Dawno nie widziałem kogoś przy pracy na wyższym poziomie, zdolności.wyobraźnia inteligencja wszytko przekłada się na to cudo inżynierii...to nie jest nieuk po licencjacie..leci sub
@@kdiann Zgadza się. Materiał ukazuje jedynie fachowca, który zna się na rzeczy, ma doświadczenia jak i warsztat pełen narzędzi. Przyznać trzeba, że wykonanie jest bardzo estetyczne i przemyślane w najdrobniejszych szczegółach - co zasługuje właśnie na pochwałę. Jeśli u kogoś robiłby tak samo - wtedy szacun za rzetelność i profesjonalizm. Rozumiesz...? To widać na filmie (przebitkach, że zadbał o wszystko.
Brawo! Żaden usługodawca by się tak nie przyłożył. Ja też zrobiłem sobie sam taką pergolę - z dbałością o szczegóły. Kilka rozwiązań innych, ale też nie miałem takich narzędzi. Koszt to ułamek tego, co żądała firma. To było mnóstwo roboty, ale za każdym razem, gdy przychodzi sąsiad, który zlecił takie zadaszenie w firmie i klnie, widząc różnicę w jakości (i w kosztach), to uważam, że było warto :) Teraz wszyscy przyłażą, żebym u nich też zrobił.
@@dariusbla5093 Tak dokładnie to nie wiem. Za całość zapłacił 20-kilka tys. za podobną wielkość zadaszenia co moje (z drewna klejonego i poliwęglanu 16 mm). Mnie wyszło 4 tys. zł - ale drewno miałem z odzysku dużo taniej (lite). Za to musiałem je przygotować, więc roboty było z tym huk.
Ja teraz robię dla klienta z drewna KVH - przekroje 60 x 160 słupki 120 x 120 - wielkość zadaszenia to 4800 x 4400 do końca słupów. Rynna z przodu razem ze spustem wody z boku na jednym ze słupów. Spadek przy poliwęglanie 8 stopni (5 stopni to takie minimum przy łagodniejszym klimacie). Bez dojazdów i robocizny to na obecną chwilę koszt samych materiałów wychodzi około 7500 zł przy obecnej cenie drewna i poliwęglanu. Drewno kupione z minimalnymi rabatami, poliwęglan z rabatem 20 %. Koszt całkowity z dojazdami i montażem to 11 tys brutto przy tej wielkości zadaszenia.Dla porównania takie samo zadaszenie całkowicie z aluminium to koszt na poziomie 19 tysięcy złotych z montażem.
Cześć „kocie”! Trafiłem tu przez przypadek.. drewno to nasza wspólna pasja. Super wykon! Zwracam uwagę na szczegóły i zdecydowanie detale nie są Ci obojętne.. bardzo podoba mi się Twój taras, kiedys zbuduje podobny:) dzięki!!!!
Do pierwszego gradu. U nas, po kilku latach, za sprawą słońca, płyta poliwęglanowa stała się krucha, miejscami kanały zaszły brudem. Większy grad zrobił z zadaszenia sito. Zmieniliśmy na pokrycie z pełnym deskowaniem deską elewacyjną i gont bitumiczny. Moim zdaniem za mały spadek ale to zależy od okolicy i ilości śniegu w zimie. Przy małym spadku, śnieg będzie zalegał przy elewacji i na poliwęglanie, dając brudne plamy. Mogą pojawić się zacieki po ścianie. Nie od razu ale po kilku sezonach, kiedy uszczelnienie silikonowe puści, dlatego folia na elewacji powinna być wyżej. Ja zrobiłem z folią pod gontem i rynnami, czego w tym projekcie brakuje. Folia na elewacji 25 cm, wypuszczona na gont z dylatacją bo konstrukcja pracuje na wietrze i pod obciążeniem.
W okolicy jest kilka zadaszeń z poliwęglanu i takich problemów nie ma, poliwęglan trzeba ciąć na formatki max 1m w zależności od grubości (zalecenie producenta) przy montaży należy utrzymać fugi min 15mm- zapobiega pękaniu i hałasom podczas rozszerzania i kurczenia. Komory należy zabezpieczać taśmą i profilami typ. U i F- zapobiega brudzeniu komór. Zalecane spadki to 5*, tu jest 6, na połączeniu jest kauczukowa masa nie silikon, wybrałem z uwagi na estetykę z tych samych powodów zrezygnowałem z rynny, która nie jest konieczna przy spływie 3m na odcinku prawie 6 i wysokości 2,7 ( ilość spływającej wody jest nie wielka) . Ta konstrukcja zapracuje w minimetrach max 3mm i jest to bez znaczenia dla połączenia kauczukowego. Pozdrawiam
super wykonanie, sam też wykonałem pergole na istniejącym półokrągłym tarasie z kamiennym murem, gdzie słupki nośne montowane były na kotwie chemicznej + śruby gwintowane. Drewno zabezpieczyłem chyba bardziej a mianowicie 2x pokost lniany , 1x drewnochron , 2 x lakier bezbarwny matowy okrętowy .Pergola stoi już 5-6 lat a drewno wygląda jak nowe. SUPER ROBOTA
где вы качественную работу увидели? мужик на серьезных щях выложил видос, где ошибка на ошибке, ни одной укосины, до первого снега))) ну а поликарбонат поведет и без снега))) от солнышка, с таким укладыванием. ни дай Бог кто то повторит, вбухает бабки зря, столбы на шпильки накрутил, считай в воздухе висят, видел я косяки на стройках, но чтоб в одном месте в 18 ти квадратных метрах)))))
@@Larkin-123 меня смущает что столбы торцами на полу стоят. будет тянуть влагу снизу. видел много навесов, почти на всех пятак на шпильке от земли на пару сантиметров выше, и уже на него брус
Myślę, że jeśli filmy byłyby nieco krótsze i bardziej treściwe dotarłyby do większej ilości ludzi PS Podziwiam Pana umiejętności, wiedzę oraz chęci. Pergola wygląda jak milion dolarów
Mimo użytej masy uszczelniającej między poliwęglanem aelewacją ściany - wcześniej czy później będzie przeciekać. Najlpiej wkuć się do ściany nawet na 1 cm i zrobić okapnik z błachi.
i przecieka, już pisałem o tym w komentarzach. Opierzenia nie instaluję, znalazłem przeznaczone do połączeń ze ścianą pokryć z poliwęglanu listwy przyścienne, instalacja bez wcięcia co dobrze nie wróży, ale spróbuję na wiosnę. Opierzenie wpuszczane w ścianę z uwagi na szpetotę takiego rozwiązania wchodzi w grę tylko jako ostateczność. Pozdrawiam
Ładnie i dobrze wykonane. "solidny park maszynowy" ułatwia taką pracę. Ale zauważyłem brak prawego wskazującego... jakaś chwila nieuwagi kiedyś? Wszystkiego dobrego. Pozdrawiam
Przepiękna robota!Efekt niesamowity. Gratuluję umiejętności! Jednocześnie ciekawy jestem czy da się już (po prawie roku uzytkowania) zauważyć różnicę w kolorze desek w miejscu gdzie są odkryte (deszcz,śnieg, słońce) w porównaniu do tych pod zadaszeniem?
