@@annawarzocha2777to niestety pytanie do dietetyka zajmującego się i kamicą i cukrzycą. Nie jest to w zakresie moich kompetencji. Od siebie mogę dodać, że w wielu jednostkach chorobowych to zależy od tego jak wygląda Pani obecna dieta - warto spojrzeć na to tak, żeby najpierw zobaczyć ile i jakie produktów sprzyjających nasileniu objawów kamicy Pani spożywa i popracować nad zastąpieniem ich czymś akceptowalnym dla Pani.
Ja dziękuję z całego serca za Twoją pracę Gosiu w edukowaniu w zakresie zdrowia, uważam, że prowadzicie z Maćkiem najlepsze kanały z takimi treściami, żałuję, że wciąż nieliczni o nich wiedzą, osobiście polecam wszystkim i wszędzie - dziękuję! ❤
Pani film o produktach parasolowych ze sklepów i stacji benzynowych był świetny, ale w sprawach omawianych w tym filmie powinna Pani troszkę bardziej zgłębić temat. Jestem również farmaceutką, temat cholesterolu, diety i statyn zgłębiam conajmniej od 10-u lat i niestety w wielu przypadkach nie ma Pani racji. 1. Jest już ogrom badań pokazujących, że spożycie tłuszczów nasyconych nie ma żadnego wpływu na częstość występowania chorób układu sercowo naczyniowego, więc zalecanie np. ograniczania spożywania masła jest dla mnie kompletną dezinformacją, a tych należy unikać. A’propos masła, to jest bardzo dobry filmik pani dr gastroenterolog poświęcony właśnie maśle, polecam. To tłuszcze trans są niezdrowe, trzeba wyraźnie rozgraniczyć te tematy. 2. Poziom LDL nie jest wiarygodnym wskaźnikiem ryzyka chorób układu sercowo naczyniowego, również tutaj jest wiele prac naukowych i metaanaliz, które to pokazują. Istnieją inne, lepsze wskaźniki. Tak więc skupianie się na obniżaniu LDL nie ma sensu. Czytałam komentarz o oleju rzepakowym i zgadzam się z tym. Powinna Pani zaznaczyć, że chodzi o olej nierafinowany, bo rzucając ogólnikowo „olej rzepakowy” przeciętny widz nieznający niuansów pomyśli, że ten olej w plastikowych butelkach jest zdrowy, co jest nieprawdą. Wszystkie przetworzone czy rafinowane oleje są bardzo niezdrowe, tak jak margaryny, powodują stany zapalne w organizmie, a te są podłożem wielu chorób. Jeszcze jeden temat: błonnik, owoce i warzywa: nie istnieją żadne badania potwierdzające ile mamy tego spożywać by być zdrowym i nie chorować czy mieć cholesterol w normie😅 W tym temacie odsyłam do dr Zoe Harcombe, która przeanalizowała tysiące badań. Ja w aptece moim pacjentom daję jedną radę w sprawie odżywiania : jeść nieprzetworzoną żywność, nie jeść tego, czego nasza prababcia nie rozpoznałaby jako pożywienie. Pozdrawiam
Szkoda, że w kwestii oleju rzepakowego, nie zaznaczyła pani, że dotyczy to oleju tłoczonego na zimno, przechowywanego w ciemnej butelce, w warunkach chłodniczych i spożytego w krótkim terminie. Olej ze sklepu nadaje się najwyżej do silnika diesla.
@@mako730 nie jest to film o oleju rzepakowym. Równie dobrze powinnam zwrócić uwagę na jakość oliwy z oliwek, ryb itd. Wtedy bylyby to film na inny temat, niż zaplanowałam.
Ciekawa jest jeszcze jedna kwestia: czy można coś robić żeby zmniejszać szkodliwe skutki w organizmie wysokiego LDL. Są osoby z wysokim LDL przez wiele wiele lat i nie zapadają na żadne choroby, więc oprócz wysokiego LDL zapewne istnieją w organizmie inne czynniki, które przyczyniają się do jego szkodliwości i wywoływania zmian chorobotówrczych.
