I guess im asking the wrong place but does someone know a way to get back into an Instagram account?? I was stupid forgot my password. I would appreciate any help you can give me.
Pozdrav. Dužina trajanja boce uglavnom zavisi od veličine boce, veličine akvarijuma, količine i vrste biljaka i riba, protoka gasa, kao i od toga da li se koristi EM ventil. Konkretno u mom slučaju, 60 litara akvarijum, 2.5kg boca, CO2 radi na 2 mehura u sekundi i gasi se noću, pa traje oko pola godine. Što se tiče nabavke svih ovih elemenata-postoje linkovi za kupovinu na mojim novijim klipovima. 🙂 pozdrav i hvala na podršci 👍
Odlican video, bilo bi mozda dobro pomenuti koliko dugo u proseku potraje ta boca na tom akvarijumu, sto naravno nije egzaktan podatak i varira, ali cisto orijentacije radi. U praksi i primeru sa videa tajmer verovatno samo nocu gasi CO2, ili se koristi na neki drugi nacin? Inace pre 10-tak godina sam imao pH regulator sa sondom koja je automatski regulisala i dozirala nivo CO2 iz boce, mada u praksi sam jako brzo trosio boce od 5 litara jer je akvarijum bio 600+ litara i imao preliv, pa se dosta toga i gubilo. Ali biljke su bile jako zadovoljne :) Odlican kanal, podrska za nastavak.
Pozdrav Nenade, sad sam tek video ovaj komentar... Hvala ti. 👍 Što se tiče trajanja boce, aj' da kažem da je u proseku punim na svakih 6 meseci. Uz pomoć tajmera i EM ventila može da se reguliše puštanje CO2 i na taj način se produžava taj period (gasi se noću, dakle 2 do 3 puta duže traje boca). Sonda svakako mnogo bolje reguliše protok gasa i sa takvom aparaturom je sistem dosta stabilniji, jer nema velikih oscilacija. 🖐
Pitanje vezano za rasprsivace u akvarijumu. Rasvjeta koja bude na poklopcu akvarijuma je stalno mokra i hvata se kamenac kako to resavate posto mi se sve to dogadja od rasprsivaca
Hvala! :) Nepovratni ventil je fabrički ugrađen ispod brojača mehurova, a iznad igličastog i EM ventila. Bukvalno, nalazi se tik ispod tog dela odakle izlaze mehurići u brojaču.
@@BranislavMandic Da, sad sam skontao.Viđao sam i drugačije sisteme pa me zabunilo. Pošto čekam i ja ove nedelje da mi stigne sistem, reci mi koja je procedura kada ga isključuješ, da li solenoid isključuje dovod gasa kada ga isključiš iz struje ili moraš zatvarati sve ventile čak i ako je solenoid isključen? I pošto vidim da si u NS, gde tačno puniš bocu?Messer? Izvini na smaranju :)
@@ZeljkoKolevski Sad sam tek video ovaj komentar (prošlo 7 meseci :D ) Pošto si ti već u međuvremenu došao do odgovora, evo napisaću ovde za druge: ventile ne diram nikad. Solenoid kada je uključen u struju, dozvoljava da CO2 prolazi kroz njega, a kada je isključen blokira protok. Tajmer služi za uključivanje i isključivanje struje. Bocu punim nekad u Messeru, nekad u Veterniku (malo pre kružnog toka, nikad ne znam kako se zove firma), a nekad punim kod Đure u Kamenici :)
Odlican video. Reci mi iz tvog iskustva da li je bolji klasican stakleni difuzor ili ova tzv bazuka? Kod nas ih nigde nisam video u prodaji. Jos jedno pitanje, da li taj mali brojac mehura gubi vodu? Citao sam po forumima da brzo "ispari" voda iz njega. Pozdrav.
Stakleni difuzori mogu biti i dobri i loši, zavisi od proizvođača. Svakakve sam viđao (uglavnom loše). Najbolje su mi se pokazali plastični, odnosno akrilni, koje proizvode Tropica i Sera i imaju ugrađen i nepovratni ventil i brojač mehurova (3u1). Takođe, mogu se naći i zamenske membrane za njih i izbacuju prilično sitne mehuriće. Bazuke je vrlo teško naći na našem tržištu i to samo iz jednog razloga, a to je cena. Koštaju dva do tri puta više u odnosu na akrilne i staklene i baš zbog toga se vrlo retko ljudi odlučuju za njih. Inače, bazuke izbacuju izuzezno, izuzetno sitne mehuriće, koji ni ne stignu do površine da se podignu. Za svaku preporuku. Što se tiče brojača mehurova, odgovor je - da. Isprazni se posle nekog vremena, ne znam ni kako ni zašto.
