Jak Baterie Piaskowe Zmienią Magazynowanie Zielonej Energii Elektrycznej?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 жов 2024
  • Przyszłość energetyki zawsze wiązała się z koniecznością efektywnej akumulacji mocy i wykorzystania jej w miarę potrzeb. Ludzkość nieustannie poszukuje sposobów na oszczędzanie energii. Są to międz innymi: baterie litowo-jonowe, zbiorniki na gaz, elektrownie szczytowo-pompowe, hydroakumulatory. Wszystkie opcje mają swoje zalety i wady, dlatego naukowcy nie przestają szukać nowych technologii i metod. Na przykład, przechowywanie energii dosłownie w piasku. W jaki sposób pierwsza na świecie komercyjna bateria piaskowa zainstalowana w Finlandii może zmienić zasady gry w magazynowaniu zielonej energii? I po co Niemcy budują wielką beczkę w Berlinie, dowiecie się z naszego wideo.
    #ToInteresujące # Witamy, każdy kto chce wesprzeć nasz kanał może zostać sponsorem!
    / @tointeresujace7074

КОМЕНТАРІ • 182

  • @MWS1011
    @MWS1011 2 роки тому +11

    To teraz zdanie bojowe dla kanału i kogokolwiek kto to przeczyta ;) Znajdźcie informację o studentce z Korei Południowej która odkryła nowy typ baterii ( coś około 10 lat temu ). Bateria ta jest najbardziej zaawansowaną baterią na świecie ;) telefon ładowało by się raz na 50 lat a 1 ładowanie samochodu elektrycznego pozwoliło by na przejechanie około 20 tysięcy km. Studentka dostała za to grant w wysokości około 100 tysięcy dolarów. Patent odkupiła firma technologiczna i ... słuch po baterii zaginął ;)
    Jeśli ktoś znajdzie choćby wspomnienie o tym w sieci to jest dobrym poszukiwaczem ;) - prawdopodobnie ta informacja została usunięta masowo z internetu - wolność słowa powiadają ;)

  • @JanKowalski-gy1tw
    @JanKowalski-gy1tw 2 роки тому +18

    Materiał spoko. Proszę tylko poprawić kwestię poprawności merytorycznej. MW to jednostka mocy, MWh to jednostka energii wyrażająca pojemność magazynu

    • @grzegorzchrust1718
      @grzegorzchrust1718 2 роки тому +6

      Nawet Pingwiny z madagaskaru miały nadzór merytoryczny.

    • @2c718281828459045235
      @2c718281828459045235 2 роки тому +3

      Fakt, ciekawy materiał, jednak trochę razi np. "200 kW ciepła na godzinę" :D

    • @technics6215
      @technics6215 2 роки тому

      @@2c718281828459045235 to chyba jakieś hamskie tlumacznie filmu z innego kanału, w dodatku chyba lektor to automat

    • @skaut4312
      @skaut4312 Рік тому +1

      Zapomniałeś dodać że wszystko co prezentujesz to eksperymenty no i razi brak znajomości choćby jednostek miar w omawianej branży.

  • @Dmonio
    @Dmonio 2 роки тому +41

    1:15 Zasadniczo głównym parametrem baterii jest pojemność a nie moc. Co to znaczy bateria o mocy 100 MW? Te 100 MW mogę pobierać przez godzinę, rok?
    2:16 Żadnego światła nie da się przechowywać - tym bardziej słonecznego.
    3:35 kWh nie jest miarą mocy - to jednostka pracy/energii.
    Dalej nie oglądałem - w każdej minucie tego popularnonaukowego filmu istotne przekłamanie.

    • @JanKowalski-op1yl
      @JanKowalski-op1yl 2 роки тому +10

      Nie czepiaj się przecież na tym kanale nie chodzi o to żeby było merytorycznie tylko żeby lemingom głowy rozhuśtać to nie jedyny merytoryczny błąd ale tu nie o to chodzi żeby było rzetelnie . Pozdrawiam:)

    • @tointeresujace7074
      @tointeresujace7074  2 роки тому +5

      100 MW to maksymalna ilość energii, jaką akumulator może przechowywać. (odnosi się do akumulatorów litowo-jonowych w Australii.)
      100 kWh to ilość energii cieplnej, mierzona w kW, jaką akumulator piasku jest w stanie dostarczyć na godzinę do zużycia.

    • @Dmonio
      @Dmonio 2 роки тому +19

      @@tointeresujace7074 100 MW to nie energia tylko moc - mocy nie da się przechowywać (energię tak). Moc pomnożona przez czas to energia. I tak ja mam moc aby unieść worek 50 kg. Mogę tylko tyle wnieść na piętro bo więcej nie udźwignę. Ale mam energię aby wnieść 500 kg w jakimś czasie - zrobię 10 kursów, potem padnę.

    • @JanKowalski-op1yl
      @JanKowalski-op1yl 2 роки тому +10

      @@Dmonio wyłożyłeś to tak że już prościej śie nie da ciekawy jestem jaki będzie efekt bo zdaje się że on dalej nie rozumie jaki błąd popełnił i nie przeprosi za brak kompetencji. Pozdrawiam:)

    • @3stefany
      @3stefany 2 роки тому +2

      @@JanKowalski-op1yl A mnie się zdaje, że Dariusz Dmochowski słusznie zauważył, że moc niczego specjalnego nie mówi w kwestii pojemności. Zauważ, że w trzeciej minucie pojawia się już nie sama "moc", ale - jak najsłuszniej - iloczyn "moc x czas" (kWh). To jak to, w Australii fizyka inna?

