Wada Piko Smart Control Light jest przewodowosc. Ale wielka zaleta możliwość ustawienia ikonek pod każda funkcje w każdej zapamiętanej lokomotywie. Nie muszę mieć ściągawki na kartce ze w SP45 pod „5” mam gwizdek, a w SM42 oświetlenie kabiny bo ikony na wyswietlaczu manipulatora od razu to pokazują. Plus drobiazg czyli spora liczba różnych ikon samych lokomotyw. Na filmie jest przedstawiony system Piko Smart Control Light w stanie „surowym” :) czyli profil lokomotywy nie ma nazwy własnej, nie ma ikony, funkcje maja kolka zamiast ikonek właściwych dla siebie. Po kilkunastu minutach zabawy z „pilotem” to wyglada zupełnie inaczej.
Jak masz 8 czy 9 rozjazdów i nie będziesz używał jazd automatycznych czy też sterowania z komputera/tableta/telefonu, nie potrzebne zależności, to faktycznie można sterować przełącznikami. W innych przypadkach, bez dekoderów do rozjazdów, semaforów itp zabawy nie ma. Czy przełączniki, w prosty sposób, wygenerują taki efekt: ua-cam.com/video/1nEfDBt9EtY/v-deo.html albo: ua-cam.com/video/peHI-t0Lah8/v-deo.html gdzie po minięciu przez skład semafora sam zmieni położenie? Albo: ua-cam.com/video/mKsGYs5NDUg/v-deo.html gdzie szlabany same się opuszczą i/lub podniosą?
Ciekawe i zarazem intrygujące porównanie systemów sterowania firmy Piko. Digi 1 nie miałem ale to już chyba skansen 😉 Moim pierwszym systemem sterowania było PIKO SmartControl, które nabyłem wraz z zestawem startowym z Vectronem PKP Cargo. Niestety zagościło u mnie na krótko. A to z powodu wielu problemów w pracy kontrolera. Raz widział loka. Innym razem go nie widział. Jeszcze innym razem zniknęły ikony funkcji, które musiałem ponownie zdefiniować. Po wygaszeniu ekranu i ponownym jego wzbudzeniu sterownik potrzebował pewien czas aby móc dalej obsługiwać loka. Ujawnił się problem z krótkim czasem pracy wbudowanego akumulatora (na YT jest materiał o wymianie akumulatora na taki o większej pojemności). Ogólnie działy się cuda. Gdyby wszystko działało sprawnie to byłoby to naprawdę dobre sterowanie. Pomimo raczej negatywnych opinii są także osoby zadowolone z tego systemu. System jest kompatybilny z ECoS firmy ESU. Kontroler jest taki sam jak pierwsza wersja ESU Mobile Control. Różnica jest chyba tylko w aplikacji, tak samo wyglądającej ale firmowanej przez ESU bądź PIKO. Centralka posiada gniazdo LNET działające po aktualizacji softu (info na str. 13 instrukcji). I tutaj teoretycznie mógłby działać wpięty kontroler z wersji Light. Jeśli chodzi o definicję obrazu lokomotywy to jest o tym na str. 66 - Aplikacja PIKO SmartControl / Edycja lokomotywy. Innym sposobem, jeśli system byłby w 100% kompatybilny z ESU, mogłoby być połączenie się przez przeglądarkę na komputerze z kontrolerem lub centralką (właściwy adres IP) tak jak w tym materiale ua-cam.com/video/vMFVdSWTAbg/v-deo.html (krok 2 - 15:05) i upload uprzednio przygotowanego obrazka. Ja posiadam dwa systemy tj. ESU ECoS Command Station oraz Roco z21 Start, z których jestem zadowolony. Ale obecnie jednym z bardziej obiecujących jest PIKO SmartControl Light (podobieństwo do Daisy II firmy Uhlenbrock). Zastanawiam się właśnie nad jego zakupem. Polecam zapoznać się z materiałem o tym systemie, przygotowanym nie tak dawno przez eksperta w tych sprawach ua-cam.com/video/ZRmpMCJ6W6g/v-deo.html oraz kolejnymi odcinkami w temacie obsługi i sterowania.
W Piko SmartControl Light podoba mi się proste sterowanie, obrotowy enkoder oraz graficzne i kompletne zobrazowanie tego co się w danej chwili dzieje. Dzięki enkoderowi nie jest już potrzebny silnik do obsługi gałki aby dostosowywać jej położenie odpowiadające prędkości danej lokomotywy, na którą się przełączamy. I tutaj jest to coś czego mi brakuje w Roco MultiMaus, które ma gałkę z potencjometrem i trzeba kombinować z przełączaniem pomiędzy lokami w ruchu. Kontroler bezprzewodowy z pewnością zapewnia większą mobilność ale można też zamontować więcej portów LocoNet na makiecie i przepinać się pomiędzy nimi. To są właśnie te plusy i minusy.
