Ciekawy odcinek, nie dziwi że temat sprowokował do licznych żartów. Uśmiałem się z Wami. Brakło mi w nim dwóch ciekawych pod względem rozmnażania osobników. Ziemskich niestety. Mszyca. Może rozmnażać się klasycznie. Męski osobnik zapładnia żeński, i klasycznie jajo i mała mszyczka. Ale taż jeśli nie ma faceta w pobliżu, wtedy wchodzi partenogeneza i jajka lecą bez męskiej pomocy. A jak trzeba szybko zasiedlić np. jakąś ponętną roślinkę, wtedy te samiczki wtedy działają ekspresowo i rodzą już swoje córki, nie tracąc czasu na jajka. A te córki, mają już wnuczkę w brzuchu. Taka magia ;) Drugi osobnik to płaziniec koralowy. Tu może mniej spektakularnie, ale panuje pewna walka. Dwa obojnacze osobniki gonią się nawzajem, kto kogo dopadnie pierwszy i trafi ;) ten samiec. Przegrany staje się kobietą i rodzi dzieci....to znaczy jajka, już klasyczniej ;) Pozdrawiam.
Przy naszym obecnym stanie wiedzy rozważania o tym jak się rozmnażają kosmici, to jak rozważania o tym jaki kolor miecza świetlnego chcemy, jak już go wymyślimy... 😁😁😁👍👍👍
Dzięki za materiał😊przy okazji zbliżającego się odcinka odnośnie nieśmiertelności czy znajdzie się tam miejsce na epigenetyke? Podobno jest to teraz hit wśród tego tematu i najbardziej prawdopodobny kandydat do osiągnięcia odmładzania jeszcze za naszego życia
[Q] rozmnażanie kosmitów? fajny materiał. A co z tematem wolnego czasu kosmitów? czym zajmują się w ciągu dnia, czy pracują, czy tylko eksplorują kosmos, czy mają społeczeństwa podzielone jak ludzkość? religie?
@@JacekGoab-iy9xdKwestia semantyki. Fakt, nie jest profesorem prezydenckim, ale jest profesorem UWM. Zwracać się do P.Leszka należy "panie profesorze".
Panie Piotrze, tak się nie robi. Właśnie skończyłam Pana książkę, i tak zostawić cliffhanger na końcu. Kurczę, ta część fabularna była znakomita, tylko czemu się skończyła tak nagle. Czy można liczyć na część drugą? Pliiiiiiiiis!!! ❤❤❤
Świetny odcinek. Sporo wiedzy przypomnianej a zważywszy na to, że starszy syn niedługo może omawiać coś z poruszonych tematów, bardzo dziękuję za odkurzenie neuronów. Szkoda, że przy grzybach(wiem, temat rzeka) nie był poruszony mój ulubiony, z tym związany, temat - Grzybów Zombie. Pozdrawiam i oby Pozytywny Humor wraz z bratem jego Dużym Zdrowiem, zawsze były z Wami.
Grzyby Zombie były dość obszernie omówione w innym odcinku Pop Science, niestety nie pamiętam którym. Tak czy inaczej, temat jest ostatnimi laty dość nośny i fascynujący. Jak same grzyby zresztą. Wielu uległo fascynacją tym królestwem, z naszą ostatnią noblistką Olgą Tokarczuk na czele. Przepięknie pisze o grzybach.
Parę dni temu zacząłem oglądać serial animowany "Scavengers Reign", ciekawie jest tam przedstawiona flora i fauna obcej planety, sama historia jest bardziej dodatkiem do tej fantazji jaką mieli twórcy odnośnie przedstawienia obcego życia. Serial ten wpasowuje się w dyskusje z tego odcinka popscience. Ale widzę, że parę komentarzy niżej już ktoś o tym wspomniał, no trudno napisałem, nie będę kasował, pozdrawiam :)
Zdecydowanie polecam książki z serii Bobiverse. Kupiłem pierwszą cześć po poprzednim poleceniu a tym kanale i wsiąkłem w ten świat. Czekam teraz na kolejny tom.
Jeśli chodzi o kosmiczne grzyby w popkulturze to znam 2 takie przypadki. 1. Kosmiczne grzyby z Bena 10, gdzie pojawiają się znikąd i pierwsze co robią to oczywiście chcą podbić Ziemię. 2. Michael z Korporacji Konspiracji. Teraz już nie pamiętam, ale chyba potem okazało się, że te grzyby pochodzą z Ziemii... A motyl Emanuel, swoją drogą mój imiennik 😊, to z animacji "O makowej panience i...".
Nie są 2 czasem ktoś rodzi się też jako obojniak hermafrodyta a tak reszta to zaburzenia psychiczne najgorsze że tusk zmienił prawo i jeśli powiesz do czegoś tam chorego że jest tym kim jest a nie tym czym się uważa dostaniesz wyrok więc uważaj bo już nie długo będą nas karać nawet za żarty jeśli ktoś mi da choć mandat za prawdę zaczne mor....... a potem powiem że identyfikuje się jako niewinny
40:xx popując do wątku... Harry Harrison - "planeta śmierci" napewno znacie...😊 I miedzygatunkowa pamięć przetrwania... Psi... Genialna seria.. z najlepszą pierwsza częścią, która mnie zachwyciła w tych trudnych "Leszkowych" czasach dostępu do literatury SF 😅
1:52 xx nie trzeba mieć przesłanek 😅... Włośnica, wśkiekliizna... wiele zakażeń bakteryjnych... Znam wiele łatwiejszych sposobów umartwiania się 😂 szczególnie przez 40 lat na pustyni ciężko dbać o sterylność mięsa
Profesor Andrew Adamatzky z University of West England w Bristolu już w 2018 r. opublikował w Nature pracę, w której opisał, w jaki sposób boczniaki wytwarzają impulsy elektryczne zwane “kolcami”, które wskazują, że w jakiś sposób dzielą się ze sobą informacjami. Ostatnie badania prof. Adamatzky’ego, które opublikowano w Royal Society, rozwijają tę ideę. Zespół brytyjskiego naukowca zarejestrował aktywność elektryczną czterech gatunków grzybów w celu dalszej obserwacji tej specyficznej formy komunikacji. Analiza matematyczna sygnałów elektrycznych emitowanych przez grzyby wykazała, że wzory tych “wiadomości” są zaskakująco podobne od ludzkiej mowy. To nie wszystko, słownik grzybów może zawierać nawet 50 różnych “słów”.
