Dziękuję za przydatny film! Byłbym bardzo wdzięczny za film o przeróbce NAJPIERW na pojazd osobowy, a potem na pojazd kempingowy w celu zmniejszenia opłaty akcyzy. Tak zmieniając na osobowy już można usunąć ścianę grodziową, zapłacić akcyzę bez przeróbek, a potem robić je i po ukończeniu wszystkiego iść do Stacji Diagnostycznej by zmienić pojazd na kempingowy.
Dziękuję za film. Bardzo przydatna treść. Szkoda tylko, że obejrzałam dopiero po zakupie samochodu. Oczywiście ciężarowy😢 z zabudową na pace. Nie zdawałam sobie sprawy, że tyle będzie z tym zachodu. Myślę, że w tym sezonie pojeździmy ze ścianą grodziową a dopiero od jesieni ruszę z formalnościami. Pozdrawiam i czekam na kolejne przydatne materiały.
Dziękuję . Trochę długi ale wiem że dla osoby która tego nie robiła , to trzeba wszystko spokojnie wytłumaczyć . Sam nie lubię poradników w których twórca obeznany w temacie nie zwraca uwagi na szczegóły bo są dla niego oczywiste. Dla nie go tak ale nie dla osoby która chce zdobyć wiedzę . Pozdrawiam.
Krótko, rzeczowo i na temat - świetny filmik jasno wszystko opisujący krok po kroku. Sprowadziłam sobie ostatnio Mercedesa Vario z DMC 6300kg w celu przebudowy na specjalny kamper. Obecnie jest jeszcze przed pierwszą rejestracją w Polsce i rozumiem że mam go zarejestrować tak jak jest - ciężarowy kategorii N2 z liczbą siedzeń 4(tyle ma obecnie w częsci brygadowej). Gdy przebuduję go na kampera, dostarczę wszystkie dokumenty, czy dobrze rozumiem że wg.danych z filmu będę go mogła zarejestreować jako pojazd specjalny kempingowy, w kategorii M1? Mój diagnosta powiedział żeby teraz rejestrować jako ciężarowy N2, a po przebudowie jako ciężarowy specjalny kempingowy N1...i tu się kompletnie gubię, bo widzę że rejestracja specjalny kempingowy to tylko i wyłącznie M1...
Sorry ale nie jestem specjalistą od kwestii kategorii pojazdów . Ja po prostu zebrałem dokumenty pojechałem do OSD powiedziałem że chcę zalegalizować usunięcie ściany grodziowej i w związku z wykonaną przebudową dokonać zmiany na Specjalny kempingowy . Ani diagnosta ani ja nie poruszaliśmy kwesti czy to jest N czy M . Zresztą nie mam tego w dowodzie więc nie wiem co mam odpowiedzieć . W takich szczegółowych kwestiach zawsze odsyłam po poradę do rzeczoznawców motoryzacyjnych .
Miło sie słucha, ma Pan charyzme. Tez mnie ciekawi jak jest z homologacją N1 ciezarowy przebudowany na kamperowy bez zmiany w dowodzie i tym samym bez akcyzy.
Subik i łapka. Wyjaśni Pan jeszcze kwestię następującą. Czy np. Crafter z 2022r ciężarowy N1 wypuszczony bez kratki (nie musi mieć, bo homologacja N1) po zabudowie kamperowej (kamper van) może nadal pozostać ciężarowy-N1 bez zmiany na specjalny kempingowy? Takiego rozwiązania jest wiele korzyści, np. bez ograniczeń prędkości i zakazu wjazdów stosowanych dla kamperów.
tak się składa że ja dokonałem zmiany przed wprowadzeniem tej nieszczęsnej ustawy o akcyzie. Dlatego tematu nie śledziłem . Jak zawsze w takich sprawach , tzn skarbowych odsyłam do dobrego doradcy podatkowego . bardzo odradzam posiłkowania się infomacjami z YT czy FB. A porada u doradcy jest treściwa i nie drogo kosztuje. Co do kwestii technicznych to od tamtego czasu zaszło kilka zmian i nie jestem w temacie. Więc nie chcę się wymądrzać dając komuś nie sprawdzone informacje. Kiedy ja przystępowałem do zmiany przeznaczenia pojazdu na kempingowy , po zapoznaniu się z wieloma bzdurami na FB po prostu przeczytałem ustawę a następnie zasięgnąłem konsultacji u rzeczoznawcy PZMotu . I na tej podstawie sam dokonałem zmian , przy pierwszej wizycie w OSD. I to jest janlepsza forma pozyskania dobrych informacji w tym zakresie. Pozwala załatwić sprawę bez zbędnych problemów .
