Cześć, wiem że temat już stary, ale rozmawiałem z Piotrkiem, i jest jeszcze jednej rzeczy obaj nie sprawdziliście, a mianowicie FDD na LPT, tak się składa, że pomimo tego, iż w żadnym laptopie nie ma opcji bootowania po LPT, to taki flop działa na każdym moim retro sprzęcie, w razie czego służę pomocą, szkoda co by taki relikt się marnował. Pozdrawiam.
Bardzo fajnie zrobiony i wyedytowany film, czekam na kolejne przygody z tym tabletem, mam nadzieję, że się uda ogarnąć temat ❤️ czekam na kolejne filmy, BIOS!
Wygląda jakby złącze pciamcia w tym tablecie bylo nie do końca standardowe...zdarzały się takie kwiatki w tamtych czasach. By ograniczyć używanie kart rozszerzen tylko do dozwolonych przez producenta - taka fizyczna whitelista.
Potwierdzam, mam taką przy starym HP Omnibook 6100. FDD znajduje się w kieszeni zewnętrznej na kabel PARALLEL. Przez PARALLEL miałem podłączone z lapkiem. Najlepsze jest to że mogę z lapka wyjąć DVD-ROM i włożyć go do kieszeni, a FFD włożyć do lapka. Oczywiście zgodnie z Prawem Murphy'ego nie mogę znaleźć kabla PARALLEL kieszeń-laptop.
Problem z tego typu urządzeniami jest to, ze prócz wygórowanej ceny często były po prostu terminalami pod konkretne zastosowania wręcz z autorskimi standardami pod konkretne funkcje. Ja bym szukał raczej do czego zazwyczaj były używane tego typu tablety i w ten sposób szukał części. Co do dziwnych złącz HDD to najdziwniejsze i najbardziej rozczulające dla mnie było złącze karty MMC w odwróconej kolejności pinów :)
Uwielbiam Twoje filmy. Masz niesamowitą wiedzę, ale jak widać czasami złośliwość rzeczy martwych, bądź okoliczności zewnętrznych sprawia, że nie idzie obejść tematu. Tak czy inaczej, klikam subskrybuj i trzymam kciuki za kolejne projekty.
Hej Zmaslo. Film naprawdę świetny ja sama korzystałam z tabletów przed tym wielkim bum. Tylko ta pierwsza piosenka niezbyt dopasowana (daje ona takie wrażenie zakończenie filmów, coś jak napisy końcowe) Łapa w górę i czekam na kolejne filmy!
Może to: sformatuj dyskietkę, ale nie jako 1.44MB tylko 720kb, może ma problemy z adresowaniem takiej ilości danych i wtedy jeszcze raz ze stacji dyskietek na pcmcia?
Podobną sytuacje miałem w jednej obrabiarce CNC z 95roku gdzie potrzebowałem zapisać dane na dyskietce i komputer miał problem z dyskietką o formacie 1.44MB natomiast z dyskietką o formacie 720kb nie miała problemu
Też dostalem starego della od kolegi z lat 90 i wyszedłem z zalozenia ze wkoncu zainstaluje sobie Windows 95 i zagram w NBA Jam Extreme 97 i przypomnę sobie moje piekne lata młodości. Drobnistka Zrobie bootowalny dysk usb i bedzie Gitarra. A tu Dupa laptop niema wejść USB :) I kombinuj chłopie . Windowsa wypalilem na cd rom i cud że napęd działał.
fajny tablecik ostatni znalazłem cos podobnego jak sprzerałem z kolegą w piwnicy przez chwile nie wiedzieliśmy co to ma być, nagle przyszedł jego tata i nam wytłumaczył do czego to słuzyło i wgl ale naprawde fajne jest uczucie zobaczyć starą technologie jak to działało i wyglądało co i jak jak dla mnie twoje filmy to wielka bomba i każdy filmik z retro sprzętem mi sie nadzwyczajnie podoba i chce sie oglądać wiecej, niestety nie lubie nowych technologi są dla mnie nudne.........