Czy nie dobrym pomysłem było by wykonanie tarasu nad tarasem jeśli drzwi wejściowe joz są. Do konstrukcji dachu dajemy tylko elementy nośne i mamy drugi balkon/ tasas na górze.
Piękne zadaszenie zbudowałeś! Ja swoją postawię w ten sam sposób. Podaj proszę wymiar belki przyściennej poziomej i jaki rozmiar szpilek użyłeś? Też mam ocieplony budynek i zastanawiałem się ją przymocować do ściany.
spadek 7* gdzie minimalny zalecany to 5*. Konstrukcja jest przewymiarowana ze względu na estetykę, chciałem by licowała z konstrukcja dachu. Wymiary dokładne podałem w którymś z komentarzy z grubsza słupy 120x120, płatwie 160 x 100, krokwie 160x 80mm.
Super. Mam tylko takie pytanie czy nie było problemu przy dokręcaniu belki do muru gdy dom jest ocieplony styropianem? Kiedyś widziałem u jednego majstra to wycinał kawałek styropianu i dawał podkładkę z drewna i dopiero wtedy belka była dokręcana.Pozdrawiam!
Witam. Mam pytanie. Jakich kotwy chemiczne Pan stosował do tego zadaszenia? Chodzi mi o tą belkę podwieszoną na ścianie. I czy dał Pan jakąś blachę między murem a zadaszeniem czy tylko silikon? Proszę o podpowiedź. Mam zamiar też wykonać takie zadaszenie i mam delemat o kotwy i uszczelnienie. Pozdrawiam
@@garazkota Dzięki za odpowiedź. Myślałem, że będzie się ugniatać przy dokręcaniu. Możesz jeszcze podpowiedzieć jak aplikować kotwę? Mam styropian 20 i ścianę 24 z porothermu. Końcówki od kotwy są krótkie a tu by trzeba było na jakieś 35 cm łowić ( 20 styropian, klej i połowa muru 12) druga kwestia czy kotwa nie spłynie w komory pustaka? Pozdro.
@@timoyotimo Proponuję tuleja siatkowa 20/22x200, pręt gwintowany fi 16/20mm (docinasz na wymiar), w mur na 180mm. Wywierć otwór, przedmuchaj powietrzem (kompresor ewentualnie jakaś pompka do materaca itp.) wkładasz tuleje, aplikujesz kotwę- wypełnij całą tuleję- (polecam fis v 360s) i wkręcasz pręt, nic nie spłynie, belkę dokręć po min 3h a najlepiej na drugi dzień z momentem 20-30 Nm. Wierć w porothermie bez udaru lub na minimalnych obrotach, udar może spowodować rozbijanie przegród i otwór będzie za duży. Powodzenia👍
@@garazkota - spytam w tym wątku, bo pytanie mam w zasadzie o to samo :) w moim przypadku taka sama sytuacja, tylko mam mniej styropianu na docieplenie - 15cm. mam pręt fi16 8.8 i tulejki FIS H 20x130 - byłem przekonany, że jak "wepchnę" 13cm tulejkę w porotherm to w sumie połowa grubości całego pustaka - świat i ludzie, myślisz że takie tulejki wystarczą? :) W moim przypadku płatew taka jak u Ciebie 100x160, szerokość wykusza 5.60m - planowałem 6-7 prętów tym sposobem umieścić w ścianie.
Piękna robota. Na dach dałeś dymiony poliwęglan komorowy. Czy rozważałeś też inne pokrycia? Czy zastanawiałeś się też nad poliwęglanem litym w pełni transparentnym aby do salonu dochodziło jak najwięcej dziennego światła ? Jestem przed tą decyzją i zależy mi na tym aby nie zaciemniać pokoju przed którym powstanie taras z zadaszeniem.
Poliwęglan to dla mnie nowość i nie mam dużego doświadczenia. Moim zdaniem komorowy będzie wytrzymalszy i lepiej zniesie upływ czasu. Szczerze, wolał bym roletę rzymską, ale tylko poliwęglan chroni przed deszczem, wytrzyma silny wiatr, zacieni okno (latem mam piekło w salonie), a zaciemnienie salonu będzie/jest minimalne, mam 19m2 przeszkleń w tym salonie. Jak masz warunki to rozważ roletę rzymską, wygląda pięknie.
A ja zdecydowałem się na mleczny komorowy (i to gruby 22 mm z kilkoma komorami) właśnie dlatego, że pokój od południa z galerią okien panoramicznych był b. jasny i nagrzewał się szybko. I zależało mi na zacienieniu i na termoizolacji tarasu, na którym latem było 50 stopni. Wyczytałem, że takie rozwiązanie da najlepsze efekty, na których mi zależało. Żałuję tylko, że zrobiłem mleczny, a nie dymiony (dymiony/brązowy jest po prostu ładniejszy - zwłaszcza po kilku latach).
Piękna robota! Jeden z niewielu poprawnych montaży na UA-cam. Mam pytanie odnośnie skraplania się wody. Czy nie zbiera się Panu skroplona para wodna w komorach na ostatnich centymetrach? I drugie pytanie: zastanawiam się nad zastosowaniem taśmy pełnej po obu stronach poliwęglanu i dodatkowo uszczelnić profil F silikonem dekarskim żeby nie wciekała spływająca woda. Co Pan o tym sądzi?
komory mam czyste, tu widać drive.google.com/file/d/1s0V9VmFX8Y4cFOn1unEcUaQtnVgPSpDg/view?usp=drive_link .,są dwa rodzaje specjalnej taśmy, jedna na górę druga na dół, silikon odradzam, profil końcowy "F"- koniecznie ponawiercaj, żeby woda spływała. Stosuj się do zaleceń producenta,- wbrew temu co mówią majstry- nad tymi systemami pracują ludzie kompetentni, warto poczytać co zalecają. Powodzenia
@@garazkota dzięki piękne za odpowiedź, wysłałem prośbę o dostęp do zdjęcia. Zabieram się za montaż drewnianej konstrukcji. Jak się uda to za tydzień położę poliwęglan zgodnie twoimi radami :)
Świetna robota. Czy mógłbym spytać, ile cm szpilka pod słupy, jest w betonie, a ile w słupie? Jakiej grubości i jaki producent poliwęglanu? Czy mleczny poliwęglan Pana zdaniem bardziej przepuszcza światło i chroni przed słonkiem czy dymiony jak u Pana? Ja jak rozgladam się za poliwęglanem to jest płyta szeroka 2,1 m, a u Pana wygląda jakby Pan ją przecinał po 70 cm?