Stoi para na przystanku i nagle mężczyzna, stukając kobietę w ramię mówi: - Prosze Pani, ja jestem z Marsa. - No i co z tego? - pyta kobieta. - Ale proszę pani, my nie mamy siusiaków - odpowiada mężczyzna, w dalszym ciągu pukając kobietę w ramię. - No to jak wy się rozmnażacie? - pyta zaskoczona. - O, tak - odpowiada mężczyzna, kontynuując postukiwanie kobiety.
'O makové panence a motýlu Emanuelovi' a u nas 'Makowa panienka' ta bajka z motylem Emanuelem - podobno są osobne studia doktoranckie na temat zwyczajów godowych tych dwojga 👽 Za pomocą komentujących fal grawitacyjnych pozdrawia Paul!!!
Pamietam z czasów szkolnych taki dowcip .W tramwaju facet stuka dziewczynę po ramieniu .Dziewczyna spoglada na niego i mowi slucham pana.On mówi jej - Proszę pani ja jestem kosmitą.- Ona na to z usmiechem - Tak?Ciekawe jak sie tam rozmnażacie?- On- Właśnie w ten sposób.😉
Mam takie pytanie ( bardziej prośbę) moze juz było gdzies zadane, byla by możliwość dodania kilku podcastow pop science na platforme spotify bo bardzo dobrze sie slucha was w pracy 😊😊😊
Zacząłem oglądać w drodze z pracy do domu, zrobiłem przerwę na jedzenie i głaskanie zwierząt. Zdegustowałem glona i teraz zupełnie inne podejście do tematu
Evil dead to świetny horror, wyszły już dwie całkiem niezłe kontynuacje, najnowsza w tamtym roku. Jest jeszcze taki film Necronomicon i opowiada o tym, jak właśnie Lovecraft zdobył tę księgę. Film z 94 roku więc bardzo przypomina stare Evil dead.
Właśnie mi uswiadomiliscie po co Obcy tak polował na tych którzy na niego polowali! Bo to był element jego ewolucji, im groźniejszy przeciwnik tym większy zysk ewolucyjny jak się w nim rozmnożył i przejął jego cechy! To ewolucja do kwadratu 😅
1:00:00 jajka jako jajka były pierwsze (około 250 mln lat temu - pierwsze gady, najstarsze znalezione jajka mają około 190 mln lat), a kury (jako kury) zostały udomowione około VI tys. p.n.e. 2:01:10 panowie proszę nie
Co do różnic między rasą a gatunkiem, które są często ze sobą mylone, aż zamurowało mnie gdy jedno z drugim pomylił nie kto inny jak... Lem! Taki babol zdażył mu się w samym zakończeniu "Solaris" podczas końcowego monologu głównego bohatera (naukowca-solarysty).
Mam też tego winyla z Shafta. A co do Harry'ego, to moimn faworytem jest "I'm gonna love you just a little note baby". A Sepultura to album Roots. No w tym odcinku panowie trafność w mój gust muzyczny, dość szeroki jest stuprocentowa :)
Samice warana australijskiego, gdy długo nie może znaleźć samca, to potrafi w układzie rozrodczym wytworzyć męskie nasienie i samozapłodnić się. Oglądałam brytyjski program na kanale EDEN z Davidem Attenborough 😊 Natura jest niesamowita 👍
21:31 Tak ma , razem z alkoholem, po spożyciu partner(ka), wydaje się nieco atrakcyjniejsza i znikają pewne bariery dotyczące współżycia, a co za tym idzie może to wpłynąć na rozmnażanie.
Pierwszye było jajo. Przez co zostało złożone? Nie zostało złożone. Zostało zaprojektowane i z niego powstało pierwsze zlozone życie. Oczywiście było więcej jajek i po odchodowaniu pierwszych istot wszystko działo się automatycznie i tak jest do dziś. Jak widać, cały pomysł działa wspaniale.
Trzy płcie pojawiły się w książce "Gracz" Iaina M. Banksa, oprócz kobiet i mężczyzn była jeszcze tam płeć pośrednia, która przekazywała zapłodnioną komórkę jajową samicy. Od wszystkich trzech osobników dziecko dziedziczyło materiał genetyczny.
Jak Popscience to przypominam o ciekawostce - pisałem Wam już jakis czas temu... pojawiła się pierwsza bateria nuklearna Betavolt BV100 która może stać się komercyjną.
Lem szczególnie lubił pączkowanie. A że podchodził do do tego z naukową pasją, efektem jego pączkowania był błyskawiczny podział komórek pączka - zawsze i nieubłaganie dążący do zera absolutnego ;)
Panie Zbyszku, korzystał pan dokładnie z ziaren kefirowych! Kefir - dokładnie kefir - pan przygotowywał. Też taki piję i co piątek wyrzucam nadmiar grzybków 😋 Pozdrawuam!
33:56 jako przykład grzybnego kosmity/inteligentnej formy życia, to postać w serialu animowanym Inside Job (niestety anulowany) zwana Myc Cellium. Do głowy przychodzi mi także uniwersum Ratchet and Clank w najnowszej części występuje broń, która wystrzeliwuje mr. Fungi i ms. Fungal, czyli rave party kosmiczne grzyby 😂
Trzecia płeć mogłaby być potrzebna jako inkubator, kiedyś opracowywałem taką rasę do gry, z której w końcu nic nie wyszło. Po zapłodnieniu zarodek zostaje przekazany, lub nawet do zapłodnienia dochodzi w "inkubatorze" od razu. Inkubator nie wpływał by może na genom, ale już na aktywizacje odpowiednich genów tak.