A co w przypadku kiedy wykonuje zabudowę samodzielnie? Bez działalności gospodarczej? Tez musze przedstawić Fakturę? Nie chodzi mi o fakturę za dołożenie siedzeń ale za samą zabudowę?
Zgodnie z ustawą , zabudowę może wykonać wyłącznie uprawniony podmiot gospodarczy. Więc albo znajdziesz taki podmiot albo sam założysz taką działalność . Innej drogi nie ma.
A takie pytanie : jaka jest dozwolona w Polsce w prawie o ruchu drogowym prędkość maksymalna poruszania się np : Fiatem Ducato ciężarowym a Fiatem Ducato specjalnym kempingowym ? pytam bo o tym nie było w filmie
Google podaje że Samochody kempingowe o masie od 3,5 t do 7,5 t mogą poruszać się z maksymalną prędkością 100 km/h po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Poza miastami obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h. Na drogach wiejskich samochody kempingowe o masie powyżej 7,5 t nie mogą przekraczać maksymalnej prędkości 60 km/h.
Ciekawy kanał daję suba. Co w wypadku kiedy chce wykonać zabudowę sam, a nie posiadam żadnej działalności. Jest masa ludzi, którzy robią to na własną rękę, tylko nie rozumiem w jaki sposób. Czy jeśli zostawię ścianę grodziową i wykonam sam zabudowę to mogę podróżować takim autem zarejestrowanym jako auto dostawcze?
Można całość wykonać samemu ale ktoś musi wystawić fakturę i oświadczenie wykonawcy. Może jakiś zaprzyjaźniony mechanik który ma takie PKD ? . Jeżeli ściana grodziowa zostaje to pojazd pozostaje jako ciężarowy a zabudowa to jest ładunek trwale przymocowany do pojazdu. Ze prawnego punktu widzenia nic się nie zmienia . Można zrobić zabudowę i jeździć .
@@VanNavigator dziękuje za odpowiedź. Zdaje sobie sprawę z minusów posiadania ściany grodziowej ale dobrze, że jest takie rozwiązanie. Obawiałem się ze zamontowana na stałe zabudowa nie przejdzie i będę zmuszony do przerejestrowania samochodu. Rozważam też opcje znalezienia firmy, która robi zabudowy i zlecenie im zrobienie samych podstaw tak, żeby przerejestrować auto i resztę wykończyć samemu.
Dowiedziałem się na stacji diagnostycznej że można zdemontować ścianę grodziową jeżeli w części ładunkowej są oryginalne mocowania w podłodze do pasów zabezpieczających ładunek i można zrobić zabudowę tylko te punkty muszą być odkryte. Pojazd zostaje jako dostawczy.
Świetny merytoryczny film. Zastanawia mnie tylko jeszcze jedna kwestia. Czy jak mam minivana z małą ścianką grodziowa jak niektóre wersje kangoo lub otwierana ściana grodziowa, która umożliwia awaryjne wejście do szoferki, to czy zgodnie z prawem mogę sobie zabudować pakę? Teoretycznie wszystko co się na niej znajduje jest wtedy ładunkiem, a osobiście widziałem dużo tego typu projektów gdzie ludzie sobie tam robią łóżko i zabudowują szafkami i panelami nasciennymi.
Witam Pana czy jak Pan jechał na przeglą to była wymagana woda w kranie czy wystarczył sam kran, zlewozmywak i szafka na zdjeciu widac zbiornik ale czy wszystko musiało być podłączone ?
Stół , szafka ze zlewem , łóżko ze stelażem bez materaca , stolik. To minimum , I . Instalacja wodna nie jest wymagana . Można przecież lać wodę z karnistra i zlewać do wiadra. A i minimum jedna szafka na odzież..
Wiem że jest to możliwe . Ale sam osobiście na ten temat nie mam wiedzy . na facebooku widziałem reklamę tej firmy www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwin9quAl_T4AhWmlIsKHQkmDtQQFnoECAMQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.vannado.com%2Fpl%2F&usg=AOvVaw2Kag-IzQZ_WRV9zPl3buGe. Wiem że któryś z UA-camrów korzystał z ich usługi w zakresie zwiększenia ilości miejsc . Proszę się z nimi skontaktować
Nie sprawdzałem. Ale ostatnio byłem w OSD i wydziale komunikacji zapytać się jakie dokumenty potrzebuję w sytuacji gdy chcę zdemontować 2 os ławkę i wstawić fotel pojedynczy pasażera oraz zmienić ilość miejsc do jazdy w dowodzie z 3 na 2 . Podali mi te same informacje jakie ja podaję w filmie. Więc prawdopodobnie nic się nie zmieniło.