Szpilki fi20mm wpuszczone są, 50cm w beton i 40 słup. Poliwenglan gr. 10 mm, producent- nie pamiętam, nie pomogę. Ochrona przed słońcem jest (subiektywnie) na podobnym poziomie, natomiast dymiony bardziej przyciemnia, ja taki wybrałem, bo po prostu bardziej mi pasował. Tak poliwenglan sprzedają w arkuszach 210 cm szerokich i należy go rozcinać na elementy od 70 do 100 cm w zależności od wybranej grubości, zapobiega to różnego rodzaju trzaskom/stukom przy rozszerzaniu i kurczeniu, ja mam pocięte pasy na 67cm. Jeżeli zdecydujesz się na poliwenglan, to nie idź na skróty przy montażu, zastosuj się ścisłe do wytycznych montażowych producenta.
@@garazkota, dziękuję bardzo za cenne informacje. 👌Dopytam jeszcze, czy słupy montowane są na tylko kotwę chemiczną? Jaka srednica otworu pod 20 szpilkę w słupie? Trochę chyba ciężko wywiercić długi otwór prosto w słupie, czymś się Pan wsponagal przy wierceniu, czy tylko,, ręka, oko i doświadczenie '' 😉? Serdecznie pozdrawiam i gratuluję super roboty.
średnica otworu 20mm- lekko rozwiercona-, żeby słup dało się wkręcić z dodatkiem kotwy, do wywiercenia otworu w słupie trzeba przygotować prowadnik- na filmie to pokazałem. Powodzenia
@@garazkota Dziekuje Panu bardzo! Dlugo ma Pan ta LS1219L ? Mogłby Pan napisac jak sie sprawuje? Posiada jakies minusy? Wieksze, mniejsze? Jak z laserem? Bo wyczytałem, ze dosc słaby jest ten laser, tzn slabo widoczny? Dziekuje i pozdrawiam!
Bardzo dobra pilarka mam ją od roku, świetny laser- w moim odczuciu bardzo dobrze widoczny i łatwy w regulacji, system odciągu trocin- bezkonkurencyjny, bardzo kompaktowa jak na tarczę 305 i kąty 60 i 48*. Wady, słaba tarcza do wymiany na "dzień dobry" i hamulec silnikowy- raz działa raz nie działa, pewnie na gwarancji by naprawili, ale nie chce mi się wysyłać. Pozdrawiam.
To jest pręt 20, w połączeniu z kotwą trzyma doskonale, zaletą tego rozwiązania jest łatwość pozycjonowania pręta/słupa, wiercisz dziurę w desce dajesz śrubę z jednej i z drugiej strony deski dokręcasz całość do szalunku i pręt a później słup stoi idealnie w punkcie, a co najważniejsze w idealnym pionie.
No i pięknie , o to mi chodziło :) zamierzam zrobić coś podobnego tylko ,że patio będzie stało na czterech słupach na środku ogrodu i zastanawiałem się właśnie jakie kotwy wybrać do słupów , czy wciśnięte do betonu i przykręcone po bokach czy taką opcję jaka Ty zrobiłeś . Ale chyba skusze się na to co Ty . A jeszcze dwa pytania ...nie boisz się ,że słupy zaczną gnić od środka czy poprostu kotwa chemiczna je zabezpieczyła i jakieś długości zostawiłeś szpilki ?
@@maniekg5804 na szpilki założyłem duże podkładki które dystansują słup od stopy betonowej (9:32) i miedzy słup a stopę dałem też kotwę chemiczną, czyli przed wkręceniem dajesz kotwę chemiczną w otwór (z umiarem, musi wejść pręt), na pręt i podstawę słupa.
czesc super robota, jakich srub uzyles to przymocowania platwy do sciany? chcialbym zrobic u siebie cos podobnego ale nie mam zbyt wiele doswiadczenia, pozdrawiam
P. Grzegorzu, czy fakt ustawienia pergoli przy dużym oknie wpłynął jakoś negatywnie na ilość światła wpadającego do wewnątrz domu? No i jak do takich zastosowań sprawuje się poliwęglan komorowy? Zawsze wydawało mi się, że to dość kruchy materiał i może pękać jak np. walnie gradem. Jak się sprawuje? Robota sztos, ogromna inspiracja, ma pan oko i rękę, nie tylko umie pan zrobić, ale też wygląda to bardzo elegancko. Pozdrawiam!
Jest mniej światła, ale różnica minimalna można przyjść i zobaczyć, zapraszam. Pergola w założeniu miała chronić przed słońcem salon (latem miałem piekło) i taras w tym jak dotąd się sprawdza. Poliwęglan komorowy jest na rynku wiele lat, dobrze zainstalowany wytrzyma i grad i wichury, materiał bezkonkurencyjny do takich zastosowań, jeśli się podoba- polecam.
Piękna robota. 👍Czym było zabezpieczane drewno ? Jeśli mogę zapytać . Nie chodzi mi o nazwę producenta, ale o typ produktu. Lakierobejca, bejca i lakier, czy to jakiś impregnat.
Cześć, Gratulacje super wykonanej Pergoli. Chciałbym się wzorować na twoim projekcie ale jako kompletny laik mam kilka pytań. 1. Jeżeli śruby gwintowane maja fi 20mm to otwór też robiłeś na fi 20mm ? Moja ściana ma 40cm grubość - 16cm styro i 24cm ytong. To śruby powinny mieć 36cm plus przekrój murłaty? 3. Czy pręty które przechodza przez styropian, to dodatkowo w otwory w styropianie włożyć rurki ? 4. Czy robiłeś dylatacje/dystanse pomiędzy murłata a ściana? 5. Gdzie dostałeś te czarne zaślepki na otwory? 6. Czy możesz podać przekroje/wymiary wszystkich elementów drewnianych. 7. Czy to jest drewno BSH czy KVH ? Dzięki za odpowiedzi i za czas poświęcony na odpowiadanie może pelecieć kawa/piwo :)
Witam, otwory większe o 2-4mm i reszta jak napisałeś, w styropian tylko pręt i koniecznie uszczelnić np. sikaflex lub inny uszczelniacz (plastyczny, nie silikon), murłata-ściana bez dylatacji i bez dystansu, tynk natryskiwany- jego struktura pozwala na wentylację, zaślepki do rur/słupków fi 50mm kupisz np. alledrogo, słupy 120x120mm, krokwie 60x160mm, płatew 100x160mm i zastrzał/miecz 100x60mm., KVH.
