Dlaczego NIE należy smażyć na oleju rzepakowym

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 21

  • @mateuszszymanski4316
    @mateuszszymanski4316 6 місяців тому +1

    Super materiał❤️W sedno sprawy!
    My jako ludzki organizm składamy się z tłuszczy zwierzęcych i białek zwierzęcych. Co za tym idzie wysoko sobie je przyswajamy. Olej roślinny też jest bardzo dla nas zdrowy, ale w niewielkich ilościach podczas jedzenia samych warzyw owoców czy orzechów. Też wielu ludzi różnią geny i grupa krwi co decyduje o tym co powinniśmy jeść. 2 lata byłem wege, ale w moim przypadku to wykańczało mój organizm. Teraz smażę kotleciki na smalcu i jestem całym szczęściem bardzo zdrowy. Pozdrawiam😀

  • @solecalupo.
    @solecalupo. Місяць тому +1

    Czyli na jakim oleju powinno się smażyć? Oliwa z oliwek zawsze słyszałem, że nie bo ma za niską temperaturę, to może tylko smalec albo masło klarowane? A co do samego rzepakowego, to jest wiele małych olejarni które robią świetne ekologiczne oleje (choć nie wiem czy nie szkoda by mi ich bylo używać do smażenia).

  • @marcalinka10
    @marcalinka10 6 місяців тому +1

    To na jakim można smażyć???

    • @jacek5984
      @jacek5984 6 місяців тому +2

      No właśnie. Przychylam się do pytania

    • @szymonsypianski8304
      @szymonsypianski8304 6 місяців тому

      Autor ma rację. Rafinowane oleje rośline takie jak olej słonecznikowy, czy rzepakowy zawierają dużo nietrwałych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które pod wpływem temperatury utleniają się tworząc związki rakotworcze i niebezpieczne dla naszego zdrowia.
      Najlepszym wskaźnikiem przy doborze odpowiedniego tłuszczu będzie wpływ temperatury na olej i jego stablilność oksydacyjną. Czyli jak bardzo odporny jest na reakcje z tlenem, który doprowadza do powstawania w nim związków szkodliwych.
      Po drugie, należy unikać tłuszczy o dużej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a wybierać takie, które zawierają jak najbogatszą ilość przeciwutleniaczy.
      Oliwa EVOO cechuje się najwyższą odpornością na uszkodzenia oksydacyjne na co wskazują testy Rancimat.
      Czas indukcji procesów oksydacji w teście dla oliwy EVOO wynosi ponad 6 godzin.
      W kontekście przewagi oleju rzepakowego nad oliwa z oliwek. Jedyna taka, to wyższa zawartość kwasów Omega. Niestety mało osób ma świadomość, że kwasy Omega wytrącaja się w temp. 150C. Na zimno jak najbardziej, chociaż olej lniany w kontekście bogactwa kwasów będzie dużo lepszym wyborem.

    • @SuperFly.1
      @SuperFly.1 6 місяців тому

      Olej kokosowy, oliwa z oliwek, smalec,

    • @piter2084
      @piter2084 2 місяці тому

      na każdym byle nie z Polski, takie jest przesłanie tego pseudonaukowego bełkotu. Gaz ziemny też był dobry póki był niemiecki, teraz jest nieekologiczny hahaha

    • @piter2084
      @piter2084 2 місяці тому

      @@SuperFly.1 spróbuj usmażyć schabowe na głębokiej oliwie neptku bez szkoły, życze powodzenia... nie zapomnij o gaśnicy w trakcie smażenia ;)))

  • @pawekrasowski8060
    @pawekrasowski8060 6 місяців тому +1

    Jak podrożał olej, to kupywałem oliwę, jak była po 30-40/l . Ona na inflacji nie drożała, bo sprowadzana, pomyślałem. Teraz znowu idę kupić oliwę, to już 80/l. Z czego wynika taka podwyżka, jedno drugiego cenę ciągnie trochę na pewno, a teraz jeszcze w przypadku oliwy, masz pewność że nie jest z Ukrainy, co jest jakąś zaletą. Jaka nie byłaby prawda, to efekt jest taki, że nawet zamierzając płacić więcej jesteś gnębiony przez naszą polską rzeczywistość.