User mam pytanie ChatGPT Oczywiście! Z chęcią odpowiem na twoje pytanie. Jak mogę ci pomóc? User dylatacja czasu a spowolnienie czasu przez grawitacje to 2 inne zjawiska ChatGPT Tak, dylatacja czasu spowodowana ruchem względnym i spowolnienie czasu związane z grawitacją to dwa różne zjawiska w teorii względności Alberta Einsteina. Dylatacja czasu związana z ruchem względnym: Zgodnie z teorią względności, czas płynie inaczej dla obiektów poruszających się ze względu na siebie wzajemnie. Jeśli dwie obserwujące się wzajemnie osoby mają różne prędkości, ich zegary będą pokazywać różne czasy. Im większa prędkość, tym większa dylatacja czasu. Ten efekt jest doświadczalnie potwierdzany w eksperymentach z cząstkami poruszającymi się blisko prędkości światła. Spowolnienie czasu związane z grawitacją: Zgodnie z teorią względności, obiekty o dużych masach zakrzywiają przestrzeń-czas wokół siebie. W obszarze silnego pola grawitacyjnego, np. blisko masywnego ciała, czas płynie wolniej w porównaniu do obszarów o słabszym polu grawitacyjnym. To spowolnienie czasu jest nazywane efektem spowolnienia czasu związanej z grawitacją. Obie teorie zostały potwierdzone doświadczalnie i są kluczowe dla naszego zrozumienia natury czasu i przestrzeni w warunkach skrajnych, takich jak wysokie prędkości czy silne pola grawitacyjne. User czyli oba te zjawiska maja inne parametry spowolnienia ChatGPT Tak, oba te zjawiska, dylatacja czasu związana z ruchem względnym (kinematyczną) i spowolnienie czasu związane z grawitacją (grawitacyjną), mają różne parametry spowolnienia. Parametry te zależą od konkretnych warunków, takich jak prędkość w przypadku dylatacji czasu kinematycznej oraz siła pola grawitacyjnego w przypadku spowolnienia czasu grawitacyjnego. Wzory matematyczne opisujące te efekty różnią się, ale oba są oparte na ogólnej teorii względności. W przypadku dylatacji czasu kinematycznej, wzór można przedstawić za pomocą równań Lorentza, a dla spowolnienia czasu grawitacyjnego korzysta się z równań teorii grawitacji Einsteina. W skrócie, oba te zjawiska pokazują, jak czas zmienia się w zależności od warunków ruchu i grawitacyjnego otoczenia, i oba zostały potwierdzone przez eksperymenty oraz obserwacje astronomiczne. User jak myślisz czy przekraczając horyzont zdarzeń czarnej dziury materia osiąga prędkość światła ChatGPT Z teoretycznego punktu widzenia, gdy materia przekracza horyzont zdarzeń czarnej dziury, według obecnej wiedzy fizycznej, jej prędkość staje się równa lub zbliża się do prędkości światła. Horyzont zdarzeń to graniczna powierzchnia wokół czarnej dziury, z której nie ma ucieczki światła ani żadnej innej formy materii. W tym sensie, przechodząc przez horyzont zdarzeń, materia faktycznie "osiąga" prędkość światła. Warto jednak zauważyć, że interpretacja fizyczna zdarzeń wewnątrz horyzontu zdarzeń jest złożona i prowadzi do wielu paradoksów. Z uwagi na charakterystykę czarnych dziur, tradycyjna fizyka nie jest w stanie dostarczyć pełnego obrazu tego, co dzieje się w ich wnętrzu. Opis tych obszarów wymagałby bardziej zaawansowanych teorii, które integrują ogólną teorię względności z fizyką cząstek elementarnych, takie jak teoria grawitacji kwantowej, którą naukowcy obecnie intensywnie badają.
Dwie płcie to wyrażenie jak najbardziej poprawne. Nie ma za co przepraszać. Zauważyłem natomiast że często pan panie Leszku popełnia błąd mówiąc "dobzi" zamiast " dobrzy"
Na 100% Kosmici są na naszej planecie. Dowody to konkretne przypadki , są na moich playlistach od 01 do 49. Dla sceptyków. Spróbujcie podważyć przypadki 100% pewne (wymienione w opisach playlist).
Jest stary serial PRZYBYSZE (Alien Nation), gdzie do zapłodnienia kobiety był potrzebny "specjalny" rodzaj faceta, który jakby miał "udrożnić" jej drogi rodne (to była specjalna ceremonia) i dopiero wtedy mogła współżyć ze swoim partnerem.
