Wiadomości telekomunikacyjne - przegląd 4

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 чер 2023
  • Rozwój mikroelektroniki w Polsce, nowości 42 Międzynarodowych Tragów Poznańskich 10-06-1973, polski komputer MOMIK 8b, elastyczne obwody drukowane, kondensatory ELWA na tle innych wytwórców, to tylko niektóre z prezentowanych w niniejszym przeglądzie zagadnień.
    -
    muzyka: Bobby Richards, Dick Hunter With The Four Rythm, Jesse Gallagher, josh pan, Noir Et Blanc Vie, Track Tribe, Unicorn Heads.
    -
    Film nie ma na celu naruszania praw autorskich kompozytorów. Nie jest przedmiotem pozyskiwania przeze mnie, jak i inne nieupoważnione podmioty, jakichkolwiek korzyści finansowych.
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 20

  • @zodiak865
    @zodiak865 Рік тому +3

    Serce rosło ,dziś raczej nie . Dziękuje za super film

  • @krzysztofwaleska
    @krzysztofwaleska Рік тому

    Piękny materiał. Dobre opracowanie. Można być dumnym z tego, co było zanim orano... nie wiem pod co orano. Chyba pod to co mamy teraz. Przynajmniej taką mam nadzieję.

  • @admineu07
    @admineu07 Рік тому +7

    Z przyjemnością obejrzałem odcinek, widać że wiele się działo w tamtym czasie... Dziś Unitra nieudolnie próbuje wrócić na rynek...

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому +7

      Wraca jako marka, z na razie jednostkową produkcją i najpewniej na zamówienie. Powrót całego zjednoczenia, a ściślej wszystkich jego zakładów, jest obecnie nie realny. Ale pomarzyć można :)
      Gdyby wróciła produkcja ot choćby półprzewodników i ot choćby na takim poziomie jak w 1980 roku, albo przynajmniej w takim stanie jak w 1989 roku, gdzie pomimo trudności, jednak stanowiła nowoczesną gałąź gospodarki, bylibyśmy ważnym graczem w Europie i dużo silniejszym krajem niż jesteśmy. Proszę zwrócić uwagę, jak bardzo musimy liczyć na Chiny i na jak wiele trzeba od nich czekać. Na dodatek, bogacą się na oszukanych, słabych komponentach. Proszę kupić pierwszy lepszy tranzystor, porównać jego budowę z takim starszej generacji i nie dziwić się, że przepala się zaraz po włączeniu czegokolwiek, naprawionego z jego użyciem. Nam się wydaje, co tam taki jeden tranzystorek. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że my zapłaciliśmy już wiele, nie za kilkadziesiąt sztuk, ale za tony takich bezużytecznych tranzystorów i innych komponentów. Nikt nie zdaje sobie z tego sprawy, bo nikt nie zadaje sobie trudu, przeliczenia tego wszystkiego.
      Ponieśliśmy niepowetowaną stratę, likwidując w Polsce ale i w Europie, wielkoskalową produkcję mikroelektroniki, na której odbudowę, potrzebny jest niewyobrażalny trud i nakłady finansowe. Podczas gdy w CEMI, czy TOMI, wystarczyłoby wymienić kilka maszyn i dobudować kilka linii produkcyjnych.

    • @YTtomek
      @YTtomek Рік тому +1

      ​@@ARQ-TONTECH Oglądałem niedawno relację z siedziby "nowej Unitry" to tworzy ją sama młodzież, wszyscy urodzeni już po upadku zjednoczenia. Ciekawe czy wiedzą dokładnie czym była Unitra. Bo z tym była różnie, Rozmawiałem nie raz z młodymi osobami o Unitrze to owszem, znają hasło Unitra, ale zwykle mówią że to był jeden wielki zakład produkcyjny gdzieś w Polsce produkujący elektronikę. 😉

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому +1

      @@YTtomek na pewno zdają sobie sprawę z tego co robią. Nazwa dawnego zjednoczenia, ale też marka "UNITRA" ma wciąż ogromny potencjał, co zdaje się być właśnie wykorzystane.
      Co do znajomości i kojarzenia nazwy, no cóż. Dawno temu, gdyby ktoś zapytał mnie co to jest, czy co to było "Elektrit Radio", to bym pomyślał, że to jakaś zagraniczna stacja radiowa nadająca na falach krótkich :)

    • @lansdragon2542
      @lansdragon2542 9 місяців тому

      Все же не перестаю удивляться этому материалу и подаче. Я не уверен что в нашем сегменте ютуба есть аналог вашего канала. И столь редкой информации. Пожалуй мне есть с чем сравнить то что создавалось у вас и у нас.. в принципе разница имелась и весьма. Правда в самых разных приемах и построения элементной базы и аппаратуры. Отмечу лишь то что здесь апаратура создавалась более бедной на дизайн и часть узлов уступала вашим изделиям по качеству кратно. Но часть здешних схемотехнических решений и изделий была гораздо лучше как в элементной базе. И применения материала. Сильно зависящей от производителя. Замечу еще вот что эра смд компонентов уже шла во всю в 90е. Китай конечно вовремя подсуетился выйграв эту гонку из за дешевизны и всратого качества. Здесь же все было разрушено.

