi kierunek i troszkę zaczynam się stresować, zwłaszcza po Twojej wypowiedzi, ale mam nadzieję,że będzie dobrze, jestem gotowa na dużo pracy i poświęcenia, mam nadzieję,że dam radę 🙈 bardzo fajny filmik, dużo rozświetla i powoduje uśmiech na myśl o studiach, choć nie pozostawia złudzeń 😁 pozdrawiam serdecznie 😊

    • @italyolo
      @italyolo  6 років тому +1

      Patrycja A gdzie zaczynasz? Nie ma się co stresować, od początku podejdź rzetelnie i będzie dobrze. Ale sielanka to nie jest :)

    • @patrycjat.9364
      @patrycjat.9364 6 років тому +1

      Paulina .Więzik na UP w Krakowie :) jak ma razie próbuję trochę sama się podciągnąć póki są wakacje, także z Twoich filmików,żeby choć troszkę wiedzieć, na pewno będę się starać i przykładać, tym bardziej,że coraz bardziej podoba mi się i interesuje mnie włoska kultura, kuchnia, język :)

    • @italyolo
      @italyolo  6 років тому +1

      Patrycja na UP jest troszkę łatwiej, bo tempo nauki języka wolniejsze. Ale za to sporo absurdów słyszałam, jeśli chodzi o egzaminy z literatury na 1.roku, więc uważaj :) w razie problemów, zapraszam do kontaktu, z 10% roku z UP mi się przewija przez ręce tu i tam :)

    • @patrycjat.9364
      @patrycjat.9364 6 років тому +1

      Paulina .Więzik jasne, dziękuję bardzo za odpowiedź i propozycję 😊 pewnie się odezwę, a za rok powiem czy się udało, czy było warto :) grazie!

    • @PaniJewel
      @PaniJewel 5 років тому

      @@patrycjat.9364 Ja kończę UP i słuchając Pauliny miałam dokładnie takie same odczucia, więc na UP także filologia włoska jest na wysokim poziomie, a dodatkowym plusem jest to, że wykładowcy są przemili. :D

  • @wikc_iaa8007
    @wikc_iaa8007 4 роки тому +1

    A co uważa Pani o pracy stewardessy po filologii? Czy dałabym rade skoro nie znam tego języka a chciałabym go poznać i poznać kulture j. włoskiego?
    Jak by wyglądały studia zaocznie ?

  • @malgorzatakaluza6358
    @malgorzatakaluza6358 4 роки тому +1

    Praca tłumacza? Jestem przysięgłym. Filologia romańska+urlop dziekański na wyjazd do Francji +inne studia+praktyka w zagranicznej kancelarii prawnej+ w korporacjach+kontrakty zagraniczne. Całe życie się uczę i nigdy nie przestanę. Najnudniejsza była filologia i strata czasu w 3/4. Fascynujące były kolejne studia biznesowe po francusku :)

    • @italyolo
      @italyolo  4 роки тому

      Myślę, że to głównie kwestia różnych oczekiwań wobec studiów i potem pracy. Dla mnie też to były trudne lata, jako lektor kształcę się również cały czas, a np.nie wyobrażam sobie już zupełnie powrotu do tłumaczeń. Nie powiedziałabym nigdy jednak, że studia to była strata czasu, bo filologię zaczynałam na a1, a skończyłam na c2:)

    • @barventajabieg3745
      @barventajabieg3745 3 роки тому

      Czy moża się z panią jakoś skontaktować, ponieważ myślę nad przysięgłym ale wolałbym się kogoś doradzić?

  • @joaaana6273
    @joaaana6273 5 років тому +2

    Świetny film! Ja też myślę o filologii włoskiej, właśnie na uj. Co sądzisz o tym, by studiować trzy lata, zrobić licencjat i później wyjechać do Włoch? Chociażby by podjąć dalsze studia, już na włoskiej uczelni, czy od razu szukać pracy? Jakie są realne szanse na jej znalezienie?

    • @italyolo
      @italyolo  5 років тому

      Pomysł z wyjazdem jest fajny, jednak na pracę inną niż w gastronomii czy hotelarstwie nie ma co liczyć. Znajomość włoskiego jest atutem w Polsce, nie we Włoszech, a sytuacja na rynku pracy tam jest bardzo kiepska, nie bez powodu większość młodych Włochów wyjeżdża z Italii... Ale dla chcącego...:)

    • @joaaana6273
      @joaaana6273 5 років тому

      @@italyolo A czy po zrobieniu licencjatu na filologii włoskiej, można aplikować na studia w samych Włoszech? Język ma się już w miarę opanowany, a jak to jest z maturą, czy wystarczy polska matura? Słyszałam o osobach które studiowały filologie po to, by potem przenieść się na studia za granicę.

    • @italyolo
      @italyolo  5 років тому

      @@joaaana6273 Można, dużo zależy od uniwersytetu, trzeba sprawdzić. Pamiętaj też, że studia we Włoszech są płatne (ale są stypendia dla obcokrajowców).