    • @Super_swinia_bojowa
      @Super_swinia_bojowa 6 місяців тому

      No tak bo przecież wszystkie inne kraje nie istnieją i z żadnego innego kraju wchodu nie jest sprowadzany rzepak czy słonecznik albo inne towary. Śnij dalej ale dam ci do informacji twojej abyś troche pojął to oliwa jest najbardziej podrabianym produktem w UE tak więc równie mogą cie jebać w tej waszej Unii i jest to robione nawet przy wysokich cenach za tzw "oliwe"

  • @matikaczka
    @matikaczka 6 місяців тому +4

    związek hydroperoksy, ciekawe. akrylamid jest związkiem, ale aldehydy ketony to grupy funkcyjna/klasy związków. Dodatkowo skoro powołujesz się na "ostatnie badania" to wypadałoby zacytować je chociażby w opisie filmu. Oglądający miałby możliwośc weryfikacji źródła. Bo rozumiem że mówimy o szanujących się czasopismach naukowych posiadających rozsądny impact factor? Czy mówimy o artykule na wirtulanej polsce.... nie można powiedzieć, że niewiadomo jaki olej się znajduje, wszystkie produkty sprzedawane w EU musza przejść kontrolę jakości aby być dopuszczone na rynek i muszą te NORMY SPEŁNIAĆ. To juz drugi taki materiał "pseudo"naukowy który nie powinien znaleźć się w takiej formie na tym kanale. Inne materiały są świetne i wiesz o czym mówisz.

    • @jakubstepien7257
      @jakubstepien7257 6 місяців тому +1

      Z pierwszym się zgadzam, ale to jest za trudne dla TVP w sprawach tak ważnych jak covid, a co dopiero dla małego yutubera.
      Co do kontroli to niestety, ale to jest tylko teoria biorąc pod uwagę ile zboża technicznego zniknęło w Polsce, a sanepid bada tylko wybrane partie. Niestety, ale w praktyce trafia do nas żywność niespełniająca norm.

    • @Super_swinia_bojowa
      @Super_swinia_bojowa 6 місяців тому

      ​@@jakubstepien7257 ty dalej wierzysz w te swoje "zboże techniczne", nic dziwnego ze tak robią was politycy w wała skoro nie wiecie ze zboże techniczne nie jest w ogóle używane e żadnym stopniu do jedzenia.

    • @jakubstepien7257
      @jakubstepien7257 6 місяців тому

      ​@@Super_swinia_bojowa Inteligencją to nie grzeszysz. Powiedz co się stało z zbożem technicznym które zniknęło w Polsce? Zboże techniczne nie nadaje się do jednia, ale nie wiadomo co się z nim dzieje. Łącząc to z tym że ceny skupu zboża spadły przy wysokiej inflacji (w Polsce nie ma podziału na techniczne i spożywcze) jest wysoko prawdopodobne że zboże techniczne trafiło do żywność.
      Kolejna kwestia z innego komentarza to temperatura ścinania białek. Temperatura 41,5°C to temperatura w której białka zaczynają się ścinać, a pełna denaturacja jajka kurzego to okolice 80°C. Film jest o procesie smażenia, a nie duszenia, czy gotowania. Przygotowanie jajecznicy w temperaturze poniżej 107°C da efekt podobny do gotowania w kąpieli wodnej i zdecydowanie jest to bardziej gotowanie. Jak przykryjesz patelnie to nie mówimy o smażeniu tylko o duszeniu, choć patrząc do słownika to będzie raczej gotowanie niż duszeni, bo według słownika na początku duszenia powinna być wysoka temperatura (powinny zajść reakcje miliarda), a rozumiem że chcesz cały czas trzymać po pokrywką.

