Nie wspomniałeś o tym w treści zagadki, a ilustracja ewidentnie przedstawia zawiązane worki, sam po minucie stwierdziłem, że się nie da, szczęśliwie przed sprawdzeniem rozwiązania zajrzałem w komentarze. A co do sytuacji z 15 workami to minimalna ilość monet w środku to 14 sztuk, postępujemy analogicznie, tylko z jednego worka nie bierzemy żadnej (worek "zerowy" powiedzmy)
Bardzo fajna zagadka ale nie pomyślałem że możemy ważyć same monety tylko myślałem jak całościowo to rozwiązać w sensie ważąc całe worki i to mnie trochę zgubiło. :/
No właśnie się nie da a wierzyłem w swoje możliwości. Widocznie nie jestem tak bystry by wpaść na to że można je wyciągać. :P Mimo wszystko fajny kanał i czekam na więcej :))
14 monet ponieważ monety z 15 worka są nam w simie zbędne bo jeżeli wynik będzie wskazywał że w 1 z 14 worków jest prawdziwa moneta to wyliczymy to w którym a jeśli wynik będzie wskazywał na to iz jest 14 worków z fałszywymi to oczywiste jest że w 15 worku jest prawdziwa moneta ;p mam nadzieję że dobrze hehe
@@MathLogic Jeśli mamy 15 worków, a jak to powiedział kolega "wystarczy 14 monet" to w 15 worku nie bedzie żadnej monety YOLO! Wiec twierdzenie ze w worku nr 15 mogła by byc prawdziwa moneta jest błędne bo wg niego mamy 14 monet. HALOOO !!!
Jeśli dopuścimy, że w workach niekoniecznie jest po tyle samo monet, to nie musi być nawet po 14 monet w każdym z worków. Wystarczy, że w chociaż jednym z nich będzie 14 monet, a w którymś z pozostałych co najmniej 13, następnie w jeszcze innym co najmniej 12... i tak dalej. Ostatni worek może być nawet pusty, chociaż wtedy chyba trochę głupio by było, gdyby się okazało, że to właśnie ten pusty worek miał zawierać prawdziwe monety: brawo, oto worek z prawdziwymi monetami, tylko szkoda, że było tu ich zero! XD Taki mały trolling. W każdym razie sztuczka z ważeniem nie wymaga od nas pobrania danej liczby monet z konkretnego worka. Możemy sobie wybrać, z którego worka będziemy brali 14, z którego 13 itd. Dlatego w niektórych workach może być mniej i też się uda.
@@winusiekwk8834 14 monet kolego - 14 w każdym worku ;) . Jeśli tak jak pisałem z 15 worka nie weźmiemy żadnych monet to da się to wyliczyć ( 1 worek 1 moneta 2 worek 2 monety .....14 worek 14 monet warzywny to i jeśli wynik wskaże że w jakimś z tych worków jest też z prawdziwymi to wiemy że w 15 są fałszywe a jeśli wykaże że w 14 workach są same fałszywe to 15 worek jest że złotymi monetami
Myślę że wystarczyło by 14 monet ponieważ monety z 1 worka można nie kłaść i jak wyjdzie wynik z 0 na końcu to znaczy że praawdziwe monety są w 1 worku a jak nie to tak jak w filmie trzeba znaleźć prawdziwe monety
Po obejrzeniu 1:06 całości znałem rozwiązanie. Z pierwszego worka 1 monetę, z drugiego 2, z trzeciego 4 I tak dalej. Ważymy wszystkie na raz . Wielkość cyfry na ostatniej znaczącej pozycji wskazuje w którym worku były oryginały.
Zagadka: Masz 9 kulek, z których tylko 1 jest cięższa od innych. Masz tylko dwa ważenia. Wskaż która kulka jest cięższa od pozostałych na podstawie tylko 2 ważeń.
na wadze szalkowej kładziesz po 3 kulki z każdej strony a 3 czekają na swoją kolej. Jeżeli waga szalkowa jest w równowadze to z 3-ech które czekały bierzesz do drugiego ważenia po jednej na stronę a jedna czeka. Jeżeli waga jest w równowadze to cięższa jest ta której nie ważyłeś. Jeżeli waga przy pierwszym ważeniu wskazuje, że jedna strona jest cięższa to ważysz te 3 kulki w ten sam sposób - 2 na wagę jedna czeka. Albo okaże się że waga pokazuje, że jedna jest cięższa albo ta nieważona jest najcięższa.
Na mniej w każdym z 15 worków jeżeli w wszystkich musi być tyle samo monet to 14. Bo z pierwszego bierzemy 0 monet jeżeli wynik wskarze że wszystkie monety są fałszywe to to pierwszy jest wypełniony prawdziwymi. Reszta tak jak w filmie.
Ja pomyślałem że pakuję wszystko na wagę a potem zabieram stopniowo po 1 worku kiedy waga po zabraniu worka spadnie o 110 anie o 100 to tam są złote. Było tylko jedno ważenie więc się zgadza. Po usłyszeniu rozwiązania pomyślałem że przecież nie było powiedziane że jest 10 monet w każdym worku ani że jest ich taka sama ilość w każdym z nich :/
W tych workach musi być co najmniej 10 monet (a dokładniej musi ich być conajmniej tyle ile worków) natomiast jeżeli będzie ich 10000000000 to nadal ten sposób zadziała.
@@kacperjasinski274 Rozumiem, ale chodziło mi o to dlaczego moja odpowiedź nie działa, bo nie wiadomo ile jest monet i czy w każdym worku jest ich taka sama ilość. Gdyby w każdym worku było po 10 to moja odpowiedź również byłaby celna.
@@WhiteBackground-l2u więc waże raz całość i gdy ściągam worki robię to pojedynczo patrząc jednocześnie na wagę. Z resztą to była moja 1 myśl po 30 sekundowej analizie więc nie twierdzę że jest idealna
Stawiam wszystkie worki na wagę - wrzucam monetę - ważę. - i zaczynam pojedynczo zdejmować worki z wagi - teraz w pamięci obliczem różnice wagi po zdjęciu danego worka z wagi - i tak trafiam na właściwy worek gdyż w przypadku tego jednego ze złotem różnica będzie większa niż w przypadku 9 pozostałych. Zarzut wytycznych co do jednego ważenia obalam tym że nie było mowy że mam jedno ważenie a jedną monetę 😂
Liczba 1000 składa się 4 znaków - 1 , 0 , 0 i 0 , oraz zawiera 2 cyfry - 1 i 0 , należy zapisać liczbę 1000 używając jednej cyfry , rzymskie M nie jest brane pod uwagę ...