Karty 32bit (Cardbus) wizualnie różnią się tym, że mają pozłacany metalowy pasek przy złączu. Adapter CF - PCMCIA powinien być pasywnym urządzeniem, ewentualnie może mieć podciągnięte jakieś piny do VCC lub GND. Adapter CF-PCMCIA jest na pewno 16-bitowy. Natomiast nowsze adaptery mogą wymuszać stosowanie jakiegoś napięcia (3.3V lub 5V), z czym starsze laptopy, które miały tylko 5V bez opcji wyboru, mogą mieć problem. U mnie laptop z Phoenix BIOS też się zawieszał z podłączonym adapterem. Rozwiązaniem jest odlutowanie lub odcięcie pinów 43: VS1/RFSH i 57: VS2/RFU z adaptera. Przynajmniej w moim przypadku działało (w nowszych laptopach też dalej działała). Karta była wykrywana przy uruchamianiu laptopa oraz w Windowsie. Natomiast mimo poprawnego wykrycia bootowanie z niej i tak nie działało. Czy tutaj również tak by było - nie wiem. //edit - dodatkowe wyjaśnienia: w 1995 roku zmieniła się specyfikacja PCMCIA i mamy tam zmiany: "redefined RFSH as voltage sense one (VS1#)" oraz "defined the only RFU pin in the I/O and Memory interface as voltage sense two (VS2#)" (źródło: PC CARD STANDARD Volume 2 Electrical Specification) więc komputer który został wyprodukowany wcześniej może nie rozumieć co się dzieje z tymi pinami po podpięciu nowszego urządzenia, a ich zlikwidowanie może rozwiązać problem.
Okej, to bardzo ciekawe. Jeśli faktycznie w 1995 zmieniła się specyfikacja to rzeczywiście możemy mieć przyczynę. Akurat odlutowanie pinów to rozwiązanie którego chciałbym uniknąć ze względu na to, że staram się nie modyfikować starych sprzętów, ale jeśli to będzie ostatnia deska ratunku, to może warto by się skusić. Dzięki za trop ;)
@@ZMASLO chodzi o odlutowanie z chińskiego adaptera, nie z laptopa :) trzeba tylko go rozebrać, co nie jest takie łatwe. Tutaj wrzuciłem niedawno obrazek jak to powinno wyglądać www.vogons.org/viewtopic.php?p=897192#p897192
Mi od dziecka podobały sie tablety i pocket pc, w gimbie miałem XDA 2 kiedy wszyscy latali z klawiszowymi nokiami, można powiedzieć, że byłem trendsetterem xD
Ojejku, 1993 rok to chyba jeszcze nie było standardu plug&play. Czyli to nie działa na zasadzie, że się podłącza i działa. W dużych komputerach to się ustawiało przy pomocy zworek na płycie głównej i funkcji w BIOS, trochę w systemie operacyjnym. Ale w tym czymś, to nie mam pojęcia. Może da się ten dysk PCMCIA wymusić w menedżerze urządzeń na innym komputerze jako dysk i wtedy przerzucić tam pliki DOS. Żeby nie polegać na funkcji plug&play systemu na innym komputerze, bo ta nie rozpozna poprawnie dysku, gdyż dysk nie ma wpisanych odpowiednich identyfikatorów do automatycznego rozpoznania. Innego pomysłu nie mam. Chyba dlatego linuks nie wiedział co to jest, nie rozpoznawał dysku jako dysk. Sprzęt sprzed epoki plug&play i nie wysyła identyfikatora. Może da się jakoś ręcznie edytować ustawienia w plikach linuksa, bo ten wszystkie urządzenia wpisuje do plików tekstowych (nie ma Rejestru jak w Windows). W USB był standard plug&play, ale we wcześniejszym złączu szeregowym i równoległym jeszcze nie było. Podobnie z systemami operacyjnymi, przed Windows 95. Na przykład żeby uruchomić modem pod złączem szeregowym, to nie wystarczy tylko zainstalować sterownika, ale ręcznie ustawić parametry połączenia (które złącze, jaka przepustowość itd.), komputer sam z siebie nie rozpozna sprzętu podłączonego do złącza szeregowego. Może podobnie z tym dyskiem PCMCIA, to jakaś wczesna wersja tego standardu, bez automatycznego rozpoznawania.
Świetny materiał, świetny tablet! Jezu ale bym też kombinował z nim.. Życzę powodzenia i wierzę, że się uda go odpalić! Pozdrawiam i więcej takich materiałów chcemy :)
I jeśli inna karta/adapter nic nie da, to będziesz musiał go rozkręcić. Jeśli ten sprzęt ma faktycznie więcej niż 1 baterię (z tego co widzę po Twoim temacie na reddicie), to będziesz musiał się upewnić, czy żadna nie wylała i nie uszkodziła np. ścieżek do jakiegoś scalaka od kontroli PCMCIA.
