Czy dane mogą kłamać? Manipulacja statystyką w praktyce

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 7

  • @Analitykdanych
    @Analitykdanych  Місяць тому +2

    Nagrałem jeszcze raz wczorajszy odcinek, bo nie do końca mi się podobał ostateczny efekt;) Jestem na wyjeździe i nie tak łatwo znaleźć czas/miejsce, dalej nie jest idealnie ale niech już będzie. Tutaj oczywiście też się wkradło przejęzyczenie (6:14 mimo ze H0 nie jest prawdziwa")

  • @arek5883
    @arek5883 Місяць тому +1

    Świetnie sie to ogląda, czekam na więcej

    • @Analitykdanych
      @Analitykdanych  Місяць тому +2

      Dzięki, miło mi :)

    • @arek5883
      @arek5883 Місяць тому

      @@Analitykdanych tez podczas ogladania przypomnial mi sie jeden przyklad pułapki. Był robiony test czy firmy prowadzone przez kobiety dłuzej zyja (tzn nie bankrutuja lub upadają). Bylo to testowane na podstawie bardzo bardzo wielu danych az za wielu jak sie okazuje. I faktycznie okazalo sie, ze firmy prowadzone przez kobiety istotnie dluzej zyja niz te prowadzone przez mężczyzn. I teraz najlepsze, jak myslicie o ile dluzej zyja? Zaskoczenie, srednio 8 godzin wiecej. Co to jest przy srednim wieku firmy 12 lat w polsce? 1/4 doby? Tutaj wlasnie ta pulapka jesli zwiekszamy ilosc danych to nasze testy beda dokladniejsze, ale czasami zbyt dokladne dla kontekstu badania jakie prowadzimy. Po prostu na podstawie tak wielu danych mozna z taką dużą pewnością stwierdzić, że firmy prowadzone przez kobiety zyja dluzej, ze nasz test wyłapuje to jako istotne. Oczywiście przyklad nie ma na celu ujmowania kobietom ich osiągnięc bo jak sie zastanowic to faktycznie dziewczyny sa bardziej skrupulatne i umieją zadbać o swoj interes :)) pozdrawiam

    • @Analitykdanych
      @Analitykdanych  Місяць тому +1

      @@arek5883 Tak, przykład ciekawy! Raczej rzadko kiedy zdarza się, że dwie wartości średnich będą równe, więc można by też np. policzyć średnią obsługi przy kasie w sklepie i na pewno dla kogoś wyjdzie dłużej (dla mężczyzn lub kobiet) :)) ale właśnie pytanie na ile ta różnica jest istotna, na ile się generalizuje (np. inne sklepy, inne państwa), żeby nie dochodzić do absurdów i szukać relacji/korelacji tam gdzie ich nie ma :) Jeszcze tak odnośnie przykładu który podałeś, to też nie jest takie oczywiste czy można w łatwy sposób bezpośrednio porównać firmy kobiet i mężczyzn, w tym sensie że mogą oni się specjalizować w innych branżach/częściej zmieniać specjalizację (rozwiązywać firmy/tworzyć nowe czasem dla ostatecznie większego sukcesu) itd itd..

    • @arek5883
      @arek5883 Місяць тому +1

      @@Analitykdanych masz absolutną rację.

    • @Analitykdanych
      @Analitykdanych  Місяць тому

      :)