Co do tego rozmnażania w początkowych fazach naszego rozwoju. Pan Leszek to zaznaczył i sam się poprawił "ale chciałbym żeby to wybrzmiało" 😂 nie można nazwać podziału komórkowego rozmnażaniem. Nie dochodzi wtedy do wymiany materiału genetycznego pomiędzy dwoma osobnikami. Powstające w wyniku podziału komórki są klonami komórki ulegającej podziałowi. Pozdrawiam
32:00 to grzybek tybetański. mam i tak po 24h jest gotowy kefir. grzybek się dosyć szybko namnaża. Polecam uważać pierwsze 2-3 razy taki kefir potrafi solidnie przeczyścić jelita heh
"Fragmentacja". Poruszyliście temat dżdżownic (28:40) a nie poruszyliście tematu stułbi? Bardzo duże przeoczenie i brak przygotowania do tematu!!! ;). Podobno nauka się przygląda zdolnościom stułbi do odradzania przez pączkowanie. Stułbie nigdy nie umierają śmiercią naturalną. Pozdrawiam z Białegostoku \m/
W cz. 2 była już królowa, która powstała ze zwykłego osobnika przepoczwarzonego pod wpływem okoliczności (rój potrzebował 'matki rodzicielki')... Królowa wytwarzała jaja bez zapładniania, bo z nich nie wykluwały się ostateczne osobniki, a jedynie pośredniczący w zapłodnieniu gospodarza 'twarzołapy'... Dopiero złożenie emrionu w organizmie docelowym było faktycznym zapłodnieniem, więc królowa produkowała de facto jedynie 'zarodniki', których 'pyłkami' były embriony umieszczane w docelowej 'komórce jajowej', którą był organizm gospodarza goszczącego tę pasożytniczą formę życia, mogącą dzięki autohibernacji nawet tysiące lat przetrwać choćby na planecie będącej litą skałą jak LV-426... W cz. 4 'Zmartwychwstanie' E. Ripley została wychodowana z DNA odzyskanego z zastygłego ołowiu, w którym spłonęła na końcu cz. 3 na plnecie więziennej Fiorina 'Fury' 161, gdy nie chciała, by mała królowa z jej organizmu wpałda w ręce Weyland-Yutani... Wyhodowana została po wielu nieudanych próbach genetycznych razem z embrionem królowej, którą z niej usunięto operacyjnie w celu pozyskania jaj i stworzenie wielu tresowanych 'trutniów' jako docelowej broni biologicznej... W tym ołowiu skrzyżowało się DNA jej i królowej, dlatego miała żrącą krew, natychmiastowe leczenie ran, wyostrzone zmysły i wielką siłę fizyczną, a królowa z czasem zmieniła sposób rozmnażania ze składania jaj na 'ludzką' ciążę i poród żywego człekokształtnego obcego, który po porodzie matki nie rozpoznał w królowej, a właśnie w E. Ripley, więc ostatecznie przez ten mix genetyczny Obcy czuł bliskość z człowiekiem, a nie z własnym źródłowym DNA... No to tyle wykładu 👽Za pomocą fal grawitacyjnych pozdrawia Paul!!!
z Siedzunia Sosnowego najlepsza jest pikantna zupa - niby flaki. W tym roku udało mi się znaleźć jednego. Na szczęście dużo grzybiarzy omija ten okaz. Uwaga na bliźniaczy inny rodzaj Siedzunia Dębowego, który jest pod ochroną i nie dość że grozi za niego mandat to przede wszystkim niszczymy niepotrzebnie gatunek.
Leszku to ja mam taki kwiatek, na jego mówię drzewko dolarowe, dobrze daje się formować za pomocą nożyczek tylko często trzeba przy nim pracować bo szybko odrasta, a tak potrafi wyglądać jak drzewo
A znacie ten kawał z lat 90? Kobieta spotyka kosmitę, rozmawia z nim i w końcu pyta: - A jak wy się zapładnianie? kosmita dotyka dziewczynę w czoło, pojawia się dźwięk ,,tittirit" - O tak - odpowiada.
Wstawki ze zdjęciami na temat. Fajnie
Dr. Leszek, niezmiennie TOP
Zawsze czekam na Pop Science z Panem Leszkiem jak na wypłate ! 😃
Gdzie masz tak fajnie wypłatę co dwa tygodnie ? 🥲
@@MichalMiniek no właśnie , wypłata raz a Pop Science x2 w miesiącu 😁
Ciekawy odcinek, nie dziwi że temat sprowokował do licznych żartów. Uśmiałem się z Wami.
Brakło mi w nim dwóch ciekawych pod względem rozmnażania osobników. Ziemskich niestety.
Mszyca. Może rozmnażać się klasycznie. Męski osobnik zapładnia żeński, i klasycznie jajo i mała mszyczka. Ale taż jeśli nie ma faceta w pobliżu, wtedy wchodzi partenogeneza i jajka lecą bez męskiej pomocy. A jak trzeba szybko zasiedlić np. jakąś ponętną roślinkę, wtedy te samiczki wtedy działają ekspresowo i rodzą już swoje córki, nie tracąc czasu na jajka. A te córki, mają już wnuczkę w brzuchu.
Taka magia ;)
Drugi osobnik to płaziniec koralowy. Tu może mniej spektakularnie, ale panuje pewna walka. Dwa obojnacze osobniki gonią się nawzajem, kto kogo dopadnie pierwszy i trafi ;) ten samiec. Przegrany staje się kobietą i rodzi dzieci....to znaczy jajka, już klasyczniej ;)
Pozdrawiam.
To jest jedna z najciekawszych rzeczy jakich dziś się dowiedziałem 😀
Astrogrzyby
"wyrasta ci taki mini Leszek, jeszcze pyskaty taki" 😂😂
Uwielbiam Wasze wspólne pogawędki:-) pozdrawiam
Przy naszym obecnym stanie wiedzy rozważania o tym jak się rozmnażają kosmici, to jak rozważania o tym jaki kolor miecza świetlnego chcemy, jak już go wymyślimy... 😁😁😁👍👍👍
Bedzie audio do snu 👍
Dzięki za materiał😊przy okazji zbliżającego się odcinka odnośnie nieśmiertelności czy znajdzie się tam miejsce na epigenetyke? Podobno jest to teraz hit wśród tego tematu i najbardziej prawdopodobny kandydat do osiągnięcia odmładzania jeszcze za naszego życia
[Q] rozmnażanie kosmitów? fajny materiał. A co z tematem wolnego czasu kosmitów? czym zajmują się w ciągu dnia, czy pracują, czy tylko eksplorują kosmos, czy mają społeczeństwa podzielone jak ludzkość? religie?
oglądają astrofaze i piszą komentarze.
44:55 - Leszek ma rację, sekwoje rosną w Kalifornii w Parku Narodowym Redwood (na północy jak trafnie zauważył Piotrek)
Zaglądam, a tu POP Science. Miła niespodzianka. 😊
Pan Leszek zdecydowanie najprzystojniejszy polski Profesor 👍‼️
Pan Leszek nie jest profesorem, a Doktorem Habilitowanym. Co nie umniejsza jego wiedzy, oraz wkładu w rozwój i popularyzację nauki.
Uważaj sobie pannico. Mam Cię na oku.
Pani Blaszkiewicz
@@JacekGoab-iy9xdKwestia semantyki. Fakt, nie jest profesorem prezydenckim, ale jest profesorem UWM. Zwracać się do P.Leszka należy "panie profesorze".