  • @rodakpolak560
    @rodakpolak560 2 роки тому +2

    Do wszystkich osób którym naliczono zbyt wyskokie koszty ogrzewania: Piszcie do Urzędu Regulacji Energetyki skargi i prośbę o kontyrolę spółdzielni mieszkaniowej.Podzielniki na kaloryferach nie są żadnym urządzeniem pomiarowym a co za tym idzie nie można na jego podstawie naliczać opłat.Po drugie żądajcie faktur za ogrzewanie bo to co dostrajecie nie jest fakturą i w/g prawa nie musicie płacić za to co wam wystawiła spółdzielnia.Je3dnocześnie możecie zgłosić do Urzędu skarbowego zawiadomienie o niegospodarności spóldzielni celem kontroli a także do prokuratury.Zarządzenie z dnia 11maja 2001 roku -Prawo o miarach:dz.U z 3013 r.poz1069z 2015r. poz 978 oraz 2016r.poz 542 wyrokiem sądu mówi jasno : PODZIELNIKI KOSZTÓW OGRZEWANIA NIEZALEŻNIE OD KONSTRUKCJI I TYPU NIE SĄ PRZYRZĄDAMI POMIAROWYMI. Właśnie wygrałem batalie ze spółdzielnią i zwrotem kilku tysięcy bezprawnie zabranych pieniędzy

  • @skaut4312
    @skaut4312 Рік тому +3

    Zapomniałeś dodać że wszystko co prezentujesz to eksperymenty no i razi brak znajomości choćby jednostek miar w omawianej branży.
    Łapka w górę za dobre chęci

  • @wasabi1084
    @wasabi1084 2 роки тому +2

    Najtaniej jest magazynować energię w roślinach. Np. drewnie. Łatwo dostarczyć do dowolnego miejsca, łatwo uzyskać bez przewodów, rur itd. jest w 100% odnawialna, przy okazji produkuje tlen, nie wymaga nawet 1/10 takich nakładów finansowych jak budowanie molochów. O wiele lepiej wyglądają lasy niż budynki i rury. Nie potrzebuje całego złomu, jakim są paskudne wiatraki, plastikowe panele itp. nie trzeba tego dziadostwa utylizować potem, drewno samo się utylizuje.

    • @LittleBoobsLover
      @LittleBoobsLover 2 роки тому

      mmm i te zapachy spalenizny wdychane przez nas i nasze rodziny... mmmm xd

    • @wasabi1084
      @wasabi1084 2 роки тому +2

      @@LittleBoobsLover tak, zwłaszcza z plastiku potrzebnego do produkcji ogniw. Kwasów i zasad do akumulatorów które po kilku latach śmierdzą na wysypisku i trują wszystko w koło. Smród tarcz diamentowych do cięcia łopat wiatraków i plastiku z włóknem szklanym, który rozkłada się tysiące lat. Faktycznie niezły smród w porównaniu z zapachem poprawnie palonego drzewa to faktycznie smród niesamowity. A jak świetnie się plastiki sprawdzają można zobaczyć w lasach i na wysypiskach. W oceanach też tego syfu pełno.

    • @mateuszgogowski1678
      @mateuszgogowski1678 Рік тому

      Eko religia i tyle w temacie encyklika Laudato si wszystko jasne chodzi o niedzielę i zmuszenie ludzi do jej swiecenia, ludzie pobudka.

  • @cezaryczech3817
    @cezaryczech3817 4 дні тому

    Natura wynalazła najlepszy sposób trwałego magazynowania energii słonecznej. Energia Słońca pozyskiwana poprzez procesy biochemiczne zostaje zamieniona w materię roślinną w tym drewno. Energię taką można przechowywać przez wiele lat i wykorzystać w dowolnym momencie.

  • @ekologwroclaw
    @ekologwroclaw 11 місяців тому

    Lipne tłumaczenie . 8MWh /100kW a chca zbudować 20 GWh/200kWh. Ewidentnie pomylono skalę

  • @kwg101
    @kwg101 4 місяці тому

    Sporo manipulacji i niezrozumienia. To magazyn 80 godzin. Nie służy rzecz jasna do magazynowania zielonej energii, tylko do gry na rynku bilansującym. Pełnym oszustwem jest doklejanie zdjęć fotowoltaiki w Finlandii. Zimą słońca NIE MA. Wszędzie, nie tylko za kołem podbiegunowym. 20 GWh to nie wydajność, to pojemność. Z drugiej strony moc 200 kW to moc cieplna dla kilku bloków mieszkalnych. Miasto 100 tys. ludzi potrzebuje około 86 MW średnio, co jest dużo więcej, niż 0,200 MW mocy. Żeby coś magazynować trzeba przedtem mieć produkcję. W Finlandii produkcji ze słońca nie będzie nawet latem. Generalnie Finowie jadą na biomasie i węglu, a magazynowanie ciepła służy powtórzmy do gry na giełdzie energii elektrycznej, a nie magazynowania zielonej energii, której nie ma. Latem nie ma odbioru ciepła, każdy magazyn się przepełni. Energia elektryczna wyprowadzona z systemu el.en. i zamieniona na ciepło najczęściej nie wróci do systemu elektrycznego. Więc w okresie niedoboru OZE witaj węglu.

  • @grzegorzkrawczak6448
    @grzegorzkrawczak6448 Рік тому

    Czysta propaganda. Fiński projekt jest nieporozumieniem. Temperatura ponad 500 st.C dyskwalifikuje to urządzenie z uzytkowania prywatnego - nadaje się tylko do użytku przemysłowego pod ścisłym i permanentnym dozorem technicznym. Ponadto, piasek ma ok. 5-krotnie niższą pojemność cieplną niż woda, więc taka sama pojemność wody zapewni akumulację identycznej ilości energii ale przy temperaturze tylko 100 st. To czyni wielką różnicę. Może autorom wyszło to przypadkowo - projekt berliński jest zdecydowanie bardziej obiecujący. A wszystkim zachwyconym tą nowinką z nadzieją na tanie ogrzewanie domu polecam zapoznanie się z techniką tzw buforów ciepła - już i u nas dostępną i nawet niezbyt drogą.

  • @piotrwidenka3853
    @piotrwidenka3853 2 роки тому +10

    Tego filmu mozna sluchac z otwarta kopara.....serdecznie podziwiam i GRATULUJE. ..JUZ CZEKAM NA COS NASTEPNEGO NA TEN TEMAT 🙂🙂🙂

    • @ekologwroclaw
      @ekologwroclaw Рік тому +3

      To ściema.Sprawność 99% przy 500 stopniach na 5 miesięcy? Chyba dzienna. ha ha. Bojler przy 55 stopniach traci 20% dziennie. Magazyny ciepła byłyby dobre gdyby 60% zmagazynowały na kilka miesięcy

    • @kwg101
      @kwg101 4 місяці тому

      Takiego dyletanctwa, w którym myli się nawet jednostki mocy i energii nie da się słuchać. To ściema po raz wtóry.

  • @arturblack7974
    @arturblack7974 2 роки тому +3

    I dalej nie wiemy nic o magazynowaniu energii elektrycznej w postaci energii elektrycznej :-(

    • @tonystark4509
      @tonystark4509 2 роки тому

      To jest raczej niemożliwe. Zawsze niezbędna będzie jakaś konwersja. Pytanie która metoda będzie najbardziej wydajna.

