December 2023 - $700 Monthly Grocery Haul! | How to only shop once this month!
Вставка
- Опубліковано 9 лют 2025
- This moth's grocery haul cost just around $700! Because I was able to do a monthly Costco grocery haul I don't have to worry about going back to the store during this busy time! In this monthly grocery haul, I want to give you some tips on how to shop once a month! In my Costco Haul and Walmart haul I'll show how Shopping once a month has saved my family so much money on groceries! We also have healthier family dinners because we arent eating out! I hope these tips on how to grocery shop once a month helps save your family time and helps save you money!
TRY OUR MEAL PLANNING APP HERE:
Apple: l.linklyhq.com...
Android: l.linklyhq.com...
Give EatTogether as a gift! Purchase an EatTgoether gift card here!
oneunifiedhome...
Love grocery hauls? Here are some more!
• Grocery Hauls
Sending you hugs! I felt your emotions as you shared the call from the school. Your eyes were full of tears and you still maintained composure realizing what you could and couldn’t do. That is a remarkable trait to have and many will learn from your reaction. Thanks for sharing such a vulnerable moment and showing us how we all can mirror such a reaction if presented. ❤
I started shredding my own cheddar cheese. It takes me all of about a whopping 5 minutes and it lasts me about 2-3 weeks. Oh and I do 1 pound at a time.
And it taste so much better!
@@OneUnifiedHome yes it is.
Do you get more shredded cheese this way? Cause blocks are more money where I am
@@mercuryillusion I believe I get more this way. I definitely save money this way.
I get 1kg blocks (I live in Australia), and our bags of pre-shredded cheeses only go up to 500g. Also you don’t need a lot of your own shredded cheese, I find you use majority of the pre-shredded stuff AND it doesn’t melt as nice as your own shredded does.
Love grocery shopping video days! I wish you would post your meal plan with the video so we can see what you are buying the ingredients to make (not the recipes I know you buy the app for that). Also if you can break down the budget for what amount of the $700 goes to breakfast, lunch, dinner, snacks I’d be interested. I am messing the fresh food hauls you used to post as well to get the full picture. More videos haha Merry Christmas to you and your sweet family. So glad Kennedy is okay!
Great idea!! Amanda I love that idea! Thank you so much for the suggestion!
it would be amazing to see her plan out these meals. i'm having trouble staying organized.
Hi there live your monthly meal planning what a great tip I do a weekly meal plan which saves me money ,I also buy in bulk for the month also saves me money can't wait to watch me of your vlogs, watch you from united Kingdom England take care x
The Kirkland organic marinara is delicious and family favorite. We keep an opened jar in the fridge at all times. Loved the haul as always. God bless 🙏🏼❤️
omg your dog!! I just want to hug him! I grew up with a rottweiler best dog ever!
I’m sorry about the medical emergency and the fender bender on the school bus that is scary. You are such a great mom. When I was kid my mom used to drive a school bus and I rode with her we got into a really bad accident on the bus and I think the person that hit my mom on the bus was airflighted to hospital. It was scary. You’re a great mom!! I hope the person that had the medical emergency is okay. I hope you have the best Christmas and new years ever!!
You are the sweetest! Thank you! And holy cow! That must have been so scary!!
@@OneUnifiedHome it was pretty scary I think I was like two or three years old and i told my mom it was thunder but really I guess it was the car hitting the bus :( . Is the person ok from the medical emergency? Is your daughter okay? I think you are pretty sweet too
❤I wanted to send you a hug. I hope all is well with the medical emergency at school. I almost started crying bc I know what that is like. Merry Christmas!
Thank you!!!!!
I always use paper plates for get togethers and sometimes just regular meals because we don’t have a dishwasher yet.
And doesn't have the mystery coating of pre shredded!
We did the same thing!
I hope you and your family have a merry Christmas
Merry Christmas!
Check azure standard, bulk cheese is amazing from them and shred it, all your groceries
On the fried mozzarella sticks get a jar or marinara sauce to dip the mozzarella sticks in!!!
You are so bright in this video mam
Aren't you rude...
Wh don’t you buy snacks in bulk and repackage to save $$?
How do you deal with picky eaters? I’ve been wanting to keep up with monthly hauls, but my kids won’t eat just anything I make.
We have some picky eaters too! ill link my picky eater playlist!
ua-cam.com/play/PL_YwLT9dKmMnEzx0SjFrUSOTpxeMUvAuw.html&si=se_ooAv_e1U_1bW2
Our rule, eat or go hungry..obviously ther are a few things kids don’t want, but for the most part eat it or starve
Real plates unless it is a really big group.
Sam’s club has their 90% lean ground beef for $3.98lb
I need to know how to get my children to eat more food not sweets,help ages 9,8,4
OH MAN! We can help! Go give our app a try! There is a free trial! The picky eater tips are KEY!
Don’t by them… they get it once a week for a dessert snack….
Momma, in a non-combative tone, they can only eat what you bring in the house, right? I’m not saying go cold turkey, but offering other foods with the same enthusiasm as the sweets works wonders. Also trying less sweet things helps, like graham crackers instead of Oreos or a sweetened vanilla yogurt mixed with a plain yogurt. Helping their pallet to enjoy less sweet things is very helpful. My kids enjoy homemade cookies plenty, but they’re not always looking for sweets.
@@cooker-q4x also unsweetened applesauce, raisins for snacks, if I slice apples I give them peanut butter to dip and occasionally Nutella, carrots and ranch
Costco is VERY expensive for meats!!
I don’t know where you but meat, but Costco is cheaper then anywhere else I have ever seen