Dzięki chłopaki za fajny materiał, jak zwykle zajb@@cie się Was słucha. Ps cz nie myśleliście zrobienia materiału o CERN.
Jest nowy pop 😁. Wieczór nie jest do końca stracony....
Dziękuję
Idealny do słuchania w robocie ❤❤
Masz robota?!
🤣@@Mrcoldy1988
Panowie dziękuję wam za zaszczepienie we mnie fascynacji fizyką ale brakuje was na Spotify
Jak zawsze dzięki za materiał!
Panie Piotrze, tak się nie robi. Właśnie skończyłam Pana książkę, i tak zostawić cliffhanger na końcu. Kurczę, ta część fabularna była znakomita, tylko czemu się skończyła tak nagle. Czy można liczyć na część drugą? Pliiiiiiiiis!!! ❤❤❤
Efekt zeigarnik to się nazywa
Świetny odcinek. Sporo wiedzy przypomnianej a zważywszy na to, że starszy syn niedługo może omawiać coś z poruszonych tematów, bardzo dziękuję za odkurzenie neuronów.
Szkoda, że przy grzybach(wiem, temat rzeka) nie był poruszony mój ulubiony, z tym związany, temat - Grzybów Zombie. Pozdrawiam i oby Pozytywny Humor wraz z bratem jego Dużym Zdrowiem, zawsze były z Wami.
Grzyby Zombie były dość obszernie omówione w innym odcinku Pop Science, niestety nie pamiętam którym. Tak czy inaczej, temat jest ostatnimi laty dość nośny i fascynujący. Jak same grzyby zresztą. Wielu uległo fascynacją tym królestwem, z naszą ostatnią noblistką Olgą Tokarczuk na czele. Przepięknie pisze o grzybach.
Paprotniki i nasienne to dwie odrębne gromady królestwa roślin 😊
Tak czy inaczej opowiadacie tak epicko, że wybaczam wszelkie nieścisłości
Parę dni temu zacząłem oglądać serial animowany "Scavengers Reign", ciekawie jest tam przedstawiona flora i fauna obcej planety, sama historia jest bardziej dodatkiem do tej fantazji jaką mieli twórcy odnośnie przedstawienia obcego życia. Serial ten wpasowuje się w dyskusje z tego odcinka popscience. Ale widzę, że parę komentarzy niżej już ktoś o tym wspomniał, no trudno napisałem, nie będę kasował, pozdrawiam :)
Super temat ❤
łoo panie, na to czekałem
To juz grubo chłopaki leca ^^ ciekawe co bedzie w POP Science #223
Zdecydowanie polecam książki z serii Bobiverse. Kupiłem pierwszą cześć po poprzednim poleceniu a tym kanale i wsiąkłem w ten świat. Czekam teraz na kolejny tom.
super ! pozdrawiam
Uwielbiam gdybologię Astrofazy. Pan Leszek i Pan Kosek są wspaniali!
Jeśli chodzi o kosmiczne grzyby w popkulturze to znam 2 takie przypadki.
1. Kosmiczne grzyby z Bena 10, gdzie pojawiają się znikąd i pierwsze co robią to oczywiście chcą podbić Ziemię.
2. Michael z Korporacji Konspiracji. Teraz już nie pamiętam, ale chyba potem okazało się, że te grzyby pochodzą z Ziemii...
A motyl Emanuel, swoją drogą mój imiennik 😊, to z animacji "O makowej panience i...".
Gdzieś we wszechświecie jest gatunek składający się z 56 płci! A nie czekaj 😂
Nie są 2 czasem ktoś rodzi się też jako obojniak hermafrodyta a tak reszta to zaburzenia psychiczne najgorsze że tusk zmienił prawo i jeśli powiesz do czegoś tam chorego że jest tym kim jest a nie tym czym się uważa dostaniesz wyrok więc uważaj bo już nie długo będą nas karać nawet za żarty jeśli ktoś mi da choć mandat za prawdę zaczne mor....... a potem powiem że identyfikuje się jako niewinny
Super 👌 praca I gosc
40:xx popując do wątku... Harry Harrison - "planeta śmierci" napewno znacie...😊 I miedzygatunkowa pamięć przetrwania... Psi... Genialna seria.. z najlepszą pierwsza częścią, która mnie zachwyciła w tych trudnych "Leszkowych" czasach dostępu do literatury SF 😅
1:52 xx nie trzeba mieć przesłanek 😅... Włośnica, wśkiekliizna... wiele zakażeń bakteryjnych... Znam wiele łatwiejszych sposobów umartwiania się 😂 szczególnie przez 40 lat na pustyni ciężko dbać o sterylność mięsa
Profesor Andrew Adamatzky z University of West England w Bristolu już w 2018 r. opublikował w Nature pracę, w której opisał, w jaki sposób boczniaki wytwarzają impulsy elektryczne zwane “kolcami”, które wskazują, że w jakiś sposób dzielą się ze sobą informacjami. Ostatnie badania prof. Adamatzky’ego, które opublikowano w Royal Society, rozwijają tę ideę. Zespół brytyjskiego naukowca zarejestrował aktywność elektryczną czterech gatunków grzybów w celu dalszej obserwacji tej specyficznej formy komunikacji. Analiza matematyczna sygnałów elektrycznych emitowanych przez grzyby wykazała, że wzory tych “wiadomości” są zaskakująco podobne od ludzkiej mowy. To nie wszystko, słownik grzybów może zawierać nawet 50 różnych “słów”.
Stoi para na przystanku i nagle mężczyzna, stukając kobietę w ramię mówi:
- Prosze Pani, ja jestem z Marsa.
- No i co z tego? - pyta kobieta.
- Ale proszę pani, my nie mamy siusiaków - odpowiada mężczyzna, w dalszym ciągu pukając kobietę w ramię.
- No to jak wy się rozmnażacie? - pyta zaskoczona.
- O, tak - odpowiada mężczyzna, kontynuując postukiwanie kobiety.