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 роки тому

      ​@@tonystark4509 jak to nie możliwe, a kondensator który magazynuje energie w stanie naładowania nią bezpośrednio w formie elektronów dodatnich i ujemnych
      takich kondensatorów, jako baterii jest wiele rodzajów, niektóre podobno mają gigantyczne pojemności co zagraża zbyt szybkiemu postępowi i dlatego utajniono to (tajemnica wojskowa, jako kolejna ukryta strategiczna technologia.. z czasem wyjdzie sama, jak będzie to dobre dla gospodarki, która musi być kontrolowana by nie przeżyć szoku i załamania)

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 роки тому

      ​@@tonystark4509 polecam zrobić doświadczenie z baterią z cytryny
      energia w kwasie od cytryny jest bezpośrednio zmagazynowana
      jako prąd elektryczny tak jak w akumulatorze kwasowym z auta

  • @tomaszkaminski8214
    @tomaszkaminski8214 2 роки тому +1

    Haha. Przecież znamy te sposoby magazynowania energii od dawna. Tzw zbiorniki górne. Działamy w Polsce na ten sposób od wielu lat. Nie dajcie się nabrać na zielone finansowanie tego shitu. Lepiej kasę dla mnie przelejcie.

  • @danbee3910
    @danbee3910 2 роки тому +2

    Na początek energia maganyzowana w piasku a po chwili (winnym stanie stałym znajdzie się magazynowanie energii) Eko na plus

  • @Volley36
    @Volley36 Рік тому

    Tylko wytwarzanie wodoru z nadwyżek energii ma sens,ponieważ tę energię możemy wykorzystać w dowolny sposób!

    • @ekologwroclaw
      @ekologwroclaw 11 місяців тому

      Wodór daje się magazynować na krótko.Na krótko można tez prąd magazynować w akumulatorach
      Ciepło się już magazynuje na 5-6 miesięcy ze sprawnością około 65%

  • @user-sy2mv6my8l
    @user-sy2mv6my8l 2 роки тому +1

    Potrzebne jest rozwiązanie na uzyskanie energii elektrycznej z ciepła.

  • @TheMariuszMG
    @TheMariuszMG 2 роки тому +3

    Czyli taki jeden magazyn co ma 100 ton wystarczył by na jeden dom o powierzchni 150m² w miarę dobrze ocieplony. Można by było go zakopać pod domem a 100 ton to cztery ciężarówki. Tylko ciekawe czym to jest ocieplone i ile te ocieplenie kosztuje.

    • @mariuszwieczorek8242
      @mariuszwieczorek8242 2 роки тому +1

      Gdyby magazyn ciepła był pod domem to izolacją była by ziemia . Sądzę, że to dobre rozwiązanie.

    • @dawiddawidov1253
      @dawiddawidov1253 2 роки тому +1

      Wejdź na forum murator temat poruszany ponad 10 lat temu

    • @paweromel7139
      @paweromel7139 Рік тому

      Jak by zakopał szambo betonowe 20m3 ocieplone 20 cm styropianu to pewnie by wystarczyło. Skoro 100 ton im ogrzewa miasto? W końcu zawsze można to dogrzewać panelami a ciepło odbierać woda w miedzianych rurakach

    • @bartka8
      @bartka8 Рік тому

      Dom o jakim piszesz potrzebuje ok. 15 MWh energii.
      Zakładając bufor wodny o dT 50 st (od 30 do 80 st) potrzebujesz idealnie zaizolowane 300 m3. - czy się opłaca, musisz sobie policzyć sam.
      Z piaskiem w buforze jest o tyle gorzej, że trzeba go grzać do znacznie wyższej temperatury żeby zgromadzić taką samą ilość energii, a im wyższa temperatura medium tym większy problem z izolacją.
      Im większe ciepło właściwe, tym lepiej się naddaje do buforowania energii.

    • @ekologwroclaw
      @ekologwroclaw 11 місяців тому

      @@mariuszwieczorek8242 ziemia nie jest żadną izolacja ,Mokra wręcz wyciąga ciepło .Na pomysł pompowania ciepłą pod dom wpadły już miliony ludzi , podobnie jak łapanie prądu z pioruna.Nawet amatrozy potrafią policzyć koszt zbiornika i na ile starczy
      Właśnie na tym polega problem że izolacja musiałaby być wiele razy grubsza niż środek z z nagrzanym medium a zbiornik byłby wielokrotnie droższy niż sam dom

  • @iifymcheffan6409
    @iifymcheffan6409 2 роки тому +2

    Interesujące 😊

  • @technics6215
    @technics6215 2 роки тому

    Wlasnie oglądałem prawie samo po angielsku, tylko tam chyba nie bylo o niemieckim buforze z wodą. ua-cam.com/video/HAdiVIitI9M/v-deo.html

  • @GalaktusXon
    @GalaktusXon 2 роки тому +2

    Co to jest 200Kw na godzine... malej wioski tym nie ogrzeja

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 роки тому

      pamiętam że 200 Kw większy ma generator spalinowy kosztujący nieco ponad sto tyś zł
      i można tym ogrzać teoretycznie 200 domów dając grzałkę 2kW do bolera ciepłej wody
      jeśli mała wioska to tylko 50 domów to po ich ociepleniu mamy aż 8kW na dom i ujdzie do CO niskotemperaturowego podłogowego (bo chyba tyle ma pompa ciepła w dodatkowej grzałce która załącza sie jeśli kompresja nie wystarcza)

  • @michagrzembski7899
    @michagrzembski7899 9 місяців тому

    No dobry pomysł warto się tym zainteresować

  • @samja1421
    @samja1421 2 роки тому +3

    Po srowidzie wszystko się skończyło, mówili pierw pandemia zrywanie łańcuch dostaw i w ojna na końcu!

