NOWA MAKIETA #11 Porównanie sterowania cyfrowego Piko

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 41

  • @FriedrichC
    @FriedrichC 3 роки тому +2

    Wada Piko Smart Control Light jest przewodowosc. Ale wielka zaleta możliwość ustawienia ikonek pod każda funkcje w każdej zapamiętanej lokomotywie. Nie muszę mieć ściągawki na kartce ze w SP45 pod „5” mam gwizdek, a w SM42 oświetlenie kabiny bo ikony na wyswietlaczu manipulatora od razu to pokazują. Plus drobiazg czyli spora liczba różnych ikon samych lokomotyw. Na filmie jest przedstawiony system Piko Smart Control Light w stanie „surowym” :) czyli profil lokomotywy nie ma nazwy własnej, nie ma ikony, funkcje maja kolka zamiast ikonek właściwych dla siebie. Po kilkunastu minutach zabawy z „pilotem” to wyglada zupełnie inaczej.

  • @eR-MIK
    @eR-MIK 2 роки тому +1

    Jak masz 8 czy 9 rozjazdów i nie będziesz używał jazd automatycznych czy też sterowania z komputera/tableta/telefonu, nie potrzebne zależności, to faktycznie można sterować przełącznikami. W innych przypadkach, bez dekoderów do rozjazdów, semaforów itp zabawy nie ma.
    Czy przełączniki, w prosty sposób, wygenerują taki efekt: ua-cam.com/video/1nEfDBt9EtY/v-deo.html
    albo: ua-cam.com/video/peHI-t0Lah8/v-deo.html
    gdzie po minięciu przez skład semafora sam zmieni położenie?
    Albo: ua-cam.com/video/mKsGYs5NDUg/v-deo.html
    gdzie szlabany same się opuszczą i/lub podniosą?

  • @miroslawm.348
    @miroslawm.348 4 роки тому +1

    Ciekawe i zarazem intrygujące porównanie systemów sterowania firmy Piko. Digi 1 nie miałem ale to już chyba skansen 😉 Moim pierwszym systemem sterowania było PIKO SmartControl, które nabyłem wraz z zestawem startowym z Vectronem PKP Cargo. Niestety zagościło u mnie na krótko. A to z powodu wielu problemów w pracy kontrolera. Raz widział loka. Innym razem go nie widział. Jeszcze innym razem zniknęły ikony funkcji, które musiałem ponownie zdefiniować. Po wygaszeniu ekranu i ponownym jego wzbudzeniu sterownik potrzebował pewien czas aby móc dalej obsługiwać loka. Ujawnił się problem z krótkim czasem pracy wbudowanego akumulatora (na YT jest materiał o wymianie akumulatora na taki o większej pojemności). Ogólnie działy się cuda. Gdyby wszystko działało sprawnie to byłoby to naprawdę dobre sterowanie. Pomimo raczej negatywnych opinii są także osoby zadowolone z tego systemu. System jest kompatybilny z ECoS firmy ESU. Kontroler jest taki sam jak pierwsza wersja ESU Mobile Control. Różnica jest chyba tylko w aplikacji, tak samo wyglądającej ale firmowanej przez ESU bądź PIKO. Centralka posiada gniazdo LNET działające po aktualizacji softu (info na str. 13 instrukcji). I tutaj teoretycznie mógłby działać wpięty kontroler z wersji Light. Jeśli chodzi o definicję obrazu lokomotywy to jest o tym na str. 66 - Aplikacja PIKO SmartControl / Edycja lokomotywy. Innym sposobem, jeśli system byłby w 100% kompatybilny z ESU, mogłoby być połączenie się przez przeglądarkę na komputerze z kontrolerem lub centralką (właściwy adres IP) tak jak w tym materiale ua-cam.com/video/vMFVdSWTAbg/v-deo.html (krok 2 - 15:05) i upload uprzednio przygotowanego obrazka.
    Ja posiadam dwa systemy tj. ESU ECoS Command Station oraz Roco z21 Start, z których jestem zadowolony. Ale obecnie jednym z bardziej obiecujących jest PIKO SmartControl Light (podobieństwo do Daisy II firmy Uhlenbrock). Zastanawiam się właśnie nad jego zakupem. Polecam zapoznać się z materiałem o tym systemie, przygotowanym nie tak dawno przez eksperta w tych sprawach ua-cam.com/video/ZRmpMCJ6W6g/v-deo.html oraz kolejnymi odcinkami w temacie obsługi i sterowania.

    • @szlachciakmcr
      @szlachciakmcr  4 роки тому

      Oglądałem ten materiał z Piko Smartcontrol light. Dzięki za podzielenie się wiedzą... Trochę nie ogarniam, ale już mi coś świta :-)

    • @miroslawm.348
      @miroslawm.348 4 роки тому

      W Piko SmartControl Light podoba mi się proste sterowanie, obrotowy enkoder oraz graficzne i kompletne zobrazowanie tego co się w danej chwili dzieje. Dzięki enkoderowi nie jest już potrzebny silnik do obsługi gałki aby dostosowywać jej położenie odpowiadające prędkości danej lokomotywy, na którą się przełączamy. I tutaj jest to coś czego mi brakuje w Roco MultiMaus, które ma gałkę z potencjometrem i trzeba kombinować z przełączaniem pomiędzy lokami w ruchu. Kontroler bezprzewodowy z pewnością zapewnia większą mobilność ale można też zamontować więcej portów LocoNet na makiecie i przepinać się pomiędzy nimi. To są właśnie te plusy i minusy.

