Döngölt föld vizsgálata hajópadló párnafázás előtt

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 вер 2024
  • Vályogházak esetében a lehet legjobb padlóburkolat jelen ismereteim szerint a továbbra is a hajópadló, lehetőleg kemény fából. Semmi esetre se válasszuk a standard fenyő alapanyagot. A borovifenyő a minimum a választásnál. A vörösfenyőt kültéren is alkalmazzák, tehát ez már valóban optimális, ám igen drága megoldás.
    A döngölt földbe helyezett párnafa, pedig még sarkalatosabb kérdés. Itt már a minimum a vörösfenyő, aminek métere, ahol én találtam, ott 1.100 Ft. Métere! Az akác ilyen célra nem alkalmas, mert sajnos a nedvességtartalom változása közben nagyon vetemedik. Igazán kevés az a keményfa, ami jó nekünk.
    A faanyagot lekezelni is szükséges, ehhez is igyekszem természetbarát,, egyedi megoldásokat kidolgozni, mint, ahogy magához a hajópadlózáshoz is. :-)
    Imádom az ilyen kreatív feladatokat! :-)
    Ha vályogházzal kapcsolatos kérdése van:
    valyogdoktor@gmail.com vagy 70/6 125-521 (javaslom telefonon keressen)

КОМЕНТАРІ • 29

  • @gezad21
    @gezad21 4 роки тому +1

    linóleum és PVC két két külön anyag. A linóleum egy 100%-ban természetes gyantából téglaörleményből mészből és fakéregbpl kevert anyag. A PVC az poli vinyl clorid egy közönséges kemény műanyag.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  4 роки тому

      Köszönöm, igen tudom. 😉

  • @szilidszudzsaro7243
    @szilidszudzsaro7243 6 років тому +2

    Miért fázik a párna?

  • @zoltanbalogh1315
    @zoltanbalogh1315 7 років тому +1

    lukács úr a párna fát hogyan kell lerakni ilyen esetben , ha lenne róla videó megköszönném .

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  7 років тому +2

      Szabály szerint a döngölt földet kitermelni olyan mélyen, hogy lehessen kavicságyat tenni, majd száraz homokágyat, majd ebbe jöhet a párnafa, erre a hajópadló. Itt egyedi megoldást fogunk alkalmazni, mivel szerintem vétek lenne ezt a kemény réteget letermelni a padlóról. Így marad a keményített réteg, a párnafát fogjuk védeni a közvetlen érintkezéstől a földdel, mert emiatt kezdenek el rohadni, bomlani. A párnafák közé mészkő zúzalékot tervezek betenni, több szempont miatt is. Majd jöhet a kemény olajjal felületkezelt, borovi hajópadló, ami oldható csavarozást kap, körbe pedig szintén speciális szellőztetést alkalmazunk majd. Röviden ez a terv. :-) Videó lesz, de nem a teljes folyamatról, csak ízelítő. Elég sok a saját értékes gondolat benne. :-)

    • @zoltanbalogh1315
      @zoltanbalogh1315 7 років тому

      Lukács László - Az élet iskolája ezt így èrtem köszönöm ,ès akkor a párna fát a földbe fúrom ? dübellel vagy betonozam bele ? ezt a rèszèt nem èrtem válaszát kőszönöm.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  7 років тому +1

      Nos ez megint ebben az esetben egy egyedi megoldás lesz, tekintve, hogy fal keménységű a talaj, nem szükséges dűbel sem. Előfúrunk a fába, a csavar fejet is bemélyítjük és egy nagyon "harapós" csavarral fogjuk rögzíteni a párnafát a talajba. Tekintve, hogy a szögeket is alig lehetett kihúzni, olyan masszív a talaj, ez nagyban leegyszerűsíti a dolgunkat.
      Fontos, hogy a faanyagok minél több időt tölthessenek el abban a szobában pihentetve, amibe le lesznek telepítve. Ez papír szerint 6 hét. :-) kinek van ennyi ideje, jön a válasz csípőből. Nos 1 hét az a minimum, ha nem szeretnénk ha megnyílnának a nútok, vagy ellenkezőleg, felpúposodna a hajópadlónk.