Cześć. Jeśli kolega by się zgodził to warto delikatnie rozebrać oryginalną kartę (dysk) i sprawdzić jakie urządzenie tam występuje. Z tego co zrozumiałem to coś wiruje w środku więc będzie to dysk talerzowy - może z miniATA / ZIF. Proponuję wtedy podmianę tegoż dysku, ale od razu zaznaczę, że przejściówki raczej nie zadziałają. Próbowałem na wielu sprzętach lat 90' - w większości Panasonica. Polecam też przed wszystkimi zabawami na zrobieniu lustra dysku. Mam w warsztacie sporo retro części (także specyficzne hdd) i chętnie pomogę. Tak nawiasem ten tablet posiada ekran dokładnie 9,4" :)
Tak backup to podstawa, chociaż nie wiem czy w takim wypadku uda się zrzucić jakoś zawartość takiego dysku. Póki co wstrzymam się jeszcze z rozmontowaniem tej karty - może uda się zdobyć gdzieś tą stację FDD
@@ZMASLO Z tym FDD wygląda na prostą sprawę. Złącze 50 pin - wygląda na IDE tylko wtyczka specyficznie ukształtowana. Gdybam bo trudno ocenić bez rozebrania obudowy tabletu i zerknięcia na płytę główną. Myślałeś coś żeby podłączyć pinami pod zwykłe fdd?
A próbowałeś to rozwiązanie ode mnie? Wkładasz HDD do lapka uruchamiasz instalke 10 która ma całe pokłady sterowników i używając Rozepsuj Laptopa formatujesz dysk, możesz przywrócić mbr czy skopiować pliki na ten dysk - o ile się rozpozna...
Jak mniemam, systemu nie udało Ci się postawić? A gdybyś spróbował wykombinować DIY przejściówkę pod złącze RS tej niepasującej stacji Fujistsu? Od biedy można próbować łączyć na ostro.
Swego czasu były tablet-PC wielkości matrycy standardowego laptopa czyli około 14". Były wyposażone w specjalnie dostosowaną wersję Windowsa XP. To dopiero bajer - pełnoprawny komputer w architekturze x86 i obsługa rysikiem.
Hej ZMASLO! Świetny film o tablecie z 1993 roku! Jedna rzecz przyszła mi do głowy, gdy oglądałem, może to trywialne, ale czy próbowałeś włożyć HDD_PCIMCIA do swojego starego Toshiba Libretto? Możesz też sprawdzić zewnętrzną stację dyskietek do Thinkpadów - jestem prawie pewien, że 701C i 240 używały tych zewnętrznych portów dyskietek - może jest inna niż zastrzeżona stacja Fujitsu, którą kupiłeś za 100Złotych.
Jest sposób żeby podpiąć tą stację dyskietek, ale trzeba zmodyfikować tablet, cześć z tych pinów odpowiada za więcej funkcji, gdyby wiedzieć które to to można by kablami że skrętki wszystko postykać, a w miejscu tych "niepotrzebnych" pinów zrobić izolację i pod mikroskopem zrobić bierne przejście prądu mam nadzieję że ktoś to chyba rozumie bo takie rzeczy da się modyfikować i może zadziała
Czołem, z tego co kojarzę na tablety FJ można było wygrywać system przez coś w stylu nullmodemu po porcie com przez terminal. Z tym że po spięciu z kompem była widoczna pamięć wew. tak jak by miał wbudowanego flash_e z system podzielonego na system i reszta skromna na dane kawał czasu jak się takim czymś bawiłem, podobnie wgrywało się potem windowsa ce na pierwsze nawigacje. Może to coś pomoże. pozdr. i powodzenia.
Czy dysk z tego tabletu podłączony do złącza pcimcia w Amidze 600 lub 1200 jest widoczny? Może wtedy uda się przenieść pliki z dyskietki dos720 kB na dysk podłączony do Amigi?
Witam, odnośnie problemu z tą kartæ pcmcia a może by tak spróbować poprzez Amigę, już tłumaczę, Amiga była komputerkiem 16 bitowym i miała takie samo złącze jak ten tablet a dodatkowo był dostępny emulator peceta na nią nazywał się hyba Pcxt, bawiłem się nim swego czasu i z tego co pamiętam a było to około 25 lat temu bez problemu te gniazdo pod emulatorem było obsługiwane i były na nie nawet rozszeżenia z twardymi dyskami. Może warto spróbować na tej A 600 ?
He he... zajmowałem się takimi sprzętami właśnie w latach 90.... Powiem tylko tyle, znam te wszystkie bolączki + pamiętaj, że ty masz internet myśmy wtedy mieli tylko giełdę i znajomych znajomego :). Trzeba było mieć mega zacięcie.
Fajnie że chciałeś przerzucić cenę na dzisiejsze czasy ale może warto powiedzieć że kilka lat później model BMW serii 5 523i w roku 96 kosztował około 23 000$
nie nooo ponad 15 minut o tym jak nie odpaliłeś tabletu? Ja tu taki podekscytowany byłem co ten tablet potrafi, jak śmiga, a tu lipa on nie działa :( Smutny film wrzucony po święcie wszystkich świętych. Ale powodzonka mam nadzieję że się uda. Trzymam mocno kciuki.
mam stacje zewnętrzną z laptopa ibm fujitsu brandowana logiem ibm ile nie wiem czy to nie to samo co kupiłeś była razem z ibm fujitsu 600e jak być sprawdził czy te złącza nie są czasem takie same to mogę pożyczyć stację to reanimacji tableta
A stacja dyskietek USB i przejściówka z USB-> RS232? Do takiej stacji trzeba by tylko podłączyć osobno zasilanie, podłączyć do RS232 przewody TX, RX. Ciekaw czy taką stację tablet by zobaczył. Jeśli tak to czy potrafił z niej wystartować.