Witam.Moim pierwszym sterowaniem i jak narazie ostatnim jest Z21 i z tego co tu zobaczyłem to chyba najlepszym .Ja przy zabawie z synkiem uzywam 3 tel i tableta czsami tez mysz .Nic sie nie rozłącza nie traci zasięgów,zadnych kabli ,a w moim przypadku to zaleta bo nie mam jeszcze makiety i zabawa jest na podłodze .Jeden tel jest do sterowania rozjazdami a dwa do sterowania lokomotywami,tym sposobem mogę szybko zmieniać rozjazdy a drugim urządzeniem wydawać polecenia do lokomotywy praktycznie jednocześnie .
Kombinujesz z kabelkami itp (9:31) a ja mam tor "programujący", który jest także torem trakcyjnym. Lokomotywa po skonfigurowaniu jedzie na tor "trakcyjny" . Nie nie przekładam, nie ma przełączników a na torze konfiguracyjnym mogę sprawdzić efekty zmian CV. Nawet stare, amatorskie NonoX to ma! Co prawda nie tak dobrze zrobione jak w DR5000 ale ma, natomiast PIKO (ESU) po prostu ośmiesza się zabawkowym PIKO Smart Box (czy jak mu tam).
W kwestii sterowania rozjazdami, semaforami i innymi urządzeniami makiety to skłaniam się również w kierunku budowy pulpitu. Jest to chyba wygodniejsze rozwiązanie i umożliwia skupienie się na prowadzeniu lokomotywy i niezależne zestawianie przebiegów. Zamiast przełączników zastosowałbym przyciski, tak jak na prawdziwym pulpicie. I tutaj z pomocą w realizacji przychodzi platforma sprzętowo-programistyczna Arduino. Będąc nawet kompletnym laikiem w tych sprawach można zacząć powoli działać w tym temacie. Dość obszerny i przystępny materiał przygotowała ostatnio grupa modelarska PMMH0. Na początek polecam zapoznać się ze wstępem o elektronice w modelarstwie kolejowym pmmh0.pl/elektronika-w-modelarstwie-kolejowym/ a później z 3 artykułami o budowie pulpitu do małej stacji kolejowej z wykorzystaniem Arduino pmmh0.pl/elektronika-w-modelarstwie-kolejowym-mala-stacja-kolejowa-czesc-1/ pmmh0.pl/elektronika-w-modelarstwie-kolejowym-mala-stacja-kolejowa-czesc-2/ pmmh0.pl/elektronika-w-modelarstwie-kolejowym-mala-stacja-kolejowa-czesc-3/
Mam wszystkie sterownia PIKO ale jednak Z21 od ROCO najlepszy :-) Co do PIKO to ma słabe zasilacze, wszystkie albo się spaliły albo nie działały. Mam jeszcze Digikeijs i też jest niezłe. Działa z nim pilot (IRDA) od PIKO. Jak miałbym wybierać coś z PIKO to zostaje SmartControl :-)
Hej i jak z perspektywy 2 lat korzystania ze sterowań cyfrowych co ostatecznie wygrało i jakie argumenty za tym przemówiły?? Jestem ciekaw bardzo bardzo? hej pomożesz?
Mam projekt manipulatora na dla XpresNet jak i "chory" standard używany w PIKO (ESU) czy "Freed", z debilną prędkością transmisji i realną kiepską (według standardu) długością połączenia. W moim manipulatorze jest czytnik kart SD, który pozwala nie tylko przenosić dane pomiędzy manipulatorami ale też umieszczać swoje fotografie (np lokomotyw). Zainteresowanie projektem, TAŃSZYM od PIKO Smart ZEROWE!
@@jakubxdkubek2815 Już tylko z drugiej ręki. Lub w jakimś sklepie, jeśli się zapodział... Ja mój sprzedałem niedawno koledze w Bułgarii. Smartcontrol Light jeszcze można kupić w Piko. Pozdrawiam
@@jakubxdkubek2815 Mam i mogę odsprzedać ale jest nie w pełni sprawny - lubi zerwać połączenie. Za 200 zł odsprzedam, najlepiej przez allegro ale niekoniecznie. Na Allegro wystawiam obecnie centralkę Piko Smart Control.