Witam, ja od "Pcham do przodu"😊subik, pytanie czy ściana grodziowa z zabudowy kurierskiej nie rozwiąże problemu,druga sprawa -wbity w dowód "kempingowy" może nam zakazać wjazdu w niektóre miejsca,a gdy jest to zwykły dostawczy wjechać można wszędzie chyba że mamy zakaz wagowy np 2.5t
Na temat ściany grodziowej z pojazdu kurierskiego nic nie wiem . To nie zbyt często się trafia . Natomiast zakazy dla kamperów to temat jak dla mnie teoretyczny . Wolę mieć komfort podróżowania niż pchać się tam gdzie mnie nie chcą .
Jeżeli chcę zamiast kanapy dwuosobowej zamontować pojedyńcze siedzenie pasażera czy wystarczy mi zaświadczenie z warsztatu o demontażu i montażu czy muszę jechać do Warszawy do ITS?
@@marioljan7947 siedzenie musi być oryginalne3. Reszta procedury przebiega jak to omówiłem w filmie. Właśnie dokladnie to zrobiłem w ubiegłym miesiacu. A teraz czekam na odbiór nowego dowodu rejestracyjnego
Jak zlodziej ukradnie samochod a my dalej na pace ... TO cierpliwie czekamy az dojedzie do Dzupli i tam spuszczamy mu taki lomot ze sie Gowniarz nie pozbiera ... :) A tak na powaznie to raczej malo prawdopodobne ze zlodziej odjedzie sobie ot tak bez sprawdzenia co jest na pace ;)
Prz dzisiejszej technice jest to niemożliwe. Zabezpieczenie dźwigni biegów,odcięcie paliwa,alarm w siedzeniach(można zrobić pułapkę złodziejowi)Zależy od inwencji zabezpieczającego!
Jak usuniesz kilka siedzeń to na pewno trzeba będzie dokonac odp zmiany w dowodzie rejestracyjnym . Skontaktuj się z rzeczoznawcą samochodowym oni te sprawy najlepiej ogarniają
Dobry filmik. Sam planuje przerejestrowac z mocno nieskonczona zabudowa (aby tylko przeszlo), wziac rzeczoznawce ktory wyceni to auto stosunkowo nisko (nie bedzie pelnej zabudowy) i zaplacic akcyze. A potem skonczyc zabudowe, ponownie rzeczoznawaca i podniesc wartosc ubezpieczenia. Spotykales sie z taka logika?
Tak naprawdę to można zrobić tylko to co niezbędne i od razu zmieniac przeznaczenie . Myślę że zwiększy to koszt pojazdu o max 2 tys. A po zapłacie akcyzy dokładać resztę..
Myślicie, że to przejdzie w urzędzie? Może macie wiedzę jak urząd podchodzi do wyceny podstawy do opodatkowania? Czy potrzebna będzie wycena rzeczoznawcy?
@@ciechantrial Potwierdzam. Taką samą informację dostałem z Krajowej Informacji Podatkowej. Dodatkowo powiedzieli, że akcyza dotyczy tylko zmiany przeznaczenia samochodu z ciężarowego na specjalny campingowy (w domyśle osobowy). Jeżeli przerabiamy busa zarejestrowanego jako osobowy (np. brygadówkę) to akcyzy nie płacimy.
Co do zasady 3% vs 18% Tylko dlatego że silnik ma 0,0000001 cm2 ponad 2L to to jest ........ I niech każdy wpisze w to miejsce co mu przyjdzie do głowy .
Witam, mam pytanie, może ktoś z was wie , jest taka możliwość żeby zarejestrowac pojazd ciezarowy siodlowy z naczepa izoterma , na pojazd specjalny kamper , mam możliwość pozyskać cały zestaw za małe pieniądz i chciałby go przerobić na kamper , jest taka możliwość?