W jej założeniach z tego co widzę jest spożywanie błonnika rozpuszczalnego, białka roślinnego, fitosteroli, orzechów - super. To pokrywa się z zaleceniami. Natomiast większość osób będzie miała problem z zamknięciem się w jakiś ograniczonych ramach danej "diety", więc polecam po prostu zainspirować się i planować sobie posiłki tak, by te polecane produkty się w nich w miarę możliwości znajdowały. :) Myślę, że takie elastyczne podejście może się sprawdzić długofalowo u większej grupy osób (niż sztywne ramy).
oczywiście że olej rzepakowy nie jest polecany, gdyż jak każdy z olejów roślinnych jest trucizną dla organizmu. Oczywiście bujdą też jest że tłuszcz nasycony jest szkodliwy dla naszego zdrowia (smalec, łój czy masło). Bo zakładając że tłuszcz nasycony z diety jest dla nas szkodliwy, to poprzez jaki proces metaboliczny nam szkodzi?
@@rafadata nikt nie mówi, że każda ilość tłuszczu nasyconego jest szkodliwa, szkodliwy jest jego nadmiar. A o nadmiar w obecnej diecie jest bardzo łatwo. Jeśli szuka Pan opisu mechanizmu to w opisie zostawiłam źródła, z których korzystałam - można się zapoznać poszukując dodatkowych odpowiedzi. Polecam również „Biochemia” Stryer’a. Za to z chęcią dowiem się na jakiej podstawie każdy tłuszcz roślinny miałby być „trucizną”.
Z całym szacunkiem dla Pani farmaceutki: nie ma potrzeby obniżać cholesterolu. Należy obniżać homocysteinę. Cholesterol jest nam bardzo potrzebny do prawidłowego funkcjonowania.
To prawda, jest bardzo potrzebny, dlatego nasz organizm potrafi go syntezować de novo. Na szczęście! Byłoby z nami w przeciwnym wypadku bardzo źle. :) Homocysteina jest bardzo ważnym wskaźnikiem i ma związek choćby z niedoborami witaminy B12, o których wspomniałam i szerzej omówiłam w filmie o witaminie b12. Jednak nie oznacza to, że cholesterol całkowity jest bezużyteczny. Cholesterol całk. nie jest najważniejszym parametrem, ale to nie tak, że nie ma sensu go oznaczać. Służy choćby to obliczenia frakcji poszczególnych lipoprotein. Będę to wyjaśniała w kolejnych filmach, bo ten odcinek (tak jak zapowiedziałam na wstępie) jest nie o analizie lipidogramu, tylko o zmianach w stylu życia, które są podstawą leczenia i częściowo też profilaktyki👍
@@wzwiazkuzcukrzyca nie ma żadnych powiązań poza bardzo bardzo słabymi korelacjami , a jak wiadomo żadna korelacja nigdy nie pokazuje przyczyny i skutku NIGDY!
a z ciekawości, po co obniżać cholesterol? Dlaczego cholesterol, np 220 jest zły? Przecież organizm potrzebuje określonej puli cholesterolu aby działać poprawnie (np. mózg, błony komórkowe, wiatmina D3 czy hormony sterydowe), zatem jeśli go nie dostarczymy z zewnątrz, to sam go wyprodukuje a jesi dostarczymy go z zewnątrz, to mniej go wyprodukuje. Sprawa jest niezwykle prosta. Tymczasem obwinia się tłuszcz nasycony i cholesterol o to co z organizmem robi cukier (przede wszystkim fruktoza), oleje roślinne i insulina...
@@rafadata Nie mam wystarczające wiedzy na ten temat, ale warto zapoznać się z wytycznymi ESC/EAS dotyczące postępowania w dyslipidemiach: jak dzięki leczeniu zaburzeń lipidowych obniżyć ryzyko sercowo‑naczyniowe.