Cześć zmaslo mam do ciebie pytanie kiedy e8400 z rtx 3090 ? Wiem że dalej karta graficzna za słaba na ten mocarny procesor ale jeszcze nie widziałem takiego testu
Nie czytałem do końca komentarzy, ale może by tak stacji dokującej poszukać ? Często miały różne jeszcze złącza zduplikowane lub inne niż w urządzeniu i może....
Mamo, kupimy tablet?
Mamy tablet w domu
Tablet w domu:
Prawda xD
+1
Jezuuu jakie to jest prawdziwe!
XD
+1 byq
Gratulacje za poświęcenie, research i włożony trud.
Cześć, wiem że temat już stary, ale rozmawiałem z Piotrkiem, i jest jeszcze jednej rzeczy obaj nie sprawdziliście, a mianowicie FDD na LPT, tak się składa, że pomimo tego, iż w żadnym laptopie nie ma opcji bootowania po LPT, to taki flop działa na każdym moim retro sprzęcie, w razie czego służę pomocą, szkoda co by taki relikt się marnował.
Pozdrawiam.
Ty to masz cierpliwość i determinacje. Podziwiam cię.
Wreszcie, czekamy na ten tablet od Marca, a dokładniej od komputera 386
Może De-Kompozytor pomoże? On robi takie rzeczy łopatologicznie analizatorem stanów logicznych.
Raczej ciezko, jedyny ktory by podolal to z yt mera 400 zrobilby interface do cf :)
Nareszcie tablet. Długo wyczekiwałem tego filmu
Bardzo fajnie zrobiony i wyedytowany film, czekam na kolejne przygody z tym tabletem, mam nadzieję, że się uda ogarnąć temat ❤️ czekam na kolejne filmy, BIOS!
może fdd via LPT - dell chyba miał takie stacje
Wygląda jakby złącze pciamcia w tym tablecie bylo nie do końca standardowe...zdarzały się takie kwiatki w tamtych czasach. By ograniczyć używanie kart rozszerzen tylko do dozwolonych przez producenta - taka fizyczna whitelista.
Potwierdzam, mam taką przy starym HP Omnibook 6100. FDD znajduje się w kieszeni zewnętrznej na kabel PARALLEL. Przez PARALLEL miałem podłączone z lapkiem. Najlepsze jest to że mogę z lapka wyjąć DVD-ROM i włożyć go do kieszeni, a FFD włożyć do lapka. Oczywiście zgodnie z Prawem Murphy'ego nie mogę znaleźć kabla PARALLEL kieszeń-laptop.
Nie szkodzi że nie działa ważne że się starałeś 😃
Bardzo ciekawy odcinek
2:48 nie PCMCIA tylko pćimća
Pcimpcia :-)
@@TheSp9lje Pcimpciątko xD
Podjeżdża seksizmem ;-)
@@pakolorente7423 które?
a wlasnie ze nie bo te karty ćimćiopodobne
W końcu się doczekałem ❤️
a probowałes właczyc i wyłączyc
xD
No wsm
nie smieszne
@@kotzpowiesci i to jak
@@jacekk9618 wiem
Problem z tego typu urządzeniami jest to, ze prócz wygórowanej ceny często były po prostu terminalami pod konkretne zastosowania wręcz z autorskimi standardami pod konkretne funkcje. Ja bym szukał raczej do czego zazwyczaj były używane tego typu tablety i w ten sposób szukał części. Co do dziwnych złącz HDD to najdziwniejsze i najbardziej rozczulające dla mnie było złącze karty MMC w odwróconej kolejności pinów :)
Szacun za podkład muzyczny w intro, Synthwave zawsze na propsie :)
Dznki tobie nauczylem sie jak zkładaci kompa co kupici i ja byci informatykem kocham cie ❤️
Uwielbiam Twoje filmy. Masz niesamowitą wiedzę, ale jak widać czasami złośliwość rzeczy martwych, bądź okoliczności zewnętrznych sprawia, że nie idzie obejść tematu. Tak czy inaczej, klikam subskrybuj i trzymam kciuki za kolejne projekty.
Film na którego duża część widzów czekała
Nie czekałem, ale i tak zajebioza.
Hej Zmaslo. Film naprawdę świetny ja sama korzystałam z tabletów przed tym wielkim bum.