Właśnie oglądam ten odcinek i ta zagadka brzmiała inaczej. Columbo miał sobie wyobrazić dowolną ilość worków, w których jest dowolna ilość złotych monet. Każdy prawdziwa moneta waży 1 funt, a fałszywa powiedzmy 1,1 funta. Masz do wykorzystania tylko jedna monetę na wadze automatycznej, tylko jeden odczyt, jak zorientujesz się który worek jest fałszywy? Rozwiązanie oczywiście na tej samej zasadzie.
Zagadka jest nielogiczna bo jest nieprecyzyjna. Powinno być podane, że jest np. w każdym worku po 100 monet i można te monety wyjmować na wagę. Przy 5 monetach w każdym worku nie da się tej zagadki rozwiązać tą metodą.
To jest dziura w oryginalnej zagadce i omawiam to pod koniec (2:55). Mówię o pełnych workach oraz daje rysunek z 10 monetami w worku, żeby pomóc uniknąć tych wątpliwości. Zresztą ktoś kto wpadnie na trop rozwiązania nie zrezygnuje z niego przez tę wątpliwość. Natomiast przeoczyłem, że zawiązane worki mogą "zabraniać" wyciągać monety. To już mogłem tylko po fakcie wyjasnić w napisach, opisie i przypiętym komentarzu widząc, że wprowadzało to w błąd.
Nie musi być W KAŻDYM - w co najmniej jednym powinno być minimum 14, w co najmniej jednym Z POZOSTAŁYCH minimum 13 i tak dalej - zaś zdanie, że worki zawierają jakieś monety a w jednym są te prawdziwe, wyklucza możliwość "pustych worków". Zatem sytuacja: 1, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 monet (minimum) odpowiednio w workach też umożliwi przeprowadzenie ważenia :)
Zagadka może wiec brzmieć: w workach znajdują się monety, ale w każdym jest ich inna ilość. Gdyby założyć, ze w każdym z worków jest inna liczna monet to zagadka jest do rozwiązania w każdym przypadku dla dowolnej ilości worków.
14 monet jest potrzebnych na worek. Poniewaz monety z jednego worka możemy sobie odpuścić. Jeżeli wynik wyjdzie równy to w ominietym worku są złote monety. Jeżeli wynik wskazuje na to że złote monety sa na wadze to w ominiętym worku i tak nie było złotych monet.
A nie prościej dokładać na wagę po jednej monecie z każdego worka. Fałszywa waży 10 gr. to po wyłożenia każdej następnej będzie zawsze 10, 20, 30 i tak aż zobaczymy wynik np 41 gr. Czyli ostatnia położona moneta waży 11 gr. Biorę na plecy worek z którego ją wziąłem i idę do domu.
Jeśli w każdym z worków jest tyle samo monet, to kładziemy wszystkie na wagę i zdejmujemy po jednym za każdym razem patrząc ile wskazuje waga. Tam gdzie pojawiła się anomalia tam są prawdziwe monety
Dzięki za materiał, ale edycja taka, że tego się nie da oglądać z uwagi na oczy. Miliony czynności i bazgrania i pojajwiających sie efektów na ekranie w ciągu 20 sekund.
W oryginale było gorzej: tyle worków ile chcesz, w każdym tyle monet ile chcesz, prawdziwa wazy ile chcesz, fałszywa ile chcesz. Zadający zagadkę w serialu nazwał to zadaniem "z minimum informacji". Ale problemem w tak sformułowanym zadaniu jest sytuacja, gdy monet w każdym worku jest dużo mniej niż worków. Rysunkami i słowami starałem się naprowadzić, że monet jest sporo. Nie ma większego znaczenia ile dokładnie (więcej niż 8). Mój błąd, że nie powiedziałem jasno, że można wyciągać monety.
@Moon Cat mam nauczkę na przyszłość ;) I tak wolne dyskusje tutaj niż tłumaczenie dziesiąty raz pod filmem z równikiem że "zachód" nie zawsze jest "w lewo" na naszej półkuli... O_o
Ja tam mam lepszy sposób - złoto jest miękkie jak masło, na tyle że można je wygiąć zębami. W ten sposób sprawdzano autentyczność monet - że to złoto, a nie tombak, piryt czy pomalowana stal.
Przynajmniej 15, bo po kolei z każdego worka, których mamy 15 wyciągamy o jedną więcej niż poprzednio, czyli z ostatniego worka wyciągniemy wszystkie 15.
Wszyscy piszą o rozwiązaniu zagadki, chociaż była w miarę łatwa, a ciekawe czy ktoś zauważył że tam był błąd. Zamiast "fałszywa" jest napisane "fałyszwa"
najmniej 14 monet w worku, jednego worka nie musimy ważyć mamy pewność że prawdziwe monety są na wadzę z innymi fałszywkami (pierwszy przykład ) albo 1 worek z którego nie wyjmiemy żadnej monety do ważenia.
Bezsensu. Inaczej to zadanie powinno być skonstruowane np. ze mamy do czynienia nie z zamknietymi workami a z 10 kupkami monet (tak zeby nie sugerowac ze nie mozemy otworzyc worków). Równie dobrze moglem wyczuc w rekach ze moneta jest ciezsza, albo zbudowac z nich konstrukcje ktora by to udowodnila ze niektore sa ciezsze, dlatego zadanie sugeruje niedotykanie monet. dodam jeszcze ze nie dostalismy info ile tych monet jest w worku (jedynie ze pelne worki). Oczywiscie wiem ze chodzi o samo wazenie, ale w zadaniach na IQ nie sugeruje sie, ze nie mozemy robic czegos co mozemy robic.
Na szalkowej wadze dało by się wykryć worek z prawdziwymi monetami . Wystarczy ważyć po dwa worki w parach i tak w końcu cięższy by wyszedł w kolejnej z par .
Zbyt łatwe. Jeśli damy z każdego worka po jednej monecie, to wyświetli nam zawsze 9 x 10 gr + 1 x 11 czyli 101 gr. Bo jedna prawdziwa. Trzeba ponumerować worki od 1 do 10 i położyć na wadzę 55 monet. Z każdego worka wziąć tyle monet, jaka liczba jest na worku. Gdyby wszystkie były fałszywe całość ważyłaby 550gr. Ilość gram ponad 550, będzie oznaczała ilość złotych monet na wadze, a więc numer worka. Całość będzie ważyła najmniej 551gr (jeśli złote są w worku numer 1), a najwięcej 560gr (jeśli złoto jest w worku numer 10). A teraz kontunuuje oglądanie, żeby się przekonać czy się nie pomyliłem.