Witam serdecznie. Czy mógłbyś podpowiedzieć gdzie mogę kupić takie aluminiowe listwy maskujące łączenia paneli polikarbonowych? Szukałem i nie mogę nigdzie znaleźć. Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam i gratuluję super efektu końcowego💪
Cześć, widzę żę montowałeś szpilki na kotwę chemiczna, jakiego pistoletu używałeś do tego celu. Ja jestem na etapie budowy zadaszenia po auta i jedyne kołki jakie są dostępne to 400 mm , jednak mam do pokonania belkę 120 mm oraz styropian 200 mm oraz cegłę kratówkę. Po belkę będą podpory jednak chciałbym ją zakotwiczyć do muru. Pozdrawiam,
Na jakiej wysokości są zamontowane belki nad oknem oraz jaka jest wysokość tarasu? Mam zamiar zbudować coś podobnego ale do jakości którą pokazałeś na filmie będzie ciężko dorównać :). SUPER ROBOTA.
@@garazkota gratuluje świetnego wykonania. Jakie są wymiary tarasu ? Liczyłeś czy na oko dobierałeś przekroje ? Zastanawiam się jakie maksymalnie mogę zrobić odstępy pomiędzy słupami przy zadanych przekrojach krokwi i płatew.
zadaszenie ma 3m x 5,8m, konstrukcja ze względów estetycznych jest przewymiarowana spokojnie można zrobić 15% mniejsze przekroje. Konstrukcje dopasuj do obciążenia i materiału, na internetach wszystko znajdziesz. Powodzenia
Dawno nie widziałem kogoś przy pracy na wyższym poziomie, zdolności.wyobraźnia inteligencja wszytko przekłada się na to cudo inżynierii...to nie jest nieuk po licencjacie..leci sub
Nie przesadzaj. Takie mamy czasy że coś normalnego jest uznane za szal a partactwo za normę.
@@kdiann Zgadza się. Materiał ukazuje jedynie fachowca, który zna się na rzeczy, ma doświadczenia jak i warsztat pełen narzędzi. Przyznać trzeba, że wykonanie jest bardzo estetyczne i przemyślane w najdrobniejszych szczegółach - co zasługuje właśnie na pochwałę. Jeśli u kogoś robiłby tak samo - wtedy szacun za rzetelność i profesjonalizm. Rozumiesz...? To widać na filmie (przebitkach, że zadbał o wszystko.
Big respect to your patience and details !
Brawo! Żaden usługodawca by się tak nie przyłożył. Ja też zrobiłem sobie sam taką pergolę - z dbałością o szczegóły. Kilka rozwiązań innych, ale też nie miałem takich narzędzi. Koszt to ułamek tego, co żądała firma. To było mnóstwo roboty, ale za każdym razem, gdy przychodzi sąsiad, który zlecił takie zadaszenie w firmie i klnie, widząc różnicę w jakości (i w kosztach), to uważam, że było warto :) Teraz wszyscy przyłażą, żebym u nich też zrobił.
Dzięki. Jak tylko jest czas i zdrowie to zawsze warto, zwłaszcza teraz gdy brakuje fachowców.
Ile firma skasowała sąsiada za robotę za robotę ? Jeśli to nie jest tajemnica
@@dariusbla5093 Tak dokładnie to nie wiem. Za całość zapłacił 20-kilka tys. za podobną wielkość zadaszenia co moje (z drewna klejonego i poliwęglanu 16 mm). Mnie wyszło 4 tys. zł - ale drewno miałem z odzysku dużo taniej (lite). Za to musiałem je przygotować, więc roboty było z tym huk.
Ja teraz robię dla klienta z drewna KVH - przekroje 60 x 160 słupki 120 x 120 - wielkość zadaszenia to 4800 x 4400 do końca słupów. Rynna z przodu razem ze spustem wody z boku na jednym ze słupów. Spadek przy poliwęglanie 8 stopni (5 stopni to takie minimum przy łagodniejszym klimacie). Bez dojazdów i robocizny to na obecną chwilę koszt samych materiałów wychodzi około 7500 zł przy obecnej cenie drewna i poliwęglanu. Drewno kupione z minimalnymi rabatami, poliwęglan z rabatem 20 %.
Koszt całkowity z dojazdami i montażem to 11 tys brutto przy tej wielkości zadaszenia.Dla porównania takie samo zadaszenie całkowicie z aluminium to koszt na poziomie 19 tysięcy złotych z montażem.
Chciałbym się kiedyś nauczyć takiej roboty. Pięknie to wyszło. Szanuję i pozdrawiam :)
dziękuje i również pozdrawiam
Wystarczą dwie ręce i chęci.
@@dzz418 no i trochę floty na materiał i narzędzia i trochę (5 dni roboczych) czasu ;)
Pełen profesjonalizm. Życzyłbym sobie takiego prefesjonalisty na swoim tarasie. Pozdrawiam
Cześć „kocie”! Trafiłem tu przez przypadek.. drewno to nasza wspólna pasja. Super wykon! Zwracam uwagę na szczegóły i zdecydowanie detale nie są Ci obojętne.. bardzo podoba mi się Twój taras, kiedys zbuduje podobny:) dzięki!!!!
Po profilowym widzę że i motocykle też, to moja kolejna fanaberia :). Pozdrawiam
Do pierwszego gradu. U nas, po kilku latach, za sprawą słońca, płyta poliwęglanowa stała się krucha, miejscami kanały zaszły brudem. Większy grad zrobił z zadaszenia sito. Zmieniliśmy na pokrycie z pełnym deskowaniem deską elewacyjną i gont bitumiczny. Moim zdaniem za mały spadek ale to zależy od okolicy i ilości śniegu w zimie. Przy małym spadku, śnieg będzie zalegał przy elewacji i na poliwęglanie, dając brudne plamy. Mogą pojawić się zacieki po ścianie. Nie od razu ale po kilku sezonach, kiedy uszczelnienie silikonowe puści, dlatego folia na elewacji powinna być wyżej. Ja zrobiłem z folią pod gontem i rynnami, czego w tym projekcie brakuje. Folia na elewacji 25 cm, wypuszczona na gont z dylatacją bo konstrukcja pracuje na wietrze i pod obciążeniem.
W okolicy jest kilka zadaszeń z poliwęglanu i takich problemów nie ma, poliwęglan trzeba ciąć na formatki max 1m w zależności od grubości (zalecenie producenta) przy montaży należy utrzymać fugi min 15mm- zapobiega pękaniu i hałasom podczas rozszerzania i kurczenia. Komory należy zabezpieczać taśmą i profilami typ. U i F- zapobiega brudzeniu komór. Zalecane spadki to 5*, tu jest 6, na połączeniu jest kauczukowa masa nie silikon, wybrałem z uwagi na estetykę z tych samych powodów zrezygnowałem z rynny, która nie jest konieczna przy spływie 3m na odcinku prawie 6 i wysokości 2,7 ( ilość spływającej wody jest nie wielka) . Ta konstrukcja zapracuje w minimetrach max 3mm i jest to bez znaczenia dla połączenia kauczukowego. Pozdrawiam
Tak, powinniśmy pracować Gratulacje !!!