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 роки тому

      nic się nie skończyło tylko w umysłach ludzi, którzy dali się wpuścić w kanał paranoi i biedy z powodu wiary że ich świat się wali
      świat się nie wali tylko rozwija, a tymczasowe ograniczenia i skok cen to do tego rozwoju STYMULACJA
      tak jak plandemia zrobiła czystkę wśród nie wydajnych biznesów oczyszczając z nich rynek
      To co jest nie wydajne, ledwo przędzie jest źle zarządzane i dobrze to wywrócić
      aby miejsce tego zajęło to co wydajne, lepsze, by świat rozwijał się
      ci ludzie którzy są tak leniwi, ograniczeni i bierni wyginą
      świat należy do młodych, aktywnych, odważnych
      do osób potrafiących wdrażać np eko zmiany
      co się chce można nadal kupić tylko drożej
      co stymuluje do zarabiania WIĘCEJ
      czyli do nauki i KREATYWNOŚCI
      do PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
      Kto chce ten się rozwija
      i nadal bogaci się
      ludzie umarli za życia z błędnego koła ubogiej wegetacji jak zwykle będą wymierać
      bo pogrążeni w starych i przeszkadzających światu schematach nie chcą adaptować zmian
      robiąc rzeczy po staremu, np paląc w piecu, hodując zwierzęta do jedzenia i gotując w domu posiłki
      które mogli by zamówić z dostawą oszczędzając mnóstwo czasu na robienie czegoś nowego, rozwijającego ich lub pożytecznego dla świata

  • @nikosiekk
    @nikosiekk 2 роки тому +5

    Ale że tak można? Gdyby to odemnie zależało wszystkie elektrownie były by na pustyni. 👍

    • @user-re7cq3wy6r
      @user-re7cq3wy6r 2 роки тому

      a co robią KAMIENIE?

    • @csn_-7662
      @csn_-7662 2 роки тому +3

      Bullshit. Nie byłoby fizycznie możliwe tej energii "przesłać", więc to dobrze, że to nie od ciebie zależy :D

    • @MafiaMatiego1
      @MafiaMatiego1 2 роки тому +1

      Może i miało by to sens, ale problem jest z przesyłem tej energii do nas, bo jak jakiś wnuczek Kadafiego czy innego gościa nagle powie że mamy mu dać 10 000 ton złota bo inaczej wysadzi linie przesyłowe to będzie wesoło.

    • @nikosiekk
      @nikosiekk 2 роки тому

      @@csn_-7662 xD

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 роки тому

      ​@@csn_-7662 jak to nie można przesłać energii z pustyni - co to za problem?
      Przecież wystarczy podbić napięcie aby zmniejszyć straty
      słyszałeś chyba o takim wynalazku jak linia wysokiego napięcia
      działa to tak, że elektrownia celowo podwyższa napięcie
      po to aby przesyłać je na duże odległości
      bo im większe napięcie tym dalej je można wysłać bez strat
      a potem transformatory w miejscach zabudowanych zmniejszają te napięcie do 220 V

  • @Caremy7
    @Caremy7 2 роки тому

    A co z bateria jądrowo diamentową ?

  • @vfrbgt99
    @vfrbgt99 2 роки тому +1

    Taniej będzie magazynować energię cieplną w wodzie, woda ma około 5 krotnie większe ciepło właściwe od piasku, 100oC da prawie to samo co 500oC a izolacja znacznie tańsza.

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 роки тому +2

      Wydaje mi się, że:
      -użycie wody jest nie ekologiczne z powodu jej deficytu w niektórych krajach
      -użycie wody jest problematyczne z powodu jej agresywnych korodujących reakcji
      -użycie wody jest nie bezpieczne w przypadku zaniku zasilania, przestoju zamarza rozsadzając zbiornik
      -użycie wody jest nie ekonomiczne z powodu jej niskiej temperatury parowania, mało energii da się do niej wtłoczyć do 100 stopni
      -użycie wody jest kosztowne i niebezpieczne w przypadku jej przegrzania potężny, mega gruby pancerz zbiornika ciśnieniowego który przy uszkodzeniu systemu EKSPLODUJE jak kotły lokomotyw
      w końcu użycie wody jest nie efektywne bo szybko wytraca swoją temperaturę i transport takiego medium na duże odległości jest obarczony dużymi stratami
      gdyby woda była lepszym buforem ciepła to zamiast pieców z cegły szamotowej stosowano by podwójne ścianki z blachy i wodne komory,
      jednak do dziś z cegły robi się bufory ciepła w piecach akumulacyjnych bo cegła lepiej trzyma ciepło mimo że woda jest tańsza do pozyskania
      grzałki wypełnia się w środku piaskiem który dobrze przewodzi i akumuluje ciepło
      *można zrobić prosty eksperyment - taki miniaturowy bufor ciepła z różnych materiałów ogrzewany grzałkami lub czymkolwiek (mierząc przy tym zużytą energię, gaz, prąd)*

    • @paweromel7139
      @paweromel7139 Рік тому +1

      Pewien jesteś? Parafina magazynuje blisko 3 x więcej ciepła jak woda, a nie jest wykorzystywana w grzejnikach elektrycznych tylko właśnie piasek szamotowy albo cegły.

    • @ekologwroclaw
      @ekologwroclaw 11 місяців тому

      zapomniałeś ze w wodzie zmagazynujesz mniej ciepła bo hoc ma większą pojemność to nagrzać ją możesz tylko do 100 stopni. Tu chodzi o kompromis między temperaturą a objętością zbiornika bo to wiąże sie z cena i ilością izolacji
      Całe magazynowanie zasadza się nie na tym co grzejemy ale ile będzie kosztowała izolacja i zbiornik
      Do tego dochdozi tez opornosc cieplna samego medium bo jeśli będziesz brał ciepło ze środka bardzo wolno to temeratura wnetrza czy zewnętrza medium będzie inna bo ono samo siebie po części izoluje.
      Dobrym przykładem jest tu parafina która gdy krzepnie dobrze trzyma ciepło roztopionej parafiny wewnątrz
      Zatem problem magazynowania ciepła jest znany od bardzo dawna i nie wiadomo jak zrobić aby większości energii nie stracić
      Woda jest dobrym magazynem ciepał jeśli będziesz ją grzał za pomcoą PC z ciepłą sąsiadującej rzeki.Chodzi o mała różnicę temperatur wiec może być słaba izolacja a sama objetosć będzie izolatorem
      zatem amatorzy mogą podpowiadać naukowcom co im ślina na jezyk przyniesie a wszystkie substancje są dawno przetestowane
      kluczem do sukcesu jest praca buforowa w międzyczasie a nie tylko magazynowanie na 6 miesięcy

  • @SPatryk93
    @SPatryk93 2 роки тому +2

    a w Polsce dalej jak w lesie

  • @rafaswderski8050
    @rafaswderski8050 2 роки тому +3

    Ciekawy film. Pozdrawiam.

  • @christophers.8178
    @christophers.8178 2 роки тому +8

    piasek podgrzany do 1000 stopni roztopi sie i zamieni w cos co przypomina szklo,moze w tym co mowicie jest jakies ziarno prawdy ale wiekszosc to moim zdaniem brednie.

    • @perunperun9141
      @perunperun9141 2 роки тому +3

      Piasek topi się powyżej 1000 stopni do 2500 st. w zależności od rodzaju piasku.