EDIT : Obejrzałem i nie pomyliłem się. A co do dodatkowego pytania. Przy 15 workach w każdym musiałoby być co najmniej 14 monet. Wtedy układalibyśmy je na wadze tak: Z worka 1 - 0 , z worka 2 - 1 itd. Z 15 worka 14 monet i w sumie położylibyśmy na wadze razem 105 monet. Waga powinna być wtedy od 1050gram (kiedy złoto byłoby w worku z którego nie położylismy monet) do 119, kiedy złoto byłoby w worku ostatnim z którego wyłożyliśmy 14 monet. . Dla ułatwienia worki należałoby ponumerować od 0 do 14. Zastrzegam że nie obejrzałem jeszcze filmu do końca i nie czytałem komentarzy.
Prawdziwy detektyw wziąłby monety - uderzyłby jedną o drugą z każdego worka i wiedziałby, które są fałszywe, a które nie, bo złote monety można podrobić tak aby ważyły tyle co prawdziwe złote monety :D - wiem, nie na tym polega ta zagadka xd
Ja bym położył 10 monet czyli wszystkie by ważyły z tą prawdziwa 101g i bym zdejmował jedną po drugiej i czekał bym kiedy odejmie z wagi 11 a nie 10 g więc w każdym worku mogła by być 1 moneta
A muszę użyć 1 monete do wagi więc wszystko to samo tykko zamiast 101 to 91 a gdyby się okazało że wagą pokazuje 90 to znaczy że wrzuciłem złota monetę do wagi więc rozwalamy wagę by zdobyć złota monetę XD
Jeśli w jednym były prawdziwe to tylko 14 monet, trzeba by żważyć tylko 14 z 15 worków tym sposobem który powiedziałeś jeśli by wyszedł wynik który wskazywał by że monety są wałszywe to w nie ważonum worku były prawdziwe.
Patryk Gut Dokładnie tak! Innymi słowy mozna brać monety z kolejnych worków zaczynajac nie od jednej ale od zero monet i skończyć na 14. I właśnie 14 to prawidłowa odpowiedź. Gratulacje!
gebet2000 Fajny awatar :) Trzy worki były jako przykład w rozwiązaniu, w zadaniu było "ile chcesz". Ja dałem więcej bo zaraz byłby odpowiedzi: "a po co wybierać? Dwa worki w ręce, trzecie w zęby i uciekam ze wszystkimi" ;)
Jeszcze banalnej mamy jedno ważenie wrzucamy monetę fałszywa nie ma ważenia bo waga wypluła monetę fałszywą i nadal mamy 1 ważenie bo waga nie została uruchomiona robimy tak aż waga znajdzie prawdziwą monetę proste
+Leszek W przypadku jednej monety. W przypadku większej ilosci monet to już wyczuwalna różnica. Różna ilość monet w workach nie przeszkadza, można wyjąć z każdego worka dokładnie po tyle samo.
@@bloodonice7783 Wsumie Racja ale i tak latwo sie pomylic zakladajac ze w worku jest ok 17 monet a roznica 17g to dalej nie duzo. Zalezy ile monet jest w worku :D
Yyy mysle,ze odpowiedz to 15,poniewaz tym sposobem wyjdzie 1200 g monet, jesli wszystkie bylyby falszywe, i tak samo jak w zadaniu np. Jakby 5 byla prawdziwa, to kolejne 5 g do wyniku, itd. Ale pewnie cos przeoczylam i jest zle,jednak na nic innego nie moge wpasc
Chyba widziałem ten odcinek Columbo. Zresztą chyba oglądałem prawie wszystkie. Może kilka mi uciekło. Ale zagadka fajna. Choć nie była trudna moim zdaniem.
Na 3 woreczkach Columbo wyjaśnił rozwiązanie. Zadający zagadkę określił ją jako "problem z minimum informacji" i powiedział, że worków może być ile chcesz a w nim monet ile chcesz. Ale jeśli monet będzie a mało, to zadanie będzie nie do rozwiązania. A serial jest świetny!
1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12+13+14+=105 więc mamy 105 monet. pomijamy 15 worek. gdyby każda ważyła 10g to mielibyśmy 1050g gdy w jakimś worku są prawdziwe monety to do 1050 dodajemy numer worka jeśli je ponumerowaliśmy. jak liczba się nie zmieni to znaczy że w ostatnim są prawdziwe widać że musimy mieć 1 monetę w 1 worku, 2 monety w drugim ... a w przed ostatnim musi być 14 monet. łącznie musi być 105 monet aby rozwiązać zagadkę
nawet nie tak koniecznie, bo można wziąść pokolei worki i ponumerować je po przez podliczanie monet i w worku który ma najmniej monet może być 5 monet, a nie 14. w rezultacie to policzysz
Bonus 15 ponieważ jest 15 worków do porównania 1 worek 1 moneta 2 worek 2 monety i tak dalej 14 worek 14 monet i 15 worek 15 monet to było proste xD :) serdecznie pozdrawiam :)
Tego typu zagadki są dla ludzi, którzy istnieją tylko w sferze racjonalnej, nie wychodzą z domu i nie ciupciają. W rzeczywistości taka waga nie wskazałaby rozstrzygającego wyniku bo obciążenie byłoby nierównomierne. A tak życiowo, to te prawdziwe wydawały by inny dźwięk po uderzeniu o siebie od pozostałych i nie musiałbym ich kłaść nawet na wagę i używać żetonu.