@@rafadata Stanowisko ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczące celów terapeutycznych w zakresie stężeń cholesterolu frakcji LDL w prewencji wtórnej zawałów serca
W kolejnym filmie będę wyjaśniała te wszystkie parametry :) Nie powinien przekraczać 200, ale to nie jest jedyny i najważniejszy parametr, który powinniśmy brać pod uwagę.
cholesterol 242 o niczym nie mówi i na podstawie samego tego parametru nic nie da sie istotnego powiedzieć. Najważniejsze w kontekście panelu lipidowego jest poziom trójglicerydów, HDL.
oczywiście że statyny będą wpływały na uciążliwość ruchową, gdyż blokują cały szlak cholesterolowy, zatem również tworzenie koenzymu Q10, który jest jednym z istotnych kompleksów łańcucha oddechowego, czyli tworzenia ATP. A skoro ATP jest "naszą energią" to zaburzenie szlaku jej wytwarzania w mitochondriach będzie miało znaczący wpływ na aktywność, ruchliwość czy szybkie zmęczenie.
Napiszcie w komentarzach, o czym chcielibyście posłuchać w kolejnym filmie 🙂
Cukrzyca a kamica żółciowa ? Jak pogodzić diety ?
@@annawarzocha2777to niestety pytanie do dietetyka zajmującego się i kamicą i cukrzycą. Nie jest to w zakresie moich kompetencji. Od siebie mogę dodać, że w wielu jednostkach chorobowych to zależy od tego jak wygląda Pani obecna dieta - warto spojrzeć na to tak, żeby najpierw zobaczyć ile i jakie produktów sprzyjających nasileniu objawów kamicy Pani spożywa i popracować nad zastąpieniem ich czymś akceptowalnym dla Pani.
@@wzwiazkuzcukrzyca rozumiem 😁bardzo dziękuję
Ja dziękuję z całego serca za Twoją pracę Gosiu w edukowaniu w zakresie zdrowia, uważam, że prowadzicie z Maćkiem najlepsze kanały z takimi treściami, żałuję, że wciąż nieliczni o nich wiedzą, osobiście polecam wszystkim i wszędzie - dziękuję! ❤
@@e-OT_KA dziękuję, bardzo mi miło!
Pani film o produktach parasolowych ze sklepów i stacji benzynowych był świetny, ale w sprawach omawianych w tym filmie powinna Pani troszkę bardziej zgłębić temat.
Jestem również farmaceutką, temat cholesterolu, diety i statyn zgłębiam conajmniej od 10-u lat i niestety w wielu przypadkach nie ma Pani racji.
1. Jest już ogrom badań pokazujących, że spożycie tłuszczów nasyconych nie ma żadnego wpływu na częstość występowania chorób układu sercowo naczyniowego, więc zalecanie np. ograniczania spożywania masła jest dla mnie kompletną dezinformacją, a tych należy unikać. A’propos masła, to jest bardzo dobry filmik pani dr gastroenterolog poświęcony właśnie maśle, polecam.
To tłuszcze trans są niezdrowe, trzeba wyraźnie rozgraniczyć te tematy.
2. Poziom LDL nie jest wiarygodnym wskaźnikiem ryzyka chorób układu sercowo naczyniowego, również tutaj jest wiele prac naukowych i metaanaliz, które to pokazują. Istnieją inne, lepsze wskaźniki. Tak więc skupianie się na obniżaniu LDL nie ma sensu.
Czytałam komentarz o oleju rzepakowym i zgadzam się z tym. Powinna Pani zaznaczyć, że chodzi o olej nierafinowany, bo rzucając ogólnikowo „olej rzepakowy” przeciętny widz nieznający niuansów pomyśli, że ten olej w plastikowych butelkach jest zdrowy, co jest nieprawdą. Wszystkie przetworzone czy rafinowane oleje są bardzo niezdrowe, tak jak margaryny, powodują stany zapalne w organizmie, a te są podłożem wielu chorób.