'O makové panence a motýlu Emanuelovi' a u nas 'Makowa panienka' ta bajka z motylem Emanuelem - podobno są osobne studia doktoranckie na temat zwyczajów godowych tych dwojga 👽 Za pomocą komentujących fal grawitacyjnych pozdrawia Paul!!!
Pamietam z czasów szkolnych taki dowcip .W tramwaju facet stuka dziewczynę po ramieniu .Dziewczyna spoglada na niego i mowi slucham pana.On mówi jej - Proszę pani ja jestem kosmitą.- Ona na to z usmiechem - Tak?Ciekawe jak sie tam rozmnażacie?- On- Właśnie w ten sposób.😉
Motyl Emanuel był w "Makowej panience".
Mam takie pytanie ( bardziej prośbę) moze juz było gdzies zadane, byla by możliwość dodania kilku podcastow pop science na platforme spotify bo bardzo dobrze sie slucha was w pracy 😊😊😊
jest na youtube music, dziala tak samo praktycznie :)
Jest też film pełnometrażowy „Opowieść Podręcznej”
Tys piknie well done 👏
Props za FOETUS 🤘🤘🤘😎
Super😮 tematyka prokreacji ufokow 😁 idealnie po zielonym 😂😂😂🎉🍀👽
Zacząłem oglądać w drodze z pracy do domu, zrobiłem przerwę na jedzenie i głaskanie zwierząt. Zdegustowałem glona i teraz zupełnie inne podejście do tematu
1:58:45 22 odcinek 2 sezonu Star Trek: Enterprise skupia się na gatunku mającym trzy płcie.
U Asimova w "Równi Bogom" wysępuję triada
No jak, samiec musi zjeść samicę aby ogrzać jajeczka, w bombie już dawno to było wyjaśnione a wy dwie godziny o tym gadacie 😂
torfem tez można ogrzać jajeczka
@@norbi7842 to w Kujwdubie takie rzeczy
Wspomnę tylko że w galaktyce jest gatunek kosmity któremu do zapłodnienia wystarczy strapon
@@micind4420 bzdura! Strapon jest przełomową technologią na leczenie alkoholizmu, tak technika poszła do przodu. Niesamowite
Znałem takiego jednego kosmitę co nie zjadł swojej żony. Zboczeniec
Panowie, polecam serial Scavengers Reign - absolutnie fantastycznie pokazana obca fauna i flora - idealny do tego odcinka.
Evil dead to świetny horror, wyszły już dwie całkiem niezłe kontynuacje, najnowsza w tamtym roku. Jest jeszcze taki film Necronomicon i opowiada o tym, jak właśnie Lovecraft zdobył tę księgę. Film z 94 roku więc bardzo przypomina stare Evil dead.
szkoda, że nie ma podcastu w którym Leszek Błaszkiewicz rozmawia z Leszkiem Błaszkiewiczem
Właśnie mi uswiadomiliscie po co Obcy tak polował na tych którzy na niego polowali! Bo to był element jego ewolucji, im groźniejszy przeciwnik tym większy zysk ewolucyjny jak się w nim rozmnożył i przejął jego cechy! To ewolucja do kwadratu 😅
Jestem kosmitą. Mogę co nieco opowiedzieć.
Bardzo ciekawy odcinek dzięki 🎉
Kozia broda 😊 pyszny, u nas w regionie trochę ich naznajdowywalem..😊😊😊( bydgoszcz kierunek bory tucholskie)
1:58:24 - wydaje mi się że właśnie w "Równi Bogom" był jakby byt który powstał z 3 innych, można by nazwać to płcią czy komórkami.
odnośnie 1:58:53 i potrzebnych trzech płci to oczywiście "Równi Bogom" Isaaca Asimova
1:00:00 jajka jako jajka były pierwsze (około 250 mln lat temu - pierwsze gady, najstarsze znalezione jajka mają około 190 mln lat), a kury (jako kury) zostały udomowione około VI tys. p.n.e.
2:01:10 panowie proszę nie
1:49:50 Ten temat jest nieźle pokazany w ostatnim sezonie Westworld, gdzie głównym wrogiem są inne kopie tej samej osoby które inaczej 'ewoluowały'.
Co do różnic między rasą a gatunkiem, które są często ze sobą mylone, aż zamurowało mnie gdy jedno z drugim pomylił nie kto inny jak... Lem! Taki babol zdażył mu się w samym zakończeniu "Solaris" podczas końcowego monologu głównego bohatera (naukowca-solarysty).
Taki i inny babol może zdaRZyć się każdemu, nawet najlepszym. Pozdrawiam serdecznie👋
Po prostu życie jest najważniesze i musi trwać...😉
Mam też tego winyla z Shafta. A co do Harry'ego, to moimn faworytem jest "I'm gonna love you just a little note baby". A Sepultura to album Roots. No w tym odcinku panowie trafność w mój gust muzyczny, dość szeroki jest stuprocentowa :)
Samice warana australijskiego, gdy długo nie może znaleźć samca, to potrafi w układzie rozrodczym wytworzyć męskie nasienie i samozapłodnić się. Oglądałam brytyjski program na kanale EDEN z Davidem Attenborough 😊 Natura jest niesamowita 👍
1:56:35 "Oni" stanowili katalizator umożliwiający zaistnienie całego procesu związanego z rozmnażaniem.
Opcja z kapustą i bocianem też wchodzi w grę ? ;)
34:30 Panie Leszku chyba Panu chodzilo o wiersz Brzechwy "Grzyby"
Pozdrawiam!!!
21:31 Tak ma , razem z alkoholem, po spożyciu partner(ka), wydaje się nieco atrakcyjniejsza i znikają pewne bariery dotyczące współżycia, a co za tym idzie może to wpłynąć na rozmnażanie.
Pierwszye było jajo. Przez co zostało złożone? Nie zostało złożone. Zostało zaprojektowane i z niego powstało pierwsze zlozone życie. Oczywiście było więcej jajek i po odchodowaniu pierwszych istot wszystko działo się automatycznie i tak jest do dziś. Jak widać, cały pomysł działa wspaniale.
