Azta! Elképesztő, hogy ennyire kreatív vagy. Egyébként nagyon szép munka! Egy csomó openBVE-s cuccodat használom, amik fantasztikusak. Nagyon szeretem ezeket a típúsu videókat. Ui.: A kedvenc videósom vagy ever
Szia! Nagyon szép munka. Én is hasonlót fogok csináni, csak villamossal. Programozó vagyok, és úgy gondoltam, hogy megcsinálom a saját szimulátoromat. A videód rengeteget segített. Amit nagyon szépen köszönök.
Igazán nincs mit ;) Ha valami kódolással kapcsolatos kérdésed merülne fel (pl. az arduinoval kapcsolatban, ami elég sajátságos állatfaj), nyugodtan kérdezz majd.
Szia, hasonló szerkezetet tervezek építeni, és az lenne a kérdésem, hogyan oldottad meg a motor-kontroller fokozatainak fizikai ellenállását? Illetve hogy analóg potival, vagy valamilyen digitális léptetővel működik?
Mea culpa, valóban nem sok kép került fel erről a lépésről. @13:02-nél látszik a menetkontroller kar. Itt az a lényeg, hogy a korongba a megfelelő helyeken (rögzítettem, fent forgattam a megfelelő pozícióba, alul bejelöltem cerkával) vágtam be háromszög alakú bevágásokat, amikbe egy karon lévő csapágy belekap (szóval, van egy kar, egyik végén rögzítve van, másik végén kiáll belőle egy M5-ös csavar, amire két kis csapágy van rögzítve a végén - ez a két csapágy fut a korong élén, és ezt az egészet egy húzó spirálrugó feszíti neki a korongnak). A kialakítás hasonlít az eredeti kontrolleréhez, csak azon a korong acélból van, a kar meg kicsit más alakú, mert az egyben akasztja az irányváltóra szerelt korongot is, de az elv ugyanez. Nyilván amit azóta is többször tapasztaltam, az az, hogy fából valahogy nem az igazi a kapcsolás érzés. Ha lehet egy javaslatom, én a fa korongra tennék súlyokat, vagy egy kilónyit biztos, hogy nagyobb legyen a tehetetlensége, talán úgy reálisabb lenne, mert a fán így magában nagyon érződik, hogy nem igazi (a rugó feszítése se javít, csak erősebben fog klankogni ahogy bepattan fokozatba, de az érzés ugyanaz). Ha jól rémlik a tengelyek végéhez rögzítettem sima 270 fokos analóg potikat, 10kOhmosokat (vagy kifúrtam a tengelyt központosan és abba megy bele a poti, vagy egy vonalat belefűrészeltem, beleraktam egy kis fémlapot, és az akad bele a potméter bevágott tengelyébe - sajnos nem emlékszem melyik a befutó). Anno építettem egy teljesen fa Ev kontrollert (a semmiből összehozottak közül eddig az a legjobb, de akkor is ég és föld az igazihoz képest - mert hogy lett az is közben, egy fél fülkével együtt), ott azt csináltam, hogy a fogakba vágtam kis alu elemeket, amiket rögzítettem, azok mennek az arduinohoz, a közös pont meg a csapágy tengelye - ilyen kis áram nem fog ártani neki még. Előnye, hogy a poti nem mászik el (bár ilyen egyszerű szerkezetnél nem illene neki), hátránya hogy macerásabb megcsinálni.
arveres.bkv.hu/aukcio/utolso-darab-regi-orosz-metrobol-szarmazo-muszerasztal-segedvezeto-allas--arv20246076 The local transport company (BKV) sells/sold the last ones, like the one in the above link (though that's from an inner car). Maybe they have more and will put them on auction as well, I don't know.
Egész konkrétan mi a probléma? Emlékeim szerint egyébként az uno-n nem működik a keyboard.h, mivel más az USB meghajtó chip rajta (a Leonardo-n és a Due-n erre a célra konkrétan egy másik uC van felrakva és nem egy sima FTDI kópia IC, ezért működik a könyvtár), tehát azt felesleges rajta próbálnod. Azzal joystick parancsokat tudsz pl. küldeni gombnyomáskor.