Nie - takie zagadki są dla ludzi, którzy znajdują rozwiązanie w kilkanaście sekund - nie dlatego, że tylko rozwiązywaniem ich się trudnią całe życie, ale dlatego, iż mają ku temu pewne predyspozycje ;) Ja nie potrafię dla odmiany grać na skrzypcach, nauczenie się zagrania czegokolwiek dłuższego i "jakoś brzmiącego" zajęłoby mi wiele dni, ale nie opowiadam farmazonów, jak to ludzie z talentem muzycznym "nie mają innego życia". Po prostu uznaję fakt, że nie mam do czegoś predyspozycji. Tobie zaś wydaje się, iż fakt, coś Ci idzie mozolnie, implikuje to, że KAŻDY inny musi mitrężyć co najmniej tyle samo czasu co Ty na coś, co mu "naturalnie" wychodzi. Zapewniam Cię, że osoby inteligentne także "ciupciają", być może nie na taką skalę, by czynić z tego "cel życia", ale zwykle z bardziej interesującymi/wymagającymi partnerami ;p PS. odnoszę wrażenie, iż nie do końca pojmujesz znaczenie słowa "racjonalny" ;)
Utrudniłeś rozwiązanie brakiem wskazania ze mozna wyjac monety z worków, dodatkowo wskazałeś brak takiej mozliwosci grafika przedstawiajaca zawiazane worki. Gdyby byly np garnki wiekszosc osob wpadlaby na rozwiazanie
A gdyby tak układać worek na worku na tej wadze i sprawdzic za którym razem zwiększy się masa o inną liczbę gramów? ;p Nie ma napisane nic że nie można wpierdzielić wszystkich worków na wagę (;
1 moneta poniewarz mam 10 worków w karzdym 1 moneta a waga działa na monety więc kłade pierwszą moneta na wage i wrzucam tom dodatkową jak będzie 10 g to robie to samo tyle że z 2 monetą i tak aż będzie 11 g takto ją sobie biore
Możecie wyciągać monety z worków na wagę. Przypinamy ten komentarz, bo widzę, że było to niejasne.
Nie wspomniałeś o tym w treści zagadki, a ilustracja ewidentnie przedstawia zawiązane worki, sam po minucie stwierdziłem, że się nie da, szczęśliwie przed sprawdzeniem rozwiązania zajrzałem w komentarze. A co do sytuacji z 15 workami to minimalna ilość monet w środku to 14 sztuk, postępujemy analogicznie, tylko z jednego worka nie bierzemy żadnej (worek "zerowy" powiedzmy)
@@plopavo Dobra, dodałem też taką informację w napisach, gdy pojawia się waga. Więcej już nie jestem w stanie zrobić.
14 to prawidłowa odpowiedź!
SERIO ! 20 minut nad tym ślęczałem, a po tym się dowiaduję, że monety można wyciągać, czuję się oszukany
szkoda, że zobaczyłem to info dopiero po obejrzeniu całości..
:(
Bardzo fajna zagadka ale nie pomyślałem że możemy ważyć same monety tylko myślałem jak całościowo to rozwiązać w sensie ważąc całe worki i to mnie trochę zgubiło. :/
Z całymi workami nie ma szans :) Może powinienem był jasno podkreślić ze można wyciągać monety z worka
No właśnie się nie da a wierzyłem w swoje możliwości. Widocznie nie jestem tak bystry by wpaść na to że można je wyciągać. :P Mimo wszystko fajny kanał i czekam na więcej :))
Dzięki! Kolejna zagadka już niedługo :)
też zrozumiałem ze moge ważyć tylko całe worki
I ja.
14 monet ponieważ monety z 15 worka są nam w simie zbędne bo jeżeli wynik będzie wskazywał że w 1 z 14 worków jest prawdziwa moneta to wyliczymy to w którym a jeśli wynik będzie wskazywał na to iz jest 14 worków z fałszywymi to oczywiste jest że w 15 worku jest prawdziwa moneta ;p mam nadzieję że dobrze hehe
Hiroken dokładnie tak :)
@@MathLogic Jeśli mamy 15 worków, a jak to powiedział kolega "wystarczy 14 monet" to w 15 worku nie bedzie żadnej monety YOLO! Wiec twierdzenie ze w worku nr 15 mogła by byc prawdziwa moneta jest błędne bo wg niego mamy 14 monet. HALOOO !!!
@@winusiekwk8834 najmniej po 14 w każdym worku.
Jeśli dopuścimy, że w workach niekoniecznie jest po tyle samo monet, to nie musi być nawet po 14 monet w każdym z worków. Wystarczy, że w chociaż jednym z nich będzie 14 monet, a w którymś z pozostałych co najmniej 13, następnie w jeszcze innym co najmniej 12... i tak dalej. Ostatni worek może być nawet pusty, chociaż wtedy chyba trochę głupio by było, gdyby się okazało, że to właśnie ten pusty worek miał zawierać prawdziwe monety: brawo, oto worek z prawdziwymi monetami, tylko szkoda, że było tu ich zero! XD Taki mały trolling. W każdym razie sztuczka z ważeniem nie wymaga od nas pobrania danej liczby monet z konkretnego worka. Możemy sobie wybrać, z którego worka będziemy brali 14, z którego 13 itd. Dlatego w niektórych workach może być mniej i też się uda.
@@winusiekwk8834 14 monet kolego - 14 w każdym worku ;) . Jeśli tak jak pisałem z 15 worka nie weźmiemy żadnych monet to da się to wyliczyć ( 1 worek 1 moneta 2 worek 2 monety .....14 worek 14 monet warzywny to i jeśli wynik wskaże że w jakimś z tych worków jest też z prawdziwymi to wiemy że w 15 są fałszywe a jeśli wykaże że w 14 workach są same fałszywe to 15 worek jest że złotymi monetami
Skoro waga przyjmuje monety, a mamy fałszywe i prawdziwe można sprawdzić która monetę przyjmie mechanizm(tą prawdziwą) 😂
To samo pomyślałem xD
waga przyjmuje ŻETONY nie monety ;)
Fakt 😁
To były świński a nie bilon obiegowy
Myślę że wystarczyło by 14 monet ponieważ monety z 1 worka można nie kłaść i jak wyjdzie wynik z 0 na końcu to znaczy że praawdziwe monety są w 1 worku a jak nie to tak jak w filmie trzeba znaleźć prawdziwe monety
Po podpowiedzi udało mi się rozwiązać. No i oczywiście musi być co najmniej 14 monet, bo z jednego możemy nie brać żadnej monety. :)
jak conajmniej 14 jak on zrobił z 10
@@damianaftanski1340 +Damian Aftanski 14 monet musi być w każdym z 15 worków, to odpowiedź na pytanie bonusowe (3:01)
1,4-dimetylobenzen ; toluen ; formaldehyd; HCHO ; oleum, sulfonowanie, nitrowanie, podstawienie - substytucja, wstawienie - addycja, reakcja charakterystyczna alkan z bromem w obecności światła, fenyloketonuria - fenylopirogronian ≠ tyrozyna ≠ melanina - albinizm galaktoza≠glukoza - galaktozemia, 1,2,3,4-tetrafluoroetan teflon fluorowcopochodne węglowodorów
Scislej to musi byc 0, 1, ..., 14 monet w kolejnych worach -_-
Po obejrzeniu 1:06 całości znałem rozwiązanie. Z pierwszego worka 1 monetę, z drugiego 2, z trzeciego 4 I tak dalej. Ważymy wszystkie na raz . Wielkość cyfry na ostatniej znaczącej pozycji wskazuje w którym worku były oryginały.