    • @tointeresujace7074
      @tointeresujace7074  2 роки тому +7

      tylko piasek w komorze piaskowej jest podgrzewany do 500 °C

    • @takom123
      @takom123 2 роки тому +5

      Krzemionka topi się w temperaturze 1723 °C

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 роки тому +3

      tak reagują pyszni, ograniczeni umysłowo ludzie nie mający wiedzy o świecie, a (o dziwo) przekonani że wiedzą już wszystko
      Gdy spotkają się z czymś o czym jeszcze nie słyszeli (bo nie wiedzą przecież wszystkiego, choć myślą że wiedzą)
      to nie dopuszczają do siebie możliwości istnienia czegoś NOWEGO (czego jeszcze nie wiedzieli) nazywając to "brednią"
      zastanawiam się skąd bierze się takie ograniczenie umysłowe, czy to jakaś sekta, ideologia tak wypacza umysł
      tworząc BŁĘDNE przekonanie o posiadaniu wszechwiedzy i jednocześnie każąc nazywać brednią wszystko czego się jeszcze nie znało
      Takie GŁUPIE, a raczej idiotyczne podejście wyeliminuje w ogóle możliwość uczenia się, przyjmowania do wiadomości nowej wiedzy.
      Bo człowiek zamknięty na nową wiedzę, po prostu ją odrzuca. Wiać nazywając "bredniami" to czego nie rozumie, nie zna bo NIE ZDOBYŁ WIEDZY w tym zakresie.
      Czyli głupi który uważa że jest mądry, odrzuca możliwość nauki (przyjmowanie nowych informacji) i pozostaje głupim bo pysznym.
      Aha, to pycha zatyka możliwość pokornego przyjęcia że czegoś się jeszcze nie wie, nie zna. Każąc ZADUFANYM w sobie ludziom, uważać że wiedzą wszystko.
      i w tym głupim zadufaniu, nie dopuszczają oni do siebie możliwości że czegoś jeszcze nie wiedzą i nie rozumieją, więc to co zupełnie nowe nazywają "bzdurą"
      Aby nadal móc być zadufanymi w sobie wierząc naiwnie w swoją wszechwiedzę. Być może patologiczny system edukacji im to zasugerował i z tego się oceniają, dowartościowują. Błędnym mniemaniem że się już do końca, całkiem wykształcili. Bo nie wiedza, przyznanie się do niej, oznaczało by dla nich bycie nie wyuczony, błąd, zaległość do nadrobienia (nie doskonałość).
      Czyli w PATOLOGICZNYM systemie wychowania ktoś oszukał ich sugerując im że muszą być idealny, znać, wiedzieć wszystko by zasługiwali na szacunek, zadowolenie z siebie.
      Dlatego pewnie wyparli to, OCZYWISTY FAKT, że nie wiedzą wszystkiego, a nawet jeśli jakimś CUDEM poznali by WSZYSTKO w świecie, to jutro ta wiedza nie będzie aktualna.
      Bo świat stale się zmienia, rozwija. Powstaje wiele odkryć naukowych, wynalazków, przełomów i nowych interpretacji praw, które czasem podważają poprzednie poglądy na świat.
      Ludzie pyszni nie uczący się bo myślący że wiedzą wszystko z czasem cierpią na skostnienie umysłu i przestają rozumieć w ogóle co się dzieje, czyli zmiany w świecie.
      Dlatego stają się negatywni, uważając że to świat jest zły. Bo nie przychodzi im do głowy że to oni stali się ZACOFANI i dlatego nie nadążają za światem, który się rozwija, czyli ZMIENIA.
      to taka moja spontaniczna psychologiczna i filozoficzna analiza ów przedziwnego dla mnie zjawiska, które czasem, albo i często) widuje w internecie, że ktoś pisze o czymś czego NIE ROZUMIE że to brednie. Co to za wiejska, chamska kultura każe wam bluzgać na wiedzę i to podawaną ZA DARMO? To szok jak trudno jest dogodzić ludziom dając im wiele informacji.

    • @skaut4312
      @skaut4312 Рік тому

      ​@@adamkurek1821 aleś się na produkował a o krytyce nic nie słyszałeś która zmusza do udowadniania swojej racji a nie wierzenia w każde brednie które ktoś wygłasza

  • @AdamAdam-zu9wl
    @AdamAdam-zu9wl 2 роки тому

    Już było sporo filmików o tym że nadmiar energii ludzie chcą jakoś wykorzystać jedni pompują wodę do wysokich zbiorników aby w czasie gdy zapotrzebowanie na energię jest większe wypuścić wodę przez turbiny wodne .Piasek brzmi dobrze ze względu na koszty ale czy nie ma zbyt wysokich strat ?

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 роки тому +1

      jakie straty, że ciepło wyemituje przez izolację magazynu ciepła.
      Gdyby to był problem magazyn budowano by pod ziemią, ze ścianą powiadającą grodzie powietrzną jako izolację dodatkową wyłapującą straty w górę zamiast do ziemi.
      nad nim stawiano budynek, które te straty by ogrzewał

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 роки тому +3

      poza tym jeśli prąd ma się za darmo i to w nadmiarze to jakieś straty są nie istotne
      bo gdyby nie ten system to cały nadmiar energii wyprodukowanej latem by przepadał
      a tak większość się zatrzyma do ogrzewania w zimie

    • @tadeuszb7476
      @tadeuszb7476 Рік тому

      @@adamkurek1821 w lecie

    • @ekologwroclaw
      @ekologwroclaw 11 місяців тому +1

      @@adamkurek1821 Prąd mei jest za darmo bo gdyby go za darmo sprzedawali to można by zrobić produckje czy to wodoru czy hutę czy elektrolizę miedzi czy suszarnie drewna i zboża czy podgrzewane szklarnie czy wytop aluminium .
      Po drugie straty są istotne bo zwykły bojler traci 20% dziennie przy różnicy temperatur 53-23 stopnie czyli 30 stopni a tu różnica będzie 500 stopni wiec jak zrobisz 15 razy grubsza izolacje niż w bojlerze to i tak ucieknie dziennie 20% ciepła.Zostanie 80% wiec następnego dnia ucieknie 16% czyli zostanie 68% potem ucieknie 13 itd.
      Straty są akceptowane w ciągu kilku dni (podobnie wodór ucieka ze zbiornika w 10-14 dni) .
      Ale jak słaba izolacja to ile zostaje po 180 dniach?
      W bojerze nie zostałoby 1%
      Zatem żaden problem ciepło wytworzyć ale jak je zaizolować?
      Można by policzyć ile termos z próżnią by wytrzymał
      Zatem najważniejszej informacji zabrakło jakie jest tempo strat i co jest izolacja.