Powinieneś być z siebie dumny. To kawał świetnej roboty!
Piękny instruktaż jak należy robić takie rzeczy. Oj żona MUSI bardzo kochać takiego fachowca. Brawo!
O Panie... Sam się szykuje do zadaszenia, ale widzę że to będzie długa droga żeby choćby pół tego efektu osiągnąć... Swietna robota, gratulacje!
Dasz rade, najgorzej jest się zebrać.
@@garazkota to prawda
Świetna robota !
Pożądna robota, super 👍
Widać 100% dokładność i jakość wykończenia. Świetnie.
Przepiękna robota :) Pozdrawiam.
Bardzo ładna pergola!
Mega robota, szacun za pracę samemu.
Piękna robota! 👍🏅
Po sposobie działania i całym sprzęcie widać, że to zawodowiec ;)
dobra,fachowa robota,szanuję.
w pojedynkę nie jest łatwo ale kolega daje radę, gratuluję
fantastyczne, brawo / YouTubie przybywaj
świetna robota aż miło się ogląda
Super! Ja startuję z mam nadzieję identyczną za miesiąc. Ale nawet się nie łudzę, że będzie taka śliczna.
Będzie super, powodzenia.
nice job! my only concern would be the 2 beams at the wall, as they can come in contact with water from the bottom?
swietna robota!
super wykonanie, sam też wykonałem pergole na istniejącym półokrągłym tarasie z kamiennym murem, gdzie słupki nośne montowane były na kotwie chemicznej + śruby gwintowane. Drewno zabezpieczyłem chyba bardziej a mianowicie 2x pokost lniany , 1x drewnochron , 2 x lakier bezbarwny matowy okrętowy .Pergola stoi już 5-6 lat a drewno wygląda jak nowe. SUPER ROBOTA
Dzięki. Zabezpieczyłeś bardzo konkretnie, ja dałem dwie warstwy Remers.
Cześć też planuję zrobić zabudowę na półokrągłym tarasie…czy mógłbyś pokazać jakieś foto jak to mniej więcej wyszło ?
Perfekcyjna robota 😊
Świetna robota 👍Pozdrawiam
10:32 a fun mount for vertical supports. Aren't you afraid that strong winds will crack them ALL at the base?
Ja pierdykam! Szacun chłopie 😮
Dobra robota Brawo Ty💪🔥
всегда приятно посмотреть на качественно сделанную работу)
где вы качественную работу увидели? мужик на серьезных щях выложил видос, где ошибка на ошибке, ни одной укосины, до первого снега))) ну а поликарбонат поведет и без снега))) от солнышка, с таким укладыванием. ни дай Бог кто то повторит, вбухает бабки зря, столбы на шпильки накрутил, считай в воздухе висят, видел я косяки на стройках, но чтоб в одном месте в 18 ти квадратных метрах)))))
@@Larkin-123 меня смущает что столбы торцами на полу стоят. будет тянуть влагу снизу. видел много навесов, почти на всех пятак на шпильке от земли на пару сантиметров выше, и уже на него брус
Mistrzostwo Świata 👍
Very detailed work, high quality!! I was wondering what country this was in and also what your lumber cost in dollars$$??
Hello, I live in Poland, the cost of the material is about $5,000, the most expensive part was a terrace board, about $3,000. Regards
Super robota 🫶
Na bank po jakimś czasie po ścianie będzie się lało, silikon się rozszczelni. Poza tym wszystko bardzo ładnie.
Myślę, że jeśli filmy byłyby nieco krótsze i bardziej treściwe dotarłyby do większej ilości ludzi
PS
Podziwiam Pana umiejętności, wiedzę oraz chęci. Pergola wygląda jak milion dolarów
Mimo użytej masy uszczelniającej między poliwęglanem aelewacją ściany - wcześniej czy później będzie przeciekać. Najlpiej wkuć się do ściany nawet na 1 cm i zrobić okapnik z błachi.
i przecieka, już pisałem o tym w komentarzach. Opierzenia nie instaluję, znalazłem przeznaczone do połączeń ze ścianą pokryć z poliwęglanu listwy przyścienne, instalacja bez wcięcia co dobrze nie wróży, ale spróbuję na wiosnę. Opierzenie wpuszczane w ścianę z uwagi na szpetotę takiego rozwiązania wchodzi w grę tylko jako ostateczność. Pozdrawiam
prosta spraw masz narzędzia i pojęcia trochę oraz chęci zrobisz. to zrobisz on też jest człowiek jak każdy inny to żadna sztuka.
Perfect Job Makita Man …
Dobra robota
super robota!!
Foarte frumos lucrat 😊👍🏼
Ładnie i dobrze wykonane. "solidny park maszynowy" ułatwia taką pracę. Ale zauważyłem brak prawego wskazującego... jakaś chwila nieuwagi kiedyś? Wszystkiego dobrego. Pozdrawiam
Dziękuje, palca straciłem w wypadku bardzo dawno temu. Pozdrawiam.
Przepiękna robota!Efekt niesamowity. Gratuluję umiejętności!
Jednocześnie ciekawy jestem czy da się już (po prawie roku uzytkowania) zauważyć różnicę w kolorze desek w miejscu gdzie są odkryte (deszcz,śnieg, słońce) w porównaniu do tych pod zadaszeniem?
deski wyglądają jak wczoraj położone, kosztowały dość dużo (200zł/m2 LINAX NATUR) , ale nie żałuje.
Super
Czy nie dobrym pomysłem było by wykonanie tarasu nad tarasem jeśli drzwi wejściowe joz są. Do konstrukcji dachu dajemy tylko elementy nośne i mamy drugi balkon/ tasas na górze.
pomysł dobry, ale nie jest nam potrzebny.
Piękna robota. Jakiego lasera Pan używa do wyznaczania poziomu. Pozdrawiam
Navitel
10:36 czego użyłeś jakiego smarowidła?
kotwa chemiczna.
Piękne zadaszenie zbudowałeś! Ja swoją postawię w ten sam sposób. Podaj proszę wymiar belki przyściennej poziomej i jaki rozmiar szpilek użyłeś? Też mam ocieplony budynek i zastanawiałem się ją przymocować do ściany.
Witam, 160x90mm, szpilki fi20mm.
Super👍👍👍👍
Cześć mam pytanie czym odizolowałes słupy od betonu żeby nie ciągnęły wody ?
Miedzy słupem i stopa betonową dałem podkładkę żeby utrzymać dystans później kotwa chemiczna w otwór na pręt i pod słup.