@@Burst99325 hála az égnek nem volt rá szükségem :D De ha ez vigasztal, volt már teams meetingem indiai tech supporttal céges ügyben, nagyon kiváló szórakozás volt, főleg hogy olyan hibát mutattam nekik, amiről nem is hallottak még :D
Egy ex metróvezető barátom elküldte a 70-es években kiadott metró jármű szerkezettan két kötetét, ami elég jól, kapcsolás szinten írja le a működését az Ev, Ev3 és 81-717-es metrókocsiknak.
@@Bzmot332bve Át tudnád küldeni kérlek. Egy metró szimulatort csinálok. Már az Ev típusú metró modell meg van. A fülkének vannak hiányosságai, mert ezeket a dokumentációkat valamiért nagyon titkolják. A pandákról sikerült doksit szereznem, amelynek még csak a külseje van meg. Az alstrom metrókról is van esetleg kézikönyvet?
@@reflexgamespatrick van a pandáról és az Alstom-ről is, de ne haragudj, nem fogom átküldeni, mivel ahogyan te is mondtad, ezek nem annyira publikus infók (nem mint ha a neten amúgy bármilyen más tömegközlekedéses forrás fent lenne, lásd Danka könyvek a villamosokhoz és HÉV-ekhez...stb).
Elképesztő munka! Nekem ez full kínai, jó, hogy vannak emberek akik ennyire értenek valamihez.
Hidd el, van téma amivel én is így vagyok, kezdve a különböző orvosi videókkal :D
Egyébként köszönöm!
Azta! Elképesztő, hogy ennyire kreatív vagy. Egyébként nagyon szép munka! Egy csomó openBVE-s cuccodat használom, amik fantasztikusak. Nagyon szeretem ezeket a típúsu videókat.
Ui.: A kedvenc videósom vagy ever
Szia!
Nagyon szép munka.
Én is hasonlót fogok csináni, csak villamossal.
Programozó vagyok, és úgy gondoltam, hogy megcsinálom a saját szimulátoromat.
A videód rengeteget segített. Amit nagyon szépen köszönök.
Igazán nincs mit ;)
Ha valami kódolással kapcsolatos kérdésed merülne fel (pl. az arduinoval kapcsolatban, ami elég sajátságos állatfaj), nyugodtan kérdezz majd.
Szia, hasonló szerkezetet tervezek építeni, és az lenne a kérdésem, hogyan oldottad meg a motor-kontroller fokozatainak fizikai ellenállását? Illetve hogy analóg potival, vagy valamilyen digitális léptetővel működik?
Mea culpa, valóban nem sok kép került fel erről a lépésről.
@13:02-nél látszik a menetkontroller kar. Itt az a lényeg, hogy a korongba a megfelelő helyeken (rögzítettem, fent forgattam a megfelelő pozícióba, alul bejelöltem cerkával) vágtam be háromszög alakú bevágásokat, amikbe egy karon lévő csapágy belekap (szóval, van egy kar, egyik végén rögzítve van, másik végén kiáll belőle egy M5-ös csavar, amire két kis csapágy van rögzítve a végén - ez a két csapágy fut a korong élén, és ezt az egészet egy húzó spirálrugó feszíti neki a korongnak). A kialakítás hasonlít az eredeti kontrolleréhez, csak azon a korong acélból van, a kar meg kicsit más alakú, mert az egyben akasztja az irányváltóra szerelt korongot is, de az elv ugyanez. Nyilván amit azóta is többször tapasztaltam, az az, hogy fából valahogy nem az igazi a kapcsolás érzés. Ha lehet egy javaslatom, én a fa korongra tennék súlyokat, vagy egy kilónyit biztos, hogy nagyobb legyen a tehetetlensége, talán úgy reálisabb lenne, mert a fán így magában nagyon érződik, hogy nem igazi (a rugó feszítése se javít, csak erősebben fog klankogni ahogy bepattan fokozatba, de az érzés ugyanaz).