    • @DanielMarciniak-zz3bp
      @DanielMarciniak-zz3bp 11 місяців тому

      @@adamkurek1821
      O tym samym myślałem

  • @JanVVu
    @JanVVu 2 роки тому

    Tytuł jest mylący, gdyż sugeruje, że magazynujemy energię elektryczną a nie cieplną. Koszt tej energii na wyjściu z magazynu jest kolosalny. Kolejna ślepa uliczka :-(

    • @jjaaccoobb000
      @jjaaccoobb000 2 роки тому

      Technicznie idea jest taka aby nadprodukcję energii, która występuje np. w pełnym słońcu wykorzystać do podgrzania bufora. Potem kiedy mamy zapotrzebowanie na tą energię a nie wyrabia system produkcji to bierzemy sobie z magazynu. Nie mając magazynu energii mamy opcję aby albo obniżyć produkcję, która mamy za darmo np. wyłączając w wietrzny dzien kilka turbin albo sprzedawać to na giełdzie do innego kraju i liczyć, ze w momencie niedoboru, ktoś nam odsprzeda.

    • @JanVVu
      @JanVVu 2 роки тому

      @@jjaaccoobb000 Ta energia nie jest za darmo, jest bardzo droga. Jej wytworzenie kosztuje i to sporo, ten magazyn też jest bardzo drogi w stosunku do zgromadzonej energii. No i przesył, szczególnie energii cieplnej. Jeśli chcesz ograniczyć straty do minimum to koszty izolacji stają się niebotyczne. Jest to ślepa uliczka, która ma rozwiązać podstawową wadę OZE, czyli niestabilność źródła. Póki nie odkryjemy pojemnych akumulatorów energii elektrycznej o przynajmniej 20 krotnie większej gęstości... to się OZE nie sprawdzi, a szkoda :-(

    • @bartka8
      @bartka8 Рік тому

      @@JanVVu Ale nie potrzeba akumulatorów, jeśli będziemy potrafili efektywnie wytworzyć paliwa syntetyczne z wody i energii elektrycznej, co zresztą już się dzieje - poczytaj o P2X

  • @byzantion2142
    @byzantion2142 2 роки тому +10

    Taki system można było by u nas wprowadzić w wioskach i miasteczkach i na zimę by się tak nie dymiło węglem. Ale jak i Po jak I PiS wolą kasę rozwalać na socjal i programy socialne. Na dłuższą metę to korzyści nie przynosi ani nie tworzy nowych miejsc pracy ani nie zmniejsza kosztów prądu i ogrzewania .

    • @marcomarco5056
      @marcomarco5056 2 роки тому +1

      Na Biotad Plus lecimy?

    • @arturfijakowski9572
      @arturfijakowski9572 2 роки тому +1

      Nie da się. Policz ile kosztuje pociągnięcie sieci CO przez 'wioskę'...

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 роки тому

      skąd wiesz że (socjal) nie przynosi to korzyści na dłuższą metę ?
      czy jesteś analitykiem finansowym, a może doradcą rządu wtajemniczonym w długoterminowe strategie
      bo zwykłe studia ekonomicznie nie wystarczą aby zrozumieć skomplikowane mechanizmy (właściwie to) GLOBALNEJ polityki, bo na socjal przechodzi CAŁY ŚWIAT (np 500+ jest też w Japonii, a super socjal gdzie po 8 tyś dostają wszystkie kobiety i młodzież jest w Emiratach Arabskich, w UE też bardzo dużo rozdają, w stanach też rozdają np jednorazowo odpowiednik 300 tyś zł dostał kumpel)
      po co komu tworzenie nowych miejsc pracy
      praca jest kosztem i chodzi o to aby ją LIKWIDOWAĆ, a nie tworzyć
      chyba nie rozumiesz biznesu, bo nigdy nie prowadziłeś firmy, utrzymując pracowników
      każdy nowy pracownik to oprócz nowych problemów, niepewności czy przyjdzie, czy wytrwa, czy nie zawiedzie, to ogromny KOSZT i odpowiedzialność (za jeden drobny błąd w rozliczeniach dla ZUS są wielotysięczne kary, za sam brak teczki z dokumentami pracownika w księgowości to np 5 tyś).
      LIKWIDOWAĆ
      bo praca nie jest dobrem, ale KOSZTEM, czyli obciążeniem finansowym i psychicznym dla pracodawcy
      a dla pracownika fizycznym i psychicznym, bo to w istocie forma NIEWOLNICTWA
      gdzie człowiek jest zobowiązany stawianiem się do dyspozycji
      tracąc na to chyba większość życia
      dlatego automatyzacja pracy to pozbycie się problemów z pracownikami i kosztu produkcji, bo maszyną, robotą nie trzeba wypłacać pensji i one nie mają humorów, urlopów i nałogów
      dla pracownika automatyzacja pracy to uwolnienie jego od obowiązków i danie wiecznego urlopu, czyli beztroskiego życia gdzie nie musi stawiać się gdzieś wykonując polecenia zwykle w nudnej rutynie
      dochód