Czy stopień nachylenia jest odpowiedni? Jakie są wymiary drewna?
spadek 7* gdzie minimalny zalecany to 5*. Konstrukcja jest przewymiarowana ze względu na estetykę, chciałem by licowała z konstrukcja dachu. Wymiary dokładne podałem w którymś z komentarzy z grubsza słupy 120x120, płatwie 160 x 100, krokwie 160x 80mm.
Można prosić przekroje drewna i szacunkowy koszt materiału drewno i poliwęglan ?
Super. Mam tylko takie pytanie czy nie było problemu przy dokręcaniu belki do muru gdy dom jest ocieplony styropianem? Kiedyś widziałem u jednego majstra to wycinał kawałek styropianu i dawał podkładkę z drewna i dopiero wtedy belka była dokręcana.Pozdrawiam!
nie było, nie ma potrzeby dawać podkładki itp.
👍Super robota , tylko nie wiem gdzie mi umkło układa nie deski tarasowej.
Dobra , jest i deska terasowa w poprzednim odcinku. Daję suba ,i oglądam wcześniejsze.
ok. Pozdrawiam
niezla robota, ja bym pomyslal zamiast tych poziomych lameli nad zaluzjami ktore mozna otwierac i zamykac, zeby sterowac swiatlem
Witam. Mam pytanie. Jakich kotwy chemiczne Pan stosował do tego zadaszenia? Chodzi mi o tą belkę podwieszoną na ścianie. I czy dał Pan jakąś blachę między murem a zadaszeniem czy tylko silikon? Proszę o podpowiedź. Mam zamiar też wykonać takie zadaszenie i mam delemat o kotwy i uszczelnienie. Pozdrawiam
kotwa chemiczna fischer, ze względów estetycznych uszczelnienie zrobiłem z silikonu, ale nie zdał egzaminu, w tym roku założe opierzenie z blachy.
ładnie ....
Chciałem zapytać, jakie zastosował Pan wymiary tych lamelek poziomych?
40x60 mm
Bardzo dziękuję za odpowiedź. A odstęp pewnie co 50mm?
Klasa
Za malo dach wypuszczony i brak rynny
Poza tym super wyglada
To na dachu to poliweglan? Wygląda na dosc ciemny, a ja obawiam sie, ze wten przyciemniany bedzie za bardzo prześwitywal...
Ten jest dymiony (brąz) i super osłania przed słońcem, a do tego- z racji koloru- najdłużej będzie świeżo wyglądał.
Mega robota! Nawet nie myśle o kosztach materiału 🙈
Jak rozwiązałeś kwestię dokręcenia śrub do muru? Styropian się nie prasował?
śruby i kotwa chemiczna, styropian na takiej powierzchni wytrzymuje bez problemu.
@@garazkota Dzięki za odpowiedź. Myślałem, że będzie się ugniatać przy dokręcaniu. Możesz jeszcze podpowiedzieć jak aplikować kotwę? Mam styropian 20 i ścianę 24 z porothermu. Końcówki od kotwy są krótkie a tu by trzeba było na jakieś 35 cm łowić ( 20 styropian, klej i połowa muru 12) druga kwestia czy kotwa nie spłynie w komory pustaka? Pozdro.
@@timoyotimo Proponuję tuleja siatkowa 20/22x200, pręt gwintowany fi 16/20mm (docinasz na wymiar), w mur na 180mm. Wywierć otwór, przedmuchaj powietrzem (kompresor ewentualnie jakaś pompka do materaca itp.) wkładasz tuleje, aplikujesz kotwę- wypełnij całą tuleję- (polecam fis v 360s) i wkręcasz pręt, nic nie spłynie, belkę dokręć po min 3h a najlepiej na drugi dzień z momentem 20-30 Nm. Wierć w porothermie bez udaru lub na minimalnych obrotach, udar może spowodować rozbijanie przegród i otwór będzie za duży. Powodzenia👍
@@garazkota Dziękuję. Miłego wieczoru.
@@garazkota - spytam w tym wątku, bo pytanie mam w zasadzie o to samo :)
w moim przypadku taka sama sytuacja, tylko mam mniej styropianu na docieplenie - 15cm.
mam pręt fi16 8.8 i tulejki FIS H 20x130 - byłem przekonany, że jak "wepchnę" 13cm tulejkę w porotherm to w sumie połowa grubości całego pustaka - świat i ludzie, myślisz że takie tulejki wystarczą? :)
W moim przypadku płatew taka jak u Ciebie 100x160, szerokość wykusza 5.60m - planowałem 6-7 prętów tym sposobem umieścić w ścianie.
wouahhh du travail fait avec
passion
pięknie
Piękna robota. Na dach dałeś dymiony poliwęglan komorowy. Czy rozważałeś też inne pokrycia? Czy zastanawiałeś się też nad poliwęglanem litym w pełni transparentnym aby do salonu dochodziło jak najwięcej dziennego światła ? Jestem przed tą decyzją i zależy mi na tym aby nie zaciemniać pokoju przed którym powstanie taras z zadaszeniem.
Poliwęglan to dla mnie nowość i nie mam dużego doświadczenia. Moim zdaniem komorowy będzie wytrzymalszy i lepiej zniesie upływ czasu. Szczerze, wolał bym roletę rzymską, ale tylko poliwęglan chroni przed deszczem, wytrzyma silny wiatr, zacieni okno (latem mam piekło w salonie), a zaciemnienie salonu będzie/jest minimalne, mam 19m2 przeszkleń w tym salonie. Jak masz warunki to rozważ roletę rzymską, wygląda pięknie.
A ja zdecydowałem się na mleczny komorowy (i to gruby 22 mm z kilkoma komorami) właśnie dlatego, że pokój od południa z galerią okien panoramicznych był b. jasny i nagrzewał się szybko. I zależało mi na zacienieniu i na termoizolacji tarasu, na którym latem było 50 stopni. Wyczytałem, że takie rozwiązanie da najlepsze efekty, na których mi zależało. Żałuję tylko, że zrobiłem mleczny, a nie dymiony (dymiony/brązowy jest po prostu ładniejszy - zwłaszcza po kilku latach).
Można bylo zrobić dach z paneli pv, dwie pieczenie przy jednym ogniu.Pozdrawiam
może kiedyś jak kasa będzie.
Ale i ciemno pod dachem się zrobi. Pv to nie szklo czy poliwęglan
Piękna robota! Jeden z niewielu poprawnych montaży na UA-cam.
Mam pytanie odnośnie skraplania się wody. Czy nie zbiera się Panu skroplona para wodna w komorach na ostatnich centymetrach?