Tylko ta pierwsza piosenka niezbyt dopasowana (daje ona takie wrażenie zakończenie filmów, coś jak napisy końcowe)
Łapa w górę i czekam na kolejne filmy!
Może to: sformatuj dyskietkę, ale nie jako 1.44MB tylko 720kb, może ma problemy z adresowaniem takiej ilości danych i wtedy jeszcze raz ze stacji dyskietek na pcmcia?
Ale to stacji nie wczytuje
Podobną sytuacje miałem w jednej obrabiarce CNC z 95roku gdzie potrzebowałem zapisać dane na dyskietce i komputer miał problem z dyskietką o formacie 1.44MB natomiast z dyskietką o formacie 720kb nie miała problemu
tylko ze ta stacja ktora dokupil ma za duza wtyczke, ogladales to w ogole? nawet nie probowal z dyskietyki 1.44MB
@@StareKontoX17 ale próbował ze stacji na pcmcia
Też dostalem starego della od kolegi z lat 90 i wyszedłem z zalozenia ze wkoncu zainstaluje sobie Windows 95 i zagram w NBA Jam Extreme 97 i przypomnę sobie moje piekne lata młodości. Drobnistka Zrobie bootowalny dysk usb i bedzie Gitarra. A tu Dupa laptop niema wejść USB :) I kombinuj chłopie . Windowsa wypalilem na cd rom i cud że napęd działał.
fajny tablecik ostatni znalazłem cos podobnego jak sprzerałem z kolegą w piwnicy przez chwile nie wiedzieliśmy co to ma być, nagle przyszedł jego tata i nam wytłumaczył do czego to słuzyło i wgl ale naprawde fajne jest uczucie zobaczyć starą technologie jak to działało i wyglądało co i jak jak dla mnie twoje filmy to wielka bomba i każdy filmik z retro sprzętem mi sie nadzwyczajnie podoba i chce sie oglądać wiecej, niestety nie lubie nowych technologi są dla mnie nudne.........
Karty 32bit (Cardbus) wizualnie różnią się tym, że mają pozłacany metalowy pasek przy złączu. Adapter CF - PCMCIA powinien być pasywnym urządzeniem, ewentualnie może mieć podciągnięte jakieś piny do VCC lub GND. Adapter CF-PCMCIA jest na pewno 16-bitowy. Natomiast nowsze adaptery mogą wymuszać stosowanie jakiegoś napięcia (3.3V lub 5V), z czym starsze laptopy, które miały tylko 5V bez opcji wyboru, mogą mieć problem. U mnie laptop z Phoenix BIOS też się zawieszał z podłączonym adapterem. Rozwiązaniem jest odlutowanie lub odcięcie pinów 43: VS1/RFSH i 57: VS2/RFU z adaptera. Przynajmniej w moim przypadku działało (w nowszych laptopach też dalej działała). Karta była wykrywana przy uruchamianiu laptopa oraz w Windowsie. Natomiast mimo poprawnego wykrycia bootowanie z niej i tak nie działało. Czy tutaj również tak by było - nie wiem.
//edit - dodatkowe wyjaśnienia: w 1995 roku zmieniła się specyfikacja PCMCIA i mamy tam zmiany:
"redefined RFSH as voltage sense one (VS1#)"
oraz "defined the only RFU pin in the I/O and Memory interface as voltage sense two (VS2#)"
(źródło: PC CARD STANDARD Volume 2 Electrical Specification)
więc komputer który został wyprodukowany wcześniej może nie rozumieć co się dzieje z tymi pinami po podpięciu nowszego urządzenia, a ich zlikwidowanie może rozwiązać problem.
Okej, to bardzo ciekawe. Jeśli faktycznie w 1995 zmieniła się specyfikacja to rzeczywiście możemy mieć przyczynę. Akurat odlutowanie pinów to rozwiązanie którego chciałbym uniknąć ze względu na to, że staram się nie modyfikować starych sprzętów, ale jeśli to będzie ostatnia deska ratunku, to może warto by się skusić. Dzięki za trop ;)
@@ZMASLO chodzi o odlutowanie z chińskiego adaptera, nie z laptopa :) trzeba tylko go rozebrać, co nie jest takie łatwe. Tutaj wrzuciłem niedawno obrazek jak to powinno wyglądać www.vogons.org/viewtopic.php?p=897192#p897192
Mi od dziecka podobały sie tablety i pocket pc, w gimbie miałem XDA 2 kiedy wszyscy latali z klawiszowymi nokiami, można powiedzieć, że byłem trendsetterem xD
Jest wreszcie. Czekałem 3 miesiące
Szacun za zaangażowanie
Posiadam ową stację dyskietek , nawet mam ten sam tablet I jest sprawny :D podbijcie mi komentarz
UPPPPPPP
wreszcie to nagrałeś myślałem że poprostu ominołęm ten film
Wow ale ci idą te subskrypcje jeszcze nie dawno miałeś 45 tys
Mija drugi rok i piąty raz kiedy to oglądam, sprawa się jakoś ruszyła?