Zbog samog pritiska u brojaču se neretko dešava da voda "ispari" iz njega. Ovo može da se reši dodavanjem čistog glicerina (kupuje se u apotekama) umesto vode koji je dovoljno gust da ne prodre kroz membranu brojača, a opet odrađuje posao potpuno kao i voda.
Da li je za ovakav akvarij kao tvoj i takvu količinu biljaka uz CO2 sistem potrebna i zračna pumpa sa raspršivačem zraka da ribe imaju uvijek dovoljno kisika ?
Hvala! CO2 može, ali i ne mora da radi non-stop. Poželjno je da radi dok traje osvetljenost akvarijuma, odnosno oko 8h dnevno, jer samo u tom periodu biljke vrše fotosintezu i tada im je CO2 najpotrebniji. Može se regulisati uz pomoć elektromagnetnog ventila+tajmer i na taj način boca traje 3x duže. U proseku, ako radi bez prestanka, na 100 litara, boca od 3kg traje oko pola godine.
Одличан видео! колико цо2 иде на 150 лит акваријум ,колико мехурова отприлике,јако би ми користио одговор и да ли ради сво време док ради осветљење и да ли је неопходна свакодневна прихрана микро и макро уз цо2
Hvala! Otprilike jedan do dva mehura u sekundi, u zavisnosti od količine i vrste biljaka. Može da se ubacuje i u toku noći, ali nije neophodno. U svakom slučaju je stabilniji sistem ako se ne gasi CO2 noću. Prihrana je obavezna, ali ne mora svakodevno da se dodaje, već može i na nedeljnom nivou.
@@BranislavMandic Хвала,а што се тиче прехране додајем кроз водену колону по 15 мил свакодневно микро и макро да ли је то можда много,да ли може да покрене алге неке прекомерна прихрана
Ne postoji bas pravilo, ali neki prosek jeste jedan mehur u sekundi. U sustini, to dosta zavisi od litraze samog akvarijuma i kolicine biljne mase. Kod malih akvarijuma, ispod 30 litara moze cak i 2-3 mehura u 10 sekudni, dok kod onih koji imaju 300-400-500 litara moze i 5 mehura u sekundi. Pozz
@@DamirN1982 Tako je. Moze sigurno 3 m/s, s' tim sto prilikom prve instalacije CO2 treba biti pazljiv, jer ribe nisu navikle na tu koncentraciju. Najbolje je postepeno povecavati.
Odlično, ovakvi kanali su potrebni na našim prostorima (što se hobija tiče).
Ja Sam ...Hvala! Biće uskoro još novih klipova. :)
I guess im asking the wrong place but does someone know a way to get back into an Instagram account??
I was stupid forgot my password. I would appreciate any help you can give me.
@Mohammad Alfonso instablaster :)
Vrh! :) Super objasnjeno.
Hvala! :D
Full podrška iz Subotice, samo tako nastavi, lep tutorijal!
Hvala!
Hvala puno! :)
Nema na čemu. :D
Pozdrav odlicno objasnjeno , jedina zamjerka sto nisi rekao cijene svega toga koliko traje taj Co2 i gdje se da nabavit. Drugacije velika podrska .
Pozdrav. Dužina trajanja boce uglavnom zavisi od veličine boce, veličine akvarijuma, količine i vrste biljaka i riba, protoka gasa, kao i od toga da li se koristi EM ventil. Konkretno u mom slučaju, 60 litara akvarijum, 2.5kg boca, CO2 radi na 2 mehura u sekundi i gasi se noću, pa traje oko pola godine. Što se tiče nabavke svih ovih elemenata-postoje linkovi za kupovinu na mojim novijim klipovima. 🙂 pozdrav i hvala na podršci 👍
одличан видео.!
Odlican video, bilo bi mozda dobro pomenuti koliko dugo u proseku potraje ta boca na tom akvarijumu, sto naravno nije egzaktan podatak i varira, ali cisto orijentacije radi.