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 роки тому

      ​@@arturfijakowski9572 nie ma rzeczy niemożliwych
      pieniądze to abstrakcja i dla rządu tylko narzędzie do zarządzania ludźmi i wymianą dóbr
      nie istnieje coś takiego jak limit pieniędzy, bo jak rząd che to sobie dodrukuje ich ile chce, a pokryciem w nich będą dobra które nakaże zbudować (np rurociągi)
      Adolf zbudował w wielkim kryzysie, przy prawie bankructwie Niemiec, ogromną sieć autostrad. Bo pieniądze nie były WCALE potrzebne tylko organizacja (wydrukowano PAPIER jako kwity będące odpowiednikiem zapłaty za prace min przy budowie dróg)
      Rząd nie potrzebuje ani załamanego grosza, aby tworzyć GIGANTYCZNE inwestycje, bo on tak jak dawni starożytni władcy może wydawać rozkazy ludziom dając im za to NIC NIE WARTY PAPIER i mówiąc, że ten papier jest narzędziem do wymiany dóbr, które wytworzą dopiero INNI.
      Czyli mogą sobie wyprodukować pieniądze bez pokrycia, które będą obietnicą, że staną się kiedyś coś warte, jak ktoś coś wyprodukuje.
      Wtedy z takim NIC nie warty, stworzonym z NICZEGO (z rządowej drukarki) PIENIĄDZEM idzie sobie taki ktoś, do kogoś i mówi
      chcę abyś zrobił dla mnie coś i zapłacę tobie TYM oto PAPIEREM (z logo rządu). Wtedy ten ktoś co siedział latami i NIC nie robił, TWORZY COŚ, jakieś dobro na zamówienie ów kupującego. Wtedy ten pieniądz nabiera wartości, jako że dzięki niemu COŚ powstało, co on odzwierciedla.
      Wtedy ten gość co NIC nie robił i NIC nie miał, a dostał za pracę (coś co zrobił dla kogoś) ten PAPIER idzie z tym PAPIEREM do kolejnego gościa i mówi to samo..
      sprzedaj mi coś, zrób coś dla mnie. Masz np dużą działkę, odsprzedaj mi część. I Daje mu ten PAPIER a ten mu skrawek ziemi i BIZNES SIĘ KRĘCI.
      Coś się dzieje w kraju, ludzie HANDLUJĄ robiąc coś dla siebie, KRAJ się BOGACI bo oni się bogacą, wymieniając ze sobą PANIERY zwane pieniędzmi.
      Takich papierów można im wydrukować w pytę, tylko trzeba uważać aby nie gromadzili ich a wydawali
      bo gromadzenie tworzy BIEDĘ bo wtedy nie mają stymulacji do tworzenia dóbr, nie wydając nie zamawiają nowych, czyli nie produkują BOGACTWA świata rzeczy i usług
      Obecna inflacja i podwyżki cen im paliw (tak jak ta udawana wojna, a wcześniej pandemia) są wywołane SPECJALNIE by stymulować ludzi i świat do zmian, do rozwoju min pracy zdalnej, netu i globalizacji (na której przeszkodzie stali nacjonaliści świętej pamięci, bo chyba już w większości wyginęli). Podziały na państwa przeszkadzają bogaceniu się, czyli swobodnemu przepływowi wymiany rzeczy i ludzi.

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 роки тому

      ​@@arturfijakowski9572 więc wiesz przeciągnięcie CO przez wioskę nic nie kosztuje oprócz zagonienia do pracy (opornych bo leniwych ludzi)
      Co to wykop który sami mogą zrobić zamiast pierdzieć w stołki oglądając głupoty w TV. Np rury z plastiku są tanie i mogą sprzedać kawałek zbędnej ziemi lub wynająć coś
      poza tym po co CO
      skoro mogą mieć każdy w domu bufor ciepła
      wielki zbiornik z wodą lub parafiną i w nim grzałkę kilka kW
      mogą sobie to zrobić sami z plastikowego paletowego zbiornika 1000 L + ocieplenie słomą lub styropianem, bo tańszy od wełny
      grzałka parę set zł, panele mogą kupić używane po 100 zł, inwerter z tysiak, elektrownia wiatrowa już od 600 zł nowa z Chin
      takie informacje czerpię z kanału: ua-cam.com/video/F2iZ0T9F3yE/v-deo.html

  • @michalczerw5692
    @michalczerw5692 2 роки тому

    Zasila miasto, doprawdy 8MWh? Mój domek w rok zużywa 12MWh, gaz, prąd. Mniej huraoptymizmu i więcej realizmu.

    • @tointeresujace7074
      @tointeresujace7074  2 роки тому

      częściowo ogrzewa miasto w okresie chłodów, kiedy gaz ziemny ma najwyższą cenę.

    • @MafiaMatiego1
      @MafiaMatiego1 2 роки тому +1

      @@tointeresujace7074 częściowo tzn chyba przez godzinę do trzech dziennie, nie więcej. Ale tak na szczyt zapotrzebowania wystraczy.

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 роки тому +2

      @Michal Czerw -twój domek zużywa 12 MWh, czyli 12 MILIONÓW Wat
      to co tam masz - piec hutniczy, basen ogrzewany cały rok, czy kopalnie krypto?

    • @michalczerw5692
      @michalczerw5692 2 роки тому +1

      @@adamkurek1821 Ciepło mam i światło :)
      1m3 gazu to 11kWh zużywam 950m3 na rok czyli 10450kWh (10450000Wh) i 2500kWh (2500000Wh) prądu. czyli 12 milionów watogodzin , w skrócie 12MWh. Nic nadzwyczajnego dla domu 150m2.

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 роки тому +1

      @@michalczerw5692 aha to "wina" gazu. Co do 2599 kWh rocznie prądu. Na pierwszy rzut oka wydaje się dużo prądu jak na dom mieszkalny bo 7 kW dziennie, ale po chwili namysłu wyszło na to, że z rodziną zużywamy zużywamy tyle samo:) +/- 1 kW.
      Bo te 7 kW na 24 godziny daje średnie stałe obciążenie zaledwie 300 W
      to tak jak akurat stale chodzi inwerter, lodówka i zasilacze do elektroniki
      falowniki fotowoltaiczne też czerpią prąd stale mimo że dają to i sporo biorą

  • @fine5208
    @fine5208 2 роки тому

    Wystarczy huty przerobić na elektrociepłowni cze huty ....a zamiast wogóle węglem to palić metalami .......używać ich pojemności i przejścia w ciecz....podczas produkcji...
    Czy taki metalowy węgiel

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 роки тому

      spalanie metali jest także toksyczne, np szczególnie aluminium
      chodzi o to aby nie produkować CO2
      ani nie palić tym co się skończy (ruty metali tak jak paliwa kopalne)
      poza tym w tym buforze na piasek nie można go roztopić
      dlatego huta odpada, bo dzięki temu że piasek pozostaje sypki można łatwo go studzić przedmuchując powietrzem, które jest nośnikiem ciepła - tak pobiera się z bufora energie

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 роки тому

      wg mnie wystarczy połączyć świat w jedną sieć energetyczną wtedy gdy gdzieś jest wiatr i słońce, a gdzieś nie ma pogody to prąd kablami jest transferowany by uzupełniać luki w produkcji OZE
      słyszałem o projekcie wielkiej elektrowni słonecznej na Saharze dla zaopatrzenia UE
      słyszałem też o kablach łączących państwa UE
      wiec chyba to nie problem by opleść świat kablami
      skoro i tak na dnie oceanów są mega rurociągi
      a planuje się łączyć kontynenty koleją pod oceanami
      to rzucić tam kilka kabli to pikuś przy tym

    • @fine5208
      @fine5208 2 роки тому

      @@adamkurek1821 ja myślę że trzeba się odciąć od słupów i zmienić rezystence...
      Albo wywalić zawory zwrotne które są w rezystorach.sensem .....prąd z telewizora wychodzi do plusowego i zasila słupy

    • @fine5208
      @fine5208 2 роки тому

      @@adamkurek1821 trzeba addać co sie należy
      To może wróci łaska
      Jest zakaz używania fal w celach badawczych przez osoby duchowne i zakaz organizacji pogrzebów z kapłanem który ma nasze dusze po pochówku...
      Bo oni zwyczajnie wytłukli prawdziwych magów i teraz się panoszą.
      Magia jest tylko dla tego kto odemnie dostanie taki przywilej.tracicie moc

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 роки тому

      @@fine5208 co chciałeś mi przekazać wypisując te głupoty?