Ciekawy odcinek się zapowiada ^^
film typu "Wołanie o pomoc" tak też trzeba czasami. Pozdrawiam i nie trać wiary. filmik mimo to bardzo ciekawy
Ojejku, 1993 rok to chyba jeszcze nie było standardu plug&play. Czyli to nie działa na zasadzie, że się podłącza i działa.
W dużych komputerach to się ustawiało przy pomocy zworek na płycie głównej i funkcji w BIOS, trochę w systemie operacyjnym. Ale w tym czymś, to nie mam pojęcia.
Może da się ten dysk PCMCIA wymusić w menedżerze urządzeń na innym komputerze jako dysk i wtedy przerzucić tam pliki DOS. Żeby nie polegać na funkcji plug&play systemu na innym komputerze, bo ta nie rozpozna poprawnie dysku, gdyż dysk nie ma wpisanych odpowiednich identyfikatorów do automatycznego rozpoznania.
Innego pomysłu nie mam.
Chyba dlatego linuks nie wiedział co to jest, nie rozpoznawał dysku jako dysk. Sprzęt sprzed epoki plug&play i nie wysyła identyfikatora. Może da się jakoś ręcznie edytować ustawienia w plikach linuksa, bo ten wszystkie urządzenia wpisuje do plików tekstowych (nie ma Rejestru jak w Windows).
W USB był standard plug&play, ale we wcześniejszym złączu szeregowym i równoległym jeszcze nie było. Podobnie z systemami operacyjnymi, przed Windows 95. Na przykład żeby uruchomić modem pod złączem szeregowym, to nie wystarczy tylko zainstalować sterownika, ale ręcznie ustawić parametry połączenia (które złącze, jaka przepustowość itd.), komputer sam z siebie nie rozpozna sprzętu podłączonego do złącza szeregowego. Może podobnie z tym dyskiem PCMCIA, to jakaś wczesna wersja tego standardu, bez automatycznego rozpoznawania.
Konkretniej to chodziło o ustawienia przerwań. Dodatkowo do dysków się ręcznie wpisywało jego parametry w bios
wiesz jak długo czekałem na ten film!?
Świetny materiał, świetny tablet! Jezu ale bym też kombinował z nim.. Życzę powodzenia i wierzę, że się uda go odpalić!
Pozdrawiam i więcej takich materiałów chcemy :)
Fajny odcinek.
Można by się czepiać i powiedzieć, że nic nie wnosi ale do kotleta jak znalazł XD
Pozdrawiam.
I jeśli inna karta/adapter nic nie da, to będziesz musiał go rozkręcić. Jeśli ten sprzęt ma faktycznie więcej niż 1 baterię (z tego co widzę po Twoim temacie na reddicie), to będziesz musiał się upewnić, czy żadna nie wylała i nie uszkodziła np. ścieżek do jakiegoś scalaka od kontroli PCMCIA.
Kuuurna... tego się nie spodziewałem, że zrobisz filmik, w którym przyznasz, że zawiodłeś... ;)
Tak to bywa, jestem tylko człowiekiem
@@ZMASLO Spoko. Po prostu oglądając materiał spodziewałem się na końcu ujrzeć, że jednak pokonałeś problem, taki zonk po prostu... ;)
Cześć. Jeśli kolega by się zgodził to warto delikatnie rozebrać oryginalną kartę (dysk) i sprawdzić jakie urządzenie tam występuje. Z tego co zrozumiałem to coś wiruje w środku więc będzie to dysk talerzowy - może z miniATA / ZIF. Proponuję wtedy podmianę tegoż dysku, ale od razu zaznaczę, że przejściówki raczej nie zadziałają. Próbowałem na wielu sprzętach lat 90' - w większości Panasonica. Polecam też przed wszystkimi zabawami na zrobieniu lustra dysku. Mam w warsztacie sporo retro części (także specyficzne hdd) i chętnie pomogę. Tak nawiasem ten tablet posiada ekran dokładnie 9,4" :)
Tak backup to podstawa, chociaż nie wiem czy w takim wypadku uda się zrzucić jakoś zawartość takiego dysku. Póki co wstrzymam się jeszcze z rozmontowaniem tej karty - może uda się zdobyć gdzieś tą stację FDD
@@ZMASLO Z tym FDD wygląda na prostą sprawę. Złącze 50 pin - wygląda na IDE tylko wtyczka specyficznie ukształtowana. Gdybam bo trudno ocenić bez rozebrania obudowy tabletu i zerknięcia na płytę główną. Myślałeś coś żeby podłączyć pinami pod zwykłe fdd?