U praksi i primeru sa videa tajmer verovatno samo nocu gasi CO2, ili se koristi na neki drugi nacin?
Inace pre 10-tak godina sam imao pH regulator sa sondom koja je automatski regulisala i dozirala nivo CO2 iz boce, mada u praksi sam jako brzo trosio boce od 5 litara jer je akvarijum bio 600+ litara i imao preliv, pa se dosta toga i gubilo. Ali biljke su bile jako zadovoljne :)
Odlican kanal, podrska za nastavak.
Pozdrav Nenade, sad sam tek video ovaj komentar... Hvala ti. 👍
Što se tiče trajanja boce, aj' da kažem da je u proseku punim na svakih 6 meseci. Uz pomoć tajmera i EM ventila može da se reguliše puštanje CO2 i na taj način se produžava taj period (gasi se noću, dakle 2 do 3 puta duže traje boca). Sonda svakako mnogo bolje reguliše protok gasa i sa takvom aparaturom je sistem dosta stabilniji, jer nema velikih oscilacija. 🖐
Pitanje vezano za rasprsivace u akvarijumu. Rasvjeta koja bude na poklopcu akvarijuma je stalno mokra i hvata se kamenac kako to resavate posto mi se sve to dogadja od rasprsivaca
Bas lepa tehnika interesantnp
Hvala!
Odličan video, precizan.
Ne koristiš nepovratni ventil sa ovim difuzorom ili je to samo u ovom videu radi tutorijala?
Hvala! :) Nepovratni ventil je fabrički ugrađen ispod brojača mehurova, a iznad igličastog i EM ventila.
Bukvalno, nalazi se tik ispod tog dela odakle izlaze mehurići u brojaču.
@@BranislavMandic Da, sad sam skontao.Viđao sam i drugačije sisteme pa me zabunilo.
Pošto čekam i ja ove nedelje da mi stigne sistem, reci mi koja je procedura kada ga isključuješ, da li solenoid isključuje dovod gasa kada ga isključiš iz struje ili moraš zatvarati sve ventile čak i ako je solenoid isključen?
I pošto vidim da si u NS, gde tačno puniš bocu?Messer?
Izvini na smaranju :)
@@ZeljkoKolevski Sad sam tek video ovaj komentar (prošlo 7 meseci :D )
Pošto si ti već u međuvremenu došao do odgovora, evo napisaću ovde za druge:
ventile ne diram nikad. Solenoid kada je uključen u struju, dozvoljava da CO2 prolazi kroz njega, a kada je isključen blokira protok. Tajmer služi za uključivanje i isključivanje struje.
Bocu punim nekad u Messeru, nekad u Veterniku (malo pre kružnog toka, nikad ne znam kako se zove firma), a nekad punim kod Đure u Kamenici :)
Odlican video. Reci mi iz tvog iskustva da li je bolji klasican stakleni difuzor ili ova tzv bazuka? Kod nas ih nigde nisam video u prodaji. Jos jedno pitanje, da li taj mali brojac mehura gubi vodu? Citao sam po forumima da brzo "ispari" voda iz njega. Pozdrav.
Stakleni difuzori mogu biti i dobri i loši, zavisi od proizvođača. Svakakve sam viđao (uglavnom loše). Najbolje su mi se pokazali plastični, odnosno akrilni, koje proizvode Tropica i Sera i imaju ugrađen i nepovratni ventil i brojač mehurova (3u1). Takođe, mogu se naći i zamenske membrane za njih i izbacuju prilično sitne mehuriće. Bazuke je vrlo teško naći na našem tržištu i to samo iz jednog razloga, a to je cena. Koštaju dva do tri puta više u odnosu na akrilne i staklene i baš zbog toga se vrlo retko ljudi odlučuju za njih. Inače, bazuke izbacuju izuzezno, izuzetno sitne mehuriće, koji ni ne stignu do površine da se podignu. Za svaku preporuku.
Što se tiče brojača mehurova, odgovor je - da. Isprazni se posle nekog vremena, ne znam ni kako ni zašto.
Zbog samog pritiska u brojaču se neretko dešava da voda "ispari" iz njega. Ovo može da se reši dodavanjem čistog glicerina (kupuje se u apotekama) umesto vode koji je dovoljno gust da ne prodre kroz membranu brojača, a opet odrađuje posao potpuno kao i voda.