Jakoś mam wrażenie ze taki zestaw będzie bardzo niepraktyczny jako kamper. Mało miejsca do zaparkowania , duże koszty transportu , tachograf itd itp. No jak ktoś lubi to jak najbardziej bo miejsca w nim będzie mnóstwo ale ja bym się na to nie pisał nawet jakbym miał taki zestaw za darmo. Ale ja to ja , inni mogą mieć inaczej.
Dziś byłem na okręgówce i Pan mi powiedział że nie ma możliwości już zmiany kategori na pojazd specjalny kamper tylko na osobowy ale w osobowym mebli wozić nie można
i tym sposobem zlikwidował wszystkie firmy produkujące kampery w Polsce. Przepraszam za ten żart ale na głupich ludzi jeszcze nikt nie wymyślił nic mądrego . proszę jeszcze raz pojechać tam z gotowym kamperem i kompletem dokumentów i po prostu zażądać wykonanie przeglądu celem zmiany kategorii pojazdu . W przypadku odmowy proszę zażądać odmowy na piśmie . I zapytać się gdzie skierować skargę na postępowanie tej stacji . mają obowiązek udzielić tej informacji . I natychmiast taką pisemną skargę tam złożyć , Można też pojechać do innej stacji.
@@VanNavigator dziękuje bardzo za szybka odpowiedz , mam taki plan by podjechać na inna okręgowa stacji kontroli pojazdów i liczę ze spotkam tam kompetentna osobę na danym stanowisku :) mam jeszcze pytanie odnośnie akcyzy zmiany przeznaczenia pojazdu z ciężarowy na osobowy specjalny kamper , czy muszę wystąpić do urzędu skarbowego po pismo ze jestem zwolniony z akcyzy albo tez ja zaplacic czy nie . Bo czytając rozporządzenia i nowele można się zagubić
Dodatkowe siedzienia można zamontować jeśli są homologowane, struktura kotwiczna, można to zrobić z własną firmą tak jak zabudowę.
Dobra informacja. Przypnę ją na górze. Ale obawiam się że nie każdy będzie miał odwagę zrobić to samemu.
@@VanNavigator M.in. na CamperMajstrach są wpisy ludzi którzy przerobili temat, obecnie chyba najtańsza metoda zamontowania dodatkowych foteli.
Wielki szacun !!! Właśnie miałem problem z ubezpieczalnią. O wartość pojazdu .dziękuję
.
Dziękuję za przydatny film!
Byłbym bardzo wdzięczny za film o przeróbce NAJPIERW na pojazd osobowy, a potem na pojazd kempingowy w celu zmniejszenia opłaty akcyzy. Tak zmieniając na osobowy już można usunąć ścianę grodziową, zapłacić akcyzę bez przeróbek, a potem robić je i po ukończeniu wszystkiego iść do Stacji Diagnostycznej by zmienić pojazd na kempingowy.
Cieszę się że film się podobał . Pomyślę o tej innej wersji ale nie obiecuję .
Dziękuję za film. Bardzo przydatna treść. Szkoda tylko, że obejrzałam dopiero po zakupie samochodu. Oczywiście ciężarowy😢 z zabudową na pace. Nie zdawałam sobie sprawy, że tyle będzie z tym zachodu. Myślę, że w tym sezonie pojeździmy ze ścianą grodziową a dopiero od jesieni ruszę z formalnościami. Pozdrawiam i czekam na kolejne przydatne materiały.
Dziękuję , pozdrawiam.
Bardzo rzeczowy i pomocny film. Dziękuję bardzo.
Dziękuję . Trochę długi ale wiem że dla osoby która tego nie robiła , to trzeba wszystko spokojnie wytłumaczyć . Sam nie lubię poradników w których twórca obeznany w temacie nie zwraca uwagi na szczegóły bo są dla niego oczywiste. Dla nie go tak ale nie dla osoby która chce zdobyć wiedzę . Pozdrawiam.
To ja dziękuję za podzielenie się wiedzą :)
.
Krótko, rzeczowo i na temat - świetny filmik jasno wszystko opisujący krok po kroku. Sprowadziłam sobie ostatnio Mercedesa Vario z DMC 6300kg w celu przebudowy na specjalny kamper. Obecnie jest jeszcze przed pierwszą rejestracją w Polsce i rozumiem że mam go zarejestrować tak jak jest - ciężarowy kategorii N2 z liczbą siedzeń 4(tyle ma obecnie w częsci brygadowej). Gdy przebuduję go na kampera, dostarczę wszystkie dokumenty, czy dobrze rozumiem że wg.danych z filmu będę go mogła zarejestreować jako pojazd specjalny kempingowy, w kategorii M1?