I drugie pytanie: zastanawiam się nad zastosowaniem taśmy pełnej po obu stronach poliwęglanu i dodatkowo uszczelnić profil F silikonem dekarskim żeby nie wciekała spływająca woda. Co Pan o tym sądzi?
komory mam czyste, tu widać drive.google.com/file/d/1s0V9VmFX8Y4cFOn1unEcUaQtnVgPSpDg/view?usp=drive_link .,są dwa rodzaje specjalnej taśmy, jedna na górę druga na dół, silikon odradzam, profil końcowy "F"- koniecznie ponawiercaj, żeby woda spływała. Stosuj się do zaleceń producenta,- wbrew temu co mówią majstry- nad tymi systemami pracują ludzie kompetentni, warto poczytać co zalecają. Powodzenia
@@garazkota dzięki piękne za odpowiedź, wysłałem prośbę o dostęp do zdjęcia. Zabieram się za montaż drewnianej konstrukcji. Jak się uda to za tydzień położę poliwęglan zgodnie twoimi radami :)
Zeczywiscie ładna robota znasz się na tym no i masz ładną piłe
Mogłeś zrobić balkon i miałbyś zadaszenie i wyjście z sypialni na ładny balkonik ;)
Fachura! Świętna robota bez zbędnego gadania i filozofowania. 👍piękne wybarwienie, co to za kolor?
nie pomogę, już nie pamiętam, dobierałem z palety remmers pod kolor deski tarasowej.
Świetna robota. Czy mógłbym spytać, ile cm szpilka pod słupy, jest w betonie, a ile w słupie?
Jakiej grubości i jaki producent poliwęglanu? Czy mleczny poliwęglan Pana zdaniem bardziej przepuszcza światło i chroni przed słonkiem czy dymiony jak u Pana? Ja jak rozgladam się za poliwęglanem to jest płyta szeroka 2,1 m, a u Pana wygląda jakby Pan ją przecinał po 70 cm?
Szpilki fi20mm wpuszczone są, 50cm w beton i 40 słup. Poliwenglan gr. 10 mm, producent- nie pamiętam, nie pomogę. Ochrona przed słońcem jest (subiektywnie) na podobnym poziomie, natomiast dymiony bardziej przyciemnia, ja taki wybrałem, bo po prostu bardziej mi pasował. Tak poliwenglan sprzedają w arkuszach 210 cm szerokich i należy go rozcinać na elementy od 70 do 100 cm w zależności od wybranej grubości, zapobiega to różnego rodzaju trzaskom/stukom przy rozszerzaniu i kurczeniu, ja mam pocięte pasy na 67cm. Jeżeli zdecydujesz się na poliwenglan, to nie idź na skróty przy montażu, zastosuj się ścisłe do wytycznych montażowych producenta.
@@garazkota, dziękuję bardzo za cenne informacje. 👌Dopytam jeszcze, czy słupy montowane są na tylko kotwę chemiczną? Jaka srednica otworu pod 20 szpilkę w słupie?
Trochę chyba ciężko wywiercić długi otwór prosto w słupie, czymś się Pan wsponagal przy wierceniu, czy tylko,, ręka, oko i doświadczenie '' 😉?
Serdecznie pozdrawiam i gratuluję super roboty.
średnica otworu 20mm- lekko rozwiercona-, żeby słup dało się wkręcić z dodatkiem kotwy, do wywiercenia otworu w słupie trzeba przygotować prowadnik- na filmie to pokazałem. Powodzenia
Jakie przekroje kantówek ?
słupy 120x120mm, krokwie 60x160mm, płatew 100x160mm i miecz 100x60mm
@@garazkota jakie są długości krokwi? Jaki wymiar tarasu? Jaki może być max. rozstaw podpór pod krokwie/płatwi?
Witam, jaki jest rozstaw krokwi pod poliwęglan 10mm?
Spadek na oko chyba nie ma więcej jak 5%? u mnie wychodzi 3% z zalecają min 5...
Ja mam rozstaw 64cm, a zalecają do 70cm i spadek mam 10cm na metr i to jest moim zdaniem minimum.
Mogłby Pan napisac co to za piła Makity? Jaki model dokladnie?
Ukośnica Makita LS1219L, zgłębiarka sp6000, taśmowa lb1200f
@@garazkota Dziekuje Panu bardzo! Dlugo ma Pan ta LS1219L ? Mogłby Pan napisac jak sie sprawuje? Posiada jakies minusy? Wieksze, mniejsze? Jak z laserem? Bo wyczytałem, ze dosc słaby jest ten laser, tzn slabo widoczny? Dziekuje i pozdrawiam!
Bardzo dobra pilarka mam ją od roku, świetny laser- w moim odczuciu bardzo dobrze widoczny i łatwy w regulacji, system odciągu trocin- bezkonkurencyjny, bardzo kompaktowa jak na tarczę 305 i kąty 60 i 48*. Wady, słaba tarcza do wymiany na "dzień dobry" i hamulec silnikowy- raz działa raz nie działa, pewnie na gwarancji by naprawili, ale nie chce mi się wysyłać. Pozdrawiam.
Mam pytanie odnoście słupów mocowanych na pręcie i kotwie. Jak wrażenia od czasu montażu , nie chwieje się to ? Stoi stabilnie?
To jest pręt 20, w połączeniu z kotwą trzyma doskonale, zaletą tego rozwiązania jest łatwość pozycjonowania pręta/słupa, wiercisz dziurę w desce dajesz śrubę z jednej i z drugiej strony deski dokręcasz całość do szalunku i pręt a później słup stoi idealnie w punkcie, a co najważniejsze w idealnym pionie.
No i pięknie , o to mi chodziło :) zamierzam zrobić coś podobnego tylko ,że patio będzie stało na czterech słupach na środku ogrodu i zastanawiałem się właśnie jakie kotwy wybrać do słupów , czy wciśnięte do betonu i przykręcone po bokach czy taką opcję jaka Ty zrobiłeś . Ale chyba skusze się na to co Ty . A jeszcze dwa pytania ...nie boisz się ,że słupy zaczną gnić od środka czy poprostu kotwa chemiczna je zabezpieczyła i jakieś długości zostawiłeś szpilki ?
@@maniekg5804 na szpilki założyłem duże podkładki które dystansują słup od stopy betonowej (9:32) i miedzy słup a stopę dałem też kotwę chemiczną, czyli przed wkręceniem dajesz kotwę chemiczną w otwór (z umiarem, musi wejść pręt), na pręt i podstawę słupa.
Dzięki za odpowiedź i gratuluję dobrej roboty . Pozdrawiam 😉
Ciekawi mnie ukryty montaż słupów. Co to za klej? Czy od spodu do słupa przykręcony jest pładkownik z nakrętką?
słupy są na stopach betonowych połączone prętem gwintowanym i kotwą chemiczną.
@@garazkota wysokość słupa wyregulowałeś nakrętką z podkładką?