    • @joaaana6273
      @joaaana6273 5 років тому

      @@italyolo Dziękuję za odpowiedź! A tak wracając do mojego pierwszego komentarza, twój kanał jest bardzo inspirujący, mówisz w konkretny sposób i bardzo fajnie się Ciebie słucha. Rób dalej to co robisz i czerp z tego pasję! Powodzenia! ☺

  • @luckyluckydog123
    @luckyluckydog123 6 років тому +1

    bardzo ciekawy filmik :)

    • @italyolo
      @italyolo  6 років тому +2

      luckyluckydog123 trochę dużo szczegółów, może nie dla każdego, ale brakuje rzetelnych komentarzy z pierwszej ręki nt.filologii, więc zdecydowałam się takiego udzielić :)

    • @luckyluckydog123
      @luckyluckydog123 6 років тому +1

      no tak, trzydziestominutowy filmik mógłby wielu zniechęcić, ale dla mnie był ciekawy :) Szkoda, że po ukończeniu filologii człowiek musi zadowolić się tłumaczeniami instrukcji obsługi lub musi znaleźć pracę nie związaną z językoznawstwem; zresztą, tak jest w większości dziedzin akademickich: republiki nie potrzebują uczonych. P.S. myślę, że wielu informatyków/inżynierów itp ucieszyliby się jak dzieci gdyby mogli się znaleźć w takim `babińcu' chociaż na kilka dni...

  • @ErtixPoke
    @ErtixPoke Рік тому

    Opowiesz coś może o swojej historii na filologii romańskiej?

    • @italyolo
      @italyolo  Рік тому

      To było już tak dawno temu i w sumie spędziłam tam tylko pół roku, że nie bardzo jest o czym opowiadać:)

  • @miszczuplanu9903
    @miszczuplanu9903 2 роки тому

    Bardzo przydatny filmik, jednakże mam pewne pytanie. Za chwilę zaczynam klasę 3 liceum i ogólnie nie mam języka włoskiego w szkole, ale chciałbym bardzo się przyłożyć i przez te następne 2 lata próbować to wszystko ogarniać; wiele czytać i się uczyć wszystkiego związanego z językiem włoskim (jeżeli będzie mi na to starczyć czasu) - czy jest wtedy możliwość, że te studia będą choć o 1% łatwiejsze, czy lepiej się tym nie zadręczać teraz? Jestem bardzo zestresowany, bo boję się, że nie znajdę żadnego pomysłu na życie i na razie jedyne nadzieje pokładam we włoskim, który jest dla mnie bardzo ciekawy. Nie stać mnie na wyjazdy za granicę, nie mam też tam żadnych przyjaciół, ale chciałbym się bardzo postarać, by te studia nie okazały się taką wielką zmorą. Czy myśli Pani, że z takim podejściem jest szansa, aby dobrze się odnaleźć na filologii włoskiej?
    Pozdrawiam serdecznie

  • @tomaszrad.8849
    @tomaszrad.8849 6 років тому

    Alda Merini jest rzeczywiscie w innym jezyku trudno dostepna zarowno formalnie, jak i materialnie( nawet jezeli tlumaczenia sa dostepne to nie oddaja one do konca tresci ktore chciala Alda merini przekazac)

  • @Gabriel-fj6db
    @Gabriel-fj6db 3 роки тому

    Dzień Dobry, jeśli z języka polskiego na maturze miałem 36% i z angielskiego 70% (podstawa) ,a na italianistyce w Lublinie w KUL wymagają 40% z języka polskiego to mam jakieś szansę żeby przyjęli moje zgłoszenie na studia? Czy jednak nie robić sobie nadziei?

    • @italyolo
      @italyolo  3 роки тому

      Prawdę mówiąc, nie wiem, jakie mają tam limity i czy da się je obejść. Jednak bardziej nad tym, czy mnie przyjmą, zastanowiłabym się, po co i czy chcę studiować filologię obcą. Filologia to nie studiowanie tylko jezyka, to studiowanie słowa, literatury. Wydają mi się to zainteresowania odległe od zainteresowań osoby na granicy zdawalnosci matury z języka polskiego. Chyba że jesteś obcokrajowcem i znasz juz trochę włoski i stąd ten wynik matury z polskiego... na studia nie wystarczy się tylko dostać, trzeba je też ukończyć i zostać specjalista w swojej dziedzinie. Proszę pomyśleć, czy nie lepiej będzie skończyć kilka ciekawych kursów, które dadzą realne umiejętności (od kursu szycia po kurs programowania czy właśnie języka włoskiego).