Mój diagnosta powiedział żeby teraz rejestrować jako ciężarowy N2, a po przebudowie jako ciężarowy specjalny kempingowy N1...i tu się kompletnie gubię, bo widzę że rejestracja specjalny kempingowy to tylko i wyłącznie M1...
Sorry ale nie jestem specjalistą od kwestii kategorii pojazdów . Ja po prostu zebrałem dokumenty pojechałem do OSD powiedziałem że chcę zalegalizować usunięcie ściany grodziowej i w związku z wykonaną przebudową dokonać zmiany na Specjalny kempingowy . Ani diagnosta ani ja nie poruszaliśmy kwesti czy to jest N czy M . Zresztą nie mam tego w dowodzie więc nie wiem co mam odpowiedzieć . W takich szczegółowych kwestiach zawsze odsyłam po poradę do rzeczoznawców motoryzacyjnych .
Dzięki za ten filmik 👍 pozdrawiam serdecznie
Liczę że info było przydatne
Miło sie słucha, ma Pan charyzme. Tez mnie ciekawi jak jest z homologacją N1 ciezarowy przebudowany na kamperowy bez zmiany w dowodzie i tym samym bez akcyzy.
odp, jest w moim komentarzu do komentarza poprzedniego widza.
Świetny materiał!
Dziękuję , pozdrawiam.
Dziękuję za film :)
Pozdrawiam , mam nadzieję że się przydał.
Świetny materiał
Dzięki za serię komentarzy . Sporo tych filmów obejrzałeś.
Fajne zestawienie
Dziękuję.
Subik i łapka. Wyjaśni Pan jeszcze kwestię następującą. Czy np. Crafter z 2022r ciężarowy N1 wypuszczony bez kratki (nie musi mieć, bo homologacja N1) po zabudowie kamperowej (kamper van) może nadal pozostać ciężarowy-N1 bez zmiany na specjalny kempingowy? Takiego rozwiązania jest wiele korzyści, np. bez ograniczeń prędkości i zakazu wjazdów stosowanych dla kamperów.
tak się składa że ja dokonałem zmiany przed wprowadzeniem tej nieszczęsnej ustawy o akcyzie. Dlatego tematu nie śledziłem . Jak zawsze w takich sprawach , tzn skarbowych odsyłam do dobrego doradcy podatkowego . bardzo odradzam posiłkowania się infomacjami z YT czy FB. A porada u doradcy jest treściwa i nie drogo kosztuje. Co do kwestii technicznych to od tamtego czasu zaszło kilka zmian i nie jestem w temacie. Więc nie chcę się wymądrzać dając komuś nie sprawdzone informacje. Kiedy ja przystępowałem do zmiany przeznaczenia pojazdu na kempingowy , po zapoznaniu się z wieloma bzdurami na FB po prostu przeczytałem ustawę a następnie zasięgnąłem konsultacji u rzeczoznawcy PZMotu . I na tej podstawie sam dokonałem zmian , przy pierwszej wizycie w OSD. I to jest janlepsza forma pozyskania dobrych informacji w tym zakresie. Pozwala załatwić sprawę bez zbędnych problemów .
dzięki za film
P.S.
no i muszę zaSUBSKRYBOWAĆ kolejny kanał - kiedy ja to będę oglądał
Dziękuję . na YT o każdej porze dnia i nocy. :)
To czekamy. Potrzebny film.
Dzięki
A no jeszcze acyza , no , no pozdrawiam Zbyszek
No tak jest
A co w przypadku kiedy wykonuje zabudowę samodzielnie? Bez działalności gospodarczej? Tez musze przedstawić Fakturę? Nie chodzi mi o fakturę za dołożenie siedzeń ale za samą zabudowę?
Zgodnie z ustawą , zabudowę może wykonać wyłącznie uprawniony podmiot gospodarczy. Więc albo znajdziesz taki podmiot albo sam założysz taką działalność . Innej drogi nie ma.
A takie pytanie : jaka jest dozwolona w Polsce w prawie o ruchu drogowym prędkość maksymalna poruszania się np : Fiatem Ducato ciężarowym a Fiatem Ducato specjalnym kempingowym ? pytam bo o tym nie było w filmie
Google podaje że Samochody kempingowe o masie od 3,5 t do 7,5 t mogą poruszać się z maksymalną prędkością 100 km/h po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Poza miastami obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h. Na drogach wiejskich samochody kempingowe o masie powyżej 7,5 t nie mogą przekraczać maksymalnej prędkości 60 km/h.