Ha jól rémlik a tengelyek végéhez rögzítettem sima 270 fokos analóg potikat, 10kOhmosokat (vagy kifúrtam a tengelyt központosan és abba megy bele a poti, vagy egy vonalat belefűrészeltem, beleraktam egy kis fémlapot, és az akad bele a potméter bevágott tengelyébe - sajnos nem emlékszem melyik a befutó).
Anno építettem egy teljesen fa Ev kontrollert (a semmiből összehozottak közül eddig az a legjobb, de akkor is ég és föld az igazihoz képest - mert hogy lett az is közben, egy fél fülkével együtt), ott azt csináltam, hogy a fogakba vágtam kis alu elemeket, amiket rögzítettem, azok mennek az arduinohoz, a közös pont meg a csapágy tengelye - ilyen kis áram nem fog ártani neki még. Előnye, hogy a poti nem mászik el (bár ilyen egyszerű szerkezetnél nem illene neki), hátránya hogy macerásabb megcsinálni.
Здраствуйте, подскажите как вы сделали вывод параметров из игры на индикацию и манометры?
I wrote a plugin DLL in C language, and I'm using that to get the data from the game and send it to the Arduino via serial port.
@@Bzmot332bve а можете предоставить DDL или скрипт для игры для вывода данных и скрипт для ардуино?
@@Home_Metro_HM I'm sorry but I don't want to send my program to anyone else.
Hello do you know where i can get a Pult from the EV3?
arveres.bkv.hu/aukcio/utolso-darab-regi-orosz-metrobol-szarmazo-muszerasztal-segedvezeto-allas--arv20246076
The local transport company (BKV) sells/sold the last ones, like the one in the above link (though that's from an inner car). Maybe they have more and will put them on auction as well, I don't know.
Szia, bele kezdtem egy hasonló projektbe de gondom támadt az arduino uno be programozásához esetleg ebben tudnál segíteni?
Egész konkrétan mi a probléma?
Emlékeim szerint egyébként az uno-n nem működik a keyboard.h, mivel más az USB meghajtó chip rajta (a Leonardo-n és a Due-n erre a célra konkrétan egy másik uC van felrakva és nem egy sima FTDI kópia IC, ezért működik a könyvtár), tehát azt felesleges rajta próbálnod. Azzal joystick parancsokat tudsz pl. küldeni gombnyomáskor.
Rendben köszönöm @@Bzmot332bve
Már csak egy indiai háttérzene és némi borzalmas akcentus hiányzik. :D
Nem éreztem szükségét ukulelézni alatta, de ezek szerint lenne rá igény... :D
@@Bzmot332bve ezekszerint te sosem néztél ilyen indiai programozás tutorialokat :D
@@Burst99325 hála az égnek nem volt rá szükségem :D
De ha ez vigasztal, volt már teams meetingem indiai tech supporttal céges ügyben, nagyon kiváló szórakozás volt, főleg hogy olyan hibát mutattam nekik, amiről nem is hallottak még :D
Ezekről a járművekről szinte semmi üzemeltetési útmutató nincs. Te milyen forrásokat használtál?
Egy ex metróvezető barátom elküldte a 70-es években kiadott metró jármű szerkezettan két kötetét, ami elég jól, kapcsolás szinten írja le a működését az Ev, Ev3 és 81-717-es metrókocsiknak.
@@Bzmot332bve Át tudnád küldeni kérlek. Egy metró szimulatort csinálok. Már az Ev típusú metró modell meg van. A fülkének vannak hiányosságai, mert ezeket a dokumentációkat valamiért nagyon titkolják. A pandákról sikerült doksit szereznem, amelynek még csak a külseje van meg. Az alstrom metrókról is van esetleg kézikönyvet?
@@reflexgamespatrick van a pandáról és az Alstom-ről is, de ne haragudj, nem fogom átküldeni, mivel ahogyan te is mondtad, ezek nem annyira publikus infók (nem mint ha a neten amúgy bármilyen más tömegközlekedéses forrás fent lenne, lásd Danka könyvek a villamosokhoz és HÉV-ekhez...stb).
@@Bzmot332bve Nem probléma
@@Bzmot332bve Az Ev metro a muszerfalanak gombjait el tudnad magyarazni, hogy mi mit csinal?