Jeszcze jeden temat: błonnik, owoce i warzywa: nie istnieją żadne badania potwierdzające ile mamy tego spożywać by być zdrowym i nie chorować czy mieć cholesterol w normie😅 W tym temacie odsyłam do dr Zoe Harcombe, która przeanalizowała tysiące badań.
Ja w aptece moim pacjentom daję jedną radę w sprawie odżywiania : jeść nieprzetworzoną żywność, nie jeść tego, czego nasza prababcia nie rozpoznałaby jako pożywienie.
Pozdrawiam
Dzieki Statynom! Wita nas Alzhaimer😂
Szkoda, że w kwestii oleju rzepakowego, nie zaznaczyła pani, że dotyczy to oleju tłoczonego na zimno, przechowywanego w ciemnej butelce, w warunkach chłodniczych i spożytego w krótkim terminie. Olej ze sklepu nadaje się najwyżej do silnika diesla.
@@mako730 nie jest to film o oleju rzepakowym. Równie dobrze powinnam zwrócić uwagę na jakość oliwy z oliwek, ryb itd. Wtedy bylyby to film na inny temat, niż zaplanowałam.
Ciekawa jest jeszcze jedna kwestia: czy można coś robić żeby zmniejszać szkodliwe skutki w organizmie wysokiego LDL. Są osoby z wysokim LDL przez wiele wiele lat i nie zapadają na żadne choroby, więc oprócz wysokiego LDL zapewne istnieją w organizmie inne czynniki, które przyczyniają się do jego szkodliwości i wywoływania zmian chorobotówrczych.
@@janwachowski3320 oczywiście, że jest mnóstwo innych czynników
❤️
co myślisz o diecie portfolio?
W jej założeniach z tego co widzę jest spożywanie błonnika rozpuszczalnego, białka roślinnego, fitosteroli, orzechów - super. To pokrywa się z zaleceniami. Natomiast większość osób będzie miała problem z zamknięciem się w jakiś ograniczonych ramach danej "diety", więc polecam po prostu zainspirować się i planować sobie posiłki tak, by te polecane produkty się w nich w miarę możliwości znajdowały. :) Myślę, że takie elastyczne podejście może się sprawdzić długofalowo u większej grupy osób (niż sztywne ramy).
Dziękuję!!!
olej rzepakowy nie jest polecany!
Okej, wiem, że są osoby, które nie polecają. Nie ma konieczności by go używać, jest wiele alternatyw.
oczywiście że olej rzepakowy nie jest polecany, gdyż jak każdy z olejów roślinnych jest trucizną dla organizmu. Oczywiście bujdą też jest że tłuszcz nasycony jest szkodliwy dla naszego zdrowia (smalec, łój czy masło). Bo zakładając że tłuszcz nasycony z diety jest dla nas szkodliwy, to poprzez jaki proces metaboliczny nam szkodzi?
@@rafadata nikt nie mówi, że każda ilość tłuszczu nasyconego jest szkodliwa, szkodliwy jest jego nadmiar. A o nadmiar w obecnej diecie jest bardzo łatwo. Jeśli szuka Pan opisu mechanizmu to w opisie zostawiłam źródła, z których korzystałam - można się zapoznać poszukując dodatkowych odpowiedzi. Polecam również „Biochemia” Stryer’a. Za to z chęcią dowiem się na jakiej podstawie każdy tłuszcz roślinny miałby być „trucizną”.
Z całym szacunkiem dla Pani farmaceutki:
nie ma potrzeby obniżać cholesterolu.
Należy obniżać homocysteinę.
Cholesterol jest nam bardzo potrzebny do prawidłowego funkcjonowania.