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  6 місяців тому +2

      Witam,
      1) o badaniach nad olejami i jest i nie jest wiele publikacji. Jest, bo badają kompletnie wszystko, nie jest, bo pewne kwestie związane stricte z olejami rzepakowymi - pojawiają się czasem w odstępie 2-3 lat - niemniej, to wyrywek tego, na jakiej podstawie badań, wniosków i omówień powstał film:
      Stadler, R. H., Blank, I., Varga, N., Robert, F., Hau, J., Guy, P. A., Robert, M. C., & Riediker, S. (2002). Food chemistry: Acrylamide from Maillard reaction products. Nature, 419(6906), 449-450.
      Grootveld, M., Silwood, C. J. L., Addis, P., Claxson, A., Serra, B. B., & Viana, M. (2001). Health effects of oxidized heated oils. Foodservice Research International, 13(1), 41-55.
      Brimberg U. I., Kamal-Eldin A, On the Kinetics of the Autooxidation of Fats: Influence of Pro-oxidants, Antioxidants and Synergists, "European Journal of Lipid Science and Technology" 2003, vol. 105.
      Robak, M. Gogolewski: Zmiany fizyko-chemiczne zachodzące w oleju rzepakowym w trakcie ogrzewania w wysokich temperaturach z uwzględnieniem tworzenia się transizomerów kwasów tłuszczowych. Rośliny Oleiste, 2000, t. XXI, 683-692.
      Gogolewski M., Nogala-Kalucka M., Galuba G., Studies on Dimerisation of Tocopherols under the Influence of Metyl Linoleate Peroxides, "Nahrung/Food" 2003, vol. 47, nr 2.
      Habulin M., Željko K., High-pressure Enzymatic Hydrolysis of Oil, "European Journal of Lipid Science and Technology" 2002, vol. 104, nr 7.
      Jakubowski A., Braczko M., O wartości biologiczno-żywieniowej utwardzonego oleju rzepakowego, "Tłuszcze Jadalne" 1999, nr 1-2.
      Krygier K., Rajtusz K., Wroniak M., Charakterystyka oleju rzepakowego tłoczonego na zimno, "Przemysł Spożywczy" 1998, nr 2.
      Mińkowski K., Wykorzystywanie olejów roślinnych bogatych w polinienasycone kwasy tłuszczowe o budowie trienowej jako składników żywności funkcjonalnej - potrzeby i uwarunkowania (W świetle piśmiennictwa), "Tłuszcze Jadalne" 2002, nr 3-4.
      Obidzińska E., Przemysł tłuszczowy, "Boss - Informacje Ekonomiczne" 2002, nr 23.
      Riemersma R.A., Analysis and Possible Significance of Oxidised Lipids in Food, "European Journal of Lipid Science and Technology" 2002, vol. 104.
      Szukalska E., Wybrane zagadnienia utleniania tłuszczów, "Tłuszcze Jadalne" 2003, nr 1-2.
      Verleyen T., Kamal-Eldin A., Mozuraite R., Verhe R., Dewettinck K., Huyghebaert, De Greyt W., Oxidation at Elevated Temperatures: Competition between α-Tocopherol and Unsaturated Triacylglycerols, "European Journal of Lipid Science and Technology" 2002, vol. 104.
      Tynek, M., & Hazuka, Z. (2006). Wpływ rodzaju oleju oliwkowego na jego przemiany termooksydatywne w procesie głębokiego smażenia. Porównanie z olejem rzepakowym. Bromatologia I Chemia Toksykologiczna, 39(Suplement), Article Suplement.
      Ledóchowska, E., Tynek, M., & Hazuka, Z. (2007). Zmiany wybranych parametrów fizykochemicznych olejów oliwkowych i oleju rzepakowego w czasie procesu smażenia w cienkiej warstwie tłuszczu. TŁUSZCZE JADALNE, 42(nr 3-4), Article nr 3-4.
      Ghazani S.M., Marangoni A.G. Healthy Fats and Oils, in Reference Module in Food Science, 2016.
      2) umknęło szanownemu koledze, że mówię w filmie o oleju rzepakowym w odniesieniu do sprzętu, który od lat testuję. To jak sprawdza się olej rzepakowy w ogóle w kontakcie z innymi sprzętami i temperaturami nie wnikam. Na sprzęcie z naszej oferty nie da się rozsądnie smażyć - efekty są dość opłakane.
      pozdrawiam Krystian

  • @pawe3155
    @pawe3155 6 місяців тому +1

    Na oleju nierafinowanym, tłoczonym na zimno, ale oczyszczonym można smażyć, ale oczywiście z rozsądkiem. I oczywiście organiczne.
    Trochę za dużo bzdur naukowych.
    A olejów rafinowanych w ogóle nie powinno się używać.

    • @jakubstepien7257
      @jakubstepien7257 6 місяців тому +3

      Tym czasem zawartość glukozynolatu w oleju nierafinowanym. Olej rzepakowy to jedyny olej który jest zdrowszy rafinowany niż nierafinowany.

    • @pawe3155
      @pawe3155 6 місяців тому

      @@jakubstepien7257smacznego zatem naukowcu.

  • @Super_swinia_bojowa
    @Super_swinia_bojowa 6 місяців тому

    Co za brednie ze nie da rady w temperaturze 107 stopni zrobic jajecznicy czy jajka sadzonego, bialko scina się w temperaturze 41,5 stopnia, dodatkowo przypomnę ze jest coś takiego jak pokrywka do patelni. Pozdrawiam

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  6 місяців тому +1

      Witam, tak się składa, że salmonella aby zdechnąć na amen potrzebuje 4 minut w temperaturze 70 stopni, a w temperaturze 60 stopni zajmuje jej od 10-20 minut. Czyli - jeśli mamy wybić salmonelle szybko, np. w nie dłużej niż 1,5 minuty - to temperatura musi być wyższa.
      Po drugie - jajecznica pod pokrywką to sama woda, jajecznicę trzeba odparować. W świecie, w którym wszyscy się spieszą, pewnie jeden na milion porwie się na takie działanie.
      Po trzecie - jajecznica, jak głosi wieść gminna, składa się z białka i żółtka. To drugie wymaga wyższych temperatur.

  • @RomanBoszko-j4k
    @RomanBoszko-j4k 6 місяців тому

    Lubię den program