  • @roddypiper5146
    @roddypiper5146 2 роки тому +6

    Zamienianie energii elektrycznej w ciepło to najmniej wydajny sposób, a piasku na ziemi zaczyna brakować (chyba, że to ten pustynny - oszlifowany, nienadający się do budownictwa).... ale jak mniemam lepsze to niż nic - niemcy skały ogrzewały i tak próbowali ciepło magazynować,
    "przechowywać światło słoneczne" - mizerny dobór słów :)

    • @grzegorzchrust1718
      @grzegorzchrust1718 2 роки тому

      Pewnie miało być przetwarzać.
      W offgrid dla własnych celów gdzie panele naladowały już aku, coś trzeba z nadmiarem zrobić.

    • @MafiaMatiego1
      @MafiaMatiego1 2 роки тому

      Dlaczego piasek z pustyni nie nadaje się do budownictwa?

    • @grzegorzchrust1718
      @grzegorzchrust1718 2 роки тому +3

      @@MafiaMatiego1 "Piasek pustynny też nie jest dobrym materiałem. Jego ziarenka są zbyt „oszlifowane” przez wiatr, w budownictwie powodowałoby kruszenie się materiału, nie nadaje się więc do większości zastosowań w tej branży. Np. do budowy największego wieżowca na świecie Burdż Chalifa w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, sprowadzano piasek aż z Australii, mimo, że w okolicy nie brakuje pustyń. Piasek pustynny jednak, np. z pustyni w ZEA nie nadaje się dla budownictwa gdyż jest za drobny i zawiera niepożądane składniki w postaci różnych mułów i glin. Piasek dla budownictwa to wyłącznie piasek rzeczny." cytat Bella Plast.

    • @roddypiper5146
      @roddypiper5146 2 роки тому +1

      @@MafiaMatiego1 Z powodu ciągłego ruchu piasku jest oszlifowany, zatem nie wiąże.

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 роки тому

      ​@@roddypiper5146 *wskaż źródło informacji o tym, że piasku zaczyna brakować na świecie*
      jakoś to dziwne, że nie brakuje go akurat w Polsce i jest często oddawany za darmo‼
      przy okazji różnych budowlanych inwestycji wywożą go z wykopów np z tunelów metra

  • @tomaszmalisz5884
    @tomaszmalisz5884 2 роки тому +3

    Gówno jakieś.

  • @krzysztofrataj2229
    @krzysztofrataj2229 2 роки тому

    MESJASZ NAZYWA SIĘ KRZYSZTOF RATAJ.

  • @Katarzyna-fe4rq
    @Katarzyna-fe4rq 2 роки тому

    Super zuzyjemy kupe wegla ropy itd zeby podgrzac piasek do 1000 stopni i powiemy ludziom że maja czystą energie... tak jak ładowanie auta elektrycznego z agregatu.

  • @sebanrg
    @sebanrg 2 роки тому +2

    Problem z utylizacją... i przestałem oglądać jak takie bzdury mówisz

    • @grzegorzchrust1718
      @grzegorzchrust1718 2 роки тому

      Metale ziem rzadkich zawsze w cenie, a tu nawet kopać nie trzeba.

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 роки тому +2

      wydaje się że utylizacja jest kłopotliwa, mówi się od dawna, że obecnie stosowane baterie są bardzo szkodliwe dla środowiska
      jeśli przestajesz oglądać film po tym, jak trafisz na coś co się tobie nie zgadza, to znaczy że myślisz w prostacki sposób
      postrzegając świat w fantazyjny, czarno biały sposób, jako skrajności, wierząc w istnienie ideału, tzn, nieomylnych źródeł
      jeśli ktoś nawet się pomyli w czymś, to dlaczego miałbyś przekreślać z góry wszystkie inne informacje? przecież to głupota
      uważam, że nowe media mogą wrzucać błędny lub fejki specjalnie, aby odsiać wszystkich, którzy nie rozumieją tej podstawy
      czyli aby pozbyć się zacofanych słuchaczy, wychowanych w starym radykalnym systemie oczekującym nie omylności, bezbłędności
      mogą one podrzucać drobne błędy, dzięki czemu będą inspirować tylko ludzi o otwartych umysłach, a prymitywni zostaną w tyle i zginą
      po tym jak wprowadzą podwyżki prądu o kilkaset procent, żywność zdrożeje o kilkadziesiąt procent i wściekli bo głupi pójdą na wojny

    • @zawarudo1041
      @zawarudo1041 Рік тому

      Powiedz to ludziom którzy chcieli wymienić baterię w elektrykach i dano im ceny po kilkadziesiąt/sto kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ich się nie da wymienić albo jest to nieopłacalne. Dlatego elektryki to głównie jednorazowe zabawki dla dorobkiewiczów i burżujów (jak bateria padnie to auto idzie na złom)

  • @maciejkowalski6519
    @maciejkowalski6519 2 роки тому +1

    A Wy myśleliście, że kot Jarosławy ma piasek w kuwecie do szczania-a to poduszka cieplna, sasin już ma piaskownice pod domem, chłopaki łykają technologie jak gacie smród.

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 роки тому

      a ty może nie korzystasz z technologii i napisałeś tę wiadomość na prehistorycznym kompie, lub mieszkając w jaskini podyktowałeś komuś kto zagościł ze smart-fonem

    • @LittleBoobsLover
      @LittleBoobsLover 2 роки тому

      pijesz - nie pisz xd

  • @flezin4166
    @flezin4166 2 роки тому

    Trzeci

  • @mirosawgrewinski1560
    @mirosawgrewinski1560 2 роки тому

    Pierwsza!

  • @dirtyjarry7965
    @dirtyjarry7965 16 днів тому

    Baterie z wapna gaszonego sprubuj