Trzy płcie pojawiły się w książce "Gracz" Iaina M. Banksa, oprócz kobiet i mężczyzn była jeszcze tam płeć pośrednia, która przekazywała zapłodnioną komórkę jajową samicy. Od wszystkich trzech osobników dziecko dziedziczyło materiał genetyczny.
Jak rozmnażają się obcy? Zależy jakie mają zaimki.
Jak Popscience to przypominam o ciekawostce - pisałem Wam już jakis czas temu... pojawiła się pierwsza bateria nuklearna Betavolt BV100 która może stać się komercyjną.
Lem szczególnie lubił pączkowanie. A że podchodził do do tego z naukową pasją, efektem jego pączkowania był błyskawiczny podział komórek pączka - zawsze i nieubłaganie dążący do zera absolutnego ;)
Pogdybajcie o kochankach kosmitów i gdzie jeżdżą na wakacje. Mam wrażenie,że.prowadzący byli porwani przez komitów. Zróbcie o tym odcinek 😂
Panie Zbyszku, korzystał pan dokładnie z ziaren kefirowych! Kefir - dokładnie kefir - pan przygotowywał. Też taki piję i co piątek wyrzucam nadmiar grzybków 😋 Pozdrawuam!
Brakuje tytułu książki Zajdla z końcówki zarówno tu w filmie, jak i na stronie astrofazy ;/
ten węgiel do ogródka, jest spoko, tylko dobrze zmielic polecam, ze wzdlędu na późniejsze problemy z kopaniem np. pod sadzonke.
Pan Leszek ma rację, sekwoje rosną w Kaliforni w Parku Narodowym Redwood
33:56 jako przykład grzybnego kosmity/inteligentnej formy życia, to postać w serialu animowanym Inside Job (niestety anulowany) zwana Myc Cellium.
Do głowy przychodzi mi także uniwersum Ratchet and Clank w najnowszej części występuje broń, która wystrzeliwuje mr. Fungi i ms. Fungal, czyli rave party kosmiczne grzyby 😂
Trzecia płeć mogłaby być potrzebna jako inkubator, kiedyś opracowywałem taką rasę do gry, z której w końcu nic nie wyszło. Po zapłodnieniu zarodek zostaje przekazany, lub nawet do zapłodnienia dochodzi w "inkubatorze" od razu. Inkubator nie wpływał by może na genom, ale już na aktywizacje odpowiednich genów tak.
3 "płcie" Potrzebne były do rozmnażania się stworzeń w Para-wszechswiecie w książce Isaaca Asimova "Równi Bogom"
44:50 Sekwoje są właśnie z Kaliforni ;)
User
mam pytanie
ChatGPT
Oczywiście! Z chęcią odpowiem na twoje pytanie. Jak mogę ci pomóc?
User
dylatacja czasu a spowolnienie czasu przez grawitacje to 2 inne zjawiska
ChatGPT
Tak, dylatacja czasu spowodowana ruchem względnym i spowolnienie czasu związane z grawitacją to dwa różne zjawiska w teorii względności Alberta Einsteina.
Dylatacja czasu związana z ruchem względnym: Zgodnie z teorią względności, czas płynie inaczej dla obiektów poruszających się ze względu na siebie wzajemnie. Jeśli dwie obserwujące się wzajemnie osoby mają różne prędkości, ich zegary będą pokazywać różne czasy. Im większa prędkość, tym większa dylatacja czasu. Ten efekt jest doświadczalnie potwierdzany w eksperymentach z cząstkami poruszającymi się blisko prędkości światła.
Spowolnienie czasu związane z grawitacją: Zgodnie z teorią względności, obiekty o dużych masach zakrzywiają przestrzeń-czas wokół siebie. W obszarze silnego pola grawitacyjnego, np. blisko masywnego ciała, czas płynie wolniej w porównaniu do obszarów o słabszym polu grawitacyjnym. To spowolnienie czasu jest nazywane efektem spowolnienia czasu związanej z grawitacją.
Obie teorie zostały potwierdzone doświadczalnie i są kluczowe dla naszego zrozumienia natury czasu i przestrzeni w warunkach skrajnych, takich jak wysokie prędkości czy silne pola grawitacyjne.
User
czyli oba te zjawiska maja inne parametry spowolnienia
ChatGPT
Tak, oba te zjawiska, dylatacja czasu związana z ruchem względnym (kinematyczną) i spowolnienie czasu związane z grawitacją (grawitacyjną), mają różne parametry spowolnienia. Parametry te zależą od konkretnych warunków, takich jak prędkość w przypadku dylatacji czasu kinematycznej oraz siła pola grawitacyjnego w przypadku spowolnienia czasu grawitacyjnego.
Wzory matematyczne opisujące te efekty różnią się, ale oba są oparte na ogólnej teorii względności. W przypadku dylatacji czasu kinematycznej, wzór można przedstawić za pomocą równań Lorentza, a dla spowolnienia czasu grawitacyjnego korzysta się z równań teorii grawitacji Einsteina.
W skrócie, oba te zjawiska pokazują, jak czas zmienia się w zależności od warunków ruchu i grawitacyjnego otoczenia, i oba zostały potwierdzone przez eksperymenty oraz obserwacje astronomiczne.
User
jak myślisz czy przekraczając horyzont zdarzeń czarnej dziury materia osiąga prędkość światła
ChatGPT
Z teoretycznego punktu widzenia, gdy materia przekracza horyzont zdarzeń czarnej dziury, według obecnej wiedzy fizycznej, jej prędkość staje się równa lub zbliża się do prędkości światła. Horyzont zdarzeń to graniczna powierzchnia wokół czarnej dziury, z której nie ma ucieczki światła ani żadnej innej formy materii. W tym sensie, przechodząc przez horyzont zdarzeń, materia faktycznie "osiąga" prędkość światła.
Warto jednak zauważyć, że interpretacja fizyczna zdarzeń wewnątrz horyzontu zdarzeń jest złożona i prowadzi do wielu paradoksów. Z uwagi na charakterystykę czarnych dziur, tradycyjna fizyka nie jest w stanie dostarczyć pełnego obrazu tego, co dzieje się w ich wnętrzu. Opis tych obszarów wymagałby bardziej zaawansowanych teorii, które integrują ogólną teorię względności z fizyką cząstek elementarnych, takie jak teoria grawitacji kwantowej, którą naukowcy obecnie intensywnie badają.