Akcyza jest liczona od wartości pojazdu łącznie z kosztami wykonania zabudowy czy tylko wartości zakupu samochodu gołej "bazy"?
Ta pierwsza wersja. Ale w sprawach podatkowych to odsyłam do doradcy podatkowego. Czyli do specjalisty.
Ciekawy kanał daję suba. Co w wypadku kiedy chce wykonać zabudowę sam, a nie posiadam żadnej działalności. Jest masa ludzi, którzy robią to na własną rękę, tylko nie rozumiem w jaki sposób. Czy jeśli zostawię ścianę grodziową i wykonam sam zabudowę to mogę podróżować takim autem zarejestrowanym jako auto dostawcze?
Można całość wykonać samemu ale ktoś musi wystawić fakturę i oświadczenie wykonawcy. Może jakiś zaprzyjaźniony mechanik który ma takie PKD ? . Jeżeli ściana grodziowa zostaje to pojazd pozostaje jako ciężarowy a zabudowa to jest ładunek trwale przymocowany do pojazdu. Ze prawnego punktu widzenia nic się nie zmienia . Można zrobić zabudowę i jeździć .
@@VanNavigator dziękuje za odpowiedź. Zdaje sobie sprawę z minusów posiadania ściany grodziowej ale dobrze, że jest takie rozwiązanie. Obawiałem się ze zamontowana na stałe zabudowa nie przejdzie i będę zmuszony do przerejestrowania samochodu. Rozważam też opcje znalezienia firmy, która robi zabudowy i zlecenie im zrobienie samych podstaw tak, żeby przerejestrować auto i resztę wykończyć samemu.
Dowiedziałem się na stacji diagnostycznej że można zdemontować ścianę grodziową jeżeli w części ładunkowej są oryginalne mocowania w podłodze do pasów zabezpieczających ładunek i można zrobić zabudowę tylko te punkty muszą być odkryte. Pojazd zostaje jako dostawczy.
Świetny merytoryczny film. Zastanawia mnie tylko jeszcze jedna kwestia. Czy jak mam minivana z małą ścianką grodziowa jak niektóre wersje kangoo lub otwierana ściana grodziowa, która umożliwia awaryjne wejście do szoferki, to czy zgodnie z prawem mogę sobie zabudować pakę? Teoretycznie wszystko co się na niej znajduje jest wtedy ładunkiem, a osobiście widziałem dużo tego typu projektów gdzie ludzie sobie tam robią łóżko i zabudowują szafkami i panelami nasciennymi.
Na to pytanie nie znam odpowiedzi
Witam Pana
czy jak Pan jechał na przeglą to była wymagana woda w kranie czy wystarczył sam kran, zlewozmywak i szafka na zdjeciu widac zbiornik ale czy wszystko musiało być podłączone ?
Stół , szafka ze zlewem , łóżko ze stelażem bez materaca , stolik. To minimum , I . Instalacja wodna nie jest wymagana . Można przecież lać wodę z karnistra i zlewać do wiadra. A i minimum jedna szafka na odzież..
Bardzo Panu dziekuje !!!
Pozdrawiam Kamila Zol
Witam serdecznie !! A czy mając samochód dwu osobowy można go przerobić na pięcioosobowy ?? Wszystkie mocowania są pod pasy szyby kanapę itp ....
Wiem że jest to możliwe . Ale sam osobiście na ten temat nie mam wiedzy . na facebooku widziałem reklamę tej firmy www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwin9quAl_T4AhWmlIsKHQkmDtQQFnoECAMQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.vannado.com%2Fpl%2F&usg=AOvVaw2Kag-IzQZ_WRV9zPl3buGe. Wiem że któryś z UA-camrów korzystał z ich usługi w zakresie zwiększenia ilości miejsc . Proszę się z nimi skontaktować
@@VanNavigator Dziękuję serdecznie za pomoc 😁😁 Pozdrowionka ‼️
Czy do dnia dzisiejszego nic się nie zmieniło w przepisach?
Nie sprawdzałem. Ale ostatnio byłem w OSD i wydziale komunikacji zapytać się jakie dokumenty potrzebuję w sytuacji gdy chcę zdemontować 2 os ławkę i wstawić fotel pojedynczy pasażera oraz zmienić ilość miejsc do jazdy w dowodzie z 3 na 2 . Podali mi te same informacje jakie ja podaję w filmie. Więc prawdopodobnie nic się nie zmieniło.