    • @zoltanbalogh1315
      @zoltanbalogh1315 7 років тому

      Lukács László - Az élet iskolája Nagyon szèpen köszönöm válaszát.

  • @RC-fh5bv
    @RC-fh5bv 7 років тому

    Kedves Lukács László, köszönjük szépen a sok hasznos infót. Azt szeretném kérdezni hogy ön mit ajánlana ha vàlyog házban régi cementlapok vannak le rakva? Nagyon egyenletlenek nem szeretném ha azok meg maradnánk.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  7 років тому

      Nos, ha homokágyban vagy vékony meszes ágyba vannak rakva, akkor a fugákon keresztül ezek is lélegeznek, ami nagyon fontos egy vályogházban és a padlószinten is. A kimozdult padlólapokat én óvatosan egy fadarabbal és egy nagy kalapáccsal vissza szoktam döngölgetni, el szoktam síkba igazgatni. Persze az enyémek homokágyban vannak, csak ezt lehet így. Nálunk megmaradt a konyhában a régi cementlap pont a fentiek miatt.
      Én mindenképp olyan megoldást fogok majd alkalmazni ezek helyett, ami hasonlóan engedi szellőzni a talajt. Vagy olyan erős gresslapokat, amik kibírják a csak homokágyba helyezést, vagy hajópadló lesz a döngölt földön itt is.
      Ha nagyon egyenetlenek, akkor fel lehet szedni őket és újra rakni homokágyba.

    • @lizosome
      @lizosome 4 роки тому

      Kedves Lukács László ! Mit gondol , járható út a hajópadlót a cementlapra tenni(párbafákon). Megoltott lenne így a padló lélegzése? Vagy ez már túl sok réteg burkolat?

  • @g.bojanaandrassy1965
    @g.bojanaandrassy1965 7 років тому

    Kérdésem, ha nincs pénz hajópadlóra, akkor mit lehetne úgy tenni, hogy a linóleiumot minden gond nélkül le lehessen tenni? Nálunk pl. száraz a régi linóleum alja, de idővel ki szeretnénk cserélni. Azt hogyan, hogy ne bántsuk a házat, ne penészedjen, mit tehetünk a linóleum alá? Köszönném a választ.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  7 років тому

      Nos döngölt földre nincs olyan eset, amikor javasolható lenne a linóleum. Hozzáteszem, a beton felületet is teljesen lezárja. Az, hogy nem penészes az alja és száraznak tűnik, attól még nem ez az igazság. Erről hamarosan készítek is majd egy külön videót, amikor anyag nedvességtartalom mérővel végzek vizsgálatokat. A linóleum alatt ugyanis jobb esetben az történik , mint a beton alatt, vagyis a felület alatt végigkúszik a talajpára a szélekhez és ott tud távozni, sajnos ismét a falak közelében.
      Tegnap egy betonra lerakott hajópadlót is vizsgáltam, a felső felülete 0%-ot mutatott, míg az az alsó része egy nyitott helyen 1,2 %-os volt. Vagyis míg a felső fele száraz volt, addig jól láthatóan alulról kapta a nedvességet. Pont ezért nem szabad telibe lakkozni a hajópadlót. Majd azt is alá fogom támasztani miért javaslom a cementlapokat, fugával és miért nem javaslom a beton aljzatot. Erre is mutatok majd bizonyítékokat, amit bárki lakásában újra és újra meg tudok mutatni. A nedvesség nem minden esetben látszik. Amikor már megjelenik a penész, akkor régen rossz. Akkor már nem lehet megszabadulni a spóráktól, amik kis nedvességre újra és újra fellángolnak.
      Ha már választani kell, akkor ne linóleum legyen, hanem vékony filc szőnyeg, ami átereszti a nedvességet. Semmi esetre sem szabad gumi hátsóval rendelkező szőnyeget lerakni!