Dwie płcie to wyrażenie jak najbardziej poprawne. Nie ma za co przepraszać. Zauważyłem natomiast że często pan panie Leszku popełnia błąd mówiąc "dobzi" zamiast " dobrzy"
Na 100% Kosmici są na naszej planecie. Dowody to konkretne przypadki , są na moich playlistach od 01 do 49.
Dla sceptyków. Spróbujcie podważyć przypadki 100% pewne (wymienione w opisach playlist).
Jest stary serial PRZYBYSZE (Alien Nation), gdzie do zapłodnienia kobiety był potrzebny "specjalny" rodzaj faceta, który jakby miał "udrożnić" jej drogi rodne (to była specjalna ceremonia) i dopiero wtedy mogła współżyć ze swoim partnerem.
o jezoo, czytałam zemstę manitou jako dziecko, zdecydowanie za wczesnie, bałam się okropnie😃
O rozmnażanie kosmitów to należy zapytać Edytę Górnika
Co to za muzyką w tle ??
34:12 Brajan Aldis - cieplarnia
Co do tego rozmnażania w początkowych fazach naszego rozwoju. Pan Leszek to zaznaczył i sam się poprawił "ale chciałbym żeby to wybrzmiało" 😂 nie można nazwać podziału komórkowego rozmnażaniem. Nie dochodzi wtedy do wymiany materiału genetycznego pomiędzy dwoma osobnikami. Powstające w wyniku podziału komórki są klonami komórki ulegającej podziałowi. Pozdrawiam
32:00 to grzybek tybetański. mam i tak po 24h jest gotowy kefir. grzybek się dosyć szybko namnaża. Polecam uważać pierwsze 2-3 razy taki kefir potrafi solidnie przeczyścić jelita heh
"Fragmentacja". Poruszyliście temat dżdżownic (28:40) a nie poruszyliście tematu stułbi? Bardzo duże przeoczenie i brak przygotowania do tematu!!! ;). Podobno nauka się przygląda zdolnościom stułbi do odradzania przez pączkowanie. Stułbie nigdy nie umierają śmiercią naturalną. Pozdrawiam z Białegostoku \m/
W cz. 2 była już królowa, która powstała ze zwykłego osobnika przepoczwarzonego pod wpływem okoliczności (rój potrzebował 'matki rodzicielki')... Królowa wytwarzała jaja bez zapładniania, bo z nich nie wykluwały się ostateczne osobniki, a jedynie pośredniczący w zapłodnieniu gospodarza 'twarzołapy'... Dopiero złożenie emrionu w organizmie docelowym było faktycznym zapłodnieniem, więc królowa produkowała de facto jedynie 'zarodniki', których 'pyłkami' były embriony umieszczane w docelowej 'komórce jajowej', którą był organizm gospodarza goszczącego tę pasożytniczą formę życia, mogącą dzięki autohibernacji nawet tysiące lat przetrwać choćby na planecie będącej litą skałą jak LV-426... W cz. 4 'Zmartwychwstanie' E. Ripley została wychodowana z DNA odzyskanego z zastygłego ołowiu, w którym spłonęła na końcu cz. 3 na plnecie więziennej Fiorina 'Fury' 161, gdy nie chciała, by mała królowa z jej organizmu wpałda w ręce Weyland-Yutani... Wyhodowana została po wielu nieudanych próbach genetycznych razem z embrionem królowej, którą z niej usunięto operacyjnie w celu pozyskania jaj i stworzenie wielu tresowanych 'trutniów' jako docelowej broni biologicznej... W tym ołowiu skrzyżowało się DNA jej i królowej, dlatego miała żrącą krew, natychmiastowe leczenie ran, wyostrzone zmysły i wielką siłę fizyczną, a królowa z czasem zmieniła sposób rozmnażania ze składania jaj na 'ludzką' ciążę i poród żywego człekokształtnego obcego, który po porodzie matki nie rozpoznał w królowej, a właśnie w E. Ripley, więc ostatecznie przez ten mix genetyczny Obcy czuł bliskość z człowiekiem, a nie z własnym źródłowym DNA... No to tyle wykładu 👽Za pomocą fal grawitacyjnych pozdrawia Paul!!!
z Siedzunia Sosnowego najlepsza jest pikantna zupa - niby flaki. W tym roku udało mi się znaleźć jednego. Na szczęście dużo grzybiarzy omija ten okaz. Uwaga na bliźniaczy inny rodzaj Siedzunia Dębowego, który jest pod ochroną i nie dość że grozi za niego mandat to przede wszystkim niszczymy niepotrzebnie gatunek.
Pop science i Pan Leszek... Matrix z pewnością da Wam interesujące symulatory w następnej rozgrywce.
Oj panowie, pospieszyliście się o jeden odcinek xD
Leszku to ja mam taki kwiatek, na jego mówię drzewko dolarowe, dobrze daje się formować za pomocą nożyczek tylko często trzeba przy nim pracować bo szybko odrasta, a tak potrafi wyglądać jak drzewo
Odcinek super ale ta muzyka bardzo irytująca
Na koniec filmu, jak się te pyłki ze skrzydeł motylków sparują, to mają motyle i to przedłuży gatunek.
To jest tak że jak kosmici współżyją ze sobą to w wyniku tego obydwa osobniki są w ciąży
A znacie ten kawał z lat 90? Kobieta spotyka kosmitę, rozmawia z nim i w końcu pyta:
- A jak wy się zapładnianie?
kosmita dotyka dziewczynę w czoło, pojawia się dźwięk ,,tittirit"
- O tak - odpowiada.
"Równi Bogom" Asimov - Rozmnażające się triady.
Jeśli chodzi o grzybowych kosmitów, to są w grze stellaris. Tam jest wiele różnych nietypowych ras