Witam, ja od "Pcham do przodu"😊subik, pytanie czy ściana grodziowa z zabudowy kurierskiej nie rozwiąże problemu,druga sprawa -wbity w dowód "kempingowy" może nam zakazać wjazdu w niektóre miejsca,a gdy jest to zwykły dostawczy wjechać można wszędzie chyba że mamy zakaz wagowy np 2.5t
Na temat ściany grodziowej z pojazdu kurierskiego nic nie wiem . To nie zbyt często się trafia . Natomiast zakazy dla kamperów to temat jak dla mnie teoretyczny . Wolę mieć komfort podróżowania niż pchać się tam gdzie mnie nie chcą .
Jak wygląda to oświadczenie? Jest jakiś wzór? Jeśli było by takie oświadczenie z nie mojej firmy potrzebna jest fv?
na mojej stronie www jest zakładka z plikami do pobrania i tam są wzory do ściągnięcia . Link w opisie pod filmem.
Witam ja mam pytanie czy typową ciężarówkę o dmc 16 ton masa własna 9 ton mogę przerobić na kampera
To jest dość specyficzny przypadek. Proszę w takiej sprawie skontaktować się z rzeczoznawcą samochodowym.
Jeżeli chcę zamiast kanapy dwuosobowej zamontować pojedyńcze siedzenie pasażera czy wystarczy mi zaświadczenie z warsztatu o demontażu i montażu czy muszę jechać do Warszawy do ITS?
@@marioljan7947 siedzenie musi być oryginalne3. Reszta procedury przebiega jak to omówiłem w filmie. Właśnie dokladnie to zrobiłem w ubiegłym miesiacu. A teraz czekam na odbiór nowego dowodu rejestracyjnego
@@VanNavigator a jeżeli chodzi a akcyzę to płacił Pan ją od wartości pojazdu plus to co było zrobione do przeglądu w OSK po zmianie przeznaczenia. ?
@@marioljan7947 ja zrobiłem go przed wejściem akcyzy
A da się zarejestrować samochód ciężarowy siodłowy na pojazd specjalny pod kamper oraz naczepę izoterme na specjalny kamperowy . Pozdrawiam
Nie wiem , ale widziałem taki zestaw jako luksusowe biuro. Więc chyba jest jakaś metoda.
Jak zlodziej ukradnie samochod a my dalej na pace ... TO cierpliwie czekamy az dojedzie do Dzupli i tam spuszczamy mu taki lomot ze sie Gowniarz nie pozbiera ... :) A tak na powaznie to raczej malo prawdopodobne ze zlodziej odjedzie sobie ot tak bez sprawdzenia co jest na pace ;)
W dziupli przeważnie są też ich koledzy.
@@VanNavigator Jasne, i nikt z zabudowy nie powiadomił poli... naciągana teoria, pozdrawiam :)
Prz dzisiejszej technice jest to niemożliwe.
Zabezpieczenie dźwigni biegów,odcięcie paliwa,alarm w siedzeniach(można zrobić pułapkę złodziejowi)Zależy od inwencji zabezpieczającego!
Zawsze się zastanawiałem ...po co zmieniać z ciężarowego na kempingowy ? Przecież ta zmiana ma więcej minusów jak plusów.
usuwasz ścianę , masz więcej miejsca , większy komfort , ubezpieczenie obejmuje całe wyposażenie itd.
Czy trzeba przejerestrowac multiwana 8osobowego na specjalny kamperowy, jeśli ma mieć tylko trzy siedzenia przednie, a tył w zabudowie kampera
Jak usuniesz kilka siedzeń to na pewno trzeba będzie dokonac odp zmiany w dowodzie rejestracyjnym . Skontaktuj się z rzeczoznawcą samochodowym oni te sprawy najlepiej ogarniają
Dobry filmik. Sam planuje przerejestrowac z mocno nieskonczona zabudowa (aby tylko przeszlo), wziac rzeczoznawce ktory wyceni to auto stosunkowo nisko (nie bedzie pelnej zabudowy) i zaplacic akcyze. A potem skonczyc zabudowe, ponownie rzeczoznawaca i podniesc wartosc ubezpieczenia. Spotykales sie z taka logika?