    • @g.bojanaandrassy1965
      @g.bojanaandrassy1965 7 років тому

      Kedves Lukács László Úr!
      Köszönöm a választ. Mindenképpen eléggé kétségbe estem, mert akkor milyen takarást is tegyünk? Ami viszonylag jól tisztítható és normálisan néz ki. A jelenlegit mindenképpen le szeretnénk cserélni, mert öreg, mert csúnya. És ha olyan borítást választunk, hogy az alá tennénk filcet? az nem oldaná meg ezt a helyzetet?
      www.diego.hu/pvc/fa-mintas/wales-rusztikus-rusztikus
      De már arra is gondoltam, hogy tégla borításra, de az pedig hideg.
      Valami esztétikus megoldást megköszönnék, mert elég nagy csávában érzem magam. Az tény, hogy Önnek minden szava igaz. A fürdőszobát leköveztük és kinlódunk a szomszéd szobában megjelenő vízfolttal. Nagyon, de nagyon kell vigyáznunk arra, hogy mennyit vizezünk a helyiségben. De valami normális megoldást csak kérnék, mert valóban neki vagyunk keseredve.
      Köszönnénk!

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  7 років тому

      G. Bojana Andrassy Nos tudom, hogy nehéz együtt élni a vályog házak kötöttségeivel, ám PVC padlót tenni vályog házba akkor is hibás lépés. Mindent lehet egyébként, csak tisztában kell lenni a következményekkel. Van, hogy meg lehet úszni szárazon, mint ahogy a vasúti átkelőn is át lehet hajtani sok százszor is vakon, behunyt szemmel, ám nem tudhatjuk így előre mikor jön a vonat. Itt pont ilyen vakon hozott döntésről van szó. Lehet tíz embernél nincs gond, ám van akinél biztosan lesz következménye.
      Nálunk padlopon van ideiglenesen a döngölt földön, azon szőnyeg. Ám le fogjuk cserélni hajópadlóra mi is. A széleken sajnos a szekrénynél peneszedet egy alkalommal. Most paramentesitoket használunk, ami megoldotta a problémát. A gumi hatulju szőnyegek szóba sem jöhetnek.
      A tégla pára áteresztő fugával jó megoldás a fürdőszobában én is ezt fogom alkalmazni.

    • @g.bojanaandrassy1965
      @g.bojanaandrassy1965 7 років тому

      Kedves Lukács László Úr! Hááát, elkeserített, rendesen. Tehát akkor a hajópadló? Jelenleg a PVC úgy van feltéve, hogy köztes hézagok vannak, kb. 10-15 cm-esek. No ezt csak úgy mondtam, sejtem, az lehet az oka, hogy nem vizesedik. Választ megköszönöm! Mit jelent azt, hogy "padlopon van ideiglenesen". Ezt a szót még soha nem hallottam, hogy padlop.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  7 років тому +1

      Igen a 15 cm hézag sokat segít. Nem sokára jön egy anyagnedvesség vizsgálatos videóm, amiből minden kiderül fehéren-feketén miért nem jó a pvc és miért kell hajópadló, de a hajópadlót sem szabad akármivel kezelni, pl. telibe lakkozni tilos. Lerakás előtt kell lekezelni. A legnehezebb kérdés a párnafa kérdése, mivel földbe csak keményfa párnafa mehet, azaz minimum vörösfenyő.
      A padlopon az önterülő aljzatkiegyenlítőt értettem alatta. Van ilyen videóm, hogy döngölt földre teszek önterülő aljzatkiegyenlítőt, ami bárki más szerint egyébként őrültség, ám nálunk 5 éve jól működik, mert ez olyan vékony réteg és olyan anyag, ami átereszti a nedvességet a földből. Ám sajnos a szőnyeg magában tarthatja pangó levegőjű helyeken.