Dlaczego ja nie mam problemu, jak Ty (12:30) aby praktycznie jednocześnie sterować lokomotywami i rozjazdami? Chyba dopiero "raczkujesz" w sterowaniu cyfrowym i nie wiesz co można, jak to uzyskać a czego nie da się zrobić w prosty sposób.
@@eR-MIK Uważam, że to zdanie wyrażone w ten sposób nie ma sensu. Tu nie chodzi o rację. Chociaż mnie osobiście te zapowiedzi się podobają. Ale wulgaryzmów nie cierpię. Poproszę unikać!
Wygląda na to, że testy robiłeś NIERZETELNIE! Dlaczego? Niby Smart Control PIKO (tak naprawdę ESU) ma osobne wyjście na tor programujący ale on NIE DZIAŁA jak tor dla trakcji. W konsekwencji, nie da się zmienić CV i wypróbować jak ta zmian działa, trzeba lokomotywę przestawić na tor "trakcyjny". PIKO Smart (chodzi o "centralkę") to badziewie. Lepiej kupić DR5000 i z nim używać manipulatora PICO (ESU) Smart Controller.
Wada Piko Smart Control Light jest przewodowosc. Ale wielka zaleta możliwość ustawienia ikonek pod każda funkcje w każdej zapamiętanej lokomotywie. Nie muszę mieć ściągawki na kartce ze w SP45 pod „5” mam gwizdek, a w SM42 oświetlenie kabiny bo ikony na wyswietlaczu manipulatora od razu to pokazują. Plus drobiazg czyli spora liczba różnych ikon samych lokomotyw. Na filmie jest przedstawiony system Piko Smart Control Light w stanie „surowym” :) czyli profil lokomotywy nie ma nazwy własnej, nie ma ikony, funkcje maja kolka zamiast ikonek właściwych dla siebie. Po kilkunastu minutach zabawy z „pilotem” to wyglada zupełnie inaczej.
Jak masz 8 czy 9 rozjazdów i nie będziesz używał jazd automatycznych czy też sterowania z komputera/tableta/telefonu, nie potrzebne zależności, to faktycznie można sterować przełącznikami. W innych przypadkach, bez dekoderów do rozjazdów, semaforów itp zabawy nie ma.
Czy przełączniki, w prosty sposób, wygenerują taki efekt: ua-cam.com/video/1nEfDBt9EtY/v-deo.html
albo: ua-cam.com/video/peHI-t0Lah8/v-deo.html
gdzie po minięciu przez skład semafora sam zmieni położenie?
Albo: ua-cam.com/video/mKsGYs5NDUg/v-deo.html
gdzie szlabany same się opuszczą i/lub podniosą?
Ciekawe i zarazem intrygujące porównanie systemów sterowania firmy Piko. Digi 1 nie miałem ale to już chyba skansen 😉 Moim pierwszym systemem sterowania było PIKO SmartControl, które nabyłem wraz z zestawem startowym z Vectronem PKP Cargo. Niestety zagościło u mnie na krótko. A to z powodu wielu problemów w pracy kontrolera. Raz widział loka. Innym razem go nie widział. Jeszcze innym razem zniknęły ikony funkcji, które musiałem ponownie zdefiniować. Po wygaszeniu ekranu i ponownym jego wzbudzeniu sterownik potrzebował pewien czas aby móc dalej obsługiwać loka. Ujawnił się problem z krótkim czasem pracy wbudowanego akumulatora (na YT jest materiał o wymianie akumulatora na taki o większej pojemności). Ogólnie działy się cuda. Gdyby wszystko działało sprawnie to byłoby to naprawdę dobre sterowanie. Pomimo raczej negatywnych opinii są także osoby zadowolone z tego systemu. System jest kompatybilny z ECoS firmy ESU. Kontroler jest taki sam jak pierwsza wersja ESU Mobile Control. Różnica jest chyba tylko w aplikacji, tak samo wyglądającej ale firmowanej przez ESU bądź PIKO. Centralka posiada gniazdo LNET działające po aktualizacji softu (info na str. 13 instrukcji). I tutaj teoretycznie mógłby działać wpięty kontroler z wersji Light. Jeśli chodzi o definicję obrazu lokomotywy to jest o tym na str. 66 - Aplikacja PIKO SmartControl / Edycja lokomotywy. Innym sposobem, jeśli system byłby w 100% kompatybilny z ESU, mogłoby być połączenie się przez przeglądarkę na komputerze z kontrolerem lub centralką (właściwy adres IP) tak jak w tym materiale ua-cam.com/video/vMFVdSWTAbg/v-deo.html (krok 2 - 15:05) i upload uprzednio przygotowanego obrazka.