To prawda, jest bardzo potrzebny, dlatego nasz organizm potrafi go syntezować de novo. Na szczęście! Byłoby z nami w przeciwnym wypadku bardzo źle. :) Homocysteina jest bardzo ważnym wskaźnikiem i ma związek choćby z niedoborami witaminy B12, o których wspomniałam i szerzej omówiłam w filmie o witaminie b12. Jednak nie oznacza to, że cholesterol całkowity jest bezużyteczny. Cholesterol całk. nie jest najważniejszym parametrem, ale to nie tak, że nie ma sensu go oznaczać. Służy choćby to obliczenia frakcji poszczególnych lipoprotein. Będę to wyjaśniała w kolejnych filmach, bo ten odcinek (tak jak zapowiedziałam na wstępie) jest nie o analizie lipidogramu, tylko o zmianach w stylu życia, które są podstawą leczenia i częściowo też profilaktyki👍
normalnie jakbym tego oszołoma Ziębę czytał.
A w jakim celu obniżać cholesterol ?? co ma wspólnego wysoki cholesterol z czym kolwiek ???
@@toobiii5816 żeby np. nie dostać zawału lub udaru :)
@@wzwiazkuzcukrzyca nie ma żadnych powiązań poza bardzo bardzo słabymi korelacjami , a jak wiadomo żadna korelacja nigdy nie pokazuje przyczyny i skutku NIGDY!
Jak cholesterol obniżam Romazic 1x10mg
@@Dobry_Omen tak jak powiedziałam w filmie - poza lekami powinniśmy pamiętać też o zmianach w stylu życia :)
a z ciekawości, po co obniżać cholesterol? Dlaczego cholesterol, np 220 jest zły? Przecież organizm potrzebuje określonej puli cholesterolu aby działać poprawnie (np. mózg, błony komórkowe, wiatmina D3 czy hormony sterydowe), zatem jeśli go nie dostarczymy z zewnątrz, to sam go wyprodukuje a jesi dostarczymy go z zewnątrz, to mniej go wyprodukuje. Sprawa jest niezwykle prosta. Tymczasem obwinia się tłuszcz nasycony i cholesterol o to co z organizmem robi cukier (przede wszystkim fruktoza), oleje roślinne i insulina...
@@rafadata Nie mam wystarczające wiedzy na ten temat, ale warto zapoznać się z wytycznymi ESC/EAS dotyczące postępowania w dyslipidemiach: jak dzięki leczeniu zaburzeń lipidowych obniżyć ryzyko sercowo‑naczyniowe.
@@rafadata Stanowisko ekspertów Polskiego Towarzystwa
Kardiologicznego dotyczące celów terapeutycznych
w zakresie stężeń cholesterolu frakcji LDL
w prewencji wtórnej zawałów serca
@@rafadata Wytyczne ESC dotyczące prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego w praktyce klinicznej
Czy cholesterol calkowity 242 w wieku 21 lat jest niebezpieczny? Nie mam zbyt dobrej diety, ale nie wiedzialam ze jest tak zle
W kolejnym filmie będę wyjaśniała te wszystkie parametry :) Nie powinien przekraczać 200, ale to nie jest jedyny i najważniejszy parametr, który powinniśmy brać pod uwagę.
cholesterol 242 o niczym nie mówi i na podstawie samego tego parametru nic nie da sie istotnego powiedzieć. Najważniejsze w kontekście panelu lipidowego jest poziom trójglicerydów, HDL.
A jakie zalecenia mówią, że najważniejszy jest HDL?
Posłuchaj Jakuba Mauricza polecam
Czy statyny np. Atoris ma wpływ na uciążliwość ruchu Lublin City from Poland
Raczej nie ma związku ;)
Od raczej a nie ma jest duża rozbieżność albo ma albo nie ma.Lublin City from Poland
@@AndrzejKapica-v6d pytasz o uciążliwość ruchu Lublin City of Poland, więc jak mam być poważna?
oczywiście że statyny będą wpływały na uciążliwość ruchową, gdyż blokują cały szlak cholesterolowy, zatem również tworzenie koenzymu Q10, który jest jednym z istotnych kompleksów łańcucha oddechowego, czyli tworzenia ATP. A skoro ATP jest "naszą energią" to zaburzenie szlaku jej wytwarzania w mitochondriach będzie miało znaczący wpływ na aktywność, ruchliwość czy szybkie zmęczenie.
Wygadujesz kompletne głupoty