  • @spawn0224
    @spawn0224 4 роки тому

    Nálam is döngölt agyagpadló van. Sajnos mivel a helységek talajszintje alacsonyabban van mint akár az udvar akár a 3-4m-re található aszfaltút szintje, így január 1-től december 31-ig nedves esős időben viszont szó szerint vizes a padlóm, így én a betonozáshoz fogok fordulni. Sajnos más megoldást nem igazán tudok.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  4 роки тому +2

      Ilyen esetben ha van rá lehetőség megoldás lehet, egy kb. másfél méter mély egy pl. Kuli kavics a feltöltött árok, a ház és az út között. A háztól legalább kétésfél méter távolságban. Ha ilyen mélységben már talajvizet találkozol, akkor indokolt a Drén cső behelyezése is, ebből a vizet vagy szivattyúzni szükséges, vagy ha van a telken egy legalább ilyen alacsonyan fekvő pont, Akkor oda elvezetni.
      Ilyen esetekben szinte ez az egyetlen megoldás amivel az okot tudjuk megszüntetni. Illetve akadályozni azt.
      A fokozott nedvesedést az épületben az okozhatja, hogy magasabb a talajvízszint emiatt megnövekedik a talaj pára mennyisége. Elképzelt hogy nem is talajvíz hanem Rétegvíz alakul ki. Ez ugyan ezt az eredményt hozza. A lebetonozott bent a talajt, akkor még kisebb felület maradt a párolgása, tehát biztos hogy a falait fognak még több nedvességet felszívni. Szerintem azt sem szerencsés hogyha a beton alatt összegyűlik és folyamatosan felhalmozódik a víz. Még ha le is szigeteled a betont.
      A problémának ez csak az egyik része. Gondolj bele hogy a betonnal hány 100 l vizet viszel be a Vályog épületbe. Nem elég hogy ilyenkor lezárjuk a nedvesség áramlását de még rengeteg nedvességet viszünk be mi magunk is.
      Ha betonozásra kerül a sor mindenképpen érdemes a fal mentén egy Drén kavicságyat kialakítani belülről. Ezzel akadályozva hogy közvetlenül a falakhoz juthasson a nedvesség.

    • @spawn0224
      @spawn0224 4 роки тому

      @@nepazarolj Igen természetesen a betonozást azt úgy terveztem, hogy a beton alatt végig a fal mentén egy amolyan páracsatornát kialakítani amit aztán a kéménykürtőm aljába bevezetnék. Ezzel biztosítva szabad áramlást a beton alatti talajrétegből felszabaduló magas páratartalmú levegőnek. Sajnos a kulékavicsos megoldás csak max 1m-re a faltól megoldható mert utána már a kerítés illetve az utca van. Nagyon közel a falhoz meg semmiképp nem akarom tenni, mert nyilván se nem mély se nem stabil alapokon áll az épület.

  • @gerasz888
    @gerasz888 7 років тому

    Megnéznék a további munkálatokrol is egy videót

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  7 років тому +1

      Lesz rá lehetőség. :-)

    • @gerasz888
      @gerasz888 7 років тому

      Lukács László - Az élet iskolája akkor jó :)

  • @imreszabo4430
    @imreszabo4430 4 роки тому +2

    Az nem döngölt föld hanem ilyen régi fajta fürészporos padló meleg padlónak hívták akkoriban

  • @attilahofferek90
    @attilahofferek90 4 роки тому +1

    Az alapvető baj az volt a próbavágásoknál, hogy húztad, s nem toltad a flexet, kifelé szakított, nem befelé vágott, azért lett oly szőrös minden vágás széle.

  • @attilahofferek8513
    @attilahofferek8513 6 років тому

    Lehet oda puhafából is hajópadlót tenni, csak nem szabad festeni meg lagozni, hanem darab időnként olajozni kell, pl lenmag olajjal (ami nem egyenlő az undorító ragacsos fos lenolajkencével)