    • @Gabriel-fj6db
      @Gabriel-fj6db 3 роки тому

      @@italyolo z polskiego zawsze byłem lepszy od wszystkich innych przedmiotów, w 2020 był beznadziejny temat rozprawki gdzie nie było wiadomo jakie dokładnie wybrać przykłady z literatury ,aby potwierdzić tezę (ale to nieważne). W trakcie gimnazjum uczyłem się hiszpańskiego , w technikum miałem francuski (za którym nie przepadam, bo to ciężki fonetycznie język). Zawsze mnie interesowały Włochy , chciałbym nauczyć się tego języka, historii oraz kultury. Chcę w przyszłości zostać ekspertem od ligi włoskiej w piłce nożnej, na stanowisku komentatora lub redaktora , dlatego sądzę że ten kierunek byłby właśnie dla mnie.

    • @italyolo
      @italyolo  3 роки тому +1

      @@Gabriel-fj6db to spokojnie do tego wystarczy dobry kurs wloskiego plus pisanie artykułow branzowych na poczatek. Plus moze jakas praca, choćby w gastro, we Wloszech. Studia filologiczne są trudne i wymagajace. Ale mozesz próbować. Powodzenia!

    • @Gabriel-fj6db
      @Gabriel-fj6db 3 роки тому

      @@italyolo zastanowię się nad tym, dziękuję za radę

  • @korneliuswielowieyski8644
    @korneliuswielowieyski8644 5 років тому

    Goldoni w oryginale? No to koleżanko, poleciałaś... Goldoni pisał w veneto (dialekcie jezyka weneckiego), poza tym Goldoni jak większosc wenecjan był wulgarny... na originał to polecam dopiero XIX wieczną literaturę, d'Annunzio to miòd dla italianisty.
    Con ossequi,
    Kornel, italianista.

    • @italyolo
      @italyolo  5 років тому

      To koledze italianiscie polecam się dokształcić jeszcze: Goldoniego pamiętamy po dziś, bo wykształcił język, który był zrozumiały dla północnych i środkowych Włoch i np.taką Locandiere czyta się dużo łatwiej niż D'Annunzia. Polecam. A artykuł na poparcie moich słów, bo raczej dyskusji o rozwoju języka włoskiego toczyć w weekend nie planuję. spazioinwind.libero.it/letteraturait/analisi/goldoni/lingua.htm

    • @korneliuswielowieyski8644
      @korneliuswielowieyski8644 5 років тому

      @@italyolo ośmielę się nie zgodzić, dzięki m.in Goldoniemu istnieje język wenecki (a nie dialekt) jest to język na równi z neapoletano, fiulano, siciliano o sardo! Dzięki twòrczości literackiej można dialekt wywyższyć do języka, ale dobrze, pax Romana, jeśli koleżanka twierdzi, iż nawet osoba znająca włoski na C1 bez pomocy rodzimego użytkownika języka weneckiego jest w stanie zrozumieć np to
      "Mì ghe son obbligà de quel che l'ha fatto per mì, e anca ste altre novizze le ghe xé obbligae; ma me despiase, che el xé forèsto, e co'l va via de sto liógo, no voràve che el parlasse de nù, e che andasse fuora la nomina, che le Chiozotte xé baruffante;"
      Goldoni w swej twòrczości ma wiele dzieł a powyższe to "Le baruffie chiozzote“, ktore wg Treccani jest napisane w "lingua veneta“. Ale co ja tam wiem, wszak winnem się dokształcić.

    • @italyolo
      @italyolo  5 років тому

      Jasne, to są wiadomości, które każdy z nas italianistow ma:) zarzut dotyczył czytania Goldoniego w oryginale, kolega podrzca komedie weneckie, a to nie jest całość twórczości Goldoniego. Dla zainteresowanych przykładowa komedia, która sspokojnie da się zrozumieć, podlinkowana u góry. Locandiera bardzo przyjemna!

  • @nieszczesliwaosoba7106
    @nieszczesliwaosoba7106 5 років тому +1

    Czy myśli Pani że opłaca się iść na ten kierunek skoro nie ma się zielonego pojęcia co ze sobą zrobić po szkole ?

    • @italyolo
      @italyolo  5 років тому

      Jeśli nie ma się zielonego pojęcia, co robić po szkole, warto poczekać rok, w tym czasie wyjechać sobie na jakiś staż lub do pracy za granicę i się na spokojnie zastanowić. Można ewentualnie złożyć papiery na jakiekolwiek studia, żeby mieć status studenta (nieuczciwe, ale wszyscy to robią). Nie znam nikogo, kto ukończył trudne studia filologiczne, nie chcąc studiować tego kierunku.

    • @nieszczesliwaosoba7106
      @nieszczesliwaosoba7106 5 років тому

      @@italyolo tylko ze ja bym chciała zdawać na aktorstwo i jakby mnie nie przyjęli na pierwszy rok to chciałbym rozpocząć jakieś studia żeby mieć jakiś plan B i zastanawiam się nad językiem bo sumie to najbardziej opłacalne nawet jak przerwiemy studia na pierwszym roku

    • @italyolo
      @italyolo  5 років тому +2

      @@nieszczesliwaosoba7106 No to masz odpowiedź: "to najbardziej opłacalne". Szkoły teatralne mają to do siebie, że może się okazać, że Cię przyjmą jak już w międzyczasie skończysz filologię:)