Zagadka: Masz 9 kulek, z których tylko 1 jest cięższa od innych. Masz tylko dwa ważenia. Wskaż która kulka jest cięższa od pozostałych na podstawie tylko 2 ważeń.
na wadze szalkowej kładziesz po 3 kulki z każdej strony a 3 czekają na swoją kolej. Jeżeli waga szalkowa jest w równowadze to z 3-ech które czekały bierzesz do drugiego ważenia po jednej na stronę a jedna czeka. Jeżeli waga jest w równowadze to cięższa jest ta której nie ważyłeś. Jeżeli waga przy pierwszym ważeniu wskazuje, że jedna strona jest cięższa to ważysz te 3 kulki w ten sam sposób - 2 na wagę jedna czeka. Albo okaże się że waga pokazuje, że jedna jest cięższa albo ta nieważona jest najcięższa.
Na mniej w każdym z 15 worków jeżeli w wszystkich musi być tyle samo monet to 14.
Bo z pierwszego bierzemy 0 monet jeżeli wynik wskarze że wszystkie monety są fałszywe to to pierwszy jest wypełniony prawdziwymi. Reszta tak jak w filmie.
Ja pomyślałem że pakuję wszystko na wagę a potem zabieram stopniowo po 1 worku kiedy waga po zabraniu worka spadnie o 110 anie o 100 to tam są złote. Było tylko jedno ważenie więc się zgadza. Po usłyszeniu rozwiązania pomyślałem że przecież nie było powiedziane że jest 10 monet w każdym worku ani że jest ich taka sama ilość w każdym z nich :/
W tych workach musi być co najmniej 10 monet (a dokładniej musi ich być conajmniej tyle ile worków) natomiast jeżeli będzie ich 10000000000 to nadal ten sposób zadziała.
@@kacperjasinski274 Rozumiem, ale chodziło mi o to dlaczego moja odpowiedź nie działa, bo nie wiadomo ile jest monet i czy w każdym worku jest ich taka sama ilość. Gdyby w każdym worku było po 10 to moja odpowiedź również byłaby celna.
@@piotrkopyt4633 m a s z j e d n o w a ż e n i e .
@@WhiteBackground-l2u więc waże raz całość i gdy ściągam worki robię to pojedynczo patrząc jednocześnie na wagę. Z resztą to była moja 1 myśl po 30 sekundowej analizie więc nie twierdzę że jest idealna
@@piotrkopyt4633 ale waga pokazuje Ci wynik i się nie zmienia po dodaniu worka lub odjęciu
Musiałem to oglądnąć 2 razy żeby zrozumieć obliczenia, ale wydaje sie proste :)))
Jak najwięcej :) A szczególnie w tym worku z prawdziwymi ;)
Tez lubie Columbo, obejrzeliśmy wszystkie odcinki 😊😊
A który jest Wasz ulubiony?
Naj mniej 15 monet w worku!! Monet nie może być mniej niż worków !! ;) Lubię ten kanał !!
Może
Stawiam wszystkie worki na wagę - wrzucam monetę - ważę. - i zaczynam pojedynczo zdejmować worki z wagi - teraz w pamięci obliczem różnice wagi po zdjęciu danego worka z wagi - i tak trafiam na właściwy worek gdyż w przypadku tego jednego ze złotem różnica będzie większa niż w przypadku 9 pozostałych. Zarzut wytycznych co do jednego ważenia obalam tym że nie było mowy że mam jedno ważenie a jedną monetę 😂
A nie można po prostu z każdego worka wyjąć po jednej monecie? Wtedy jak położymy monetę prawdziwą waga wskaże +11g?
M a s z j e d n o w a ż e n i e ! ! !
Utworzenie pewnego rosnącego bądź malejącego ciągu dałoby podobny efekt
Ciąg stały, niemalejący bądź nierosnący nie rozwiązałby tego zadania
Liczba 1000 składa się 4 znaków - 1 , 0 , 0 i 0 , oraz zawiera 2 cyfry - 1 i 0 , należy zapisać liczbę 1000 używając jednej cyfry , rzymskie M nie jest brane pod uwagę ...
Columbo był dobrym przyjacielem Arnolda i mocnym rywalem !
A nie można by porostu dokładać po jednej monecie z każdego worka na wagę?
No i jak jednostka liczby się zmieni to wiadomo który worek
Dopiero jak usłyszałem ze 1 moneta z pierwszego i 2 monety z drugiego to od razu sie domyśliłem o co chodzi
Właśnie oglądam ten odcinek i ta zagadka brzmiała inaczej. Columbo miał sobie wyobrazić dowolną ilość worków, w których jest dowolna ilość złotych monet. Każdy prawdziwa moneta waży 1 funt, a fałszywa powiedzmy 1,1 funta. Masz do wykorzystania tylko jedna monetę na wadze automatycznej, tylko jeden odczyt, jak zorientujesz się który worek jest fałszywy? Rozwiązanie oczywiście na tej samej zasadzie.
Wreszcie udało mi się samemu rozwiązać jakąś zagadkę!
W rozwiązaniu jest błąd, bo gdy położymy monety zanim uruchomimy wagę to przy wrzuceniu monety waga nam sie ztaruje:) pokaże 0
było powiedziane, że jest to waga lotniskowa a one właśnie tak działają. Kładziesz torbę i wrzucasz monete
Zagadka jest nielogiczna bo jest nieprecyzyjna. Powinno być podane, że jest np. w każdym worku po 100 monet i można te monety wyjmować na wagę. Przy 5 monetach w każdym worku nie da się tej zagadki rozwiązać tą metodą.
To jest dziura w oryginalnej zagadce i omawiam to pod koniec (2:55). Mówię o pełnych workach oraz daje rysunek z 10 monetami w worku, żeby pomóc uniknąć tych wątpliwości. Zresztą ktoś kto wpadnie na trop rozwiązania nie zrezygnuje z niego przez tę wątpliwość.
Natomiast przeoczyłem, że zawiązane worki mogą "zabraniać" wyciągać monety. To już mogłem tylko po fakcie wyjasnić w napisach, opisie i przypiętym komentarzu widząc, że wprowadzało to w błąd.