  • @eR-MIK
    @eR-MIK 2 роки тому +1

    Mała liczba funkcji w Digi1 (6:01) to nie jedyna wada! Jak odczytać CV?

  • @dikiru912
    @dikiru912 3 роки тому +1

    Witam.Moim pierwszym sterowaniem i jak narazie ostatnim jest Z21 i z tego co tu zobaczyłem to chyba najlepszym .Ja przy zabawie z synkiem uzywam 3 tel i tableta czsami tez mysz .Nic sie nie rozłącza nie traci zasięgów,zadnych kabli ,a w moim przypadku to zaleta bo nie mam jeszcze makiety i zabawa jest na podłodze .Jeden tel jest do sterowania rozjazdami a dwa do sterowania lokomotywami,tym sposobem mogę szybko zmieniać rozjazdy a drugim urządzeniem wydawać polecenia do lokomotywy praktycznie jednocześnie .

    • @szlachciakmcr
      @szlachciakmcr  3 роки тому

      Tak już prawie podjąłem decyzję o z21. Pozdrawiam :-)

  • @eR-MIK
    @eR-MIK 2 роки тому

    Kombinujesz z kabelkami itp (9:31) a ja mam tor "programujący", który jest także torem trakcyjnym. Lokomotywa po skonfigurowaniu jedzie na tor "trakcyjny" . Nie nie przekładam, nie ma przełączników a na torze konfiguracyjnym mogę sprawdzić efekty zmian CV.
    Nawet stare, amatorskie NonoX to ma! Co prawda nie tak dobrze zrobione jak w DR5000 ale ma, natomiast PIKO (ESU) po prostu ośmiesza się zabawkowym PIKO Smart Box (czy jak mu tam).

  • @RadzioBajk
    @RadzioBajk 9 днів тому

    Czy centralke Piko tą smartbox z tym pioltem czarnym mozna podlaczyc do komputera i sterowac makieta wlasnie z pc?

    • @szlachciakmcr
      @szlachciakmcr  9 днів тому +1

      @@RadzioBajk Tego nie wiem. Używam z21.

  • @eR-MIK
    @eR-MIK 2 роки тому

    Jaki widzisz problem zamontowania kilku gniazd w innych systemach (21:23)) niż PIKO?

  • @miroslawm.348
    @miroslawm.348 4 роки тому

    W kwestii sterowania rozjazdami, semaforami i innymi urządzeniami makiety to skłaniam się również w kierunku budowy pulpitu. Jest to chyba wygodniejsze rozwiązanie i umożliwia skupienie się na prowadzeniu lokomotywy i niezależne zestawianie przebiegów. Zamiast przełączników zastosowałbym przyciski, tak jak na prawdziwym pulpicie. I tutaj z pomocą w realizacji przychodzi platforma sprzętowo-programistyczna Arduino. Będąc nawet kompletnym laikiem w tych sprawach można zacząć powoli działać w tym temacie. Dość obszerny i przystępny materiał przygotowała ostatnio grupa modelarska PMMH0. Na początek polecam zapoznać się ze wstępem o elektronice w modelarstwie kolejowym
    pmmh0.pl/elektronika-w-modelarstwie-kolejowym/
    a później z 3 artykułami o budowie pulpitu do małej stacji kolejowej z wykorzystaniem Arduino 
pmmh0.pl/elektronika-w-modelarstwie-kolejowym-mala-stacja-kolejowa-czesc-1/
    pmmh0.pl/elektronika-w-modelarstwie-kolejowym-mala-stacja-kolejowa-czesc-2/
    pmmh0.pl/elektronika-w-modelarstwie-kolejowym-mala-stacja-kolejowa-czesc-3/

  • @piotrpawlus2723
    @piotrpawlus2723 4 роки тому +1

    Mam wszystkie sterownia PIKO ale jednak Z21 od ROCO najlepszy :-) Co do PIKO to ma słabe zasilacze, wszystkie albo się spaliły albo nie działały. Mam jeszcze Digikeijs i też jest niezłe. Działa z nim pilot (IRDA) od PIKO. Jak miałbym wybierać coś z PIKO to zostaje SmartControl :-)

    • @szlachciakmcr
      @szlachciakmcr  4 роки тому

      Wiem, ale narazie nie chcę inwestycji... Dzięki za opinię. Pozdrawiam

  • @elvictorof
    @elvictorof 2 роки тому

    Hej i jak z perspektywy 2 lat korzystania ze sterowań cyfrowych co ostatecznie wygrało i jakie argumenty za tym przemówiły?? Jestem ciekaw bardzo bardzo? hej pomożesz?