  • @MarcinII
    @MarcinII Рік тому +4

    Super przegląd. Pokazuje na jakim wysokim poziomie były pisma popularnonaukowe- pelne specjalistycznej wiedzy podanej w przystepny sposób. No i jednak sie okazuje ze cos w tamtej Polsce powstawało.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому +3

      Dziękuję za obejrzenie i komentarz który trafia w sedno sprawy. Przygotowując ten odcinek, wybrałem wiele dość zaskakujących artykułów. Jak np. dotyczący produkcji pierwszych układów scalonych w Polsce już w latach 60-ych! Podczas gdy wielu sądzi, że produkcja układów scalonych w Polsce, rozpoczęła się znacznie później - w połowie lat 70-ych. Albo temat kwadrofonii. Do tego rodzaju reprodukcji dźwięku, przywiązywano jak widać dużą wagę. Choć wcale nie musiano, bo przemysł elektroniczny mógł ograniczyć się do stereofonii i rozwijać wyłącznie ten system, albo w ogóle skupić się jedynie na prostych radioodbiornikach, a tu proszę.
      Ostatecznie wygrała stereofonia, ale przez pewien czas, kwadrofonia była bardzo poważnie traktowana. To samo dotyczy rozwoju informatyki, przez bezustanne dążenie do produkcji coraz większej liczby, coraz bardziej ambitnych komputerów i to z krajowych komponentów. O produkcji aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyce przemysłowej nie będę szerzej wspominał, bo w sumie to temat na oddzielny odcinek. Ale w tej dziedzinie, równie wysoko stawialiśmy sobie poprzeczkę.

    • @MarcinII
      @MarcinII Рік тому +1

      @@ARQ-TONTECH Bardzo dziękuje za tę wypowiedź !

  • @kuba13567
    @kuba13567 Рік тому +3

    1-szy , fajne gazetki ;)
    Pozdrawiam 😃

  • @ZygmuntKiliszewski
    @ZygmuntKiliszewski Рік тому +2

    Warto było obejrzeć i wysłuchać infirmacje o nowinkach z tego okresu! Gratulacje dla Autora programu i Polskich Konstruktorów. Zagranicznym zazdroszczę możliwości wykazania się innowacyjnością. Pozdrawiam 😀.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому +1

      Dziękuję za wysoką ocenę 😊

  • @ZPDU
    @ZPDU Рік тому +1

    Świetny odcinek. Można cofnąć się w czasie. Do tego jeszcze wspaniały głos i nienaganna dykcja
    Pozdrawiam bardzo serdecznie

  • @aldinsalosevicbt5812
    @aldinsalosevicbt5812 Рік тому +1

    witam, jestem z Bośni i Hercegowiny, jestem wielkim fanem unitry i ich produktów, mam w swojej skromnej kolekcji 3 urządzenia unitra, niektóre z nich to grundig unitra c3200, grundig ubitra mk235 i iskra unitra emilia rm 312. podłączyłem ten magnetofon, ale mam problem, nie mogę znaleźć do niego schematu elektrycznego, chociaż to dla mnie mniej ważne, elektrycznie jest poprawne, ale mam problem z kablem do zmiany stacji, zepsuł się, mój ojciec naprawił to jeszcze w latach 90-tych wiercąc dziurę w pierwszej stronie na prawo od zębatki gdzie idzie sznurek i zakreślił na nim kółko, to też działa ale nie jest oryginalne, ale chciałbym żebyś mi wytłumaczył jak sznurek jest ranny, tak przy okazji, mam 14 lat i już bardzo podoba mi się wnętrze, jest po prostu genialne, ale jest jedna rzecz, której nie lubię, a jest to ten gumowy ząb, który jest w większości złamany lub zmiażdżony 🙂

  • @wiletto
    @wiletto Рік тому +1

    Płytki urządzeń produkowane w Polsce prezentowały się pięknie z niebieskimi Elwami.

  • @62korek
    @62korek Рік тому +2

    Fajne.

  • @maciekduszak
    @maciekduszak Рік тому +3

    Witaj Arku😄 Właściwie nie lubię rzeczy z lat 70, 80 poza tym nie będę oglądał tego filmu o gazetach, ja lubię Polsat i inne nowsze rzeczy z roku np. 1992 i lubię jeździć autostradą. Na wakacje pojadę autostradą i pojadę na basen do Ostrołęki. Pozdrawiam.

    • @ARQ-TONTECH
      @ARQ-TONTECH  Рік тому +2

      To nic. Ważne, że mimo wszystko odwiedziłeś mój kanał i rozbawiłeś bardzo oryginalnym komentarzem. Gratuluję poczucia humoru 😄