Nie musi być W KAŻDYM - w co najmniej jednym powinno być minimum 14, w co najmniej jednym Z POZOSTAŁYCH minimum 13 i tak dalej - zaś zdanie, że worki zawierają jakieś monety a w jednym są te prawdziwe, wyklucza możliwość "pustych worków". Zatem sytuacja: 1, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 monet (minimum) odpowiednio w workach też umożliwi przeprowadzenie ważenia :)
Dokładnie tak. Ale w założeniu dodatkowego pytania była równa liczba monet w każdym worku (żeby nie komplikować).
Zagadka może wiec brzmieć: w workach znajdują się monety, ale w każdym jest ich inna ilość. Gdyby założyć, ze w każdym z worków jest inna liczna monet to zagadka jest do rozwiązania w każdym przypadku dla dowolnej ilości worków.
14 monet jest potrzebnych na worek. Poniewaz monety z jednego worka możemy sobie odpuścić. Jeżeli wynik wyjdzie równy to w ominietym worku są złote monety. Jeżeli wynik wskazuje na to że złote monety sa na wadze to w ominiętym worku i tak nie było złotych monet.
👍 dokładnie
A nie prościej dokładać na wagę po jednej monecie z każdego worka. Fałszywa waży 10 gr. to po wyłożenia każdej następnej będzie zawsze 10, 20, 30 i tak aż zobaczymy wynik np 41 gr. Czyli ostatnia położona moneta waży 11 gr. Biorę na plecy worek z którego ją wziąłem i idę do domu.
to by było 10 ważeń, a można zważyć tylko raz
Jeśli w każdym z worków jest tyle samo monet, to kładziemy wszystkie na wagę i zdejmujemy po jednym za każdym razem patrząc ile wskazuje waga. Tam gdzie pojawiła się anomalia tam są prawdziwe monety
Dzięki za materiał, ale edycja taka, że tego się nie da oglądać z uwagi na oczy. Miliony czynności i bazgrania i pojajwiających sie efektów na ekranie w ciągu 20 sekund.
o tak, bardzo fajna zagadka, daję do myślenia :)
To nie lepiej podnieść worki i sprawdzić który jest najcięższy?
myślę że najmniej to 10 monet,,,,,ale nie rozwiązałem zagadki( dla mnie za trudne(
Fajnie tylko jak zwykle w tego typu zagadkach za mało danych. Skąd miałem wiedzieć po ile w każdym worku jest monet ?
W oryginale było gorzej: tyle worków ile chcesz, w każdym tyle monet ile chcesz, prawdziwa wazy ile chcesz, fałszywa ile chcesz. Zadający zagadkę w serialu nazwał to zadaniem "z minimum informacji". Ale problemem w tak sformułowanym zadaniu jest sytuacja, gdy monet w każdym worku jest dużo mniej niż worków.
Rysunkami i słowami starałem się naprowadzić, że monet jest sporo. Nie ma większego znaczenia ile dokładnie (więcej niż 8). Mój błąd, że nie powiedziałem jasno, że można wyciągać monety.
@Moon Cat mam nauczkę na przyszłość ;) I tak wolne dyskusje tutaj niż tłumaczenie dziesiąty raz pod filmem z równikiem że "zachód" nie zawsze jest "w lewo" na naszej półkuli... O_o
Ja tam mam lepszy sposób - złoto jest miękkie jak masło, na tyle że można je wygiąć zębami. W ten sposób sprawdzano autentyczność monet - że to złoto, a nie tombak, piryt czy pomalowana stal.
Przynajmniej 15, bo po kolei z każdego worka,
których mamy 15 wyciągamy o jedną więcej niż poprzednio,
czyli z ostatniego worka wyciągniemy wszystkie 15.
Nie wystarczy co najmniej po 14 w każdym wieku bo z pierwszego nie trzeba nic brać
Wszyscy piszą o rozwiązaniu zagadki, chociaż była w miarę łatwa, a ciekawe czy ktoś zauważył że tam był błąd. Zamiast "fałszywa" jest napisane "fałyszwa"
myślałem że trzeba całe worki ważyć xd
Tak samo
Ja też.
najmniej 14 monet w worku, jednego worka nie musimy ważyć mamy pewność że prawdziwe monety są na wadzę z innymi fałszywkami (pierwszy przykład ) albo 1 worek z którego nie wyjmiemy żadnej monety do ważenia.
Bardzo nie podoba mi sie zagadka. Po co te worki skoro mozna je otworzyć ?
Chodzi o grupowanie monet. mogłyby być też stosy, i pewnie byłoby to bardziej intuicyjne. Ale worki był oryginalnie w Columbo, więc zostały.
MAM INNE ROZWIĄZANIE. Dźwięk złota. Tylko złoto dźwięczy jak dzwoneczek.
sprytne kurła bardzo sprytne
Kurde zajebisty awatar, myslalem, że to mój komentarz
Dokladalbym na wagę kolejne worki aż w końcu wyszłoby który jest cięższy po wskaźniku wagi.
jetem na 1:05 wziąłbym z 1 worka 1 monete, z 2 2, z 3 3 itd... jak ostatnia cyfra będzie 5 to znaczy, że 2 5 worku... jak 1 to w 1 itd.
druga odp bo wykminiłem jak tylko jedne są prawdziwe to sprawdzić które przyjmie waga 200IQ
Bezsensu. Inaczej to zadanie powinno być skonstruowane np. ze mamy do czynienia nie z zamknietymi workami a z 10 kupkami monet (tak zeby nie sugerowac ze nie mozemy otworzyc worków). Równie dobrze moglem wyczuc w rekach ze moneta jest ciezsza, albo zbudowac z nich konstrukcje ktora by to udowodnila ze niektore sa ciezsze, dlatego zadanie sugeruje niedotykanie monet. dodam jeszcze ze nie dostalismy info ile tych monet jest w worku (jedynie ze pelne worki). Oczywiscie wiem ze chodzi o samo wazenie, ale w zadaniach na IQ nie sugeruje sie, ze nie mozemy robic czegos co mozemy robic.
Na szalkowej wadze dało by się wykryć worek z prawdziwymi monetami . Wystarczy ważyć po dwa worki w parach i tak w końcu cięższy by wyszedł w kolejnej z par .
Mhm. A ile ważeń najmniej by wystarczyło?
@@MathLogic
Min 2
Zbyt łatwe.
Jeśli damy z każdego worka po jednej monecie, to wyświetli nam zawsze 9 x 10 gr + 1 x 11 czyli 101 gr. Bo jedna prawdziwa. Trzeba ponumerować worki od 1 do 10 i położyć na wadzę 55 monet. Z każdego worka wziąć tyle monet, jaka liczba jest na worku. Gdyby wszystkie były fałszywe całość ważyłaby 550gr. Ilość gram ponad 550, będzie oznaczała ilość złotych monet na wadze, a więc numer worka.
