Spis treści: 0:00 Wstęp 1:00 Czym jest harmonia w muzyce? 1:26 Trójdźwięk, triada harmoniczna i funkcja akordu 4:28 Rodzaje trójdźwięków w systemie tonalnym dur-moll 5:56 Dualizm harmoniczny 6:57 Trójdźwięki triady harmonicznej durowych w odmianie naturalnej i molowych w odmianie harmonicznej 9:42 Układ czterogłosowy 10:31 Skale głosów w czterogłosowym układzie wokalnym 11:41 Odległości między głosami w czterogłosowym układzie wokalnym 12:33 Postać akordu, pozycja akordu oraz dwojenie składników 14:02 Układ skupiony i rozległy 17:01 Zakończenie ☕ Jeśli chcesz mnie wesprzeć, postaw mi kawę tutaj: buycoffee.to/lukaszgodyla Dzięki!
Temat jest interesujący, ale jednocześnie skomplikowany. Aby rzetelnie go zrealizować, warto zapoznać się z regułami średniowiecznego systemu modalnego oraz z zasadami heksachordalnego doboru współbrzmień. Następnie omówić rodzaje kadencji modalnych, kadencję landinowską, system modalny w renesansie (może kanon menzuralny). Mogę polecić lekturę dwóch książek: Lewkowicz W.I., "Harmonia gregoriańska czyli nauka akompaniamentu do melodii gregoriańskich", Poznań-Warszawa-Lublin 1959. Łaś J., "Harmonizacja melodii modalnych", Kraków 2002.
przystępnie tłumaczone - przydało by się więcej przykładów z "życia" jak harmonia (zasady) stosowana jest w praktyce - jak to działa :) czyli konsekwencje brzmieniowe. To tak aby tacy laicy jak ja to bardziej przyswoili. :)
Dziękuję, w prezentowanym filmie przedstawiam jedynie informacje wstępne. Praktyczne rozwiązania to materiał kolejnych odcinków (powinno ich być kilkadziesiąt - zaczynając od łączenia akordów triady a kończąc na modulacjach). Zatem na tym etapie nie przedstawiłem jeszcze żadnych środków, które można użyć w praktyce (np. aby zharmonizować melodię).
Spis treści:
0:00 Wstęp
1:00 Czym jest harmonia w muzyce?
1:26 Trójdźwięk, triada harmoniczna i funkcja akordu
4:28 Rodzaje trójdźwięków w systemie tonalnym dur-moll
5:56 Dualizm harmoniczny
6:57 Trójdźwięki triady harmonicznej durowych w odmianie naturalnej i molowych w odmianie harmonicznej
9:42 Układ czterogłosowy
10:31 Skale głosów w czterogłosowym układzie wokalnym
11:41 Odległości między głosami w czterogłosowym układzie wokalnym
12:33 Postać akordu, pozycja akordu oraz dwojenie składników
14:02 Układ skupiony i rozległy
17:01 Zakończenie
☕ Jeśli chcesz mnie wesprzeć, postaw mi kawę tutaj:
buycoffee.to/lukaszgodyla
Dzięki!
genialne, dzięki! przyda się do studiów na dyrygenturze chóralnej
Cieszę się, że mogę pomóc w tym zakresie :)
dzięki bardzo mam dyplom z harmonii i bardzo mi się to przydaje
Cieszę się, że film jest pomocny. Powodzenia!
Świetna robota! Bardzo przystępnie wyjaśniony materiał 😊
Dziękuję :)
dzięki! 😎
Proszę bardzo :)
a kadencje modalne jak będą wyglądały?
W ogóle szukam czegoś o durze harmonicznym i jego modusach
może jakieś wideo? :>
Temat jest interesujący, ale jednocześnie skomplikowany. Aby rzetelnie go zrealizować, warto zapoznać się z regułami średniowiecznego systemu modalnego oraz z zasadami heksachordalnego doboru współbrzmień. Następnie omówić rodzaje kadencji modalnych, kadencję landinowską, system modalny w renesansie (może kanon menzuralny).
Mogę polecić lekturę dwóch książek:
Lewkowicz W.I., "Harmonia gregoriańska czyli nauka akompaniamentu do melodii gregoriańskich", Poznań-Warszawa-Lublin 1959.
Łaś J., "Harmonizacja melodii modalnych", Kraków 2002.
przystępnie tłumaczone - przydało by się więcej przykładów z "życia" jak harmonia (zasady) stosowana jest w praktyce - jak to działa :)
czyli konsekwencje brzmieniowe. To tak aby tacy laicy jak ja to bardziej przyswoili. :)
Dziękuję, w prezentowanym filmie przedstawiam jedynie informacje wstępne. Praktyczne rozwiązania to materiał kolejnych odcinków (powinno ich być kilkadziesiąt - zaczynając od łączenia akordów triady a kończąc na modulacjach). Zatem na tym etapie nie przedstawiłem jeszcze żadnych środków, które można użyć w praktyce (np. aby zharmonizować melodię).
Małooooo a inne tonacje ????
Nie rozumiem pytania. Te zasady są uniwersalne niezależnie od tonacji.