A próbowałeś to rozwiązanie ode mnie? Wkładasz HDD do lapka uruchamiasz instalke 10 która ma całe pokłady sterowników i używając Rozepsuj Laptopa formatujesz dysk, możesz przywrócić mbr czy skopiować pliki na ten dysk - o ile się rozpozna...
Świetny Odcinek, też czekałem
Jak mniemam, systemu nie udało Ci się postawić? A gdybyś spróbował wykombinować DIY przejściówkę pod złącze RS tej niepasującej stacji Fujistsu? Od biedy można próbować łączyć na ostro.
Swego czasu były tablet-PC wielkości matrycy standardowego laptopa czyli około 14". Były wyposażone w specjalnie dostosowaną wersję Windowsa XP. To dopiero bajer - pełnoprawny komputer w architekturze x86 i obsługa rysikiem.
8:41 to była margaryna...
Fajnie kombinujesz :) lubie jak cos nie wychodzi bo to zmusza do dzialania i jest to wyzwanie ;)
Kolejny film który będę oglądał by się pośmiać tak po prostu jak z win 10 na minimalnych za ten hugokopter
Cześć Zmaślak.
W robocie znalazłem nowego, zaplombowanego T420.
O kurde ale szczęściarz!
@@ZMASLO co gorsza miał iść na śmietnik, bo utylizacja
A ja dostałem laptopa firmy Mitsu, 20 lat leżał w szafie.
Zajebisty Mało Aktywny Super Lubiany Osobnik - zgadłem ?
Hej ZMASLO! Świetny film o tablecie z 1993 roku! Jedna rzecz przyszła mi do głowy, gdy oglądałem, może to trywialne, ale czy próbowałeś włożyć HDD_PCIMCIA do swojego starego Toshiba Libretto? Możesz też sprawdzić zewnętrzną stację dyskietek do Thinkpadów - jestem prawie pewien, że 701C i 240 używały tych zewnętrznych portów dyskietek - może jest inna niż zastrzeżona stacja Fujitsu, którą kupiłeś za 100Złotych.
Zajebiste filmy robisz, czemu nie znalazłem twojego kanału wcześniej....
Jest sposób żeby podpiąć tą stację dyskietek, ale trzeba zmodyfikować tablet, cześć z tych pinów odpowiada za więcej funkcji, gdyby wiedzieć które to to można by kablami że skrętki wszystko postykać, a w miejscu tych "niepotrzebnych" pinów zrobić izolację i pod mikroskopem zrobić bierne przejście prądu mam nadzieję że ktoś to chyba rozumie bo takie rzeczy da się modyfikować i może zadziała
Kiedy kontynuacja filmu o tablecie? 😁
Czołem, z tego co kojarzę na tablety FJ można było wygrywać system przez coś w stylu nullmodemu po porcie com przez terminal. Z tym że po spięciu z kompem była widoczna pamięć wew. tak jak by miał wbudowanego flash_e z system podzielonego na system i reszta skromna na dane kawał czasu jak się takim czymś bawiłem, podobnie wgrywało się potem windowsa ce na pierwsze nawigacje. Może to coś pomoże. pozdr. i powodzenia.
po przez port podczerwieni spróbuj wgrać pliki
Czekałem na ten odcinek :D
10:10 pamiętam! ;D btw to był jeden z pierwszych filmów, które obejrzałem, gdy zacząłem ciebie oglądać na stałe
Też
O złącze YMCA!
Ło teraz czekamy na e8400 z rtxem 3080 super!
3080 chłopie botleneck będzie ogromny z 3090 troszkę mniejszy ale też niewiele
To trzeba rtx 6090 żeby e8400 zaczął pracować
Poczekam może na nowe radeony i sprawdzimy z radeonem i geforce :P
@FijØØN nie wymagaj żeczy nie możliwych
E8400 będzie za słaby na kartę graficzną
Ale nie w tym wszechświecie
Czy dysk z tego tabletu podłączony do złącza pcimcia w Amidze 600 lub 1200 jest widoczny? Może wtedy uda się przenieść pliki z dyskietki dos720 kB na dysk podłączony do Amigi?
Nareszcie!
Jak jeszcze nie dales rady z tym urzadzeniem to mozemy pokminic na ten temat.