Całość będzie ważyła najmniej 551gr (jeśli złote są w worku numer 1), a najwięcej 560gr (jeśli złoto jest w worku numer 10).
A teraz kontunuuje oglądanie, żeby się przekonać czy się nie pomyliłem.
EDIT : Obejrzałem i nie pomyliłem się. A co do dodatkowego pytania. Przy 15 workach w każdym musiałoby być co najmniej 14 monet.
Wtedy układalibyśmy je na wadze tak:
Z worka 1 - 0 , z worka 2 - 1 itd. Z 15 worka 14 monet i w sumie położylibyśmy na wadze razem 105 monet. Waga powinna być wtedy od 1050gram (kiedy złoto byłoby w worku z którego nie położylismy monet) do 119, kiedy złoto byłoby w worku ostatnim z którego wyłożyliśmy 14 monet. . Dla ułatwienia worki należałoby ponumerować od 0 do 14.
Zastrzegam że nie obejrzałem jeszcze filmu do końca i nie czytałem komentarzy.
E tam. Ja bym z każdego worka wyjął po monecie i ugryzł każdą z nich. Na złotej monecie byłoby widać ślad. :)
ale te fałszywe monety, mają taką samą właściwość i widać ślad ;D
Prawdziwy detektyw wziąłby monety - uderzyłby jedną o drugą z każdego worka i wiedziałby, które są fałszywe, a które nie, bo złote monety można podrobić tak aby ważyły tyle co prawdziwe złote monety :D - wiem, nie na tym polega ta zagadka xd
Jest kilka rozwiązań zagadki ;)
Dajesz
Columbo myślał nad tym całą noc a nie 5 sekund :P
a i tak to jego żona rozwiązała zagadkę
Udało mi się rozwiązać
Udało mi się rozwiązać, fajne
A co z błędem pomiarowym wagi, a nie czekaj..
Ja bym położył 10 monet czyli wszystkie by ważyły z tą prawdziwa 101g i bym zdejmował jedną po drugiej i czekał bym kiedy odejmie z wagi 11 a nie 10 g więc w każdym worku mogła by być 1 moneta
A muszę użyć 1 monete do wagi więc wszystko to samo tykko zamiast 101 to 91 a gdyby się okazało że wagą pokazuje 90 to znaczy że wrzuciłem złota monetę do wagi więc rozwalamy wagę by zdobyć złota monetę
XD
Ale down...
Ja bym to zrobił tak że wrzucał bym monety do tej wagi i jak by zadziałała to bym wiedział które są prawdziwie
Bonus;
Niewiem czy dobrze ....
15 worków to 1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12+11+13+14+15=131 więc chyba 131 monet
Jeśli w jednym były prawdziwe to tylko 14 monet, trzeba by żważyć tylko 14 z 15 worków tym sposobem który powiedziałeś jeśli by wyszedł wynik który wskazywał by że monety są wałszywe to w nie ważonum worku były prawdziwe.
Patryk Gut Dokładnie tak! Innymi słowy mozna brać monety z kolejnych worków zaczynajac nie od jednej ale od zero monet i skończyć na 14. I właśnie 14 to prawidłowa odpowiedź. Gratulacje!
Po co az tyle worków. Na filmie były 3.
gebet2000 Fajny awatar :) Trzy worki były jako przykład w rozwiązaniu, w zadaniu było "ile chcesz". Ja dałem więcej bo zaraz byłby odpowiedzi: "a po co wybierać? Dwa worki w ręce, trzecie w zęby i uciekam ze wszystkimi" ;)
@@MathLogic Też jestem fanem Franka :)
Genialne
Ja myślałem że będę brał każdy worek na wagę jeden na drugi i obserwował o ile wzrasta waga
przyznam ze kombinowalem i poleglem dobra zagadka oj dobra
Jeszcze banalnej mamy jedno ważenie wrzucamy monetę fałszywa nie ma ważenia bo waga wypluła monetę fałszywą i nadal mamy 1 ważenie bo waga nie została uruchomiona robimy tak aż waga znajdzie prawdziwą monetę proste
Do wagi jest jeden osobny (niebieski) żeton. Waga nie działa na żadne monety z worków.
:(
To ja bym olał wagę i zważył w rękach :D Raczej można wyczuć różnicę w wadze :P
To jest 1 gram roznicy wiec sie nie da, a w workach moze byc inna ilosc monet :D
+Leszek W przypadku jednej monety. W przypadku większej ilosci monet to już wyczuwalna różnica. Różna ilość monet w workach nie przeszkadza, można wyjąć z każdego worka dokładnie po tyle samo.
@@bloodonice7783 Wsumie Racja ale i tak latwo sie pomylic zakladajac ze w worku jest ok 17 monet a roznica 17g to dalej nie duzo. Zalezy ile monet jest w worku :D
Jestes kozacki
Super
Yyy mysle,ze odpowiedz to 15,poniewaz tym sposobem wyjdzie 1200 g monet, jesli wszystkie bylyby falszywe, i tak samo jak w zadaniu np. Jakby 5 byla prawdziwa, to kolejne 5 g do wyniku, itd. Ale pewnie cos przeoczylam i jest zle,jednak na nic innego nie moge wpasc
Aleksandra Zagórska 15 monet to bardzo blisko prawidłowej odpowiedzi ale jednak to nie to :)
Ja to bym na wagę dwa worki,zważył,a później tylko wymieniał jeden worek i porównywał wagę
A ja rozwiązałem !!
Wrzucić wszystkie worki i zdejmować po jednym 😁
Chyba widziałem ten odcinek Columbo. Zresztą chyba oglądałem prawie wszystkie. Może kilka mi uciekło. Ale zagadka fajna. Choć nie była trudna moim zdaniem.
Widziałem taką zagadkę, tylko z tabletkami na zagranicznym yt
14 bo z pierwszego nie bierzemy i jak będzie równo to pierwszy
Dokładnie tak
Gdyby było 15 worków to musiało by być przynajmniej 15 monet w każdym
wystarczy 14 monet na 15 worków
Mialem tą zagadkę na matematyce w szkole tylko że wtedy były 4 worki ale sens ten sam :)
Może 15monet w każdym?
Łatwe
I po co to???