@@sasaloncarevic84 Odlična fora! To nisam ni znao. Hvala! 👍
@@BranislavMandic učimo svakim danom :)
Da li je za ovakav akvarij kao tvoj i takvu količinu biljaka uz CO2 sistem potrebna i zračna pumpa sa raspršivačem zraka da ribe imaju uvijek dovoljno kisika ?
Nije potrebno, zato što ima dovoljno kiseonika od biljaka.
Pozdrav druze kolko mehura na 180l
Kako sada naredis da se pali i gasi co2 ???
extra video jel znas gde ima kupiti ceo set sa bocom mozda?
Bocu je najbolje potražiti u lokalnoj firmi za punjenje boca gasovima, a ostalu opremu možete pogledati na linku: aquascape.rs/online-prodaja/co2
Odlican Video, jedno glupo pitanje pocetnik sam koliko cesto mora raditi co2 i koliko otprilike traje jedna boca, hvala
Hvala! CO2 može, ali i ne mora da radi non-stop. Poželjno je da radi dok traje osvetljenost akvarijuma, odnosno oko 8h dnevno, jer samo u tom periodu biljke vrše fotosintezu i tada im je CO2 najpotrebniji. Može se regulisati uz pomoć elektromagnetnog ventila+tajmer i na taj način boca traje 3x duže. U proseku, ako radi bez prestanka, na 100 litara, boca od 3kg traje oko pola godine.
@@BranislavMandic hvala 👍
Cool
tnx
Brane mozes mi reci sta je to g5-8 plug i w21.8 plug ili koja je razlika...zelim ga poruciti preko aliexpresa al trazi odabrati plug.
w21.8 je standard kod nas.
e jer se superlepak moye koristiti npr ya lepljene mahovine na panj
Može, imaš to u jednom od klipova prikazano.
Pozdrav, jel' ovo boca od aparata za gašenje?
Pozdrav. Jeste, samo je stavljen klasičan ventil, umesto one "kvačice".
@@BranislavMandic I hoće da ti napune u punionici, jer je tanji zid na ovoj boci?
@@fuadcuplov kod mene hoće, mada sam čuo da negde i neće...
Kakvi su oni sistemi sa aluminijskim bocama koji se mogu kupiti na allixpesu?
Ne znam stvarno...
Da li je CO2 neophodan ili ima nesto drugo sto menja CO2?
CO2 nije neophodan.
Одличан видео!
колико цо2 иде на 150 лит акваријум ,колико мехурова отприлике,јако би ми користио одговор и да ли ради сво време док ради осветљење и да ли је неопходна свакодневна прихрана микро и макро уз цо2
Hvala! Otprilike jedan do dva mehura u sekundi, u zavisnosti od količine i vrste biljaka. Može da se ubacuje i u toku noći, ali nije neophodno. U svakom slučaju je stabilniji sistem ako se ne gasi CO2 noću. Prihrana je obavezna, ali ne mora svakodevno da se dodaje, već može i na nedeljnom nivou.
@@BranislavMandic
Хвала,а што се тиче прехране додајем кроз водену колону по 15 мил свакодневно микро и макро да ли је то можда много,да ли може да покрене алге неке прекомерна прихрана
@@Marija154 Onako kako piše u uputstvu, tako treba da se dozira. Prekomerno doziranje može izazvati pojavu nekih algi...
Koliko mehurica je preporucena doza npr u 10-tak sekundi,moze savet ?
Ne postoji bas pravilo, ali neki prosek jeste jedan mehur u sekundi. U sustini, to dosta zavisi od litraze samog akvarijuma i kolicine biljne mase. Kod malih akvarijuma, ispod 30 litara moze cak i 2-3 mehura u 10 sekudni, dok kod onih koji imaju 300-400-500 litara moze i 5 mehura u sekundi. Pozz
@@BranislavMandic Znaci ja u moj od 240l mogu dosta 😊. Hvala na savetu
@@DamirN1982 Tako je. Moze sigurno 3 m/s, s' tim sto prilikom prve instalacije CO2 treba biti pazljiv, jer ribe nisu navikle na tu koncentraciju. Najbolje je postepeno povecavati.
Nije ni šraf, ni matica već holender ;)
E, tako je. :D hvala Kokaniđo te kjero. :* liznuo sam, al' se ne vidi :D
Cool
tnx