Dobry materiał
Ten moment kiedy
Stary tablet z lat 90 ma więcej portów niż
Nowy macbook xD
oj tak tak
ale to chyba oczywiste
Witam, odnośnie problemu z tą kartæ pcmcia a może by tak spróbować poprzez Amigę, już tłumaczę, Amiga była komputerkiem 16 bitowym i miała takie samo złącze jak ten tablet a dodatkowo był dostępny emulator peceta na nią nazywał się hyba Pcxt, bawiłem się nim swego czasu i z tego co pamiętam a było to około 25 lat temu bez problemu te gniazdo pod emulatorem było obsługiwane i były na nie nawet rozszeżenia z twardymi dyskami. Może warto spróbować na tej A 600 ?
Spróbuj na amidze odpalić dysk ;)
A próbowałeś rozkręcić i sprawdzić czy na płycie głównej nie ma jakiś standardowych wejść na flopa czy dysk?
Z takich dziwnych ale nowszych wynalazków był jeszcze en.wikipedia.org/wiki/SIMpad
Napisz do Billa to tylko chwila 🤣🤣🤣
W końcu...
He he... zajmowałem się takimi sprzętami właśnie w latach 90.... Powiem tylko tyle, znam te wszystkie bolączki + pamiętaj, że ty masz internet myśmy wtedy mieli tylko giełdę i znajomych znajomego :). Trzeba było mieć mega zacięcie.
He he…
jej wreszcie odcinek
czekam na ciąg dalszy pozdrawiam..............
czekałem i się do czekałem
0:58 a to coś po twojej prawej stronie bezpośrednio pod literą ,,m" to stare radio??
A próbowałeś to rozebrać i zobaczyć na czym to ma ten system? Może wystarczy standardowa wiedza każdego punktu GSM?
Niech będzie drugie podejściebdo tego sprzętu
Tablet uruchomiony na e8400 to by był cud najwydajniejszy na świecie
Amiga 600 i Amiga 1200 mają 16-bitowy port PCMCIA. Może tędy droga?
a pamiętacie ten tablet z filmu Collateral (2004) z Tomem Cruisem w roli głównej?
wreszcie
doczekalem sie
Żaden system nie mógł ogarnąć co to jest(ten hddek) haha XD btw ekstra odcinek ;)
Możesz, zawsze zapytać o więcej zdjęć samej wtyczki, oraz ile posiada pinów to też może pomóc.
Świetny sprzęt, nie gustuje w tabletach, ale kawałek fajnej historii :)
Fajnie że chciałeś przerzucić cenę na dzisiejsze czasy ale może warto powiedzieć że kilka lat później model BMW serii 5 523i w roku 96 kosztował około 23 000$
ZMASLO, co to za tablet, do którego porównywałeś wymiarami Fujitsu?
Piękny. Jak sprzęt z SG Atlantyda :)
nie nooo ponad 15 minut o tym jak nie odpaliłeś tabletu? Ja tu taki podekscytowany byłem co ten tablet potrafi, jak śmiga, a tu lipa on nie działa :( Smutny film wrzucony po święcie wszystkich świętych. Ale powodzonka mam nadzieję że się uda. Trzymam mocno kciuki.
Może Włóż Do Tego Tableta E8400??
mam stacje zewnętrzną z laptopa ibm fujitsu brandowana logiem ibm ile nie wiem czy to nie to samo co kupiłeś była razem z ibm fujitsu 600e jak być sprawdził czy te złącza nie są czasem takie same to mogę pożyczyć stację to reanimacji tableta
Może fdd z toshiby, bardziej popularnej, np S1800 zabangla?
Czy tylko ja czekam na film o mercedesie?
Oj ziomek ja też
Oj ziomek ja nie wiem
A stacja dyskietek USB i przejściówka z USB-> RS232? Do takiej stacji trzeba by tylko podłączyć osobno zasilanie, podłączyć do RS232 przewody TX, RX. Ciekaw czy taką stację tablet by zobaczył. Jeśli tak to czy potrafił z niej wystartować.
Wiesz co myślę, że może być ciężko, bo raczej nie ma bootowania po RS232, prędzej bym stawiał na LPT jeśli już
Kocham
Cześć zmaslo mam do ciebie pytanie kiedy e8400 z rtx 3090 ? Wiem że dalej karta graficzna za słaba na ten mocarny procesor ale jeszcze nie widziałem takiego testu
Siemens webpad sl4 kiedys mialem jak nie były jeszcze tablety, polecam przetestować jak będziesz miał okazję.
A próbowałeś wyłączyć i włączyć?
Pewien pomysł - adapter z tego gniazda do stacji dyskietek na ata i podpiąć normalną stację dyskietek podłączoną do zewnętrznego zasilacza
Nie czytałem do końca komentarzy, ale może by tak stacji dokującej poszukać ? Często miały różne jeszcze złącza zduplikowane lub inne niż w urządzeniu i może....
Coma podłącz do kompa, możliwe że da się debugować przez to złącze. Mam T-Sinus Pad co prawda nowszy ale kabelkiem wgrałem Linuxa ;)