    • @szlachciakmcr
      @szlachciakmcr  2 роки тому

      Roco w połączeniu z Digicase 😁

    • @elvictorof
      @elvictorof 2 роки тому

      @@szlachciakmcr Masz na Myśli DR5000 Digikeijs? z którym ROCO, bez przewodowym pilotem zapewne?

    • @szlachciakmcr
      @szlachciakmcr  2 роки тому +1

      @@elvictorof Tak. Niestety telefon lubi poprawiać 🤪 RD5000. Mysz bezprzewodowa i tablet

  • @eR-MIK
    @eR-MIK 2 роки тому

    Mam projekt manipulatora na dla XpresNet jak i "chory" standard używany w PIKO (ESU) czy "Freed", z debilną prędkością transmisji i realną kiepską (według standardu) długością połączenia.
    W moim manipulatorze jest czytnik kart SD, który pozwala nie tylko przenosić dane pomiędzy manipulatorami ale też umieszczać swoje fotografie (np lokomotyw).
    Zainteresowanie projektem, TAŃSZYM od PIKO Smart ZEROWE!

  • @jakubxdkubek2815
    @jakubxdkubek2815 3 роки тому +1

    Cześć mam pytanie, wiesz może gdzie można dostać piko smartcontrol?

    • @szlachciakmcr
      @szlachciakmcr  3 роки тому

      Chodzi o Smartcontrol Light czy WiFi?

    • @jakubxdkubek2815
      @jakubxdkubek2815 3 роки тому +1

      WiFi ten z tym dotykowym ekranem

    • @szlachciakmcr
      @szlachciakmcr  3 роки тому

      @@jakubxdkubek2815 Już tylko z drugiej ręki. Lub w jakimś sklepie, jeśli się zapodział... Ja mój sprzedałem niedawno koledze w Bułgarii. Smartcontrol Light jeszcze można kupić w Piko. Pozdrawiam

    • @rafakosinski7758
      @rafakosinski7758 3 роки тому

      @@jakubxdkubek2815 Mam i mogę odsprzedać ale jest nie w pełni sprawny - lubi zerwać połączenie. Za 200 zł odsprzedam, najlepiej przez allegro ale niekoniecznie. Na Allegro wystawiam obecnie centralkę Piko Smart Control.

    • @arabskiswitch
      @arabskiswitch 3 роки тому

      @@rafakosinski7758 nie opłaca się

  • @ostrowskimk27214
    @ostrowskimk27214 3 роки тому

    Siema, mógłbyś nagrać film jak programujesz jakiegoś loka krok po kroku tym czarny sterownikiem od Piko?

  • @eR-MIK
    @eR-MIK 2 роки тому

    Lokomotywy (8:49) a raczej dekodera, nie programujesz lecz KONFIGURUJESZ no chyba, że sam napisałeś firmware dla dekodera.

  • @eR-MIK
    @eR-MIK 2 роки тому

    Dlaczego ja nie mam problemu, jak Ty (12:30) aby praktycznie jednocześnie sterować lokomotywami i rozjazdami?
    Chyba dopiero "raczkujesz" w sterowaniu cyfrowym i nie wiesz co można, jak to uzyskać a czego nie da się zrobić w prosty sposób.

  • @eR-MIK
    @eR-MIK 2 роки тому

    "Włanczamy" (17:41) dźwięk? To "wyłanczamy"?
    Skoro "włanczamy" to dlaczego "pokrętła" (17:57)) a nie "pkręcadała"?

  • @ediedi55
    @ediedi55 3 роки тому

    to poco ten film nagrywasz ?

    • @szlachciakmcr
      @szlachciakmcr  3 роки тому

      Żeby poznać opinię innych! Pozdrawiam

  • @eR-MIK
    @eR-MIK 2 роки тому

    Zapowiedź stacyjna (18:56) z lokomotywy?
    Nie napiszę, ze to chore, to jest poje.....e!

    • @szlachciakmcr
      @szlachciakmcr  2 роки тому

      Zastanawiam się czemu służą takie komentarze? Wolałbym bez takich. Z góry dziękuję

    • @eR-MIK
      @eR-MIK 2 роки тому

      @@szlachciakmcr Czy nie mam racji?

    • @szlachciakmcr
      @szlachciakmcr  2 роки тому

      @@eR-MIK Uważam, że to zdanie wyrażone w ten sposób nie ma sensu. Tu nie chodzi o rację. Chociaż mnie osobiście te zapowiedzi się podobają. Ale wulgaryzmów nie cierpię. Poproszę unikać!

    • @WiesiekWojnar
      @WiesiekWojnar Рік тому

      @@eR-MIK Nie.

  • @eR-MIK
    @eR-MIK 2 роки тому +2

    Wygląda na to, że testy robiłeś NIERZETELNIE!
    Dlaczego? Niby Smart Control PIKO (tak naprawdę ESU) ma osobne wyjście na tor programujący ale on NIE DZIAŁA jak tor dla trakcji. W konsekwencji, nie da się zmienić CV i wypróbować jak ta zmian działa, trzeba lokomotywę przestawić na tor "trakcyjny".
    PIKO Smart (chodzi o "centralkę") to badziewie. Lepiej kupić DR5000 i z nim używać manipulatora PICO (ESU) Smart Controller.