Dobre dobre
Najmniej 15 bo by nie wystarczyło
Trochę to Zmodyfikowałeś w columbo były 3 woreczki też lubię ten serial
Na 3 woreczkach Columbo wyjaśnił rozwiązanie. Zadający zagadkę określił ją jako "problem z minimum informacji" i powiedział, że worków może być ile chcesz a w nim monet ile chcesz. Ale jeśli monet będzie a mało, to zadanie będzie nie do rozwiązania. A serial jest świetny!
Z dupy ta zagadka bo nie jest powiedziane nic na temat rozpakowania worków.
Nikt nie rozwiązał
Chyba najmniej 15 albo 14
15 rzeby każda miała 1,2,3,4,5,...
Prawie dobrze
1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12+13+14+=105 więc mamy 105 monet. pomijamy 15 worek. gdyby każda ważyła 10g to mielibyśmy 1050g
gdy w jakimś worku są prawdziwe monety to do 1050 dodajemy numer worka jeśli je ponumerowaliśmy. jak liczba się nie zmieni to znaczy że w ostatnim są prawdziwe
widać że musimy mieć 1 monetę w 1 worku, 2 monety w drugim ... a w przed ostatnim musi być 14 monet. łącznie musi być 105 monet aby rozwiązać zagadkę
Dokładnie. Jeśli w workach jest po równo monet to musi być przynajmniej po 14 monet, żeby dało się rozwiązać to zadanie.
nawet nie tak koniecznie, bo można wziąść pokolei worki i ponumerować je po przez podliczanie monet i w worku który ma najmniej monet może być 5 monet, a nie 14. w rezultacie to policzysz
kuba tutak mozna tak zrobić, ale bonusowe pytanie dotyczyło równej ilości monet w każdym worku :)
Bonus 15 ponieważ jest 15 worków do porównania 1 worek 1 moneta 2 worek 2 monety i tak dalej 14 worek 14 monet i 15 worek 15 monet to było proste xD :) serdecznie pozdrawiam :)
14
Z jednego z worków możesz wziąc zero monet ;)
@@bezy47 15 bo z 1 worka 1 moneta z 2 worka 2 monety i tak dalej puźniej z 15 worka 15 monet xD
@@MathLogic aha dobra żeczy wiecie xD
@@karolcieluszek3347 rozwiązałeś tą zagadkę a nie umiesz napisać żeczy ?
P.S rzeczy !
Minimum 15?
W dobrą stronę idziesz ale to nie jest jeszcze prawidłowa odpowiedź :)
Math & Logic no racja... więcej... hmm
30?
14
14
W sumie, to monety można by pociąć na połówki, na ćwiartki, na [...], więc wystarczyłaby jedna moneta na worek.
Patryk Sygidus Tak, przy założeniu, że mamy czym je pociąć, potrafimy ciąć bardzo precyzyjnie i że waga pokazuje ułamki gramów ;)
Jeśli możemy wyciągać monety z worków oznacza to, że możemy w ten worek zajrzec i zobaczyc gdzie są złote monety :)
niestety kolego tak zadales pytanie ze na wpadniecie na rozwiązanie bie bylo szans . komentarze innych potwierdzają...
No to dziwne, bo ja jakoś wpadłem jak to zrobić :)
Tego typu zagadki są dla ludzi, którzy istnieją tylko w sferze racjonalnej, nie wychodzą z domu i nie ciupciają. W rzeczywistości taka waga nie wskazałaby rozstrzygającego wyniku bo obciążenie byłoby nierównomierne. A tak życiowo, to te prawdziwe wydawały by inny dźwięk po uderzeniu o siebie od pozostałych i nie musiałbym ich kłaść nawet na wagę i używać żetonu.
Nie - takie zagadki są dla ludzi, którzy znajdują rozwiązanie w kilkanaście sekund - nie dlatego, że tylko rozwiązywaniem ich się trudnią całe życie, ale dlatego, iż mają ku temu pewne predyspozycje ;)
Ja nie potrafię dla odmiany grać na skrzypcach, nauczenie się zagrania czegokolwiek dłuższego i "jakoś brzmiącego" zajęłoby mi wiele dni, ale nie opowiadam farmazonów, jak to ludzie z talentem muzycznym "nie mają innego życia". Po prostu uznaję fakt, że nie mam do czegoś predyspozycji.
Tobie zaś wydaje się, iż fakt, coś Ci idzie mozolnie, implikuje to, że KAŻDY inny musi mitrężyć co najmniej tyle samo czasu co Ty na coś, co mu "naturalnie" wychodzi.
Zapewniam Cię, że osoby inteligentne także "ciupciają", być może nie na taką skalę, by czynić z tego "cel życia", ale zwykle z bardziej interesującymi/wymagającymi partnerami ;p
PS. odnoszę wrażenie, iż nie do końca pojmujesz znaczenie słowa "racjonalny" ;)
Utrudniłeś rozwiązanie brakiem wskazania ze mozna wyjac monety z worków, dodatkowo wskazałeś brak takiej mozliwosci grafika przedstawiajaca zawiazane worki. Gdyby byly np garnki wiekszosc osob wpadlaby na rozwiazanie
To że można ważyć monety było oczywiste
a mówił ze nie można wyjąć monet?:) poprostu nie skumałeś, nie zwalaj na autora
No tak to logiczne
Gdy bym wazyl wszystkie na raz
A gdyby tak układać worek na worku na tej wadze i sprawdzic za którym razem zwiększy się masa o inną liczbę gramów? ;p Nie ma napisane nic że nie można wpierdzielić wszystkich worków na wagę (;
nie zgadłem a mam więcej firm produlkujących złote monety od ciebie
pozdro poćwicz
skill issue
1 moneta poniewarz mam 10 worków w karzdym 1 moneta a waga działa na monety więc kłade pierwszą moneta na wage i wrzucam tom dodatkową jak będzie 10 g to robie to samo tyle że z 2 monetą i tak aż będzie 11 g takto ją sobie biore
pawel g ciągle mam tylko jeden "żeton" do wagi, ten na niebiesko :) monety z worków nie pasują do wagi :)
Math & Logic awięc nie 1 tylko 14 bo w pierwszym mogło by być 0 czyli mniejwięcej tak pokoleji
0+1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12+13+14
jak włożysz żeton to pokazuje ci wagę która się nie zmieni więc nie sprawdzisz nic więcej
@pawel g człowieku naucz się pisać
@@pawe5661 wytłumaczysz jeszcze raz, bo nic nie zrozumiałem z twojego toku myślenia.
Z pierwszego wora dwie, z drugiego cztery itd.