Ja posiadam dwa systemy tj. ESU ECoS Command Station oraz Roco z21 Start, z których jestem zadowolony. Ale obecnie jednym z bardziej obiecujących jest PIKO SmartControl Light (podobieństwo do Daisy II firmy Uhlenbrock). Zastanawiam się właśnie nad jego zakupem. Polecam zapoznać się z materiałem o tym systemie, przygotowanym nie tak dawno przez eksperta w tych sprawach ua-cam.com/video/ZRmpMCJ6W6g/v-deo.html oraz kolejnymi odcinkami w temacie obsługi i sterowania.
Oglądałem ten materiał z Piko Smartcontrol light. Dzięki za podzielenie się wiedzą... Trochę nie ogarniam, ale już mi coś świta :-)
W Piko SmartControl Light podoba mi się proste sterowanie, obrotowy enkoder oraz graficzne i kompletne zobrazowanie tego co się w danej chwili dzieje. Dzięki enkoderowi nie jest już potrzebny silnik do obsługi gałki aby dostosowywać jej położenie odpowiadające prędkości danej lokomotywy, na którą się przełączamy. I tutaj jest to coś czego mi brakuje w Roco MultiMaus, które ma gałkę z potencjometrem i trzeba kombinować z przełączaniem pomiędzy lokami w ruchu. Kontroler bezprzewodowy z pewnością zapewnia większą mobilność ale można też zamontować więcej portów LocoNet na makiecie i przepinać się pomiędzy nimi. To są właśnie te plusy i minusy.
Mała liczba funkcji w Digi1 (6:01) to nie jedyna wada! Jak odczytać CV?
Witam.Moim pierwszym sterowaniem i jak narazie ostatnim jest Z21 i z tego co tu zobaczyłem to chyba najlepszym .Ja przy zabawie z synkiem uzywam 3 tel i tableta czsami tez mysz .Nic sie nie rozłącza nie traci zasięgów,zadnych kabli ,a w moim przypadku to zaleta bo nie mam jeszcze makiety i zabawa jest na podłodze .Jeden tel jest do sterowania rozjazdami a dwa do sterowania lokomotywami,tym sposobem mogę szybko zmieniać rozjazdy a drugim urządzeniem wydawać polecenia do lokomotywy praktycznie jednocześnie .
Tak już prawie podjąłem decyzję o z21. Pozdrawiam :-)
Kombinujesz z kabelkami itp (9:31) a ja mam tor "programujący", który jest także torem trakcyjnym. Lokomotywa po skonfigurowaniu jedzie na tor "trakcyjny" . Nie nie przekładam, nie ma przełączników a na torze konfiguracyjnym mogę sprawdzić efekty zmian CV.
Nawet stare, amatorskie NonoX to ma! Co prawda nie tak dobrze zrobione jak w DR5000 ale ma, natomiast PIKO (ESU) po prostu ośmiesza się zabawkowym PIKO Smart Box (czy jak mu tam).
Czy centralke Piko tą smartbox z tym pioltem czarnym mozna podlaczyc do komputera i sterowac makieta wlasnie z pc?
@@RadzioBajk Tego nie wiem. Używam z21.
Jaki widzisz problem zamontowania kilku gniazd w innych systemach (21:23)) niż PIKO?
W kwestii sterowania rozjazdami, semaforami i innymi urządzeniami makiety to skłaniam się również w kierunku budowy pulpitu. Jest to chyba wygodniejsze rozwiązanie i umożliwia skupienie się na prowadzeniu lokomotywy i niezależne zestawianie przebiegów. Zamiast przełączników zastosowałbym przyciski, tak jak na prawdziwym pulpicie. I tutaj z pomocą w realizacji przychodzi platforma sprzętowo-programistyczna Arduino. Będąc nawet kompletnym laikiem w tych sprawach można zacząć powoli działać w tym temacie. Dość obszerny i przystępny materiał przygotowała ostatnio grupa modelarska PMMH0. Na początek polecam zapoznać się ze wstępem o elektronice w modelarstwie kolejowym
pmmh0.pl/elektronika-w-modelarstwie-kolejowym/
a później z 3 artykułami o budowie pulpitu do małej stacji kolejowej z wykorzystaniem Arduino pmmh0.pl/elektronika-w-modelarstwie-kolejowym-mala-stacja-kolejowa-czesc-1/
pmmh0.pl/elektronika-w-modelarstwie-kolejowym-mala-stacja-kolejowa-czesc-2/
pmmh0.pl/elektronika-w-modelarstwie-kolejowym-mala-stacja-kolejowa-czesc-3/
Mam wszystkie sterownia PIKO ale jednak Z21 od ROCO najlepszy :-) Co do PIKO to ma słabe zasilacze, wszystkie albo się spaliły albo nie działały. Mam jeszcze Digikeijs i też jest niezłe. Działa z nim pilot (IRDA) od PIKO. Jak miałbym wybierać coś z PIKO to zostaje SmartControl :-)
Wiem, ale narazie nie chcę inwestycji... Dzięki za opinię. Pozdrawiam
Hej i jak z perspektywy 2 lat korzystania ze sterowań cyfrowych co ostatecznie wygrało i jakie argumenty za tym przemówiły?? Jestem ciekaw bardzo bardzo? hej pomożesz?