@@przemysawlewandowski4149 nie, ale można tak zrobić
czesc super robota, jakich srub uzyles to przymocowania platwy do sciany? chcialbym zrobic u siebie cos podobnego ale nie mam zbyt wiele doswiadczenia, pozdrawiam
Pręty gwintowane 20mm. Pozdrawiam
Cześć, pergola bardzo ładna :)
Czym docinales poliwęglan po długości? Jaka tarcza
Pzdr
Piłą najazdową 24zęby
поликарбонат может в польше и сойдет, у нас в снегу все проломится в первую же зиму
В Калининграде можно заложить🙂
P. Grzegorzu, czy fakt ustawienia pergoli przy dużym oknie wpłynął jakoś negatywnie na ilość światła wpadającego do wewnątrz domu? No i jak do takich zastosowań sprawuje się poliwęglan komorowy? Zawsze wydawało mi się, że to dość kruchy materiał i może pękać jak np. walnie gradem. Jak się sprawuje? Robota sztos, ogromna inspiracja, ma pan oko i rękę, nie tylko umie pan zrobić, ale też wygląda to bardzo elegancko. Pozdrawiam!
Jest mniej światła, ale różnica minimalna można przyjść i zobaczyć, zapraszam. Pergola w założeniu miała chronić przed słońcem salon (latem miałem piekło) i taras w tym jak dotąd się sprawdza. Poliwęglan komorowy jest na rynku wiele lat, dobrze zainstalowany wytrzyma i grad i wichury, materiał bezkonkurencyjny do takich zastosowań, jeśli się podoba- polecam.
Piękna robota. 👍Czym było zabezpieczane drewno ? Jeśli mogę zapytać . Nie chodzi mi o nazwę producenta, ale o typ produktu. Lakierobejca, bejca i lakier, czy to jakiś impregnat.
Remers impregnat lazurujący.
A jaki kolor? Z góry dziękuję za pomoc ;)
Remmers orzech nutwood.
Cześć, Gratulacje super wykonanej Pergoli. Chciałbym się wzorować na twoim projekcie ale jako kompletny laik mam kilka pytań. 1. Jeżeli śruby gwintowane maja fi 20mm to otwór też robiłeś na fi 20mm ? Moja ściana ma 40cm grubość - 16cm styro i 24cm ytong. To śruby powinny mieć 36cm plus przekrój murłaty? 3. Czy pręty które przechodza przez styropian, to dodatkowo w otwory w styropianie włożyć rurki ? 4. Czy robiłeś dylatacje/dystanse pomiędzy murłata a ściana? 5. Gdzie dostałeś te czarne zaślepki na otwory? 6. Czy możesz podać przekroje/wymiary wszystkich elementów drewnianych. 7. Czy to jest drewno BSH czy KVH ? Dzięki za odpowiedzi i za czas poświęcony na odpowiadanie może pelecieć kawa/piwo :)
Witam, otwory większe o 2-4mm i reszta jak napisałeś, w styropian tylko pręt i koniecznie uszczelnić np. sikaflex lub inny uszczelniacz (plastyczny, nie silikon), murłata-ściana bez dylatacji i bez dystansu, tynk natryskiwany- jego struktura pozwala na wentylację, zaślepki do rur/słupków fi 50mm kupisz np. alledrogo, słupy 120x120mm, krokwie 60x160mm, płatew 100x160mm i zastrzał/miecz 100x60mm., KVH.
Piękna robota, aż miło się ogląda ;) w jakich wymiarach użyłeś listewek na pergole?? Ile jest przerwy między nimi?
Dziękuje, listewki górna i dolna 45x40mm pozostałe 40x30mm i przerwa 40mm.
Spoko projekt . A jakie sa wymiary ?
Pergola ma 3x6m.
Witam serdecznie. Czy mógłbyś podpowiedzieć gdzie mogę kupić takie aluminiowe listwy maskujące łączenia paneli polikarbonowych? Szukałem i nie mogę nigdzie znaleźć. Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam i gratuluję super efektu końcowego💪
tam gdzie kupisz poliwenglan, tam tez powinni mieć listwy taśmy i reszte.
Profesjonalna robota! Proszę powiedzieć jaki to kolor Remmersa? Wygląda na orzech lub kasztan.
Orzech.
Cześć, widzę żę montowałeś szpilki na kotwę chemiczna, jakiego pistoletu używałeś do tego celu. Ja jestem na etapie budowy zadaszenia po auta i jedyne kołki jakie są dostępne to 400 mm , jednak mam do pokonania belkę 120 mm oraz styropian 200 mm oraz cegłę kratówkę. Po belkę będą podpory jednak chciałbym ją zakotwiczyć do muru. Pozdrawiam,
Akumulatorowy ryobi, używałem kotwy chemicznej i prętów gwintowanych przy kratówce konieczne są tuleje do kotew chemicznych. Pozdrawiam
Witam, jakie drewno zostało użyte na konstrukcję?
Świerk skandynawski.
Why not solar panel?
In Poland, the investment in solar panels takes a long time to pay off. After calculating everything, I gave up. Google translate!
@@garazkota Widzę. Google translate
I added it, using a translator
Na jakiej wysokości są zamontowane belki nad oknem oraz jaka jest wysokość tarasu? Mam zamiar zbudować coś podobnego ale do jakości którą pokazałeś na filmie będzie ciężko dorównać :). SUPER ROBOTA.
od tarasu do krokwi jest przy oknie 265cm i spadek do 240cm. Nie jest to trudna robota, dasz rade.
Dzień dobry, świetna robota. Jakie zostało użyte drewno oraz jakiego rozmiaru?
Konstrukcja świerk, deski sosna LINAX BRUN. Słupy 120x120mm, krokwie 60x160mm, płatew 100x160mm i miecz 100x60mm.
Słupy na kotwe chemiczna ?
Dobra robota ,jakie dawałeś kołki do ściany ,czy to są specjalne do styropianu?
Pręty gwintowane 20mm osadzone na kotwie chemicznej.
Jaka lokalizacja , jaka cena ?
pomorskie, całość z deska tarasową około 20 tys. z czego najdroższa była deska tarasowa (200zł/m2)
Gdzie kupiles panele na dach?
Plekspol
Spoko narzędzia . Takim sprzętem można coś pobudować. .
Super robota. Jakie wymiary-grubości miały słupy, beli, krokwie?
słupy 120x120mm, krokwie 60x160mm, płatew 100x160mm i miecz 100x60mm
@@garazkota dzięki. Drewno z tartaku czy konstrukcyjne
Konstrukcyjne 18%
@@garazkota gratuluje świetnego wykonania. Jakie są wymiary tarasu ? Liczyłeś czy na oko dobierałeś przekroje ? Zastanawiam się jakie maksymalnie mogę zrobić odstępy pomiędzy słupami przy zadanych przekrojach krokwi i płatew.
zadaszenie ma 3m x 5,8m, konstrukcja ze względów estetycznych jest przewymiarowana spokojnie można zrobić 15% mniejsze przekroje. Konstrukcje dopasuj do obciążenia i materiału, na internetach wszystko znajdziesz. Powodzenia