Tak naprawdę to można zrobić tylko to co niezbędne i od razu zmieniac przeznaczenie . Myślę że zwiększy to koszt pojazdu o max 2 tys. A po zapłacie akcyzy dokładać resztę..
Myślicie, że to przejdzie w urzędzie? Może macie wiedzę jak urząd podchodzi do wyceny podstawy do opodatkowania? Czy potrzebna będzie wycena rzeczoznawcy?
@@fanaberiapasja W urzędzie przejdzie to co przeszło w OSD. A w kwestiach podatkowych proszę skorzystać z porady doradcy podatkowego . Pozdrawiam .
@@fanaberiapasja dzwoniłem i powiedzieli mi że wartość wpisuję ja ale oni mogą ją zakwestionować. Tej od rzeczoznawcy już pewnie mniej chętnie ;)
@@ciechantrial Potwierdzam. Taką samą informację dostałem z Krajowej Informacji Podatkowej. Dodatkowo powiedzieli, że akcyza dotyczy tylko zmiany przeznaczenia samochodu z ciężarowego na specjalny campingowy (w domyśle osobowy). Jeżeli przerabiamy busa zarejestrowanego jako osobowy (np. brygadówkę) to akcyzy nie płacimy.
Czy 6 miejscowy bez ściany godzinnej też tak to wygląda procedura?
+
aha czyli sam nie mogę sobie zrobić takiej zabudowy aha
ja zrobiłem sam.
Proste to było , ale 18.6 % do zaplacenia to nie jest przyjemne .😂
Co do zasady 3% vs 18% Tylko dlatego że silnik ma 0,0000001 cm2 ponad 2L to to jest ........ I niech każdy wpisze w to miejsce co mu przyjdzie do głowy .
😊
:)
Brygadowke przerobić 6 osób bez ściany godzinnej można?
Rodzaj zabudowy nie ma znaczenia tylko to co jest w dowodzie .
Witam, mam pytanie, może ktoś z was wie , jest taka możliwość żeby zarejestrowac pojazd ciezarowy siodlowy z naczepa izoterma , na pojazd specjalny kamper , mam możliwość pozyskać cały zestaw za małe pieniądz i chciałby go przerobić na kamper , jest taka możliwość?
Skontaktuj się z rzeczoznawcą Polskiego Związku Motoryzacyjnego. To bardzo nie typowa sytuacja.
Jakoś mam wrażenie ze taki zestaw będzie bardzo niepraktyczny jako kamper. Mało miejsca do zaparkowania , duże koszty transportu , tachograf itd itp. No jak ktoś lubi to jak najbardziej bo miejsca w nim będzie mnóstwo ale ja bym się na to nie pisał nawet jakbym miał taki zestaw za darmo. Ale ja to ja , inni mogą mieć inaczej.
To jest kwestia potrzeb i oczekiwań ,
@@VanNavigatornapewno nietypowa!
Źle kombinujesz. To naczepa, czyli możesz ją zmienić na przyczepę kempingową, a nie ciągnik na kampera.
Dziś byłem na okręgówce i Pan mi powiedział że nie ma możliwości już zmiany kategori na pojazd specjalny kamper tylko na osobowy ale w osobowym mebli wozić nie można
i tym sposobem zlikwidował wszystkie firmy produkujące kampery w Polsce. Przepraszam za ten żart ale na głupich ludzi jeszcze nikt nie wymyślił nic mądrego . proszę jeszcze raz pojechać tam z gotowym kamperem i kompletem dokumentów i po prostu zażądać wykonanie przeglądu celem zmiany kategorii pojazdu . W przypadku odmowy proszę zażądać odmowy na piśmie . I zapytać się gdzie skierować skargę na postępowanie tej stacji . mają obowiązek udzielić tej informacji . I natychmiast taką pisemną skargę tam złożyć , Można też pojechać do innej stacji.
@@VanNavigator dziękuje bardzo za szybka odpowiedz , mam taki plan by podjechać na inna okręgowa stacji kontroli pojazdów i liczę ze spotkam tam kompetentna osobę na danym stanowisku :) mam jeszcze pytanie odnośnie akcyzy zmiany przeznaczenia pojazdu z ciężarowy na osobowy specjalny kamper , czy muszę wystąpić do urzędu skarbowego po pismo ze jestem zwolniony z akcyzy albo tez ja zaplacic czy nie . Bo czytając rozporządzenia i nowele można się zagubić
Świetny materiał 👍
Dziękuje i pozdrawiam.