Roco w połączeniu z Digicase 😁
@@szlachciakmcr Masz na Myśli DR5000 Digikeijs? z którym ROCO, bez przewodowym pilotem zapewne?
@@elvictorof Tak. Niestety telefon lubi poprawiać 🤪 RD5000. Mysz bezprzewodowa i tablet
Mam projekt manipulatora na dla XpresNet jak i "chory" standard używany w PIKO (ESU) czy "Freed", z debilną prędkością transmisji i realną kiepską (według standardu) długością połączenia.
W moim manipulatorze jest czytnik kart SD, który pozwala nie tylko przenosić dane pomiędzy manipulatorami ale też umieszczać swoje fotografie (np lokomotyw).
Zainteresowanie projektem, TAŃSZYM od PIKO Smart ZEROWE!
Cześć mam pytanie, wiesz może gdzie można dostać piko smartcontrol?
Chodzi o Smartcontrol Light czy WiFi?
WiFi ten z tym dotykowym ekranem
@@jakubxdkubek2815 Już tylko z drugiej ręki. Lub w jakimś sklepie, jeśli się zapodział... Ja mój sprzedałem niedawno koledze w Bułgarii. Smartcontrol Light jeszcze można kupić w Piko. Pozdrawiam
@@jakubxdkubek2815 Mam i mogę odsprzedać ale jest nie w pełni sprawny - lubi zerwać połączenie. Za 200 zł odsprzedam, najlepiej przez allegro ale niekoniecznie. Na Allegro wystawiam obecnie centralkę Piko Smart Control.
@@rafakosinski7758 nie opłaca się
Siema, mógłbyś nagrać film jak programujesz jakiegoś loka krok po kroku tym czarny sterownikiem od Piko?
Lokomotywy (8:49) a raczej dekodera, nie programujesz lecz KONFIGURUJESZ no chyba, że sam napisałeś firmware dla dekodera.
Dlaczego ja nie mam problemu, jak Ty (12:30) aby praktycznie jednocześnie sterować lokomotywami i rozjazdami?
Chyba dopiero "raczkujesz" w sterowaniu cyfrowym i nie wiesz co można, jak to uzyskać a czego nie da się zrobić w prosty sposób.
"Włanczamy" (17:41) dźwięk? To "wyłanczamy"?
Skoro "włanczamy" to dlaczego "pokrętła" (17:57)) a nie "pkręcadała"?
to poco ten film nagrywasz ?
Żeby poznać opinię innych! Pozdrawiam
Zapowiedź stacyjna (18:56) z lokomotywy?
Nie napiszę, ze to chore, to jest poje.....e!
Zastanawiam się czemu służą takie komentarze? Wolałbym bez takich. Z góry dziękuję
@@szlachciakmcr Czy nie mam racji?
@@eR-MIK Uważam, że to zdanie wyrażone w ten sposób nie ma sensu. Tu nie chodzi o rację. Chociaż mnie osobiście te zapowiedzi się podobają. Ale wulgaryzmów nie cierpię. Poproszę unikać!
@@eR-MIK Nie.
Wygląda na to, że testy robiłeś NIERZETELNIE!
Dlaczego? Niby Smart Control PIKO (tak naprawdę ESU) ma osobne wyjście na tor programujący ale on NIE DZIAŁA jak tor dla trakcji. W konsekwencji, nie da się zmienić CV i wypróbować jak ta zmian działa, trzeba lokomotywę przestawić na tor "trakcyjny".
PIKO Smart (chodzi o "centralkę") to badziewie. Lepiej kupić DR5000 i z nim używać manipulatora PICO (ESU) Smart Controller.